Jozef Mihál
03.09.07,14:25
Dobrý deň,
môžete mi prosím odpovedať v súvislosti s návrhom o novele zákona o sociálnom poistení ? Dopočula som sa, že by sa mali zmeniť maximálne vymeriavacie základy z trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy, pôvodne sa navrhovalo zrušiť maximálne vymeriavace základy pre starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond.
Prosím zodpovedať akých poistení by sa mali týkať zvýšené maximálne vymeriavacie základy ak by sa prijal vyšší spomínaný max. vym.zakl. /4-násobok ..../
ďakujem.
Novela zákona o soc. poistení bola doručená do Národnej rady a jej aktuálne znenie pred prerokovaním a prípadným schválením nájdete na www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk).

Z toho, na čo sa pýtate:

Max. VZ sa má zvýšiť na štvornásobok priemernej mzdy pre odvody na:
- starobné, invalidné poistenie,
- poistenie v nezamestnanosti,
- rezervný fond.

Max.VZ má zostať vo výške 1,5-násobku priemernej mzdy pre odvody na:
- nemocenské poistenie,
- garančné poistenie.

Max.VZ nie je a nebude stanovený pre odvody na úrazové poistenie.

Ministerstvo zdravotníctva neplánuje zvýšiť max. VZ pre odvody na zdravotné poistenie.
alveryst
03.09.07,15:39
Dobrý deň. Spracovávala som RZZP typ X s pomocou DRAK-a. Téma: Vaše otázky k príkladom na RZZP 206 - odpoveď č. 189 aj s tlačivom. (obdobný príklad). Dnes mi volali zo ZP APOLLO, že v liste XB - oddiel III - stĺpce B23,B24,B25 majú byť vypísané VZ odo dňa platnosti ŽL - 6900 Sk alebo alikvótna časť. Mne bez vypísania týchto stĺpcov vyšiel nedoplatok 6620 SKK a im 10.286 SKK. Upresním dáta klienta: zamestnaný v pp od 1.1.2006 do 31.12.2006, úhrn preddavkov zamestnanca 1152 SKK, úhrn príjmov podľa § 13 ods. 1 až 4 = 28800, minimálny VZ zo zamestnania každý mesiac 2400 SKK, hrubá mzda tiež 2400 SKK.
Podniká od 10.2.2006 do 31.12.2006 - 325 dní. Dosiahol stratu v roku 2006 vo výške 294.413 SKK. V oddieli III som vypísala len stĺpce B21 - dni:0/19/31/30/31 ..., B22: 0/4683/6900/6900 ... V roku 2006 nebol DPN. Poisťovni vyšiel X36 (koef min 1,0 mne 0,641709)
Prosím o správne vyplnenie tlačiva. Ďakujem pekne.
tonkat
03.09.07,19:12
V júlových výplatách nebol uplatnený nový daňový bonus vo výške 555,- ale starý 540,-. Ako možno vysporiadať tento rozdiel u jednotlivých zamestnancoch? V nasledujúcom mesiaci, alebo až pri ročnom zúčtovaní? Ďakujem
Jana Motyčková
04.09.07,07:09
Dobrý deň. Spracovávala som RZZP typ X s pomocou DRAK-a. Téma: Vaše otázky k príkladom na RZZP 206 - odpoveď č. 189 aj s tlačivom. (obdobný príklad). Dnes mi volali zo ZP APOLLO, že v liste XB - oddiel III - stĺpce B23,B24,B25 majú byť vypísané VZ odo dňa platnosti ŽL - 6900 Sk alebo alikvótna časť. Mne bez vypísania týchto stĺpcov vyšiel nedoplatok 6620 SKK a im 10.286 SKK. Upresním dáta klienta: zamestnaný v pp od 1.1.2006 do 31.12.2006, úhrn preddavkov zamestnanca 1152 SKK, úhrn príjmov podľa § 13 ods. 1 až 4 = 28800, minimálny VZ zo zamestnania každý mesiac 2400 SKK, hrubá mzda tiež 2400 SKK.
Podniká od 10.2.2006 do 31.12.2006 - 325 dní. Dosiahol stratu v roku 2006 vo výške 294.413 SKK. V oddieli III som vypísala len stĺpce B21 - dni:0/19/31/30/31 ..., B22: 0/4683/6900/6900 ... V roku 2006 nebol DPN. Poisťovni vyšiel X36 (koef min 1,0 mne 0,641709)
Prosím o správne vyplnenie tlačiva. Ďakujem pekne.
V stĺpci B23 sa uvádzajú "Dni obdobia z p.B04 (kedy bol SZČO), keď poistenec nebol zamestnancom a nebol poistencom štátu ...". Keďže vo Vašom prípade bol zamestnancom celý rok, nebol zamestnancom 0 dní, t.j. v stĺpci B23 musia byť všade 0. Obdobne stĺpce B24 a B25. Tlačivo ste vyplnili správne, neostáva Vám asi nič iné, iba poučiť zdravotnú poisťovňu.

Ešte snáď vysvetlenie na čo sa tie stĺpce používajú - zákon hovorí v §13 ods.8, že v období kedy je poistenec čistou SZČO sa do úhrnu VZ započíta najmenej minimálny základ SZČO (čo bolo zjednodušene 6900 Sk mesačne). Stĺpce B23 a B24 slúžia na vyčíslenie tohoto minimálneho základu čistej SZČO - použije sa potom v B33 (navýšenie VZ na minimum). Keďže ale Váš poistenec nebol čistou SZČO, z tohoto dôvodu sa jeho VZ tu neupravuje na minimum. Upravuje sa až v súbehu so zamestnaním podľa §13 ods.9 písm. c) za bodkočiarkou - a na to slúži koeficient Kmin.
Analytik1
04.09.07,07:55
Dobrý deň.
Chcem Vás poprosiť o Váš názor pre posúdenie toho, čo sa považuje za výkon práce v súvislosti s § 144 ods. 3.

§ 144 ods. 3 znie:
Ako výkon práce sa posudzuje čas,
a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci s výnimkou času pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca, ak sa vopred dohodlo jeho nadpracovanie, a času po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy,

Otázka znie:
Možno považovať čas, po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy za výkon práce a vzniká teda za tento čas nárok na dovolenku alebo nie?
Julia9
04.09.07,09:16
Dobrý deň.
Aj keď nemáme zatiaľ povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím, chceli by sme takéhoto človeka (resp. aj viacerých) zamestnať, ale nevieme ako máme postupovať. Máme s konkrétnou ponukou kontaktovať príslušný úrad práce, resp. na koho sa máme obrátiť? Aké ďalšie povinnosti voči takémuto zamestnancovi máme ako zamestnávateľ? Ďakujem!
cathyc
04.09.07,09:45
Dnes som sa dopočula, že každý zamestnanec musí byť označený vysačkou. Podľa akého zákona je táto povinnosť a týka sa to aj živnostníkov, ktorí pracujú vo svojom zariadení?
Viiila76
04.09.07,09:49
Chcela by som sa opýtať, ako je to nadčasovými hodinami.
1. Podľa starého ZP mohla byť práca nadčas najviac v súhrne 150 hodín zohľadnená vo výške mzdy.
Otázka: Od 1.9. obyčajní zamestnanci (napr. robotníci na stavbe) za každú hodinu nadčas majú právo na 25 % príplatok, aj keď predtým to mali zahrnuté v hodinovej mzde?

2. Zamestnávateľ môže nariadiť nadčas najviac 150 hodín ročne.
Otázka:Tých ďalších 250 hodín, ktoré môže dohodnúť so zamestancom sa pripočítava k 150 hodinám, alebo zamestnanec môže celkovo ročne odrobiť najviac 250 hodín?

Za odpovede ďakujem.
eevvaa
04.09.07,10:52
A táto dohoda o bonuse by mala byť uzavretá písomne, resp. mala by byť súčasťou tej pôvodnej DoVP?
eevvaa
04.09.07,10:55
Odmena za prácu dohodu o vykonaní práce je vecou dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom, takže možné to je.

A táto dohoda o vyplatení bonusu po skončení pôvodnej DoVP by mala mať písomnú podobu, resp. by mala byť zahrnutá v pôvodnej DoVP ?
SlavkaS
04.09.07,19:36
Dobrý deň,

žiadam Vás o radu.

Zamestnankyňa požiadla o rodičovskú dovolenku do 2 rokov veku dieťaťa s tým, že potom nastúpi naspäť do prace, keďže nám v priebehu týždňa o sebe nepodala žiadnu informáciu, žiadam Vás o radu, ako v tomto prípade postupovať.
Keďže ide o problemtickú zamestnankyňu zamestnávateľ zvažuje, že s ňou ukončí pracovný pomer. / nejedná sa o osamelú zamestnankyňu /

Vopred ďakujem
alveryst
04.09.07,21:11
Ďakujem pekne za odpoveď č. 1307 pani Motyčkovej.
skonline
05.09.07,09:27
Slovenský občan pracuje ako prekladateľ vo firme v Poľsku. Poľský zamestnávateľ ho chce aj naďalej zamestnávať ako svojho zamestnanca s tým, že by som však žil a pracoval na Slovensku. Vyplývajú z toho pre poľského zamestnávateľa nejaké pracovno-právne povinnosti vo vzťahu ku slovenským inštitúciám?
skonline
05.09.07,14:10
Dnes som sa dopočula, že každý zamestnanec musí byť označený vysačkou. Podľa akého zákona je táto povinnosť a týka sa to aj živnostníkov, ktorí pracujú vo svojom zariadení?
Táto povinnosť je zakotvená v zákone č.250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa, ktorý je účinný od 1.7.2007, v §15, ods.3:Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.
kikoza
05.09.07,18:22
Zamestnanec má mesačný príjem cca 70 000 Sk. Popri zamestnaní ešte má príjem na základe podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov /advokát/ kde má príjem cca 20 000 Sk. Sociálne poistenie platí z platu v zamestnaní. Je ešte povinný prihlásiť sa ako platca na zákl.podnikania a platiť ďalšie odvody? Aké všetky povinnosti má voči Sociálnej poisťovni. Ďakujem.
gabina
06.09.07,06:33
dobrý deň....
mňa by zaujímal prípad, keď slovenský zamestnávateľ chce zamestnať poľského občana....
do Sociálnej poisťovne ho prihlásime u nás ..... ?
a do zdravotnej ?
daň platíme u nás a má nárok na odpočítateľnú položku z dane ?

ďakujem
mzdypd
06.09.07,06:34
Dobrý deň, druhý pokus - skúsim zadať znova tú moju otázku.
Mám problém s lekárskou prehliadkou zamestnancov:
- podľa § 19 zákona č. 126/2006 Z.z. zamestnávateľ je povinný zabezpečiť lekárske preventívne prehliadky pred nástupom do práce ako aj pri skončení pracovného pomeru. Ako poľnohospodárske družstvo máme povinnosť každého jedného zamestnanca poslať na lek. preventívnu prehliadku pri každom nástupe, resp. výstupe, keď veľa zamestnancov u nás pracuje sezónne - 8 mesiacov v roku?
- ako postupovať v prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru pre porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom, keď bývalý zamestnanec sa dostaví na personálne a mzdové oddelenie po určitom čase z dôvodu vybavenia záležitostí týkajúcich sa zaevidovania na ÚP.
saluto
06.09.07,06:57
Dobrý deň!
Chcela by som požiadať o radu v súvislosti so zamestnávaním predčasného starobného dôchodcu.
Je pravda, že predčasný starobný dôchodca už od 1.9.2007 už môže len buď pracovať alebo brať poberať predčasný starobný dôchodok?
A "normálnych" starobných dôchodcov sa to netýka?
Dá sa potom s predčasným starobným dôchodcom uzavrieť "dohoda"?

Ďakujem.
Jana Motyčková
06.09.07,07:06
saluto : Nie je to pravda. Takáto zmena sa chystá až od 1.1.2008. Ale ešte nie je schválená. Mala by sa týkať iba predčasných starobných dôchodcov a zamestnania na pracovný pomer. T.j. aj po 1.12008 bude možné zamestnať predčasného starobného dôchodcu na dohody.
saluto
06.09.07,07:13
Ďakujem a prajem pekný deň!
mzdypd
06.09.07,11:39
Dobrý deň!
Chcela by som sa opýtať, či môžeme uznať prekážku v práci s náhradou mzdy ( návšteva zdravontíckeho zariadenia ) zamestnancovi, ktorý predložil potvrdenie od .......... s.r.o. - interná a diabetická ambulancia.
Ďakujem.
chudaska
06.09.07,12:05
podľa mňa áno, teraz je veľa ambulancii zriadených ako súkromné sro-čky. Ja by som uznala.
mzdypd
06.09.07,12:34
Ďakujem pekne chudaska, asi to uznáme.
saman
06.09.07,13:24
Dobry deň.
Môžte mi prosim vysvetliť, čo je to sociálny dôchodok? Jedna fyzicka osoba, ktorá sa uchádza o prácu vo firme poberá takýto sociálny dôchodok vo výške 5.160,- SK/mes. Existujú nejaké pravidlá kedy by sa prestal vyplácať, napr. ak by sa táto fyzická osoba zamestnala na pracovny pomer alebo na dohodu a dosiahla by nejaky limit prijmu pripadne limit počtu odpracovanych hodín? Ďakujem.
DSSNADEJ
07.09.07,07:56
Na stránkach Porady som niekoľkokrát našla riešenie problematiky mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu-§ 123 ods.1-väčšinou to spälo k tomu, že najmenej 20% sa počíta vždy z prvého stupňa MMN. Pracovníčka Inšpektorátu práce pri kontróle však tvrdila, že to platí len pre prvý stupeň pracovného zaradenia, pre druhý stupeň prac. zaradenia sa má počítať z druhého stupňa MMN. Aká je pravda? Ako sa môžeme obhájiť pred IP ? Ďakujeme za skorú odpoveď, lebo to musíme vyriešiť hneď.
mzdypd
07.09.07,08:28
Odpoveď pre DSSNADEJ
Je to najmenej 20 % z prvého stupňa MMN.
Jana Motyčková
07.09.07,09:22
Naozaj je to vždy 20% z 1.stupňa náročnosti práce. Obhájiť sa môžete znením §123 ods.1 Zákonníka práce (ten platí aj pre IP).
Mirka D
07.09.07,14:48
Prosím o radu: bývalá zamestnankyňa na dobu určitú môže byť do 30.11.2007 na rodičovskej dovolenke, ale od 1.9.07 dá dieťa do predškolského zariadenia. Ca vo februári sa jej narodí ďalšie dieťa = nástup na ďalšiu MD. 1.12. uplynie 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia.
Keďže nemôže zároveň poberať rodičovský príspevok a zároveň mať dieťa 8 hodín v predškolskom zariadení, aké poistné by si mala platiť?
- asi (?) môže byť do 30.11.07 na rodičovskej dovolenke bez poberania príspevku. Čo platí za ňu štát?
- ak by sa dala od 1.9.07 zaevidovať na úrad práce, štát za ňu platí len zdravotné poistenie. Má význam, aby si platila dobrovoľne dôchodkové?
(nemocenské platí)
- keď jej uplynie 270 dní dobr. nem.poistenia, môže byť PN (tehotná), a vtedy za ňu platí štát poistné? zdravotné, dôchodkové?
ĎAKUJEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jas
08.09.07,07:29
Prosím o odpoveď na otázku, či môže jedna a tá istá osoba pracovať na dohodu o vykonaní práce aj na dohodu o pracovnej činnosti u jedného zamestnávateľa.
Ďakujem.
jas
08.09.07,07:37
Môžeme preplácať pracovníkovi na dohodu o pracovnej činnosti alebo na dohodu o vykonaní práce náklady na vysokoškolské štúdium. Ak áno v akom rozsahu? Rovnaký problém pre zamestnanca v trvalom pracovnom pomere - preplácanie ďalšieho vzdelávania. Je možné?
Ďakujem.
Jozef Mihál
08.09.07,13:13
jas: môžete, najviac však v rozsahu, ako preplácate takéto náklady zamestnancom v pracovnom pomere - § 224 ods.2 písm.c) Zákonníka práce.
Jozef Mihál
08.09.07,13:13
Prosím o odpoveď na otázku, či môže jedna a tá istá osoba pracovať na dohodu o vykonaní práce aj na dohodu o pracovnej činnosti u jedného zamestnávateľa.
Ďakujem.
Áno. Malo by však ísť o práce iného druhu.
Jozef Mihál
08.09.07,13:30
Ad Mirka D:

Rozumiem otázke takto.

Zamestnankyňa na dobu určitú má dieťa, ktoré 30.11.2007 dovŕši tri roky. Zamestnakyňa je momentálne stále zamestnaná a je na rodičovskej dovolenke. Od 1.9.07 dala dieťa do predškolského zariadenia.

Vo februári 2006 sa jej narodí ďalšie dieťa = nastúpi na ďalšiu MD.

Otázka znie, či za ňu momentálne platí nejaké odvody štát a ak nie, čo má urobiť, kým pôjde na ďalšiu MD.

Odpoveď:

Keďže prvé dieťa je v štátnej škôlke, nemá nárok na rodičovský príspevok. Štát za ňu neplatí žiadne odvody - aj keď má štatút zamestnanca na rodičovskej dovolenke, pretože podmienka (osobnej) riadnej starostlivosti nie je splnená.

Štát by za ňu platil zdravotné poistenie, ak by sa prihlásila na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.

Toto je však zbytočné, lebo - ak to neurobí, a zostane stále v zamestnaní, má na účely zákona o zdravotnom poistení štatút zamestnanca na rodičovskej dovolenke a v takom prípade ako zamestanec platiť nemusí nič a sama - ako dobrovoľne nezamestnaná - takisto nič - pretože dobrovoľne nezamestnaná nie je - je stále zamestnancom.

Aby si sama platila dôchodkové poistenie - to možné je kedykoľvek, avšak neodporúčam to.

Keď jej uplynie 270 dní DNP, tak ak potom pôjde na PN, nárok na nemocenské z DNP bude mať, pretože ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov - § 32 ods.2 písm. b zákona 461/2003 Z.z. o soc.poistení,

...a rovnako bude mať nárok na materské z DNP.

