Lubinka01
25.03.10,21:47
Dobrý deň, sme dcérska spoločnosť. Počas minulého roka u nás pracoval zamestnanec našej materskej spoločnosti (Turecko), ktorý sa na území SR zdržiavla počas celého roka - teda 365 dní. Trvalý pobyt má v Turecku, ale prechodný pobyt má momentálne v SR, kde žije v podnájme aj so svojou rodinou - manželkou a maloletou dcérou. Môže si uplatniť v DP nárok na daňový bonus po predložení rodného listu? Vopred ďakujem.
Jozef Mihál
25.03.10,21:07
Dobry den.chcela by som poprosit, zamestnavatel sa rozhodol, ze nam skrati tyzdenny pracovny cas na 32 hodin s tym, ze piatky budeme mat volno, to znamena na 4 dnovy prac.tyzden.Oznamil, nam, ze sa nam krati vymera dovolenky. Moze zamestnavatel, ked budeme pracovat iba 4 dni v tyzdni kratit dovolenku?Dakujem
De facto áno. Vaše 4 (5) týždne dovolenky budú 4 (5) x 4 dni dovolenky.
Jozef Mihál
25.03.10,21:09
Este by som prosila, dnes na danovom urade som niesla danove priznanie za sestru, ktora si uplatnila nezdanitelnu ciastku na manzela. Pytali od nej potvrdenie, ake mal prijmy.Aj on podaval danove priznanie, takze mohlo sa preukazat, ale ziadala aj potvrdenie zo soc.poistovne, co nepoberal nem. davky. Aj tie treba pripocitat k prijmu. A ako sa preukazuje podmienka ze ziju v spolocnej domacnosti, ked obaja maju rozdielne trvale bydlisko?Dakujem
K DP sa nemusia prikladať žiadne potvrdenia o vlastnom príjme manžela. Zo strany pracovníčky DU šlo o postup, ktorý nemá oporu v zákone.

Podmienka spoločnej domácnosti sa nepreukazuje. To, že sa uplatní nezd. časť na manžela znamená, že daňovníčka de facto čestne prehlasuje, že v spoločnej domácnosti žijú. A to môže byť aj vtedy, ak nemajú rovnaké trvalé bydlisko.
Jozef Mihál
25.03.10,21:13
Dobrý deň, sme dcérska spoločnosť. Počas minulého roka u nás pracoval zamestnanec našej materskej spoločnosti (Turecko), ktorý sa na území SR zdržiavla počas celého roka - teda 365 dní. Trvalý pobyt má v Turecku, ale prechodný pobyt má momentálne v SR, kde žije v podnájme aj so svojou rodinou - manželkou a maloletou dcérou. Môže si uplatniť v DP nárok na daňový bonus po predložení rodného listu? Vopred ďakujem.

Je daňový rezident SR (daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou), preto si môže v DP uplatniť nárok na DB. Požadovaným dokladom je kópia rodného listu, ktorý treba priložiť k DP.
Bodnarovaa
26.03.10,00:38
dakujem velmi pekne
Bodnarovaa
26.03.10,00:45
Este ked mozem poprosit k prispevku4806, naozaj do prijmu manzela sa beru aj nemocenske davky, alebo iba prijem zo zavislej cinnosti, iny nema, dava A priznanie.Dakujem
Jozef Mihál
26.03.10,07:22
Do vl. príjmu manžela sa započítavajú aj nemocenské dávky.

Prosím skúste pracovať zo značkami, sama by ste si za sekundu našli túto tému:

http://www.porada.sk/t127141-nezdanitelna-cast-na-manzelku-za-rok-2009-a.html
Bodnarovaa
26.03.10,10:24
Dakujem pekne
Anik
26.03.10,21:22
Allianz liga - ocenenie - výhra -15 x 20eurové poukážky, ktoré sa dajú použiť na nákup velnes služieb, firemných darčekov, alebo sa dajú použiť ako žreby v lotérii o auto, dovolenku. Podľa mňa sa jedná o príjem podľa § 8
All. sa však ohradzujú, že napr. tie poukážky môžu vymeniť za žreby a ak nevyhrajú tak vlastne nič nemajú.
ak vyhrala napr. už tých spomínamých 300,- eur - zdania sa a ak ešte s nimi vyhrala aj zájazd je to opäť zdaniteľný príjem - výhry sa posudzujú zvlášť
nerada by som niekomu ublížila, ale ja si myslím , že je to nepeňažný príjem zaradila by som ho do § 8 a že sa to musí objaviť aj DP
za vzácny čas a odpoveď ďakujem
Jozef Mihál
27.03.10,09:35
Môj názor - je to plnenie nepeňažnej povahy a hodnotu to určite má, keďže sa dajú použiť na nákupy či už wellness služieb alebo majú hodnotu ako žreby do lotérie.

Zdanenie je dané ďalšími okolnosťami, napr. ak ide o zamestnanca Allianzu, je to príjem podľa § 5 ZDP.
Anik
27.03.10,11:27
ďakujem jedná sa o obchodných zástupcov to znamená , že § 8, ale ak je to žreb a v podstate vyhrá ešte raz tak sa zdaňuje aj tá 2 výhra.
Ak ich však prehrá aj tak sa zdaňuje? podľa mňa áno
Jozef Mihál
27.03.10,13:53
Zdaňujú sa predsa aj peniaze, ktoré niekto dostane a za ne si kúpi žreb, na ktorý niečo vyhrá...
Anik
27.03.10,14:13
vďaka
Viiila76
30.03.10,23:05
Zamestanec ma mentalne postihnuteho syna, o ktoreho sa stara jeho manzelka, ktora s nim je doma. Syn nechodi do skoly kvoli postihnutiu, tento rok ma 16 rokov. Do kedy moze zamestnanec na neho poberat danovy bonus, a ma vlastne narok? Dakujem.
Jozef Mihál
31.03.10,06:23
Značky:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/danovy-bonus/

Tam napríklad téma:

http://www.porada.sk/t37052-zakon-o-dani-z-prijmov-33-danovy-bonus.html

A v nej tento text:

Nezaopatrené dieťa je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

Nezaopatrené dieťa nie je dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok.

Pokiaľ dieťa nebude mať priznaný invalidný dôchodok, rodičia majú nárok na DB do dosiahnutia plnoletosti (18 r.).
janaGT
01.04.10,07:54
obdobie, kedy bola pracovníkovi vyplácaná náhrada mzdy vo výške 60% považujem za prerušenie poistenia v nezamestnanosti? Uvádza sa toto obdobie ako vylúčiteľná doba do Potvrdenia ZV na účely nároku na dávku v nezamestnanosti?
Jozef Mihál
01.04.10,11:03
Nie, nejde o prerušenie povinného poistenia v nezamestnanosti (§ 26 zákona o sociálnom poistení).

Ako vylúčiteľná doba sa to neuvádza.
janaGT
01.04.10,11:37
Nie, nejde o prerušenie povinného poistenia v nezamestnanosti (§ 26 zákona o sociálnom poistení).

Ako vylúčiteľná doba sa to neuvádza.

ďakujem, aj som to tak urobila, len som sa chcela uistiť.
janaGT
02.04.10,17:12
Prosím ešte o reagovanie na tento problém:
manžel je PN, 24.3.10 mal posudkovú komisiu kvôli ID, dňa 31.3.2010 prebral doporučene zásielku s Odborným posudkom o invalidite. Uvedené dokumenty boli poslané aj jeho oš. lekárke. Tá mu bez jeho vedomia s dátumom 24.3.2010 ukončila PN, resp. 24.3. mu dala že je práceschopný. Dnes bol pre "papier na peniaze" a sestrička mu dala ukončenie PN a že ona nevie, lebo doktorka PN ukončila tým dňom kedy mal posudkovú. A lekárka tam už samozrjeme nebola. Takže teraz nastala situácia, že manžel o ukončení sa dozvedel dneska, a samozrejme že v práci nebol. A ešte podotknem že je po resekcii hrubého, tenkého a slepého čreva, ktorá bola 4.3.2010, takže 3 týždne po tejto resekcii mu ukončila PN. Je to v právomoci lekára aby ukončil PN bez vedomia pacienta? Čo doporučujete v tejto situácii urobiť?
Jozef Mihál
02.04.10,20:00
Žiaľ v tejto veci neviem poradiť.
Viiila76
06.04.10,00:47
Na porade mi to nevie nikto odobrit, resp. opravit.

Zamestanec bol jeden mesiac (20 prac. dni) doma pre nepriaznive poveternostne vplyvy. So zamestnavatelom sa dohodne, ze bude cerpat pracovne volno, ktore si neskor odracuje (kazdy pracovny den bude o 2 hodiny dlhsie).

hodinova mzda - 3 €
dovolenkovy priemer - 3,5 €

1. mesiac:
20 dni prac. volna * 8 hodin * hodinova sadzba 3 € = 480 €
(160 hodin prac. volna)

2. mesiac:
20 odpracovanych dni * 8 hodin * hodinova sadzba 3 € = 480 €
40 nadcasovych hodin = 0 €

zostava nadcasovat 160-40=120 hodin
Jozef Mihál
06.04.10,14:12
To čo ste napísali, je praktické uplatnenie postupu podľa § 252c Zákonníka práce.

Z § 252c citujem ods. 1:

"(1) Ak v období od 1. marca 2009 do 31. decembra 2012 nemôže zamestnanec z vážnych prevádzkových dôvodov vykonávať prácu, môže zamestnávateľ, po dohode so zástupcami zamestnancov podľa § 230 poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno, za ktoré patrí zamestnancovi mzda najmenej vo výške základnej zložky mzdy podľa § 119 ods. 3. Ak pominie prekážka v práci na strane zamestnávateľa podľa prvej vety, je zamestnanec povinný odpracovať poskytnuté pracovné voľno bez nároku na mzdu, ktorá bola poskytnutá podľa prvej vety, ak sa zmluvné strany nedohodnú na priaznivejšej úprave pre zamestnancov."

Avšak v uvedenom prípade ide o to, že zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy a postupovať sa má podľa § 142 ods. 2 Zákonníka práce.

Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

Podľa § 97 ods. 4, pri nadpracovaní času za pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

To znamená, že počas mesiaca, kedy zamestnanec nepracoval, mal dostať sumu 50% priemernej hodinovej mzdy a v druhom mesiaci za hodiny odpracované za odpoadnuté hodiny dostane hodinovú mzdu bez nadčasového príplatku.
Viiila76
07.04.10,06:26
To čo ste napísali, je praktické uplatnenie postupu podľa § 252c Zákonníka práce.

Z § 252c citujem ods. 1:

"(1) Ak v období od 1. marca 2009 do 31. decembra 2012 nemôže zamestnanec z vážnych prevádzkových dôvodov vykonávať prácu, môže zamestnávateľ, po dohode so zástupcami zamestnancov podľa § 230 poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno, za ktoré patrí zamestnancovi mzda najmenej vo výške základnej zložky mzdy podľa § 119 ods. 3. Ak pominie prekážka v práci na strane zamestnávateľa podľa prvej vety, je zamestnanec povinný odpracovať poskytnuté pracovné voľno bez nároku na mzdu, ktorá bola poskytnutá podľa prvej vety, ak sa zmluvné strany nedohodnú na priaznivejšej úprave pre zamestnancov."

Avšak v uvedenom prípade ide o to, že zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy a postupovať sa má podľa § 142 ods. 2 Zákonníka práce.

Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

Podľa § 97 ods. 4, pri nadpracovaní času za pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

To znamená, že počas mesiaca, kedy zamestnanec nepracoval, mal dostať sumu 50% priemernej hodinovej mzdy a v druhom mesiaci za hodiny odpracované za odpoadnuté hodiny dostane hodinovú mzdu bez nadčasového príplatku.
Dakujem pekne pan Mihal, aj za predchadzajucu odpoved, velmi Ste mi pomohli.
raya1
09.04.10,05:59
Dobrý deň, ako riešiť prípad, ak zamestnanec so súhlasom zamestnávateľa odpracoval prácu nadčas v mesiaci január, február a mzdu za výkon práce nadčas nedostal. Bola mu vyplatená iba mzda za vykonanú prácu - keďže zamestnávateľ nemal dostatok fin. prostriedkov, na mzdy si musel požičať.
Tie dostal až teraz. Keďže v zmysle ZP §129 ods.1 je mzda splatná pozadu za mesačné obdobie, teda vyplatená vo výplate za mesiac, v ktorom došlo k výkonu práce nadčas - čo bol január a február.
Ďakujem
Ľaľa
09.04.10,12:53
Prosím poradiť. Zamestnávateľ ide prijať do pracovného pomeru zamestnanca na funkciu dozor v objekte-vrátnik. Tento pracovný pomer bude uzatvorený v zmysle § 48 ZP, ods. 4, písm.g/ na zastupovanie zamestnanca XY, ktorý je preradený počas sezóny na funkciu strojníka na kúpalisku. Keďže novoprijímaný zamestnanec má aj oprávnenia na vedenie motorových vozidiel a rýpadiel, tak zamestnávateľ uvažuje, že v prípade výpadku kmeňového vodiča by tento novoprijatý zamestnanec mohol eventuálne viesť aj motorové vozidlo. Nie som si istá, či uvažujem správne, ale do pracovnej zmluvy by som uviedla ako druh výkonu práce dozor v objekte-vrátnik, v prípade potreby zamestnávateľa vodič nákladných mot. vozidiel. S tým, že pri výkone funkcie vrátnika by mal st.nároč. I, pri výkone práce vodiča st.nár. III. a tým vlastne stanovené dve rozdielne hodinové sadzby. Trochu ma mýli to, že vlastne v PZ uvediem, že prac. pomer sa uzatvára na dobu určitú na zastupovanie zamestnanca XY, Aký je Váš názor na daný problém?
Jozef Mihál
09.04.10,20:10
Dobrý deň, ako riešiť prípad, ak zamestnanec so súhlasom zamestnávateľa odpracoval prácu nadčas v mesiaci január, február a mzdu za výkon práce nadčas nedostal. Bola mu vyplatená iba mzda za vykonanú prácu - keďže zamestnávateľ nemal dostatok fin. prostriedkov, na mzdy si musel požičať.
Tie dostal až teraz. Keďže v zmysle ZP §129 ods.1 je mzda splatná pozadu za mesačné obdobie, teda vyplatená vo výplate za mesiac, v ktorom došlo k výkonu práce nadčas - čo bol január a február.
Ďakujem
Došlo k porušeniu Zákonníka práce, § 129 ods. 1.

Zamestnanec si môže nárokovať úrok z omeškania vypočítaný z neskoro vyplatenej sumy.

Tu sa už dostávame do "sféry" Občianskeho zákonníka, citujem z jedného súdneho rozhodnutia:

"Podľa § 517 ods.1, 2 Občianskeho zákonníka dlžník ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení. Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis (ktorým je Vládne nariadenie č. 87/95 Z.z.). Podľa § 3 Vládneho nariadenia č. 87/95 Z.z. výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej N. B. S. v prvý deň čo dlžník sa dostal do omeškania s plnením peňažného dlhu."
Jozef Mihál
09.04.10,20:21
Prosím poradiť. Zamestnávateľ ide prijať do pracovného pomeru zamestnanca na funkciu dozor v objekte-vrátnik. Tento pracovný pomer bude uzatvorený v zmysle § 48 ZP, ods. 4, písm.g/ na zastupovanie zamestnanca XY, ktorý je preradený počas sezóny na funkciu strojníka na kúpalisku. Keďže novoprijímaný zamestnanec má aj oprávnenia na vedenie motorových vozidiel a rýpadiel, tak zamestnávateľ uvažuje, že v prípade výpadku kmeňového vodiča by tento novoprijatý zamestnanec mohol eventuálne viesť aj motorové vozidlo. Nie som si istá, či uvažujem správne, ale do pracovnej zmluvy by som uviedla ako druh výkonu práce dozor v objekte-vrátnik, v prípade potreby zamestnávateľa vodič nákladných mot. vozidiel. S tým, že pri výkone funkcie vrátnika by mal st.nároč. I, pri výkone práce vodiča st.nár. III. a tým vlastne stanovené dve rozdielne hodinové sadzby. Trochu ma mýli to, že vlastne v PZ uvediem, že prac. pomer sa uzatvára na dobu určitú na zastupovanie zamestnanca XY, Aký je Váš názor na daný problém?

So stupňami náročnosti sa treba vysporiadať v súlade s § 120 ZP citujem:

"(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len „stupeň“) príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.
...
(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č.1 podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon od zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve."

To znamená, že ak zamestnanec bude vykonávať dve rôzne pracovné činnosti, jeho odmena bude určená podľa najvyššieho stupňa náročnosti.

Nie je možné postupovať tak, že za jednu pracovnú činnosť (vrátnik) dostane mzdu podľa stupňa 1, a za druhú pracovnú činnosť (vodič) mzdu podľa stupňa č. 3 - ale za celý odpracovaný čas musí byť odmenený podľa stupňa 3.

Pokiaľ ide o samotný obsah zmluvy. Ak ide o PP na dobu určitú, ktorú po prvýkrát uzavriete s daným zamestnancom, pokiaľ sa bude rešpektovať ustanovenie § 48 ods. 2 (...najviac na dva roky...) tak obsahom pracovnej zmluvy nemusí byť len zastupovanie.

Ak ale budete chcieť PP na určitú dobu uzavrieť na dobu dlhšiu ako 2 roky, respektíve predĺžiť existujúcu PZ na určitú dobu nad 2 roky, tak tam už musí byť odkaz na § 48 ods. 1 (konrétne na zastupovanie) a obsahom takejto pracovnej zmluvy nemôže byť nič iné, len zastupovanie iného zamestnanca.
tomura
14.04.10,11:03
Dobrý deň, prosím o radu ohľadne životných poistiek - keď klient zruší životnú poistku pred dohodnutým rokom ukončenia musí do 3 rokov podať opravné DP ak si túto ŽP uplatňoval.
Moja otázka je teraz:
1. musí toto opravné DP dávať ak si uzatvorí poistku s rovnakým plnením, výškou splátky,.. u inej poisťovne?
2. ak uzatvorí poistku s podobným plnením ale inou výškou splátky?

