Katka888
07.03.07,19:35
Zamestnávateľ dal zamestnancovi v roku 2006 pri príležitosti uzavretia manželstva vecný dar v hodnote 3700,- Sk, ktorý eviduje v svojom účtovníctve na tzv, repre účte. Nakoľko zamestnávateľ platí z tejto sumy daň, klasifikuje sa táto aj ako zdaniteľný nepeňažný príjem zamestnanca a zvýšim mu v ročnom zúčtovaní úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov?
Ďakujem
SlavkaS
07.03.07,21:07
Dobrý večer,

poprosím Vás o radu aké odvodové povinnosti vyplývajú pokiaľ sa uzatvorý pracovný pomer s prokuristom na 4 hod denne.

Vopred ďakujem
skonline
07.03.07,22:09
Zamestnancovi bola v obdobi 9/2006-1/2007 vyplatena vyssia suma danoveho bonusu ako urcuje zakon. Moze(musi?) sa tento nedoplatok vysporiadat v rocnom zuctovani alebo je nutne pouzit §40 ZDP, ods.4 ?
Hepi
08.03.07,07:28
Mám problém. Čo by ste urobili na mojom mieste? Spracúvam mzdy na dohodu v jednej účtovníckej firme. Zamestnanci mi poslali žiadosti o ročné vyúčtovanie vo februári a tak som im toto vyučtovanie urobila. Teraz zasa poslali potvrdenia o tom, že platia poistné /životné, dôlchodkové/ a chcú, aby som im tieto platby zohľadnila, to znamená znovu robiť ročné vyúčtovanie dane. Musím im to urobiť, alebo im mám povedať, aby si podali daňpvé priznanie?
Jozef Mihál
08.03.07,07:40
Pan Mihal a co v pripade ze ma dochodca prijmy zdanovane preddavkovou danou a zrazkovou danou nasledovne :
potvrdenie c.1 -
uhrn prijmov 12 350 sk
preddavkova dan 2 345 sk

uhrn prijmov 17 290 sk
zrazkova dan 3 283 sk

Potvrdenie c.2
uhrn prijmov 33 631 sk
preddavkova dan 6 854 sk

Uhrn prijmov zdanovanych preddavkovou danou mi o par sto korun prekrocil ciastku 45 408 sk. Da sa s tym nieco urobit ? Ma narok na vratenie nejakej casti dane ?

Odpoveď máte v tejto téme:

http://www.porada.sk/t45063-dochodca-a-danove-priznanie-priklad-na-mix-preddavkova-dan-zrazkova-dan.html
Candy
08.03.07,07:46
Invalid
Zamestnanec doniesol rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku (viac ako 70%) od 13.2.2007. Výmer ešte nemá (to nie je asi dôležité). Na ZP sa znížené percento uplatňuje už od začiatku mesiaca. Odvody do SP by mali byť do 12.2 plné a od 13.2 sa neplatí na nemocenské, invalidné a v nezamestnanosti. Ako uviesť tohto zamestnanca v prílohe, do jedného alebo dvoch riadkov, a ak do jedného, tak že platí IP,NP a PvN? Nebude podateľňa hlásiť chybu?
Jozef Mihál
08.03.07,07:56
Chcem zamestnať na dohodu moju známu,ktorá je na rodičovskej dovolenke. Tým, že určite prekročí 45600,-, chcem sa vyhnúť plateniu na zdravotnú poisťovňu.Môžem ju niekedy v októbri, novembri dať na pracovnú zmluvu na sumu 100,-a ostatné dať do dohody? Má nárok, aj z dohody aj z pracovnej zmluvy na nezdaniteľnú položku?
Napr.na dohodu jej dám 7 000,- mínus 7968 a
na zmluvu jej dám 100,- mínus 7968 ?
Alebo má nárok len raz z týchto príjmov?Vďaka.
Odpoveď nájdete tu:
http://www.porada.sk/t46161-matka-na-rodieovskej-dovolenke-prijem-na-dohodu-dao-a-zdravotne-poistenie.html
Jozef Mihál
08.03.07,07:58
Invalid
Zamestnanec doniesol rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku (viac ako 70%) od 13.2.2007. Výmer ešte nemá (to nie je asi dôležité). Na ZP sa znížené percento uplatňuje už od začiatku mesiaca. Odvody do SP by mali byť do 12.2 plné a od 13.2 sa neplatí na nemocenské, invalidné a v nezamestnanosti. Ako uviesť tohto zamestnanca v prílohe, do jedného alebo dvoch riadkov, a ak do jedného, tak že platí IP,NP a PvN? Nebude podateľňa hlásiť chybu?
Do prílohy mesačného výkazu do SP uvediete zamestnanca iba raz. Do položky kód výnimky treba pre fondy nemocenské, invalidné a v nezamestnanosti dostať kód výnimky "2". Ak používate čo len trošku slušný program na mzdy a zasielate výkaz elektronicky, mal by Vám to takto riešiť Váš program.
Jozef Mihál
08.03.07,07:59
Mám problém. Čo by ste urobili na mojom mieste? Spracúvam mzdy na dohodu v jednej účtovníckej firme. Zamestnanci mi poslali žiadosti o ročné vyúčtovanie vo februári a tak som im toto vyučtovanie urobila. Teraz zasa poslali potvrdenia o tom, že platia poistné /životné, dôlchodkové/ a chcú, aby som im tieto platby zohľadnila, to znamená znovu robiť ročné vyúčtovanie dane. Musím im to urobiť, alebo im mám povedať, aby si podali daňpvé priznanie?

Nemusíte im to urobiť, svoje "papiere" si mali dať do poriadku do 15.2. Je to na Vašej dobrej vôli, že ročné zúčtovanie im urobíte ešte raz. Ak im ročné zúčtovanie neurobíte a chcú mať nižšie dane, musia si sami podať daňové priznanie.
Jozef Mihál
08.03.07,08:02
Zamestnancovi bola v obdobi 9/2006-1/2007 vyplatena vyssia suma danoveho bonusu ako urcuje zakon. Moze(musi?) sa tento nedoplatok vysporiadat v rocnom zuctovani alebo je nutne pouzit §40 ZDP, ods.4 ?
Vysporiadajte to v ročnom zúčtovaní dane, tak je to najjednoduchšie. Práve preto, aby to šlo vyriešiť v ročnom zúčtovaní dane, je v tlačive RZD riadok 08.
Jozef Mihál
08.03.07,08:04
Dobrý večer,

poprosím Vás o radu aké odvodové povinnosti vyplývajú pokiaľ sa uzatvorý pracovný pomer s prokuristom na 4 hod denne.

Vopred ďakujem

Pozrite: http://www.porada.sk/t36215-prokurista-a-odvody.html?styleidd=5&highlight=prokurista
Jozef Mihál
08.03.07,08:14
Zamestnávateľ dal zamestnancovi v roku 2006 pri príležitosti uzavretia manželstva vecný dar v hodnote 3700,- Sk, ktorý eviduje v svojom účtovníctve na tzv, repre účte. Nakoľko zamestnávateľ platí z tejto sumy daň, klasifikuje sa táto aj ako zdaniteľný nepeňažný príjem zamestnanca a zvýšim mu v ročnom zúčtovaní úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov?
Ďakujem
Odpoveď nájdete tu:
http://www.porada.sk/f64-mzdy-otazky-a-odpovede.html
Daniela9
08.03.07,09:03
Prajem pekný deň. Chcela by som sa spýtať či má zamestnanec predčas.star.dôchodca, ktorý má rozhodnutie o priznaní dôchodku od 7.6.2006či má nárok na celú nezdaniteľnú položku 90816,- alebo len rozdiel medzi dôchodkom a touto sumou, pretože dôchodok bol za rok 2006 nižší ako 90816,- Vopred díki za odpoveď
Daniela
IVEB
08.03.07,09:28
Ako vysporiadať nedoplatok z RZD so zamestnancom a daňovým úradom , ak zamestnancovi vyšiel nedoplatok a je dlhodobo práceneschopný.
Jozef Mihál
08.03.07,09:33
Prajem pekný deň. Chcela by som sa spýtať či má zamestnanec predčas.star.dôchodca, ktorý má rozhodnutie o priznaní dôchodku od 7.6.2006či má nárok na celú nezdaniteľnú položku 90816,- alebo len rozdiel medzi dôchodkom a touto sumou, pretože dôchodok bol za rok 2006 nižší ako 90816,- Vopred díki za odpoveď
Daniela
Ak má dôchodok priznaný od 7.6.2006, má za rok 2006 ešte nárok na nezdaniteľnú časť v plnej výške, teda 90816 Sk.
Jozef Mihál
08.03.07,09:38
Ako vysporiadať nedoplatok z RZD so zamestnancom a daňovým úradom , ak zamestnancovi vyšiel nedoplatok a je dlhodobo práceneschopný.

§ 40 ods. 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

"(5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane sankčného úroku alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane príslušenstva uhradiť miestne príslušnému správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) a správca dane tento postup nepoužijú, ak sa daňový nedoplatok alebo suma rozdielu daňového bonusu rovná 100 Sk alebo je nižšia ako 100 Sk, ale len ak daňovník nevyužije možnosť podať vyhlásenie podľa § 50."

Postupujete podľa § 40 ods.5 zákona - zašlete daňovému úradu podľa miesta trvalého pobytu zamestnanca doklady, tj. ročné zúčtovanie dane spolu s Vašim vyjadrením, že zamestnancovi nebudete schopní ako zamestnávateľ zraziť nedoplatok z RZD do konca roka 2007 preto, lebo mu nebudete z dôvodu dlhodobej PN vyplácať mzdy.
IVEB
08.03.07,10:11
Vďaka za odpoveď, len vzhľadom k tomu , že som takú situáciu ešte neriešila nie je mi jasná ešte jedna vec. Ten nedoplatok , ktorý vznikol zamestnancovi my ako zamestnávateľ máme odviesť daňovému úradu alebo nie, a potom si ho vyžiadať ako preplatok? Lebo ak nie tak neviem ako to vysporiadam účtovne nakoľko predpis bude iný ako úhrada.Ešte raz vďaka za trpezlivosť.
Jozef Mihál
08.03.07,10:31
Ak nedoplatok nebudete zrážať zamestnancovi ale vyššie uvedeným postupom to nahlásite daňovému úradu, nebudete Vy ako zamestnávateľ odvádzať tento nedoplatok daňovému úradu.
Jozef Mihál
08.03.07,11:14
Ďakujem Vám za Vaše dnešné otázky, zajtra z rodinných dôvodov budem odpovedať až po 10:00. Ďakujem za pochopenie.
saluto
08.03.07,18:22
Prosím Vás o odpoveď na riešenie takejto situácie: Zamestnanec má polovičný prac.úväzok a neuplatňoval si celý rok daňový bonus na dieťa. Ročný príjem podľa par.5 má 42.065,- Sk. Celkový príjem nespĺňa podmienku polovice minimálnej mzdy za rok 2006 t.j. 42.450,- Sk/hrubý/. Avšak v niektorých jednotlivých mesiacoch splnil podmienku polovice minimálnej mzdy. Môže sa mu priznať daňový bonus aspoň za tieto mesiace, alebo v prípade, že si chce bonus uplatniť dodatočne v rámci ročného zúčtovania sa už posudzuje len celkový ročný príjem v celku? Ďakujem.
Jozef Mihál
09.03.07,09:45
Prosím Vás o odpoveď na riešenie takejto situácie: Zamestnanec má polovičný prac.úväzok a neuplatňoval si celý rok daňový bonus na dieťa. Ročný príjem podľa par.5 má 42.065,- Sk. Celkový príjem nespĺňa podmienku polovice minimálnej mzdy za rok 2006 t.j. 42.450,- Sk/hrubý/. Avšak v niektorých jednotlivých mesiacoch splnil podmienku polovice minimálnej mzdy. Môže sa mu priznať daňový bonus aspoň za tieto mesiace, alebo v prípade, že si chce bonus uplatniť dodatočne v rámci ročného zúčtovania sa už posudzuje len celkový ročný príjem v celku? Ďakujem.
Odpoveď nájdete tu:
http://www.porada.sk/t46349-danovy-bonus-dodatocne-vyplatenie-avsak-nizky-prijem.html
helax
09.03.07,10:59
Dobry den. Manzel bol do 31.12.06 zamestnancom v inej organizácii. Od l.l.07 zmenil zamestnanie. V auguste 06 predal akcie za plyn vo výške asi 23000 Sk.
Poziadal byvaleho zamestnavatela aby mu urobil rocne zuctovanie, byv.zamestnavatel mu to urobil, mal preplatok na dani asi 2000 Sk, ale o prijme z akcii sa nezmienil, ani to po predaji nezdanil. Ako ma teraz postupovat, aby to bolo v poriadku
Dakujem
Jozef Mihál
09.03.07,11:07
Prepáčte, ale nerozumiem otázke - čo sú to akcie za plyn?
helax
09.03.07,11:16
Nespravne som to uviedla, je to predaj 8 akcii za naftu
Jozef Mihál
09.03.07,11:36
Ak ide o príjem z predaja akcií - cenných papierov.

Podľa § 8 ods.1 písm. e) zákona sa medzi ostatné príjmy zaraďujú aj príjmy z prevodu cenných papierov.


Podľa § 8 ods.5 písm. a) zákona pri príjmoch z prevodu cenných papierov je výdavkom kúpna cena preukázateľne zaplatená za cenný papier.

Podľa § 9 ods.1 písm. h) zákona sú od dane oslobodené príjmy z prevodu cenných papierov ak úhrn príjmov znížený o výdavok nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima (23650 Sk).

Takže povinnosť zdaniť uvedené príjmy je len vtedy, ak "zisk" z predaja akcií bol vyšší ako 23650 Sk.
Jozef Mihál
09.03.07,11:41
Pozor ale ešte na ustanovenie § 52 ods. 20 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

"Na zdanenie príjmu z predaja cenných papierov obstaraných pred účinnosťou tohto zákona sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. d), § 10 ods. 3 písm. a) a § 58 ods. 8 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003."

Podľa § 4 ods.1 písm. d) zákona č.366/1999 Z.z. o dani z príjmov, účinného do 31.12.2003, od dane je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ak doba medzi nadobudnutím a predajom presahuje tri roky.

Znamená to, že ak akcie boli kúpené pred 1.1.2004 a boli predané po 3 rokoch, je to príjem oslobodený od dane, bez ohľadu na výšku tohto príjmu.
magdalenaa
09.03.07,19:57
Mám otázku ohľadom DP - príjmy z ČR. Známy pracoval v ČR celý rok - pendloval medzi SR a ČR. Na Slovensku má manželku, deti a podáva si tu DP (uplatnenie daňového bonusu).
Prosím Vás má niejaké povinnosti aj v ČR, keďže nepožiadal o výpočet dane svojho českého zamestnávateľa? Neviem, je tam trebars niejaké obmedzenie do výšky príjmov, kedy sa nemusí podať DP?
Viem, že je to porada.sk, ale v porade.cz nie sú skoro žiadné informácie. A ja mu neviem poradiť.
Jozef Mihál
09.03.07,20:10
Znenie českého zákona č. 586/1992 Sb. o dani z príjmov nájdete tu:

www.mfcr.cz

Presnejšie tu:

http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/hs.xsl/dc2_legis_a_metod.html

Ak chvíľu počkáte, pozriem sa na to.
Jozef Mihál
09.03.07,20:19
§ 38g zákona č.586/1992 Sb. (český zákon o dani z príjmov)

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob

(1) Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu.

(2) Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky podle §6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§38ch odst. 4), pokud neuplatňuje odečet úroků podle §15 odst. 7 a 8 z hypotečního úvěru banky, popřípadě z jiného úvěru poskytnutého bankou v souvislosti s hypotečním úvěrem, a pokud neuplatňuje výpočet daně ze společného základu daně manželů podle §13a. Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle §38k a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň zvláštní sazbou daně, nemá jiné příjmy podle §7 až §10 vyšší než 6 000 Kč. Rovněž není povinen podat daňové přiznání poplatník, jemuž plynou pouze příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků ze zahraničí, které jsou podle §38f vyjmuty ze zdanění. Daňové přiznání za zdaňovací období je povinen podat i poplatník uvedený v §2 odst. 3, který uplatňuje nezdanitelné částky podle §15 odst. 1 písm. b) až e) a daňové zvýhodnění podle §35c.

(3) V daňovém přiznání poplatník uvede veškeré příjmy, které jsou předmětem daně, kromě příjmů od daně osvobozených, příjmů, z nichž je daň vybírána zvláštní sazbou daně. V daňovém přiznání poplatník rovněž uvede částku daňového zvýhodnění podle §35c a §35d. Jsou-li součástí zdanitelných příjmů též příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, doloží je poplatník daně dokladem vystaveným podle §38j odst. 3.

...

Resumé: Ak uvedený občan podpísal u českého zamestnávateľa na rok 2006 "prohlášení k dani podle §38k" (presnejšie podľa § 38k ods.4 = ekvivalent slovenského "Vyhlásenia"), nemusí podávať v ČR daňové priznanie. Ak českého zamestnávateľa požiada o ročné zúčtovanie dane, zamestnávateľ za neho vykoná ročné zúčtovanie dane. Ak zamestnávateľa o ročné zúčtovanie nepožiada, môže ale nemusí podať v ČR daňové priznanie.
magdalenaa
09.03.07,20:28
To znamená, že ak mal príjmy vo výške 107.424,- Kč a mal podpísané vyhlasenie k dani /uplaňoval si zľavu na poplatníka 600,-Kč/mesiac/ musí si podať DP aj v ČR.
Je to tak, správne som to pochopila?
magdalenaa
09.03.07,20:34
Ďakujem p. Mihál, vy ste fakt super. Ja som si to zle vysvetlila, lebo kým som to dočítala po česky do konca stratila sa mi podstata.
Ešte, že vás tu mám. ďakujem
magdalenaa
09.03.07,20:39
Pán Mihál, ja som si už vydýchla, že nemusí podávať. A teraz z toho naozaj vysvitlo, že musí? Ja si myslím, že podpísať prohlášení je ako u nás podpísané vyhlásenie k dani na nezdaniteľnú čiastku v SR /V ČR na uplatnenie zľavy na mesiac tých 600,-Kč/.
Jozef Mihál
09.03.07,21:08
V uvedenom prípade nie je povinnosť podať v ČR daňové priznanie. Občan v uvedenom prípade môže podať daňové priznanie (ak sa mu to oplatí) ale nemusí. Svoje vyššie príspevky som opravil.
linda991
09.03.07,22:28
Chcem sa spýtať, keď má občan SR príjmy v ČR. Český zamestnávateľ mu urobil ročné zúčtovanie a vyšiel preplatok 541,-Kč, ktorý mu už bol aj vyplatený. Do r.55 Dp A (aň zaplatená v zahraničí) uvediem sumu dane z potrvdenia zníženú o tento preplatok, ktorý je tam tiež uvedený samostatne, alebo len skutočne zrazenú daň ešte pred vykonaním ročného zúčtovania v ČR?
Tatana2
10.03.07,19:15
Prosím o radu k správnemu vypleniu tlačiva: " Vyhlásenie o zdanení príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti...".
Zamestnávateľ dá podpísať zamestnancovi tlačivo pri nástupe do zamestnania, napríklad 07.11.2006 na druhej strane tlačiva. Tretiu stranu tlačiva,kde zamestnanec vyhlasuje, že v skutočnostich uvedených vo vyhlásení nedošlo k ďalším zmenám dá zamestnancovi podpísať až za zdaňovacie obdobie r.2007. Je tento postup správny, alebo je potrebné vyhlásenie podpísať na strane 3 aj za rok 2006.
Vopred ďakujem za odoveď. ( V starých tlačivách to bolo jednoznačné.)
Jozef Mihál
10.03.07,21:35
Chcem sa spýtať, keď má občan SR príjmy v ČR. Český zamestnávateľ mu urobil ročné zúčtovanie a vyšiel preplatok 541,-Kč, ktorý mu už bol aj vyplatený. Do r.55 Dp A (aň zaplatená v zahraničí) uvediem sumu dane z potrvdenia zníženú o tento preplatok, ktorý je tam tiež uvedený samostatne, alebo len skutočne zrazenú daň ešte pred vykonaním ročného zúčtovania v ČR?

