Marta V
28.03.07,08:33
Veľmi pekne ďakujem pán Mihál, prajem pekný deň.
Jozef Mihál
28.03.07,06:47
Pre daniela_s:

Kamarátka bola posledné 4 roky nepretržite zamestnaná na dobu neurčitú, pričom mala stále maximálny vymeriavací základ. Od 15.1.2007 je stále PN z dôvodu rizikového tehotenstva, termín pôrodu má 5.10.2007. So zamestnávateľom sa dohodla k 31.3.2007 na ukončení pracovného pomeru dohodou, do nástupu na materskú dovolenku jej tak zostáva menej ako 6 mesiacov.

Môže zostať na PN aj po ukončení pracovného pomeru a poberať nemocenské dávky ? Ak áno, v akej výške ? Je potrebné podniknúť v sociálnej poisťovni nejaké kroky, nahlásiť nejaké zmeny?

Nie je problém, PN vznikla ešte v čase, kedy bola zamestnaná, na nemocenské bude mať nárok naďalej aj po skončení zamestnania, v rovnakej výške ako počas trvania zamestnania. Zamestnávateľ nahlasuje ukončenie pracovného pomeru, ona sama nemusí nahlasovať nič, nahlasuje až ukončenie PN.

Na aké druhy sociálneho poistenia sa musí nahlásiť ako dobrovoľný platiteľ ak by zostala PN / ak by PN ukončila? Ako je to s platením zdravotného poistenia v týchto situáciách?

Z pojmu "dobrovoľné poistenie" vyplýva, že ide o poistenie, na ktoré sa netreba prihlasovať - je to na rozhodnutí občana, či sa na niektoré z dobrovoľných poistení v SP prihlási. V danej situácií sa oplatí prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie.

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dobrovolne-nemocenske-poistenie/

Z pohľadu zdravotného poistenia bude mať od 1.4.2007 štatút samoplatiteľa (poistenec podľa § 11 ods.2 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení) - musí sa do 8 dní prihlásiť v zdravotnej poisťovni. Preddavky na zdravotné poistenie však platiť nebude, pretože bude poberať nemocenské a následne materské (§ 11 ods.8 písm.o zákona o ZP). Túto skutočnosť treba tiež oznámiť v zdravotnej poisťovni.

Z akého vymeriavacieho základu sa bude počítať materská?

Z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2006. Čiže bude mať materské v rovnakej výške, ako terajšie nemocenské.
Jozef Mihál
28.03.07,06:54
Dobrý deň,až pri spracovaní RZD som si všimla,že som nepožiadala DÚ o vyplatenie daňového bonusu za október,ktorý som vyplatila zamestnancovi z prostriedkov zamestnávateľa ,ale v ďaľšom mesiaci som o to znížila vlastnú odvodovú povinnosť a aj takú sumu-zníženú o daň. bonus som odviedla na DÚ.
Dá sa to ešte dať do poriadku???
Môžem to nejako zahrnúť do RZD alebo musím podať opravné k 4Q 2006???a doplatiť rozdiel a zároveň požiadať o vyplatenie daň.bonusu???
Nebolo to celkom v súlade so zákonom, sumu DB ktorú ste vyplatili zamestnancovi z prostriedkov zamestnávateľa ste si mali vyžiadať od daňového úradu. Ak ste to urobili tak ako ste urobili, podľa môjho názoru DÚ Vás za to postihovať nebude a ďalej to neriešte. Ročné zúčtovanie zamestnanca týmto nie je ovplyvnené.
infoziadatel
28.03.07,07:56
Dobrý deň prajem,rada by som sa spýtala jednej témy a to , ak dôchodca zarobil do 45 408,-sk, tak si môže urobiť DP a vráti sa mu už zrazená daň.

Ale neviem,takýto prípad: Ak bude mať dôchodca jeden príjem a ten bude napríklad 30000,-sk za rok a potom bude mať príjem 50 000-už zdanený zrážkovou daňou, tak môže urobiť to, že si urobí to DP a uvedie tam príjem zo závislej činnosti, kde mal 30 000 a potom rozdiel dá 45 408 -30 000= 15 408,-, t.j. že by si uplatnil iba časť príjmu zdanených zrážkovou daňou? ALebo ak chcem podať DPH, tak spočítam všetko svoj príjem za rok?

Lebo na jednom školení to tak vraj bolo podané, že áno? Ale mne sa to nezdá. ďakujem za Vašu odpoveď zuzula:(
Jozef Mihál
28.03.07,08:15
Pre hcm:

do tlaciva som vyplnila datum ktory je omylom v priklade uvedeny. V casti februar uvedeny datum zuctovania 12.3. (hned predtym je 20.3. takze sa to dalo vsimnut), preto mi vychadzalo ze bonus je mozne odratat zo zrazkovej dane vramci stlpca 02.

Ide o príklad ako vyplniť nové tlačivo Prehľad preddavkov:
http://www.porada.sk/t48101-prehlad-o-preddavkoch-o-zrazkovej-dani-a-o-danovom-bonuse-od-r-2007-priklad-2-a.html#post429361

Ospravedlňujem sa, preklep v dátume som v príklade opravil.

Avsak aj po tejto uprave ostava otvorena este otazka vykazovania DB za konkretny mesiac:
V riadku C pisete - suma DB za februar vyplatena ZL je 6180 Sk.
Pritom dalej sa pise: DB za februar bol vykryty sumou 3000 Sk z preddavkou dane za februar a sumou 2000 Sk zo zrazkovej dane vybranej v marci. Nema riadok B v stlpci 02 odzrkadlovat realitu 9180 - 3000 - 2000 = 4180 SK ?
Zrazkova dan bola zuctovana 20.03.2007 odovod pred.dane a DB az 23.3.2007, z toho vychadza ze BD za februar sa dal vykryt v sume 5000 Sk.
Vypocet ktory uvadzate je suctom riadkov v jednom stlpci, nie je potrebne tam uvadzat realnu ciastku za februar ?

Vďaka Vašim pripomienkam som si uvedomil, že filozofia riadkov B a C je iná, než som doteraz prezentoval v oboch príkladoch. Naplnenie riadkov B a C nezávisí len od možností krytia daňového bonusu z preddavkov na daň a zrážkovej dane daného mesiaca ale od možností vykrytia z preddavkov na daň a zrážkovej dane za celý štvrťrok. Oba príklady preto v tomto duchu prerábam...
Jozef Mihál
28.03.07,08:22
Pre infoziadatel:

Ak bude mať dôchodca jeden príjem a ten bude napríklad 30000,-sk za rok a potom bude mať príjem 50 000-už zdanený zrážkovou daňou, tak môže urobiť to, že si urobí to DP a uvedie tam príjem zo závislej činnosti, kde mal 30 000 a potom rozdiel dá 45 408 -30 000= 15 408,-, t.j. že by si uplatnil iba časť príjmu zdanených zrážkovou daňou? ALebo ak chcem podať DP, tak spočítam všetko svoj príjem za rok?

V DP musí daňovník uviesť to, čo podlieha dani a nebolo zdanené zrážkovou daňou. Nemusí - ale môže - uviesť príjem zdanený zrážkovou daňou.

V uvedenom prípade preto dôchodca musí uviesť príjem 30000 Sk (preddavková daň) a nemusí uviesť príjem 50000 Sk (zrážková daň). Pozor, ak by sa rozhodol v DP uviesť aj príjem zdanený zrážkovou daňou, tak potom musí uviesť celý tento príjem plynúci z jedného zdroja, teda nemôže si z uvedených 50000 Sk "vybrať" len jemu vyhovujúcich 15408 Sk, to nejde. Keby tých 50000 Sk bolo rozdelených napr. na 10000 Sk od jedného zamestnávateľa a na 40000 Sk od druhého zamestnávateľa, tak do DP by mohol dať len 10000 Sk - spolu s 30000 Sk zdanenými preddavkovo by bol príjem uvedený v DP 40000 Sk a využije § 46.
Roxy
28.03.07,08:28
Ďakujem pekne
lubicar
28.03.07,09:10
Dobrý deň pán Mihál
Zamestnancovi som vykonala RZ a vrátila preplatok.Teraz ma žiada o vydanie potvrdenia o príjme, nakolko zistil, že má povinnosť podať DP typ B.
Podľa mňa mu vyplním III časť ročného zúčtovania, kde zapíšem kedy a akú sumu prepatku som mu vyplatila. Inú povinnosť ako zamestnávateľ nemám.Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Ďakujem pekne.
vjana
28.03.07,09:21
Dobry den,
chcela by som sa opytat ako sa zaokruhluje vymeriavaci zaklad na socialne poistenie. SZCO mala danovy zaklad 265 118. Ked to vydelím 2 a 12 tak dostanem 11 046,58 - zaokruhľuje sa matematicky? Aby som potom vedela vypočítať odvod. ďakujem
Jozef Mihál
28.03.07,09:26
Pre lubicar:

Ako uvádzate, zamestnanec zistil, že musí podať daňové priznanie. Daňové priznanie podáva na tlačive "B".

V uvedenom prípade pôjde o riadne daňové priznanie - v termíne do 2.4.2007 by sa to ešte malo stihnúť.

Podľa § 32 ods.9 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov len v prípade, ak zamestnávateľ zamestnancovi vykonal ročné zúčtovanie podľa § 38 zákona a daňovník nebol povinný podať daňové priznanie podľa § 38 ods. 1 a 2, alebo mu nevznikla povinnosť podať daňové priznanie podľa § 38 ods. 3, sa považuje daňové priznanie za opravné alebo dodatočné daňové priznanie, pričom vykonané ročné zúčtovanie podľa § 38 sa v tomto prípade považuje za podané daňové priznanie.

Postup zamestnávateľa.

Ak je to možné, zrušte už vykonané ročné zúčtovanie dane a zamestnancovi vydajte "Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch". Už vyplatený preplatok z pôvodne vykonaného ročného zúčtovania dane zamestnancovi strhnite.

Ak to nie je možné, vydajte zamestancovi kópiu ročného zúčtovania spolu s vyplnenou III.časťou. Uvedené údaje si zohľadní pri podávaní daňového priznania.
Jozef Mihál
28.03.07,09:27
Dobry den,
chcela by som sa opytat ako sa zaokruhluje vymeriavaci zaklad na socialne poistenie. SZCO mala danovy zaklad 265 118. Ked to vydelím 2 a 12 tak dostanem 11 046,58 - zaokruhľuje sa matematicky? Aby som potom vedela vypočítať odvod. ďakujem
VZ na SP sa zaokrúhľuje nahor.
vjana
28.03.07,09:34
Dakujem veľmi pekne a ešte by som mala jednu otázku - v niektorom príspevku uvádzate, že ak si zamestnanec musí z rôznych dôvodov podať opravné alebo dodatočné priznanie tak, že mu má zamestnávateľ vytlačiť ročné zúčtovanie aj vyplnenou III. časťou. Prosím Vás čo je ta III. čast. Mám taký jeden prípad a neviem aké potvrdenie mu mám vystaviť.
Jozef Mihál
28.03.07,09:50
vjana: Pozrite tlačivo v prílohe tohto príspevku.
lubicar
28.03.07,10:02
Ďakujem za odpoveď, ale nerozumiem presne tomu ako zrušit RZ.
Daňové nedoplatky aj prepaltky som už vysporiadala s DÚ.Takže
urobím už len to potvrdenie III.časti?
Ďakujem.
Jozef Mihál
28.03.07,10:33
V takom prípade vydajte zamestancovi kópiu ročného zúčtovania spolu s vyplnenou III.časťou.
Arava
28.03.07,11:29
Dobrý deň.
Firma má konateľa ktorý je občanom Dánskeho kráľovstva, za výkon funkcie poberá odnemu, odmenu mesačne zdaňujem. Po skončení roka mu robím ročné zúčtovanie dane. Má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane 90 816???
Jozef Mihál
28.03.07,11:39
Áno, každý daňovník (okrem dôchodcov) má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane 90816 Sk. Aj v prípade, že ide o daňovníka, ktorý nie je daňovým rezidentom na Slovensku, ale v inom štáte.
Arava
28.03.07,11:54
Ďakujem za odpoveď a prajem Vám pekný deň!!!
zuzana9
28.03.07,12:15
Treba dodaniť príspevok zo sociálneho fondu na občerstvenie na športovom dni v ročnom zúčtovaní, alebo je to nezdanený príjem
hunakova
28.03.07,17:48
Ďakujem za odpoveď - tá suma je taká nízka aj preto, že predchádzajúci mzdár mu nezvýšil minimálnu mzdu za 10. 11. 12. mesiac, tak ako to malo byť, takže asi preto.
dracica
28.03.07,18:26
Architekt pozastavil živnosť v júli 2005, vo februári 2006 vyhral verejné obstarávenie na istú zákazku, ktorá bola vyfaktúrovaná v roku 2006. Do akého paragrafu sa zahrnie tento príjem par. 6 alebo 8 ???
ďakujem
Jozef Mihál
29.03.07,07:01
Pre dracica:

Otázka je nad rámec DRAK-a na mzdy ale napriek tomu sa to pokúsim vysvetliť.

Architekti vykonávajú svoju činnosť nie na základe živnostenského zákona, ale podľa zákona č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch.

Uvádzaný architekt mal živnosť na iné činnosti a to že ju pozastavil neznamenalo, že "prestal byť architektom". Preto sa zúčastnil súťaže a ako architekt ju vyhral, neskôr vyfakturoval a dostal zaplatené. Ide o príjmy podľa § 6 ods.1 písm. c) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov - teda "príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b)".
Jozef Mihál
29.03.07,07:07
Treba dodaniť príspevok zo sociálneho fondu na občerstvenie na športovom dni v ročnom zúčtovaní, alebo je to nezdanený príjem
Citujem zo zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, § 5 ods.7:

"(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako

a) suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem,
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov,
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
d) použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom; rovnako sa posudzuje aj takéto plnenie poskytnuté manželovi (manželke) zamestnanca a deťom, ktoré sa na účely tohto zákona považujú za vyživované osoby (§ 33) tohto zamestnanca alebo jeho manželky (manžela),
e) poistné na verejné zdravotné poistenie, atď...."

Príspevok zo sociálneho fondu na občerstvenie na športovom dni je zdaniteľný príjem. Nie je to občerstvenie poskytnuté na pracovisku a nemožno to zaradiť ani do kategórie "použitie športového zariadenia".
dracica
29.03.07,09:33
Pre dracica:

Otázka je nad rámec DRAK-a na mzdy ale napriek tomu sa to pokúsim vysvetliť.

Architekti vykonávajú svoju činnosť nie na základe živnostenského zákona, ale podľa zákona č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch.

Uvádzaný architekt mal živnosť na iné činnosti a to že ju pozastavil neznamenalo, že "prestal byť architektom". Preto sa zúčastnil súťaže a ako architekt ju vyhral, neskôr vyfakturoval a dostal zaplatené. Ide o príjmy podľa § 6 ods.1 písm. c) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov - teda "príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b)".