...a ak bude v tom čase už bez zamestnania a bola by dobrovoľne nezamestnaná osoba, štát by za ňu platil počas PN zdravotné poistenie.
Dúšava
10.09.07,07:02
Prosím o radu: Dávala som klientovi DDP FO TYP B za rok 2005, 2006.
R. 2005 zvýšenie základu dane cca 50 000,- Sk.
R. 2006 zníženie základu dane cca 80 000,- Sk.
Teraz sa trápim s dodatočným RZZP. Za rok 2005 pôvodne vyšiel preplatok cca 2000,- vrátený v 2006. Neviem v ktorom roku sa to po oprave objaví. Ďakujem za odpoveď.
gabina
10.09.07,08:20
dobrý deň....
mňa by zaujímal prípad, keď slovenský zamestnávateľ chce zamestnať poľského občana....
do Sociálnej poisťovne ho prihlásime u nás ..... ? čo uviesť miesto rodného čísla ?
a do zdravotnej ?
daň platíme u nás a má nárok na odpočítateľnú položku z dane ?

ďakujem
Jozef Mihál
11.09.07,09:41
Prosím o radu: Dávala som klientovi DDP FO TYP B za rok 2005, 2006.
R. 2005 zvýšenie základu dane cca 50 000,- Sk.
R. 2006 zníženie základu dane cca 80 000,- Sk.
Teraz sa trápim s dodatočným RZZP. Za rok 2005 pôvodne vyšiel preplatok cca 2000,- vrátený v 2006. Neviem v ktorom roku sa to po oprave objaví. Ďakujem za odpoveď.
Dodatočné RZZP za rok 2005 znamená, že občanovi vyjde iný výsledok - pri zvýšení základu dane namiesto preplatku nedoplatok - a ten sa prejaví v daňových výdavkoch roka 2006 - ak "prepracujete" DDP za rok 2006 - ak nie, tak ho zahrňte do daňových výdavkov roka 2007.
Jozef Mihál
11.09.07,09:52
dobrý deň....
mňa by zaujímal prípad, keď slovenský zamestnávateľ chce zamestnať poľského občana....
do Sociálnej poisťovne ho prihlásime u nás ..... ? čo uviesť miesto rodného čísla ?
a do zdravotnej ?
daň platíme u nás a má nárok na odpočítateľnú položku z dane ?

ďakujem
Namiesto rodného čísla na prihláške na ZP sa u cudzinca uvádza dátum narodenia. Na RLFO do SP sa uvádza číslo povolenia k pobytu.


Daň z príjmu dosiahnutého v SR sa platí v SR, aj cudzinec má nárok na nezdaniteľnú čiastku.
Dúšava
11.09.07,10:01
Ak tomu dobre rozumiem, urobím dodatočné RZZP za rok 2005, vyčíslený nedoplatok nezvyšujem o pôvodný preplatok. Zaplatím len sumu, ktorá teraz vyšla a zahrniem nedoplatok v roku 2007.
zhv
11.09.07,10:40
Podľa § 226 ods.1 ZP može zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou dohodu o vykonaní práce do 350 hod. Keď tento zamestnanec má ďalšiu dohodu o vykonaní práce u iného zamestnávateía napr. na 100 hod.Sčítavajú sa tieto dohody,alebo 350 hod sa sleduje len u jedného zamestnávateľa.
Jana Motyčková
11.09.07,10:57
350 hodín sa sleduje u každého zamestnávateľa samostatne.
zhv
11.09.07,11:32
Môžeme bezpečnostného technika zamestnať na dohodu o pracovnej činnosti v základnej škole. Podľa z.č.124/2006 Z.z. vraj musia byť
zamestnaní len na pracovnú zmluvu?
atka4
11.09.07,13:06
Prosím o usmernenie v nasledovnom:

Zamestnanec odpracoval nadčas (nie práca vo sviatok) napr. v 07/2007.

1. za uvedený nadčas nebude čerpať náhradné voľno, t.j. zamestnávateľom bude za 07/2007 vyplatená za odpracovaný nadčas dosiahnutá mzda a
mzdové zvýhodnenie /najmenej 25 % jeho priemerného zárobku/

2. za uvedený nadčas bude čerpať NV v niektorom nasledujúcom mesiaci, t.j. zamestnávateľom bude vyplatená v 07/2007 za odpracovaný nadčas dosiahnutá mzda

Keď bude zamestnanec čerpať toto NV, za uvedené hodiny mu mzda nepatrí.

Zaujíma ma v tomto prípade STANOVENIE VZ PERE ODVOD POISTNÉHO, ak z uvedeného dôvodu neprítomnosti v práci mzda za odpracovaný čas nedosiahne min. VZ.

Je neprítomnosť na pracovisku z dôvodu čerpania NV považovaná za voľno, kt. zamestnávateľ poskytnúť nemusel, a teda následne z uvedeného dôvodu VZ nekráti?

Ďakujem
mzdypd
12.09.07,05:23
Dobrý deň!
Nie je na svete človeka, ktorý by mi odpovedal na moju otázku č. 1320?
gabina
12.09.07,06:14
dobrý deň....
mňa by zaujímal prípad, keď slovenský zamestnávateľ chce zamestnať poľského občana....

Musí sa ísť zamestnanec prihlásiť do našej zdravotnej poisťovne ? alebo do ktorej mám vlastne ho prihlásiť a platiť odvody ?

ďakujem aj za predchádzajúcu odpoved
mzdypd
12.09.07,06:26
dobrý deň...
chcela by som sa opýtať, či zo mzdy zamestnanca odmeňovaného s minimálnou mzdou môžeme zraziť náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok z dôvodu absencie. Tým pádom by nedostal mininálnu mzdu.
Ďakujem.
jvp111
12.09.07,09:37
dobrý deň,
invalidná zamestnankyňa s preukazom ZŤP mala mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 75 %, -- 8.4.2007 dovřšila dôchodkový vek, dnes mi predložila Rozhodnutie zo SP, že od 8.4.2007 jej vyplácajú starobný dôchodok a súčasne od 8. septembra 2007 jej odnímajú invalidný dôchodok.
Menovanej aj naďalej budem odvádzať na zdravotné poistenie 2% ?
Ďakujem.
pesagroup
12.09.07,10:08
Prosím o odpoveď na otázku povinnej náležitosti daňových dokladov, zvlášť faktúr,
včítane obmedzení, ktorých sa máme pri ich vyhotovovaní pridržiavať a tiež vyvarovania
sa najčastejších chýb, tak v obsahu ako aj vo forme.
Ak možno aj s odvolávkou na príslušné zákonné ustanovenia. Ďakujem.
TomosP
12.09.07,13:17
Jaká je definice dlouhodobého uvolnění z prac.poměru pro účely přerušení pojištění ?

Co už je dlouhodobé a co ještě ne - víte někdo?

viz par. 26 zákona o sociálnom poistení

K prerušeniu povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca dochádza v období:
.......
- kedy zamestnanec je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie, na výkon odborovej funkcie alebo na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady podľa osobitného predpi su, ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy,
- ......

Díky.
sway
13.09.07,08:21
prosím o radu :
Mám v stave v našej firme študenta na brigádu a mám možnosť ho dať pracovať do inej firmy, kde by sa naučil aj to čo budem potrebovať aj u nás a dobre ho zaplatia.
Druhá firma chce aby sme jej fakturovali personálny lízing, neviem však či takéto niečo môžem spraviť, nakoľko naša firma sa touto činnosťou nezaoberá, máme v ŽL: agentúrna činnosť, sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti.

No a niekde som len okrajovo začula, že ak chcem prenajať pracovnú silu musím ju mať v HPP na 2 roky.

Veľmi poprosím o radu ako môžem celú záležitosť vyriešiť, aby som sa nedostala do konfliktu so zákonom.
Prípadne poprosím o odvolávky kde nájsť podrobnosti.
ďakujem moc.:)
sway
13.09.07,08:43
k:
Komentár od pesagroup (http://www.porada.sk/member.php?u=18485) Včera 12:08 PM
#1350 (http://www.porada.sk/528381-post1351.html)
http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif
Prosím o odpoveď na otázku povinnej náležitosti daňových dokladov, zvlášť faktúr,
včítane obmedzení, ktorých sa máme pri ich vyhotovovaní pridržiavať a tiež vyvarovania
sa najčastejších chýb, tak v obsahu ako aj vo forme.
Ak možno aj s odvolávkou na príslušné zákonné ustanovenia. Ďakujem.


tu nie si správne, musíš ísť na tento link http://www.porada.sk/t60447-nalezitosti-faktury.html;) :)
cathyc
14.09.07,10:37
Prosím o odpoveď na otázku - zamestnanec bol prijatý do HPP s 3-mes.výpovednou lehotou. Po mesiaci ochorel a je na PN. Predlžuje sa výpovedná lehota o dobu ktorú zamestnanec strávil na PN, a ak nie, je možné mu počas tejto PN dať výpoveď v skúšobnej dobe?
Jana Motyčková
14.09.07,10:48
Prosím o odpoveď na otázku - zamestnanec bol prijatý do HPP s 3-mes.výpovednou lehotou. Po mesiaci ochorel a je na PN. Predlžuje sa výpovedná lehota o dobu ktorú zamestnanec strávil na PN, a ak nie, je možné mu počas tejto PN dať výpoveď v skúšobnej dobe?
V skúšobnej dobe možno pracovný pomer ukončiť aj počas praceneschopnosti. Zamestnávateľ ale nedáva výpoveď, ale dáva zamestnancovi oznámenie o skončení PP v skúšobnej dobe podľa §72. Skúšobná doba sa predlžuje o dobu práceneschopnosti.
MEDKO
14.09.07,11:21
Dobrý deň.Osoba fyzická nie SZČO napr.zamestnanec,žena na rod.prísp., dôchodca,nezamestnaný a pod. urobí službu /preklad návodu z angličtiny do slovenčiny/ pre SZČO.Akou formou to majú urobiť /zmluvne a ak áno akou/ a aký by to malo dopad pre osobu, ktorá službu urobila a prijala za to napr. 20.000.-jednorázovo v roku.Ďakujem.
jas
15.09.07,13:14
Pekný deň,

prosím o odpoveď na otázku či sa príjmy získané zo stabilizačnej dohody o zvyšovaní kvalifikácie zdaňujú a tiež o zorientovanie v problematike, ktoré náklady súvisiace zo štúdium je možné preplácať.
Ďakujem.
lucky
16.09.07,18:40
Dobrý deň,
zamestnankyňa skončila VŠ v 6/2004. Do 1/2005 bola evidovaná ako uchádzač o zamestnanie na ÚP. Od 2/2005 doteraz pracuje na PP na dobu neurčitú. Zamestnávateľ chce s ňou rozviazať PP dohodou, vraj chce zrušiť prevádzku.
1.Bude mať nárok na odstupné, keď podpíše dohodu o skončení PP §60 ZP?
2.Keby jej dal výpoveď podľa § 63 ods.1 písm. a, alebo b, ZP, musí zotrvať v zamestnaní počas výpovednej doby, alebo by sa mohla dohodnúť / akou formou/ na skoršom odchode? V tomto prípade nárok na odstupné § 76 ZP mať bude.
Nárok na dávku v nezamestnanosti jej asi nevznikne nakoľko nesplní podmienku § 104 ods.1 zák.461/2003 Z.z.
Ďakujem
Jozef Mihál
16.09.07,21:28
lucky:

1. Nárok na odstupné je v prípade ukončenia PP výpoveďou zo strany zamestnávateľa i dohodou, ak dôvodom je rušenie prevádzky. § 76 ods.1.

2. Výpovedná doba sa môže po dohode zamestnanca a zamestnávateľa skrátiť. Nárok na odstupné vo Vami uvedenom prípade pritom zostáva.

Nárok na dávku v nezamestnanosti nezávisí od spôsobu ukončenia PP a od toho, či bolo vyplatené odstupné.
Jozef Mihál
16.09.07,21:31
Pekný deň,

prosím o odpoveď na otázku či sa príjmy získané zo stabilizačnej dohody o zvyšovaní kvalifikácie zdaňujú a tiež o zorientovanie v problematike, ktoré náklady súvisiace zo štúdium je možné preplácať.
Ďakujem.

Príjmy získané zo stabilizačnej dohody o zvyšovaní kvalifikácie nie sú uvedené medzi príjmami, ktoré nie sú predmetom dane a ani medzi príjmami, ktoré sú od dane oslobodené - zdaňujú sa.

Náklady spojené so štúdiom a zvyšovaním kvalifikácie - viď § 140 ale najmä § 155 Zákonníka práce.
Jozef Mihál
16.09.07,21:33
Dobrý deň.Osoba fyzická nie SZČO napr.zamestnanec,žena na rod.prísp., dôchodca,nezamestnaný a pod. urobí službu /preklad návodu z angličtiny do slovenčiny/ pre SZČO.Akou formou to majú urobiť /zmluvne a ak áno akou/ a aký by to malo dopad pre osobu, ktorá službu urobila a prijala za to napr. 20.000.-jednorázovo v roku.Ďakujem.
Zmluva o dielo podľa Občianskeho zákonníka.

Ide o náhodný, príležitostný príjem (§ 8 ZDP), ktorý je v roku 2007 do výšky 24900 Sk oslobodený od dane.
Jozef Mihál
16.09.07,21:41
Jaká je definice dlouhodobého uvolnění z prac.poměru pro účely přerušení pojištění ?

Co už je dlouhodobé a co ještě ne - víte někdo?

viz par. 26 zákona o sociálnom poistení

K prerušeniu povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca dochádza v období:
.......
- kedy zamestnanec je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie, na výkon odborovej funkcie alebo na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady podľa osobitného predpi su, ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy,
- ......

Díky.
Zamestnanec je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru napríklad vtedy ak:
- sa stal poslancom v NR SR, plateným poslancom samosprávneho kraja, obce a pod.
- bol zvolený za starostu obce, primátora mesta a pod.
- bol zvolený za predsedu odborového orgánu, funkcionára odborovej organizácie, člena zamestnaneckej rady...
Jozef Mihál
16.09.07,21:43
dobrý deň,
invalidná zamestnankyňa s preukazom ZŤP mala mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 75 %, -- 8.4.2007 dovřšila dôchodkový vek, dnes mi predložila Rozhodnutie zo SP, že od 8.4.2007 jej vyplácajú starobný dôchodok a súčasne od 8. septembra 2007 jej odnímajú invalidný dôchodok.
Menovanej aj naďalej budem odvádzať na zdravotné poistenie 2% ?
Ďakujem.
Áno 2% + 5%.

Jej zdravotný stav sa predsa transformáciou invalidného dôchodku na starobný z dôvodu dovŕšenia dôchodkového veku nezlepšil.
mzdypd
17.09.07,05:49
Dobrý deň!
Neviem, či môžem Vás veľmi pekne poprosiť, aby ste mi odpovedali na moje otázky č. 1320 a 1348.
Ďakujem.
cathyc
17.09.07,06:39
V skúšobnej dobe možno pracovný pomer ukončiť aj počas praceneschopnosti. Zamestnávateľ ale nedáva výpoveď, ale dáva zamestnancovi oznámenie o skončení PP v skúšobnej dobe podľa §72. Skúšobná doba sa predlžuje o dobu práceneschopnosti.

Ďakujem za odpoveď.:) :) :)
sway
17.09.07,07:21
prosím o radu :
Mám v stave v našej firme študenta na brigádu a mám možnosť ho dať pracovať do inej firmy, kde by sa naučil aj to čo budem potrebovať aj u nás a dobre ho zaplatia.
Druhá firma chce aby sme jej fakturovali personálny lízing, neviem však či takéto niečo môžem spraviť, nakoľko naša firma sa touto činnosťou nezaoberá, máme v ŽL: agentúrna činnosť, sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti.

No a niekde som len okrajovo začula, že ak chcem prenajať pracovnú silu musím ju mať v HPP na 2 roky.

Veľmi poprosím o radu ako môžem celú záležitosť vyriešiť, aby som sa nedostala do konfliktu so zákonom.
Prípadne poprosím o odvolávky kde nájsť podrobnosti.
ďakujem moc.:)

Na PORADE som čo to zistila, ale nedostali sme sa k vyriešeniu, chlapci viete mi prosím poradiť??? - ďakujééém
Ka-Be
17.09.07,07:47
Dobrý deň,
máme zamestnanca, voči ktorému bol vydaný exekučný príkaz. Potrebovali by sme poradiť ohľadom výšky nepostihnuteľnej časti mzdy, ktorá je Sk 3078,-/mesačne. To znamená, že po vykonaní zrážok má mu ostať táto minimálna suma bez ohľadu na to, že životné minimum je Sk 5 130,-/mesačne.
ďakujem
Jozef Mihál
17.09.07,14:49
Dobrý deň!
Neviem, či môžem Vás veľmi pekne poprosiť, aby ste mi odpovedali na moje otázky č. 1320 a 1348.
Ďakujem.
Na tieto otázky si osobne musím nájsť relatívne veľa času a spracovať ich do samostatnej témy, preto v dohľadnej dobe odpoveď nedostanete.
Terezap
17.09.07,18:28
Pekný večer, chcem sa spýtať, či existuje v zdravotnom poistení premlčacia doba ? Priateľka dostala od VšZP list, že má uhradiť nezaplatené odvody v rokoch 1995-1996 vo výške 8000,-Sk a 42000,-Sk penále. K tomu listu sa dostala len náhodne. Je totiž adresovaný na jej dievčenské meno a na adresu, kde už niekoľko rokov nebýva. Poistená je u inej ZP. Moja otázka teda znie: Existovala by v tomto prípade premlčacia doba - je to už viac ako 10 rokov. Ak nie, ako má ďalej postupovať ? Má sa tváriť, že o ničom nevie ?
Alebo pekne ísť na ZP, nájsť ochotnú a milú pani a všetko jej to vysvetliť. V tej dobe bola zamestnaná u podnikateľa, ktorý jej ani neukončil prac. pomer a dodnes nemá zápočtový list. Myslím, že z jej strany by nemalo ísť o neaké previnenie voči ZP? Viete mi poradiť ako čo najlepšie postupovať. Veľmi ďakujem.
astherixova
18.09.07,04:49
Pekný deň prajem autorom skvelej encyklopédie. Chcela by som sa trošku informovať v otázkach poskytovania stravného. Od 1.9.2007 je nutné aby zamestnávateľ dával gastrolístok v min. hodonte 67 SK. To znamená, že keď si do 1.9.2007 nedoplácali zamestnanci na gastrolístok lebo 48,95Sk hradil zamestnavatel a 1,05 Sk islo zo SF tak teraz si musia na kazdy listok doplatit 17 Sk. Zase sa na tom nabalili len spolocnosti poskytujúce stravné lístky. A ešte som sa chcela spýtať či by sa dalo do nákladov zamestnavateľa uplatniť aj stravné počas pracovnej cesty ak by mal v internej smernici, že sa mu poskytuje stravné vo výške upravenej zákonom 5-12hod 89 Sk a k tomu aj 1 stravný lístok v hodnote 50Sk. Uz som take nieco videla v spoločnostiach len som sa detailne nezaoberala ako to riešia. Ďakujem za odpoveď a prajem veľa síl do spravovania tejto super encyklopédie.
zhv
18.09.07,13:09
K preplateniu dovolenky podľa §116 ZP znamená to v praxi :
1.starú dovolenku nad 4 týždne preplatím ,ostatné dni prepadnú/neprenášaju sa do nového roku?/ napr.stará dovolenka 6týždňov,preplatím 2 týždne a 4 prepadnú /
2.stará dovolenka menej ako 4 týždne ,nepreplatím nič ,ostatné dni sa prenášajú do nasledujúceho roka./ napr.stará dovolenka je 15 dní -nepreplatí sa nič a prenáša sa do nového roku/ .Je to správne?
Jozef Mihál
18.09.07,20:33
zhv: na konci roka 2007 ak zamestnancovi zostane dovolenka z roka 2006, preplatíte to, čo spadá do 5.-ho týždňa. Do roka 2008 sa z roka 2006 neprenesie nič, do roka 2008 sa prenesie celý zostatok roka 2007.
Jozef Mihál
18.09.07,20:42
...či by sa dalo do nákladov zamestnavateľa uplatniť aj stravné počas pracovnej cesty ak by mal v internej smernici, že sa mu poskytuje stravné vo výške upravenej zákonom 5-12hod 89 Sk a k tomu aj 1 stravný lístok v hodnote 50Sk.
Váš návrh či nápad nie je v súlade s § 152 Zákoníka práce, takto upravené "nadštandardné" poskytovanie stravovania podľa môjho názoru nie je možné zahrnúť do daňovo uznaných výdavkov zamestnávateľa.
mzdypd
19.09.07,08:58
Ďakujem p. Mihál za ochotu, čakám na Vaše odpovede.
bredikova
19.09.07,18:24
Možno je tu táto ozázka niekde vypracovaná , ale akosi to nemôžem nájsť.
Kamrátka sa vracia po materskej do zamestnania k 20.9.2007. Zamestnávateľ nemá pre ňu pracovné miesto. Dá jej výpoveď podľa §63 s výpovednou dobou 2 mesiace a potom dostene odstupné 3 mesiace (nakoľko tam robila viac ako 5 rokov).