ďakujem
botuľa
15.04.10,05:39
Pekný deň prajem. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu pre svoju mamu, ktorá 11.01. 2010 dosiahla dôchodkový vek, ale pracuje naďalej na pracovnú zmluvu (inú možnosť nemá, nakoľko pracuje v štátnej správe).Jej hrubý mes. príjem má cca 700-800 EUR. Plánuje pracovať do konca roka 2010.
Ktorá možnosť je pre ňu najvýhodnejšia
a.) Požiadať o dôchodok k 11.01.2010
b.) Požiadať o dôchodok k aktuálnemu dátumu
c.) Alebo pracovať do konca roka, príp. do jan 2011 a až vtedy si požiadať o dôchodok

Vopred veľmi pekne Ďakujem za odpoveď.
M. Boteková
pešková
16.04.10,06:21
Dobrý deň, prosím o radu ohľadne životných poistiek - keď klient zruší životnú poistku pred dohodnutým rokom ukončenia musí do 3 rokov podať opravné DP ak si túto ŽP uplatňoval.
Moja otázka je teraz:
1. musí toto opravné DP dávať ak si uzatvorí poistku s rovnakým plnením, výškou splátky,.. u inej poisťovne?
2. ak uzatvorí poistku s podobným plnením ale inou výškou splátky?

ďakujem

Pridávam sa k prosbe o odpoveď na tento dotaz. Ďakujem
Jozef Mihál
16.04.10,17:31
Vzhľadom na to, že práve prebieha týždňový reset autora, prosím o pochopenie za omeškanie odpovedí, ďakujem.
SlavkaS
18.04.10,14:33
Denný vymeriavací základ zamestnanca podľa § 84 zákona č.461/2003 Z.z.
Dobrý deň, poprosím Vás o radu ako správne vypočítať denný vymeriací základ zamestnanca. Zamestnanec mal pracovný úraz.
Bol našim zamestnancom od 4.1.2006 do 31.5.2009 2 mesiace bol na úrade práce. Od 1.8.2009 je opätovne naším zamestnancom.
v roku 2009
od 1.1. do 31.5.2009 mal VZ=4.434,79 EUR
6,7/2009 - úrad práce
od 1.8. do 31.12.2009 mal VZ=4.374,58 EUR
spolu za rok 2009 mal u nás príjem z ktorého sa platilo poistné 8.809,37 EUR.
Otázne: ako vypočítať denný vymeriavací základ? za obdobie od 1.8.2009 alebo sa bude posudzovať celý rok 2009?

Vopred ďakujem
zhv
23.04.10,10:43
Dobrý deň, zamestnankyňa požiadala v marci o starobný dôchodok.Dńa 26.04.2010 s ňou končíme PPV podľa § 60 ZP. Má nárok na odchodné. Ona ešte nemá rozhodnutie o dôchodku. Odchodné jej vyplatíme až potom a z dôvodu nedost.financií jej chceme vyplatiť v dvoch splátkach. Treba uzavrieť nejakú dohodu? Ako to bude s poistením zdravotným a sociálnym. Ďakujem
magdalenaa
23.04.10,11:02
Dobrý deň p. Mihál,
chcela by som Vás poprosiť o odpoveď na moje dve otázky:

1. Momentálne som na rodičovskej dovolenke od júla 2008. Na materskú som mala nárok z DNP aj zo zamestnania. Stále si platím DNP z VZ 1003,09 /mesačne 44,10/. Neviem ako presne postupovat, ak by som teraz chcela zvýšit VZ na maximum 1084,55 a či to bude pre mňa výhodné /podstatné je či počas tých 26 týždňov nového poistenia z nového max. VZ by sa pri prípadnej OČR alebo PN pri vypočte nemocenských dávok vychádzalo z min. VZ alebo VZ, ktoré som mala predtým - teda tých 1003,09 €?
Teraz sa snažíme o druhé babatko a chcela by som mat istotu, že ak sa podarí a počas tehotenstva by som bola PN.
Tiež mi nie je jasné ako je to uvedené v zákone § 34 ods.1 nárok na nemocenské zaniká uplynutím 52 týždňa. /príklad ak je žena na rizikovom tehotenstve od 3 mesiaca tehotenstva - je PN - má nárok na nemocenské, potom poberá materské celú dobu, alebo je to ohraničené 52. týždňami?/

2. Mám možnosť ísť do volebnej komisie v parlamentných volbách, len som na pochybách, či to nemože mat pre mna niejaký negatívny dopad. Viem, že nie je nárok na zamest. prémiu, tá sa ma však netýka, ale Vy ako odborník, prosím, zavčasu ma upozornite, či to v mojom prípade nebude chybný krok.

Veľmi Vám ďakujem
Katkagar
27.04.10,06:47
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či si musí podať zamestnanec RZZP v prípade že mu zamestnávateľ platí životné poistenie a platí nájom bytu za zamestnanca.
Ďakujem
cathyc
27.04.10,07:56
Dobrý deň,

Zemestnanec, konateľ v Slovenskej firme je konateľom aj v Českej pobočke, ktorá má v ČR vlastné zastúpenie, iba spoločného majiteľa...žiadne iné prepojenie. Z českej strany je konateľ vyplácaný na základe mandátnej zmluvy. V ČR mu zrážajú daň a nejaké poistné, ktoré mu vraj bude vrátené nakoľko má vybavenú E101. Absolútne tomu nerozumiem a potrebovala by som vedieť či má tento konateľ povinnosť na Slovensku z českých príjmov zaplatiť ZP a SP. V prípade, že túto povinnosť nemá, veľmi pekne Vás poprosím aj o &, ktoré sa k danej problematike vzťahujú.
Ďakujem.
Lubinka01
27.04.10,13:11
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom priemerného zárobku, ktorý sa počíta kvartálne. Máme niekoľko zamestnancov, ktorí sú dlhodobo pn. Program mi dáva viacero možností - vypočítať z kmeňa, doterajší, nový alebo z minimálnej mzdy. Aký priemerný hodinový zárobok mám vlastne použiť? Je to niekde v zákone bližšie popísané? Títo zamestnanci sú pn aj pol roka. Vopred ďakujem za odpoveď.
Kristina27
28.04.10,15:35
Zamestnankyňa ide na materskú 14.6.2010. V roku 2010 čerpala 10 dní dovolenku, 10 dní jej ešte zostane. Zamestnávateľ ju musí mať v pracovnom pomere, dokedy? Zamestnankyňa sa pravdepodobne už k terajšiemu zamestnávateľovi nevráti. Aké povinnosti má zamestnávateľ v tomto prípade?
Ďakujem za /po/radu!
hotová
29.04.10,11:20
zamestnanec nastupil do zamestnania dna 1.1.2010.Odpracoval 9 dni.pracovny pomer trval do 30.4.2010.Od 18.1. do 30.4.2010 bol PN.Narok na dovolenku za kalendarny rok bol 25 dni.Aky narok ma zamestnanec za 9 odpracovanych dni?
Candy
29.04.10,15:02
zamestnanec nastupil do zamestnania dna 1.1.2010.Odpracoval 9 dni.pracovny pomer trval do 30.4.2010.Od 18.1. do 30.4.2010 bol PN.Narok na dovolenku za kalendarny rok bol 25 dni.Aky narok ma zamestnanec za 9 odpracovanych dni?

žiadny, minimálne by musel odpracovať 21 dní
janaGT
30.04.10,06:21
manželovi prišlo rozhodnutie o výške ID, v osobnom liste DP mi nie je jasný rok 2009. Od 28.1.2009 - 31.12.2009 bol PN, do 28.1. pracoval, úhrn zúčt.a vypl.príjmov bol 575,26 eur.
V Osobnom liste DP má uvedené:
rpok 2009
znak A
od 1.1.
do 31.12.
počet dní 365
osobný VZ 575,26
všeobecný VZ 8676,36
osobný mzdový bod 0,0664
počet dní rozhod.obd. 365
Ďalej je uvedné, že všeob.VZ za kal.rok 2009 sa podľa §11 ods.2 zákona č. 461/2003 Z.z. rovná všeobecnémuá VZ za rok 2008.
Nemali byť vo výpočte dni PN vylúčené?
Jozef Mihál
30.04.10,07:49
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom priemerného zárobku, ktorý sa počíta kvartálne. Máme niekoľko zamestnancov, ktorí sú dlhodobo pn. Program mi dáva viacero možností - vypočítať z kmeňa, doterajší, nový alebo z minimálnej mzdy. Aký priemerný hodinový zárobok mám vlastne použiť? Je to niekde v zákone bližšie popísané? Títo zamestnanci sú pn aj pol roka. Vopred ďakujem za odpoveď.
Treba použiť tzv. pravdepodobný zárobok - čiže vychádzať z toho, koľko by zamestnanci zarobili, ak by boli v práci. Z programom ponúkaných metód si vyberte to, čo je k tomu najbližšie.
Jozef Mihál
30.04.10,07:50
manželovi prišlo rozhodnutie o výške ID, v osobnom liste DP mi nie je jasný rok 2009. Od 28.1.2009 - 31.12.2009 bol PN, do 28.1. pracoval, úhrn zúčt.a vypl.príjmov bol 575,26 eur.
V Osobnom liste DP má uvedené:
rpok 2009
znak A
od 1.1.
do 31.12.
počet dní 365
osobný VZ 575,26
všeobecný VZ 8676,36
osobný mzdový bod 0,0664
počet dní rozhod.obd. 365
Ďalej je uvedné, že všeob.VZ za kal.rok 2009 sa podľa §11 ods.2 zákona č. 461/2003 Z.z. rovná všeobecnémuá VZ za rok 2008.
Nemali byť vo výpočte dni PN vylúčené?
Nepoteším Vás, je to tak v súlade so zákonom. Na vlastnej koži ste sa presvedčili o tom, aký je súčasný spôsob výpočtu dôchodku nespravodlivý.
janaGT
30.04.10,07:59
no nepotešili ste ma, ale ďakujem za vysvetlenie.
chudaska
30.04.10,08:19
a ako to je,ked je clovek nezamestnany, mama ma odrobenych 36 rokov, teraz je uz 10 mesiacov nezamestnana, ma 55 rokov....ako sa jej to premietne do dôchodku tento cas straveny na urade prace?
cathyc
30.04.10,08:58
Vážený pán Mihál, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o odpoveď na príspevok č.: 4839. Ďakujem
Janka1988
30.04.10,10:52
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na tlačivo potvrdenie o príjme zo závislej činnosti pre banku. Konkrétne na priemerný čistý mesačný príjem. Ako vyplniť tento údaj aby bol správny? HM - odvody - daň? A ako je to s preplatkom z RZD, náhrady príjmu, zrážky zo mzdy ktoré mal zamestnanec len pár mesiacov, jubilejná odmena, zrážky zo mzdy na stravné lístky, náhrady za pracovné cesty a pod.
certik
03.05.10,09:32
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať. Zamestnanec nekorektne ukončil pracovný pomer. Chcem sa opýtať či máme právo podržať výplatu kým si nevysporiada veci so zamestnávateľom. A ako dlho sa dá mzda podržať podľa zákona. Ďakujem
Bodnarovaa
03.05.10,19:55
Dobry cen, chcela by som poprosit poradit z takej komplikovanej situacie. Pracovnik 38 rocny zamestnany si platil,aj dobrovolne nemocenske poistenie. Mal zdravotne problemy a dal sa vseob.lekarom vypisat v nadeji, ze si vybavi so svojou diagnozou invalidny dochodok, ktory sa mu aj podarili 21.1.2010.Podporna doba na vyplacanie nemoc.davok vyprasala 15.5.2010 a prehovorena vseob.lekarka ho nechala este az do dnesneho dna na PN. Ale dnes mu doslo rozhodnutie o priznani inavalidneho dochodku az 75perc.s platnostou od 21.1.2010.Revizna lekarka pri kontrole u vseob.lekarky rozhodla, ze PN ma byt ukoncene tiez so splatnostou 21.1.2010.Ale teraz ako v zamestnani a dobrovolnom plateni. Zamestnavatel neplatil nic, ani pracovny pomer nezrusil. Co by mala urobit mzdarka v takomto pripade, ked PN musi byt ukoncena k 21.1.2010 zrejme aj nemocenske davky bude musiet vratit poistovni?Dakujem
Jozef Mihál
04.05.10,10:17
De fcto je od 21.1.2010 na neplatenom voľne.

SP preto doplatiť netreba, treba oznámiť prerušenie povinného poistenia.

ZP treba doplatiť z min. VZ.

Dobrovoľné NP treba doplatiť.

Nemocenské mu zrejme SP sama stiahne formou odpočítania od sumy inv. sôchodku.
Jozef Mihál
04.05.10,10:22
Zemestnanec, konateľ v Slovenskej firme je konateľom aj v Českej pobočke, ktorá má v ČR vlastné zastúpenie, iba spoločného majiteľa...žiadne iné prepojenie. Z českej strany je konateľ vyplácaný na základe mandátnej zmluvy. V ČR mu zrážajú daň a nejaké poistné, ktoré mu vraj bude vrátené nakoľko má vybavenú E101. Absolútne tomu nerozumiem a potrebovala by som vedieť či má tento konateľ povinnosť na Slovensku z českých príjmov zaplatiť ZP a SP. V prípade, že túto povinnosť nemá, veľmi pekne Vás poprosím aj o &, ktoré sa k danej problematike vzťahujú.
Ďakujem.

Podľa môjho názoru - ak je konateľ zdravotne poistený v SR ako zamestnanec - napríklad preto, lebo ako konateľ má v SR príjmy - tak v ČR nemá byť vôbec prihlásený na ZP a nemá tam platiť žiadne ZP.

Podľa mojich vedomostí nemá v ČR ako konateľ žiadnu povinnosť platiť sociálne poistenie.

Je to však závislé na príslušných českých zákonoch, bližšie info na tejto úrovni poskytnúť neviem.
cathyc
04.05.10,10:33
Pán Mihál, veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Príjemný deň
certik
04.05.10,11:01
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať. Zamestnanec nekorektne ukončil pracovný pomer. Chcem sa opýtať či máme právo podržať výplatu kým si nevysporiada veci so zamestnávateľom. A ako dlho sa dá mzda podržať podľa zákona. Ďakujem
Prosím pomôžete mi?
magdalenaa
04.05.10,16:48
Dobrý deň, pán Mihál
mohli by ste sa prosím pozriet ešte na moje otázky v príspevku č.4837?
Viem, že máte toho dost, ale pre Vás to bude malina a mne dodáte istotu.
Ďakujem
Bodnarovaa
04.05.10,20:29
Velmi pekne dakujem za skoru odpoved
Jozef Mihál
05.05.10,08:33
Pre magdalenaa

1. Momentálne som na rodičovskej dovolenke od júla 2008. Na materskú som mala nárok z DNP aj zo zamestnania. Stále si platím DNP z VZ 1003,09 /mesačne 44,10/. Neviem ako presne postupovat, ak by som teraz chcela zvýšit VZ na maximum 1084,55 a či to bude pre mňa výhodné /podstatné je či počas tých 26 týždňov nového poistenia z nového max. VZ by sa pri prípadnej OČR alebo PN pri vypočte nemocenských dávok vychádzalo z min. VZ alebo VZ, ktoré som mala predtým - teda tých 1003,09 €?
Teraz sa snažíme o druhé babatko a chcela by som mat istotu, že ak sa podarí a počas tehotenstva by som bola PN.
Tiež mi nie je jasné ako je to uvedené v zákone § 34 ods.1 nárok na nemocenské zaniká uplynutím 52 týždňa. /príklad ak je žena na rizikovom tehotenstve od 3 mesiaca tehotenstva - je PN - má nárok na nemocenské, potom poberá materské celú dobu, alebo je to ohraničené 52. týždňami?/

Ak si teraz platíte DNP zo sumy 1003 eur, tak oznámte v SP zvýšenie VZ na 1084 eur. Robí sa to tak, že na registračnom liste fyz. osoby oznámite zmenu - zvýšenie VZ. Pozor, nerušte DNP ale urobte zmenu!

To znamená, že bez problémov po otehotnení počas tohto roka pri rizikovom budete mať nárok na nemocenské z DNP - vypočítané z VZ za minulý rok, a nemusíte sledovať podmienku 26 týždňov.

Ak na materskú pôjdete začiatkom budúceho roka, vypočíta sa z VZ tohto roka, čiže zohľadní sa, že cca od júna budete mať vyšší VZ.

Dá sa uvažovať aj o zrušení DNP a novom prihlásení sa na DNP s VZ 1084 eur, tam by ale platilo, že PN, ktorá by začala počas prvých 26 týždňov nového DNP by sa nemocenské vyplácalo z min. VZ. Materská by však bola vyššia.

52 týždňov je podporná doba týkajúca sa výlučne nemocenského, materská je mimo tohto pravidla.

2. Mám možnosť ísť do volebnej komisie v parlamentných volbách, len som na pochybách, či to nemože mat pre mna niejaký negatívny dopad. Viem, že nie je nárok na zamest. prémiu, tá sa ma však netýka, ale Vy ako odborník, prosím, zavčasu ma upozornite, či to v mojom prípade nebude chybný krok.

Choďte, podľa reakcie MPSVaR nárok na RP zostane a na odhlasovanie sa z dôchodkového poistenia na ten jeden deň "zabudnite".
Jozef Mihál
05.05.10,08:36
Prosím pomôžete mi?

Nemáte takéto právo. Pozrite ale § 62 ods. 3 ZP.
Jozef Mihál
05.05.10,08:39
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na tlačivo potvrdenie o príjme zo závislej činnosti pre banku. Konkrétne na priemerný čistý mesačný príjem. Ako vyplniť tento údaj aby bol správny? HM - odvody - daň? A ako je to s preplatkom z RZD, náhrady príjmu, zrážky zo mzdy ktoré mal zamestnanec len pár mesiacov, jubilejná odmena, zrážky zo mzdy na stravné lístky, náhrady za pracovné cesty a pod.

HM - odvody - daň.

