Jozef Mihál
20.07.07,10:13
Ešte jedna možno hlúpa podotázka. Môžem to vyrovnať do konca roka? Nevadí, keď to vykážem až v 3. Q, aj keď sme to vyplatili v zákonnej lehote- teda najneskôr v aprílovej mzde?
Daňovému úradu to bude jedno. Máte nárok na to, aby ste preplatky Z RZD skompenzovali s odvádzanými preddavkami v čo najbližšom termíne.
Jozef Mihál
20.07.07,08:15
To znamená vypracovať nanovo výplaty za 5/07, ako mali byť a dať opravné výkazy aj upraviť odvody s tým súvisiace?
To znamená v najbližšom možnom výplatnom termíne zohľadniť vo výplate zamestnanca storná chýb, ktoré sa stali v máji 2007 a zaslať opravný výkaz preddavkov za máj 2007 do príslušnej zdravotnej poisťovne. Opravný mesačný výkaz do SP sa nezasiela, ale opravy sa zohľadnia v najbližšom zasielanom výkaze.
Jozef Mihál
20.07.07,08:26
Ad Analytik1:


V novele Zákonníka práce č. 311/2001 sa do § 116 doplnil nasledovný ods. 2, ktorý znie:
„Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.“

Príklad č.1:
Z r. 2006 ostali zamestnancovi 4 týždne dovolenky (20 dní), ktoré si nevyčerpal a preniesol si ich do roku 2007.
Za r. 2007 má zamestnanec nárok na nové 4 týždne dovolenky (20 dní).
Na konci r. 2007 ostane zamestnancovi v úhrne 8 týždňov dovolenky (40 dní).

Podľa uvedeného § 116 ods. 2 presahujú zamestnancovi v r. 2007 nad jeho 4 týždne základnej výmery dovolenky (ktoré mu prináležia za rok 2007) ďalšie 4 týždne z roku 2006.

Otázka znie:
Preplatí mu zamestnávateľ na konci r. 2007 (resp. v januári 2008 – ak sa výplata vypočítava v januári za december) tieto 4 týždne z roku 2006 (v úhrne má 8 týždňov)? Alebo mu ich nepreplatí, lebo stará dovolenka nepresiahla 4 týždne?

Nesprávne chápete nový § 116 ods.2. Preplatí sa len tá časť "starej" dovolenky, ktorá na konci aktuálneho roka presahuje 4 týždne. V uvedenom príklade č.1 sa teda zamestnancovi nepreplatí nič, lebo na konci roka 2007 mu zostali 4 týždne "starej" dovolenky z roka 2006. Ani jeden deň "starej" dovolenky nepresahuje 4 týždne, nie je mu čo preplatiť.


V novele Zákonníka práce č. 311/2001 sa do § 116 doplnil aj ods. 3, ktorý znie:
„Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.“.

Príklad č.2:
V r. 2007 má zamestnanec nárok na 5 týždňov dovolenky. Tieto si nevyčerpá a k 31.12.2007 ukončí pracovný pomer.

Otázka znie:
Koľko týždňov preplatí zamestnávateľ zamestnancovi? Podľa znenia ods. 3 by mal zrejme preplatiť len 4 týždne?

§ 116 ods. 3 treba chápať v kontexte s § 116 ods.2. V uvedenom prípade zamestnávateľ v súlade s § 116 ods.2 vyplatí náhradu mzdy za 5.-ty týždeň nevyčerpanej dovolenky a podľa § 116 ods.3 vyplatí náhrady mzdy aj za prvé 4 týždne nevyčerpanej dovolenky. Zamestnanec teda dostane náhradu mzdy za celú nevyčerpanú dovolenku.

Príklad č.3:
V r. 2007 má zamestnanec nárok na 5 týždňov dovolenky. Tieto si nevyčerpá a ešte má aj zostatok dovolenky z minulého roka 4 týždne a k 31.12.2007 ukončí pracovný pomer.

Otázka znie:
Koľko týždňov dovolenky preplatí zamestnávateľ zamestnancovi? Podľa znenia ods. 3 by mal zrejme preplatiť opäť len tie 4 týždne?

Nie, bude mať preplatené všetko. Teda 4 týždne zostatku dovolenky z minulého roka i 5 týždňov za rok 2007.
Iveta Matlovičová
21.07.07,11:55
V novele ZP sa definuje nový druh pracovnoprávneho vzťahu Domácka práca a telepráca. Uvedený zamestnanec bude mať nárok na náhradu mzdy pri úmrtí rodinného pírlušníka, nárok na dovolenku. Otázka znie ako postupovať pri výpočte náhrady (priemerného zárobku) a výpočte počtu dní dovolenky, ak sa na takéhoto zamestnanca nevzťahujúustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času ?
Iveta Matlovičová
21.07.07,12:01
A ešte jedna otázka, podľa § 152 ods. 5 ZP: "Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky..". Informovala som sa na DR SR ohľadom zdanenia, kde mi písomne potvrdili, že ak nedôjde k novele zákona o dani z príjmu uvedený finančný príspevok na stravovanie bude predmetom dane z príjmu. Otázka znie: Bude výška poskytnutého príspevku vstupovať i do VZ na zdravotné poistenie. Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
21.07.07,18:11
A ešte jedna otázka, podľa § 152 ods. 5 ZP: "Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky..". Informovala som sa na DR SR ohľadom zdanenia, kde mi písomne potvrdili, že ak nedôjde k novele zákona o dani z príjmu uvedený finančný príspevok na stravovanie bude predmetom dane z príjmu. Otázka znie: Bude výška poskytnutého príspevku vstupovať i do VZ na zdravotné poistenie. Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Keďže ide o zdaniteľný príjem a nie je medzi príjmami vylúčenými z VZ, vstupuje aj do VZ pre zdravotné poistenie.
Dajanka
22.07.07,14:15
Pán Mihál, veľmi pekne ďakujem za odpovede. Pomohli ste mi. Ešte raz vďaka.
zhv
23.07.07,07:42
Zamestankyna nás žiada o neplatené voľno od 01.08.2007 do 30.06.2008.Ako zamestnávateľ musíme odvádzať preddavky na zdravotné poistenie ,preto chceme s ňou uzavrieť dohodu ,aby nám to vracala späť.Ona však tvrdí ,že ide do zahraničia a bude tam mať prac.zmluvu,čiže nemusí platiť odvody.Ako má zamestnávateľ postupovaťv takomto prípade?
Jozef Mihál
23.07.07,08:00
Úplne najčistejšie riešenie je ukončiť pracovný pomer. Ak to nie je možné, tak odporúčam s odvolaním sa na § 3 ods.2 písmeno a) bod 1. a súčasne § 3 ods. 2 písmeno c) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení odhlásiť sa zo zdravotného poistenia na Slovensku. Nie je vylúčené, že jej zdravotná poisťovňa ju odmietne odhlásiť s odvolaním sa na to, že stále zostáva zamestnancom na Slovensku, aj keď bude mať neplatené voľno.

V takom prípade odporúčam zamyslieť sa nad tým, či preddavky zaplatené v dobe neplateného voľna budú alebo nebudú vrátené v rámci ročného zúčtovania. Ak napríklad za rok 2007 bude jej zárobok za prvých 7 mesiacov vyšší, ako 12 x 7600 Sk (91200 Sk), tak v ročnom zúčtovaní sa poistné vypočíta zo skutočného zárobku a preddavky zaplatené od augusta z povinného minimálneho základu sa jej i Vám ako zamestnávateľovi vrátia.

Ako posledné riešenie je dohoda o vrátení preddavkov. Ak ju odmietne uzavrieť, neumožnite jej neplatené voľno.
zhv
23.07.07,08:16
Práveže vo VŠZP mi povedali ,že ju odhlásia ,len ked ukončíme PPV,čo zamestnávateľ nechce.Čiže ostáva len tá dohoda a potom RZZP za rok 2007.
ďakujem
zhv
23.07.07,08:20
Prosím Vás v tej dohode o vrátení preddavkov ,aký mám uviesť dôvod,§...?
Ešte raz ďakujem
Jozef Mihál
23.07.07,09:28
V dohode uveďte, že zamestnanec sa zaväzuje uhradiť zamestnávateľovi výšku preddavkov zamestnávateľa, ktoré zamestnávateľ zaplatí za obdobie poskytnutého neplateného voľna podľa § 16 ods.2 písm.c) a s prihliadnutím na § 16 ods. 8 písm. b) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov.
zhv
23.07.07,09:40
Skontrolovala som jej príjem a k 31.07.2007 má VZ pre ZP nad 121.000,-Sk .
Je vyšší ako 91.200,-Sk.Podla Vás by sa to potom malo vrátiť pri RZZP. Neviem, či uvažujem správne, ale keď ju VŠZP neodhlási ,bude evidovaná ako zamestnanec ,tak si musí platiť od augusta preddavky z povinného minimálneho základu,čiže podľa mňa sa je to nevráti.
Jozef Mihál
23.07.07,09:52
Áno, od augusta bude musieť ona i zamestnávateľ platiť preddavky z povinného základu 7600 Sk, avšak v ročnom zúčtovaní sa poistné vypočíta zo skutočného príjmu 121000 Sk. Keďže preddavky budú počítané aj z neexistujúceho príjmu, výsledkom RZZP bude preplatok.
Jozef Mihál
23.07.07,09:53
zhv
23.07.07,09:54
Srdečná vďaka,prajem príjemný slnečný deň
perta
23.07.07,10:10
p. Mihál, práve robím prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a neviem si poraďiť. Za apríl by nám mali vrátiť 414,-Sk,v máji 401,-Sk a za jún vyšlo platiť danovému úradu 8475 a teraz neviem či mám tých 414 a 401 požiadať od daňového úradu alebo si ich mám odrátať z tej júnovej dane? a vôbec neviem ako sa to prenesie na prehľad
Jozef Mihál
23.07.07,10:13
Nie je možné žiadať si o vrátenie súm za mesaice apríl a máj - sumy, ktoré za tieto mesiace vyplatil zamestnávateľ "z vlastného" sa započítajú s odvodom za jún.

Čiže odvod za jún si znížite o 414 Sk za apríl a o 401 Sk za máj.
ludmilla
23.07.07,10:27
Dobrý deň, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu ako vyriešiť problém závodného hasičského útvaru. Prevádzkujeme závodný hasičský útvar, kde sa pracuje na 3 zmeny: 24 hodín práca a 48 hodín voľno. Z tých 24 hodín je 17 hodín výkon práce, 1 hodina prestávka na jedlo a 6 hodín pohotovosti na pracovisku. Ako sa nám zmení situácia z pohľadu novely zákonníka práce? Je nutné prijať ešte jednu zmenu (čo spôsobí existenčné problémy), alebo existuje pre nás aj iné riešenie? Ako pomôcku uvádzam: v mesiaci august hasič podľa fondu odpracuje 172,5 hodiny + 60 hodín pohotovosť na pracovisku. Budem veľmi vďačna za rady.
perta
23.07.07,10:31
a kde sa to na prehľade prejaví tá suma 414 a 401?
Jozef Mihál
23.07.07,10:43
Dobrý deň, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu ako vyriešiť problém závodného hasičského útvaru. Prevádzkujeme závodný hasičský útvar, kde sa pracuje na 3 zmeny: 24 hodín práca a 48 hodín voľno. Z tých 24 hodín je 17 hodín výkon práce, 1 hodina prestávka na jedlo a 6 hodín pohotovosti na pracovisku. Ako sa nám zmení situácia z pohľadu novely zákonníka práce? Je nutné prijať ešte jednu zmenu (čo spôsobí existenčné problémy), alebo existuje pre nás aj iné riešenie? Ako pomôcku uvádzam: v mesiaci august hasič podľa fondu odpracuje 172,5 hodiny + 60 hodín pohotovosť na pracovisku. Budem veľmi vďačna za rady.
Odpoveď tu:
http://www.porada.sk/t56909-zamestnanci-hasicskej-jednotky-po-1-9-2007-a.html
Jozef Mihál
23.07.07,10:44
a kde sa to na prehľade prejaví tá suma 414 a 401?
Neviem z čoho vznikli sumy 414 Sk a 401 Sk, vyjadrite sa prosím bližšie.
perta
23.07.07,11:38
v apríli bola daň 126 a danový bonus 540 = 414 majú vrátiť
v máji bola daň 139 a danový bonus 540 = 401 majú vrátiť
v júni bola daň 9015 a danový bonu 540 = 8475 mame zaplatiť
Jozef Mihál
23.07.07,11:47
V stĺpci "jún" vyplňte riadky nasledovne:
1.r. = 9015
4.r. = 9015
5.r. = -540 - 414 - 401 = -1355
6.r. = 7660

Pre všetky mesiace potom riadky:
A = 540
B = 540
C = 0

...a riadok D = 0.
Iveta Matlovičová
23.07.07,13:22
Dostala som odpoved zo SP ohladom zapocitavanie preplatku z RZZP do VZ na SP:
"Na vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie sa pri určení vymeriavacieho základu zamestnanca prihliada, pokiaľ mu tento preplatok zamestnávateľ v kalendárnom mesiaci zúčtuje ako príjem zamestnanca za vykonanú prácu. Zamestnávateľ je povinný platiť a odvádzať z tohto vymeriavacieho základu za seba a zamestnanca poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia."
Neviem, ci som to spravne pochopila ale z toho mi vychadza, že preplatok z RZZP nie je príjem za vykonanú prácu, takze by nemal vstpovať do VZ na SP, uvažujem správne ? Dakujem.
Heni
23.07.07,16:16
ospravedlňujem sa, že sem pletiem príjem zo zahraničia, ale občan SR, ktorý celý rok (aj rok 2005 aj rok 2006) býva v Nórsku, tam aj pracuje, na Slovensku sa zdržuje cca dva týždne do roka, na Slovensku nemá žiadny príjem, len v Nórsku, ktorý tam aj zdaňuje, je POVINNý podať na Slovensku daňové priznanie?
z príspevkov na porade a drakovi mi vyplynulo, že ak na SR nemá za rok príjem vyšší ako 45408,- (a on nemá žiadny) daňové priznanie podať nemusí, ale z DU ho vyprevadili s tlačivom za rok 2005 aj 2006, že nech podá nulové a zároveň mu bude vyrubená pokuta za neskoré odovzdanie DP:cool:
Heni
23.07.07,16:27
ešte by som sa chcela opýtať na taký prípad, občan SR od jan. do marca 2005 nezamestnaný s podporou 8000,- Sk, potom do septembra 2005 dobrovoľne nezamestnaný, od septembra 2005 do 31.12.2005 sa zamestnal v Nórsku, kde aj býval, platil dane. Na Slovensku okrem podpory v ten rok iný príjem nemal. Bol povinný podať daňové priznanie? dakujem.
Jozef Mihál
23.07.07,18:52
Dostala som odpoved zo SP ohladom zapocitavanie preplatku z RZZP do VZ na SP:
"Na vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie sa pri určení vymeriavacieho základu zamestnanca prihliada, pokiaľ mu tento preplatok zamestnávateľ v kalendárnom mesiaci zúčtuje ako príjem zamestnanca za vykonanú prácu. Zamestnávateľ je povinný platiť a odvádzať z tohto vymeriavacieho základu za seba a zamestnanca poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia."
Neviem, ci som to spravne pochopila ale z toho mi vychadza, že preplatok z RZZP nie je príjem za vykonanú prácu, takze by nemal vstpovať do VZ na SP, uvažujem správne ? Dakujem.
§ 138 odsek 1 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"Vymeriavací základ zamestnanca je
a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu...atď."

Preplatok z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie síce podlieha dani z príjmov, ale nie je to príjem za vykonanú prácu, nie je to mzda a pod. vyplácaná v súlade s príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce atď.

Naviac ak by sa aj mal preplatok z ročného zúčtovania poistného, ktorý vyplatí zamestnancovi zamestnávateľ, zahrnúť do vymeriavacieho základu na sociálne poistenie, došlo by k zvýhodneniu tých zamestnancov, ktorí si ročné zúčtovanie podali sami a preplatok im vyplatila priamo zdravotná poisťovňa.

Preto sa jednoznačne preplatok z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie nezahŕňa do vymeriavacieho základu zamestnanca na účely zákona o sociálnom poistení.
Jozef Mihál
23.07.07,18:58
ospravedlňujem sa, že sem pletiem príjem zo zahraničia, ale občan SR, ktorý celý rok (aj rok 2005 aj rok 2006) býva v Nórsku, tam aj pracuje, na Slovensku sa zdržuje cca dva týždne do roka, na Slovensku nemá žiadny príjem, len v Nórsku, ktorý tam aj zdaňuje, je POVINNý podať na Slovensku daňové priznanie?
z príspevkov na porade a drakovi mi vyplynulo, že ak na SR nemá za rok príjem vyšší ako 45408,- (a on nemá žiadny) daňové priznanie podať nemusí, ale z DU ho vyprevadili s tlačivom za rok 2005 aj 2006, že nech podá nulové a zároveň mu bude vyrubená pokuta za neskoré odovzdanie DP:cool:
Nesúhlasím s postupom daňového úradu. V uvedenom prípade ide s vysokou pravdepodobnosťou o občana, ktorý má daňový domicil (rezidenciu) v Nórsku. Ak nemal príjem na Slovensku, nemal ani povinnosť podať DP na Slovensku. Z príslušného úradu v Nórsku by si mal pre naše orgány vyžiadať potvrdenie o daňovej rezidencií v Nórsku.

Pozrite príspevky k zdaneniu príjmov zo zahraničia:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/prijem-v-zahranici/
Jozef Mihál
23.07.07,19:03
ešte by som sa chcela opýtať na taký prípad, občan SR od jan. do marca 2005 nezamestnaný s podporou 8000,- Sk, potom do septembra 2005 dobrovoľne nezamestnaný, od septembra 2005 do 31.12.2005 sa zamestnal v Nórsku, kde aj býval, platil dane. Na Slovensku okrem podpory v ten rok iný príjem nemal. Bol povinný podať daňové priznanie? dakujem.
Pravdepodobne mal povinnosť podať daňové priznanie.

