Jojo780
22.10.15,09:24
Dobrý deň,



ak žiadame ako právnická osoba zaplatené poistné bez právneho dôvodu na zdravotné poistenie (invalidné dôchodky priznané spätne od r. 2012) aplikuje sa tu prosím premlčacia doba, ak áno v akom trvaní ? Ďakujem.
suklova
22.10.15,12:37
Dobrý deň, zamestnanec požiadal o dôchodok. Vystavovala som mu ELDP ku dňu 30.9.2015.Aj po priznaní SP bude naďalej u nás pracovať. Rozhodnutie o SP zatiaľ nedostal. Pokiaľ viem, tak do SP /RLFO/ nezasielam. Ako je to s odvodmi /IP a Pvn/ za mesiac 10/2015, ak ešte nemám rozhodnutie o priznaní SP? Ďakujem.
VÍNO NITRA
23.10.15,11:15
Zrážaš poistné až do obdržania rozhodnutia o priznaní starobného dôchodku normálne. Keď zamestnanec prinesie rozhodnutie, urobíš opravné výkazy a rozdiel v poistnom si vyžiadaš zo SP alebo uhradíš v ďalšom mesiaci o to menej.
vnet
28.10.15,05:49
Dobrý deň, pracovníčka podala výpoveď k 31.10.2015. Ústne povedala kolegyniam , že ide požiadať o predčasný dôchodok. Mne ako účtovníčke volala, že potrebuje ELDP k 31.10.2015 do SP.Nárok na odchodné má -prvý odchod.A teraz mám výklad dvoch právnikov. Jeden mi povedal, že ak do skončenia pracovného pomeru alebo do 10dní po skončení mi nedá žiadosť o vyplatenie odchodného, už viac nemá naňho nárok. Druhý tvrdí , že nárok má ak aj dá žiadosť povedzme za rok. Žiadosť o dôchodok do SP ešte nedala, chce ho dávať až po skončení prac.pomeru, teda v novembri . Predčasný dôchodkový vek dosiahla 7.9.15 Moja otázka, kto má pravdu.
Jojo780
29.10.15,12:55
Dobrý deň,



rád by som sa opýtal, keď je rozdiel v nároku na ID - 45 percentný pokles... napr. od 15. 8. a deň priznania 17. 9. - za ktorý mesiac sa môže uplatniť už odvod vo výške 2 percent do ZP za august alebo za september ? Ide o špecifikum, ktoré je vyznačené v Rozhodnuti o priznaní ID zo Sociálnej poisťovne. Ďakujem.
Jana Motyčková
29.10.15,13:44
Ak má priznaný pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 15.8., tak za august.
suklova
02.11.15,13:32
Zamestnanec nám doručil /ním vypravovanú/ dohodu o ukončení PP, s ktorou sme nesúhlasili. Bolo mu zaslané upozornenie na porušenie prac.disciplíny s tým, že sme ho upozornili, že keďže neakceptujeme túto dohodu s tým, že ak nedôjde k náprave, tak s ním ukončujeme pracovný pomer výpovedou a teda mu začína plynúť výpovedná doba a zároveň ho upozornujeme, že zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku /má to aj v zmluve/. Zamestnanec však naďalej nechodil do práce. Ale keďže mu doba určitá skončila skôr, tak sme s ním ukončili PP na dobu určitú o mesiac skôr. Máme teraz právo vymáhať si peňažnú náhradu? Dlžka absencie bola 1,5 mesiaca. Ďakujem.
certik
04.11.15,09:47
Zamestnanec dal výpoveď k 6.11.2015. Podľa PZ by mu mala začať plynúť výpovedná lehota od 01.12. do 31.12.2015.

Zamestnávateľ s výpoveďou nesúhlasí, ale aj tak tento zamestnanec už 7.11.2015 začne pracovať v inej firme v zahraničí, čo znamená, že ho terajší zamestnávateľ nedonúti pracovať počas výpovednej doby.
Čo môže urobiť terajší zamestnávateľ aby neostal poškodený.
Ako postupovať s odhláškami na poisťovne...
Ďakujeme.
Kristína
04.11.15,13:13
Dobrý deň,

pri kontrole pracovných zmlúv a dodatkov jednej zamestnankyne som zistila nasledovné:

1. uzavretie pracovnej zmluvy na dobu určitú 2.10.2006 - 31.3.2007

2. uzavretie novej pracovnej zmluvy na dobu určitú 1.4.2007 - 31.2007, dátum uzavretia zmluvy 16.3.2007

3. uzavretie novej pracovnej zmluvy na dobu neurčitú od 1.1.2008 až dodnes, dátum uzavretia zmluvy 18.12.2007

Zistila som však, že bol podaný iba jeden registračný list na prihlášku zamestnankyne do Sociálnej poisťovne v súvislosti s uzavretím prvej pracovnej zmluvy na dobu určitú od 2.10.2006. Žiadna odhláška k 31.3.2007 a ani nasledovná prihláška od 1.4.2007, odhláška k 31.12.2007 a znovu prihláška od 1.1.2008...

Moja otázka znie, či je možné brať takéto reťazenie pracovných pomerov jedného zamestnanca ako jeden súvislý pracovný pomer so začiatkom od 2.10.2006 až do dnešného dňa? Je to veľký problém?

Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
04.11.15,15:20
Nie je to súvislý pracovný pomer. Problém to bude, ak Vám príde kontrola zo SP.
eva6459
06.11.15,13:10
Zamestnávateľ chce poskytovať zamestnanecké benefity formou cvičenia s cvičiteľom raz týždenne. Cvičiteľa bude zamestnávať na dohodu, odmenu a poistné bude platiť z prostriedkov zamestnávateľa. Budú tieto benefity pre zamestnancov nepeňažným príjmom a ako ich oceniť? Bude odmena na dohodu a poistné pre zamestnávateľa daňovým výdavkom, za akých podmienok?
maruska001
09.11.15,08:29
Zdravim,

zamestnanci pracujuci v nepretrzitej prevadzke pracovali aj na nocnej 24.10.2015, cize pracovali o hodinu viac (zmena z letneho casu na zimny), su odmenovani hodinovou sadzbou, je tato hodina nadcas?



dakujem
brikina
18.11.15,16:39
Dobrý deň, dnes mi matka nášho zamestnanca prišla povedať, že náš zamestnanec je vo vyšetrovacej väzbe. Mám mu nahlásiť neospravedlnenu absenciu alebo ospravedlnenu? Dakujem za odpoveď
botuľa
21.11.15,09:31
Dobrý deň prajem, potrebovala by som od Vás radu, týkajúcu sa tehotnej zamestnankyne.Bola zamestnaná od 05/2013. Momentálne je tehotná a jej pracovisko sa bude rušiť, takže dostane výpoveď k 31.12.2015. Termín pôrodu má predbežne 03/2015. Momentálne je PN. Akým spôsobom by bolo najlepšie riešiť túto situáciu aj z pohľadu podpory v nezamestnanosti. Ak by bola PN až do materskej dovolenky, neprišla by po uplynutí materskej a rodičovskej dovolenky o nárok na podporu v nezamestnanosti? Ďakujem pekne za ochotu:
Jana Motyčková
21.11.15,13:43
Ak by bola PN až do materskej, a teda ak sa nezaregistruje na ÚP, tak keď by chcela ísť na ÚP až keď bude mať dieťa 3 roky, podporu už nedostane.
Aj keby sa teraz na ÚP registrovala a začala poberať podporu a následne by išla na PN a materskú, tak keď bude mať dieťa 3 roky tak isto už podporu (nevyčerpaný zvyšok) nedostane.
Čo by sa dalo - ak sa zaregistruje na ÚP po skončení zamestnania, začne poberať podporu, potom môže podporu prerušiť a poberať nemocenské a materské, z ÚP ju vyradia. Následne ak sa zaeviduje do 2 rokov od vyradenia opätovne na ÚP,môže zvyšok podpory "dobrať". Samozrejme musí plniť povinnosti voči ÚP.
Ak by PN pokračovala až do materskej, na ÚP ju nezaregistrujú. V tom prípade iba ak by po skončení poberania materského sa hneď zaevidovala na ÚP, ak to stihne cca do 1 roka od skončenia zamestnania, mohla by ešte splniť podmienky nároku na dávku a mohla by poberať dávku v nezamestnanosti.
botuľa
21.11.15,17:45
Čo by sa dalo - ak sa zaregistruje na ÚP po skončení zamestnania, začne poberať podporu, potom môže podporu prerušiť a poberať nemocenské a materské, z ÚP ju vyradia. Následne ak sa zaeviduje do 2 rokov od vyradenia opätovne na ÚP,môže zvyšok podpory "dobrať". Samozrejme musí plniť povinnosti voči ÚP.





Ďakujem pekne, p. Motyčková, tento úsek ma zaujal:-) Ak by sa zaregistrovala na Úrad práce (do tých 2 rokov) a dobrala podporu v nezamestnanosti, nebude problém v tom, že je na rodičovskej dovolenke - poberá rodičovský príspevok? Ďakujem ešte raz za ochotu
Jana Motyčková
22.11.15,17:31
Na rodičovskej dovolenke nebude a rodičovský príspevok nevadí. (Rodíčovská dovolenka je voľno počas trvania pracovného pomeru a to nie je jej prípad). Samozrejme toto je stav pri dnes platných zákonoch.
suklova
27.11.15,14:04
Dobrý deň. Poprosím o radu. Zamestnankyňa bola od 1.1.2015 do 30.9.2015 PN od 1.10.2015 do 31.102015 si čerpala starú dovolenku. od 1.11.2015 do 09.11.2015 bola očr. 10.11. -11.11. doniesla ošetrenie u lekára /celodenné/. Ku dňu 11.11. ukončila PP. Aký nárok ma na dovolenku za rok 2015? fyzicky neodpracovala ani deň. Dovolenka sa jej zarátava ako keby pracovala? Čiže nárok 1,5 dňa? Ďakujem.
Mila123
03.12.15,21:40
Dobrý večer,
opatrovateľka, ktorá je szčo v AT (rakúska živnosť) viac ako 5 rokov, podáva pravidelne DP aj na SK. Sociálne a zdravotné poistenie uhrádza v AT. Iný príjem za predchádzajúce roky nemáva. Chcem sa opýtať, ak by si takáto szčo otvorila živnosť aj na Slovensku, ako sa bude posudzovať pre účely sociálneho a aj zdravotného poistenia?
ďakujem
Jana Motyčková
04.12.15,06:34
Podá na SP žiadosť o určenie príslušnosti k právny predpisom. Podľa toho, ako jej to určia, bude platiť poistné z oboch živností.
Analytik1
04.12.15,11:47
Dobrý deň, mám otázku ohľadom náhrady za riadne čerpanú dovolenku starostu. Ako mu spočítať náhradu za dovolenku? Dovolenku mu preplatím hodinovou priemerkou x počet h ako u bežných zamestnancov, počítanou presne tak ako je v ZP v §134? ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
04.12.15,13:06
Nie. Zákon o platových pomeroch starostov - priemerným mesačným platom na účely §2 ods. 2 (dovolenka) je jedna dvanástina súčtu platu (suma podľa tabuliek, resp na základe rozhodnutia zastupiteľstva, nie skutočný brutto príjem) za obdobie dvanástich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov predchádzajúcich mesiacu, v ktorom vznikla potreba zistenia priemerného mesačného platu. Priemerný mesačný plat sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.


Potom prepočet na deň - podľa dní v danom mesiaci. Či kalendárnych alebo pracovných závisí od toho ako im krátia plat - týždenný pracovný čas pod. podľa Zákonníka práce sa na nich nevzťahuje. Ale 100% našich klientov u starostov uvádza pracovný čas po- pi a podľa toho krátia plat a preplácajú dovolenku. T.j. napr. v novembri pre zistenie dovolenkového priemeru priemerný plat vydelia 21 pracovnými dňami.
Mila123
04.12.15,13:59
Podá na SP žiadosť o určenie príslušnosti k právny predpisom. Podľa toho, ako jej to určia, bude platiť poistné z oboch živností.

áno, ak by jej SP určila príslušnosť k SK, platila by poistenie iba na Slovensku aj z príjmu z AT stala by sa okamžite povinne poistenou osobou nakoľko za rok 2014 mala príjem prevyšujúci 12 násobok min. VZ ?
ďakujem
zlolen
07.12.15,08:17
Dobrý deň

Prosíme poradiť, zamestnanec sa zúčastnil slávnostného odovzdávania Jánskeho plakety, može mať v mzdách zákonné voľno platené alebo musí si na ten deň vypísať dovolenku.

Ďakujeme
kajanakaja
08.12.15,12:35
Dobrý deň,

prosím o radu. Členom DR schválilo valné zhromaždenie za jeden deň mimoriadnu jednorázovú odmenu, ktorá prevyšuje maximálny VZ do SP. Kedže majú zmluvy, kde majú zakotvené, že nemajú právo na odmenu, neboli do SP prihlásení. Chápem správne, že je to nepravidelný príjem a odvediem sumu z max.na jeden deň, kedže nie je predpoklad, že by sa uvedené ešte opakovalo. Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
08.12.15,13:53
To ťažko povedať, schválením odmeny stratili platnosť pôvodné zmluvy? Skúste dať dopyt na SP.
Jana Motyčková
08.12.15,13:57
Dobrý deň

Prosíme poradiť, zamestnanec sa zúčastnil slávnostného odovzdávania Jánskeho plakety, može mať v mzdách zákonné voľno platené alebo musí si na ten deň vypísať dovolenku.

ĎakujemeZamestnávateľ môže​ pracovné voľno náhradou (alebo bez náhrady) aj z iných dôvodov ako sú vymenované v Zákonníku práce. Čiže môže mať ja platené P ak s tým zamestnávateľ súhlasí.
kajanakaja
08.12.15,19:16

Komentár od Jana Motyčková (http://www.porada.sk/member.php?u=36105) Dnes 15:53
#7079 (http://www.porada.sk/t37548-p354-post.html#post2799151)




To ťažko povedať, schválením odmeny stratili platnosť pôvodné zmluvy? Skúste dať dopyt na SP.



Ďakujem p. Motyčková za odpoveď, dám dopyt do SP, ale pýtala som sa nášho právnika a nestratili platnosť, toto bolo mimoriadne a jednorázové.
Jana Motyčková
09.12.15,16:27
Ak vám to právnik schválil, tak s nárokom na odmenu sú teda len ten deň, za ktorý majú odmenu a na ten deń ho prihlásite s nepravideným príjmom do SP a za ten deň zaplatíte poistné. Do ZP na posledný deň mesiaca, za ktorý je príjem zúčtovaný.
pam000
15.12.15,04:44
Dobrý deň, chceme zamestnať Mexičana s tým, že výkon práce bude v Mexiku. Prihlásim zamestnanca do našej ZP a SP? Ďakujem
anitap
29.12.15,11:08
Dobrý deň, prosím o radu v nasledujúcom prípade:


Známy je od 1.10.2015 zamestnaný po skončení VŠ prvýkrát na HPP. Predtým bol ako študent VŠ na DoBPŠ kvôli vyššiemu príjmu poistený na dôch. poistenie v období 12/2014 - 4/2015. Môže ešte vstúpiť do 2. piliera? Ako je to so vstupom do 2. piliera po všetkých tých zmenách teraz?