HM vrátane jubilejnej odmeny.
Jozef Mihál
05.05.10,08:40
Dovolím si všetkých pýtajúcich sa upozorniť, že uprednostňujem otázky zaradené do konkrétnych tém.

A nezabúdajte na "značky". Vďaka.
Lubinka01
05.05.10,11:17
Dobrý deň, máme zamestnankyňu, ktorá je na rodičovskej dovolenke a máme pre ňu sem-tam nejakú prácu - ale keďže je na RD, nemôže mať príjem z DoVP. Mohli by sme to riešiť cez príkaznú zmluvu? Prečítala som si pár info aj tu na porade a zistila som, že cez PZ firmy nerobia až tak často a radi, vraj sa daňováci radi na to pozerajú. Išlo by o prácu typu - založenie dokumentov do archívu, vykonanie RZD, RZZP za konkrétny rok, pomoc pri príprave podkladov pre audit, pomoc pri výpočte miezd počas dovolenky mzdovej účtovníčky, ... A ako často by sme mohli tieto PZ robiť na konkrétnu osobu tak, aby nešlo o závislú činnosť? Ďakujem
tomura
06.05.10,12:01
Dobrý deň, prosím o radu ohľadne životných poistiek - keď klient zruší životnú poistku pred dohodnutým rokom ukončenia musí do 3 rokov podať opravné DP ak si túto ŽP uplatňoval.
Moja otázka je teraz:
1. musí toto opravné DP dávať ak si uzatvorí poistku s rovnakým plnením, výškou splátky,.. u inej poisťovne?
2. ak uzatvorí poistku s podobným plnením ale inou výškou splátky?

ďakujem
Jozef Mihál
07.05.10,08:14
Dobrý deň, máme zamestnankyňu, ktorá je na rodičovskej dovolenke a máme pre ňu sem-tam nejakú prácu - ale keďže je na RD, nemôže mať príjem z DoVP. Mohli by sme to riešiť cez príkaznú zmluvu? Prečítala som si pár info aj tu na porade a zistila som, že cez PZ firmy nerobia až tak často a radi, vraj sa daňováci radi na to pozerajú. Išlo by o prácu typu - založenie dokumentov do archívu, vykonanie RZD, RZZP za konkrétny rok, pomoc pri príprave podkladov pre audit, pomoc pri výpočte miezd počas dovolenky mzdovej účtovníčky, ... A ako často by sme mohli tieto PZ robiť na konkrétnu osobu tak, aby nešlo o závislú činnosť? Ďakujem

Príkaznú zmluvu neodporúčam, pretože podľa metodiky DRSR ide o príjem zo závislej činnosti. A nárok na RP nie je v prípade, ak matka má príjem zo závislej činnosti.

Odporúčam zmluvu o dielo alebo nepomenovanú zmluvu podľa § 51 Občianskeho zákonníka.

Obsahom zmluvy by však nemala byť zavislá práca (§ 1 Zákonníka práce). V prípade ktorý popisujete to však vyzerá na závislú prácu a to je problém.
Jozef Mihál
07.05.10,08:17
Dobrý deň, prosím o radu ohľadne životných poistiek - keď klient zruší životnú poistku pred dohodnutým rokom ukončenia musí do 3 rokov podať opravné DP ak si túto ŽP uplatňoval.
Moja otázka je teraz:
1. musí toto opravné DP dávať ak si uzatvorí poistku s rovnakým plnením, výškou splátky,.. u inej poisťovne?
2. ak uzatvorí poistku s podobným plnením ale inou výškou splátky?

ďakujem

Nie opravné DP za predošlé roky, ale do troch rokov musí v riadnom DP zvýšiť základ dane za daný rok o sumu, o ktorú si základ dane znížil v predošlých rokoch.

Napr. za roky 2006 - 2007 - 2008 si znížil základ dane o 3 x 300 = 900 eur, v roku 2009 poistku zrušil a povedzme za rok 2011 podá DP, v ktorom si základ dane zvýši o 900 eur.

Ak si uzatvorí u tej istej poisťovne novú (podobnú) zmuvu, na veci to nič nemení, musí dodaňovať.

To isté v prípade, ak ide o podobnú ale novú zmluvu s inou výškou splátky.
Ludula
07.05.10,11:12
Dobrý deň, ja mám takýto dotaz či u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov sa do počtu beru aj pracovníci na dohody.
A ešte sa chcem opýtať v čom ma výhodu zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov od 1.3.2010 keď už nie je možné u týchto zamestnávateľov ďalšie predlženie PP pracovníkom na určitú dobu nad rámec daný v § 48 ods.2.
Ďakujem Ludula
magdalenaa
07.05.10,20:54
Ďakujem p. Mihál za odpoveď, ste zlatý človek.
Jozef Mihál
08.05.10,15:11
Dobrý deň, ja mám takýto dotaz či u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov sa do počtu beru aj pracovníci na dohody.
A ešte sa chcem opýtať v čom ma výhodu zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov od 1.3.2010 keď už nie je možné u týchto zamestnávateľov ďalšie predlženie PP pracovníkom na určitú dobu nad rámec daný v § 48 ods.2.
Ďakujem Ludula
Nie, dohodári sa do úvahy neberú.

O žiadnych iných výhodách z pohľadu predpisov týkajúcich sa mzdového účtovníctva neviem.

Pozor ale na povinnosť vyplývajúca z § 63 ods.1 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a to zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím. Ak zamestnávateľ zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak úrad práce v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím. musí zamestnávateľ zamestnať takýchto zamestnancov v počte, ktorý predstavuje 3, 2 % z celkového počtu jeho zamestnancov.
branky
11.05.10,17:47
Dobrý deň p. Mihál,

od 1.7.2010 je novelizovaný zákon o cestovných náhradách. Budete k tejto novelizácii vypracovávať nejaký komentár, resp. spadá tento zákon do "predmetu Vášho záujmu"?

Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
12.05.10,08:47
Nie, nebudem k tejto novele písať žiaden komentár.
matuma
13.05.10,05:45
Prosím o radu ohľadom nevyčerpanej dovolenky. Zamestnancovi zostala z r. 2008 stará dovolenka v dĺžke 2 týždne. V januári 2010 mu bol 1 týždeň preplatený(nárok nad 4 týždne). Teraz končí pracovný pomer. Doteraz som sa domnievala, že mu tá druhá časť dovolenky v dĺžke 1 týždňa prepadla. Avšak stretla som sa s takým názorom, že mu treba aj ten ďalší týždeň dovolenky z dôvodu ukončenia pracovného pomeru preplatiť. Ak mám pravdu v tom, že nevyčepaná stará dovolenka do 4 týždňov prepadá, a teda sa pri skončení pracovného pomeru neprepláca bola by som veľmi rada, ak by ste mi napísali aj § na ktorý sa môžem odvolať. Ďakujem.
Jozef Mihál
13.05.10,07:27
Dovolenka z r. 2008 sa mala vyčerpať do konca roku 2009. Ak sa tak nestalo, v uvedenom prípade sa zamestnancovi správne jeden týždeň preplatil a druhý mu prepadá, ak mu PP trval aj po 1.1.2010.

Ak by PP skončil pred 1.1.2010, preplatila by sa mu celá nevyčerpaná dovolenka.

Témy k dovolenke:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dovolenka/

Najmä:

http://www.porada.sk/t58772-dovolenka.html

§ 116 os. 2 a 3 ZP
Ľaľa
13.05.10,08:14
Dobrý deň, prosím poradiť. Za zamestnanca a zamestnávateľa bolo v roku 2009 zaplatené poistné na inv. pois. a poist. v nez. bez právneho dôvodu (zamestnanec sa stal v priebehu roku 2009 poberateľom predčasného starobného dôchodku). Na základe našej žiadosti nám bolo poistné zaplatené bez pr.dôvodu zo SP vrátené. V najbližšom výplatnom termíne chceme poistné zaplatené bez právneho dôvodu zamestnancovi vrátiť. Vrátené poistné zaplatené bez právneho dôvodu vstupuje do VZ zamestnanca na zdravotné poistenie. Otázka: Vstupuje toto vrátené poistné zaplatené bez právneho dôvodu aj do VZ na sociálne poistenie t.j. St.NP poistenie, Úr.,Gar.a do RFSol. v tom mesiaci v ktorom bude zamestnancovi vrátené? Ďakujem.
Jozef Mihál
13.05.10,08:17
Nevstupuje. A odporúčam nezapočítať ho ani do VZ na ZP.
Ľaľa
13.05.10,08:29
Ďakujem p. Mihál, lenže dnes mi prišla odpoveď z Call centra VšZP, že toto vrátené poistné sa má započítať do VZ na ZP. Citujú § 13 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z.z. a následne Zákon 593/2003 Z.z. o dani (§ 5 ods. 1, písm.i).Tiež som pozerala zákon o ZP a otázky na Porade a vychádza mi to tak, že by sa vrátené poistné malo započítať do VZ.
I keď mňa je to tiež proti logike, veď predsa v roku 2009 mal zamestnanec určitý príjem - VZ z ktorého už raz bolo zaplatené poistné.... Alebo existuje ešte nejaké usmernenie? Ďakujem.
Jozef Mihál
13.05.10,08:39
Po prvé je to proti logike.

Po druhé, nejde o príjem zamestnanca vyplývajúci z pracovnej zmuvy, ale o vrátené poistné zo SP, ktorého vrátenie zamestnávateľ "len sprostredkováva".
Ľaľa
13.05.10,08:40
Po prvé je to proti logike.

Po druhé, nejde o príjem zamestnanca vyplývajúci z pracovnej zmuvy, ale o vrátené poistné zo SP, ktorého vrátenie zamestnávateľ "len sprostredkováva".
Ďakujem. Budem sa držať Vašej rady.
Ľaľa
13.05.10,08:53
Pán Mihál, ešte by som Vás chcela poprosiť s nasledovným:
Zamestnanie známeho trvalo od 1998 do 31.12.2009 nepretržite. Od 1.1.2010 je vedený ako uchádzač o zamestnanie na ÚP s nárokom na dávky v nezamestnanosti. Dávka bude vyplácaná do 30.6.2010. Od 1.6.2010 uvažuje o prihlásení na dobrovoľné nemocenské poistenie s maximálnym VZ. Otázka:
1. Ak sa stane PN trebárs v VII/2010 bude mať nárok na nem. dávky z mininálneho VZ? Podľa mňa áno.
2. Ak sa stane PN trebárs v XII/2010 po uplynutí 26 týždňov trvania dobrovoľného nem. poistenia z akého VZ bude mať nárok na nem.dávky? (Tu nie som si istá).
3. Ak sa stane PN trebárs v I/2011, tak bude mať nárok na nem. dávky v max. VZ.
4. Počas PN dobrovoľné poistená osoba na nemocenské poistenie neplatí, ale doba poistenia (do 26 týždňov trvania poistenia) jej plynie. Ďakujem za potvrdenie správnosti, resp. nesprávnosti mojich úvah.
Dzurová Katarína
13.05.10,09:53
Ahojte poraďáci, prosím Vás poraďte mi, ak zamestnanec podá výpoveď aká výpovedná lehota je stanovená ak odpracoval v organizácií viac ako 5 rokov, 2. alebo 3. mesačná?????
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ľaľa
13.05.10,10:16
Ahojte poraďáci, prosím Vás poraďte mi, ak zamestnanec podá výpoveď aká výpovedná lehota je stanovená ak odpracoval v organizácií viac ako 5 rokov, 2. alebo 3. mesačná?????
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ak podá výpoveď zamestnanec, tak výpovedná doba je vždy 2-mesačná.
Analytik1
13.05.10,12:42
Dobrý deň. Majú sa údaje na ELDP rozdeliť k dátumu priznania starobného dôchodku, ak zamestnanec stále pracuje?
Ľaľa
14.05.10,05:26
Dobrý deň. Majú sa údaje na ELDP rozdeliť k dátumu priznania starobného dôchodku, ak zamestnanec stále pracuje?
Ak zamestnanec požiada o starobný dôchodok a pracovný pomer mu stále trvá, tak mu dáte ELDZ, kde v kolonke Pracovný pomer bude vyplnená len kolonka dátum vzniku , dátum zániku ostane nevyplnená. Ďalej obdobie dôchodkového poistenia bude vyplnený kal.rok, znak poistenia, od - do, čiže do dátumu, kedy dotyčný požiadal o dôchodok a VZ do uvedeného obdobia. Potom mu vystavíte nový ELDZ s tým, že bude uvedený dátum vzniku prac. pomeru tak ako bol uvedený na predchádzajúcom ELDZ, ďalej kalendárny rok, znak poistenia, od nasledujúceho dňa po dni ako požiadal o dôchodok, a pokračovať bude VZ, kde bude uvedená jeho mzda od dátumu nasledujúceho po dni ako požiadal o dôchodok.
Analytik1
14.05.10,07:03
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa ale opýtam, ak už potom neskôr priznajú dôchodok, treba potom opäť rozdeliť ELDP k dátumu priznania starobného dôchodku? Alebo sa starobný dôchodok priznáva vždy k dátumu žiadosti (aj keď spätne)??
Ľaľa
14.05.10,13:27
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa ale opýtam, ak už potom neskôr priznajú dôchodok, treba potom opäť rozdeliť ELDP k dátumu priznania starobného dôchodku? Alebo sa starobný dôchodok priznáva vždy k dátumu žiadosti (aj keď spätne)??
Pokiaľ zamestnanec spĺňa podmienky na vznik nároku na starobný dôchodok, tak mu dôchodok priznajú odo dňa podania žiadosti. (V praxi to znamená, že zamestnanec požiada o dôchodok trebárs od 1.5.2010. V sociálnej poisťovni vybavovanie dôchodku - priznanie, výpočet trvá trebárs aj mesiac, neviem presne aká je lehota na vybavenie, ale ak spĺňa podmienky, tak mu vydaju rozhodnutie trebárs 30.6.2010 s tým, že mu priznávajú dôchodok od 1.5.2010
a v rozhodnutí je uvedené, že mu sumu dôchodku za obdobie 1.5.2010 do 30.6.2010 doplácaju).
Viiila76
15.05.10,20:39
Sef rozviazal PP s pracovnikom dohodou s tym, ze mu vyplati 1-mesacne odstupne, je to mozne??????
Viiila76
15.05.10,20:49
Mala by som este jednu otazku, myslim, ze Vy mi odpoviete najlepsie pan Mihal.
Kamaratka dostala vypoved z org. dovodov, je na rodicovskej uz s 2. dietatom. S pomocou Vasej stranky som zistila, ze ma narok aj pocas MD, na co bola jej uctovnicka upozornena. Ta sa ospravedlnila a dovolenku za rok 2009 uznala. Ale co ak sa pomylila aj pri vypocte za rok 2007, kde bol priebeh roku rovnaky? Mali by jej ju uznat a doplatit? Na MD a RD je od r. 2007, v robote nebola, akurat co si cerpala dovolenku. Za odpovede dakujem a prajem pekny vecer.
Jozef Mihál
16.05.10,08:05
Sef rozviazal PP s pracovnikom dohodou s tym, ze mu vyplati 1-mesacne odstupne, je to mozne??????
Ak sa PP ukončí dohodou a nejde o dohodu z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, nemá zamestnanec nárok na odstupné podľa § 76 Zákonníka práce.

Ak súčasťou dohody o ukončení PP v iných prípadoch je skutočnosť, že zamestnanec dostane jednomesačné "odstupné", je to v poriadku. Pozor, v takýchto prípadoch nejde o "oficiálne" odstupné podľa § 76 ZP a takúto "odmenu" treba započítať do VZ na odvody.
Jozef Mihál
16.05.10,08:07
Mala by som este jednu otazku, myslim, ze Vy mi odpoviete najlepsie pan Mihal.
Kamaratka dostala vypoved z org. dovodov, je na rodicovskej uz s 2. dietatom. S pomocou Vasej stranky som zistila, ze ma narok aj pocas MD, na co bola jej uctovnicka upozornena. Ta sa ospravedlnila a dovolenku za rok 2009 uznala. Ale co ak sa pomylila aj pri vypocte za rok 2007, kde bol priebeh roku rovnaky? Mali by jej ju uznat a doplatit? Na MD a RD je od r. 2007, v robote nebola, akurat co si cerpala dovolenku. Za odpovede dakujem a prajem pekny vecer.

Doba MD sa považuje za výkon práce a takto to platí teraz a platilo to aj v roku 2007. Ak za dobu MD nebola zamestnankyni omylom priznaná dovolenka, treba jej túto dovolenku dodatočne uznať.
Ľaľa
17.05.10,18:39
Pán Mihál, ešte by som Vás chcela poprosiť s nasledovným:
Zamestnanie známeho trvalo od 1998 do 31.12.2009 nepretržite. Od 1.1.2010 je vedený ako uchádzač o zamestnanie na ÚP s nárokom na dávky v nezamestnanosti. Dávka bude vyplácaná do 30.6.2010. Od 1.6.2010 uvažuje o prihlásení na dobrovoľné nemocenské poistenie s maximálnym VZ. Otázka:
1. Ak sa stane PN trebárs v VII/2010 bude mať nárok na nem. dávky z mininálneho VZ? Podľa mňa áno.
2. Ak sa stane PN trebárs v XII/2010 po uplynutí 26 týždňov trvania dobrovoľného nem. poistenia z akého VZ bude mať nárok na nem.dávky? (Tu nie som si istá).
3. Ak sa stane PN trebárs v I/2011, tak bude mať nárok na nem. dávky v max. VZ.
4. Počas PN dobrovoľné poistená osoba na nemocenské poistenie neplatí, ale doba poistenia (do 26 týždňov trvania poistenia) jej plynie. Ďakujem za potvrdenie správnosti, resp. nesprávnosti mojich úvah.
Pán Mihál prosím "pozrite sa" sa na moje úvahy. Ďakujem.
Jozef Mihál
17.05.10,20:05
Ľaľa:

1. Nárok na nemocenské z DNP bude, pretože v súčte s predošlým poistením zamestnanca dosiahne 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch pred vznikom PN. Dávka sa vypočíta z minimálneho VZ.

2. Po uplynutí 26 týždňov od začatia DNP sa obvyklým spôsobom určí rozhodujúce obdobie v závislosti od dátumu vzniku DNP.