Povinnosť podať DP za rok 2005 mal každý, kto mal zdaniteľné príjmy (vrátane príjmu dosiahnutého v zahraničí) presahujúce 50 % sumy nezdaniteľného minima, platného v roku 2005 (87 936 Sk), s výnimkou uvedenou v § 32 odseku 4.
Heni
23.07.07,19:31
Veľmi pekne ďakujem.
Iveta Matlovičová
24.07.07,06:57
Ďakujem pekne p. Mihál za odpoveď, ešte mi prosím potvrďte ako to bude s VZ na ZP. Preplatok z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie podlieha dani z príjmov, a keďže podľa § 13 zákona o zdr.poistení je VZ na ZP príjem zamestnanca, kotrý podlieha dani zpríjmu ... bude uvedený preplatok vstupovať do VZ na ZP?
Jozef Mihál
24.07.07,07:11
Podľa môjho názoru preplatok z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca na zdravotné poistenie.
Iveta Matlovičová
24.07.07,07:31
Cením si Váš názor. Pekný deň.
brezňanka
24.07.07,07:54
Milí kolegovia a kolegyne Poraďáčky, chcem Vás poprosiť o radu, dúfam že sa neopakujem, ale prehliadač mi nič podobné nenašiel : náš zamestnanec prišiel do zamestnania pod vlyvom alkoholu - z uvedeného dôvodu sme ho poslali domov a mal vykazovanú neospravedlnenú absenciu. Neprišiel do práce celý týždeň, poslala som mu výpoveď, lebo sa to opakovalo. V pondelok 23.7.2007 prišiel do práce a priniesol Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti v trvaní od 17.07.2007 do 20.7.2007, do práce nám to že je práceneschopný neoznámil celý týždeň. 20.7.2007 si prebral aj výpoveď o čom mám potvrdenie z doručenky. Ako postupovať pri výplate náhrady mzdy? Nestretla som sa s takýmto prípadom, tak Vás poprosím ak ste niekto niečo podobné zažili poraďte mi.
Ďakujem a prajem príjemný deň.
sylva
24.07.07,11:10
Podľa novely ZP (§85 ods.9) priemerný týždenný prac.čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hod., pričom do pracovného času sa započítava aj neaktívna časť pracov.pohotovosti ( §96 ods.2).Zaujíma ma,či sa budú sčítavať odpracované hodiny z viacerých prac.pomerov zamestnanca, resp. dohôd u viacerých zamestnávateľov alebo to bude tak ako doteraz. Vďaka za odpoveď.
pdtrstenik
24.07.07,11:44
http://www.porada.sk/t36535-zamestna...poistenie.html[/quote]

pri odmene zo zisku, zamestnancov bez majetkovej ucasti sa odmena zahrna aj do vz soc. odovodov, alebo len do vz zdravotneho poistenia. dakujem
Jozef Mihál
24.07.07,12:53
Podľa novely ZP (§85 ods.9) priemerný týždenný prac.čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hod., pričom do pracovného času sa započítava aj neaktívna časť pracov.pohotovosti ( §96 ods.2).Zaujíma ma,či sa budú sčítavať odpracované hodiny z viacerých prac.pomerov zamestnanca, resp. dohôd u viacerých zamestnávateľov alebo to bude tak ako doteraz. Vďaka za odpoveď.
Tak ako doteraz sa bude každý pracovný pomer posudzovať samostatne.
Jozef Mihál
24.07.07,12:55
pri odmene zo zisku, zamestnancov bez majetkovej ucasti sa odmena zahrna aj do vz soc. odovodov, alebo len do vz zdravotneho poistenia. dakujem
Odmena zo zisku vyplatená zamestnancovi bez majetkovej účasti, ktorý nie je štatutárom, sa započítava do VZ na sociálne i zdravotné poistenie.
Candy
24.07.07,15:33
Podľa môjho názoru preplatok z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca na zdravotné poistenie.

Odpoveď zo stranky VšZP na otazku:

Preplatok z RZ za rok 2006 vyplatený v roku 2007, kt. je zdanený je aj vymeriavacím základom na zdravotné poistenie?

znie:

Vymeriavacím základom zamestnanca je jeho príjem podliehajúci dani z príjmov podľa § 5 zákona o daniach z príjmu (presnejšie viď § 13 ods. 1 – 4 zákona o zdravotnom poistení). Keďže od 01. januára 2007 je preplatok zamestnanca zo zdravotného poistenia príjmom tohto zamestnanca, zdaňovaným podľa § 5 ods. 1 písm. i/ zákona o daniach z príjmov, mohlo by sa zdať, že by sa mal zarátavať do vymeriavacieho základu zamestnanca. Tento preplatok však nie je príjmom zamestnanca od svojho zamestnávateľa a to že sa zdaňuje ako príjem zo závislej činnosti treba vidieť podobne, ako príjem z dohody o vykonaní práce, ktorý sa tiež v prípade zamestnanca nezarátava do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie.

Inak povedané, nie je to príjem dosiahnutý z pracovného pomeru uzatvoreného medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ktorý vypláca mzdu. V tomto prípade ide o príjem fyzickej osoby zo zdravotnej poisťovne, kedy pre účely daňové sa zamestnancom stáva táto fyzická osoba a zamestnávateľom zdravotná poisťovňa.
Iveta Matlovičová
24.07.07,18:17
Candy dakujem za zverejnenie odpovede. Podľa § 13 ods. 1 je VZ na ZP príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu. Nikde sa tu nepíše, že je to príjem považovaný za príjem od zamestnávateľa, a divné je že ho porovnávajú s odmenou z DVP, ktorú naopak zamestnávateľ vypláca. Takže si podľa mňa krútia §-om ako sa im chce. Ak chceli preplatok vylúčiť z VZ mali to podchytiť v § 13 ods. 4. Mne zo ZP odpísali tak, že mi do mailovej odpovede skopírovali § 13 ods. 1 až 4 zákona o zdravotnom poistení :-)))
sylva
25.07.07,06:07
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď p. Mihál.Ani neviete, ako ste ma potešili.Želám Vám pekný deň.
majar
25.07.07,08:02
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na výpočet čistej mzdy v prípade, že sa zamestnancovi zráža príspevok na DDS. Má byť čistá mzda znížená o tento príspevok na DDS (čistá mzda = hrubá mzda - povinné poistné na NP, DZ, ZP, PvN - príspevok na DDS - preddavky na daň), alebo sa má príspevok na DDS odpočítať z čistej mzdy ako zrážka zo mzdy tzn., že (čistá mzda = hrubá mzda - povinné poistné na NP, DZ, ZP, PvN - preddavky na daň)?
V Zákonníku práce je riešený iba výpočet priemerného čistého zárobku pre pracovnoprávne účely(§ 134 ods. 9), podľa ktorého je čistý zárobok na pracovnoprávne účely ponížený okrem povinného poistného na NP, DZ, ZP, PvN a preddavku na daň aj o príspevok na DDS.
Za odpoveď vopred ďakujem
Marika
Shaman
25.07.07,10:23
Chcem sa spytat na zdravotne poistenie pri neplatenom volne.

Za zamestnanca, ktory nastupil na neplatene volno sa ma platit zdravotne z minimalnej mzdy. Plati to aj v pripade ak ma zamestnanec zmluvu na kratsi pracovny cas alebo bude musit platit z polovice minimalnej mzdy, ak ma pracovny cas na 4 hodiny denne. Alebo sa bude platit podla pracovnej zmluvy, ktoru ma na 6000 Sk?

A ak sa bude platit inak ako ma podla zmluvy, tak vzhladom na to, ze nastupil na neplatene volno uprostred mesiaca, tak aky bude mat vymeriavaci zaklad na ZP?
Bude platit cast mesiaca podla zmluvy a cast podla ineho vymeriavacieho zakladu alebo cely mesiac podla ineho vymeriavacieho zakladu?

Este raz sumar. PZ na 20 hodin tyzdenne, mesacna mzda 6000,-Sk a neplatene volno od 16.6.2007 do 30.6.2007.

Dakujem
Jana Motyčková
25.07.07,11:51
Shaman :
Ak niekto pracuje na kratší úväzok, vzťahuje sa na neho minimálna mzda zodpovedajúca tomuto kratšiemu úväzku. Ak je odmeňovaný mesačne, pri kratšom úväzku sa minimálna mesačná mzda úmerne kráti.
Pri dohodnutom úväzku 20 hod týždenne ak stanovený úväzok v organizácii je 40 hod, tak zodpovedajúca mesačná minimálna mzda je 7600/40 x20 = 3800 Sk. Ak stanovený úväzok v organizácii je 37,5 hod, tak mesačná minimálna mzda pri 20 hod. úväzku bude 7600/37,5 x20 =4054 Sk.

Ak mal neplatené voľno časť mesiaca, tak zdravotné poistenie sa odvedie zo sumy, ktorú zarobil, najmenej však z 3800 Sk, resp.4054 Sk.
Jozef Mihál
25.07.07,13:05
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na výpočet čistej mzdy v prípade, že sa zamestnancovi zráža príspevok na DDS. Má byť čistá mzda znížená o tento príspevok na DDS (čistá mzda = hrubá mzda - povinné poistné na NP, DZ, ZP, PvN - príspevok na DDS - preddavky na daň), alebo sa má príspevok na DDS odpočítať z čistej mzdy ako zrážka zo mzdy tzn., že (čistá mzda = hrubá mzda - povinné poistné na NP, DZ, ZP, PvN - preddavky na daň)?
V Zákonníku práce je riešený iba výpočet priemerného čistého zárobku pre pracovnoprávne účely(§ 134 ods. 9), podľa ktorého je čistý zárobok na pracovnoprávne účely ponížený okrem povinného poistného na NP, DZ, ZP, PvN a preddavku na daň aj o príspevok na DDS.
Za odpoveď vopred ďakujem
Marika
§ 138 ods.9 Zákonníka práce v znení platnom do 31.8.2007:

"(9) Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, zisťuje sa tento zárobok z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie, poistného na zdravotné poistenie, príspevku na poistenie v nezamestnanosti, príspevku na doplnkové dôchodkové poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje."

§ 138 ods.9 Zákonníka práce v znení platnom od 1.9.2007:

"Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, tento zárobok sa zisťuje z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na sociálne poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, preddavku poistného na zdravotné poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje."

Podľa toho sa pri stanovení čistej mzdy zamestnanca pred i po 1.9.2007 odpočítava príspevok zamestnanca na doplnkové dôchodkové sporenie (predtým poistenie), ľudovo povedané, príspevky zamestnanca do III. piliera.
Candy
25.07.07,13:08
Podľa môjho názoru preplatok z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca na zdravotné poistenie.

Ešte korešpondecia so ZP Apollo:

Q:Preplatok z RZ za rok 2006 vyplatený v roku 2007, kt. je zdanený je aj vymeriavacím základom na zdravotné poistenie?

" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/
A:Preplatok nie je vymeriavacím základom pre zdravotné poistenie.


Q:Na základe ktorého §?

A:Paragraf neexistuje. Aj tvorca zakona pripusta v zakone v tomto pripade dieru. Stanovisko Apolla ZP, a.s. vychadza z logiky veci. Z poistneho sa predsa nebude platit poistne.
bepo
25.07.07,13:22
Chcel by som sa opýtať na hodnotu Jedálnych kupónov po novele Zákonníka práce- teraz bude stanovená min hodnota na 66,75 a z toho platí firma 36,7 Sk až 48,95 SK čiže najmenšia hodnota JK je 67 Sk a zamestnanec môže doplácať 30,30 Sk až po 18,05 Sk. Aká sankcia ma môže postretnúť ak poskytnem JK v nižšej hodnote napr 60 SK ale bez doplácania zamca?
Jozef Mihál
25.07.07,13:24
Ďakujem za príspevky na tému "Započítať preplatok z RZZP do VZ".

Som rád, že samotné zdravotné poisťovne iniciatívne hľadajú kľučky, ako zdôvodniť, že preplatok z RZZP sa nemá započítať do aktuálneho vymeriavacieho základu, a to najmä ak MZSR úspešne hrá mŕtveho chrobáka (napriek tomu, že o danom probléme dobre vedia).

Ja sa samozrejme vyššie uvádzanému výkladu brániť nebudem. Najmä ak zdravotná poisťovňa VšZP ešte vymyslí, ako zrazí ako zamestnávateľ zamestnancovi z vyplateného preplatku RZZP zrážkovú daň v súlade s § 43 zákona o dani z príjmov.
Jozef Mihál
25.07.07,13:32
Chcel by som sa opýtať na hodnotu Jedálnych kupónov po novele Zákonníka práce- teraz bude stanovená min hodnota na 66,75 a z toho platí firma 36,7 Sk až 48,95 SK čiže najmenšia hodnota JK je 67 Sk a zamestnanec môže doplácať 30,30 Sk až po 18,05 Sk. Aká sankcia ma môže postretnúť ak poskytnem JK v nižšej hodnote napr 60 SK ale bez doplácania zamca?

Sankcie zamestnávateľovi za porušovanie povinností daných Zákonníkom práce definuje zákon č. 125/2006 Z.z. o inšpekcií práce atď.

Podľa § 19 ods. 1 písmeno a), inšpektorát práce je oprávnený uložiť pokutu zamestnávateľovi za porušenie povinností vyplývajúcich zo Zákonníka práce až do 1 000 000 Sk atď.
infoziadatel
26.07.07,05:28
Prosím Vás o jednu radu. Ak som zamestnancovi zrazila správne daň za niektoré mesiace(dajme tomu za II. štvrťrok) ale odviedla som z účtu viacej, tak si to potom môžem započítať v ďaľšom štvrťroku? Ak áno, aký § zákona to upravuje a ak nie, kedy si to môžem vysporiadať s DU?

ďakujem pekne za info zuzula:confused:
Heni
26.07.07,06:53
ešte sa pre istotu opýtam, podľa tohoto linku http://www.porada.sk/t45014-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-priklady-metoda-vynatia-prijmov.html sa chystám vyplniť DP - ale za rok 2005. je to možné analogicky aplikovať, či boli nejaké závažné zmeny medzi DP za rok 2005 a 2006? (nemám na mysli tlačivo ako také, ale spôsob vyplnenia...)
dakujem.
Jozef Mihál
26.07.07,07:32
Heni: Na 100% negarantujem, ale pokiaľ viem, v tejto oblasti žiadna legislatívna zmena poča&s týchto rokov nebola. Preto by to malo byť použiteľné.
Heni
26.07.07,07:47
Heni: Na 100% negarantujem, ale pokiaľ viem, v tejto oblasti žiadna legislatívna zmena poča&s týchto rokov nebola. Preto by to malo byť použiteľné.
dakujem .
Saly
26.07.07,10:25
Dobrý deň, prosím poraďte mi. Zamestnanec s trvalým pobytom v Senci má uzavretý pracovný pomer vo firme v Dolnom Kubíne, kde vykonáva aj svoju prácu. V prac.zmluve má mesačnú mzdu 20000 Sk + príspevok na ubytovanie 2000 Sk. Neviem ako postupovať pri výpočte mzdy s príspevkom. Zahŕňa sa príspevok do hrubej mzdy, a z toho idú všetky odvody a daň, alebo sa príspevok dá ako osobitný príjem a vypočíta sa len daň? Má takýto zamestnanec nárok na odlučné, ak na víkendy chodí domov? Ďakujem za radu Saly
Jozef Mihál
26.07.07,11:07
Saly:

Príspevok na ubytovanie nie je osobitne definovaný v Zákonníku práce a ostatných pracovno-právnych predpisoch, fakticky je to súčasť mzdových podmienok, dohodnutých v pracovnej zmluve.

Preto nie je dôvod považovať túto časť odmeny zamestnanca za niečo osobité, špeciálne.

Príspevok na ubytovanie sa preto zahrnie do hrubej mzdy, započítava sa do zdaniteľného príjmu zamestnanca a do vymeriavacích základov na sociálne a zdravotné poistenie.
Jozef Mihál
26.07.07,11:15
Ak som zamestnancovi zrazila správne daň za niektoré mesiace (dajme tomu za II. štvrťrok) ale odviedla som z účtu viacej, tak si to potom môžem započítať v ďaľšom štvrťroku? Ak áno, aký § zákona to upravuje a ak nie, kedy si to môžem vysporiadať s DU?

§ 40 ods. 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

"Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti."

Čiže suma odvedená omylom naviac, sa môže kompenzovať s odvodom v ďalšom štvrťroku, prípadne môžete požiadať daňový úrad o vrátenie omylom odvedenej sumy.
Saly
26.07.07,11:23
Veľmi pekne ďakujem.
zuzana
27.07.07,11:43
Potrebovala by som poradiť ohľadne Prehľadu preddavkov.Ak za 6/07 vyplatíme mzdu zamestnancom až v 8/07 tak čo mám dať do riadku 1 výkazu 0Sk alebo zrazenú daň, aj keď to nebolo zamestnancom zaplatené a bude to až v 8/07?A čo do ostatných riadkov?Budú všade nuly alebo daň ale odvedené bude 0 Sk.Neznamená zrazená daň, že mzdy boli vyplatené?
Jozef Mihál
27.07.07,12:06
V riadku 1 pre mesiac jún 2007 sa uvádza sa úhrn zrazených preddavkov na daň, ktoré zamestnávateľ zrazil za mesiac jún 2007 zo zúčtovaných a skutočne vyplatených miezd.

Ak mzdy za mesiac jún 2007 neboli zamestnancom vyplatené do konca júla 2007, v riadku 1 sa uvedie nula. Príslušné sumy sa potom uvedú až v "Prehľade" za III. štvrťrok a to v stĺpci mesiaca, v ktorom boli mzdy vyplatené. V uvádzanom prípade by mzdy mali byť vyplatené v auguste - v "Prehľade" za III. štvrťrok sa preto suma preddavkov z týchto miezd uvedie v riadku 1 v stĺpci "august".
Jozef Mihál
28.07.07,08:58
Vaše otázky k novele Zákonníka práce, účinnej k 1.9.2007, zadávajte prosím odteraz v špeciálnej téme:

http://www.porada.sk/t57315-vase-otazky-k-novele-zakonnika-prace-k-1-9-2007-a.html (kliknite na tento odkaz)

Pred zadaním Vašej otázky sa najskôr presvedčte, či podobná otázka v DRAK-ovi už nie je spracovaná - kliknite tu:

http://www.porada.sk/tags/index.php?...akonnik-prace/
Hreja
30.07.07,07:34
Dobrý deň, prosím o radu :
prijímame finančnú účtovníčku na dobu určitú (1 rok), ona žiada o dohodnutie aj skúšobnej doby, lebo si nie je istá, či sa jej práca bude páčiť, alebo či ju zvládne, aby mohla po 3 mesiacoch odísť . Máme povinnosť skúšobnú dobu dojednať ? Pracovníčku sme totiž 1 mesiac dali do problematiky zaúčať.
Ďakujem Hreja
dara64
30.07.07,08:33
Dobrý deň potrebujem radu,

máme zameastnankyňu, ktorá je od 22.4.2007 na MD a dňa 12.6.2007 sa jej narodilo mŕtve bábätko.pokiaľ viem má nárok na MD 14 týždňov,čo vychádzalo do 29.7.2007.Dnes 30.7.2007 mala nastúpiť po MD do práce,ale je PN od 27.7.2007.
Nevadí,že sa jej tam prekrývali dve soc.dávky??,
ako jej mám ukončiť MD ku ktorému dátumu a mám niečo (SP,ZP ) hlásiť, alebo stačí poslať len PN na sociálku po 10. dňoch (prvých 10 dní my vyplácame náhradu-dúfam,že sa nemýlim)

Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
30.07.07,10:22
Dobrý deň, prosím o radu :
prijímame finančnú účtovníčku na dobu určitú (1 rok), ona žiada o dohodnutie aj skúšobnej doby, lebo si nie je istá, či sa jej práca bude páčiť, alebo či ju zvládne, aby mohla po 3 mesiacoch odísť . Máme povinnosť skúšobnú dobu dojednať ? Pracovníčku sme totiž 1 mesiac dali do problematiky zaúčať.
Ďakujem Hreja

Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t57414-musime-so-zamestnankynou-dohodnut-skusobnu-dobu.html

Poznámka: Kvôli lepšej prehľadnosti zadávajte prosím Vaše otázky k novele Zákonníka práce tu:

http://www.porada.sk/t57315-vase-otazky-k-novele-zakonnika-prace-k-1-9-2007-a.html
Ka-Be
30.07.07,10:34
Dobrý deň,
mám pracovný pomer uzatvorený od 1.6.2007 so skúšobnou dobou 3 mesiace. Plánujem dať výpoveď v skúšobnej dobe. Môžem ju dať v augustu-ešte v skúšobnej dobe k 30.9.2007? Alebo takto podaná výpoveď sa musí skončiť ešte v skúšobnej dobe a výpoveď k 30.9.2007 je možné riešiť už iba dohodou, resp. musí tam byť už výpovedná doba?
Zároveň mám otázku ohľadom dovolenky, môžem si čerpať dovolenku už počas skúšobnej doby alebo až keď mám na ňu nárok po 3 mesiacoch?
ďakujem za odpovede
Jozef Mihál
30.07.07,10:38
Dobrý deň potrebujem radu,

máme zameastnankyňu, ktorá je od 22.4.2007 na MD a dňa 12.6.2007 sa jej narodilo mŕtve bábätko.pokiaľ viem má nárok na MD 14 týždňov,čo vychádzalo do 29.7.2007.Dnes 30.7.2007 mala nastúpiť po MD do práce,ale je PN od 27.7.2007.
Nevadí,že sa jej tam prekrývali dve soc.dávky??,
ako jej mám ukončiť MD ku ktorému dátumu a mám niečo (SP,ZP ) hlásiť, alebo stačí poslať len PN na sociálku po 10. dňoch (prvých 10 dní my vyplácame náhradu-dúfam,že sa nemýlim)

Ďakujem za odpoveď

Zákon č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, § 35:

"Poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského za dni, počas ktorých má nárok na výplatu materského."