1.Otázka - Tie dva mesiace tam bude sedieť, nebude mať čo robiť a dostane nejakú minimálnu mzdu. Nedá sa tomu predísť. Čo by mala urobiť.

2. Otázka - Zamestnávateľ povedal , že ak dostane tie 3 mesiace odstupného, bude počítané zo mzdy za tie dva mesiace čo bude u nej. Takže bude asi čo najmenšie. Je to správne?

3.Otázka - Zamestnávateľ povedal , že ak dostane odstupné 3 mesiace , tak sa nebude môcť nikde za tie tri mesiace zamestnať, lebo ak sa zamestná , bude musieť jemu , ako bývalému zamestnávateľovi zaplatiť pokutu v hodnote jednomesačného odstupného . To som počula prvý krát. Je to pravda?
vjana
19.09.07,19:56
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by ste mi vedeli poradiť v takejto veci. Musí mať sro zamestnancov? uctujem jednu sro kde spolocnici - z ktorych jeden je zamestnanec inej organizacie a druhy SZCO, vykonavaju cinnosti v sro v podstate zadarmo. Nepoberaju z sro ziadne prijmy. Je to mozne? Alebo musia sa vo svojej vlastnej sro zamestnat?
DAkujem za odpoved.
Jozef Mihál
19.09.07,21:23
vjana: napr. RELIA s.r.o. nemá žiadnych zamestnancov. Nie je to problém.
witch
20.09.07,08:15
Po kontrole účtu 472 som zistila, že v minulých rokoch bol náš SF prečerpaný. Schodok činí cca 1100 sk. Ako to mám upratať :confused: Sme sro-čka, nemáme kolektívnu zmluvu. Zo SF čerpáme mesačne na stravné lístky. Ďakujem za riešenie
zhv
20.09.07,08:32
Sme základná škola,dali sme si vypracovať bezpečnostný projek a smernice na ochranu osobných údajov.Súčasťou projektu je aj súhlas s kopírovaním dokladu o vzdelaní.Je to naozaj potrebné,keď zamestnávame podľa z.č.552/2003 Z.z. 553/2003 Z.z. Je tam aj súhlas s kopírovaním rodných listov detí ,/ daňový bonus/. Mám to dať zamestnancom podpísať?
Hanka
20.09.07,09:07
Váš návrh či nápad nie je v súlade s § 152 Zákoníka práce, takto upravené "nadštandardné" poskytovanie stravovania podľa môjho názoru nie je možné zahrnúť do daňovo uznaných výdavkov zamestnávateľa.
....ale ak odpracuje viac ako 4 hod. a potom ide na sluzobnu cestu, ktora trva napr. 6 hod. potom ma narok aj na stravny listok aj na cestovne, ze?
chudaska
20.09.07,10:02
Po kontrole účtu 472 som zistila, že v minulých rokoch bol náš SF prečerpaný. Schodok činí cca 1100 sk. Ako to mám upratať :confused: Sme sro-čka, nemáme kolektívnu zmluvu. Zo SF čerpáme mesačne na stravné lístky. Ďakujem za riešenie

Vždy na konci roka treba urobit inventarizáciu účtov, vtedy sa to nemôže stať. Teraz tam musíš vložiť, ja neviem zo zisku na konci roka? S týmto som sa ešte nestretla.
Silvia M.
20.09.07,10:38
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na toto: Prijali sme zamestnankyňu na 2,5 hod týždenne, čiže 0,5 hod. denne - ona to má u nás ako vedľajší pracovný pomer, u iného zamestnávateľa pracuje 8 hod. denne. Prijali sme ju od 1.9.2007, keď som ju zadala do PC, vypočítalo jej nárok na 8,5 dňa dovolenky do konca roka. Mne sa to zdalo nesprávne, ale pracovníčka z Krosu /používam Olymp/ ma ubezpečovala, že je to O.K.
Skutočne má pracovníčka, ktorá odpracuje 2,5 hod. týždenne, čiže do konca roka zhruba 40 hodín, nárok na 8,5 dňa dovolenky?
Jana Motyčková
20.09.07,10:45
Nárok na dovolenku nie je závislý od výšky úväzku. Ale nárok na dovolenku sa počíta v týždňoch. Ak teda celoročný nárok je 5 týždňov, za 4 mesiace je nárok 5 týždňov x 4/12= 1,67 týždňa. Počet dní dovlenky je závislý od toho, koľko dní v týždni má pracovný čas. Ak pracuje 5 dní po 0,5 hodine, tak má naozaj nárok na 8,5 dňa dovolenky (0,5-hodinové dni). Ak pracuje 1 deň v týždni, 1,67 týždňa je zaokrúhlene 1,5 dňa dovolenky.
MEDKO
20.09.07,10:47
Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať ohľadom zmluvy o dielo.1-vá SZČO urobí preklad návodu pre 2-hú SZČO.1-vá SZČO túto prácu nemá v živnosti. Môže túto prácu urobiť pre 2-hú SZČO na základe zmluvy o dielo?Ďakujem.
truckmzdy
20.09.07,11:05
Včera som si zadala otázku do rubriky o stravovaní, ale nikto mi neodpovedal, tak to skúsim znovu v tejto rubrike:
zamestnanec pracuje po celý rok v smenách: 7 nocí 12 hod. smena /čistý čas 11,5 hod/, 7 dní voľno. Na koľko stravných lístkov mesačne má nárok? Dávame mu toľko lístkov, koľko pracovných dní má mesiac. Je to správne? Netreba pri takejto smennosti prepočítavať nárok inak? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
MEDKO
20.09.07,11:13
Ešte chcem doplniť, ak sa to dá urobiť zmluvou o dielo , je potrebné aby 1-vá SZČO vystavila Fa alebo stačí len príjmový a výdavkový?
zhv
20.09.07,12:12
Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny.

Nárok na zabezpečenie stravovania má aj zamestnanec na pracovnej ceste, ak na svojom riadnom pracovisku v daný deň vykonával prácu viac ako 4 hodiny.

Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
Pre truckmzdy
Anez
20.09.07,12:16
Chcem Vás pekne poprosiť o radu. Chystám sa doručiť do ZP "Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedopl. za jednotlivých zamestnancov" a potrebujem radu. Zúčtuvavajú sa preplatky a nedoplatky voči ZP ako to bolo minulý rok teda aj do 100,- Sk ( t.j. 99,- a menej). Dnes som sa trápila a hľadala na DRAKOVI, či náhodou mi neunikla informácia o novele zákona o ZP, ktorá mala byť schválená s účinnosťou od 1.7.2OO7, kde by sa zúčtovali preplatky a nedoplatky v sume 100 Sk a vyššie. Ďakujem za skorú odpoveď.
truckmzdy
20.09.07,13:02
Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny.

Nárok na zabezpečenie stravovania má aj zamestnanec na pracovnej ceste, ak na svojom riadnom pracovisku v daný deň vykonával prácu viac ako 4 hodiny.

Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
Pre truckmzdy


Ďakujem za odpoveď, i keď toto som si prečítala v Zákonníku práce už dávno. Mňa zaujíma, či to v mojom konkrétnom prípade znamená to, že mu:
1. mám dať za každú takúto 11,5 hod. smenu 2 lístky a za tých 7 dní keď nerobí mu nedať nič, alebo
2. tak ako postupujem doteraz /toľko lístkov, koľko je prac. dní v mesiaci/, alebo
3. nejakým úplne iným spôsobom.
Takže vďaka, ale potrebovala by som niečo konkrétne.
Jana Motyčková
20.09.07,13:17
Ďakujem za odpoveď, i keď toto som si prečítala v Zákonníku práce už dávno. Mňa zaujíma, či to v mojom konkrétnom prípade znamená to, že mu:
1. mám dať za každú takúto 11,5 hod. smenu 2 lístky a za tých 7 dní keď nerobí mu nedať nič, alebo
2. tak ako postupujem doteraz /toľko lístkov, koľko je prac. dní v mesiaci/, alebo
3. nejakým úplne iným spôsobom.
Takže vďaka, ale potrebovala by som niečo konkrétne.
Zamestnávateľ je povinný dať mu 1 stravný lístok za zmenu, kedy pracuje. Ale, keďže zmena trvá viac ako 11 hodín môže mu dať aj 2 lístky za zmenu. Za deň, kedy nepracuje, nemá nárok na stravný lístok. Nemôže mu dávať stravné lístky podľa počtu pracovných dní v mesiaci, ak sú tým myslené dni pondelok až piatok.
bredikova
20.09.07,14:07
Prosím o dpoveď na otázku 1375. Ďakujem.
PRIVATEX-AGRO
21.09.07,05:56
Môžete mi poradiť s takouto vecou? Mám osobu, ktorá má u nás uzatvorenú mandátnu zmluvu, do 10.9.07 bola aj v pracovnom pomere, odvádzala som jej všetky odvody ako pri riadnom zamestnancovi. Od 11.9.07 neviem, ako jej vyplácať odmenu vyplývajúcu z mandátnej zmluvy, má 40000,- odmenu + 20000,- prémie každý mesiac. Ďakujem za skorú odpoveď.
PD SILADICE-Ilovičová
21.09.07,07:36
Dobrý deň, prosím odpoveď na nasledovné: Dňa 16.9.2007 sme ukončili zamestnancovi pracovný pomer. Dňa 17.9.2007 pôžiadal o predčasný starobný dôchodok s tým, že sa zaevidoval aj na ÚP bez nároku na podporu, aby ho nemal za pol roka krátený. Môžem mu od 21,9,2007 spraviť zmluvu na dobu určitú, alebo musí rešpektovať podmienky ÚP a môže robiť najviac 16 hod. v týždni a mať príjem 3200,- /mes.?
Ak môže mať pracovnú zmluvu, môžem mu z nej odvádzať iba na starobné a zdravotné, alebo mu musím odvádzať všetky odvody a po obdržaní výmeru o dôchodku mu musím spätne tieto odvody stornovať?
Poznámka: menovaný má doklad /preukaz/ o zaregistrovaní na ÚP a jeho
dôchodok by mal byť minimálne 8000,- Sk Ďakujem
susi28
21.09.07,08:26
Prevzala som mzdovú agendu firmy a s jednou zamestnankyňou mám takýto roblém:
- PP začal 18.5.2007, má podpísané vyhlásenie, mzda do 5000 Sk každý mesiac, nepoberá daňový bonus. Mzda za máj a jún bola zdanená preddavkom, nemala uplatnenú nezdan. čiastku , napriek podpísanému vyhláseniu. V júli jej zdanili mzdu zrážkovou daňou /neviem prečo/, čiastka bola aj odvedená na účet daň. úradu.
Ako to mám vysporiadať, aby to bolo v poriadku? Ak vyhlásenie potrhám, tak mala mať už v máji a júni uplatnenú zrážkovú daň, ak ho nechám, tak prečo mala v júli daň zrážkovú? Prerobiť mzdu za júl nie je problém, ale ako to potom uvediem v štvrťročnom prehľade na DÚ?
V auguste /to mzdu už budem robiť ja/ jej chcem už odpočítať nezdan. čiastku a tým by jej nevyšla žiadna daň.
Za riešenie vopred ďakujem.
liduska
24.09.07,09:25
V r.2005 som pracovala na živnosť a mala som z firmou uzatvorenú zmluvu o dielo v ktorej bolo uvedené, že sa jedná o vedenie skladovej evidencie , vystavovanie fa , kontrola úhrad fa.Bolo dojednané miesto výkonu práce -sídlo tejto firmy a časové plnenie bolo dojednané na 4hod/deň.Práca bola prevádzaná na firemnom PC. Fakturovala som si mesačne za prácu. Bol to jediný príjem v r.2005. Jednalo sa v tomto prípade o závislú činnosť ?
kanianka
26.09.07,06:58
syn zamestnankyne je dobrovolne nezamestnaný, nemá žiaden príjem a neplatí si ani ZP. Nemal povinnosť podať RZZP, ale musí si doplatiť poistné na ZP, keď neplatil ani minimálne poistné 634 Sk ?
allienkaa
26.09.07,07:09
Dobrý deň
Nášmu zamestnancovi dôchodcovi prišlo upozornenie zo zdravotnej poisť na podanie dodatočného ročného zúčtovania .V roku 2005 bol SZČO od 1.1.2005-7.3.2005 zaplatil poistné 2026 ,-Sk príjmi nemal žiadne.Od 1.5.2005 do 30.9.2005 bol u nás zamestnaný na dohodu a jeho príjem v 9. mesiaci bol 10000,- Sk .Od 1.10.2005 do 31.12.2005 mal u nás trvalí pracovný pomer a jeho príjmi sú 10./2005 13170,-Sk ,11/2005 12864,-Sk 12/2005 14597,- Sk
poistné zamestnanec 1626 ,-Sk Zamestnávateľ 4064,-Sk.Môžete mi prosím Vás poradiť ako vypísať ročné zúčtovanie viem že potrebujem typ X,XA,XB,XC ale neviem si stým poradiť
MEDKO
26.09.07,07:50
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať ,aké daňové výdavky si môže uplatniť zamestnávateľ ,ak jeho zamestnancovi začne od 1.10.07 plynúť výpovedná doba /zamestnaný je viac ako 5rokov t.z. 3mes.výp.doba/ a má nárok na odstupné.Zamestnávateľ ruší prevádzku 1.1.08. Prosím ak môžte uviesť nejaký príklad /lopatistický/. Ďakujem.
Maryen
26.09.07,08:32
Mám otázku ohladom dovolenky. Na kolko dní má nárok zamestnanec v tomto prípade: V čase od 1.1.2007 do 31.07.2007 pracoval u zamestnávatela A
v čase od 1.8.2007 do 06.08.2007 pracoval u zamestnávatela B
V čase od 7.8.2007 do 31.12.2007 pracuje znova u zamestnávatela A.
nárok na dovolenku v r. mal 25 dní, ak by pracovný pomer trval nepretržite.
u zamestnávatela B dovolenku nečerpal. Má nárok zamestnávatel A krátit dovolenku za r. 2007? alebo musí uznat 25 dní?
Prosím Vás pekne výpočet a na základe toho sa to počítava. Mockrát ďakujem.
PRIVATEX-AGRO
26.09.07,09:37
Môžete mi poradiť s takouto vecou? Mám osobu, ktorá má u nás uzatvorenú mandátnu zmluvu, do 10.9.07 bola aj v pracovnom pomere, odvádzala som jej všetky odvody ako pri riadnom zamestnancovi. Od 11.9.07 neviem, ako jej vyplácať odmenu vyplývajúcu z mandátnej zmluvy, má 40000,- odmenu + 20000,- prémie každý mesiac. Ďakujem za skorú odpoveď.
Prosím o odpoveď na otázku č. 1392, ďakujem
andulka
26.09.07,10:35
Veľmi prosím o radu, zamestnankyňa ide na MD v roku 2008. U nás platí NP z max. VZ. Má význam, aby si platila ešte aj dobrovoľne z max.? Dostala by materské z dvoch max VZ? Ak áno ako by mala postupovať? Do termínu pôrodu by stihla podmienku tých 270 dní dobrovoľného poistenia.
chudaska
26.09.07,10:49
Veľmi prosím o radu, zamestnankyňa ide na MD v roku 2008. U nás platí NP z max. VZ. Má význam, aby si platila ešte aj dobrovoľne z max.? Dostala by materské z dvoch max VZ? Ak áno ako by mala postupovať? Do termínu pôrodu by stihla podmienku tých 270 dní dobrovoľného poistenia.