Keďže DNP vznikne 1.6.2010, RO budú mesiace 6-11/2010, čiže dávka sa vlastne vypočíta z max. VZ.

3. RO = 6-12/2010, dávka sa vypočíta z max. VZ

4. Presne tak.
Ľaľa
18.05.10,06:10
Ešte raz ďakujem.
zlolen
20.05.10,07:24
Dobrý deň, prosím Vás o radu
Zamestnancovi v pracovnom pomere máme vyplatiť odmenu, províziu vo forme tantiém.
Z tantiémy zrazím zdravotné poistenie za zamestnávateľa 10%,
za zamestnaca 4% a zdaním 19%.
Urobíme to správne?
Ďakujem
Našla som len odkazy z roku 2005,
poprosím Vás ak sa niečo zmenilo.
Hanka
20.05.10,07:37
P. Mihal poprosim o radu.
Pracovnicka nastupila do zamestanania 15.4.2010 prepokladana doba porodu je 16.1.2011. Pred nastupom do zamestnania pracovala do 31.7.2009 v Nemecku kde bola aj poistena. OD 1.8.2009 do 14.4.2010 nikde nepracovala. Vznikne jej narok na penazitu pomoc v materstve? Dakujem
Jozef Mihál
20.05.10,08:25
Dobrý deň, prosím Vás o radu
Zamestnancovi v pracovnom pomere máme vyplatiť odmenu, províziu vo forme tantiém.
Z tantiémy zrazím zdravotné poistenie za zamestnávateľa 10%,
za zamestnaca 4% a zdaním 19%.
Urobíme to správne?
Ďakujem
Našla som len odkazy z roku 2005,
poprosím Vás ak sa niečo zmenilo.
Ak tantiémy = odmeny vyplácané na základe pracovnej zmluvy, tak tieto odmeny treba započítať do zdaniteľného príjmu a do VZ i na sociálne i na zdravotné poistenie.

Ak to nie sú odmeny na základe pracovnej zmluvy, napíšte ako to máte zmluvne ošetrené.
Jozef Mihál
20.05.10,08:26
P. Mihal poprosim o radu.
Pracovnicka nastupila do zamestanania 15.4.2010 prepokladana doba porodu je 16.1.2011. Pred nastupom do zamestnania pracovala do 31.7.2009 v Nemecku kde bola aj poistena. OD 1.8.2009 do 14.4.2010 nikde nepracovala. Vznikne jej narok na penazitu pomoc v materstve? Dakujem

Nárok na materské je vtedy, ak v období 2 rokov pred pôrodom bola nemocensky poistená, do čoho sa započíta aj doba nem. poistenia v Nemecku.

Z uvedených údajov vyplýva, že nárok na materské bude mať.
zlolen
20.05.10,08:36
V pracovnej zmluve je napísané -
po vzájomnej písomnej dohode môže zamestnávateľ vyplatiť zamesatnancovi odmenu
formou tantiém.
Jozef Mihál
20.05.10,08:49
Tak platí to čo som napísal vyššie, zdaniť, "zodvodniť".
Hanka
20.05.10,09:23
Pan Mihal dakujem
l.portia
23.05.10,20:38
aké náležitosti sú potrebné k vyplateniu autorského hoénorára okrem autorskej zmluvy a vpd resp bankového výpisu ako sa obháji adekvátnosť výšky honoráru. _mk_
Jozef Mihál
23.05.10,23:03
Nič iné, čo by striktne a jasne určoval nejaký predpis, potrebné nie je.

Výšku honorára z pohľadu daňovo uznaných výdavkov subjektu, ktorý honorár vyplatil, si treba vedieť pri prípadnej daňovej kontrole obhájiť, v súlade s § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

"Na účely tohto zákona sa rozumie ... daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom..."
vieraaaa
24.05.10,13:43
p. Mihál, prosím Vás o radu.
Dňa 28.5.2010 končí v našej spoločnosti na dohodu pracovný pomer pracovníkovi, ktorý bol na PN-ke od 18.6.2009, do 28. 5. 2010 vrátane. Vo výplate za máj 2010 mu vyplácame odstupné, lebo v dohode je uvedený § 63 ods. 1 písm. c) a preplácame mu 16 dní nevyčerpanej dovolenky za rok 2009.
A teraz:
- z odstupného odvádzame iba daň a
- z preplatenej nevyčerpanej dovolenky – daň ďalej zamestnanec aj zamestnávateľ zdravotné poistenie a zamestnávateľ aj úrazové poistenie.
To je myslím si dobre, tak mi to robí aj software.
Mám však dilemu, či má zamestnávateľ odviesť aj príspevok na DDS, ktorý je minimálne 2 % z VZ zamestnanca lebo v zákone 650/2004 o DDS je v § 13 ods. 3 – výška príspevkov ... odvolávka na zákon o sociálnom poistení 461/2003 § 138 – vymeriavací základ a keďže do SP odvody vzhľadom k tomu, že bol celý mesiac PN nejdú, tak neviem či má zamestnanec nárok na príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie? Mzdový program mi zobral za VZ sumu preplatenej nevyčerpanej dovolenky.
zhv
24.05.10,19:32
Dobrý deň, zamestnankyňa požiadala v marci o starobný dôchodok.Dńa 26.04.2010 s ňou končíme PPV podľa § 60 ZP. Má nárok na odchodné. Ona ešte nemá rozhodnutie o dôchodku. Odchodné jej vyplatíme až potom a z dôvodu nedost.financií jej chceme vyplatiť v dvoch splátkach. Treba uzavrieť nejakú dohodu? Ako to bude s poistením zdravotným a sociálnym. Ďakujem
Dobrý deń,vraciam sa k mojej otázke,dńa 26.04.2010 sme s ňou ukončili PPV podľa § 60 ZP.Teraz jej budeme vyplácať odchodné - ako to bude s odvodmi, keď je odhlásena zo SP a ZP.
Jozef Mihál
24.05.10,23:53
Dobrý deń,vraciam sa k mojej otázke,dńa 26.04.2010 sme s ňou ukončili PPV podľa § 60 ZP.Teraz jej budeme vyplácať odchodné - ako to bude s odvodmi, keď je odhlásena zo SP a ZP.

Odvody žiadne.
Analytik1
26.05.10,07:16
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať - ako sa má zaúčtovať príspevok z úradu práce (napr. podľa § 50a zákona o službách zamestnanosti - pre zamestnanca s nízkou mzdou) vyplatený zamestnancovi??
katjab
26.05.10,21:45
Kolegyňa pracovala 2 roky na PP do 31.8.2009. Od 1.9.2009 vedená na úrade práce, od 1.10.2009 SZČO - zatiaľ bez odvodov povinných odvodov do SP, ale od 01.11.2009 DNPO s max. VZ.
Začiatkom júna ju budú operovať, bude mať nárok na nemocenské, a keď áno z DNPO z max. VZ?
ďakujem
spiel
27.05.10,07:11
Dobrý deň.

Poprosím o pomoc. Keď je majiteľom slovenskej s.r.o. česká akciová spoločnosť a majetkovo zainteresovaný štatutár českej a. s. si z s.r.o. vyplatí podiel na zisku. Je to predmetom odvodov do ZP v SR? Český občan u nás nemá žiadne príjmy, žiadny PP a nevykonáva v SR ani žiadnu činnosť ako konateľ alebo štatutár. Je to len jednorázový príjem, predmetom dane nie je. Ale nie je mi jasný zákon o ZP, čo sa týka tejto situácie. Viem, že je predmetom odvodov pokiaľ nie je majetkovo zainteresovaný v s. r. o.. Ale toto je také nepriame....
Ďakujem pekne za pomoc.
Jozef Mihál
28.05.10,09:11
Kolegyňa pracovala 2 roky na PP do 31.8.2009. Od 1.9.2009 vedená na úrade práce, od 1.10.2009 SZČO - zatiaľ bez odvodov povinných odvodov do SP, ale od 01.11.2009 DNPO s max. VZ.
Začiatkom júna ju budú operovať, bude mať nárok na nemocenské, a keď áno z DNPO z max. VZ?
ďakujem

Jún 2008 - Jún 2010 - je obdobie posledných dvoch rokov pred začiatkom PN. V tomto období dosiahla spolu 270 dní nem. poistenia, to znamená, bude mať nárok na nemocenské z DNP.

DNP trvá od 1.11.2009, do začiatku PN v júni 2010 teda uplynie 26 týždňov.

To znamená, dávka sa určí z rozhodujúceho obdobia daného podľa toho, kedy DNP začalo.

RO = november a december 2009.

Dávka sa teda vypočíta zo základu dosiahnutého v týchto mesiacoch, teda z maximálneho VZ.
Jozef Mihál
28.05.10,09:12
Dobrý deň.

Poprosím o pomoc. Keď je majiteľom slovenskej s.r.o. česká akciová spoločnosť a majetkovo zainteresovaný štatutár českej a. s. si z s.r.o. vyplatí podiel na zisku. Je to predmetom odvodov do ZP v SR? Český občan u nás nemá žiadne príjmy, žiadny PP a nevykonáva v SR ani žiadnu činnosť ako konateľ alebo štatutár. Je to len jednorázový príjem, predmetom dane nie je. Ale nie je mi jasný zákon o ZP, čo sa týka tejto situácie. Viem, že je predmetom odvodov pokiaľ nie je majetkovo zainteresovaný v s. r. o.. Ale toto je také nepriame....
Ďakujem pekne za pomoc.

Z podielov na zisku sa v SR neplatia odvody, ak ich príjemcom je štatutár.

V uvedenom prípade sa odvody platiť nebudú.
manus
30.05.10,12:54
Jednoosobová s.r.o. - konateľ je v nej zároveň zamestnaný na pracovný pomer, funkcia "riaditeľ spoločnosti". K 31.5. končí tento pracovný pomer a od 1.6. ide pre túto svoju firmu pracovať na zmluvu konateľa s odmenou. Moja otázka znie - môže si vyplatiť odstupné z pracovného pomeru na základe §63 ods.1b) Zákonníka práce? Môže argumentovať pred prípadnou kontrolou tým, že jediné pracovné miesto - riaditeľ spoločnosti, bolo zrušené? ...aj keď bude pracovať ďalej ako konateľ?
pnavos
31.05.10,09:48
Pekný deň p. Mihál
Máme na Vás prosbu: jedná sa nám o člena dozornej rady, ktorý je odmeňovaný mesačne určitou sumou, ktorá je zdanená, je občanom ČR, zdravotné poistné platí v ČR. Má povinnosť platiť zdrav.poistenie aj na Slovensku?
Ďakujeme za odpoveď.
JM1968
31.05.10,10:22
Dobrý deň, prosím potrebovala by som poradiť aký je správny postup.
Som zamestnaná ako účtovníčka v pracovnom pomere. Zároveň som jeden zo spoločníkov a konateľov inej s.r.o. Môžem sa zamestnať na dohodu o prac.činnosti - vedenie účtovníctva vo vlastnej s.r.o.? Tá by odvádzala úrazové, garančné a 10% zdravotné poistenie a ja 4% zdravotné a daň zo záv.činnosti z dohody (vyhlásenie mám podpísané v trvalom PP) Ak by som teda bola zamentnancom na dohodu, bude moja s.r.o. z titulu narábania s mojím rodným číslom potrebovať aj bezpečnostný projekt?Ďakujem.
Viiila76
31.05.10,10:44
Dobry den, nerozumiem tomu paragrafu ZP 27-31 o prechode prav a povinnosti, na porade sa mi nikto neozval a po precitani ostatnych prispevkov mam v tom chaos.

Sef ma 2 firmy, v ktorych je konatelom. Jednu chce postupom casu zrusit, no teraz chce postupne presuvat zamestnancov do druhej firmy (teraz dvoch, o mesiac 4roch, ostatnych chce prepustit).

Je mozne uplatnit tie paragrafy, aby si v 2hej firme cerpali dovolenky, boli im vydane stravne listky (ktore v 1 firme nedostali)??? Je mozne spisat Zmluvu o prevode práv a povinnosti medzi tymiti 2-firmami?
Ak ano, ak by cast zamestnancov prestupila k 1.7.2010, mzdu za 6/2010 im vyplati stary alebo novy zamestnavatel?

Velmi mi to suri, 1000x dakujem
Jozef Mihál
31.05.10,18:01
Viiila76: Áno, všetko to na čo sa pýtate, je možné zrealizovať.

Mzdu za 6/2010 by mal vyplatiť ešte starý zamestnávateľ, ale po dohode medzi starým a novým zamestnávateľom ich môže vyplatiť aj nový zamestnávateľ.
Jozef Mihál
31.05.10,18:03
Dobrý deň, prosím potrebovala by som poradiť aký je správny postup.
Som zamestnaná ako účtovníčka v pracovnom pomere. Zároveň som jeden zo spoločníkov a konateľov inej s.r.o. Môžem sa zamestnať na dohodu o prac.činnosti - vedenie účtovníctva vo vlastnej s.r.o.? Tá by odvádzala úrazové, garančné a 10% zdravotné poistenie a ja 4% zdravotné a daň zo záv.činnosti z dohody (vyhlásenie mám podpísané v trvalom PP) Ak by som teda bola zamentnancom na dohodu, bude moja s.r.o. z titulu narábania s mojím rodným číslom potrebovať aj bezpečnostný projekt?Ďakujem.
Zamestnať sa na dohodu vo vlastnej s.r.o. môžete, s odvodmi to bude presne tak, ako píšete.

K bezpečnostnému projektu sa vyjadriť neviem.
Jozef Mihál
31.05.10,18:05
Pekný deň p. Mihál
Máme na Vás prosbu: jedná sa nám o člena dozornej rady, ktorý je odmeňovaný mesačne určitou sumou, ktorá je zdanená, je občanom ČR, zdravotné poistné platí v ČR. Má povinnosť platiť zdrav.poistenie aj na Slovensku?
Ďakujeme za odpoveď.

Nemá povinnosť platiť ZP na Slovensku - ale Vy ako zamestnávateľ a on ako zamestnanec je povinný platiť zdravotné poistenie z príjmu člena dozornej rady dosahovaného na Slovensku podľa českej legislatívy v ČR.

To znamená, slovenská firma sa musí registrovať ako zamestnávateľ v jeho českej zdravotnej poisťovni a ďalej postupuje podľa českej legislatívy.
Jozef Mihál
31.05.10,18:08
Jednoosobová s.r.o. - konateľ je v nej zároveň zamestnaný na pracovný pomer, funkcia "riaditeľ spoločnosti". K 31.5. končí tento pracovný pomer a od 1.6. ide pre túto svoju firmu pracovať na zmluvu konateľa s odmenou. Moja otázka znie - môže si vyplatiť odstupné z pracovného pomeru na základe §63 ods.1b) Zákonníka práce? Môže argumentovať pred prípadnou kontrolou tým, že jediné pracovné miesto - riaditeľ spoločnosti, bolo zrušené? ...aj keď bude pracovať ďalej ako konateľ?
Áno, môže byť vyplatené odstupné, ak pôjde o výpoveď zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. b) ZP.
Manual
31.05.10,18:48
Aká je aktuálna dôchodková hodnota na rok 2010 ?
Ďakujem
veronikasad
31.05.10,18:53
JM1968
31.05.10,19:13
Zamestnať sa na dohodu vo vlastnej s.r.o. môžete, s odvodmi to bude presne tak, ako píšete.

K bezpečnostnému projektu sa vyjadriť neviem.

Ďakujem pekne.
Viiila76
31.05.10,21:25
dakujem pekne
ivanabel
01.06.10,09:54
Dobrý deň, v septembri mi končí rod.dovolenka v zamestnaní /dieťa dovrši 3 roky/, vyčerpám dovolenku a skončí mi pracovný pomer. Súčasne som aj SZČO. Ak preruším živnosť, môžem ísť na úrad práce a budú mi vyplácať dávku v nezamestnanosti, vypočítanú zo zamestnania /prac. pomer začal v júni 2007/?
Bodnarovaa
01.06.10,10:27
Dobrý deň,
rada by som sa informovať -
ak si SZČO preruší živnosť, podnikanie min. na 6 mesiacov, má nízky príjem
aký to má vplyv na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane pre manželku?
Je tam iba podmienka spoločnej domácnosti?
Môže si manželka uplatniť rozdiel medzi príjmom SZČO a nezdaniteľnej časti za celý rok alebo sa to kráti na čas, ktorý podnikal?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
01.06.10,12:51
Dobrý deň, v septembri mi končí rod.dovolenka v zamestnaní /dieťa dovrši 3 roky/, vyčerpám dovolenku a skončí mi pracovný pomer. Súčasne som aj SZČO. Ak preruším živnosť, môžem ísť na úrad práce a budú mi vyplácať dávku v nezamestnanosti, vypočítanú zo zamestnania /prac. pomer začal v júni 2007/?
Presne tak.
Jozef Mihál
01.06.10,12:53
Dobrý deň,
rada by som sa informovať -
ak si SZČO preruší živnosť, podnikanie min. na 6 mesiacov, má nízky príjem
aký to má vplyv na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane pre manželku?
Je tam iba podmienka spoločnej domácnosti?
Môže si manželka uplatniť rozdiel medzi príjmom SZČO a nezdaniteľnej časti za celý rok alebo sa to kráti na čas, ktorý podnikal?
Ďakujem za odpoveď.
Prerušenie živnosti nemá žiaden priamy vplyv na uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku. NČ na manželku nie je ovplyvnená tým, či je príjem za celý rok alebo len za časť roka.
ivanabel
01.06.10,18:57
Presne tak.

ďakujem za odpoveď. Ešte ma napadlo, a nevadí že som zároveň aj konateľkou a súčasne spoločníčkou v svojej s.r.o? Ale nepoberám tam žiadny príjem ani odmenu.
Jozef Mihál
01.06.10,19:21
Vadí.

Podľa zákona 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti uchádzač o zamestnanie nesmie vykonávať zárobkovú činnosť. Viď § 6 zákona.

Podľa § 5 sa za SZČO na účely tohto zákona považuje aj spoločník s.r.o.