Odpove%d nájdete tu:
http://www.porada.sk/t46491-zdanenie-prijmov-zo-zahranieia--aku-sumu-dane-zapisa-do-r50-dp-a.html
Jozef Mihál
10.03.07,21:36
Prosím o radu k správnemu vypleniu tlačiva: " Vyhlásenie o zdanení príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti...".
Zamestnávateľ dá podpísať zamestnancovi tlačivo pri nástupe do zamestnania, napríklad 07.11.2006 na druhej strane tlačiva. Tretiu stranu tlačiva,kde zamestnanec vyhlasuje, že v skutočnostiach uvedených vo vyhlásení nedošlo k ďalším zmenám dá zamestnancovi podpísať až za zdaňovacie obdobie r.2007. Je tento postup správny, alebo je potrebné vyhlásenie podpísať na strane 3 aj za rok 2006.
Vopred ďakujem za odoveď. ( V starých tlačivách to bolo jednoznačné.)
Súhlasím s Vami. Správny postup je:

"Tretiu stranu tlačiva,kde zamestnanec vyhlasuje, že v skutočnostiach uvedených vo vyhlásení nedošlo k ďalším zmenám dá zamestnancovi podpísať až za zdaňovacie obdobie r.2007."
luu
11.03.07,10:58
Zamestnanec spotrebného družstva poskytol družstvu pôžičku, z ktorej mu bol vyplatený úrok vo výške 300 Sk. Tento úrok nebol zadanený zrážkovou daňou. Musí byť tento príjem zahrnutý do daňového priznania – §7? Je možné tieto príjmy považovať za oslobodené od dane, pretože nepresiahli 5-násobok životného minima? Ak musia byť tieto príjmy zdanené, vyjde v daňovom priznaní nedoplatok vo výške 57 Sk. Je treba tento nedoplatok zaplatiť, keďže ide o sumu menšiu ako 100 Sk?
Ďakujem za odpoveď.
michelle84
11.03.07,11:36
Jednej znamej spravili rocne zuctovanie dane za minuly rok. Zabudla vsak prilozit doklad o zivotnom poisteni. Je mozne, aby si este do konca marca sama spravila danove priznanie, kde si uplatni aj zivotne poistenie. Ako doklad ma prilozit potvrdenie o prijme alebo uz doklad o vykonani rocneho zuctovania plus doklado o zivotnom poisteni? Vychadza jej preplatok aj v zamestnani, ma sa zrusit to rocne zuctovanie a vsetko uplatnit len v danovom priznani? Dakujem za odpoved.
STRELEC
11.03.07,11:41
a) zrušiť RZDP v zamestnaní a podať priznanie A
b) opraviť RZDP v zamestnaní
c) zobrať RZDP, urobiť priznanie A s doložením živ. poistky

b) by nešlo?
Saly
11.03.07,13:56
Prosím o usmernenie, neviem, či som postupovala správne
Príjmy sú už prepočítané na slov. koruny
Príjem / zákl. dane / z Veľkej Británie 896 752
Príjem / zákl. dane / z Českej rep. 21 024
Riadok daňového priznania typu A /ide o závislú činnosť/
Č. 36 917 776
Č. 37 90 816
Č. 43 90 816
Č. 44 826 960
Č. 45 157 122
Č. 46 896 752
Č. 47 0
Č. 48 0
Č. 49 21 024
Č. 50 2 295
Č. 51 100.00
Č. 52 0
Č. 53 0
Č. 54 0
Na území Slovenskej republiky občan nepracoval.
Veľmi pekne ďakujem za Vašu ochotu s úctou Saly
marcik
12.03.07,05:55
Prosím o radu. Prišiel za mnou jeden podnikateľ s prosbou o DP FO "B". Je zamenastnanec takže mal prijmy z §5, ale nepodniká na základe živn.listu iba na základe iného ako živn.zákona, jedná sa o slobodné povolanie, ohlásené na DÚ, a štat.úrad pridelil IČO, jedná sa o funkciu "mediátor"-alternatívne riešenie sporov.zák.420/2004,§3 ods.1 pís.c).Takže pýtala som sa ho na príjem z podnikania povadal že zatiaľ nemal iba stratu, výroba pečiatky a nákup drob.kanc. vybavenia.A pýtala som potvrdenie zo zamestnania, to mi dal, ale zároveäň uviedol, že už požiadal v práci o ročné zúčtovanie??!!!. Je toto DP už vysporiadané??Nemusí už podávať DP typu B? Ja si myslím že nemusí, nakoľko podnikať začal v r.2006 a nevykázal príjem. Samozrejme že na stratu jej uplatnenie v r.2007 už stráca možnosť! Prosím poraďte mi čo s tým??Ďakujem.
IVEB
12.03.07,06:57
Dúfam , že túto otázku ešte nikto nepoložil a , že som dobre pozerala , aby som sa neopakovala. Je potrebné tlačiť aj druhú stranu RZD časť III alebo nie ?
Wibko
12.03.07,07:47
Prosím vás po prečítaní mnohých príspevkov, som čím ďalej tým viac na pochybách, či si môže študent podať DP ak chce vrátiť zrážkovú daň, keď pracoval na dohodu a mal zrazenú len zrážkovú daň, všade čítam len o kombinácií preddavkovej a zrážkovej dani. Môže si uplatniť aj odp.položku?
Jana Motyčková
12.03.07,07:54
Prosím vás po prečítaní mnohých príspevkov, som čím ďalej tým viac na pochybách, či si môže študent podať DP ak chce vrátiť zrážkovú daň, keď pracoval na dohodu a mal zrazenú len zrážkovú daň, všade čítam len o kombinácií preddavkovej a zrážkovej dani. Môže si uplatniť aj odp.položku?
Môže si podať DP a uplatniť nezdaniteľnú časť.
iva
12.03.07,08:41
Zamestnanec požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, čo mu zamestnávateľ urobil. Jeho celoročná daň bola 20.000, nárok na daň.bonus 6480, preplatok dane 500 Sk. Potom si uvedomil, že keďže manželka mala príjem za celý rok 2006 len 35.000, mohol si uplatniť zníženie základu dane na ňu.
Akým spôsobom v tomto prípade treba vyplniť uvedené tlačivo DP A ? Vyplní sa odd. III - manželka a jej príjmy, odd. IV - upl.daň bonusu (treba priložiť k DP v tomto prípade aj kópiu rodného listu?), odd.V, VI.- výpočet základu dane, aj odd. VII. - rozdiely z dodat.DP ? Predpokladám, že ako príloha k DP bude jeho ročné zúčtovanie (s vyplnenou III.časťou) a potvrdenie o príjme manželky za rok 2006.
Ešte som takto DP nevypĺňala, vopred ďakujem za radu.
Jozef Mihál
12.03.07,09:41
iva:

V danom prípade pôjde o opravné daňové priznanie (§ 32 ods.9) - čo sa musí vyznačiť v tlačive DP. Povinnou prílohou DP bude kópia ročného zúčtovania dane, vrátene vyplnenej III.časti - kde zamestnávateľ uvedie sumy nedoplatkov/preplatkov z vykonaného ročného zúčtovania, ktoré už boli zamestnancovi strhnuté/vrátené.

V tlačive DP typ "A" sa vyplnia údaje o manželke v III. oddieli a údaje o deťoch vo IV. oddieli, k DP treba priložiť doklady o deťoch - kópie rodných listov atď.

Sobášny list a potvrdenia o príjme manželky nie sú povinnou prílohou DP.
Jozef Mihál
12.03.07,09:51
Dúfam , že túto otázku ešte nikto nepoložil a , že som dobre pozerala , aby som sa neopakovala. Je potrebné tlačiť aj druhú stranu RZD časť III alebo nie ?
Len v prípade, ak zamestnanec po vykonaní ročného zúčtovania sám podáva daňové priznanie - viď vyššie otázka a odpoveď pre "iva".
iva
12.03.07,09:52
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ešte pre istotu - ja vyplním len odd III., IV. a VII. ? Kde vlastne uvediem (vypočítam) samotný výpočet dane s odpočtom na manželku ?
RERE
12.03.07,09:52
Zamestnancovi na základe exekučného príkazu vykonávam zrážky. Exekúcia sa vzťahuje na nezaplatené sociálne poistenie z doby, keď bol popri zamestnaní aj SZČO. Chcem sa opýtať, či si môže zamestnanec tieto zrážky zohľadniť v žiadosti o RZD ako zaplatené poistné? Predtým si robieval daň. priznanie sám, ale od r. 2005 má živnosť zrušenú a chce požiadať zamestnávateľa o RZD. Ak by mohol, potrebuje potvrdenie od exekútora?
Jozef Mihál
12.03.07,09:59
//
Zamestnanec spotrebného družstva poskytol družstvu pôžičku, z ktorej mu bol vyplatený úrok vo výške 300 Sk. Tento úrok nebol zadanený zrážkovou daňou. Musí byť tento príjem zahrnutý do daňového priznania – §7? Je možné tieto príjmy považovať za oslobodené od dane, pretože nepresiahli 5-násobok životného minima? Ak musia byť tieto príjmy zdanené, vyjde v daňovom priznaní nedoplatok vo výške 57 Sk. Je treba tento nedoplatok zaplatiť, keďže ide o sumu menšiu ako 100 Sk?
Ďakujem za odpoveď.
Ide o príjem podľa § 7 ods.1 písm.c) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Takýto príjem sa nezdaňuje sa zrážkovou daňou.

Takýto príjem nie je od dane oslobodený. Daňovník musí podať daňové priznanie.

Aj nedoplatok do 100 Sk sa musí daňovému úradu uhradiť.
Jozef Mihál
12.03.07,10:02
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ešte pre istotu - ja vyplním len odd III., IV. a VII. ? Kde vlastne uvediem (vypočítam) samotný výpočet dane s odpočtom na manželku ?
V DDP sa vyplnia sa oddiely rovnako, ako pri riadnom daňovom priznaní, teda:
III., IV., V. a VI. a oproti riadnemu DP aj oddiel VII., kde sa zapíšu rozdiely oproti ročnému zúčtovaniu dane.
Jozef Mihál
12.03.07,10:08
Jednej znamej spravili rocne zuctovanie dane za minuly rok. Zabudla vsak prilozit doklad o zivotnom poisteni. Je mozne, aby si este do konca marca sama spravila danove priznanie, kde si uplatni aj zivotne poistenie. Ako doklad ma prilozit potvrdenie o prijme alebo uz doklad o vykonani rocneho zuctovania plus doklado o zivotnom poisteni? Vychadza jej preplatok aj v zamestnani, ma sa zrusit to rocne zuctovanie a vsetko uplatnit len v danovom priznani? Dakujem za odpoved.
Ak podá dodatočné daňové priznanie (DDP) tak:
- prílohou DDP je kópia RZD vrátane vyplnenej III. časti (viď vyššie odpoveď pre "iva"),
- doklad o životnom poistení sa k DP a DDP nemusí priložiť.
- v zamestnaní sa môže ale nemusí uplatniť preplatok z RZD, v každom prípade ale to čo sa s výsledkom RZD urobí/neurobí, musí byť uvedené v III. časti kópie RZD - viď vyššie.
Jozef Mihál
12.03.07,10:21
Ad Saly:

Príjmy sú už prepočítané na slov. koruny
Príjem / zákl. dane / z Veľkej Británie 896 752
Príjem / zákl. dane / z Českej rep. 21 024

Riadok daňového priznania typu A /ide o závislú činnosť/
Č. 36 917 776 OK
Č. 37 90 816 OK
Č. 43 90 816 OK
Č. 44 826 960 OK
Č. 45 157 122 OK
Č. 46 896 752 OK (V.Británia - metóda vyňatia)
Č. 47 0 OK
Č. 48 0 OK
Č. 49 21 024 OK (Česko - metóda zápočtu)
Č. 50 2 295 OK
Č. 51 100.00 OK
Č. 52 0 OK
Č. 53 0 OK
Č. 54 0 OK

Prosím ale všetkých, aby podľa možností nezasielali žiadosti o kontrolu daňových priznaní...Ďakujem.
Jozef Mihál
12.03.07,10:23
Prosím o radu. Prišiel za mnou jeden podnikateľ s prosbou o DP FO "B". Je zamenastnanec takže mal prijmy z §5, ale nepodniká na základe živn.listu iba na základe iného ako živn.zákona, jedná sa o slobodné povolanie, ohlásené na DÚ, a štat.úrad pridelil IČO, jedná sa o funkciu "mediátor"-alternatívne riešenie sporov.zák.420/2004,§3 ods.1 pís.c).Takže pýtala som sa ho na príjem z podnikania povadal že zatiaľ nemal iba stratu, výroba pečiatky a nákup drob.kanc. vybavenia.A pýtala som potvrdenie zo zamestnania, to mi dal, ale zároveäň uviedol, že už požiadal v práci o ročné zúčtovanie??!!!. Je toto DP už vysporiadané??Nemusí už podávať DP typu B? Ja si myslím že nemusí, nakoľko podnikať začal v r.2006 a nevykázal príjem. Samozrejme že na stratu jej uplatnenie v r.2007 už stráca možnosť! Prosím poraďte mi čo s tým??Ďakujem.
Ako podnikateľ mal stratu, preto je povinný podať daňové priznanie (typ "B").
iva
12.03.07,10:31
V DDP sa vyplnia sa oddiely rovnako, ako pri riadnom daňovom priznaní, teda:
III., IV., V. a VI. a oproti riadnemu DP aj oddiel VII., kde sa zapíšu rozdiely oproti ročnému zúčtovaniu dane.

No už som vyplnila všetko okrem toho VII.odd.
Vyšlo mi to - preplatok na dani 12.400 (riadok 65 DP)
preplatok na dani z roč.zúčt. 500 (to je údaj z III.časti tlačiva od zamestnávateľa)

Takže do VII.odd. vpíšem :
r.66 -12400 ???
r.67 - 500 ??? alebo ako vlastne treba vyplniť ?
Aj do potvrdenia (poslednej strany DP) treba vpísať akú sumu preplatku ?

DU by mu mal vlastne vrátiť 12.400 - 500 = 11.900 (lebo tých 500 už dostal v zamestnaní ?). Ozaj sa v tom nejako dnes neviem "vysomáriť". Vďaka za trpezlivosť !
Jozef Mihál
12.03.07,10:45
No už som vyplnila všetko okrem toho VII.odd.
Vyšlo mi to - preplatok na dani 12.400 (riadok 65 DP)
preplatok na dani z roč.zúčt. 500 (to je údaj z III.časti tlačiva od zamestnávateľa)

Takže do VII.odd. vpíšem :
r.66 -12400 ???
r.67 - 500 ??? alebo ako vlastne treba vyplniť ?
Aj do potvrdenia (poslednej strany DP) treba vpísať akú sumu preplatku ?

DU by mu mal vlastne vrátiť 12.400 - 500 = 11.900 (lebo tých 500 už dostal v zamestnaní ?). Ozaj sa v tom nejako dnes neviem "vysomáriť". Vďaka za trpezlivosť !

Preplatok na dani z RZD bol zamestnancovi v zamestnaní vrátený?
Ak áno, tak:

r.66 = -500 (preplatok z RZD, už vrátený zamestnancovi)
r.67 = -12400 (r.65 z DDP) - (- 500) (= suma na r.66 DDP) = -11900
r.68 = 0
r.69 = 0

Čiže výsledkom je preplatok 11900, ktorý mu vráti DÚ.

Ak preplatok na dani z RZD nebol zamestnancovi v zamestnaní vrátený:

r.66 = 0 (preplatok z RZD vrátený zamestnancovi nebol, preto nula)

r.67 = -12400 (r.65 z DDP) - 0 (= suma na r.66 DDP) = -12400
r.68 = 0
r.69 = 0

Čiže výsledkom je preplatok 12400, ktorý mu vráti DÚ.
Jozef Mihál
12.03.07,10:50
Zamestnancovi na základe exekučného príkazu vykonávam zrážky. Exekúcia sa vzťahuje na nezaplatené sociálne poistenie z doby, keď bol popri zamestnaní aj SZČO. Chcem sa opýtať, či si môže zamestnanec tieto zrážky zohľadniť v žiadosti o RZD ako zaplatené poistné? Predtým si robieval daň. priznanie sám, ale od r. 2005 má živnosť zrušenú a chce požiadať zamestnávateľa o RZD. Ak by mohol, potrebuje potvrdenie od exekútora?
Nie. Ide o poistné, ktoré bol povinný platiť ako SZČO, nemôžete mu to zohľadniť ako položku znižujúcu základ dane zamestnanca.

Uvedené poistné si môže zohľadniť tak, že podá dodatočné daňové priznanie za predošlé roky v ktorých poistné uvedie do výdavkov pri príjmoch z podnikania.
mimuška
12.03.07,14:19
Dobrý deň
mala som zamestnanca, ktorý v priebehu 10/2006 dal vypoved a zacal u nás pracovat na dohodu o VP ( pri dohode nepodpísal "Vyhlásenie")
Bohužiaľ program mi vypočítal zrážkovú daň z dohody iba za 10/2006 a potom už má chybne uplatnené nezdaniteľné minimum a daň = 0 .
Ako opraviť chybu ?
Stačí ak mu za rok 2006 vytlačím potvrdenie za 1-12/2006,kde uvediem správne nezdaniteľné minimum (t.j.10 x 7568 = 75680) a daň ktorú som odviedla z pracovného pomeru aj z dohody. Potom mu nový zamestnávateľ ,ktorý mu robí RZD vlastne dodatočne zrazí daň.
Alebo to musím nejak opraviť spätne ?
Jozef Mihál
12.03.07,14:29
Sú tieto možnosti:

1. Dodatočne mu vypočítajte a zrazte zrážkovú daň za 11,12/2006.

V potvrdení potom uveďte nezd.minimum a preddavky za 10 mesiacov, za mesiace 11,12 uveďte zrážkovú daň, ktorú mu dodatočne vypočítate a zrazíte.