Ospravedlňujem sa, ale chcela som napísať otázku do témy o 2. pilieri, ale je uzavretá.



Ďakujem
Jana Motyčková
30.12.15,08:09
Vstúpiť môže do dovŕšenia 35 rokov.
suklova
13.01.16,09:55
Poprosím o radu. Chceme zamestnať zamestnanca na kratší pracovný čas s hodinovou sadzbou. Aký mám uviesť týždenný pracovný čas u zametnanca, ak tie hodiny budú rôzne. Napr. 1 mesiac odpracuje 40 hodín mesačne a iný 20 hodín.

Ďakujem.
Jana Motyčková
13.01.16,10:53
Nedá sa zmluvne pri pracovných zmluvách dohodnúť dohodnutý úväzok rozpätím, musí byť jedným číslom. Ale môžete si dohodnúť nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a v takom prípade priemerný pracovný čas v období najviac 4 mesiacov nesmie presiahnuť tento dohodnutý úväzok (pracovný čas). Potom ak by mal robiť navyše, už to musí byť nadčas. U zamestnanca s kratším pracovným časom nie je možné nadčas nariadiť, iba dohodnúť.
suklova
13.01.16,11:23
A ak odpracuje menej? To nevadí?
chudaska
16.01.16,19:47
Dobrý večer, chcela by som poradiť? Keď lekár podniká ako SZČO, ale on nie je registrovaný na živnostenskom úrade ale na VÚC...viete mi poradiť, vraj on nemôže zamestnávať iného lekára, má 2 ambulancie a do jednej chcel zamestnať iného lekára,ale vraj to nie je možné, musel by mať vraj s.r.o...Viete mi k tomu viacej poradiť,prečo to tak je? ďakujem
zlolen
22.01.16,12:49
Dobrý deňProsíme poradiť, kedy sú potrebné skúšky z ochrany osobných údajov, vo firme sa spracúvajú mzdy aj personalistika, viem už toľko, že musíme mať Bezpečnostný projekt, osoby ktoré pracujú s osobnýmy údajmi majú mať Poučenie, ale kedy je potrebný "test" alebo " skúšky", asi sa prihlasuje na takéto skúšky, záleží to len od rozhodnutia zamestnávateľa ...,prosim v skratke o vysvetlenie, ďakujem pekne.
skonline
28.01.16,08:10
Dobrý deň, po minulé roky zvykla byť začiatkom roka zverejnená téma Mzdové veličiny pre aktuálny rok, kedy ju doplníte pre rok 2016? myslím že to bola užitočná online pomôcka pre mzdárov...
Jana Motyčková
28.01.16,11:39
Myslela som si , že to tam už je dávno, ale naozaj som to nenašla. Už som to tam dala.
petkor
16.02.16,09:30
Zamestnanec na dohodu o PČ mal chybne vypočítanú mzdu ešte za jún 2015, mal menej hodín odpracovaných ako mal v mzde. Mzda mu bola aj vyplatená na účet.
Dá sa to teraz v 02/2016 opraviť? Podám opravné výkazy na ZP a SP a zamestnanec mi toto vráti?
Ako mu potom vystaviť potvrdenie o zdaniteľnej mzde? Už po oprave, aj keby to vrátil až teraz?
Zamestnanec to chce opraviť, pretože ak by som mu opravila túto mzdu, vyšiel by mu príjem do 1.901 € a keďže je to dôchodca, dostal by vrátenú daň zo ZČ. Jedná sa o cca 10 €.
Ďakujem za rady.
Jana Motyčková
16.02.16,09:55
Toto neporadím z daňového hľadiska, mzda už bola vyplatená, je po 31.1....
Možno niekto iný.
Jana Motyčková
16.02.16,13:58
Takže opraviť výkazy, mesačný prehľad, vrátiť do pokladne s minuloročným dátumom - ak si to zamestnávateľ vezme na triko.
petkor
16.02.16,18:04
Tak do pokladne to môžem vrátiť ešte v minulom roku, ale nebude vadiť, že podávam opravné výkazy až teraz?
Jana Motyčková
17.02.16,07:09
Bude to divné, či to bude niekto riešiť... neviem.
ferob
17.02.16,14:51
Mama mala nárok na riadny starobný dôchodok ešte 06/2014, lenže doteraz ešte nepožiadala, čiže dôchodok neberie žiadny (naďalej je v pracovnom pomere v ČR). Idem jej robiť daňové priznanie FO, typ A. Zaujíma ma, či má nárok na odpočítateľnú položku za rok 2015. Keby poberala starobný dôchodok, tak viem, že nemôže, ale čo v takom prípade? Akože u nej to nebude mať žiaden vplyv, lebo má len príjem z ČR a tam uplatním metódu vyňatia, čiže aj tak bude vo výsledku nula. Len to chcem mať správne, ako vyplniť riadok 27 v daň. priznaní.
Jana Motyčková
18.02.16,06:47
Má nárok na NČ.
ferob
18.02.16,12:05
A potom keď požiada o starobný dôchodok a spätne jej ho priznajú od 06/2014, nebude treba dodatočné daňové priznanie za rok 2015?
Jana Motyčková
18.02.16,13:05
Ak predpokladá, že bude žiadať spätne o priznanie dôchodku, NČ by dom v DP neuplatňovala.
§ 32 ods. 11 "Daňovník, ktorému bol spätne priznaný dôchodok (§ 11 ods. 6) k začiatku bezprostredne predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku zdaňovacích období predchádzajúcich tomuto zdaňovaciemu obdobiu, podáva za tieto zdaňovacie obdobia dodatočné daňové priznanie, ak si za tieto zdaňovacie obdobia uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. "
Podľa uvedeného, ak si uplatňoval NČ a spätne mu bol priznaný dôchodok, tak ma podať DP (aj keď by sa výsledok nezmenil).


Aj keď na druhej strane zákon nehovorí pri NČ o možnosti uplatniť ale o automatickom uplatňovaní. Prípadne si dajte dopyt na FS.
mapope
22.02.16,12:59
Dobrý den pani Motyčková, poprosila by som vas o radu, usmernenie.



Mame zamestnankynu, ktorá je u nás vo firme zamestnaná od 15.2.2016 na DoPČ, - 2dni v týždni po 5hod. (pondelok, utorok).



HPP ukončila k 16.2.2016 (v inej firme, nie u nás) a následne sa isla zaevidovat na UP. Dnes - 22.2.2016 doniesla PN-ku a ja neviem, čo s ňou. Mám jej vyplatiť Nahradu príjmu - prvých 10dni a potom zaslat PN na SP od 11- teho dňa? nemal PN-ku zaniest na UP?

Z čoho sa jej vlastne bude PN počítať (PN bude trvat min. 8tyzdnov). Nevzťahuje sa na zamestnankynu este ochr. lehota?

Dakujem za objasnenie.
Jana Motyčková
22.02.16,13:23
Mala by jednu PN doniesť do SP (resp. k bývalému zamestnávateľovi) a druhú k vám. Ja som toho názoru, že keďže DoPČ vznikla pred skončením PP, tak jej trvá ochranná lehota zo zamestnania a zároveň má nárok na náhradu príjmu a následne nemocenské z DoPČ. Čiže bude mať súbeh dávok z dvoch poistení.
Ak by DoPČ začala až po skončení PP, potom by v ochrannej lehote nebola, lebo ochranná lehota končí vznikom nového poistenia.
Takže náhradu príjmu vyplaťte a pošlite ju,aby si dala vypísať aj druhú PN pre predchádzajúceho zamestnávateľa.
mapope
22.02.16,13:49
a ak sa zaregistrovala na UP, nic sa na tom nemeni? ked bude mat subeh poisteni, vyplatia jej aj davku v nezamestnanosti?
Jana Motyčková
22.02.16,14:03
Kým bude dostávať nemocenské, nebude dostávať dávku v nezamestnanosti. Ale vyplácanie dávky v nezamestnanosti bude pokračovať po skončení poberania nemocenského. T.j. napr. od 17.2. je na ÚP, od 22.2. do 20.4. bude poberať náhradu príjmu resp. nemocenské. ÚP jej teraz vypočíta dávku v nezamestnanosti, vyplatí ju za obdobie od 17.2. do 21.2., potom preruší vyplácanie a od 21 .4. bude pokračovať dávka v nezamestnanosti zvyšných skoro 6 mesiacov. (ak má nárok na 6 mesačnú dávku)
mapope
22.02.16,14:08
dakujem pekne za ozrejmenie.
chudaska
26.02.16,14:54
Dobrý deň, viete mi poradiť kam v dan. priznaní je potrebné zaradiť príjmy obchodného zástupcu, ktorý pracuje pre PROVIDENT? ďakujem za pomoc.
Kristina27
27.02.16,08:48
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý v našej firme pracoval 2 mesiace (01-02/2015) na dohodu o PČ a 10 mesiacov (03-12/2015) na pracovnú zmluvu. Pracovný pomer naďalej trvá. Môže požiadať našu firmu o vykonanie ročného zúčtovania? Môžeme mu vykonať ročné zúčtovanie dane?

Ďakujem.
Mila123
27.02.16,14:24
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý v našej firme pracoval 2 mesiace (01-02/2015) na dohodu o PČ a 10 mesiacov (03-12/2015) na pracovnú zmluvu. Pracovný pomer naďalej trvá. Môže požiadať našu firmu o vykonanie ročného zúčtovania? Môžeme mu vykonať ročné zúčtovanie dane?

Ďakujem.



samozrejme, ak stíhate (ale žiadosť musí byť podaná do 15022016)
Mila123
27.02.16,14:26
Dobrý deň, viete mi poradiť kam v dan. priznaní je potrebné zaradiť príjmy obchodného zástupcu, ktorý pracuje pre PROVIDENT? ďakujem za pomoc.

má licenciu z MF SR? a pridelené DIČ, ? v takomto prípade patrí do §6, ods. 2, pís. d, riadok č. 8, oddiel VI, DP typ B
Ľaľa
29.02.16,14:34
Zamestnanci mali v roku 2015 okrem príjmov zo závislej činnosti aj iné príjmy.
1. mal aj príjem na základe kúpno-predajnej zmluvy 2600 eur za predaj náhradných dielov na nákladné auto.

2. aj mal príjem na základe zmlúv o dielo vo spolu spolu 750 €. Keďže sú to naši zamestnanci, a uvedené príjmi mali vyplatené tiež u nás, tak pri prvom prípade urobím Roč.zúč.dane ( príjem na základe kúpno-pred.zmluvy 2600 € = § 9 písm. c) a pri druhom prípade budem robiť Daňové priznanie typu B. Príjem zo zmluvy o dielo = podľa § 8 odst. 1 písm.a) zákona o dani z príjmov., a zo sumy 750 € odpočítam sumu 500 Eur, ktorá je oslobodená. Môže to tak byť? Ďakujem.
mapope
03.03.16,20:07
Dobrý deň, poprosila by som radu.
Student pracoval v r. 2015 na DoBPŠ - príjem cca 1200Eur, (dan 70Eur), ku tomuto mal este Zmluvu o dielo, podla Obc. zákoníka vo výske 470Eur.
Neviem, ci staci podať DP typ A, a sumu 470Eur vobec neuvádzať, kedže je to príjem prílezitostny, osl. od dane... ale ako to je so ZP? tiez sa z tejto sumy neplati ZP? ak by som urobila DP B, tak by zaplatil aj 14% na ZP, ktoré nemusi platit? dakujem za objasnenie, ak to ma niekto nastudovane...
adastra1
04.03.16,05:31
Dobrý deň, poprosila by som radu
Možem zamestnancovi uplatniť nedoplatok na zdravotnom poistení za rok 2014 v ročnom zúčtovaní dane, ak zamestnancovi vznikol z daňového priznania /príjem ako zamestnanec + szčo/ a nedoplatok spláca v splátkach, dohodnutých v splátkovom kalendári?
​Ďakujem
Mila123
04.03.16,06:08
Dobrý deň,
podporná doba podľa pri DNP sa počíta za každé poistenie zvlášť? alebo je iba pre "človeka" jedna podporná doba bez ohľadu na druh poistenia.
Ďakujem
ecompka
06.03.16,16:37
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec skončil pracovný pomer 2.2.2016 a 3.2.2016 podal žiadosť o priznanie starobného dôchodku od 3.2.2016. Doniesol o tom potvrdenie zo sociálnej poisťovne. Má nárok na odchodné, ked PP skončil skôr ako mu vznikol nárok na dôchodok?

Ďakujem za odpoveď.
kajanakaja
08.03.16,13:31
Dobrý deň,

poprosila by som o radu ako má postupovať nerezident, ktorý si podal včera DP z príjmov na SR a neuviedol v od. X. štát daňovej rezidencie. Daňový úrad uvedené osobne prebral a nevrátil uvedené na dopísanie. Treba to vôbec opraviť? Ďakujem pekne.
ecompka
08.03.16,17:45
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec skončil pracovný pomer 2.2.2016 a 3.2.2016 podal žiadosť o priznanie starobného dôchodku od 3.2.2016. Doniesol o tom potvrdenie zo sociálnej poisťovne. Má nárok na odchodné, ked PP skončil skôr ako mu vznikol nárok na dôchodok?

Ďakujem za odpoveď.



Prosím vás pekne, tu sa ešte radí, či nie???? Myslím v Drakovi. Minulý rok to bol celý marec, ak sa nemýlim. Načo som si to potom objednala?
Mila123
09.03.16,09:03
Dobrý deň,
podporná doba (z nemocenského poistenia) sa počíta za každé poistenie zvlášť? alebo je iba pre "človeka" jedna podporná doba bez ohľadu na druh poistenia.
Ďakujem



Mám odpoveď......




Želáme Vám dobrý deň.
Na účely určenia plynutia podporného obdobia sa do podporného obdobia z jedného druhu nemocenského poistenia započítavajú iba obdobia, počas ktorých bol poistenec uznaný za dočasne práceneschopného z tohto konkrétneho poistenia, t. j. osobitne sa sleduje podporné obdobie napr. zamestnanca a osobitne podporné obdobie samostatne zárobkovo činnej osoby. Z uvedeného vyplýva, že podporné obdobie sa počíta za každé poistenie zvlášť.
S pozdravom



Mgr. Martina Jakšová



Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Ul. 29. augusta 8-10
813 63 Bratislava
Tel.č.: 0906 171 989
www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk/)
Jana Motyčková
09.03.16,09:49
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec skončil pracovný pomer 2.2.2016 a 3.2.2016 podal žiadosť o priznanie starobného dôchodku od 3.2.2016. Doniesol o tom potvrdenie zo sociálnej poisťovne. Má nárok na odchodné, ked PP skončil skôr ako mu vznikol nárok na dôchodok?

Ďakujem za odpoveď.

Ak ideme striktne podľa zákona, nárok na odchodné nemá. Nárok na odchodné je pri prvom skončení PP po vzniku nároku na dôchodok.
topper1
10.03.16,11:59
Dobrý deň, je denné odškodné za dočasnú pracovnú neschopnosť vyplatené komerčnou poisťovňou zdaniteľným príjmom?
Jana Motyčková
10.03.16,12:16
Podľa § 9 ods. 2 písm. h) sú oslobodeným od dane "plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu,"
eva6459
11.03.16,11:56
Prosím o pomoc pri výkone dvoch zrážok zo mzdy:

Čistá mzda zamestnanca je 783,40 €, má 1 vyživovanú osobu.

