Jana Motyčková
04.05.11,14:53
Ďakujem, ale v tom prípade poruším zákonník práce, pretože, keď do 15 dní po uplynutí termínu splatnosti nevyplatím mzdu, jej časť, alebo iné súvisiace náhrady môže zamestnanec na zamestnávateľa dať aj trestné oznámenie a môže okamžite skončiť pracovný pomer pre nevyplatenie náhrady príjmu v termíne splatnosti, resp. do 15 dní po tomto termíne a v tom prípade mu budeme musieť vyplatiť, ešte aj náhradu príjmu za obdobie 2 mesiacov. Takže je to začarovaný kruh, a zvlášť ak už jeden súd zamestnanec vyhral a firma sa už nechce zamotať do nových prešľapov. A z čoho bude v tomto prípade po 10 dňoch vyplácať sociálka nemocenské dávky? Alebo si tiež dovolí nevyplatiť?:confused:
Áno, nedá sa z toho regulérne vymotať. Ak nechcete mať problémy, môžete mu vyplatiť náhradu z pravdepodobného zárobku, prípadne ešte vyššiu. Ak by potom tá náhrada mala byť nižšia, neprávom vyplatenú sumu mu môžete zraziť z vysúdenej náhrady mzdy (podľa §131 ods.1 písm. f) a §132).
Z čoho bude vyplácať sociálka nemocenské dávky je v podtstate problém SP, aj keď vy dávate potvrdenie. Čo treba dať do potvrdenia skonzultujte so SP.
Dana7
04.05.11,13:06
Áno, nedá sa z toho regulérne vymotať. Ak nechcete mať problémy, môžete mu vyplatiť náhradu z pravdepodobného zárobku, prípadne ešte vyššiu. Ak by potom tá náhrada mala byť nižšia, neprávom vyplatenú sumu mu môžete zraziť z vysúdenej náhrady mzdy (podľa §131 ods.1 písm. f) a §132).
Z čoho bude vyplácať sociálka nemocenské dávky je v podtstate problém SP, aj keď vy dávate potvrdenie. Čo treba dať do potvrdenia skonzultujte so SP.

Ďakujem, so SP to už tiež konzultujem, lebo v tom mám absolútny chaos.
Nie je to novovzniknutý pracovný pomer, ale rozhodné obdobie a vymeriavací základ neviem určiť. Takže v podstate zasa niečo, čo naše zákony neriešia a pritom to je dosť dobre možná bežná situácia.
adam
04.05.11,16:00
Špeciálne usmernenie k príkazným zmluvám neexistuje. Konkrétna príkazná zmluva podľa svojho charakteru sa môže zdaňovať v §5, §6 alebo v §8. Ak ide o príkazné zmluvy, ktoré sa zdaňujú v §5, tak sa ich týka všetko, čo je uvedené v témach k novelám zákonov o SP a ZP od 1.1.2011-časti týkajúce sa zamestnancov.
Zápočtový list sa vydáva na základe Zákonníka práce. Keďže na príkazné zmluvy sa Zákonník práce nevzťahuje, pri skončení príkaznej zmluvy sa zápočtový list nevydáva.
Základná informácia k evidenčnému listu dôchodkového poistenia je tu :
http://www.porada.sk/t153577-sp-od-1-1-2011-kto-je-zamestnancom-a-zamestnavatelom.html
Ďakejem veľmi pekne...
Jana Motyčková
05.05.11,08:05
Dobrý deň, ako správne posudzovať nárok zamestnanca, ktorý má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a pracuje v 11,5 h zmenách, keď čerpe pracovné voľno v zmysle § 141 ods 2 (t.j. ošetrenie / sprevádzanie RP 7 kalendárnych dní v roku). Zamestnanec preukáže doklad od lekára, kde má vyznačené celodenné vyšetrenie. resp. sprevádzanie. Má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy za 11,5 h (t.j. vymeškanú zmenu z dôvodu návštevy lekára) ? Ak takto vymešká 7 KD v roku zamestnávateľ mu preplatí 80,5 h (7x11,5 h) ?
Treba vychádzať z §141 ods.4 :
"(4) Za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca. "
Keďže priemerná dĺžka pracovnej zmeny je 11,5 hodiny, tak 7 dní v tomto prípade je 7x11,5 hodín.
zlolen
06.05.11,08:11
Dobrý deň
prosím Vás poradiť, ZC bol v práci v sobotu, bola to nariadená práca, v pondelok za nadčasové hodiny si zobral NV.
Podľa našej KZ ak pracujem v sobotu mám mzd. zvýhodnenie 50% priem zár. a príplatok 25% priem. zár.

Teraz keď mu dám NV 50% nebude mať zaplatený ale príplatok 25% mu ostane.
Bude to tak správne?
Ďakujem
milanr
06.05.11,08:15
Ďakujem za odpoveď. Mňa tiež zaujímal výklad § 141 ods. 4 ZP, ako správne určiť priemernú dĺžku zmeny zamestnanca, či sa tým myslí 11,5 h, t.j. jeho 1 zmena alebo sa vychádza z určeného týždenného pracovného času, t.j. 37,5 h / 5 dní = 7,5 h.
Jana Motyčková
06.05.11,08:34
Milanr : aj keď má určený t.p.č 37,5 hodín, nemá v priemere 5 zmien v týždni, ale 3,?? zmien priemerne za týždeň. Keďže má všetky zmeny 11,5 hodinové, je jasné, že priemerná zmena je 11,5 hod. Keby mal zmeny niektoré 11,5, niektoré napr. 6 hodinové, potom by sa počítala pŕiemerná zmena.
Jana Motyčková
06.05.11,08:45
Dobrý deň
prosím Vás poradiť, ZC bol v práci v sobotu, bola to nariadená práca, v pondelok za nadčasové hodiny si zobral NV.
Podľa našej KZ ak pracujem v sobotu mám mzd. zvýhodnenie 50% priem zár. a príplatok 25% priem. zár.

Teraz keď mu dám NV 50% nebude mať zaplatený ale príplatok 25% mu ostane.
Bude to tak správne?
Ďakujem
V podstate závisí ako sú definované podmienky pre priznanie príplatkov v kolektívnej zmluve. Tú ja nepoznám.
jarkag
06.05.11,21:26
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či mám nárok na podporu v nezamestnanosti, 4.6.2011 mi končí rodičovská dovolenka.
11/2006 - 4.6.2011 - zamestnanie - výpoveď dohodou
2/2004 - 1/2008 - dobrovoľné platenie PvN z minima /SZČO/
4/2008 - 10/2008 - materská a následne rodičovský
V čase 10/2007 - 12/2007 a 2/2008 - 4/2008 na PN - poistenie som neplatila.
Za odpoveď vopred ďakujem
Jana Motyčková
09.05.11,07:02
Áno, nárok na podporu je.
jarkag
09.05.11,08:28
Ďakujem za odpoveď,
a viete mi aj povedať z ktorého obdobia sa berie vymeriavací základ? Zohľadní sa aj dobrovoľné platenie PvN v roku 2008?
Ďakujem a pekný deň
Jana Motyčková
09.05.11,13:26
Podľa novely zákona by sa mali brať do úvahy 2 roky pred prerušením poistenia, čiže 2 roky pred nástupom na rodičovskú dovolenku, čiže zrejme od 10/2008 spätne dva roky - ak som dobre pochopila, že do 10/2008 bola materská.
Keďže v tom období je aj dobrovoľné poistenie, malo by sa brať do úvahy.
certik
10.05.11,12:46
Dobrý deň, prosím vás o radu: SZČO plánuje v roku 2011 materskú dovolenku, ale chce naďalej aj pracovať na živnosť. Viem, že boli nejaké obmedzenia do konca roku 2010... Preto sa chcem spýtať, či v roku 2011 môže poberať materské a následne rodičovský príspevok a súčasne aj pracovať na živnosť, alebo PZ resp. dohodu. Vopred ďakujem za odpoveď.
Orsz
10.05.11,15:51
Prosím o radu: Zamestnankyňa po RD nastúpila do práce februári 2010, kedy jej dieťa dovršilo 3 roky a teraz po roku v máji 2011 jej dodatočne priznali predlženú rodičovskú dovolenku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa - s tým, že jej ju vyplatia už od marca 2011. Chcela by si túto dovoelnku aj riadne čerpať s tým, že by chodila na 4 hodinky 1-krát v týždni do práce, urobiť si svoju prácu (firme to takto stačí). Mám teraz dilemu: ak je stále na pracovný pomer, ja len nahlásim nástup na rodičovskú dovolenku na SP a ZP ... ako môžem vyriešiť tých 16 hodín spolu v mesiaci, ktoré by odpracovala? Chceli by sme jej urobiť dohodu o pracovnej činnosti. Je lepšie riadny pracovný pomer ukončiť a uzatvoriť len dohodu o PČ? Alebo ako to vyriešiť, ak by sa jej TPP neukončil, len pozastavil z dôvodu čerpania RD a uzatvorila sa dohoda o PČ v tej istej firme na tie isté práce? ĎAkujem za rady.
Jana Motyčková
11.05.11,06:59
DoPČ popri pracovnmom pomere na tú istú prácu mať nemôže. Čiže ak DoPČ, tak by mala pracovný pomer ukončiť - čo je nevýhodné z hľadiska počítania doby pre nemocenské dávky alebo podporu v nezamestnanosti.
Prípadne uzavrieť DoPČ na inú prácu.
Dalo by sa to vyriešiť aj zmenou pracovnej zmluvy s dobou platnosti zmeny na určitý čas, tiež by to ale mohlo byť nevýhodné pre účely nemocenských dávok a podpory v nezamestnanosti po skončení rodičovskej dovolenky.
Jana Motyčková
11.05.11,11:35
ad certik a

Dobrý deň,
veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu. Môže mamička počas poberania materskej a neskôr rodičovského príspevku podnikať? Aký vplyv to má na platenie zdravotného a sociálneho poistenia v čase poberania materskej a v čase poberania rodičovského príspevku? Už som prešla oba zákony ale neviem si dať rady. Vopred ďakujem za pomoc.

http://www.porada.sk/t168006-poistenie-szco-pocas-poberania-materskeho-a-rodicovskeho-prispevku.html
Jojo780
11.05.11,18:59
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, či podľa Vášho názoru je exekútor povinný zamestnávateľa informovať o ukončení exekúcie zrážok zo mzdy písomne.
Ustanovenie § 74 EP hovorí podľa mňa dvojzmyselne. Napr. vymáhaná istina + rozne príslušenstvo môžu časom podstatne narastať. Môže sa zamestnávateľ
v tomto prípade uspokojiť napr. tel. poskytnutou informáciou
o ukončení zrážok ?... Podľa mňa to zákon nehovorí tak, že musí písomne - skôr môže.....
"Platiteľ mzdy prestane vykonávať zrážky, len čo je pohľadávka oprávneného uspokojená (§ 66) alebo po tom, keď mu exekútor oznámi, že pohľadávka oprávneného je uspokojená."

Ď. za názor
Jana Motyčková
12.05.11,07:16
Nie je tu uvedené písomné oznámenie. Čiže podľa môjho názoru exekútor to môže oznámiť aj ústne - samozrejme písomné oznámenie by bolo preukázateľné. V pripadnom spore telefonické oznámenie asi nebudete vedieť preukázať.
Viac k tomu povedať neviem.
Orsz
12.05.11,07:24
DoPČ popri pracovnmom pomere na tú istú prácu mať nemôže. Čiže ak DoPČ, tak by mala pracovný pomer ukončiť - čo je nevýhodné z hľadiska počítania doby pre nemocenské dávky alebo podporu v nezamestnanosti.
Prípadne uzavrieť DoPČ na inú prácu.
Dalo by sa to vyriešiť aj zmenou pracovnej zmluvy s dobou platnosti zmeny na určitý čas, tiež by to ale mohlo byť nevýhodné pre účely nemocenských dávok a podpory v nezamestnanosti po skončení rodičovskej dovolenky.

Ďakujem veľmi pekne.
Lissa
12.05.11,11:38
milanr
13.05.11,07:26
Dobrý deň, mám otázku k oznamovacím povinnostiam ZĽ do ZP od 1.5. pri ukončení MD a následnom pokračovaní v poberaní RP. RP sa poberá od 1. dňa v mesiaci, takže napr. MD ZC ukončí 15.5., tak od 1.5. je poberateľom RP, ale do ZP sa oznamuje poberanie RP až od 16.5.?
Jana Motyčková
13.05.11,09:25
Áno, do 15.5. je poistencom štatu z dôvodu poberania materského.
http://www.porada.sk/t167702-oznamovanie-do-zp-po-1-5-2011-pri-rodicovskej-dovolenke.html
milanr
16.05.11,06:41
Ďakujem za odpoveď. Takže nie je rozhodujúce, že RP sa poberá od 1. dňa v mesiaci, ale dátum skončenia MD a dátum začiatku RD na seba naväzujú.
Jana Motyčková
16.05.11,07:38
V podstate je možné nahlásiť poberania materského do 15.5. a poberanie RP od 1.5., ale :
1. doby poistenia štátom sa prekrývajú a štát poistné platí iba raz
2. neviem, či to systém ZP nevyhnodotí ako chybu - že ešte nemá nahlásené ukončenie jedného a nahlasuje sa druhé poistenie - môžete skúsiť.
KŠÚ Košice
16.05.11,13:02
Dobrý deň.
Žiadame Vás o radu, či zamestnanec, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok a v odôvodnení rozhodnutia o priznaní dôchodku ma uvedené : "za invalidného ste boli uznaný z dôvodu, že mate pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 50% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou", môže naďalej pracovať na 100% pracovný úvazok, alebo je potrebné žiadať potvrdenie od lekára o súčasnom zdravotnom stave
Ľaľa
16.05.11,14:57
Prosím poradiť. So zamestnancom bol ukončený pracovný pomer dohodou 6.5.2011. Za obdobie od 1.5.2011 do 6.5.2011 má zamestnanec vypočítanú mzdu 226,32 €, odmenu vo výške 2500 €, čiže jeho hrubá mzda za obdobie od 1.5.2011 do 6.5.2011 je 2726,32. Prosím poradiť pri výpočte VZ u danného zamestnaca.
VZ do ZP je 2726,32 €
VZ NP je 1116,75 € / 31 dní x 6 dní,
VZ StP je 2978,00 € / 31 dní x 6 dní,
VZ InvP je 2978,00 € / 31 dní x 6 dní
VZ PvNez.je 2978,00 € /31 dní x 6 dní
VZ ÚP 2726,32 €
VZ GP 1116,75 € / 31 dní x 6 dní
VZ RezF 2978/ 31 dní x 6 dní. Prosím je výpočet správny?
32
Jana Motyčková
16.05.11,17:03
Dobrý deň.
Žiadame Vás o radu, či zamestnanec, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok a v odôvodnení rozhodnutia o priznaní dôchodku ma uvedené : "za invalidného ste boli uznaný z dôvodu, že mate pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 50% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou", môže naďalej pracovať na 100% pracovný úvazok, alebo je potrebné žiadať potvrdenie od lekára o súčasnom zdravotnom stave
Môže pracovať na plný úväzok.
Jana Motyčková
16.05.11,17:08
Prosím poradiť. So zamestnancom bol ukončený pracovný pomer dohodou 6.5.2011. Za obdobie od 1.5.2011 do 6.5.2011 má zamestnanec vypočítanú mzdu 226,32 €, odmenu vo výške 2500 €, čiže jeho hrubá mzda za obdobie od 1.5.2011 do 6.5.2011 je 2726,32. Prosím poradiť pri výpočte VZ u danného zamestnaca.
VZ do ZP je 2726,32 €
VZ NP je 1116,75 € / 31 dní x 6 dní,
VZ StP je 2978,00 € / 31 dní x 6 dní,
VZ InvP je 2978,00 € / 31 dní x 6 dní
VZ PvNez.je 2978,00 € /31 dní x 6 dní
VZ ÚP 2726,32 €
VZ GP 1116,75 € / 31 dní x 6 dní
VZ RezF 2978/ 31 dní x 6 dní. Prosím je výpočet správny?
32
Skoro, ale nie celkom :
Max. VZ pre ZP je 2233,50.
Ostatné maximálne VZ za časť mesiaca sa počítajú spôsobom, že mesačné maximum sa predelí počtom mesiacov, zaokrúli na eurocenty nadol až potom sa násobí krát počet dní.
Čiže napr. pre NP: 1116,75/31 = 13,024.., zaokrúhlené 13,02.
Až potom 13,02x 6 dní = 78,12.
Ľaľa
16.05.11,17:22
Ďakujem veľmi pekne pani Motyčková.
airin.nice
16.05.11,17:28
Dobry den, prosim Vas o radu.
Mame zamestnankynu XY, ktora isla na MD 1.6.2009.Dieta sa narodilo 13.7.2009.
Na zastupovanie sme zobrali novu pracovnicku, ktora nastupila do firmy dna 1.9.2009-na dobu urcitu a to do 31.8.2010.Dna 1.9.2010 je bola predlzena prvy krat pracovna zmluva a to do 31.8.2011/zamestnavatel je velmi spokojny s pracou tejto pracovnicky/.Teoreticky-druhy krat by mohla mat predlzenu pracovnu zmluvu od 1.9.2011 az do 31.8.2012, resp. ku dnu navratu pani XY z materskej dovolenky./dufam, ze som dobre pochopila tieto dalsie predlzovania/.
Stalo sa vsak to-ze tato druha pracovnicka na zastupovani otehotnela, dieta by sa malo narodit niekedy v novembri tohto roku /doklad od lekara zatial nemam/.
Viem-ze podla § 48 odst. 4 pism a - je mozne predlzit pracovnu zmluvu, len teraz neviem ku ktoremu datumu?Ku dnu odchodu na MD?alebo dokonca ku dnu navratu pani XY z materskej dovolenky?
Este raz prosim o radu
Dakujem, Katka.
Ľaľa
18.05.11,05:53
Skoro, ale nie celkom :
Max. VZ pre ZP je 2233,50.
Ostatné maximálne VZ za časť mesiaca sa počítajú spôsobom, že mesačné maximum sa predelí počtom dní, zaokrúli na eurocenty nadol až potom sa násobí krát počet dní.
Čiže napr. pre NP: 1116,75/31 = 36,024.., zaokrúhlené 36,02.
Až potom 36,02 x 6 dní = 216,12, K Otázke č. 5579 ešte by som prosila o odpoveď, ak je odmena 2500 € za rok 2010 postupuje sa vyššie uvedeným spôsobom? T.j. odmena sa pripočíta k dosiahnutej mzde a následne sa prepočítajú vymeriavacie základy. Nie som si istá čo v prípade, keby to bola odmena za obdobie od 1.1.2011 do 6.5.2011. Postupovalo by sa rovnakým spôsobom, alebo by sa odmena musela rozpočítať na I,II, III, IV, V /2011? Ďakujem.
milanr
18.05.11,11:45
Dobrý deň mám otázku k oznamovacím povinnostiam zamestnávateľa. Ak si zamestnanec pracujúci na pracovnú zmluvu požiadal o priznanie starobného dôchodku a predložil zamestnávateľovi Rozhodnutie o priznaní SD a naďalej pracuje, túto zmenu zamestnávateľ oznámi iba do ZP ? Nakoľko v RLFO sa už dôchodok a dátum poistné na IP neplatí od 1.1.2011 neuvádzajú, takže ZĽ už túto skutočnosť do SP neoznamuje?
Beulka
19.05.11,08:46
Dobrý deň,
poprosila by som o potvrdenie správnosti môjho konania vo veci zrážok zo mzdy. Ako mzdovej účtovníčke mi prišla Žiadosť o vykonávanie zrážok zo mzdy našej pracovníčky od nebankového subjektu. Pri výpočte výšky zrážok je treba sa riadiť ustanoveniami Zák. č. 99/1963 (Obč. súdny poriadok) - jeho druhej hlavy - § 276 až 281. Čiže som postupovala takto :

hrubá mzda 329,40
daň zo mzdy 0,--
čistá mzda na účely zrážok podľa
§ 277 Obč. súdneho poriadku 329,40
zákl. nepostihnuteľná časť
(60 % zo živ. min.), deti nemá 111,22
po odčítaní 218,18
1/3 na zrážku-úhrada pohľadávky 72,73