Zákon č.462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, § 5 ods.1:

"§ 5 (1) Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
a) ak počas obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti má nárok na
1. nemocenské podľa osobitného predpisu, 6)
2. materské podľa osobitného predpisu 7) alebo ..."

§ 7 ods.2:

"Náhrada príjmu sa poskytuje za kalendárne dni od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najdlhšie do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti."


Z toho vyplýva, že vaša zamestnankyňa bude až do 29.7.2007 vrátane poberať materské. Do SP zašlete reg.list s ukončením materského k 29.7.2007.

Od 30.7.2007 jej budete ako zamestnávateľ vyplácať náhradu príjmu pri PN a to až do 5.8.2007 vrátane. Náhradu mzdy pri PN vyplácate počas prvých 10 dní PN, pričom ale podľa § 5 ods.1 zákona č.462/2003 Z.z. zamestnankyňa nemá nárok na náhradu príjmu za dni, za ktoré poberá materské.

Od 6.8.2007 - od jedenásteho dňa PN, jej začína SP vyplácať nemocenské. Vy ako zamestnávateľ postupujete obvyklým spôsobom, teda zašlete do SP doklady o PN a potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi.
Jozef Mihál
30.07.07,11:02
Dobrý deň,
mám pracovný pomer uzatvorený od 1.6.2007 so skúšobnou dobou 3 mesiace. Plánujem dať výpoveď v skúšobnej dobe. Môžem ju dať v augustu-ešte v skúšobnej dobe k 30.9.2007? Alebo takto podaná výpoveď sa musí skončiť ešte v skúšobnej dobe a výpoveď k 30.9.2007 je možné riešiť už iba dohodou, resp. musí tam byť už výpovedná doba?
Zároveň mám otázku ohľadom dovolenky, môžem si čerpať dovolenku už počas skúšobnej doby alebo až keď mám na ňu nárok po 3 mesiacoch?
ďakujem za odpovede
Odpovede nájdete tu:

http://www.porada.sk/t57419-vypoved-v-skusobnej-dobe.html

http://www.porada.sk/t57421-dovolenka-v-skusobnej-dobe.html

Opätovne si dovolím požiadať všetkých, aby ste kvôli lepšej prehľadnosti zadávali Vaše otázky k novele Zákonníka práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=64) tu:

Vaše otázky k novele Zákonníka práce k 1.9.2007 (http://www.porada.sk/t57315-vase-otazky-k-novele-zakonnika-prace-k-1-9-2007-a.html)
dara64
31.07.07,05:20
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Prajem pekný deň.
zuzana
31.07.07,05:45
Potrebovala by som poradiť ohľadne Prehľadu preddavkov.Ak za 6/07 vyplatíme mzdu zamestnancom až v 8/07 tak čo mám dať do riadku 1 výkazu 0Sk alebo zrazenú daň, aj keď to nebolo zamestnancom zaplatené a bude to až v 8/07?A čo do ostatných riadkov?Budú všade nuly alebo daň ale odvedené bude 0 Sk.Neznamená zrazená daň, že mzdy boli vyplatené?
Už ste mi poradili že na r.1 bude suma 0Sk.
Ešte by som potrebovala poradiť ak za 6 mesiac bola dohoda o vyk.práce ale nebola zráž.daň ale preddavková(viac ako 5000Sk) a táto pred.daň bola vyplatená 28.6.2007 do ktorého mesiaca a riadku to mám dať?Dám to do 6/07 a zaplatené 28.6.2007, potom mi tam v programe ťahá daň.bonus, ale ten zaplatený nebol, lebo za 6/07 boli mzdy vyplatené až 8/07.
Prečo mi za 6/07 tam ťahá daň.bonus do riadku A, keď sa mzdy vyplat.až za v auguste 07?
TRIANA
31.07.07,05:54
Chcela by som sa spýtať p.Mihála na prípad jedného starobného dôchodcu, ktorý podal k 30.6.2007 ročné zúčtovanie.Či naozaj bol povinný, keďže v roku 2006 bol 3 mesiace zamestnaný na pracovnú zmluvu ( príjem 3x 7000 Skk) a devať mesiacov na dohodu o vykonaní práce ( 9x 6000 Skk). Ďakujem pekne.

Hela
Jozef Mihál
31.07.07,08:46
...ak za 6 mesiac bola dohoda o vyk.práce ale nebola zráž.daň ale preddavková(viac ako 5000Sk) a táto pred.daň bola vyplatená 28.6.2007 do ktorého mesiaca a riadku to mám dať?

Do stĺpca "jún", pretože ide o preddavky na daň zo zúčtovanej a vyplatenej zdaniteľnej mzdy za mesiac jún. A to do riadku 1 a následne aj riadkov 4 a 6.


...Dám to do 6/07 a zaplatené 28.6.2007, potom mi tam v programe ťahá daň.bonus, ale ten zaplatený nebol, lebo za 6/07 boli mzdy vyplatené až 8/07.
Prečo mi za 6/07 tam ťahá daň.bonus do riadku A, keď sa mzdy vyplat.až za v auguste 07?

Ak daňový bonus za mesiac jún nebol zamestnancom vyplatený do 31.7.2007, tak do riadku 5 sa žiadna suma uvádzať nemá a takisto sa nemá uvádzať ani do riadku A. Program vám to tam dáva automaticky, pretože sa v ňom zrejme nesleduje informácia, kedy boli mzdy a daňové bonusy skutočne vyplatené. "Prehľad" si preto musíte upraviť "ručne" v duchu tohto príspevku.
Jozef Mihál
31.07.07,08:51
Chcela by som sa spýtať p.Mihála na prípad jedného starobného dôchodcu, ktorý podal k 30.6.2007 ročné zúčtovanie.Či naozaj bol povinný, keďže v roku 2006 bol 3 mesiace zamestnaný na pracovnú zmluvu ( príjem 3x 7000 Skk) a devať mesiacov na dohodu o vykonaní práce ( 9x 6000 Skk).
Áno, bol povinný podať ročné zúčtovanie, pretože za mesiace, kedy nebol zamestnancom (na pracovnú zmluvu) mal príjem vyšší, ako polovica úhrnu minimálnych miezd.

Jeho príjem bol 9 x 6000 = 54000 Sk.

Polovica úhrnu minimálnych miezd je 1/2 z 9 x 6900 = 31050 Sk.

Preto ročné zúčtovanie musí podať, keďže výnimka podľa § 19 ods.1 písm.a) bod 1. zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa na neho nevzťahuje.
zuzana
31.07.07,09:34
Ďakujem p.Mihál: )
Jozef Mihál
31.07.07,13:24
Ďakujem p.Mihál: )
Je mi cťou môcť odpovedať na otázky jednej zo služobne najstarších Poraďáčok.
dalilada
31.07.07,13:36
Mám nasledujúci problém. Z rozhodnutia súdu je potrebné uhradiť zamestnancovi náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku a náhradu mzdy 2 mesiace z neplatného rozviazania PP. PP skončil v 10/03. Je mi jasné ako vypočítam náhrady v hrubom, ale aké ustanovenia použijem na odvody a D z P. Zamestnanec nie je už u zamestnávateľa prihlásený v poisťovniach a v podstate ide doplatenie za predchádzajúce obdobie - t.j. podať opravné mesačné výkazy - môj názor. Čo z daňou? príjem tohto obdobia alebo r. 2003? Ako to možem dať do 1/4 rožných výkazov? Neviem sa z toho vysomáriť, preto ďakujem za pomoc.
Jozef Mihál
31.07.07,14:09
Zdravotné poistenie sa neplatí.

Daň zo závislej činnosti sa vypočíta, vykazuje a odvádza rovnako, ako keby bol teraz vašim zamestnancom. Čiže za mesiac, v ktorom mu náhradu mzdy vyplatíte, vypočítate, vykážete a odvediete preddavky na daň.

Sociálne poistenie sa vypočíta podľa § 139a zákona č.461/2003. Teda poistné sa vypočíta tak, ako keby boli uvedené príjmy vyplatené v jednotlivých mesiacoch, postupujte sa pritom podľa sadzieb a maximálnych VZ platných v príslušnom období (v roku 2003). Viď:

http://www.porada.sk/t36762-zakon-o-socialnom-poisteni-139a-vz-pri-neplatne-skoncenom-pracovnom-pomere.html

Výsledky sa zapíšu na aktuálny mesačný výkaz poistného, teda nezasielajú sa opravné mesačné výkazy.

Ak mesačný výkaz zasielate do SP elektronicky, tak zamestnanec sa do prílohy mesačného výkazu zapíše tak, že v poli "vynimkaVZ" musí byť kód "2", čo znamená "náhrada mzdy z neplatného skončenia pracovného pomeru".
perta
01.08.07,07:37
Prosím o radu:
Potrebujem vypočítať priemerný zárobok zamestnanca, ktorý nastúpil do práce od 1.7.2007. Jeho mzda je 55,-Sk/hod. pracovný čas 7,5 hodiny denne. Ako správne vypočítať priemerný zárobok?
dalilada
01.08.07,07:48
Zdravotné poistenie sa neplatí.

Daň zo závislej činnosti sa vypočíta, vykazuje a odvádza rovnako, ako keby bol teraz vašim zamestnancom. Čiže za mesiac, v ktorom mu náhradu mzdy vyplatíte, vypočítate, vykážete a odvediete preddavky na daň.

Sociálne poistenie sa vypočíta podľa § 139a zákona č.461/2003. Teda poistné sa vypočíta tak, ako keby boli uvedené príjmy vyplatené v jednotlivých mesiacoch, postupujte sa pritom podľa sadzieb a maximálnych VZ platných v príslušnom období (v roku 2003). Viď:

http://www.porada.sk/t36762-zakon-o-socialnom-poisteni-139a-vz-pri-neplatne-skoncenom-pracovnom-pomere.html

Výsledky sa zapíšu na aktuálny mesačný výkaz poistného, teda nezasielajú sa opravné mesačné výkazy.

Ak mesačný výkaz zasielate do SP elektronicky, tak zamestnanec sa do prílohy mesačného výkazu zapíše tak, že v poli "vynimkaVZ" musí byť kód "2", čo znamená "náhrada mzdy z neplatného skončenia pracovného pomeru".
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.
Candy
01.08.07,08:32
Prosím o radu:
Potrebujem vypočítať priemerný zárobok zamestnanca, ktorý nastúpil do práce od 1.7.2007. Jeho mzda je 55,-Sk/hod. pracovný čas 7,5 hodiny denne. Ako správne vypočítať priemerný zárobok?

Ak pracuje 5 dní v týždni, tak 55*7,5*21,74=8967.75, po zaokrúhlení 8968 Sk
mata paluchova
01.08.07,08:56
Môže občan s trvalým pobytom v SR, ktorý sa obvykle zdržiava v zahraničí, za obdobie pobytu na Slovensku (cca 2 mesiace v roku) uzatvoriť dohodu o vykonaní práce s uplatnením nezdaniteľnej časti? Kde potom podáva daňové priznanie - v obidvoch štátoch (CH aj SR) alebo len u nás?
Yvonne
01.08.07,09:15
Dobrý deň, prosím o radu: Zamestnanec pracuje na skrátený úväzok 12 hodín týždenne, mesačná mzda 10.000,- Sk. Od 09. 07. 2007 do 31.08.2007 čerpá neplatené voľno. Aké VZ do SP a ZP bude mať v jednotlivých mesiacoch? Ďakujem za odpoveď.
elena21
01.08.07,09:27
Dobrý den, p.Mihál prosím Vás otázky týkajúce sa dph na drakovi neriešite ?
Jana Motyčková
01.08.07,10:12
Dobrý deň, prosím o radu: Zamestnanec pracuje na skrátený úväzok 12 hodín týždenne, mesačná mzda 10.000,- Sk. Od 09. 07. 2007 do 31.08.2007 čerpá neplatené voľno. Aké VZ do SP a ZP bude mať v jednotlivých mesiacoch? Ďakujem za odpoveď.
V SP sa počas neplateného voľna poistenie prerušuje a poistné do SP sa neplatí. T.j. zaplatíte iba za obdobie do 9.7. z VZ, ktorý dosiahol.

V ZP bude VZ najmenej vo výške jemu zodpovedajúcej minimálnej mzdy, t.j. ak máte vo firme stanovený úväzok 40 hod, tak jeho minimálna mzda je 7600/40x12 = 2280 Sk. Ak jeho príjem bol vyšší ako 2280 Sk, vymeriavacím základom bude skutočný príjem.
Yvonne
01.08.07,10:33
Ďakujem za expresnú odpoveď.
claude
01.08.07,11:07
Zamestnankyňa na plný úväzok - doba neurčitá, si podala žiadosť o skrátený pracovný úväzok - max.10 hod týždenne s termínom od 1.9.2007. Zamestnávateľ so skráteným úväzkom súhlasí - môže dodatkom k pracovnej zmluve upraviť aj dobu pracovnej zmluvy na dobu určitú? Alebo je potrebné urobiť novú prac.zmluvu?.
Vopred ďakujem za odpoveď - pekný deň.
Jozef Mihál
01.08.07,12:15
Dobrý den, p.Mihál prosím Vás otázky týkajúce sa dph na drakovi neriešite ?

DRAK je Databázou riešení, aktualít a komentárov v oblasti mzdového účtovníctva. Problematika DPH sa tu preto nerieši.

Richard Bachan však pripravuje nového "DRAKa" zameraného na problematiku jednoduchého a podvojného účtovníctva a DPH.
Jozef Mihál
01.08.07,13:12
Zamestnankyňa na plný úväzok - doba neurčitá, si podala žiadosť o skrátený pracovný úväzok - max.10 hod týždenne s termínom od 1.9.2007. Zamestnávateľ so skráteným úväzkom súhlasí - môže dodatkom k pracovnej zmluve upraviť aj dobu pracovnej zmluvy na dobu určitú? Alebo je potrebné urobiť novú prac.zmluvu?.
Vopred ďakujem za odpoveď - pekný deň.
Áno, zmenu pracovného času možno riešiť dodatkom k pracovnej zmluve.

§ 54 Zákonníka práce.
Jozef Mihál
01.08.07,13:19
Môže občan s trvalým pobytom v SR, ktorý sa obvykle zdržiava v zahraničí, za obdobie pobytu na Slovensku (cca 2 mesiace v roku) uzatvoriť dohodu o vykonaní práce s uplatnením nezdaniteľnej časti? Kde potom podáva daňové priznanie - v obidvoch štátoch (CH aj SR) alebo len u nás?
Áno, môže. Nezdaniteľnú časť si môže uplatniť akýkoľvek daňovník, ktorý na Slovensku dosahuje príjmy, bez ohľadu na miesto jeho trvalého pobytu.

Daňové priznanie u nás bude musieť podať, ak jeho príjem za rok 2007 bude vyšší ako 47808 Sk a nevyužije možnosť požiadať o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľa.

Dôležité je však aj posúdenie, ktorého štátu je daňový rezident atď. Pozrite tu:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/prijem-v-zahranici/

Na otázku o povinnosti podať daňové priznanie v "CH" neviem odpovedať, závisí to od tamojších predpisov.
elena21
01.08.07,14:32
dakujem za odpoved
perta
02.08.07,06:58
a potom priemerný hodinový zárobok je aký? 56,94?
A ako ste vypočítali sumu 21,74?
Jozef Mihál
02.08.07,09:00
Potrebujem vypočítať priemerný zárobok zamestnanca, ktorý nastúpil do práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=64) od 1.7.2007. Jeho mzda je 55,-Sk/hod. pracovný čas 7,5 hodiny denne. Ako správne vypočítať priemerný zárobok?

...a potom priemerný hodinový zárobok je aký?

Podľa § 134 Zákonníka práce, v prípade, ak zamestnanec nastúpil 1.7.2007 a vy už teraz potrebujete určiť priemerný zárobok,
tak namiesto priemerného zárobku použijete tzv. pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Keďže v rozhodujúcom období - čo je II. štvrťrok - žiadnu mzdu zamestnanec nedosiahol, pravdepodobný zárobok zistíte zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Preto pre uvedeného pracovníka je pravdepodobný (= priemerný)(hodinový) zárobok suma 55 Sk za predpokladu, že okrem hodinovej mzdy 55 Sk/hod by žiadny iný príjem nemal (prémie, odmeny a pod.).

Priemerný mesačný zárobok sa vypočíta tak, že sa priemerný hodinový zárobok (teda 55 Sk) vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca.
PODAK
02.08.07,09:21
Prosím Vás o radu, môžeme platiť pracovníkom na DVP 40,- Sk na hodinu?
Jozef Mihál
02.08.07,09:53
Áno. Pri odmeňovaní zamestnancov na dohody nie ste viazaní zákonom o minimálnej mzde.
Manual
02.08.07,10:30
§ 152 Zákonníka práce
Stravovanie zamestnancov
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Aký je správny výklad tohto odseku § 152 ?
- stravovacou poukážkou sa rozumie aj napr. "stravenka" od Vašej stravovacej ?
- ak áno, tak potom by minimálna hodnota stravenky bola 75% z 89 Sk tj 66,75 Sk ?
Ďakujem
Jozef Mihál
02.08.07,10:51
Stravovacou poukážkou sa rozumejú poukážky vydávané spoločnosťami typu "Vaša stravovacia".