materské dostane len raz, je zbytočné aby si platila ako dobrovoľný platca
andulka
26.09.07,11:00
Ja som tiež toho názoru, na SP mi tiež povedali to isté, ale mýlia ma tie informácie o výške materského, čo sú tu rozpracované v " materské". Už som z toho celkom pomýlená. Citujem: pre dosiahnutie materskej z dvoch max. VZ je potrebné, aby sa doby poistenia, z ktorých sa počíta DVZ neprekrývali. Prosím, poraďte.
m.hladka
26.09.07,11:42
Dobrý deň, potrebovala by som vedieť, či osoba vedená na úrade práce, ktorá nemá žiadny príspevok, je to absolvent po ukončení školy, môže byť zamestnaný na DOVP, alebo DOPČ na výpomocné nárazové práce, napr. v kancelárii? Ďakujem.
janeco
26.09.07,12:01
Dobry den,
klientka mala zivnost a na zaklade mandatnej zmluvy vykonavala sprostredkovanie poistenia pre poistovnu. Minuly rok v oktobri odisla na matersku dovolenku a prerusila zivnost. Na zaklade mandatnej zmluvy jej vsak aj tento rok z uz vopred uzatvorenych zmluv poistovna vyplaca peniaze, do konca roka to buce cca. 150tis.
1. je spravne, ze prerusila zivnost, aj ked jej dalej plynie prijem na zaklade mandatnej zmluvy?
2. za rok 2007 poda priznanie typu B bez uvedenia DIC, kedze ma prerusenu zivnost, teda len pod svojim rodnym cislom?
3. ma obnovit zivnost alebo moze mat nadalej prerusenu zivnost, aj ked jej tieto prijmu budu dalej plynut (vid otazka c. 1)?
4. musi podat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia za r. 2007 a zaplatit poistne za tento rok (ma povinnost platit uz v priebehu roka 2007 preddavky?)?
5. ma platit poistne do SP uz za tento rok?
4. bude mat povinnost platit preddavky do ZP a odvody do SP od 07/2008 bez ohladu na to, ci si znova obnovi zivnost a zaroven bude nadalej na rodicovskej dovolenke?
Dakujem za odpoved, je to surne, pretoze v oktobri sa musi rozhodnut, ci bude mat zivnost nadalej prerusenu alebo si ju musi obnovit a ako to ovplyvni jej rodicovske davky a platenie odvodov do poistnovni.
andulka
26.09.07,12:54
Ja som tiež toho názoru, na SP mi tiež povedali to isté, ale mýlia ma tie informácie o výške materského, čo sú tu rozpracované v " materské". Už som z toho celkom pomýlená. Citujem: pre dosiahnutie materskej z dvoch max. VZ je potrebné, aby sa doby poistenia, z ktorých sa počíta DVZ neprekrývali. Prosím, poraďte.
prosím, nikto mi neodpovie?
gokko
26.09.07,13:25
Prosím o pomoc. Máme zamestnankyňu na RD, má platnú pracovnú zmluvu s náplňou , ktorú stručne nazvem administratívne práce. Túto prácu by bez problémov zvládla aj doma popri starostlivosti o dieťa. Môžeme
1.jej spraviť DoPČ s činnosťou takou istou ako má stále platnú pracovnú zmluvu? Teda na administratívne práce? Alebo máme "vymyslieť" niečo iné?
2. Dohoda by bola na 4000 Sk mesačne a 4 hodiny týždenne. Keďže je poistencom štátu, poistné neplatí zamestnankyňa ani do SP ani do ZP a my ako firma iba na garančné a úrazové?
3. Môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku aj z dohody, keďže nám podpíše vyhlásenie?
gokko
26.09.07,18:18
Matka na RD, nie je zamestnaná ani SZČO. Chce prenajať byt. Musí platiť odvody do ZP a SP ak jej príjem presiahne určitú hranicu? Čiže do výšky akého príjmu je poistencom štátu? Ďakujem.
alveryst
26.09.07,19:22
Starobný dôchodca podniká od 1.12.2004 ako živnostník. Od 1.12.2004 do 31.12.2004 bol aj zamestnancom. Za rok 2004 zarobil ako SZČO menej ako 12 x minimálna mzda. Za roky 2005 a 2006 bol jeho príjem vyšší ako 12 x minimálna mzda a vykázal základ dane. Aká bola jeho povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne odo dňa vzniku oprávnenia na podnikanie?
Vďaka za odpoveď.
Jozef Mihál
26.09.07,19:41
Dobrý večer,

na otázky "prečo mi nikto neodpovie" mi dovoľte odpovedať - iste viete čo sa v posledných dňoch dialo v parlamente, a možno viete, aký zákon predložila do parlamentu istá ministerka. Z týchto dôvodov som v ostatných dňoch venoval všetku svoju zostávajúcu energiu na to, aby som v rámci svojich možností upozornil verejnosť a poslancov nato, čo tento zákon v spleti neprehľadných novelizačných bodov vlastne obsahuje. Domnievam sa, že táto aktivita (ktorá možno pomôže vylepšiť dôchodky napríklad maminám alebo invalidom) bola potrebná i užitočná, s prepáčením rečami pri pive sa málokedy niečo vyrieši.

Ďakujem vopred za prípadné pochopenie.

Na záver si dovolím pripomenúť, že DRAK nie je servis otázok a odpovedí ale Databáza Rád Aktualít a Komentárov. Akcie "ehotline" sú mimoriadne a zamerané nato, aby ste v "horúcom" období mali aj takýto servis, ale prosím, neočakávajte to 365 dní do roka.
Jozef Mihál
26.09.07,19:45
Matka na RD, nie je zamestnaná ani SZČO. Chce prenajať byt. Musí platiť odvody do ZP a SP ak jej príjem presiahne určitú hranicu? Čiže do výšky akého príjmu je poistencom štátu? Ďakujem.
http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/prijem-z-prenajmu/

Z príjmu z prenájmu sa odvody do SP a ZP neplatia, bez ohľadu nato, kto ich dosahuje a bez ohľadu na ich výšku.
Jozef Mihál
26.09.07,19:48
Starobný dôchodca podniká od 1.12.2004 ako živnostník. Od 1.12.2004 do 31.12.2004 bol aj zamestnancom. Za rok 2004 zarobil ako SZČO menej ako 12 x minimálna mzda. Za roky 2005 a 2006 bol jeho príjem vyšší ako 12 x minimálna mzda a vykázal základ dane. Aká bola jeho povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne odo dňa vzniku oprávnenia na podnikanie?
Vďaka za odpoveď.
Povinnosť platiť odvody do SP mal až od 1.7.2006
Jozef Mihál
26.09.07,19:53
Prosím o pomoc. Máme zamestnankyňu na RD, má platnú pracovnú zmluvu s náplňou , ktorú stručne nazvem administratívne práce. Túto prácu by bez problémov zvládla aj doma popri starostlivosti o dieťa. Môžeme
1.jej spraviť DoPČ s činnosťou takou istou ako má stále platnú pracovnú zmluvu? Teda na administratívne práce? Alebo máme "vymyslieť" niečo iné?
2. Dohoda by bola na 4000 Sk mesačne a 4 hodiny týždenne. Keďže je poistencom štátu, poistné neplatí zamestnankyňa ani do SP ani do ZP a my ako firma iba na garančné a úrazové?
3. Môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku aj z dohody, keďže nám podpíše vyhlásenie?
1. Zákonník práce to vyslovene nezakazuje, ale adekvátne k § 50 odporúčam DoPČ uzatvoriť na inú činnosť, ako na tú, ktorú má v pracovnej zmluve.

2. Presne tak - tu ale nie je dôležité že je "poistencom štátu" ale to, že ide o DoPČ, v prípade zdravotného poistenia súčasne je dôležité, že ide o DoPČ popri zamestnaní.

3. Nezdaniteľnú čiastku si u zamestnávateľa môže uplatniť každá osoba, ktorá má postavenie zamestnanca - lebo dosahuje príjmy zo závislej činnosti - čo sú aj dohody. Teda áno, môže.
Jozef Mihál
26.09.07,20:03
prosím, nikto mi neodpovie?
andulka, skúste si nájsť čas na preštudovanie komentárov k zákonu o sociálnom poistení, ktoré sú tu v DRAKovi. Jednou vetou sa odpovedať nedá.

Poteším Vás možno informáciou, že do konca októbra by som mal v DRAKovi - podľa toho, v akej podobe bude schválená novela zákona o sociálnom poistení - zverejniť aktualizované informácie o materskej.
Jozef Mihál
26.09.07,20:20
Ad: janeco:

klientka mala zivnost a na zaklade mandatnej zmluvy vykonavala sprostredkovanie poistenia pre poistovnu. Minuly rok v oktobri odisla na matersku dovolenku a prerusila zivnost. Na zaklade mandatnej zmluvy jej vsak aj tento rok z uz vopred uzatvorenych zmluv poistovna vyplaca peniaze, do konca roka to buce cca. 150tis.
1. je spravne, ze prerusila zivnost, aj ked jej dalej plynie prijem na zaklade mandatnej zmluvy?

...na porovnanie: Je zakázané zrušiť živnosť v prípade, ak živnostník má nezaplatené pohľadávky? Musí počkať, kým mu ich klienti zaplatia?

2. za rok 2007 poda priznanie typu B bez uvedenia DIC, kedze ma prerusenu zivnost, teda len pod svojim rodnym cislom?

...každý DÚ v tomto dáva iné odporúčanie - je to jedno, prikláňam sa k rodnému číslu.

3. ma obnovit zivnost alebo moze mat nadalej prerusenu zivnost, aj ked jej tieto prijmu budu dalej plynut (vid otazka c. 1)?

...nech živnosť nechá pozastavenú.

4. musi podat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia za r. 2007 a zaplatit poistne za tento rok (ma povinnost platit uz v priebehu roka 2007 preddavky?)?

...Na účely zákona o ZP sa považuje za poistenca štátu - stará sa o dieťa. RZZP za rok 2007 podať musí vtedy, ak za rok 2007 má príjem vyšší, ako 45600 Sk v hrubom. Je to tá istá situácia ako "študent a dohody". Preddavky nemusí platiť ani teraz, ani po prípadnom podaní RZZP, pokiaľ má pozastavenú živnosť.

Pozor, ak príjem bude naozaj vyšší ako 45600 Sk, potom odporúčam ešte pred koncom roka 2007 živnosť obnoviť a RZZP podávať v postavení SZČO. Ak tejto vete nerozumiete, ozvite sa, vypracujem k tomu osobitnú tému.

5. ma platit poistne do SP uz za tento rok?

...má pozastavenú živnosť, poistné do SP neplatí.

4. bude mat povinnost platit preddavky do ZP a odvody do SP od 07/2008 bez ohladu na to, ci si znova obnovi zivnost a zaroven bude nadalej na rodicovskej dovolenke?

...preddavky do ZP len ak obnoví živnosť.
...odvody do SP od 7/2008 ak obnoví živnosť a príjem (hrubý) za rok 2007 má vyšší ako 97200 Sk.
Jozef Mihál
26.09.07,20:24
PRIVATEX AGRO:

"Môžete mi poradiť s takouto vecou? Mám osobu, ktorá má u nás uzatvorenú mandátnu zmluvu, do 10.9.07 bola aj v pracovnom pomere, odvádzala som jej všetky odvody ako pri riadnom zamestnancovi. Od 11.9.07 neviem, ako jej vyplácať odmenu vyplývajúcu z mandátnej zmluvy, má 40000,- odmenu + 20000,- prémie každý mesiac."

Otázke nerozumiem.
1. Od kedy dokedy mala pracovnú zmluvu?
2. Od kedy do kedy mala mandátnu zmluvu a na akú činnosť? Aké odmeny na túto zmluvu poberala?
alveryst
27.09.07,05:33
Veľmi pekne ďakujem.
kanianka
27.09.07,09:35
zamestnankyňa si podala žiadosť o ukončenie PP dohodou podľa § 60 Zp, ale uplatňuje si nárok na odstupné , pretože ako dôvod udáva zdravotný stav, znížená schopnosť priznaná/ 55% /_kvôli ktorému nemôže pracovať na svojej pozícii, má nárok na odstupné ?
samo zv
27.09.07,11:24
Som tu novým a neviem sa tu tak dobre orientovať. Mám hodne otázok ohľadne zamestnankyne, ktorá sa vrátila po RD, vyčerpala zostatok dovolenky z roku 2004, požiadala o preradenie zo zdravotných dôvodov a termín 15 dní ešte neuplynul, ani dohoda o zmene prac. zmluvy nebola ešte spísaná(ani o mzde), či teda platí stará mzda dohodnutá pred MD a RD, hoci je pod minimálny mzdový nárok, alebo len doplatím do minimálneho mzdového nároku a to budem považovať za pravdepodobný zárobok. Vďaka za odpovede - ak sa mi niekto bude venovať. RD končila 27.8.2007
janeco
27.09.07,11:35
Dobry den, p. Mihal,
dakujem za Vase odpovede, velmi mi pomohli. Napriek tomu by som Vas poprosila este mi objasnit bod c. 4.
Dakujem
katys
27.09.07,14:16
Potrebujem rýchlu informáciu: náš zamestnanec odcudzil majetok spoluzamestnanca a neprišiel viac do práce.Po týždni sme s ním ukončili PP v skúšobnej dobe a odhlásili z SP a ZP.Odvody budem robiť z minimálnej mzdy, alebo HM kt. za ten čas dosiahol /je nižšia ako min. mzda./ Odhlásený bol ku dňu 25.09.2007 no odpracoval len 5 dní, /40 hodín/.
Ďakujem.
Katys
vikinka
27.09.07,14:22
Z HM za odpracovaný čas.
mariannak
27.09.07,19:19
K 31.8.2007 skončenie rodič.dovolenky zamestkankyne a hneď k tomu dátumu chce skončiť prac. pomer. T.j. v roku 2007 neodpracovala ani jeden deň. Podľa môjho názoru, za rok 2007 jej nárok na dovolenku nevznikol. Chcem sa len uistiť, že jej nemusím preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Je môj názor, že za rok 2007 jej nevznikol nárok na dovolenku správny?
mariannak
27.09.07,19:37
Živnostník - stavebné práce má v ŽL miesto podnikania Prešov. Má veľkú "zákazku" v Bratislave až do roku 2009. Potrebuje zamestnať dvoch robotníkov. Môže im dať do pracovnej zmluvy miesto výkonu práce Bratislava a dávať im namiesto diét stravný lístok 89,-Sk.(prac. doba 8 hod.). Ako si môže dávať do nákladov stravné živnostník - stravné lístky alebo musí robiť diéty, cesťáky?
chudovsky
28.09.07,06:56
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že ak zamestnanec je na PN /nie pracovný úraz/ od 19.09.2006 do 16.09.2007 a z roka 2006 mu zostala dovolenka 7 dní, tak či pri ukončení pracovného pomeru 20.09.2007 má nárok len na tých 7 dní.
Dajanka
28.09.07,07:22
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý má absenciu za celý august aj september. Musíme za neho platiť odvody do ZP? Ďakujem za rýchlu odpoveď
pdtrstenik
28.09.07,07:28
ano, z minimalneho vym. zakladu 7600 .
samo zv
28.09.07,09:37
1423 - Za rok 2007 jej nevznikol nárok na dovolenku. Neodpracovala ani jeden deň a predpokladám, že na RD bola minimálne od 1. 1. 2007.
atka4
28.09.07,10:25
Môžem poprosiť o usmernenie k otázke 1346?:

Komentár od atka4 11-09-07 03:06 PM #1346
Prosím o usmernenie v nasledovnom:

Zamestnanec odpracoval nadčas (nie práca vo sviatok) napr. v 07/2007.

1. za uvedený nadčas nebude čerpať náhradné voľno, t.j. zamestnávateľom bude za 07/2007 vyplatená za odpracovaný nadčas dosiahnutá mzda a
mzdové zvýhodnenie /najmenej 25 % jeho priemerného zárobku/

2. za uvedený nadčas bude čerpať NV v niektorom nasledujúcom mesiaci, t.j. zamestnávateľom bude vyplatená v 07/2007 za odpracovaný nadčas dosiahnutá mzda

Keď bude zamestnanec čerpať toto NV, za uvedené hodiny mu mzda nepatrí.

Zaujíma ma v tomto prípade STANOVENIE VZ PRE ODVOD POISTNÉHO, ak z uvedeného dôvodu neprítomnosti v práci mzda za odpracovaný čas nedosiahne min. VZ.

Je neprítomnosť na pracovisku z dôvodu čerpania NV považovaná za voľno, kt. zamestnávateľ poskytnúť nemusel, a teda následne z uvedeného dôvodu VZ nekráti?

Ďakujem
Jana Motyčková
28.09.07,10:55
ad Atka4 :
Náhradné voľno (neplatené) nie je pracovné voľno bez náhrady mzdy, t.j. :
- SP sa neprerušuje a VZ do SP sa nekráti.
- ZP - keďže nejde o odpracovaný čas, minimálna mzda a teda aj minimálny VZ pre ZP sa za túto dobu kráti.
Maryen
28.09.07,12:04
Komentár od Maryen 26-09-07 10:32 AM
#1399
Mám otázku ohladom dovolenky. Na kolko dní má nárok zamestnanec v tomto prípade: V čase od 1.1.2007 do 31.07.2007 pracoval u zamestnávatela A
v čase od 1.8.2007 do 06.08.2007 pracoval u zamestnávatela B
V čase od 7.8.2007 do 31.12.2007 pracuje znova u zamestnávatela A.
nárok na dovolenku v r. mal 25 dní, ak by pracovný pomer trval nepretržite.
u zamestnávatela B dovolenku nečerpal. Má nárok zamestnávatel A krátit dovolenku za r. 2007? alebo musí uznat 25 dní?
Prosím Vás pekne výpočet a na základe toho sa to počítava. Mockrát ďakujem.
Vie mi niekto odpovedať? Ďakujem pekne
Jana Motyčková
28.09.07,12:23
Maryen :
Nárok na dovolenku sa posudzuje z každého zamestnania oosobitne. T.j. v zamestnaní A za obdobie od 1.1. do 31.7. mal nárok na 7/12 celoročného nároku. Túto si mal vyčerpať do skončenia PP, ak si ju nevyčerpal, nevyčerpanú dovolenku mal zamestnávateľ preplatiť pri skončení PP. V zamestnaní B mu nárok na dovolenku nevznikol. lebo tam neodpracoval 22 dní. V treťom zamestnaní - u zamestnávateľa A od 7.8. bude mať nárok na dovolenku - ak tam odpracuje aspoň 60 dní, tak na 4/12 celoročného nároku (za každý celý mesiac nepretržitého trvania pracovného pomeru je nárok na 1/12). Ak tam neodpracuje 60 dní, bude mať nárok za každých 21 odpracovaných dní na 1/12 celoročného nároku. Znamená to, že zmenou zamestnania prišiel minimálne o 1/12 celoročného nároku na dovolenku.