V týchto dňoch mi prišla ďalšia Žiadosť o vykonávanie zrážok zo mzdy na tú istú pracovníčku, tiež od nebankového subjektu s požiadavkou aby som v prvej zrážke zrazila sumu zodpovedajúcu dvojnásobku mesačnej splátky, pretože pracovníčka je v omeškaní 2 mesačných splátok. Hodnota mesačnej splátky je 63 €. Môj názor je taký, že keby som jej začala zrážať sumy z oboch Žiadostí (72,73 + 63 = 135,73) nezmestím sa do sumy 111,22 € (60 % zo živ. min.). To je základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy (Nariadenie vlády č. 268/2006). Moje riešenie je také, že by som mala listom oznámiť tej druhej nebankovej spoločnosti, že zrážky nie je možné vykonať, pretože už realizujem zo mzdy dotyčnej zrážky pre iný nebankový subjekt. Uvažujem správne ?
Jana Motyčková
19.05.11,12:30
Keďže celá prvá tretina ide na prvú zrážku, druhú zrážku nie je možné vykonať, kým prvá dohoda nebude splatená, resp. ak suma jednej tretiny nebude vyššia ako je výška zrážky uvedená v dohode. Čiže postup je správny - druhej nebankovke treba oznámiť ako píšete.
Beulka
19.05.11,12:42
Ďakujem veľmi pekne, pani Motyčková !
LUBY
19.05.11,19:44
Dopĺňam ďalšie otázky a prosím o odpovede, kedze na Porade na ne nikto nereaguje:(
1 Konateľ - jednoosobová sro uzavrie s sro mandátnu zmluvu o výkone funkcie konateľa s pravidelnou odmenou cca 170€ mesačne - nie je limitovaná minimálnou mzdou
- znamená to že je považovaná za zamestnanca a bude z tejto sumy platiť odvody do sociálnej aj zdravotnej poisťovne a z toho vyplýva: :confused:

- že si môže v DP typu A za rok 2011 uplatniť nárok na daňový bonus na deti a bude jej vyplatený???/vzhľadom k podmienkam nároku na DP/
- že si môže v DP typu A uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane a bude jej vrátená??? /vzhľadom k podmienkam uplatnenia nezd. časti/

Vďaka za odpoved:)
Jana Motyčková
20.05.11,07:13
LUBY : odvody do SP a ZP áno.
Nárok na DB aj na nezdaniteľnú časť si môže uplatňovať aj mesačne u zamestnávateľa, prípadne v DP.
chudaska
20.05.11,10:18
Dobrý den, moj svokor -pracujuci dôchodca; pracuje ako majster praktickeho vycviku, skola ma od septembra malo ucnov, tak ho chce dat len na 1/2 uvazok, moja otazka je, ked s nim potom skoncia prac. pomer bude mat narok na odstupne len z toho 1/2 uvazku? Nebolo by pre nho lepsie,aby ukoncili s nim pracovny pomer, aby dostal odstupne + odchodne a ak ho budu potom este od septembra potrebovat,tak aby ho prijali na dohodu o prac. cinnosti? Dakujem za odpoved, ide mu hlavne o to,aby neprisiel o to odstupne a odchodne!
Jana Motyčková
20.05.11,13:39
Áno.
Ale takto - ak by ho teraz na konci šk.roku prepustili s odstupným (dôvod -zrušenie pracovného miesta), nemohli by ho od septembra prijať na toto miesto na pracovný pomer na kratší úväzok. Na DOVP túto prácu by vykonávať nemal a na DOPČ môže robiť maximálne 10 hodín týždenne.
Takže ak ho potrebujú od septembra na 4 hod denne vidím v podstate dve možnosti - ukončiť PP dohodou a od septembra nový PP na kratší úväzok. Teraz pri skončení by mal nárok na odchodné, na odstupné nie. Alebo sa dohodnúť na zmene pracovnej zmluvy - ale odchodné aj príp. odstupné mu potom bude vyplatené iba z nižŠieho úväzku.
chudaska
20.05.11,13:46
Áno.
Ale takto - ak by ho teraz na konci šk.roku prepustili s odstupným (dôvod -zrušenie pracovného miesta), nemohli by ho od septembra prijať na toto miesto na pracovný pomer na kratší úväzok. Na DOVP túto prácu by vykonávať nemal a na DOPČ môže robiť maximálne 10 hodín týždenne.
Takže ak ho potrebujú od septembra na 4 hod denne vidím v podstate dve možnosti - ukončiť PP dohodou a od septembra nový PP na kratší úväzok. Teraz pri skončení by mal nárok na odchodné, na odstupné nie. Alebo sa dohodnúť na zmene pracovnej zmluvy - ale odchodné aj príp. odstupné mu potom bude vyplatené iba z nižŠieho úväzku.
Dakujem, p. Motyčková, za odpoved!
LUBY
21.05.11,06:33
LUBY : odvody do SP a ZP áno.
Nárok na DB aj na nezdaniteľnú časť si môže uplatňovať aj mesačne u zamestnávateľa, prípadne v DP.


Veľká vďaka pani Motyčková za odpoveď, pomohli ste mi:)
Heni
23.05.11,12:58
pri dohode o pracovnej činnosti musí byť určená už v dohode konkrétna suma ako dohodnutá odmena?
alebo tam môžem napísať aj niečo v zmysle, že odmena dohodou vždy na konci mesiaca podľa práce?
(máme totiž mesačne cca 200 eur rozdeliť medzi 3 ľudí, a nie vždy to vyjde rovnako ;) )
milanr
23.05.11,13:18
Mám otázku k reťazovým pôrodom. Zamestnankyňa čerpala MD s prvým dieťaťom, potom čerpanie RD s prvým dieťaťom, následne začala MD s druhým dieťaťom. Teraz v máji 2011 skončila čerpanie materskej dovolenky s druhým dieťaťom. Maximálny nárok na rodičovskú dovolenku má do dovŕšenia 3 rokov veku druhého dieťaťa? Ďakujem
Jana Motyčková
23.05.11,13:57
milanr : áno
milanr
24.05.11,05:55
Pani Motyčková ďakujem za odpoveď. Nemala som ešte taký prípad a nebola som si istá, či sa berie dovŕšenie 3 rokov veku prvého alebo druhého dieťaťa. Takže pokiaľ to chápem správne posudzuje sa vždy dovŕšenie 3 rokov posledného dieťaťa. Takýmto spôsobom môže byť zamestnankyňa na MD+RD aj 6 alebo aj 9 rokov ?
Jana Motyčková
24.05.11,06:32
Samozrejme môže.
Heni
24.05.11,07:02
prosím, pri dohode o pracovnej činnosti musí byť určená už v dohode konkrétna suma ako dohodnutá odmena?
alebo tam môžem napísať aj niečo v zmysle, že odmena dohodou vždy na konci mesiaca podľa práce?
(máme totiž mesačne cca 200 eur rozdeliť medzi 3 ľudí, a nie vždy to vyjde rovnako)
Jana Motyčková
24.05.11,08:29
Povinnými náležitosťami dohody o pracovnej činnosti sú aj dohodnutá odmena a dohodutý rozsah pracovného času. Uzavrieť dohodu bez toho, aby tam bolo niečo o odmene nie je možné. Ale nemal by byť problém s dohodou, kde bude uvedené , že rozsah pracovného času je od- do a odmena je suma na hodinu, prípadne za určité množstvo práce.
Balos83
24.05.11,10:47
Dobrý deň! Je možné z prostriedkov SF prenajať pracovníkom športové ihrisko a po novom to bude zdaňovaný nepenežný príjem každého alebo len tích ktorí tam boli (inak sa to nedá, ak som dobre rozumel zákonu)? Či sa tento príjem ráta aj do VZ na SP a ZP-nie je mi celkom jasné. :confused: Túto možnosť využíva, len časť našich zamestnancov. Ďakujem
airin.nice
25.05.11,08:38
Dobry den, prosim Vas o radu.
Mame zamestnankynu XY, ktora isla na MD 1.6.2009.Dieta sa narodilo 13.7.2009.
Na zastupovanie sme zobrali novu pracovnicku, ktora nastupila do firmy dna 1.9.2009-na dobu urcitu a to do 31.8.2010.Dna 1.9.2010 je bola predlzena prvy krat pracovna zmluva a to do 31.8.2011/zamestnavatel je velmi spokojny s pracou tejto pracovnicky/.Teoreticky-druhy krat by mohla mat predlzenu pracovnu zmluvu od 1.9.2011 az do 31.8.2012, resp. ku dnu navratu pani XY z materskej dovolenky./dufam, ze som dobre pochopila tieto dalsie predlzovania/.
Stalo sa vsak to-ze tato druha pracovnicka na zastupovani otehotnela, dieta by sa malo narodit niekedy v novembri tohto roku /doklad od lekara zatial nemam/.
Viem-ze podla § 48 odst. 4 pism a - je mozne predlzit pracovnu zmluvu, len teraz neviem ku ktoremu datumu?Ku dnu odchodu na MD?alebo dokonca ku dnu navratu pani XY z materskej dovolenky?
Este raz prosim o radu
Dakujem, Katka.
Ľaľa
25.05.11,12:50
Strážnici A,B,C,D sa striedajú v 11,5 hod. smenách, pracujú od 7,00 hod do 19,00 hod., a od 19,00 hod do 7,00 hod. Otázka:
Môže byť týmto strážnikom rozvrhnutý pracovný čas tak, aby strážnici A,B odpracovali v mesiaci len denné smeny od 7 do 19 hod. a strážnici C,D by v mesiaci odpracovali len nočné smeny od 19 do 7 hod. Ďakujem za odpoveď.
KŠÚ Košice
30.05.11,08:25
Dobrý deň, obrátil sa na nás riaditeľ školy z nášho kraja, s otázkou či je možné vyplatiť odchodné bývalým zamestnankyniam, ktoré skončili pracovný pomer v jeho organizácii, konkrétne ide o tieto nešpecifické prípady:
1/ Vedúca jedálne podľa zdravotného posudku lekára nemohla nadalej vykonávať svoju prácu a nakoľko inú jej poskytnúť nevedeli skončila pp dohodou dňa 8.novembra 2010. Potom bola registrovaná na úrade práce a dňom 11.5.2011 jej bol priznaný predčasný starobný dôchodok. Teraz žiada o vyplatenie odchodného, podotýkam že medzitým nemala iného zamestnávateľa.
2/ Upratovačka skončila pracovný pomer dňa 30.6.2009 /v podstate tiež zo zdravotných dôvodov, predchádzala mu ročná PN s diagnozou rakovina štítnej žľazy/, menovanej miesto bolo zrušené bolo jej vyplatené aj odstupné a zároveň žiadala o invalidný dôchodok, ale jej žiadosť bola zamietnutá. Dňom 21.11.2010 jej bol priznaný riadny starobný dôchodok. Taktiež žiada teraz o vyplatenie odchodného.
Nakoľko sa jedná o nešpecifické prípady, žiadame Vás o radu, či v zmysle zákona vo verjnom záujeme, ktorý sa na nás vzťahuje môžeme po skončení pp. vyplatiť odchodné.
S pozdravom Kurjanová
Lissa
30.05.11,13:04
Dobrý deň,
klient- živnostník má obchody so vstavanými skriňami. Má zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke. Nakoľko sa podstatne znížil dopyt po jeho výrobkoch, zamestnankyňa je pre neho prebytočná, stačí si prácu zastať sám. Môže zamestnankyňu po ukončení rodičovskej dovolenky prepustiť, alebo tam platí ochranná lehota? Ak ju prepustí, musí vyplatiť odstupné?
KŠÚ Košice
01.06.11,09:18
Dobrý deň.
Potrebujem poradiť, účtujem praconú pohotovsoť jednému nášmu zamestnancovi a nie som si istá či správne podľa § 96 ZP možno nariadiť pracovnú pohotovosť najviac 100 hod. v kal.roku po dohode so zamestnancom možno aj viac hod. menovaný má uzavretú dohodu s jeho súhlasom a zvyšenú o 250 hod. v kal. roku teda spolu možno zúčtovať 350 hod. v kal. roku v tom som nie si istá.
Maryen
01.06.11,13:59
Mám otázku ohľadom nemocenského. Rok som bola PN, končila mi podporná doba, a teraz som ID, nastúpila som však do práce, zaujíma ma koľko dní treba odrobiť, aby som mala znovu nárok na PN. Ročné PN končilo 28.12.2010. Od 29.12. som nastúpila do práce, v januári som bola 8 dní Pn, odvtedy robím. Koľko dní treba odrobiť aby som mohla mať znovu PN? A ako dlho môžem byť znovu na PN? Ďakujem
Jana Motyčková
02.06.11,08:51
Dobrý deň.
Potrebujem poradiť, účtujem praconú pohotovsoť jednému nášmu zamestnancovi a nie som si istá či správne podľa § 96 ZP možno nariadiť pracovnú pohotovosť najviac 100 hod. v kal.roku po dohode so zamestnancom možno aj viac hod. menovaný má uzavretú dohodu s jeho súhlasom a zvyšenú o 250 hod. v kal. roku teda spolu možno zúčtovať 350 hod. v kal. roku v tom som nie si istá.
Celkom nerozumiem otázke - ale asi ide o to, že keď má v dohode uvedených 250 hodín, či môže mať 250 hodín alebo 350 hodín. Ak ide o toto, neviem - závisí od zennia tej dohody.
Jana Motyčková
02.06.11,08:55
Mám otázku ohľadom nemocenského. Rok som bola PN, končila mi podporná doba, a teraz som ID, nastúpila som však do práce, zaujíma ma koľko dní treba odrobiť, aby som mala znovu nárok na PN. Ročné PN končilo 28.12.2010. Od 29.12. som nastúpila do práce, v januári som bola 8 dní Pn, odvtedy robím. Koľko dní treba odrobiť aby som mohla mať znovu PN? A ako dlho môžem byť znovu na PN? Ďakujem

Na ďalšej PN v princípe môžete byť hneď. Ale platených bude (zjednodušene) len toľko dní, koľko ste v posledných 52 týždňoch neboli PN. Ak od skončenia poslednej PN ubehne aspoň 26 týždňov, potom na ďalšej PN môžete byť znovu celých 52 týždňov.
Heni
04.06.11,16:57
mám otázku:
pracovník prijatý na dohodu o prac. činnosti k 1.5. nenastúpil, mzdárke to oznámili až teraz, po ukončení mesiaca.
čo by bolo lepšie, stornovať prihlášku dohodára v Soc. poisťovni (neviem, či a aké by boli sankcie, kedže je už jún)
alebo by bolo lepšie vyrátať mzdu štýlom - odpracované 0, odmena tiež 0
(akurát, že ked nenastúpil, tak ani podpísanú Dohodu o PČ nemá...)
branky
05.06.11,09:51
Dobrý deň,
prosím Vás o radu ohľadom podania dodatočného daňového priznania zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie dane zamestnávateľ ešte v roku 2009 (za rok 2008).

Zamestnanec v žiadosti neuviedol, že požaduje "doplatiť" daňový bonus na dieťa a až teraz "zistil", že by ho "chcel doplatiť" a mňa požiadal, aby som mu s tým pomohol. Má to však viac "háčikov".

1. Je vôbec ešte možné podať dodatočné daňové priznanie za rok 2009?
2. Bude zamestnancovi vyrúbená pokuta z DÚ?
3. Ako prepočítatť Sk na eurá?.
4. Ako postupovať pri vypĺňaní dodatočného daňového priznania, resp. ako vyplniť tlačivo dodatočného DP?

Vie mi s tým niekto poradiť?

Za odpovede alebo návod vopred ďakujem.

Môžem uplatniť postup podľa § 40 ods. 2 zákona o DzP a vrátiť mu DB v tomto zdaňovacom období teda v 2011 za 2008?
Chutkova
06.06.11,06:05
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či sa má správca konkurznej podstaty prihlásiť do sociálnej poisťovne ak mu bola v roku 2010 priznaná odmena súdom, ktorú riadne zdanil. Tento rok by nemal mať zaplatenú žiadnu odmenu, nakoľko tieto sa priznávajú až po speňažení majetku úpadcu v konkurze. Teda v tomto roku ako správca konk.podstaty mať príjem nebude. Moja otázka znie : má sa prihlásiť so SP ako fyzická osoba? a aké odvody má urobiť v roku 2011
zlolen
06.06.11,06:20
Dobrý deň p. Motyčková, veľmi pekne Vás prosím o radu

sme a.s., budeme mať v júni valné zhr., rozhodne sa aká časť zisku bude rozdelená pre zamestnancov,
kt. sa to týka, jeden už u nás nepracuje musím ho prihlásiť do SP a ZP a platím odvody, ale je to zisk za rok 2010 tak by som asi nemala platiť ani za zamestnanca ani za zamestnávateľa.
Druhý je v PP, ale keĎ je to rok 2010 tak tak asi nebudem mať vyšší VZ pre SP a ZP.
Ešte sa opýtam, musí to byť v zápise valného zhromaž. že rozdeľujem zisk, ktorý vo výplatách už nezdaňujem, alebo musí byť uvedený § 5,6, alebo 8?
Ďakujem

Veľmi pekne prosím, poraďte mi
Jana Motyčková
06.06.11,06:46
mám otázku:
pracovník prijatý na dohodu o prac. činnosti k 1.5. nenastúpil, mzdárke to oznámili až teraz, po ukončení mesiaca.
čo by bolo lepšie, stornovať prihlášku dohodára v Soc. poisťovni (neviem, či a aké by boli sankcie, kedže je už jún)
alebo by bolo lepšie vyrátať mzdu štýlom - odpracované 0, odmena tiež 0
(akurát, že ked nenastúpil, tak ani podpísanú Dohodu o PČ nemá...)