Ku gastrolístkom viď:

http://www.porada.sk/t57451-stravovanie-zamestnancov-gastrolistky.html
stefi.pagacova
02.08.07,10:58
Dobry den, zamestnávame menej ako 20 zamestancov, je možné i nadalej uzatvárať PP na dobu urcitú niekolkokrát aj od 1.9.2007.
Predlžiť alebo opatovne dohodnuť najviac jedenkrát sa týka len firiem nad 20 zamestnancov. Je to správne. Dakujem
Jozef Mihál
02.08.07,11:03
Áno, zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov, môže so zamestnancom predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu bez obmedzenia - to platilo do 1.9.2007 a platí rovnako i po 1.9.2007.
felixh
02.08.07,17:49
Mám otázku ako mám určiť vymeriavací základ SZČO súdneho znalca do soc.poistovne na základe nasedovných údajov z výpisu do SP :
r.02 - 524157,-Sk
r.07 - 460611,-Sk
r.07a - 299291,-Sk
r.08 - 20839,-Sk
r.10 - 450989,-Sk
r.11 - 12 mesiacov

výdavky sú celkom : 554618,-Sk a dal by som ich úmerne do jednotl. riadkov do výdavkov nasledovne : r.02 - 289067,-Sk
r.07 - 254070-Sk
r.07a - 165054,-Sk
r.08 - 11481,-Sk

Ja by som to vypocital nasledovne ? /524157+460611-299291+20839/ to su prijmy minus prislusne vydaje t.j. 289067+254070-165054+11481 t.j. vysledny ciastkovy zaklad dane pre vypocet VZ od 01.07.2007 je 316752,-Sk ?
PROSIM O POTVRDENIE resp. OPRAVU horeuvedeneho vypoctu .
felixh
02.08.07,17:52
Mozeme uzatvorit dohodu o vykonani prace na spracovanie vykresovej dokumentacie , ktoru nam vytvori u seba doma na svojom PC a posle e-mailom
s OBČANOM ČESKEJ REPUBLIKY ? Ako to bude s danou a odvodmi, TREBA HO PRIHLASIT tiez do SP ???
Jozef Mihál
02.08.07,19:16
Mám otázku ako mám určiť vymeriavací základ SZČO súdneho znalca do soc.poistovne na základe nasedovných údajov z výpisu do SP.
...
r.02 - 524157,-Sk
r.07 - 460611,-Sk
r.07a - 299291,-Sk
r.08 - 20839,-Sk
r.10 - 450989,-Sk
r.11 - 12 mesiacov

výdavky sú celkom : 554618,-Sk a dal by som ich úmerne do jednotl. riadkov do výdavkov nasledovne : r.02 - 289067,-Sk
r.07 - 254070-Sk
r.07a - 165054,-Sk
r.08 - 11481,-Sk

...súhlas, ale neprepočítaval som, či to máte dobre rozpočítané.

Príjmy = 524157+460611-299291+20839 = 706316 Sk

Výdavky = 289067+254070-165054+11481 = 389564 Sk

T.j. výsledny základ dane pre vypocet VZ od 01.07.2007 je 316752,-Sk.

...súhlas.
Jozef Mihál
02.08.07,19:17
Mozeme uzatvorit dohodu o vykonani prace na spracovanie vykresovej dokumentacie , ktoru nam vytvori u seba doma na svojom PC a posle e-mailom
s OBČANOM ČESKEJ REPUBLIKY ? Ako to bude s danou a odvodmi, TREBA HO PRIHLASIT tiez do SP ???
Postupujete rovnako, ako keby šlo o občana SR.
dalilada
03.08.07,05:50
Ešte niečo k mojej otázke č. 1128 a Vášmu riešeniu č. 1129. Keď tak nad tým veľa premýšlam, neviem zrazu určitť rozhodujúce obdobie pre výpočet priemeru.
PP podľa výpovede, kt. bola uznaná neplatnou, skončil 9.10.03. Podľa § 79 ods. 4 má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku za výpovednú lehotu 2 mesiace. Budem teda pri výpočte náhrady mzdy za nevyčerpanú dovolenku uvažovať, že PP skončil 31.12.03 a za rozhodujúce obdobie považovať 4. kvartál - (pravdepodobný zárobok, pretože v 4. kv. už nepracoval? Dopredu ďakujem.
Jozef Mihál
03.08.07,06:01
Citácia zo Zákonníka práce:

"Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak."

RO je III. štvrťrok 2003, pretože PP skončil 9.10.2003 a priemerný zárobok zisťujete k dňu skončenia PP.
dalilada
03.08.07,06:16
A keď tak uvažujem ešte ďalej, v prípade kladnej odpovede na 1155 vzniká zamestnancovi nárok na dovolenku za celý rok. Predpokladám, že neodpracovaná doba za 4. kvartál sa nebude pripočítavať ku dobe na krátenie dovolenky podľa § 109.
Zdravotné poistenie sa neplatí ani z náhrady mzdy za výpovednú dobu 2 mesiace? - postupujem pri výpočterovnako ako už v zodpovedanom príspevku?
dalilada
03.08.07,06:17
Ďakujem, nečítala som Vašu odpoveď pred odoslaním.
broki
03.08.07,07:21
Má zamestnanec , ktory je cely mesiac 07/2007 na neplatenom volne nárok na to,aby som mu preplatila 1 den - sviatok? Môj softver mi dal, ze má nárok a to ma zneistilo. dakujem za odpoved.
dalilada
03.08.07,08:18
Mám nasledujúci problém. Z rozhodnutia súdu je potrebné uhradiť zamestnancovi náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku a náhradu mzdy 2 mesiace z neplatného rozviazania PP. PP skončil v 10/03. Je mi jasné ako vypočítam náhrady v hrubom, ale aké ustanovenia použijem na odvody a D z P. Zamestnanec nie je už u zamestnávateľa prihlásený v poisťovniach a v podstate ide doplatenie za predchádzajúce obdobie - t.j. podať opravné mesačné výkazy - môj názor. Čo z daňou? príjem tohto obdobia alebo r. 2003? Ako to možem dať do 1/4 rožných výkazov? Neviem sa z toho vysomáriť, preto ďakujem za pomoc.

Odpoveď bola, že ZP sa neplatí - je to § 13 ods. 4 písm. h ?
TomosP
03.08.07,08:32
Výpočet čisté mzdy pro zrážky ze mzdy

Občiansky súdny poriadok ve znění 40/2006 Z.z. :
§ 277
(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy, ktorá sa vypočíta tak, že sa od mzdy odpočíta daň z príjmov fyzických osôb.


Exekučný poriadok 233/1995 Z.z.
§ 69
(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie 8a).

Můžete mi prosím vysvětlit, v jakých situacích se použije ustanovení o výpočtu čisté mzdy podle OSP a kdy podle EP?
Jana Motyčková
03.08.07,09:17
Na rozhodnutí je zvyčajne napísané, či ide o zrážku podľa OSP alebo podľa EP.
TomosP
03.08.07,09:19
Na rozhodnutí je zvyčajne napísané, či ide o zrážku podľa OSP alebo podľa EP.

Díky. Dá se to nějak zobecnit (které srážky obvykle podle EP, které obvykle podle OSP)?
chudaska
03.08.07,11:14
Dobrý deň, zamestnankyna nemocensky poistená nastúpila na MD v roku 2005, 5.3.2005 sa jej narodilo dieta, s ktorým je momentálne na RD do 5.3.2008. Avsak caká ďalsie dieta -predpokladaný termím pôrodu je 11.2.2008, bude mat nárok na materské alebo bude naďalej len poberat rodičovský príspevok. V práci má ešte cca 10 dní nevybratej dovolenky, bolo by v jej prípade možné ukončiť v 2/2008 rodičovskú dovolenku,vyčerpať dovolenku v zamestnaní a potom opäť nastúpit na materskú dovolenku? V takomto prípade by mala nárok na materské?
Ďakujem vopred za odpoved.
Jana Motyčková
03.08.07,12:43
Díky. Dá se to nějak zobecnit (které srážky obvykle podle EP, které obvykle podle OSP)?
Nedá, napr. aj výživné môźe byť podľa exekučného poriadku aj podľa OSP. Jedine snáď zrážka na základe dohode o zrážkach zo mzdy s 3. subjektom na základe Obchodného zákonníka je podľa OSP.
Jana Motyčková
03.08.07,12:46
Dobrý deň, zamestnankyna nemocensky poistená nastúpila na MD v roku 2005, 5.3.2005 sa jej narodilo dieta, s ktorým je momentálne na RD do 5.3.2008. Avsak caká ďalsie dieta -predpokladaný termím pôrodu je 11.2.2008, bude mat nárok na materské alebo bude naďalej len poberat rodičovský príspevok. V práci má ešte cca 10 dní nevybratej dovolenky, bolo by v jej prípade možné ukončiť v 2/2008 rodičovskú dovolenku,vyčerpať dovolenku v zamestnaní a potom opäť nastúpit na materskú dovolenku? V takomto prípade by mala nárok na materské?
Ďakujem vopred za odpoved.
Nárok na materské bude mať, keďže aj doba prerušenia poistenia z dôvodu čerpania RD sa započítava do potrebných 270 dní poistenia pre nárok na materské. Čerpanie alebo nečerpanie dovolenky v tomto prípade nemá vplyv na nárok na materské.
TomosP
03.08.07,12:46
Nedá, napr. aj výživné môźe byť podľa exekučného poriadku aj podľa OSP. Jedine snáď zrážka na základe dohode o zrážkach zo mzdy s 3. subjektom na základe Obchodného zákonníka je podľa OSP.

Děkuju a přeju hezký víkend.
chudaska
03.08.07,15:30
Nárok na materské bude mať, keďže aj doba prerušenia poistenia z dôvodu čerpania RD sa započítava do potrebných 270 dní poistenia pre nárok na materské. Čerpanie alebo nečerpanie dovolenky v tomto prípade nemá vplyv na nárok na materské.

Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď a prajem pekný zvyšok týždňa!!
jas
05.08.07,11:47
Dobrý deň,

poprosím o riešenie problému so zamestnávaním študentov v rámci praxe. Študenti, ktorí ukončili povinnú školskú dochádzku pracujú v rámci povinnej školskej praxe v školskom stredisku odbornej praxe a za túto prácu dostávajú odmenu. Akú formu má zvoliť stredisko - má s nimi uzavrieť zmluvu o dielo, dohodu o brigádnickej praxi študentov, prípadne iný typ zmluvy? Kedy zamestnávateľ / v tomto prípade stredisko odbornej praze/ strháva daň a v ktorých prípadoch vypláca celú odmenu. V prípade práce kameramanov, strihačov a moderátorov v rámci praxe - ide o umelecký výkon, alebo nie?
Ďakujem.
Jozef Mihál
05.08.07,12:20
Pokiaľ ide o prácu v rámci odbornej praxe, tak tu sa postupuje nie podľa Zákonníka práce, ale podľa osobitných predpisov v gescií Ministerstva školstva, čo je téma nad rámec DRAK-a na mzdy.

V iných prípadoch odporúčam dohodu o brigádnickej práci študentov.

Pokiaľ ide o zdanenie príjmov v rámci školskej praxe, ide o príjem zo závislej činnosti - § 5 ods.1 písm. a) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Ak sa pri vyplácaní odmeny postupuje podľa Autorského zákona a ide o odmenu výkonného umelca za umelecký výkon (nejde o zamestnanecké dielo ani o škoské dielo - viď príslušné ustanovenia Autorského zákona), ide o príjem podľa § 6 ods.2 písm. a) zákona o dani z príjmov, príjemca odmeny by mal byť registrovaný na daňovom úrade (má mať pridelené DIČ) a ak ide o umelecký výkon, odmena sa mu vypláca nezdanená - príjemca odmeny si podáva daňové priznanie a sám si vypočíta a odvedie daň.
GABAZ
06.08.07,06:08
Potrebovala by som poradiť v otázke výpočtu priemerného zárobku za predchádzajúci štvrťrok:
Pracovníci firmy majú v pracovných zmluvách odmeny formulované nasledovne : xx % po splnení ročných ukazovateľov. Odmeny za rok 2006 mali vyplatené na dvakrát. Polovica odmeny bola vyplatená v roku 2006, zbytok odmeny bol vyplatený v 2. štvrťroku roku 2007. Okrem toho ešte zamestnanci dostali vyplatené mimoriadne odmeny za rok 2006. Riaditeľ firmy mal celú odmenu za rok 2006 vyplatenú v 2. štrťroku 2007.
Moja otázka : som v tomto prípade povinná postupovať pri výpočte priemerného zárobku pre účely dovolenky podľa § 134, odsek 7 Zákonníka práce a odmenu za dlhšie časové obdobie zahrnúť do priemerného zárobku v ďalších obdobiach?

(Doteraz tento postup nebol uplatňovaný, ide však o dosť vysoké sumy odmien, preto chcem mať v tom jasno.)


(Dúfam, že som tento príspevok vložila správne.)

Vopred ďakujem za odpoveď.
saluto
06.08.07,07:34
Dobrý deň! Prosím Vás o radu: Som nútená podať dodatočné ročné zúčtovanie ZP za r.2006. Mám ale prípad kde občan bol zamestnanec od 1.1.-30.4.2006, SZČO od 1.5.-31.12.2006, ale zároveň od 1.11.-31.12.2006 poberal príspevok za opatrovanie, podľa čoho spadá pod osoby, za kt. platí poistné štát podľa par. 11 ods. 8 písm.j. Avšak v možnostiach tlačív ročného zúčtovania som také písmenko nenašla. Sú tam všade je par.11 od.8 písm a až i, potom k, p,q...Ako to mám do toho ročného zúčtovania zakomponovať? Pretože ináč mi vychádza dvojmesačný nedoplatok a to nie je správne. Vo VŠZP má klient overené, že nedoplatok nemá.
Ďakujem.
moravanka
06.08.07,08:07
Dobrý den, ráda bych se zeptala:

mohli byste uvést výčet povinných odvodů z jednotlivých Dohod o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru ?
(§ 223 225 )

Děkuji
Jozef Mihál
06.08.07,09:03
Potrebovala by som poradiť v otázke výpočtu priemerného zárobku za predchádzajúci štvrťrok:
Pracovníci firmy majú v pracovných zmluvách odmeny formulované nasledovne : xx % po splnení ročných ukazovateľov. Odmeny za rok 2006 mali vyplatené na dvakrát. Polovica odmeny bola vyplatená v roku 2006, zbytok odmeny bol vyplatený v 2. štvrťroku roku 2007. Okrem toho ešte zamestnanci dostali vyplatené mimoriadne odmeny za rok 2006. Riaditeľ firmy mal celú odmenu za rok 2006 vyplatenú v 2. štrťroku 2007.
Moja otázka : som v tomto prípade povinná postupovať pri výpočte priemerného zárobku pre účely dovolenky podľa § 134, odsek 7 Zákonníka práce a odmenu za dlhšie časové obdobie zahrnúť do priemerného zárobku v ďalších obdobiach?

(Doteraz tento postup nebol uplatňovaný, ide však o dosť vysoké sumy odmien, preto chcem mať v tom jasno.)
Odpoveď nájdete tu:
http://www.porada.sk/t57854-vypocet-priemerneho-zarobku-zamestnanci-mali-odmeny-za-dlhsie-obdobie.html
felixh
06.08.07,09:11
...
r.02 - 524157,-Sk
r.07 - 460611,-Sk
r.07a - 299291,-Sk
r.08 - 20839,-Sk
r.10 - 450989,-Sk
r.11 - 12 mesiacov

výdavky sú celkom : 554618,-Sk a dal by som ich úmerne do jednotl. riadkov do výdavkov nasledovne : r.02 - 289067,-Sk
r.07 - 254070-Sk
r.07a - 165054,-Sk
r.08 - 11481,-Sk

...súhlas, ale neprepočítaval som, či to máte dobre rozpočítané.

Príjmy = 524157+460611-299291+20839 = 706316 Sk

Výdavky = 289067+254070-165054+11481 = 389564 Sk

T.j. výsledny základ dane pre vypocet VZ od 01.07.2007 je 316752,-Sk.

...súhlas.

Este jednu otazocku k tomuto problemu mam. Odovzdal som na SP vyspis z Danoveho priznania , kde je uvedeny v r.10 zaklad dane 450989,-Sk a z toho mi chce SP pocitat aj odvody. Akou formou mam v zmysle zakona o SP oznamit horeuvedenu zmenu resp. vypocet na prisl.pobocku SP ???
Jozef Mihál
06.08.07,09:11
Dobrý deň! Prosím Vás o radu: Som nútená podať dodatočné ročné zúčtovanie ZP za r.2006. Mám ale prípad kde občan bol zamestnanec od 1.1.-30.4.2006, SZČO od 1.5.-31.12.2006, ale zároveň od 1.11.-31.12.2006 poberal príspevok za opatrovanie, podľa čoho spadá pod osoby, za kt. platí poistné štát podľa par. 11 ods. 8 písm.j. Avšak v možnostiach tlačív ročného zúčtovania som také písmenko nenašla. Sú tam všade je par.11 od.8 písm a až i, potom k, p,q...Ako to mám do toho ročného zúčtovania zakomponovať? Pretože ináč mi vychádza dvojmesačný nedoplatok a to nie je správne. Vo VŠZP má klient overené, že nedoplatok nemá.
Ďakujem.

Pokúsim sa vysvetliť tento nie každodenný problém.

Citujem § 11 ods.10 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení:

"(10) Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písm. j), l) až n) a s), ak súčasne nie je zamestnancom ani samostatne zárobkovo činnou osobou a ak v tomto období jej príjem, ktorý podlieha dani z príjmov39s) okrem vyňatých príjmov, nepresahuje ½ úhrnu minimálnych miezd.39v)"

To znamená, že za osobu, ktorá poberá peňažný príspevok za opatrovanie by štát platil poistné len a len v prípade, ak by táto osoba v čase, kedy príspevok poberá, vôbec nebola ani zamestnancom, ani SZČO a ak by v tomto čase nemala žiadne príjmy, z ktorých sa obvyklpe platí poistné, prípadne by tieto príjmy mala maximálne do výšky polovice úhrnu minimálnych miezd.

Ak vo Vašom prípade ide o dobu, ktorá poberá príspevok popri zamestnaní a následne popri podnikaní, táto osoba nie je a ani na základe ročného zúčtovania nemôže byť poistencom štátu. Inými slovami - fakt, že popri zamestnaní a popri činnosti SZČO aj opatruje postihnutú osobu, za čo poberá príspevok, nie je vôbec zaujímavý a táto osoba nemá pri platení poistného na zdravotné poistenie žiadne možnosti úľav.

Preto aj v tlačivách RZZP nie je žiadna zmienka o osobách podľa § 11 ods.8 písm.j).
Jozef Mihál
06.08.07,09:17
Este jednu otazocku k tomuto problemu mam. Odovzdal som na SP vyspis z Danoveho priznania , kde je uvedeny v r.10 zaklad dane 450989,-Sk a z toho mi chce SP pocitat aj odvody. Akou formou mam v zmysle zakona o SP oznamit horeuvedenu zmenu resp. vypocet na prisl.pobocku SP ???
Tak toto je už mimo moje chápanie (prepáčte za výraz). Sociálna poisťovňa sama navrhla tlačivo výpisu z DP s tým, že do riadku 7a sa zapíše suma príjmov a výdavkov znalca v konaní pred štátnym orgánom do 31.7.2006, a o tieto sumy sa má upraviť suma základu dane, uvedená na riadku 10. Tento postup navrhla samotná Sociálna poisťovňa, preto nechápem, prečo Vám to na pobočke teraz interpretujú inak.
Jozef Mihál
06.08.07,09:35
Dobrý den, ráda bych se zeptala:

mohli byste uvést výčet povinných odvodů z jednotlivých Dohod o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru ?
(§ 223 225 )

Děkuji
Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t57859-dohody-a-odvody.html
saluto
07.08.07,04:48
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Vedela som, že na Vás sa môžem spoľahnúť.