Prvá v poradí je prednostná pohľadávka na bežné výživne mesačne 109 €.

Druhá v poradí je neprednostná pohľadávka.
Jana Motyčková
11.03.16,13:09
Ak je to výživné na maloleté dieťa (a už len bežné a nie dlžné), tak ani nepočítam, ale z druhej tretiny (a z časti prvej, na ktorú má nárok len maloletý) vyjde 109 €. A celú prvú tretinu pošlite na neprednostnú - výpočet : 783,40-198,09-49,52 = 535,79. Z toho sa zrazí všetko nad 297,13, to je 238,66 a jedna tretina z 297,13 =99,04 , spolu 337,70.
Takže na výživné 109 a na druhú neprednostnú pošlete 337.70.
finel
12.03.16,12:56
Manželka na materskej dovolenke poberá rodičovský príspevok v ČR, pretože pred narodením dieťaťa tam pracovala, má manžel nárok na nezdanitelnú časť na manželku ak spĺňajú ostatné podmienky nároku na NČZD a môže si manžel uplatniť aj daňový bonus?
foltanpek
14.03.16,09:39
Dobrý deň pani RNDr. Motyčková; zamestnancovi zrážam zo mzdy podľa § 551 OZ (prvá v poradí) sumu 82 €, druhá v poradí je exekúcia (neprednostná) zrážka zo mzdy, zrážané sú spolu vo výške prvej tretiny; dňa 11.03.2016 zamestnanec spôsobil zamestnávateľovi škodu, zasadla škodová komisia, spísal sa protokol o škode, zápisnica z rokovania škodovej komisie, dnes 14.03.2016 sa spísala sa dohoda o uznaní záväzku nahradiť škodu v zmysle § 191 ods.1 a 3 ZP; z vášho školenia viem, že poradie zrážky zo mzdy sa spravuje dňom uzatvorenia dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom;
ako mám postupovať, keď prvá tretina je vyčerpaná zrážkami zo mzdy a dohoda o zrážkach zo mzdy podľa § 20 ZP tiež podlieha tretinovému systému; bude čakať ako tretia v poradí? Alebo môže dlh (hoci je to malá suma, ale aj to by malo byť správne) zaplatiť do pokladne? Poraďte mi prosím; ďakujem
Jana Motyčková
14.03.16,12:12
Buď budete čakať, kým príde na rad, alebo vám to zaplatí do pokladne. Ak to zaplatí do pokladne, nie je to zrážka na základe dohody o zrážkach, je to jeho vysporiadanie pohľadávky. Samozrejme takáto platba do pokladne nemôže ovplyvniť výšku exekučných a podobných zrážok.
foltanpek
14.03.16,12:46
Pani RNDr. Motyčková, keď pohľadávku zaplatí do pokladne, k príjmovému dokladu doložím rozhodnutie zamestnávateľa s požiadavkou náhrady škody; protokol o škode, zápisnicu z rokovania škodovej komisie založím ako škodovú udalosť do centrálnej evidencie; bude to postačujúce? Ďakujem
Kristina27
14.03.16,13:54
Dobrý deň, neviem, či uvažujem správne:

1. Zamestnancovi bol 7.3.2016 spätne priznaný invalidný dôchodok od 10/2015 (60%). Opravujem výkazy do ZP. Už som sa dočítala na porade, že vrátené poistné je zd. príjmov v zmysle § 5 ods. 1 pím. i), že sa z toho zrazí preddavková daň, že to nevstupuje do VZ pre SP a ZP.
V mesačnom prehľade to riešim cez § 40 ZDP r. 3. Mesačné prehľady spätne neopravujem.

2. Dočítala som sa na porade, že vrátené poistné za minulé roky je považované za zdaniteľný príjem aktuálneho roka. Je to tak aj pri účtovaní? V minulom roku som účtovala poistné platené zamestnávateľom do nákladov, tento rok vrátené poistné zamestnávateľa zaúčtujem do výnosov. Už som sa naplašila, že budem musieť podávať opravné DP.
finel
14.03.16,15:32
Dobry den pani RNDr.Motyčkova, chcela by som vas poprosit o radu, ci si moze manzel uplatnit NCZD na manzelku, ktora pred narodenim dietata pracovala v ČR a pobera odtial aj rodicovsky prispevok. Byvaju v spolocnej domacnosti a spolu sa staraju o dieta, a ci ma manzej narok aj na danovy bonus. Dakujem
uctoeva
15.03.16,07:04
Prerušená živnosť 15.1.2014-18.3.2015

- V daňovom priznaní uvádza sa počet mesiacov 10

- môžeme si uplatniť 40% výdavky

- živnosť je znova prerušená od 5.1.2016, za rok 2015 nám vyšlo platiť preddavky. Budeme musieť tieto preddavky platiť?

Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
15.03.16,07:16
Pani RNDr. Motyčková, keď pohľadávku zaplatí do pokladne, k príjmovému dokladu doložím rozhodnutie zamestnávateľa s požiadavkou náhrady škody; protokol o škode, zápisnicu z rokovania škodovej komisie založím ako škodovú udalosť do centrálnej evidencie; bude to postačujúce? Ďakujem

Áno, to je v poriadku.
Jana Motyčková
16.03.16,06:23
Dobry den pani RNDr.Motyčkova, chcela by som vas poprosit o radu, ci si moze manzel uplatnit NCZD na manzelku, ktora pred narodenim dietata pracovala v ČR a pobera odtial aj rodicovsky prispevok. Byvaju v spolocnej domacnosti a spolu sa staraju o dieta, a ci ma manzej narok aj na danovy bonus. Dakujem
Môže si uplatniť a má nárok na daňový bonus.
Jana Motyčková
16.03.16,06:29
Prerušená živnosť 15.1.2014-18.3.2015

- V daňovom priznaní uvádza sa počet mesiacov 10

- môžeme si uplatniť 40% výdavky

- živnosť je znova prerušená od 5.1.2016, za rok 2015 nám vyšlo platiť preddavky. Budeme musieť tieto preddavky platiť?

Ďakujem za odpoveď

V DP 10 mesiacov, môže uplatniť 40% výdavky, najviac 420x10 €.

K preddavkom viď § 34 ods. 8 :
(8) Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9), poberanie príjmov z použitia diela a použitia umeleckého výkonu (§ 6 ods. 4) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku, ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností; daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 4 oznámi túto skutočnosť správcovi dane.
Jana Motyčková
16.03.16,06:47
Dobrý deň, neviem, či uvažujem správne:

1. Zamestnancovi bol 7.3.2016 spätne priznaný invalidný dôchodok od 10/2015 (60%). Opravujem výkazy do ZP. Už som sa dočítala na porade, že vrátené poistné je zd. príjmov v zmysle § 5 ods. 1 pím. i), že sa z toho zrazí preddavková daň, že to nevstupuje do VZ pre SP a ZP.
V mesačnom prehľade to riešim cez § 40 ZDP r. 3. Mesačné prehľady spätne neopravujem.

2. Dočítala som sa na porade, že vrátené poistné za minulé roky je považované za zdaniteľný príjem aktuálneho roka. Je to tak aj pri účtovaní? V minulom roku som účtovala poistné platené zamestnávateľom do nákladov, tento rok vrátené poistné zamestnávateľa zaúčtujem do výnosov. Už som sa naplašila, že budem musieť podávať opravné DP.

1. V prehľade dávame príjem do r.0 a preddavky do r.1. Je to zo zákona príjem tohoto roka, t.j. aj preddavok tohoto roka. Ostatné áno.
2. Účtovanie neovládam.
Maaaria
17.03.16,05:18
Dobrý deň!

mám zamestnanca, ktorý celý rok 2015 pracoval

od 1.1.-18.9-TPP

od 19.9.-31.12. bol už poberateľom star.dôchodku a zároveň pracoval už len na dohodu.

Vyplňam mu DP typ A a neviem si rady s odd.III, či tam aj v tomto prípade uvádzam údaje. Lebo keď zadám výšku dôchodku t..1500eur tak mu o túto čiastku poníži NčZD ale podľa mňa by mal nárok na celú výšku 3803,33.

Vopred ďakujem za odpoveď!
Janula1
17.03.16,06:20
Dobrý deň,



môže si uplatniť daňovník NČZD na manželku ak:

manželka bola od 1.1.2015 - 31.10.2015 evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná. Dávku v nezamestnanosti mala len za 01/2015 vo výške 102 Eur.

Od 1.11. 2015 si otvorila živnosť, dostala dotáciu na živnosť 2800 Eur, ktoré vydokladovala výdavkami, zo živnosti vyšla celkovo strata 200 Eur (daňová evidencia).



Manžel si v daňovom priznaní uplatní NČZD na manželku 3803,33/12*10 = 3169,44 Eur. Uvažujem správne?



Ďakujem.
Jana Motyčková
17.03.16,07:44
Dobrý deň!

mám zamestnanca, ktorý celý rok 2015 pracoval

od 1.1.-18.9-TPP

od 19.9.-31.12. bol už poberateľom star.dôchodku a zároveň pracoval už len na dohodu.

Vyplňam mu DP typ A a neviem si rady s odd.III, či tam aj v tomto prípade uvádzam údaje. Lebo keď zadám výšku dôchodku t..1500eur tak mu o túto čiastku poníži NčZD ale podľa mňa by mal nárok na celú výšku 3803,33.

Vopred ďakujem za odpoveď!
V II. oddieli sa píše - poberal som na začiatku zdaňovacieho obdobia dôchodky ....
On na začiatku zdaňovacieho obdobia dôchodok nepoberal, takže nedáva áno, ani sumu.
Jana Motyčková
17.03.16,07:47
Dobrý deň,



môže si uplatniť daňovník NČZD na manželku ak:

manželka bola od 1.1.2015 - 31.10.2015 evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná. Dávku v nezamestnanosti mala len za 01/2015 vo výške 102 Eur.

Od 1.11. 2015 si otvorila živnosť, dostala dotáciu na živnosť 2800 Eur, ktoré vydokladovala výdavkami, zo živnosti vyšla celkovo strata 200 Eur (daňová evidencia).



Manžel si v daňovom priznaní uplatní NČZD na manželku 3803,33/12*10 = 3169,44 Eur. Uvažujem správne?



Ďakujem.

Mohol by si ju uplatniť za 10 mesiacov, ale manželka mala príjmy - minimálne 2800 € a 102 €, a samozrejme aj iné príjmy, napr. zo živnosti, ak mala.
Janula1
17.03.16,08:08
Ďakujem za odpoveď.



Ešte k NČZD na manželku by ma zaujímalo:

manžel si teda môže uplatniť NČZD na manželku za 10 mesiacov - 2800 Eur (dotácia na podnikanie) - 102 Eur (dávka v nezamestnanosti)



Manželka mala celkové príjmy zo živnosti 2800 Eur (dotácia)

a celkové výdavky zo živnosti 3000 Eur (manželka viedla daňovú evidenciu).



Pre potreby výpočtu NČZD na manželku sa dá v daňovom priznaní manžela odpočítať aj výdavky zo živnosti manželky?

Myslím takto: 3803,33/12*10 = 3169,44 Eur



Od sumy 3169,44 Eur odpočítam iba príjmy manželky? Alebo môžem od príjmov odpočítať celkové výdavky zo živnosti? Teda: 3169,44 - (2800 - 102 - 3000) = 3169,44 - 0 = 3169,44



Výdavky zo živnosti sa od príjmov neodpočítavajú?
finel
17.03.16,08:48
Dobry den, ak manzelka cast roka 2015 poberala matersku z ČR, pretoze tam pracovala, musi si manzel pri uplatneni NČZD na manželku tento prijem odpocitat? Dakujem .
Jana Motyčková
17.03.16,11:29
Áno, aj materská z ČR je príjmom manželky pre uplatnenie NČZD.
Jana Motyčková
17.03.16,11:40
Ďakujem za odpoveď.



Ešte k NČZD na manželku by ma zaujímalo:

manžel si teda môže uplatniť NČZD na manželku za 10 mesiacov - 2800 Eur (dotácia na podnikanie) - 102 Eur (dávka v nezamestnanosti)



Manželka mala celkové príjmy zo živnosti 2800 Eur (dotácia)

a celkové výdavky zo živnosti 3000 Eur (manželka viedla daňovú evidenciu).



Pre potreby výpočtu NČZD na manželku sa dá v daňovom priznaní manžela odpočítať aj výdavky zo živnosti manželky?

Myslím takto: 3803,33/12*10 = 3169,44 Eur



Od sumy 3169,44 Eur odpočítam iba príjmy manželky? Alebo môžem od príjmov odpočítať celkové výdavky zo živnosti? Teda: 3169,44 - (2800 - 102 - 3000) = 3169,44 - 0 = 3169,44



Výdavky zo živnosti sa od príjmov neodpočítavajú?

Tu je téma k NČ na manželku, platí to aj v r. 2016 : http://www.porada.sk/t240985-nezdanitelna-cast-zakladu-dane-na-manzelku-manzela-za-rok-2014-a.html

Od príjmu manželky sa odpočítava iba poistné szčo, ostatné výdavky nie.
Výpočet závisí aj od príjmu manžela, ale pri nižšom príjme je postup taký, že od 3803,33 sa odpočíta príjem manželky, vydelí 12 a násobí počtom mesiacov.
Janula1
17.03.16,11:57
Ďakujem pekne za odpoveď,

p. Motyčková, preto som bola neistá s tými výdavkami SZČO, lebo podľa knihy p. Mihála "Daňové a odvodové tipy IV" je napísané, že vlastný príjem manželky je príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, podľa názoru autora komentára sa započíta príjem znížený o výdavky(je to na str. 60). Preto som nevedela, že či mám odrátať iba poistné alebo aj výdavky.
Jana Motyčková
17.03.16,12:07
Túto formuláciu má p. Mihál aj v priloženom linku, ja s ním nesúhlasím, a aj iné výklady, ktoré som videla nehovorili o základe dane iba o príjme mínus poistné.
Janula1
17.03.16,12:10
veľmi pekne Vám ďakujem za upresnenie p. Motyčková
suklova
18.03.16,08:26
Zamestnankyňa nám po ukončení MD písomne oznámila, že nastupuje na RD a RD si bude čerpať do 3 rokov veku dieťaťa. Na jej miesto sme teda prijali náhradu /doba určitá/. Ak nám teraz zase listom oznámila, že chce o mesiac nastúpiť do práce, musíme jej toto umožniť? Ďakujem.
Jana Motyčková
18.03.16,09:07
Áno .
uctoeva
19.03.16,17:55
Dôchodca dostal peniaze za hory 2.948,82 € po odpočte 500€ = 2448,82 € - 25% ( 612,20) = základ dane 1836,62 €. Je povinný podať daňové priznanie keď neprekročil sumu 1902 € ?