Treba to stornovať. Priamo lehoty na storno v zákone nie sú, je možné, že sa to posudzuje ako zmena, a tá sa nahlasuje do 8 dní. Keďže dohoda nie je podpisaná, lepšie je to stornovať.
Jana Motyčková
06.06.11,06:52
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či sa má správca konkurznej podstaty prihlásiť do sociálnej poisťovne ak mu bola v roku 2010 priznaná odmena súdom, ktorú riadne zdanil. Tento rok by nemal mať zaplatenú žiadnu odmenu, nakoľko tieto sa priznávajú až po speňažení majetku úpadcu v konkurze. Teda v tomto roku ako správca konk.podstaty mať príjem nebude. Moja otázka znie : má sa prihlásiť so SP ako fyzická osoba? a aké odvody má urobiť v roku 2011
Správca konkurznej podstaty je a aj v minulom roku bol pre SP považovaný za szčo - má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu. Ak jeho hrubý príjem v r.2010 bol vyšší ako 3948,72 €, musí sa od 1.7. prihlásiť do SP ako poivnne poistená szčo.
Heni
06.06.11,07:03
Treba to stornovať. Priamo lehoty na storno v zákone nie sú, je možné, že sa to posudzuje ako zmena, a tá sa nahlasuje do 8 dní. Keďže dohoda nie je podpisaná, lepšie je to stornovať.

Dakujem.
milanr
07.06.11,07:49
1. Chcem sa opýtať ako správne postupovať pri prihlásení člena dozornej rady s pravidelným mesačným príjmom, ktorý je zároveň poberateľom invalidného dôchodku, PSVZČ 50%. Do RLFO pre SP to nie je potrebné vôbec uvádzať a platí odvody bez výnimky? Čo sa týka zdravotného poistenia je potrebné ho prihlásiť ako zamestnanca a aj ako poberateľa ID (ID poberá už od r.2009)? Stačí ak predloží kópiu Rozhodnutia o priznaní ID pre platenie sadzby 2% - 5% na ZP, resp. akým spôsobom má uvedenú skutočnosť zamestnávateľovi oznámiť? Je potrebné niečo zasielať aj do ZP, ak sa odvádza znížená sadzba ?
2. Sociálna poisťovňa nám vrátila poistné zaplatené bez právneho dôvodu, o ktoré sme žiadali za poberateľa starobného dôchodku, ktorý u nás stále pracuje. Chcem mu uvedený preplatok vrátiť v májovej mzde. Mám mu zahrnúť vrátený preplatok do VZ na platenie zdravotného poistenia a odviesť poistné na ZP aj z vráteného poistného? Ďakujem
Jana Motyčková
07.06.11,12:13
1. Do SP platí odvody bez výninmky. V RL sa to, že poberá ID nikde neuvádza. Pre ZP :
- poistenec má sám povinnosť nahlásiť zmenu, ktorá je dôvodom na polovičnú sadzbu poistného zdravotnej poisťovni - do 8 dní po priznaní ID a pod. - to ale zrejme tam už nahlásil,
- zamestnávateľovi donesie rozhodnutie o priznaní ID, zamestnávateľ si kópiu založí,
- zamestnávateľ má povinnosť nahlásiť, že jeho zamestnanec poberá dôchodok (vrátane ID) ak ho poberá odo dňa, v ktorom bol jeho zamestnancom. Čiže ak poberá ID od r.2009 a teraz nastupuje, zamestnávateľ do ZP neoznamuje poberanie ID.
2. Vrátené poistné nevstupuje do VZ pre ZP - "zárobkovou činnosťou" je príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmu. Vrátené poistné je §5 ods.1 písm. i).
KŠÚ Košice
08.06.11,06:12
Dobrý deň,

potrebovala by som radu ohľadom použitia sociálneho fondu.

Keďže sa teraz po novom platia odvody aj zo sociálneho fondu /kúpa
relax lístkov, rekondičný pobyt pre zamestnancov/, okrem toho že
zamestnávateľ prispeva na stravu , môžme využiť sociálny fond aj
na iné účely, ktoré sú oslobodené od dane a odvodov?

Uvedený dotaz nám bol zaslaný od školy ktorú máme v našej zriaďovateľskej pôsobnosti, na uvedený dotaz im nevieme dať odpoveď , že v zmasle akého zákona sa odvody platia zo všetkých príjmov okrem stravného

Ďakujeme.
Dodenko
08.06.11,07:54
Dobrý deň. Prosím o radu zamestnanec si uplatňuje DB na dieťa, ktoré dňa
18.6.2011 bude mať svadbu. Dieťa je študentom vysokej školy. Bude mať
zamestnanec nárok na DB aj po uzatvorení manželstva dieťaťa mesačne, alebo od 07/2011 nemá nárok na DB, ale až na konci zdaňovacieho obdobia, podľa toho či nemal príjem jej manžel? Ďakujem.
milanr
08.06.11,08:34
1. Do SP platí odvody bez výninmky. V RL sa to, že poberá ID nikde neuvádza. Pre ZP :
- poistenec má sám povinnosť nahlásiť zmenu, ktorá je dôvodom na polovičnú sadzbu poistného zdravotnej poisťovni - do 8 dní po priznaní ID a pod. - to ale zrejme tam už nahlásil,
- zamestnávateľovi donesie rozhodnutie o priznaní ID, zamestnávateľ si kópiu založí,
- zamestnávateľ má povinnosť nahlásiť, že jeho zamestnanec poberá dôchodok (vrátane ID) ak ho poberá odo dňa, v ktorom bol jeho zamestnancom. Čiže ak poberá ID od r.2009 a teraz nastupuje, zamestnávateľ do ZP neoznamuje poberanie ID.
2. Vrátené poistné nevstupuje do VZ pre ZP - "zárobkovou činnosťou" je príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmu. Vrátené poistné je §5 ods.1 písm. i).
Ďakujem za odpoveď. Ešte otázočka k výkladu § 12 ods. 2 ZoZP k platneniu zníženej sadzby na ZP. FO so ZPS je buď uznaná za invalidnú a predloží Rozhodnutie zo SP s % PSVZČ alebo predloží Rozhodnutie z ÚPSVaR, že je uznaná za osobu s mierou funkčnej poruchy najmenej 50%. Musí FO splniť obidve podmienky, alebo na platenie zníženej sadzby stačí iba jedna z nich?
2. Vstupuje príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie do VZ na platenie poistného? Chcem si len overiť, či je to takto správne do VZ pre SP nevstupuje do VZ pre ZP vstupuje. Ďakujem.
Jana Motyčková
08.06.11,12:55
1. stačí splniť jednu z podmienok
2. do ZP áno, do SP nie.
Jajina
09.06.11,06:20
Dobrý deň,
rada by som pomohla osobe, ktorá sa dlhodobo stara o veľmi ťažko zdravotne postihnutú mladú osobu.
Snažím sa hľadať staršie znenia zákona o Zdravotnom poistení a to od r.2002 do r.2006.
Ak mate dlhodobejšie skúsenosti v obore, budem vďačná ak mi pomôžete zistiť či v období od r.2002 do r.2006 bol asistent starajúci sa o osobu ZŤP stále poistencom štátu a či si nemusel náhodou určité obdobie platiť poistné sám.
Jana Motyčková
09.06.11,07:07
Jajina :
V r.2002 platil zákon 273/1994 Z.z. o zdravotnom poistení, ten bol zmenený od 1.1.2005 zákonom 580/2004 Z.z..
V r. 2002-2004 platilo nasledovné :
"Štát platí poistné za :
...
f) osoby, ktoré sa osobne celodenne a riadne starajú o dieťa vo veku do piatich rokov alebo o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vo veku do 18 rokov, ktoré vyžaduje mimoriadnu starostlivosť alebo osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť 10) a nie je umiestnené v zariadení pre takéto deti s celoročným alebo týždenným pobytom, ak nie sú zúčastnené na zdravotnom poistení už z iného dôvodu,
g) osoby, ktoré sa osobne celodenne a riadne starajú o blízku osobu, 11) ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna alebo staršia ako 80 rokov a nie je umiestnená v zariadení sociálnej starostlivosti alebo v obdobnom zdravotníckom zariadení, alebo v zariadení na poskytovanie sociálnych služieb podľa osobitného predpisu, 11a) ak nie sú zúčastnené na zdravotnom poistení už z iného dôvodu, "
Poistenec ale bol povinný tieto skutočnosti do ZP oznámiť (do 8 dní).

Od 1.1.2005 do 31.8.2005 štát platil z všetkých, ktorí neboli zamestnanci ani szčo, bez ohľadu na dôvod

Od 1.9.2005 platí, že štát platí za :
"k) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,
l) fyzickú osobu, ktorá opatruje občana s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaného podľa posudku vydaného podľa osobitného predpisu 39ia) alebo opatruje blízku osobu, 39j) ktorá je staršia ako 80 rokov a nie je umiestnená v zariadení sociálnych služieb 39ja) alebo v zdravotníckom zariadení; 39k) starostlivosť o takéto osoby sa preukazuje čestným vyhlásením, "
Takisto toto je potrebné do ZP oznámiť.
Jajina
09.06.11,08:01
Ďakujem pani Motyčková za super rýchlu a odbornú odpoveď.

Pozastavujem sa len nad detailom znenia zákona:
V r. 2002-2004 platilo nasledovné :
"Štát platí poistné za :
...
g) osoby, ktoré sa osobne celodenne a riadne starajú o blízku osobu, 11) ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna ........

Išlo o osobu ťažko zdravotne postihnutú "cudziu", ktorá dostávala príspevok za opatrovanie z Úradu práce,soc.vecí a rodiny.
Jana Motyčková
09.06.11,09:07
Ak to nebola blízka osoba, potom treba pozrieť asi aj na iné predpisy, aké mala postavenie v tom čase - z dôvodu starostlivosti o ŤZP osobu, prípadne či nepoberala nejakú dávku sociálnej starostlivosti.
zlolen
09.06.11,10:17
Dobrý deň, prosím Vás o radu, je podiel na zisku a.s. vyplatený zamestnancovi bez majetkovej účasti VZ na ZP a SP?
Jeden zamestnanec pracuje stále a druhý ukončil PP v roku 2010.
Zisk sa rozdeľuje z roku 2010.

Ďakujem
Jana Motyčková
10.06.11,11:12
Zlolen :

http://www.porada.sk/t36198-podiely-na-zisku.html
+
Zamestnancovi, ktorý ukončil PP v r.2010 sa z odmeny zo zisku poistné do SP platiť nebude.
Jojo780
14.06.11,15:32
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať na :

1. ako je to s daňovým bonusom ak dieťa skončilo v máji bakaláske štúdium ?
ak nechce pokračovať v štúdiu - naposledy máj a ak bude pokračovať tak riadne pokračovať v uplatnení DB ?

2. zamestnancovi sa v poslednej výplate jeho pracovného pomeru prepláca
minuloročná dovolenka. Je potrebné ju "rozhodiť" pre sociálnu poisťovnu
vo forme odvodov ?

Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
14.06.11,17:54
1. http://www.porada.sk/t53905-koniec-skolskeho-roka-absolventi-ss-vs-pridavky-danovy-bonus-zdr-poistenie.html
Ak nebude pokračovať v štúdiu, tak naposledy DB dostane za máj.
2. Ak je to vo výplate za posledný mesiac, kedy poistenie v SP trvalo, tak sa to nerozpoćítava ale sa to zahŕňa "normálne" do VZ v mesiaci.
Jojo780
15.06.11,07:18
Prepáčte,

len nie je mi jasné, či z minuloročnej preplatenej dovolenky maju isť odvody na sociálne poistenie, pretože systém vykoná odvody iba do ZP.


Chcel by som sa opýtať ešte na situáciu, ked otec dieťaťa poberá daňový
bonus, čo však v prípade, ak matka ho žaluje (na rodičovskej dovolenke,
nie sú manželia) z dôvodu neplnenia výživného ?. Nemal by mať nárok na daňový bonus ? Ak by nemal mať nárok... potom vlastne na to dieťa
nebude poberať daňový bonus nikto ..... ?

Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
15.06.11,09:57
Z preplatenej minuloročnej dovolenky sa odvody do SP platia.
Neplatenie výživného neovplyvňuje nárok na DB. Ale podmienkou nároku na daňový bonus je spoločná domácnosť. Čiže ak nemá s dieťaťom spoločnú domácnosť, nemôže dostávať naň DB.
Ak matka nemá dostatočný príjem, nárok na DB nemá.
Jojo780
16.06.11,12:32
Prepáčte p. Motyčková, zistil som nasledovný problém :

zamestnankyna nastupila po neplatenom voľne, ktoré bezprostredne nasledovalo za rodičovskou dovolenkou (dôvod starostl. o dieťa). Z dôvodu nesprávneho nastavenia v systéme sa jej neodvádzalo poistné na zdravot. poistenie
od mes. 9 / 2010.

Vedeli by ste poradiť v uvedenom prípade ( spôsob doplatenia odvodov
za zamestnanca aj zamestnávateľa) ?

Ďakujem veľmi pekne.
Janiela
19.06.11,07:34
Prosím o radu. Konateľ, nikde nezamestnaný, nepoberá odmenu za výkon funkcie. Preddavky na zdravotné poistenie si platí ako samoplatca. Je povinný napriek tomu prihlásiť sa na sociálnu poisťovňu a povinne si platiť odvody z dôvodu povinnosti odvádzania poistného na dôchodkové poistenie. Mali sme kontrolu na živnostenskom úrade, práve z dôvodu overenia si, ako konateľ platí dôchodkové poistenie. Ďakujem za akúkoľvek radu.
KŠÚ Košice
20.06.11,07:13
Dobrý deň.
Chceli by sme Vás poprosiť o stanovisko k prípadu:
Máme pedagogickú pracovníčku, ktorá nastúpila do pracovného pomeru 30.8.2007.
Od 22.11.2007 do 2.6.2008 - PN
Od 3.6.2008 do 14.12.2008 - MD, Od 15.12.2008 do 11.5.2010-RD, Od 12.5.2010 do 23.11.2010-MD, Od 24.11.2010 do 30.6.2011-RD, a 30.6.2011 skončenie pp.
Treba jej preplatiť 87 dní dovolenky.
Náš výpočet
r.2007 - 15 dní nárok - 10 čerpanie zostatok 5 dní prepl.
rok 2008 nárok 45 - 4 dní krát. z dôvodu PN = 41 dní prepl
rok 2009 nárok = 0 poberanie rodičovského
rok 2010 nárok 45 - 4 krátenie RD = 41 dní prepl.
rok 2011 - nárok 0
Spolu preplatiť 87 dní pokiaľ sa môže prenášať dovolenka od roku 2007.
Ďakujeme.
Jana Motyčková
20.06.11,09:23
Prepáčte p. Motyčková, zistil som nasledovný problém :

zamestnankyna nastupila po neplatenom voľne, ktoré bezprostredne nasledovalo za rodičovskou dovolenkou (dôvod starostl. o dieťa). Z dôvodu nesprávneho nastavenia v systéme sa jej neodvádzalo poistné na zdravot. poistenie
od mes. 9 / 2010.

Vedeli by ste poradiť v uvedenom prípade ( spôsob doplatenia odvodov
za zamestnanca aj zamestnávateľa) ?

Ďakujem veľmi pekne.
V podstate - ak ide o riadnu celodennú starostlivosť o dieťa, tak sa mali platiť minimále preddavky (do konc roku 2010) a ak by sa urobilo ročné zúčtovanie, preddavky by sa vrátili. ZP zvyčajne vyžaduje urobiť opravy výkazov za jednotlivé mesiace. Následne by bolo dobré urobiť rzzp. Preddavky by sa mali do ZP odviesť a vyžiadali by ste si zo ZP vrátenie preplatku na zákalde rzzp.
Ale najlepšie je dohodnúť sa v konkrétnej ZP ako postupovať, niekedy stačí urobiť rzzp (bez opráv výkazov a platenia a vracania poistného).
Jana Motyčková
20.06.11,09:26
Prosím o radu. Konateľ, nikde nezamestnaný, nepoberá odmenu za výkon funkcie. Preddavky na zdravotné poistenie si platí ako samoplatca. Je povinný napriek tomu prihlásiť sa na sociálnu poisťovňu a povinne si platiť odvody z dôvodu povinnosti odvádzania poistného na dôchodkové poistenie. Mali sme kontrolu na živnostenskom úrade, práve z dôvodu overenia si, ako konateľ platí dôchodkové poistenie. Ďakujem za akúkoľvek radu.
Ak v zmluve o výkone funkcie alebo inom dokumente má uvedené, že funkciu konateľa vykonáva bez nároku na odmenu, nemusí byť prihlásený na dôchodkové poistenie v SP.
Ak takúto zmluvu nemá, alebo v zmluve nemá obdobnú formuláciu, mal by byť prihlásený na SP ako zamestnanec s nepravidelným príjmom (na dôchodkové poistenie). Ak žiadnu odmenu poberať nebude, nebude platiť ani žiadne poistné do SP, napriek tomu, že tam bude prihlásený.
Jana Motyčková
20.06.11,09:56
Dobrý deň.
Chceli by sme Vás poprosiť o stanovisko k prípadu:
Máme pedagogickú pracovníčku, ktorá nastúpila do pracovného pomeru 30.8.2007.
Od 22.11.2007 do 2.6.2008 - PN
Od 3.6.2008 do 14.12.2008 - MD, Od 15.12.2008 do 11.5.2010-RD, Od 12.5.2010 do 23.11.2010-MD, Od 24.11.2010 do 30.6.2011-RD, a 30.6.2011 skončenie pp.
Treba jej preplatiť 87 dní dovolenky.
Náš výpočet
r.2007 - 15 dní nárok - 10 čerpanie zostatok 5 dní prepl.
rok 2008 nárok 45 - 4 dní krát. z dôvodu PN = 41 dní prepl
rok 2009 nárok = 0 poberanie rodičovského
rok 2010 nárok 45 - 4 krátenie RD = 41 dní prepl.
rok 2011 - nárok 0
Spolu preplatiť 87 dní pokiaľ sa môže prenášať dovolenka od roku 2007.
Ďakujeme.
Podľa mojich výpočtov
rok 2007 - 15 dní nárok je OK
2008 - mne vychádza neodpracovaných približne 125 dní (110 do 2.6.), čiže krátenie nároku by malo byť o 2/12 = 7,5 dňa, čiže preplatiť 37,5 dňa (MD mala byť do 15.12.)
2009 - 0 dní OK
2010 - neodrobených mi vyšlo 121 dní (93 dní do 11.5.), čiže krátenie o 2/12 = 7,5 dňa, preplatiť 37,5 dňa.
2011 0 OK
T.j. preplatiť mi vyšlo 5+37,5+37,5=80 dní.
Jojo780
20.06.11,11:08
Nehnevajte sa, k môjmu poslednému príspevku. Asi som sa nevyjadril dostatočne jasne.