ďakujem veľmi pekne za odpoveď
pazo
29.03.07,10:08
Dobrý deň,
ako mám vypísať Hlásenie na DU, keď príjmy za rok 2006 neboli doteraz vyplatené a tým pádom nebola ani zrazená daň. V jednotlivých štvrťročných prehľadoch ale boli uvedené, lebo firma predpokladala, že tie príjmy doplatí, čo sa doteraz nestalo a firma je v konkurze. Mám podať opravné prehľady, kde budú nuly, nakoľko sme žiadny príjem reálne neobdržali, alebo mám do hlásenia uviesť všetky sumy ako boli v hlásení a tým pádom vyjde nedoplatok firme, ktorý aj tak neuhradí, lebo nemá z čoho?
Jozef Mihál
29.03.07,10:27
Chyba sa stala už vtedy, keď ste v "prehľadoch" uvádzali to, čo nebola pravda. Preto by ste mali podať opravné prehľady a "Hlásenie" tak, ako bola skutočnosť, teda bez nevyplatených príjmov, preddavkov atď.
pazo
29.03.07,10:41
Pán Mihál, môžte mi poradiť k tomu Hláseniu, ešte som sa s tým nestretla, ani som to tu nikde nenašla!!!!
pazo
29.03.07,10:46
Ďakujem za odpoveď, ale než dorazila ku mne už som odoslala tú prosbu, neviem, kde sa to dá vymazať. Čiže pre budúcnosť - prehľady len z vyplatených príjmov, moc ste mi pomohli.
Jozef Mihál
29.03.07,10:55
Pán Mihál, môžte mi poradiť k tomu Hláseniu, ešte som sa s tým nestretla, ani som to tu nikde nenašla!!!!
Priznám sa, že som bol lenivý do DRAK-a písať článok rozoberajúci "Hlásenie" za rok 2006, keďže ide o výkaz, ktorý je de facto súčtom štyroch "Prehľadov" za jednotlivé štvrťroky 2006 a tento výkaz sa už relatívne dlho nemenil. Ušetrenú energiu som radšej investoval do komentovania nového "Prehľadu preddavkov" a verte mi, ktorí ste sa s ním ešte nestretli, že sa "máte na čo tešiť". Nové "Hlásenie" za rok 2007 v DRAK-ovi samozrejme v budúcnosti dopodrobna rozoberieme.
AnkaS
29.03.07,12:18
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor: SZČO nemal v roku 2006 z podnikania žiaden príjem, v júli 2006 sa z neho stal dôchodca a v priebehu roka 2006 predal akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie za 240 000,-- Sk. Platí z príjmu z predaja akcií daň? Ak je tento príjem oslobodený od dane, je povinný podať daňové priznanie?
Ďakujem
bookkeeper
29.03.07,16:06
Chcela by som vedieť, aké odvody do SP má platiť invalidná dôchodkyňa , ktorá na príjem ako SZČO cca 110.000,- SK a príjem z dohôd má okolo 130.000,- Sk ročne.
pupu1
29.03.07,17:23
Dobrý deň, prosím o radu:
Dostala som výpoveď z organizačných dôvodov ku dňu 30.6.2007podľa § 63 ods. 1 písm.b) Z. práce. Prevzala som ju dnes 29.3.07.Zároveň prebral odo mňa zamestnávatel "proti výpoveď "- dohodu o skončení pracovného pomeru, s mojou požiadavkou odstupného a finančných nárokov. Pracovala som ako vedúca dielne od roku 1992. Prerokovanie zo zástupcami zamestnancov bolo 15.1. 2007 ktorého som sa zúčastnila ako predseda zamestnaneckej rady.
1 Otázka:
- dostanem 3 mesačné odstupné, keď podľa Zákon. práce mám naň nárok, ale zamestnávateľ tvrdí, že nemá peniaze a že odstupné získam len súdnou cestou .
2 Otázka:
Ćo mám urobit v ochrannej lehote resp. 3 mesač.výpovednej lehote? Isť na PN alebo sa nahlásiť na úrad práce? Zamestnávateľ prebral odo mňa dohodu o skončení pracovného pomeru ku dňu 31.3. 2007 "proti výpoveď " povedal, že odstupné získam len súdnou cestou ďakujem
Marta V
29.03.07,19:12
Dobrý večer. Syn, študent - poistenec štátu zarobil za rok 2006 na základe dohody o brigádnickej práci študentov 41 400,- Sk. Takže ročné zúčtovanie zdravotného poistenia nebude musieť podávať. V prípade, že by si podal daňové priznanie v ktorom by mal tento príjem a plus 4 060,- Sk úroky zo stavebného sporenia, z ktorých by mu mohol daňový úrad vrátiť zrážkovú daň 771,- Sk, jeho základ dane by sa zvýšil na 45 460,- Sk, musel by si robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia? Vopred ďakujem za usmernenie.
Heni
29.03.07,20:50
So zamestnancom bol v roku 2006 na 2 mesiace uzatvorený vedľajší prac. pomer. Nezdaniteľnú časť mu neuplatňovali, z hrubej mzdy mu strhávali len daň 19 %. Myslím, že už je len prac. pomer na KPČ so všetkými odvodmi, či sa mýlim? Treba mu tú mzdu prerobiť a všetky odvody porobiť, však?
Dakujem.
bystre
30.03.07,06:08
Dobrý deň.
V minulých obdobiach platilo, že ak sa uzatvára Dohoda o vykonaní prác, musí byť uzavretá s pracovníkom najdlhšie na 1 mesiac, po tomto období znova len na jeden mesiac a predmet práce na ktorý sa uzatvára u pracovníka sa nesmie opakovať. V ZP neviem nájsť ustanovenia, ktoré konkretizujú túto požiadavku. Platí ešte, alebo je možné Dohodu ... uzavrieť s pracovníkom aj na dlhšie obdobie ? Ďakujem
vikinka
30.03.07,06:19
§ 226 Zák.práce-Dohoda o vykonaní práce,možno uzatvoriť po dobu vykonania vymedzenej práce-pracovnej úlohy.
Jozef Mihál
30.03.07,06:44
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor: SZČO nemal v roku 2006 z podnikania žiaden príjem, v júli 2006 sa z neho stal dôchodca a v priebehu roka 2006 predal akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie za 240 000,-- Sk. Platí z príjmu z predaja akcií daň? Ak je tento príjem oslobodený od dane, je povinný podať daňové priznanie?
Ďakujem
Daň z príjmu z predaja akcií z prvej vlny KP sa neplatí, viď:
http://www.porada.sk/t49294-prijem-z-predaja-akcii-z-kuponovej-privatizacie--podlieha-zdaneniu.html

Z dôvodu existencie takéhoto príjmu nemá daňovník povinnosť podať daňové priznanie. Ak uvedený dôchodca iné príjmy nemá a nedosiahol v podnikaní stratu, nie je povinný podať daňové priznanie.
Jozef Mihál
30.03.07,06:49
Chcela by som vedieť, aké odvody do SP má platiť invalidná dôchodkyňa , ktorá na príjem ako SZČO cca 110.000,- SK a príjem z dohôd má okolo 130.000,- Sk ročne.
Je potrebné upresniť invaliditu.

Ak mala hrubý príjem z podnikania za rok 2006 vyšší ako 91200 Sk, bude platiť od 1.7.2007 povinné odvody do SP a to v závislosti od toho, či poberá invalidný dôchodok priznaný "po novom" a aký je jej pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

Pozrite tu:
http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/invalid/

a z toho hlavne toto:
http://www.porada.sk/t35334-dochodcovia-a-socialne-poistenie-po-1-8-2006-a.html
http://www.porada.sk/t36967-minimalny-vymeriavaci-zaklad-szco-invalida.html

Určite bude platiť poistné na starobné poistenie a odvod do rezervného fondu a to zo základu minimálne 7600 Sk.

Príjem z dohôd nehrá rolu, z neho odvody do SP ona sama neplatí.
Jozef Mihál
30.03.07,06:54
Dobrý večer. Syn, študent - poistenec štátu zarobil za rok 2006 na základe dohody o brigádnickej práci študentov 41 400,- Sk. Takže ročné zúčtovanie zdravotného poistenia nebude musieť podávať. V prípade, že by si podal daňové priznanie v ktorom by mal tento príjem a plus 4 060,- Sk úroky zo stavebného sporenia, z ktorých by mu mohol daňový úrad vrátiť zrážkovú daň 771,- Sk, jeho základ dane by sa zvýšil na 45 460,- Sk, musel by si robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia? Vopred ďakujem za usmernenie.
Príjem z kapitálového majetku (§ 7 zákona o dani z príjmov) nevstupuje za žiadnych okolností do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie. Preto môže študent uviesť vo svojom DP aj takýto príjem (úroky zo stav.sporenia) a nebude musieť z titulu existencie takéhoto príjmu podávať ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie a platiť poistné na zdravotné poistenie.
Jozef Mihál
30.03.07,07:05
So zamestnancom bol v roku 2006 na 2 mesiace uzatvorený vedľajší prac. pomer. Nezdaniteľnú časť mu neuplatňovali, z hrubej mzdy mu strhávali len daň 19 %. Myslím, že už je len prac. pomer na KPČ so všetkými odvodmi, či sa mýlim? Treba mu tú mzdu prerobiť a všetky odvody porobiť, však?
Dakujem.
Odpoveď nájdete tu:
http://www.porada.sk/t49303-zamestnanie-na-krati-pracovny-eas--odvody.html
Jozef Mihál
30.03.07,07:11
Dobrý deň.
V minulých obdobiach platilo, že ak sa uzatvára Dohoda o vykonaní prác, musí byť uzavretá s pracovníkom najdlhšie na 1 mesiac, po tomto období znova len na jeden mesiac a predmet práce na ktorý sa uzatvára u pracovníka sa nesmie opakovať. V ZP neviem nájsť ustanovenia, ktoré konkretizujú túto požiadavku. Platí ešte, alebo je možné Dohodu ... uzavrieť s pracovníkom aj na dlhšie obdobie ? Ďakujem
Pozrite v Zákonníku práce § 223 a § 226.

V DRAK-ovi informácie k dohodám nájdete tu:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dohoda/
bystre
30.03.07,07:55
Ďakujem, ustanovenia o uzatváraní Dohody o vykonaní prác s dobou trvania len 1 mesiac, som tam nenašla.
calgary
30.03.07,08:37
Mám problém, ktorý sa už určite na porade rozoberal, len ho samozrejme neviem nikde rýchlo nájsť. Čo so zamestnancom, ktorý utrpel prac. úraz k 26.3.2007 a zároveň už evidujem jeho výpoveď (v skúšobnej dobe) k 31.3.2007?
Má nárok na vyplatenie náhrady mzdy za 6 dní, či celých 10 (t.j. je možné akceptovať výpoveď v období trvania PN?).
A ešte otázka v súvislosti s prac. úrazom, čo v prípade, keď lekár síce zaznačí pracovný úraz do tlačiva PoDPN, ale v skutočnosti podľa našich záznamov zamestnanec v čase úrazu nevykonával pracovnú činnosť ( ide o vodiča). Ako sa môžme ako zamestnávateľ brániť?
Ďakujem vopred za rýchlu radu :o
Jozef Mihál
30.03.07,10:12
Dnešným dňom sa končí hot-line - mimoriadny okamžitý servis odpovedí na zadané otázky týkajúce sa ročného zúčtovania dane a daňových priznaní fyzických osôb (príjmy zo závislej činnosti) za rok 2006.

Mnohí z Vás túto mimoriadnu časovo obmedzenú službu využili, dúfame, že sme Vám pomohli či už s ročným zúčtovaním dane alebo s daňovým priznaním. Rýchla inventúra ukázala, že všetky Vaše položené otázky k problémom ročného zúčtovania dane a daňového priznania boli zodpovedané tak, ako sme sľúbili.

Predpokladáme, že podobná akcia sa zopakuje koncom mája - začiatkom júna a to hot-line servis na ročné zúčtovanie poistného na zdravotné poistenie.

Pre budúcnosť uvažujeme o špeciálnych tematicky zameraných týždňoch, napr. týždeň hot-line servisu na materské a nemocenské, týždeň hot-line servisu k dôchodkom a pod.
Arava
30.03.07,10:37
Pán Mihál
ja Vám chcem poďakovať za Draka a za to že ste tu vždy pre nás, keď to potrebujeme. Ešte raz veľká VĎAKA!!! za to že ste.;)
michelle84
30.03.07,10:40
Srdečná vďaka p. Mihálovi za ochotu, čas a hlavne vedomosti, ktorými nás obklopuje a pomáha nám lepšie a hlavne rýchlejšie zvládať slovenské zákony. Bol to veľmi dobrý nápad vytvoriť takúto stránku. ĎAKUJEMEEEEEE!!!!!!! :)


- samozrejme veľká vďaka patrí aj Richardovi a ostatným, ktorí sa podieľajú na tvorbe tejto stránky!!! Bez nich by sme boli stratení...
bystre
30.03.07,11:25
Veľká vďaka za Vaše odpovede a pomoc. Bolo to presne to, čo niekedy zúfalo potrebujeme. Bude nám chýbať tá operatívna možnosť, dostať sa ku kvalifikovanému riešeniu problémov. Ale vďaka, že ste nám ju dali.
ivularadula
30.03.07,14:32
Prepáčte, možno mimo témy, ale povedzte mi prosím aký je posledný termín na podanie "HLŚENIE"
ďakujem
hcm
30.03.07,17:42
Dobry den pan Mihal,
dakujem za Vasu trpezlivost, pozrela som si nove priklady,
ale bohuzial pri priklade 7 som opat narazila na problem v riadku C stlpci 02.
---------------------------
20.3.bola zuctovana vyplata:
3000 = (9000 pred.dan - 6000 roc.zuct.dane) - malo by byt odvedene 23.3.
9180 - Danovy bonus - malo by byt odvedene 23.3.
5000 - Zrazkova dan - malo by byt odvedene 15.4.
Ziadne prenosy z minulych mesiacov neboli, takze Dan.bonus sa moze vykryt:
1. len z pred.dane ---> vykrytych 3000 Sk
2. z pred. dane a aj zraz.dane ---> vykrytych 8000 Sk
V pripade ak by sa pouzil postup 1., v riadku C by v druhom stlpci musela byt hodnota 6180 = (9180 DB - 3000 predd.dan bez RZD).
V pripade ak by sa pouzil postup 2., v riadku C by v druhom stlpci musela byt hodnota 1180 = (9180 DB - 3000 predd.dan bez RZD - 5000 zraz.dan)
Vo vasom priklade je uvedena ciastka 0.

Fyzicky nie je mozne aby cast z tohto dan.bonusu bola uhradena z pred.dane za marec zuctovanej 20.4.2007, pretoze v tom case uz museli byt odvedene vyplaty za februar a teda dan.bonus musel na cast mesiaca kryt zamestnavatel z vlastnych nakladov.

Nula by tam mohla byt len v pripade, ak by sa riadok C vyhodnocoval z pohladu, ci v niektorom z nasledujucich mesiacov (v tomto pripade marec) bol BD vyrovnany pred.dane a zrazk.danou.
Takyto postup mi ale nepripada spravny, pretoze ciastka vyplatena zamestnavatelom sa moze prenasat aj cez kvartal (ZL nemusi po kvartaly poziadat o jej vratenie) a v tom pripade by sa nedalo definovat, ci tato ciastka raz nebude preplatena (Napr: v pripade tvorby prehladu za 1.kvartal sa nevie, ze raz sa tento bonus vyrovna v juni).

HCM
Jozef Mihál
01.04.07,15:56
Pre HCM:

Preto mám v riadku C v druhom stĺpci (február) nulu, lebo DB za mesiac február síce "chvíľu" zamestnávateľ naozaj vykrýval z vlastných prostriedkov ale v konečnom dôsledku - merané za celý štvrťrok - to pokryl z preddavkov za marec a zrážkovej dane vybratej v marci - viď môj komentár priamo v príklade.

Čiže robím to tak ako píšete "Nula by tam mohla byt len v pripade, ak by sa riadok C vyhodnocoval z pohladu, ci v niektorom z nasledujucich mesiacov (v tomto pripade marec) bol BD vyrovnany pred.dane a zrazk.danou."

S tým, že vykrývanie predpokladám len v rámci mesiacov patriacich do daného štvrťroka.

Preto v riadku C v treťom stĺpci (marec) dávam sumu 5280 Sk, lebo tú už zamestnávateľ v rámci prvého štvrťroka vykryť nevedel. Súčasne potom táto suma ide do riadku D. A ak zamestnávateľ chce, môže si ju vyžiadať od DÚ. Ak nechce, bude si ju kompenzovať v ďalších mesiacoch.
kajanakaja
02.04.07,16:15
Dobrý deň, zamestnanec má čistú mzdu 12000. Voči povinnému je nariadená exekúcia na druhú a prvú tretinu čistej mzdy. Suma na povinného 2988, suma na manželku 1245, suma na dve deti 2485. 12000 - 6718 : 3 Je to správny výpočet? Povinnému zostane 1760 + 6. Odvediem 3520 Sk? Ďakujem.
Celia
04.04.07,06:25
Dobrý deň , rada by som poprosila o radu : máme zamestnanca ktorému patrí príspevok na dopravu zo sociálneho fondu , ale neviem ako sa to vyráta a či to robíme dobre. Plat zamestnanca je mesačný vo výške 11200Sk v hrubom . Podľa zákona sa berie priemerná mesačná mzda / za posledný štvrťrok ?/Vodítkom je 2x 4980=9960 Sk, do tejto výšky by sa mal zaplatiť rozdiel?Sociálny fond tvoríme cca 1000Sk mesačne, učtovníčka zatiaľ vypláca z fondu zamastnancovi 500 Sk mesačne každý mesiac. Je to správne , keď fond tvoria všetci zamestnanci a doteraz sme ho používali na vianočné. Čo keď zamestnanec v mesiaci čerpá dovolenku a PN . Vie mi to niekto tak po lopate vysvetliť a vypočítať ? Budem veľmi vďačná.
Celia
Candy
04.04.07,07:10
Zamestnancovi patrí príspevok na dopravu zo SF, len ak má priemerný mesačný príjem do výšky dvojnásobku ŽM, v tomto prípade to tak nie je. Ak to chcem zistiť, tak si vypočítam Počet dní v mesiaci * Úväzok * Priemer na PP účely a porovnám s dvojnásobkom ŽM. Ak vyjde menšia alebo rovná suma, potom mu patrí príspevok zo SF na dopravu za tie dni, keď pracoval. Napr. ak má denné náklady 30Sk, tak príspevok zo SF na dopravu je (Počet dní v mesiaci - dovolenka - PN) * 30Sk, alebo ak má mesačné náklady (mesačný lístok), tak (Počet dní v mesiaci - dovolenka - PN) / Počet dní v mesiaci * Mesačné náklady
Celia
04.04.07,09:29
Candy , ďakujem veľmi pekne, účtovníčka sa mýlila ak to budem rátať takto : počet dní za február : 20 x 8 hod.x 64,44=10310,40 .Je to správne? Hádam áno . Ide tam hrubý priemer ? Celia
Candy
04.04.07,10:06
Áno, ide o hrubý príjem, malo by to byť tak.
alveryst
09.04.07,10:32
Zamestnanec pracuje v pracovnom pomere s 40 hodinovým týždenným pracovným časom od 1.3.2005. Ku dňu 1.3.2007 sa dohodol so zamestnávateľom na skrátení úväzku zo 40 hodín na 20 hodín týždenne. Ku dňu 1.3.2007 má zostatok dovolenky z roku 2006 v rozsahu 6 dní a za mesiace 1-2/2007 mu vznikne nárok 3,5 dňa. Ako preplácať dovolenku, na ktorú vznikol nárok pred 1.3.2007? Evidovať ju samostatne a preplácať v rozsahu 8 hodín denne (6+3,5 dňa)?
pandorasbox
10.04.07,03:15
Dobrý deň,
prosím o radu..trocha síce oneskorene...dôchodca s príjmom do 45tisíc v roku 2006 s príjmami zdaňovanými zrážkovou daňou si musí podať daňové priznanie sám, alebo môže požiadať zamestnávateľao ročné zúčtovanie dane, u ktorého mal tieto príjmy.
Ďakujem pekne za odpoveď...prajem príjemné a veselé sviatky
liba2
10.04.07,03:27
Dobrý deň,
prosím o radu..trocha síce oneskorene...dôchodca s príjmom do 45tisíc v roku 2006 s príjmami zdaňovanými zrážkovou daňou si musí podať daňové priznanie sám, alebo môže požiadať zamestnávateľao ročné zúčtovanie dane, u ktorého mal tieto príjmy.
Ďakujem pekne za odpoveď...prajem príjemné a veselé sviatky
Dôchodca so zrážkovou daňou podáva DP na formulári A sám.
hcm
10.04.07,08:35
Dobrý deň,
v článku zo dňa 01-04-07 "Prečo ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie" pán Mihál v časti RZZP vykonané Zamestnávateľom uvádza: "Nedoplatok alebo preplatok zamestnanca a súčasne nedoplatok alebo preplatok zamestnávateľa vo výške aspoň 100 Sk a viac zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, zosumarizuje podľa § 19 ods.15.".
Vo vyhláške 239/2006 § 2 ods. 11 a 12 je kontrola či preplatky/nedoplatky dosahujú 100 Sk len v prípade, ak RZZP vykonal iný zamestnávateľ.