2. Vystavte potvrdenie tak ako sa všetko udialo, v ročnom zúčtovaní mu vyjde nedoplatok.

Preferujem variantu 1.
Lekáreň LÚČ
13.03.07,08:19
Dobrý deň,
prosím o radu. Práca v Írsku od 15.05.2006. Pobyt tam stále trvá. Okrem toho príjem z prenájmu nehnuteľnosti v SR - vykázaná strata. Je Írsko vyňaté alebo sa daň započítava? Nájdem dakde vzor DP?
Ďakujem Viera
mysimis
13.03.07,08:23
V Írsku je mtóda zápočtu dane. Vzor na vyplnenie takejto dane určite nájdeš na stránke www.drak.sk.
Jozef Mihál
13.03.07,09:26
Dobrý deň,
prosím o radu. Práca v Írsku od 15.05.2006. Pobyt tam stále trvá. Okrem toho príjem z prenájmu nehnuteľnosti v SR - vykázaná strata. Je Írsko vyňaté alebo sa daň započítava? Nájdem dakde vzor DP?
Ďakujem Viera
Informácie o zdanení príjmov zo zahraničia nájdete v DRAK-ovi tu:
http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/prijem-v-zahranici/

Napríklad zoznam medzinárodných zmlúv je tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=44697

Príklady na metódu zápočtu (Írsko) nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=44777
petak stefan
13.03.07,17:22
Prosím Vás o radu
V roku 2005 som mal daňovú stratu 37500,- Sk. V tomto roku 2006 mám kladný základ dane 24000,- Sk. Môžem si v daňovom priznaní / typ B / uplatniť 1/05 z daňovej straty / 7500,- Sk/ ? V roku 2007 plánujem zrušiť živnosť.
Ďakujem.
mysimis
13.03.07,17:27
Môžeš si uplatniť z daňovej straty z r. 2005 sumu do výšky daňovej povinnosti. T.z., že si uplatníš sumu 24000,- Sk.
emily100
13.03.07,17:56
Dobrý večer.
Zamestnávateľ zrazil zamestnancom daň - mzdy boli vyplatené, ale daň do 31.1.07 neodviedol celú. Neodvedenú daň napíšem do riadku 4 časť II. - Hlásenia ako nedoplatok ? A ak tú daň v roku 2007 doplatí tak ju zapíšem do Prehľadu do r. 8 ( odvedené nedoplatky )
Ďakujem
Zužu
14.03.07,07:37
Poprosím o radu: invalidná dôchodkyňa mala na dohodu vyplatené v mesiacoch 1,6,8,11, mzdu vo výške 6609 sk, z toho odvody na ZP v ovýške 342, zrážková daň vo výške 1190 Sk. Inv. dôchodca má nárok na odp. položku. Môže podať DP, aj keď nemala iné zdaniteľné príjmy? Má nárok na vrátenie zrážkovej dane? Ďakujem
Jozef Mihál
14.03.07,07:44
Pre emily100:

V "Hlásení" zapíšete do riadku 11 sumu, ktorú ste za rok 2006 skutočne odviedli na DÚ.

"Prehľad" pre rok 2007 je iný ako bol v rokoch 2005 a 2006. Riadok 8 v podobe známej z predošlého "Prehľadu" už neexistuje. V novom tlačive sa zapíše suma preddavkov na daň a dane, ktorú zamestnávateľ skutočne odviedol za príslušný kalendárny mesiac, do riadku 7.
Jozef Mihál
14.03.07,07:51
Poprosím o radu: invalidná dôchodkyňa mala na dohodu vyplatené v mesiacoch 1,6,8,11, mzdu vo výške 6609 sk, z toho odvody na ZP v ovýške 342, zrážková daň vo výške 1190 Sk. Inv. dôchodca má nárok na odp. položku. Môže podať DP, aj keď nemala iné zdaniteľné príjmy? Má nárok na vrátenie zrážkovej dane? Ďakujem
Zaujalo ma, že tam boli odvody na ZP. Osoba zamestnaná na dohodu sa na účely zákona o zdravotnom poistení nepovažuje za zamestnanca a zamestnávateľ z odmeny na dohodu nemá odvádzať preddavky na zdravotné poistenie.

K otázke.

Môže podať daňové priznanie. V daňovom priznaní uvedie aj príjem zdanený zrážkovou daňou. V súlade s § 46 daň sa nevyrubí a neplatí, pretože jej zdaniteľný príjem neprevýšil 45408 Sk (keby bol jej príjem vyšší, "istí" to nezdaniteľná časť na ktorú má nárok v plnej výške 90816 Sk).

Suma zrážkovej dane bude daňovým preplatkom - DÚ jej túto sumu musí vrátiť.
Zužu
14.03.07,08:00
Ďakujem veľmi pekne.
bambino87
14.03.07,08:09
Môze mi niekto pomôct? môj brat v jan. 2006 pracoval v cechach v Zline a potom zostatok roka na slovensku. Zo Zlina mu dali iba listocek, na ktorom ma napisanu cistu mzdu, hrubu mzdu, a strasne moc odvodov za poistenie. mam to prepocitat v kurze 1.334. ako to mam urobit? jedna kamaratka mi hovorila, ze v cechach sa neodvadza nieco ako nezdanitelna cast alebo nejake poistne, tiez mi poradila, ze tuna nasla nejaky priklad toho danoveho priznania, ale ja ju nemôzem najst. dakujem
jananitra
14.03.07,08:46
Chcem sa spýtať aké tlačivo mi majú dať v Írsku ako potvrdenie o mzde a aká suma mi bola zdanená ? Ďakujem
Jozef Mihál
14.03.07,08:59
Dovolím si upozorniť, že servis želaní na vypracovanie otázok je službou poskytovanou len pre používateľov DRAK-a.
Nutricia
14.03.07,09:10
Dobrý den,
chcem sa spýtat zamestnanec 1-3/06 pracoval na Slovensku.3-12/06 pracuje v Írsku.Má potvrdenie P60.Ak donesie papier o danovej rezidencii v Írsku, potom si nemusí podávat DP za príjmy v Írsku, ale len za príjmy na SK nakolko úhrn príjmov na Sk bol cca 54000,-Skk.V Írsku si musí tiež podávat DP?Z akých príjmov SK+Írsko alebo len Írsko?
Jozef Mihál
14.03.07,10:20
Ak bude mať potvrdenie o daňovej rezidencií v Írsku, tak na Slovensku podáva DP len z príjmov dosiahnutých na Slovensku a v Írsku musí podať DP z príjmov v Írsku i na Slovensku.
danculo
14.03.07,11:00
Dobrý deň,
prosím Vás o radu: máme pracovníčku s trvalým pobytom v Českej republike (Lidečko), ale celý rok robila v našej firme (v SR). Môžeme jej vykonať RZD na základe žiadosti, samozrejme ? Musí si podávať daňové priznanie v ČR ?
Vopred ďakujem.
Jozef Mihál
14.03.07,12:20
Áno, aj zamestnancovi, ktorý nie je daňový rezident SR, urobíte na základe jeho žiadosti RZD.

Ak je daňový rezident ČR, tak musí v ČR podať daňové priznanie.
pdtrstenik
14.03.07,12:23
ako a kde sa bude v prehlade za prvy stvrtrok vykazovat zrazkova dan za mesiac december 2006, odvedena v januari 2007 - spocitaju sa zrazkove dane december a januar, alebo ako
Nutricia
14.03.07,13:36
Ak bude mať potvrdenie o daňovej rezidencií v Írsku, tak na Slovensku podáva DP len z príjmov dosiahnutých na Slovensku a v Írsku musí podať DP z príjmov v Írsku i na Slovensku.
Dakujem, velmi pekne ste úplne super.:)
kutilmix
14.03.07,13:39
Chcela by som sa ubezpečiť, robím daňové priznanie typ A - mamina ktorá poberá rodičovský príspevok pracovala 10,11,12 mesiac na základe pracovnej zmluvy a mala ešte príjem danený zrážkovou daňou, môžem jej uplatniť odpočítateľnú položku 90 816,- na celý rok?
Jozef Mihál
14.03.07,13:42
Áno .
sway
14.03.07,17:43
Prosím o radu, zamestnali sme absolventku SŠ od 1.9.2006 do 12/2006, dovtedy uplatovali na ňu rodičia daň.bonus.
Akú odpočítateľnú čiastku jej mám uplatniť v ročnom zúčtovaní? mala príjem 77 222,- teda viac ako 6 nás. min.mzdy - len za mesiace 9-12 ? - 4 mesiace? :confused:
moc ďakujem.
Jana Motyčková
15.03.07,08:06
Prosím o radu, zamestnali sme absolventku SŠ od 1.9.2006 do 12/2006, dovtedy uplatovali na ňu rodičia daň.bonus.
Akú odpočítateľnú čiastku jej mám uplatniť v ročnom zúčtovaní? mala príjem 77 222,- teda viac ako 6 nás. min.mzdy - len za mesiace 9-12 ? - 4 mesiace? :confused:
moc ďakujem.
Uplatníš celú nezdanitľnú časť 90816 Sk. Na výšku NČZD nemá vplyv ani, že mala príjem iba časť roka, ani že rodičia si uplatňovali na ňu daňový bonus.
Jozef Mihál
15.03.07,08:10
ako a kde sa bude v prehlade za prvy stvrtrok vykazovat zrazkova dan za mesiac december 2006, odvedena v januari 2007 - spocitaju sa zrazkove dane december a januar, alebo ako
Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t47091-prehlad-o-preddavkoch-dani-vyberanej-zrazkou-atd-ako-zapisat-zrazkovu-dan.html
oluska_1
15.03.07,09:06
Pán Miháľ!
Prosím o radu.
Pracovník sa presťahoval z Čiech na Slovensko v mesiaci marec 2006. Mal dovtedy dve občianstva: slovenské aj české. V marci české občianstvo skončil a ostalo mu len občianstvo slovenské. Trvalý pobyt má od marca na Slovensku. Od marca je na Slovensku aj zamestnaný. Do marca mal príjem ako občan ČR v ČR.
Je možné urobiť u zamestnávateľa ročné zúčtovanie dane alebo si musí podať sám daňové priznanie typ A?
Môže sa uplatniť celá nezdaniteľná čiastka 90816,- Sk alebo iba jej alikvotná časť?
Treba predložiť zamestnávateľovi nejaké potvrdenia?
Keďže mal príjmy od zamestnávateľa na Slovensku iba časť roku, pretože sa sem v priebehu roku presťahoval, je potrebné slov. zamestnávateľovi nejako dokladovať január, február?
Mám z toho trochu chaos, ešte som sa s takýmto prípadom nestretla a neviem ani na porade nájsť nič podobné.
Dokonca sa s tým trápime s Katkou na PORADE už od včera a stále sme nenašli riešenie.
Ďakujem za každú radu.
Vopred Vám ďakujem za všetky rady.
sarasimon
15.03.07,09:08
Pekny den, mam tu pred sebou taky pekny pripad, s ktorym by som potrebovala poradit:
Popis situacie:
Mam manzelsky par: Manzelka je zamestnana a uz jej za 2006 zamestnavatel urobil rocne zuctovanie v ktorom si uplatnila aj celu nezdan.ciastku na manzela.
Manzel bol cast roka SZCO bez prijmu, poberal rodicovsky prispevok a predal chatu s pozemkom. Podla kupnej zmluvy bola predana chata a pozemok ale cena je vycislena iba jednou sumou. Pozemok vlastni dlhsie nez 5 rokov takze by to malo byt oslobodene od dane z prijmov. Chatu postavil sam a skolaudovana bola 2005 takze to nie je oslobodene.
Pozemok mal manzel uz pred uzavretim manzelstva a stavba bola postavena uz pocas manzelstva.
Je toto spravne riesenie?:
Manzelka si neopravnene uplatnila nezdan. ciastku. na manzela. Poziada zamestnavatela o vyplnenie formulara 3. casti k rocnemu zuctovaniu a sama si poda danove priznanie typ A – zamestnanie plus ost. prijem....
Manzel si poda danove typ B , zivnost nula plus ost. prijem.
Ako sa urci zaklad dane z ostatnych prijmov u obidvoch?
Vopred dakujem za vsetky rady a usmernenia.
Sica
15.03.07,09:11
Dobrý deň. Zamestnanec nastúpil 01/09/06 do PP. Dňa 13/10/06 rozviazal PP v skúšobnej dobe. Viac než týždeň mal iného zamestnávateľa a 25/10/06 sa vrátil opäť k nám. Teraz mám problém pri RZD, pretože mal podpísané vyhlásenie a teda mal uplatnené nezdaniteľné minimum v mesiaci október až 3 krát (u nás 2x a u toho ďalšieho zamestnávateľ 1x)!!! Ako to mám teraz vyriešiť? Mám urobiť daňové priznanie? Prosím o radu. Ďakujem.
Difi
15.03.07,09:30
Dobrý deň, prosím o radu v prípade konateľa: konateľ, ktorý je aj spoločník v s.r.o., na základe mandátnej zmluvy poberá príjmy za výkon funkcie, a je súčasne zamestnancom tejto spoločnosti. V roku 2006 podal ročné zúčtovanie poistenia, na základe ktorého mal preplatok z odmeny konateľa, a nedoplatok ako zamestnanec. Ak dobre viem, nemôžem mu spraviť ročné zúčtovanie. Na akom tlačive podá daňové priznanie za rok 2006, a kde má uviesť výsledky ročného zúčtovania poistného?
Jozef Mihál
15.03.07,09:48
Pán Miháľ!
Prosím o radu.
Pracovník sa presťahoval z Čiech na Slovensko v mesiaci marec 2006. Mal dovtedy dve občianstva: slovenské aj české. V marci české občianstvo skončil a ostalo mu len občianstvo slovenské. Trvalý pobyt má od marca na Slovensku. Od marca je na Slovensku aj zamestnaný. Do marca mal príjem ako občan ČR v ČR.
Je možné urobiť u zamestnávateľa ročné zúčtovanie dane alebo si musí podať sám daňové priznanie typ A?
Môže sa uplatniť celá nezdaniteľná čiastka 90816,- Sk alebo iba jej alikvotná časť?
Treba predložiť zamestnávateľovi nejaké potvrdenia?
Keďže mal príjmy od zamestnávateľa na Slovensku iba časť roku, pretože sa sem v priebehu roku presťahoval, je potrebné slov. zamestnávateľovi nejako dokladovať január, február?
Mám z toho trochu chaos, ešte som sa s takýmto prípadom nestretla a neviem ani na porade nájsť nič podobné.
Dokonca sa s tým trápime s Katkou na PORADE už od včera a stále sme nenašli riešenie.
Ďakujem za každú radu.
Vopred Vám ďakujem za všetky rady.
Občan je daňovým rezidentom SR, pretože pri spousdzovaní jednotlivých kritérií "zvíťazí" až kritérium "stredisko životných záujmov" - a to Slovensko, pretože sa väčšiu časť roka zdržiaval na Slovensku.

Mal aj príjmy v ČR, to znamená, že si musí na Slovensku sám podať daňové priznanie. Ak v ČR šlo o príjmy zo závislej činnosti, tak použije tlačivo typ "A".

Má nárok na plnú nezdaniteľnú čiastku 90816 Sk, nie je podstatné, že časť roka prežil v ČR.
oluska_1
15.03.07,09:55
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
Jozef Mihál
15.03.07,09:58
Manzelka je zamestnana a uz jej za 2006 zamestnavatel urobil rocne zuctovanie v ktorom si uplatnila aj celu nezdan.ciastku na manzela.

Manzel bol cast roka SZCO bez prijmu, poberal rodicovsky prispevok a predal chatu s pozemkom. Podla kupnej zmluvy bola predana chata a pozemok ale cena je vycislena iba jednou sumou. Pozemok vlastni dlhsie nez 5 rokov takze by to malo byt oslobodene od dane z prijmov. Chatu postavil sam a skolaudovana bola 2005 takze to nie je oslobodene.

Pozemok mal manzel uz pred uzavretim manzelstva a stavba bola postavena uz pocas manzelstva.

Je toto spravne riesenie?:
Manzelka si neopravnene uplatnila nezdan. ciastku. na manzela. Poziada zamestnavatela o vyplnenie formulara 3. casti k rocnemu zuctovaniu a sama si poda danove priznanie typ A – zamestnanie plus ost. prijem....
Manzel si poda danove typ B , zivnost nula plus ost. prijem.
Ako sa urci zaklad dane z ostatnych prijmov u obidvoch?
Vopred dakujem za vsetky rady a usmernenia.

Manželka:

Vlastný príjem manžela je príjem za pozemok (aj keď je to príjem oslobodený od dane) a jemu prislúchajúca časť príjmu za predaj chaty, ktorú mali v bezpodielovom spoluvlastníctve s manželkou.

Teda v RZD bola zle uvedená suma vlastného príjmu manžela. Buď jej zamestnávateľ opraví ročné zúčtovanie dane alebo si podá manželka sama daňové priznanie, zamestnávateľ jej dá kópiu RZD aj s vyplnenou treťou časťou.

Avšak manželka bola spoluvlastníčkou predanej chaty, preto ak sa manželia rozhodnú, že časť príjmu za predaj chaty pripadá na manželku, musí si z dôvodu existencie takéhoto príjmu tak či tak podať daňové priznanie - ide o príjem podľa § 8 ods.1 písm.b).

Manžel - príjem z predaja pozemku je od dane oslobodený. Ak sa manželia rozhodnú, že časť príjmu za predaj chaty pripadá na manžela, musí si z dôvodu existencie takéhoto príjmu manžel podať daňové priznanie - ide o príjem podľa § 8 ods.1 písm.b).

Pripomínam, že daňové priznanie by nemusel podať vtedy, ak by na neho pripadajúca časť príjmu za predaj chaty bola do 45408 Sk.
Jozef Mihál
15.03.07,10:00
Dobrý deň. Zamestnanec nastúpil 01/09/06 do PP. Dňa 13/10/06 rozviazal PP v skúšobnej dobe. Viac než týždeň mal iného zamestnávateľa a 25/10/06 sa vrátil opäť k nám. Teraz mám problém pri RZD, pretože mal podpísané vyhlásenie a teda mal uplatnené nezdaniteľné minimum v mesiaci október až 3 krát (u nás 2x a u toho ďalšieho zamestnávateľ 1x)!!! Ako to mám teraz vyriešiť? Mám urobiť daňové priznanie? Prosím o radu. Ďakujem.
Zaujímavý prípad. Nemusíte však kvôli tomu robiť zamestnancovi daňové priznanie. Môžete mu vykonať ako posledný zamestnávateľ v roku 2006 ročné zúčtovanie dane, v ktorom mu uplatníte nezdaniteľnú časť na daňovníka vo výške 90816 Sk.
Jozef Mihál
15.03.07,10:09
konateľ, ktorý je aj spoločník v s.r.o., na základe mandátnej zmluvy poberá príjmy za výkon funkcie, a je súčasne zamestnancom tejto spoločnosti. V roku 2006 podal ročné zúčtovanie poistenia, na základe ktorého mal preplatok z odmeny konateľa, a nedoplatok ako zamestnanec. Ak dobre viem, nemôžem mu spraviť ročné zúčtovanie. Na akom tlačive podá daňové priznanie za rok 2006, a kde má uviesť výsledky ročného zúčtovania poistného?

Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t47127-roene-zuetovanie-dane--konate-s-preplatkom-i-nedoplatkom-z-roeneho-zuetpoistneho.html
kattka.c
15.03.07,10:52
Dobry den,
ja sa chcem len spytat na tlacivo "hlasenie". Urobila som rocne zuctovanie zamestnancom v Olympe, a vysiel mi preplatok. Ale tento preplatok sa mi nijako nepreniesol do hlasenia. Ako to je? Hlasenie je iba "suhrn" prehladov, alebo sa to tam malo preniest a nieco robim zle? Dakujem
Jozef Mihál
15.03.07,11:07
kattka.c:

Robíte to dobre. Aj Olymp to robí dobre. Do "Hlásenia" za rok 2006 sa nemôže preniesť preplatok dane z ročného zúčtovania dane za rok 2006.

Preplatok z ročného zúčtovania dane za rok 2006 budete mať v "Prehľade o preddavkoch..." za prvý štvrťrok 2007 a potom (o rok) v "Hlásení" za rok 2007.
kattka.c
15.03.07,11:12
takze je to naozaj iba suhr tych prehladov? Este dodam firma zamestnava prvy rok.
katkaj
15.03.07,11:13
takze je to naozaj iba suhr tych prehladov?

Áno naozaj :)
Jozef Mihál
15.03.07,11:17
Zdôrazňujem:

Preplatok z ročného zúčtovania dane za rok 2006 budete mať v "Prehľade o preddavkoch..." za prvý štvrťrok 2007 a potom (o rok) v "Hlásení" za rok 2007.