Teda úrad práce Vás nemôže zaradiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie, preto v súlade s § 104 a 105 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení nebudete mať nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ľaľa
01.06.10,19:36
Pán Mihál, ešte by som Vás chcela poprosiť s nasledovným:
Zamestnanie známeho trvalo od 1998 do 31.12.2009 nepretržite. Od 1.1.2010 je vedený ako uchádzač o zamestnanie na ÚP s nárokom na dávky v nezamestnanosti. Dávka bude vyplácaná do 30.6.2010. Od 1.6.2010 uvažuje o prihlásení na dobrovoľné nemocenské poistenie s maximálnym VZ. Otázka:
1. Ak sa stane PN trebárs v VII/2010 bude mať nárok na nem. dávky z mininálneho VZ? Podľa mňa áno.
2. Ak sa stane PN trebárs v XII/2010 po uplynutí 26 týždňov trvania dobrovoľného nem. poistenia z akého VZ bude mať nárok na nem.dávky? (Tu nie som si istá).
3. Ak sa stane PN trebárs v I/2011, tak bude mať nárok na nem. dávky v max. VZ.
4. Počas PN dobrovoľné poistená osoba na nemocenské poistenie neplatí, ale doba poistenia (do 26 týždňov trvania poistenia) jej plynie. Ďakujem za potvrdenie správnosti, resp. nesprávnosti mojich úvah.
Pán Mihál chcem Vás ešte raz poprosiť o vysvetlenie: Na vyššie uvedené otázky ste mi odpovedal v príspevku č. 4891, zdalo sa mi byť všetko jasné, dnes sa išiel známi z vyššie uvedeného prípadu prihlásiť so Soc.poisťovne na DNP, poradila som mu nech sa prihlási s min.VZ (potom uvidíme po 26 týždňov ako ďalej) , známi sa okrem iného informoval, že keď sa prihlási DNP od 1.6.2010 tak kedy bude mať v prípade PN nárok na nemocenské dávky. Pracovníčka zo Soc. poisťovne mu povedala, že nárok na nemocenské dávky bude mať až po 270 dňoch trvania DNP, že obdobie predchádzajúceho nemocenského poistenia zo zamestnania sa mu v prípade PN z DNP do 270 dní poistenia nepočíta. Toto isté mi povedala aj počas nášho telefonického rozhovoru.. Pripomínam, že pracovný pomer mu trval od roku 1998 do 31.12.2009. Tu bol nemocenský poistený zo zamestnania. Od 1.1.2010 je evidovaný na ÚP. Preštudovala som si Vašu odpoveď aj celý Váš príspevok ohľadom DNP, rekapitulácia piatich najdôležitejších pojmov a pravidiel v DNP. Stále mi vychádza, že pracovníčka nemá pravdu, a že keď sa známi z tohto prípadu prihlási na DNP od 2.6.2010 tak, ak sa stane PN trebárs 3.6.2010, tak od 3.6.2010 bude mať nárok na nemocenské dávky s minimálnym VZ, lebo keď sa pozriem dva roky dozadu, tak od 3.6.2009 do 31.12.2009 bol poistený z pracovného pomeru to je cca 576 dní a keď sa prihlási na DNP tak podmienku 270 DNÍ TRVANIA NEMOCENSKÉHO POISTENIA má v prípade vzniku práceneschopnosti SPLNENÚ. Alebo sa mýlim? Ďakujem.
Jozef Mihál
01.06.10,20:29
Máte pravdu a nemýlite sa. Mýli sa pracovníčka Sociálnej poisťovne.
Bodnarovaa
02.06.10,06:39
Dakujem pekne za skoru odpoved, pekny den
enigma
02.06.10,11:53
Dobry den p. Mihal, mozem mat otazku ohladom dovolenky a zrusenia dovolenky zamestnancovi? zamestnancovi bolo zrusene cerpanie dovolenky, cestovna kancelaria ziada uhradit storno poplatok. Kedze zamestnanec mal cestovat s partnerom - storno poplatok sa bude tykat 2 osob. sme ako zamestnavatel povinny uhradit aj storno poplatok za partnera zamestnavatela? ak budeme uhradzat naklady spojene zo stornovanim dovolenky je to vyplacane vo forme bonusu ( platia sa odvody a dan)? dakujem velmi pekne za pomoc
Ľaľa
02.06.10,16:29
Ďakujem pán Mihál.
Jaro Š
02.06.10,16:42
Dobrý deň,
chcel som sa spýtať na cestovné náhrady pre vodičov nákladnej prepravy na území SR. Majú nárok na cestovné náhrady, čiže na stravné, ubytovanie ako na služobnej ceste? Alebo vodiči vnútroštátnej prepravy na cestovné náhrady nárok nemajú? Pre zamestnávateľa by to bolo výhodné, keďže mu náhrady idú do nákladov a neplatí za ne odvody. A ďalšia otázka. Keďže vodiči jazdia každý pracovný deň a pri vypisovaní cesťákov by bola veľká byrokracia, dali by sa tieto cestovné náhrady paušalizovať?
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
02.06.10,20:43
Dobry den p. Mihal, mozem mat otazku ohladom dovolenky a zrusenia dovolenky zamestnancovi? zamestnancovi bolo zrusene cerpanie dovolenky, cestovna kancelaria ziada uhradit storno poplatok. Kedze zamestnanec mal cestovat s partnerom - storno poplatok sa bude tykat 2 osob. sme ako zamestnavatel povinny uhradit aj storno poplatok za partnera zamestnavatela? ak budeme uhradzat naklady spojene zo stornovanim dovolenky je to vyplacane vo forme bonusu ( platia sa odvody a dan)? dakujem velmi pekne za pomoc
§ 112 ods. 1 ZP:

"Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky."

V uvedenom prípade v súlade s citovaným ustanovením ZP má zamestnanec jednoznačne nárok na uhradenie storno poplatku za seba, a podľa môjho názoru aj storno poplatku partnera.

Náhrada je príjem oslobodený od dane v súlade s § 9 ods. 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Nezahrnie sa preto ani do VZ na poistné na sociálne ani na zdravotné poistenie.
Jozef Mihál
02.06.10,20:44
Dobrý deň,
chcel som sa spýtať na cestovné náhrady pre vodičov nákladnej prepravy na území SR. Majú nárok na cestovné náhrady, čiže na stravné, ubytovanie ako na služobnej ceste? Alebo vodiči vnútroštátnej prepravy na cestovné náhrady nárok nemajú? Pre zamestnávateľa by to bolo výhodné, keďže mu náhrady idú do nákladov a neplatí za ne odvody. A ďalšia otázka. Keďže vodiči jazdia každý pracovný deň a pri vypisovaní cesťákov by bola veľká byrokracia, dali by sa tieto cestovné náhrady paušalizovať?
Ďakujem za odpoveď
Prepáčte, neviem odpovedať na túto otázku.
janaGT
03.06.10,10:32
dobrý deň,
poprosím o radu v konkrétnom prípade:
zamestnanec ( 59 rokov )
PP od 2005 - 31.5.2010
PN 22.5.2009 - 21.5.2010
ID na 50%
VZ v zamestnaní cca 320 eur.

Nový PP:
od 7.6.2010 - 10.6.2010 s VZ 900 eur.
dňa 10.6.2010 nástup na PN a zároveň ukončenie PP v skúšobnej dobe zo strany zamestnanca.
Čo bude jeho VZ pre výpočet ND?
Vyplácať bude SP od 1 dňa?
ivanam
03.06.10,11:03
prosím o odpoveď na otázku či sa bude meniť výška daňového bonusu od 1.7.2010 a ak áno, na akú výšku
andulka
03.06.10,11:20
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Ak zamestnávateľ chce zrušiť so zamestnancom pracovný pomer v skúšobnej dobe podľa § 72ZP, má povinnosť doručiť toto oznámenie zamestnancovi. Moja otázka: pracovný pomer v skúšobnej dobe končí dňom doručenia písomnosti (poštou, osobne), alebo dňom, ktorý zamestnávateľ uvedie v oznámení o ukončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe.
Ďakujem.
liba2
03.06.10,11:25
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Ak zamestnávateľ chce zrušiť so zamestnancom pracovný pomer v skúšobnej dobe podľa § 72ZP, má povinnosť doručiť toto oznámenie zamestnancovi. Moja otázka: pracovný pomer v skúšobnej dobe končí dňom doručenia písomnosti (poštou, osobne), alebo dňom, ktorý zamestnávateľ uvedie v oznámení o ukončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe.
Ďakujem.
§ 72 ZP v ods. 2 :
"Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."
Z toho vyplýva, že PP skončí dňom uvedeným v oznámení.
certik
03.06.10,19:15
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Dostali sme príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami (preplácajú nám odvody). Mám vrátiť zamestancovi odvody vo výške 41,10 €. Neviem či mu o túto sumu mám navýšiť vymeriavací základ na zdravotné poistenie a daňový základ. Prešla som už na PORADE viac tém ale ani v jednej som nenašla jednoznačnú odpoveď, tak sa obraciam na vás. Prosím poraďte mi lebo už je to aktuálne a neviem čo s tým mám robiť. Ďakujem vopred
Jozef Mihál
03.06.10,19:44
prosím o odpoveď na otázku či sa bude meniť výška daňového bonusu od 1.7.2010 a ak áno, na akú výšku
Podľa § 52 ods. 48 sa DB zvyšuje rovnakým koeficientom ako suma životného minima.

Podľa návrhu Opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o úprave súm životného minima sa má k 1.7.2010 suma životného minima zvýšiť o 0,1% z aktuálnych 185,19 eura na 185,38 eura.

Znamená to, že suma DB sa od 1.7.2010 zvýši o 0,1% z aktuálnych 20 eur na 20,02 eura.
Jozef Mihál
03.06.10,19:50
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Dostali sme príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami (preplácajú nám odvody). Mám vrátiť zamestancovi odvody vo výške 41,10 €. Neviem či mu o túto sumu mám navýšiť vymeriavací základ na zdravotné poistenie a daňový základ. Prešla som už na PORADE viac tém ale ani v jednej som nenašla jednoznačnú odpoveď, tak sa obraciam na vás. Prosím poraďte mi lebo už je to aktuálne a neviem čo s tým mám robiť. Ďakujem vopred
Daňový základ zvýšite, VZ na ZP nezvýšite.
Jozef Mihál
03.06.10,19:55
dobrý deň,
poprosím o radu v konkrétnom prípade:
zamestnanec ( 59 rokov )
PP od 2005 - 31.5.2010
PN 22.5.2009 - 21.5.2010
ID na 50%
VZ v zamestnaní cca 320 eur.

Nový PP:
od 7.6.2010 - 10.6.2010 s VZ 900 eur.
dňa 10.6.2010 nástup na PN a zároveň ukončenie PP v skúšobnej dobe zo strany zamestnanca.
Čo bude jeho VZ pre výpočet ND?
Vyplácať bude SP od 1 dňa?

Vyplácať bude SP od druhého dňa PN, prvý deň (10.6.) zaplatí zamestnávateľ, lebo v ten deň ešte bude trvať PP.

Denný VZ = konkrétny príjem za tie 4 dni trvania PP, deleno 4 (dni).
certik
03.06.10,20:06
Daňový základ zvýšite, VZ na ZP nezvýšite.
Ďakujem veľmi pekne, skutočne ste mi pomohli.
Bodnarovaa
03.06.10,20:53
Dobry vecer, prosim ako je to s darcekovymi poukazkami universal pass, ked spolocnost chce zakupit pre zamestnanca. Ide to do prijmu zamestnanca?, a maximalne kolko zamestnavatel moze prispiet a len zo soc. fondu?Dakujem a pekny vecer
janaGT
07.06.10,06:55
dobrý deň,
poprosím o stanovisko k uvedenému problému:
otec je na 50% ID, nie je starobným dôchodcom, ani na predčasnom SD. Z výplatných pások som zistila, že mu zamestnávateľ nezráža poistné na invalidné poistenie. Dňa 31.5.2010 bolo ukončenie PP. Ako postupovať?
Zdenka 0705
07.06.10,07:03
Janka, zrejme v prvom rade kontaktuj mzdovú účtovníčku, lebo ak nezrážala poistenie na IP otcovi, tak isto nezrážala ani iným, čo majú priznaný ID. Ak by to nejakým činom opravila a doplatila, potom by otcovi zrejme vznikol nedoplatok.
Jozef Mihál
07.06.10,07:23
Dobry vecer, prosim ako je to s darcekovymi poukazkami universal pass, ked spolocnost chce zakupit pre zamestnanca. Ide to do prijmu zamestnanca?, a maximalne kolko zamestnavatel moze prispiet a len zo soc. fondu?Dakujem a pekny vecer

Áno, započíta sa to do zdaniteľného príjmu zamestnanca a tá časť, ktorá nebola uhradená zo sociálneho fondu, aj do VZ na zdravotné poistenie.

Zo sociálneho fondu možno prispieť bez obmedzenia, celkovo takisto bez obmedzenia - ale s tým, že suma ktorá sa poskytne na nákup poukážok mimo soc. fondu, nebude daňovo uznaný výdavok (bez záruky).
Jozef Mihál
07.06.10,07:24
dobrý deň,
poprosím o stanovisko k uvedenému problému:
otec je na 50% ID, nie je starobným dôchodcom, ani na predčasnom SD. Z výplatných pások som zistila, že mu zamestnávateľ nezráža poistné na invalidné poistenie. Dňa 31.5.2010 bolo ukončenie PP. Ako postupovať?
Poistné na invalidné poistenie sa zrážať malo, ide o chybu zamestnávateľa, za ktorú zamestnanec nenesie zodpovednosť ani nemôže byť zo strany Sociálnej poisťovne nijako postihovaný.
Viera7
07.06.10,11:43
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či podľa zákona 461/2003 ZZ, §140 odst.a, mamička ktorá poberá materské a prihlási sa na DPvN nemusí platiť poistné a doba poistenia jej beží?
andulka
07.06.10,12:17
Dobrý deň, stretli ste sa niekto s takýmto riešením?
Zamestnanec je zamestnaný v org. napr. od 1.4.2005 na dobu neurčitú. Nakoľko má veľa dodatkov k pracovnej zmluve a treba mu vypracovať ďalší, rozhodli sa personalisti dávať nie dodatky k pôvodnej pracovnej zmluve ale nové pracovné zmluvy s dátumom napr. od 1.6.2010. Je to v poriadku? Ak áno, aký dopad to má na soc.poisťovňu, treba zamestnanca odhlásiť a znova prihlásiť, i keď nedošlo ku skončeniu pracovného pomeru? Veľmi by ma zaujímal Váš názor lebo ja som sa s takýmto riešením ešte nestretla.
Ďakujem.
Jozef Mihál
07.06.10,13:22
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či podľa zákona 461/2003 ZZ, §140 odst.a, mamička ktorá poberá materské a prihlási sa na DPvN nemusí platiť poistné a doba poistenia jej beží?
Zo znenia § 140 písm. a) zákona 461/2003 vyplýva, že poistné na DPvN sa neplatí v čase, kedy sa poistenej mamičke poskytuje materské.

S tým, že doba poistenia v nezamestnanosti jej beží.
Jozef Mihál
07.06.10,13:24
Dobrý deň, stretli ste sa niekto s takýmto riešením?
Zamestnanec je zamestnaný v org. napr. od 1.4.2005 na dobu neurčitú. Nakoľko má veľa dodatkov k pracovnej zmluve a treba mu vypracovať ďalší, rozhodli sa personalisti dávať nie dodatky k pôvodnej pracovnej zmluve ale nové pracovné zmluvy s dátumom napr. od 1.6.2010. Je to v poriadku? Ak áno, aký dopad to má na soc.poisťovňu, treba zamestnanca odhlásiť a znova prihlásiť, i keď nedošlo ku skončeniu pracovného pomeru? Veľmi by ma zaujímal Váš názor lebo ja som sa s takýmto riešením ešte nestretla.
Ďakujem.

Nie je to v poriadku, rozhodne nesúhlasím s takýmto postupom (t.j. s uzavretím novej pracovnej zmluvy). Pri novej PZ skutočne treba zamestnanca odhlásiť, prihlásiť z, do poisťovní atď.
enigma
08.06.10,06:46
Dobre rano p. Mihal, chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu. chceli by sme vykonat medzi zamestnancami zbierku, formou zrazok zo mzdy. ucel zbierky na povodne. myslite ze by sme mohli pouzit tlacivo na ktorom by bol uvedeny ucel zrazky a zamestnanec by tam len pripisal meno a sumu ( nieco podobne ako ma Hodina detom, jeden formular by sluzil pre viac zamestnancov)? Alebo by ste radsej odporucali pripravit dohodu o zrazkach zo mzdy pre kazdeho zamestnanca zvlast?
dakujem pekny den
Bodnarovaa
08.06.10,07:23
Dakujem velmi pekne za odpoved a prajem pekny den
Jozef Mihál
08.06.10,07:28
Dobre rano p. Mihal, chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu. chceli by sme vykonat medzi zamestnancami zbierku, formou zrazok zo mzdy. ucel zbierky na povodne. myslite ze by sme mohli pouzit tlacivo na ktorom by bol uvedeny ucel zrazky a zamestnanec by tam len pripisal meno a sumu ( nieco podobne ako ma Hodina detom, jeden formular by sluzil pre viac zamestnancov)? Alebo by ste radsej odporucali pripravit dohodu o zrazkach zo mzdy pre kazdeho zamestnanca zvlast?
dakujem pekny den
Netrúfam si kvalifikovane odpovedať, podľa môjho názoru organizácia zbierky pre postihnutých povodňami je po formálnej stránke to isté, ako zbierka na Hodinu deťom.

Pozor však na toto.