V prípade ak RZZP vykonal za zamestnanca zamesnávateľ, nemal by byť do sumrizácie podľa § 19 ods.15 zahrnutý aj nedoplatok/preplatokzamestnanaca a aj zamestnávateľa ktorý nedosahuje 100 Sk ?

Ďakujem
Olga Zemanovicova
10.04.07,08:37
Všetci používatelia DRAKa, ktorý sa chcú DRAKa na niečo opýtať z oblasti miezd, odvodov a daní z príjmov fyz.osôb - tu je priestor na Vaše otázky.

Otázku zadajte vo forme ďalšieho príspevku v tejto téme. V rámci časových možností Vám kolektív autorov odpovie v sekcii "Praktické príklady".

Máme otázku: Pracujúci dôchodca, ktorý išiel do dôchodku 05/2006 - kedy si môže dať prepočítať dôchodok - od nového kalendárneho roka alebo po roku odchodu do dôchodku a ako často / každý rok, alebo raz za dva roky/?
RenataK
10.04.07,12:09
Neviem, kde mám zaradiť otazku, preto ju píšem tu. Takže ešte raz starosta a ... (vynarajúce sa problémy a nároky starostu).
1. Náš nový starosta žiada ob. zastupiteľstvo o schválenie príspevku vo výške 3% na doplnkové dôchodkové poistenie. Odvoláva sa na neakú vyššiu kolektívnu zmluvu. Osobne si myslím, že nemá nárok, ale chcem si byť istá a mať to podložené. Takže má nárok alebo nie?
2. Stravné lístky a starosta - má nárok na stravné lístky? Tvorí sa sociálny fond aj zo mzdy starostu?
Ďakujem
Marta V
10.04.07,12:15
Prosím o radu. Aké odvody má platiť poberateľ výsluhového dôchodku (bývalý vojak), ktorý spĺňa vek starobného dôchodcu (nar. v r. 1943), ktorý je zamestnaný na základe pracovnej zmluvy. Podľa vyjadrenia pracovníčky soc. poist. by mal platiť všetky odvody okrem invalidného poistenia. Vopred ďakujem za radu a prajem pekný deň.
Olga Zemanovicova
10.04.07,13:30
Máme otázku: Pracujúci dôchodca, ktorý išiel do dôchodku 05/2006 - kedy si môže dať prepočítať dôchodok - od nového kalendárneho roka alebo po roku odchodu do dôchodku a ako často / každý rok, alebo raz za dva roky/?
gokko
10.04.07,19:36
Dobrý deň. Zamestnávam vo firme otca. Od 1.7.2006 je predčasný dôchodca. Teraz má 59 rokov. Má hrubý príjem 25.000 Sk. Obáva sa, že tým ako sa zvýšila priemerná mzda v NH , tak sa mu znižuje osobný mzdový bod a tým mu to zníži dôchodok. Prosím o váše posúdenie, o koľko peňazí sa mu dôchodok upravý po prepočítaní? Jeho mzdový bod k júnu 2006 bol 1,61 ; odpracované roky 43, 767 a priznaný dôchodok cca 11900 Sk. Dá sa to z týchto údajov určiť? Ak by mu to rapídne znížilo mzdový bod, tak mu radšej o niečo zvýšim plat. Ak to samozrejme nejako ešte ovplyvní jeho dôchodok. Ďakujem za odpoveď.
IldiŠ
11.04.07,07:53
Preddavky na daň SZČO ildiŠ

Podnikate (živnostnik) za rok 2006 dosiahol z podnikania stratu.
V roku 2006 mal aj píjem zo ZČ - čiastkový základ dane ( úhrn príjmov-povinné poistné) bol 217617,-Sk. Ako vypočítam preddavky na daň na rok 2007.Ďakujem.
Jozef Mihál
11.04.07,08:03
Ak dobre počítam, základ dane pred uplatnením nezd.časti je 217617 Sk, z toho vychádza suma poslednej známenej daňovej povinnosti 19% z (217617 - 95616) = 23180 Sk. Nie je to suma presahujúca 50000 Sk, preto sa preddavky na daň neplatia.

V každom prípade by sa preddavky neplatili, pretože čiastkový základ dane zo závislej činnosti tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane.
MADELEIN
11.04.07,16:34
Dobrý deň, prosím poradiť pri žiadosti o prepočet dôchodku. Pracovala som vo firme popri poberaní starob.dôchodku od 1.6.2005 do 31.3.2007. Za rok 2005 mám zvýšený dôchodok, a teraz by som chcela požiadať prepočet za obdobie od 1.1.2006 do 31.3.2007.ELDZ je rozdelený na 1.1.-31.7.06, 1.8.-31.12.06 a 1.1.-31.3.07. Od 1.4.07 pracujem v novej firme. Mám požiadať o zvýšenie k dátumu 1.1.07 alebo 1.4.07? Nepripravím sa o prepočet za rok 2007 už u nového zamestnávateľa? Ďakujem Madelein
gabina
12.04.07,06:49
v roku 2006 sme mali zamestnanca, ktorý u nás pracoval do 09/06.... dostal potvrdenie o zdaniteľnej mzde.....
Od 10/06 sa prihlásil ako dobrovoľne nezamestnaný

teraz požiadal o ročné zúčtovanie dane nás-svojho predchádzajúceho zamestnávateľa.......
máme mu urobiť ročné zúčtovanie ?
aké potvrdenie potrebujem na obdobie 10/06-12/06 ?
evina
12.04.07,06:52
v roku 2006 sme mali zamestnanca, ktorý u nás pracoval do 09/06.... dostal potvrdenie o zdaniteľnej mzde.....
Od 10/06 sa prihlásil ako dobrovoľne nezamestnaný

teraz požiadal o ročné zúčtovanie dane nás-svojho predchádzajúceho zamestnávateľa.......
máme mu urobiť ročné zúčtovanie ?
aké potvrdenie potrebujem na obdobie 10/06-12/06 ?

Ja by som mu nespravila, je po termíne a doporučila by som mu podať DP typu A, keď sa teraz zobudil...
Ak to chcete urobiť, tak na obdobie 10-12/2006 nepotrebuje doložiť žiadne potvrdenie. V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania svojím podpisom podpísal zodpovednosť za svoje príjmy ...
MADELEIN
12.04.07,13:03
Dobrý deň, prosím poradiť pri žiadosti o prepočet dôchodku. Pracovala som vo firme popri poberaní starob.dôchodku od 1.6.2005 do 31.3.2007. Za rok 2005 mám zvýšený dôchodok, a teraz by som chcela požiadať prepočet za obdobie od 1.1.2006 do 31.3.2007.ELDZ je rozdelený na 1.1.-31.7.06, 1.8.-31.12.06 a 1.1.-31.3.07. Od 1.4.07 pracujem v novej firme. Mám požiadať o zvýšenie k dátumu 1.1.07 alebo 1.4.07? Nepripravím sa o prepočet za rok 2007 už u nového zamestnávateľa? Ďakujem Madelein

Po konzultácii s pracovníčkou pobočky SP som odovzdala žiadosť s dátumom zvýšenia k 1.4.07. Píšem to kvôli poraďákom s podobnými problémami. Podľa nového zákona sa dôchodok prepočítava len po ukončení pracovného pomeru.
inge57
12.04.07,20:10
Dobrý deň!Prosím Vás mám zamestnanca, ktorý mal OČR nad 10 dní. Chcem sa opýtať či to nejako ovplyvní odvody za zamestnanca do SP a ZP? Ďakujem
michelle84
13.04.07,06:43
Zamestnaňkyňa mala nedoplatok z ročného zúčtovania dane. Od januára 2007 je na PN. PN stále trvá. Nedoplatok jej mám strhnúť z najbližšej výplaty, ktorú bude mať v tomto roku alebo sa jej nemusí strhnúť? Ide o 5 korún.
Jozef Mihál
13.04.07,07:29
karpis
13.04.07,08:24
Zamestnanec má vypísanú OČR od 30,3.2007 do 10.4. 2007 je možné aby čerpal OČR len 10 dní, lebo 9.4. bol sviatok a 10,4. dal dieťa k starej mame.
Zamestnávateľ mu dal čerpanie 10 dní t.j. 30.3.-8.4. včítane a 9.4. mu zaplatil sviatok. Je to možné takto urobiť?
petak stefan
15.04.07,19:57
Dobrý deň. Má si podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia / ak áno aký typ tlačiva/ zamestnanec ak má pracovný pomer na kratší pracovný čas a jeho hrubý príjem za rok 2006 je 49.132,- Sk, ale mal aj DOVP /dohodu o vykonaní práce/ v inej firme a z nej príjem 78.000,- Sk. Zamestnanec nie je poistenenc štátu / dôchodca ani študent/ ani SZČO. Má odviesť z tej dohody zdravotné poistenie? Ďakujem.
Jozef Mihál
15.04.07,21:02
RZZP si podať nemusí, z dohody popri zamestnaní sa zdravotné poistenie neplatí.
Jozef Mihál
15.04.07,21:08
Ak máte problém s ročným zúčtovaním poistného na zdravotné poistenie za rok 2006, Vaše otázky zadávajte prosím v špeciálnej téme:

http://www.porada.sk/t50355-vase-otazky-k-rocnemu-zuctovaniu-poistneho.html

Príklady vyplnených tlačív používaných pri ročnom zúčtovaní poistného na zdravotné poistenie za rok 2006 nájdete tu:

http://www.porada.sk/t50296-roene-zuetovanie-poistneho-na-verejne-zdravotne-poistenie-za-rok-2006--priklady.html

Ak máte záujem o vypracovanie ďalších príkladov vyplnených tlačív ročného zúčtovania poistného za rok 2006, Vaše námety na ďalšie príklady zadávajte prosím v špeciálnej téme:

http://www.porada.sk/t50317-vae-elania-na-vypracovanie-prikladov-k-rzzp-za-rok-2006.html
karpis
16.04.07,05:15
Zamestnanec má vypísanú OČR od 30,3.2007 do 10.4. 2007 je možné aby čerpal OČR len 10 dní, lebo 9.4. bol sviatok a 10,4. dal dieťa k starej mame.
Zamestnávateľ mu dal čerpanie 10 dní t.j. 30.3.-8.4. včítane a 9.4. mu zaplatil sviatok. Je to možné takto urobiť?[/quote]
Prosím ak môžete pozrite sa na túto situáciu
Aurora
16.04.07,21:29
Manžel SZČO by rád zamestnal manželku, ktorá je na čiastočnom invalidnom dôchodku. Je možné ju zamestnať napr. na dohodu o vykonaní práce (napr. vedenie účtovníctva, administratívna činnosť...)? Sú v tomto prípade nejaké obmedzenia, napr. výška odmeny, odvody, odpracovaný počet hodín atď.? Vyplývajú z tohto prípadu nejaké špeciálne povinnosti alebo bude posudzovaná ako obyčajný zdravý zamestnanec?
Ďakujem.
gemzova
18.04.07,09:56
Prosím o radu. Mám pracovníka, ktorý má zníženú práceschopnosť o 25 % rozhodnutím soc.pois.
Aké % sa má odvádzať do zdravot. poisť.
Ďakujem, Gemzová
zlolen
18.04.07,11:11
Všetci používatelia DRAKa, ktorý sa chcú DRAKa na niečo opýtať z oblasti miezd, odvodov a daní z príjmov fyz.osôb - tu je priestor na Vaše otázky.

Otázku zadajte vo forme ďalšieho príspevku v tejto téme. V rámci časových možností Vám kolektív autorov odpovie v sekcii "Praktické príklady".
Dovolenka
Prosím Vás o radu, so zamestnankyňou končíme PP v apríli, má nárok na preplatenie dovolenky, kt vznikol počas čerpania MD?
od 1.1.04 do 25.4.04 RP, od 26.4.04 do 7.11.04 MD, od 8.11.04 do 31.12.04 RP
Celoročný nárok má 20 dní dovolenky, krátim za 122 dní 2/12, môžem preplatiť 16,5 dňa dovolenky pravdepodobným priemerom, pretože doteraz bola na materskej dovolenke? Ďakujem
vjana
19.04.07,06:30
Dobry den,
mame zamestnanca, ktorému zomrela dcéra, ktorá mala dve nezaopatrene deti. Bola rozvedena. Súd nášho zamestnanca určil ako kolízneho opatrovníka. On aj podával daňové priznanie za svoju zosnulú dcéru - a tam mu povedali, že pokiaľ pracuje si môže uplatniť daňový bonus za minulý rok na tieto 2 deti. Dcera umrela v októbri tak do októbra si uplatnil v daňovom priznaní dcéry a že november a december si má uplatniť v ročnom zúčtovaní. Môžem mu daňový bonus uplatňovať aj naďalej pokiaľ bude kolíznym opatrovníkom, alebo nie? ďakujem
pazo
19.04.07,09:53
Od januára mám problém s vymeriavacími základmi u zamestnancov, ktorí majú nepravidelný pracovný čas a sú odmeňovaní hodinovou mzdou. Napr. 1 zamestankyňa odpracovala vo februári 144 hod, čo bol jej prac. čas podľa harmonogramu. Pri mzde 48 Sk/h jej hrubá mzda je 6912,- Sk. Odvody sú počítané takto: do ZP z 6912,- Sk, ale do SP zo 7600- SKK. V januári napr. bol u iného zamestnanca hrubý príjem 7612,- SKK, ale odvody do SP boli z VZ 8041,- Skk. Je to správne? Potrebujem si to overiť. Ďakujem.
hcm
20.04.07,08:40
Dobry den,
prosim Vas neviete kedy budu a kde budu zverejnene nove struktury pre RZZP, dávka 541 a 542 ?
Dakujem
Jana Motyčková
20.04.07,17:31
Od januára mám problém s vymeriavacími základmi u zamestnancov, ktorí majú nepravidelný pracovný čas a sú odmeňovaní hodinovou mzdou. Napr. 1 zamestankyňa odpracovala vo februári 144 hod, čo bol jej prac. čas podľa harmonogramu. Pri mzde 48 Sk/h jej hrubá mzda je 6912,- Sk. Odvody sú počítané takto: do ZP z 6912,- Sk, ale do SP zo 7600- SKK. V januári napr. bol u iného zamestnanca hrubý príjem 7612,- SKK, ale odvody do SP boli z VZ 8041,- Skk. Je to správne? Potrebujem si to overiť. Ďakujem.
Odpoveď je uz na porade http://www.porada.sk/showpost.php?p=450026&postcount=2
liduska
22.04.07,14:09
SZČO podal DDP za r. 2005 , upravil tak ZD na r.41 o pohľadávku pretože prechádzal z pauš.výdavkov na JU. Musí podať DDP na RZZP za rok 2005 a odviesť ZP z tohto upraveného základu?
lucia13
23.04.07,07:40
dobrý deň,

mam konateľa občana CR, za ktorého platíme odvody do českej zdravotnej aj sociálnej poisťovne a zdaňujeme ho na Slovensku. Mam otazku či mu môžem dať nezdaniteľnú odpočítateľnú časť a daňový bonus (manželka je na materskej) aj ked je občan ČR. Rovnako či ako zahraničného ho nemusím nahlásiť na napr. cudzineckej policii, alebo niekde na podobnej inštitúcii. Nemá pracovnú zmluvu, len mandátnu zmluvu.

Ďakujem veľmi pekne
Marta V
23.04.07,10:22
Dobrý deň.
Prosím Vás, ako mám zdaniť umelca, ktorý je u nás zamestnaný na základe zmluvy o umeleckom hosťovaní - (autorský zákon). Jedná sa o občana Českej republiky. Ďakujem
Eva .Beriacová
23.04.07,10:48
Dobrý deň,

mám zamesgtnanca od 1.1.2006 na pracovnú zmluvu. V júni a v novembri dostal odmenu, mal vyšší vymeriavací základ ako je 47475. 1. mája 2006 sa stal aj konatzeľom- zmluva o výkon e konateľa, kde diostáva odmenu 1.000.- Sk mesačne. Urobím roč. zúčtovanie na tlačive typu "A" len z pracovnej zmluvy alebo mu mám dohodiť aj konateľstvo od 1. mája, kde mal 8.000.- SK?
Ďakujem moc.