Pozrite aj:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/prehlad%20o%20preddavkoch/
kattka.c
15.03.07,11:21
Dakujem,

uz je mi to jasne ... :cool:
danculo
15.03.07,12:14
Dobry den,
pri spracovani RZD za rok 2006 sme zistili pracovnikovi chybu v RZD za rok 2005. Ma dve deti, takze bonus mal byt 10000 Sk. Ale skutocne bol priznany v RZD za 2005 aj vyplateny pocas r.2005 len vo vyske 5400 Sk.
Ako mozeme pracovnikovi vratit 4600 Sk ? Mozeme opravit RZD za rok 2005, alebo musi podat dodatocne danove priznanie za rok 2005 ? Este pre uplnost: jeho danova povinnost za r.2005 bola 26 455 Sk, narok na bonus bol priznani vo vyske 5400 Sk a v takej vyske aj skutocne v priebehu roka vyplateny. Zaplatene preddavky boli 41854 Sk, teda vo vyplate za februar 2006 sme mu vratili preplatok vo vyske 15399 Sk (preplatok bol z dovodu odpoctu na manzelku).
Vopred dakujem za odpoved.
Lekáreň LÚČ
15.03.07,12:18
Pán Mihál, ďakujem za odpoveď. Na i-nete som našla ešte takúto odpoveď k pobytu v zahraničí. Je to vôbec pravda? Nemýli sa dakto? Ďakujem Viera

Ked ste v Irsku vlani stravili viac ako 183 dni, alebo ked ste stravili menej, ale v tomto roku tam 183 dni urcite stravite, vyziadajte si od Tax office potvrdenie, explicitne hovoriace, ze vas povazuju za danoveho rezidenta Irska.
Vyplnte danove priznanie, prijem zarobeny v Irsku vyjmite zo zdanenia, prilozte vyssie spominane potvrdenie, prilozte formular(e) P60 a pripadne potvrdenia od zamestnavatelov na Slovensku.
Do poznamky napiste: “Prijem ziskany v Irskej Republike vyjimam zo zdanenia, pretoze podla Zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a Irskom som povazovany za rezidenta Irska, o com prikladam aj podvrdenie od Irskeho danoveho uradu”.
Jozef Mihál
15.03.07,12:55
Dobry den,
pri spracovani RZD za rok 2006 sme zistili pracovnikovi chybu v RZD za rok 2005. Ma dve deti, takze bonus mal byt 10000 Sk. Ale skutocne bol priznany v RZD za 2005 aj vyplateny pocas r.2005 len vo vyske 5400 Sk.
Ako mozeme pracovnikovi vratit 4600 Sk ? Mozeme opravit RZD za rok 2005, alebo musi podat dodatocne danove priznanie za rok 2005 ? Este pre uplnost: jeho danova povinnost za r.2005 bola 26 455 Sk, narok na bonus bol priznani vo vyske 5400 Sk a v takej vyske aj skutocne v priebehu roka vyplateny. Zaplatene preddavky boli 41854 Sk, teda vo vyplate za februar 2006 sme mu vratili preplatok vo vyske 15399 Sk (preplatok bol z dovodu odpoctu na manzelku).
Vopred dakujem za odpoved.

§ 40 ods.2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

"(2) Zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal alebo vyplatil za zdaňovacie obdobie daňový bonus v nižšej sume, ako bol povinný podľa tohto zákona, vráti zamestnávateľ zamestnancovi sumu rozdielu daňového bonusu, ak neuplynuli tri roky od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom tento rozdiel vznikol, ak za toto zdaňovacie obdobie nebola zamestnancovi suma rozdielu daňového bonusu vyplatená na základe vykonaného ročného zúčtovania (§ 38) alebo podaného daňového priznania (§ 33 ods. 6). Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi v bežnom zdaňovacom období priznal alebo vyplatil daňový bonus v nižšej sume, ako bol povinný podľa tohto zákona, vráti tomuto zamestnancovi sumu rozdielu daňového bonusu v nasledujúcom kalendárnom mesiaci, najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka, ak mu do tohto termínu nebolo vykonané ročné zúčtovanie alebo ak nepodal daňové priznanie. O vrátenú sumu rozdielu daňového bonusu zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) ďalší nasledujúci odvod preddavkov na daň správcovi dane alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7."

Zamestnancovi teda čo najskôr vrátite nevyplatenú sumu DB. RZD opravovať nemusíte. Dodatočné daňové priznanie zamestnanec nepodáva.
Jozef Mihál
15.03.07,12:57
Pán Mihál, ďakujem za odpoveď. Na i-nete som našla ešte takúto odpoveď k pobytu v zahraničí. Je to vôbec pravda? Nemýli sa dakto? Ďakujem Viera

Ked ste v Irsku vlani stravili viac ako 183 dni, alebo ked ste stravili menej, ale v tomto roku tam 183 dni urcite stravite, vyziadajte si od Tax office potvrdenie, explicitne hovoriace, ze vas povazuju za danoveho rezidenta Irska.
Vyplnte danove priznanie, prijem zarobeny v Irsku vyjmite zo zdanenia, prilozte vyssie spominane potvrdenie, prilozte formular(e) P60 a pripadne potvrdenia od zamestnavatelov na Slovensku.
Do poznamky napiste: “Prijem ziskany v Irskej Republike vyjimam zo zdanenia, pretoze podla Zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a Irskom som povazovany za rezidenta Irska, o com prikladam aj podvrdenie od Irskeho danoveho uradu”.

Ak si občan vybaví potvrdenie o daňovej rezidencií v Írsku, na Slovensku podáva daňové priznanie len z príjmov dosiahnutých na Slovensku. V tomto súhlasím s citovaným článkom.

Pozor, naopak v Írsku v daňovom priznaní bude treba uviesť aj príjem dosiahnutý na Slovensku.
michelle84
15.03.07,17:18
Jednej znamej spravili rocne zuctovanie dane za minuly rok. Zabudla vsak prilozit doklad o zivotnom poisteni. Je mozne, aby si este do konca marca sama spravila danove priznanie, kde si uplatni aj zivotne poistenie. Ako doklad ma prilozit potvrdenie o prijme alebo uz doklad o vykonani rocneho zuctovania plus doklado o zivotnom poisteni? Vychadza jej preplatok aj v zamestnani, ma sa zrusit to rocne zuctovanie a vsetko uplatnit len v danovom priznani? Dakujem za odpoved.


a) zrušiť RZDP v zamestnaní a podať priznanie A
b) opraviť RZDP v zamestnaní
c) zobrať RZDP, urobiť priznanie A s doložením živ. poistky

b) by nešlo?




Co uviest do tabulky VII. odiel do jednotlivych riadkov? Daz zrazena za rok bola 8529. Z rocneho zuctovania vratili 4311. Teraz v dodatocnom DP mi vysiel este dalsi preplatok 1808. Ktore sumy uviest do riadku 66 a 67?


- len dopĺňam, že na daňovom priznaní treba zaškrtnút "opravné" daňové priznanie a nie "dodatočné" :) :) :)
apsgroup
16.03.07,05:58
SZCO ,má zaplatený popl.pre urad pre finančný trh, robí krajskú riaditelku pre poistovnu. Teda priamo zmluvy neuzatvára, ale dostáva mesačnú odmenu za riadenie./Neviem,ale myslím si že má tam aj istý podiel podla uzatvorených zmlúv./ Mám dilemu, je to živnosť alebo sprostredkovanie??? t.j.§ 1b, alebo
2d.
sway
16.03.07,06:10
Uplatníš celú nezdanitľnú časť 90816 Sk. Na výšku NČZD nemá vplyv ani, že mala príjem iba časť roka, ani že rodičia si uplatňovali na ňu daňový bonus.

ďakujem moc. ;)
Nádej
16.03.07,08:13
Prosím o radu.Naša zamestnankyňa pracovala do 31.10.2006 vo Švajčiarsku ako čašníčka.Bývalá zamestnávateľka jej odmietla vydať doklad o výške príjmu a zaplatenej a odvedenej výške dane.Chcela si to vyžiadať u správcu dane vo Švajčiarsku , ale ani tam jej nič nevydali.Potrebuje si podať daňové priznanie , pracovala aj na Slovensku od 10.11.2006 do konca roka.Vo Švajčiarsku mala aj byt.
Ďakujem za odpoveď. Rada by som jej pomohla.
DITA
16.03.07,08:42
Dobrý deň,chcem sa opýtať švagor dostal potvrdenie z pozemkového spoločenstva o podiele na príjmoch a výdavkoch spoluvlastníka PSUŠ za rok 2006
Podiel na príjmoch 74870 Sk
Podiel na výdavkoch 21650 Sk
Vyplatené 53220 Sk
v dańovom priznaní FO typ B to dám do oddielu VIII. tabuľka č.3 riadok 1
a dá sa odpočítať 23650 Sk a ak áno z akej sumy 74870 Sk alebo 53220

ďakujem Dita
WIB
16.03.07,10:35
Prosim Vas o radu: Invalidna dôchodkyna /rok nar. 1948 vychovala 2 dve deti/ vykonava osobnu asistenciu pre ZTP , má právo na nezdan.cast dane 90.816,- alebo len na rozdiel medzi vyplatenym dôchodkom a nezdan.cast.. Vymer dôchodku za rok 2006 je "invalidný dôchodok", nevieme či môže byť tento dôchodok už "preklasifikovaný na starobný dôchodok" vzhľadom na krátkosť času na podanie dan. priznania Vás láskavo Prosím o odpoveď, za čo Vám, vopred s úctou Ďakujem.:confused:
drobeceva
16.03.07,10:38
ID má nárok na celú NČ.
Jozef Mihál
16.03.07,10:48
Pre WIB:

Uvedená pani dosiahla dôchodkový vek (55 rokov, vychovala 2 deti) ešte v roku 2003, teda pred nadobudnutím účinnosti zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Podľa § 263 ods.16 zákona č.461/2003 Z.z., trvanie invalidity od 1. augusta 2006 Sociálna poisťovňa nepreskúmava, ak poistenec, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných do 31. decembra 2003, dovŕšil do dňa preskúmania trvania invalidity podľa odseku 2 dôchodkový vek a Sociálna poisťovňa do 31. júla 2006 u tohto poistenca nepreskúmala trvanie invalidity. Takémuto poistencovi uvedenému sa invalidný dôchodok odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku, najskôr od 1. augusta 2006, považuje za starobný dôchodok.

Teda - až od 1.8.2006 je poberateľkou starobného dôchodku. K 1.1.2006 však ešte poberala invalidný dôchodok.

Preto má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti 90816 Sk v plnej výške.
WIB
16.03.07,10:51
Drobeceva veľmi pekne Vám Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
16.03.07,10:57
Dobrý deň,chcem sa opýtať švagor dostal potvrdenie z pozemkového spoločenstva o podiele na príjmoch a výdavkoch spoluvlastníka PSUŠ za rok 2006
Podiel na príjmoch 74870 Sk
Podiel na výdavkoch 21650 Sk
Vyplatené 53220 Sk
v dańovom priznaní FO typ B to dám do oddielu VIII. tabuľka č.3 riadok 1
a dá sa odpočítať 23650 Sk a ak áno z akej sumy 74870 Sk alebo 53220

ďakujem Dita
Otázku treba upresniť. Pozemkové spoločenstvo platí dane?
WIB
16.03.07,10:59
Pán Mihál veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď , mne na Ďaňovom úrade povedali, že má nárok na NČ 90.816 aj napriek dôchodkovému veku, volali sme aj do sociálnej poisťovne aj tam povedali, že jej dôchodok sa počíta za invalidný, už sa v tom nevieme vyznať. Vzhľadom k tomu, že je tam značný rozdiel na dani, nevieme čo robiť, aby nebolo zle. Pani je invalidná už cca 8 rokov.
WIB
16.03.07,11:04
Pre WIB:

Uvedená pani dosiahla dôchodkový vek (55 rokov, vychovala 2 deti) ešte v roku 2003, teda pred nadobudnutím účinnosti zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Podľa § 263 ods.16 zákona č.461/2003 Z.z., trvanie invalidity od 1. augusta 2006 Sociálna poisťovňa nepreskúmava, ak poistenec, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných do 31. decembra 2003, dovŕšil do dňa preskúmania trvania invalidity podľa odseku 2 dôchodkový vek a Sociálna poisťovňa do 31. júla 2006 u tohto poistenca nepreskúmala trvanie invalidity. Takémuto poistencovi uvedenému sa invalidný dôchodok odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku, najskôr od 1. augusta 2006, považuje za starobný dôchodok.

Teda - až od 1.8.2006 je poberateľkou starobného dôchodku. K 1.1.2006 však ešte poberala invalidný dôchodok.

Preto má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti 90816 Sk v plnej výške.
:) Vážený pán Mihál s úctou Vám Ďakujem za odpoveď, ktorá nás veľmi potešila a prajem Vám veľa zdravia a úspechov vo Vašej práci. S pozdravom
drobeceva
16.03.07,11:06
sorry, neuvedomila som si, že tam už bol nárok na SD. Ale ak nebola splnená podmienka k 1.1.2006, tak celý rok je nárok na NČ. Od 1.1.2007
už si uplatňovať nemôže.
Jozef Mihál
16.03.07,11:15
Jednej znamej spravili rocne zuctovanie dane za minuly rok. Zabudla vsak prilozit doklad o zivotnom poisteni. Je mozne, aby si este do konca marca sama spravila danove priznanie, kde si uplatni aj zivotne poistenie. Ako doklad ma prilozit potvrdenie o prijme alebo uz doklad o vykonani rocneho zuctovania plus doklado o zivotnom poisteni? Vychadza jej preplatok aj v zamestnani, ma sa zrusit to rocne zuctovanie a vsetko uplatnit len v danovom priznani? Dakujem za odpoved.
Co uviest do tabulky VII. odiel do jednotlivych riadkov? Daz zrazena za rok bola 8529. Z rocneho zuctovania vratili 4311. Teraz v dodatocnom DP mi vysiel este dalsi preplatok 1808. Ktore sumy uviest do riadku 66 a 67?

Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t47293-dodatoene-daoove-priznanie--zabudlo-sa-na-ivotne-poistenie.html

P.S: Prosím o zadávanie otázok s diakritikou....
WIB
16.03.07,11:17
sorry, neuvedomila som si, že tam už bol nárok na SD. Ale ak nebola splnená podmienka k 1.1.2006, tak celý rok je nárok na NČ. Od 1.1.2007
už si uplatňovať nemôže.
ďakujem za odpoveď, ale už tomu "asi" rozumiem:), takže za rok 2006 je ešte inv.dôch. NČ 90.816.- Sk a od 01.01.2007 je už ako starobná dôchodkyna, aj napriek tomu, že je má výmer dôchodku ako "invalidná" a dań. priznanie za rok 2007 už bude počítať , len rozdiel medzi dôchodkom a NČ. Ešte raz Vám úprimne Ďakujem. WIB
Jozef Mihál
16.03.07,11:17
SZCO ,má zaplatený popl.pre urad pre finančný trh, robí krajskú riaditelku pre poistovnu. Teda priamo zmluvy neuzatvára, ale dostáva mesačnú odmenu za riadenie./Neviem,ale myslím si že má tam aj istý podiel podla uzatvorených zmlúv./ Mám dilemu, je to živnosť alebo sprostredkovanie??? t.j.§ 1b, alebo
2d.
Otázka je nad rámec DRAK-a na mzdy.

Napriek tomu sa pokúsim o odpoveď: § 6 ods.2 písm.d).
Jozef Mihál
16.03.07,11:20
Prosím o radu.Naša zamestnankyňa pracovala do 31.10.2006 vo Švajčiarsku ako čašníčka.Bývalá zamestnávateľka jej odmietla vydať doklad o výške príjmu a zaplatenej a odvedenej výške dane.Chcela si to vyžiadať u správcu dane vo Švajčiarsku , ale ani tam jej nič nevydali.Potrebuje si podať daňové priznanie , pracovala aj na Slovensku od 10.11.2006 do konca roka.Vo Švajčiarsku mala aj byt.
Ďakujem za odpoveď. Rada by som jej pomohla.

Odporúčam okamžitú návštevu daňového úradu.

1. Do 19.3.2007 vrátane máte čas požiadať o odklad povinnosti podať daňové priznanie až o 6 mesiacov z dôvodu príjmov zo zahraničia.

2. Vysvetlite na DÚ situáciu - švajčiarsky zamestnávateľ odmieta vydať potvrdenia o príjme. Nech DÚ poradí alebo rozhodne, ako ďalej postupovať.
skonline
16.03.07,11:39
Zamestnanec ma uzatvorený pracovný pomer na kratší pracovný čas, konkrétne 2,5hod/tyzdenne a dohodnutú mzdu vo výške minimálnej hodinovej mzdy. Pri výpočte náhrady príjmu za mesiac febuár dosiahol denný DVZ 292,4282. Program ma vsak upozornil ze pravdepodobne nebol dosiahnutý minimálny DVZ. Bol alebo nebol? Je potrebné tento DVZ upraviť a na akú sumu?
P.S. Skúšal som hľadať pod heslom náhrady príjmu, nenašiel som nič relevantné, dávam podnet na doplnenie značiek o "náhrada príjmu", prípadne aj samostného príspevku, ktorý túto problematiku rozoberie. Ďakujem.
Jozef Mihál
16.03.07,11:48
S doplnením značiek o "Náhrada príjmu pri PN" súhlasím a ďakujem za podnet.

DVZ = suma VZ, za ktorého sa platilo na nem.poistenie za rozhodujúce obdobie (zrejme rok 2006) deleno počet dní rozhodujúceho obdobia.

Z počtu dní sa vylúčia dni, za ktoré nie je povinnosť platiť na nem.poistenie a dni prerušenia povinného nem.poistenia zamestnanca (viď § 140 a § 26 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Pojem "minimálny DVZ" v zákone neexistuje.

