Jozef Mihál
26.11.07,23:26
Dobrý deň,
chcem sa spýtať. Naša zamestnankyňa požiadala o predčasný starobný dôchodok, ktorý jej bol spätne priznaný od 12.9.2007. Máme s ňou uzatvorený PP na dobu určitú do 31.12.2007. Od 1.1.2008 by sme ju chceli zamestnať na Dohodu o PČ. Čo treba urobiť kvôli predčasnému starobnému dôchodku? Zároveň bola aj PN od 15.10. do 22.11.2007. Ovplyvní nás to nejako?
Zamestnanec, ktorý má priznaný predčasný starobný dôchodok, neplatí poistné na nemocenské poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti. Odvody do týchto fondov treba vystornovať spätne od 12.9.2007 - za zamestnanca, za zamestnávateľa.

Pri PN od 15.10. do 22.11.2007 ste je vyplatili náhradu príjmu za prvách 10 dní trvania PN - to zostáva v platnosti. Nemocenské, ktoré jej vyplatila Sociálna poisťovňa za zostávajúce dni PN, bude musieť zamestnankyňa Sociálnej poisťovni vrátiť.

Pri ukončení pracovného pomeru má zamestnankyňa nárok na odchodné.
renka12
26.11.07,22:40
V prvom rade Vás chcem upozorniť, že táto téma neslúži na to, aby Vám niekto odpovedal obratom, ale na zbieranie podnetov na vypracovanie nových tém do sekcie "Praktické príklady". Inými slovami, neočakávajte, že na Vaše otázky zadané v tejto ale i v iných témach Vám bude automaticky odpovedané a to dokonca "obratom". Diskusné fórum, to je stránka www.porada.sk (http://www.porada.sk).

DRAK je databázou riešení, aktualít, a komentárov, nie servisom odpovedí na položené otázky. Ak by to tak malo byť, cena za prístup by musela byť omnoho vyššia ako súčasná - a musel by sa zaviesť systém určitých kreditov - teda akéhosi predplateného balíka z ktorého by ste si míňali zadávaním jednotlivých otázok - aby to bolo spravodlivé voči iným predplatiteľom.

V poriadku. Brala som to tak, že to funguje ako porada, ale pre mzdy. Neuvedomovala som si do dôsledkov význam slov v DRAKovi. Ďakujem o to viac za rýchlu odpoveď!
Gabbi
27.11.07,08:36
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.
Spoločnosť bola od septembra 2004 registrovaná na Sociálnej poisťovni ako zamestnávateľ. No v spoločnosti nebol zamestnaný žiadny zamestnanec na riadny pracovný pomer, ale konateľ spoločnosti a zároveň aj spoločník počas roku 2004-2006 uzatvoril zo spoločnosťou občasné dohody o vykonaní práce na splnenie konkrétnych úloh a v rámci vyplatenia odmeny bol realizovaný odvod Sociálnej poisťovni pripadajúci povinnosti v rámci dohody. Keď nebola vyplácaná odmena, Sociálnej poisťovni sa zasielal nulový mesačný výkaz. Keďže v roku 2004 nebola registračná povinnosť FO na dohodu, nebol prihlásený do registra ako FO ani v apríli 2005, kedy sa zmenil zákon ohľadne tejto povinnosti. Chcela by asom sa spýtať, aké následky bude mať toto nesplnenie si povinnosti, keď bude prihlásený až v novembri 2007 (s dátumom povinnosti 1.4.2005) a následne bude teraz aj odhlásený a spoločnosť zruší registráciu, keďže nebude nikoho zamestnávať, prípadne ako inak vyriešiť tento problém.
Vopred ďakujem za odpoveď Gabbi
Ivča
27.11.07,15:18
Dcéra našej pracovníčky prerušila štúdium v mesiaci november, a do dnešného dňa mi nedoniesla potvrdenie zo školy o tom, že ukončila štúdium. Stačí keď jej dám podpísať vyhlásenie, aby som bola ja krytá, alebo musím trvať na potvrdení zo školy.
Viiila76
28.11.07,07:55
Z toho isteho VZ ako PN, čiže VZ z roka 2007 a materska je 55% z VZ x počet dní v mesiaci.

A ked sa v januari prihlasi na DNP, bude podla noveho zakona dostavat aj z tohto poistenia matersku? Alebo by bolo lepsie, keby sa prihlasila este v starom roku?
Zužu
28.11.07,08:18
Dobrý deň, možno primitívna otázka, ale nie som si istá: zamestnanec mal dovoelnku 21 dní v mesiaci, odpracoval 2 dni. Má nárok na daňový bonus? V par 33 Zákon o dani z príjmu odst. 1 sa hovorí : Daňovník, ktorý v zdaň. období mal zdaniteľné príjmy podľa par.5 aspoň vo výške 6 nás. min. mzdy .... Náhrada mzdy za dovolenku je zdaniteľný príjem. Ďakujem
hronka
28.11.07,09:59
Dobry den,

mam takyto problem. Uctujem pre PO a za rok 2006 sme platili preddavky na DzPPO vo vyske 13574 Sk vypocitane z DP z roku 2005. Tieto bolo potrebne zaplatit aj za I.Q roku 2007, tj do 31.3.2007 - co sme aj zaplatili. V DP za rok 2006 nam vysli preddavky vo vyske 30830 Sk, ktore platime strvtrocne teraz (uz sme uhradili za II. a III.Q 2007). Toto vsetko by bolo v poriadku. Ale teraz sme dostali z DU pokutu, resp. sankcny urok vo vyske 742 Sk za, citujem: "nezaplatenie preddavkov na daň z príjmov PO podľa § 42 ods. 2, zákona 595/2003 Z.z. za obdobie II. štvrťrok 2007 v lehote splatnosti." Ako mi bolo vysvetlene, sankcny urok nam vypocitali zo sumy, ktora predstavuje rozdiel medzi preddavkami vypocitanych za r. 2005 a 2006 a kedze preddavky sa zvysili, sme povinni ich doplatit, a to podla § 42 ods. 9. Lenze tento ods. nadvazuje na ods. 7 a podla toho, ako som to pochopila ja - hovori sa tu o rozdieloch vznikajucich medzi preddavkami na dan a vypocitanou danou - a to je jasne, ze rozdiel medzi zaplatenymi preddavkami a samotnou danou sa musi doplatit, alebo poziadat o vratenie, v pripade nizsej dane. No netusila som, ze sme povinni doplatit pripadny rozdiel v PREDDAVKOCH. Znamena to tiez, ze ked nam v DP za rok 2007 vydu nizsie preddavky ako 30830 Sk, mozme poziadat DU o vratenie rozdielu alebo kompenzaciu.
Môžte ma prosim uviest do obrazu? Je to opravnena pokuta? Alebo si len ja zle vysvetlujem § 42 ods.7 a 9? Potom ktory § hovori o rozdieloch medzi preddavkami a danou?
Dakujem za skoru odpoved.
Dúšava
29.11.07,08:25
Predpokladám, že ta sankcia je za I. štrťrok a je oprávnená. K 31.3. príslušného roka sa vyrovnáva daň. povinnosť s preddavkami za minulý rok a uhradí sa preddavok za I. štvrťrok v sume preddavku starého roka. Do 30.4. je ale povinnosť uhradiť rozdiel za prvý štvrťrok, alebo môžeš požiadať o preplatok. § 42 ods. 9 hovorí len o preddavkoch, asi to zle chápeš.
hronka
29.11.07,13:08
Tak dik, nezozstava mi nic ine, len to vsetko pekne uhradit.
zuziku
29.11.07,16:43
Ak uzatvorím dohodu o brigádnickej práci študentov na prezentácie po školách, ktoré budú trvať aj v roku 2008 musím dohodárov odhlásiť k 31.12.07 a potom znova prihlásiť k 1.1.2008 do SP a vypisovať znova dohody o BPŠ
zlolen
03.12.07,06:13
Dobrý deň, prosím Vás o radu
Zc si dal 25.10.07 výpoveď, plynie mu dvojmesačná výp. doba a PP ukončí 31.12.07. Má nevyčerpaných 20 dní dovolenky, požiadal o vyčerpanie tejto dovolenky 26.11.07, ZĽ s tým nesúhlasil. ZC má ponuku práce a môže nastúpiť od 1.12.07 k novému ZĽ č.2 aj nastúpil. ZĽ č.1 mu v dochádzkovom liste začal vykazovať absenciu je to správne aj keď má toľko nevyčerpanej dovolenky? Ďakujem
plastiak
03.12.07,10:38
Kolujú dva názory na vyplnenie prvej časti výkazu výkazu o preddavkoch ZP. Konkrétne položka - "Počet kalendárnych dní, za ktoré sa platí preddavok". Jedna poisťovňa (VSZP) tvrdí, že do uvedenej položky treba zadávať len počet kalendárnych dní v danom mesiaci (napr. november - 30). Iná poisťovňa (APOLLO) zasa naopak, teda súčet kalendárnych dní za jednotlivých zamestnancov z prílohy (napr. november - 30 x 2 zamestnanci = 60 dní). K obidvom prípadom mám písomné stanovisko z príslušných poisťovní. No chcel by som sa dopátrať správneho postupu, preto sa obraciam na Vás so žiadosťou Váš názor k danému problému. Ďakujem
Jozef Mihál
03.12.07,18:17
Kolujú dva názory na vyplnenie prvej časti výkazu výkazu o preddavkoch ZP. Konkrétne položka - "Počet kalendárnych dní, za ktoré sa platí preddavok". Jedna poisťovňa (VSZP) tvrdí, že do uvedenej položky treba zadávať len počet kalendárnych dní v danom mesiaci (napr. november - 30). Iná poisťovňa (APOLLO) zasa naopak, teda súčet kalendárnych dní za jednotlivých zamestnancov z prílohy (napr. november - 30 x 2 zamestnanci = 60 dní). K obidvom prípadom mám písomné stanovisko z príslušných poisťovní. No chcel by som sa dopátrať správneho postupu, preto sa obraciam na Vás so žiadosťou Váš názor k danému problému. Ďakujem
Podľa metodického usmernenia UDZS (bohužiaľ neviem ho nájsť) sa na prvej strane má uvádzať súčet kalendárnych dní za jednotlivých zamestnancov.

Doplnené: Podľa § 1 ods. 3 písm. b) vyhlášky č. 239/2006 Z.z. o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie sa uvádza "celkový počet dní, za ktoré je vypočítaný a platený preddavok na poistné, v členení podľa sadzieb poistného".

Čiže viď prvá veta odpovede.
Jozef Mihál
03.12.07,18:25
Ak uzatvorím dohodu o brigádnickej práci študentov na prezentácie po školách, ktoré budú trvať aj v roku 2008 musím dohodárov odhlásiť k 31.12.07 a potom znova prihlásiť k 1.1.2008 do SP a vypisovať znova dohody o BPŠ
Zákonník práce neobmezuje dobu trvania dohody o brigádnickej práci študentov, takéto dohody nemusia končiť k 31.12.2007. A takýchto "dohodárov" neodhlasujete k 31.12.2007 zo SP - odhlasujete ich vtedy, ak uplynula dohodnutá doba trvania dohody.
Jozef Mihál
03.12.07,18:27
Dobrý deň, možno primitívna otázka, ale nie som si istá: zamestnanec mal dovoelnku 21 dní v mesiaci, odpracoval 2 dni. Má nárok na daňový bonus? V par 33 Zákon o dani z príjmu odst. 1 sa hovorí : Daňovník, ktorý v zdaň. období mal zdaniteľné príjmy podľa par.5 aspoň vo výške 6 nás. min. mzdy .... Náhrada mzdy za dovolenku je zdaniteľný príjem. Ďakujem

Pri posudzovaní nároku na daňový bonus nie je dôležité, koľko dní zamestnanec odpracoval a nie je dôležité, aká je je štruktúra jeho príjmu. Dôležité je len to, či mal za daný mesiac zdaniteľný príjem zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy.
Jozef Mihál
03.12.07,18:29
Dcéra našej pracovníčky prerušila štúdium v mesiaci november, a do dnešného dňa mi nedoniesla potvrdenie zo školy o tom, že ukončila štúdium. Stačí keď jej dám podpísať vyhlásenie, aby som bola ja krytá, alebo musím trvať na potvrdení zo školy.
Dáte zamestnankyni podpísať "Vyhlásenie" s tým, že nárok na DB si neuplatňuje od decembra.