Ďakujem
kivo
20.03.16,14:30
Dobrý deň, chcem sa spýtať na odvody a preddavky na daň v súvislosti s nepeňažným príjmom spoločníka/konateľa, ktorý nemá v spoločnosti iný ako nepeňažný príjem.
Nepeňažný príjem plynie z titulu pôžičky poskytnutej spoločnosťou spoločníkovi/konateľovi, pričom dohodnutý úrok je výrazne nižší, ako cena obvyklá a úrok je splatný až na konci pôžičky.
Rozdiel dohodnutých úrokov oproti obvyklej cene úrokov chceme zahrnúť ako príjem zo závislej činnosti konateľovi/spoločníkovi na konci pôžičky, pri jej splatnosti.
Aký spôsobom budeme odvádzať odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne a preddavky na daň, ak nemáme z čoho "strhnúť" konateľovi odvody a preddavok na daň?
Máme za neho odviesť aj časť odvodov za zamestnanca a evidovať to ako pohľadávku voči nemu?
Jana Motyčková
21.03.16,07:01
Dôchodca dostal peniaze za hory 2.948,82 € po odpočte 500€ = 2448,82 € - 25% ( 612,20) = základ dane 1836,62 €. Je povinný podať daňové priznanie keď neprekročil sumu 1902 € ?

Ďakujem
Voči hranici 1901,67 sa posudzuje sa príjem iba po odpočte 500 €, t.j. 2448,82 €. DP podať musí.
Jana Motyčková
21.03.16,07:14
Dobrý deň, chcem sa spýtať na odvody a preddavky na daň v súvislosti s nepeňažným príjmom spoločníka/konateľa, ktorý nemá v spoločnosti iný ako nepeňažný príjem.
Nepeňažný príjem plynie z titulu pôžičky poskytnutej spoločnosťou spoločníkovi/konateľovi, pričom dohodnutý úrok je výrazne nižší, ako cena obvyklá a úrok je splatný až na konci pôžičky.
Rozdiel dohodnutých úrokov oproti obvyklej cene úrokov chceme zahrnúť ako príjem zo závislej činnosti konateľovi/spoločníkovi na konci pôžičky, pri jej splatnosti.
Aký spôsobom budeme odvádzať odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne a preddavky na daň, ak nemáme z čoho "strhnúť" konateľovi odvody a preddavok na daň?
Máme za neho odviesť aj časť odvodov za zamestnanca a evidovať to ako pohľadávku voči nemu?

Minimálne od poskytnutia takejto pôžičky je to právny vzťah s nárokom na prijem zo závislej činnosti. Ak to budete zdaňovať mesačne, tak je to právny vzťah s pravidelným príjmom, ak ročne s nepravidelným príjmom (či sa to má zdaniť mesačne alebo ročne neviem posúdiť) - takto ho prihlásite do SP. Ak je s pravidelným príjmom, prihlásite ho aj do ZP, ak s nepravidelným, do ZP ho prihlásite iba na posledný deň mesiaca, za ktorý bude príjem zúčtovaný.
Poistné zamestnanca, ktoré nie je z čoho zraziť odvediete a je pohľadávkou voči nemu.
Preddavok dane, ak si neuplatní NČZD, tak ak má len nepeňažný príjem sa nezráža a potom sa ani neuvádza v potvrdení, mesačných prehľadoch a pod. ako zrazený preddavok.
eva6459
22.03.16,08:11
Považuje sa náhrada za stratu času podľa § 96b Zákonníka práce za náhradu mzdy a zdaniteľný príjem zamestnanca? Je táto náhrada súčasťou vymeriavacieho základu na platenie poistného?
Jana Motyčková
22.03.16,10:57
Je to zdaniteľný príjem a je to aj súčasťou VZ.
eva6459
22.03.16,12:48
Je to zdaniteľný príjem a je to aj súčasťou VZ.

Predpokladám, že na účely zisťovania priemerného zárobku sa náhrada do mzdy, a čas pracovnej cesty mimo rámca pracovnej zmeny do odpracovanej doby, nezapočítavajú. Je to tak?
Jana Motyčková
22.03.16,14:34
Áno, tak.
Janula1
25.03.16,19:20
Dobry deň,
živnostník mal pozastavenú živnosť, v 07/2015 si ju opäť obnovil a teraz pri DP neviem, ako si môžem uplatniť výdavky. Lebo uplatňuje si paušálom (40%). Viem, že je to ročne 5040 € ,max. 460 na mesiac, len teraz neviem, či aj keď mal živnosť pozastevenú môžem si dať ročné výdavky alebo iba za tých 6 mesiacov? Ďakujem
Jana Motyčková
29.03.16,08:40
Ak mal živnosť pozastavenú, môže si uplatniť výdavky len za 6 mesiacov (420 € x 6).
Janula1
30.03.16,03:59
ďakujem pekne
Janula1
30.03.16,04:00
Pani Motyčková, ak mal niekto mandátnu zmluvu, a zároveň pracoval celý rok a mal príjmy podľa §5, tak príjem z mandátnej zmluvy mám dať podľa akého paragrafu?

ďakujem
Jana Motyčková
30.03.16,07:29
Ja som tú zmluvu nevidela. Závisí od obsahu zmluvy, ak je to napr mandátna zmluva na výkon funkcie konateľa a pod., tak je to určite závislá činnosť, ale aj iná môže byť závislá činnosť. Ale ak je to niečo iné, možno je to szčo.
Janula1
30.03.16,08:12
V zmluve je uvedené, že mandatár má nárok na odmenu za poskytovanie LSPP v sume, ktorá zodpovedá nároku každého spoločníka mandanta na podiel na zisku zistenom na základe riadne závierky. Toto by som mohla dať podľa §7 ???
Jana Motyčková
30.03.16,09:02
Pri tejto formulácii asi odporučím daňového poradcu - alebo toho, kto takúto zmluvu vymyslel.
Podľa môjho rozlúštenia je mandatár spoločníkom nejakej sro a v rámci mandátnej zmluvy poskytuje pre sro LSPP (to je asi práca) a odmena je vo výške podielu na zisku? Po účtovnej uzávierke? Čiže nie je nákladom spoločnosti? Moc tomu nerozumiem.
Ale podľa tohoto môjho pochopenia ide o prácu spoločníka pre vlastnú sro, príjem z nej je podľa § 5 ods.1 písm. b) príjmom zo závislej činnosti. A mali sa z toho platiť preddavky na daň a poistné. Ak si to nemyslíte, odporúčam, ako píšem na začiatku, daňového poradcu.

Ešte doplním § 5 ods 1. písm b:
Príjmom zo závislej činnosti sú :
b) príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a
konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to
aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy
inej osoby.
ods. 2 :
(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo
jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej
forme plnenia zamestnancovi od zamestnávateľa alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.
...
Janula1
30.03.16,11:12
Ďakujem pani Motyčková,

no ja mám mandátnu zmluvu, kde je odmena za poskytovanie LSPP (to sú lekári, podľa mňa je to pohotovosť pre deti) a keď čítam tú zmluvu, tak sú lekári vyplení po závierke podľa zisku - majú vyplatené podiely na zisku. A ešte ku tej zmluve mám prílohu, že koľko kto dostal vyplatené. A keď si to zrátam, tak mi vychádza účtovný zisk.

A teraz neviem, či to teda môžem chápať tak, že to už nemusím zdaňovať? Keď to už bolo zdanené? A kedže je aj jedna lekárka zamestnaná, tak stačí, keď jej bude urobené iba ročné zúčtovanie? ďakujem
Jana Motyčková
30.03.16,11:17
Lenže tá zmluva nie je o podieloch na zisku, to je odmena, síce zo zisku, ale ktorá je za prácu. A bolo to zdanené preddavkovo? To by mali mať k tomu potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti.
A naozaj sú to spoločníci tej spoločnosti, ako som to "rozlúštila" ja?

A ešte ten účtovný zisk je za ktorý rok a odmena je vyplatená kedy?

A ešte by som povedala, že je to nelegálna práce. Podľa mňa práca na LSPP spĺňa znaky závislej práce podľa Zákonníka práce a mala by tam byť pracovná zmluva.
Janula1
30.03.16,12:08
Ja som to dostala na stôl, že k daňovému priznaniu a nič viac neviem, Ak by vám ešte pomohlo, môžem citovať zo zmluvy:

"Mandatár sa touto mandátnou zmluvou zaväzuje podieľať sana vykonávaní predmetu činnosti mandanta a poskytovať zdravotnú starostlivosť v zdravotníckom zariadení mandanta v špecializovanom odbore pediatria v stanici lekárskej služby prvej pomoc podľa pokynov mandanta v takom rozsahu ako spoločníci mandanta.

Účastníci sa dohodli, že mandatár má nárok na odmenu za poskytovanie LSPP v sume, ktorá zodpovedá výške nároku každého spoločníka mandanta na podiel na zisku zistenom na základe účtovnej závierky za príslušný kal. rok. Odmena je splatná do 31. marca roku nasledujúceho po roku, za ktorý sa odmena vypláca.

Neviem si s tým poradiť. Daňovému poradcovi sa neviem dovolať.
Jana Motyčková
30.03.16,12:39
Viac Vám s tým pomôcť neviem.
Janula1
30.03.16,13:10
I Tak Vám veľmi pekne ďakujem
Janula1
31.03.16,12:20
Dobrý deň,

zamestnanec bol zamestnaný vo firme do 29.2.2016. Za rok 2015 sme mu robili RZD a vyšiel mu nedoplatok 0,03. Chce venovať 2%. Ako sa to prosím vyrovnáva, keď za 03/2016 už u nás nepracuje?
Jana Motyčková
31.03.16,12:36
Donesie Vám to do pokladne, pošle cez účet....
Janula1
31.03.16,12:38
:-), ďakujem
Kristína
03.04.16,14:07
Dobrý deň,

zamestnankyni vyšiel pri RZD nedoplatok 0,05 EUR. Chce darovať 2% z dane. Je však od začiatku januára 2016 dlhodobo práceneschopná.

Nedoplatok vyrovnala úhradou do pokladne, keďže som jej to nemohla vysporiadať zo mzdy. Z predchádzajúceho príspevku usudzujem, že by to mohlo byť v poriadku. Je moja úvaha správna? Ani ona sama netuší, kedy sa vráti do práce.

Ďakujem za odpoveď.
Janula1
04.04.16,05:25
Dobrý deň,

prosím Vás, má zamestnakyňa nárok na dovolenku v roku 2016 keď od 11/2015 do 10.3.2016 je PN a 31.03.2016 ukončuje pracovný pomer?

Program mi vyrátal nárok ale podľa mňa nemá nárok na žiadny deň, lebo neodpracovali v roku ani tých 21 prac. dní.
Jana Motyčková
04.04.16,06:28
Dobrý deň,

zamestnankyni vyšiel pri RZD nedoplatok 0,05 EUR. Chce darovať 2% z dane. Je však od začiatku januára 2016 dlhodobo práceneschopná.

Nedoplatok vyrovnala úhradou do pokladne, keďže som jej to nemohla vysporiadať zo mzdy. Z predchádzajúceho príspevku usudzujem, že by to mohlo byť v poriadku. Je moja úvaha správna? Ani ona sama netuší, kedy sa vráti do práce.

Ďakujem za odpoveď.

Áno, je to v poriadku.
Jana Motyčková
04.04.16,06:29
Dobrý deň,

prosím Vás, má zamestnakyňa nárok na dovolenku v roku 2016 keď od 11/2015 do 10.3.2016 je PN a 31.03.2016 ukončuje pracovný pomer?

Program mi vyrátal nárok ale podľa mňa nemá nárok na žiadny deň, lebo neodpracovali v roku ani tých 21 prac. dní.
Za rok 2016 nárok na dovolenku nevznikol.
Janula1
04.04.16,10:10
Ďakujem za uistenie.
Janula1
05.04.16,10:13
Dobrý deň,

pani Motyčková, zamestnancovi som urobila ročné zúčtovanie dane a teraz prišiel za mnou, že si zabudol uplatniť NČ na manželku. Stačí z mojej strany mu dať iba RZD, II.časť, vyplniť a podpísať a on sám si musí urobiť ešte daňové priznanie? Ďakujem
Jana Motyčková
05.04.16,11:48
Áno, ale to už bude dodatočné DP.
Dodenko
11.04.16,08:35
Zamestnankyňa nastúpila po RD dňa 6.2.2016 do práce, ale ostala hneď doma na OČR
s dieťaťom. Po ukončení OČR si čerpala starú dovolenku a teraz mi priniesla PN
od 21.3.2016. Chcem sa spýtať z akého príjmu mám vypočítať DVZ pre náhradu príjmu
za 10 dní? Mám ho vypočítať z predpokladaného príjmu za 03/2016 ?
Ďakujem
Jana Motyčková
11.04.16,08:47
Áno, predpodkladaný príjem za 3/2016.
Janula1
12.04.16,12:16
ďakujem za odpoveď k "7176"

Ešte jedna otázka p. Motyčková, môže si zamestnanec, ktorý si uplatňuje DB na dieťa mesačne, teraz podpísal vyhlásenie, že nechce uplatňovať DB a potom si ho douplatňuje až v RZD?

Je to možné? že nechce mesačne ale ročne? Viem, že takto môžu iba zahraničný zam-nci.
Jana Motyčková
13.04.16,06:17
Je to možné.
Janula1
13.04.16,06:24
Ďakujem
eva6459
13.04.16,14:53
Zamestnanec má dohodnutú mesačnú mzdu. U zamestnávateľa sa uplatňuje nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času. Ako sa prepočítava dohodnutá mesačná mzda na mzdu za skutočne odpracovaný čas za mesiac? Je potrebné po ukončení referenčného obdobia robiť nejaký prepočet mzdy?
Jana Motyčková
14.04.16,05:34
Ak zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou odpracuje celý fond pracovného času podľa svojho rozvrhu pracovných zmien, tak jeho mesačná mzda sa nijako neprepočítava. Ak celý fond zistený z určeného rozvrhu pracovných zmien neodpracuje, mesačná mzda sa prepočíta v pomere odpracovaný čas deleno fond podľa rozvrhu pracovných zmien.


Napr. ak má mesačnú mzdu 800 €, rozvrhnutý pracovný čas tak, že má fond pracovného času v januári 200 hodín a vo februári 150, tak ak odpracuje svoj fond, tak má dostať aj v januári aj vo februári 800 €. Ak napr v januári 12 hodín neodrobí, potom mzda za odpracovaný čas bude 800/200x188.
Mila123
14.04.16,11:44
Dobrý deň,


chcela by som vedieť, pokiaľ szčo súčasne aj zamestnávateľ pozastaví svoju činnosť, jedného zamestnanca ma na MD (nástup na MD bol 01 04 2016) , s predpokladom, že ju po polroku činnosť szčo znovu obnoví , môže nechať zamestnanca v stave zamestnancov, alebo musí takému zamestnancovi ukončiť PPV?
ďakujem
Jana Motyčková
14.04.16,12:15
To netuším, to by ma zaujímalo. V živnostenskom zákone nie je uvedené aké sú účinky pozastavenia živnosti. Tie sú uvedené v iných zákonoch, napr. o SP, ale tie sa týkajú len osoby podnikateľa nie jeho zamestnancov. Asi by to chcelo dopyt na MPSVaR, SP, ZP.
eva6459
15.04.16,05:37
Ak zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou odpracuje celý fond pracovného času podľa svojho rozvrhu pracovných zmien, tak jeho mesačná mzda sa nijako neprepočítava. Ak celý fond zistený z určeného rozvrhu pracovných zmien neodpracuje, mesačná mzda sa prepočíta v pomere odpracovaný čas deleno fond podľa rozvrhu pracovných zmien.