Pekný deň!
Juliana Mlynarčíková
07.08.07,06:46
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či nie sú nejaké obmedzenia pre zamestnávanie zamestnancov - českých občanov, zamestnaných pre slovenskú s.r.o. no miesto výkonu práce v ČR (stavba v ČR) - doba výstavby do 183 dní . Na sociálnej poisťovni ma informovali, že sa postupuje podľa slovenských zákonov, keďže spoločnosť pre ktorú pracujú má sídlo v SR, t. j. sociálne poistenie v SR.
pazo
07.08.07,08:42
Mám otázku k výpočtu poistného pre SZČO. Tento rok som si na stránke Soc. poisťovne našla kalkulačku, ktorá mi vypočíta odvody od 1.7.2007. A tak som to využila a chcela si skontrolovať, či som správne odvádzala minulý rok. S prekvapením som zistila, že som mala do výpočtu zarátať aj zaplatené príspevky na dôchodkové a životné poistenie do výšky 12000/rok, čo som neurobila a celý rok platila viac. Chcem sa spýtať, či aj vlani platilo, že sa dalo odpočítať životné poistenie. Ak áno, vznikne mi preplatok, preto by som to potrebovala overiť. Ďakujem.
Jozef Mihál
07.08.07,09:08
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či nie sú nejaké obmedzenia pre zamestnávanie zamestnancov - českých občanov, zamestnaných pre slovenskú s.r.o. no miesto výkonu práce v ČR (stavba v ČR) - doba výstavby do 183 dní . Na sociálnej poisťovni ma informovali, že sa postupuje podľa slovenských zákonov, keďže spoločnosť pre ktorú pracujú má sídlo v SR, t. j. sociálne poistenie v SR.
Podľa slovenských zákonov by sa postupovalo vtedy, ak by sa uvedená situácia dala označiť termínom "vyslanie zamestnanca".

Podľa môjho názoru tomu tak nie je, pretože nejde o zamestnancov s trvalým bydliskom na Slovensku, ktorí by pred vyslaním na prácu v ČR boli poistení na Slovensku a pracovali pre uvedeného zamestnávateľa na Slovensku.

Preto podľa môjho názoru sa v danom prípade má postupovať podľa českých zákonov o sociálnom a zdravotnom poistení.

Odporúčam danú situáciu pozorne ešte raz konzultovať v Sociálnej poisťovni a zdôrazniť, že ide o občanov s trvalým pobytom v ČR, ktorých slovenský zamestnávateľ zamestnal výlučne na prácu vykonávanú v ČR, a preto by sa nemal použiť inštitút "vyslania zamestnanca".

Doplnené: Odporúčam k tomuto problému pozrieť si informácie vo forme príkladov na webovej stránke Sociálnej poisťovne (http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1232). Z tam uvedených príkladov vyplýva, že vo Vami nastolenom prípade budú zamestnanci podliehať legislatíve Českej republiky.
Manual
07.08.07,09:27
Dosť firiem vedie evidenciu pracovnej doby tak, že napíše v príslušný deň odpracované 8 hod.
Zo znenia § 99 Zák. práce to vypadá, že takáto evidencia pracovnej doby už nebude možná ?
Jozef Mihál
07.08.07,09:32
Mám otázku k výpočtu poistného pre SZČO. Tento rok som si na stránke Soc. poisťovne našla kalkulačku, ktorá mi vypočíta odvody od 1.7.2007. A tak som to využila a chcela si skontrolovať, či som správne odvádzala minulý rok. S prekvapením som zistila, že som mala do výpočtu zarátať aj zaplatené príspevky na dôchodkové a životné poistenie do výšky 12000/rok, čo som neurobila a celý rok platila viac. Chcem sa spýtať, či aj vlani platilo, že sa dalo odpočítať životné poistenie. Ak áno, vznikne mi preplatok, preto by som to potrebovala overiť. Ďakujem.
SZČO si pri výpočte vymeriavacieho základu na účely zákona o sociálnom poistení môže odpočítať príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac.

Uvedená možnosť platí od 1.8.2006 (novela č. 310/2006 Z.z., účinná od 1.8.2006).

Do 31.7.2006 si SZČO pri výpočte vymeriavacieho základu odpočítavala výšku príspevkov len na doplnkové dôchodkové poistenie, najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.

Pretože výpočet vymeriavacieho základu k 1.7.2006 sa riadil podľa znenia zákona účinného k 1.7.2006, nebolo možné (a nie je možné ani spätne) pri výpočte vymeriavacieho základu na obdobie júl 2006 - jún 2007 zohľadniť sumy zaplatené na životné poistenie.
Jozef Mihál
07.08.07,09:44
Dosť firiem vedie evidenciu pracovnej doby tak, že napíše v príslušný deň odpracované 8 hod.
Zo znenia § 99 Zák. práce to vypadá, že takáto evidencia pracovnej doby už nebude možná ?
"§ 99 Evidencia

Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť."


Áno, nebude možné len jednoducho zapísať, že zamestnanec odpracoval 8 hodín, ale bude nutné presne zaznamenať začiatok (presný čas) a koniec odpracovaného času.
Anez
07.08.07,10:20
Dobrý deň, potrebovala by som odpoveď na otázku dokedy je zamestnávateľ povinný žene na MD držať jej pracovné miesto? Mám dojem, že do jedného roka od nástupu na MD a potom je už len povinný jej prideliť prácu zodpovedajúcu jej kvalifikačným predpokladom. Nemôžem rýchlo nájsť znenie § v ZP. ďakujem za skorú odpoveď.
Jozef Mihál
07.08.07,10:58
Hľadáte pravdepodobne toto:

"§ 157

Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve."
Manual
07.08.07,12:49
Jozef prosím uveď príklad ako by vypadal v praxi postup zamestnávateľa v zmysle tu citovaného §. Jedná sa o realizáciu peňažnej náhrady, samozrejme ak zamestnanec platiť nechce. Súdiť sa alebo ...?

§ 62
Výpovedná doba
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
saman
07.08.07,13:27
Prosim o radu. Mam zamestnankynu na kratsi pracovny cas - 30 hodin tyzdenne. Hruba mzda 5.000,- Sk. Je ZTP, znizenie schopnosti 80%, priznany invalidny dochodok. Ma dochodkovy vek (61 rokov), ked poziadala o starobny dochodok bol velmi nizky, tak jej nechali invalidny dochodok. Moja otazka znie, z akeho VZ mam platit odvody do SP a ZP a ci jej mozem uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane? Dakujem.
pazo
07.08.07,13:43
SZČO si pri výpočte vymeriavacieho základu na účely zákona o sociálnom poistení môže odpočítať príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac.

Uvedená možnosť platí od 1.8.2006 (novela č. 310/2006 Z.z., účinná od 1.8.2006).

Do 31.7.2006 si SZČO pri výpočte vymeriavacieho základu odpočítavala výšku príspevkov len na doplnkové dôchodkové poistenie, najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.

Pretože výpočet vymeriavacieho základu k 1.7.2006 sa riadil podľa znenia zákona účinného k 1.7.2006, nebolo možné (a nie je možné ani spätne) pri výpočte vymeriavacieho základu na obdobie júl 2006 - jún 2007 zohľadniť sumy zaplatené na životné poistenie.

Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď. Aj keď je to čudné, som rada, že som vlani postupovala správne a nemusím Soc. poisťovňu žiadať o preplatok na poistnom, určite by ta námaha nestála za tých pár vrátených korún.
benefin
07.08.07,15:43
prosím poradte. zamestnavatel v r.2005 mal dvoch dohodarov o VP. v roku 2006 už nikoho nezamestnával, napriek tomu podaval prehlady a v 5/06 sa odhlasil z registra ako zamestnavatel. hlasenie za rok 2006 nepodal. teraz prisla z DU vyzva, aby podal. podla mojho nazoru §39 ods.11 zakona o Dzp vravi ze nemusi lebo nevyplacal mzdu a takisto odvolavka na §5 ods.3 zakona o sprave dani - platitelom je osoba ktora odvadza zrazenu dan. chapem spravne? pretoze hned mi naparia pokutu 2000 sk za neskore podanie, ale som presvedcena ze mam pravdu. dakujem za odpoved.
Heni
07.08.07,19:48
mám otázku ohľadom odvodov:
zamestnanec - poberateľ invalidného dôchodku (s poklesom prac. schopnosti o 58 %) dosiahol dôchodkový vek. zatial ešte "papiere" o starobnom dôchodku od soc. poisťovne nemá (má len ID od r.2003). do akej skupiny na účely odvodov ho mám zaradiť?
dakujem.
LEM
08.08.07,11:47
Dobrý deň,
preplatky a nedoplatky z RZZP za rok 2005 boli považované za daňový výdavok, platí uvedené aj pre RZZP za rok 2006?
DSSNADEJ
09.08.07,07:08
Dobrý deň p. Mihál,zamestnanci v nepretržitej prevádzke na dvanácky majú dohodnutú mesačnú mzdu včetne všetkých príplatkov.Je to zakotvené v pracovnom poriadku DSSN. Je to správne?Alebo nočný príplatok musí byť zjavný na páske?Musia zamestnanci podpísať oboznámenie z pracovným poriadkom?Ďakujem.
MS77
09.08.07,08:14
Dobry den, zamestnávame starobného dochodcu ktorý je na PN od 1.7.2007, lekár mu vsak nechce vystavit potvrdenie o trvaní PN, ze vraj dochodcom taketo doklady nevystavuju a viac o tom lekar nechce s nami diskutovat. Co s tym, mozem mu zaplatit aj napriek tomu prvych 10 dni PN? Konatel spolocnoti napisal potvrdenie o tom, ze tento dochodca bol skutocne PN a lezi v nemocnici, kedze lekar vystavit potvrdenie nechce. A ked ho prepustia z nemocnice prilozime k tomu prepustaci list. Je to postacujuce? A dalej v suvislosti s tymto mam dalsiu otazku. Je potrebne nieco nahlasovat na socialku, pripadne zdravotnu poistovnu, ze je PN? Napr. v socialnej poistovni nahlasit prerusenie dochodkoveho a invalidneho poistenia? Ja mu dalsie obdobie vykazujem ako ospravedlnenu nepritomnost v praci z dovodu PN. Dakujem za odpoved
michelle84
10.08.07,06:06
Dobrý deň, viete mi bližšie popísať, aké zmeny sú navrhnuté v novele o sociálnom poistení, čo sa týka vdovských a sirotských dôchodkov? Prezrela som si návrh na Vami odporúčanej stránke na ministerstve, ale veľa som z toho nepochopila. Ďakujem veľmi pekne.
abel
10.08.07,07:43
SZČO, ktorá 15 rokov podnikala, chce pozastaviť živnostenské oprávnenie a chce sa zamestnať. Nový zamestnávateľ požaduje zápočtový list. Stačí potvrdenie, ktoré vydá Sociálna poisťovňa?
benefin
10.08.07,10:10
SZČO, ktorá 15 rokov podnikala, chce pozastaviť živnostenské oprávnenie a chce sa zamestnať. Nový zamestnávateľ požaduje zápočtový list. Stačí potvrdenie, ktoré vydá Sociálna poisťovňa?

stačí potvrdenie soc.poisťovne, pretože sám sebe si nemôže podnikateľ vystavovať zápočet. bolo by to nelogické. za obdobie podnikania ako SZČO to nahrádza potvrdenie od SP.
DSSNADEJ
10.08.07,14:06
Dobrý deň, neviem kde mám hľadať odpoved k otazke 1194.Ďakujem.
chudaska
10.08.07,16:14
Dobry den, zamestnávame starobného dochodcu ktorý je na PN od 1.7.2007, lekár mu vsak nechce vystavit potvrdenie o trvaní PN, ze vraj dochodcom taketo doklady nevystavuju a viac o tom lekar nechce s nami diskutovat. Co s tym, mozem mu zaplatit aj napriek tomu prvych 10 dni PN? Konatel spolocnoti napisal potvrdenie o tom, ze tento dochodca bol skutocne PN a lezi v nemocnici, kedze lekar vystavit potvrdenie nechce. A ked ho prepustia z nemocnice prilozime k tomu prepustaci list. Je to postacujuce? A dalej v suvislosti s tymto mam dalsiu otazku. Je potrebne nieco nahlasovat na socialku, pripadne zdravotnu poistovnu, ze je PN? Napr. v socialnej poistovni nahlasit prerusenie dochodkoveho a invalidneho poistenia? Ja mu dalsie obdobie vykazujem ako ospravedlnenu nepritomnost v praci z dovodu PN. Dakujem za odpoved
Za starobného dochodcu sa neplatí nemocenské poistenie, preto nemá nárok na nemocenské pocas PN, on pobera dôchodok a ten mu ide stále. Za dôchodcu sa neplatí ani invalidné poistenie, len zdravotné a dôchodkové starobné. Ale ešte som sa s tým nestretla ako to v praxi vyzerá, podľa mna sa to uvedie v mesacnom výkaze,ze ma nulovy prijem.
Jozef Mihál
12.08.07,15:00
Dobry den, zamestnávame starobného dochodcu ktorý je na PN od 1.7.2007, lekár mu vsak nechce vystavit potvrdenie o trvaní PN, ze vraj dochodcom taketo doklady nevystavuju a viac o tom lekar nechce s nami diskutovat. Co s tym, mozem mu zaplatit aj napriek tomu prvych 10 dni PN? Konatel spolocnoti napisal potvrdenie o tom, ze tento dochodca bol skutocne PN a lezi v nemocnici, kedze lekar vystavit potvrdenie nechce. A ked ho prepustia z nemocnice prilozime k tomu prepustaci list. Je to postacujuce? A dalej v suvislosti s tymto mam dalsiu otazku. Je potrebne nieco nahlasovat na socialku, pripadne zdravotnu poistovnu, ze je PN? Napr. v socialnej poistovni nahlasit prerusenie dochodkoveho a invalidneho poistenia? Ja mu dalsie obdobie vykazujem ako ospravedlnenu nepritomnost v praci z dovodu PN. Dakujem za odpoved
Každý zamestnanec, vrátane dôchodcu, má počas prvých 10 dní PN nárok na náhradu príjmu. Tento nárok sa podľa § 9 ods.1 zákona č. 462/2003 Z.z. uplatňuje u zamestnávateľa predložením potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystaveného podľa osobitného predpisu.

Toto treba vysvetliť ošetrujúcemu lekárovi.

Bez potvrdenia o PN nie je možné náhradu príjmu vyplatiť.

SP: Ide o obdobie PN, ktoré sa ako prerušenie nenahlasuje. Za obdobie PN však ani dôchodca bez nemocenského poisetnia nie je povinný platiť dôchodkové poistnie.

ZP: 10 dní PN, počas ktorých sa poskytuje náhrada príjmu, treba nahlásiť do ZP na Oznámení o zmene platiteľa (pozor, len prvých 10 dní, ak PN trvá dlhšie, obdobie po 10-tom dni sa už nenahlasuje).

Presne ako píšete, na pracovno-právne účely si obdobie po 10-tom dni PN evidujete ako ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu PN.
Jozef Mihál
12.08.07,15:07
Jozef prosím uveď príklad ako by vypadal v praxi postup zamestnávateľa v zmysle tu citovaného §. Jedná sa o realizáciu peňažnej náhrady, samozrejme ak zamestnanec platiť nechce. Súdiť sa alebo ...?

§ 62
Výpovedná doba
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

"§ 14: Spory medzi zamestnancom a zamestnávateľom o nároky z pracovnoprávnych vzťahov prejednávajú a rozhodujú súdy."

Pripomínam, že zamestnávateľ nemá automaticky právo na peňažnú náhradu ale len vtedy, ak je to písomne dohodnuté v pracovnej zmluve zamestnanca.
Jozef Mihál
12.08.07,15:11
Prosim o radu. Mam zamestnankynu na kratsi pracovny cas - 30 hodin tyzdenne. Hruba mzda 5.000,- Sk. Je ZTP, znizenie schopnosti 80%, priznany invalidny dochodok. Ma dochodkovy vek (61 rokov), ked poziadala o starobny dochodok bol velmi nizky, tak jej nechali invalidny dochodok. Moja otazka znie, z akeho VZ mam platit odvody do SP a ZP a ci jej mozem uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane? Dakujem.
Na nezdaniteľnú časť základu dane nárok nemá.

VZ do SP je daný ako jej príjem, keďže pracuje na kratší pracovný čas - viď § 138 ods.11 písm. c) zákona 461/2003 Z.z.

VZ do ZP je jej mzda, pričom minimálny základ je minimálna mzda daná ako 7600 x 0,75 (kratší úväzok) a to celé deleno 2 (invalidita 80%).
Jozef Mihál
12.08.07,15:40
prosím poradte. zamestnavatel v r.2005 mal dvoch dohodarov o VP. v roku 2006 už nikoho nezamestnával, napriek tomu podaval prehlady a v 5/06 sa odhlasil z registra ako zamestnavatel. hlasenie za rok 2006 nepodal. teraz prisla z DU vyzva, aby podal. podla mojho nazoru §39 ods.11 zakona o Dzp vravi ze nemusi lebo nevyplacal mzdu a takisto odvolavka na §5 ods.3 zakona o sprave dani - platitelom je osoba ktora odvadza zrazenu dan. chapem spravne? pretoze hned mi naparia pokutu 2000 sk za neskore podanie, ale som presvedcena ze mam pravdu. dakujem za odpoved.
Áno, v súlade s § 39 ods.11 nie je zamestnávateľ povinný podať "Hlásenie" za rok 2006, aj ak bol prihlásený ako platiteľ dane, ak v roku 2006 nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Pripomínam, že § 39 ods. 11 je v zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov od 1.1.2006 a možno i preto majú s aplikáciou tohto ustanovenia niektoré daňové úrady problém - odporúčam skontaktovať sa s príslušným daňovým úradom a vysvetliť im o čo ide a prečo ste "Hlásenie" nepodali.
Jozef Mihál
12.08.07,16:08
Dobrý deň p. Mihál,zamestnanci v nepretržitej prevádzke na dvanácky majú dohodnutú mesačnú mzdu včetne všetkých príplatkov.Je to zakotvené v pracovnom poriadku DSSN. Je to správne?Alebo nočný príplatok musí byť zjavný na páske?Musia zamestnanci podpísať oboznámenie z pracovným poriadkom?Ďakujem.
Ak tomu správne rozumiem, ide o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času - § 87 ZP, čo nie je nič výnimočné a neodporuje to Zákonníku práce.

Neviem, aké príplatky máte na mysli. V mesačnej mzde môže byť zahrnuté mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas (§ 121 ZP). Naproti tomu mzdové zvýhodnenie za prácu v noci (22 - 6 hod.) vo mzde zahrnuté byť nesmie (§ 123, s výnimkou vedúcich zamestnancov).

Na výplatnej páske by mali byť uvedené jednotlivé zložky mzdy - teda napr. i mzdové zvýhodnenie za prácu v noci (§ 130 ods.5).