§ 36 ods. 7 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
mata paluchova
03.12.07,20:55
Zamestnankyna je na materskej od jula tohto roku. Zamestnavatel planuje vyplatit rocne odmeny, pre nu cca 3000 Sk. Z tejto sumy sa odvedie zdravotne a urazove poistenie. Neohrozi to jej narok na materske? Dakujem
katys
04.12.07,15:48
Dobrý deň, prosím o rýchlu radu. Chystám výplaty a teraz som na pochybách. Zamestnanec mal pracovný úraz 28.10.2007. Od tohto dátumu je na PN. Za mesiac november by mal dostať provízie z predaja. Môže mať zamestnanec na nemocenskej zdaniteľný príjem zo závislej činnosti? Alebo má byť tento príjem vyplatený až po ukončení PN. / Ide o provízie z predaja, kúpne zmluvy boli spísané v období pred PN,ale v novembri došlo k ich plneniu./
Prosím, je to súrne. Zajtra ráno posielam výplaty.
Ďakujem
Pekný večer.
sway
04.12.07,16:37
Dobrý deň, prosím o rýchlu radu. Chystám výplaty a teraz som na pochybách. Zamestnanec mal pracovný úraz 28.10.2007. Od tohto dátumu je na PN. Za mesiac november by mal dostať provízie z predaja. Môže mať zamestnanec na nemocenskej zdaniteľný príjem zo závislej činnosti? Alebo má byť tento príjem vyplatený až po ukončení PN. / Ide o provízie z predaja, kúpne zmluvy boli spísané v období pred PN,ale v novembri došlo k ich plneniu./
Prosím, je to súrne. Zajtra ráno posielam výplaty.
Ďakujem
Pekný večer.

Ja si myslím, že môže mať provízie z predaja aj keď je momentálne PN v mzde bude mať zložky mzdy PN - ky a ďalšiu položku odmena - alebo neviem pod akým názvom vyplácate provízie. ;)
katys
05.12.07,06:24
Ďakujem sway za odpoveď. Skôr mi išlo o to, či zamestnanec počas dočasnej pracovnej neschopnosti /6 dní / a zvyšok FPČ na nemocenskej. Skrátka neodpracoval ani hodinu a bude mať zdaniteľný príjem. Softvér ma pustí spraviť takýto úkon.
sway
05.12.07,06:44
Ďakujem sway za odpoveď. Skôr mi išlo o to, či zamestnanec počas dočasnej pracovnej neschopnosti /6 dní / a zvyšok FPČ na nemocenskej. Skrátka neodpracoval ani hodinu a bude mať zdaniteľný príjem. Softvér ma pustí spraviť takýto úkon.
Ano podľa mňa je to v poriadku, aj ja som mala taký prípad, len som musela zadať, že ide o odmenu. Ono logiku to má.;)
jvp111
05.12.07,08:49
dobrý deň, ja by som potrebovala súrne vedieť, ak organizácia nariadi medzi sviatkami celozávodnú dovolenku, je k tomu potrebný súhlas odborovej organizácii? veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď
Viiila76
05.12.07,12:18
Dobry den, znama kupila a nasledne predala parkovacie miesta, musi to niekde priznat a odviest z toho dan??? Za odpoved dakujem.
pešková
05.12.07,14:49
Prosím o odpoveď na otázku. Vopred ďakujem.
Spol. s r.o. má jedného spoločníka, kt. nie je konateľom ani nemá žiadny pracovno-právny vzťah so spoločnosťou. Chceme mu vyplatiť podiel na zisku. Ak spoloč. mala malý čistý zisk do akej výšky sa mu môže vyplatiť podiel na zisku. ( bavíme sa len o pár tisícoch zisku). ? Je to nejak ohraničené? Viem, že z podielov sa neplatí daň, a čo ostatné odvody? Platí sa niečo?
MS77
05.12.07,15:21
Dobry den, chcela by som sa opytat aky je vymeriavací zaklad zamestnanca v prípade že má dva pracovné pomery. V jednej spoločnosti 1/4 a v druhej 3/4, spolu dosiahne mzdu 60.000 Sk, viem tieto dve spolocnosti ustriehnut v ktorej ma aku mzdu ked v jednej dosiahne napr.45 000 a v druhej 15 000, pocitam odvody z vymeriavaci zaklad z 1.PP 45 000 a z 2.PP robim dopocet do vysky maximalneho VZ, je to tak správne? Alebo počitam odvody aj z jedneho aj z druheho PP z ich vymieravacich zakladov. Dakujem
petkor
05.12.07,17:34
Dobry den,
chcem sa spytat: Starobny dochodca, momentalne je zivnostnik, ale chcel by zivnost zrusit k 31.12.2007, aby nemusel platit odvody.Aky moze dosiahnut prijem v r. 2008, aby neplatil odvody do SP ani ZP? A na zaklade coho moze vykonavat drobne kamenarske prace?
Dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
05.12.07,20:46
Zamestnankyna je na materskej od jula tohto roku. Zamestnavatel planuje vyplatit rocne odmeny, pre nu cca 3000 Sk. Z tejto sumy sa odvedie zdravotne a urazove poistenie. Neohrozi to jej narok na materske? Dakujem

Nárok na materské zamestnankyni zostane, aj keď dostane počas materskej odmenu - pretože ide o dodatočne vyplatenú odmenu za prácu vykonanú ešte pred nástupom na materskú.
Jozef Mihál
05.12.07,20:52
dobrý deň, ja by som potrebovala súrne vedieť, ak organizácia nariadi medzi sviatkami celozávodnú dovolenku, je k tomu potrebný súhlas odborovej organizácii? veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď

Citujem zo Zákonníka práce:

"§ 111

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere."

Odpoveď: Zamestnávateľ musí celozávodnú dovolenku dohodnúť s odborovou organizáciou. Dohodnúť = odborová organizácia musí s celozávodnou dovolenkou súhlasiť.
Jozef Mihál
05.12.07,20:57
Dobry den, znama kupila a nasledne predala parkovacie miesta, musi to niekde priznat a odviest z toho dan??? Za odpoved dakujem.
Áno ide o zdaniteľný príjem.

Ide o príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov - príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľností. Výdavkom je nadobúdacia cena parkovacích miest.
Jozef Mihál
05.12.07,21:00
Prosím o odpoveď na otázku. Vopred ďakujem.
Spol. s r.o. má jedného spoločníka, kt. nie je konateľom ani nemá žiadny pracovno-právny vzťah so spoločnosťou. Chceme mu vyplatiť podiel na zisku. Ak spoloč. mala malý čistý zisk do akej výšky sa mu môže vyplatiť podiel na zisku. ( bavíme sa len o pár tisícoch zisku). ? Je to nejak ohraničené? Viem, že z podielov sa neplatí daň, a čo ostatné odvody? Platí sa niečo?
Z podielov na zisku vyplatených spoločníkovi sa neplatí daň z príjmu, neplatia sa žiadne odvody. Vyplatiť mu môžete celý podiel na zisku po zdanení.
Heni
05.12.07,21:02
ak pracovník skončil prac. pomer, dovolenku si nevyčerpal, a spolu s poslednou mzdou za odpracované dni mu zároveň vyplatím aj náhradu za nevyčerpanú dovolenku - táto náhrada vstupuje do VZ pre odvody do Soc. poist. a zdrav. poist.?
dakujem.
Jozef Mihál
05.12.07,21:04
Dobry den, chcela by som sa opytat aky je vymeriavací zaklad zamestnanca v prípade že má dva pracovné pomery. V jednej spoločnosti 1/4 a v druhej 3/4, spolu dosiahne mzdu 60.000 Sk, viem tieto dve spolocnosti ustriehnut v ktorej ma aku mzdu ked v jednej dosiahne napr.45 000 a v druhej 15 000, pocitam odvody z vymeriavaci zaklad z 1.PP 45 000 a z 2.PP robim dopocet do vysky maximalneho VZ, je to tak správne? Alebo počitam odvody aj z jedneho aj z druheho PP z ich vymieravacich zakladov. Dakujem
Ak viete aký je príjem v jednom i druhom zamestnaní, tak postupujete správne.

Pozor, uvedený postup sa týka výpočtu odvodov za zamestnanca.

Zamestnávatelia nezávisle na sebe odvádzajú odvody každý až do výšky maximálneho základu.
Jozef Mihál
05.12.07,21:12
ak pracovník skončil prac. pomer, dovolenku si nevyčerpal, a spolu s poslednou mzdou za odpracované dni mu zároveň vyplatím aj náhradu za nevyčerpanú dovolenku - táto náhrada vstupuje do VZ pre odvody do Soc. poist. a zdrav. poist.?
dakujem.

Náhrada za nevyčerpanú dovolenku vstupuje do VZ na zdravotné poistenie, pretože je to zdaniteľný príjem zamestnanca a nie je to príjem uvedený v § 13 ods. 4 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.

K sociálnemu poisteniu pozrite tu:

http://www.porada.sk/t36942-vymeriavaci-zaklad-zamestnanca-ktory-bol-cast-mesiaca-pn.html

(príspevky č.24 a 25)
Jozef Mihál
05.12.07,21:15
Dobry den,
chcem sa spytat: Starobny dochodca, momentalne je zivnostnik, ale chcel by zivnost zrusit k 31.12.2007, aby nemusel platit odvody.Aky moze dosiahnut prijem v r. 2008, aby neplatil odvody do SP ani ZP? A na zaklade coho moze vykonavat drobne kamenarske prace?
Dakujem za odpoved.
Ak bude vykonávať drobné kamenárske práce bez živnostenského listu, pravdepodobne tak poruší zákon o živnostenskom podnikaní. Uvedená otázka je však "nad rámec DRAK-a na mzdy".
Heni
05.12.07,21:33
Náhrada za nevyčerpanú dovolenku vstupuje do VZ na zdravotné poistenie, pretože je to zdaniteľný príjem zamestnanca a nie je to príjem uvedený v § 13 ods. 4 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.

K sociálnemu poisteniu pozrite tu:

http://www.porada.sk/t36942-vymeriavaci-zaklad-zamestnanca-ktory-bol-cast-mesiaca-pn.html

(príspevky č.24 a 25)
Dakujem.
petkor
06.12.07,07:22
Ak bude vykonávať drobné kamenárske práce bez živnostenského listu, pravdepodobne tak poruší zákon o živnostenskom podnikaní. Uvedená otázka je však "nad rámec DRAK-a na mzdy".

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
petkor
06.12.07,08:25
Zamestnanec, ktorý má priznaný predčasný starobný dôchodok, neplatí poistné na nemocenské poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti. Odvody do týchto fondov treba vystornovať spätne od 12.9.2007 - za zamestnanca, za zamestnávateľa.

Pri PN od 15.10. do 22.11.2007 ste je vyplatili náhradu príjmu za prvách 10 dní trvania PN - to zostáva v platnosti. Nemocenské, ktoré jej vyplatila Sociálna poisťovňa za zostávajúce dni PN, bude musieť zamestnankyňa Sociálnej poisťovni vrátiť.

Pri ukončení pracovného pomeru má zamestnankyňa nárok na odchodné.

Dobrý deň, chcela by som sa ešte vrátiť k mojej pôvodnej otázke (č. 1794). K 31.12.2007 s ňou ukončíme PP, vyplatíme jej odchodné 1 mesiac a môžeme ju opäť zamestnať k 1.1.2008, ale už na dohodu o pracovnej činnosti? Môže pracovať popri priznanom predčasnom starobnom dôchodku?
chudaska
06.12.07,08:50
Dobrý deň, chcela by som sa ešte vrátiť k mojej pôvodnej otázke (č. 1794). K 31.12.2007 s ňou ukončíme PP, vyplatíme jej odchodné 1 mesiac a môžeme ju opäť zamestnať k 1.1.2008, ale už na dohodu o pracovnej činnosti? Môže pracovať popri priznanom predčasnom starobnom dôchodku?

môže pracovať aj na pracovnej zmluve aj na dohode!!!
pešková
06.12.07,09:06
Pán Mihál , chcem Vám naozaj veľmi poďakovať za vaše rady, vedomosti a ochotu odpovedať na otázky, kt. pre nás sú niekedy až existenčne dôležité. Prajem Vám krásne sviatky a veľa úspechov v práci .
chudaska
06.12.07,09:16
Pán Mihál , chcem Vám naozaj veľmi poďakovať za vaše rady, vedomosti a ochotu odpovedať na otázky, kt. pre nás sú niekedy až existenčne dôležité. Prajem Vám krásne sviatky a veľa úspechov v práci .