Ide o to, že zamestnankyna k nám nastúpila do stavu od 1. 9. 2010.
Nesprávnym nastavením v systéme sa jej odvody do zdravotnej poisťovne
nevypočítali (reálne výplatná páska bez odvodov na ZP), ani sa jej odvody za zamestnávateľa a zamestnanca neodvádzali až do zistenia chybného
stavu (jún 2011), t.j. viac mesiacov.

Akým spôsobom by ste odporučili vyriešiť doplatenie jej odvodov
na zdravotné poistenie za zamestnávateľa a zamestnanca.

Ď. ;)
Jana Motyčková
20.06.11,13:21
Nepozorne som čítala.
V podstate rovnako. ZP zvyčajne vyžaduje opravu výkazov za mesiace od 1.9.2010. Ale na niektorých pobočkách ZP sa dá dohodnúť aj inak - treba kontaktovať konkrétnu pobočku, či by ste to nemohli urobiť iným, jednoduchším spôsobom.
Zamestnankyni sa to samozrejme zrazí v najbližšej výplate. Keďže to bude asi vyššia suma, môžete zrážku rozdeliť na viac mesiacov.
Jojo780
20.06.11,17:04
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď....... Pardon ešte ma napadla taká vec,že či
v tomto prípade je možné aplikovať § 131 Zákonníka práce ods. 1,2 teda
zrážky (nezrazené odvody) realizovať bez písomnej dohody so zamestnankynou.

V ods. 1 sa hovorí "preddavky poistného na verejné zdravotné poistenie",
že či je možné chápať toto ustanovenie aj na "zmeškané preddavky" Ď.
zlolen
21.06.11,05:25
Dobrý deň, prosím poradiť
od júla do dohode s odbormi prechádzame na flexi konto, napr. piatky som doma, zamestnávateľ mi platí moju mzdu a chýbajúce hodiny si nadpracujem v septembri, ale v piatok ostanem PN, ja ako zamestnávateľ mu platím PN na ten piatok? Neviem, nestretla som sa ešte s tým, alebo v piatok idem k lekárovi, myslím si, že paragrafový lístok lístok neplatím.
Ak by ste mi vedeli poradiť, ďakujem veľmi pekne.
Janiela
21.06.11,07:38
Ak v zmluve o výkone funkcie alebo inom dokumente má uvedené, že funkciu konateľa vykonáva bez nároku na odmenu, nemusí byť prihlásený na dôchodkové poistenie v SP.
Ak takúto zmluvu nemá, alebo v zmluve nemá obdobnú formuláciu, mal by byť prihlásený na SP ako zamestnanec s nepravidelným príjmom (na dôchodkové poistenie). Ak žiadnu odmenu poberať nebude, nebude platiť ani žiadne poistné do SP, napriek tomu, že tam bude prihlásený.

Veľmi pekne ďakujem, dotyčný mal kontrolu na živnostenskom úrade, kde mi pani tvrdila, že si musí platiť dôchodkové poistenie zo zákona, i keď nemá príjem. Dosť ma zneistila. Ďakujem ešte raz za radu.
Jana Motyčková
21.06.11,08:27
jojo780 : stále sú to preddavky, takže nez problémov - bez dohody.
Jana Motyčková
21.06.11,08:41
zlolen:
PN sa platí na kalendárne dni od prvého dňa PN - v princípe aj keby PN trvala od soboty do nedele, tak zamestnávateľ je povinný ju preplatiť, aj keď v tom čase zamestnanec nemá pracovný čas.

Pri flexikonte nie je v ZP riešené, čo má prednosť, či § alebo "flexikonto" - ak to nemáte v KZ, ja by som sa skôr priklonila k nepreplateniu §, ale výsledok súdneho sporu si netrúfam odhadnúť.
Ľaľa
21.06.11,10:37
Osoba vykonáva v s.r.o. funkciu konateľa od 3.5.2011 na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa uzavretej v zmysle § 66,od.3 a § 261 ods.3 Obch.zákonníka, kde sa okrem iného uvádza: Za riadny výkon funkcie konateľa patrí konateľovi mesačná odmena. Výška odmeny je stanovená rozhodnutím VZ vo výške 700,- €.(Číslo som si vymyslela) Odmena je vyplácaná pravidelne mesačne. Konateľ má nárok na štyri týždne dovolenky,odmena sa počas čerpania dovolenky nekráti.V prípade prekážok v činnosti zabraňujúcich výkonu funkcie je konateľ povinný bez zbytočného odkladu túto skutočnosť oznámiť spoločnosti. V prípade PN je konateľ povinný po uplynutí troch dní od začiatku práceneschopnosti predložiť lekárske potvrdenie. Nesplnenie povinnosti uvedených v dvoch predchádzajúcich vetách má za následok krátenie mesačnej odmeny. Konateľ je práceneschopný od 21.6.2011, predložil PN-ku.
Prosím Vás uvažujem správne? Ak nie prosím opravte ma, ďakujem.
1. Rozhodné obdobie konateľa je od 3.5.2011 do 20.6.2011.
2. Vymeriavací základ bude výška odmeny vyplatená
za mesiac máj 2011 a alikvotná časť odmeny od 1.6.2011 do
20.6.2011.
3. Náhrada príjmu patrí konateľovi za prvých 10 kal. dní, potom
ak bude naďalej PN, tak bude mať nárok na nemocenské dávky.
3. U konateľa "nahlásim" do zdravotnej poisťovne začiatok PN.
U radového zamestnanca by som takto nešpekulovala, postup by mi bol jasný, mýli ma to, že sa jedná o konateľa a jeho pravidelnú mesačnú odmenu. Zmluva je zrejme "odpísaná" zo staršej verzie, keď konatelia neboli povinne nemocensky poistený a nemali nárok na nemocenské dávky, preto
sa asi v zmluve nič nehovorí o krátení odmeny v prípade práceneschopnosti konateľa. Ďakujem.
Jana Motyčková
21.06.11,13:29
Takto - ak počas PN-ky má nárok na odmenu, nemá nárok na náhradu príjmu ani nemocenské.
Ak by nárok na odmenu nemal, potom body 1-3 (4) sú správne.
Ľaľa
21.06.11,14:35
Takto - ak počas PN-ky má nárok na odmenu, nemá nárok na náhradu príjmu ani nemocenské.
Ak by nárok na odmenu nemal, potom body 1-3 (4) sú správne.
Ďakujem za odpoveď pani Motyčková. Sme mestská s.r.o., zmluvu o výkone funkcie vypracovala mestská právnička, (skoro doslovnú som našla na webe ale z roku 2005 ) zrejme sa budem musieť obrátiť na ňu ako je to vlastne v prípade PN-konateľa, či sa odmena kráti, alebo nie? A žiadať si to písomne, lebo v zmluve sa o tom nepíše, je tam napísané len to čo som uviedla vyššie. Pozerala som aj zákon o náhrade príjmu v podstate od 1.1.2011 sa konateľ považuje za zamestnanca podľa zákona o soc. poistení, čiže nárok na náhradu príjmu by mu vznikol, tak isto aj nárok na nem. dávky pokiaľ by sa mu odmena krátila. Neviem ako majú odmenu za výkon funkcie ošetrenú v iných spoločnostiach,či v prípade PN krátia odmenu a poskytujú náhr.príjmu a nem. dávky alebo odmenu nekrátia a dávky neposkytujú?
Jana Motyčková
22.06.11,10:06
Myslím, že to skoro nikto nerieši (až kým nebudú chcieť mať PN).
KŠÚ Košice
22.06.11,13:24
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
milanr
29.06.11,07:16
Chcem sa opýtať, ako postupovať pri výstupe zamestnanca - poberateľa výsluhového dôchodku, zamestnávateľ mu vydá doklady v zmysle § 75 ZP (potrvrdenie o zamestnaní, potrvdenie o ZM a potvrdenie pre výpočet dávky v nezamestnanosti) a po skončení PP odovzdá ELDP + odhlášky SP,ZP. Je nejaký rozdiel oproti klasickému zamestnancovi ? Predpokladámm že poberanie výsluhového dôchodku nemá na nič vplyv. Bude mať takýto ZC nárok na nemocenké v prípade DPN v ochrannej lehote a má sa evidovať na ÚPSVaR ako nezamestnaný, keď ešte nedosiahol dôchodkový vek?
milanr
29.06.11,07:27
Zamestnankyňa začala poberať materské a nastúpila na materskú dovolenku, počas ktorej jej skončí PP dohodnutý na dobu určitú. ZP+SP sme oznámili začiatok MD. Po skončení PP oznámime na RLFO do SP ukončenie MD dňom skončenia PP, aj keď materské bude poberať naďalej ? Do ELDP - vylúčené doby uvedieme MD iba do skončenia PP ? Do Potvrdenia na účely nároku na dávku v nezamestnanosti tak isto iba dobu a KD poberania materského do skončenia PP ? ZP oznámime iba skončenie PP, ale skončenie poberania materského už neoznamujeme, nakoľko ho naďalej poberá?
Jana Motyčková
29.06.11,09:21
Chcem sa opýtať, ako postupovať pri výstupe zamestnanca - poberateľa výsluhového dôchodku, zamestnávateľ mu vydá doklady v zmysle § 75 ZP (potrvrdenie o zamestnaní, potrvdenie o ZM a potvrdenie pre výpočet dávky v nezamestnanosti) a po skončení PP odovzdá ELDP + odhlášky SP,ZP. Je nejaký rozdiel oproti klasickému zamestnancovi ? Predpokladámm že poberanie výsluhového dôchodku nemá na nič vplyv. Bude mať takýto ZC nárok na nemocenké v prípade DPN v ochrannej lehote a má sa evidovať na ÚPSVaR ako nezamestnaný, keď ešte nedosiahol dôchodkový vek?
Pokiaľ ide o doklady pri výstupe - tie sú ako u bežného zamestnanca. Ochranná lehota sa na neho vzťahuje. Do evidencie nezamestnaných ho zaradia (ak chce), ale nárok na dávku v nezamestnanosti nemá.
Jana Motyčková
29.06.11,09:22
Zamestnankyňa začala poberať materské a nastúpila na materskú dovolenku, počas ktorej jej skončí PP dohodnutý na dobu určitú. ZP+SP sme oznámili začiatok MD. Po skončení PP oznámime na RLFO do SP ukončenie MD dňom skončenia PP, aj keď materské bude poberať naďalej ? Do ELDP - vylúčené doby uvedieme MD iba do skončenia PP ? Do Potvrdenia na účely nároku na dávku v nezamestnanosti tak isto iba dobu a KD poberania materského do skončenia PP ? ZP oznámime iba skončenie PP, ale skončenie poberania materského už neoznamujeme, nakoľko ho naďalej poberá?
Áno .
pero
29.06.11,12:50
p.Motyčková,

chcem Vás poprosiť o radu pracuje pre nás pracovník na príkaznú zmluvu ako obchodný zástupca. Je vyplácaný raz za pol roka. Chcem sa opýtať, sú z takého to príjmu platené odvody? Daň si môže zaplatiť vrámci daňového priznania? Tento príjem nepôjde cez mzdu. Bude mu vyplatená čiastka v brutte cez pokladňu. Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
29.06.11,13:12
U príkaznej zmluvy vždy závisí od presného znenia zmluvy, v tomto prípade zrejme nemusí ísť o závislú činnosť, nie je to ale ani jednorazový príjem, čiže zdaniť by sa mal v § 6 - v takom prípade by ale obchodný zástupca mal požiadať o DIČ a potom je považovaný za szčo na účely SP aj ZP. Platenie poistného potom závisí aj od výšky príjmu a od toho, či túto činnosť vykonáva popri zamestnaní a pod.
milanr
30.06.11,08:32
Pokiaľ ide o doklady pri výstupe - tie sú ako u bežného zamestnanca. Ochranná lehota sa na neho vzťahuje. Do evidencie nezamestnaných ho zaradia (ak chce), ale nárok na dávku v nezamestnanosti nemá.
p. Motyčková ďakujem za odpoveď.
Zaujímal by ma Váš názor na to ako má ZĽ správne postupovať v súlade s § 75 ZP pri vydávaní dokladov po skončení PP zamestnancovi. Je ZĽ povinný vydať pri skončení PP každému zamestnancovi bez rozdielu: 1. Potvrdenie o zamestnaní, 2. Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, 3. Potvrdenie ZĽ na účely nároku na dávku v nezamestnanosti ? Je ZĽ povinný napr. vydať ZC potvrdenie na účely nároku na DvN aj v prípade ak na ňu ZC nemá nárok (napr. starobný, výsluhový dôchodca, resp. ak hneď nastupuje k novému ZĽ)? Alebo ZĽ je povinný vydať pri skončení PP iba potvrdenie o zamestnaní, až po uzavretí kalendárneho roka potvrdenie o ZM a iba na žiadosť ZC potvrdenie na účely nároku na dávku v nezamestnanosti (ak to skutočne zamestnanec potrebuje)? Nikde sa mi nepodarilo nájsť komentár k § 75 ZP. Rada by som od Vás vedela ako to funguje v praxi. Ďakujem.
Jana Motyčková
30.06.11,09:10
Zákon síce hovorí, že zametnávateľ je povinný pri skončení PP tieto údaje potvrdiť zamestnacovi, ale v praxi som sa s tým nestretla, že by niekto všetkým zamestnancom automaticky dával potvrdenie pre dávku v nezamestnanosti. Vždy sa to robí len na vyžiadanie.
Vydávanie potvrdenia na účely dane hneď pri skončení zamestnania (to sa robieva) je tiež sporné - daňový zákon tu určuje iné termíny a keď zamestnanec odíde vo februári a následne je mu ešte niečo doplatené, alebo znovu nastúpi, zamestnávateľ musí vystaviť potom nové potvrdenie - a zamestnanec má potom za jeden rok dve potvrdenia, čo je nezmysel.
mlyn16
01.07.11,07:15
Prosím o pomoc, robím mzdy a personalistiku len tretí rok, tak nemám ešte skúsenosti a zákony si nie vždy viem správne vysvetliť.
Zamestnanec mal pracovný pomer na dobu určitú do 30.6.2011. Január odrobil celý (20 prac.dní + 1 sviatok), vo februári 14 pracovných dní t.j. do 21.2. potom bol PN až do 31.5. Vylúčenie zo soc. poistenia celkom 99 dní. Na koľko dní dovolenky má nárok? Program vypočítal 4 dni. Je to správne?
Vopred ďakujem.
Jana Motyčková
01.07.11,07:36
Odpracovaných je 21+14+22 = 57 dní. Keďže nemá odrobených 60 dní v roku, má nárok iba na 1/12 z ročného nároku za každých 21 odpracovaných dní (vrátane sviatku). Čiže nárok je na 2/12 ročného nároku. Ak ročný nárok je 25, tak 4 dni sú OK.
mlyn16
01.07.11,08:19
Ďakujem krásne, veľmi ste mi pomohli.
mariapol
01.07.11,13:30
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o stanovisko. V článku o príprave novely SUPERHRUBÁ mzda:
"Na prepočítanie súčasnej výšky mzdy budú mať zamestnávatelia podľa ministerstva práce k dispozícii tri rôzne spôsoby. Spôsob, ktorý nakoniec použijú, si zvolia podľa typu pracovného pomeru a podľa výšky mzdy. Pri súkromnom type pracovného pomeru si zamestnávateľ bude môcť vybrať, či zamestnancovi s nízkou mzdou prepočíta príjem jednoduchým, ale menej presným spôsobom tak, že súčasnú mzdu vynásobí koeficientom 1,344." Čo je to súčasná mzda?
Jana Motyčková
04.07.11,06:59
Návrh zmien v paragrafovom znení nie je ešte ani v pripomienkovom konaní. Pojem súčasná mzda tam určite bude upresnený, ak vôbec bude použitý.
mariapol
04.07.11,08:05
Ďakujem.
milanr
04.07.11,11:27
Členom predstavenstva a DR vyplácame pravidelné mesačné odmeny. Ako máme správne postupovať, ak im odmenu za mesiac jún rozdelíme na 2 časti s tým, že časť mesačnej odmeny dostanú vyplatenú za mesiac jún a zvyšnú časť im doplatíme súčasne s mesačnou odmenou za mesiac júl. Bude mať rozdelenie mesačnej odmeny vplyv na výpočet poistného na ZP a SP ? Zvažujem, či je potrebné ich na obdobie júna, za ktoré im vyplatíme odmenu až v júli odhlásiť ako zamestnancov zo ZP ? Ako toto obdobie posúdiť z hľadiska SP ? Ďakujem.
Jana Motyčková
04.07.11,11:56
Návrh zmien v paragrafovom znení nie je ešte ani v pripomienkovom konaní. Pojem súčasná mzda tam určite bude upresnený, ak vôbec bude použitý.
Opravujem sa - 1.7. išiel do pripomienkového konania návrh Zákon o úprave príjmu zo závislej činnosti.
https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=4165&langEID=1
Jana Motyčková
04.07.11,12:00
Členom predstavenstva a DR vyplácame pravidelné mesačné odmeny. Ako máme správne postupovať, ak im odmenu za mesiac jún rozdelíme na 2 časti s tým, že časť mesačnej odmeny dostanú vyplatenú za mesiac jún a zvyšnú časť im doplatíme súčasne s mesačnou odmenou za mesiac júl. Bude mať rozdelenie mesačnej odmeny vplyv na výpočet poistného na ZP a SP ? Zvažujem, či je potrebné ich na obdobie júna, za ktoré im vyplatíme odmenu až v júli odhlásiť ako zamestnancov zo ZP ? Ako toto obdobie posúdiť z hľadiska SP ? Ďakujem.
Celkom nerozumiem, prečo by ste ich chceli odhlasovať zo ZP v júni, keď majú pravidelné mesačné odmeny.
Pre SP aj pre ZP nie je podstatné, za ktorý mesiac je odmena, ale v ktorom mesiaci je zúčotvaná (čiže za ktorý mesiac je výplatná páska). Ak vo výplatnej páske za jún bude nejaký príjem, nie je potrebné ich zo ZP odhlasovať. Odvody do SP aj do ZP budú zo sumy uvedenej vo výplatnej páske za ten mesiac.
milanr
06.07.11,07:30
Celkom nerozumiem, prečo by ste ich chceli odhlasovať zo ZP v júni, keď majú pravidelné mesačné odmeny.
Pre SP aj pre ZP nie je podstatné, za ktorý mesiac je odmena, ale v ktorom mesiaci je zúčotvaná (čiže za ktorý mesiac je výplatná páska). Ak vo výplatnej páske za jún bude nejaký príjem, nie je potrebné ich zo ZP odhlasovať. Odvody do SP aj do ZP budú zo sumy uvedenej vo výplatnej páske za ten mesiac.
pani Motyčková ďakujem za odpoveď. Asi som sa nevyjadrila celkom jasne. Napríklad: člen DR má nárok na pravidelnú mesačnú odmenu 50 €. Mi mu za jún vyplatíme odmenu iba za obdobie 1.-15.6. t.j. 25 €. Zvyšných 25 € za obdobie 16.-30.6. mu doplatíme súčasne s mesačnou odmenou za júl. Takže jeho VZ pre ZP+SP za jún bude iba 25 € a za júl bude VZ 75 € (25+50). Nie je potrebné ho odhlasovať zo ZP a z pohľadu SP nič neoznamujem, pretože on má mesačný príjem, ktorý sa iba rozdelil a vyplatil na 2-krát ?
marek32
06.07.11,09:00
Dobrý deň, zamestnanec celý mesiac poberá nemocenské.
Možem mu vyplatiť odmenu, keď poberá nemocenské ? Ak áno, aké povinnosti mám voči SP a ZP ? Ďakujem.
Jana Motyčková
06.07.11,09:45
Môžete, ak ide o odmenu, ktorá sa týka obdobia pred PN (napr. polročná, za minulý mesiac a pod.).
Povinnosti voči SP a ZP - oznamovacie žiadne, treba to uviesť do výkazu (poistné bude len ÚP a ZP).
Jana Motyčková
06.07.11,11:20
pani Motyčková ďakujem za odpoveď. Asi som sa nevyjadrila celkom jasne. Napríklad: člen DR má nárok na pravidelnú mesačnú odmenu 50 €. Mi mu za jún vyplatíme odmenu iba za obdobie 1.-15.6. t.j. 25 €. Zvyšných 25 € za obdobie 16.-30.6. mu doplatíme súčasne s mesačnou odmenou za júl. Takže jeho VZ pre ZP+SP za jún bude iba 25 € a za júl bude VZ 75 € (25+50). Nie je potrebné ho odhlasovať zo ZP a z pohľadu SP nič neoznamujem, pretože on má mesačný príjem, ktorý sa iba rozdelil a vyplatil na 2-krát ?
Po 1.5.2011 pre ZP zamestnancom nie je v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo závislej činnosti. Táto definícia v zákone je jemne povedané dosť nejasná, lebo podľa mňa zamestnanec poberá príjem, len v deň, keď mu príde výplata.
V tomto prípade by som pre účely oznámení do ZP ignorovala to, že za jún bude vyplatená iba polovičná odmena. Čiže aj pre SP aj pre ZP zamestnanie "beží".
ivanam
06.07.11,11:50
Dobrý deň,
máme zamestnanca, kotrý je dlhodobo PN. Okrem pravidelnej mesačnej mzdy mu vyplácame odmenu konateľa raz za štvrťrok. Je prihlásený v socialnej poisťovni aj ako poberateľ nepravidelného príjmu. Môžem mu počas PN vyplatiť odmenu za výkon funkcie konateľa /nepravidelný príjem/ ? Nepozastaví mu sociálna poisťovňa vyplácanie PN-ky ? Lebo aj z titulu nepravidelného príjmu chceli od nás zo SP prehlásenie že funkcia nie je vykonávaná počas PN.
Jana Motyčková
06.07.11,13:16
Mala som stanovisko zo SP (neviem ho ale nájsť), že v tomto prípade sa uplatní §58 ods.1 "Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia."
Čiže posudzujú iba, či z právneho vzťahu z ktorého je na PN má vymeriavcí základ - takže nemal by byť problém. Samozrejme za predpokladu dodržiavania liečebného režimu.
Pre zaujímavosť - v chystanej novele zákona od 1.10. už nie je podmienkou vyplácania PN to, že zamestnanec nemá príjem.
ivanam
07.07.11,06:12
Mala som stanovisko zo SP (neviem ho ale nájsť), že v tomto prípade sa uplatní §58 ods.1 "Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia."
Čiže posudzujú iba, či z právneho vzťahu z ktorého je na PN má vymeriavcí základ - takže nemal by byť problém. Samozrejme za predpokladu dodržiavania liečebného režimu.
Pre zaujímavosť - v chystanej novele zákona od 1.10. už nie je podmienkou vyplácania PN to, že zamestnanec nemá príjem.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Tiež som si myslela že by nemali posudzovať príjem z nepravidelného príjmu, lebo z toho sa neplatí nemocenské poistenie ale prečo potom chceli v sociálnej poisťovni čestné prehásenie z titulu nepravidelného príjmu že nepracuje a nemá z toho príjem ?
olga84
08.07.11,14:11
Dobrý deň. Môže mať poslanec obecného zastupiteľstva uzatvorenú s obcou dohodu o vykonaní práce /napr. na dva dni/, alebo dohodu o pracovnej činnosti? Ďakujem za odpoveď.
zlolen
14.07.11,07:40
Dobrý deň, prosíme Vás o radu, zamestnankyňa sa má vrátiť 7.8. z materskej dovolenky, dieťa dovrši 3 roky, má nárok na to isté pracovné miesto ako pre nástupom na MD?
Myslíme si, že zamestnať ju musíme, ale nárok na to isté miesto nemá.