2. prípad :
Zamestnanec má uzavretú pracovnú zmluvu od 1.4.2005 ale v roku 2006 pracoval aj u iných zamestnávateľov na Dohody o vykonaní práce, z ktorých mal mesačne príjem 9.000.- Sk. Tomjuto tiež urobím roč. zúčtovanie typu "A", dohody ma nezaujímajú, nakoľko odvody si plní z pracovnej zmluvy.
zlolen
23.04.07,11:29
RZZP
Dobrý deň, zamestnankyňa celý rok 2006 poberala rodičovský príspevok od 15.11.2006 je aj zamestnaná, zarobila 20 tis., ak ma požiada môžem jej urobiť ročné zúčtovanie a máme preplatok aj ona aj zamestnávateľ z 20 tis. Sk,použijem TYP A ? Ďakujem
emfi
23.04.07,11:48
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či zamestnávateľ môže umožniť čerpať dovolenku aj v mesiaci nástupu do pracovného pomeru.
Konkrétne, zamestnanec nastúpil do PP 1.4.2007 a dňa 10.4.2007 požiadal o dovolenku /z rodinných dôvodov/, môže mu zamestnávateľ umožniť čerpať dovolenku, alebo si mal deň nadrobiť.ďakujem
skonline
24.04.07,09:43
Zamestnanec v žiadosti o ročné zúčtovanie nezaškrtol, že žiada o potvrdenie o zaplatení dane na účely podľa §50 zákona. Zamestnávateľ si to vysvetlil tak, že teda asi nechce poukázať 2% zo svojich daní, a keďze vyšiel zamestnancovi nedoplatok v ročnom zučtovaní do 100,-Sk, nestrhol mu ho vo výplate za marec. Ale zamestnanec chce 2% zo svojich daní poukázať,len teraz nemôže lebo nemá zaplatený nedoplatok na dani a zamestnávateľ mu to zrejme do 30.4. neumožní, teda mu ani nevystaví potvrdenie o zaplatení dane. Je takýto postup zamestnávateľa správny? Na základe čoho sa vlastne zamestnávateľ môže rozhodnúť či strhnúť zamestnancovi nedoplatok menší ako 100,-Sk, keď nevie či zamestnanec využije možnosť uplatňovať postup podľa §50, t.j. bude chcieť podať vyhlásenie o poukázaní 2% podielu zaplatenej dane?
hcm
25.04.07,08:47
Dobry den pan Mihal,
na stranke Danoveho uradu zverejnili usmernenie pre spravne vyplnenie Prehladu dane.
Riadok B zobrazuje stav aktualneho mesiaca (nie pohlad za cely stvrtrok) a do riadku C je mozne zadavat zaporne cislo.
S pozdravom
HCM
Huta
25.04.07,11:03
Prosím Vás o vysvetlenie.
Zrážková daň zrazená v januárovej výplate napr.1135 sk odvedená napr.14.2.2007 sa v štvrťročnom prehľade zobrazí v mesiaci Január alebo Február
Ďakujem Vám za pomoc, lebo som už celá dopletena.
Jozef Mihál
25.04.07,14:29
Január. Pri zrážkovej dani je podstatný mesiac, v ktorom bola odmena zamestnancovi vyplatená.
Huta
26.04.07,04:27
Aj tak celkom nechápem.Píšete január,ale vyplatená bola vo februári,takže v ktorom mesiaci sa má zobraziť v štvrťročnom hlásení?
zhv
26.04.07,06:48
Dobrý deň ,môže zamestnávateľ zamestnať bezpečnostéého technika a požiarneho technika na dohodu o vykonaní práce?
Ďakujem
zhv
26.04.07,06:54
Dobrý deň ,môže zamestnávateľ zamestnať bezpečnostného technika a požiarneho technika na dohodu o vykonaní práce?
Ďakujem
bystre
26.04.07,10:39
Dobrý deň.
Vedenie našej a.s. chce zakúpiť futbalové dresy pre našich pracovníkov. Po ukončení futbalových zápasov majú byť zozbierané a uložené vo firme, teda neostanú u konkrétnych pracovníkov. Úhrada sa má vykonať zo sociálneho fondu. Môže byť vykonaná zo SF ? Aké doklady je treba k úhrade doložiť? Je potrebné vykonať zdanenie ? Cez mzdy, alebo je potrebné za a.s. ako celok odviesť daň?
medea2
28.04.07,17:55
Prosim o info, planujeme zamestnat zamestnanca na kratsi pracovny pomer, s hrubou mzdou 1/2 minimalnej mzdy, na 4 hod., ake su odvody do zdravotnej poistovne, socialnej poistovne a co s danou? Dovolenka bude 10 dni? Prosim o surnu odpoved, chceme ho zamestnat od 1.5. t.r. Velmi pekne dakujem!
SlavkaS
29.04.07,00:45
Dobrý deň,

poprosím o radu pri nasledovnom:

Zamestnankyňa je na dlhodobej PN už pol roka, do 31.5.2007 má pracovnú zmluvu na dobu určitú./je u nej predpoklad PN ešte minimálne pol roka/

Zamestnávateľ sa rozhodol, že chce ukončiť pracovný pomer dňom 31.5.2007 a zamestnankyni chce oznámiť písomne ukončenie pracovného pomeru na dobu určitú.

Otázne:

Je možné ukončiť prac.pomer na dobu určitú t.j. 31.5.2007 aj počas PN ?
Z poisťovní odhlásiť dňom 31.5.2007?
Aké povinnosti pre zamestnávateľa z takto ukončeného pracovného pomeru ešte vyplývajú?

Vopred ďakujem
Jana Motyčková
29.04.07,16:34
Prosim o info, planujeme zamestnat zamestnanca na kratsi pracovny pomer, s hrubou mzdou 1/2 minimalnej mzdy, na 4 hod., ake su odvody do zdravotnej poistovne, socialnej poistovne a co s danou? Dovolenka bude 10 dni? Prosim o surnu odpoved, chceme ho zamestnat od 1.5. t.r. Velmi pekne dakujem!
Odvody budú zo skutočného zárobku ale treba dodržať minimá. Tie pre ZP vychádzajú z jeho konkrétnej minimálnej mzdy - t.j. s výnimkou neplateného voľna a absencie ak mu dáte minimálnu mzdu, tá bude aj jeho minimálym základom pre ZP. Pre SP je mininálny základ pri kratšom úväzku "suma príjmu zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času", t.j. čo zarobí, to je aj jeho minimom.
Daň - ak podpíše vyhlásenie má nárok na celú odpočitateľnú položku, pri minimálnej mzde teda vyjdú nulové preddavky. Ak vyhlásenie nepodpíše, pri zdaniteľnom príjme do 5000 uplatníte zrážkovú daň, nad 5000 predavkovú.
Nárok na dovolenku, ak by robil celý rok je 4 (5) týždňov. Ak robí 4hod denne pravidelne, tak je to potom 20 (25) pracovných dní (4-hodinových).
Jana Motyčková
29.04.07,16:39
Dobrý deň,

poprosím o radu pri nasledovnom:

Zamestnankyňa je na dlhodobej PN už pol roka, do 31.5.2007 má pracovnú zmluvu na dobu určitú./je u nej predpoklad PN ešte minimálne pol roka/

Zamestnávateľ sa rozhodol, že chce ukončiť pracovný pomer dňom 31.5.2007 a zamestnankyni chce oznámiť písomne ukončenie pracovného pomeru na dobu určitú.

Otázne:

Je možné ukončiť prac.pomer na dobu určitú t.j. 31.5.2007 aj počas PN ?
Z poisťovní odhlásiť dňom 31.5.2007?
Aké povinnosti pre zamestnávateľa z takto ukončeného pracovného pomeru ešte vyplývajú?

Vopred ďakujem
Pracovný pomer na dobu určitú končí uplynutím doby na ktorú bol uzavretý, bez ohľadu na práceneschopnosť zamestnankyne. Z poisťovní sa odhlási k 31.5.2007. Mimoriadne povinnosti pri takomto ukončení PP nie sú. Tak ako pri iných PP treba vystaviť zápočtový list a evidenčný list dôchodkového poistenia.
henkos
30.04.07,17:39
Dobrý deň, poprosím o radu. Som žena na materskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok a v roku 2006 som pracovala na dohodu o vykonaní práce, kde som mala príjem 68000Sk. Som aj ja povinná urobiť ročné zúčtovanie ZP? Ďakujem
Jana Motyčková
30.04.07,19:18
Dobrý deň, poprosím o radu. Som žena na materskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok a v roku 2006 som pracovala na dohodu o vykonaní práce, kde som mala príjem 68000Sk. Som aj ja povinná urobiť ročné zúčtovanie ZP? Ďakujem V otázke je asi nepresnosť - ste naozaj na materskej dovolenke? Materskú dovolenku má zamestnaná žena a MD začína 6-8 týždňov pred pôrodom a trvá 28 príp.37 týždňov, čo je obvykle zhruba do 5-6mesiacov dieťaťa. Takže treba upresniť :
1. ste zamestnaná a v zamestnaní ste na materskej dovolenke,
2. alebo ste zamestnaná a v zamestnaní ste na rodičovskej dovolenke (do 3 rokov dieťaťa)
3. alebo ste príp. SZČO
4. alebo sa staráte o dieťa do 3 rokov dieťaťa, nepoberáte materské iba rodičovský príspevok ?
henkos
01.05.07,05:28
Takže, starám sa o dieťa do 3 rokov a poberám rodičovský príspevok.
Jana Motyčková
01.05.07,18:41
Takže, starám sa o dieťa do 3 rokov a poberám rodičovský príspevok.
Nenapísli ste, či ste zamestnaná.
Ak nie ste zamestnaná, ste povinná urobiť RZZP, keďže príjem z dohôd presiahol 41400 Sk - tlačivo C.
Ak ste zamestnaná, tak RZZP nie ste povinná urobiť - príjem z dohôd, ktorý plynie popri zamestnaní (aj keď počas rodičovskej dovolenky) sa do úvahy neberie.
Maruska4
02.05.07,09:25
Srdečne Vás zdravím,
musí podať ročné zúčtovanie zdrav.poistenia ten, kto bol v r.2006 od 1.1.2006 do 31.2.2006 síce SZČO, ale bez príjmu (pozastavená činnosť)=kedy si platil odvody do ZP z minim.mzdy sám ako samoplatiteľ. Od 1.3.2006 bol už ako zamestnanec firmy s príjmom 15000,-Sk/mesačne-=odvádzané preddavky na ZP mu boli riadne odvádzané? Je teda povinný urobiť RZ ZP?
Díky za odpoveď!
BRK
02.05.07,12:16
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť, či správne uvažujem. Fyzická osoba nepodnikateľ kúpil nehnuteľnosť - byt. Kataster pri tomto nadobudnutí nehnuteľnosti povolil vklad 16.6.2002 (tento dátum považujem za deň nadobudnutia nehnuteľnosti). Nemal v ňom trvalé bydlisko. Byt chce predať a v prípade, že tento predaj, čiže povolenie vkladu do katastra pri predaji bude realizované 17.6.2007 a neskôr, je príjem z predaja nehnuteľnosti (bytu) v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) zákona o DzP oslobodený od dane. Rozdiel medzi nadobudnutím a predajom bytu v tomto prípade bude viac ako 5 rokov. Uvažujem správne?
Ďakujem pekne za váš názor. Katarína
monik111
03.05.07,10:29
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať, živnostník chce zamestnať na dohodu dôchodcov /starobný dôchodok/. Aké povinnosti mu z toho vyplyvajú voči soc. poisť. a daňovému úradu. Predtým nemal žiadnych zamestnancov. Prosím o radu a pomoc. Ďakujem.
certik
03.05.07,10:38
Zamestnankyňa nastúpila do práce 02.01.2007. Podľa zmluvy má odpracovať 1 hodinu denne. Od 02.04.2007 do 20.04.2007 bola na neplatenom voľne. 20.04.2007 bol zároveň ukončený pracovný pomer.
Nevyčerpanú dovolenku - 3,5 dňa (nárok) jej musím preplatiť. Z tohto pôjdu normálne aj odvody do ZP a SP. Len neviem ako vyriešiť odvody za to neplatené voľno. Ďakujem
BRK
03.05.07,11:09
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať, živnostník chce zamestnať na dohodu dôchodcov /starobný dôchodok/. Aké povinnosti mu z toho vyplyvajú voči soc. poisť. a daňovému úradu. Predtým nemal žiadnych zamestnancov. Prosím o radu a pomoc. Ďakujem.

Zamestanca aj dohodára treba prihlásiť na registračnom liste FO ako dohodu do Soc. poisťovne pred uzatvorením PP a do SP odvádza odvody iba zamestnávateľ, a to garančné (to je asi 0,25% z hrubej mzdy) a úrazové poistenie (0,8%). Mesačne sa do SP predkladajú výkazy a uhrádzajú sa odvody. Zdravotnej poistovni sa dohody netýkajú, v prípade dôchodcov sa nad odvodom do ZP treba zamyslieť pri ročnom zúčtovaní ZP.
Na daňovom úrade je potrebné zaregistrovať sa na dani zo závislej činnosti, príp. na dani vyberanej osobitnou sadzbou, odvádzať dane a podávať Q-ne výkazy za vyplatené mzdy. Po skončení roka sa predkladá ročné hlásenie.
Aspoň ja to takto robím. Katarína
Aljok
03.05.07,11:41
Zamestanca aj dohodára treba prihlásiť na registračnom liste FO ako dohodu do Soc. poisťovne pred uzatvorením PP a do SP odvádza odvody iba zamestnávateľ, a to garančné (to je asi 0,25% z hrubej mzdy) a úrazové poistenie (0,8%). Mesačne sa do SP predkladajú výkazy a uhrádzajú sa odvody. Zdravotnej poistovni sa dohody netýkajú, v prípade dôchodcov sa nad odvodom do ZP treba zamyslieť pri ročnom zúčtovaní ZP.
Na daňovom úrade je potrebné zaregistrovať sa na dani zo závislej činnosti, príp. na dani vyberanej osobitnou sadzbou, odvádzať dane a podávať Q-ne výkazy za vyplatené mzdy. Po skončení roka sa predkladá ročné hlásenie.
Aspoň ja to takto robím. Katarína
Nezabudnúť prihlásiť do SP aj zamestnávateľa. SP mu pridelí IČZ, ktoré bude uvádzať na mesačných výkazoch.
BRK
03.05.07,12:50
Ďakujem za upozornenie, samozrejme že treba prihlásiť do SP aj zamestnávateľa.
Katarína
monik111
04.05.07,06:38
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Chcem sa však ešte spýtať pokiaľ sa to týka sociálnej poistovni mám jasno. Ohľadom registrácie a výkazov na DU je nejaké originál na to tlačivo na túto registráciu a výkazy. Stačí keď to pošlem poštou, alebo osobne? Čo sa týka ZP predpokladám, že príjem dôchodcov za celý rok bude do 40 000,Sk tam sa aspoň som sa to tak dočítala robiť ročné zúčtovanie nemusí. Ak to tak nie je opravte ma.
Ešte raz ĎAKUJEM.
Monika
BRK
04.05.07,07:09
Monika, na registráciu aj tlačivá na DÚ sú predpísané tlačivá. Nájdeš ich na internetovej stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), určite ich majú aj na DU. Ale predpokladám, že Tvoj živnostník je už je DU registrovaný na DPFO. V takom prípade by som zavolala na DU a spýtala sa, či musíš vykonať doregistráciu dane zo závislej činnosti a dane vyberanou osobitnou sdazbou na oficiálnom tlačive alebo stačí obyčajným listom. Mne na doregistráciu ale iba na daň vyberanú osobitnou sadzbou stačila mnou napísaná žiadosť o doregistráciu. To, či tlačivá pošleš poštou alebo osobne je už naTebe, to je jedno.
So zdravotným poistením je ta zatiaľ tak ako píšeš.
Katarína
janasim
04.05.07,08:24
Mám takýto problém. FO podával daň.priznanie typ B. V mes.1-6/ 2006 mal živnosť z ktorej mal stratu, ale od marca bol aj zamestnaný a zamestnávateľ mu za mesiace 3-12/2006 vyplácal daňový bonus. V podanom DP si uplatnil bonus aj za mesiac 1-2/2006, nakoľko celkový príjem mal výšší ako polovica úhrnu min.miezd-/mal 216000,Sk/. Je to správne? Alebo nemal nárok na bonus za 1-2/2006 a teda má podať dodatočné DP ?
Zoltán Kovács
04.05.07,08:25
Mám takýto problém. FO podával daň.priznanie typ B. V mes.1-6/ 2006 mal živnosť z ktorej mal stratu, ale od marca bol aj zamestnaný a zamestnávateľ mu za mesiace 3-12/2006 vyplácal daňový bonus. V podanom DP si uplatnil bonus aj za mesiac 1-2/2006, nakoľko celkový príjem mal výšší ako polovica úhrnu min.miezd-/mal 216000,Sk/. Je to správne? Alebo nemal nárok na bonus za 1-2/2006 a teda má podať dodatočné DP ?