Poznámka na záver. Pri minimálnej hodinovej mzde a pracovnom čase 2,5 hod denne mi odhadom DVZ vychádza na 100 Sk.
bobotova
16.03.07,19:51
Dobrý večer, mám zamestnanca, ktorý je u nás zamestnaný na HPP a mal u NÁS podpísané VYHLÁSENIE, medzitým sa ale zamestnal aj v druhej firme, A TAM tiež podpiísal Vyhlásenie!!! Požiadal ma o vykoananie Ročného zúčtovania, kde mu vychádza daňový nedoplatok 7 412,-Sk. A teraz moja otázka do kedy mu to treba zraziť zo mzdy a čo zamestnávateľ ten to musí mať uhradené do 31.03.2007???
IVEB
17.03.07,14:26
Náš zamestnanec / od 03/2006/ bol v roku 2005 konateľom spoločnosti , ale nepoberal žiadnu odmenu. Neviem teraz presne , ale od 01.01.do 31.08.2005 boli konatelia považovaní za SZČO na účely zdravotného poistenia. Z toho titulu mu vznikol nedoplatok z RZZP. V súčasnosti je tiež konateľom bez poberania akéjkoľvek odmeny. Nakoľko táto situácia nebola jasná , zamestnávateľ mu nevykonal ročné zúčtovanie a vykoná si ho sám. Potrebujem teraz vedieť či podáva daňové priznanie typu A alebo B , a nedoplatok z RZZP uvedie resp. pripočíta k poistnému? Stačí ako prílohu priložiť výpisy z účtu o zaplatení nedoplatku?
mysimis
17.03.07,14:32
Pokiaľ je konateľom a nepoberá za to žiadnu odmenu, nie je potrebné ho prihlasovať do ZP a teda ani nič neplatí. V tomto prípade - zamestnanec si podá DP typu A - pokiaľ nemá žiadne iné príjmy, ktoré súčasťou bude potvrdenie o príjme. Nedoplatok z RZZP si pripočíta k poistnému.
michelle84
17.03.07,15:39
Neviem, či môžem poprosiť o radu aj v tejto téme. Potrebujem skontrolovať jedno daňové priznanie, kde sú príjmy aj zo SR a aj z ČR.
české príjmy 23.931,- (už prepočítané na slovenské)
české poistné 3.537,-
český čiastkový základ dane 20.394,-
zrazená česká daň 283,-

slovenské príjmy 53.473,-
slovenské poistné 7.165,-
slovenský čiastkový základ dane 46.308,-
zrazená slovenská daň 4.483,-

daňový bonus na jedno dieťa uplatnený dva mesiace 1.080,- (aj nárok bol na dva mesiace)
životné poistenie 4.860,-


Po prepočte mi vyšli nasledovné hodnoty v riadkoch:
32 77.404,-
33 10.702,-
34 66.702,-
36 66.702,-
37 90.816,-
41 4.860,-
42 4.860,-
43 95.676,-
44 0,-
45 0,-
49 23.931,-
50 283,-
51 35,88
52 0,-
53 0,-
54 0,-
55 1.080,-
56 -1.080,-
57 1.080,-
62 4.766,-
65 -4.766,-


Ak je niekto ochotný mi to skontrolovať, budem veľmi povďačná :)

Ďakujem veľmi pekne!!!
Marta V
17.03.07,20:43
Dobrý večer. Prosím o radu. Dcéra je zamestnaná v Čechách už tretí rok. Takže v roku 2006 mala príjem zo závislej činnosti len z Čiech. V prípade, ak jej finančný úrad v Čechách vydá potvrdenie že je daňovým rezidentom Českej republiky, nemá povinnosť podať daňové priznanie na Slovensku? Jej trvalý pobyt je na Slovensku. A ak na Slovensku nepodá daňové priznanie, stačí ak jej zamestnávateľ v Čechách vykoná ročné zúčtovanie? Alebo musí podať daňové priznanie v Čechách? Keď som jej vypočítala daňové priznanie na Slovensku - Príjem prepočítaný na slovenské koruny 147 072, zaplatené poistné 18 399,- zrazená daň 6 158,- vyšlo mi, že na Slovensku musí doplatiť daň 1 036,- Sk. Zdá sa mi to nespravodlivé, keďže na Slovensku sa vôbec nezdrživa. Veľmi pekne ďakujem za radu.
Forest LK
17.03.07,20:50
Prajem pekný večer,
mám nasledovný problém, s ktorým potrebujem poradiť:
FO vydala a vytlačila v ČR knihu, kde zaplatila naáklady na tlač. V SR mala príjmy z predaja knihy. Je možné si odpočitať nejaké náklady (tlač, autorské honoráre, doprava) ak vôbec nepodniká? Alebo musí do daňového priznania uvádzať celý príjem z knihy (teda predajnú cenu)?

Velmi pekne dakujem za radu.
Nádej
19.03.07,06:59
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
19.03.07,08:00
Dobrý večer, mám zamestnanca, ktorý je u nás zamestnaný na HPP a mal u NÁS podpísané VYHLÁSENIE, medzitým sa ale zamestnal aj v druhej firme, A TAM tiež podpiísal Vyhlásenie!!! Požiadal ma o vykoananie Ročného zúčtovania, kde mu vychádza daňový nedoplatok 7 412,-Sk. A teraz moja otázka do kedy mu to treba zraziť zo mzdy a čo zamestnávateľ ten to musí mať uhradené do 31.03.2007???
Nedoplatok mu zrazíte do konca roka 2007 a tak ako ho budete zrážať, ho budete aj odvádzať ako zamestnávateľ daňovému úradu.
Jozef Mihál
19.03.07,08:03
Náš zamestnanec / od 03/2006/ bol v roku 2005 konateľom spoločnosti , ale nepoberal žiadnu odmenu. Neviem teraz presne , ale od 01.01.do 31.08.2005 boli konatelia považovaní za SZČO na účely zdravotného poistenia. Z toho titulu mu vznikol nedoplatok z RZZP. V súčasnosti je tiež konateľom bez poberania akéjkoľvek odmeny. Nakoľko táto situácia nebola jasná , zamestnávateľ mu nevykonal ročné zúčtovanie a vykoná si ho sám. Potrebujem teraz vedieť či podáva daňové priznanie typu A alebo B , a nedoplatok z RZZP uvedie resp. pripočíta k poistnému? Stačí ako prílohu priložiť výpisy z účtu o zaplatení nedoplatku?

Zamestnávateľ mu mohol vykonať ročné zúčtovanie dane s tým, že nedoplatok z RZZP by sa pripočítal k poistnému zamestnanca.

Ak konateľ sám podáva daňové priznanie, použije tlačivo typ "A", kde do riadku 33 (poistné) započíta aj nedoplatok z RZZP. Odporúčam ako prílohu priložiť výpis z účtu o zaplatení nedoplatku.
lienka216
19.03.07,08:05
Dôchodca mal u nás v januári trv.prac.pomer, potom 02-08 robil na dohodu o vykonaní práce.Celkový príjem 64026,-, daň preddavková 11847,-. Požiadal nás o vykonanie roč.zúčtovania, ale súčasne uviedol,že má aj príjem z nájmu poľn.pôdy vo výške 496,-Sk. Môžem vykonať roč.zúčtovanie, alebo si musí podať daňové priznanie B?
Jozef Mihál
19.03.07,08:06
Dobrý večer. Prosím o radu. Dcéra je zamestnaná v Čechách už tretí rok. Takže v roku 2006 mala príjem zo závislej činnosti len z Čiech. V prípade, ak jej finančný úrad v Čechách vydá potvrdenie že je daňovým rezidentom Českej republiky, nemá povinnosť podať daňové priznanie na Slovensku? Jej trvalý pobyt je na Slovensku. A ak na Slovensku nepodá daňové priznanie, stačí ak jej zamestnávateľ v Čechách vykoná ročné zúčtovanie? Alebo musí podať daňové priznanie v Čechách? Keď som jej vypočítala daňové priznanie na Slovensku - Príjem prepočítaný na slovenské koruny 147 072, zaplatené poistné 18 399,- zrazená daň 6 158,- vyšlo mi, že na Slovensku musí doplatiť daň 1 036,- Sk. Zdá sa mi to nespravodlivé, keďže na Slovensku sa vôbec nezdrživa. Veľmi pekne ďakujem za radu.
Ak jej finančný úrad v ČR vydá potvrdenie, že je daňovým rezidentom v ČR (a skutočne aj je, síce má stály byt v oboch krajinách ale stredisko životných záujmov je nepochybne ČR), tak na Slovensku nemusí podávať DP.
Jozef Mihál
19.03.07,08:08
Prajem pekný večer,
mám nasledovný problém, s ktorým potrebujem poradiť:
FO vydala a vytlačila v ČR knihu, kde zaplatila naáklady na tlač. V SR mala príjmy z predaja knihy. Je možné si odpočitať nejaké náklady (tlač, autorské honoráre, doprava) ak vôbec nepodniká? Alebo musí do daňového priznania uvádzať celý príjem z knihy (teda predajnú cenu)?

Velmi pekne dakujem za radu.
Otázka je nad rámec DRAK-a na mzdy, pokúsim sa o laickú odpoveď - áno, má právo na to, aby si odpočítala náklady na výrobu knihy, hoci šlo o náklady vynaložené na území iného štátu.
Jozef Mihál
19.03.07,08:12
Dôchodca mal u nás v januári trv.prac.pomer, potom 02-08 robil na dohodu o vykonaní práce.Celkový príjem 64026,-, daň preddavková 11847,-. Požiadal nás o vykonanie roč.zúčtovania, ale súčasne uviedol,že má aj príjem z nájmu poľn.pôdy vo výške 496,-Sk. Môžem vykonať roč.zúčtovanie, alebo si musí podať daňové priznanie B?
Môžete mu vykonať ročné zúčtovanie dane.

Príjem z prenájmu nehnuteľností (vrátane prenájmu poľn.pôdy) je do výšky 23650 Sk od dane oslobodený.
Sica
19.03.07,08:26
Zamestnanec si chce uplatniť nezd. časť na manželku. Potrebuje mať dokladovaný jej príjem za celý min. rok? Keď prvý polrok chodila ešte na strednú školu a potom mala len príjem IX. až XI.06. Má doniesť papier o návšteve školy a potom že bola od XII.06 na ÚPSVaR? Ďakujem za odpoveď, už som z toho popletená.
Jozef Mihál
19.03.07,08:55
Ad: michelle84:

české príjmy 23.931,- (už prepočítané na slovenské)
české poistné 3.537,-
český čiastkový základ dane 20.394,-
zrazená česká daň 283,-

slovenské príjmy 53.473,-
slovenské poistné 7.165,-
slovenský čiastkový základ dane 46.308,-
zrazená slovenská daň 4.483,-

daňový bonus na jedno dieťa uplatnený dva mesiace 1.080,- (aj nárok bol na dva mesiace)
životné poistenie 4.860,-


Po prepočte mi vyšli nasledovné hodnoty v riadkoch:
32 77.404,-
33 10.702,-
34 66.702,-
36 66.702,-
37 90.816,-
41 4.860,-
42 4.860,-
43 95.676,-
44 0,-
45 0,-
49 23.931,-
50 283,-
51 35,88
52 0,-
53 0,-
54 0,-
55 1.080,-
56 -1.080,- Správne je 0
57 1.080,-
62 4.766,- Správne je 4.483
65 -4.766,- Správne je -4.483


P.S. Prosím nezadávajte Vaše žiadosti o prekontrolovanie správnosti vyplnenia DP...
Jozef Mihál
19.03.07,08:58
Zamestnanec si chce uplatniť nezd. časť na manželku. Potrebuje mať dokladovaný jej príjem za celý min. rok? Keď prvý polrok chodila ešte na strednú školu a potom mala len príjem IX. až XI.06. Má doniesť papier o návšteve školy a potom že bola od XII.06 na ÚPSVaR? Ďakujem za odpoveď, už som z toho popletená.
Príjem manželky sa nemusí dokladovať. Potvrdenia o návšteve školy alebo o registrácií na úrade práce sa nevyžadujú.
Heni
19.03.07,09:40
Zamestnanec bol prvý polrok zamestnaný u iného zamestnávateľa, potom 1 deň nezamestnaný a druhý polrok bol zamestnaný u nás.
za ten 1 deň nezamestnanosti si tuším zaplatil zdravotné poistenie v hotovosti na pobočke VšZP.
Chcem sa uistiť, že mu môžem spraviť ročné zúčtovanie preddavkov na daň? a má priložiť aj doklad o zaplatení toho zdravotného za ten 1 deň?
Jozef Mihál
19.03.07,09:43
Áno, môžete mu vykonať ročné zúčtovanie dane, poistné ktoré si zaplatil sám na zdravotné poistenie pripočítate k poistnému zaplatenému v zamestnaniach. K ročnému zúčtovaniu dane treba ako prílohu dať doklad o zaplatení poistného.
Heni
19.03.07,09:46
dakujem :)
lydia84
19.03.07,10:51
Zamestnanec mi dal potvrdenie o prijme od zamestnavatela z ciech mam tento prijem prenásobit kurzom NBS ceskej koruny? a ak ano ku ktorému dnu? ku dnu ked mi priniesol to potvrdenie alebo.....?
Jozef Mihál
19.03.07,11:30
Lydia84:

Ak mal Váš zamestnanec príjmy v zamestnaní v ČR, musí si sám podať daňové priznanie.

K tomu informácie nájdete tu:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/prijem-v-zahranici/

Info k prepočtu príjmov nájdete tu:

http://www.porada.sk/t44545-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-najcastejsie-otazky.html
kajana
19.03.07,11:51
kto mi poradí s daňovým priznaním?
Ružena Samková
19.03.07,12:05
prosím uviesť, či existuje ešte v zákone o dani z príjmov ,, spolupracujúca osoba,, nakoľko som čítala v novinách túto možnosť, ale v zákone som to nenašla, hoci som ho preštudovala celý. Ďakujem . / matka + dcéra /
Jozef Mihál
19.03.07,12:12
Nie, termín "spolupracujúca osoba" v zákone č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov neexistuje.
Anja111
19.03.07,12:39
Daňovník bol zamestnaný od januára do novembra 2006 a mal príjem 120.000,-- Sk.
Celý rok poberal príjmy zo sprostredkovania poistenia.
SZČO je od 1. decembra 2006.
Príjmy zo živnosti 50.000,-- Sk, základ dane 25.000,-- Sk
Príjmy zo sprostredkovania poistenia 80.000,-- Sk
Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti 30.000,-- Sk
1/ Je povinný prihlásiť sa a platiť do SP?
2/ Platia sa odvody aj zo sprostredkovania poistenia?
katkaj
19.03.07,15:17
Daňovník bol zamestnaný od januára do novembra 2006 a mal príjem 120.000,-- Sk.
Celý rok poberal príjmy zo sprostredkovania poistenia.
SZČO je od 1. decembra 2006.
Príjmy zo živnosti 50.000,-- Sk, základ dane 25.000,-- Sk
Príjmy zo sprostredkovania poistenia 80.000,-- Sk
Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti 30.000,-- Sk
1/ Je povinný prihlásiť sa a platiť do SP?
2/ Platia sa odvody aj zo sprostredkovania poistenia?

Áno platia sa odvody aj z príjmov zo sprostredkovania poistenia čo je vlastne príjem §6 odst. 2 písm. d. SZČO prekročil príjem 91.200 zo živnosti (50000 živnosť + 80000 sprostredkovanie) za rok 2006 takže od 1.7.2007 bude povinný platiť odvody
Anja111
19.03.07,15:31
Áno platia sa odvody aj z príjmov zo sprostredkovania poistenia čo je vlastne príjem §6 odst. 2 písm. d. SZČO prekročil príjem 91.200 zo živnosti (50000 živnosť + 80000 sprostredkovanie) za rok 2006 takže od 1.7.2007 bude povinný platiť odvody
Ďakujem a oceňujem...
Anja111
19.03.07,15:40
Áno platia sa odvody aj z príjmov zo sprostredkovania poistenia čo je vlastne príjem §6 odst. 2 písm. d. SZČO prekročil príjem 91.200 zo živnosti (50000 živnosť + 80000 sprostredkovanie) za rok 2006 takže od 1.7.2007 bude povinný platiť odvody
A koľko mesiacov prevádzkovania živnosti bude vo "Výpise do SP"?
SZČO je 1 mesiac, ale príjmy zo sprostredkovania poberal 12 mesiacov.
Od toho sa odvíja vymeriavací základ na odvody.
Budem počítať 25.000 základ zo živnosti + 48.000 základ zo sprostredkovania?
Alebo zo živnosti (25.000 x 12) : 12 : 2 ?
Jozef Mihál
19.03.07,15:43
Anja111
19.03.07,15:46
Ďakujem veľmi pekne. Pomohlo...
Lekáreň LÚČ
19.03.07,16:00
Dobrý deň, mám nejasno v nasledovnom.
Príjem v Írsku po prepčte na Sk:
418138 - 14742 poistné = zákl.dane 403396. Daň v Ísku -20% = Sk 80.679,-
ale v Írsku má Tax Credit (oslobodenie od dane) do Euro 3.120,-- = 116.213,- Sk , o čom predloží certifikát P 60.
Preto v zahrničí naplatí žiadnu daň.
Naše DP str. 7 pokračujem:
(R 69) 403.396 - 90.816 = (R77) 312.580 z toho daň. povinnosť 59.390,-
Podľa zmluvy sa má robiť zápočet dane: R 82) 403396, R83) 0,--, R85) 59390
R 87 a R 91 = 59.390,- Sk. Nezdá sa mi to správne, pretože v zahraničí je do výšky 3.120,- Euro oslobodený. Ako toto oslobodenie v zahraničí uviesť do DP ? .Aká je tu vlastne daň. povinnosť? Ďakujem za odpoveď. Viera
lokok
19.03.07,16:03
Dobry deň. Chcem sa opýtať na zaokruhlovanie príjmov zo zahraničia.
Urobím prepočet príjmu v CM na Sk podľa zákona napr. priemernym ročným kurzom. Do DP sa udávajú hodnoty v celých SK. Teda do riadkov 32, 33, 34 sa ako zaokruhluju, matematicky alebo na celé koruny nadol? Pozerám do § 47 ZoDP, ale nie som si istá. Aj som pozerala rôzne príspevky z príjmu zo zahraničia a zaokruhlovanie nie je všade rovnake. Potom v DP "A" r. 49 /zápočet/ sa zaokruhluje na cele koruny nadol a čo r. 46 /vyňatie/?
Keď už sa v tom šprtam, chcela by som presne vediet, ako to vlastne má byť.

DAKUJEM za odpoved.
Jozef Mihál
19.03.07,16:11
Dobrý deň, mám nejasno v nasledovnom.
Príjem v Írsku po prepčte na Sk:
418138 - 14742 poistné = zákl.dane 403396. Daň v Ísku -20% = Sk 80.679,-
ale v Írsku má Tax Credit (oslobodenie od dane) do Euro 3.120,-- = 116.213,- Sk , o čom predloží certifikát P 60.
Preto v zahrničí naplatí žiadnu daň.
Naše DP str. 7 pokračujem:
(R 69) 403.396 - 90.816 = (R77) 312.580 z toho daň. povinnosť 59.390,-
Podľa zmluvy sa má robiť zápočet dane: R 82) 403396, R83) 0,--, R85) 59390
R 87 a R 91 = 59.390,- Sk. Nezdá sa mi to správne, pretože v zahraničí je do výšky 3.120,- Euro oslobodený. Ako toto oslobodenie v zahraničí uviesť do DP ? .Aká je tu vlastne daň. povinnosť? Ďakujem za odpoveď. Viera
Hoci sa Vám to zdá nesprávne, je to tak. V Írsku vďaka oslobodeniu od dane občan žiadnu daň neplatí. Avšak vďaka relatívne vysokému príjmu - hoci v cudzine - vychádza občanovi daň na Slovensku.

Pretože s Írskom máme medzinárodnú zmluvu s metódou zápočtu a nie vyňatia, v uvedenom prípade skutočne bude musieť občan zaplatiť daň na Slovensku.
Jozef Mihál
19.03.07,16:21
Ad lokok:

Základ dane a suma príjmu v zahraničí po prepočte na Sk sa vždy zaokrúhľujú na celé Sk nadol.

Len suma dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať pri metóde zápočtu, sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
Janiela
19.03.07,16:52
Dobrý večer, prosím Vás, je nutné podať daňové priznanie za rok 2006 len na základe poberania zaopatrovacieho príspevku? Ide o sumu 4300,- Sk/mes. Daňovník žiadne iné príjmy v roku 2006 nemal ani nie je poberateľom dôchodku. Ďakujem a želám pekný zbytok dňa.
Jozef Mihál
19.03.07,17:13
Zaopatrovací príspevok - ale pozor, hovoríme skutočne o zaopatrovacom príspevku podľa zákona č.236/1998 Z.z. - je štátna sociálna dávka a je to príjem podľa § 9 ods. 2 písm. b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov oslobodený od dane.

Preto daňové priznanie nie je nutné podať.
Janiela
19.03.07,18:03
Zaopatrovací príspevok - ale pozor, hovoríme skutočne o zaopatrovacom príspevku podľa zákona č.236/1998 Z.z. - je štátna sociálna dávka a je to príjem podľa § 9 ods. 2 písm. b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov oslobodený od dane.

Preto daňové priznanie nie je nutné podať.