Napr. ak má mesačnú mzdu 800 €, rozvrhnutý pracovný čas tak, že má fond pracovného času v januári 200 hodín a vo februári 150, tak ak odpracuje svoj fond, tak má dostať aj v januári aj vo februári 800 €. Ak napr v januári 12 hodín neodrobí, potom mzda za odpracovaný čas bude 800/200x188.

Ako vysporiadať rozdiel v hodinách medzi ustanoveným fondom a rozvrhnutým fondom pracovného času ku koncu referenčného obdobia?
eva6459
15.04.16,05:54
Ak zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou odpracuje celý fond pracovného času podľa svojho rozvrhu pracovných zmien, tak jeho mesačná mzda sa nijako neprepočítava. Ak celý fond zistený z určeného rozvrhu pracovných zmien neodpracuje, mesačná mzda sa prepočíta v pomere odpracovaný čas deleno fond podľa rozvrhu pracovných zmien.


Napr. ak má mesačnú mzdu 800 €, rozvrhnutý pracovný čas tak, že má fond pracovného času v januári 200 hodín a vo februári 150, tak ak odpracuje svoj fond, tak má dostať aj v januári aj vo februári 800 €. Ak napr v januári 12 hodín neodrobí, potom mzda za odpracovaný čas bude 800/200x188.

Zamestnávateľ vychádza zo skutočnosti, že mesačná mzda je stanovená pre 40 hodinový ustanovený pracovný čas. Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase v referenčnom období 4 mesiacov chce poskytovať mesačnú mzdu prepočítanú na odpracovaný čas podľa určeného pracovného času, napr. pri 800 € stanovenej mzde pri odpracovaní 130 hodín v máji: 800 / 176 x 130. Je tento postup v rozpore s nejakým právnym ustanovením?
olga84
15.04.16,09:00
Dobrý deň. Prosím o radu pri počítaní platu starostovi, ktorý sa dopláca spätne od 1.1.2016. V tomto roku nemusí určovať plat starostu zastupiteľstvo. Percentuálne navýšenie je z uznesenia výpočtu platu v roku 2015.



Príklad: Priem. mzda v NH 883,- €, násobok podľa počtu obyv. 2,34, navýšenie platu 19,53%. Sú dva názory o zaokrúhlení platu:



1. 883x2,34=2066,22, zaokr.2067,-€x19,53%=403,6851; plat 2.470,69 €



2. 883x2,34=2066,22 x 19,53%=403,5327; plat 2469,75 zaokr. 2.470,- €



Ktorý výpočet je správny? Treba tento výpočet dať podpísať starostovi?

Takisto výpočet platu kontrolóra, alebo stačí dať do osobného spisu len údaj o výške priemernej mesačnej mzdy zam. v NH? Ďakujem za skorú odpoveď.
Jana Motyčková
15.04.16,14:56
Zamestnávateľ vychádza zo skutočnosti, že mesačná mzda je stanovená pre 40 hodinový ustanovený pracovný čas. Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase v referenčnom období 4 mesiacov chce poskytovať mesačnú mzdu prepočítanú na odpracovaný čas podľa určeného pracovného času, napr. pri 800 € stanovenej mzde pri odpracovaní 130 hodín v máji: 800 / 176 x 130. Je tento postup v rozpore s nejakým právnym ustanovením?

Je v rozpore s dohodnutou mesačnou mzdou. Ak zamestnanec odpracuje celý fond pracovného času, zamestnávateľ nemá právo krátiť mu mzdu. Ak to chce zamestnávateľ takto riešiť, mal si dohodnúť hodinovú mzdu.
Jana Motyčková
15.04.16,14:58
Ako vysporiadať rozdiel v hodinách medzi ustanoveným fondom a rozvrhnutým fondom pracovného času ku koncu referenčného obdobia?
Taká možnosť neexistuje. Fond má byť rozvrhnutý tak, aby to vyšlo. Toľko teória, v praxi sa nejaká hodina za 4 mesiace nerieši.
Janula1
18.04.16,08:47
Dobrý deň,

neviem, či rátam správne. Mám zam-nkyňu, ktorá u nás pracuje v HPP (ale má štvrtinový úvazok) od 01.01.2016. OD 11.4.2016 je na PN. Jej VZ od 01.01.2016-31.03.2016 je 384 €. Keďže je to menej ako min.VZ, tak je denný VZ vypočítam ako 429/30? A jej DVZ bude 14,30€? Ďakujem
Jana Motyčková
18.04.16,09:21
Nie. DVZ = 384/91.
Janula1
18.04.16,10:21
ďakujem.
Janula1
19.04.16,04:46
Pani Motyčková, ešte by som sa chcela spýtať k príspevku "7191". keď sme mali od 27.10.2015 - 31.12.2015 zamestnankyňu na dohodu o pracovnej činnosti a hneď od 01.01.2016 sme ju prijali do HPP a od 11.4.2016 je PN, tak rozhodujúce obdobie je iba rok 2016 alebo mám rátať aj to obdobie dohody? Ďakujem
Jana Motyčková
19.04.16,05:26
Len PP od 1.1.2016.
Janula1
19.04.16,05:32
veľmi pekne ďakujem
olga84
19.04.16,06:12
Prosím o odpoveď na príspevok č. 7189, súrne to potrebujem. Ďakujem.
Jana Motyčková
19.04.16,07:33
K tomu starostovi môžem len toľko, že súhlasím s tým, že sú dva názory - oba spôsoby sa dajú odôvodniť podľa zákona.
K podpisu starostu - nevenujem sa tejto oblasti ale viem, že je nový zákon o finančnej kontrole a audite a podľa tohoto dokumenty, ktoré hovoria o nakladaní s finančným prostriedkami má kontrolovať a podpisovať štatutár alebo iný zodpovedný zamestnanec. Informácie mám len všeobecné.
Obdobné to bude s kontrolórom.
olga84
19.04.16,09:16
Ďakujem za odpoveď. Takže je jedno, ktorý spôsob si vyberiem, lebo v zákone to jednoznačné nie je a každý si to vysvetlí po svojom. Keď som pozerala výklady na rôznych stránkach /napr. vssr, mzdová akadémia maxim .../ sú výpočty platov rozdielne.
veronika1
25.04.16,07:46
Firma by chcela poskytnúť odbornú prax pre študentov.



1.Ako máme posudzovať túto prax z pohľadu Zákonníka práce?

2.Je to závisla činnosť, za ktorú musí byť šrudentovi vyplatená odmena?

3. Aký typ zmluvy by sme mu mali pripraviť?

4. Mohla by postačovať iba dohoda medzi firmou a školou?



Pomohli by nám aj ostatné dopňujúce informácie.



ďakujem
Jana Motyčková
25.04.16,08:49
Odborná prax sa vykonáva na základe zákona o odbornom vzdelávaní (61/2015 Z.z.). Zákonník práce sa na to nevzťahuje. Uzatvára sa zmluva medzi školou a firmou. Zmluva so žiakom sa neuzatvára. Zmluvu zvyčajne "vystaví" škola a žiak ju donesie do firmy na podpis. Podľa uvedeného zákona má žiak nárok na odmenu za produktívnu prácu vykonanú počas odbornej praxe (rozlišuje sa produktívna práca a iná činnosť počas odbornej praxe) vo výške 50-100% hodinovej minimálnej mzdy za každú hodinu produktívnej práce. Ak je prax vykonávaná na pracovisku zamestnávateľa, odmena ide z prostriedkov zamestnávateľa. Odmena z hľadiska zdaňovania je príjmom zo závislej činnosti. Žiak si môže uplatňovať NČZD. Neprihlasuje sa ale do SP ani ZP a neplatí sa z toho žiadne poistné.
Janula1
25.04.16,11:29
Dobrý deň,

p. Motyčková, ako mám postupovať v takom prípade, ak firma k 31.12.2015 presunula všetkých zam-ncov na inú spoločnosť - bol tam 100% prechod práv a povinností. Od 1.1.2016 tak zam-nci pracujú pod inou firmou s iným IČOm. Všetky dovolenky aj priemery im prechádzali na novú spoločnosť. Ja som každému zam-ncovi vystavila potvrdenie o príjmoch za rok 2015. Takže RZD im firma, u ktorej boli zamestnaní v roku 2015 nerobila RZD. Ja podám na DÚ hlásenie o vyúčtovaní dane s tým, že ani jednému zam-covi nebolo robené RZD. A kedže spracovávame mzdy aj pre novú spoločnosť, kde prešli zam-nci od 1.1.2016, tak RZD im robil nový zam-teľ, ktorému odovzdali potvrdenie o príjme z roku 2015. Podáva hlásenie aj tento nový zam-teľ? Od ako firma vznikla v roku 2015 ale zam-ncov mala až od 1.1.2016. Ďakujem
Janula1
28.04.16,05:37
Dobrý deň,

prosím Vás keď končim prac. pomer podľa § 72 v skúšobnej dobe zo strany zam-teľa a zam-nec má nedokončenú nejakú prácu. Môžem s ním potom ešte uzavrieť prípadne dohodu? Ak s tým bude súhlasiť?

Ďakujem
Jana Motyčková
29.04.16,05:53
Myslím si, že môže.
Kristína
29.04.16,13:38
Dobrý deň,

zamestnankyňa nastupuje po dlhodobej 4-mesačnej PN od 2.5. 2016 do práce.

Stravné lístky vydávame zamestnancom preddavkovo vždy začiatkom príslušného mesiaca. Čiže nárok na počet stravných lístkov na mesiac máj znížený o počet dní neprítomnosti, napr. dovolenky v mesiaci apríl...

Ako je to v prípade zamestnankyne po tak dlhodobej PN? Vydám jej plný počet stravných lístkov podľa pracovných dní v máji?

Ďakujem za odpoveď.
Ľaľa
01.05.16,18:35
Dobrý deň,

zamestnankyňa nastupuje po dlhodobej 4-mesačnej PN od 2.5. 2016 do práce.

Stravné lístky vydávame zamestnancom preddavkovo vždy začiatkom príslušného mesiaca. Čiže nárok na počet stravných lístkov na mesiac máj znížený o počet dní neprítomnosti, napr. dovolenky v mesiaci apríl...

Ako je to v prípade zamestnankyne po tak dlhodobej PN? Vydám jej plný počet stravných lístkov podľa pracovných dní v máji?

Ďakujem za odpoveď.
Podľa mňa treba zistiť dátum od ktorého bola zamestnankyňa práceneschopná, kedy naposledy dostala stravné lístky. Ak bola práceneschopná napríklad od polovice decembra 2015, je potrebné zistiť koľko pracovných dní bola v decembri práceneschopná. Koľko dní bola práceneschopná, toľko lístkov by jej malo ostať z decembra. Na mesiac máj si vypočítať koľko je pracovných dní, od týchto pracovných dní odpočítať počet stravných lístkov, ktoré jej ostali z decembra a výsledný počet dať zamestnankyni. Postupuje sa tak isto, ako aj v prípade dovolenky. Ak by bola PN napr. od 1.1.2016, to znamená, že na I.2016 nedostala žiadne stravné lístky, tak by na máj dostala plný počet stravných lístkov, teda koľko bude mať v máji pracovných dní.
ivkop
02.05.16,12:54
Dobry den,

mame zamestnankynu na trvaly pracovny pomer s riadnou pracovou zmluvou a ta je zaroven externym studentom. V minulom roku mala 2 zamestnania. Nas ako svojho zamestnavatela poziadala o RZD za rok 2015. Suhrn jej prijmov bol nasledovny:

uhrn prijmov = 5.720,98 €

poistne = 766,40 €

CZD = 4.954,58 €

zaplatene preddavky = 325,68 €

v ramci RZD jej vysiel preplatok 106,95 € (4.954,58 € minus 3.803,33, z toho dan 19% vo vyske 218,73 € , teda 325,68 € minus 218,73 € je preplatokl 106,95 €)

Teraz sa na nas obratila, ze ona chce naspat aj zvysok dane, lebo jej niekto povedal, ze ma na to narok ako student :-).

ja uz fakt neviem, ako argumentovat. A predovsketkym - uz som z toho tak unavena, ze sa chcem ubezpecit, ze RZD sme vypocitali spravne :-).

Vopred vdaka za odpoved, ivkop
Jana Motyčková
02.05.16,14:45
1. Vy ste jej RZD urobili správne.
2. Ak sa jej niečo nezdá, môže si podať sama dodatočné DP. Aj tak jej opravné RZD robiť nemôžete.
Kristína
03.05.16,05:52
Ľaľa,
zamestnankyni neboli na január vydané stravné lístky kvôli práceneschopnosti od začiatku januára. Aj som si myslela, že v takomto prípade jej asi vydám stravné lístky na mesiac máj v plnom počte.
Ďakujem za názor.
Pete
12.05.16,09:29
Dobrý deň,


náš bývalý zamestnanec, ktorý skončil pracovný pomer k 31.12.2015, mal spätne priznaný starobný dôchodok k 9.9.2015.

Chcel by som Vás požiadať o radu, ako by sme mali v tomto prípade postupovať v súvislosti s už vykonaným spracovaním miezd za obdobie 9-12/2015 (t.j. oprava odvodov do Sociálnej poisťovne, odvedených preddavkov na daň a daňových výkazov – prehľad a hlásenie, už vyplatenej čistej mzdy a takisto ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2015, ktoré sme mu na jeho žiadosť vykonali).

Má zamestnávateľ v takomto prípade, keďže už nie je našim zamestnancom, nejaké povinnosti?
Ďakujem, prajem pekný deň.
Jana Motyčková
12.05.16,11:03
Neopravujete spätne celé mzdy. Ale podáte opravné výkazy do SP a preplatok poistného zamestnanca vyplatíte zamestnancovi teraz a je to jeho zdaniteľným príjmom teraz, t.j. zrazíte preddavky na daň, dáte do prehľadu, po skončení roka vystavíte potvrdenie o zdaniteľnom príjme a dáte do ročného hlásenia.
RZD, hlásenia a pod. za minulé roky to neovplyvní.
olgaduri
17.05.16,05:07
Pekný deň , potrebujem radu vo veci dovolenky

- od 28.8.2013 do 1.4.2014 som bola PN

- ďalšia PN bola pre zhoršený zdravotný stav

od 22.4.2015 do 10.5.2016



za rok 2014 som nevyčerpala zbytok dovolenky (20 dní) ani do konca roka 2015 ...pretože som bola uznaná za DPN (od 22.4.2015 do 10.5.2016)

za rok 2015 mám nárok na dovolenku vo výmere 16,5 dňa (krátenie za PN)



moja otázka:

1.) mám nárok na čerpanie dovolenky aj za rok 2014 a 2015 po skončení PN?

2.) v prípade dohody o skončení PP mám nárok na preplatenie 20+16,5 dňa dovolenky?



Mzdárka tvrdí, že za rok 2014 mi dovolenka prepadla, lebo som ju nečerpala do konca roka 2015. Ale ako som mohla, keď som bola dlhodobo PN?