Aj ja sa pripájam!
Jozef Mihál
06.12.07,09:23
Dobrý deň, chcela by som sa ešte vrátiť k mojej pôvodnej otázke (č. 1794). K 31.12.2007 s ňou ukončíme PP, vyplatíme jej odchodné 1 mesiac a môžeme ju opäť zamestnať k 1.1.2008, ale už na dohodu o pracovnej činnosti? Môže pracovať popri priznanom predčasnom starobnom dôchodku?
Áno, môžete ju opäť zamestnať v pracovnom pomere, môžete ju zamestnať na dohodu, môže pracovať a súčasne bude poberať predčasný starobný dôchodok.
Jozef Mihál
06.12.07,09:25
Pán Mihál , chcem Vám naozaj veľmi poďakovať za vaše rady, vedomosti a ochotu odpovedať na otázky, kt. pre nás sú niekedy až existenčne dôležité. Prajem Vám krásne sviatky a veľa úspechov v práci .
Ďakujem, takisto Vám prajem príjemný oddych počas vianočných sviatkov a len to najlepšie v roku 2008.
enigma
06.12.07,09:45
Dobry den, mozem Vas poprosit o radu? ide o preplacanie nadcasu. pokial pracuje zamestnanec hodinu nadcasu patri mu hodinova mzda + 25% mzdove zvyhodnenie. ked pracuje hodinu nadcasu cez sviatok ktory pripada na pracovny den patri mu hodinova mzda + 25% zmdove zvyhodnenie + 50% praca vo sviatok? a prosim ako je to ked ten sviatok pripada na vikend, meni sa v tom pripade nieco? dakujem velmi pekne
saman
06.12.07,12:29
Prosím o radu. Ak zamestnávateľ pri 10 výročí svojho vzniku vyplatí všetkým zamestnancom ktorí majú aktívny pracovný pomer odmenu 2.000,-Sk je táto súčasťou vymeriavacieho základu na sociálne a zdravotné poistenie? Mierim tam, či sa len odmeny pri pracovnom a životnom jubileu ZAMESTNANCA nezahŕňajú do vymeriavacieho základu pre ZP a SP. Ďakujem!
Jozef Mihál
06.12.07,14:34
saman: je to odmena pri výročí firmy, nie pri výročí zamestnancov.

Preto pozor, takáto odmena sa musí započítať do VZ na všetky odvody.
Jozef Mihál
06.12.07,14:38
Dobry den, mozem Vas poprosit o radu? ide o preplacanie nadcasu. pokial pracuje zamestnanec hodinu nadcasu patri mu hodinova mzda + 25% mzdove zvyhodnenie. ked pracuje hodinu nadcasu cez sviatok ktory pripada na pracovny den patri mu hodinova mzda + 25% zmdove zvyhodnenie + 50% praca vo sviatok? a prosim ako je to ked ten sviatok pripada na vikend, meni sa v tom pripade nieco? dakujem velmi pekne
Za prácu nadčas patrí zamestnancovi mzda + mzdové zvýhodnenie najmenej 25%.

Za prácu vo sviatok patrí zamestnancovi mzda + mzdové zvýhodnenie najmenej 50%.

Za prácu nadčas vo sviatok patrí zamestnancovi mzda + mzdové zvýhodnenie najmenej 25% + 50%, čiže najmenej 75%.

Ak je to cez víkend, nemení sa na uvedenom nič.
petkor
06.12.07,21:57
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a želám príjemný zbytok týždňa.
petkor
07.12.07,06:20
Áno, môžete ju opäť zamestnať v pracovnom pomere, môžete ju zamestnať na dohodu, môže pracovať a súčasne bude poberať predčasný starobný dôchodok.

Dobrý deň,
chcela by som sa ešte spýtať: Predčasný dôchodok jej bol priznaný spätne k 12.9.2007. Program mi ju zaregistruje ako dôchodkyňu len za celý mesiac. Je to tak správne? A mám v tom prípade opraviť celý september a opraviť výkaz do SP?
Ďakujem.
Jana Motyčková
07.12.07,07:57
petkor : nie je to správne, v septembri nezaplatí iba alikvótnu časť odvodov na NP, IP aPvN za obdobie od 12.9. do 30.9.2007. Opravy do SP sa robia v aktuálnom mesiaci, t.j. preplatky poistného uvediete napr. v novembrovej výplate.
Analytik1
07.12.07,09:49
Dobrý deň. Ako mám vypočítať nárok na dovolenku zamestnancovi, ktorý ešte neodpracoval 15 rokov, nastúpil do PP 8.10.2007, pracoval 5 dní v týždni. Od 1.11.2007 sa mu zmenila PZ, podľa ktorej už v mesiaci november pracoval 4 dni v týždni. 30.11.2007 bol s nim ukončený PP. Pri výpočte nároku na dovolenku vychádzam z nároku za každých 21 odpracovaných dní, ale neviem, či mám 1/12 počítať z 20-dňového ročného nároku (5 dní * 4 týždne) alebo 16-dňového ročného nároku (4 dni * 4 týždne)? Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.
Jozef Mihál
07.12.07,09:53
Ťažká otázka, Zákonník práce to nerieši, odporúčam "spriemerovanie".
Katka2
07.12.07,12:08
Dobrý deň. Prosím o radu:
Máme zamestnanca, ktorý bol až doteraz zamestnaný na celý pracovný úväzok. Na základe vzájomnej dohody by sme tento pracovný úväzok chceli skrátiť k 10.12.2007 na polovičný úväzok.
1. Stačí to urobiť dohodou o zmene pracovných podmienok v pracovnej zmluve?
2. Treba niečo nahlasovať na úrady?
3. Mám mu vystaviť zápočtový list pre nárok na dovolenku za odpracované roky, pretože od toho 10.12.2007nastupuje ešte k inému na zamestnávateľovi.
4. Ako to bude s nárokom na dovolenku?
Za odpoveď vopred ďakujem.
bredikova
07.12.07,15:56
Prosím , ako je to, keď dcéra by chcela pomôcť svojmu otcovi v cukrárničke. Nemôže mať žiadny príjem , lebo poberá opatrovníke na svoju sestru. Môže mať pri kontrole inšpektorátu práce problémy, keby prišli na kontrolu a našli by ju za pultom. Existuje nejaká opora v zákone , že len pomáha otcovi a teda nemusí byť nahlásena. Prosím o radu.
pazo
07.12.07,18:27
Dobrý deň,
moja otázka sa týka DNP. Ako zamestnankyňa som povinne NP. Ak by som sa prihlásila napr. 15.12. ako DNP z maxima, dá sa táto čiastka od 1.1. znížiť na minimum, alebo sa musím opätovne prihlásiť a odhlásiť? Ak by som po 26 týždňoch DNP mala PN, berie sa ako RO r. 2007, čiže sa mi zohľadní aj tento december 2007? Prosím o informáciu ako si prilepšiť na prípadnej PN. Ďakujem.
gutan52
07.12.07,22:46
dobrá téma . Draka som si zaplatil 6,12,2007
Jozef Mihál
07.12.07,22:53
Pre p. Gutana a všetkých, ktorí si teraz predplatili DRAK-a:

Nečítajte túto tému. Čítajte vypracované príspevky a to pomocou značiek:

http://www.porada.sk/tags/
Jozef Mihál
07.12.07,22:54
Prosím , ako je to, keď dcéra by chcela pomôcť svojmu otcovi v cukrárničke. Nemôže mať žiadny príjem , lebo poberá opatrovníke na svoju sestru. Môže mať pri kontrole inšpektorátu práce problémy, keby prišli na kontrolu a našli by ju za pultom. Existuje nejaká opora v zákone , že len pomáha otcovi a teda nemusí byť nahlásena. Prosím o radu.

Pozrite http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/nelegalna-praca/

Dcéra je zrejme dôchodkovo poistená ako poistenec štátu podľa § 15 ods. 1 písm. e) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, ak je to tak, potom nejde o nelegálnu prácu (ak otec je živnostník a nie s.r.o.).
Jozef Mihál
07.12.07,22:59
Dobrý deň,
moja otázka sa týka DNP. Ako zamestnankyňa som povinne NP. Ak by som sa prihlásila napr. 15.12. ako DNP z maxima, dá sa táto čiastka od 1.1. znížiť na minimum, alebo sa musím opätovne prihlásiť a odhlásiť? Ak by som po 26 týždňoch DNP mala PN, berie sa ako RO r. 2007, čiže sa mi zohľadní aj tento december 2007? Prosím o informáciu ako si prilepšiť na prípadnej PN. Ďakujem.

Využívajte to, že v DRAKovi je na túto tému napísaného dosť veľa a dosť podrobne.

A to tu: http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dobrovolne-nemocenske-poistenie/
Orsz
08.12.07,17:03
Pri predpoklade že zamestnanec má plný úväzok, že nevymeškal ani deň, je minimálny základ na účely sociálneho poistenia suma 8100 Sk.

...a minimálny základ na účely zdravotného poistenia suma 7600 Sk.

To, že sa vyskytlo nejaké storno, nie je pre odvody "zaujímavé".


Pán Mihál, prosím o vysvetlenie toho: nie je pre odvody "zaujímavé" (bolo to ohľadom dotazu na počítanie VZ pri storne prečerpanej dovolenke). To znamená, že ak mal odpracovaný celý mesiac, ale z dôvodu ukončenia PP a prečerpania dovolenky mu urobím storno prečerpanej dovolenky, vyjde mu napr. ZD 7520, tak na ZP musím počítať z min.VZ 7600,-Sk. Ale na SP zo 7520,-Sk, nie? Aspoň takto mi to softvér dosiaľ počítal. Je to tak správne? Stretla som sa s názormi, že v prípade prečerpanej dovolenky treba nahlásiť prerušenie poistenia do SP na tie dni, pretože sa to spätne hodnotí ako neplatené voľno. Alebo sa toto prerušenie nenahlasuje s tým, že aj do SP s urobia odvody z minimálneho VZ - teraz z 8100,-Sk za celý mesiac bez ohľadu na to, že VZ vyšiel 7520,-Sk? Prosím o objasnenie tejto veci - celkom som sa v tom domotala. Moc krát ďakujem.
Jozef Mihál
08.12.07,19:00
Áno, máte pravdu, pri odvodoch do SP sa postupuje v prípade storna - teda záporného príjmu za prečerpanú dovolenku tak, že sa môže ísť s výsledným vymeriavacím základom pod minimálny vymeriavací základ za mesiac, za ktorý sa počítajú odvody.

Teda minimálny základ do SP zostane povedzme 8100 Sk, ale výsledný vymeriavací základ zamestnanca je povedzme 7520 Sk.

Pri zasielaní mesačného výkazu do SP je potom potrebné pre takéhoto zamestnanca do výkazu v elektronickej podobe uviesť do položky "rozsahSP" kódy "2".

Viď https://podatelna.socpoist.sk/Resources/dokumenty/EZU_FAQ.html
Orsz
08.12.07,19:10
Takže odvody musím urobiť z minimálneho 8100,-Sk? A tak isto aj pri ZP minimálne zo 7600,-? Prepáčte, ale potrebujem v tom mať jasno. Pretože teraz som robila mzdy za 11/07 a robila som jednému zamestnancovi storno dovolenky, a softvér mi o tieto mínusové náhrady neznížil vymeriavací základ do SP, ani do ZP, proste ich ignoroval. Preto som zostala v rozpakoch - či storno dovolenky sa zohľadňuje pri výpočte odvodov, teda VZ sa o ne poníži. Prosím o vyjadrenie. Veľmi ďakujem.
Jozef Mihál
08.12.07,19:27
Pri odvodoch do SP znížite VZ o sumu za prečerpanú dovolenku a výsledný VZ ak bude nižší ako 8100 Sk, tak je to v poriadku, poistné sa má počítať z takéhoto VZ.

Preddavok na ZP sa musí vypočítať aspoň z minimálneho základu, tj. zo sumy 7600 Sk.

Príklad.

Zamestnanec má plat 9000 Sk, odpracoval všetky dni v danom mesiaci. Za normálnych okolností by VZ na SP i ZP bol 9000 Sk.

Avšak zamestnancovi sa strhne 2000 Sk za prečerpanú dovolenku. Výsledný hrubý príjem je 7000 Sk.

VZ na SP bude 7000 Sk.