Ďakujem Vám, p. Mihál.
cbr
20.03.07,07:30
Zamestnankyňa mi predložila žiadosť o materské. Na mterskú nastupuje od 10.4.2007. Prosím Vás, aký je postup, čo je potrebné spraviť z pohľadu zamestnávateľa, čo z nevyčerpanou dovolenkou, kto vypláca materskú.
Ďakujem.
lucia13
20.03.07,13:23
dobrý den,
chcela by som sa opytat ako je to s poistenim a daniami konatela slovenskej sro, ktory je občanom ČR a ma tam platene odvody do zdravotnej aj socialnej poistovne. Staci ked mu tu odmenu na zaklade mandatnej zmluvy alebo zmluvy o vykone funkcie budem zdanovat a nemusim ho nahlasovat do ziadnej z poistovni? A potom mu na konci roka ako urobim zuctovanie dane, dam mu len potvrdenie o prijme a on si to vsetko zdani v ČR?
Dakujem velmi pekne
Jozef Mihál
20.03.07,15:15
Jozef Mihál
20.03.07,15:23
Dovolím si pripomenúť, že v stredu 21.3.2007 má hot-line servis k ročnému zúčtovaniu dane technickú prestávku z dôvodu konania seminára DRAK.

http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2007-3-21&e=616&c=4
Heni
20.03.07,17:20
občan SR bol od 1.1. do 31.8.2006 zamestnaný u českého zamestnávateľa, potom týždeň neevidovaný nezamestnaný a od 7.9. až do konca roka 2006 bol zamestnaný v Anglicku. Je povinný podať daňové priznanie?
Jozef Mihál
20.03.07,19:25
Ak je daňový rezident na Slovensku, tak je povinný podať DP na Slovensku (ak jeho zdaniteľné celosvetové príjmy prepočítané na Sk prevýšili sumu 45408 Sk).

Dovolím si pripomenúť, že v stredu 21.3.2007 má hot-line servis k ročnému zúčtovaniu dane technickú prestávku z dôvodu konania seminára DRAK.
stanula
20.03.07,19:54
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či nedoplatok do poisťovne, ktorý bol uhradený počas pozastavenia živnosti, môžem zahrnúť do výdavkov-platby do poisťovní. (asi nie...)
SZČO (jednoduché účtovníctvo) mal pozastavenú živnosť od 5.6.2006 a nedoplatok uhradil v septembri 2006. A čo výkazy k DP ? mám tam uviesť dátum od 1.1.2006 do 5.6.2006 ? Živnosť má ešte stále pozastavenú. Ďakujem za rady.
marek32
21.03.07,09:30
Dobrý deň,
slovenský daňový rezident pracoval súbežne celý rok 2006 na Slovensku aj v Česku. Na slovensku podáva daňové priznanie z celosvetových príjmov a vychádza mu nedoplatok. Príjem z Česka v roku 2006 je zdanený vyššou sadzbou dane ako keby bol taký istý príjem zdanený na Slovensku.

V Česku aj na Slovensku mal daňovník celý rok 2006 podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov. Je dôvodom podpísania vyhlásenia v ČR, že daňovníkovi vychádza nedoplatok na Slovensku, pretože Slovensko má s týmto štátom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou zápočtu dane ?
Lubica3
21.03.07,13:15
Pekný deň, prosím, mám problém, či môžem uplatniť čiastku 23 650 ako oslobodený náhodný príjem v § 8 aj pri prevode nehnuteľnosti - predaj záhrady, ktorá bola len rok vo vlastníctve, t.j. rozdiel s cenou obstarania sa zdaňuje. Nie je mi to úplne jasné, hoci už tie §§ 8 a 9 čítam viackrát. Vopred ďakujem.
Marína
21.03.07,13:50
Ad Lubica3: V ZoDP_§9_ods.1_pism.h je oslobodeným príjmom podľa §8 len príjem uvedený pod písm. a), d) - f). Príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností sú v §8 uvedené pod písm. b). Z toho vyplýva, že do výšky päťnásobku životného minima nie sú oslobodené.
AMEA
21.03.07,14:43
Dobrý deň. Mam zamestnankynu, ktorá v danom mesiaci odpracovala len jeden den a jej hruba mzda bola Sk 400,--. Zvyšok mesiaca bola PN. Z akej sumy sa bude pocítat poistne na sociálne a zdravotné poistenie?
Ako by to bolo, keby nebola na PN, ale na neplatenom voľne (dohodnute so zamestnavateľom). Dakujem vopred za odpoved.
pero
21.03.07,16:35
Chcela by som Vás poprosiť o radu, lebo som v drakovi nenašla odpoveď, že ak zamestnanec si osvoji dieťa manželky, či postačuje k uplatneniu si daňového bonusu len rodný list, kde bude uvedená zmena v mene dieťaťa, alebo treba aj rozhodnutie o osvojení.

ďakujem za odpoveď
vikuš
21.03.07,16:51
Dobrý deň, prosím Vás poradte mi :
otec mal za rok 2007 príjem od zamestnávateľa 266342,-
poistné 30919
základ dane 235423,-

matka mala príjem 2424,-

zároveň mal príjem z prenájmu 70000,-

vypočítala som to nasledovne, len neviem, či je to správne :
príjem z nehnuteľnosti 46350
výdavky 18540
základ dane 27810
čiast.základ dane §5 235423,-
čiast.základ dane §6 27810,-
základ dane 263233,-
zníženie základu dane na daňovníka 90816
zníženie základu dane na manželku 88392
základ dane znížený 84025
daň15964
zrazený preddavok na daň §35 27467
daňový preplatok 11503
otázka
21.03.07,16:59
Chcela by som Vás poprosiť o radu, lebo som v drakovi nenašla odpoveď, že ak zamestnanec si osvoji dieťa manželky, či postačuje k uplatneniu si daňového bonusu len rodný list, kde bude uvedená zmena v mene dieťaťa, alebo treba aj rozhodnutie o osvojení.

ďakujem za odpoveď
Stačí len rodný list.
mysimis
21.03.07,17:00
Dobrý deň, prosím Vás poradte mi :
otec mal za rok 2007 príjem od zamestnávateľa 266342,-
poistné 30919
základ dane 235423,-

matka mala príjem 2424,-

zároveň mal príjem z prenájmu 70000,-

vypočítala som to nasledovne, len neviem, či je to správne :
príjem z nehnuteľnosti 46350
výdavky 18540
základ dane 27810
čiast.základ dane §5 235423,-
čiast.základ dane §6 27810,-
základ dane 263233,-
zníženie základu dane na daňovníka 90816
zníženie základu dane na manželku 88392
základ dane znížený 84025
daň15964
zrazený preddavok na daň §35 27467
daňový preplatok 11503

Prepočítala som Ti to. Je to ok. Pekne povpisuj do DP typ B.
vikuš
21.03.07,17:07
Ešte by som sa chcela spýtať:
zo závislej činnosti som mala príjem 64603
poistné 8668
zíklad dane 55935
zníženie základu dane na daňovníka 90816,-
daň 0
úhrn preddavkov na daň §35 3436,-
daňový preplatok 3436,-
Je to správne?
Jozef Mihál
22.03.07,07:52
Dobrý deň,
slovenský daňový rezident pracoval súbežne celý rok 2006 na Slovensku aj v Česku. Na slovensku podáva daňové priznanie z celosvetových príjmov a vychádza mu nedoplatok. Príjem z Česka v roku 2006 je zdanený vyššou sadzbou dane ako keby bol taký istý príjem zdanený na Slovensku.

V Česku aj na Slovensku mal daňovník celý rok 2006 podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov. Je dôvodom podpísania vyhlásenia v ČR, že daňovníkovi vychádza nedoplatok na Slovensku, pretože Slovensko má s týmto štátom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou zápočtu dane ?
Prepáčte, otázke nerozumiem.
Jozef Mihál
22.03.07,07:56
Dobrý deň. Mam zamestnankynu, ktorá v danom mesiaci odpracovala len jeden den a jej hruba mzda bola Sk 400,--. Zvyšok mesiaca bola PN. Z akej sumy sa bude pocítat poistne na sociálne a zdravotné poistenie?
Ako by to bolo, keby nebola na PN, ale na neplatenom voľne (dohodnute so zamestnavateľom). Dakujem vopred za odpoved.

Na zdravotné poistenie preddavok vypočítate zo 400 Sk.

Na sociálne poistenie je minimálny VZ daný ako 7600/30,31 (počet. kal. dní v mesiaci) = 254, 246 Sk, čo je v oboch prípadoch menej ako 400. Preto do SP počítate poistné takisto z VZ 400 Sk.

Keby bola na neplatenom voľne dohodnutom so zamestnávateľom, tak pre SP je to rovnako ako vyššie.

Do ZP by sa však preddavok počítal z VZ 7600 Sk - minimálny základ na ZP sa nekráti, ak je neprítomnosť z dôvodu neplateného voľna poskytnutého po dohode so zamestnávateľom.
Jozef Mihál
22.03.07,07:58
Ešte by som sa chcela spýtať:
zo závislej činnosti som mala príjem 64603
poistné 8668
zíklad dane 55935
zníženie základu dane na daňovníka 90816,-
daň 0
úhrn preddavkov na daň §35 3436,-
daňový preplatok 3436,-
Je to správne?
Dovolím si pripomenúť, že nepredplatitelia DRAK-a majú prístup do tejto sekcie - aby sa mohli spýtať napr. na rôzne technické problémy v súvislosti s DRAK-om ako takým.

Na otázky smerujúce na mzdovú legislatívu však nepredplatitelia prosím odpoveď nežiadajte.
SLAVKA.H
22.03.07,09:08
Ahojte poraďáci,
som nováčik a neviem celkom kam zaradiť svoj problém.
Ide o kontrolu z Inšpektorátu práce a jej dôsledky.
Pamätáte na tzv. vietor (apríl 2004) kedy sa kontrolovala tzv. čierna práca (hlavne DOVP)? Po vstúpení do platnosti zákona o nelegálnom zamestnávaní sa okamžite uskutočňovali kontroly. Ja ako mzdová účtovníčka som sa pobrobne s týmto zákonom neoboznámila a preto som nevedela že DOVP mám nahlásiť na Sociálnej poisťovni. Našli u nás jednu pracovníčku na DOVP ktorá vypomáhala v kuchyni presne od 1.1.04 (keby od 31.3. tak by povinnosť oznamovať nebola)do 20.4.04 na zástup chorej kolegyne. Okamžite začali konať ako pri odhalení organizovaného gangu. Nasledovali písomné záznamy, pokuta 10000,- Sk ktorú nám na požiadanie znížili na 5000,- Sk. Najhoršie však je, že nakoľko sme stavebná firma zúčastňujeme sa verejných súťaží, kam podľa nového zákona máme predkladať doklad z IP že sme nezamestnávali niekoho nelagálne. Tento doklad nám samozrejme vydali s negatívnym posudkom a tým pádom sa firma nesmie zúčastňovať po dobu 5.rokov verejných súťaží. Takže zase nejaká forma podpory podnikania (alebo žeby likvidácia?). Myslím že v TV vraveli že pôjde iba o výchovný postih a nie likvidačný. Ja chápem potrebu zamedzovať nelegálnemu zamestnávaniu ale myslím že treba rozlišovať či ide o omyl, admin.chybu a neúmyselnú príčinu alebo úmysel. Veď išlo o 1 osobu 10 dní po účinnosti zákona. Nepoviem keď ide o 3 a viac ľudí alebo cudzineckú skupinu. Neviem čo robiť aby sme zrušili takéto rozhodnutie IP a dostali doklad pre verejnú súťaž. Pýtala som sa všade ale nakoľko ide o nový zákon a tým aj nový problém nikto to nerieši.
Máte s týmto nejaké skúsenosti?

Dúfam že som vás neunavila vyčerpávajúcim textom.
Díky, Slavka
marek32
22.03.07,09:27
Prepáčte, otázke nerozumiem.

Otázka:

slovenský daňový rezident pracoval súbežne celý rok 2006 na Slovensku aj v Česku. Na Slovensku podáva daňové priznanie z celosvetových príjmov a vychádza mu nedoplatok cca 9500,- SK.

V Česku mal daňovník celý rok 2006 podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov (čiže zaplatil menšiu daň o 7200,- CZK). Tak isto mal celý rok podpísané vyhlásenie aj na Slovensku (čiže zaplatil menšiu daň o 17255,- Skk).

Je dôvodom podpísania vyhlásenia v ČR, že daňovníkovi vychádza nedoplatok na Slovensku, pretože v daňovom priznaní na Slovensku si zo všetkých príjmov (ČR+SR) može uplatniť len 90 816,- SK ? (keby si neuplatnil v ČR čiastku 7200 CZK na daňovníka, v ČR by zaplatil vyššiu daň a daň v r.50 res.53 daňoveho priznania uzananá na zápočet by bola vyššia a tým by daňovníkovi nevznikol nedoplatok na Slovensku). Je táto úvaha správna ?
Difi
22.03.07,09:34
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnancovi za rok 2005 a vyšiel mu preplatok, lenže tento preplatok mu nebol vyplatený v roku 2006 cez mzdu, a teraz pri ročnom zúčtovaní sa to zdaňuje, tento preplatok poistného sa uvádza do hlásenia do úhrnu príjmov?
beatam
22.03.07,09:44
Pekný deň všetkým, moja známa doteraz napriek urgenciám nedostala od predch.zamestnávateľa potvrdenie o príjmoch a preddavkoch za 1-6/2006.Poradili jej, aby z výplatných pások sčítala hrubú mzdu, povinné poistné, zrazenú daň - údaje do DP a priložila tie výplatné pásky. Môže to urobiť?
Wibko
22.03.07,10:38
Prosím vás mám to správne?Zamest.si podáva DP pretože mu zamestnávateľ nechcel vykonať RZ. Potvrdenia od 2 zamest. a 1 dieťa.Bónus na dieťa bol vyplat. u 1 zamestnávateľa vo výške 500,- Sk.
DP typ A - r.32 85313,-
r.33 11442,-
r.34 73871,-
r.36 73871,-
r.37 90816,-
r.43 90816,-
r.55 6480,-
r.57 500,-
r.58 5980,-
r.59 5980,-
Ostatné riadky už ostávajú prázdne až na oddiel X.Dík.
Jaroslávka
22.03.07,10:52
Moja otázka,
môže si uplatniť SZČO paušálne výdavky 40% aj v prípade, že je SZČO
od 1.10.2006?
Od.1.1.2006 do 30.9.2006 bol aj zamestnacom, bol aj na ÚP, bol aj dobrovoľne
nezamestnaný. Všetky potvrdenia za tieto obdobia má.
Ďakujem vopred a prajem Vám pán Mihál aby Vám vydržalo zdravie a hlavne
trpezlivosť do 31.3.2007 a potom aj naďalej.
Modlím sa za Vás každý deň.
Jaroslávka
Jozef Mihál
22.03.07,11:08
Prepáčte, trvalo mi 2 hodiny, kým som napísal príspevok http://www.porada.sk/t48101-prehlad-o-preddavkoch-o-zrazkovej-dani-a-o-danovom-bonuse-od-r-2007-priklad-2-a.html, ktorý sa určite bude hodiť mnohým z Vás.
Jozef Mihál
22.03.07,11:14
Otázka:

slovenský daňový rezident pracoval súbežne celý rok 2006 na Slovensku aj v Česku. Na Slovensku podáva daňové priznanie z celosvetových príjmov a vychádza mu nedoplatok cca 9500,- SK.

V Česku mal daňovník celý rok 2006 podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov (čiže zaplatil menšiu daň o 7200,- CZK). Tak isto mal celý rok podpísané vyhlásenie aj na Slovensku (čiže zaplatil menšiu daň o 17255,- Skk).

Je dôvodom podpísania vyhlásenia v ČR, že daňovníkovi vychádza nedoplatok na Slovensku, pretože v daňovom priznaní na Slovensku si zo všetkých príjmov (ČR+SR) može uplatniť len 90 816,- SK ? (keby si neuplatnil v ČR čiastku 7200 CZK na daňovníka, v ČR by zaplatil vyššiu daň a daň v r.50 res.53 daňoveho priznania uzananá na zápočet by bola vyššia a tým by daňovníkovi nevznikol nedoplatok na Slovensku). Je táto úvaha správna ?
Takto:
Keďže si v ČR v súlade s tamojšími predpismi uplatnil daňové úľavy, vyšla mu v ČR relatívne nízka daň, napriek opticky vyššej daňovej sadzbe v ČR ako na Slovensku.

Vďaka tomu, že je rezident v SR, musí si dopočítať daň aj z príjmov v ČR, pričom sa mu zohľadní - započíta - len suma relatívne nižšej dane v ČR. Preto v podstate je Vaša úvaha správna.

Ak ste správne vyplnili daňové priznanie, správne vypočítali percento dane na zápočet, nedá sa nič robiť - nie je to jediný prípad, kedy musí daňovník doplatiť na Slovensku daň z príjmov dosiahnutých v zahraničí.
Jozef Mihál
22.03.07,11:16
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnancovi za rok 2005 a vyšiel mu preplatok, lenže tento preplatok mu nebol vyplatený v roku 2006 cez mzdu, a teraz pri ročnom zúčtovaní sa to zdaňuje, tento preplatok poistného sa uvádza do hlásenia do úhrnu príjmov?
Nie .
Jozef Mihál
22.03.07,11:19
Pekný deň všetkým, moja známa doteraz napriek urgenciám nedostala od predch.zamestnávateľa potvrdenie o príjmoch a preddavkoch za 1-6/2006.Poradili jej, aby z výplatných pások sčítala hrubú mzdu, povinné poistné, zrazenú daň - údaje do DP a priložila tie výplatné pásky. Môže to urobiť?
Odporúčam navštíviť daňový úrad a vysvetliť danú situáciu. Ďalej postupovať podľa pokynov daňového úradu. Je možné, že daňový úrad bude súhlasiť s tým, aby prílohou daňového priznania boli výplatné pásky avšak neodporúčam to takto vykonať bez predchádzajúcej konzultácie na DÚ.
Kitty7
22.03.07,11:19
Dobrý deň.
V júni 2006 sme zamestnali invalidného dôchodcu, ktorý ma pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%. Narodil sa v novembri 1945. Za rok 2006 sme mu neuplatňovali odpočet 7568.- Sk. Pri RZD som si uvedomila, že nemá ešte dôchodkový vek. Pokiaľ som správne zistila ten by mal mať až v máji 2007. Preto si myslím, že nárok na odpočet za rok 2006 by mal mať. Môžem mu v RZD za rok 2006 uplatniť nezdaniteľnú časť zákldu dane 90 816.- Sk a vrátiť daň? A ako budem pokračovať v roku 2007? Dám mu v marci podpísať daňové vyhlásenie. Uplatním odpočet 7968.- Sk a január 2007 a február 2007 vyrovnám pri RZD za rok 2007?
Na nezdaniteľnú časť nebude mať nárok od 01.01.2008?
Ešte by som chcela overiť či mám správne odvody do SOCP pri invalidnom dôchodcovi. ID platí zdravotné poistenie ale iba 2% a starobné poistenie. Zamestnávateľ za ID platí zdravotné poistenie ale iba 5%, starobné, garančné a úrazové poistenie a rezervný fond.
Ak som opomenula neaký zákon alebo som si niečo zle vysvetlila prosím o radu.
Ďakujem.
Jozef Mihál
22.03.07,11:20
Môže si uplatniť SZČO paušálne výdavky 40% aj v prípade, že je SZČO od 1.10.2006?

Od.1.1.2006 do 30.9.2006 bol aj zamestnacom, bol aj na ÚP, bol aj dobrovoľne nezamestnaný. Všetky potvrdenia za tieto obdobia má.

SZČO si môže uplatiť paušálne výdavky bez ohľadu na to, či podnikal celý rok alebo len časť roka.
Jozef Mihál
22.03.07,11:24
..Bónus na dieťa bol vyplat. u 1 zamestnávateľa vo výške 500,- Sk.
DP typ A -

r.32 85313,-
r.33 11442,-
r.34 73871,-
r.36 73871,-
r.37 90816,-
r.43 90816,-
r.55 6480,-
r.57 500,-
r.58 5980,-
r.59 5980,-
Ostatné riadky už ostávajú prázdne až na oddiel X.Dík.
Je to správne.