Poradíte???? ĎAKUJEM
Jana Motyčková
17.05.16,05:30
Keďže ste si nemohli vyčerpať dovolenku z r. 2014 kôli PN v r.2015, zamestnávateľ ju má poskytnúť po skončení PN - viď §113 ods.4 Zákonníka práce. Dovolenku z r. 2015 čerpáte do konca roka 2016. Ak by ste končili PP, zamestnávateľ ju má všetku preplatiť.
olgaduri
18.05.16,11:24
Poprosim o radu
Vratila som sa po dlhodobej PN do prace. Zamestnavatel mi chce dat
vypoved z org.dovodov z nadbytocnosti a pritom pocas mojej PN
prijal pracovnicku , ktora stale robi moju pracu a mna presunuli do povedzme trocha lepsieho skladu a ziadnu pracu mi nedali. Teraz chce aby som podpisala Dohodu o skonceni PP. Ak nepodpisem, tak uz ma v praci nechce vidiet. No ja mam narok na vyp.dobu pocas ktorej musim ist do prace. Inak by mi mohol dat absenciu. Co robit, kde sa mam obratit ak ma nevpusti ani do toho skladu?
Dakujem za radu
Jana Motyčková
18.05.16,12:56
Na Inšpektorát práce?
Janula1
19.05.16,06:33
Dobrý deň,

zamestnanec nastúpil do prac. pomeru 2.2.2016. Mal podpísanú dobu určitú do 31.07.2016. Môžem mu zarátať nárok na dovolenku aj za február? Vyšlo mi, že má nárok na 10 dní dovolenky. Softvér mi vypočítal iba 8,5, pretože mi nerátal február. Čo je prosím Vás správne?

Ďakujem
Jana Motyčková
19.05.16,07:21
Pre nárok na dovolenku sa počítajú len celé mesiace, čiže február nie.
Janula1
19.05.16,07:45
Pani Motyčková, ďakujem za odpoveď.

A ak by napr. vyšlo, že 1.2. je nedeľa a nastúpi od pondelka 2.2, tak aj tak nie je nárok, ano?
pam000
19.05.16,08:32
Dobrý deň, pri vyplatení náhrady z neplatne skončeného pracovného pomeru prihlasujem zamestnanca do ZP kódom 2Y? Do SP sa neprihlasuje?
Jana Motyčková
19.05.16,09:44
Pani Motyčková, ďakujem za odpoveď.

A ak by napr. vyšlo, že 1.2. je nedeľa a nastúpi od pondelka 2.2, tak aj tak nie je nárok, ano?

§ 102 hovorí o nepretržitom trvaní pracovného pomeru celý mesiac, nie je podstatné, či odpracoval/neodpracoval všetky zmeny. Takže aj keď by 1.2. bola nedeľa a pracovný pomer by vznikol 2.2., za február nemá nárok na 1/12 dovolenky. Musel by mať pracovnú zmluvu od 1.2.
Jana Motyčková
19.05.16,09:50
Dobrý deň, pri vyplatení náhrady z neplatne skončeného pracovného pomeru prihlasujem zamestnanca do ZP kódom 2Y? Do SP sa neprihlasuje?

ZP áno (zyvčajne = ak by súd rozhodol, že PP trvá naďalej, tak sa ruší odhláška atď). SP závisí od toho, či o neplatnosti rozhodol súd alebo ste sa dohodli. Ak rozhodol súd o neplatnom skončení PP, k tomu je téma tu :

http://www.porada.sk/t283294-prijem-z-neplatne-skonceneho-zamestnania-poistne.html
Janula1
19.05.16,09:53
ďakujem pekne
pam000
20.05.16,04:54
Dobrý deň pani Motyčková, práve ide o mimosúdne vyrovnanie. Tam je iný postup pri platení poistného? Ďakujem
Jana Motyčková
23.05.16,06:55
Nemáte žiadne rozhodnutie súdu? Ani o neplatnom skončení pracovného pomeru?
pam000
25.05.16,05:29
Nie, súd nerozhodol. Len sa obe strany dohodli na vyplatení náhrady.
Jana Motyčková
25.05.16,16:24
Závisí od presného znenia toho, na čom ste sa dohodli. Ak ste sa nedohodli na zmene dátumu skončenia PP, iba ste sa dohodli, že zamestnancovi niečo doplatíte - zase v závislosti na tom, ako znie dohoda - môže to byť len dohoda o tom, že mu doplatíte odmenu, potom by to bolo odmena, ktorá sa priamo viaže k PP a do SP sa rozpočíta na poslednú dobu trvania PP v poslednom roku. Ak ste sa dohodli o nejakej náhrade za to, že právny vzťah neskončil korektne, tak právny vzťah s nárokom na odmenu vznikol podpisom tejto dohody a týmto dátumom ho prihlásite do SP (typom 2, ak bude vyplatený jednorazovo) a dátumom vyplatenia odmeny ho odhlásite. Odmenu vykážete vo výkaze poistného rozpoćítanú na dobu od prihlásenia zamestnanca do konca mesiaca predchádzajúceho vyplateniu, ak vznik a zánik poistenia bol jednom kalendárnom roku.
Do ZP prihlásite typom 2Y.
Mila123
26.05.16,12:40
Dobrý deň,
momentálne sú aktuálne samozbery ovocia, (možno i zeleniny). Akým zákonom sa riadia? čo s prípadným úrazom, čo s prípadnou kontrolou z IP?

ďakujem
Jana Motyčková
26.05.16,14:36
Neviem, či to spadá pod mzdové účtovníctvo. Podľa mňa, ak ide o samozber pre seba, tam by nemal byť problém. Špeciálny zákon na to určite nie je. Čo sa týka bezpečnostných alebo hygienických predpisov, to neviem, čo treba dodržiavať - nejaké podmieny predaja... Horšie je to, ak v rámci samozberu je možné nazbierať aj "pre pestovateľa", ten zberačovi za nazbierané ovocie zaplatí. Osobne si myslím, že nejde o závislú prácu v zmysle Zákonníka práce - zberač nemá stanovené, kedy má zbierať, príp. koľko má nazbierať a pod.. V takom prípade pri úraze by nešlo o pracovný uraz. Považovala by som to za vyplatenie jednorázového náhodného príjmu. Ale to je všetko v rovine - ja to takto vidím.
pam000
27.05.16,05:30
Dobrý deň, zamestnanec je uvoľnený na výkon verejnej funkcie. Zamestnávateľ mu chce za predchádzajúce obdobie vyplatiť odmenu. Ako ho prihlásiť do ZP a SP? A aké odvody sa budú platiť? Ďakujem
Jana Motyčková
27.05.16,14:15
V Sp má prerušené poistenie. Príjem vyplatený počas prerušenia poistenia sa posudzuje rovnako ako príjem vyplatený po skončení poistenia. Čiže do SP zamestnanca neprihlasujete a príjem vykážete vo Výkaze poistného rozpočítaný na posledné obdobie poistenia v poslednom kalendárnom roku, kedy poistenie trvalo poistenie. Odvody všetky.
V ZP oznámiť 2N K predposledný deň mesiaca, za ktorý je zúčtovaný príjem, 2N Z prvý deň ďalšieho mesiaca - čiže aby v posledný deň mesiaca bol v stave zamestnancov v ZP., vo výkaze dáte 1 deň, príjem atď.
eva6459
29.05.16,11:04
4 zamestnanci majú rozvrhnutý pracovný čas, že 3 týždne traja pracujú od 6,00 do 14,00 hod. a jeden z nich od 14,00 do 22,00 hod. Pri práci poobede sa striedajú preto, aby 1 bol vždy k dispozícii s dôvodu nepredvídateľných okolností, pretože

ostatné prevádzky pracujú v dvojzmennej prevádzke. Možno považovať aj týchto 4 zamestnancov za zamestnancov pracujúcich v dvojzmennej prevádzke s maximálnym pracovným časom 38 a 3/4 hod. týždenne?
Jana Motyčková
30.05.16,11:11
Myslím si, že je to dvojzmenná prevádzka.
blcha
30.05.16,13:04
Zamestnanec je v našej organizácii na HPP viac ako 10 rokov. Dňa 2.4.2016 nastúpil na PN, ktorá stále trvá. Dňa 30.4.2016 zaniklo jeho pracovné miesto (predaná nehnuteľnosť, o ktorú sa staral).

Môžeme dať výpoveď počas PN z dôvodu zrušenia pracovného miesta? Počíta sa aj výpovedná doba? Je možný súbeh výpovednej doby a odstupného? Je odstupné pri dohode vyššie, ako pri výpovedi zo strany zamestnávateľa?

Ako máme správne postupovať? Zamestnanca nechceme nijako poškodiť.

Ďakujem
eva6459
30.05.16,13:24
Musí zamestnávateľ zamestnancovi uhradiť náklady na vystavenie a predlženie zdravotného preukazu v súvislosti s výkonom práce?
Jana Motyčková
30.05.16,16:42
Zamestnanec je v našej organizácii na HPP viac ako 10 rokov. Dňa 2.4.2016 nastúpil na PN, ktorá stále trvá. Dňa 30.4.2016 zaniklo jeho pracovné miesto (predaná nehnuteľnosť, o ktorú sa staral).

Môžeme dať výpoveď počas PN z dôvodu zrušenia pracovného miesta? Počíta sa aj výpovedná doba? Je možný súbeh výpovednej doby a odstupného? Je odstupné pri dohode vyššie, ako pri výpovedi zo strany zamestnávateľa?

Ako máme správne postupovať? Zamestnanca nechceme nijako poškodiť.

Ďakujem

Počas PN je zamestnanec v ochrannej dobe a nie je možné mu dať výpoveď. Výnimkou by bolo iba keby sa rušil zamestnávateľ, ale o túto situáciu nejde. Pracovný pomer môže skončiť iba dohodou, aj keď z dôvodu zrušenia pracovného miesta.

Výška odstupného pri výpovedi - najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.


Odstupné pri skončení dohodou z dôvodu rušenia pracovného miesta - odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
suklova
31.05.16,07:46
Poprosím o radu. Ak zamestnáme študenta vysokej školy na HPP alebo na 1/2 úväzok, má nárok naďalej na DB a rodinné prídavky? Ďakujem.
Jana Motyčková
31.05.16,12:55
Áno.
Pete
01.06.16,11:50
Dobrý deň,
zamestnanec, ktorý je zamestnaný v pracovnom pomere aj u slovenského zamestnávateľa, má priznaný daňový domicil v Českej republike. Ako sa mu má mesačne zdaňovať mzda u slovenského zamestnávateľa?
Ďakujem za radu.
Jana Motyčková
01.06.16,16:55
Dobrý deň,
zamestnanec, ktorý je zamestnaný v pracovnom pomere aj u slovenského zamestnávateľa, má priznaný daňový domicil v Českej republike. Ako sa mu má mesačne zdaňovať mzda u slovenského zamestnávateľa?
Ďakujem za radu.
Príjem za prácu na Slovensku sa zdaňuje preddavkovo na Slovensku, tu si aj podáva DP z príjmov zo Slovenska a v ČR si podá DP z celosvetových príjmov. Tu k nezdaniteľnej časti : http://www.porada.sk/t219209-uplatnenie-nezdanitelnych-casti-nerezident-sr.html
blcha
02.06.16,08:59
Počas PN je zamestnanec v ochrannej dobe a nie je možné mu dať výpoveď. Výnimkou by bolo iba keby sa rušil zamestnávateľ, ale o túto situáciu nejde. Pracovný pomer môže skončiť iba dohodou, aj keď z dôvodu zrušenia pracovného miesta.

Výška odstupného pri výpovedi - najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.


Odstupné pri skončení dohodou z dôvodu rušenia pracovného miesta - odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.



Kedy máme zamestnancovi oznámiť zrušenie jeho pracovného miesta? Kedy mu máme doručiť výpoveď - v prvý deň po skončení PN? Začne vtedy plynúť výpovedná doba? Alebo výpovedná doba plynie už teraz, keď jeho miesto už neexistuje?
Janula1
02.06.16,10:22
Pani Motyčková,

mám zamestnanca, ktorému mesačne zrážam zo mzdy zrážky na základe dohode o zrážkach zo mzdy. Sú to stanovené pevné sumy. Mám dve. Teraz mi prišla exekúcia (zrážať z jednej tretiny). Ak mám dostatočne vysokú čistú mzdu, môžem okrem predchádzajúcich zrážok začať zrážať aj túto poslednú exekúciu? Ďakujem pekne
Jana Motyčková
02.06.16,11:24
Áno .
Jana Motyčková
02.06.16,11:28
Kedy máme zamestnancovi oznámiť zrušenie jeho pracovného miesta? Kedy mu máme doručiť výpoveď - v prvý deň po skončení PN? Začne vtedy plynúť výpovedná doba? Alebo výpovedná doba plynie už teraz, keď jeho miesto už neexistuje?

Oznámiť zrušenie pracovného miesta môžete aj teraz, ale nemusíte. V ochrannej dobe mu nemôžete dať výpoveď, takže výpoveď mu môžete dať najskôr prvý deň po skončení PN. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede.
Janula1
02.06.16,11:34
ďakujem pekne
blcha
03.06.16,14:09
Oznámiť zrušenie pracovného miesta môžete aj teraz, ale nemusíte. V ochrannej dobe mu nemôžete dať výpoveď, takže výpoveď mu môžete dať najskôr prvý deň po skončení PN. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede.

Dobre tomu rozumiem? Skončí sa PN, oznámim výpoveď a tento mesiac + 2 mesiace trvá pracovný pomer ďalej z dôvodu plynutia výpovednej doby. Po tomto čase pracovný pomer skončí a vyplatím 3-mesačné odstupné.

Zamestnanec skutočne nemá kam prísť do práce, jeho miesto výkonu práce už neexistuje. Nebude teda pracovať a dostane takmer 6 mesačnú mzdu?
Jana Motyčková
06.06.16,05:33
Áno, je to tak. Inak sa s ním môžete iba dohodnúť.
Janula1
08.06.16,04:41
Dobrý deň,

p. Motyčková, máme zamestnanca na DoBPŠ. Teraz 1.6.2016 mal štátnice. Dohoda bola uzatvorená od 1.1.2016 na určitý čas na jeden rok. Kedy by sa mala odhlásiť zo SP a ukončiť dohodu? Ďakujem pekne.

S pozdravom
Jana Motyčková
09.06.16,06:56
Komplexný článok ku skončeniu štúdia z rôznych hľadísk, vrátane DoBPŠ a aj k vaśej otázke je tu:


http://www.porada.sk/t218501-koniec-skolskeho-roka-2012-2013-danovy-bonus-dobps-zdravotne-poistenie.html
Pete
14.06.16,06:58
Dobrý deň,


Sociálna poisťovňa vrátila zamestnávateľovi poistné zaplatené nad právny rámec za zamestnanca, ktorý ju spätne požiadal o starobný dôchodok za obdobie 9-12/2015. Nevyplýva z tejto skutočnosti pre zamestnávateľa povinnosť podať opravné daňové priznanie za r. 2015, keďže si v už podanom riadnom daňovom priznaní za r. 2015 uplatnil do nákladov aj odvedené sociálne poistenie za zamestnávateľa na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti za tohoto zamestnanca za obdobie 9-12/2015? Ďakujem.
petacuckova
16.06.16,06:51
Dobrý deň. Prosím Vás o radu, nakoľko som si nie istá, aby sme neporušili zákonník práce.

Firma výrobná, funguje celý rok, v lete výroba podstatne vyššia, v zime vyrábajú na sklad, minimum zákaziek.

Každý rok sa berie na dobu určtitú potrebný počet zamestnancov, aby sa stihli plniť zákazky... Zvyčajne zmluvy od apríla do konca októbra, niekedy majú predlžené ešte o mesiac, dva....