Ďakujeme
zlolen
14.07.11,08:17
Dobrý deň.
zamestnankyňa v roku 2008 išla na MD, ostalo jej 9 dní nevyčerpanej dovolenky, v roku 2009 je do 8.3. na MD a do 9.3. poberá RP, oznámila som jej že za rok 2009 nárok na dovolenku nemá, odpracovala = MD 47 dní to su 2/12, ale za RP krátim nárok na dovolenku a neostala mi žiadna dovolenka, ak by ste mi to mohli potvrdiť alebo nie. Ďakujem veľmi pekne.
katka50
14.07.11,08:31
Dobrý deň.
zamestnankyňa v roku 2008 išla na MD, ostalo jej 9 dní nevyčerpanej dovolenky, v roku 2009 je do 8.3. na MD a do 9.3. poberá RP, oznámila som jej že za rok 2009 nárok na dovolenku nemá, odpracovala = MD 47 dní to su 2/12, ale za RP krátim nárok na dovolenku a neostala mi žiadna dovolenka, ak by ste mi to mohli potvrdiť alebo nie. Ďakujem veľmi pekne.
Dovolenka za odprac. dni z tohto dôvodu sa nekráti. ZP § 109 ods.5
zlolen
14.07.11,09:01
dostala som takúto informáciu dúfam, že správnu
od 9.3.2009 je na RP spolu mám vymeškaných 214 dní, to je 6/12, takže ak sa vráti teraz z materskej dovolenky, nárok z roku 2009 znížim o 6/12, ostalo mi 10 dní
veronikasad
14.07.11,09:10
dostala som takúto informáciu dúfam, že správnu
od 9.3.2009 je na RP spolu mám vymeškaných 214 dní, to je 6/12, takže ak sa vráti teraz z materskej dovolenky, nárok z roku 2009 znížim o 6/12, ostalo mi 10 dníNie je to správny výpočet. Nesplnila podmienky nároku na dovolenku za kal. rok (do 9.3. nie je 60 prac.dní). Vznikne nárok len na dovolenku za odprac.dni - za každých 21 dní 1/12 ročného nároku.
Jojo780
19.07.11,05:33
Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o informáciu, ak zamestnanec si chce
požiadať o neplatené voľno od 1. 8. 2011 do 28. 8. 2011, aké povinnosti má zamestnanec a zamestnávateľ a v akých lehotách ?

Ď.
Jana Motyčková
19.07.11,13:47
Pre ZP :
http://www.porada.sk/t167710-oznamovanie-do-zp-po-1-5-2011-pri-neplatenom-volne-absencii.html
Na SP nahlasuje zamestnávateľ prerušenie poistenia, termín je do 8 dní.
Jojo780
20.07.11,15:53
Na nete som sa dočítal, ešte k téme, že zamestnávateľ platí 14 percent z minima na ZP. Ktoré od zamestnanca môže ale nemusí požadovať ?

Ď.
veronikasad
20.07.11,17:37
Na nete som sa dočítal, ešte k téme, že zamestnávateľ platí 14 percent z minima na ZP. Ktoré od zamestnanca môže ale nemusí požadovať ?

Ď.
čítal si ten odkaz od p. Motyčkovej ? Počas nepl.volna sa musí zamestnanec prihlásiť v ZP ako samoplatitel.
TomosP
21.07.11,07:16
Na nete som sa dočítal, ešte k téme, že zamestnávateľ platí 14 percent z minima na ZP. Ktoré od zamestnanca môže ale nemusí požadovať ?

Ď.

Navíc minimální VZ na zdravotní pojištění pro zaměstnance je od 1.1.2011 zrušen.
Jojo780
21.07.11,07:21
Veronika, Tomos

Ďakujem veľmi pekne.
zlolen
21.07.11,12:37
Dobrý deň, prosím poradiť, od 1.8. prechádzame do konca roka na flexi konto a mám napísané: na pracovno právne účely sa do konca roka bude používať priemer z 2. Q.
2011, podľa mňa, v oktobri by som mala mať iný priemer, je to správne?

Ďakujem
Jojo780
23.07.11,19:35
Dobrý deň,

daňový bonus bol uplatnený nasledujúcim spôsobom :

šk. rok 2008/2009 - 1. ročník sept.- marec (vylúčenie zo štúdia-nesp.št.plánu)
šk. rok 2009/2010 - 1. ročník - tá istá VŠ, ten istý odbor
šk. rok 2010/2011 - 2. ročník

Šk. rok 2011/2012 podľa mňa nebude mať nárok, keďže ide o prekročenie
štandardnej dĺžky štúdia (bakalárske).
Chcem sa však opýtať či v tomto prípade nemá vplyv na DB to,
že v šk. r. 2008/2009 bol vylúčený ešte v marci zo štúdia.

Ďakujem veľmi pekne.
KŠÚ Košice
26.07.11,13:35
Dobrý deň
potrebujeme poradiť sme org. s krajskou pôsobnosťou a máme problém s odchodným pri odchode do dôchodku či môžeme zaslať peniaze na odchodne pracovníkovi ktorý od 29.2.2008 poberal predčasný a ďalej pracoval do 31.8.2010 týmto dňom skončil pracovný pomer a 1.9.2010 mu bol priznaný starobný dôchodok a teraz dňa 8.7.2011 nas požiadali o úpravu rozpočtu nakoľko mu zabudli vyplatiť odchodne, pracovníci sú odmeňovaní v zmysle zákona vo verejnom záujme.
Jana Motyčková
26.07.11,14:52
Má nárok na odchodné- zamestnanie skončil po priznaní predčasného starobného dôchodku.
certik
26.07.11,20:56
Prosím vás pekne o radu:zamestnávateľ prihlásil nového zamestnanca na sociálnu poisťovňu s dátumom 15.07.2011, hoci pracovnú zmluvu mu dal až od 25.7.2011 s tým, že tých prvých desať dní sa zaúča a nemá nárok na žiadnu odmenu. Na SP ho prihlásil len z toho dôvodu, aby neporušil zákon o nelegálnom zamestnávaní. Je to v poriadku? Nemá takýto zamestnanec nárok na plat už od 15.7.2011, kedy bol prihlásený na SP? Ako riešiť takéto prípady, keď zamestnávateľ chce zamestnanca najskôr zaučiť bez nároku na odmenu aby nepurušil žiaden zákon. Ďakujem
Silvia S
27.07.11,08:30
Dobrý deň, potrebovala by som radu ohľadne exekúcií. Máme zamestnanca, ktorý mal exekúciu na výživné. Trovy už splatil a exekutor mi napísal žiadosť, že treba mesačné výživné posielať na účet matky. Môžem to považovať za dodatok k exekúcii? Ďalej ma trápi otázka ako vyriešiť situáciu, keďže má dalšie exekucie v poradí. Zraziť sumu mesačnej splátky výživného a zostatok poslať na vyrovnanie ďalšej exekucie? Len tá nie je prednostná...ako mám teda počítať výšku zrážky zo mzdy? Veľmi pekne ďakujem vopred za pomoc :-)
Jana Motyčková
27.07.11,09:55
Čertík :
Ak začína pracovná zmluva 25.7.. nie je možné ho ako zamestnanca prihlásiť už od 15.7.. Zákonník práce nemá možnosť, aby zamestnanec chodil do práce bez nároku na odmenu. Odmenu musí dostávať aj počas zaúčania, v praxi býva zvyčajne v dohodnutých mzdových podmienkach uvedená nižšia suma na určité obdobie (mesiac, tri mesiace) a súčasne je tam uvedená aj vyššia suma po skončení tohoto obdobia. Ale bez odmeny to nejde. Prípadne niektoré firmy kôli nižším nákladom uzatvoria najskôr dohodu (o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti -ktorá je vhodnejšia), až následne pracovnú zmluvu.
Jana Motyčková
27.07.11,11:19
Silvia S:
Myslím, že to môžete posielať, ako napísal exekútor.
Spočítajte si, koľko vychádza prvá tretina pre bežné exekúcie, a koľko vychádza druhá tretina pre výživné (pri výživnom pre maloleté dieťa sú iné tretiny).
Ak druhá tretina nestačí na výživné, rozdiel odpoćítajte od prvej tretiny pre bežné exekúcie. Čo ostane, pošlete na ďalšiu exekúciu v poradí.
certik
28.07.11,11:27
Čertík :
Ak začína pracovná zmluva 25.7.. nie je možné ho ako zamestnanca prihlásiť už od 15.7.. Zákonník práce nemá možnosť, aby zamestnanec chodil do práce bez nároku na odmenu. Odmenu musí dostávať aj počas zaúčania, v praxi býva zvyčajne v dohodnutých mzdových podmienkach uvedená nižšia suma na určité obdobie (mesiac, tri mesiace) a súčasne je tam uvedená aj vyššia suma po skončení tohoto obdobia. Ale bez odmeny to nejde. Prípadne niektoré firmy kôli nižším nákladom uzatvoria najskôr dohodu (o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti -ktorá je vhodnejšia), až následne pracovnú zmluvu.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Silvia S
28.07.11,13:38
Silvia S:
Myslím, že to môžete posielať, ako napísal exekútor.
Spočítajte si, koľko vychádza prvá tretina pre bežné exekúcie, a koľko vychádza druhá tretina pre výživné (pri výživnom pre maloleté dieťa sú iné tretiny).
Ak druhá tretina nestačí na výživné, rozdiel odpoćítajte od prvej tretiny pre bežné exekúcie. Čo ostane, pošlete na ďalšiu exekúciu v poradí.
Dobrý deň p. Motyčková, veľmi pekne ďakujem za radu, ale aj tak mi nie je úplne jasný výsledok. Dovolím si načrtnúť môj problém: Zamestnanec s čistým príjmom 550€, výživné 150€, n.osoby 1+1 (1. spôsob pri normálnej exekúcii 57€ zraziť v plnej výške + 95 € 1/3 = čiže zraziť 151€) a (2.spôsob pri výpočte výživného 121€zraziť v plnej výške + 190€ 2/3 = 311€) a ďalej sa strácam, z ktorej odrátať 150€ výživné a z akej sumy poslať sumu pre ďalšiu exekuciu v poradí? Veľmi pekne ďakujem za Vašu pomoc.
milanr
29.07.11,05:55
Dobrý deň, prosím o radu ako správne postupovať pri prípadnom vyplatení dividend a tantiem za rok 2011 v akciovej spoločnosti z hľadiska platenia odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne a zdanenia uvedeného príjmu.
Jana Motyčková
29.07.11,07:04
Dobrý deň p. Motyčková, veľmi pekne ďakujem za radu, ale aj tak mi nie je úplne jasný výsledok. Dovolím si načrtnúť môj problém: Zamestnanec s čistým príjmom 550€, výživné 150€, n.osoby 1+1 (1. spôsob pri normálnej exekúcii 57€ zraziť v plnej výške + 95 € 1/3 = čiže zraziť 151€) a (2.spôsob pri výpočte výživného 121€zraziť v plnej výške + 190€ 2/3 = 311€) a ďalej sa strácam, z ktorej odrátať 150€ výživné a z akej sumy poslať sumu pre ďalšiu exekuciu v poradí? Veľmi pekne ďakujem za Vašu pomoc.
Trochu som upravila zadanie, aby bolo vidieť rozdiel a tu je riešený príklad :
http://www.porada.sk/t173518-vypocet-2-exekucii-vyzivne-neprednostna-pohladavka.html
Jana Motyčková
29.07.11,07:17
Dobrý deň, prosím o radu ako správne postupovať pri prípadnom vyplatení dividend a tantiem za rok 2011 v akciovej spoločnosti z hľadiska platenia odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne a zdanenia uvedeného príjmu.
K tantiemom, podielom na zisku, odmenám zo zisku za roky 2004-2010 tu:
http://www.porada.sk/t170091-podiel-na-zisku-a-odmeny-zo-zisku.html
Pokiaľ ide o zisk z roku 2011, ten zrejme bude vyplatený až v budúcom roku a tu sa predpokadajú zmeny v zákonoch - preto by bolo predčasné niečo vopred písať.
Ak by išlo o zisk vyplatený za rok 2011 v r.2011 (napr. pri rušení spoločnosti), nejde o zdaniteľný príjem. SP sa posudzuje rovnako ak je uvedené v téme (priložený link). Pre ZP ide o príjem z dividend, ktorý sa zahrnie do rzzp za rok 2011.
Silvia S
29.07.11,09:55
Veľká vďaka za pomoc! Prajem pekný zvyšok dňa.
enigma
01.08.11,12:16
dobry den prosim viete mi pomoct? zamestnanec na telepracu pracuje z domu a nema narok na to aby mu boli preplatene nadcasy, moze si pripadne vykonane nadcasy uctovat a ak je vola zamestnavatela moze mu ich preplacat?
dakujem
Heni
02.08.11,04:47
v prípade, ak sa zamestnávateľ rozhodol, že dá zamestnancovi radšej príspevok na stravovanie v peňažnej forme ako strav.lístok, je možné riešiť to napríklad už v pracovnej zmluve nejakým ustanovením, napríklad: "Zamestnávateľ poskytne paušálny príspevok na stravu vo výške 100 eur mesačne." (je to myslené ako priamy príspevok zamestnávateľa a nie príspevok zo sociálneho fondu)
Je to možné?
Tých 100 eur je treba vo výplate zdaniť, to mi je jasné. Ale vchádza tento príspevok aj do vymeriavacieho základu pre zdravotné a sociálne poistenie?
econia
02.08.11,05:38
Dobrý deň, prosím vás viete mi pomôcť v takomto prípade: zamestnávateľ môže zamestnancovi počas 3 mesačnej výpovednej lehoty znížiť mzdu? Úmysel zamestnávateľa je /asi pomsta zamestnankyni, že nepodpísala dohodu o ukončení prac. pomeru bez výpovednej lehoty s vyplatením odstupného/ aby odstupné vyplatil z menšej priemernej mzdy za predchádzajúci kal. štvrťrok. Ešte som sa s takýmto postupom zamestnávateľa nestretla, preto vás prosím o radu. Ďakujem.
Silvia S
02.08.11,08:34
Dobrý deň p. Motyčková, rada by som si overila informáciu, či správne odvádzame odvody do SP predsedu predstavenstva a.s., keď ho v tejto súvislosti považujeme za konateľa bez odvodov do GP a UP? Vopred ďakujem za názor.
Jana Motyčková
02.08.11,12:24
Zrejme to nerobí na pracovnú zmluvu, takže správne.
Heni
02.08.11,19:26
prosím, ako je to s výpočtom mzdy a vymeriavacích základov pri zamestnaní cudzinca mimo EU (občan ázijského štátu)?
platí všetky odvody tak ako občan SR? je vo výpočte a vykazovaní rozdiel oproti občanom SR?
Dakujem.
Jana Motyčková
03.08.11,07:13
To závisí od presného štátu - či s ním máme dvojstrannú zmluvu. Napríklad kórejci u nás neplatia SP a platia ZP. Ostatných neviem.
econia
04.08.11,05:22
Dobrý deň p. Motyčková,
chcem Vás poprosiť o Váš názor k mojej otázke z 2.8.2011. Vopred ďakujem.
milanr
04.08.11,07:09
Dobrý deň. Členovia predstvenstva a DR v akciovej spoločnosti majú nárok na pevnú a variabilnú zložku odmeny. Pevná zložka ja vyplácaná pravidelne mesačne. Variabilná zložka im môže byť vyplatená 1x ročne po vyhodnotení ukazovateľov. Ako mám posúdiť týchto členov z hľadiska sociálneho poistenia. Považujú sa iba za zamestnancov s pravidelným príjmom? Alebo vzhľadom na to, že im môže byť 1x ročne vyplatená aj variabilná zložka sú považovaní aj za zamestnancov s nepravidelným príjmom? Ďakujem
Heni
04.08.11,08:13
To závisí od presného štátu - či s ním máme dvojstrannú zmluvu. Napríklad kórejci u nás neplatia SP a platia ZP. Ostatných neviem.