ZP_§100 a nasledujúce
Maryen
28.09.07,12:32
Ďakujem. Takže zmenou zamestnania na 6 dní stratil nárok na 2 dni dovolenky,že? Zdá sa mi to nespravodlivé, ale ďakujem moc za odpoveď.
S pozdravom
gokko
29.09.07,12:49
Ďakujem pán Mihál za odpovede, reagujem trochu oneskorene, skôr som sa nedostala k počítaču. A ešte ďakujem za veľmi prínosný a užitočný seminár k ZP , ktorý sa konal 18.9.2007 v Nitre. Dúfam, že vás v Nitre ešte "zažijeme".
chudovsky
01.10.07,06:33
Dobrý deň, prosím Vás chcem sa opýtať. Kolega mal uzavretú životnú poistku bol na PN. Bolo mu vyplatené denné odškodné za čas nevyhnutného liečenia 40.000,-Sk a ušlý zárobok vo výške 25.000,-Sk, z ktorej sumy sa odvádza daň.
wiktoria
01.10.07,08:06
Dobrý deň,

prosila by som o radu - zamestnanec dal výpoveď v skúšobnej dobe 3.9. - 10.9. nastúpil na PN - mám nejakú povinnosť vyplácať mu ešte dávky?
Ďakujem
uko
01.10.07,08:58
dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť, či by ste skontrolovali nasledujúci prípad.
Vopred veľmi pekne ďakujem.
zamestnankyňa zamestnaná na dobu určitú od 1.10.2004-30.09.2007
PN 29.11.2004-31.01.2005
materská dovolenka od 01.03.2005
rodičovská dovolenka od 13.09.2005 (stále poberá rodičovský príspevok)

povinnosti zamestnávateľa pri ukončení PP
1. sociálna poisťovňa
-registračný list FO - oznámenie prerušenie RD označím "prerušenie", "pracovný pomer" a v kolónke 10. dôvod prerušenia 6. dátum zániku prerušenia 30.09.2007
-registračný list FO - oznámenia ukončenia PP
označím "odlháška", "pracovný pomer" a v kolónke 10. dátum zániku poistenia 30.09.2007, pracovný pomer 2
-evidenčný list dôchodkového poistenia
2004 A 01.10.-31.12. VZ=29.745,, kal.dni vyluc. dôb-23
2005 A 01.01.-28.02. VZ=14.505,- kal.dni vyluc. dôb-31
2005 MD 01.03.-12.09. kal.dni vyluc. dôb-196
2005 RD kal.dni vyluc. dôb-110
2006 kal.dni vyluc. dôb-365
2007 kal.dni vyluc. dôb-273
všetky tri tlačivá pôjdem zaniesť osobne 1.10.2007. registračné listy si nechám potvrdiť kópie. k ELDZ budem mať sprievodný list
2. zdravotná poisťovňa
na tlačive Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa.... oznámim koniec PP. kód 2, platnosť zmeny K, dátum zmeny 30.09.2007
3. zápočtový list
uvediem obdobie zamestnania od 1.10.2004-30.09.2007
údaje pre zápočet predchádzajúcich období PN- nič
ku dňu skončenia PP sa zamestnancovi započítalo 3 roky
dôvod skončenia PP - § 71 ods.1 zákonníka práce- uplynutie doby- pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú
4. dovolenka
nárok za rok 2004- za odpracované dni 1,66 dňa - dali sme jej 2 dni, ktoré si vyčerpala vo februári 2005
nárok za rok 2005 - 20 dní nekrátilo sa nič
nárok za rok 2006 a 2007 - nie je z dôvodu čerpania RD
môžem postupovať nasledovne?
preplatenie 20 dní, čo činí 14.500,- SK. preplatíme v októbri 2007. zaplatíme daň 2.755,-. odvody do SP ani ZP nie.
5. zúčtovanie dane
v prípade, že sa do konca roka nezamestná, môžeme jej urobiť ročné zúčtovanie dane?
môžeme jej vystaviť zároveň doklad pre manžela na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku?
6. ročné zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2007
má preplatenie dovolenky naň vplyv? ak áno, ako postupovať?
tiež by som sa chcela opýtať, aké má po ukončení PP povinnosti uvedená pani. myslím úrad práce, soc. poistenie a pod.
ešte raz ďakujem
ajkas
01.10.07,13:54
Dobrý deň. Máme zamestnanca na trvalý pracovný pomer. Od 1.10. nastupuje na denné štúdium na vysokú školu. Čo je výhodnejšie. Uzavrieť s ním zmluvu na skrátený pracovný čas? Alebo zmluvu o brigádnickej práci študenta? Mesačný zárobok cca 20 tis. Ďakujem.
alveryst
02.10.07,04:43
Dobrý deň,
prosím o radu k RZZP 2005. Poistenec bol od 1.1.2005 do 30.4.2005 SZČO. Potom bol do 31.12.2005 dobrovoľne nezamestnaný bez príjmu. Aké obdobie má uviesť do časti XC RZZP 2005? len od 1.8.2005 do 31.12.2005?
Vďaka
bea
02.10.07,09:51
Dobrý deň, mám otázku k sprevádzaniu dieťaťa na ošetrenie.
Konkrétne ide o to, že zamestnankyňa sprevádzala k zubárovi dcéru, ktorá už dovŕšila 15 rokov. A v tomto prípade mi ide o to, čím sa dokazuje, že bolo sprevádzanie nevyhnutné. Podobný prípad sa môže stať aj pri sprevádzaní iného rodinného príslušníka, ktorý je už dospelý.
Takže by som potrebovala radu, na čo sa odvolať, keby došlo k rozdielnemu názoru na nevyhnutnosť sprevádzania. Ďakujem.
andulka
02.10.07,14:15
Dobrý deň, prosím o radu.
Zamestnankyňa si uplatňuje daňový bonus na dieťa. To v r. 2007 dovŕšilo 16 rokov. V školskom roku 2007/2008 sa vrátila do 9. ročníka ZŠ (ktorý v predchádzajúcom šk.roku neukončila) o čom aj priniesla potvrdenie o návšteve základnej školy. Možno takéto dieťa považovať za nezaopatrené a uplatňovať naň daňový bonus ? Viem, že na účely prídavku na dieťa sa dieťa, ktoré získava základné vzdelanie až po dovŕšení 16 roku veku za nezaopatrené nepovažuje a odnímajú sa mu rodinné prídavky. Posudzuje sa tak aj pre uplatnenie daňového bonusu?
Ďakujem.
jvp111
02.10.07,15:35
Dobrý deň,
máme uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti od 21.9.2007 na 10 hodín týždenne. Do konca septembra podľa mojich výpočtov môžeme zaplatiť spolu 12 hodín. (6 prac.dní x 2 hodiny). V Zákonníku práce sa píše - max. 10 hod. "týždenne". Pracovník vykázal na zaplatenie 16 hodín s tým, že pracoval aj v sobotu a nedeľu 22.-23.sept. Čo je správne? Koľko hodín môžem zaplatiť?
vďaka za odpoveď
Jana Motyčková
03.10.07,07:20
Môže robiť 10 hodín týždenne. V prvom týždni odrobil 6 hodín, druhý týždeň 10 hodín, takže to je v poriadku.
jvp111
03.10.07,07:27
a na tom nezáleží, že dohoda bola uzatvorená len v priebehu týždňa? nemá sa prepočítať na alikvótnu časť?
Jana Motyčková
03.10.07,07:32
Nie, neprepočítava sa alikvótna časť z 10 hodín na časť týždňa.
jvp111
03.10.07,07:59
ďakujem pekne za odpoveď
Saly
03.10.07,08:58
Prosím o radu. Neviem si správne vysvetliť § 99. Postačí mi ak si budeme v zošite viesť evidenciu dochádzky napr. príchod 6,50 a odchod 15,40 pričom pracovná doba je od 7,00 do 15,30 obedná prestávka v tom, a potom na dochádzkový list, ktorý používam pri výpočte miezd napísať len odpracovaných 8 hod.? Ak nie, tak Vás prosím o návod ako na to. Viem, že ste sa tejto téme už venovali, ale som z tých príspevkov zmätená a neviem čo je správne. Ďakujem Saly
ZOO Bojnice
03.10.07,09:44
Čiastočný invalidný dôchodca neprehodnotený dovŕšil 5.6.2007 dôchodkový veka od 6.6.2007 si podal o starobný dôchodok. Rozhodnutie mi bolo doručené
10.9.2007 v znení vystavené dňa 6.8.2007, od 6.júna 2007 Vám vyplácame
starobný dôchodok a súčasne od 4.10.2007 odnímame invalidný dôchodok.
Prosím o radu od kedy je zmena poistenia do Sociálnej poisťovne a tiež zdravotné poistenie vo zvýšenej sadzbe ? Ďakujem Mária
abel
03.10.07,14:11
Zamestnankyňa je na materskej dovolenke nepretržite od roku 2001 ( posledná materská je od r. 2006). Zamestnávateľ teraz ukončil podnikanie a dal jej výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) ZP. Z akého zárobku budem vychádzať pri výpočte odstupného?
Hreja
03.10.07,14:31
Prosím Vás o radu : Pracovník mal pracovný úraz, je uznaný Sociálnou poisťovňou invalidným na 70 %. Vykonával prácu učiteľa telesnej výchovy, t.č. mu lekár dal potvrdenie, že túto prácu nemôže vykonávať. Chce rozviazať pracovný pomer dohodou. Má nárok na odchodné, odstupné ? Podľa mňa má nárok len na odstupné, ale prosím Vás o poradu v akej výške ? Ja si myslím, že má nárok na 10 funkčných platov /školstvo/. Ďakujem . Hreja
Terezap
04.10.07,09:12
Príjemný deň. Chcem sa spýtať na jednu vec. Som DNP od 19.01.2007. (Okrem toho som aj povinne ako SZČO od roku 2006.) Podmienku 270 dní platenia poistného oko DNP splním 15.10.2007. Ak by som bola PN od 16.10.2007 bude sa mi výška PN počítať aj z DNP, keď som v roku 2007 bola
2x10 dní s dieťaťom na ošetrovnom? Alebo o týchto 20 dní musím byť dlhšie DNP a na PN ísť až od 05.11.2007 ? Budem veľmi vďačná za odpoveď.
Jana Motyčková
04.10.07,09:16
Počas prvých 10 dní každého ošetrovania poistenie trvá, teda ak ošetrovanie bolo 2 krát po 10 dní, táto doba sa započitava do 270 dní poistenia.
plastiak
04.10.07,10:51
Ak pripadne štátny sviatok na obdobie počas PN zamestnanca, PN sa neprerušuje a zamestnanec dostáva náhradu. V prípade sviatku počas dovolenky, dostáva preplatený sviatok.
Je toto moje zistenie správne a kde v zákone to prosím Vás nájdem.
Jana Motyčková
04.10.07,10:58
Ak pripadne štátny sviatok na obdobie počas PN zamestnanca, PN sa neprerušuje a zamestnanec dostáva náhradu. V prípade sviatku počas dovolenky, dostáva preplatený sviatok.
Je toto moje zistenie správne a kde v zákone to prosím Vás nájdem.

Správne . ZP_§112_ods.3.
eco 1
04.10.07,12:48
Prosím o radu.Podľa §91 ZP má zamestnávateľ povinnosť poskytnúť zamestnancovi prestávku na jedenie v trvaní 30 min.Čo v prípade, ak mi zamestnanec tvrdí, že prestávku nepotrebuje.Musí zotrvať na pracovisku o pol hodinu dlhšie ? ďakujem
alveryst
04.10.07,17:39
Dobrý deň. Prosím o radu: Zamestnávateľ poskytuje zamestncom stravné lístky v hodnote 70 SKK. Do nákladov si dáva 55% z 89 SKK, zo SF prispieva 3 SKK na jeden lístok. Rozdiel uhrádza zamestnávateľ zo zisku - t.j. zamestnanci majú lístky zadarmo. Je rozdiel 70 skk mínus 3 skk mínus 55% z 89 SKK pre zamestnancov zdaniteľný príjem?
Je uvedený nepeňažný príjem zamestnca súčasťou VZ pre výpočet odovdu do ZP a SP?
Aja27
05.10.07,10:48
Dobrý deň:)
Prosím o radu pri spracovaní Oznámenia zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov za rok 2006. Zamestnanec si urobil ročné zúčtovanie sám, už u nás nepracuje. Mám aj jeho zahrnúť do Oznámenia v časti 4% aj 10% a zahrnúť ho a zaplatiť tento nedoplatok v rámci všetkých zamestnancov?
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň:)
spiel
05.10.07,12:42
Dobry den, potrebovala by som poradit ako je to so zariadovanim pohrebu a ucastou na pohrebe. V ZP som citala, ze sa jedna o 1 -3 dni s nahradou mzdy podla pribuzenskeho vztahu. Len som nikde nenasla, ako sa pribuzenske vztahy posudzuju a kolko dni mozem uznat ako prekazku v praci s nahradou mzdy. Zamestnankyna mala 2 dni volno. Jeden den vybavovala pohreb pre svokru a jeden den bola na pohrebe.
Dakujem.
Melnick
05.10.07,12:51
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
Maruska4
05.10.07,15:02
Aké doklady si musím pýtať od jednotlivých zamestnávateľov pri odchode z práce (ako zamestnanec aj ako SZČO) aby som raz nemal problémy s výpočtom keď pôjdem do starob.dôchodku. Aby som všetky podklady mal v poriadku?
A ešte jedna otázka: či sa zarátava doba v evidencii na úrade práce do zápočtu rokov na dôchodok?
Ďakujem za odpoveď
pandorasbox
07.10.07,05:35
Dobrý deň,
prosím o radu.Naša spoločnosť pôsobí v obchode, kde zamestnanci vykonávajú 12 hodinové služby v turnuse.
1. Rátať zmestnancovi príplatok za sviatok, ak sviatok je v sobotu? (01.09.2007, 15.09.2007). V prípade, že na ten deň má zamestnanec službu a v konkrétnom meste sviatky nerobia naši zamestnanci, má nárok na náhradu za neodpracovaný sviatok, aj keď to je v sobotu? Zvyčajne pri odrobení všetkých dní majú aj nadčasy, nedá sa presne im prideliť zmeny s presnými hodinami, takže vždy vzniknú nadčasy, niekedy aj v počte 20 hodín.
Ďakujem za skorú pomoc
prajem veľa osobných a pracovných úspechov:)
Libi
08.10.07,05:09
Dobrý deň, mala by som dve otázky s ktorými si neviem rady : Firma zorganizovala letné športové hry o putovný pohár s vyrytým logom firmy. Peňažné výhry sú do 5 tis. Sk za každého zamestnanca, spolu 18 tis. Sk, mám odviesť zrážkovú daň a oznámiť DÚ? alebo výhra zo súťaže do 5 tis., ale to jednotlivo pre zamestnanca, nie? A ďalšia otázočka: poskytujeme náborový príspevok po prijatí do zamestnania, z neho vyplývajú odvody a daň ako pri klasickom príjme? Lebo na Sociálke tvrdia, že odvody nie.
Mrzí ma,že od 8.10.2007 nikto neodpovedal, pretože naša firma si predplatila "Draka" len kvôli odpovediam na naše otázky.
Jana Motyčková
08.10.07,08:40
Dobrý deň,
prosím o radu.Naša spoločnosť pôsobí v obchode, kde zamestnanci vykonávajú 12 hodinové služby v turnuse.
1. Rátať zmestnancovi príplatok za sviatok, ak sviatok je v sobotu? (01.09.2007, 15.09.2007). V prípade, že na ten deň má zamestnanec službu a v konkrétnom meste sviatky nerobia naši zamestnanci, má nárok na náhradu za neodpracovaný sviatok, aj keď to je v sobotu? Zvyčajne pri odrobení všetkých dní majú aj nadčasy, nedá sa presne im prideliť zmeny s presnými hodinami, takže vždy vzniknú nadčasy, niekedy aj v počte 20 hodín.
Ďakujem za skorú pomoc
prajem veľa osobných a pracovných úspechov:)
Príplatok za prácu vo sviatok patrí, aj keď je sviatok v sobotu. Ak má na sviatok plánovanú službu podľa rozvrhu pracovných zmien a z dôvodu sviatku túto zmenu neodrobí, má nárok na náhradu príjmu za sviatok.

Rozvrh pracovných zmien presne s hodinami by mal byť známy vopred a v ňom nie je možné počítať s nadčasmi. Podľa rozsahu priemerný pracovný čas nesmie presiahnuť 40 hodín (38,75 resp.37,5 hod. podľa typu prevádzky) týždenne. Tento priemer sa počíta maximálne za 4 mesiace. Nemožno počítať s nadčasom už v rozvrhu pracovných zmien.
pandorasbox
08.10.07,08:59
ďakujem za pomoc....príjemný a úspešný deň:)
cathyc
08.10.07,09:45
Prosím Vás vedeli by ste mi povedať od akého dátumu platí, že zamestnávateľ platí za dohodárov do GF a ÚP. Ďakujem
saman
08.10.07,12:01
Prosim o radu.
Zamestnávateľ daroval zamestnancovi auto (trhova hodnota auta 100.000,- Sk).
Z pohladu zamestnanca ide o prijem ktory podlieha dani z prijmov, t.j. suma 100.000,- Sk sa mu zdani vo mzde za obdobie kedy dar - auto zamestnanec
prijal.
Bude tento dar sucastou vym.zakladu na zdrav.poistenie? (nie som si ista, obavam sa ze ano)
Bude tento dar sucastou vym.zakladu na socialne poistenie? (myslim, ze nie)
Dakujem
milan.mw
08.10.07,12:51
Dobrý deň. Prosím o názor k výpočtu mzdy za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, z dôvodu rozdielnosti výkladu ZP. Napr. zamestnanec má hod. mzdu 120,- Sk. Zamestnávateľ má dohodnuté v kolektívnej zmluve, že takúto pohotovosť bude odmeňovať minimálnym mzdovým nárokom pre I. stupeň náročnosti práce. Aký je správny postup ? Musí zamestnávateľ zamestnancovi zaplatiť za hod. tejto pohotovosti pomernú časť základnej mzdy, alebo môže postupovať podľa svojej kolektívnej zmluvy a zaplatiť zamestnancovi minimálny mzdový nárok ? Ďakujem. Milan
PRIVATEX-AGRO
08.10.07,13:17
PRIVATEX AGRO:

"Môžete mi poradiť s takouto vecou? Mám osobu, ktorá má u nás uzatvorenú mandátnu zmluvu, do 10.9.07 bola aj v pracovnom pomere, odvádzala som jej všetky odvody ako pri riadnom zamestnancovi. Od 11.9.07 neviem, ako jej vyplácať odmenu vyplývajúcu z mandátnej zmluvy, má 40000,- odmenu + 20000,- prémie každý mesiac."