VZ na ZP bude 7600 Sk.
Orsz
08.12.07,19:31
Veľmi ďakujem :) . Už mi to je jasné.
petkor
09.12.07,08:27
petkor : nie je to správne, v septembri nezaplatí iba alikvótnu časť odvodov na NP, IP aPvN za obdobie od 12.9. do 30.9.2007. Opravy do SP sa robia v aktuálnom mesiaci, t.j. preplatky poistného uvediete napr. v novembrovej výplate.

Ak som to správne pochopila, nemám robiť opravné výkazy spätne od 12.9.2007, ale len upraviť odvody za tie dva mesiace (09+10) v novembrovej výplate? Jednoducho tam odpočítať rozdiely, ktoré vznikli v 9 a 10? Treba to do Sociálnej poisťovne aj nejako oznámiť listom, aby vedeli, prečo sme to takto urobili?
Ešte mám ďalšiu otázku: Ak by sme zamestnávali túto zamestnankyňu, ktorá má predčasný starobný dôchodok, má nárok na PN na prvých 10 dní od zamestnávateľa, ale od Sociálnej poisťovne už nie? Ako je to v prípade, že by sme ju zamestnávali iba na Dohodu o pracovnej činnosti?
Ďakujem.
Jana Motyčková
09.12.07,11:37
petkor : len v novembrovom výkaze sa odpočítajú rozdiely, vo výkaze sa označí, že ide o opravu. Do SP sa to zvlášť neoznamuje.
Ak PN vznikne do konca roka, má nárok na náhradu príjmu za 10 dní, nárok na nemcenské nemá. Ak PN vznikne po 1.1.2008, bude mať nárok aj na nemocenské. Pri DoPČ nárok na nemocenské ani náhradu príjmu pri PN nie je.
petkor
09.12.07,14:13
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a želám krásny zbytok roka.
Jana2004
10.12.07,14:26
Dobrý deň, môžeme vyplatiť zamestnancovi - cudzincovi, výplatu na jeho účet v zaraničí? %Dakujem za odpoveď.
Chilli
10.12.07,19:44
Dobrý deň pán Mihál, nedá sa mi neopýtať sa ešte na pár vecí. Klientovi, SZČO skončilo povinné nemocenské poistenie k 30.6.2007. K 1.12.2007 sa prihlásil na dobrovolné nemocenské poistenie z max. VZ. S tým, že mal v pláne k 31.12.2007 zmeniť VZ na minimum a poberať maximálnu dávku po 26 týždňoch. Pracovníčka v sociálnej poisťovni ho ale upozornila, že najbližších 270 dní mu nebude priznaná nemocenská dávka. Pričom do 30.6.2007 určite bol povinne nemocensky poistený 270 dní. Mýli sa pracovníčka SP alebo ?
lucky
11.12.07,08:34
Dobrý deň,
chcem si overiť výpočet nároku na dovolenku. Dlhoročný amestnanec je od 14.2.2007 PN a bude až do 31.12.2007. Keďže PN sa nepovažuje ako výkon práce, odpracoval teda v roku 2007 len 23+9 dní. Preto mu vznikne nárok len za odpracované dni a to vo výške 1/12 a nie za kalendárny rok.
Veľmi pekne ďakujem
S pozdravom
Katka22
11.12.07,10:05
Dobrý deň
Chcela by som sa opýtať na takýto prípad :
Zamestnankyňa je tehotná ale nárok na materskú nebude mať lebo nespĺňa podmienku o dĺžke nemocenského poistenia , môže ísť jej manžel na materskú ? on podmienky o dĺžke nemocenskeho poistenia spĺňa .
Ak Vás môžem poprosiť aj o uvedenie konkrétnych § .
Za odpoveď ďakujem .
Katka
Jana Motyčková
11.12.07,12:10
Dobrý deň pán Mihál, nedá sa mi neopýtať sa ešte na pár vecí. Klientovi, SZČO skončilo povinné nemocenské poistenie k 30.6.2007. K 1.12.2007 sa prihlásil na dobrovolné nemocenské poistenie z max. VZ. S tým, že mal v pláne k 31.12.2007 zmeniť VZ na minimum a poberať maximálnu dávku po 26 týždňoch. Pracovníčka v sociálnej poisťovni ho ale upozornila, že najbližších 270 dní mu nebude priznaná nemocenská dávka. Pričom do 30.6.2007 určite bol povinne nemocensky poistený 270 dní. Mýli sa pracovníčka SP alebo ?
Mýli sa pracovníčka SP, pravdepodobne ešte nebola oboznámená s novelou zákona o SP.
Jana Motyčková
11.12.07,12:11
lucky : správne.
Jana Motyčková
11.12.07,12:20
Dobrý deň
Chcela by som sa opýtať na takýto prípad :
Zamestnankyňa je tehotná ale nárok na materskú nebude mať lebo nespĺňa podmienku o dĺžke nemocenského poistenia , môže ísť jej manžel na materskú ? on podmienky o dĺžke nemocenskeho poistenia spĺňa .
Ak Vás môžem poprosiť aj o uvedenie konkrétnych § .
Za odpoveď ďakujem .
Katka
Po dohode s matkou, otec môže poberať materské najskôr po uplynutí 6 týždňov po pôrode - ZSP_§49_ods.2_pism.d). Podmienkou je, že matka materské poberať nebude, resp.ukončí poberanie materskeho. Zároveň doporučujem zvážiť možnosť poberania nemocenskej dávky žene najneskôr od začiatku 6 týždňa pred pôrodom, najmenej do skončenia 6 týždňov po pôrode.
Katka22
11.12.07,12:39
ĎAKUJEM :)
Viera7
11.12.07,14:16
p. Mihál, ja by som Vás chcela poprosiť o radu, ako to bude s invalidnými dôchodcami od 1.1.2008, ktorí sú v II.pilieri? Či Soc. poistovňa bude do I. piliera automaticky odvádzať celých 18%, alebo len 9% aj keď sa invalid z II.piliera odhlási napríklad až v 6.2008, keď už bude známa avizovaná veľká novela zákona o soc. poistení kde možno ešte poriešia aj invalidov, alebo sa k 1.1.2008 jednoznačne treba odhlásiť z II piliera?
Ďakujem
Viera7
11.12.07,14:23
p. Mihál, ja by som Vás chcela poprosiť o radu, ako to bude s invalidnými dôchodcami od 1.1.2008, ktorí sú v II.pilieri? Či Soc. poistovňa bude do I. piliera automaticky odvádzať celých 18%, alebo len 9% aj keď sa invalid z II.piliera odhlási napríklad až v 6.2008, keď už bude známa avizovaná veľká novela zákona o soc. poistení kde možno ešte poriešia aj invalidov, alebo sa k 1.1.2008 jednoznačne treba odhlásiť z II piliera?
Ďakujem
Roskova
11.12.07,14:51
Dobrý deň,pán Mihál,
prosím Vás o radu, ako zvýšiť materskú mamičke, ktorej plánovaný odchod na materskú je 23.1.2008.
Je zamestnaná na 6 hodín s platom 5500,-Sk, podmienku 270 dní účasti na NP spĺňa.
Pomohlo by jej uzavrieť súbežný pracovný pomer od 17.12.2007 s príjmom 15542,- Sk a dobrovoľne sa pripoistiť na NP na sumu 8100,- Sk v januári 2008?
Môže sa dobrovoľne pripoistiť na NP v čase keď je na PN - hrozí jej to pred nástupom na materskú dovolenku - očakáva dvojičky.
Čo odporúčate?
ekubicova
11.12.07,16:58
Dobrý večer, prosím Vás o radu či môžem uzatvoriť dohdu o pracovnej činnosti s našou zamestnankyňou toho času na materskej dovolenke. V prípade že áno, na čo si musíme dať pozor?Ďakujem za odpoveď.
zlolen
12.12.07,08:14
Dobrý deň, prosím Vás o radu,mám potvrdenie zdrav. zar., že som bola na ošetrení, ale razítko mám ambulancia, ZĽ mi to neakceptuje, pretože mám mať razítko ošetrujúceho lekára,je to správne, alebo hovorí o tom nejaký predpis, že to ambulancia nemôže byť. Ďakujem
cathyc
13.12.07,07:18
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako je to v prípade zamestnanca, ktorý chce odísť do predčasného dôchodku, pričom je dlhodobo PN a po nástupe do dôchodku chce naďalej pracovať na pôvodnej pozícii. Zaujíma ma či sa po nástupe do predčasného dôchodku automaticky končí pracovný pomer so zamestnancom. Ďakujem za skorú odpoveď.
Jozef Mihál
13.12.07,08:16
cathyc: Skutočnosť, že zamestnanec má priznaný predčasný starobný dôchodok, neznamená, žeby sa s ním musel automaticky ukončiť pracovný pomer.

Pozor ale, ak požiada o predčasný starobný dôchodok teraz - na konci roka 2007 - aby využil výhodnejší výpočet sumy predčasného starobného dôchodku - krátenie doby, za ktorú sa znižuje suma predčasného starobného dôchodku o dobu, počas ktorej by mal nárok na dávku v nezamestnanosti - musí ukončiť PP, hlásiť sa na úrade práce ako nezamestnaný s tým, že požiada úrad práce o vydanie potvrdenia, že spĺňa podmienky na priznanie dávky v nezamestnanosti - ktorej sa však zrieka atď. Čiže tento postup si vyžaduje ukončiť PP...
Jozef Mihál
13.12.07,08:17
Dobrý deň, prosím Vás o radu,mám potvrdenie zdrav. zar., že som bola na ošetrení, ale razítko mám ambulancia, ZĽ mi to neakceptuje, pretože mám mať razítko ošetrujúceho lekára,je to správne, alebo hovorí o tom nejaký predpis, že to ambulancia nemôže byť. Ďakujem
Zákonník práce túto skutočnosť osobitne neupravuje, preto radu poskytnúť neviem.
Jozef Mihál
13.12.07,08:18
Dobrý večer, prosím Vás o radu či môžem uzatvoriť dohdu o pracovnej činnosti s našou zamestnankyňou toho času na materskej dovolenke. V prípade že áno, na čo si musíme dať pozor?Ďakujem za odpoveď.
Môžete, treba ju prihlásiť na RLFO ako "dohodárku" do Sociálnej poisťovne.
Jozef Mihál
13.12.07,08:21
Dobrý deň,pán Mihál,
prosím Vás o radu, ako zvýšiť materskú mamičke, ktorej plánovaný odchod na materskú je 23.1.2008.
Je zamestnaná na 6 hodín s platom 5500,-Sk, podmienku 270 dní účasti na NP spĺňa.
Pomohlo by jej uzavrieť súbežný pracovný pomer od 17.12.2007 s príjmom 15542,- Sk a dobrovoľne sa pripoistiť na NP na sumu 8100,- Sk v januári 2008?
Môže sa dobrovoľne pripoistiť na NP v čase keď je na PN - hrozí jej to pred nástupom na materskú dovolenku - očakáva dvojičky.
Čo odporúčate?
Prvé riešenie je DNP, pretože však od prihlásenia sa na DNP do nástup na MD neuplynie 26 týždňov, materská by sa tak zvýšila len o 148 Sk na deň.

DNP by stačilo uzavrieť kedykoľvek pred nástupom na MD, a pokojne i v čase, kedy by bola na PN.

Druhé riešenie je uzavrieť ďalší pracovný pomer so základom 28142 - základ z prvého zamestnania. V tomto prípade by materské bolo cca 15000 Sk mesačne.
janaGT
13.12.07,08:21
mám pracovníka,
začiatok PP 6.3.07
pracovný úraz 28.3.07 - trvá doteraz
môžem dať výpoveď v skúšobnej dobe ku dňu 31.12.2007?
Resp. predlžuje sa skúš.doba o čas prekážky - pracovný úraz? V § 141/1 je úraz - ide o prac.úraz?
a uvažujem správne, ak si myslím, že nemá nárok na dovolenku?
Jozef Mihál
13.12.07,08:25
p. Mihál, ja by som Vás chcela poprosiť o radu, ako to bude s invalidnými dôchodcami od 1.1.2008, ktorí sú v II.pilieri? Či Soc. poistovňa bude do I. piliera automaticky odvádzať celých 18%, alebo len 9% aj keď sa invalid z II.piliera odhlási napríklad až v 6.2008, keď už bude známa avizovaná veľká novela zákona o soc. poistení kde možno ešte poriešia aj invalidov, alebo sa k 1.1.2008 jednoznačne treba odhlásiť z II piliera?
Ďakujem

SP nebude za invalidov po 1.1.2008 do II. piliera odvádzať nič. V II. pilieri si môžu sporiť sami - ak sú zamestnancami, povinne poistenými SZČO alebo dobrovoľne dôch. poistenými osobami.