Je to správne, nemusí podávať dodatočné DP. Splnil podmienku na uznanie DB.
monik111
07.05.07,06:29
Chcela by som sa ešte spýtať na zamestnanie zamestnanca na dohodu ak je na úrade práce bez soc.podpory. Aké sú odvody,koľko hodín môže odpracovať a ako je to s hlásením na soc.pist. a daň.úrad.
Ďakujem.
Tweety
07.05.07,07:12
Prihlásiť ho na SP je potrebné cez RLFO pred začatím prác na dohodu, odpracovať môže max 64 hod. mes. a jeho odmena môže byť max. 3200.-/mes. Odvody pre zamestnávateľa sú do SP 0,8% ÚP, 0,25% GP.
Monik11
07.05.07,07:54
Ďakujem za rýchlu odpoved. Checem sa však ešte spýtať tých 3200,- mes. je hrubá mzda bez odvodov alebo s odvodmi. Prepáčte, ale ešte sme nemali takýchto zamestnancov a neviem ako to chodí.
Paula
07.05.07,07:56
"Hrubý" príjem pred zdanením .
kattka.c
08.05.07,09:29
Ahojte, ide o Študenta zamestnaného na DoBPŠ. Je odmeňovaný hodinovou mzdou. Chcem sa opýtať či okrem tejto hodinovej mzdy može mať ako zložku mzdy odmenu. Ďakujem
janaGT
09.05.07,06:09
zamestnancovi vyplácame náhradu za DPN od 1.4.-6.4.07, ďalšie dni mu už bude vyplácať SP, vyplácam mu náhradu za PN vo výške Sk 2 628,, nie je mi jasné, či z tejto sumy platím nejaké odvody?
Jozef Mihál
09.05.07,06:21
Z náhrady mzdy pri PN podľa zákona 462/2003 Z.z. sa neplatia žiadne odvody.
Jozef Mihál
09.05.07,06:27
Ahojte, ide o Študenta zamestnaného na DoBPŠ. Je odmeňovaný hodinovou mzdou. Chcem sa opýtať či okrem tejto hodinovej mzdy može mať ako zložku mzdy odmenu. Ďakujem
Môže, bez problémov.
Marta V
09.05.07,08:41
Dobrý deň. V prípade ak máme zakotvené v kolektívnej zmluve, že výplatu vyplácame všetkým zamestnancom na účet, nie v hotovosti, nemôže nás obviniť kontrola z inšpektorátu práce, že sme donútili zamestnancov aby s tým súhlasili?Ďakujem
Darina Koršňáková
09.05.07,13:03
Prosím o radu.
Konateľ firmy mi dal písomný príkaz na stiahnutie 20 % zo mzdy pracovníka pre porušenie pracovnej disciplíny. Tých 20% mu stiahnem z hrubej mzdy.
Vyjde to napr. 8000,-- t tejto čiastky mám odviesť odvody, daň a do výplatnej pásky mám dať už iba z čistej mzdy tých 20 %. Kde by som sa o tom v ZP dočítala presne. Potrebujem k tomu aj súhlas pracovníka.
monik111
09.05.07,14:25
Dobrý deň!
Chceme zamestnať na dohodu a chcela by som sa spýtať ako je lepšie zaregistrovať sa na daň zo závislej činnosti alebo daň vyberanú zrážkou? Čo je pre mňa ako zamestnávateľa výhodnejšie? a pre zamestnanca?

Ďakujem.
Paula
09.05.07,14:28
Zamestnávateľ sa zaregistruje ako platiteľ dane....bez ohľadu na to, či bude odvádzať preddavky na daň alebo daň vyberanú zrážkou.
Sari
12.05.07,18:10
Prosím Vás, zamestnanec mal celý rok 2006 príjem pod 47.475,- Sk, súčasne bol SZČO, ale živnosť mal pozastavenú, takže nebol povinný platiť žiadne preddavky ako SZČO. Musí tiež podať ročné zúčtovanie zdrav. poistenia? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
13.05.07,18:44
Nemusí .
lucky
15.05.07,16:26
Dobrý deň,
prosím Vás o pomoc pri RZZP :

-od 1.1.2006 do 31.5.2006 študent VŠ /štúdium ukončené 31.5.2006/. V tomto období mal príjem z DoBPŠ spolu vo výške 15182 Sk zdanený zrážkovou daňou.

-od 1.6.2006 do 26.6.2006 samoplatiteľ. Zaplatil zdravotné poistenie vo výške 550 Sk. Mal príjem:
a/ DoVP, ktorá trvala od 1.6.2006 do 30.6.2006 vo výške 2839 Sk
b/ DoVP, ktorá trvala od 2.6.2006 do 23.6.2006 vo výške 5060 Sk zdanenú preddavkovou daňou.

-od 27.6.2006 do 26.10.2006 bol evidovaný na ÚP ako uchádzač o zamestnanie bez nároku na príspevok. Od 1.7.2006 do 31.10.2006 mal DoVP, z ktorých mal spolu príjem 11902 Sk zdanený zrážkovou daňou.

-od 27.10.2006 do 31.12.2006 je zamestnaný na riadnu pracovnú zmluvu a za toto obdobie mal príjem 37803 Sk, z ktorého zaplatil zdravotné poistenie 4% vo výške 1501 Sk.
Celkový príjem z dohôd je teda 34983 Sk a zo zamestnanie 37803 Sk. Spolu 72786 Sk.

Má príjem z DoVP za 6/2006 v sume 2839 Sk rozrátať na dni ktoré bol ako samoplatiteľ a dni ako nezamestnaný? Celkom bol 273 dní poistencom štátu /151 dní študent, 122 dní nezamestnaný/, 26 dní samoplatiteľ a 66 dní zamestnanec. Mal by použiť tlačivo X a listy XA,XC. Ako vyplní RZZP a jednotlivé listy a aký bude výsledok RZZP.

Srdečná vďaka za odpoveď.
Machulka
15.05.07,18:28
Pekný večer, chcem sa poradiť. Kamarátka si podala RZZP za rok 2005 na tlačive B, keďže bola SZČO od 1.5.2005. Do toho dátumu bola na rodičovskej dovolenke. Viem,že urobila nesprávne, nemalo to byť B-tlačivo. Keď šla do poisťovne po saldokonto za rok 2006, aby podala RZZP za rok 2006, tak do nej nakričali, že si musí podať opravné RZZP na S-tlačivo.
Nema to byť X-tlačivo, keď bola do konca apríla 2005 na rod.dovolenke a platil za ňu štát?

Ešte podotýkam, že úhrn min. základu mala 52000.
labs
16.05.07,06:14
Všetci používatelia DRAKa, ktorý sa chcú DRAKa na niečo opýtať z oblasti miezd, odvodov a daní z príjmov fyz.osôb - tu je priestor na Vaše otázky.

Otázku zadajte vo forme ďalšieho príspevku v tejto téme. V rámci časových možností Vám kolektív autorov odpovie v sekcii "Praktické príklady".
Na daňovom úrade som sa chcel zaregistrovať ako dobrovolný platca DPH, dostal som podmienku aby som urobyl zmluvu o budúcej zmluve s odberateľom s ktorým budem spolupracovať v budúcnosti.Prosím o radu.
labs
16.05.07,06:16
Všetci používatelia DRAKa, ktorý sa chcú DRAKa na niečo opýtať z oblasti miezd, odvodov a daní z príjmov fyz.osôb - tu je priestor na Vaše otázky.

Otázku zadajte vo forme ďalšieho príspevku v tejto téme. V rámci časových možností Vám kolektív autorov odpovie v sekcii "Praktické príklady".
Na daňovom úrade som sa chcel zaregistrovať ako dobrovolný platca DPH dostal som podmien, teľom s ktorým budem spku aby som urobyl zmluvu o budúcej zmluve s odberaolupracovať v budúcnosti.Prosím o radu.
labs
16.05.07,06:17
Všetci používatelia DRAKa, ktorý sa chcú DRAKa na niečo opýtať z oblasti miezd, odvodov a daní z príjmov fyz.osôb - tu je priestor na Vaše otázky.

Otázku zadajte vo forme ďalšieho príspevku v tejto téme. V rámci časových možností Vám kolektív autorov odpovie v sekcii "Praktické príklady".
Na daňovom úrade som sa chcel zaregistrovať ako dobrovolný platca DPH úcej zmluve s odberaoludostal som podmien, teľom s ktorým budem spku aby som urobyl zmluvu o budpracovať v budúcnosti.Prosím o radu.
labs
16.05.07,06:23
Na daňovom úrade som sa chcel zaregistrovať ako dobrovolný platca DPH dostal som podmienku aby som urobyl zmluvu o budúcej zmluve s odberateľom s ktorým budem spolupracovať v budúcnosti, chcel by som poradiť o akú zmluvu sa jedná.
Ďakujem.
Jana Motyčková
16.05.07,06:59
Pekný večer, chcem sa poradiť. Kamarátka si podala RZZP za rok 2005 na tlačive B, keďže bola SZČO od 1.5.2005. Do toho dátumu bola na rodičovskej dovolenke. Viem,že urobila nesprávne, nemalo to byť B-tlačivo. Keď šla do poisťovne po saldokonto za rok 2006, aby podala RZZP za rok 2006, tak do nej nakričali, že si musí podať opravné RZZP na S-tlačivo.
Nema to byť X-tlačivo, keď bola do konca apríla 2005 na rod.dovolenke a platil za ňu štát?

Ešte podotýkam, že úhrn min. základu mala 52000.
B bolo správne.
Jana Motyčková
16.05.07,09:52
Dobrý deň,
prosím Vás o pomoc pri RZZP :

-od 1.1.2006 do 31.5.2006 študent VŠ /štúdium ukončené 31.5.2006/. V tomto období mal príjem z DoBPŠ spolu vo výške 15182 Sk zdanený zrážkovou daňou.

-od 1.6.2006 do 26.6.2006 samoplatiteľ. Zaplatil zdravotné poistenie vo výške 550 Sk. Mal príjem:
a/ DoVP, ktorá trvala od 1.6.2006 do 30.6.2006 vo výške 2839 Sk
b/ DoVP, ktorá trvala od 2.6.2006 do 23.6.2006 vo výške 5060 Sk zdanenú preddavkovou daňou.

-od 27.6.2006 do 26.10.2006 bol evidovaný na ÚP ako uchádzač o zamestnanie bez nároku na príspevok. Od 1.7.2006 do 31.10.2006 mal DoVP, z ktorých mal spolu príjem 11902 Sk zdanený zrážkovou daňou.

-od 27.10.2006 do 31.12.2006 je zamestnaný na riadnu pracovnú zmluvu a za toto obdobie mal príjem 37803 Sk, z ktorého zaplatil zdravotné poistenie 4% vo výške 1501 Sk.
Celkový príjem z dohôd je teda 34983 Sk a zo zamestnanie 37803 Sk. Spolu 72786 Sk.

Má príjem z DoVP za 6/2006 v sume 2839 Sk rozrátať na dni ktoré bol ako samoplatiteľ a dni ako nezamestnaný? Celkom bol 273 dní poistencom štátu /151 dní študent, 122 dní nezamestnaný/, 26 dní samoplatiteľ a 66 dní zamestnanec. Mal by použiť tlačivo X a listy XA,XC. Ako vyplní RZZP a jednotlivé listy a aký bude výsledok RZZP.

Srdečná vďaka za odpoveď.
Treba zistiť hranicu, koľko mohol zarobiť keď bol študentom a evidovaný na ÚP (1/2 úhrn minimálnych miezd za to obdobie). Presne som to nepočítala, ale tá hranica je cca 30900 Sk. Jeho príjem z dohôd za to obdobie je 29923 (aj keď počítam celých 2839 za jún aj dohodu za október, ktorá sa do príjmu nepočíta (lebo od 27.10. je zamestnancom). T.j. kým bol študentom a nezamestnaným splnil podmienku nízkeho príjmu a štát za neho bude v tomto období platiť poistné.
RZZP musí ale urobiť, lebo kým bol samoplatiteľom presiahol 1/2 minimálnych miezd. Urobí ho na X+XA+XC. Do XC zahrnie dohodu 5060+ alikvótnu časť z tej dohody 2839 Sk. Výsledkom bude zrejme nedoplatok okolo 500 Sk.
Jana Motyčková
16.05.07,09:57
Na daňovom úrade som sa chcel zaregistrovať ako dobrovolný platca DPH dostal som podmienku aby som urobyl zmluvu o budúcej zmluve s odberateľom s ktorým budem spolupracovať v budúcnosti, chcel by som poradiť o akú zmluvu sa jedná.
Ďakujem.
Zmluva o uzavretí budúcej zmluvy viď §289 Obchodného zákonníka - zákon 513/1991 Zb.
beatam
16.05.07,12:38
Pekný deň, prosím poradiť pri RZZP pre SZČO, ktorá bola v r.2007 na PN.
VZ na r. 29 je 86 732 Sk. PN trvala v aug.7 dní, celý sept.a okt. V RZ uvediem dni PN len v oddieli V ? Ďakujem
Jozef Mihál
16.05.07,16:28
beatam: V RZ typ B uvediete dni PN v oddieli V., pri VZ na r.29 = 86732 Sk oddiel VI. nevypĺňate.
Machulka
16.05.07,17:46
B bolo správne.

Ale v poisťovni jej povedali, že to má zle, že mala podať S-tlačivo. Tak som už z toho jeleň.
mariannak
16.05.07,20:15
Aké tlačivá RZZP bude vypĺňať poistenec, ktorý bol do 30.06.2006 študentom a od 01.7.2006 bol SZČO (ČZD 77tis)?

Aké tlačivo bude vypĺňať: zamestnanec, príjmy do 5tis. zdanené podľa § 43, ktoré neboli uvedené v DP a príjmy z autorských honorárov?

Musí príjmy do 5tis zdan. podľa § 43 neuvedené v DP uvádzať do RZZP?
Jozef Mihál
16.05.07,20:28
Ak ako študent nemal príjmy, tak typ B. Druhý prípad - S, SA, SD.
mariannak
16.05.07,20:49
Ak ako študent nemal príjmy, tak typ B. Druhý prípad - S, SA, SD.

Musí príjmy do 5tis zdan. podľa § 43 neuvedené v DP uvádzať do RZZP?
Jozef Mihál
16.05.07,20:53
Ak to boli príjmy plynúce z prac.pomeru, tak áno. Ak to boli príjmy na dohodu, pričom mal aj prac.pomer, tak nie.
PNMiro
17.05.07,06:22
Manželka,nakoľko sa jej zdravotný stav/psychicke problémy/v poslednom čase zhoršil/bola PN/, požiadala/okolo 20.4.2007/ zamestnávateľa o ukončenie prac.pomeru dohodou k 2.5.2007,čo zamestnávateľ odmietol.Keďže si našla pre ňu menej náročnú prácu,po rade právnika nenastúpila do práce a 2.5.nastúpila do novej.Pôvodný zam.jej poslal upozornenie...aby zaslala potvrdenia ktoré ospravedlnia jej absenciu. Ona obratom poslala potvrdenia od lekarov /obvodný-chronické problémy s chrbticou,psychiater stredne ťažká depresia/.Moja otazka,môže zamestnavateľ žiadať od nej náhradu škody za jej nepritomnosť v práci,ked ju lekárskymi potvrdeniami doložila?A ked,v akom rozsahu? dakujem
Jozef Mihál
17.05.07,06:45
Dovoľte mi pripomenúť, že táto téma je súčasťou stránky www.drak.porada.sk, a svoje otázky by mali zadávať len predplatitelia.
MEDKO
17.05.07,09:31
Dobrý deň.Mám starobného dôchodcu SZČO celý rok 2006.Na PN bol od 1.1.2006 do 10.7.2006 a potom PN od 20.9.2006 do 1.11.2006. Neviem či mu mám vypísať v RZZP oddiel V. a VI. ak áno ako. Platil si len časť v roku do ZP a za rok 2006 bol v strate. VZ je 0. Ďakujem.
Susan
17.05.07,10:22
Zdravim poradakov. Mam otazku ohladne RZZP a to:
V roku 2006 za obdobie 1-6/06 SZCO mal zivnost, ktoru k 30.6.06 ukoncil.
Zalozil si s.r.o., kde je konatelom a zaroven zamestnancom od 15.7.06. Poziadal o vykonanie RZ. Ako mu mam vykonat rocne zuctovanie? Ake typy tlaciv sa vyplnaju? Typ B a typ S? Dakujem vopred za usmernenie:-)
Jana Motyčková
17.05.07,13:36
Dobrý deň.Mám starobného dôchodcu SZČO celý rok 2006.Na PN bol od 1.1.2006 do 10.7.2006 a potom PN od 20.9.2006 do 1.11.2006. Neviem či mu mám vypísať v RZZP oddiel V. a VI. ak áno ako. Platil si len časť v roku do ZP a za rok 2006 bol v strate. VZ je 0. Ďakujem.
Keďže bol dôchodcom a VZ bol 0, treba vypísať IV. oddiel, v p.35 bude áno, potom v V.oddieli nebude mať nič. V oddieli VI. dá všade nuly.
Jana Motyčková
17.05.07,13:41
Zdravim poradakov. Mam otazku ohladne RZZP a to:
V roku 2006 za obdobie 1-6/06 SZCO mal zivnost, ktoru k 30.6.06 ukoncil.
Zalozil si s.r.o., kde je konatelom a zaroven zamestnancom od 15.7.06. Poziadal o vykonanie RZ. Ako mu mam vykonat rocne zuctovanie? Ake typy tlaciv sa vyplnaju? Typ B a typ S? Dakujem vopred za usmernenie:-)
Nemôže požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZZP. Musí si ho urobiť sám (alebo niekto v jeho mene, ale nie zamestnávateľ). Otázka ešte je, čo robil od 1.7.06 do 14.7.06.
Ak úhrn jeho VZ zo zamestnania + SZČO bol menší ako 82800 alebo ak bol od 1.7. do 14.7. evidovany na ÚP, použije X+XA+XB.
Ak úhrn jeho VZ zo zamestnania + SZČO bol aspoň 82800, použije S+SA+SB+pravdepodobne SC za obdobie od 1.7.do 14.7.
petak stefan
18.05.07,19:07
Dobrý deň. Prosím Vás o radu pri vyplnení prehľadu o zrazených preddavkov na daň za 1.Q 2007 /závislá činnosť/. Na Daňový úrad som poslal prehľad taký ako ho vypracoval mzdový program, ktorý používam pri výpočte miezd a prišla mi výzva, že mám ho opraviť lebo je nesprávne vyplnený.
Za 12/06 som mal zrážkovú daň 380,- Sk, bola uhradená 15.1.2007.
Za 1/07 som mal bonus 540,- Sk, zrážkovú daň 190,- Sk.
Za 2/07 som mal bonus 540,- Sk, zrážkovú daň 475,- Sk.
Za 3/07 som mal bonus 540,- Sk, zrážkovú daň 760,- Sk.
Za 4/07 som mal bonus 540,- Sk, zrážkovú daň 760,- Sk.
Preddavkovú daň som nemal. Prosím aj o vyplnenie stĺpca za 04/07 v prehľade za 2.Q aby som vedel ako mám pokračovať. Za 1.Q mzdový program vypočítal,že DU má vratiť 195,- Sk./ Bolo to správne?/
Veľmi pekne ďakujem.
pesagroup
19.05.07,07:34
Za 12/06 zrážkovú daň 380,- Sk, bola uhradená 15.1.2007. podla st.syst./bez.kompenzacie,
podla noveho syst. tak ako je uvedene nizsie *

---------------------------------------------------------------------------------
Obdobie/Bonus Obdobie/zr.dan
Od.zr.d.v?
*I /380,-
Za 1/07 bonus 540,- Sk, zrážkovú daň 190,- Sk II. I./540,- II./190,-
Za 2/07 bonus 540,- Sk, zrážkovú daň 475,- Sk. III. II/540,- III/475,-
Za 3/07 bonus 540,- Sk, zrážkovú daň 760,- Sk. IV. III/540 IV/760,-
Za 4/07 bonus 540,- Sk, zrážkovú daň 760,- Sk. V. IV/540,- V/760,-
Preddavkovú daň =0,-


Prehlad IQ/07

I. II. III.

*+ 380,- +190,- +475,-
-540,- -540,- -540,-
-160,- -350,- - 65,- = - 575,- (-195,- je nespravne)


Prehlad IIQ/07 (ciast):

IV. V. VI.

+760,- +760,- +?,-
-540,- -?,- -?,-
+220,- ? ? = ?