Otázke nerozumiem.
1. Od kedy dokedy mala pracovnú zmluvu?
2. Od kedy do kedy mala mandátnu zmluvu a na akú činnosť? Aké odmeny na túto zmluvu poberala?
1. Pracovnú zmluvu mala od 3.7.07 do 10.9.07
2. Mandátna zmluva bola uzatvorená od 3.7.07 a stále trvá
Má vyplácanú mzdu na základe mandátnej zmluvy 40 tis. + 20 tis. prémie.
Ak jej skončil pracovný pomer, ako je to s vyplácaním mzdy a prémií, keďže už nemá prac.zmluvu. Mandátna zmluva bola na riaditeľku hotela.
Jana Motyčková
09.10.07,08:57
Prosim o radu.
Zamestnávateľ daroval zamestnancovi auto (trhova hodnota auta 100.000,- Sk).
Z pohladu zamestnanca ide o prijem ktory podlieha dani z prijmov, t.j. suma 100.000,- Sk sa mu zdani vo mzde za obdobie kedy dar - auto zamestnanec
prijal.
Bude tento dar sucastou vym.zakladu na zdrav.poistenie? (nie som si ista, obavam sa ze ano)
Bude tento dar sucastou vym.zakladu na socialne poistenie? (myslim, ze nie)
Dakujem
Súhlasím so všetkým.
saluto
10.10.07,12:01
Dobrý deň!
Chcela by som požiadať o radu, či zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 20 zamestnancov, môže so zamestnancom, s ktorým už dvakrát predĺžil prac.pomer na dobu určitú, predĺžiť tento PP neobmedzene veľa krát?
Neviem totiž, či som tú výnimku podľa §48 ods.6 písm.g) dobre pochopila, t.j. pre zamestnávateľa s najviac 20 zamestnancami neplatí § 48 ods.2? Ďakujem.
ROBOTA
10.10.07,18:30
Zákazník - lekár mi zadal úlohu zistiť, ako by si mohol vytvoriť náklady formou vyplácania nejakej odmeny pre sestričku ( manželka dôchodkyňa). Zaujímajú ma hlavne povinnosti voči SP, ZP a DÚ a možná výška odmeny.:confused: Prosím o radu.
alveryst
11.10.07,07:01
Dobrý deň. Prosím o radu: Zamestnávateľ poskytuje zamestncom stravné lístky v hodnote 70 SKK. Do nákladov si dáva 55% z 89 SKK, zo SF prispieva 3 SKK na jeden lístok. Rozdiel uhrádza zamestnávateľ zo zisku - t.j. zamestnanci majú lístky zadarmo. Je rozdiel 70 skk mínus 3 skk mínus 55% z 89 SKK pre zamestnancov zdaniteľný príjem?
Je uvedený nepeňažný príjem zamestnca súčasťou VZ pre výpočet odovdu do ZP a SP?
janeco
11.10.07,10:03
Dobry den,
klient organizoval akciu, na ktorej vystupoval moderator. S nim ma klient uzatvorenu zmluvu o dielo na zaklade Autorskeho zakona. Chcem sa opytat, ci je moderovanie skutocne cinnost, na ktoru sa vztahuje Autorsky zakon a ci ma povinnost odviest 2 % z honoraru do niektoreho z umeleckych fondov (pripadne do ktoreho?). Odmena je vo vyske 15.000,-, takze dan z prijmov si zhotovitel vysporiada sam (kedze sa nejedna o zrazkovu dan).
Dakujem
cece
11.10.07,12:11
Zamestnali sme poberateľa predčasného dôchodku. Od predchádzajúceho zamestnávateľa nám dal zápočtový list kde má uvedené ako počet odpracovaných: 1 rok a 89 dní (nerozumiem prečo je to tak).Na koľko dní dovolenky má teraz nárok?
chudaska
11.10.07,12:40
asi je to preto,lebo mu zapocitali iba to čo odrobil u nich,teraz to tak bežne zamestnávatelia robia,že nenapočítajú roky,preto potom je potrebné priniest aj predchádzajúce zápočtové listy.
Jana Motyčková
11.10.07,13:56
Zákazník - lekár mi zadal úlohu zistiť, ako by si mohol vytvoriť náklady formou vyplácania nejakej odmeny pre sestričku ( manželka dôchodkyňa). Zaujímajú ma hlavne povinnosti voči SP, ZP a DÚ a možná výška odmeny.:confused: Prosím o radu.
Sestričku môže zamestnávať
- na dohodu opracovnej činnosti, maximálne 10 hodín týždenne, odvádza sa garančné a úrazové poistenie, spolu 1,05%
- na pracovný pomer, pri starobnej dôchodkyni sa neodvádza nemocenské poistenie (zrejme len do 1.1.2008), invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, spolu sa u nej zrazí zo mzdy poistné 8%, odvod zamestnávateľa je 29,8%. V prípade celkového príjmu manželky (mimo dôchodku) pod 1/2 minimálnej mzdy sa jej zdravotné poistenie (4%+10%) vráti.
Oba príjmy sa zdaňujú rovnako, 19%. Iba ak by mala dôchodok nižší ako je nezdaniteľná časť, môže si rozdiel NČ-dôchodok odpočítať zo základu dane v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní.

Mzda je dosť neefektívny spôsob "vytvárania" nákladov.
gabina
12.10.07,06:32
1. do nákladov sa dáva 55% zo 70,- Sk
2. 45% zo 70,- Sk - 3,- Sk je zdaniteľný príjem pre zamestnanca
3. príjem zo SF nepodlieha odvodom do SP ani ZP

k príspevku : "Dobrý deň. Prosím o radu: Zamestnávateľ poskytuje zamestncom stravné lístky v hodnote 70 SKK. Do nákladov si dáva 55% z 89 SKK, zo SF prispieva 3 SKK na jeden lístok. Rozdiel uhrádza zamestnávateľ zo zisku - t.j. zamestnanci majú lístky zadarmo. Je rozdiel 70 skk mínus 3 skk mínus 55% z 89 SKK pre zamestnancov zdaniteľný príjem?
Je uvedený nepeňažný príjem zamestnca súčasťou VZ pre výpočet odovdu do ZP a SP?"
Jozef Mihál
12.10.07,08:37
Dobrý deň. Prosím o radu: Zamestnávateľ poskytuje zamestncom stravné lístky v hodnote 70 SKK. Do nákladov si dáva 55% z 89 SKK, zo SF prispieva 3 SKK na jeden lístok. Rozdiel uhrádza zamestnávateľ zo zisku - t.j. zamestnanci majú lístky zadarmo. Je rozdiel 70 skk mínus 3 skk mínus 55% z 89 SKK pre zamestnancov zdaniteľný príjem?
Je uvedený nepeňažný príjem zamestnca súčasťou VZ pre výpočet odovdu do ZP a SP?
Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t62776-zakonnik-prace-stravovanie-zamestnancov-najcastejsie-otazky.html
pannika
12.10.07,08:41
Dobrý deň!

Mám otázku ohľadne miezd. Zamestnanci sú odmenení hodinovou mzdou, plus dostávajú mesačné prémie. Hodinovú mzdu máme stanovenú na 41,50 Sk , prémie sú v takej výške, že zo súčtu oboch položiek im vychádza hodinová mzda v priemere 70,- Sk. Na výplatnej páske máme uvedenú hodinovú mzdu 41,50 v druhom riadku mesačné prémie. Moja otázka znie. Je to takto správne? Vyhovuje zákonu o minimálnej mzde ak nemáme uvedenú na páske pri hodinovej mzde min. hodnotu 46,60 Sk?

Ďakujem!
Jozef Mihál
12.10.07,08:43
pannika:

Nie je podstatné, ako máte "zorganizovanú" výplatnú pásku, podstatné je, že vo výsledku dodržiavate zákon o minimálnej mzde a predpokladám že i § 120 ZP - minimálne mzdové nároky.
Jozef Mihál
12.10.07,08:46
Dobry den,
klient organizoval akciu, na ktorej vystupoval moderator. S nim ma klient uzatvorenu zmluvu o dielo na zaklade Autorskeho zakona. Chcem sa opytat, ci je moderovanie skutocne cinnost, na ktoru sa vztahuje Autorsky zakon a ci ma povinnost odviest 2 % z honoraru do niektoreho z umeleckych fondov (pripadne do ktoreho?). Odmena je vo vyske 15.000,-, takze dan z prijmov si zhotovitel vysporiada sam (kedze sa nejedna o zrazkovu dan).
Dakujem
Áno, je možné postupovať podľa Autorského zákona. Klient potom musí odviesť z odmeny 2% do Literárneho fondu.
Jozef Mihál
12.10.07,08:57
Živnostník - stavebné práce má v ŽL miesto podnikania Prešov. Má veľkú "zákazku" v Bratislave až do roku 2009. Potrebuje zamestnať dvoch robotníkov. Môže im dať do pracovnej zmluvy miesto výkonu práce Bratislava a dávať im namiesto diét stravný lístok 89,-Sk.(prac. doba 8 hod.). Ako si môže dávať do nákladov stravné živnostník - stravné lístky alebo musí robiť diéty, cesťáky?

Odpoveď pokiaľ ide o zamestnancov máte tu:

http://www.porada.sk/t62776-zakonnik-prace-stravovanie-zamestnancov-najcastejsie-otazky.html

Pokiaľ ide o samotného živnostníka, v jeho prípade ide o služobnú cestu a do nákladov si vyúčtuje diéty.
cece
12.10.07,11:51
asi je to preto,lebo mu zapocitali iba to čo odrobil u nich,teraz to tak bežne zamestnávatelia robia,že nenapočítajú roky,preto potom je potrebné priniest aj predchádzajúce zápočtové listy.

A sú potrebné? Keďže má priznaný predčasný starobný dôchodok, tak by asi mal mať odpracovaný potrebný počet rokov na to, aby mal nárok na dovolenku 25 dní. Nie? Nie som si istá preto uvítam názor ostatných.
chudaska
12.10.07,12:19
v podstate na to,aby si mu uznala 25 dní, nepotrebuješ zápočtové listy,ked vieš že je dôchodca,tak má určite odrobené potrebné roky.
alveryst
12.10.07,16:23
Vďaka pán Mihál /odpoveď 1478/
saluto
13.10.07,07:36
Mohla by som opätovne poprosiť o odpoveď na otázku 1470, zamestnávateľ, ktorému spracovávam mzdy, sa ma na to pýta a ja neviem, čo mu mám odpovedať.
Ďakujem.
Jozef Mihál
13.10.07,08:33
Dobrý deň!
Chcela by som požiadať o radu, či zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 20 zamestnancov, môže so zamestnancom, s ktorým už dvakrát predĺžil prac.pomer na dobu určitú, predĺžiť tento PP neobmedzene veľa krát?
Neviem totiž, či som tú výnimku podľa §48 ods.6 písm.g) dobre pochopila, t.j. pre zamestnávateľa s najviac 20 zamestnancami neplatí § 48 ods.2? Ďakujem.

Áno, pre zamestnávateľa ktorý má menej ako 20 zamestnancov, neplatia obmedzenia pre reťazenie pracovných pomerov na dobu určitú, tj. môže opakovane uzatvárať so zamestnancom pracovné pomery na dobu určitú bez obmedzenia počtu opakovaní i bez obmedzenia na max. 3 roky - teda i dlhšie ako 3 roky po sebe.

P.S. Nespoliehajte sa prosím nato, že ak v tejto alebo inej téme zadáte otázku, dostanete na otázku odpoveď, či dokonca že odpoveď dostanete okamžite. Výnimočne na www.drak.porada.sk (http://www.drak.porada.sk) bežia akcie "eHotline", kedy takýto servis je k dispozícií ale inak nie.

DRAK je Databáza Riešení, Aktualít a Komentárov, nie servis odpovedí. Ak by ste požadovali i servis odpovedí, boli by sme nútení výrazne zmeniť cenovú politiku.
Jozef Mihál
15.10.07,07:22
Dobrý deň, mám otázku k sprevádzaniu dieťaťa na ošetrenie.
Konkrétne ide o to, že zamestnankyňa sprevádzala k zubárovi dcéru, ktorá už dovŕšila 15 rokov. A v tomto prípade mi ide o to, čím sa dokazuje, že bolo sprevádzanie nevyhnutné. Podobný prípad sa môže stať aj pri sprevádzaní iného rodinného príslušníka, ktorý je už dospelý.
Takže by som potrebovala radu, na čo sa odvolať, keby došlo k rozdielnemu názoru na nevyhnutnosť sprevádzania. Ďakujem.

Odpoveď tu:

http://www.porada.sk/t62915-zakonnik-prace-prekazky-v-praci-najcastejsie-otazky.html
Jozef Mihál
15.10.07,07:48
Dobrý deň, prosím o radu.
Zamestnankyňa si uplatňuje daňový bonus na dieťa. To v r. 2007 dovŕšilo 16 rokov. V školskom roku 2007/2008 sa vrátila do 9. ročníka ZŠ (ktorý v predchádzajúcom šk.roku neukončila) o čom aj priniesla potvrdenie o návšteve základnej školy. Možno takéto dieťa považovať za nezaopatrené a uplatňovať naň daňový bonus ? Viem, že na účely prídavku na dieťa sa dieťa, ktoré získava základné vzdelanie až po dovŕšení 16 roku veku za nezaopatrené nepovažuje a odnímajú sa mu rodinné prídavky. Posudzuje sa tak aj pre uplatnenie daňového bonusu?
Ďakujem.
Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t62920-danovy-bonus-16-rocne-dieta-v-9-rocniku-zs.html
Jozef Mihál
15.10.07,08:06
Dobrý deň,
máme uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti od 21.9.2007 na 10 hodín týždenne. Do konca septembra podľa mojich výpočtov môžeme zaplatiť spolu 12 hodín. (6 prac.dní x 2 hodiny). V Zákonníku práce sa píše - max. 10 hod. "týždenne". Pracovník vykázal na zaplatenie 16 hodín s tým, že pracoval aj v sobotu a nedeľu 22.-23.sept. Čo je správne? Koľko hodín môžem zaplatiť?
vďaka za odpoveď

Odpoveď tu:

http://www.porada.sk/t62925-zakonnik-prace-dohody-najcastejsie-otazky.html
virka
15.10.07,09:22
Prosím Vás o radu, zamestnankyňa rozviazala s nami pr.pomer k 3.9.2007.Čiže odhlásili sme ju 2.9.2007 zo SP, keďže som ako mzdová účtovníčka ešte len nastúpila a nebola som mojim nadriadeným upozornená na to či zamestnankyna má dovolenku, alebo či ju má prečerpanú. Môj nadriadený jej výpoveď podpísal na čo je i doklad. Tejto našej zamestnankyni vyšiel po výplate nedoplatok dovolenky-má prečerpaných 6 dní dovolenky. Našej firme musí zaplatiť do 3000,- Sk.Ako to mám teraz riešiť. Tá zlá som ja a aj budem, pretože nadriadený je len predsa nadriadený a mzdová účtovníčka by predsa mala vedieť koľko a čo, či je vo firme 1 alebo 2 dni. Začala som písať list, v ktorom ju žiadam aby nám prišla uvedenú sumu vyplatiť. Chcela by som tam uviesť i upozornenie ak to nepríde vyplatiť ...Neviem ale na čo sa mám odvolať . Môžem uviesť ak nepríde že to budeme riešiť súdnou cestou. Kto je za to zodpovedný? Ja alebo môj nadriadený,ktorý jej výpoveď podpísal s tým že za mnou prišla s hotovou vecou. Ak Vás môžem poprosiť o odpoveď ďakujem. Virka
Roskova
15.10.07,09:45
Dobrý deň,
som konateľkou aj spoločníčkou v dvoch s.r.o. - A a B. V spoločnosti A mám uzavretý trvalý pracovný pomer. Mám povinnosť odvádzať zdravotné poistenie z dohody o vykonaní práce, ktorú jednorazovo uzavriem so spoločnosťou B?
S pozdravom Lenka
saluto
15.10.07,13:18
K "1487"
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Väčšinou sa snažím poradiť si sama, vždy sa opieram najprv o legislatívne normy, ale niekedy si jednoducho človek nie je celkom istý a myslím si, že toto sú veľmi vážne a veľmi dôležité veci.
Ešte raz vďaka a pekný deň!
JarmilaM
15.10.07,16:00
Chcem Vás poprosiť o radu, akým spôsobommám zaradiť auto do podnikania, ktoré je staršie a doposiaľ bolo používané iba na súkromné účely. Podnikateľ- FO, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, chce tento automobil využívať na podnikanie, mať ho na firme, aby si mohol odpočítať DPH s PHM a opráv. Prosím o rýchlu odpoveď ak je to možné. Ďakujem vopred. JarmiaM
liba2
15.10.07,16:05
Chcem Vás poprosiť o radu, akým spôsobommám zaradiť auto do podnikania, ktoré je staršie a doposiaľ bolo používané iba na súkromné účely. Podnikateľ- FO, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, chce tento automobil využívať na podnikanie, mať ho na firme, aby si mohol odpočítať DPH s PHM a opráv. Prosím o rýchlu odpoveď ak je to možné. Ďakujem vopred. JarmiaM
Na začiatku tejto témy je napísané:

Všetci používatelia DRAKa, ktorý sa chcú DRAKa na niečo opýtať z oblasti miezd, odvodov a daní z príjmov fyz.osôb - tu je priestor na Vaše otázky.
Takže táto otázka je tu celkom mimotemy . Na porade určite nájdeš odpoveď a nie jednu.
Jozef Mihál
15.10.07,16:35
Dobrý deň,
som konateľkou aj spoločníčkou v dvoch s.r.o. - A a B. V spoločnosti A mám uzavretý trvalý pracovný pomer. Mám povinnosť odvádzať zdravotné poistenie z dohody o vykonaní práce, ktorú jednorazovo uzavriem so spoločnosťou B?
S pozdravom Lenka
Ako spoločníčka s.r.o. B sa považujete v s.r.o. B za zamestnanca na účely zákona o zdravotnom poistení, ak za prácu pre s.r.o. B poberaáte odmenu považovanú podľa zákona o dani z príjmov za príjem zo závislej činnosti.