konkrétne som mala na mysli občana Čínskej rep.
Jana Motyčková
04.08.11,08:17
Konkrétny štát si zistite v SP a ZP, ja nemám informácie o všetkých štátoch.
Jana Motyčková
04.08.11,08:18
Dobrý deň. Členovia predstvenstva a DR v akciovej spoločnosti majú nárok na pevnú a variabilnú zložku odmeny. Pevná zložka ja vyplácaná pravidelne mesačne. Variabilná zložka im môže byť vyplatená 1x ročne po vyhodnotení ukazovateľov. Ako mám posúdiť týchto členov z hľadiska sociálneho poistenia. Považujú sa iba za zamestnancov s pravidelným príjmom? Alebo vzhľadom na to, že im môže byť 1x ročne vyplatená aj variabilná zložka sú považovaní aj za zamestnancov s nepravidelným príjmom? Ďakujem
Samozrejme, ide iba o zamestnancov s pravidelným príjmom - právny vzťah (člen DR) je len jeden.
Jana Motyčková
04.08.11,08:26
Dobrý deň, prosím vás viete mi pomôcť v takomto prípade: zamestnávateľ môže zamestnancovi počas 3 mesačnej výpovednej lehoty znížiť mzdu? Úmysel zamestnávateľa je /asi pomsta zamestnankyni, že nepodpísala dohodu o ukončení prac. pomeru bez výpovednej lehoty s vyplatením odstupného/ aby odstupné vyplatil z menšej priemernej mzdy za predchádzajúci kal. štvrťrok. Ešte som sa s takýmto postupom zamestnávateľa nestretla, preto vás prosím o radu. Ďakujem.
Mzdu presne uvedenú v pracovnej zmluve znížiť nemôže. Ale ak je v pracovnej zmluve uvedené, že zamestnanec má nárok napr. na zakladnú mzdu 350 € a osobné ohodnotenie 100€ a je tam zároveň uvedené, že osobné ohodnotenie je vyplácané podľa niečoho (napr.výkonu, mozností zamestnávateľa ....), tak to osobné ohodnotenie znížiť môže.
Osobné ohodnotenie bol len príklad, môže sa to volať inak. Tiež, ak by v pracovnej zmluve bolo uvedené, napr. že mzda je 500 €, že zamestnanec má nárok na uvedenú mzdu pri splnení určitých podmienok, takto definovanú mzdu znížiť môže. Potom už sa dá len napadnúť , či tie podmienky boli alebo neboli splnené.
Môže nastať kopec iných prípadov, ako je mzda uvedená v pracovnej zmluve a čím je podmienená, takže jednoznačná odpoveď neexistuje.
Jana Motyčková
04.08.11,13:28
Oznamujem, že odchádzam na dovolenku a že sa tu do 21.8. neukážem. O odpovede som požiadala niektorých šikovných prispievateľov, ostatné doriešim po návrate.
econia
04.08.11,18:24
Dobrý deň pani Motyčková,
ešte sa vrátim k môjmu dotazu. Zamestnávateľ zmenu platu rieši formou "Dohody o zmene pracovnej zmluvy par. 54 ZP", kde je fixná suma základnej mzdy 500,-€ a iné zložky platu nie sú. Z toho vyplýva, že podľa § 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok

Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.
Je to vlastne písomný súhlas oboch strán a nielen strana zamestnávateľa a teda podľa toho čo ste mi písala, tak základnú mzdu počas výpovednej lehoty v tomto prípade nemôže zmeniť?
Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
04.08.11,18:31
Zmeniť môže iba ak mu to podpíšete.
zlolen
05.08.11,12:35
Dobrý deň, poprosím o radu
Mám 2/3 exekúciu, vypočítať si ju viem, ale mám poslať do št. pokladnice 700 EUR a na účet súdneho exekútora 100 EUR.
Robila som to tak, že najprv splácam do št. pokladnice, to je uvedené ako prvé, exekútora som zatiaľ neriešila, ale je vraj treba riešiť súčasne aj exekútora a to by som potrebovala poradiť, lebo som sa s tým ešte nestretla.
Ďakujem
zlolen
10.08.11,08:28
Dobrý deň, poprosím o radu
Zamestnanec ukončil PP 31.7. poštou 1.8. prišiel na neho exekučný príkaz, treba ten príkaz riešiť už vo výplate za 7. mesiac?
Teraz to stíham, ale výplaty u nás bývajú hotové 12. v mesiaci a na účet na posielajú okolo 20., ak by mi prišiel ex. príkaz 17. tak by som ho do miezd za 7. mesiac nedala, stíhal by nás exekútor ak by zrážka v takomto termíne nebola vykonaná?
Ak niekto s tým už prešiel a vedel by mi poradiť, ďakujem.
Jojo780
16.08.11,06:58
Dobrý deň,

1. prosím chcem sa opýtať, pri úmrtí zamestnanca, ak sú vyplatené príjmy
v ďalších mesiacoch napr. prémie al. sociálny fond a pod., sú to príjmy,
ktoré sa uvádzajú na EL DP ? (ked si manželka vybavuje vdovský dôchodok)
t.j je potrebné ich tzv. rozpočítať Ď.

2. chcel by som sa utvrdiť, ak zamestnanec skončil pracovný pomer k 31.7.
a od 1.8. (bude pokračovať v predčas. starobnom dôchodku) a v mesiaci aug. sa mu vyplatí odstupné, vymeriavací základ na dôch. poistenie je v plnej výške
(napr. 2500) ? Ď. pozn. v kombinácii s príjmom za mesiac júl by dosiahol max. VZ. Dočasne PN v roku 2011 nebol. Ď. veľmi pekne.
Ľubor
17.08.11,10:58
Dobrý deň,
dcéra je zamestnaná a povinne nemocensky poistená od 24.10.2005Od 1.7.2010 je dobrovoľne nemocensky poistená.Od 13.6.2011 je PN z dôvodu rizikového tehotenstva a bolo jej priznané nemocenské z max VZ.Od 1.7.2011 pozastavila z dôvodu PN platby DNP.Predpokladný termín pôrodu je 14.2.2012.Prosím o informáciu,kedy je výhodnejšie nastúpiť na materskú 31.12.2011 alebo 1.1.2012 a či bude mať nárok na max materskú za celé obdobie trvania materskej/je slobodná/a kedy je potrebné znovu začať platiť DNP z ktorého sa neodhlásila.Ďakujem.
Jana Motyčková
22.08.11,12:01
Ľubor :
Ešte je skoro na odpoveď, keďže nie je známe znenie zákona platné k 1.1.2012, ale predvežne predpokladám, že lepšie bude pre ňu nastúpiť na MD k 31.12.2011.
DNP bude treba platiť, ak skončí PN, samozrejme ak nenastúpi rovno z PN na materskú.
Jana Motyčková
22.08.11,12:23
Jojo780:
1. Áno, v tomto zákon nerozlišuje z akého dôvodu skončilo poistenie. Pri tej platbe zo sociálneho fondu by som upozornila, že ak je to platba pozostalým (čiže má na ňu podľa klektívnej zmluvy, interných predpisov nárok pozostalý, nie bývalý zamestnanec), tak by sa mala vyplatiť priamo pozostalým, čiže vzniká nový poistný vzťah medzi zamestnávateľom a napr. manželkou zamestnanca - ak ide o jednorazový príspevok, posudzuje sa ako nepravidelný príjem (pozostalého).

2. Rozpočítava sa na mesiace 1-7. Čiže urobí sa napr. 2500/7 = 357,14 - a táto suma sa započíta do všetkých mesiacov 1-7. Treba brať ohľad na maximálne VZ. Čiže ak už v júli bol VZ 2978, tak zo sumy 357,14 za júl pôjde len ÚP.
Jana Motyčková
22.08.11,12:32
Dobrý deň, poprosím o radu
Mám 2/3 exekúciu, vypočítať si ju viem, ale mám poslať do št. pokladnice 700 EUR a na účet súdneho exekútora 100 EUR.
Robila som to tak, že najprv splácam do št. pokladnice, to je uvedené ako prvé, exekútora som zatiaľ neriešila, ale je vraj treba riešiť súčasne aj exekútora a to by som potrebovala poradiť, lebo som sa s tým ešte nestretla.
Ďakujem
V tomto prípade odporúčam použiť §81 ods. 1 Exekučného poriadku - "Ak sa vykonané zrážky majú vylatiť niekoľkým oprávneným, môže platiteľ mzdy zaslať zrazenú sumu exekútorovi, ktorý ju rozvrhne medzi oprávnených a sám vykoná výplatu."
Inak by ste museli použiť dosť zložitý prepočet :
- poplatok exekutorovi podľa mňa nie je prednostnou pohľadávkou, čiže spočítali by ste 1. tretinu, tú rozdelili podľa výšky pohľadávky na ŠP a exekútora, a druhú tretinu celú by ste poslali do ŠP.
Jana Motyčková
22.08.11,12:36
Dobrý deň, poprosím o radu
Zamestnanec ukončil PP 31.7. poštou 1.8. prišiel na neho exekučný príkaz, treba ten príkaz riešiť už vo výplate za 7. mesiac?
Teraz to stíham, ale výplaty u nás bývajú hotové 12. v mesiaci a na účet na posielajú okolo 20., ak by mi prišiel ex. príkaz 17. tak by som ho do miezd za 7. mesiac nedala, stíhal by nás exekútor ak by zrážka v takomto termíne nebola vykonaná?
Ak niekto s tým už prešiel a vedel by mi poradiť, ďakujem.
Exekútor má nárok na každú mzdu, ktorá nebola ešte zamestnancovi vyplatená. Ak mzda už odišla z učtu, tak na to už exekútor nárok nemá. Tiež výkonom exekúcie nemôžete postihnúť prípadnú zálohu, ktorá už bola zamestnancovi vyplatená.
V uvedenom prípade by mohol exekútor "stíhať" zamestnávateľa.
Ľubor
23.08.11,07:24
Dcéra nastúpi na materskú rovno z PN takže bude dostávať max materskú počas celého obdobia/37týždňov/keď DNP platila od 1.7.2010 do 1.7.2011?Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
23.08.11,11:59
Ak pôjde na materskú tento rok, bude jej platená z rovankého DVZ ako PN.
Dúfam, že DNP neukončila 1.7.2011a iba ho počas PN neplati.
AnnaK
24.08.11,12:28
Dobrý deň pani Motyčková.
Od 14.3. do 30.3. bola SZČO PN (nemocničné ošetrovanie). Platí mesačne sociálne poistenie 109,07 eura. Požiadal o vrátenie zaplateného poistného za obdobie PN a Sociálna poisťovňa mu vrátila 36,30 eura s tým, že vracajú preplatok za roky 2005 a 2006. Po telefonáte do SP čo s preplatkom za marec 2011 mu bolo povedané, že mu bolo všetko vrátené a nemá tam žiadny preplatok. Mne sa výška vráteného preplatku nezdá, nemal totiž žiadny nedoplatok na poistnom.
Podľa mňa mal mať vrátené za toto obdobie minimálne 109,07/31x17=59,81 eura (bez nejakých malých preplatkov za minulé roky). Mohli by ste mi prosím Vás poradiť, či počítam správne?
Jana Motyčková
24.08.11,12:33
Približne správne, presne sa kráti VZ, zaokrúhli na eurocenty nadol a potom sa spočíta každé poistenie a zaokrúhli na eurocenty nadol.
Možno na výbere poistného nevedia, že bol v marci na PN.
AnnaK
24.08.11,15:22
Ďakujem pani Motyčková.
Krátením VZ mi vyšla suma 59,80 eura. V SP o PN vedia, mal vyplatenú aj nemocenskú. Neviem si to inak vysvetliť, iba že sa pomýlili pri výpočte. Skúsim im poslať list s podrobným výpočtom.
certik
25.08.11,05:25
Dobrý deň, chcem sa opýtať či nemá niekto skúsenosť. Máme zamestnancov, strážnikov, keďže odrobia veľa nadčasov tak sa zamestnávateľ dohodol s agentúrou zaoberajúcou sa personálnym leasingom na tom, že táto firma ich zamestná a bude nám ich poskytovať na ten čas čo by vlastne robili nadčasy. Pre zamestnanca to znamená že by mal dva súbežné pracovné pomery, čiže predpokladám podľa Zákonníka práce v poriadku ale ......... Nemôže nám to niekto vyčítať? Trebárs inšpektorát práce, mne osobne sa to vidí až moc priehľadné tak by som potrebovala nejaký názor alebo skúsenosť. Vopred ďakujem
zlolen
25.08.11,05:29
Dobrý deň, ZC nastupil do zamestnania 10.5.2011 odpracoval 9 dní a išiel na PN, znova sa vrátil 1.8.2011, prosím Vás jeho sk. doba sa posúva o čas na PN?
Ak mu chceme dnes dať výpoveď v sk. dobe je to možné?

Skúšobná doba u nás je tri mesiace.

Ďakujem
Jana Motyčková
25.08.11,06:40
Ďakujem pani Motyčková.
Krátením VZ mi vyšla suma 59,80 eura. V SP o PN vedia, mal vyplatenú aj nemocenskú. Neviem si to inak vysvetliť, iba že sa pomýlili pri výpočte. Skúsim im poslať list s podrobným výpočtom.
V SP keď jedno oddelenie vie o PN, to ešte neznamená, že aj druhé oddelenie vie o PN.
Jana Motyčková
25.08.11,06:44
zlolen:
Skúšobná doba sa podľa §45 ods.2 ZP predlžuje o čas prekážok v práci na strane zzamestnanca - PN takouto prekážkou je. Takže môžete ukončiť PP v skúšobnej dobe.
certik
25.08.11,07:03
Dobrý deň, chcem sa opýtať či nemá niekto skúsenosť. Máme zamestnancov, strážnikov, keďže odrobia veľa nadčasov tak sa zamestnávateľ dohodol s agentúrou zaoberajúcou sa personálnym leasingom na tom, že táto firma ich zamestná a bude nám ich poskytovať na ten čas čo by vlastne robili nadčasy. Pre zamestnanca to znamená že by mal dva súbežné pracovné pomery, čiže predpokladám podľa Zákonníka práce v poriadku ale ......... Nemôže nám to niekto vyčítať? Trebárs inšpektorát práce, mne osobne sa to vidí až moc priehľadné tak by som potrebovala nejaký názor alebo skúsenosť. Vopred ďakujem
posúvam
certik
25.08.11,09:14
Dobrý deň, chcem sa opýtať či nemá niekto skúsenosť. Máme zamestnancov, strážnikov, keďže odrobia veľa nadčasov tak sa zamestnávateľ dohodol s agentúrou zaoberajúcou sa personálnym leasingom na tom, že táto firma ich zamestná a bude nám ich poskytovať na ten čas čo by vlastne robili nadčasy. Pre zamestnanca to znamená že by mal dva súbežné pracovné pomery, čiže predpokladám podľa Zákonníka práce v poriadku ale ......... Nemôže nám to niekto vyčítať? Trebárs inšpektorát práce, mne osobne sa to vidí až moc priehľadné tak by som potrebovala nejaký názor alebo skúsenosť. Vopred ďakujem


Prosím, poraďte mi niekto
Jana Motyčková
25.08.11,09:33
Papierovo je to v poriadku. Pochybujem, že s tým má niekto skúsenosť - možno v zdravotníctve. Myslím, že IP by to napadnúť nemal, ale ....
Treba aby ste mali v poriadku rozvrh pracovných zmien vopred, evidenciu a pod.
certik
25.08.11,11:07
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, aj som si to myslela ale potrebovala som potvrdiť. Ešte raz ďakujem
zlolen
26.08.11,10:53
Dobrý deň,
ZC dostal predvolanie na súd, v práci je ospravedlnený, ale bez náhrady mzdy, odhlásim ho zo ZP aj SP a ten jeden deň si doplatí sám?
Ďakujem
enigma
31.08.11,07:58
Dobry den, prosim viete mi vysvetlit ako chapat odsek 4 paragraf 166 zakonnika prace platny od 1.9.2011. znamena to ze ak si mamicka nevycerpala 3 roky rodicovskej dovolenky moze si nevycerpanu cast RD cerpat do 5 rokov veku dietat?
dakujem
umb
31.08.11,10:24
Dobrý deň,
Chcela by som sa opýtať, zamestnankyňa je v skúšobnej dobe a je na PN,zamestnávateľ s ňou ukončil pracovný pomer k 31.8.2011.PN je od 23.8.a pokračuje asi až do 20.9.2011.PN mám vyplatiť do 31.8.2011 a 10.deň bude platiť už sociálna poisťovňa?
spiel
31.08.11,10:48
Dobrý deň prajem.
Potrebujem súrne poradiť s takýmto problémom. Spoločnosť je informačná kancelária českej spoločnosti. Kancelária má sídlo v BA, zamestnanci teda podliehajú zákonom v SK. Keďže naše sviatky sa nie vždy zhodujú so štátnymi sviatkami v CZ, zamestnávateľ v CZ trvá na tom, aby boli v čase, keď je štátny sviatok iba v SR zamestnanci v práci. Nechce im ale platiť žiadne príplatky za odpracované sviatky vzhľadom na to, že sú štátna príspevková organizácia. Neviem, ako z toho vyviaznuť, aby bolo v prípade kontroly všetko správne.
Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
31.08.11,10:51
Dobrý deň,
Chcela by som sa opýtať, zamestnankyňa je v skúšobnej dobe a je na PN,zamestnávateľ s ňou ukončil pracovný pomer k 31.8.2011.PN je od 23.8.a pokračuje asi až do 20.9.2011.PN mám vyplatiť do 31.8.2011 a 10.deň bude platiť už sociálna poisťovňa?
Áno .
umb
31.08.11,11:18
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď
A ešte mám jednu otázku,keď že odpracovala od 1.7.2011 do 22.8.2011 36 dní môžem jej preplatiť 2 dni nevyčerpanej dovolenky?
Jana Motyčková
31.08.11,12:00
Áno, má nárok na 1/12 celoročného nároku.
Jojo780
02.09.11,05:57
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať na situáciu, keď zamestnanec je odmenený
In memoriam - odpoved by bola obdobná ako otázka č. 1 /5720,5723 ?