PeS.
Koolkis
19.05.07,08:47
Potreboval by som vzor zmluvy o upratovaní vo firme alebo domácnosti.... Môžete mi ju poslať? Ak, áno veľmi pekne ďakujem...:) Ak nie neviete kde by som ju na internete našiel...
saman
20.05.07,17:28
Zdravim,
prosim o odobrenie, resp. vyvratenie mojho nazoru.
1 PRIPAD
Dochodca cely rok 2006.
Sucasne zamestnany v pracovnom pomere 1-6/06 a 9-12/06 (prijem kazdy mesiac nizsi ako 47.475,- Sk).
Sucasne v 6/06 dohoda o VP - brutto 898,- Sk
Sucasne v 7/06 dohoda o VP - brutto 12.800,- Sk.
Podla mna dochodca nema povinnost podat RZ ZP za r. 2006.

2 PRIPAD
Dochodca cely rok 2006.
Sucasne zamestnany v pracovnom pomere 1-6/06 (cely cas 1-6/06 na PN-ke, v 6/06 preplateny zvysok dovolenky 746,- Sk - z toho riadne odvedene poistne odvody).
Podla mna dochodca nema povinnost podat RZ ZP za r. 2006.

Dakujem
marianla
20.05.07,18:44
Dobrý deň
Prosím Vás o radu ohľadne možnosti privyrobiť si formou internetovej reklamy AdSense.
Zaujíma ma do akej výšky nepodlieha príjem z uvedenej činnosti dani s prímu?
Nakoľko návod na registráciu AdSense je z Českej republiky citujem text v ktorom tento problém riešia „Na základě zákona o dani z příjmu 586/1992 Sb., část I., § 10 odstavec 3, písmeno A si můžete přivydělat ročně až 20.000 Kč a tato částka nepodléhá dani z příjmu, což vám umožňuje skvěle si přivydělat!“
Ďakujem
Jozef Mihál
20.05.07,19:11
Saman: 1. Musí podať, 2. Nemusí podať.
saman
21.05.07,07:33
Dakujem za odpoved.
Komentar k odpovedi od p. Motyckovej. Zamesnancom v r.2006 nebol len dva mesiace 7-8/2006 a vtedy mal prijem 12.800 z dohody. Suhlasim, ze junova dohoda (898) sa nebude brat do uvahy.
Ide mi o to, ci sa hranica prijmu 41.400 berie za cely rok 2006 (vtedy by rocne zuctovanie nemusel podat) alebo skratka je to 3450 na jeden mesiac (vtedy by rocne zuctovanie musel podat)?
Dakujem
Jana Motyčková
21.05.07,07:36
Dakujem za odpoved.
Komentar k odpovedi od p. Motyckovej. Zamesnancom v r.2006 nebol len dva mesiace 7-8/2006 a vtedy mal prijem 12.800 z dohody. Suhlasim, ze junova dohoda (898) sa nebude brat do uvahy.
Ide mi o to, ci sa hranica prijmu 41.400 berie za cely rok 2006 (vtedy by rocne zuctovanie nemusel podat) alebo skratka je to 3450 na jeden mesiac (vtedy by rocne zuctovanie musel podat)?
Dakujem
Beriem späť, zle som pozerala.
Berie sa hranica, za obdobie, kedy nebol zamestnancom, t.j. v tomto prípade za 2 mesiace spolu 6900 Sk.
saman
21.05.07,07:59
Ok, dakujem.
Spoška
21.05.07,10:19
Dobrý deň,
prosím o radu. Jedná sa o registráciu do SP - zamestnanci na dohodu a konkrétne skúšajúci predmetových komisií na maturitných skúškach.
Kedy ich mám prihlásiť a kedy odhlásiť ? Začiatok výkonu je 23.5. a koniec 24.5.2007 t.j. 2 dni. Pýtam sa preto, lebo financie na túto činnosť prideľuje náš zriaďovateľ a tie dostaneme niekedy v mesiaci jún alebo júl 2007. Alebo ich prihlásim až v mesiaci v ktorom im bude odmena vyplatená? Lebo, keď ich prihlásim v uvedenom termíne 23.5. do 24.5.2007 tak ich musím zároveň aj odhlásiť a to nemá logiku, pretože tam nebude žiadna suma.

Ďakujem, Spoška
gizela
23.05.07,07:58
Všetci používatelia DRAKa, ktorý sa chcú DRAKa na niečo opýtať z oblasti miezd, odvodov a daní z príjmov fyz.osôb - tu je priestor na Vaše otázky.

Otázku zadajte vo forme ďalšieho príspevku v tejto téme. V rámci časových možností Vám kolektív autorov odpovie v sekcii "Praktické príklady".
Dobry den prajem,zamestnankyna ukoncila pracovny pomer k 15.12.2006, ziada o rocne zoctovanie zdravotneho poistenia za rok 2006, neviem co s tym.
O RZZP ma ziadaju aj zamestnanci, ktoris skoncili prac.pomer k 31.12.2006, ale ani jeden nemal kolisavy prijem s prijmom 47 475. Musim ich ziadosti akceptovat, aj ked nie su vypisane na predpisanom tlacive? Vdaka za odpoved.gizela
Jozef Mihál
23.05.07,08:01
gizela, pekne ste ma zacitovali ale bohužiaľ vás osobitne musím upozorniť na slovné spojenie "Všetci používatelia DRAKa", ktoré inými slovami znamená: "Všetci, ktorí si zaplatili prístup na stránku www.drak.porada.sk".
pama
23.05.07,08:16
p. Mihál, chcela by som sa spýtať ako je vôbec možné , keď dôchodca, ktorý presiahne príjem napr. na dohodách o vykonaní práce nad 41400,- Sk za rok ,čo i len o 100-200,-
Sk, alebo o 1000,-Sk je povinný si zaplatiť za seba zdravotné poistenie za celý rok ako dobrovoľne nezamestnaný. Nestačí už štátu, daň z dohody,
t.j. v čistom dôchodca nikdy nedosiahne 41400,-Sk, ale
je nutné aby starý človek , ktorý celý život pracoval a platil si odvody bol potrestaný za to, že si privyrobí k dôchodku
a musel zaplatiť vyše 7500,-Sk zdravotnej poisťovni za celý
rok aj keď napr. v roku 2006 vôbec nebol u lekára?
Vtomto prípade je to ešte horšie ako výpalné / spolu to
urobí 19+14% = 33 % -a to neplatia ani milionári/.
Veď pre neho to znamená, že 3 mesiace pracoval úplne
zadarmo. Z toho asi vyplýva, že v tomto štáte sa už
neoplatí ani pracovať , ani sa snažiť / mnohé práce okrem
dôchodcov nikto robiť nebude/. Poradťe mi p. Mihál,
čo v takomto prípade robiť? To má dôchodca teraz celý
svoj mesačný dôchodok dať štátu a ísť sa pásť.
Štát si teda neskutočne váži týchto ľudí. Viem že tento
zákon je z dielne p. exministra Zajaca - takže teraz už
vieme kde si našetril na extra dlhý pobyt na Tenerife.
Jozef Mihál
23.05.07,08:19
Tento zákon je síce z dielne bývalého ministra Zajaca, ale keďže som bol osobne prítomný, keď sa TOTO schvaľovalo vo vláde, môžem vám prezradiť, že minister Zajac je v tejto veci bez viny.

Minister Zajac navrhoval limit tolerovaného príjmu pre študentov a dôchodcov vo výške minimálnej mzdy, boli to iní členovia vlády, ktorí presadili, aby sa ním navrhovaný limit tolerovaného príjmu skresal na polovicu.
pama
23.05.07,08:49
To je už teraz aj tak jedno , kto za tým stojí- podstatou
zostáva, že celková filozofia týchto zákonov je úplne na nič,
keď už o rok to čo platilo , neplatí upraví sa to novelou, atď. Tvorcovia zákonov by si mali byť vedomí toho, ako ich
schválený zákon zasiahne obyčajných ľudí. Ďakujem p.Mihál,že ste mi tak rýchlo odpovedali , ale pochopila som
že žiadna rada ako z tohto problému nejako vykorčulovať sa pre mňa už asi nenájde.
Jozef Mihál
23.05.07,08:50
Ale nájde, ale nie je to na web.
pama
23.05.07,09:00
To je už teraz jedno , kto za tým stojí. Podstatou je , že celková filozofia zákonov je na nič , keď o rok už neplatí,
to čo platilo dovtedy ,urobia sa novely, atď.
Tvorcovia zákonov by si mali hlboko uvedomiť ako ich schválený zákon zasiahne obyčajných ľudí.
Ďakujem p. Mihál za rýchlu odpoveď a zrejme som
pochopila správne to, že dajaká dobrá rada ako vykorčuľovať z tohto problému sa už pre asi mňa nenájde.
Jozef Mihál
23.05.07,09:03
...že dajaká dobrá rada ako vykorčuľovať z tohto problému sa už pre asi mňa nenájde.
Opakujem, že rada sa nájde ale nie je to na web. Prídite napr. na školenie.
pama
23.05.07,09:05
Ospravedlňujem sa, že som to odoslala ešte raz ,ale mám tu nejaký problém s netom.
A ak by sa taká rada našla, stála by menej ako 7500,-?
To bol vtip. A mohli by ste mi nejako poradiť , p. Mihál,
alebo ma aspoň nejako dobre navigovať?
Veľmi by mi to pomohlo.
Jozef Mihál
23.05.07,09:09
Tu nemohol.
pama
23.05.07,09:28
Tak ja sa pokúsim prísť na školenie a vďaka, že ste mi dali nádej. Minulý rok som bola na Vašom školení a mám aj príručku zo semináru-tak skúsim ju trocha oprášiť a prelistovať. Ešte raz vďaka a pekný deň.
Jozef Mihál
23.05.07,09:35
V príručke to nie je.
pama
23.05.07,10:21
Tak už mi zostáva ísť len na školenie.
Škoda, myslela som si ,že keď mám draka-
tak to vyriešim.
Jozef Mihál
23.05.07,10:25
Aj v Drakovi treba rešpektovať určité pravidlá, viď Etiketa Porady.
ŠVK-Jana Velebírová
23.05.07,12:04
Prosím Vás o radu, či má zamestnanec nárok na stravné lístky počas čerpania dovolenky na zotavenie. V kolektívnej zmluve máme uvedenú odvolávku na ZP.Ďakujem za odpoveď
ivanam
23.05.07,12:12
Re: Zamestnávanie občanov so ZP - preukazovanie invalidity
Starobná dôchodkyňa je u nás zamestnaná na pracovnú zmluvu na 2 hodiny denne. Priniesla mi rozhodnutie z úradu práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=64), sociálnych vecí a rodiny kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Rozhodnutie zo sociálnej poisťovne nemá a ani nepoberala invalidný dôchodoch. Môžem ju považovať za občana so zdravotným postihnutím a uplatniť jej znížené odvody ? Keď som robila výkazy o plnení povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím tak tam nestačilo rozhodnutie z úradu práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=64) sociálnych vecí a rodiny a muselo byť rozhodnutie zo sociálnej poisťovne, ktoré ona nemá a preto sa nemohla považovať za občana so ZŤP.
Jana Motyčková
23.05.07,14:16
Re: Zamestnávanie občanov so ZP - preukazovanie invalidity
Starobná dôchodkyňa je u nás zamestnaná na pracovnú zmluvu na 2 hodiny denne. Priniesla mi rozhodnutie z úradu práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=64), sociálnych vecí a rodiny kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Rozhodnutie zo sociálnej poisťovne nemá a ani nepoberala invalidný dôchodoch. Môžem ju považovať za občana so zdravotným postihnutím a uplatniť jej znížené odvody ? Keď som robila výkazy o plnení povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím tak tam nestačilo rozhodnutie z úradu práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=64) sociálnych vecí a rodiny a muselo byť rozhodnutie zo sociálnej poisťovne, ktoré ona nemá a preto sa nemohla považovať za občana so ZŤP.
Pre účely zdravotného poistenia je považovaná za osobu so zdravotným postihnutím a má teda polovičné sadzby poistného.
Roxy
23.05.07,18:53
Zamestnankyňa uzatvorila PP na dobu určitú / 1 rok/ skúšobná doba bola dohodnutá na 3 mesiace. Po mesiaci a pol v skúšobnej dobe dala výpoveď. O týždeň nato nastúpila na PN-ku. Vzťahuje sa na ňu ochranná lehota??? ďakujem
Jana Motyčková
24.05.07,07:10
Zamestnankyňa uzatvorila PP na dobu určitú / 1 rok/ skúšobná doba bola dohodnutá na 3 mesiace. Po mesiaci a pol v skúšobnej dobe dala výpoveď. O týždeň nato nastúpila na PN-ku. Vzťahuje sa na ňu ochranná lehota??? ďakujem
Áno, 42 dní, ale najviac toľko, koľko trvalo zamestnanie.
ribea
28.05.07,09:58
Dobrý deň, mám pracovníka, ktorý u nás pracoval celý rok, ale je aj evidovaný ako živnostník hoci živnosť nevykonáva. Nemá kolísavé príjmy. Musí urobiť RZZP? Môže požiadať zamestnávateľa o RZZP? Ak áno, môžem použiť tlačivo A? Ďakujem
Jana Motyčková
28.05.07,10:05
Ak je evidovaný ako živnostník a nemá prerušenú živnosť musí RZZP vykonať sám. Použije pravdepodobne S+SA+SB (ak VZ zo zamestnania bol aspon 82800 Sk).
Roxy
28.05.07,14:09
Zamestnanec dostal exekučný príkaz na zrážky zo mzdy. Kedže má hrubú mzdu 9500 Sk a 4 deti, môžem mu vôbec niečo stiahnuť?
Prosím o radu ako je to s daňovým bonusom, príspevkami na DDS od zamestnávateľa, diétami /vodič kamiónovej dopravy/, príjmom manželky- čo sa započítava do čistej mzdy?
Vopred ďakujem
regyu
28.05.07,16:57
Prosim o radu, budem jedinym konatelom v spol.s.r.o., nebudem mat ale momentalne ziaden prijem, chcela som sa opytat ako a podla coho budem platit odvody do ZP a SP? AK by som sa zamestnana mimo tuto sro, na zaklade akej zlmuvy mozem v dalsej firme pracovat? Budem odvadzat odvody do ZP a SP zo zamestnania,alebo z sro?Dakujem za radu
lucky
29.05.07,12:10
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. Zamestnanec mal pol mesiaca neospravedlnenú absenciu. Bol s ním rozviazaný pracovný pomer. Mal však v tomto mesiaci vyplatenú čiastku 500 Sk ako doplatok za minulé mesiace. Aký bude VZ pre odvody do poisťovní? Do zdravotnej by mal platiť z min. VZ prepočítaného na kal.dni a do sociálnej len úrazové poistenie?
Veľmi pekne ďakujem
Jozef Mihál
29.05.07,12:38
Napíšte presne dokedy trval pracovný pomer, koľko pracovný ch dní v tom mesiaci odpracoval, koľko pracovných dní mal absenciu a či mal okrem tých 500 Sk v tomto mesiaci aj iný príjem v tomto zamestnaní.
lucky
29.05.07,12:46
zamestnanie trvalo do 14.4.2007 a okrem tých 500 Sk iný príjem nemal. Absencia bola od 1.4.2007 do 14.4.2007
Manual
29.05.07,13:01
SZČO bol aj zamestnanec, bude vyplňovať tlačivo typX, má nízky príjem. V období od 1.1 do 31.3.06 pracoval vo firme, ale tá mu nespravila zmluvu, nikde nenahlásila = nepokryté. Od 1.4. do 30.4.06 pracoval má doklad. Od 1.5. do 11.6.06 pracoval "len tak" = nepokryté a od 12.6.06 je SZČO.
Čo uviesť v týchto nepokrytých obdobiach, keď sa ani nenahlásil na UP ako uchádzač o zamestnanie ani si nič do ZP neplatil ?
Ďakujem
Jozef Mihál
29.05.07,13:01
Odpoveď pre lucky:

VZ ZP = 7600/21 x 10 = 3620 Sk.