Jeden zamestnanec v marci mal už dvakrát predlžený a opätovne dohodnutý PP a nakoľko neboli zákazky PP sa skončil uplynutím doby na ktorú bol PP na určitú dobu uzatvorený t.j 31.3.2016

Teraz však máme veľa zákaziek, so zamestnancom sme boli spokojní, mohli by sme s ním uzatvoriť PP na dobu určitú od teraz do konca októbra aj v tom prípade, že už mal dvakrát predlžený PP ? Odvolávka na par.48, odsek 4 b).

ĎAkujem.
Jana Motyčková
16.06.16,14:33
Ja si myslím, že to môže byť dôvodom opätovného uzatvorenia PP na dobu určitú. V takomto prípade dôvod je potrebné uviesť v zmluve. Ale nesmie to byť na viac ako 8 kal. mesiacov v roku, čiže 8 mesiacov vrátane obdobia do marca.
Mila123
20.06.16,17:39
Dobrý večer,


zamestnanec - Slovák sa vrátil na Slovensko po cca 15. ročnej práci v IT. 18. 06. 2016 mu skončil PPV v IT. Ak sa nenahlási do 7.- kalendárnych dní na ÚPSVaR do evidencie nezamestnaných, ZP by si platil sám ako dobrovoľne nezamestnaný. A teraz otázka, ak sa bude hlásiť k 01 07 2016 do evidencie na ÚPSVaR , jeho vymeriavací základ pre určenie dávky v nezamestnanosti sa bude posudzovať ako?
ďakujem
Jana Motyčková
21.06.16,16:49
Ťažko.
Vážne - lepšie by urobil, ak by sa evidoval v IT a tam žiadal o dávku. SR nemusí (a ani nebude) akceptovať príjem z IT. Dokonca mu môžu povedať že nemá nárok a že mal žiadať v IT (závisí ako mu určia štát bydliska).
Ak mu priznajú dávku, neviem ako ÚPSVaR postupuje ohľadne výšky.
Ak už je na Slovensku, odporúčam zamestnať sa tu na chvíľu s poistením v nezamestnanosti s vyšším príjmom až potom ísť na ÚPSVaR.
Inak výsledok by ma zaujímal, prosím o info.
Mila123
21.06.16,17:11
Ťažko.
Vážne - lepšie by urobil, ak by sa evidoval v IT a tam žiadal o dávku. SR nemusí (a ani nebude) akceptovať príjem z IT. Dokonca mu môžu povedať že nemá nárok a že mal žiadať v IT (závisí ako mu určia štát bydliska).
Ak mu priznajú dávku, neviem ako ÚPSVaR postupuje ohľadne výšky.
Ak už je na Slovensku, odporúčam zamestnať sa tu na chvíľu s poistením v nezamestnanosti s vyšším príjmom až potom ísť na ÚPSVaR.
Inak výsledok by ma zaujímal, prosím o info.

ďakujem, budem Vás informovať o výsledku.....

ale mňa by zaujímalo to, že či stačí zamestnanie napr. 2 týždňové s vyšším VZ, a potom na SK dostane podporu v nezamestnanosti? do 730 dní poistenia sa mu bude počítať aj zamestnanie v cudzine?

- inak si nemôže uplatňovať dávku v nezamestnanosti v It, pretože dal výpoveď spoločnosti v ktorej tých cca 15 rokov pracoval a podľa It zákona nemá nárok na dávku, nakoľko sa mu pracovné miesto nezrušilo, popr. neuplynula mu doba určitá.....

ďakujem
-
Jana Motyčková
22.06.16,19:43
Podľa európskych predpisov sa pre dávky musia započítať doby poistenia v zahraničí ale nie príjmy. Čiže 2-týždňove zamestnanie bude stačiť pre nárok, zvyšné dni do 730 získal v zahraničí. Výška sa podľa mňa určí iba z našeho príjmu, ale neviem presné info, náš zákon to nerieši a neviem, aké majú presné pravidá na tieto prípady.
Ak by tu nerobil, možno by mu dávku priznali, výšku neviem, ale niekedy sa stáva, že si človeka prehadzujú medzi štátmi, nechcú mu uznať nikde štát bydliska a ak bu mu uznali IT, posudovali by ho podľa talianskych predpisov. Bydlisko nie je trvalý pobyt.
Barbara 13
24.06.16,12:26
Otázka týkajúca sa zákona o nelegálnom zamestnávaní č.82/2005

Vstupujeme do firmy, ktorej poskytujeme stravovacie služby. Táto firma v zmysle uvedeného zákona nám chce zakomponovať do zmluvy odsek, v ktorom musíme poskytnúť osobné údaje našich zamestnancov, v opačnom prípade nás budú sankcionovať, resp. vypovedajú zmluvu. Nie je toto v rozpore zo zákonom o osobných údajoch? Ako sa vlastne v tomto prípade má preukazovať, že naši zamestnanci sú legálne zamestnaní?
Jana Motyčková
24.06.16,17:16
To je otázka k zákonu o ochrane oobných údajov.
Zákon o nelegálnom zamestnávaní ukladá povinnosť poskytnúť doklady a osobné údaje preukazujúce, že poskytovateľ služby neporušuje zákaz nelegálneho zaamestnávania. Toto platí ale iba pre cezhraničné poskytovanie služby plus vnútroštátnu dodávku práce.
Aké sú to doklady neviem si predstaviť, v SR neexistujú doklady ktoré by 100 % preukazovali legálne zamestnanie. Okrem toho, keďźe sa to týka cezhraničného poskytnutia služby, nelegálne zamestnávanie zamestnancov zahraničnou firmou môže mať úplne iné pravidlá ako máme na Slovensku.

Ešte aby to bolo celkom jasné - ak poskytujete službu na Slovensku (a ste slovenská firma), v zmysle toho zákon im nemáte čo preukazovť.
Silvia S
28.06.16,08:17
Dobrý deň p. Motyčková,

prosím Vás, ak má zam-teľ so zam-com uzatvorenú dohodu o vykonávanie zrážok zo mzdy na výživné v pevnej sume, na ktorý sme v predchádzajúcom období mali exekučný príkaz a bol nám iný doručený ex.príkaz na neprednostnú exekúciu, správne chápem, že beriem dohodu na výživné svojim spôsobom ako exekúciu alebo sa tvárim, že to je dohoda napr. na sporenie a zrážam iba neprednostnú exekuciu? Vopred vďaka.
suklova
28.06.16,16:03
Dobrý deňp. Motyčková. 1.7. t.j v piatok prijímame študenta na DoBPŠ. Ak môže týždenne odpracovať 20 hod, koľko hodín môže odpracovať v tento nástupný "týždeň" 4, 12 alebo 20? Ďakujem.
TomosP
29.06.16,05:32
Dobrý deňp. Motyčková. 1.7. t.j v piatok prijímame študenta na DoBPŠ. Ak môže týždenne odpracovať 20 hod, koľko hodín môže odpracovať v tento nástupný "týždeň" 4, 12 alebo 20? Ďakujem.
§ 227 odst. 2 Zákoníku práce ods. 2) :

Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená.

To znamená, že se 20 hodin týdně neposuzuje každý týden zvlášť, ale průměrně za dobu trvání dohody. Takže první "týden" může klidně odpracovat i více než 20 hodin.
Janula1
29.06.16,07:34
Dobrý deň,

p. Motyčková, máme zamestnanca, ktorý je poliak, najskôr mal trvalý pobyt na Slovensku teraz si údajne dal trvalý pobyt do Polska. Narodilo sa mu dieťa. Daňový bonus môžem dať iba pri ročnom zúčtovaní dane súhrnne? Alebo mu ho môžem uplatňovať mesačne?

Ďakujem
Jana Motyčková
29.06.16,08:17
Dobrý deň p. Motyčková,

prosím Vás, ak má zam-teľ so zam-com uzatvorenú dohodu o vykonávanie zrážok zo mzdy na výživné v pevnej sume, na ktorý sme v predchádzajúcom období mali exekučný príkaz a bol nám iný doručený ex.príkaz na neprednostnú exekúciu, správne chápem, že beriem dohodu na výživné svojim spôsobom ako exekúciu alebo sa tvárim, že to je dohoda napr. na sporenie a zrážam iba neprednostnú exekuciu? Vopred vďaka.

Ak je to dohoda so zamestnancom, je to jeho súkromná záležitosť, na to sa tretinový systém nevzťahuje. Predpokladám, že tá exekúcia už bola v minulosti ukončená. Zrážate neprednostnú pohľadávku, dieťa počítate do vyživovaných osôb a výživné zrážate až po exekúcii (do nuly).
suklova
29.06.16,10:00
Ak študent ukončí strednú školu maturitnou škúškou nepokračuje VŠ. Môže uzatvoriť dohodu o brig.práci študenta na leto od 1.7.-31.8.? Ď.
Jana Motyčková
29.06.16,11:59
Ak študent ukončí strednú školu maturitnou škúškou nepokračuje VŠ. Môže uzatvoriť dohodu o brig.práci študenta na leto od 1.7.-31.8.? Ď.

DoBPŠ možno uzatvoriť iba s osobou, ktorá má štatút študenta. Ale ak ju uzatvárate medzi skončením štúdia na SŠ a koncom októbra, potvrdenie o štatúte študenta nepotrebujete - a nie je podstatné, či študent bude alebo nebude ďalej pokračovať na VŠ. Zákon nie je celkom dobre napísaný, ale realizuje sa tým spôsobom, že cez prázdniny vám stačí potvrdenie o návšteve SŠ.
Silvia S
29.06.16,12:07
Ďakujem p. Motyčková, aspoň jedno som pochopila, že je to jeho súkromná záležitosť ;) No zmiatlo ma zarátanie dieťaťa do vyživovaných osôb. Prosím, môžem Vás poprosiť o kontrolu nasledovného? Poberateľ invalidného dôchodku, ženatý, jedno dieťa (výživné platí na 3 deti z prvého manželstva, ktoré s ním nežijú) Jeho čistý príjem 634,35€, zrážka na neprednostnú exekúciu 79,39€? ďakujem pekne.
Jana Motyčková
29.06.16,13:02
Predpokladám, že výživné platí sám, keďže na to nemá exekúciu (resp. je to to, na čo máte s ním dohodu o zrážkach). Tým pádom má 5 vyživovaných osôb, je ID - odpočet na vyživované osoby 99,04x5 plus na neho 198,09. Tam mi žiadna zrážka pre exekúciu nevychádza.

Keďže zrážka sa môže vykonávať aj z ID, exekútor môže určiť (je to jeho vec), aby ste uplatnili iba časť základnej nepostihnuteľnej sumy - to by vám ale napísal. Ak vám nič také nenapísal, zrážka je 0.
Barbara 13
29.06.16,21:00
To je otázka k zákonu o ochrane oobných údajov.
Zákon o nelegálnom zamestnávaní ukladá povinnosť poskytnúť doklady a osobné údaje preukazujúce, že poskytovateľ služby neporušuje zákaz nelegálneho zaamestnávania. Toto platí ale iba pre cezhraničné poskytovanie služby plus vnútroštátnu dodávku práce.
Aké sú to doklady neviem si predstaviť, v SR neexistujú doklady ktoré by 100 % preukazovali legálne zamestnanie. Okrem toho, keďźe sa to týka cezhraničného poskytnutia služby, nelegálne zamestnávanie zamestnancov zahraničnou firmou môže mať úplne iné pravidlá ako máme na Slovensku.

Ešte aby to bolo celkom jasné - ak poskytujete službu na Slovensku (a ste slovenská firma), v zmysle toho zákon im nemáte čo preukazovť.



V zmysle úpravy zákonníka práce v zákone o nelegálnej práci, ktorý je v platnosti od 18.6. sa uvádza, že poskytovateľ služby v inej firme musí poskytnúť osobné údaje svojich zamestnancov tejto firme. Otázka preto znela, či to nie je v priamom rozpore so zákonom o ochrane osobných údajov. Pýtam sa preto, lebo v zmluve ma žiadajú podpísať klauzulu, že za neposkytnutie osobných údajov, mi môžu vypovedať zmluvu, prípadne udeliť peňažnú pokutu.

Podotýkam, že sme slovenská firma, ktorá poskytuje služby v slovenskej firme.
Jana Motyčková
30.06.16,06:20
Zákon o nelegálnom zamestnávaní, tak ako som písala, ukladá povinnosť poskytnúť tieto údaje, iba ak ide o cezhraničné poskytovanie služby alebo vnútroštátnu dodávku práce alebo cezhraničnú dodávku práce. A tak ako som písala, ochrane osobných údajov sa nevenujem. Môj laický názor je, že ak sa nejedná o cezhraničnú dodávku služby alebo práce alebo vnútroštátnu dodávku práce, tak firma tieto údaje od vás požadovať nesmie - ale to je otázka na ochranu osobných údajov, ktorej sa nevenujem.




Predmetné ustanovenie zákona o nelegálnom zamestnávaní :
(5) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, nesmie prijať prácu alebo službu, ktorú jej na základe zmluvy dodáva alebo poskytuje právnická osoba alebo fyzická osoba (ďalej len „poskytovateľ služby“) prostredníctvom fyzickej osoby, ktorú nelegálne zamestnáva, ak ide o cezhraničné poskytovanie služby po dobu presahujúcu päť dní v období 12 mesiacov od prvého poskytnutia služby alebo o vnútroštátnu dodávku práce alebo cezhraničnú dodávku práce.