Ohľadom pracovného poriadku pozrite § 84 ZP - "ods.4: Každý zamestnanec musí byť s pracovným poriadkom oboznámený..." ...ak zamestnávateľ vyžaduje, aby zamestnanec podpísal že bol oboznámený s pracovným poriadkom, koná tak preto, aby mal dôkaz že § 84 ods. 4 bol dodržaný, čo je v poriadku.
Jozef Mihál
12.08.07,16:11
mám otázku ohľadom odvodov:
zamestnanec - poberateľ invalidného dôchodku (s poklesom prac. schopnosti o 58 %) dosiahol dôchodkový vek. zatial ešte "papiere" o starobnom dôchodku od soc. poisťovne nemá (má len ID od r.2003). do akej skupiny na účely odvodov ho mám zaradiť?
dakujem.
Odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku ho posudzujte ako poberateľa starobného dôchodku - teda neplatí (sa) nemocenské, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
Jozef Mihál
12.08.07,16:16
Dobrý deň,
preplatky a nedoplatky z RZZP za rok 2005 boli považované za daňový výdavok, platí uvedené aj pre RZZP za rok 2006?
Ak ide o SZČO, tak preplatok i nedoplatok z RZZP za rok 2006 sa započíta do daňovo uznaných výdavkov na zdravotné poistenie za rok 2007 (pričom preplatok sa započíta záporným znamienkom, inak povedané, o preplatok sa znížia výdavky).
Jozef Mihál
12.08.07,16:18
Dobrý deň, viete mi bližšie popísať, aké zmeny sú navrhnuté v novele o sociálnom poistení, čo sa týka vdovských a sirotských dôchodkov? Prezrela som si návrh na Vami odporúčanej stránke na ministerstve, ale veľa som z toho nepochopila. Ďakujem veľmi pekne.
Prepáčte, ale zmeny navrhované v novele zákona o sociálnom poistení ohľadom vdovských a sirotských dôchodkov som si neanalyzoval, ak tak učinil niekto iný, sám rád privítam jeho rozbor.
555
12.08.07,21:08
Dobry den, prosim vas o radu. Som v pracovnom pomere, ale som na rodicovskom prispevku. Rodicovsky prispevok mi konci 15.6.2008 (syn bude mat 3 roky). Ale uvazujem dat syna na cast dna do statnej skolky (iba na doobeda, aby bol trosku s detmi). Myslim, ze mi je jasne to, ze stratim rod. prispevok, ktory dostavam. Ale chcem sa opytat inu vec. Stratim rod. prispevok a musim aj nastupit do prace? alebo som stale na rod. prispevku, ale bez prijmu? dalsia vec, ktory by som poprosila vysvetlit je: chceli by sme este jedno babatko, ak by sa narodilo v roku 2008, z coho by sa mi ratalo materske? dakujem velmi pekne.
Jozef Mihál
12.08.07,21:22
Ak dáte dieťa do škôlky, nemusíte sa vrátiť do práce - rodičovská dovolenka trvá až kým dieťa nedovŕši tri roky bez ohľadu na to, či dieťa chodí do škôlky (súkromnej či štátnej, je to jedno). Viď § 166 až 169 Zákonníka práce.

Ak sa Vám v roku 2008 narodí dieťa, tak vo Vašom postavení zamestnankyne na rodičovskej dovolenke budete mať nárok na materské, ktoré sa Vám vypočíta z tzv. pravdepodobného vymeriavacieho základu. Zjednodušene povedané, z príjmu, ktorý by ste teoreticky dosahovali v zamestnaní v čase, kedy nastúpite v roku 2008 na materské.

Pozrite tu:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/materske/

a konkrétnejšie tu:

http://www.porada.sk/t34494-materske-retazovy-porod.html

alebo tu:

http://www.porada.sk/t34185-zakon-o-socialnom-poisteni-48-az-53-materske.html

a tu:

http://www.porada.sk/t34188-zakon-o-socialnom-poisteni-57-pravdepodobny-denny-vymeriavaci-zaklad.html

atď.
Heni
13.08.07,10:48
http://www.porada.sk/images/drak/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/37548-vase-zelania-na-vypracovanie-otazok-post509309.html#post509309)
mám otázku ohľadom odvodov:
zamestnanec - poberateľ invalidného dôchodku (s poklesom prac. schopnosti o 58 %) dosiahol dôchodkový vek. zatial ešte "papiere" o starobnom dôchodku od soc. poisťovne nemá (má len ID od r.2003). do akej skupiny na účely odvodov ho mám zaradiť?
dakujem..

Odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku ho posudzujte ako poberateľa starobného dôchodku - teda neplatí (sa) nemocenské, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
dakujem.
a do zdravotnej sa platí 10 + 4 % alebo mu zostáva naďalej polovičná sadzba?
Jozef Mihál
13.08.07,11:01
Ako píšete, má pokles pracovnej schopnosti o 58%, preto na zdravotné poistenie sa posudzuje ako poistenec so zdravotným postihnutím a má polovičné sadzby aj po dosiahnutí dôchodkového veku.
gabina
13.08.07,12:32
Dobrý deň,

zaujímalo by ma či je možné uzatvoriť pracovný pomer so študentkou vysokej školy - denného štúdia. Jedná sa o prácu na recepcii teda vo večerných hodinách a cez víkendy.
Ak áno, aké nevýhody to prináša ?
Aké zákony o tom hovoria ?
ďakujem
Jozef Mihál
13.08.07,13:03
Pracovný pomer je možné uzatvoriť so študentkou denného štúdia VŠ.

Nevýhody to neprináša žiadne - rodičom zostáva nárok na daňový bonus a na prídavok na dieťa. Oproti dohode o brigádnickej práci študentov je však nevýhodou povinnosť platiť všetky odvody (nielen na garančné poistenie a úrazové poistenie, ako je tomu pri dohode).

Zákonník práce má číslo 311/2001 Z.z.

Zákon o VŠ má číslo 131/2002 Z.z.
gabina
13.08.07,17:47
Dobrý deň,

zamestnanec s ťažkým zdravotným postihnutím (nad 75 % ) mi dodal potvrdenie o výške invalidného dôchodku. K čomu ho potrebujem ?
Jozef Mihál
13.08.07,17:54
Info o výške invalidného dôchodku ako takej Vám nie je dobré na nič.

Avšak samotné potvrdenie o poberaní invalidného dôchodku založte do spisu zamestnanca, dokazujete ním nárok zamestnávateľa a zamestnanca na úľavy pri platení odvodov.

Ďalej pozor pri odchode zamestnanca zo zamestnania - ako poberateľ inv. dôchodku bude mať nárok na odchodné - § 76 ods. 6 Zákonníka práce.
Heni
14.08.07,05:41
ešte by som sa rada uistila, či mám odvody správne:
1. poberateľ inval. dôchodku (pokles schopn. o 80%) má mesačnú hrubú mzdu 2850,- (pracuje len 3 hod denne) ale odvody do ZP sa mu počítajú z minimálneho základu 3800,- ?
a do Soc. poisťovne je vymeriavacím základom tých 2850,- či aj tam musím rátať z 3800,- ?

2. poberateľ inval. dôchodku (pokles o 58%) ktorý dosiahol dôchodkový vek - beriem ho teda ako starobného dôchodcu - má mesačnú hrubú mzdu 4560,- (4 hod denne) - tam odvody do ZP aj SP rátam z min. základu 5700,- ?

dakujem.
Jozef Mihál
14.08.07,06:04
1. Ak pracuje na kratší úväzok a je poberateľ invalidného dôchodku, tak jeho minimálny základ na ZP treba chápať v kontexte oboch týchto skutočností a minimálna mzda je 7600/2 (invalidita) a z toho tri osminy (úväzok na tri hodiny denne).

Do SP je VZ daný ako príjem 2850 Sk.

2. ZP - minimálny VZ vypočítate ako v bode 1.: 7600/2 a z toho štyri osminy.

SP - ako v bode 1 - min.základ je dosiahnutá mzda 4560.
Heni
14.08.07,06:10
dakujem .
555
14.08.07,09:24
DAKUJEM VELMI PEKNE. VYCERPAVAJUCA ODPOVED. pekny den
TomosP
14.08.07,13:35
Zaokrouhlování pojistného zaměstnavatele na SP a příspěvku na SDS

Par. 129, ods. 2 zákona o sociálním pojištění říká :

(2) Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, poistného na starobné poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie 1), poistného na invalidné poistenie, poistného na úrazové poistenie vrátane prirážky k poistnému na úrazové poistenie a zľavy z poistného na úrazové poistenie, poistného na garančné poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity sa zaokrúhľujú na celé slovenské koruny nahor.

Z tohoto znění mi není úplně jasné, zda, pokud je zaměstnanec spořitelem podle zákona o starobnom dochodkovom sporení, se nejprve zaokrouhluje zvlášť pojistné zaměstnavatele na starobné poistenie (SP) ve výši 5% z VZ, a zvlášť příspěvek zaměstnavatele na SDS ve výši 9% z VZ a pak se sečtou, nebo se zaokrouhluje až celých 14% z VZ?

P.S. V zákoně o SDS jsem o zaokrouhlování příspěvku zaměstnavatele nic nenašel.

Děkuji.
hunakova
14.08.07,16:31
Chcela by som sa opytať či môžem daňový bonus za rok 2006 zamestnancom doplatiť aj teraz v augustovej výplate a či si môžem aj túto sumu zohľadniť v PREHĽADE o zrazených preddavkoch ... za 3. štvrťrok 2007. ( ak samozrejme zrazené preplatky budú nižšie ako daňový bonus a samozrejme zamestnanci za rok 2006 majú nárok na daň. bonus )
Jozef Mihál
14.08.07,17:22
Zaokrouhlování pojistného zaměstnavatele na SP a příspěvku na SDS

Par. 129, ods. 2 zákona o sociálním pojištění říká :

(2) Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, poistného na starobné poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie 1), poistného na invalidné poistenie, poistného na úrazové poistenie vrátane prirážky k poistnému na úrazové poistenie a zľavy z poistného na úrazové poistenie, poistného na garančné poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity sa zaokrúhľujú na celé slovenské koruny nahor.

Z tohoto znění mi není úplně jasné, zda, pokud je zaměstnanec spořitelem podle zákona o starobnom dochodkovom sporení, se nejprve zaokrouhluje zvlášť pojistné zaměstnavatele na starobné poistenie (SP) ve výši 5% z VZ, a zvlášť příspěvek zaměstnavatele na SDS ve výši 9% z VZ a pak se sečtou, nebo se zaokrouhluje až celých 14% z VZ?

P.S. V zákoně o SDS jsem o zaokrouhlování příspěvku zaměstnavatele nic nenašel.

Děkuji.
Všetky, zdôrazňujem úplne všetky jednotlivé sumy poistného a príspevkov sa zaokrúhľujú na celé Sk nahor. Teda aj poistné zamestnávateľa 5% na starobné poistenie a príspevok zamestnávateľa 9% na starobné dôchodkové sporenie sa osobitne zaokrúhľujú.
Jozef Mihál
14.08.07,17:23
Chcela by som sa opytať či môžem daňový bonus za rok 2006 zamestnancom doplatiť aj teraz v augustovej výplate a či si môžem aj túto sumu zohľadniť v PREHĽADE o zrazených preddavkoch ... za 3. štvrťrok 2007. ( ak samozrejme zrazené preplatky budú nižšie ako daňový bonus a samozrejme zamestnanci za rok 2006 majú nárok na daň. bonus )
Áno .
mzdypd
15.08.07,10:02
Pekný deň,
neviem či som mala zadať túto otázku tu, ale už som tu.
Mám problém s lekárskou preventívnou prehliadkou zamestnancov:
- podľa § 19 zákona č. 126/2006 Z.z. zamestnávateľ je povinný zabezpečiť lekárske preventívne prehliadky pred nástupom do práce ako aj pri skončení pracovného pomeru. Ako poľnohospodárske družstvo máme povinnosť každého jedného zamestnanca poslať na lek. prev. prehliadku pri každom nástupe, resp. výstupe , keď veľa zamestnancov u nás pracuje sezónne - 8 mesiacov v roku?
- ako postupovať v prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru pre porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom, keď bývalý zamestnanec sa dostaví na personálne a mzdové oddelenie po určitom čase z dôvodu vybavenia záležitostí týkajúcich sa zaevidovania na ÚP a hm. zabezpečenia v nezamestnanosti?
Rencsa
15.08.07,13:27
Dobrý deň prosím Vás o pomoc pri vypočítaní čiastky exekucie podľa nového zákona. Zamestnanec má čistú mzdu za mesiac júl 8250 Sk, má manželku a strháva sa ju 1/3 zo mzdy. Podľa príkladov som to počítala a pozerala som aj jednu tabuľku u Zity4 a suma sa mi nerovná. Ďakujem za odpoveď.
abel
15.08.07,13:34
Zamestnankyňa, ktorá bola na rodičovskom príspevku, nastúpila v marci do zamestnania u nového zamestnávateľa. 20. júla však pracovný pomer ukončila a pokračuje v rodičovskom príspevku. Zamestnávateľ ju odhlásil 20. 7. 2007, ona sa išla prihlásiť na pokračovanie RP až 25. 7. 2007. Má to prerušenie v období od 21.7. do 24.7. na niečo vplyv?
Jozef Mihál
15.08.07,13:56
Mala by si dať pozor napríklad na prihlásenie sa v zdravotnej poisťovni ako poistenec štátu, ďalej v Sociálnej poisťovni ako poistenec štátu na dôchodkové poistenie...Ak sa bola prihlásiť len na úrade práce soc.vecí a rodiny a v uvedených inštitúciach nie, urobila chybu.
Janiela
16.08.07,05:27
Dobrý deň, je možné si zvýšiť VZ len na na starobné poistenie (kvôli starobnému dôchodku), príp sa ináč pripoistiť, pričom by ostatné odvody ostali nezmenené?
Ďakujem.
Jozef Mihál
16.08.07,05:31
Je možné prihlásiť sa v SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, určiť si vymeriavací základ (aktuálne najmenej 7600 Sk) a následne platiť len na:
- starobné poistenie 18%,
- v prípade účasti v starobnom dôchodkovom sporení (II. pilier) na starobné poistenie 9% a príspevok na starobné dôch.sporenie 9%,
- invalidné poistenie 6%,
- rezervný fond 4,75%.
Janiela
16.08.07,05:42
P. Mihál, a nebude sa to rušiť tak ako aj nemocenské dobrovoľné poistenie po novom roku. Tu DRAKovi som čítala, že v r. to "padne".
Jozef Mihál
16.08.07,05:50
? ...dobrovoľné poistenia v SP zostanú aj naďalej, mýlite si to zrejme s tým, že po 1.1.2008 už nebude možné dobrovoľné nemocenské poistenie využívať na znásobovanie výšky nemocenských dávok (materského) z dôvodu zavedenia stropu výšky nemocenských dávok.
saluto
16.08.07,05:56
Dobrý deň!
Prosím Vás o radu v takejto veci: Týka sa to mzdy
a náhrady mzdy za sviatok /§ 122 ZP/. AKo je to u zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní mesačnou mzdou, majú nárok na mzdu alebo náhradu mzdy za sviatok?
A ak takýto zamestnanec ktorý zvyčajne vo sviatok nepracuje, raz ten sviatok odpracuje a to napr. 10hod., na čo má nárok?
Je to zamestnanec, ktorého týždenný pracovný čas je 40 hodín a nejedná sa o nepretržitú prevádzku.
Čím viac ten paragraf čítam, tým viac som z toho zmotaná.
Ďakujem.
Jozef Mihál
16.08.07,06:02
Poprosím všetkých, ktorí chcú zadávať otázky k Zákonníku práce, aby ich zadávali do tejto témy:

http://www.porada.sk/t57315-vase-otazky-k-novele-zakonnika-prace-k-1-9-2007-a.html

Zvýšite tak prehľadnosť v databáze.
Jozef Mihál
16.08.07,06:12
...mzdy
a náhrady mzdy za sviatok /§ 122 ZP/. AKo je to u zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní mesačnou mzdou, majú nárok na mzdu alebo náhradu mzdy za sviatok?
A ak takýto zamestnanec ktorý zvyčajne vo sviatok nepracuje, raz ten sviatok odpracuje a to napr. 10hod., na čo má nárok?
Je to zamestnanec, ktorého týždenný pracovný čas je 40 hodín a nejedná sa o nepretržitú prevádzku.

Ak zamestnanec pracuje vo sviatok, zamestnancovi patrí podľa § 122 ods. 1 dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzda za prácu vo sviatok sa pritom zamestnancovi poskytne nad rámec obvyklej mesačnej mzdy.

Príklad

Zamestnanec má mesačnú mzdu 20000 Sk. V mesiaci august 2007 je 22 pracovných dní a jeden sviatok (29.8.).

Ak zamestnanec nebude pracovať 29.8., má nárok na mesačnú mzdu 20000 Sk.

Ak zamestnanec bude pracovať aj 29.8. a za tento deň nebude čerpať náhradné voľno, má nárok na mesačnú mzdu 20000 Sk, alikvótnu časť mzdy za odpracovaný sviatok (20000/21,74) a mzdové zvýhodnenie 50% priemerného denného zárobku.
saluto
16.08.07,06:13
Tú tému som si všimla, ale mala som taký pocit/možno nesprávny/, že sa jedná výhradne o oblasti, kde sa Zákonník práce k 1.9.2007 mení. Mám tú otázku ešte raz zadať do tejto témy?
saluto
16.08.07,06:15
Ruším druhú časť /otázku/ môjho posledného príspevku. Ste rýchlejší ako šíp. Ďakujem.
Jozef Mihál
16.08.07,06:22
Je to OK.

Poprosím všetkých, ktorí chcú zadávať otázky k Zákonníku práce, aby ich zadávali do tejto témy:

http://www.porada.sk/t57315-vase-otazky-k-novele-zakonnika-prace-k-1-9-2007-a.html

Zvýšite tak prehľadnosť v databáze.
Janiela
16.08.07,06:29
? ...dobrovoľné poistenia v SP zostanú aj naďalej, mýlite si to zrejme s tým, že po 1.1.2008 už nebude možné dobrovoľné nemocenské poistenie využívať na znásobovanie výšky nemocenských dávok (materského) z dôvodu zavedenia stropu výšky nemocenských dávok.