Teda za zamestnanca do ZP sa už neprihlasuje, rozpočítaný príjem do SP,
platí to, že je to príjem pozostalej osoby, ktorú treba prihlásiť ako
osobu s nepravidelným príjmom... Teda vlastne až pozostalej osobe
sa to zdaní v rámci príjmu ? Ď.
Jana Motyčková
02.09.11,06:24
Platí to, čo som napísala.
Ak ide o príjem zamestnanca, napr. preplatenie nevyčerpanej dovolenky, odmeny za minulé obdobie a pod., ide o príjem po skončení zamestnania.
Ak je ale vyplácané napr. podľa kolektívnej zmluvy pohrebné pozostalým, ide o príjem pozostalých a tých treba prihlásiť ako zamestnanca s neprvidelným príjmom do SP a tiež do ZP.
KŠÚ Košice
05.09.11,14:06
Dobrý deň prajem,
chcela by som sa opýtať či je potrebné doržiavať minimálnu 8 hod.prestávku medzi smenami alebo so súhlasom pracovníka môže byť aj 6 hod. ide o vodiča z povolania ktorý ráno o 3 hod. 30. min odchádzal do Bratislavy a vrátil sa o 1 hod.30 min nasledujúceho dňa, ráno o 7 hod 30. min toho nasledujúceho dňa odchádzal vozidlom na vysunuté pracovisko v rámci nášho kraja, jeho pracovná doba v ten deň končila 18 hod. 30 min.Jeho prestávka bola od 1hod. 30 min. do 7hod. 30 min. t.j. 6 hod. bojím sa či IBP nám za nedodržanie odpočinku neudeli pokutu.
Ďakujem za odpoveď
milanr
06.09.11,07:30
Prosím Vás, má už niekto aktuálny vzor Potvrdenia o návšteve školy pre účely uplatnenia daňového bonusu platného pre školský rok 2011/2012 ? Ďakujem
zhv
08.09.11,07:51
Dobrý deň,
FO si podá žiadosť o prijatie do pracovného pomeru bez súhlasu so spracovaním osobných údajov. V odpovedi uvediem -... nemáme voľné prac.miesto.. . Môžem uviesť že Vaše údaje budú skartované?
Jojo780
08.09.11,18:16
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať na prípad, keď zamestnanec sa zúčastnil akcie (posedenie), ktoré je hradené zo sociálneho fondu. Následne zamestnanec
ukončil pracovný pomer. Príslušná čiastka napr. 10 eur by sa mu mala zdaniť.
V tomto prípade, nie je nám jasné, ako vysporiadať uvedenú skutočnosť
čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa vo vzťahu k zdaneniu, soc. poisteniu a
zdrav. poisteniu. Zamestnancovi sa už nevypláca žiadny príjem.

Ď.
fanky
09.09.11,06:24
Špeciálne usmernenie k príkazným zmluvám neexistuje. Konkrétna príkazná zmluva podľa svojho charakteru sa môže zdaňovať v §5, §6 alebo v §8. Ak ide o príkazné zmluvy, ktoré sa zdaňujú v §5, tak sa ich týka všetko, čo je uvedené v témach k novelám zákonov o SP a ZP od 1.1.2011-časti týkajúce sa zamestnancov.
Zápočtový list sa vydáva na základe Zákonníka práce. Keďže na príkazné zmluvy sa Zákonník práce nevzťahuje, pri skončení príkaznej zmluvy sa zápočtový list nevydáva.
Základná informácia k evidenčnému listu dôchodkového poistenia je tu :
http://www.porada.sk/t153577-sp-od-1-1-2011-kto-je-zamestnancom-a-zamestnavatelom.html
V súvislosti so Zápočtovým listom: očakávajú sa obsahové zmeny v súvislosti s pripr. legislatívou ?
Jana Motyčková
09.09.11,06:34
Zápočtový list je doklad na zákade Zákonníka práce. Poslednou novelou Zákonníka práce sa obsah zápočtového listu nemenil. Pripravovaný zákon o úprave príjmu k 1.1.2011 nemení nič v zápočtovom liste. O iných pripravovaných zmenách v Zákonníku práce neviem.
milanr
09.09.11,12:39
Chcem si len overiť, či sa do hrubej mzdy pre výpočet priemerného zárobku započítava aj mzda a mzdové zvýhodnenia za prácu nadčas, v sobotu a nedeľu, sviatok a v noci, t.j. zvýhodnenia za prácu, ktoré sú vyplácané napr. podľa kolektívnej zmluvy + odmeny za prácu + osobné ohodnotenie? Náhrada mzdy za pracovnú pohotovosť mimo pracoviska sa do hrubej mzdy nezapočítava ? Ďakujem
mariapol
09.09.11,13:38
Chcem si len overiť, či sa do hrubej mzdy pre výpočet priemerného zárobku započítava aj mzda a mzdové zvýhodnenia za prácu nadčas, v sobotu a nedeľu, sviatok a v noci, t.j. zvýhodnenia za prácu, ktoré sú vyplácané napr. podľa kolektívnej zmluvy + odmeny za prácu + osobné ohodnotenie? Náhrada mzdy za pracovnú pohotovosť mimo pracoviska sa do hrubej mzdy nezapočítava ? Ďakujem
Dobrý deň,
základná mzda - započítať
osobné ohodnotenie - započítať
prémie - započítať
práca nadčas – započítať
práca vo sviatok - započítať
príplatok za prácu vo sviatok - započítať (len ak pracuje)
príplatky za poobednú prácu – započítať
prípaltky za prácu v noci - započítať
príplatky za nadčas - započítať
odmeny - pomernú časť započítať

§134 - §118

Príplatky za pohotovosť nie.


Jojo780
10.09.11,11:48
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať na prípad, keď zamestnanec sa zúčastnil akcie (posedenie), ktoré je hradené zo sociálneho fondu. Následne zamestnanec
ukončil pracovný pomer. Príslušná čiastka napr. 10 eur by sa mu mala zdaniť.
V tomto prípade, nie je nám jasné, ako vysporiadať uvedenú skutočnosť
čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa vo vzťahu k zdaneniu, soc. poisteniu a
zdrav. poisteniu. Zamestnancovi sa už nevypláca žiadny príjem.

Ď.
botuľa
10.09.11,19:51
Už som dala aj do sekcie - ako si vylepšiť materské, tak dúfam, že mi prepáčite, že to bude dvojmo....
p. Motyčková, veľmi pekne Vás chcem poprosiť o radu. Kamarátka je zamestnaná od 01.01. 2011, chce ukončiť pracovný pomer k 30.09.2011. Ak by ukončila pracovný pomer a zamestnala sa v inej firme od 01.10. 2011, aké by bolo rozhodujúce obdobie pre PN (v roku 2011) a RO pre materské v roku 2012. Vopred ďakujem za odpoveď.
Ešte jedna otázočka - započítava sa obdobie PN do doby nemocenského poistenia?
ivkop
12.09.11,13:49
Dobry den,
v tomto mesiaci vyplatime zamestnankyni, ktora nastupila na matersku dovolenku polrocny bonus. Mozem jej ho len tak vyplatit? Alebo je to pre nu nepravidelny prijem a musim ju poprihlasovat do SP a ZP...?
Poradte prosim!
Dakujem!
Jana Motyčková
12.09.11,17:28
Čo je to polročný bonus? Ak je to nejaká odmena, ide o zrejme o odmenu vyplývajúcu z pracovného vzťahu, nejde o nový právny vzťah, čiže neprihlasuje sa nanovo do SP a ZP.
ivkop
13.09.11,07:25
Čo je to polročný bonus? Ak je to nejaká odmena, ide o zrejme o odmenu vyplývajúcu z pracovného vzťahu, nejde o nový právny vzťah, čiže neprihlasuje sa nanovo do SP a ZP.

Dobry den,
ano, jedna sa o odmenu, ktora sa teraz bude vyplacat a naroj na nu vyplyva z riadneho pracovno pravneho vztahu. Este sa chcem spytat, ci vyplatenie tejto odmeny nebude mat vplyv na matersku, ktoru jej vyplaca socialna poistovna?
Vopred vdaka!
Jana Motyčková
13.09.11,09:12
Keďže ide o príjem za obdobie, kedy na materskej nebola, problém nebude.
fanky
14.09.11,06:37
Zápočtový list je doklad na zákade Zákonníka práce. Poslednou novelou Zákonníka práce sa obsah zápočtového listu nemenil. Pripravovaný zákon o úprave príjmu k 1.1.2011 nemení nič v zápočtovom liste. O iných pripravovaných zmenách v Zákonníku práce neviem.
ďakujem za odpoveď
milanr
14.09.11,08:53
Dobrý deň. Potrebovala by som zistiť presnú definíciu zamestnanca pre účely zákona o dani z príjmov v tomto konkrétnom prípade: Ak člen predstavenstva alebo DR za výkon funkcie nepoberá odmenu považuje sa v zmysle zákona o dani z príjmov za zamestnanca? Ide mi o to, že ak mu nič nevyplatíme celý kalendárny rok sme povinní viesť mzdový list, resp. mu zaslať nulové potvrdenie o zdaniteľnej mzde? Nakoľko v § 5 ZoDzP sa hovorí, len o tom čo sa považuje za príjem zo závislej činnosti a v § 39, že zamestnávateľ je povinný viesť pre zamestnancov ML a doručiť im doklad o súhrnných údajoch uvedených na ML. Ak členovi nie je vyplácaná odmena podľa § 5 ZoDzP počas celého funkčného obdobia,resp. kalendárneho roka, považuje sa za zamestnanca v zmysle ZoDzP už len z dôvodu výkonu funkcie člena predstavenstva alebo DR aj keď nepoberá žiadnu odmenu? Chcem si to komplexne ujasniť, pretože v zmysle zákona o SP sa za zamestnanca nepovažuje, v zmysle zákona o zdravotnom poistení sa podľa mňa za zamestnanca tiež nepovažuje, kedže nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti.
Jana Motyčková
14.09.11,10:50
V §5 ods. 2 je definícia pojmu zamestnanec - ... daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len zamestnanec).
Čiže zamestnancom je ten, kto má príjem zo závislej činnosti. Ak príjem nemá, povinnosti zamestnávateľa v zmysle daňového zákona neplníte.
TomosP
16.09.11,11:00
Dny rozhodného období pro výpočet DVZ vs. odpracovaná část směny první den nemoci

Dobrý den,
podle § 54 ods. 10 zákona o sociálním pojištění se z RO "vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia."

Podle § 140 ods. 2 není pojištěnec/zaměstnanec povinný platit pojistné "v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku." (tedy bez ohledu na to, zda v nich dosáhl příjmu)

Otázka :
Patří první den nemoci, v němž zaměstnanec odpracoval celou nebo jen část směny (a tudíž měl příjem patřící do VZ), mezi dny, které se vylučují z RO pro výpočet DVZ podle § 54 ods. 10?
saman
16.09.11,14:59
Dobrý deň,

zamestnanec má partnerku na materskej (rodicovskej) dovolenke s ich spolocnym dietatom. Zamestnanec doprevadza dieta (aj s partnerkou) na bezne prehliadky do lekarskych zariadeni, pricom zamestnavatelovi donesie vzdy potvrdenie o navsteve lekara. Zamestnavatel to zamestnancovi preplaca vo mzde priemerkou ako titul § 141 ods. 2 c) zakonnika prace - sprevádzanie rodinneho prislusnika do zdravotnickeho zariadenia. Ma zamestnanec narok na platene volno napriek tomu, ze matka dietata je na materskej resp. rodicovskej dovolenke ? Dakujem.
enigma
20.09.11,07:40
dobry den, prosim vedeli by ste mi pomoct s novym zakonnikom prace? podla neho si zena moze cerpat rodicovsku dovolenku do 5 rokov veku dietata. ako je to v pripade ze zena bola na RD potom sa na pol roka vratila do prace a potom opetovne nastupila na RD. jej dieta dovrsi 3 roky v 11/2011. ma aj takato zamestnakyna narok na to aby si pol roka kedy nebola s dietatom cerpala do 5 rokov veku dietata?
dakujem
Jojo780
20.09.11,16:29
Dobrý deň,

potreboval by som si overiť nasledovné ohľadom daňového bonusu :

- štandardná dĺžka štúdia tri roky, v 2. ročníku štúdia zanechanie št. v máji.
- nasledujúci školský rok nástup do 1. ročníka (úplne nové štúdium, ten istý
odbor a tá istá vysoká škola).

1. ako sa posudzuje v praxi prerušenie štúdia v priebehu kalendárneho roka,
vo vzťahu k štandardnej dlžke štúdia ? (napr. zanechanie štúdia)
2. ako sa posudzuje to úplne nové štúdium z hľadiska štandard. dlžky štúdia.

Ďakujem veľmi pekne
AnnaK
21.09.11,09:12
Dobrý deň pani Motyčková. V §226 ZP ods.2 je uvedené, že písomná dohoda o VP sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce. Je to problém, ak je na dohode uvedený dátum uzatvorenia rovnaký ako deň začatia práce? Do SP je pracovník samozrejme nahlásený najneskôr deň vopred (ale častejšie aj skôr), ale dohoda sa niekedy podpíše až v deň začatia výkonu práce. Ide o ambulanciu, kde dôchodkyňa zastupuje sestričku počas PN alebo dovolenky. Dohodnú sa telefonicky a dohodu podpíšu až pri nástupe do práce. Budem Vám vďačná za odpoveď aj za radu.
zlolen
21.09.11,09:14
Dobrý deň,
prosím poradiť pre zamestnaca sme vykonávala1/3 exekúciu do 5/11, v 6 mesiaci prišla 2/3 prednostná exekúcia, 1/3 som zastavila a začala som plniť prednostnú.
Neviem či je to správne, lebo som sa stretla s tým, že že som mala plniť obidve naraz.

ďakujem
Jana Motyčková
21.09.11,10:49
Nie je to správne.
Z prvej tretiny sa uspokojujú pohľadávky podľa poradia, z druhej tretiny sa uspokojuje prednostná pohľadáka.
Čiže prvá tretina mala ísť na prvú (aj keď neprednostnú) pohľadavku, druhá na prednostnú.
Heni
21.09.11,17:51
Prosím, kde mám zistiť, či má platiť občan čínskej republiky zamestnaný v slovenskej s.r.o. všetky odvody do Sociálnej poisťovne? Bývalá účtovníčka aj konateľ tvrdia, že občan ČĽR odvody na soc. poist. platiť nemá, v soc. poisťovni si ma pohadzovali ako horúci zemiak... Treba či netreba, majú na to v soc. poist. nejaké usmernenie? kde to nájdem??
Dakujem.
TomosP
22.09.11,13:23
Dobrý den, mohu se připomenout s dotazem #5765 (http://www.porada.sk/1850880-post5764.html) (str. 577)?
Jana Motyčková
22.09.11,18:34
Dny rozhodného období pro výpočet DVZ vs. odpracovaná část směny první den nemoci

Dobrý den,
podle § 54 ods. 10 zákona o sociálním pojištění se z RO "vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia."

Podle § 140 ods. 2 není pojištěnec/zaměstnanec povinný platit pojistné "v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku." (tedy bez ohledu na to, zda v nich dosáhl příjmu)

Otázka :
Patří první den nemoci, v němž zaměstnanec odpracoval celou nebo jen část směny (a tudíž měl příjem patřící do VZ), mezi dny, které se vylučují z RO pro výpočet DVZ podle § 54 ods. 10?
Môžem len odpovedať ako to máme urobené my - ten deň, kedy odpracoval zmenu a nemá nárok na náhradu príjmu započítavame do doby, za ktorú platí poistné. Ak sa mu náhrada priznáva, nezapoočítava to do dní, za ktoré platí poistné. Na základe čoho to takto máme už neviem, lebo to je už dávno. Inak treba dať dopyt na SP alebo MPSVaR.
Jana Motyčková
22.09.11,18:37
Prosím, kde mám zistiť, či má platiť občan čínskej republiky zamestnaný v slovenskej s.r.o. všetky odvody do Sociálnej poisťovne? Bývalá účtovníčka aj konateľ tvrdia, že občan ČĽR odvody na soc. poist. platiť nemá, v soc. poisťovni si ma pohadzovali ako horúci zemiak... Treba či netreba, majú na to v soc. poist. nejaké usmernenie? kde to nájdem??
Dakujem.
Na SP, skúste písomne.
Dalo by sa to zistiť aj tak,že nájdete medzinárodnú zmluvu s ČĽR o sociálnom zabezpečení.
milanr
23.09.11,08:14
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť ako správne vyplniť Potvrdenie pre zamestnanca, ktorý je predvolaný na súd ako účastník konania a žiada o náhradu straty na zárobku. Neviem, či to chápem správne. Do potvrdenia uvediem jeho čistý zárobok. Napr.: zamestnanec má 500,- € mesačnú mzdu, uplatňuje si NČZD, TFPČ 37,5 h. Takže jeho hodinový čistý zárobok = 500*13,4%=67 - poistné,(500-67)-296,60*19%=82,27 - daň. Čistá mzda=500-67-82,27=350,73. Na jednu hodinu pracovného času pripadá 350,73:165 h (mesačný fond 09/11)= 2,13 €. Neviem, či mám čistú mzdu deliť aktuálnym mesačným fondom za 09 alebo priemerným mesačným fondom? Alebo mám vychádzať z jeho čistého priemerného zárobku ? Celé to potvrdenie je dosť nezrozumiteľne napísané - citujem: "Zamestnanec má hodinový zárobok (po zrážke poistného a dane z príjmov) ...... €, resp. má mesačný zárobok, z ktorého pripadá po zrážke z príjmov na jednu hodinu pracovného času ....€".
Zamestnanec pracuje v zmenách. Ak časť zmeny odpracuje, potom pôjde na súd a opäť sa vráti, takže v uvedený deň napr.: odpracuje 7,5 h a 3 h bude mať prekážku v práci - neplatenú, tak nie sme povinný oznamovať to do SP+ZP ako neplatené voľno?
Poznámku na Potvrdení: Ušlý zárobok za prácu sa mu zrazí z jeho mzdy mám chápať, ako že hodiny účasti na súde mu budú vykázané ako neplatené voľno, t.j. nedostane za ne zaplatené?
zlolen
28.09.11,11:18
Dobrý deň,
Zamestnanec končí PP 30.10.2011, vo feb. 11 mu vznikol nárok na predčasný dôchodok, može byť pol roka na UP a potom požiadať o dôchodok a nás o odchodné?