(6)
Poskytovateľ služby je povinný na požiadanie právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá je podnikateľom, ktorým dodáva prácu alebo poskytuje službu podľa odseku 5, bezodkladne poskytnúť v nevyhnutnom rozsahu doklady a osobné údaje fyzických osôb, prostredníctvom ktorých im dodáva prácu alebo poskytuje službu, ktoré sú potrebné na to, aby právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, mohli skontrolovať, či poskytovateľ služby neporušuje zákaz nelegálneho zamestnávania.
Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, nesmie prijať prácu alebo službu, ktorú jej na základe zmluvy dodáva alebo poskytuje právnická osoba alebo fyzická osoba (ďalej len „poskytovateľ služby“) prostredníctvom fyzickej osoby, ktorú nelegálne zamestnáva, ak ide
a) o cezhraničné poskytovanie služby po dobu presahujúcu päť dní v období 12 mesiacov od prvého poskytnutia služby alebo
b) o vnútroštátnu dodávku práce alebo cezhraničnú dodávku práce.
suklova
04.07.16,09:18
Dobrý deň, ak prijmeme študenta na DoBPŠ napr. od 1.7.2016 do 30.9.2016 a budeme chcieť s ním pokračovať aj ďalej, môžeme mu tú dohodu vrámci roka predlžiť alebo ho musíme odhlásiť a znovu prihlásiť do SP? Ďakujem.
Jana Motyčková
06.07.16,10:26
Môžete predĺžiť.
Candy
07.07.16,07:34
Dobrý deň, p. Motyčková, ako sa v kontexte zákona o nelegálnom zamestnávaní líši poskytnutie služby a dodávka práce? Napr. umývanie okien alebo inštalácia software? Ďakujem.
Jana Motyčková
07.07.16,08:01
Silvia S
07.07.16,08:51
Dobrý deň p. Motyčková k príspevku 7213. Myslíte takéto niečo?: Oznamujem platiteľovi mzdy, že časť základnej sumy, ktorá v zmysle ustanovania § 70 e.p. nepodlieha exekúcii a to vo výške 156,80€, je uplatňovaná u iného platiteľa príjmu povinného a to u platiteľa dôchodku. Základná suma, ktorá nepodlieha exekucii zrázkami zo mzdy voči vám je suma v zmysle ust. § 2a nariadenia vlády č. 268/2006 Z.z. znížená o sumu 156,80€.
Jana Motyčková
07.07.16,08:56
To môže byť ono.
Ľaľa
04.08.16,11:28
Prosím poradiť. SO študentkou VŠ máme od 24.6.2016 do 18.9.2016 uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta-predaj občerstvenia v bufete na kúpalisku. Do 7.8.2016 odpracuje 240 hodín, čiže v priemere to bude 20 hodín týždenne. A už viac nemôže na dohodu o brigádnickej práci štud. pracovať. Táto dohoda jej skončí 18.9.2016. Môžme túto študentku prijať na túto istú funkciu-predaj občerstvenia na kúpalisku v bufete na pracovnú zmluvu od 8.8.2016 do 14.9.2016? Ďakujem
Jana Motyčková
04.08.16,13:02
Tam sa niekedy argumentuje tým, že na jeden druh činnosti nemôžu byť uzatvorené súčasne dva právne vzťahy. Lenže tento §50 psa priamo na dohody nevzťahuje. Ja by som to uzatvorila. V opačnom poradí PP + potom dohoda na to isté by možno mohol mať IP problém - dhody majú byť výnimočne a na príležitostnú činnosť.
Mila123
15.08.16,09:08
Dobrý deň,
nezamestnaná osoba sa dobrovoľne poistí k 15082016 v SP na celý balík sociálneho poistenia. Ak bude mať od od 22 08 2016 dohodu o prac. činnosti, padne jej nemocenské poistenie z DP. Otázka znie ak by bola PN napr. od 23 08 2016 má nárok na dávku iba z dohody, pretože jej padne ochranná lehota vznikom nového poistenia
Jana Motyčková
15.08.16,10:16
Áno.
eva6459
21.09.16,08:17
Študent strednej školy bude vykonávať odbornú prax u zamestnávateľa na základe dohody medzi školou a zamestnávateľom. V ktorom predpise sú vymedzené povinnosti zamestnávateľa? Je povinnosťou alebo možnosťou poskytnúť študentovi odmenu? Platí, že z odmeny sa neplatia odvody iba sa zdaňuje?
Jana Motyčková
22.09.16,08:33
spiel
22.09.16,12:52
Dobrý deň prajem.
Chcela by som si overiť správnosť výpočtu RZZP za 2015. Zamestannec zamestnanvý v spoločnosti prvé tri mesiace. Príjem vyšší, ako 4120-€, čiže odvod bol v maximálnej možnej výške. Ostatných 9 mesiacov zamestananý v ďalšej firme, kde mal príjem tiež nad 4120-€ mesačne, preddavky odvedené tiež v maximálnej možnej výške. Po RZZP za 2015 prišiel prvej spoločnosti preplatok za prve tri mesiace vo výške 227,39€ a druhej spoločnosti nedoplatok v tej istej výške ako prvej spoločnosti preplatok. Čiže prvá spoločnosť profitovala na poistnom, ktoré mala reálne odviesť a druhá má doplatiť poistné aj za príjmy prvej spoločnosti. Pani z VŠZP sa odvolávala na prepočet cez koeficient, ktorý bol stanovený 0,789476 a údajne postupovala podľa platnej legislatívy. Čiže moju námietku na nesprávny výpočet zamietla s tým, že je neodôvodnený a pokiaľ na ňom trvám, tak ho postupi Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Nerozumiem tomu, či máme naozaj také zákony padnuté na hlavu, kde jeden právny subjekt musí platiť odvody aj za príjmy, ktoré nikdy nevyplatil, alebo postup VŠZP bol nesprávny. Zhodou okolností robím mzdy jednej aj druhej spoločnosti, kde zamestnanec pracoval. Ale kebyže neviem o preplatku prvej spoločnosti, vôbec neviem, ako by som niekomu vysvetľovala, že aj napriek tomu, že zaplatil odvody v maximálnej možnej výške, tak musí zaplatiť nedoplatok 227,37€ z príjmov, ktoré nikdy nikomu nevyplatil. Keď sme robili zúčtovania poistného my mzdárky, vždy som vedela dopredu, či zamestanec bude mať nedoplatok, preplatok, alebo že vôbec nemusím robiť RZZP. Malo to logiku, ale toto, čo predvádza poisťovňa....
Ďakujem pekne za vyjadrenie.
Jana Motyčková
22.09.16,13:50
Presné sumy síce neviem, ale postup VšZP je v súlade so zákonom. VZ zamestnávateľa v rzzp sa spočíta tak, že sa spočítajú príjmy (bez obmedzenia VZ na maximum), potom sa urobí koeficient = maximálny ročný VZ deleno ten súčet a tým sa násobia u každého zamestnávateľa vymeriavacie základy. Tým sa môže stať, že u jedného zamestnávateľa je preplatok, u druhého nedoplatok. Môže sa to zdať, že prvá spoločnosť dopláca na druhú, ale v skutočnosti, keby ten pán nemal ďalších 9 mesiacov ďalšieho zamestnávateľa, tak by nedoplatok zamestnávateľa bol podstatne vyšší. Čiže skôr naopak, príjem v druhej spoločnosti pomohol tomu, že aj v prvá má nižší nedoplatok.

Kým sa bude robiť ročné zúčtovanie aj zamestnávateľa (čiže maximum bude ročné a nie mesačné), tak to tak vždy bude.
eva6459
10.10.16,12:00
Zamestnanec má pracovnú zmenu od 6,30 do 15,00 hod. Po pracovnej zmene od 15,00 do rána 6,30 hod. má pracovnú pohotovosť v mieste bydliska. Môže nastúpiť na zmenu ráno od 6,30 hod., ak v rámci pracovnej pohotovosti vykonával prácu od 2,00 do 3,00 hod. prácu a nemal 8 hodinový odpočinok?
Jana Motyčková
10.10.16,14:19
Práca počas pohotovosti je prácou nadčas a aj pri práci nadčas musí byť medzi 2 zmenami aspoň 8 hodinový nepretržitý odpočinok. Ale samotná práca počas pohotovosti podľa mňa nie je samostatnou zmenou (je to nadčas určený na čas nepretržitého odpočinku §97 ods. 5). V tomto konkrétnom prípade medzi zmenou ktorá skončila o 15,00 a ďalšou zmenou, ktorá začala o 6.30 mal nepretržitý odpočinok v trvaní aspoň 8 hodín (od 15.00 do 2.00 je 11 hodín).
botuľa
14.10.16,14:16
Dobrý deň prajem prajem kolektívu DRAKA. Prosila by som o informáciu, týkajúcu sa poberateľky rodičovského príspevku, ktorá má zároveň živnostenské oprávnenie na poisťovacie služby, z ktorého jej plynú príjmy. Tieto príjmy sú zo zmlúv uzatvorených pred materskou dovolenkou a budú trvať pravdepodobne po celú dobu rodičovskej dovolenky. Na sociálnej poisťovni pracovníčka tvrdila, že pokiaľ nebude uzatvárať nové zmluvy ako SZČO (budú plynúť len provízie za staršie obdobia) platiteľom dôchodkového poistenia je štát. Len som si to chcela u Vás overiť a potvrdiť túto informáciu. Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
14.10.16,15:25
Predpokladám, že v r. 2015 mala také príjmy, že v súčasnosti by za normálnych okolností mala povinné poistenie. Ak je to tak, tak ak poberá RP, môže si v SP prerušiť poistenie szčo na základe čestného prehlásenia, že počas poberania RP nevykonáva zárobkovú činnosť. Ja by som to, že momentálne neuzatvára žiadne zmluvy považovala za nevykonávanie zárobkovej činnosti, napriek tomu že jej plynú príjmy z predchádzajúcich zmlúv. Ak bude mať prerušené poistenie szčo, tak si môže dať prihlášku na dôchodkové poistenie štátom z dôvodu starostlivosti o dieťa. Táto prihláška sa nedá dať spätne, prihlásiť sa dá najskôr odo dňa podania prihlášky.
Mila123
18.10.16,12:39
Dobrý deň,


chcela by som sa opýtať, firma zamestnala na DoPČ- nepravidelný príjem v 082016 na 2 týždne zamestnanca, kt. je súčasne aj poberateľom SD z SK. Momentálne firma znovu uvažuje, že pani dôchodkyňu zamestná. Ale je jeden problém, to som netušila v 08/2016 pri prvom vstupe do zamestnania. Konateľka spoločnosti mi oznámila, že pani môže vykonávať činnosť iba v 2- týždňových intervaloch, nakoľko ona opatruje pacienta v AT. A dopátrala som sa, že má pani AT živnostenský list. Pokiaľ je mi známe, nemôže mať súčasne 2 poistenia (t.j. jedno v AT a druhé v SK). Čo s vyplatenou mzdou za 082016? Momentálne som pani poslala na pobočku SP nech si tam vyžiada A1....

ďakujem
Jana Motyčková
18.10.16,15:50
Zatiaľ nič. Keď bude mať vystavené A1, potom sa uvidí. Kým nemá A1 riešite SP podľa našich predpisov.
Mila123
19.10.16,04:53
Zatiaľ nič. Keď bude mať vystavené A1, potom sa uvidí. Kým nemá A1 riešite SP podľa našich predpisov.

ďakujem, ale ešte mám jednu otázku, čo ak by to nebola dôchodkyňa? v takomto prípade ni eje možné ju prihlásiť do ZP (iba ak ručne) , pretože systém v zdravotných poisťovniach hlási, že je v kolízií. Teda čo so zdravotným poistením? (myslím až do vystavenia A1, ak nie je možné takého zamestnanca prihlásiť )
Jana Motyčková
20.10.16,05:01
ZP sa nedá riešiť, kým zahraničný poistenec nemá A1. Dovtedy buď budete len zrážať naše zp bez odvodov, alebo budete ZP riešiť podľa ATpredpisov. Presný postup nie je daný. Po vybavení A1 sa to bude opravovať podľa potreby.
eva6459
20.10.16,11:17
V § 65a ods. 4 zákona o sociálnom poistení je uvedené, že dôchodkový vek poistenca, ktorý po 31.12.2016 dovŕšil dôchodkový vek určený podľa § 65 ods. 4 až 8 a § 274, sa zachováva. Znamená to, že napr. ženám narodeným pred rokom 1961 s x počtom detí sa dôchodkový vek o 76 dní nepredlžuje? Ktorým poistencom sa teda dôchodkový vek v roku 2017 bude zvyšovať, s ohľadom na opatrenie č. 269/2016 Z. z. ?
Jana Motyčková
20.10.16,13:15
Je jednoduché pravidlo - ten kto dnes nemá dôchodkový vek 62 rokov, tomu sa dôchodkový vek od 1.1.2017 nezvyšuje. T.j. napr. 56-ročná osoba, ktorá podľa dnešného zákona má dôchodkový vek 62, tej sa DV zvýši o 76 dní. 56-ročná osoba, ktorej DV je dnes 61 rokov a 9 mesiacov, ostáva jej DV 61 rokov a 9 mesiacov aj po 1.1.2017,
eva6459
21.10.16,11:20
Podnikateľ SZČO zomrel. Bol aj zamestnávateľom. V živnosti bude pokračovať syn. Aké má povinnosti voči zamestnancom zomrelého otca, voči daňovému úrad, Sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam do skončenia dedičského konania a po skončení dedičského konania v súvislosti s daňou z príjmov zo závislej činnosti a odvodov za zamestnancov, prípadne aj za seba?
Jana Motyčková
21.10.16,11:57
uff, to nebude len tak, že bude pokračovať syn, to nie je sro a len sa zmení vlastník. Na prvý pohľad by som povedala, že zamestnávateľ zanikol. Ale čo s tým, ešte som neriešila. Možno pomôže niekto, kto už také riešil.
Janula1
24.10.16,11:42
Dobrý deň,

pri počítaní dovolenky za odpracované dni rátam do odpracovaných dní aj nadčas? napr. keď pracujem v sobotu? Alebo iba pracovné dni v týždni.
Janula1
24.10.16,12:26
Zamestnankyňa mala v roku 2016 dva pracovné pomery. V roku 2017 bude žiadať o materské. VZ z roku 2016 pôjde z obidvoch pracovných pomerov?

Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
24.10.16,12:30
Je to výkon práce na účely dovolenky, ak sa za nadčas neposkytuje náhradné voľno.
Janula1
24.10.16,12:40
ďakujem pekne
Silvia S
26.10.16,13:06
Dobrý deň p. Motyčková,

potrebujem ľudskú radu... Dnes som prišla na to, že kolegyňa neukončila po roku jednu dohodu, vzápätí ju ani neobnovila... Je to dohoda s pravidelným príjmom. V podstate, keby nebolo zákona, že nemôžu trvať dlhšie, nič by sa nedialo. Teraz neviem menšie zlo, či to napraviť a riskovať nelegálnu prácu neskorým odhlásením a prihlásením... alebo opraviť dohodu o mesiac dlhšiu a tváriť sa, že nevieme počítať jeden rok.... viem, je to na nás, nerozhodnete to za nás... no možno rada, kde je menšie riziko, výška prípadnej pokuty, nebolo to úmyselné, bola to ľudská chyba. Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
26.10.16,14:02
A kedy tá dohoda skončila?
Jana Motyčková
26.10.16,14:19
K dohoda neskončila - predpokladám, že bola správne uzatvorená na 12 mesiacov ale ste ju neodhlásili zo SP a neuzatvorili novú dohodu a nedali prihlášku do SP, alebo uzatvorili novu dohodu a len nedali odhlášku a prihlášku?
V zásade sú tri zlé riešenia :
1. budete sa tváriť, že ste si nevšimli, že uplynulo 12 mesiacov. Pri kontrole IP máte prácu bez platného právneho vzťahu a nelegálne zamestnávanie. Môžete dúfať, že vám to IP nebude kontrolovať.
2. prihlásite novú dohodu a odhlásite starú dohodu, máte neskoro prihlásenú dohodu a z tohoto dôvodu nelegálne zamestnávanie. Môžete buď ísť do súdneho sporu alebo dúfať, že niekto rýchlo takýto súdny spor vyhrá a nebude to na základe rozhodnutia NS nelegálnym zamestnávaním. Ak by aj súdny spor takto dopadol, medzi tým ubehne dlhý čas asi.
3. Tvárite sa, že dohoda skončila po 12 mesiacoch a že po tomto dátume zamestnanec naozaj nerobil a novú dohodu uzatvoríte až neskôr. Keby som vám to radila, tak vás nabádam na porušovanie zákona, čo je v rozpore minimálne s pravidlami draka. V tomto prípade by išlo naozaj o nelegálne zamestnávanie, ale možno vám na to neprídu.
Normálna rada neexistuje.
Silvia S
26.10.16,15:16
Dobrý večer p. Motyčková,
dohoda nebola "iba" odhlásená a prihlásená v SP. Chápem, že neexistuje normálna rada. Zlyhal ľudský faktor, jeden neoznámil pokyn druhému. Medzitým som "vychladla", rozhodla som sa pre priznanie. Snáď to nebude trest smrti pre kolegyňu, môžno čestné jednanie bude poľahčujúca okolnosť. Ešte raz vďaka a prajem pekný večer.