P. Mihál, presne tak som to myslela, ako ste to napísali, len som sa zle vyjadrila. Ďakujem Vám pekne za bleskovú odpoveď. Ste ozaj rýchly. Pekný deň Vám želám.
wiktoria
16.08.07,08:53
Dobrý deň,

rada by som Vás poprosila o Váš názor problém:
Zamestnanec je vo výpovednej dobe (do skončenia PP má 10 prac.dní). Má nárok na dovolenku na 9,5 dňa. Firma má už zaňho náhradu, ktorá je už zaškolená. Vedenie firmy odmieta daň zamestnancovi dovolenku. Môže mu odmietnuť možnosť čerpania dovolenky?
ďakujem
marek32
16.08.07,10:13
Dobrý deň.Chceme zamestnať občana Švajčiarska s trvalým pobytom na území Švajčiarska, pracu bude vykonávať vo Švajčiarsku. Sídlo našej firmy je na Slovensku. Ako mame postupovat ohladom platenia zdravotneho a socialneho poistenia ? A ako so zdaňovaním mzdy ?
Ďakujem
iva80
17.08.07,05:54
Ahojte poradaci,
mam mensi problem ohladom odmeny. Mam noveho zamestnanca od 2.8.2007 ale sef mu chce vyplatit odmenu teraz v auguste za mimoradny obchod. Vypocitam odvody a dan odvediem do 5 dni od vyplatenia. A ostatne odvody za august az v septembri? Keby bol zamestnancom dlhsie nie je problem ale ked nastupil len teraz nie som si ista. Vopred vam dakujem.
Hanka
17.08.07,07:51
iva80 vyplatis mu zalohu na mzdu a v riadnom mzdovom obdobi urobis odvody a dan. Samozrejme od sefa by si mala mat podklad na vyplatenie zalohy.
iva80
17.08.07,07:58
iva80 vyplatis mu zalohu na mzdu a v riadnom mzdovom obdobi urobis odvody a dan. Samozrejme od sefa by si mala mat podklad na vyplatenie zalohy.

Hanka dakujem, ano vlastne to je najjednoduchsi spôsob.
sway
18.08.07,19:32
:confused: :confused: :confused:
Prosím o radu, ak mám zamestnanca na HPP, nedostal sa do školy a prihlásil sa na denné štúdium a vzali ho.
Ukončila by som s ním HPP a môžem ho zamestnať na "brigádu študenta", ak mi prinesie potvrdenie o návšteve denného štúdia? - pomohlo by mi to v odvodoch a nemusela by som zamestnať nového nezaškoleného človeka na HPP.
Jozef Mihál
18.08.07,20:14
Áno, pokiaľ bude mať potvrdenie o návšteve školy, môže pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov.
sway
19.08.07,07:14
Moc krát vďaka Jožko :) iva
Lenuška
20.08.07,12:19
Preklasifikovanie činnosti
Daňový úrad po kontrole preklasifikoval činnosť živnostníka na závislú činnosť - rok 2003
Dorúbil daň firme, ktorá je povinná vydať "zamestnancovi" živnostníkovi opravný doklad podľa § 40 ods. 7..... /firma opravný doklad odmieta vystaviť/.
Takisto dorúbil daňový úrad - tú istú daň - živnostníkovi - preklasifikovanému na závislú činnosť. Aký postup má živnostník zaujať v odvolaní voči rozhodnutiu DÚ, ktorého príjmy boli preklasifikované? Mal DU v dodatočnom platob.výmere u živnostníka brať ohľad na to, že daň bol povinný zrážať zamestnávateľ? Môže tú istú daň od oboch subjektov?......Zatiaľ Ďakujem.
Jozef Mihál
20.08.07,12:30
Daňový úrad žiada uhradenie dane zo závislej činnosti od firmy aj od živnostníka?
Lenuška
20.08.07,12:38
áno......
Daňová kontrola začala u živnostníka.....bola prerušená, z dôvodu vykonania d.kontroly vo firme, pre ktorú pracoval.
Firme DU - preklasifikoval príjmy na závislú činnosť a dodanil ju.
Živnostníkovi obnovili d.kontrolu a "vyhodili" všetky výdavky okrem SP a ZP. a dodanili príjem po odčítaní SPaZP, preklasifikovali príjem na závislú činnosť.
Živnostník dostal tiež dodatočný platobný výmer...... je to tá istá daŇ, nie?
Bolo mi povedané, že DU musí brať do úvahy všetky skutočnosti pri vyrúbení dane.....a vlastne nebral ohľad na vyrúbenie dane živnostníkovi,že daň bol povinný platiť zamestnávateľ.
Jozef Mihál
20.08.07,12:49
Stále nerozumiem. U živnostníka DÚ vyhodil z výdavkov všetko okrem odvodov. Potom ale mal vyhodiť z príjmov ten jeho príjem od firmy - príjem zo závislej činnosti. Ak to povedzme bol jediný jeho príjem, potom základ dane = 0 (či strata) a daň = 0 ??
Lenuška
20.08.07,13:04
je mi ľúto, ale dúfam , že píšem zrozumiteľne.....
Bol to jediný príjem živnostníka. Tie príjmy mu všetky preklasifikovali na závislú činnosť. Teda príjmy len preklasifikovali...... odpočítali od nich odvody do SPaZP. a normálne vydali dodatočný platobný výmer aj živnostníkovi. Príjmy DU uznal ako príjmy ako zo závislej činnosti.
Výdavky klasifikoval ako výdavky na dosiahnuté príjmy z podnikania......takže neboli to výdavky k dosiahnutému príjmu, okrem SPaZP.
Vlastne výdavky zo živnosti neuznal , lebo k nim neboli žiadne príjmy zo živnosti.
Čiastkový základ dane podľa § 6 ods.1 písm a/ /pre r.2003 závislá činnosť/ stanovil správca dane na povedzme 500.000. Daňová povinosť 100.000.
Mne z toho vychádza, že v tom dodatočnom platobnom výmere mal zohľadniť výšku dane vyrúbenú zamestnávateľovi..........na čo sa má živnostník odvolať?
Shaman
20.08.07,13:41
Zamestnanec, ktorý má miesto výkonu v cudzine (Nemecko) a je teda vyslaný do zahranicia sa pri pripadnej kontrole zo strany zahranicneho uradu preukaze formularom E101.

Ked ma zamestnanec miesto vykonu v SR, ide do zahranicia (Nemecko) na zahranicnu pracovnu cestu. Ako sa tento preukaze pri pripadnej kontrole zo strany zahranicnych uradov? Slovenskou pracovnou zmluvou ci prikazom na ZPC asi nie. Formular E101 sa kvoli ZPC tiez nevystavuje. Viete mi poradit?
Jozef Mihál
20.08.07,19:54
Lenuška: Ak to chápem správne, má sa odvolať na to, že podľa platobného výmeru č. ... daňový úrad určil zamestnávateľovi doplatok dane zo závislej činnosti - a táto suma by sa mala danej FO zohľadniť rovnako, ako sa v daňovom priznaní FO zohľadňuje suma preddavkov zo závislej činnosti, ktoré zaplatil zamestnávateľ.
Jozef Mihál
20.08.07,19:59
Zamestnanec, ktorý má miesto výkonu v cudzine (Nemecko) a je teda vyslaný do zahranicia sa pri pripadnej kontrole zo strany zahranicneho uradu preukaze formularom E101.

Ked ma zamestnanec miesto vykonu v SR, ide do zahranicia (Nemecko) na zahranicnu pracovnu cestu. Ako sa tento preukaze pri pripadnej kontrole zo strany zahranicnych uradov? Slovenskou pracovnou zmluvou ci prikazom na ZPC asi nie. Formular E101 sa kvoli ZPC tiez nevystavuje. Viete mi poradit?
Preukáže sa slovenským preukazom poistenca a najmä európskym preukazom zdravotného poistenia.

Európsky preukaz zdravotného poistenia sa používa v prípade kratších pobytov v cudzine, ako sú služobné cesty, študijné pobyty alebo aj dovolenky.
Lenuška
21.08.07,04:13
Lenuška: Ak to chápem správne, má sa odvolať na to, že podľa platobného výmeru č. ... daňový úrad určil zamestnávateľovi doplatok dane zo závislej činnosti - a táto suma by sa mala danej FO zohľadniť rovnako, ako sa v daňovom priznaní FO zohľadňuje suma preddavkov zo závislej činnosti, ktoré zaplatil zamestnávateľ.
ÁNO, Ďakujem.......len neviem prečo to správca dane hneď nezohladnil, ked vydal živnostníkovi dodatočný platobný výmer. Dúfam, že to v odvolaní zohladní. Živnostník by mal podať dodatočné daňové priznanie .....ale zamestnávateľ mu odmieta vydať opravný doklad Potvrdenie .....čo toto potvrdenie môže nahrádzať? Pozn. zamestnávateľ ešte daň nezaplatil,má odklad 1 rok. Ale v podstate má právoplatné dodatočný platobný výmer a je povinný živnostníkovi potvrdenie o zdaniteľnej mzde vydať, bez ohľadu na zaplatenie dane , a vyčísliť v ňom zrazené preddavky...podľa § 40 odst. 7...
Stvorka
21.08.07,07:04
Všetci používatelia DRAKa, ktorý sa chcú DRAKa na niečo opýtať z oblasti miezd, odvodov a daní z príjmov fyz.osôb - tu je priestor na Vaše otázky.

Otázku zadajte vo forme ďalšieho príspevku v tejto téme. V rámci časových možností Vám kolektív autorov odpovie v sekcii "Praktické príklady".
Dobrý deň, chcela by som poradiť ohľadom práce nadčas u zamestnancov so skráteným úväzkom. Je možné im nadčas zaplatiť spolu s príplatkom?
pdtrstenik
21.08.07,07:35
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako sa vypočíta materské žene, ktorá porodila dieťatko 25. 07. 2005 /je zamestnaná/, poberala materské 28 týždňov, potom nastúpila na rodičovskú dovolenku. Toho času je tehotná a nástup na materskú dovolenku má 02. 10.2007. Ďakujem veľmi pekne.
maruska001
21.08.07,09:07
§129 ZP
Dobry den,
chcela by som sa opýtať, ako ma zamestnavatel postupovat v pripade ze pri ukonceni PP poziada zamestnanec o vyplatenie mzdy podla §129 ods.3, je jeho povinnostou to vyplatit v posledny den trvania PP alebo ju moze vyplatit v termine podla §129 ods.1?

dakujem
Jozef Mihál
21.08.07,09:43
§129 ZP
Dobry den,
chcela by som sa opýtať, ako ma zamestnavatel postupovat v pripade ze pri ukonceni PP poziada zamestnanec o vyplatenie mzdy podla §129 ods.3, je jeho povinnostou to vyplatit v posledny den trvania PP alebo ju moze vyplatit v termine podla §129 ods.1?

dakujem
Do 31.8.2007 musí zamestnávateľ vyplatiť mzdu zamestnancovi, ktorému skončil PP, v deň skončenia PP - ak sa so zamestnancom nedohodne inak.

To platí aj po 1.9.2007, pričom ak sa so zamestnancom dohodnú, výplata mzdy môže byť po dni, kedy skončil PP, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúco po dni skončenia pracovného pomeru.
Jozef Mihál
21.08.07,09:46
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako sa vypočíta materské žene, ktorá porodila dieťatko 25. 07. 2005 /je zamestnaná/, poberala materské 28 týždňov, potom nastúpila na rodičovskú dovolenku. Toho času je tehotná a nástup na materskú dovolenku má 02. 10.2007. Ďakujem veľmi pekne.

Momentálne má v zamestnaní rodičovskú dovolenku, to znamená, že materské s aje vypočíta z pravdepodobného zárobku, ktorý by mala teraz, keby nebola na rodičovskej dovolenke.

Pozrite si toto:

http://www.porada.sk/t34494-materske-retazovy-porod.html

v zásade to platí aj teraz.
Jozef Mihál
21.08.07,09:48
Dobrý deň, chcela by som poradiť ohľadom práce nadčas u zamestnancov so skráteným úväzkom. Je možné im nadčas zaplatiť spolu s príplatkom?
Komplexný rozbor ustanovení o mzde, mzde za prácu nadčas atď pripravujem v tomto týždni.
Jozef Mihál
21.08.07,09:49
ÁNO, Ďakujem.......len neviem prečo to správca dane hneď nezohladnil, ked vydal živnostníkovi dodatočný platobný výmer. Dúfam, že to v odvolaní zohladní. Živnostník by mal podať dodatočné daňové priznanie .....ale zamestnávateľ mu odmieta vydať opravný doklad Potvrdenie .....čo toto potvrdenie môže nahrádzať? Pozn. zamestnávateľ ešte daň nezaplatil,má odklad 1 rok. Ale v podstate má právoplatné dodatočný platobný výmer a je povinný živnostníkovi potvrdenie o zdaniteľnej mzde vydať, bez ohľadu na zaplatenie dane , a vyčísliť v ňom zrazené preddavky...podľa § 40 odst. 7...

Presne tak, "zamestnancovi" je povinný vydať potvrdenie, ak by s tým bol problém, treba to v tomto duchu riešiť v spolupráci s DÚ. Samozrejme, že nebude platiť daň dvakrát.
Lenuška
21.08.07,10:23
zatiaľ ďakujem.......
bredikova
21.08.07,11:29
Naša zamestnankiňa bude mať od 1.10.2007 do 31.3.2008 neplatené voľno - ide pracovať do cudziny. Viem ako je to zo SP - prerušuje sa . Zdravotné sa bude platiť z minimálnej mzdy?
Bude platiť zamestnancec aj zamestnávateľ?
Ako budem daný prípad uvádzať na tlačivách do SP a ZP?
A ešte by som poropsila o radu , ak táto dievčina nebodaj otehotnie nebude mať nejaké problémy s vyplácaním materskej?
Čo by mala spraviť aby mala dobrú materskú a bezproblémov.
Zatial ďakujem.
Jozef Mihál
21.08.07,11:49
Na zdravotné poistenie sa budú platiť preddavky (zamestnanec i zamestnávateľ) z minimálnej mzdy a v ročnom zúčtovaní sa to zrejme vráti vo forme preplatku.

http://www.porada.sk/t52087-rzzp-kedy-sa-zamestnancovi-oplati-podat-zuctovanie-dobrovolne.html?styleidd=5


Do SP ohlásite prerušenie poistenia.

Do ZP neohlasujete nič, platíte preddavky "akokeby nič" len s tým, že príjem je nula a vymeriavací základ je minimálna mdza (8100).

Ak otehotnie, s materskou problém asi bude, záleží to na tom, ako presne bude vyzerať novela zákona o soc.poistení od 1.1.2008.

...ale predsa ak otehotnie tak pred pôrodom ešte stihne prísť na Slovensko a znova začal platiť do SP ako zamestnankyňa, ak dobre uvažujem, to by potom znamenalo že nárok na materské z nem.poistenia zamestnanca mať bude (ak bola nem.poistená v zamestnaní aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom).
bredikova
21.08.07,14:22
Ďakujem. Ešte otázočka. Pýtala sa ma , či sa má príhlásiť ako dobrovolne poistená na nemocenské alebo dôchodkové, keby sa tam zdržala viac. Čo radíte.
Jozef Mihál
21.08.07,18:11
Ak má v zamestnaní príjem relatívne nízky a plánuje otehotnieť, dobrovoľné nem.poistenie veľmi odporúčam. Dobrovoľné dôchodkové poistenie v tomto veku určite nie.
MS77
22.08.07,05:01
dobry den, mam este jednu otazocku v
v suvislosti z RZZP ci som postupovala správne. Prave pripravujem oznámenia o preplatkoch a nedoplatkoch zamestnancov a neviem ci som správne vyplnila tlacivo.
Zamestnanec (cudzí štátny príslušník-mal povoleny pobyt na území SR) a na území SR mal príjmy len zo závislej činnosti a to
1. zamestnávatel ...1.1.-30.6.2006 - príjmy 1086987, poistné za zamestnanca - 11 394, poistné za zamestnávateľa 28488,-
2. zamestnávatel ...1.9.-31.12.2006 - príjmy 280000, poistné za zamesntnaca ...7596, poistné zamestnávateľ 18 992,-
Použila som tlačivo S a vyšlo mi nasledovné
1. zamestnávateľ - nedoplatok 16 813 Sk
2. zamestnávateľ - preplatok 7322 Sk
a celkovo za zamestnanca nedoplatok 3799,-Sk
Obdobie od 1.7. do 31.8.2006 nemám vykryté, pretoze v tomto období nepracoval na území SR. Postupovala som správne? Nepaci sa mi ze u jedného zamestnávatela mu vysiel nedoplatok a u druheho preplatok? Dakujem
Jozef Mihál
22.08.07,05:28
MS77:

Postupovali ste správne.

Zamestnávateľom by v prípade takto vysokých príjmov mali v zásade vyjsť preplatky, záleží však na tom, ako boli platené preddavky. U 1. zamestnávateľa zrejme boli mesiace, kedy príjem bol výrazne pod 47475 Sk.
MEDKO
22.08.07,05:47
Dobrý deň.Prosím o pomoc pre nasledujúci príspevok.Majiteľ firmy FO sa rozhodol, že 31.12.2007 ide zrušiť prevádzku. Je v dôchodkovom veku má 66rokov.Budovu aj pozemky kúpil tento rok ako súkromná osoba, ktoré chce predať.Účtuje v JÚ a skladové zásoby sa pohybujú okolo 500tis.Má 3 zamestnancov a je plátca DPH.Chela by som radu čo všetko máme urobiť aké kroky podniknúť čo sa týka zamestnancov,skladu,predaja budovy s pozemkami a pod.Ďakujem.
Jozef Mihál
22.08.07,06:35
Vyjadriť sa viem k zamestnancom.

So zamestnancami treba samozrejme v súlade so Zákonníkom práce ukončiť pracovný pomer.

K tomu pozrite tému:

http://www.porada.sk/t58682-skoncenie-pracovneho-pomeru.html

Ak bude riešiť ukončenie PP výpoveďou, treba si uvedomiť, že výpovedná doba trvá dva alebo tri mesiace (viď vyššie zalinkovaná téma).

Pri ukončení pracovných pomerov nesmie zamestnávateľ zabudnúť odhlásiť ich zo Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne. Ak už nebude zamestnávať žiadnych zamestnancov, odhlási sa aj na DÚ ako platiteľ príjmov zo závislej činnosti.
MS77
22.08.07,08:05
MS77:

Postupovali ste správne.

Zamestnávateľom by v prípade takto vysokých príjmov mali v zásade vyjsť preplatky, záleží však na tom, ako boli platené preddavky. U 1. zamestnávateľa zrejme boli mesiace, kedy príjem bol výrazne pod 47475 Sk.
Dobry den, praveze v kazdom mesiaci mal príjmy výrazne nad 47475 Sk. a u 1. mi vysiel nedoplatok a u druheho preplatok, odvody mal z maximalnych VZ. Neviem si to logicky zdovodnit.
PD SILADICE-Ilovičová
22.08.07,08:16
prosím o odpoved na nasledovný problém: Zamestnanec-nečlen družstva ukončil 31,7,2007 pracovný pomer, mal vyplatenú náhradu za nevyčerpanú dovolenku z min. roku a aj z tohto roku, keď som mu išla robiť ELDZ, tak som zistila, že náhradu za nevyč. dovolenku z min. mu dalo do VZ na starobné poistenie a náhradu za nevyč. dovolenku z tohto roku nie. Predpokladám, že to nie je správne, podla môjho názoru by ani min. rok ani tento rok nemal ísť do VZ. Je môj názor správny?
saman
22.08.07,08:31
Mám neštandardný prípad.

Zamestnanec českej s.r.o. bude cca rok vykonavať prácu na Slovensku, mzdu mu bude platiť česká firma, pôjde o dlhodobú služobnú cestu s nárokom na diety, prenajme sa mu byt tu na Slovensku.
Otázočka: Aké povinnosti má voči slovenskej Sociálnej a zdravotnej poisťovni?