Bez ohľadu na súčasný stav zákona či predpokladaný stav zákona po budúcich novelách, invalidovi, ktorý má pomerne nízky príjem, resp. doteraz za neho SP odvádzala pomerne nízky príspevok do II. piliera (nižší ako z priemernej mzdy), odporúčam vystúpiť z II. piliera. A to najmä ak je v strednom a vyššom veku. V takýchto prípadoch by sa malo viac oplatiť zostať len v I. pilieri z dôvodu prvkov solidarity, ktoré obsahuje I. pilier.
Jozef Mihál
13.12.07,09:20
mám pracovníka,
začiatok PP 6.3.07
pracovný úraz 28.3.07 - trvá doteraz
môžem dať výpoveď v skúšobnej dobe ku dňu 31.12.2007?
Resp. predlžuje sa skúš.doba o čas prekážky - pracovný úraz? V § 141/1 je úraz - ide o prac.úraz?
a uvažujem správne, ak si myslím, že nemá nárok na dovolenku?

Podľa § 45 ods. 2 Zákonníka práce sa skúšobná doba predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca, teda i o dobu práceneschopnosti.

Podľa § 72 ods. 1 v skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Znamená to, že zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer aj v čase, kedy je zamestnanec (počas skúšobnej doby) na PN.

Pozrite napr. i toto: http://www.porada.sk/t58682-skoncenie-pracovneho-pomeru.html
katjab
14.12.07,10:09
Dobrý deň!
Dnešným dňom DNP - dôchodca je PN. Ktoré časti Potvrdenia o PN treba zaslať do SP???
Stačí II. Žiadosť o nemocenské?
Ďakujem
TomosP
15.12.07,10:41
Přeplatek a nedoplatek z RZZP za rok 2006 - co ovlivňuje?

Prosím o potvrzení (či vyvrácení) mého názoru :

Přeplatek z RZZP :
- patří do zdanitelných příjmů = zvyšuje základ daně
- protože je to zdanitelný příjem, odvádí se z něj ZP (zvyšuje VZ ZP)
- nezvyšuje VZ SP - VZ zaměstnance je príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov ... - není za vykonanou práci

Nedoplatek z RZZP :
- do VZ SP nepatří
- do VZ ZP nepatří
- je to uplatněné zákonné pojistné = snižuje základ daně...

Je to tak?

P.S. našel jsem na Poradě příspěvek http://www.porada.sk/t54233-zdanenie-preplatku-z-rzzp-a-vz-poistneho.html , ale týká-li se tento příspěvek i VZ na ZP, nenašel jsem pro tvrzení tam uváděná oporu v zákoně (pokud se to týká pouze VZ na SP, pak souhlasím)


Děkuji za odpověď.
TATRY MKS
15.12.07,21:42
Pán doktor Mihál, veľká vďaka za školenie v Poprade 12.12.2007. Asi otázku na tomto mieste zadávam nesprávne ale ak to bude možné skúste ma usmerniť.
SZČO je povinne poistený (min.VZ) a od 29.12.2006 aj dobrovoľne nemocensky poistený z max.základu od 1.1.2007 zmena z minimálneho základu. Od októbra 2007 je PN (v roku 2008 pôjde do invalidného dôchodku). Môže si zmeniť dobrovoľne nem.poistenie na maxim.VZ koncom roka 2007 aj keď je práceneschopný a od 1.1.2008 na minimálny VZ?
Jozef Mihál
16.12.07,15:38
Ad TomosP "Přeplatek a nedoplatek z RZZP za rok 2006 - co ovlivňuje?"

Odpovede kurzívou

Prosím o potvrzení (či vyvrácení) mého názoru :

Přeplatek z RZZP :
- patří do zdanitelných příjmů = zvyšuje základ daně

Áno, preplatok z RZZP sa zahŕňa do základu dane.

- protože je to zdanitelný příjem, odvádí se z něj ZP (zvyšuje VZ ZP)

V roku 2007 áno, započítaval sa do VZ na ZP. Od 1.1.2008 preplatok z RZZP patrí medzi príjmy, ktoré sa nezahŕňajú do VZ na ZP, v ročnom zúčtovaní za rok 2007 sa postupuje podľa zákona platného od 1.1.2008, preto aj v ročnom zúčtovaní za rok 2007 sa preplatok z RZZP nezahrnie do VZ.

- nezvyšuje VZ SP - VZ zaměstnance je príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov ... - není za vykonanou práci

Áno, preplatok z RZZP sa nezahŕňa do VZ na SP.

Nedoplatek z RZZP :
- do VZ SP nepatří
- do VZ ZP nepatří
- je to uplatněné zákonné pojistné = snižuje základ daně...

Áno, nedoplatok z RZZP sa nezahŕňa do VZ na SP, nezahŕňa do VZ na ZP a znižuje základ dane.
Jozef Mihál
16.12.07,15:45
Pán doktor Mihál, veľká vďaka za školenie v Poprade 12.12.2007. Asi otázku na tomto mieste zadávam nesprávne ale ak to bude možné skúste ma usmerniť.
SZČO je povinne poistený (min.VZ) a od 29.12.2006 aj dobrovoľne nemocensky poistený z max.základu od 1.1.2007 zmena z minimálneho základu. Od októbra 2007 je PN (v roku 2008 pôjde do invalidného dôchodku). Môže si zmeniť dobrovoľne nem.poistenie na maxim.VZ koncom roka 2007 aj keď je práceneschopný a od 1.1.2008 na minimálny VZ?
Zmena vymeriavacieho základu v dobrovoľnom poistení je možná kedykoľvek, avšak v praxi najviac raz mesačne, viď § 142 ods. 5 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

S tým, že zmena vymeriavacieho základu platí od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.

Vymeriavací základ je možné zmeniť aj v čase, kedy je dobrovoľne nemocensky poistená osoba práceneschopná.
Jozef Mihál
16.12.07,15:48
Dobrý deň!
Dnešným dňom DNP - dôchodca je PN. Ktoré časti Potvrdenia o PN treba zaslať do SP???
Stačí II. Žiadosť o nemocenské?
Ďakujem

Áno. Nárok na nemocenské si DNP osoba v Sociálnej poisťovni uplatní predložením žiadosti, čo je II. diel tlačiva „Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti“.
pandorasbox
16.12.07,23:41
Pozdravujem Vás pán Mihál,
na úvod vďaka za užitočné rady, ktorými nám pomáhate sa preklenúť cez niekedy pre nás menej riešiteľné problémy. Viem, ste mzdár, ale prosím Vás aj tak o pomoc, lebo viem, že máte znalosti vo všetkých sférach, aj v daňových a účtovných. Prvá moja otázka je, či môžem 4 ročné osobné motorové vozidlo odpredať za symbolickú cenu zamestnancovi, alebo musím predať za trhovú cenu (ako preukázať výšku trhovej ceny?)?. Druhá moja otázka je, či zamestnanec, ktorému predám toto MV si môže uplatňovať "paušál" 6,20 Sk za každý kilometer cesty týmto už svojím súkromným motorovým vozidlom na pracovné cesty? Mám pocit, že som niekde zahliadla a teraz neviem nájsť kde, že nemôže, ak MV bolo niekedy v majetku spoločnosti. Prosím o radu
Ďakujem vopred
prajem veľa osobných a pracovných úspechov
MS77
17.12.07,09:52
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môžem zamestnancovi preplatiť dovolenku po ukončení pracovného pomeru, ked mu uz bola vyplatená mzda za posledny mesiac, ktorý odpracoval? Zamestanec ukončil PP k 15.11.2007, vo výplatnom termíne mu bola vyplatená mzda. Teraz dodatočne požiadal o preplatenie dovolenky a zamestnávateľ mu to schválil. Mozem mu dovolenku preplatit v nasledujúcom výplatnom termíne,tj. za mesiac december, s tým že nebudem odvádzať odvody do ZP a SP len dan, alebo mám spraviť opravu miezd za 11/2007. Nechcela by som velmi zasahovať do 11/2007 pretoze uz boli odoslané vsetky výkazy aj uhradené odovody. Je takého mozné?
liba2
17.12.07,09:55
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môžem zamestnancovi preplatiť dovolenku po ukončení pracovného pomeru, ked mu uz bola vyplatená mzda za posledny mesiac, ktorý odpracoval? Zamestanec ukončil PP k 15.11.2007, vo výplatnom termíne mu bola vyplatená mzda. Teraz dodatočne požiadal o preplatenie dovolenky a zamestnávateľ mu to schválil. Mozem mu dovolenku preplatit v nasledujúcom výplatnom termíne,tj. za mesiac december, s tým že nebudem odvádzať odvody do ZP a SP len dan, alebo mám spraviť opravu miezd za 11/2007. Nechcela by som velmi zasahovať do 11/2007 pretoze uz boli odoslané vsetky výkazy aj uhradené odovody. Je takého mozné?
áno, môžeš v decembri, tak ako uvádzaš.
MS77
17.12.07,10:19
áno, môžeš v decembri, tak ako uvádzaš.

nemoze to mat ziadny dopad na prípadnú kontrolu? Nerada by som platila niake pokuty za nedodržiavanie zákonov.
MS77
17.12.07,10:42
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môžem zamestnancovi preplatiť dovolenku po ukončení pracovného pomeru, ked mu uz bola vyplatená mzda za posledny mesiac, ktorý odpracoval? Zamestanec ukončil PP k 15.11.2007, vo výplatnom termíne mu bola vyplatená mzda. Teraz dodatočne požiadal o preplatenie dovolenky a zamestnávateľ mu to schválil. Mozem mu dovolenku preplatit v nasledujúcom výplatnom termíne,tj. za mesiac december, s tým že nebudem odvádzať odvody do ZP a SP len dan, alebo mám spraviť opravu miezd za 11/2007. Nechcela by som velmi zasahovať do 11/2007 pretoze uz boli odoslané vsetky výkazy aj uhradené odovody. Je takého mozné?


V tejto súvislosti ma este napadlo, v prípade že budem preplácat dovolenku v mzdách za december, tak potom tento príjem zamestnanca je chápaný ako príjem zo závislej činnosti a budem ho uvádzať v potvrdení o zúčtovaných a vyplatených príjmoch na riadku 01? A budem ho uvádzať aj v potvrdení na RZZP, alebo tam už nie?
Jana Motyčková
17.12.07,10:58
Preplatenie nevyčerpanej dovolenky po skončení pracovného pomeru je zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti, ak suma je vyššia ako 5000 Sk, zdaňuej sa preddavkovo a uvedie sa v r.01 potvrdenia o zdaniteľnej mzde ..... Keďže príjem zamestannca po skončení PP nevstupuje do VZ zamestnanca pre ZP, tento príjem sa neuvádza v potvrdení zamestnávateľa pre RZZP (doklad o výške príjmu a preddavoch).
pandorasbox
17.12.07,16:53
Pozdravujem Vás pán Mihál,
na úvod vďaka za užitočné rady, ktorými nám pomáhate sa preklenúť cez niekedy pre nás menej riešiteľné problémy. Viem, ste mzdár, ale prosím Vás aj tak o pomoc, lebo viem, že máte znalosti vo všetkých sférach, aj v daňových a účtovných. Prvá moja otázka je, či môžem 4 ročné osobné motorové vozidlo odpredať za symbolickú cenu zamestnancovi, alebo musím predať za trhovú cenu (ako preukázať výšku trhovej ceny?)?. Druhá moja otázka je, či zamestnanec, ktorému predám toto MV si môže uplatňovať "paušál" 6,20 Sk za každý kilometer cesty týmto už svojím súkromným motorovým vozidlom na pracovné cesty? Mám pocit, že som niekde zahliadla a teraz neviem nájsť kde, že nemôže, ak MV bolo niekedy v majetku spoločnosti. Prosím o radu
Ďakujem vopred
prajem veľa osobných a pracovných úspechov

prosím pomôže mi niekto?...kujéééééééééééééééééé éééééém
liba2
17.12.07,17:03
prosím pomôže mi niekto?...kujéééééééééééééééééé éééééém
Zadaná otázka sa netýka miezd ale dane z príjmov. Pohľadaj na Porade, tam sa to už riešilo.
katjab
17.12.07,17:06
Viď príspevok 1891.
:(

Áno. Nárok na nemocenské si DNP osoba v Sociálnej poisťovni uplatní predložením žiadosti, čo je II. diel tlačiva „Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti“.