Prosím nezadávajte otázky tohto typu, ďakujem...
Jozef Mihál
22.03.07,11:44
Ad Kitty7

V júni 2006 sme zamestnali invalidného dôchodcu, ktorý ma pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%. Narodil sa v novembri 1945. Za rok 2006 sme mu neuplatňovali odpočet 7568.- Sk. Pri RZD som si uvedomila, že nemá ešte dôchodkový vek. Pokiaľ som správne zistila ten by mal mať až v máji 2007. Preto si myslím, že nárok na odpočet za rok 2006 by mal mať. Môžem mu v RZD za rok 2006 uplatniť nezdaniteľnú časť zákldu dane 90 816.- Sk a vrátiť daň?

Áno.

A ako budem pokračovať v roku 2007? Dám mu v marci podpísať daňové vyhlásenie. Uplatním odpočet 7968.- Sk a január 2007 a február 2007 vyrovnám pri RZD za rok 2007?

V roku 2007 má nárok na nezd.čiastku, preto mu 7968 Sk uplatňujte po celý rok 2007.

Na nezdaniteľnú časť nebude mať nárok od 01.01.2008?

Áno.

Ešte by som chcela overiť či mám správne odvody do SOCP pri invalidnom dôchodcovi. ID platí zdravotné poistenie ale iba 2% a starobné poistenie.

Áno.

Zamestnávateľ za ID platí zdravotné poistenie ale iba 5%, starobné, garančné a úrazové poistenie a rezervný fond.

Áno.

Predpokladám, že reč je o ID, ktorý má priznaný invalidný dôchodok podľa zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=21) poistení a podľa rozhodnutia Sociálnej poisťovne má uznaný pokles vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.

Prípadne pozrite tu:
http://www.porada.sk/t35334-dochodcovia-a-socialne-poistenie-po-1-8-2006-a.html
pero
22.03.07,13:50
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu, či v žiadosti o vykonanie výpočtu dane a v potvrdení o zaplatení dane sa uvádza trvalý pobyt k 31.12.2006,alebo trvalý pobyt v čase vypisovania žiadosti alebo vystavenia potvrdenia. Zamestnanec zmenil trvalý pobyt 3.1.2007.
Ďakujem veľmi pekne za radu!!!
kattka.c
22.03.07,16:31
chcela by som sa spýtať, ako je to s výsluhovým dôchodkom ak je tento dôchodok z inej krajiny (UK). Ide o SZČO od 5.12.2006. Mam mu to uviesť do oddielu III v daňovom priznaní? Podľa mňa áno, len by som si chcela byť istá. Ďakujem.
vladko.h
22.03.07,17:18
Dobrý deň, čiastočný invalidný dôchodca podnika ( privyrába si ) ako SZČO, je jeho invalidný dôchodok a úrazova renta zdanitelným prijmom ?
Kolodejka
22.03.07,18:02
SOM SZČO a mám auto v majetku firmy. Chcela by som sa spytat, ci je mozne si uplatnovat cestovne naklady vo forme stravneho a pripadne aj vreckoveho? (ak je to mozne, tak v akej vyske):
- pri tuzemskej ceste nad 5 hodin (89,-Sk?)
- pri zahranicnej ceste nad 5 hodin (podla tabuliek pre stravne pre zamestnancov?)

Dakujem.
Nikde som sa o tom nedocitala, vsade su prispevky len pri sukromnom vozidle.
Kolodejka
Jozef Mihál
23.03.07,07:45
Odkaz pre všetkých, ktorí sa ocitli v tejto téme a nie sú predplatiteľmi elektronickej encyklopédie mzdárov www.drak.porada.sk.

Nachádzate sa v téme "Vaše želania na vypracovanie otázok", ktorá je uirčená predplatiteľom DRAK-a. Predplatitelia DRAK-a tu zadávajú svoje otázky a námety na vypracovanie tém.

Nepredplatitelia DRAK-a majú prístup do tejto sekcie - aby sa mohli spýtať napr. na rôzne technické problémy v súvislosti s DRAK-om ako takým.

Na otázky smerujúce na mzdovú legislatívu však nepredplatitelia prosím odpoveď nežiadajte.
Jozef Mihál
23.03.07,07:52
chcela by som sa spýtať, ako je to s výsluhovým dôchodkom ak je tento dôchodok z inej krajiny (UK). Ide o SZČO od 5.12.2006. Mam mu to uviesť do oddielu III v daňovom priznaní? Podľa mňa áno, len by som si chcela byť istá. Ďakujem.
Odpoveď nájdete tu:
http://www.porada.sk/f64-mzdy--prakticke-priklady.html
Jozef Mihál
23.03.07,08:06
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu, či v žiadosti o vykonanie výpočtu dane a v potvrdení o zaplatení dane sa uvádza trvalý pobyt k 31.12.2006,alebo trvalý pobyt v čase vypisovania žiadosti alebo vystavenia potvrdenia. Zamestnanec zmenil trvalý pobyt 3.1.2007.
Ďakujem veľmi pekne za radu!!!
V každom dokumente sa uvádza trvalý pobyt platný v čase vystavenia - vypísania - dokumentu.
Sica
23.03.07,09:40
Dobrý deň,
zamestnávateľ vyplácal zamestnancovi príspevky na DDS a teraz v RZD mu to zahrnul do Úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov. Je to správne? Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
23.03.07,09:42
Zamestnávateľ prispieval zamestnancovi na DDS? Ak áno, tak ide o zdaniteľný príjem zamestnanca, ktorý sa započítava do "Úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov" v RZD.
skonline
23.03.07,09:51
FO je poberateľ starobného dochodku od roku 2004 a ukončila k 31.5.2006 živnosť. Zo živnosti nemala príjem, preddavky na zdravotné poistenie platila do ukončenia živnosti. Okrem toho mala príjem zo sprostredkovania, ktoré nebolo živnosťou ani podnikaním. K týmto príjmom uplatňuje paušálne výdavky. Može si k týmto príjmom uplatniť ako výdavok zaplatené preddavky na ZP?
Jozef Mihál
23.03.07,09:52
Môže.

Dodávam, že sa mi nezdá, že s ukončením živnosti prestala platiť preddavky na ZP. Podľa toho čo píšete sa mi javí, že na účely zákona o ZP sa naďalej považuje za SZČO a ukončenie živnosti preto nie je dôvodom na odhlásenie sa ako SZČO zo zdr.poisťovne.
dara64
23.03.07,10:07
Donrý deň
potrebujem zistiť aký je postup v sociálnej poisťovni pri okamžitom skončení prac.pomeru.Všetky podmienky na ukončenie prac.pomeru sme splnili a list sme zamestnancovi poslali-doporučene s doručenkou dňa 7.3.2007.List neprebral-zatiaľ sa nevrátila doručenka.
V soc.poistovni sme nahlásili prerušenie -2.3.2007(absencia).
A teraz otázka-s akým dátumom ho treba odhlásiť zo soc.poisťovne???
Až keď sa vráti doručenka,alebo s dátumom 7.3.2007??
Je to dosť dôležité,lebo od 9.3.2007 sa stal PN a neviem,či nám z toho plynú nejaké povinnosti???Zatiaľ sme mu PN vrátili a odkázali na soc.poisťovňu.
Je to tak správne???

Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
23.03.07,10:28
Podľa môjho názoru je ukončenie pracovného pomeru platné k 7.3.2007 a k tomuto dňu nahlasujete na Registračnom liste do SP ukončenie zamestnávania zamestnanca.

V súlade s § 38 Zákonníka práce ste zamestnancovi zaslali doporučený list.

Podľa § 38 ods.1 písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk.

To ste aj urobili.


Podľa § 38 ods.4 povinnosť zamestnávateľa doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca.


Ak dostanete doručenku od pošty späť s tým, že zamestnanec si zásielku neprevzal, svoju povinnosť ste si splnili. Zamestnanec tým nepôže Vás ako zamestnávateľa obviniť z nedodržania postupu daného zákonom pri zaslani výpovede a z tohto dôvodu súd určite výpoveď nemôže uznať ako neplatnú.


Neznamená to však, že výpoveď je platná až ku dňu vrátenia nedoručiteľnej zásielky zamestnávateľovi. Výpoveď je platná k 7.3.2007.


ZP_§38
ZP_§68
ata111
23.03.07,14:19
Slovenská spoločnosť, ktorá má sídlo iba na území SR, prijala k 15.3.2007 do trvalého pracovného pomeru zamestnanca, štátneho príslušníka SR s trvalým pobytom v SR a súčasne s trvalým pobytom v Holandsku. Miesto výkonu práce je Holandsko a to až na dobu niekoľko rokov. Nejde teda o vyslanie zamestnanca.
Mzdu bude vyplácať naša spoločnosť tak, že sa vyráta v sídle spoločnosti v SR a odošle na účet zamestnanca v Holandsku. Výpočet povinných odvodov bude vykonávať holandská účtovná firma, nakoľko podľa nariadení a smerníc EÚ sa poistné na sociálne a zdravotné poistenie v tomto prípade platí v Holandsku.
Zamestnávateľ zatiaľ nie je registrovaný v Holandsku ako platiteľ dane zo ZČ. Holanďania tvrdia, že daň zo mzdy (de loonbelasting) - naša daň zo ZČ by sa mala platiť tiež tam.
Otázky:
1) Vzniká zamestnávateľovi ako platcovi dane zo závislej činnosti povinnosť registrácie na daňovom úrade v SR pre daň zo ZČ a teda aj povinnosť odvádzať daň zo ZČ v SR?
2) Pokiaľ by sa daň zo ZČ odvádzala v SR, je možné odpočítať zamestnancovi zo základu dane poistné na sociálne a zdravotné poistenie zaplatené v zahraničí?
3) Je takto platené poistné hradené zamestnávateľom nákladom firmy podľa zákona 595/ 03 Z.z.?
gabina
23.03.07,15:23
Na základe par.11 ods.1b) Zákona o dani z príjmov..... je možné si odpočítať (za určitých podmienok ) nezdaniteľnú čiastku na manžela .....
Invalidný dôchodok je štátnou sociálnou dávkou ???
Udáva sa ako príjem manžela ???
pesagroup
23.03.07,17:13
Nesprávne zrazená daň _metodika,
mzdárka v podniku po celý rok 2006 nesprávne vykazovala daň zo mzdy časti zamestnancov ako preddavok, pričom mala uplatniť "zrážkovú" daň /jedná sa o zamestnancov s mes. btto príjmom do 5000,-Sk, kt. neuplatňujú odpoč.položku, ani daň. bonus/. Berúc do úvahy kompenzáciu odvodu preddavkov a daňového bonusu počas r.2006 za podnik ako celok, už daných Prehľadov ..., pripravovaného Hlásenia ..., je zrejme nutné napraviť uvedené. Ako ? PeS.
beata banska bystrica
23.03.07,17:17
mimotemyahojte prosim vas mozete mi poradit?
som zamestnana-platim dan zo zavislej cinnosti.
mozem si mimo toho uplatnit - jednorazovy nedzanitetelny prijem, napr. spracujem uctovnictvo kamaratke za cely rok 2006 - za 22000 sk?
dakujem vopred za odpovede.
Monika Kováčová
23.03.07,17:26
pesagroup
23.03.07,17:48
_nie nemôžte, Id nie je štátnou dávkou, iba ak je za r.2006 nižší ako 90816,- Sk_možno uplatniť rozdiel, resp. rozdiel po súčte všetkých vlastných príjmov a 90816,-SK.
hcm
23.03.07,18:11
Dobry den,
prezerala som si prispevok pana Mihala: Prehľad o preddavkoch, o zrážkovej dani a o daňovom bonuse od r.2007 - príklad, v ktorom sa v stlpci februar v riadku 9 ciaska danoveho bonusu za obdobie zuctovania 02/2007 odpocitava od zrazkovej dane za zuctovacie obdobie 01/2007.
Podla § 35 ods.7 sa danovy bonus umoznuje odcitat od zrazkovej dane len z prijmu poberaneho v jednom kalendarnom mesiaci.
Na zaklade coho je v tomto priklade zvoleny takyto postup ?
Dakujem
HCM
gabina
24.03.07,11:11
ak podnikateľ, invalidný dôchodca-poberateľ inv.dôchodku má zdaniteľný príjem z podnikania,.... môže si uplatniť odpočítateľnú položku alebo len rozdiel medzi invalidnym dôchodkom a odpočítateľnou položkou ?
Monika Kováčová
24.03.07,11:13
Invalidný dôchodok nieje dôvodom, aby si daňovník nemohol odpočítať NČ.
Len poberanie starobného dôchodku k 1.1. prísl. roka je zákonom obmedzené na uplatnenie NČ.
kanianka
24.03.07,13:56
práca na Novom Zélande, celý rok, treba podať daňové priznanie?

od. kanianka
Jozef Mihál
24.03.07,16:32
práca na Novom Zélande, celý rok, treba podať daňové priznanie?

od. kanianka
Nový Zéland alebo Maďarsko, je to jedno. Pozrite tu:
http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/prijem-v-zahranici/

Na základe informácie, že niekto pracoval celý rok v zahraničí, nie je možné zodpovedne odpovedať, či má povinnosť podať DP na Slovensku. Ak je daňovým rezidentom na Slovensku, musí podať DP na Slovensku, ak nie je - nemusí. Prečítajte si pozorne toto:

http://www.porada.sk/t44634-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-v-kocke.html
Jozef Mihál
24.03.07,16:35
ak podnikateľ, invalidný dôchodca-poberateľ inv.dôchodku má zdaniteľný príjem z podnikania,.... môže si uplatniť odpočítateľnú položku alebo len rozdiel medzi invalidnym dôchodkom a odpočítateľnou položkou ?

Pozrite tu:

http://www.porada.sk/t45480-nezdanitelna-cast-na-danovnika-invalidny-dochodca.html

Prosím využívajte v DRAK-ovi systém značiek

http://www.porada.sk/tags/

ušetríte si tak čas čakania na odpoveď, ktorá je pritom v DRAK-ovi častokrát už vypracovaná.

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/invalid/
Jozef Mihál
24.03.07,16:47
Dobry den,
prezerala som si prispevok pana Mihala: Prehľad o preddavkoch, o zrážkovej dani a o daňovom bonuse od r.2007 - príklad, v ktorom sa v stlpci februar v riadku 9 ciaska danoveho bonusu za obdobie zuctovania 02/2007 odpocitava od zrazkovej dane za zuctovacie obdobie 01/2007.
Podla § 35 ods.7 sa danovy bonus umoznuje odcitat od zrazkovej dane len z prijmu poberaneho v jednom kalendarnom mesiaci.

Dovolím si s poslednou citovanou vetou nesúhlasiť. Takúto formuláciu zákon v § 35 ods.7 neobsahuje.

Ak zamestnávateľ zrazil daň zrážkou za január 2007 dňa 12.februára 2007 a sumu zrážkovej dane odvádza 15. marca 2007, tak ak nemôže vykryť daňový bonus za február 2007 vyplácaný 12.marca 2007 zo sumy preddavkov za február 2007, vykryje zostávajúcu časť daňového bonusu zo sumy zrážkovej dane zrazenej vo februári, ktorú by inak odviedol až 15.marca - a je to v súlade so zákonom a v súlade s poučenim na vyplnenie tlačiva "Prehľad", ktoré zverejnilo MF SR.

P.S: Pre ostatných - ide o príklad uverejnený tu:

http://www.porada.sk/t46226-prehlad-o-preddavkoch-o-zrazkovej-dani-a-o-danovom-bonuse-od-r-2007-priklad.html
Jozef Mihál
24.03.07,16:57
Slovenská spoločnosť, ktorá má sídlo iba na území SR, prijala k 15.3.2007 do trvalého pracovného pomeru zamestnanca, štátneho príslušníka SR s trvalým pobytom v SR a súčasne s trvalým pobytom v Holandsku. Miesto výkonu práce je Holandsko a to až na dobu niekoľko rokov. Nejde teda o vyslanie zamestnanca.
Mzdu bude vyplácať naša spoločnosť tak, že sa vyráta v sídle spoločnosti v SR a odošle na účet zamestnanca v Holandsku. Výpočet povinných odvodov bude vykonávať holandská účtovná firma, nakoľko podľa nariadení a smerníc EÚ sa poistné na sociálne a zdravotné poistenie v tomto prípade platí v Holandsku.
Zamestnávateľ zatiaľ nie je registrovaný v Holandsku ako platiteľ dane zo ZČ. Holanďania tvrdia, že daň zo mzdy (de loonbelasting) - naša daň zo ZČ by sa mala platiť tiež tam.
Otázky:
1) Vzniká zamestnávateľovi ako platcovi dane zo závislej činnosti povinnosť registrácie na daňovom úrade v SR pre daň zo ZČ a teda aj povinnosť odvádzať daň zo ZČ v SR?
2) Pokiaľ by sa daň zo ZČ odvádzala v SR, je možné odpočítať zamestnancovi zo základu dane poistné na sociálne a zdravotné poistenie zaplatené v zahraničí?
3) Je takto platené poistné hradené zamestnávateľom nákladom firmy podľa zákona 595/ 03 Z.z.?
V danom prípade sa má príjem zdaniť na území Holandska - podľa holandských predpisov.
Jozef Mihál
24.03.07,16:58
Na základe par.11 ods.1b) Zákona o dani z príjmov..... je možné si odpočítať (za určitých podmienok ) nezdaniteľnú čiastku na manžela .....
Invalidný dôchodok je štátnou sociálnou dávkou ???
Udáva sa ako príjem manžela ???
Pozrite:
http://www.porada.sk/t44602-vlastny-prijem-manzelky-co-vsetko-sa-don-zapocitava.html
Jozef Mihál
24.03.07,17:01
Nesprávne zrazená daň _metodika,
mzdárka v podniku po celý rok 2006 nesprávne vykazovala daň zo mzdy časti zamestnancov ako preddavok, pričom mala uplatniť "zrážkovú" daň /jedná sa o zamestnancov s mes. btto príjmom do 5000,-Sk, kt. neuplatňujú odpoč.položku, ani daň. bonus/. Berúc do úvahy kompenzáciu odvodu preddavkov a daňového bonusu počas r.2006 za podnik ako celok, už daných Prehľadov ..., pripravovaného Hlásenia ..., je zrejme nutné napraviť uvedené. Ako ? PeS.
Na túto otázku odporúčam sa spýtať na príslušnom daňovom úrade - či budú tolerovať nesprávnu metodiku pri výpočte preddavkov/zrážkovej dane alebo či podnik očakávajú postihy za nerešpektovanie ustanovení zákona.
Hela š
26.03.07,06:41
Dobrý deň! Prosím o radu.Starobný dôchodca mal za rok 2006 tieto príjmy:
príjem zo záv.č. zdaňovaný preddavkovo vo výške 33.201,-
príjem zo záv.č. zdaňovaný zrážkou vo výške 2.879,-
príjem za prenájom mot.vozidla vo výške 10.000,- . Musí podať DP? Ďakujem.
IVEB
26.03.07,06:42
Potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci.
Zamestnanec je výsluhový dôchodca od roku 2003.
Vzhľadom k tomu , že som ešte nerobila daňové priznanie pre takého človeka , tak sa chcem opýtať:
Podáva daňové priznanie typu A?
Do príjmov sa zaráta len príjem zo závislej činnosti a od neho sa odpočítajú zaplatené preddavky na daň , nemá nárok na odpočítateľnú položku z titulu zamestnaca?