Ďakujem
Ľaľa
28.09.11,12:57
1.Prosím poradiť, zamestnávame v pracovnom pomere štyroch vrátnikov-kuričov, pracovný pomer je uzavretý na dobu neurčitú, traja sú "variabilný" t.z. počas denných služieb je ich možné poveriť aj inými úlohami ako im vyplývajú z pracovnej zmluvy, majú vodičské oprávnenie, môžu napr. prestaviť vozidlo ap., jeden nie je "variabilný". Akým spôsobom by bolo z týmto zamestnancom najvhodnejšie ukončiť pracovný pomer. Mohlo by to byť dohodou § 60 ZP , s tým, že by sa využil § 76 ZP, odsek 8 a zamestnancovi by sa poskytlo odstupné, pokiaľ by so skončením pracovného pomeru takýmto spôsobom súhlasil. Na jeho miesto chce zamestnávateľ prijať iného "variabilného zamestnanca". 2. Ako si mám správne vysvetliť §76 ZP odsek 8 - čo sa rozumie inými prípadmi v ktorých môže zamestnávateľ poskytnúť odstupné. Ďakujem.
zlolen
29.09.11,11:17
Dobrý deň,
prosíme poradiť, §61 odst. 3 ZP, zamestnávateľ nesmie počas 2 mesiacov utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať na toto pracovné miesto iného zamestnanca, ja mám v prac materiáli ak ide o zamestnávateľa , kt. zamestnáva menej ako 20 zamestnancov. To asi neprešlo do ZP, neviem to nikde nájsť.
My zamestnávame viac ako 20 zamestnacov, neviem či to pre nás platí.

Ďakujem
Ľaľa
29.09.11,18:31
K otázke 5779 - Platí, pozrite § 61 ods. 3
platnosť od 1.9.2011
andulka
30.09.11,12:51
Dobrý deň, veľmi by som prosila o radu. Dostala sa mi do ruky pracovná zmluva nového zamestnanca, kde zamestnávateľ je na SK a miesto výkonu práce je v Číne. Čo by som mala urobiť, aby sme niečo nezanedbali vzhľadom na Sociálnu poisťovňu, ZP. Má nárok na diety? Treba žiadať o nejaký formulár? V pr.zmluve je dohodnuté, že zmluvný vzťah sa bude riadiť zákonom č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce. Vopred ďakujem.
Jana Motyčková
30.09.11,14:20
Prosím, kde mám zistiť, či má platiť občan čínskej republiky zamestnaný v slovenskej s.r.o. všetky odvody do Sociálnej poisťovne? Bývalá účtovníčka aj konateľ tvrdia, že občan ČĽR odvody na soc. poist. platiť nemá, v soc. poisťovni si ma pohadzovali ako horúci zemiak... Treba či netreba, majú na to v soc. poist. nejaké usmernenie? kde to nájdem??
Dakujem.
Zmluva o sociálnom zabezpečení s ČĽR nie je, takže odvody do SP by mal platiť.
Ľaľa
02.10.11,19:56
Prosím Vás o vysvetlenie k § 76 ZP Odstupné, konkrétne bod 8) Zamestnávateľ môže poskytnúť odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odsekov 1 a 4. Čo sa považuje za iné prípady? Ďakujem
botuľa
03.10.11,10:01
Dobrý deň prajem, p. Motyčková,
prosím Vás o radu týkajúcu sa preddavkov na daň z príjmu FO. V roku 2010 som mala dva druhy príjmov - príjem z prenájmu - asi 5% príjmu, a jednorázový príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľností asi 95% . Teraz mi prišla výzva z Daňového úradu, že som neplatila preddavky. Ako som pozerala zákon (neviem či správne) §34 ods. 9, tak to vyzerá tak, že majú na DU pravdu a mala som zo zákona povinnosť platiť preddavky... Ale zdá sa mi to choré, pretože to bol jednorázový príjem.... Som na RD a mám im platiť dosť vysokú sumu štvrťročne, ktorú mi potom celú vrátia.. Bohužiaľ až za rok :-( Prosím Vás, je to tak? Budem to musieť zaplatiť? Alebo tam existuje ešte nejaká iná možnosť?
Jana Motyčková
03.10.11,10:22
Nie som odborník na dane, ale vyzerá to tak, že máte povinnosť platiť preddavky. Môžete ale požiadať o určenie inej (napr. nulovej) sumy preddavkov. (podľa §34 ods.4)
botuľa
03.10.11,10:40
ďakujem... Ten § 34 ods. 4 - ten poznám, len neviem, či sa s tým bude dať niečo robiť spätne... No skúsim...
Ľaľa
03.10.11,17:27
Prosím Vás o vysvetlenie k § 76 ZP Odstupné, konkrétne bod 8) Zamestnávateľ môže poskytnúť odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odsekov 1 a 4. Čo sa považuje za "iné prípady"? Ďakujem Pomôže mi niekto prosím Vás?
botuľa
04.10.11,05:49
Pomôže mi niekto prosím Vás?

Môj názor je: Že odstupné je možné poskytnúť aj v iných prípadoch, ale nie je to už povinnosť zamestnávateľa. A podľa mňa je to aj nedaňový náklad zamestnávateľa. Neviem, či to potvrdí p. Motyčková...
pdtrstenik
05.10.11,06:18
Z prvej tretiny sa uspokojujú pohľadávky podľa poradia, z druhej tretiny sa uspokojuje prednostná pohľadáka.
Čiže prvá tretina mala ísť na prvú (aj keď neprednostnú) pohľadavku, druhá na prednostnú.
Prosím Vás a kam zaradiť sumu presahujúcu nad 277,78, na prvú alebo na druhú pohľadávku? A keď splatím neprednostnú pohľadávku a mám ďalšie prednostné pohľadávky, ako mám pokračovať? Dokončiť začatú prednostnú pohľadávku alebo začať zasa z 1/3 ďalšiu prednostnú pohľadávku?
Ďakujem za odpoveď.
Ilka
05.10.11,09:09
Prosím Vás o vysvetlenie k § 76 ZP Odstupné, konkrétne bod 8) Zamestnávateľ môže poskytnúť odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odsekov 1 a 4. Čo sa považuje za iné prípady? Ďakujem


Dokument s názvom "Otázky a odpovede z prednášky ministra..." k novele ZP, ktoré odzneli na školení MPaSV SR nájdete na stránke ministerstva. Možno vám to pomôže. Pripájam odkaz na uvedený dokument: http://www.employment.gov.sk/index.php?id=21546

Zároveň citujem konkrétnu odpoveď na vašu otázku zo spomínaného dokumentu:

Otázka: Čo sa myslí „inými prípadmi“ v § 76 ods. 8 ZP (odstupné)?

Podľa § 76 ods. 8 ZP „zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odsekov 1 a 4.“.

V prípade ods. 1 ide o odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.

V prípade ods. 4 ide o odstupné zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

„Iné prípady“ sú ostatné prípady, okrem ods. 1 a 4. Napríklad na základe § 76 ods. 8 ZP môže zamestnávateľ poskytnúť odstupné aj ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. To znamená, že zamestnávateľ napríklad poskytne zamestnancovi odstupné z týchto dôvodov, aj keď zamestnancovi plynula výpovedná doba.
Bodnarovaa
05.10.11,21:19
Dobry vecer prosila by som poradit, kto by mi dal jednoznacne stanovisko k dodatkovej dovolenke. Podla mna zakonnik je jasny, len zamestnanci. Sme NZZ rehabilitacne centrum mame lekarov, zdrav.sestry rehab.sestry ....a liecia sa pohybove problemy pacientov. Sem tam berieme krv pacientom, ktoru vysestrujeme vo vlastnom laboratoriu, mame zariadenie.Dakujem a pekny vecer, prosim poradte
Bodnarovaa
06.10.11,07:25
Nikto mi prosim nevie poradit s dodatkovou dovolenkou?
chudaska
06.10.11,12:13
Dobrý den, momentalne som na rodicovskej dovolenke do juna 2012, kedy bude mat dcerka 3 roky, moj predosly zamestnavatel skoncil -cize k 31.10.2010 som dostala vypoved aj ja, viem,ze po skonceni rod. prispevku mam narok na podporu v nezamestnanosti,len ma zaujima z coho sa mi bude pocitat? Z prijmu, ktory som mala pred nastupom na matersku dovolenku? Alebo z nejakeho pravdepodobneho prijmu? Informujem sa preto,lebo prijem som mala pekny a teraz ak by mi mali pocitat z nejakeho pravdepodobneho,tak to budem mat asi este menej ako rodicovsky prispevok. Neoplatilo by sa mi este dobrovolne pripoistit,kym nastupim na podporu? Dakujem pekne za kazdu radu!
Jana Motyčková
06.10.11,13:53
Ak pôjdete na ÚP až keď bude mať dcéra 3 roky, použije sa na výpočet dávky v nezamestnanosti vymeriavací základ z obdobia pred materskou, presnejšie započíta sa obdobie od začiatku rodičovskej dovolenky 2 roky dozadu.
Môžete ísť na ÚP aj skôr, dokonca v r.2012 možno bude možný aj súbeh dávky v nezamestnanosti a rodičovského príspevku, ale aby ste mali dávku v nezamestnanosti počítanú tak, ako som písala, je treba aby medzi nástupom na rodičovskú dovolenku (čiže po skončení materskej) a zaevidovaim sa na ÚP uplynuli aspoň 2 roky.
Dobrovoľné poistenie, aby ste s neho niečo mali, by muselo trvať aspoň 26 týždňov a po 1.1.2012 by ste určite platili o dosť vyššiu sadzbu ako sú súčasné 2%. Dokonca krátkym dobrovoľným poistením (do 30 dní) by ste si tú dávku mohli pokaziť.
milanr
07.10.11,10:33
Moja otázka sa týka rozdelenia uplatnenia daňového bonusu na vyživované deti. Zamestnanec si u nás uplatňuje DB na dve deti. Chce aby si jeho manželka začala uplatňovať DB na tieto deti od 1.10.2011. Stačí to urobiť iba zmenou vo Vyhlásení ? Napr. DB neuplatňujem od 1.10.2011 + podpis a dátum? Pokiaľ správne chápem § 33 ods. 4 ZoDzP, tak deti si rozdeliť nemôžu, ale mesiace uplatnenia áno. Ďakujem.
Ľaľa
08.10.11,16:47
[QUOTE=milanr;1865205]
Moja otázka sa týka rozdelenia uplatnenia daňového bonusu na vyživované deti. Zamestnanec si u nás uplatňuje DB na dve deti. Chce aby si jeho manželka začala uplatňovať DB na tieto deti od 1.10.2011. Stačí to urobiť iba zmenou vo Vyhlásení ? Napr. DB neuplatňujem od 1.10.2011 + podpis a dátum? Pokiaľ správne chápem § 33 ods. 4 ZoDzP, tak deti si rozdeliť nemôžu, ale mesiace uplatnenia áno. Ďakujem.
Chápete to správne. Možno to urobiť Vami uvedeným spôsobom.
Ľaľa
08.10.11,16:51
Dokument s názvom "Otázky a odpovede z prednášky ministra..." k novele ZP, ktoré odzneli na školení MPaSV SR nájdete na stránke ministerstva. Možno vám to pomôže. Pripájam odkaz na uvedený dokument: http://www.employment.gov.sk/index.php?id=21546

Zároveň citujem konkrétnu odpoveď na vašu otázku zo spomínaného dokumentu:

Otázka: Čo sa myslí „inými prípadmi“ v § 76 ods. 8 ZP (odstupné)?

Podľa § 76 ods. 8 ZP „zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odsekov 1 a 4.“.

V prípade ods. 1 ide o odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.

V prípade ods. 4 ide o odstupné zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

„Iné prípady“ sú ostatné prípady, okrem ods. 1 a 4. Napríklad na základe § 76 ods. 8 ZP môže zamestnávateľ poskytnúť odstupné aj ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. To znamená, že zamestnávateľ napríklad poskytne zamestnancovi odstupné z týchto dôvodov, aj keď zamestnancovi plynula výpovedná doba. Ďakujem krásne za odpoveď. Tak isto odpovedala aj Judr. Barancová, na ktorú som náhodou natrafila cez google. Je tam aj viac jej pre nás mzdárov užitočných odpovedí. Ešte raz srdečná vďaka.
Ľaľa
08.10.11,17:09
So zamestnancom poberateľom starobného dôchodku bude ukončený pracovný pomer podľa paragrafu 60 ZP dohodou. Zamestnávateľ sa s týmto zamestnancom (nakoľko sa neruší jeho pracovné miesto) v Dohode o skončení pracovného pomeru dohodol, že pri skončení pracovného pomeru mu bude vyplatená odmena vo výške 5-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca. Prosím Vás, za aký príjem mám posudzovať túto odmenu? Ako správne postupovať pri pri výpočte vymeriavacích základov u tohto zamestnanca?. Zamestnanec má priemernú mesačnú mzdu 700 €. Čiže za mesiac október bude mať vyplatenú mesačnú mzdu cca 700 €, odmenu pri skončení pracovného pomeru 3500 €, odchodné 700,- €. Zamestnávateľ sa zároveň so zamestnancom dohodol, že mu tento príjem zúčtuje vo mzde za X/2011 ale vyplatí mu ho na dvakrát (v závislosti od fin. možností zamestnávateľa). Ďakujem za odpoveď.
milanr
10.10.11,07:16
Dobrý deň. Náš zamestnanec je v našej firme zároveň aj členom štatutárneho orgánu s mesačnou odmenou, t.j. je v sociálnej poisťovni prihlásený 2x ako zamestnanec s pravidelným príjmom. V októbri začal práceneschopnosť. Môže si uplatniť nemocenské iba zo zamestnania, nakoľko tam už zaplatil poistné z max. VZ s tým, že odmena za výkon funkcie člena štatutátneho orgánu za október mu bude normálne vyplatená ? Alebo počas DPN nemôže mať zo žiadneho právneho vzťahu VZ ? Ak by si uplatnil nemocenské z obidvoch právnych vzťahov mal by nárok 2x na náhradu príjmu pri DPN (za prvých 10 dní), ktoré platí zamestnávateľ za každý právny vzťah zvlášť ? Ďakujem
chudaska
10.10.11,11:37
Ak pôjdete na ÚP až keď bude mať dcéra 3 roky, použije sa na výpočet dávky v nezamestnanosti vymeriavací základ z obdobia pred materskou, presnejšie započíta sa obdobie od začiatku rodičovskej dovolenky 2 roky dozadu.
Môžete ísť na ÚP aj skôr, dokonca v r.2012 možno bude možný aj súbeh dávky v nezamestnanosti a rodičovského príspevku, ale aby ste mali dávku v nezamestnanosti počítanú tak, ako som písala, je treba aby medzi nástupom na rodičovskú dovolenku (čiže po skončení materskej) a zaevidovaim sa na ÚP uplynuli aspoň 2 roky.
Dobrovoľné poistenie, aby ste s neho niečo mali, by muselo trvať aspoň 26 týždňov a po 1.1.2012 by ste určite platili o dosť vyššiu sadzbu ako sú súčasné 2%. Dokonca krátkym dobrovoľným poistením (do 30 dní) by ste si tú dávku mohli pokaziť.

Dakujem za odpoved...takze by to malo byt OK, na UP pojdem az ked dcerka dovrsi 3 roky, cize 6.6.2012 sa pojdem hlasit a na RP som nastupila 23.11.2009...cize davka by sa mi mala pocitat z obdobia 2 roky dozadu, cize od 22.11.2007 -22.11.2009? vtedy som pracovala,cize riadne som odvadzala odvody...teda az do nastupu na MD,to bolo v maji 2009.
Jana Motyčková
10.10.11,11:55
Áno, tak .
Jana Motyčková
10.10.11,12:36
Dobrý deň. Náš zamestnanec je v našej firme zároveň aj členom štatutárneho orgánu s mesačnou odmenou, t.j. je v sociálnej poisťovni prihlásený 2x ako zamestnanec s pravidelným príjmom. V októbri začal práceneschopnosť. Môže si uplatniť nemocenské iba zo zamestnania, nakoľko tam už zaplatil poistné z max. VZ s tým, že odmena za výkon funkcie člena štatutátneho orgánu za október mu bude normálne vyplatená ? Alebo počas DPN nemôže mať zo žiadneho právneho vzťahu VZ ? Ak by si uplatnil nemocenské z obidvoch právnych vzťahov mal by nárok 2x na náhradu príjmu pri DPN (za prvých 10 dní), ktoré platí zamestnávateľ za každý právny vzťah zvlášť ? Ďakujem
Nemocenské si môže uplatniť len z jedného, alebo z oboch právnych vzťahov. Ak si ho chce uplatniť z oboch právnych vzťahov, potrebuje dve potvrdenia od lekára. Ak si PN uplatní len z jedného právneho vzťahu, platí, že z každého právneho vzťahu sa nárok na nemocenské posudzuje osobitne, čiže nemalo by vadiť, že bude mať príjem v druhom právnom vzťahu. Ak si uplatní PN v oboch vzťahoch, potom má nárok na náhradu príjmu pri PN z každého právneho vzťahu osobitne.
milanr
11.10.11,08:12
Nemocenské si môže uplatniť len z jedného, alebo z oboch právnych vzťahov. Ak si ho chce uplatniť z oboch právnych vzťahov, potrebuje dve potvrdenia od lekára. Ak si PN uplatní len z jedného právneho vzťahu, platí, že z každého právneho vzťahu sa nárok na nemocenské posudzuje osobitne, čiže nemalo by vadiť, že bude mať príjem v druhom právnom vzťahu. Ak si uplatní PN v oboch vzťahoch, potom má nárok na náhradu príjmu pri PN z každého právneho vzťahu osobitne.
Pani Motyčková, ďakujem za odpoveď. Ešte by ma zaujímalo ako správne postupovať pri odvode poistného na sociálne a zdravotné poistenie v tomto prípade. Zamestnanec sa rozhodol, že PN si uplatní iba zo zamestnania a z druhého PV mu bude vyplatená mesačná odmena za výkon funkcie štatutára. Pre sociálne poistenie sa obdobie PN z 1.PV (zo zamestnania) bude považovať ako vylúčenie platiť poistné, pri druhom PV sa PN zohľadňovať nebude a poistné sa zaplatí v plnej výške? Čo sa týka zdravotného poistenia - poistné zaplatí z úhrnu 1.PV+2.PV a do ZP sa iba oznámi trvanie PN? Do mesačného výkazu sa uvedie počet kalendárnych dní za celý mesiac alebo 31KD-KD trvania PN? Ako sa na účely ZP zohľadní, že v jednom PV bol časť mesiaca PN a z druhého PV mal príjem za celý mesiac? Ďakujem.