VZ SP = 500 Sk.
Jozef Mihál
29.05.07,13:05
SZČO bol aj zamestnanec, bude vyplňovať tlačivo typX, má nízky príjem. V období od 1.1 do 31.3.06 pracoval vo firme, ale tá mu nespravila zmluvu, nikde nenahlásila = nepokryté. Od 1.4. do 30.4.06 pracoval má doklad. Od 1.5. do 11.6.06 pracoval "len tak" = nepokryté a od 12.6.06 je SZČO.
Čo uviesť v týchto nepokrytých obdobiach, keď sa ani nenahlásil na UP ako uchádzač o zamestnanie ani si nič do ZP neplatil ?
Ďakujem
V tých "nepokrytých" obdobiach sa považuje za poistenca podľa § 11 ods. 2 - samoplatiteľa - dobrovoľne nezamestnaného. Takto mal byť prihlásený v ZP, ak nebol, treba to dodatočne napraviť a za tieto obdobia doplatiť preddavky samoplatiteľa (r.2006 suma 634 Sk za jeden celý mesiac).
Manual
29.05.07,13:06
Jožko ďakujem.........
Strela
30.05.07,08:12
Zamestnanec je súčasne poslancom miestneho zastupiteľstva miestnej časti. Za činnosť poslanca dostáva odmenu.
Otázka:
- môže požiadať takýto zamestnanec o RZZP svojho zamestnávateľa?
- je odmena poslanca, ktorý je súčasne zamestnacom súčasťou VZ pre RZZP ?
- aký typ formulára je potrebné použiť?
Ď., Strela
Jozef Mihál
30.05.07,08:27
1. Môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľa, pretože odmena poslanca, ak nie je dlhodobo uvoľnený zo zamestnania na výkon funkcie poslanca, nepodlieha zdravotnému poisteniu - tento príjem ako keby neexistoval.

2. Odmena takéhoto poslanca nevstupuje do VZ zamestnanca v ročnom zúčtovaní.

3. Ak poistenec bol len zamestnancom v jedinom zamestnaní, mal odmeny ako poslanec - ktoré sa do úvahy neberú - a nebol SZČO, nebol samoplatiteľ, nebol v nejakom období poistenec štátu, ktorý by si toto obdobie musel doplatiť a nemal žiadne príjmy zdanené podľa § 6 zákona o daniach z príjmov (okrem vylúčených príjmov), tak mu môže zúčtovanie vykonať zamestnávateľ, tlačivo typ A.
Bonjo
01.06.07,11:31
1. Môj manžel (zamestnanec na pracovnú zmluvu), vykonáva aj funkciu domového dôverníka (všetci sme vlastníci bytu, bytové družstvo je poverené správou).
Na základe "Zmluvy o dozornej činnosti výkony správy domu" uzavretú v zmysle §51 Občianského zákonníka a zák. č. 182/93 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov štvrťročne dostáva odmenu na účet, ktorá nie je zdanená. Okrem výšky odmeny, ktorá je spomenutá v zmluve nedostane o nej žiadny iný doklad, aj keď si ho žiadal kvôli RZD. Chcela by som vedieť ako tento príjem zaradiť - podľa §5 alebo §6 zákona o dani z príjmov, pretože podľa toho vyplýva aj povinnosť podľa ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.

2. Zamestnanec má vyčerpanú podpornú dobu dňom 30. 5. 2007 a dňom 31. 5. 2007 má rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku s poklesom vykonávať činnosť o 40 %. Tým istým dňom je pozastavená výplata nemocenských dávok a je práceschopný. Do zamestnania však nenastúpil, predložil žiadosť o náhradu príjmu z dôvodu nepracovného úrazu. Neodpracoval ani jeden deň. Má nárok na náhradu príjmu? Bude mať nárok na nemocenské dávky, keďže je poberateľ invalidného dôchodku s poklesom vykonávať pracovnú činnosť menej ako 70 %?
Jozef Mihál
01.06.07,11:44
1. Daňový úrad by zrejme takýto príjem posúdil ako príjem zo závislej činnosti (§ 5 ZDP) a ak náhodou nie, tak ako príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6). O náhodnom - príležitostnom príjme (§ 8 ZDP) podľa môjho názoru ťažko možno hovoriť, keďže ide o pravidelný a dlhodobý príjem na základe dlhodobej zmluvy.

Či zaradiť do § 5 alebo § 6, ťažko možno jednoznačne rozhodnúť, argumentáciou je konkrétne znenie zmluvy, či zo zmluvy vyplýva, že ide o závislú činnosť...Pozrite aj túto tému... (http://www.porada.sk/t38774-zmluvy-podla-obcianskeho-zakonnika-zdanenie-prijmu.html)
Jozef Mihál
01.06.07,11:50
2. Zamestnanec má vyčerpanú podpornú dobu dňom 30. 5. 2007 a dňom 31. 5. 2007 má rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku s poklesom vykonávať činnosť o 40 %. Tým istým dňom je pozastavená výplata nemocenských dávok a je práceschopný. Do zamestnania však nenastúpil, predložil žiadosť o náhradu príjmu z dôvodu nepracovného úrazu. Neodpracoval ani jeden deň. Má nárok na náhradu príjmu? Bude mať nárok na nemocenské dávky, keďže je poberateľ invalidného dôchodku s poklesom vykonávať pracovnú činnosť menej ako 70 %?
Nárok na náhradu príjmu má počas prvých 10 dní prácenechopnosti, inak nie.

Pri nepracovnom úraze nemá žiaden nárok na náhradu - viď Zákonník práce, v ňom žiadne nároky zamestnanca voči zamestnávateľovi v takomto prípade upravené nie sú.

Nárok na nemocenské dávky nemá len poberateľ invalidného dôchodku pri poklese vykonávať zár.činnosť o viac ako 70%.
andulka
01.06.07,12:18
Dobrý deň,
zamestnanec je odmenovaný mesačnou mzdou 15000,- Sk. V máji je 21 pracovných dní a dva sviatky. Jeden sviatok odpracuje, ale čerpá po dohode náhradné voľno (v máji). Ako vyzerá výpočet mzdy?
Jozef Mihál
01.06.07,12:28
To je jednoduché - jeho mesačná mzda je 15000 Sk.
andulka
01.06.07,12:49
p. Mihál, v ZP § 122 ods. 2 posledná veta hovorí o priemernom zárobku. To ma pomýlilo. Skúsite sa na to ešte pozrieť?
Jana Motyčková
01.06.07,12:55
2. Zamestnanec má vyčerpanú podpornú dobu dňom 30. 5. 2007 a dňom 31. 5. 2007 má rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku s poklesom vykonávať činnosť o 40 %. Tým istým dňom je pozastavená výplata nemocenských dávok a je práceschopný. Do zamestnania však nenastúpil, predložil žiadosť o náhradu príjmu z dôvodu nepracovného úrazu. Neodpracoval ani jeden deň. Má nárok na náhradu príjmu? Bude mať nárok na nemocenské dávky, keďže je poberateľ invalidného dôchodku s poklesom vykonávať pracovnú činnosť menej ako 70 %?
Doplním Jozefa Mihála - keďže vyčerpal podpornú dobu nevznikne mu pri uvedenej PN nárok na nemocenské.
Jozef Mihál
01.06.07,17:53
Dobrý deň,
zamestnanec je odmenovaný mesačnou mzdou 15000,- Sk. V máji je 21 pracovných dní a dva sviatky. Jeden sviatok odpracuje, ale čerpá po dohode náhradné voľno (v máji). Ako vyzerá výpočet mzdy?
Tak ešte raz. Pri sviatkoch sa postupuje podľa § 122 Zákoníka práce. Keďže nepíšete, ako postupujete pri zamestnancoch odmeňovaných mesačnou mzdou v prípade sviatkov, ktoré pripadnú na pracovný deň, nemôžem "z voleja" odpovedať.

1. Ak postupujete podľa viet, ktoré citujem z § 122 ods.3 :

"U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný

deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí."


...tak mzda zamestnanca bude 15000 Sk.


2. Ak postupujete podľa viet, ktoré nasledujú v § 122 ods.3 :


"V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety (Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok.)"


...tak mzda zamestnanca za 21 dní je 15000/23 x 21 a ktomu dostane náhradu mzdy za 2 dni. A to za 1 deň sviatku, kedy nepracoval a ďalej za 1 deň náhradného voľna, ktoré má za sviatok, počas ktorého pracoval.


(Náhrada mzdy sa poskytuje v sume jeho priemerného zárobku).
stubed
03.06.07,07:51
Dobrý deň, poučenie k tlačivu X má 26 strán a vôbec z toho nie som múdra.
študent 1.1.2006 - 20.2.2006
evidencia na úrade práce - 21.2. - 19.4.2006
samoplatiteľ - 20.4.-11.6.2006
SZČO 12.6. - 31.12.2006
zaplatené preddavky na ZP ako samoplatiteľ - spolu 1100,- Sk
zaplatené preddavky ako SZČO (do 8.1.2007) - 6408,- Sk (spolu preddavky 7508 Sk
základ dane z daňového priznania 57 318 Sk
zaplatené poistné v roku 2006 - 6542,- Sk (vrátane tých 1100 Sk ako samoplatiteľ).
A ďalší prípad.
nezamestnaná, bez evidencie na úrade práce, ale neplatila ZP ako samoplatiteľ
15.3.-30.4.2006 dohoda o vykonaní práce, príjem v marci 2 663 Sk a 10 675 Sk v apríli (minimálne základy 0 Sk)
1.6.-2.7.2006 zamestnanec s príjmom 11980 Sk v máji (minimálny základ 5946 Sk) a 13 520 Sk v júli (minimálny základ 6710 Sk), zaplatené poistné 1021 Sk za zamestnanca a 2550 Sk za zamestnávateľa.
Od 3.7. do 31.12.2006 - SZČO, základ dane 78 738 Sk, preddavky na ZP mali byť 5796 Sk, uhradené boli iba vo výške 4813 Sk vrátane januára 2007, v roku 2006 boli uhradené preddavky vo výške 3847 Sk.
Jozef Mihál
03.06.07,08:44
A aká je otázka?
abel
04.06.07,09:38
Zamestnankyňa má trvalý pobyt v Nitre. Býva však už v Trnave, hoci trvalý ani prechodný pobyt tu ešte nemá (dom zatiaľ nie je skolaudovaný). Zamestnaná je u zamestnávateľa, ktorý tiež patrí pod trnavskú Sociálnu poisťovňu. Chce sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie. Musí sa prihlásiť do Nitry, kde má trvalý pobyt, alebo môže sa prihlásiť aj do Trnavy, ak tu aj uvádza korešpodenčnú adresu?
Jozef Mihál
04.06.07,09:53
Podľa § 180 ods.1 písm. c) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení miestna príslušnosť pobočky SP v konaní vo veciach sociálneho poistenia a vo veciach starobného dôchodkového sporenia sa v prípade dobrovoľného nemocenského poistenia v zásade určuje miestom trvalého pobytu poistenca.
monik111
04.06.07,15:15
dobrý deň, chela by som sa spýtať, ako je to s dohodármi (sú na starobnom dôchodku). Zamestnali sme dôchodcov na dohodu a zaujíma ma aký je rozdiel ak ich mesačná mzda je do 5000,- sk a nad, aké sú z toho povinnosti a čo je výhodnejšie, alebo na výške mzdy nezáleží, iba to že sa dvihnú odvody? Prosím o radu, zamestnancov sme ešte nemali a týto dôchodcovia si zarobia viac ako 5000 na mesiac, ale sme s nimi dohodnutý,že sa to môže rozpísať aj na viac mesiacov dohody sme uzavreli do 31,12,07
saman
04.06.07,21:46
Pekny vecer, len by som si chcela preverit moj nazor.
Za r. 2006 prijem z vysluhoveho dôchodku a prijem z prenajmu nehnuteľnosti (viac ako 41.400,- Sk). Ine prijmy v r. 2006 nemal. Platil si mesačne preddavky na ZP ako samoplatiteľ 634,- Sk/mes. Podľa mňa nemá povinnosť podať RZ ZP za r. 2006. Keby podal RZ ZP vratia mu tych 634,- Sk/mes.? Dakujem
Jozef Mihál
04.06.07,21:52
dobrý deň, chela by som sa spýtať, ako je to s dohodármi (sú na starobnom dôchodku). Zamestnali sme dôchodcov na dohodu a zaujíma ma aký je rozdiel ak ich mesačná mzda je do 5000,- sk a nad, aké sú z toho povinnosti a čo je výhodnejšie, alebo na výške mzdy nezáleží, iba to že sa dvihnú odvody? Prosím o radu, zamestnancov sme ešte nemali a týto dôchodcovia si zarobia viac ako 5000 na mesiac, ale sme s nimi dohodnutý,že sa to môže rozpísať aj na viac mesiacov dohody sme uzavreli do 31,12,07

Pozrite a študujte toto:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dochodca/
Jozef Mihál
04.06.07,21:57
Pekny vecer, len by som si chcela preverit moj nazor.
Za r. 2006 prijem z vysluhoveho dôchodku a prijem z prenajmu nehnuteľnosti (viac ako 41.400,- Sk). Ine prijmy v r. 2006 nemal. Platil si mesačne preddavky na ZP ako samoplatiteľ 634,- Sk/mes. Podľa mňa nemá povinnosť podať RZ ZP za r. 2006. Keby podal RZ ZP vratia mu tych 634,- Sk/mes.? Dakujem

No to je problém. Ako poberateľ výsluhového dôchodku bol poistencom štátu, nemal povinnosť platiť preddavky. Povinnosť podať zúčtovanie nemá, pretože ako poistenec štátu nemal žiaden príjem podľa § 13 ods. 7 zákona - príjem z prenájmu patrí medzi tzv. vylúčené príjmy a poistné sa z tohto príjmu neplatí.

Neviem či vedome alebo nevedome platil tie preddavky, v každom prípade to bola chyba. Tlačivo na takýto prípad v podstate neexistuje, jedine žeby podal zúčtovanie na tlačive X, bez listov...čo je v nesúlade s vyhláškou...
saman
05.06.07,09:51
Dakujem. Skusim to vyriešiť so zdravotnou poisťovňou nech tie platby 634,- Sk/mes. vratia na zaklade žiadosti, nakoľko boli bez pravneho dôvodu.
blondy
05.06.07,12:22
Máme zamestnanca ktorý od 18.4.07 nastúpil do výkonu väzby. V SP je to nahlásené ako prerušenie poistenia. Je potrebné takéhoto zamestnanca uvádzať v mesačnom májovom výkaze do SP s nulovými hodnotami?
Alenocka
05.06.07,13:17
dobrý deň, prosím poraďte mi. Za minulý rok 2006 som nepožiadala DÚ o vrátenie daňového bonusu vyplateného z prostriedkov zamestnávateľa. Môžem tak učiniť tento rok? A na akom tlačive? Za minulý rok? Ďakujem a ostavam s pozdravom. Alenocka
Stašek
05.06.07,15:53
RZZP za rok 2005 museli robiť všetci konatelia bez ohľadu na mesačný zárobok. Za rok 2006 (ktoré treba podať teraz) údajne nemusia. Tri príklady, ktoré potrebujem vyriešiť.
1. Jediný spoločník, konateľ - zamestnaný vo vlastnej s.r.o. Ani v jednom mesiaci v roku 2006 nepresiahol príjem 47.475,-- Sk. Má podať RZZP?
2. Jediný spoločník, konateľ - zamestnaný v inej s.r.o. Z vlastnej malej s.r.o. nemal žiadny príjem, ako zamestnanec v inej s.r.o. v roku 2006 nepresiahol príjem 47.475,-- Sk. Má podať RZZP?
3. Konateľ s.r.o. - zamestnaný v inej a.s., konateľstvo vykonáva na DVP (dohodár). Ani v jednom mesiaci r. 2006 jeho príjem nepresiahol 47.475,-- Sk, vrátane iného zamestnania. Má podať RZZP?
Ďakujem.
Anez
05.06.07,17:05
Dobrý deň, zamestnanec skončil pracovný pomer 30.4.2007. V mesiaci máj 2007 má vyplatenú alikvótnu časť dovolenkového príspevku. Do VZ zamestnanca sa nezapočítavajú na zdravotné ani sociálne poistenie náhrady mzdy vyplatené po skončení pracov. pomeru. To znamená, že zamestnanec ani zamestnávateľ z dovol. príspevku neplatí žiadne odvody ? Ďakujem
Jana Motyčková
05.06.07,19:10
Ad Stašek : od 09/2005 konatelia nie sú pre ZP považovaní za SZČO. Ak za svoju prácu dostávajú odmenu, sú považovaní za zamestnanca, inak nie.
1. Nemusí podať RZZP.
2. detto
3. Keďže ako konateľ má príjem, ktorý sa považuje za príjem zo závislej činnosti, napriek tomu, že sa jedná o DVP, je pre ZP považovaný za zamestnanca a s.r.o. má za neho odvádzať preddavky rovnako ako za akéhokoľvek iného zamestnanca. RZZP robiť nemusí.
Jana Motyčková
05.06.07,19:11
Dobrý deň, zamestnanec skončil pracovný pomer 30.4.2007. V mesiaci máj 2007 má vyplatenú alikvótnu časť dovolenkového príspevku. Do VZ zamestnanca sa nezapočítavajú na zdravotné ani sociálne poistenie náhrady mzdy vyplatené po skončení pracov. pomeru. To znamená, že zamestnanec ani zamestnávateľ z dovol. príspevku neplatí žiadne odvody ? Ďakujem
Správne .
Susan
06.06.07,11:44
Poprosim poradit ake tlacivo RZZP /S+SC alebo X+XC/vyplnit v pripade:
Zamestnanec od 1.1.06-2.12.06
Nastup na MD od 3.12. - platitelom je štat. Prosim, ktore kolonky v tomto pridade vyplnit a ake sumy doplnit v prislusnom tlacive?
Dakujem pekne.
Jana Motyčková
06.06.07,11:50
Poprosim poradit ake tlacivo RZZP /S+SC alebo X+XC/vyplnit v pripade:
Zamestnanec od 1.1.06-2.12.06
Nastup na MD od 3.12. - platitelom je štat. Prosim, ktore kolonky v tomto pridade vyplnit a ake sumy doplnit v prislusnom tlacive?
Dakujem pekne.
K 2.12. bolo ukončené zamestnanie ?
Jana Motyčková
07.06.07,09:02
Poprosim poradit ake tlacivo RZZP /S+SC alebo X+XC/vyplnit v pripade:
Zamestnanec od 1.1.06-2.12.06
Nastup na MD od 3.12. - platitelom je štat. Prosim, ktore kolonky v tomto pridade vyplnit a ake sumy doplnit v prislusnom tlacive?
Dakujem pekne.