Predpokladám , že výsluhový dôchodok sa nezarátava do príjmov v daňovom priznaní?

Pozn. Daňové priznanie podáva z titulu toho , že v predchádzajúcom zamestnaní mal uplatnenú odpočítaľnú položku / aj keď vo vyhlásení uviedol , že si ju neuplatňuje, a mzdárka mu ju napriek tomu odpočítala / a vyšiel mu teraz veľký nedoplatok a terajší zamestnávateľ mu z tohoto titulu nechce vykonať RZD. Vopred veľká vďaka.
michelle84
26.03.07,06:56
Ako je to s 2% dane? Zamestnancovi vypisem dve tlaciva a on to odovzda tej PO alebo to mozem aj ja za vsetkych zamestnancov odovzdat na danovom urade?
Jozef Mihál
26.03.07,07:28
Dobrý deň! Prosím o radu.Starobný dôchodca mal za rok 2006 tieto príjmy:
príjem zo záv.č. zdaňovaný preddavkovo vo výške 33.201,-
príjem zo záv.č. zdaňovaný zrážkou vo výške 2.879,-
príjem za prenájom mot.vozidla vo výške 10.000,- . Musí podať DP? Ďakujem.
Príjem z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí je príjmom podľa § 8 ods.1 písm.a) a je do výšky 23650 Sk od dane oslobodený.

Príjem zdanený zrážkou sa v zásade považuje za daňovo vysporiadaný.

Po vylúčení týchto dvoch príjmov nám zostane príjem zo závislej činnosti vo výške 33201 Sk. Je to suma neprevyšujúca 45408 Sk, preto DP sa podať nemusí.

Na druhej strane DP sa podať oplatí, pretože sa dôchodcovi vráti daň preddavková i daň zrazená zrážkou. Viď:
http://www.porada.sk/t42935-danove-priznanie-dochodca-prijem-od-jedineho-zamestnavatela-preddavky-zrazkova-dan.html

http://www.porada.sk/t45063-dochodca-a-danove-priznanie-priklad-na-mix-preddavkova-dan-zrazkova-dan.html

http://www.porada.sk/t44248-danove-priznanie-za-rok-2006-typ-a-dochodca-priklad.html

http://www.porada.sk/t42091-danove-priznanie-za-rok-2006-typ-a-dochodca-s-prijmom-do-45408-sk.html

a všeobecne info ohľadom dôchodcov:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dochodca/
Jozef Mihál
26.03.07,07:35
Pre IVEB:

Zamestnanec je výsluhový dôchodca od roku 2003.
Vzhľadom k tomu , že som ešte nerobila daňové priznanie pre takého človeka , tak sa chcem opýtať:
Podáva daňové priznanie typu A?

Typ daňového priznania nezávisí od toho, či je daňovník dôchodca ale od toho, aké dosiahol príjmy. AK dosiahol zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, použije tlačivo typ "A".

Do príjmov sa zaráta len príjem zo závislej činnosti a od neho sa odpočítajú zaplatené preddavky na daň , nemá nárok na odpočítateľnú položku z titulu zamestnaca?

Odpočítateľná položka "z titulu zamestnanca" v našom zákone neexistuje. Vám však ide o to, či má nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka (90816 Sk) alebo nie.

Pozrite: http://www.porada.sk/t48225-nezdanitelna-cast-na-danovnika-poberatel-vysluhoveho-dochodku-zo-zahranicia.html

http://www.porada.sk/t36300-dochodca-a-nezdanitelna-ciastka.html

a vo všeobecnosti http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/nezdanitelna-ciastka/


Predpokladám , že výsluhový dôchodok sa nezarátava do príjmov v daňovom priznaní?

Výsluhový dôchodok je oslobodený od dane, neuvádza sa v daňovom priznaní, pozrite napr. tu:

http://www.porada.sk/t45486-aky-je-rozdiel-medzi-vysluhovym-dochodkom-a-vysluhovym-prispevkom.html?styleidd=5&highlight=v%FDsluhov%FD
dana99
26.03.07,07:38
Dobrí deň, prosím Vás, príspevok na pohonné hmoty pre zdravotne postihnutú osobu sa ráta do príjmu? (ohľadne roč.zúčt.dane). Ďakujem. Dana
Jozef Mihál
26.03.07,07:41
Ako je to s 2% dane? Zamestnancovi vypisem dve tlaciva a on to odovzda tej PO alebo to mozem aj ja za vsetkych zamestnancov odovzdat na danovom urade?
Zamestnancovi vystavíte potvrdenie o zaplatení dane - viď príloha tohto príspevku.

Zamestnanec sám si vyplní vyhlásenie o poukázaní 2% - viď príloha tohto príspevku, a spolu s potvrdením o zaplatení dane (ktoré mu dáte, viď vyššie) to doručí svojmu miestne príslušnému daňovému úradu do 30.4.2007.
Jozef Mihál
26.03.07,07:45
Dobrí deň, prosím Vás, príspevok na pohonné hmoty pre zdravotne postihnutú osobu sa ráta do príjmu? (ohľadne roč.zúčt.dane). Ďakujem. Dana
Ide o príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. 2 písm. b) zákona č.595/2003 Z..z. o dani z príjmov, preto sa nepočíta do zdaniteľného príjmu v ročnom zúčtovaní dane.

Pozor, ak ale ide o posúdenie nároku na nezdaniteľnú časť základu dane "na manželku", tak uvedený príjem sa započítava do vlastného príjmu manželky a znižuje tak sumu nezdaniteľnej časti základu dane na manželku.
Huta
26.03.07,10:44
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať, keď máme ustanovený pravovný čas 40 hod týždenne a 0,5hod je obedňajšia prestávka. Do prezenčnej listiny by sme sa mali zapisovať 8,5 hod? Teda tá 0,5 hodina musí byť nad ustanovený pracovný čas?
hcm
26.03.07,13:03
V prispevku Prehľad o preddavkoch, o zrážkovej dani ... priklad a príklad 2. je použitý iný postup pri výpočte riadku C za 3.mesiac.
V PRIKLADe v riadku C za marec je zahrnuta len sumu DB vyplatena zamestnavatelom za marec (zostatok z februara sa nezapocitava), avsak v PRIKLADe 2. je v riadku C za marec zahrnuta aj suma DB, ktora bola vyplatena vo februari (ciastka 5280). V marci zamestnavatel DB z vlastnych prostriedkov nevyplacal. Nebolo by vhodnejsie aby bol riadok C za marec prazdny ?
Dakujem
HCM
Jozef Mihál
26.03.07,14:35
Najskôr link na príklad 2., aby bolo jasné, o čom je reč:

http://www.porada.sk/t48101-prehad-o-preddavkoch-o-zrakovej-dani-a-o-daoovom-bonuse-od-r2007--priklad-2.html

V príklade č.2. je v riadku C uvedená suma DB, ktorú k 31.3.2007 zamestnávateľ musel kryť z vlastných prostriedkov. Je to obraz financovania DB z prostriedkov zamestnávateľa na konci štvrťroka - tu vlastne zamestnávateľ uvedie sumu, ktorú si potenciálne podľa zákona môže po skončení štvrťroka žiadať od daňového úradu a zrejme to aj urobí.

V príklade 2. je suma DB za marec 8100 Sk, pričom zamestnávateľ z preddavkov kryl sumu 7000 Sk a zo zrážkovej dane sumu 2000 Sk. Spolu teda zamestnávateľ použil na krytie DB sumu 9000 Sk z preddavkov a zrážkovej dane. Avšak z februára zostal nepokrytý DB vo výške 6180 Sk - ktorý zamestnávateľ kompenzuje až v marci - teda z februára zostalo 6180 Sk, v marci k tomu pribude 8100 Sk - pričom z marcových daní možno použiť len 9000 Sk. Výsledkom je, že ešte 5280 Sk zostane nekrytých a zamestnávateľ ich vyplatil zo svojho - a to si bude žiadať po skončení štvrťroka od DÚ.
hcm
26.03.07,16:57
Popis ktory ste tu uviedli popisuje vypocet v priklade 2. Ale nesedi s vypoctom v priklade z 8.3.2007.
Podla vasho popisu: "Avšak z februára zostal nepokrytý DB vo výške 6180 Sk..", v priklade z 8.3.2007 ostal z februara nepokryty DB vo vyske 16280, ale do riadku C sa tato ciastka v marci neprenasa.
Je tam uvedena len ciastka za marec a az v riadku D celkova suma, o ktoru moze zamestnavatel poziadat.
Poprosim vas upresnite mi, preto ciastku z 02/2007 z riadku C nezahrnate do 03/2007 riadku C, v priklade z 8.3.2007.
Dakujem
Hela š
26.03.07,18:13
Ďakujem za radu.
hunakova
27.03.07,06:05
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať či je niekde stanovený mimimálny denný vymeriavací základ pri dočasnej PN. Prvýkrát likvidujem PN jedná sa o 8 kalendárnych dní. Suma náhrady vo výške 25% ( z den. vymer. základu 237,9575 Sk ) mu vychádza len 59,4894 Sk/deň, môže to byť tak málo ?
Jozef Mihál
27.03.07,06:57
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať či je niekde stanovený mimimálny denný vymeriavací základ pri dočasnej PN. Prvýkrát likvidujem PN jedná sa o 8 kalendárnych dní. Suma náhrady vo výške 25% ( z den. vymer. základu 237,9575 Sk ) mu vychádza len 59,4894 Sk/deň, môže to byť tak málo ?
Minimálny denný vymeriavací základ zákon nestanovuje. Vami uvedená suma nie je nič výnimočné. Ak je denný vymeriavací základ suma len približne 238 Sk, zrejme ide o zamestnanca, ktorý pracuje na kratší pracovný čas. Z minimálnej mzdy (za minulý rok) 6900 Sk by totiž mal vychádzať denný vymeriavací základ približne 317 Sk.
felixh
27.03.07,07:21
Prosim o radu pri podavani dane z prijmu zo Svajciarska neviem totiz co ktore riadky na vypl. paske znamenaju :
Bruttolohn ...................../hruba mzda?/
Abzuge............/zrazky?/
AHV/ALV/IV/EO 6,05% / co to je /
UVG 23,73%0 /coto je /
BVG /co to je/
Krankenkasse /zdrav.poist./

neviem co mam spocitat do hrubej mzdy , co do odvodov a co do dane , lebo idem robit priznanie typu A metodou zapoctu dane / so Svajciarskom je to tak spravne vsak/ a je to pre mna velmi podstatne co je co .
Pomoze mi s tym nejaky fundovany "SVAJCIAR" ??? vopred dakujem za pomoc
Jozef Mihál
27.03.07,07:44
Popis ktory ste tu uviedli popisuje vypocet v priklade 2. Ale nesedi s vypoctom v priklade z 8.3.2007.
Podla vasho popisu: "Avšak z februára zostal nepokrytý DB vo výške 6180 Sk..", v priklade z 8.3.2007 ostal z februara nepokryty DB vo vyske 16280, ale do riadku C sa tato ciastka v marci neprenasa.
Je tam uvedena len ciastka za marec a az v riadku D celkova suma, o ktoru moze zamestnavatel poziadat.
Poprosim vas upresnite mi, preto ciastku z 02/2007 z riadku C nezahrnate do 03/2007 riadku C, v priklade z 8.3.2007.
Dakujem
Ďakujem za upozornenie, uvedomil som si, že v oboch príkladoch treba lepšie vysvetliť ako sa vypisujú riadky A až D. Oba príklady som preto doplnil, prosím pozrite si to.

http://www.porada.sk/t46226-prehlad-o-preddavkoch-o-zrazkovej-dani-a-o-danovom-bonuse-od-r-2007-priklad.html

http://www.porada.sk/t48101-prehlad-o-preddavkoch-o-zrazkovej-dani-a-o-danovom-bonuse-od-r-2007-priklad-2-a.html
Zita4
27.03.07,08:37
Prosila by som o odborný výklad vzniku nároku na dovolenku v prípade, ak zamestnanec končí PP 31.3.2007, pritom čerpá dovolenku za minulý rok.
Podrobne som žiadala o pomoc tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=434953&postcount=21
Vopred ďakujem za pomoc :) .

Našla som už odpoveď na svoju otázku tu: http://www.porada.sk/t37422-prekazky-v-praci-ako-ovplyvnuju-naroky-zamestnanca-na-dovolenku.html?styleidd=5&highlight=dovolenka
sylva
27.03.07,09:38
Pri RZD preplatok na dani z r. 2005 môžem uviesť v r. 9? (uplatnené preplatky na dani z predchádzajúcich zdaň.období.Vďaka za odpoveď.
Jozef Mihál
27.03.07,09:50
Pri RZD preplatok na dani z r. 2005 môžem uviesť v r. 9? (uplatnené preplatky na dani z predchádzajúcich zdaň.období.Vďaka za odpoveď.
Preplatok z RZD za rok 2005 sa v "Hlásení o vyúčtovaní dane" za rok 2006 uvádza v riadku 3.

V riadku 9. "Hlásenia" za rok 2006 sa uvádzajú preplatky dane za predchádzajúce roky (2005 a staršie), ktoré boli zamestnancom vrátené v roku 2006 - ide o preplatky vyplývajúce z nesprávne vypočítaných preddavkov na daň zamestnancov - preddavkov nesprávne vypočítaných v neprospech zamestnancov.
sylva
27.03.07,09:56
Vďaka za bleskovú odpoveď!! Teraz vidím,že som sa zle vyjadrila.Ide o "preplatok" vzniknutý tým, že sme v r.2005 jednoducho zaplatili vyššiu daň ako bola povinnosť.O jej vrátenie sme nepožiadali.Teraz to chcem vyýkompenzovať.
felixh
27.03.07,10:01
Nema nikto skusenost so ŠVAJČIARSKOM ???
hcm
27.03.07,13:29
Dobry den,
do tlaciva som vyplnila datum ktory je omylom v priklade uvedeny. V casti februar uvedeny datum zuctovania 12.3. (hned predtym je 20.3. takze sa to dalo vsimnut), preto mi vychadzalo ze bonus je mozne odratat zo zrazkovej dane vramci stlpca 02.
Avsak aj po tejto uprave ostava otvorena este otazka vykazovania DB za konkretny mesiac:
V riadku C pisete - suma DB za februar vyplatena ZL je 6180 Sk.
Pritom dalej sa pise: DB za februar bol vykryty sumou 3000 Sk z preddavkou dane za februar a sumou 2000 Sk zo zrazkovej dane vybranej v marci. Nema riadok B v stlpci 02 odzrkadlovat realitu 9180 - 3000 - 2000 = 4180 SK ?
Zrazkova dan bola zuctovana 20.03.2007 odovod pred.dane a DB az 23.3.2007, z toho vychadza ze BD za februar sa dal vykryt v sume 5000 Sk.
Vypocet ktory uvadzate je suctom riadkov v jednom stlpci, nie je potrebne tam uvadzat realnu ciastku za februar ?
Dakujem
HCM
dara64
27.03.07,17:24
Dobrý deň,až pri spracovaní RZD som si všimla,že som nepožiadala DÚ o vyplatenie daňového bonusu za október,ktorý som vyplatila zamestnancovi z prostriedkov zamestnávateľa ,ale v ďaľšom mesiaci som o to znížila vlastnú odvodovú povinnosť a aj takú sumu-zníženú o daň. bonus som odviedla na DÚ.
Dá sa to ešte dať do poriadku???
Môžem to nejako zahrnúť do RZD alebo musím podať opravné k 4Q 2006???a doplatiť rozdiel a zároveň požiadať o vyplatenie daň.bonusu???

Ako čítam príspevky,dochádza mi,že som predbehla dobu!!!
Som začínajúca účtovníčka a v októbri som robila prvé výplaty.?!
Vopred ďakujem za odpoveď,prípadne radu,kde ju nájsť.
daniela_s
27.03.07,17:58
Chcela by som vás pekne poprosiť o radu. Kamarátka bola posledné 4 roky nepretržite zamestnaná na dobu neurčitú, pričom mala stále maximálny vymeriavací základ. Od 15.1.2007 je stále PN z dôvodu rizikového tehotenstva, termín pôrodu má 5.10.2007.
So zamestnávateľom sa dohodla k 31.3.2007 na ukončení pracovného pomeru dohodou, do nástupu na materskú dovolenku jej tak zostáva menej ako 6 mesiacov.

Z uvedenej situácie jej vyplývajú nasledovné otázky:

Ø Môže zostať na PN aj po ukončení pracovného pomeru a poberať nemocenské dávky ? Ak áno, v akej výške ? Je potrebné podniknúť v sociálnej poisťovni nejaké kroky, nahlásiť nejaké zmeny?
Ø Na aké druhy sociálneho poistenia sa musí nahlásiť ako dobrovoľný platiteľ ak by zostala PN / ak by PN ukončila? Ako je to s platením zdravotného poistenia v týchto situáciách?
Ø Z akého vymeriavacieho základu sa bude počítať materská?

Za vyjasnenie tejto komplikovanej situácie vopred ďakujem.
Roxy
27.03.07,18:32
Dobrý deň, chcela by som poprosit o radu:
bývalá zamestnankyňa /pracovala do 30.6., odvtedy je nezamestnaná/ požiadala o ročné zúčtovanie dane. Jej hrubý príjem bol cca 53 000.-, preddavok na daň /cca 1 900.-/ neodvedené, nakoľko mala daňový bonus na 3 deti. Zrejme má nárok na NČZD 90 816.-, čím jej vznikne nárok na vrátenie preddavku na daň. Má jej ho vrátiť zamestnávateľ napriek tomu, že už uňho nepracuje?
Alebo si má podať DP sama? Je potrebné doložiť doklady o poberaní podpory v nezamestnanosti?
Ďakujem - dúfam, že som sa strafila do hot-line otázok
Marta V
28.03.07,06:14
Dobrý deň. Čítala som tu v príspevkoch, že z Írska chodia hlásenia na naše daňové úrady o príjmoch našich štátnych príslušníkov, ktorí sú tam zamestnaní. Ja mám pracovníka zamestnaného na základe pracovnej zmluvy zo Srbska, kde má trvalé bydlisko. Na Slovensku má prechodné bydlisko. Som tiež povinná hlásiť jeho príjem do Srbska? Na Slovensku nemá žiadne iné príjmy, takže som mu robila na základe jeho žiadosti ročné zúčtovanie dane. Za usmernenie a radu vopred ďakujem.
Jozef Mihál
28.03.07,06:29
Jozef Mihál
28.03.07,06:33
Dobrý deň, chcela by som poprosit o radu:
bývalá zamestnankyňa /pracovala do 30.6., odvtedy je nezamestnaná/ požiadala o ročné zúčtovanie dane. Jej hrubý príjem bol cca 53 000.-, preddavok na daň /cca 1 900.-/ neodvedené, nakoľko mala daňový bonus na 3 deti. Zrejme má nárok na NČZD 90 816.-, čím jej vznikne nárok na vrátenie preddavku na daň. Má jej ho vrátiť zamestnávateľ napriek tomu, že už uňho nepracuje?
Alebo si má podať DP sama? Je potrebné doložiť doklady o poberaní podpory v nezamestnanosti?
Ďakujem - dúfam, že som sa strafila do hot-line otázok
Vaša bývalá zamestnankyňa má právo Vás ako svojho posledného zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane a Vy ho na jej žiadosť musíte vykonať. V ročnom zúčtovaní dane jej zohľadníte nezdaniteľnú čiastku v plnej sume 90816 Sk. Vďaka tomu jej vyjde preplatok na dani vo výške zaplatených preddavkov. Preplatok jej vrátite - v hotovosti, na účet alebo poštovou poukážkou, aj keď u Vás už nepracuje.

Doklady o poberaní dávky v nezamestnanosti sa nevyžadujú.