Podľa mňa žiadne. Dobre si myslím? Ďakujem.
pdtrstenik
22.08.07,10:08
prosím o radu, niekde som čítala, že začínajúce firmy /prvý rok/- v rámci podpory zamestnávania, nemusia platiť odvody do soc. a zdravotnej poisťovne. ak je na tom čosi pravdy - prosím poraďte, kde by som mohla nájsť bližšie informácie. ďakujem!
Milen
22.08.07,11:33
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na výpoveď dohodou /medzi zamestnávateľom a zamestnancom/ v čase tzv. "ochrannej lehoty" - teda bezprostredne po ukončení PN. Je takáto výpoveď platná? Obe zainteresované strany, akceptujú výpoveď dohodou. ide mi o to, aby pracovníčka neskôr nenapadla túto výpoveď, keďže plynie v čase ochrannej lehoty.
Ďakujem
Jozef Mihál
22.08.07,13:26
Dobry den, praveze v kazdom mesiaci mal príjmy výrazne nad 47475 Sk. a u 1. mi vysiel nedoplatok a u druheho preplatok, odvody mal z maximalnych VZ. Neviem si to logicky zdovodnit.
Potom musíte mať niekde v zúčtovaní chybu. Ak v oboch zamestnaniach platil maximálne možné preddavky, ak súčet jeho príjmov bol cez milión Sk, musí mať preplatky on i obaja zamestnávatelia. Pozrite v DRAK-ovi príklady na tlačivo S - SA.
Jozef Mihál
22.08.07,13:29
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na výpoveď dohodou /medzi zamestnávateľom a zamestnancom/ v čase tzv. "ochrannej lehoty" - teda bezprostredne po ukončení PN. Je takáto výpoveď platná? Obe zainteresované strany, akceptujú výpoveď dohodou. ide mi o to, aby pracovníčka neskôr nenapadla túto výpoveď, keďže plynie v čase ochrannej lehoty.
Ďakujem

Ochranná lehota má význam len pri skončení pracovného pomeruy výpoveďou.

Citujem z príspevku http://www.porada.sk/t58682-skoncenie-pracovneho-pomeru.html :

Dohoda o skončení pracovného pomeru (§ 60)

Zamestnávateľ a zamestnanec sa kedykoľvek môžu dohodnúť na skončení pracovného pomeru. V takom prípade pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

Dohoda o skončení pracovného pomeru musí byť uzatvorená písomne a v dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
Jozef Mihál
22.08.07,13:38
prosím o radu, niekde som čítala, že začínajúce firmy /prvý rok/- v rámci podpory zamestnávania, nemusia platiť odvody do soc. a zdravotnej poisťovne. ak je na tom čosi pravdy - prosím poraďte, kde by som mohla nájsť bližšie informácie. ďakujem!
Odvody za svojich zamestnancov platiť musí každá firma, nevylučujem, že v zákone o zamestnanosti (5/2004) je nejaká forma takejto podpory.
Jozef Mihál
22.08.07,14:18
Zamestnanec-nečlen družstva ukončil 31,7,2007 pracovný pomer, mal vyplatenú náhradu za nevyčerpanú dovolenku z min. roku a aj z tohto roku, keď som mu išla robiť ELDZ, tak som zistila, že náhradu za nevyč. dovolenku z min. mu dalo do VZ na starobné poistenie a náhradu za nevyč. dovolenku z tohto roku nie. Predpokladám, že to nie je správne, podla môjho názoru by ani min. rok ani tento rok nemal ísť do VZ. Je môj názor správny?

Podľa výkladu, ktorý v takýchto prípadoch používa Sociálna poisťovňa, náhrada za nevyčerpanú dovolenku starého roka i aktuálneho roka má byť zahrnutá do vymeriavacieho základu na sociálne poistenie.

Podľa môjho názoru by náhrada za nevyčerpanú dovolenku (starého i aktuáleho roka) nemala ísť do VZ, pretože nejde o príjem za vykonanú prácu a je to náhrada mzdy, ktorá nie je vymenovaná v § 138 ods.1 písmeno c) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"Vymeriavací základ zamestnanca je ... c) náhrada mzdy za dovolenku na zotavenie, náhrada mzdy za sviatok, náhrada mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu, 73)"
Jozef Mihál
22.08.07,14:22
Mám neštandardný prípad.

Zamestnanec českej s.r.o. bude cca rok vykonavať prácu na Slovensku, mzdu mu bude platiť česká firma, pôjde o dlhodobú služobnú cestu s nárokom na diety, prenajme sa mu byt tu na Slovensku.
Otázočka: Aké povinnosti má voči slovenskej Sociálnej a zdravotnej poisťovni?

Podľa mňa žiadne. Dobre si myslím? Ďakujem.
Môj názor je opačný. Žiaľ momentálne nemám čas obšírnejšie to vysvetliť, snáď Vám bude stačiť materiál uverejnený na webe Sociálnej poisťovne:

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1561
saman
22.08.07,15:41
Dakujem. K zdravotnemu poisteniu existuje tiez nieco podobne na nete?
Jana Motyčková
22.08.07,16:59
Naša zamestnankiňa bude mať od 1.10.2007 do 31.3.2008 neplatené voľno - ide pracovať do cudziny. Viem ako je to zo SP - prerušuje sa . Zdravotné sa bude platiť z minimálnej mzdy?
Bude platiť zamestnancec aj zamestnávateľ?
Ako budem daný prípad uvádzať na tlačivách do SP a ZP?
A ešte by som poropsila o radu , ak táto dievčina nebodaj otehotnie nebude mať nejaké problémy s vyplácaním materskej?
Čo by mala spraviť aby mala dobrú materskú a bezproblémov.
Zatial ďakujem.
Ak ide pracovať oficiálne a tou cudzinou je EÚ, musí si vybaviť na Ústredí SP preukaz E101, kde jej určia príslušnosť k právnym predpisom ohľadne sociálneho zabespečenia - predpisy ktorej krajiny sa na ňu budú vzťahovať.
michelle84
23.08.07,16:45
Pôvodca textu príspevku: michelle84 http://www.porada.sk/images/drak/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/37548-vase-zelania-na-vypracovanie-otazok-post510507.html#post510507)
Dobrý deň, viete mi bližšie popísať, aké zmeny sú navrhnuté v novele o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html) poistení, čo sa týka vdovských a sirotských dôchodkov? Prezrela som si návrh na Vami odporúčanej stránke na ministerstve, ale veľa som z toho nepochopila. Ďakujem veľmi pekne.
Prepáčte, ale zmeny navrhované v novele zákona o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html) poistení ohľadom vdovských a sirotských dôchodkov som si neanalyzoval, ak tak učinil niekto iný, sám rád privítam jeho rozbor.


Nikto sa bližšie nevenoval zmenám vdovských a sirotských dôchodkov? Vie mi niekto bližšie popísať, aké zmeny sa chystajú? Ďakujem.
Gituška
23.08.07,18:02
možno to tu už bolo, ale už asi hodinu to hľadám a nenašla som ohľadom toho nič. Môjmu kamarátovi dneska vrátili RZZP (http:///), lebo to podal na nesprávnom tlačive. Podal to na B a mal to podať na S. Bol SZČO, ale dostal aj odmenu ako konateľ a to vo výške 5 mil. Na DÚ odviedol prislúchajúcich 950 tis daň zo mzdy, a prihlásil sa od 16.12.2006 do 31.12.2006 na ZP a odviedol aj ZP vo výške z max. vym.základu 6647. Ako to teraz opravím? Samozrejme potrebuje Doklad o výške príjmu, ale aké potom zaplatí ZP ? Neviem si s tým naozaj radu.
Biskupský úrad ZD ECAV
24.08.07,07:33
jeden zamestnávateľ a dva rôzne pracovné pomery
Môže od platnosti nového ZP zamestnávateľ zamestnávať tú istú zametnankyňu pracujúcu v administratíve na 40 hod. týždenný prac. úväzok a na iný druh práce (upratovanie) na druhú pracovnú zmluvu a to konkrétne na polovičný pracovný úväzok, 20 hod. týždenne? Má zamestnankyňa nárok v polovičnom pracovnom úväzku pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase nárok na stravné lístky, samozrejme ak v uvedenom dni odpracuje viac ako 4 hod.?
Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
24.08.07,08:44
možno to tu už bolo, ale už asi hodinu to hľadám a nenašla som ohľadom toho nič. Môjmu kamarátovi dneska vrátili RZZP (http:///), lebo to podal na nesprávnom tlačive. Podal to na B a mal to podať na S. Bol SZČO, ale dostal aj odmenu ako konateľ a to vo výške 5 mil. Na DÚ odviedol prislúchajúcich 950 tis daň zo mzdy, a prihlásil sa od 16.12.2006 do 31.12.2006 na ZP a odviedol aj ZP vo výške z max. vym.základu 6647. Ako to teraz opravím? Samozrejme potrebuje Doklad o výške príjmu, ale aké potom zaplatí ZP ? Neviem si s tým naozaj radu.

Podá dodatočné RZZP na tlačive S + list SA za konateľa a SB za SZČO. Na tlačive SA vyjde nedoplatok zamestnávateľa (10%), t.j. firmy, v ktorej je konateľom. Túto sumu oznámi zamestnávateľovi do 31.8. a firma to uhradí do ZP a zároveň to uvedie na oznámení zamestnavateľa zdravotnej poisťovni. Suma, ktorá bude uvedená v p.S33 bude jeho nedoplatok alebo preplatok a toto si on vyrovná so ZP.
Jana Motyčková
24.08.07,08:51
jeden zamestnávateľ a dva rôzne pracovné pomery
Môže od platnosti nového ZP zamestnávateľ zamestnávať tú istú zametnankyňu pracujúcu v administratíve na 40 hod. týždenný prac. úväzok a na iný druh práce (upratovanie) na druhú pracovnú zmluvu a to konkrétne na polovičný pracovný úväzok, 20 hod. týždenne? Má zamestnankyňa nárok v polovičnom pracovnom úväzku pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase nárok na stravné lístky, samozrejme ak v uvedenom dni odpracuje viac ako 4 hod.?
Ďakujem za odpoveď
Aj po novele ZP je tento spôsob zamestnania v dvoch PP možný. Novela nelimituje pracovný čas v úhrne z viacerých pracovných pomerov. Aj pri nižšom pracovnom úväzku za deň, kedy zamestnankyňa odpracuje viac ako štyri hodiny má nárok na stravný lístok. Zamestnávateľ navyše môže podľa ZP_§152_ods.7_pism.c) rozsíriť okruh osôb, ktorým zabezpečí stravovanie napr. aj na zamestnancov ktorí odpracujú menej ako 4 hodiny.
Heni
27.08.07,10:46
rada by som poznala váš názor:
podnikateľovej manželke končí predĺžená rodičovská dovolenka 25.8.07.
od 1.9.07 ju chce podnikateľ zamestnať. Je to možné (kvôli čo najnižším odvodom) aj na dohodu o prac. činnosti? alebo je výhodnejší prac. pomer na kratší prac. čas?

to ukončenie rodičovskej dovolenky k 25.8. je treba niekde nahlasovať? (soc. poist. alebo UPSVAR?)

od 1.9.07 by ju teda trebalo nahlásiť do SP, ZP ako každého iného zamestnanca, dovtedy ako postupovať?

dakujem.
anarchy
28.08.07,08:26
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či je podľa Vás možné akcetovať pre preukázanie nároku na 5 týždňov dovolenky (15 rokov pracovného pomeru po 18.roku) výpis zo Sociálnej poisťovne o dobe dôchodkového poistenia.

Ďakujem pekne vopred za radu.

Jana
TomosP
28.08.07,14:25
Zaokrouhlování náhrady příjmu při DPN - jak je to správně?

Zákon o náhradě příjmu 462/2003 Z.z. říká v jednotlivých paragrafech


§ 7
(2) Náhrada príjmu sa poskytuje za kalendárne dni od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najdlhšie do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti."


§ 8
(1) Výška náhrady príjmu je v období
a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25% denného vymeriavacieho základu zamestnanca a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55% denného vymeriavacieho základu.

Z toho plyne, že vzhledem k tomu, že DVZ je na 4 desetinná místa, je i výše náhrady příjmu za jednotlivý kalendářní den vypočítána na 4 desetinná místa


§ 10
(1) Náhrada príjmu sa vypláca vo výplatných termínoch, ktoré sú určené na výplatu mzdy, platu, odmeny za prácu alebo služobného príjmu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom si zamestnanec uplatnil nárok na náhradu príjmu.
(2) Suma náhrady príjmu sa zaokrúhľuje na celé slovenské koruny nahor.

Zdá se tedy, že se zaoukrouhluje teprve celková suma náhrad příjmu vyplácená za výplatní období (takto o tom hovoří např. i Mzdová učtáreň od Verlag Dashofer - /.. až výsledná suma dávky vyplatená v jednotlivých kalendárnych mesiacoch sa zaokrúhľuje na celé SK nahor/).
Znamená to tedy, že má-li zaměstnanec během měsíce např. 2 krátkodobé DPN, náhrada příjmu se zaoukrouhlí na Sk nahoru až po sečtení náhrad příjmu za kalendářní dny (vždy max. 10) obou DPN?
Jinými slovy - zaokrouhluje se suma náhrady příjmu za každé jednotlivé období DPN (za každou nemoc) nebo jednou za celý měsíc ?

Poradíte, jak je to správně - a jak je to v praxi?
atka4
30.08.07,10:27
Prosím Vás o usmernenie.

Zamestnávame zamestnancov so ZP. V prípade poskytnutia pracovného voľna bez náhrady mzdy-ZP §141, alebo neplateného voľna, zvyšujeme - upravujeme VZ na ZP (kedy sa nekráti VZ):
1. do výšky dohodnutej mesačnej mzdy
2. do výšky min. VZ, t.j. 7.600,- Sk
3. do výšky min. mzdy, ktorá sa pre zamestnancov so ZP znižuje na 75% a 50% podľa miery postihnutia

Zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou, a to vo výške 7.000,- Sk - 7.600,- Sk.

Zaujíma ma tiež úprava tohto VZ v prípade poskytnutia pracovného voľna bez náhrady mzdy-ZP §141 v trvaní niekoľkých hodín.

Ďakujem
SlavkaS
30.08.07,15:12
Dobrý deň,

prosím Vás o radu pri nasledovnom.

Aké podmienky musí splniť občas SR s dvojitým občianstvom / druhé má v USA/, aby mohol poberať rodinné prídavky v SR.

Vopred ďakujem
GABAZ
31.08.07,07:02
Dobrý deň prajem, možno to tu už bolo, ale už asi dve hodiny hľadám a nenašla som ohľadom toho nič. Sestra je zamestnaná v slovenskej sro od minulého roka. Tento rok ju slovenská sro vyslala od júna do sesterskej sro do Českej republiky,ale pracovnú zmluvu ma so slovenskou sro, ktorá jej vystavuje a vypláca mzdu nasledovne: základná mzda plus sviatky plus dovolenka plus pripadne prémie, z toho jej vypočíita slovenské odvody. Tento základ pošle v skk do Prahy, kde oni vypočítajú z toho zálohu na daň podľa českej legislatívy v czk, prepočítajú kurzom naspäť na skk, túto daň jej zrazia a mzdu vyplatia. Postupujú správne. Aké prípadné povinnosti jej vyplývajú na konci roka? Ďakujem pekne za odpoveď.
Romca
02.09.07,19:05
Dobrý deň,
môžete mi prosím odpovedať v súvislosti s návrhom o novele zákona o sociálnom poistení ? Dopočula som sa, že by sa mali zmeniť maximálne vymeriavacie základy z trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy, pôvodne sa navrhovalo zrušiť maximálne vymeriavace základy pre starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond.
Prosím zodpovedať akých poistení by sa mali týkať zvýšené maximálne vymeriavacie základy ak by sa prijal vyšší spomínaný max. vym.zakl. /4-násobok ..../
ďakujem.
saluto
03.09.07,07:45
Dobrý deň!
Chcela by som poprosiť o radu. Ak má zamestnanec v pracovnej zmluve určenú hodinovú mzdu 50,- Sk/hodinu, platí pre neho aj prepočítavanie priemerky za predchádzajúci štvrťrok na účely náhrad za dovolenky a sviatky? Za predchádzajúci štvrťrok mu vyšla priemerka 54,79. Možno som zle položila otázku, takže asi lepšie na príklade:
Ide mi o tento konkrétny prípad:/mesiac august 2007/
plánované 23 dní/184 hodín
sviatok 1 deň/ 8 hodín 438 Sk
dovolenka 6 dní/ 48 hodín 2.630 Sk
odpracované 16 dní/128 hodín 6.400 Sk
Pri výpočte jeho mzdy mi dopočítava do minimálnej mzdy
čiastku 320,- Sk a neviem, či je to správne alebo nie.
Spolu hrubá mzda 9788,- Sk.
Je to v poriadku? Vopred ďakujem.
pzvar
03.09.07,08:09
Dobrý deň.
Prosím o radu ako stanoviť mieru zavinenia zamestnanca v % pri pracovnom úraze? (Tlačivo Sociálnej poisťovne "Oznámenie poistnej udalosti", bod 20).
Pracovný úraz bol spôsobený neopatrnosťou zamestnanca.
Nikde som nenašla žiadne kritériá alebo vysvetlivky.
Vie niekto poradiť ako na to?

Vopred ďakujem.
pdmagura.ak
03.09.07,08:21
Dobrý deň, mám zamestnanca, ktorému vyplacam daňový bonus na dieťa. Dieťa študuje na VŠ, ak do dnešného dňa mi nepredložil potvrdenie o ukončení štúdia, pýtala som sa ho kedy ukončí, dňa 5. 9. 2007 má poslednú škúšku.
Uvažujem správne, ak za mesiac august 2007 mu v septembri vyplatím DB a ďalej už nie.
Ďakujem
eevvaa
03.09.07,10:25
Prosím o radu, dá sa vyplatiť dohodárovi po skončení DoVP akýsi " bonus " ( pri mzdách z HPP je to mesačná odmena) za vykonanú prácu teraz v septembri za august. V júli a júni už nepracoval, dohoda skončila 30.6.2007.
Ďakujem
mzdypd
03.09.07,11:05
Nikto nevie odpovedať na moju otázku č. 1225?
Jozef Mihál
03.09.07,11:17
Prosím o radu, dá sa vyplatiť dohodárovi po skončení DoVP akýsi " bonus " ( pri mzdách z HPP je to mesačná odmena) za vykonanú prácu teraz v septembri za august. V júli a júni už nepracoval, dohoda skončila 30.6.2007.
Ďakujem
Odmena za prácu dohodu o vykonaní práce je vecou dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom, takže možné to je.
Jozef Mihál
03.09.07,11:20
Dobrý deň, mám zamestnanca, ktorému vyplacam daňový bonus na dieťa. Dieťa študuje na VŠ, ak do dnešného dňa mi nepredložil potvrdenie o ukončení štúdia, pýtala som sa ho kedy ukončí, dňa 5. 9. 2007 má poslednú škúšku.
Uvažujem správne, ak za mesiac august 2007 mu v septembri vyplatím DB a ďalej už nie.
Ďakujem
Pozrite tu: http://www.porada.sk/t53905-koniec-skolskeho-roka-absolventi-ss-vs-pridavky-danovy-bonus-zdr-poistenie.html