K 2.12. bola nahlasena zmena do Soc.poistovne, ze zamestnanec nastupuje na MD. Nepredpokladam, ze by toto malo byt ukoncenim zamestnania:-( Mam v tom gulas?? Ale aj tak neviem aky typ tlaciva vyplnit - dakujem
Ak zamestnanie trvá naďalej a ona je na MD zo zamestnania, znamená to, že zamestnancom bola celý rok. V takom prípade, ak ani v jednom mesiaci nepresiahol jej VZ 47475 Sk, alebo bol jej VZ v každom mesiaci vyšší ako 47475 SK, tak RZZP podať nemusí. Ak musí robiť RZZP alebo oň požiadala, robí ho na tlačive A.
Jana Motyčková
07.06.07,09:10
Dobrý deň
Ak by sme so zamestnancom rozviazali PP k 30.6.2007 z organizačných dôvodov, patrí mu odstupné a preplatenie pomernej časti dovolenky. K dátumu k 30.6.2007 by bol aj odhlásený z poisťovní. Čo v prípade, keď v tomto období nebudeme mať peniaze na túto jeho výplatu. Ak mu toto vyplatíme v júlovej výplate (to už nebude náš zamestnanec) ako to bude s odvodmi do pisťovní ? Ďakujem
Ak odstupné a preplatenie nevyčerpanej dovolenky bude vyplatené až po skončení pracovného pomeru, nie sú tieto príjmy vymeriavacím základom zamestnanca - zamestnávateľ neplatí z toho poistné.

Keďže ale ide o zdaniteľný príjem podľa §5 zákona o dani zpríjmov, tak ak v čase kedy je mu tento príjem vyplatený je samoplatiteľom alebo poistencom štátu podľa §11 ods.8 písm a) až i), k), p) a q) (študent, dôchodca, evidovaný nezamestnaný,...) a nie je zamestnancom ani SZČO, tak tento príjem je pre ZP príjmom samoplatiteľa resp. poistenca štátu a započítava sa teda do jeho VZ.

Do VZ u samoplatiteľa a poistenca štátu sa nezapočíta v prípade, že v mesiaci za ktorý ho dostal je aspoň 1 deň :
- zamestnancom
- SZČO
- alebo poberal nemocenské dávky zo SP (presnejšie bol poistencom štátu podľa §11 ods.8 písm.o)
Jana Motyčková
07.06.07,12:26
Dobrý deň, veľmi prosím o radu, ako urobiť RZZP ak je celý rok SZČO bez príjmu (nepodniká), od 1.1.06 do 22.8.2006 zamestnanec, 23.8. - 25.8.2006 nikde nepracoval a od 26.8.2006 do 31.12.2006 znova zamestnanec. Snažila som sa to urobiť na X ale neviem či treba aj prílohu XC, či za tie tri dni mal byť samoplatiteľ alebo tie tri dni budú v prílohe XB v položke B23. Možno, že je už taký prípad niekde riešený ale nenašla som ho. Srdečne ďakujem.
Predpokladám, že živnosť prerušenú nemá. Ak úhrn VZ zo zamestnaní je menej ako 82800, tak treba použiť X+XA+XA+XB. Ak úhrn VZ zo zamestnaní je apoň 82800, tak tlačivo S+SA+SA+SB.
Samoplatiteľom nemal byť, keďže bol SZČO.
EditaF
13.06.07,19:02
Ďakujem za odpoveď, lebo ma to zneistilo či to robím správne.
Jozef Mihál
13.06.07,19:06
SZCO-starobna dochodkyna cely rok 2006.

riadok 27 Základ dane strata z riadku 43 t.j. -1 589653,-
riadok 26 zaplat.preddavky 15 132,- za rok 2006
riadok 28 výdavky na poistné o ktoré sa ponížil základ dane - neviem co mam dat ?

Nakolko sa v roku 2006 zaplatili preddavky v sume 15132,- nedoplatky
na preddavkoch za rok 2005 v sume 7 740,- a zároven bol vrátený preplatok za rok 2005 na preddavkoch v sume 11 380 v danovom priznani § 8.

Myslím si ze sumu 15132 + 7740 = 22872, je to správne ?

A o preplatok za rok 2005 tam neuvádzam nakolko je uctovaný v § 8?

Je to správne?


riadok 28 = suma zaplatená do ZP, ktorá bola započítaná do daňovo uznaných výdavkov v DP roka 2006.

Pokiaľ ide o platby do (prípadne zo) ZP počas roka 2006, tak:

1. Zaplatili ste preddavky v sume 15132,-
2. Zaplatili ste nedoplatky na preddavkoch za rok 2005 v sume 7 740,-
3. Bol vrátený preplatok za rok 2005 na preddavkoch v sume 11 380 - ten bol zdanený v danovom priznani § 8.

Do daňovo uznaných výdavkov ste preto správne započítali sumu 15132 + 7740 = 22872 Sk. Túto sumu zapíšete do riadku 28.

Na záver pripomínam všeobecné pravidlo. Pri vypĺňaní zúčtovania "je zakázané" rozmýšľať o tom, aká bola suma daňovo uznaných výdavkov na zdravotné poistenie. O tom ste predsa rozmýšľali vtedy, keď ste si pripravovali daňové priznanie. Teraz len "mechanicky" vezmete sumu daňových výdavkov na ZP z daňového priznania a zapíšete ju do riadku 28 tlačiva "B".
Jozef Mihál
13.06.07,19:07
SZČO, starobný dôchodca zaplatil v roku 2006 finančné prostriedky na životné poistenie v sume 16000Sk. Môže si v daňovom priznaní za rok 2006 uplatniť nezdaniteľnú položku 12000Sk z tohto dôvodu, ak má od poisťovne písomné potvrdenie? Nezdaniteľnú položku na daňovníka si v daňovom priznaní neuplatňuje.
Áno, na nezdaniteľnú čiastku na životné poistenie má nárok každý daňovník - aj dôchodca.
Spoška
14.06.07,06:23
Máme starobného dôchodcu, ktorý je aj poberateľom dôchodku od 13.3.2004 a pracuje v našej org. ďalej. Pracov. pomer končí 31.8.2007. Ako zapísať údaje na ELDP ? Chce si podať žiadosť na prepočítanie dôchodku.
Ďakujem za usmernenie.
petkor
14.06.07,06:38
Ten mesiac a pol, čo nebol prihlásený, si musí doriešiť - teda ísť do ZP, vysvetliť situáciu a doplatiť preddavky samoplatiteľa (v roku 2006 suma 634 Sk za jeden celý mesiac). Prípadne si nedoplatok doplatí v zúčtovaní, ak si to dohodne v ZP.

Pán Mihál,
ďakujem veľmi pekne za pomoc a želám príjemný deň.
heja3
14.06.07,08:44
Pán Mihál, chcem sa len uistiť: starobný dôchodca, ktorý je SZČO platí do SP:

18 % z vym.základu starobné poistenie
4,75% z vym.základu rezervný fond

to je všetko?
Jozef Mihál
14.06.07,08:49
Súhlas .
heja3
14.06.07,08:51
Ďakujem veľmi pekne.
kanianka
14.06.07,10:12
čo sa rozumie pod pojmom správne náklady v neziskovej organizácii, patrí tam aj plat riaditeľa- je menovaný správnou radou
Jana Motyčková
14.06.07,12:05
čo sa rozumie pod pojmom správne náklady v neziskovej organizácii, patrí tam aj plat riaditeľa- je menovaný správnou radou
Otázka je nad rámec DRAK-a na mzdy.
Spoška
14.06.07,13:06
Prosím o radu.
Môže sa zamestnanec odvolať proti rozviazaniu pracovného pomeru výpoveďou podľa §-u 63. ods.1, pís. b ZP (organizačné zmeny, nadbytočnosť), ak riaditeľ vydal organizačné opatrenie na zníženie počtu zamestnancov a bolo to prerokované s odborvou organizáciou.
Vopred ďakujem.
Enyma
14.06.07,16:24
Dobry vecer, chcela by som sa uistit ci pocitam mzdu spravne.
Mame zamestnancov, ktori majú aj minimalnu mesacnu mzdu, t.j. 7600,-Sk.
Pri pracovnom fonde napr. 176 hodín v programe dopocítavam 92,-Sk doplatok
do minimalnej hodinovej mzdy t.j. 43,70 ? Podla mojho nazoru je to spravne,
ale na porade som citala aj prilozený list z inspektoratu prace, kde to vysvetluju tym spôsobom, ze ked je mesacna mzda 7600 tak je rovnaka
pri fonde 160 ako aj pri fonde 184, z tohto dôvodu to vyvolalo vo mne zmatok.


Za odpoved dakujem. enyma
Jana Motyčková
15.06.07,06:54
Dobry vecer, chcela by som sa uistit ci pocitam mzdu spravne.
Mame zamestnancov, ktori majú aj minimalnu mesacnu mzdu, t.j. 7600,-Sk.
Pri pracovnom fonde napr. 176 hodín v programe dopocítavam 92,-Sk doplatok
do minimalnej hodinovej mzdy t.j. 43,70 ? Podla mojho nazoru je to spravne,
ale na porade som citala aj prilozený list z inspektoratu prace, kde to vysvetluju tym spôsobom, ze ked je mesacna mzda 7600 tak je rovnaka
pri fonde 160 ako aj pri fonde 184, z tohto dôvodu to vyvolalo vo mne zmatok.


Za odpoved dakujem. enyma
Mesačná minimálna mzda je rovnaká pri fonde pracovného času 160 aj 184 hodín. Ale mzda musí spĺňať aj podmienku minimálneho mzdového nároku. Minimálny mzdový nárok je momentálne stanovený na hodinu, bez ohľadu na to, či je pracovník odmeňovaný hodinovou alebo mesačnou mzdou. Po prijatí novely Zákonníka práce (predpokladaná účinnosť od 1.9.2007) by sa mali u mesačne odmeňovaných zamestnancov minimálne mzdové nároky počítať z mesačnej minimálnej mzdy.
V súčasnosti teda pri 1.stupni náročnosti práce je minimálny mzdový nárok 43,70 Sk na hodinu.

ZP_§120
bea
15.06.07,07:38
Prosím pozrite sa na túto tému v Porade. Neviem si s tým rady. Ďakujem.

http://www.porada.sk/t39248-povinnost-prihlasit-znalca-do-socialnej-poistovne.html#post481647
Jozef Mihál
15.06.07,08:45
bea, máte tam moju reakciu.
kattka.c
16.06.07,14:52
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc pri tomto prípade.

Ide o človeka so štátnym občianstvom Velkej Británie. Trvalý pobyt má na Slovensku. Pracuje pre spoločnosť v Jersey, ale miesto výkonu práce je v Saudskej Arábii. Zdravotné poistenie si platí sám dobrovolné v Anglicku. Spoločnosť v Jersey mu platí úrazové a zdravotné poistenie počas pobytu v Saudskej Arábii. Ešte dodám že do Saudskej Arábie chodí vždy na cca 6 týždňovky. Celkovo tam počas roka strávi približne 6 mesiacov a zvyšok je na Slovensku.
Kde ma podávať daňové priznanie? :confused:
EkoMax
17.06.07,22:00
Prosím o radu pri vypracovaní RZZP. Predpokladám, že pôjde o tlačivo typu X - XA, XB.

1.Študent od 1.1. - 18.5.2006
2.Zamestnaný od 7.11. - 31.12.2006, príjem 32.600,- Sk. Preddavky zamestnávateľa 3.261,- Sk, preddavky zamestnanca 1.305,- Sk
3. Od 1.1.-31.12.2006 mal pridelené DIČ daňovým úradom /sprostredkovateľ/. Živnosť nemá. Podával daňové prizanie typu B.
Vymeriavací základ z daň. priznania 29.247,- Sk. Preddavok 5.204,- Sk. Výdavky na poistné o ktoré sa znížil základ dane 3.864,- Sk.

Vyplnenie listu XA mi je jasné, problém mi robí list X . Neviem či spĺňa podmienku podľa § 11 ods. 9 zákona a ako vyplniť oddiel V. minimálny základ. A tiež tlačivo XB, neviem si rady s oddielom III.
Zaradu vopred veľmi pekne ďakujem. Už som to zisťovala aj v poisťovni, ale boli z toho domotaní viac ako ja.
Jozef Mihál
18.06.07,04:57
Áno, typ X, XA, XB.
lucky
18.06.07,06:38
Dobrý deň.
Prosím Vás, akú možnosť má ešte daňovník podať DP k dani z príjmu FO. Od 1/2006 do 9/2006 bol nezamestnaný /samoplatiteľ zdr.pois./ a mal príjem z DoVP zrazený preddavkom. Od 10-12/2006 bol zamestnancom, mal podpísané vyhlásenie a príjem zrazený preddavkom. Požiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, ale ten mu ho nevykonal. Neupozornil ho, že mu ho nevykoná.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
18.06.07,07:34
Prosím o radu pri vypracovaní RZZP. Predpokladám, že pôjde o tlačivo typu X - XA, XB.

1.Študent od 1.1. - 18.5.2006
2.Zamestnaný od 7.11. - 31.12.2006, príjem 32.600,- Sk. Preddavky zamestnávateľa 3.261,- Sk, preddavky zamestnanca 1.305,- Sk
3. Od 1.1.-31.12.2006 mal pridelené DIČ daňovým 18úradom /sprostredkovateľ/. Živnosť nemá. Podával daňové prizanie typu B.
Vymeriavací základ z daň. priznania 29.247,- Sk. Preddavok 5.204,- Sk. Výdavky na poistné o ktoré sa znížil základ dane 3.864,- Sk.

Vyplnenie listu XA mi je jasné, problém mi robí list X . Neviem či spĺňa podmienku podľa § 11 ods. 9 zákona a ako vyplniť oddiel V. minimálny základ. A tiež tlačivo XB, neviem si rady s oddielom III.
Zaradu vopred veľmi pekne ďakujem. Už som to zisťovala aj v poisťovni, ale boli z toho domotaní viac ako ja.
Tento príklad by mohol pomôcť :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=50294
Podmienku v §11 ods.9 spĺňa, potom v V.oddieli :
01-04 :0
05: 2894 (6900/31x13)
06-12 : 6900 (november, december väčšie z minimálnych VZ zo zamestnania a SZČO)
spolu 51194
XB III.oddiel prikladám. Ak poberal nemocenské, ošetrovné, materské, tak o tie dni by sa znížili počty dní v B21 a B23 a príslušne by sa znížili minimálne základy v B22 a B24.
benefin
18.06.07,13:23
dobrý deň, prosím o uistenie. SZČO podľa §6 ods.2 pís.d) sprostredkovateľ poistenia popri zamestnaní. z činnosti sprostredkovateľa dosiahol stratu ale prekročil príjem. musí sa od 1.7.2007 prihlásiť do SP a platiť 2520 Sk. Je to tak spravne?
Jozef Mihál
18.06.07,13:27
Áno .
benefin
18.06.07,13:39
ďakujem. ešte mám jednu otázku. SZČO celý rok, od 1.12.2006 išiel na predčasný starobný dôchodok. živnosť ukončil k 31.12.2006 a v r.2007 znovu obnovil niekedy v apríli. za rok 2006 prijem ZD 106518 a uprava ZD pri skončení podnikania 5665. platí 2520?
Jozef Mihál
18.06.07,13:42
SZČO - poberateľ predčasného starobného dôchodku, neplatí poistné na nemocenské poistenie, neplatí poistenie na invalidné poistenie.

Pozrite tu. (http://www.porada.sk/t35139-socialne-poistenie--tabuka-odvodov.html)

Platí len poistné:
- na starobné poistenie 18% z vymeriavacieho základu, 18% zo 7600 = 1368 Sk,
- do rezervného fondu, 4,75% z VZ, 4,75% zo 7600 = 361 Sk.

Spolu 1729 Sk.
benefin
18.06.07,13:51
cize len 1729?
Jozef Mihál
18.06.07,14:07
Áno .