Preto ak budete v s.r.o. B poberať odmeny na základe dohody o vykonaní práce, v mesiaci, v ktorom budete mať takúto odmenu, vás s.r.o. B musí do zdravotnej poisťovne prihlásiť ako svojho zamestnanca a z odmeny odviesť preddavky na zdravotné poistenie rovnako, ako keby ste mali v s.r.o. B pracovnú zmluvu.
saman
15.10.07,20:15
Dobry den,
Mozte mi prosim poradit, ci sa v sucanosti z prijmu prokuristu plati zdravotne a socialne poistenie? V zakone o dani z prijmov spada od 1.1.2007 do § 5 - prijem zo zavislej cinnosti.
Je to system ako u zamestnanca, alebo skor ako u konatela alebo ako u SZCO? Dakujem.
Jana Motyčková
16.10.07,06:44
Prokurista nie je podľa zákona o ZP považovaný za zamestnanca, nejde o štatutárny orgán ani o člena štatutárneho orgánu právnickej osoby. Tiež nie je považovný za SZČO. Keďže jeho príjem je príjmom zo závilsej činnosti, tento príjem sa pre ZP posudzuje obdobne ako príjem z dohôd - berie sa do úvahy v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia ako príjem samoplatiteľa iba v tom mesiaci, kedy tento človek nebol zároveň zamestnancom ani SZČO.

Pre SP - prokurista nie je považovaný pre SP ani za zamestnanca ani za SZČO, t.j. z tohoto príjmu sa poistné do SP neplatí.
Majula
16.10.07,07:15
Všetci používatelia DRAKa, ktorý sa chcú DRAKa na niečo opýtať z oblasti miezd, odvodov a daní z príjmov fyz.osôb - tu je priestor na Vaše otázky.

Otázku zadajte vo forme ďalšieho príspevku v tejto téme. V rámci časových možností Vám kolektív autorov odpovie v sekcii "Praktické príklady".
Dobrý deň, ako riešiť domáckeho zamestnanca § 52, ktorý je PN. Nemoc trvá 23 dní. Je to tak, že za prvých desať dní nedostane od zamestnávateľa náhradu príjmu podľa zákona 462/2003 a zvyšných 13 dní mu preplatí poisťovňa?
Iveta Matlovičová
16.10.07,10:18
I keď nepatrím do kolektívu autorov, dovolím si reagovať na "Majulu". Vzhľadom na to, že domácki zamestnanci sú nemocensky poistení ako "klasickí" zamestnanci, majú nárok na čerpanie pracovného voľna z titulu práceneschopnosti a poberajú náhradu príjmu od zamestnávateľa a nemocenské dávky zo SP.
Jozef Mihál
16.10.07,12:40
Dobrý večer, mám otázku, myslím, že uvažujem správne, ale chcem si byť istá, aby som sa vyhla zbytočným chybám. Som starobná dôchodkyňa, ZŤP so 60% mierou postihnutia. Pracujem na kratší pracovný čas v 3 spoločnostiach. Na základe rozhodnutia ÚPSVaR, ktoré predložím zamestnávateľovi, budú pre mňa i pre zamestnávateľa odvody do ZP len 2% a 5%, i napriek tomu, že som nie invalidná, ale starobná dôchodkyňa?
Presne tak.
milan.mw
16.10.07,13:28
Dobrý deň. Prosím keby ste mohli odpovedať na otázku č. 1467. Ďakujem. Milan
wbi
16.10.07,13:59
Dobrý deň,
podľa zákona o dani z príjmov je preplatok z RZZP príjmom podľa § 5.
Ako sa má chovať v mzde v bežnom mesiaci?
Vstupuje do hrubého príjmu aj do vymeriavacích základov pre zdravotné a sociálne poistenie aj do základu dane?
Ďakujem, wbi.
liba2
17.10.07,04:01
Dobrý deň. Prosím o názor k výpočtu mzdy za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, z dôvodu rozdielnosti výkladu ZP. Napr. zamestnanec má hod. mzdu 120,- Sk. Zamestnávateľ má dohodnuté v kolektívnej zmluve, že takúto pohotovosť bude odmeňovať minimálnym mzdovým nárokom pre I. stupeň náročnosti práce. Aký je správny postup ? Musí zamestnávateľ zamestnancovi zaplatiť za hod. tejto pohotovosti pomernú časť základnej mzdy, alebo môže postupovať podľa svojej kolektívnej zmluvy a zaplatiť zamestnancovi minimálny mzdový nárok ? Ďakujem. Milan
§ 96 ZP:
„(3) Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku podľa odseku 2 patrí zamestnancovi mzda vo výške pomernej časti základnej zložky mzdy, najmenej však vo výške minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú na poskytnutí náhradného voľna za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, patrí zamestnancovi mzda podľa prvej vety a za hodinu tejto pracovnej pohotovosti hodina náhradného voľna; za čas čerpania náhradného voľna zamestnancovi mzda nepatrí.“" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/

To znamená, ak základná zložka mzdy zamestnanca za 1 hod. je nižšia ako minimálny mzdový nárok v zmysle cit. odseku 3, zamestnávateľ musí poskytnúť za hodinu pracovnej pohotovosti sumu rovnajúcu sa minimálnemu mzdovému nároku.
Vo vašom prípade teda nemusíte upravovať Kolektívnu zmluvu.

Zmena je v tom, že do 31.8.07 zamestnávateľ poskytoval najmenej 50% minimálneho mzdového nároku (teraz 100%).

Doplnené: ďalej pozri príspevok č. 1508 od Jana Motyčková
virka
17.10.07,05:24
Prosím Vás o radu, zamestnankyňa rozviazala s nami pr.pomer k 3.9.2007.Čiže odhlásili sme ju 2.9.2007 zo SP, keďže som ako mzdová účtovníčka ešte len nastúpila a nebola som mojim nadriadeným upozornená na to či zamestnankyna má dovolenku, alebo či ju má prečerpanú. Môj nadriadený jej výpoveď podpísal na čo je i doklad. Tejto našej zamestnankyni vyšiel po výplate nedoplatok dovolenky-má prečerpaných 6 dní dovolenky. Našej firme musí zaplatiť do 3000,- Sk.Ako to mám teraz riešiť. Tá zlá som ja a aj budem, pretože nadriadený je len predsa nadriadený a mzdová účtovníčka by predsa mala vedieť koľko a čo, či je vo firme 1 alebo 2 dni. Začala som písať list, v ktorom ju žiadam aby nám prišla uvedenú sumu vyplatiť. Chcela by som tam uviesť i upozornenie ak to nepríde vyplatiť ...Neviem ale na čo sa mám odvolať . Môžem uviesť ak nepríde že to budeme riešiť súdnou cestou. Kto je za to zodpovedný? Ja alebo môj nadriadený,ktorý jej výpoveď podpísal s tým že za mnou prišla s hotovou vecou. Ak Vás môžem poprosiť o odpoveď ďakujem. Virka
Nehnevajte sa potrebovala by som odpoveď na môj komentár , ďakujem Virka
liba2
17.10.07,05:39
Prosím Vás o radu, zamestnankyňa rozviazala s nami pr.pomer k 3.9.2007.Čiže odhlásili sme ju 2.9.2007 zo SP, keďže som ako mzdová účtovníčka ešte len nastúpila a nebola som mojim nadriadeným upozornená na to či zamestnankyna má dovolenku, alebo či ju má prečerpanú. Môj nadriadený jej výpoveď podpísal na čo je i doklad. Tejto našej zamestnankyni vyšiel po výplate nedoplatok dovolenky-má prečerpaných 6 dní dovolenky. Našej firme musí zaplatiť do 3000,- Sk.Ako to mám teraz riešiť. Tá zlá som ja a aj budem, pretože nadriadený je len predsa nadriadený a mzdová účtovníčka by predsa mala vedieť koľko a čo, či je vo firme 1 alebo 2 dni. Začala som písať list, v ktorom ju žiadam aby nám prišla uvedenú sumu vyplatiť. Chcela by som tam uviesť i upozornenie ak to nepríde vyplatiť ...Neviem ale na čo sa mám odvolať . Môžem uviesť ak nepríde že to budeme riešiť súdnou cestou. Kto je za to zodpovedný? Ja alebo môj nadriadený,ktorý jej výpoveď podpísal s tým že za mnou prišla s hotovou vecou. Ak Vás môžem poprosiť o odpoveď ďakujem. Virka
Pracovno-právne vzťahy rieši Zákonník práce, konkrétne prečerpanú dovolenku § 117, ktorý znie:
"Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol."
Kto je zodpovedný? tu by sme mohli o tom iba diskutovať, rozhodne sa to vo firme. Môj názor je, že časť zodpovednosti má aj mzdárka, lebo pri skončení PP zamestnanca mzdárka musí myslieť na všetko a overiť si, či je nevyčerpaná alebo vyčerpaná alebo prečerpaná dovolenka, aby mohla správne vypočítať poslednú mzdu zamestnanca.
milan.mw
17.10.07,07:05
§ 96 ZP:
„(3) Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku podľa odseku 2 patrí zamestnancovi mzda vo výške pomernej časti základnej zložky mzdy, najmenej však vo výške minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú na poskytnutí náhradného voľna za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, patrí zamestnancovi mzda podľa prvej vety a za hodinu tejto pracovnej pohotovosti hodina náhradného voľna; za čas čerpania náhradného voľna zamestnancovi mzda nepatrí.“" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/

To znamená, ak základná zložka mzdy zamestnanca za 1 hod. je nižšia ako minimálny mzdový nárok v zmysle cit. odseku 3, zamestnávateľ musí poskytnúť za hodinu pracovnej pohotovosti sumu rovnajúcu sa minimálnemu mzdovému nároku.
Vo vašom prípade teda nemusíte upravovať Kolektívnu zmluvu.
Zmena je v tom, že do 31.8.07 zamestnávateľ poskytoval najmenej 50% minimálneho mzdového nároku (teraz 100%).
Ďakujem za odpoveď. Kolegovia boli na školení, kde táto problematika bola vysvetlená tak, že zamestnancovi musí byť vyplatená základná mzda a na našom pracovisku vznikli dva tábory s rôznymi názormi. Milan
Jana Motyčková
17.10.07,07:38
Súhlasím s názormi kolegov, ZP hovorí, že za takúto pohotovosť patrí pomerná časť základnej zložky mzdy, najmenej vo výške minimálneho mzdového nároku pre 1.stupeň. Základné zložky mzdy sú zložky, uvedené v pracovnej zmluve poskytované za prácu alebo závislé od výkonu. Ak v pracovnej zmluve je uvedené 120 Sk/hod, za pohotovosť na pracovisku patrí 120 Sk/hod. Zákonník práce tu neumožňuje v kolektívnej zmluve stanoviť horšie podmienky pre zamestnanca ao sú stanovené v ZP, na rozdiel napr. od prestojov, kde ZP umožňuje v kolektívnej zmluve stanoviť horšie podmienky pre zamestnanca.
matuma
17.10.07,10:10
Prosím o radu ohľadom odvodov. Zamestnanec - mesačná mzda 7800,- Sk.
V 9/2007 čerpal 10 dní dovolenky. Za 10 odprac. dní - 3900,- Sk. Za 10 dní dovolenky 3600,- (dovol.priemer-45,-Sk). Spolu hrubá mzda 7 500,- Sk. Nakoľko za 10 odprac. dní hod.priem.mzda je 48,75 Sk softvér mi neurobil doplatok do minimálnej mzdy. Z akej mzdy mám urobiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne? Zo skutočnej 7 500,-Sk alebo minimálnej 7600,-. Robiť doplatok do min. mzdy aj keď bol zmenený od 1.9.2007 Zákonník práce?
Vopred ďakujem za pomoc.
milan.mw
17.10.07,12:19
Súhlasím s názormi kolegov, ZP hovorí, že za takúto pohotovosť patrí pomerná časť základnej zložky mzdy, najmenej vo výške minimálneho mzdového nároku pre 1.stupeň. Základné zložky mzdy sú zložky, uvedené v pracovnej zmluve poskytované za prácu alebo závislé od výkonu. Ak v pracovnej zmluve je uvedené 120 Sk/hod, za pohotovosť na pracovisku patrí 120 Sk/hod. Zákonník práce tu neumožňuje v kolektívnej zmluve stanoviť horšie podmienky pre zamestnanca ao sú stanovené v ZP, na rozdiel napr. od prestojov, kde ZP umožňuje v kolektívnej zmluve stanoviť horšie podmienky pre zamestnanca.
Ďakujem za odpoveď. Milan
milan.mw
17.10.07,12:22
liba 2
ďakujem za stanovisko a snahu :-) Milan
Majula
17.10.07,14:56
Takto jednoznačne by som to nevidela nakoľko v samotnom § 52 Zakonníka prace ods.1 pismeno b je uvedené citujem :
b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka.
Kedze tu nie je uvedený odsek chápem to tak že sa to vzťahuje na cely §141 ZP.
Majula
17.10.07,14:59
reakcia 1513 sa vzťahuje na: Komentár od Fronco Včera 12:18 PM
#1500
I keď nepatrím do kolektívu autorov, dovolím si reagovať na "Majulu". Vzhľadom na to, že domácki zamestnanci sú nemocensky poistení ako "klasickí" zamestnanci, majú nárok na čerpanie pracovného voľna z titulu práceneschopnosti a poberajú náhradu príjmu od zamestnávateľa a nemocenské dávky zo SP.
lucky
18.10.07,06:16
Dobrý deň,
zamestnanec dal zamestnávateľovi výpoveď 9.10.2007. Výpovedná doba začne plynúť 1.11. a PP skončí 31.12.2007. Avšak zamestnanec zostal PN od 15.10.2007 a bude to pravdepodobne dlhšia PN. Bude sa výpovedná doba predlžovať o dobu PN, alebo PP skončí 31.12.2007?
Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
18.10.07,07:37
Takto jednoznačne by som to nevidela nakoľko v samotnom § 52 Zakonníka prace ods.1 pismeno b je uvedené citujem :
b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka.
Kedze tu nie je uvedený odsek chápem to tak že sa to vzťahuje na cely §141 ZP.
Práceneschopnosť je síce dôležitá osobná prekážka v praći, ale za túto ani bežnému zamestnancovi neptrí náhrada mzdy - viď posledná veta odseku 1. Za túto dobu patrí zamestnancovi náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti a tú rieši iný zákon - č.482/2003. Zákon 482/2003 sa vzťahuje na všetkých zamestnancov, nie sú tam osobitne vyčlenení domácki zamestnanci.
Jana Motyčková
18.10.07,07:48
Prosím o radu ohľadom odvodov. Zamestnanec - mesačná mzda 7800,- Sk.
V 9/2007 čerpal 10 dní dovolenky. Za 10 odprac. dní - 3900,- Sk. Za 10 dní dovolenky 3600,- (dovol.priemer-45,-Sk). Spolu hrubá mzda 7 500,- Sk. Nakoľko za 10 odprac. dní hod.priem.mzda je 48,75 Sk softvér mi neurobil doplatok do minimálnej mzdy. Z akej mzdy mám urobiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne? Zo skutočnej 7 500,-Sk alebo minimálnej 7600,-. Robiť doplatok do min. mzdy aj keď bol zmenený od 1.9.2007 Zákonník práce?
Vopred ďakujem za pomoc.
Pri použití priemeru treba brať do úvahy ZP_§134_ods.5 :"Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.".
Keďže v septembri jeho hodinová minimálna mzda je 7600/160 = 47,50, je potrebné pri použití priemerného zárobku v septembri navýšiť ho na 47,50 Sk/hod. Potom vyjde za 10 dní dovolenky 47,50*80 = 3800, spolu so mzdou je to 7600 Sk.
Viiila76
18.10.07,07:50
Dobry den, znamy pracuje ako predajca materialu. Na jednej stavbe spsobil svojim konanim skodu asi 130000,00. Hmotnu zodpovednost podpisanu nema, kolektivnu zmluvu nemaju. On osobne ma uzatvorenu poistku.
Ako a do akej vysky moze od neho zamestnavatel pozadovat nahradu skody?
Za odpoved dakuejem.
Jana Motyčková
18.10.07,07:51
Dobrý deň,
zamestnanec dal zamestnávateľovi výpoveď 9.10.2007. Výpovedná doba začne plynúť 1.11. a PP skončí 31.12.2007. Avšak zamestnanec zostal PN od 15.10.2007 a bude to pravdepodobne dlhšia PN. Bude sa výpovedná doba predlžovať o dobu PN, alebo PP skončí 31.12.2007?
Ďakujem za odpoveď.
Výpovedná doba sa nepredlžuje o dobu prácenschopnosti, t.j. pracovný pomer skončí 31.12.2007.
Jana Motyčková
18.10.07,07:59
Dobry den, znamy pracuje ako predajca materialu. Na jednej stavbe spsobil svojim konanim skodu asi 130000,00. Hmotnu zodpovednost podpisanu nema, kolektivnu zmluvu nemaju. On osobne ma uzatvorenu poistku.
Ako a do akej vysky moze od neho zamestnavatel pozadovat nahradu skody?
Za odpoved dakuejem.
Na zodpovednosť zamestnanca za škodu sa vzťahujú §179-191 Zákonníka práce. Zamestnanec je povinný zamestnávateľovi nahradiť skutočnú škodu, ak ide o škodu spôsobenú v dôsledku nedbanilivosti, náhrada škody môže byť najviac vo výške štvornásobku priemerného mesačného zárobku.
matuma
18.10.07,11:38
Pri použití priemeru treba brať do úvahy ZP_§134_ods.5 :"Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.".
Keďže v septembri jeho hodinová minimálna mzda je 7600/160 = 47,50, je potrebné pri použití priemerného zárobku v septembri navýšiť ho na 47,50 Sk/hod. Potom vyjde za 10 dní dovolenky 47,50*80 = 3800, spolu so mzdou je to 7600 Sk.

Ospravedlňujem sa ale moc tomu nerozumiem nakoľko téma minimálnej mzdy je pre mňa dosť nová. Ak má zamestnanec s mesačnou mzdou 7800 Sk za 9/2007 odpracovaných 19,5 dňa = 7605,- Sk a 0,5 dňa dovolenky(dovol.priemer 45,11) = 181 Sk, tak mám upraviť jeho dovol.priemer na 7600/160=47,50 ?
Viiila76
18.10.07,11:39
Dobry den, dnes som dostala otazku, ze ci sa plati OCR, ak si matka plati DNP, ale je na rodicovskej dovolenke. Za odpoved dakujem.
Rencsa
18.10.07,13:07
Do ktorej skupiny náročnosti sú zaradení vodiči nákladnej dopravy? Ďakujem
MEDKO
18.10.07,13:31
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať akou zmluvou by sa dala ošetriť práca /služba/ medzi FO a s.r.o celoročne , nezáleží na výške sumy.
Ďakujem.
Jozef Mihál
18.10.07,19:55
MEDKO: Niektorou zo zmúv podľa Občianskeho zákonníka - zmluva o dielo, nepomenovaná zmluva (§ 51) alebo príkazná zmluva.
Jozef Mihál
18.10.07,19:57
Do ktorej skupiny náročnosti sú zaradení vodiči nákladnej dopravy? Ďakujem
3., prípadne 4. stupeň.
Jozef Mihál
18.10.07,20:07
Dobry den, dnes som dostala otazku, ze ci sa plati OCR, ak si matka plati DNP, ale je na rodicovskej dovolenke. Za odpoved dakujem.

Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t63274-narok-na-osetrovne-z-dnp-pocas-rodicovskej-dovolenky.html
Jozef Mihál
18.10.07,20:28
Dobrý deň. Prosím o názor k výpočtu mzdy za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, z dôvodu rozdielnosti výkladu ZP. Napr. zamestnanec má hod. mzdu 120,- Sk. Zamestnávateľ má dohodnuté v kolektívnej zmluve, že takúto pohotovosť bude odmeňovať minimálnym mzdovým nárokom pre I. stupeň náročnosti práce. Aký je správny postup ? Musí zamestnávateľ zamestnancovi zaplatiť za hod. tejto pohotovosti pomernú časť základnej mzdy, alebo môže postupovať podľa svojej kolektívnej zmluvy a zaplatiť zamestnancovi minimálny mzdový nárok ? Ďakujem. Milan

Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t63276-mzda-za-pracovnu-pohotovost-na-pracovisku.html
ozin
19.10.07,06:34
Dobrý den, chcela by som sa spýtat, neter má trvalé bydlisko v SR, je občan SR, je na rodičovskej dovolenke, dostáva rodičovský príspevok a prídavky na 2 deti. Je vydatá za občana Jordánska, Teraz sa chystá aj s detmi na návštevu rodiny do Jordánska. Má niekde oznámit že ide mimo republiky, cca na 5-6 mesiacov. Má nadalej nárok na rodičovský príspevok a na detské prídavky ( chodí jej to na účet ) ? Zdravotnej poistovni treba oznámit že cestuje? Trvalé bydlisko jej naďalej ostáva v SR. Prosím ak niekto vie poradte. Ďakujem
Jozef Mihál
19.10.07,06:54
ozin: s tým si nerobte problém, nárok na prídavky a na rodičovský príspevok neter bude mať pokiaľ bude mať trvalý pobyt v SR - aj keď na relatívne dlhý čas vycestuje do cudziny. Oznamovať nemusí nikomu nič.
ozin
19.10.07,06:59
Ďakujem za rýchlu odpoved.
enigma
19.10.07,07:01
Dobry den, chcela by som sa opytat na preplatenie "starej dovolenky". viem ze boli uz zodpovedane otazky na uvedenu temu, no nebola som si ista v mojom pripade.Zamestnanec si z roku 2006 preniesol 23,5 dna do roku 2007, narok na dovolenku v roku 2007 ma 25 dni dovolenky. Ku dnu 30.9 mu zostava 13,5 dna starej dovolenky, podla planu dovolenky si do konca roka vycerpa 4 dni dovolenky. v tomto pripade mu preplatime 5 dni "strarej dovolenky" a 4,5 dna dovolenky mu prepadne?
velmi pekne dakujem za odpoved
sway
19.10.07,07:09
prosím o radu :
Mám v stave v našej firme študenta na brigádu a mám možnosť ho dať pracovať do inej firmy, kde by sa naučil aj to čo budem potrebovať aj u nás a dobre ho zaplatia.
Druhá firma chce aby sme jej fakturovali personálny lízing, neviem však či takéto niečo môžem spraviť, nakoľko naša firma sa touto činnosťou nezaoberá, máme v ŽL: agentúrna činnosť, sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti.

No a niekde som len okrajovo začula, že ak chcem prenajať pracovnú silu musím ju mať v HPP na 2 roky.

Veľmi poprosím o radu ako môžem celú záležitosť vyriešiť, aby som sa nedostala do konfliktu so zákonom.
Prípadne poprosím o odvolávky kde nájsť podrobnosti.
ďakujem moc.:)

SKÚSITE MI PORADIŤ? - VĎAKA
Jozef Mihál
19.10.07,07:31
Dobry den, chcela by som sa opytat na preplatenie "starej dovolenky". viem ze boli uz zodpovedane otazky na uvedenu temu, no nebola som si ista v mojom pripade.Zamestnanec si z roku 2006 preniesol 23,5 dna do roku 2007, narok na dovolenku v roku 2007 ma 25 dni dovolenky. Ku dnu 30.9 mu zostava 13,5 dna starej dovolenky, podla planu dovolenky si do konca roka vycerpa 4 dni dovolenky. v tomto pripade mu preplatime 5 dni "strarej dovolenky" a 4,5 dna dovolenky mu prepadne?
velmi pekne dakujem za odpoved
Nepíšete, aký mal v roku 2006 celkový nárok.

Ak mal v roku 2006 celkovo nárok na 25 dní dovolenky, pootm platí to, čo píšete - preplatíte mu 5 dní a 4,5 dňa mu prepadne.

Ak mal v roku 2006 celkový nárok 23,5 dňa, potom to bude inak.

Ku koncu roka 2007 mu zostane 9,5 dňa starej dovolenky z roka 2006. Celkovo mal za rok 2006 nárok na 23,5 dňa. Vyčerpal si 14 dní.

Neprepláca sa tá časť dovolenky, ktorá zasahuje do prvých 4 týždňov. V jeho prípade si teda zostávajúcich 9,5 dňa rozdelíte na:

6 dní - ktoré sa nepreplácajú - sú to dni z 3. a 4. týždňa dovolenky

3,5 dňa - ktoré sa preplácajú - sú to dni z 5. týždňa dovolenky
Jozef Mihál
19.10.07,07:47
Ad sway:

"Mám v stave v našej firme študenta na brigádu a mám možnosť ho dať pracovať do inej firmy, kde by sa naučil aj to čo budem potrebovať aj u nás a dobre ho zaplatia.

Druhá firma chce aby sme jej fakturovali personálny lízing, neviem však či takéto niečo môžem spraviť, nakoľko naša firma sa touto činnosťou nezaoberá, máme v ŽL: agentúrna činnosť, sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti.

No a niekde som len okrajovo začula, že ak chcem prenajať pracovnú silu musím ju mať v HPP na 2 roky."

Tzv. dočasné pridelenie podľa § 58 a § 58a ZP je možné aj bez toho, aby ste boli agentúrou dočasného zamestnávania. Dočasné pridelenie je možné aj v prípade "obyčajného" zamestnávateľa.

Avšak § 58 a § 58a rieši dočasné pridelenie zamestnanca, ktorý je v pracovnom pomere.

Pokiaľ ide o brigádnika - študenta na dohodu o brigádnickej práci študentov, takéto dočasné pridelenie nie je možné.
sway
19.10.07,08:03
§ som si pozorne naštudovala, vďaka za radu.
pdtrstenik
19.10.07,08:44
prosim o radu, čo všetko sa započítava do odpracovaných rokov nároku na 25 dní dovolenky.
magdalenaa
19.10.07,20:55
Dobrý večer,
prosím Vás o radu ohľadom materskej a nemocenského.
Plánovali sme tehotenstvo, takže prvé kroky sme urobili koncom roka 2006, len neviem, či sa niečo nezmenilo.
Termín pôrodu je 10.2.2008, len momentálne mám zdravotné ťažkosti, takže asi budem musieť byť na PN až do materskej.
Som zamestnaná vo firma A od roku 2003. Vo firme A mám celý december 2006 neplatené voľno./VZ od 01.01.2006-31.12.2006 je 117131,-/.
Uzatvorila som druhý pracovný pomer vo firme B od 01.12.2006, kde som si zobrala od 15.12.2006 taktiež neplatené voľno /VZ vo firme B od 01.12.2006 do 14.12.2006 je 11680,-/.
Keďže som mala v obidvoch firmách neplatené voľno od 15.12.2006, tak som uzatvorila DNP od 15.12.2006 s max.VZ 25911,-. /následne od 01.01.2006 bola zmena VZ na min.VZ 7600,-/
Vo firme B VZ v roku 2007 len do 2000,-/pracovný pomer, len z dôvodu splnenia doby 270 dní rozhodujúceho obdobia/.
Hlavné, čo by som potrebovala vedieť je tá situácia, že som si dnes t.j. k 19.10.2007 ukončila DNP. A následne uzatvorila od 22.10.2007 nové DNP s max. VZ 28142,-.
Od budúceho týždňa od 23.10.2007 budem hospitalizovaná v nemocnici, takže budem musieť byť na PN až do materskej.
Urobila som správne s tým DNP?
Moje výpočty nemocensktej/materskej:
Firma A VZ 2006 117131,- /334 dní = 350,691 /365-31 dní neplatené voľno/
Firma B VZ 2006 11680,- /14 dní = 834,285 /31-17 dní neplatené voľno/
DNP VZ r.2007 len jeden deň 22.10.2007 28142/31 dní = 907,806
Takže denný VZ na nemocenské/materské spolu je 2092,782
a nemocenské/materská na mesiac cca 35681,-(31 kalendárnych dní).
Tú zmenu VZ na DNP som dnes urobila nie z dôvodu vyššej materskej, lebo celkovo by to vyšlo menej len o nejakých 1200,-, ak by som to DNP nezrušila. Ale urobila som to z toho dôvodu, že ak by som mala zdravotné problémy po skončení materskej v roku 2008, už by sa mi nemocenské počítalo z rozhodného obdobia rok 2007 a v tom roku som platila len z minima.
Verím, že je to zrozumiteľne napísané a prosím Vás skontrolujte mi to, či sa nemýlim. /či nie je niejaká zmena v zákone a či som si to všetko dobre vysvetlila/.
Veľmi pekne ďakujem, rada by som to už túto kapitolu uzatvorila a myslela len na maličké, aby sme boli v poriadku a hlavne zdraví.
Ešte raz ďakujem
Jozef Mihál
20.10.07,08:27
magdalenaa:

VZ A je OK, čiže 350,691
VZ B je OK, čiže 834,285.

VZ DNP je OK, čiže 907,806 ale len za predpokladu, že v októbri ste neplatili nič ako zamestnanec.

DNP - ak máte v októbri aj zamestnanie, v ktorom platíte nem. poistenie, potom z DNP v októbri platíte odvody len z rozdielu (28142 - VZ za október zo zamestnania) a to celé upravené vzhľadom na 22 dní od 1. do 22. októbra.

Preto napíšte, ako vyzeralo v októbri zamestnanie.
magdalenaa
20.10.07,08:49
Doplnenie - reakcia na príspevok 1539

VZ vo firme A za 10/2007 bude 8320,- za obdobie 1.-22.10.2007
VZ vo firme B za 10/2007 bude 2240,- za obdobe 1-22.10.2007.
Jozef Mihál
20.10.07,09:50
§ 138 ods.16:

"Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako."

Píšete:

VZ vo firme A za 10/2007 bude 8320,- za obdobie 1.-22.10.2007
VZ vo firme B za 10/2007 bude 2240,- za obdobe 1-22.10.2007.

Čiže máte problém. VZ v DNP reálne za október nemôže byť suma 28142 Sk, pretože súčasne máte aj dve zamestnania. Viete, prečo ste v zamestnaniach v decembri 2006 postupne čerpali neplatené voľno? Aby ste mohli z DNP dosiahnuť čo najviac... Preto to, čo ste urobili teraz je chyba.

Záleží potom od toho, akým presným postupom Vám SP vyčísli VZ z DNP.

Môže to byť napríklad takto:

Za 22.10.2007, kedy Vám bežia tri poistenia súčasne, môže byť VZ v úhrne najviac suma:

28142/31 = 908 Sk

V zamestnaní A je to suma 8320/22 = 379 Sk
V zamestnaní B je to 2240/22 = 102 Sk

A na DNP zostáva VZ 908 - 379 - 102 = 427 Sk.
magdalenaa
20.10.07,09:57
Takže som urobila zle s tým zrušením DNP k 19.10. a znovu prihlásením od 22.10. s max.VZ 28142,-?

Od 23.10.2007 budem mať PN /budem v nemocnici/.
Prosím ako to všetko konkrétne ovplyní moje nemocenské a následne materskú, ak budem na PN až do materskej.
Ďakujem
Jozef Mihál
20.10.07,10:06
Zle. Mali ste sa uspokojiť s tým, čo Vám vyšlo z DNP z roka 2006 a zrušenie/obnovenie DNP riešiť až v roku 2008 počas rodičovskej dovolenky.

Vyššie vidíte DVZ z DNP, bude to cca 427 Sk, DVZ zo zamestnaní A a B ste uviedli správne sama v prvom príspevku. Z týchto DVZ Vám bude vypočítané nemocenské a ak nastúpite na MD ešte pred koncom roka 2007 - čo odporúčam - tak aj materské.
magdalenaa
20.10.07,10:22
Ďakujem p. Miháľ ja som to tušila, že som urobila zle. Ale keď sa mi zhoršil zdravotný stav, prestala som reálne rozmýšľať a takto to dopadlo, lebo som chcela poriešiť ešte aj odobie po materskej.
Viete dosť ma to mrzí, pretože som sa veľa od Vás (na tejto stránke), aj na Vašich školeniach naučila a zrazu som nerozmýšĺala.
Hlavne nech budeme s babätkom zdraví a hádam ma to prestane mrzieť /ten môj unáhlený krok/.
A ešte som sa Vám chcela poďakovať - Vaše školenia sú super a bude mi za nimi hrozne ľúto.
Ďakujem
magdalenaa
20.10.07,11:49
P. Miháľ prepáčte, ale dosť ma to mrzí a napadlo mi, či by nemola byť ešte taká možnosť, že budem mať v práci A aj v práci B 22.10. neplatené voľno. Tým pádom by sa mohol brať max.VZ z DNP.
Len je to dosť také prešpekulované až mám z toho zlý pocit.
Prosím Vás vyjadrite sa mi ešte k tomu. A tiež, či to prípadné neplatené voľno nebude mať niejaký vplyv aj na niečo iné. Trebarz či sa pri výpočte nemocenského nebude brať preto ako rozhodné obdobie r. 2007 /lebo viem, že prerušenie na to vplyv nemalo, len neviem ako je to teraz/.
Ďakujem
Jozef Mihál
20.10.07,12:43
magdalenaa, dvakrát meraj a raz rež. To neplatené voľno by de iure pomohlo, de facto Sociálka bude tak či tak robiť veľké problémy aby uznala aspoň to o čom píšem o dva príspevky vyššie. Už to radšej neriešte a nechajte to tak, DVZ v úhrne bude odhadom 350+834+427 = 1611 Sk, to je na v prepočte mesiac celkom slušných cca 27000 na nemocenskej či materskej.

Mimochodom pre všetkých, ktorí chcú vedieť ako na to, pripomínam seminár 19.11.2007 - viac info na www.porada.sk/mihal (http://www.porada.sk/mihal) .

Garantujem, že po návšteve tohto seminára bude z každého absolventa majster sveta vo výpočtoch nemocenských dávok a majster vesmíru vo fintách, ako tie dávky získať čo najvyššie.
chudaska
21.10.07,09:28
Dobrý deň, moja známa si podala žiadosť o predčasný dôchodok, chce naň nastúpiť k 1.1.2008, dôchodok jej vyjde to má zistené. Len teraz ma zaujíma,či je povinná v práci podať výpoveď, a či aj v tomto prípade platí 2-mesačná výpovedná doba. Chce byť na to pripravená, ak tam platí 2-mesačná výpovedná doba,tak aby ju stihla podať do konca októbra s tým,že končí k 31.12.2007. Ak vo firme predloží žiadosť o dôchodok,ktorú má už podanú, sú povinní jej vyplatiť aj odchodné?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
21.10.07,09:38
Predčasný starobný dôchodok a podanie výpovede spolu nemajú žiaden súvis.

Inými slovami, z dôvodu, že požiadala o predčasný starobný dôchodok, PP ukončiť nemusí. Ak PP chce ukončiť z osobných dôvodov, môže podať výpoveď z jej strany.

Na odchodné má nárok len vtedy, ak predčasný starobný dôchodok bude mať priznaný ešte počas trvania PP.
chudaska
21.10.07,10:34
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Áno, ona chce odísť a ukončiť PP, preto si podala aj žiadosť o predčasný star. dôchodok,takže musí podať výpoveď.
Ešte raz ďakujem.
zhv
22.10.07,06:53
Blíži sa koniec roka 2007. A to znamená že je najvyšší čas a súčasne aj najlepší čas kedy sa treba prihlásiť v Sociálnej poisťovni na dobrovoľné nemocenské poistenie.Manžel je SZCO,keď sa 28.12.2007 prihlási dobrov.na nem.poistenie ,z VZ 28.142,-Sk a od 01.01.2007 to zmení na VZ 8,100 Sk.Bude PNS platená v roku 2008 z VZ 28.142,-Sk.
Chcem sa opýtať ,či sa musí prihlásiť aj na dôch.a. starobné poistenie.
Jozef Mihál
22.10.07,07:01
zhv: Správne, koniec roka je sezónou dobrovoľného nemocenského poistenia.

Postup manželovi schvaľujem - v roku 2008 bude mať dávky vypočítané zo základu 28142 Sk. Pozor si na konci roka treba dať na to, aby mala Vaša pobočka SP otvorené a pozor na to, že zmenu VZ k 1.1.2008 na 8100 treba podať ešte pred 1.1.2008.

Ak sa niekto rozhodne pre dobrovoľné nemocenské poistenie, nemusí sa súčasne prihlásiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie a nemusí sa prihlásiť ani na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Pre tieto tri druhy dobrovoľného poistenia sa možno rozhodovať nezávisle.
zhv
22.10.07,07:10
Veľmi pekne ďakujem,prajem príjemný deň
zhv
22.10.07,07:26
Moja mama je starobný dôchodca ,je aj na zvýšenie star.doch.nejaká finta,napr.tým dobrov.poistením
trubiniovag
22.10.07,07:47
Dobrý deň, nie som si jednoznačne istá či z preplatku z RZZP, ktorý sme vrátili v mzde zamestnancovi treba odviesť preddavok na dan zo ZC alebo stačí ak uvedený preplatok zahrnieme do ročného zúčtovania dane. Prosím Vás ak je treba odviesť preddavok tak na základe akého predpisu, pretože ani naša softwérová firma zatiaľ preplatok z RZZP nezahrnula do základu dane.
Ďakujem.