V sociálnej poisťovni žiadali aj II.a - Žiadosť o náhradu pri dočasnej pracovnej neschopnosti.
Podľa môjho názoru II.a im nepatrí /nemajú s tým nič spoločné/, však nie sú zamestnávatelia.
katjab
17.12.07,17:16
Zamestnanec toho času vypísaný na PN.
Počas PN môže sa prihlásiť na DNP???, aby pri ďalšej práceneschopnosti dostával vyššie nemocenské ???
Myslím teraz ku koncu roku ešte pár dni maxima, a pred koncom roka zníži od 01.01.08 na minimum.
katjab
17.12.07,17:23
Dôchodca DNP osoba od 14.12.2007 na PN, odniesol na SP Potvrdenie o dočasnej práceneschopnosti. V poriadku zobali na podateľni.
Mal pri sebe vypísaný RL na ktorom mal vyznačenú zmenu od 01.01.2008 na minimálny VZ.
V SP dotyčná zamestnankyňa mu povedala, že pri zmene netreba RL vypisovať, ale normálnu žiadosť /strojom, alebo ručne písanú/ treba podať o zníženie VZ na minimum.
Ja som predpokladal, že na to je RL, aby sme na tomto tlačive hlásili prihlášky, odhlášky ako aj zmeny.
Prosím vyjadrite sa ako je to teraz.
pandorasbox
17.12.07,17:38
Zadaná otázka sa netýka miezd ale dane z príjmov. Pohľadaj na Porade, tam sa to už riešilo.
pozdravujem Ťa liba2....ver mi, hľadala som odpoveď na moju otázku dostatočne dlho, ale žiaľ som nenašla odpoveď, preto som si trúfla položiť túto otázku očakávajúc pomoc od milých poraďákov ale skutočne som nečakala takúto chladnú odpoved, z čoho som smutná. Neviem čím som si to vyslúžila. Som predplatiteľom draka už rok, ale žiaľ, veľmi málo sa dostávam na túto stránku, možno neviem správne surfovať..ale mám veľa detí a práce a v noci už vyčerpaná padám do postele, som rada, že si prejdem aspoň večne sa meniace zákony. Viem, povieš si "Tvoj problém"..ano, je to môj problém, preto som sa obrátila na poraďákov, ktorí to vedia a sú ochotní aj pomôcť. Teraz skutočne neviem, či som na správnej stránke, alebo si mám hľadať pomoc niekde inde...Verím, že sa nájde poraďák, ktorý mi poradí,ktorému vopred ďakujem
Každopádne Ti prajem veľa osobných a pracovných úspechov a príjemné prežitie predvianočných dní a príjemné sviatky....
felixh
17.12.07,22:38
Mam otazku ohladom PN zamestnanca. Zamestnanec mal uraz / nie pracovny dopravna nehoda / dna 23.01.2007 odkedy je na PN. Na PN bol na diagnozu tohto urazu do 17.12.2007 , ale kedze ochorel na zapal priedusiak ci pluc vzapati ho jeho lekar vypisal na dalsiu PN od 17.12.2007 cize do prace vobec nenastupil. Ako sa ma zachovat zamestnavatel ??
Plati prvych 10 dni PN alebo mu pokracuje marodka dalej a plati ju nadalej az do ukoncenia / samozrejme iba 12 mesiacov / SP ??? Co posielame na SP ktory diel PN ??
Este jedna podotazka : Ma zamestnanec narok aj na urazove poistenie z urazu nepracovneho pri dopravnej nehode ???
tomare
18.12.07,10:18
Mám viacero otázok ohľadom novely zákona o minimálnej mzde.
Napr. ako sa zmenia minimálne odvody do zdratovnej poisťovne.
Nedošlo k novele zákona o sociálnom poistení §138 odsek 11, ktorý bude trochu od veci po novele o MM.
Ide mi o chránené dielne a dopad na zvýšenie mzdových nákladov.
janaGT
18.12.07,10:45
PP od 6.3.07, PN z dôvodu prac.úrazu od 28.3. - 31.12.2007.
Zamestnanec s nárokom 25 dní dovolenky, koľko dní dovolenky má nárok k 31.12.07? Nerozumiem dobre § 109 ZP, "Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú ktoré zamestnávateľ zodpovedá." K 31.12.2007 chceme ukončiť PP v skúšobnej dobe. Na koľko dní dovolenky má nárok? Akým priemerom ju preplatím, ak bol dlhodobo PN?
MS77
18.12.07,10:52
Dobry den, mam otazku v suvislosti s materskou v r.2008. Ako SZČO si platím v r.2007 z min.VZ, v roku 2008 planujem otehotniet. Opatí sa mi este teraz v 12/07 doplatit do maxima? Alebo je pre mna výhodnejsie sa v roku 2008 zamestnat, alebo sa mam prihlásit na DNP aby mi plynuta doba 26 tyzdnov a platit odvody z rozdielu, tak aby som mala maximum. Citam to tu cely den, ale uz som z toho pekne domotana.
zhv
18.12.07,11:25
Zamestnankyna si z roku 2006 preniesla 9 týždňov nevyčerpanej dovolenky do roku 2007. V roku 2007 je na rodičovskom príspevku,nemá nárok na dovolenku za rok 2007.Teraz jej preplatím 5-ty až 9-ty týždeň dovolenky z roku 2006 a čo s tými 4 týžďňami,jej prepadnú? Druhá možnosť : môže čerpať v mesiaci 122007 u nás dovolenku,keď poberá RP.
janaGT
19.12.07,08:31
PP od 6.3.07, PN z dôvodu prac.úrazu od 28.3. - 31.12.2007.
Zamestnanec s nárokom 25 dní dovolenky, koľko dní dovolenky má nárok k 31.12.07? Nerozumiem dobre § 109 ZP, "Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú ktoré zamestnávateľ zodpovedá." K 31.12.2007 chceme ukončiť PP v skúšobnej dobe. Na koľko dní dovolenky má nárok? Akým priemerom ju preplatím, ak bol dlhodobo PN?

skúsim si odpovedať sama, či uvažujem správne:
§ 144/4 - " .... čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce." - takže považujem za výkon práce,
§109/1 - "Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú ktoré zamestnávateľ zodpovedá."
Takže nárok bude 25/12*9=19 dní
Mám to správne?
Len ešte som si nie celkom istá, akým priemrom mu ju mám preplatiť pri ukončení PP v skúšobnej dobe.
Jozef Mihál
19.12.07,08:48
prosím pomôže mi niekto?...kujéééééééééééééééééé éééééém
Ja nepomôžem, uvedené otázky nie sú môj obor a sú nad rámec DRAK-a na mzdy.
Jozef Mihál
19.12.07,08:55
skúsim si odpovedať sama, či uvažujem správne:
§ 144/4 - " .... čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce." - takže považujem za výkon práce,
§109/1 - "Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú ktoré zamestnávateľ zodpovedá."
Takže nárok bude 25/12*9=19 dní
Mám to správne?
Len ešte som si nie celkom istá, akým priemrom mu ju mám preplatiť pri ukončení PP v skúšobnej dobe.



Pôvodca textu príspevku: janaGT http://www.porada.sk/images/drak/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t37548-p48-vase-zelania-na-vypracovanie-otazok.html#post593031)
PP od 6.3.07, PN z dôvodu prac.úrazu od 28.3. - 31.12.2007.
Zamestnanec s nárokom 25 dní dovolenky, koľko dní dovolenky má nárok k 31.12.07? Nerozumiem dobre § 109 ZP, "Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú ktoré zamestnávateľ zodpovedá." K 31.12.2007 chceme ukončiť PP v skúšobnej dobe. Na koľko dní dovolenky má nárok? Akým priemerom ju preplatím, ak bol dlhodobo PN?

PP trvá od 6.3., preto zamestnanec má nárok na pomernú časť dovolenky (§ 102 ZP) a to 25/12 x 9 = 19 dní.

Podľa § 144 ods. 4 ZP sa čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu, považuje za výkon práce, dovolenka sa preto zamestnancovi nekráti.

Náhrada za nevyčerpanú dovolenku sa vypočíta z pravdepodobného zárobku podľa § 134 ods. 3 ZP:

"Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol."
Jozef Mihál
19.12.07,08:58
Zamestnankyna si z roku 2006 preniesla 9 týždňov nevyčerpanej dovolenky do roku 2007. V roku 2007 je na rodičovskom príspevku,nemá nárok na dovolenku za rok 2007.Teraz jej preplatím 5-ty až 9-ty týždeň dovolenky z roku 2006 a čo s tými 4 týžďňami,jej prepadnú? Druhá možnosť : môže čerpať v mesiaci 122007 u nás dovolenku,keď poberá RP.
Ak si počas celého roka 2007 čerpá RD, dovolenku z roka 2006 jej nepreplácate - prenáša sa do ďalšieho roka a bude ju čerpať v ďalšom roku (ak sa vráti z RD, ak nie, prenáša sa dovolenka znova do ďalšieho roka atď.), viď § 113 ods. 2 ZP.

Druhá možnosť je prerušiť RD a namiesto RD čerpať "riadnu" dovolenku, v danom prípade vlastne dovolenku z roka 2006.
Jozef Mihál
19.12.07,09:01
Dôchodca DNP osoba od 14.12.2007 na PN, odniesol na SP Potvrdenie o dočasnej práceneschopnosti. V poriadku zobali na podateľni.
Mal pri sebe vypísaný RL na ktorom mal vyznačenú zmenu od 01.01.2008 na minimálny VZ.
V SP dotyčná zamestnankyňa mu povedala, že pri zmene netreba RL vypisovať, ale normálnu žiadosť /strojom, alebo ručne písanú/ treba podať o zníženie VZ na minimum.
Ja som predpokladal, že na to je RL, aby sme na tomto tlačive hlásili prihlášky, odhlášky ako aj zmeny.
Prosím vyjadrite sa ako je to teraz.
Forma a obsah tlačiv a pod. pomocou ktorých sa poistenci prihlasujú, ohlasujú zmeny a pod. sú v kompetencií Sociálnej poisťovne. Preto ak SP požaduje nahlásenie zmeny VZ v DNP prostredníctvom žiadosti o zmenu, treba sa tým riadiť.
Jozef Mihál
19.12.07,09:16
Mám viacero otázok ohľadom novely zákona o minimálnej mzde.
Napr. ako sa zmenia minimálne odvody do zdratovnej poisťovne.
Nedošlo k novele zákona o sociálnom poistení §138 odsek 11, ktorý bude trochu od veci po novele o MM.
Ide mi o chránené dielne a dopad na zvýšenie mzdových nákladov.

Nový zákon o minimálnej mzde platí od 1.2.2008.

Po novele zákona o sociálnom poistení (555/2007) nevidím problém pokiaľ ide o stanovenie minimálneho VZ pre invalidov - viď § 138 ods. 10 písm. a) a b) zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení účinnom od 1.1.2008:


"(10) Vymeriavací základ je mesačne najmenej


a) 75 % vymeriavacieho základu uvedeného v odseku 9, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,
b) 50 % vymeriavacieho základu uvedeného v odseku 9, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, ak ide o zamestnanca mladšieho ako 18 rokov, ktorý je invalidný, a ak ide o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov,"

V zdravotnom poistení podľa § 13 ods. 15 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení je minimálny základ zamestnanca minimálna mzda zamestnanca platná k 1.1.2008 - teda počas celého roka 2008 sa na invalidných zamestnancov vzťahuje minimálny základ daný ako im prislúchajúca minimálna mzda platná "po starom" k 1.1.2008.
Jozef Mihál
19.12.07,09:23
Mam otazku ohladom PN zamestnanca. Zamestnanec mal uraz / nie pracovny dopravna nehoda / dna 23.01.2007 odkedy je na PN. Na PN bol na diagnozu tohto urazu do 17.12.2007 , ale kedze ochorel na zapal priedusiak ci pluc vzapati ho jeho lekar vypisal na dalsiu PN od 17.12.2007 cize do prace vobec nenastupil. Ako sa ma zachovat zamestnavatel ??
Plati prvych 10 dni PN alebo mu pokracuje marodka dalej a plati ju nadalej az do ukoncenia / samozrejme iba 12 mesiacov / SP ??? Co posielame na SP ktory diel PN ??
Este jedna podotazka : Ma zamestnanec narok aj na urazove poistenie z urazu nepracovneho pri dopravnej nehode ???
Nárok na dávky z úrazového poistenia v prípade nepracovného úrazu nie je, viď § 83 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Pri každej novej práceneschopnosti je zamestnávateľ v zásade povinný poskytovať počas prvých 10 dní trvania práceneschopnosti náhradu príjmu.