Existuje zákon o zbierkach, podľa ktorého nie je možné "len tak" organizovať nejakú zbierku. Organizácia, ktorá vykoná nepovolenú
zbierku alebo pri tom spoluposobí môže byť sankcionovaná - sankcia môže byť až do 200 000 Sk, plus je tu aj možnosť, aby obvodný úrad prikázal výnos zbierky odviesť do štátneho rozpočtu.
Analytik1
08.06.10,07:34
Dobrý deň. Údajne, ak má zahraničná materská spoločnosť u nás organizačnú zložku, ktorá má aj svoje vlastné IČO aj DIČ, musí aj napriek tomu táto organizačná zložka na výkazy na Daňový úrad uvádzať údaje materskej spoločnosti a nie svoje údaje. Vraj sa to musí takto uvádzať po zmene daňového zákona. Stretli ste sa s tým už niekto? Neviete kde presne by som túto zmenu v daňovom zákone našla?
matuma
09.06.10,06:32
Nie je to v poriadku, rozhodne nesúhlasím s takýmto postupom (t.j. s uzavretím novej pracovnej zmluvy). Pri novej PZ skutočne treba zamestnanca odhlásiť, prihlásiť z, do poisťovní atď.

Pán Mihál, ak je zamestnanec prijatý na dobu určitú napr. do 30.6.2010 a zamestnávateľ s ním uzavrie novú zmluvú od 1.7.2010 tak zakaždým treba zamestnanca odhlásiť a prihlásiť?
Ančika
09.06.10,07:32
Prosím o radu ako riešiť pracovný čas 4 zamestnancov jedného úseku. Skúšali sme rôzne spôsoby, ale najlepšie vyhovuje firme aj zamestnancom, keď sa dvaja a dvaja striedajú v 16 hodinových zmenách. Pracujú 5 dní v týždni (jeden deň 16 hod, druhý deň voľno), so a ne voľné. Môžeme takúto pracovnú dobu s nimi dohodnúť v pracovnej zmluve, resp. dodatkom k pracovnej zmluve? Viem, že podľa § 87 ods. 4 ZP by to takto nemalo byť, ale nie sú nejaké výnimky (okrem zdravotníctva), ktoré by to dovoľovali?
Ďakujem vopred za odpoveď.
katjab
11.06.10,06:49
Môže si uplatniť dańový bonus na svoje deti fyzická osoba, ktorá po evidencii na Úrade práce podpísal Dohodu o pracovnej činnosti u zamestnávateľa na 500 € mesačne, ako aj vyhlásenie na nezdaniteľnú čiastku?
katjab
11.06.10,06:52
Môže si uplatniť dańový bonus na svoje deti fyzická osoba, ktorá po evidencii na Úrade práce podpísal Dohodu o pracovnej činnosti u zamestnávateľa na 500 € mesačne, ako aj vyhlásenie na nezdaniteľnú čiastku?
Jozef Mihál
11.06.10,07:20
Môže. Podľa zákona o dani z príjmov sa pri uplatnení nároku na daňový bonus či nezdaniteľnú časť nerozlišuje, o akú formu závislej činnosti ide.
Jozef Mihál
11.06.10,07:20
Pán Mihál, ak je zamestnanec prijatý na dobu určitú napr. do 30.6.2010 a zamestnávateľ s ním uzavrie novú zmluvú od 1.7.2010 tak zakaždým treba zamestnanca odhlásiť a prihlásiť?
Áno.
Jozef Mihál
11.06.10,07:29
Prosím o radu ako riešiť pracovný čas 4 zamestnancov jedného úseku. Skúšali sme rôzne spôsoby, ale najlepšie vyhovuje firme aj zamestnancom, keď sa dvaja a dvaja striedajú v 16 hodinových zmenách. Pracujú 5 dní v týždni (jeden deň 16 hod, druhý deň voľno), so a ne voľné. Môžeme takúto pracovnú dobu s nimi dohodnúť v pracovnej zmluve, resp. dodatkom k pracovnej zmluve? Viem, že podľa § 87 ods. 4 ZP by to takto nemalo byť, ale nie sú nejaké výnimky (okrem zdravotníctva), ktoré by to dovoľovali?
Ďakujem vopred za odpoveď.

Neviem o žiadnej výnimke, dĺžka pracovnej zmeny nesmie presiahnuť 12 hodín.
Ančika
11.06.10,09:39
Neviem o žiadnej výnimke, dĺžka pracovnej zmeny nesmie presiahnuť 12 hodín.
Ďakujem za odpoveď. Po konultácii s IP sme vypracovali pracovný kalendár so striedaním zmien v maximálnej dĺžke 12 hodín. Je to zložitejšie, ale čo už? Zákon je zákon:rolleyes:
Jojo780
11.06.10,16:43
Dobrý deň,

poprosil by som Vás o vyjadrenie k nasledujúcemu :

Zamestnankyňa si požiadala o materské, avšak v danom prípade je to menej než 6 týždňov pred plánovaným pôrodom (o 3 dni). Zamestnankyňa je toho času na rodičovskej dovolenke, na ktorú priamo nadväzuje materská dovolenka (nová).
V danom prípade zamestnávateľ iba vezme na vedomie, potvrdí na príslušnom tlačive - aj keď to nie je presne 6 týždňov vopred, že kedy zamestnankyňa nastupuje na materskú dovolenku ?

Materské vypláca Soc. poistovňa, ale neviem či jej vyplatí Soc. poisťovňa tie
3 dni.

Ďakujem .-)
Jozef Mihál
12.06.10,08:09
Materské jej Sociálna poisťovňa vyplatí za celkovú dobu 28 týždňov, aj keď k nástupu na MD došlo 3 dni neskôr.
Dodenko
14.06.10,11:44
Zamestnanec bol dlhodobo PN, teraz išiel do ČID, ale nakoľko nemáme preňho žiadnu prácu, chceme mu dať výpoveď. Keď sa pôjde zaevidovať na ÚP bude mať nárok na dávkuv nezamestnanosti, nakoľko v posledných
4 rokoch odpracoval asi 8 mesiacov, ostatné bol PN? Ďakujem.
airin.nice
14.06.10,12:08
Dobry den, chcem Vas poprosit o informaciu k danemu nasledovnemu problemu.
Mame zamestankynu, ktora je momentalne na rodicovskej dovolenke.Zastupuje ju pani, ktora sa osvedcila a majitelia firmy by boli radi, keby vo firme zotrvala na tej istej pracovnej pozicii aj nadalej.Vieme, ze nie je mozne rozviazat pracovny pomer so zamestnankynou ktora je na RD, avsak tato pani sa planuje aj tak odstahovat do uplne ineho regionu.
Jedina moznost pripada asi ta, ze by pani ktora je na RD sama poziadala o rozviazanie prac. pomeru - dohodou.Je tato moznost spravna?Alebo v tomto pripade nie je mozne ukoncit pracovny pomer nijakym sposobom?
Dakujem.
Jozef Mihál
14.06.10,13:30
Zamestnanec bol dlhodobo PN, teraz išiel do ČID, ale nakoľko nemáme preňho žiadnu prácu, chceme mu dať výpoveď. Keď sa pôjde zaevidovať na ÚP bude mať nárok na dávkuv nezamestnanosti, nakoľko v posledných
4 rokoch odpracoval asi 8 mesiacov, ostatné bol PN? Ďakujem.

Nárok na dávku v nez. mať bude, pretože doba PN je síce vylúčená doba, počas ktorej sa neplatí poistné, ale je to stále doba poistenia.
Jozef Mihál
14.06.10,13:31
Dobry den, chcem Vas poprosit o informaciu k danemu nasledovnemu problemu.
Mame zamestankynu, ktora je momentalne na rodicovskej dovolenke.Zastupuje ju pani, ktora sa osvedcila a majitelia firmy by boli radi, keby vo firme zotrvala na tej istej pracovnej pozicii aj nadalej.Vieme, ze nie je mozne rozviazat pracovny pomer so zamestnankynou ktora je na RD, avsak tato pani sa planuje aj tak odstahovat do uplne ineho regionu.
Jedina moznost pripada asi ta, ze by pani ktora je na RD sama poziadala o rozviazanie prac. pomeru - dohodou.Je tato moznost spravna?Alebo v tomto pripade nie je mozne ukoncit pracovny pomer nijakym sposobom?
Dakujem.
Počas RD je možné ukončiť PP dohodou.
airin.nice
14.06.10,14:52
Dakujem pekne za skoru odpoved.
/len tak na okraj mimo temu-v sobotu som Vasu stranu a konkretne Vas pan Mihal podporila, viem, ze som sa rozhodla spravne.:)/
Jozef Mihál
14.06.10,15:22
Ďakujem.
katjab
14.06.10,21:35
Poistenec si platí DNP z max. VZ t.j.1084,55, od 01.07.2010 automaticky má platiť z vyššieho t.j. 1116,75, alebo má podať RLFO na zmenu VZ?
Timea13
15.06.10,18:07
Prajem príjemný deň,
živnostník popri zamestnaní /začiatok podnikania 4. 5. 2009/ dosiahol príjem zo živnosti za r. 2009 - 8 313 EUR /výdavky zo živnosti 15 609 EUR/.
Na základe uvedeného je od 1. 7. 2010 povinný prihlásiť sa do sociálnej poisťovne.
Výška odvodovej povinnosti je aj v prípade živnostníka podnikajúceho popri zamestnaní 96,90 EUR?
Ďakujem pekne za odpveď.
Bodnarovaa
15.06.10,20:21
Pan Mihal, tesim sa vysledku volieb, velmi som vas podporovala aj volila s priatelmi.v kutiku duse verim ze obcas budete mat cas zakuknut aj na poradu,ze v nasej napomoci ostanete.ste tam skutocne sikovni ludia.pekny vecer
Jozef Mihál
15.06.10,21:15
Poistenec si platí DNP z max. VZ t.j.1084,55, od 01.07.2010 automaticky má platiť z vyššieho t.j. 1116,75, alebo má podať RLFO na zmenu VZ?

Ak má záujem platiť z nového max. VZ, musí si dať ešte pred 1.7.2010 žiadosť na zmenu VZ (formou RLFO).

Pripomínam, že zmeniť VZ je možné najskôr po uplynutí 6 mesiacov po ostatnej zmene VZ, resp. prihlásení sa na DNP.
Jozef Mihál
15.06.10,21:20
Prajem príjemný deň,
živnostník popri zamestnaní /začiatok podnikania 4. 5. 2009/ dosiahol príjem zo živnosti za r. 2009 - 8 313 EUR /výdavky zo živnosti 15 609 EUR/.
Na základe uvedeného je od 1. 7. 2010 povinný prihlásiť sa do sociálnej poisťovne.
Výška odvodovej povinnosti je aj v prípade živnostníka podnikajúceho popri zamestnaní 96,90 EUR?
Ďakujem pekne za odpveď.

Áno, musí sa prihlásiť v SP k 1.7.2010 ako povinne poistená osoba.

S tým, že bude platiť tzv. povinné minimálne odvody, a tie sú 96,90, ako sama správne píšete.
Jozef Mihál
15.06.10,21:21
Pan Mihal, tesim sa vysledku volieb, velmi som vas podporovala aj volila s priatelmi.v kutiku duse verim ze obcas budete mat cas zakuknut aj na poradu,ze v nasej napomoci ostanete.ste tam skutocne sikovni ludia.pekny vecer
Ďakujem, v týchto dňoch rozmýšľam, ako to všetko zladiť, a hlavne z dôvodu, že tam kde som, som sa dostal vďaka radeniu tu na porada.sk - a nerád by som "zblbol"...
ELEX
16.06.10,12:13
Dobrý deň,
prosím Vás chcem sa opýtať na tvorbu rezervy starej dovolenky za rok 2009.
V januári 2010 som si vypočítala rezervu na zostatok starej dovolenky za rok 2009 z priemerky za 4Q/2009 + odvody SP a ZP za zamestnávateľa. Vyšla mi suma, ktorú budem postupne rozpúšťať ak sa bude čerpať dovolenka z roku 2009 v roku 2010. Moja otázka je: či sumu, ktorá mi vyšla ako rezerva dov. za rok 2009 budem celý rok 2010 počítať z priemerky za 4Q 2009 alebo keď v 2Q 2010 mám novú priemerku, tak ju budem počítať podľa tohto priemeru a zase v 3 a 4Q za r 2010 podľa vzniknutých priemerov zo miezd. Ďakujem za odpoveď.
mlyn16
18.06.10,10:45
Ďakujem, v týchto dňoch rozmýšľam, ako to všetko zladiť, a hlavne z dôvodu, že tam kde som, som sa dostal vďaka radeniu tu na porada.sk - a nerád by som "zblbol"...
Pán Mihál, vo Vašom prípade som úprimne rada, že ste boli zvolený. Dúfam, že sa postavíte na čelo MPSVaR a zákony z Vášho rezortu budú jasné a "jednoduché" podľa hesla: v jednoduchosti je krása :)
Zároveň Vám držím palce, aby ste "nezblbli" :)
Jozef Mihál
18.06.10,15:47
Dobrý deň,
prosím Vás chcem sa opýtať na tvorbu rezervy starej dovolenky za rok 2009.
V januári 2010 som si vypočítala rezervu na zostatok starej dovolenky za rok 2009 z priemerky za 4Q/2009 + odvody SP a ZP za zamestnávateľa. Vyšla mi suma, ktorú budem postupne rozpúšťať ak sa bude čerpať dovolenka z roku 2009 v roku 2010. Moja otázka je: či sumu, ktorá mi vyšla ako rezerva dov. za rok 2009 budem celý rok 2010 počítať z priemerky za 4Q 2009 alebo keď v 2Q 2010 mám novú priemerku, tak ju budem počítať podľa tohto priemeru a zase v 3 a 4Q za r 2010 podľa vzniknutých priemerov zo miezd. Ďakujem za odpoveď.
Prepáčte, je to účtovný problém, neviem poradiť.
Candy
19.06.10,06:40
Dobrý deň,
prosím Vás chcem sa opýtať na tvorbu rezervy starej dovolenky za rok 2009.
V januári 2010 som si vypočítala rezervu na zostatok starej dovolenky za rok 2009 z priemerky za 4Q/2009 + odvody SP a ZP za zamestnávateľa. Vyšla mi suma, ktorú budem postupne rozpúšťať ak sa bude čerpať dovolenka z roku 2009 v roku 2010. Moja otázka je: či sumu, ktorá mi vyšla ako rezerva dov. za rok 2009 budem celý rok 2010 počítať z priemerky za 4Q 2009 alebo keď v 2Q 2010 mám novú priemerku, tak ju budem počítať podľa tohto priemeru a zase v 3 a 4Q za r 2010 podľa vzniknutých priemerov zo miezd. Ďakujem za odpoveď.

Najjednoduchšie je prepočítavať to stále priemerkou za 4Q2009, pri troche šťastia (zaokrúhlenie) sa rezerva po vyčerpaní starých dovoleniek z roku 2009 vynuluje, inak to bude treba na konci roku upraviť.
Heni
21.06.10,10:58
aj ja prosím o usmernenie:
pracovník mal v r. 2009 minimálnu mdzu 295,50 eur. V mesiacoch, v ktorých čerpal dovolenku, mu kvôli náhrade dovolenky vyšla hrubá mzda 291,17 resp. 293,21 eur. Odvody som mala počítať z dosiahnutej hrubej mzdy alebo z minimálneho vymeriavacieho základu 295,50 ?
Dakujem.
Jozef Mihál
21.06.10,11:50
Odvody na SP sa počítajú z dosiahnutého príjmu. Pri odvodoch na ZP treba rešpektovať minimálny VZ.

Ale ako prvé si treba uvedomiť, že zle postupujete, pozrite § 134 ods. 5 Zákonníka práce:

"Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde."
Heni
21.06.10,12:51
Odvody na SP sa počítajú z dosiahnutého príjmu. Pri odvodoch na ZP treba rešpektovať minimálny VZ.

Ale ako prvé si treba uvedomiť, že zle postupujete, pozrite § 134 ods. 5 Zákonníka práce:

"Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde."

priemerný zárobok mi soft počítal z 2.Q 2009, v ňom mal pracovník všetky dni odpracované, bez dovolenky, bez odmien, len HM 295,50 eur... - priemerný zárobok bol 1,7048 (t.j. viac ako min. hod. mzda) - takže v tom bol ZP dodržaný, ale napriek tomu bola hrubá mzda za 8/2009 len tých 291,17 - a to mi hned na sociálke vytkli, že odvody mali byť počítané z 295,50...
Jojo780
21.06.10,15:14
Gratulujem Vám k výbornému volebnému výsledku ! .-)

Prosím o vyjadrenie k nasledujúcej veci :

Odborový orgán organizoval rybárske preteky, kde sa zamestnancom firmy poskytlo občerstvenie, zaplatil sa prenájom súkromného rybníka, niektorí zamestnanci získali aj vecné dary.

Preteky zabezpečoval odborový orgán, v ktorom sú zamestnanci organizovaní.
Od zamestnávateľa žiada preplatiť príslušnú čiastku.

Naša interná smernica akceptuje Zákon o dani z príjmov - § 9 ods. 2 bod bod m) -

iné oslobodené príjmy od dane však nerieši - § 5 ods. 7 bod d) -
použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom -
neviem či sa vzťahuje toto ustanovenie na tento konkrétny prípad.

Otázka - zdaniť alebo nezdaniť. Ďakujem.
Jozef Mihál
21.06.10,20:59
Nezdaniť, ide o plnenie, kedy rekreačné zariadenie zabezpečil zamestnávateľ.
Jojo780
22.06.10,06:22
Prepáčte, organizačne to celé zabezpečil odborový orgán - v našich podmienkach je to odborový orgán, ktorého členovia sú zamestnancami rôznych firiem v danom odvetví (aj našej).

Je to v tomto prípade to isté, akoby zabezpečil akciu zamestnávateľ ?
(myslím tým ust. Zákona o dani z príjmov - § 5 ods. 7 bod d))

Ď.
Jozef Mihál
22.06.10,08:27
Nie je to to isté.