Do SP sa posiela II. diel potvrdenia o PN.
TomosP
19.12.07,10:42
Chystaná novela zákona o ZP

Podle novely zákona 580/2004 se par.13 doplňuje odsekom 20, písm. d) :

"Za vyňaté príjmy sa považujú ....
d) príjmy z dohod o prácach konaných mimo pracovného pomeru u osob uvedených v par.11 ods.8 písm a) až m), o) až r)"

Dotaz : jakým způsobem postupovat, je-li odměna za takovouto dohodu sjednána za celý měsíc a dohodář je státním pojištěncem pouze část měsíce (nemoc po část měsíce, přiznání důchodu v polovině měsíce,...) ?

Bude se příjem dohodáře pro účely zápočtu do VZ ZP dělit v poměru kal.dní, nebo stačí že bude státním pojištěncem byť jediný den v měsíci a ZP z celého příjmu odvádět nebude (ZC ani ZL)?

P.S. Novela dnes vyšla v Zbierke jako zákon 594/2007 Z.z.

Děkuji.
felixh
19.12.07,11:26
Nárok na dávky z úrazového poistenia v prípade nepracovného úrazu nie je, viď § 83 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Pri každej novej práceneschopnosti je zamestnávateľ v zásade povinný poskytovať počas prvých 10 dní trvania práceneschopnosti náhradu príjmu.

Do SP sa posiela II. diel potvrdenia o PN.

Co znamena slovenie spojenie "v zásade" , ze MUSÍ alebo MôŽE ??? ,
Ked je odpoved MUSI nie je to krute:mee: , ked zamestnanec vobec nenastupil do prace ???
katjab
19.12.07,15:22
Zamestnanec toho času vypísaný na PN.
Počas PN môže sa prihlásiť na DNP???, aby pri ďalšej práceneschopnosti dostával vyššie nemocenské ???
Myslím teraz ku koncu roku ešte pár dni maxima, a pred koncom roka zníži od 01.01.08 na minimum.



Počas PN môže sa prihlásiť na DNP???

Katka
Jozef Mihál
19.12.07,23:13
Chystaná novela zákona o ZP

Podle novely zákona 580/2004 se par.13 doplňuje odsekom 20, písm. d) :

"Za vyňaté príjmy sa považujú ....
d) príjmy z dohod o prácach konaných mimo pracovného pomeru u osob uvedených v par.11 ods.8 písm a) až m), o) až r)"

Dotaz : jakým způsobem postupovat, je-li odměna za takovouto dohodu sjednána za celý měsíc a dohodář je státním pojištěncem pouze část měsíce (nemoc po část měsíce, přiznání důchodu v polovině měsíce,...) ?

Bude se příjem dohodáře pro účely zápočtu do VZ ZP dělit v poměru kal.dní, nebo stačí že bude státním pojištěncem byť jediný den v měsíci a ZP z celého příjmu odvádět nebude (ZC ani ZL)?

P.S. Novela dnes vyšla v Zbierke jako zákon 594/2007 Z.z.

Děkuji.
Veľmi pekná otázka, nad ktorou osobne musím pár dní porozmýšľať...
Jozef Mihál
19.12.07,23:15
Co znamena slovenie spojenie "v zásade" , ze MUSÍ alebo MôŽE ??? ,
Ked je odpoved MUSI nie je to krute:mee: , ked zamestnanec vobec nenastupil do prace ???
"V zásade" znamená, že spravidla musí, ale sú možné aj výnimky.

V danom vami uvedenom prípade však žiadna výnimka do úvahy neprichádza - teda zamestnávateľ musí pri druhej PN zaplatiť zamestnancovi náhradu príjmu počas prvých 10 dní trvania druhej PN.
Jozef Mihál
19.12.07,23:17
Počas PN môže sa prihlásiť na DNP???

Katka
Zákon o sociálnom poistení neobsahuje žiadne ustanovenie, podľa ktorého by sa zakazovalo prihlásiť sa na DNP v čase, kedy dotyčná osoba je PN.

Vtipne dodám, že si treba dať pozor, aby pri osobnej návšteve pobočky SP nevyšlo najavo, že dotyčná osoba pobytom vonku porušila liečebný režim nariadený lekárom - s následkom odobratia nemocenského.
tomare
20.12.07,07:53
Nový zákon o minimálnej mzde platí od 1.2.2008.



Ešte spresnenie na príklade, aby som to pochopíla správne:
Invalidný dôchodca (80% znížená schopnosť)
Zamestnaný na skrátený pracovný pomer 4 hodiny denne ( plný je 8 hodín / 40 hodín týždenne)
Mesačne odmeňovaný (8100 : 2 = 4050 :2 = 2025 ) 2025 Sk
Baňový bonus na dve deti 1110 Sk

Výplata január 2008:

Mzda ..... 2025 Sk
Kontrola minimálnej mzdy – požadovaná hodnota 2025 - splnená
Min.VZ do ZP – požadovaná hodnota 2025- splnený
minVZ do SP – požadovaná hodnota 2025- splnený
daňový bonus - požadovaná hodnota 2025 – splnená

Výplata február 2008:

Mzda ..... 2025 Sk
Kontrola minimálnej mzdy – požadovaná hodnota 4050 - nesplnená
Min.VZ do ZP – požadovaná hodnota 2025- splnený
minVZ do SP – požadovaná hodnota 2025- splnený, lebo sa berie MM z 1.1.2008 celý rok? Ale 1.1.2009 bude pri nezmenenéj MM suma 4050?
daňový bonus - požadovaná hodnota 4050 – nesplnená

zamestnancovi musím doplatiť doplatok do minimálnej mzdy čím sa zvýšia mzdové náklady.
janaGT
20.12.07,08:20
Pôvodca textu príspevku: janaGT http://www.porada.sk/images/drak/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t37548-p48-vase-zelania-na-vypracovanie-otazok.html#post593031)
PP od 6.3.07, PN z dôvodu prac.úrazu od 28.3. - 31.12.2007.
Akým priemerom preplatím docvolenku , ak bol dlhodobo PN?


Náhrada za nevyčerpanú dovolenku sa vypočíta z pravdepodobného zárobku podľa § 134 ods. 3 ZP:

"Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol."



zamestnanec odpracoval 16 prac. dní, spolu to bolo 146 hodín. Hodinévá HM je 120,-.
Jeho denný VZ pre náhradu príjmu pri DPN bol 796,3636.
Bude tento aj VZ pre náhradu za dovolenku?
Jozef Mihál
20.12.07,14:03
Ad tomare a výplata za február 2008:


Výplata február 2008:

Mzda ..... 2025 Sk

Kontrola minimálnej mzdy – požadovaná hodnota 4050 - nesplnená

Presne tak, od 1.2.2008 aj invalid musí mať minimálnu mzdu 8100 Sk pri plnom a 4050 Sk pri polovičnom úväzku. Preto ďalej je zbytočné sa baviť o minimálnom základe na ZP a SP - tak či tak musíte zvýšiť jeho mzdu na 4050 Sk...
Jozef Mihál
20.12.07,14:06
zamestnanec odpracoval 16 prac. dní, spolu to bolo 146 hodín. Hodinévá HM je 120,-.
Jeho denný VZ pre náhradu príjmu pri DPN bol 796,3636.
Bude tento aj VZ pre náhradu za dovolenku?

Zamestnanec je PN od 28.3.2007, náhradu za nevyčerpanú dovolenku mu budete vyplácať za mesiac december 2007.

Rozhodujúce obdobie pre určenie výšky náhrady je 3. štvrťrok 2007.

V 3. štvrťroku však vôbec nepracoval, preto použijete pravdepodobný zárobok, ktorý by v 3. štvrťroku dosiahol.
katjab
21.12.07,21:46
Už 2 roky evidovaná nezamestnaná je v 4. týždni tehotenstva.
20.12.2007 sa prihlásila na DNP z max. vymeriavacieho základu, ktorú zníži ešte pred koncom roka od 01.01.2008 na 8.100,- Sk.

Pravdepodobne materské nebude dostávať z nemocenských dávok, nakoľko len 8 mesiacov do dňa pôrodu bude nemocensky poistená.

Čo poradíte, ako by mohla získať /čím vyšší/ materský príspevok ??? :mee:
addaa
22.12.07,21:55
Dobrý večer p. Mihál, neviem si rady a som úplne znechutená z pokút od DU. Jeden známy, ktorému som robila mzdy dostal pokuty skoro za každý štvrťrok z roku 2005,2006, nakoľko som podávala Prehľady posledný deň nasledujúceho mesiaca-čiže až 31 dňa, s vedomím, že to DU akceptuje, nakoľko aj mzdy boli tak vyplácané /zamestnanci to majú uvedené aj v pracovnej zmluve/. Neviem, či mám nejakú šancu na odvolanie, ale zdá sa mi to ako rana pod pás!!! Aj na školeniach týkajúcich sa miezd lektorka povedala, že DU to akceptujú...až doteraz... mám úplne pokazené vianoce, prosííím poradte mi, čo mám robiť, vopred ĎAKUJEM PEKNE za odpoveď a Vám prajem krásne vianočné sviatky
Paula
22.12.07,22:16
I keď nie som p. Mihál, poznamenám aspoň, že téma pokút za oneskorené podanie je nespočetne krát preberaná na Porade a nepostrehla som, že by niekomu pomohlo odvolanie. Mimochodom, je mimo oblasť môjho chápania, ak si lektor - človek, ktorý má pomáhať a nie "zavádzať" - dovolí tvrdiť, že DÚ omeškanie akceptuje. Povinnosť podať Prehľad do 30-teho bola jednoznačne uvedená na prednej strane tlačiva , pani lektorka nie je zákon.
Erika-ežka
25.12.07,20:23
Dobrý večer,
vidím, že nie všetci oddychujú :), takže by som chcela poprosiť o radu v riešení môjho problému :
Zamestnanec v PP do 31.12.07(PP trval 15 rokov), od 1.11.07 si platí dobrovoľné NP z max. VZ. Od 1.1.08 bude poberať podporu v nezamestnanosti a asi od 1.7. bude SZČO. Pravdepodobne bude nútený absolvovať operáciu, ktorá by pripadala do úvahy asi v septembri 2008 (lenže nie je to isté). Ak by musel ísť na operáciu - PN by trvala najmenej 8 - 9 mes. a potom by nasledovala ešte jedna operácia s takým istým trvaním PN.
Moja otázka je : Môže si zmeniť VZ od 01/08 na minimum, alebo musí platiť z maxima počas trvania DNP, aby dosiahol max. ND? Ak by sa operácia nekonala v r. 2008, môže znovu zmeniť na max. VZ s tým, že DNP preruší? Osobne si myslím, že áno - ale mám info, že si musí platiť z maxima počas celých 270 dní? Prosím o radu.
Erika-ežka
26.12.07,22:23
Dobrý večer,
vidím, že nie všetci oddychujú :), takže by som chcela poprosiť o radu v riešení môjho problému :
Zamestnanec v PP do 31.12.07(PP trval 15 rokov), od 1.11.07 si platí dobrovoľné NP z max. VZ. Od 1.1.08 bude poberať podporu v nezamestnanosti a asi od 1.7. bude SZČO. Pravdepodobne bude nútený absolvovať operáciu, ktorá by pripadala do úvahy asi v septembri 2008 (lenže nie je to isté). Ak by musel ísť na operáciu - PN by trvala najmenej 8 - 9 mes. a potom by nasledovala ešte jedna operácia s takým istým trvaním PN.
Moja otázka je : Môže si zmeniť VZ od 01/08 na minimum, alebo musí platiť z maxima počas trvania DNP, aby dosiahol max. ND? Ak by sa operácia nekonala v r. 2008, môže znovu zmeniť na max. VZ s tým, že DNP preruší? Osobne si myslím, že áno - ale mám info, že si musí platiť z maxima počas celých 270 dní? Prosím o radu.
Nik sa mi neozval, takže posúvam ...
Jozef Mihál
26.12.07,22:33
Odpovede až v piatok na horach nemam dobré pripojenie
Erika-ežka
26.12.07,22:41
Odpovede až v piatok na horach nemam dobré pripojenie

Už sa neviem dočkať, ale zatiaľ príjemnú lyžovačku a hlavne oddych ;)
vszpolz
27.12.07,13:43
Vo svojom komentári k novele zákona o soc.fonde (č. 591/2007) k § 3 ods. 1 písm. b) píšete, že ďalší prídel môže tvoriť aj zamestnávateľ, u ktorého nepôsobia odbory, ak sa to stanoví v internom predpise. Zákon však hovorí, že vo vnútornom predpise si môže zamestnávateľ dohodnúť ďalší prídel, ak u neho nemôže pôsobiť odborový orgán podľa osobitného predpisu, ktorým je podľa poznámky 2) § 230 zákona č. 73/1998. To teda znamená, že aj naďalej možno ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) uplatniť len v kolektívnej zmluve a podľa § 230 zák. č. 73/1998 este Národný bezpečnostný úrad a SIS vo vnútornom predpise (lebo tam nemôžu pôsobiť odbory).
V § 4 sa určuje základ pre mesačný prídel do fondu, ale novela v podstate ponechala rovnaký základ ako doteraz s odvolaním sa na § 118 ods. 2 Zákonníka práce a teda aj naďalej sa za základ berie len mzda (bez náhrad a ostatných plnení poskytovaných v súvislosti so zamestnaním uvedených v § 118 ods. 2 ZP), z ktorej sa vypočítava priemerný zárobok na pracovnoprávne účely.
Ďalšou dosť závažnou zmenou je príspevok na dopravu do zamestnania a späť, kde nastala zmena v porovnávaní priemerného mesačného zárobku zamestnanca k priemernej nomonálnej mesačnej mzde zamestnanca v hospodárstve SR a podmienkou je tiež, že dochádza do zamestnania verejnou dopravou (nevylučuje sa mestská verejná doprava?)