Ak vlastne uvažujete o tom, či treba zamestnancom zdaniť plnenie, ktoré im poskytla odborová organizácia, tak odpoveď je - nezdaniť, nie je to príjem zo závislej činnosti ani iný zdaniteľný príjem.
mariapol
22.06.10,09:42
Dobrý deň, bude sa od 01.07.2010 meniť výška daňového bonusu?
Bodnarovaa
22.06.10,18:56
Dobry vecer, prosim, ako je to vlastne teray, ked pracovnicka je v sucasnosti na rodicovskom prispevku a ma prilezitost brigadovat na dohodu. So zamestnavatelom nebol ukonceny pracovny pomer, len v sucasnosti je s rocnym dietatom na rodicovskom prispevku. Moze brigadovat na dohodu,pripadne do akej vysky moze mat prijem ,aby neprisla o prispevok? Dakujem
Jozef Mihál
22.06.10,23:57
Dobrý deň, bude sa od 01.07.2010 meniť výška daňového bonusu?

Bude, zvýši sa o dva centy.
ELEX
23.06.10,07:21
Dobrý deň,
prosím Vás o radu:
máme zamestnankyňu, ktorá je zamestnaná vo firme ako informátorka na plný pracovný úväzok a poberá už predčasný dôchodok. Teraz ju zamestnávateľ chce preradiť na polovičný úväzok 4 hodiny v tej istej pozícií. Chcem sa opýtať ak by dala výpoveď má nárok na odchodné vo výške dvoch mesiacov a z akého časového obdobia (keď poberala mzdu) sa toto odchodné počíta?
Ěšte jedna otázka?
Ak by s týmto preradením na 4 hodiny súhlasila a napr. o 2 mesiace sa rozhodne pre výstup, bude sa jej odchodné počítať už z tejto nižžšej mzdy?
Ďakjem za odpoveď.
katjab
23.06.10,08:06
Aby fyzickej osobe vznikla ako SZČO povinnosť platiť poistné, musí byť k 1.7. považovaná za SZČO. - ešte stále platí?
dalilada
23.06.10,15:49
Súd rozhodol o neplatnom skončení pracovneho pomeru zamestnávateľom. Zamestnanec okrem náhrady mzdy z neplatného skončenia pracovného pomeru, žiada aj preplatenie nevyčerpanej dovolenky. V príspevkoch tu na Porade som našla názory, že nárok na dovolenku by sa mal za neodpracované obdobie krátiť. Avšak podľa môjho názoru sa dovolenka zamestnanca nemôže krátiť, pretože v podstate šlo o prekážku na strane zamestnávateľa podľa § 142 ods. 3 (iné prekážky na strane zamestnávateľa, za kt. prináleží náhrada mzdy). Táto doba, ktorú neodpracoval, by mala byť posudzovaná ako výkon práce. Prosííííím o vaše názory.
zlolen
24.06.10,07:11
Dobrý deň. prosím o radu
ZC ukončil 31.5.2010 PP, ZĽ chce ZC vyplatiť po vzájomnej dohode odmenu vo forme tantiém v mesiaci jun, zrazím odvody na SP a ZP z tejto odmeny, alebo zrazím len daň?
Ďakujem
Ka-Be
25.06.10,10:47
Dobrý deň p. Mihál,
chceli by sme Vás poprosiť o radu.
Zamestnávateľ so sídlom v SR zamestnáva dohodárov. Môže s nimi v dohode dohodnúť miesto výkonu práce v Poľsku? Čo okrem dohody potrebujeme (E101?)? V tomto prípade, ak by mal miesto výkonu práce v Poľsku, zrejme mu cestovné nepatrí...

Ak čerpá zamestnanec v skúšobnej dobe so súhlasom zamestnávateľa neplatené voľno, predlžuje sa o tieto dni skúšobná doba?
ďakujem
Ka-Be
28.06.10,06:12
Dobrý deň,
ešte Vás prosím o jednu radu.
Môže mať zamestnanec 2 platové dekréty, jeden platiaci na výkon práce v SR a druhý na výkon práce v zahraničí (tu by bola iba minimálna mzda)?
ďakujem
janasl
28.06.10,08:59
Dobrý deň
SZČO lekár chce s nami (s.r.o.) uzatvoriť príkaznú zmluvu. Ešte nikdy sme takto ľudí nezamestnávali, preto by som sa chcela opýtať, či by sme mali my ako príkazca nejakú povinnosť ohľadom odvodov a daní? On ako SZČO by si mal zdaniť príjem zo zmluvy v DP ako §8, my by sme mu vyplatili len dohodnutú cenu brutto, alebo sa mýlim?
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
28.06.10,10:16
Ak pôjde o závislú činnosť § 5 ZDP, tak z odmeny strehnete daň ako každému inému zamestnancovi. Odvody sa v takom prípade neplatia.

V inom prípade za zdanenie zodpovedá samotný lekár, pôjde o príjem podľa § 6 ZDP - pretože síce ide o PZ ale o pravidelný príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti, z ktorého si sám lekár zaplatí odvody.
Jozef Mihál
28.06.10,10:17
Dobrý deň,
ešte Vás prosím o jednu radu.
Môže mať zamestnanec 2 platové dekréty, jeden platiaci na výkon práce v SR a druhý na výkon práce v zahraničí (tu by bola iba minimálna mzda)?
ďakujem

V princípe jeden zamestnanec môže mať uzatvorené dve pracovné zmluvy s tým istým zamestnávateľom. Jedna pracovná zmluva = jedny mzdové podmienky.
Jozef Mihál
28.06.10,10:33
Dobrý deň p. Mihál,
chceli by sme Vás poprosiť o radu.
Zamestnávateľ so sídlom v SR zamestnáva dohodárov. Môže s nimi v dohode dohodnúť miesto výkonu práce v Poľsku? Čo okrem dohody potrebujeme (E101?)? V tomto prípade, ak by mal miesto výkonu práce v Poľsku, zrejme mu cestovné nepatrí...

Ak čerpá zamestnanec v skúšobnej dobe so súhlasom zamestnávateľa neplatené voľno, predlžuje sa o tieto dni skúšobná doba?
ďakujem

Skúšobná doba sa predlžuje len o čas prekážok v práci na strane zamestnanca, nie o dobu neplateného voľna dohodnutého "len tak".

Ostatné pozrite prosím tu:

http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s#vyslanie-zamestnancov
Jozef Mihál
28.06.10,10:34
Dobrý deň. prosím o radu
ZC ukončil 31.5.2010 PP, ZĽ chce ZC vyplatiť po vzájomnej dohode odmenu vo forme tantiém v mesiaci jun, zrazím odvody na SP a ZP z tejto odmeny, alebo zrazím len daň?
Ďakujem
Prepáčte, otázke nerozumiem.
Jozef Mihál
28.06.10,10:35
Súd rozhodol o neplatnom skončení pracovneho pomeru zamestnávateľom. Zamestnanec okrem náhrady mzdy z neplatného skončenia pracovného pomeru, žiada aj preplatenie nevyčerpanej dovolenky. V príspevkoch tu na Porade som našla názory, že nárok na dovolenku by sa mal za neodpracované obdobie krátiť. Avšak podľa môjho názoru sa dovolenka zamestnanca nemôže krátiť, pretože v podstate šlo o prekážku na strane zamestnávateľa podľa § 142 ods. 3 (iné prekážky na strane zamestnávateľa, za kt. prináleží náhrada mzdy). Táto doba, ktorú neodpracoval, by mala byť posudzovaná ako výkon práce. Prosííííím o vaše názory.
Súhlasím s Vami.
Jozef Mihál
28.06.10,10:36
Aby fyzickej osobe vznikla ako SZČO povinnosť platiť poistné, musí byť k 1.7. považovaná za SZČO. - ešte stále platí?
Stále to platí.
Jozef Mihál
28.06.10,10:41
Dobrý deň,
prosím Vás o radu:
máme zamestnankyňu, ktorá je zamestnaná vo firme ako informátorka na plný pracovný úväzok a poberá už predčasný dôchodok. Teraz ju zamestnávateľ chce preradiť na polovičný úväzok 4 hodiny v tej istej pozícií. Chcem sa opýtať ak by dala výpoveď má nárok na odchodné vo výške dvoch mesiacov a z akého časového obdobia (keď poberala mzdu) sa toto odchodné počíta?
Ěšte jedna otázka?
Ak by s týmto preradením na 4 hodiny súhlasila a napr. o 2 mesiace sa rozhodne pre výstup, bude sa jej odchodné počítať už z tejto nižžšej mzdy?
Ďakjem za odpoveď.

§ 76 ods. 1 Zákonníka práce:

"Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku."

§ 63 ods. 1 písm. a) a b):

"(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách"

V uvedenom prípade ide o nadbytočnosť, pretože zamestnávateľ chce síce pracovné miesto ponechať, ale znížiť výšku úväzku na polovicu.

Podľa môjho názoru tak je nárok na odstupné, ktoré sa vypočíta z priemerného zárobku zisteného za predchádzajúci štvrťrok.

Súčasne je nárok aj na odchodné vypočítané rovnako.

Ak ale ponuku na polovičný úväzok prijme a po dvoch mesiacoch sa rozhodne sama odísť, nárok na odstupné mať nebude, len nárok na odchodné. A to sa vypočíta vzhľadom na priemerný zárobok dosiahnutý za predchádzajúci štvrťrok - teda zrejme nižší, vďaka polovičnému úväzku.
Ka-Be
28.06.10,10:56
... ale, ak správne chápem, tu by malo ísť o 2 odlišné pozície, nie o tú istú....

ďakujem
zlolen
28.06.10,11:45
Zrážam odvody z odmeny, vyplatenej po ukončení pracovného pomeru?
Ďakujem
ELEX
28.06.10,12:21
§ 76 ods. 1 Zákonníka práce:

"Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku."

§ 63 ods. 1 písm. a) a b):

"(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách"

V uvedenom prípade ide o nadbytočnosť, pretože zamestnávateľ chce síce pracovné miesto ponechať, ale znížiť výšku úväzku na polovicu.

Podľa môjho názoru tak je nárok na odstupné, ktoré sa vypočíta z priemerného zárobku zisteného za predchádzajúci štvrťrok.

Súčasne je nárok aj na odchodné vypočítané rovnako.

Ak ale ponuku na polovičný úväzok prijme a po dvoch mesiacoch sa rozhodne sama odísť, nárok na odstupné mať nebude, len nárok na odchodné. A to sa vypočíta vzhľadom na priemerný zárobok dosiahnutý za predchádzajúci štvrťrok - teda zrejme nižší, vďaka polovičnému úväzku.
Chcem sa ešte opýtať k už danej otázke č.5007 :
V našom prípade, ak by dala zamestnankyňa výpoveď sama, z dôvodu nesúhlasu s preradením na nižší prac.úväzok, aký paragraf by bol pre ňu vhodný použiť vo výpovedi, aby mala nárok na odchoné a odstupné? A má vôbec nárok na odstupné ak dá v tomto prípade výpoveď sama? Ďakujem Vám za odpoveď.
Jozef Mihál
28.06.10,20:59
Zrážam odvody z odmeny, vyplatenej po ukončení pracovného pomeru?
Ďakujem

Nezrážate.
Jozef Mihál
28.06.10,21:02
Chcem sa ešte opýtať k už danej otázke č.5007 :
V našom prípade, ak by dala zamestnankyňa výpoveď sama, z dôvodu nesúhlasu s preradením na nižší prac.úväzok, aký paragraf by bol pre ňu vhodný použiť vo výpovedi, aby mala nárok na odchoné a odstupné? A má vôbec nárok na odstupné ak dá v tomto prípade výpoveď sama? Ďakujem Vám za odpoveď.

Zopakujem § 76 ods. 1 ZP:

"Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov ..."

Ak dá výpoveď sama, nárok na odstupné nemá. Ak pôjde o dohodu a dôvodom bude § 63 ods. 1 písm. b) ZP, nárok na odstupné má.
KŠÚ Košice
29.06.10,12:03
Dobrý deň.
chcela by som informáciu nakoľko končí šk.rok 2009/2010 a učitelia majú problémy chcú skončiť pracovný pomer
na jednej škole a prechádzajú na inú a samozrejme starostovia im robia problémy.
Pani učiteľka nechce súhlasiť so skončením prac. pomeru dohodou k 30.6.2010 ako jej to navrhuje starosta a chce jej preplatiť dovolenku,
ona chce podať výpoveď zo strany zamestnanca §67 k 31.8.2010, lebo ju do novej školy príjmu až 1.9.2010, ale nevie či môže počas výpovednej
lehoty čerpať dovolenku od 1.7.2010 do 31.8.2010 a prípadnú OČR nakoľko ma malé dieťa do 4 rokov.
Jozef Mihál
29.06.10,21:56
Počas výpovednej lehoty môže čerpať dovolenku úplne rovnako, ako v inom čase trvania pracovného pomeru, teda napríklad treba rešpektovať ustanovenie § 111 ZP:

"Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov...atď"

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#110

S OČR je to rovnako.
Ľaľa
01.07.10,19:52
Pán Miháľ prosím poradiť, či bol správny postup zamestnávateľa. Pracovný pomer bol uzavretý 21.6.2010 so skúšobnou dobu v trvaní tri mesiace. Dňa 28.6.2010 zamestnanec predložil PN-ku. Dňa 30.6.2010 bol so zamestnancom skončený pracovný pomer v zmysle § 72 ZP v skúšobnej dobe. Len teraz som sa zamyslela, či bude správne ak zamestnancovi vyplatíme náhradu príjmu pri PN len za dni 28,29,30 a potom pošleme PN-ku do Sociálnej poisťovne. Prosím o odpoveď, či je uvedený postup zamestnávateľa správny, ak nie ako sa to dá ešte opraviť? Prečítala som si príspevky o skúšobnej dobe, som si istá, že v skúšobnej dobe možno skončiť pracovný pomer kedykoľvek bez uvedenia dôvodu či už zo strany zamestnanca alebo zo strany zamestnávateľa. Len ma teraz "straší" či som za zamestnávateľa v danom prípade postupovala správne, keď je zamestnanec stále PN. Ďakujem. P.S. Gratulujem k výsledku volieb, teším sa spolu s Vami.
Jozef Mihál
01.07.10,21:04
Súhlas, podľa § 72 môže v skúšobnej dobe zamestnávateľ skončiť pracovný pomer (písomne) z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu a to aj v dobe trvania PN zamestnanca.

Náhrada príjmu pri PN sa v uvedenom prípade vyplatí len za tri dni trvania pracovného pomeru.

Čiže postupovali ste správne.
zlolen
02.07.10,07:07
Dobrý deň, ZC doniesol potvrdenie z obecného úradu, že nemohol prísť do práce z dôvodu záplav. Patrí mu náhrada mzdy za ten vymeškaný deň?
Môžem mu dať na ten deň neplatené voľno, alebo si musí zobrať na ten deň dovolenku.
Je to správne?
Ľaľa
02.07.10,13:03
Súhlas, podľa § 72 môže v skúšobnej dobe zamestnávateľ skončiť pracovný pomer (písomne) z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu a to aj v dobe trvania PN zamestnanca.

Náhrada príjmu pri PN sa v uvedenom prípade vyplatí len za tri dni trvania pracovného pomeru.

Čiže postupovali ste správne. Ďakujem veľmi pekne.
milanr
02.07.10,13:10
Zamestnanec - poberateľ predčasného SD rozviazal PP dohodou k 30.6.10. Je to jeho 1.skončenie PP. Chceme mu vyplatiť odchodné. Podľa platnej podnikovej KZ má nárok až na 3 priemerné zárobky (podľa ZP § 76 ods. 6 najmenej 1 priem. zárobok). Celá suma odchodného sa nezahŕňa do VZ na SP+ZP. ZC zaplatí iba daň ? Aj suma odchodného, ktorú vyplácame nad rámec ZP sa nezahŕňa do VZ na ZP+SP ?
Jozef Mihál
02.07.10,21:58
Dobrý deň, ZC doniesol potvrdenie z obecného úradu, že nemohol prísť do práce z dôvodu záplav. Patrí mu náhrada mzdy za ten vymeškaný deň?
Môžem mu dať na ten deň neplatené voľno, alebo si musí zobrať na ten deň dovolenku.
Je to správne?
Podľa § 136 ods. 1 ZP, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

Podľa § 137 ods. 4 písm. h) ZP, občianska povinnosť je činnosť pri mimoriadnych udalostiach, za ktoré je možné považovať aj záplavy.
Jozef Mihál
02.07.10,21:59
Zamestnanec - poberateľ predčasného SD rozviazal PP dohodou k 30.6.10. Je to jeho 1.skončenie PP. Chceme mu vyplatiť odchodné. Podľa platnej podnikovej KZ má nárok až na 3 priemerné zárobky (podľa ZP § 76 ods. 6 najmenej 1 priem. zárobok). Celá suma odchodného sa nezahŕňa do VZ na SP+ZP. ZC zaplatí iba daň ? Aj suma odchodného, ktorú vyplácame nad rámec ZP sa nezahŕňa do VZ na ZP+SP ?

Celá suma odchodného sa nezahrnie do VZ na ZP, SP.

Zahrnie sa len do zdaniteľného príjmu zamestnanca.
ACCREDO
04.07.10,10:29
Dobrý deň, pán Mihál,

prosím Vás o vyjadrenie, či je možné, aby Sociálna poisťovňa vydala rozhodnutie podľa zákona č. 461/2003 Z.z.
v znení zákona č. 572/2009 Z.z., § 178 ods. 1 písm. a) ôsmy bod v znení zákona č. 43/2004 Z.z. a § 277 ods 1 a predpísala SZČO príspevok do fondu zamestnannosti za r. 1996
a príspevok na poistenie v nezamestnanosti za r. 1997 – 1999? Ako je to s premlčaním?
Platí na tento prípad § 147 zákona o sociálnom poistení a nerozumieme odseku 2 – o akú povinnosť ide:
„Premlčanie poistného
(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 3 a § 231 ods. 1 písm. b).
(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za šesť rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa poistné predpísalo.“

Po tak dlhej dobe už nie sú k dispozícii doklady a pravdepodobne išlo o súbeh zamestnania a registrácie ako SZČO, ale bez vykonávania podnikateľskej činnosti.

Súhlasíte s uplatnením námietky premlčania podľa § 277 Zákona č. 461/2003?
Jozef Mihál
04.07.10,12:22
ACCREDO, súhlasím s tým čo píšete, právo predpísať poistné sa nepremlčuje v prípade, ak nebola podaná prihláška (na nemocenské a dôchodkové poistenie), z kontextu sa javí, že registrácia SZČO vykonaná bola, preto by sa na uvedené malo vzťahovať premlčanie.
Jojo780
06.07.10,08:56
Prajem príjemný deň,

chcem Vám poprosiť o názor k nasledujúcemu problému :

So zamestnancom bol rozviazaný pracovný pomer z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny v júni 2007, bol odhlásený zo sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne. Zamestnanec následne si požiadal o predčasný starobný dôchodok.
Súd však rozhodol právoplatným rozhodnutím o neplatnosti skončenia pracovného pomeru so zamestnancom v máji 2010.
Uvažuje sa s tým, že zamestnancovi sa vyplatí odmena pri pracovnom výročí, odchodné a odmena pri odchode do starobného dôchodku v zmysle kolektívnej zmluvy zamestnávateľa.
1.Je potrebné z tohto titulu prihlásiť zamestnanca do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne ?
2. V prípade, že by zamestnávateľ v zmysle rozhodnutia súdu doplácal mzdu za obdobie cca. 36 mesiacov - teda obdobie na ktoré sa vzťahuje neplatne skončený pracovný pomer,akým spôsobom je potrebné vyhotoviť výkazy do zdrav. poisťovne a soc. poisťovne - za každý mesiac osobitne alebo za mesiac, kedy sa mu bude táto mzda poukazovať ?

Ď. veľmi pekne
mlyn16
06.07.10,13:40
Prosím o pomoc. Dcéra prevádzkuje internetovú stránku, pričom jej posiela aj články jedna pani. Niektoré aj použije a za ne by jej dcéra chcela vyplácať honorár. Nejedná sa o umeleckú tvorbu. Akú zmluvu má uzavrieť (nie takú, ktorá by zakladala PP)? Môže byť aj zmluva o dielo a honorár zdaniť 19% zrážkovou daňou? Robí sa aj o tom aj hlásenie na DU? Vopred ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
07.07.10,08:56
Prajem príjemný deň,

chcem Vám poprosiť o názor k nasledujúcemu problému :

So zamestnancom bol rozviazaný pracovný pomer z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny v júni 2007, bol odhlásený zo sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne. Zamestnanec následne si požiadal o predčasný starobný dôchodok.
Súd však rozhodol právoplatným rozhodnutím o neplatnosti skončenia pracovného pomeru so zamestnancom v máji 2010.
Uvažuje sa s tým, že zamestnancovi sa vyplatí odmena pri pracovnom výročí, odchodné a odmena pri odchode do starobného dôchodku v zmysle kolektívnej zmluvy zamestnávateľa.
1.Je potrebné z tohto titulu prihlásiť zamestnanca do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne ?
2. V prípade, že by zamestnávateľ v zmysle rozhodnutia súdu doplácal mzdu za obdobie cca. 36 mesiacov - teda obdobie na ktoré sa vzťahuje neplatne skončený pracovný pomer,akým spôsobom je potrebné vyhotoviť výkazy do zdrav. poisťovne a soc. poisťovne - za každý mesiac osobitne alebo za mesiac, kedy sa mu bude táto mzda poukazovať ?

Ď. veľmi pekne

1. Z uvedených odmien sa odvody neplatia. Ak takéto odmeny dostane bývalý zamestnanec, nie je potrebné ho z tohto titulu prihlasovať do ZP, SP.

2. ZP sa neplatí.

SP pozrite tu:

http://www.socpoist.sk/556/1373s?prm2=29362
milanr
07.07.10,12:10
Mám otázku k nepeňažnému príjmu zamestnanca. V kolektívnej zmluve máme zakotvené, že ZĽ uhrádza ZC 50% z ceny vakcíny proti hepatitíde, zároveň ZĽ poskytuje ZC stroje a dopravné prostriedky pre osobnú potrebu s 50% zľavou. Zvyšujú tieto príjmy ZC základ dane a vstupuju do VZ pre ZP, predpokladám, že do VZ pre SP nevstupujú, pretože nejde o príjem za prácu. ZĽ uhradil ZC cenu kurzu vodičov motor. vozíkov - nejedná sa o zvýšenie kvalifikácie. Považuje sa to za nepeňažný príjem ZC, ktorý zvyšuje ZC základ dane a vstupuje do VZ pre ZP ?
katjab
07.07.10,13:41
DNPO, prihlásená 01.06.2010 z min. VZ t.j.319,58, môže podať odhlášku k 31.07.2010, alebo má povinnosť platiť 26 týždňov?
Zdenka 0705
07.07.10,14:16
DNPO sa môže prihlásiť a odhlásiť, kedy chce, tj. nemusí čakať na koniec mesiaca. Za neukončený mesiac zaplatí pomernú časť.
airin.nice
07.07.10,17:42
Dobry den, prosim Vas o radu ohladne stravneho.
Firma ma 8,5 hodinovy pracovny cas.Z toho pol hodiny odpocitavam na obednu prestavku.Cize v dochadzke je uvedeny prichod do prace 6,30, odchod z prace 15,00.
Problem nastava vtedy, ked si zamestnanec zoberie pol dna dovolenky a v dochadzke ma vykazane prichod o 6,30, odchod o11,00, zvysne 4 hodiny si cerpa dovolenku.
Ide mi o to, ze vlastne z casu od 6,30 do 11,00 mu odpocitavam aj 1/2 hodinovu prestavku na obed,a teraz mam dilemu ci ma vobec narok na stravny listok za tento den, kedze na poskytnutie stravneho listka je potrebne odpracovat najmenej 4 hodiny.
Zda sa mi to take dost nelogicke-narok na obednu prestavku ma, ale bez stravneho listka?
Dakujem.:)
Maryen
09.07.10,09:04
Mám otázku ohladom výplaty nemocenského. Pracovník od januára má nový prac. pomer. Predtým pracovala inde. Prac. úraz sa stal v marci -z čoho budú počítať nemocenské? z predchádzajúceho roku (t.j. r. 2009) alebo z výplaty u nového zamesnávateľa kde je zamestnaný od januára 2010? Dakujem

A ešte ako by to bolo keby u nového zametnávatela robil od decembra 2009? Ide o to,že u nového zam. má väčší príjem, tak z čoho sa to počíta. Dík
Jana Motyčková
09.07.10,09:25
Nemocenské sa bude počítať z vymeriavacieho základu od januára do februára u nového zamestnávateľa.
Jozef Mihál
11.07.10,11:05
Dobry den, prosim Vas o radu ohladne stravneho.
Firma ma 8,5 hodinovy pracovny cas.Z toho pol hodiny odpocitavam na obednu prestavku.Cize v dochadzke je uvedeny prichod do prace 6,30, odchod z prace 15,00.
Problem nastava vtedy, ked si zamestnanec zoberie pol dna dovolenky a v dochadzke ma vykazane prichod o 6,30, odchod o11,00, zvysne 4 hodiny si cerpa dovolenku.
Ide mi o to, ze vlastne z casu od 6,30 do 11,00 mu odpocitavam aj 1/2 hodinovu prestavku na obed,a teraz mam dilemu ci ma vobec narok na stravny listok za tento den, kedze na poskytnutie stravneho listka je potrebne odpracovat najmenej 4 hodiny.
Zda sa mi to take dost nelogicke-narok na obednu prestavku ma, ale bez stravneho listka?
Dakujem.:)

Tak je to podľa zákona - ak odpracuje max. 4 hodiny, nemá ešte nárok na poskytnutie stravovania, teda stravného lístka.
airin.nice
13.07.10,09:25
Dakujem za odpoved...no aj tak sa mi to vymyka logike...:)
dalilada
15.07.10,04:59
Dobrý deň. P. Mihál, je úžasné, že pokračujete v tejto činnosti aj naďalej. Znaleckým posudkom som určila náhradu straty na zárobku po skončení práceneschopnosti. Sociálna poisťovňa ako žalovaná strana, podala námietku voči ZP a to, že nebolo pri výpočte náhrady odpočítaných fiktívnych 75% z minimálnej mzdy, pričom sa opiera o rozhodnutie Najvyššieho súdu SR a interné predpisy SP. Pokiaľ ja idem paragraf po paragrafe vtedy platného ZP a ost. predpisov, postup SP nepovažujem za správny. Ide o rozsiahle súvislosti, ktoré nie je možné popísať na tak malom priestore. Bolo by možné Vám zaslať na nejakú mail adresu popis a prílohy? Ďakujem krásne.
matuma
16.07.10,06:25
Prosím o radu ohľadom pružného pracovného času. Zamestnávateľ určil od 8-15 hod fixný pracovný čas a ostatok je voliteľný pracovný čas. Uplatňuje štvortýždňový pracovný čas.Ak má zamestnanec odpracovných vo voliteľnom pracovnom čase navyše napr. 5 hod. Môže si tieto vyčerpať aj v rámci pevného pracovného času?
A ešte jedna otázka: ak ide zamestnanec napr. k lekárovi na 2 hodiny počas pevne stanoveného pracovného času a potom v rámci 4 týždňového pracovného času má tieto 2 hodiny odpracované navyše, môže mzdárka považovať čas u lekára za nadpracovaný a teda nebude počítať náhradu mzdy?
enigma
26.07.10,09:05
Dobry den prosim vedel by mi niekto poradit ci je moze doktoranta na internej doktoranture zamestnat na dohodu o brigadnickej praci studenta?
dakujem velmi pekne J
inpekmzdy
26.07.10,11:59
Dobrý deň !
Máme pracovníčku ktorá má 48 rokov odpracovaných 10 rokov 211
dní - ostatné roky poberala peňažný príspevok za opatrovanie syna. Započíta sa jej toto obdobie do nároku na dovolenku ? Ďakujem
Iveta Matlovičová
27.07.10,07:03
Dobry den prosim vedel by mi niekto poradit ci je moze doktoranta na internej doktoranture zamestnat na dohodu o brigadnickej praci studenta?
dakujem velmi pekne J

Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. Zákonník práce bližšie nevymedzuje pojem študent na pracovnoprávne účely.
Je možné sa oprieť o definíciu študenta napr. v zákone č. 131/2002 Z.z.vysokých školách, kde sa za študentov považujú osoby zapísané na študijných programoch uskutočňovaných na príslušnej fakulte (tzv. študentská časť akademickej obce fakulty). Myslím si, že ZP nevylučuje uzatvorenie dohody i s doktorandom na internej doktorantúre.
Iveta Matlovičová
27.07.10,07:48
Dobrý deň !
Máme pracovníčku ktorá má 48 rokov odpracovaných 10 rokov 211
dní - ostatné roky poberala peňažný príspevok za opatrovanie syna. Započíta sa jej toto obdobie do nároku na dovolenku ? Ďakujem

Podľa § 103 ods. 5 písm. g) Zákonníka práce sa do času trvania pracovného pomeru (na účely dovolenky) započítava aj čas osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti.

Blízkymi osobami sú príbuzní v priamom rade – rodičia, starí rodičia,
deti, vnuci, súrodenci, manžel a iné osoby v rodinnom alebo obdobnom pomere (synovec, neter, švagor); za príbuzných v priamom rade sa považuje aj osvojenec a osvojiteľ.
Ak sa poberanie Vami uvádzaného príspevku viazalo na starostlivosť uvedenú v Zákonníku práce, a zamestnanec sa preukáže príslušným dokladom (ktorého forma závisí od toho, o akú starostlivosť v zmysle zákona š. 447/2008 Z.z. išlo), je potrebné mu uvedené dobu zohľadniť.
Jozef Mihál
01.08.10,17:57
Dobry den prosim vedel by mi niekto poradit ci je moze doktoranta na internej doktoranture zamestnat na dohodu o brigadnickej praci studenta?
dakujem velmi pekne J
Môže, podľa VŠ zákona je to študent III. stupňa VŠ.
Bodnarovaa
02.08.10,11:26
Dobrý deň,prosila by som ako to je pri celodennom ošetreni zamestnanca v zákone je napisané že 7 dni v roku a teda ako je to keď sa rozviaže prac,pomer v auguste počita sa alikvotna časť, alebo ma nárok na 7 dni. a potom ked sa konci pracovny pomer dohodou moze sa dat zamestnancovi dvojmesacne odstupne, treba a moze to byt v zmluve napisane
Iveta Matlovičová
03.08.10,05:28
k otázke limitu 7 dní - každý zamestnávateľ je povinný poskytnúť 7 dní, t.z., že vo vašom prípade prvý zamestnávateľ poskytne 7 dní a keď uzavrie zamestnanec napr. v septembri nový pracovný pomer s iným zamestnávateľom - ten mu je tiež povinný poskytnúť voľno na ošetrenie najviac 7 dní v roku - alikvótne časti sa pri ukončení a vzniku iného pracovného pomeru nepočítajú
Dianka
03.08.10,08:30
Dobrý deň, poprosila by som o potvrdenie názoru. Pojem " prihlásiť do SP najneskôr pred začatím výkonu práce" pri dohode o vykonaní práce a jej nahlásení na SP môžem chápať tak, že keď nahlásim zamestnanca 2.8. o 11:30 /elektronicky pošlem RLFO na SP/, tak od 12:00 bude pracovať /bude mať na pracovnom lístku - pichačke odpracované od 12:00-17:00/ a je to v poriadku? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
ELEX
03.08.10,13:56
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môžeme zamestnávať invalidného dôchodcu, ktorý má nad 70% postihnutie na plný pracovný úväzok 8 hodín.
Ďakujem
chudaska
03.08.10,16:24
Dobrý den, dozvedela som sa,ze firma v ktorej mam stale aktivnu zmluvu, len momentalne som na rodicovskom prispevku pravdepodobne poda na sude ziadost o vyhlasenie konkurzu, kedze som zamestnanec,ktory vo firme pracuje od r. 1997 mam narok na odstupne vo vyske 3 mesacnych priemernych platov aj ked som na rodicovskom prispevku...ale firma nema dostatok financnych prostriedkov,uz nevyplaca ani mzdy zamestnancov. Vyplati aj mne SP tieto 3 mesiace z garancneho poistenia? A este sa chcem spytat, zostala mi tam nevycerpana dovolenka asi 20 dni, mam aj na to narok preplatenie zo SP? A ako postupovat,ked k tomu dôjde? Ja som povinna si to ziadat zo SP? Dakujem za vasu pomoc...kazda koruna je dobra,tak nechcem o to prist,aj ked som na RP.
Jozef Mihál
03.08.10,17:54
k otázke limitu 7 dní - každý zamestnávateľ je povinný poskytnúť 7 dní, t.z., že vo vašom prípade prvý zamestnávateľ poskytne 7 dní a keď uzavrie zamestnanec napr. v septembri nový pracovný pomer s iným zamestnávateľom - ten mu je tiež povinný poskytnúť voľno na ošetrenie najviac 7 dní v roku - alikvótne časti sa pri ukončení a vzniku iného pracovného pomeru nepočítajú
Súhlas.
Jozef Mihál
03.08.10,17:56
Dobrý deň, poprosila by som o potvrdenie názoru. Pojem " prihlásiť do SP najneskôr pred začatím výkonu práce" pri dohode o vykonaní práce a jej nahlásení na SP môžem chápať tak, že keď nahlásim zamestnanca 2.8. o 11:30 /elektronicky pošlem RLFO na SP/, tak od 12:00 bude pracovať /bude mať na pracovnom lístku - pichačke odpracované od 12:00-17:00/ a je to v poriadku? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Je to v poriadku.
Jozef Mihál
03.08.10,17:56
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môžeme zamestnávať invalidného dôchodcu, ktorý má nad 70% postihnutie na plný pracovný úväzok 8 hodín.
Ďakujem
Môžete.
Jozef Mihál
03.08.10,18:40
Dobrý den, dozvedela som sa,ze firma v ktorej mam stale aktivnu zmluvu, len momentalne som na rodicovskom prispevku pravdepodobne poda na sude ziadost o vyhlasenie konkurzu, kedze som zamestnanec,ktory vo firme pracuje od r. 1997 mam narok na odstupne vo vyske 3 mesacnych priemernych platov aj ked som na rodicovskom prispevku...ale firma nema dostatok financnych prostriedkov,uz nevyplaca ani mzdy zamestnancov. Vyplati aj mne SP tieto 3 mesiace z garancneho poistenia? A este sa chcem spytat, zostala mi tam nevycerpana dovolenka asi 20 dni, mam aj na to narok preplatenie zo SP? A ako postupovat,ked k tomu dôjde? Ja som povinna si to ziadat zo SP? Dakujem za vasu pomoc...kazda koruna je dobra,tak nechcem o to prist,aj ked som na RP.

Nárok na dávku z garančného poistenia máte ( § 102 a 103 zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení).

O dávku si musíte požiadať v Sociálnej poisťovni. Info nájdete aj tu:

http://www.socpoist.sk/davka-garancneho-poistenia/1359s
Bodnarovaa
03.08.10,19:08
Dakujem pekne za odpoved, este by som prosila, ked so zamestnancom koncime pracovny pomer dohodou mozme v zmluve sa dohodnut na 2 mesacnom odstupnom a potom v hrubej mzde v poslednom mesiaci priratat a platia sa z toho vsetky odvody?Neporusime tym odstupnym nejaky zakon?Dakujem
Candy
04.08.10,08:56
Dobrý deň,
zamestnanec ukončil PP a zo mzdy mu bola odpočítaná prečerpaná dovolenka, výsledná hrubá mzda nedosahuje alikvótnu časť minimálnej mzdy. Z akého VZ sa platia odvody do SP? SP má vraj internú smernicu, podľa ktorej sa do VZ nepočíta záporná suma prečerpanej dovolenky (výsledok kontroly v jednej firme). Pričom pre VZ do SP už nie je stanovený minimálny VZ.

Ďakujem
zlolen
04.08.10,11:49
Dobrý deň,
prosím Vás, ZC má nadčasové hodiny za tento mesiac, chcem sa s ním dohodnúť na čerpaní náhradného voľna, to voľno by dostal v decembri, je to možné, či náhradné voľno za nadčasové hodiny musí vyčerpať do troch meciacov, ak vyčerpané nebudú musím ich praplatiť.
Ďakujem