Prosím, budete sa ešte venovať výkladu novely zákona o sociálnom fonde, ktorá už vyšla v Zbierke zákonov pod č. 591/2007?
Ďakujem
Jozef Mihál
28.12.07,10:49
Zamestnanec v PP do 31.12.07(PP trval 15 rokov),

od 1.11.07 si platí dobrovoľné NP z max. VZ.

Od 1.1.08 bude poberať podporu v nezamestnanosti a asi od 1.7. bude SZČO.

Pravdepodobne bude nútený absolvovať operáciu, ktorá by pripadala do úvahy asi v septembri 2008 (lenže nie je to isté).

Ak by musel ísť na operáciu - PN by trvala najmenej 8 - 9 mes. a potom by nasledovala ešte jedna operácia s takým istým trvaním PN.

Moja otázka je : Môže si zmeniť VZ od 01/08 na minimum, alebo musí platiť z maxima počas trvania DNP, aby dosiahol max. ND? Ak by sa operácia nekonala v r. 2008, môže znovu zmeniť na max. VZ s tým, že DNP preruší? Osobne si myslím, že áno - ale mám info, že si musí platiť z maxima počas celých 270 dní? Prosím o radu.

1. Treba si dať pozor na novú ustanovenie, platné od 1.1.2008 - ak DNP trvalo (od posledného prihlásenia sa na DNP) menej ako 26 týždňov, nemocenská dávka sa vypočíta z tzv. pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, čo je aktuálne suma 270 Sk, teda výška dávky je 55% z 270 Sk = 148,50 Sk na deň.

Preto si treba zvážiť, kedy a na ako dlho "prerušiť DNP" - teda ukončiť DNP a znova sa prihlásiť na DNP.

Ak operácia má byť v septembri 2008, odporúčam ponechať DNP a neukončovať ho.

2. Podľa § 138 ak má niekto poistenie zamestnanca a súčasne DNP, tak poistné platí v súčte z oboch poistení do výšky max.VZ 28142 Sk. Ak dotyčný bol zamestancom do 31.12.2007 a od 1.11.2007 je súčasne DNP, tak v DNP nemôže mať reálne max. VZ 28142 Sk - jedine ak by v zamestnaní nedosahoval žiaden príjem.

Napríklad ak mal zamestnaní za november 2007 príjem 10000 Sk, tak DNP mohol platiť najviac zo základu 18142 Sk.

Tým chcem povedať, že po uplynutí 26 týždňov od 1.11.2007 bude mať výšku dávky z DNP vypočítanú z rozhodujúceho obdobia daného ako 1.11.2007 - 31.12.2007, a dávka určite nebude v maximálnej možnej výške - ale vo výške vypočítanej z VZ dosiahnutého za mesiace november a december 2007 s prihliadnutím na VZ dosiahnuté v zamestnaní (viď predošlé dva odseky).

Preto bude zrejme vhodné, aby dotyčný DNP ukončil - odhlásil sa - a v roku 2008 sa na DNP znova prihlásil. Prihlásiť by sa mal do konca februára, ak má byť operácia v septembri - aby stihol 26 týždňov trvania DNP.

A prihlásiť by sa mal s maximálnym možným VZ. Ak pôjde na operáciu v septembri 2008, a na DNP sa prihlási k 1.2.2008, tak rozhodujúce obdobie bude február - august 2008.

Odporúčam prečítať si toto:

http://www.porada.sk/t65815-dobrovolne-nemocenske-poistenie-po-1-1-2008-a.html
Jozef Mihál
28.12.07,10:56
Vo svojom komentári k novele zákona o soc.fonde (č. 591/2007) k § 3 ods. 1 písm. b) píšete, že ďalší prídel môže tvoriť aj zamestnávateľ, u ktorého nepôsobia odbory, ak sa to stanoví v internom predpise. Zákon však hovorí, že vo vnútornom predpise si môže zamestnávateľ dohodnúť ďalší prídel, ak u neho nemôže pôsobiť odborový orgán podľa osobitného predpisu, ktorým je podľa poznámky 2) § 230 zákona č. 73/1998. To teda znamená, že aj naďalej možno ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) uplatniť len v kolektívnej zmluve a podľa § 230 zák. č. 73/1998 este Národný bezpečnostný úrad a SIS vo vnútornom predpise (lebo tam nemôžu pôsobiť odbory).
V § 4 sa určuje základ pre mesačný prídel do fondu, ale novela v podstate ponechala rovnaký základ ako doteraz s odvolaním sa na § 118 ods. 2 Zákonníka práce a teda aj naďalej sa za základ berie len mzda (bez náhrad a ostatných plnení poskytovaných v súvislosti so zamestnaním uvedených v § 118 ods. 2 ZP), z ktorej sa vypočítava priemerný zárobok na pracovnoprávne účely.
Ďalšou dosť závažnou zmenou je príspevok na dopravu do zamestnania a späť, kde nastala zmena v porovnávaní priemerného mesačného zárobku zamestnanca k priemernej nomonálnej mesačnej mzde zamestnanca v hospodárstve SR a podmienkou je tiež, že dochádza do zamestnania verejnou dopravou (nevylučuje sa mestská verejná doprava?)

Prosím, budete sa ešte venovať výkladu novely zákona o sociálnom fonde, ktorá už vyšla v Zbierke zákonov pod č. 591/2007?
Ďakujem
Ďakujem za opravu, pokiaľ ide o zmenu možnosti tvorby ďalšieho prídelu do fondu. V najbližších dňoch chcem zaktualizovať komentáre k sociálnemu fondu tak, aby boli v súlade s novelou účinnou od 1.1.2008.
Sloníča
28.12.07,12:51
Dobrý deň, so zamestnancami podpisujeme PZ často aj niekoľko dní vopred pred samotným dňom nástupu zamestnanca do práce, dostávaju aj pracovné oblečenie. Prihlášky na odvody posielame v zákonom stanovenej lehote. Stáva sa nám však, že zamestnanec v určený deň nástupu do práce nepríde, nedá ani o sebe vedieť, nie je možné sa s ním skontaktovať a nevráti ani pridelené OOP, alebo odpracuje napr. 2-3 smeny a bez výpovede už viac na pracovisko nenastúpi. Ako postupovať v týchto prípadoch? Písať absenciu a koľko a ako? Alebo dať okamžitú výpoveď? Ako sa platia odvody do poisťovní v týchto prípadoch? Vopred ďakujem za odpoveď. :confused:
Erika-ežka
28.12.07,19:50
1. Treba si dať pozor na novú ustanovenie, platné od 1.1.2008 - ak DNP trvalo (od posledného prihlásenia sa na DNP) menej ako 26 týždňov, nemocenská dávka sa vypočíta z tzv. pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, čo je aktuálne suma 270 Sk, teda výška dávky je 55% z 270 Sk = 148,50 Sk na deň.

Preto si treba zvážiť, kedy a na ako dlho "prerušiť DNP" - teda ukončiť DNP a znova sa prihlásiť na DNP.

Ak operácia má byť v septembri 2008, odporúčam ponechať DNP a neukončovať ho.

2. Podľa § 138 ak má niekto poistenie zamestnanca a súčasne DNP, tak poistné platí v súčte z oboch poistení do výšky max.VZ 28142 Sk. Ak dotyčný bol zamestancom do 31.12.2007 a od 1.11.2007 je súčasne DNP, tak v DNP nemôže mať reálne max. VZ 28142 Sk - jedine ak by v zamestnaní nedosahoval žiaden príjem.

Napríklad ak mal zamestnaní za november 2007 príjem 10000 Sk, tak DNP mohol platiť najviac zo základu 18142 Sk.

Tým chcem povedať, že po uplynutí 26 týždňov od 1.11.2007 bude mať výšku dávky z DNP vypočítanú z rozhodujúceho obdobia daného ako 1.11.2007 - 31.12.2007, a dávka určite nebude v maximálnej možnej výške - ale vo výške vypočítanej z VZ dosiahnutého za mesiace november a december 2007 s prihliadnutím na VZ dosiahnuté v zamestnaní (viď predošlé dva odseky).

Preto bude zrejme vhodné, aby dotyčný DNP ukončil - odhlásil sa - a v roku 2008 sa na DNP znova prihlásil. Prihlásiť by sa mal do konca februára, ak má byť operácia v septembri - aby stihol 26 týždňov trvania DNP.

A prihlásiť by sa mal s maximálnym možným VZ. Ak pôjde na operáciu v septembri 2008, a na DNP sa prihlási k 1.2.2008, tak rozhodujúce obdobie bude február - august 2008.

Odporúčam prečítať si toto:

http://www.porada.sk/t65815-dobrovolne-nemocenske-poistenie-po-1-1-2008-a.html
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, z ktorej mi vlastne vyplýva, že to dobrovoľné NP z max. VZ platil za XI. a XII. zbytočne. Prosím Vás, čo navrhujete, keď vlastne nevie kedy ho bude čakať tá operácia (podľa zdrav. stavu - jedná sa o výmenu kĺbov - najprv jeden, potom druhý), aby sa "zichroval" s max. ND. Keby išiel na PN v XI.mes. rozhodujúce obdobie je rok 2007 - t.z. zamestnanie celý rok + dobrovoľné NP 11-12.mes. (samozrejme do výšky max.)? Takže, keby k 31.12.07 zrušil dobrovoľné NP a od 1.1.08 uzavrel nové dobrovoľné NP a išiel by na operáciu niekedy X.mes. - rozhodujúce obdobie by bolo 1.1.-30.9. - t.z. , že by si zabezpečil max. ND. Ak by však ešte nešiel v r. 2008 na tú operáciu - dá sa to nejako minimalizovať na čas a zase maximalizovať, trebárs aj cez prihlášky - odhlášky DNP?
Za vaše cennú radu vám vopred ďakujem.
Jozef Mihál
28.12.07,20:11
Ešte raz: ak to správne chápem, zamestnaný je do 31.12.2007 a potom už zamestnaný nebude. DNP má poslúžiť na to, aby mal nemocenské v slušnej výške pri PN počas operácie kĺbov.

Ak je to tak, potom sa stačí prihlásiť na DNP v čase 26 týždňov + rezerva pár dní, pred nástupom na PN a prihlásiť sa s maximálnym v tom čase možným VZ.
katjab
28.12.07,20:22
Už 2 roky evidovaná nezamestnaná je v 4. týždni tehotenstva.
20.12.2007 sa prihlásila na DNP z max. vymeriavacieho základu, ktorú zníži ešte pred koncom roka od 01.01.2008 na 8.100,- Sk.

Pravdepodobne materské nebude dostávať z nemocenských dávok, nakoľko len 8 mesiacov do dňa pôrodu bude nemocensky poistená.

Čo poradíte, ako by mohla získať /čím vyšší/ materský príspevok ??? :mee:


Mohla by sa zamestnať povedzme spätne od 01.11.2007 na 0,100 úväzok do 31.12.2007???
Erika-ežka
28.12.07,20:42
Ešte raz: ak to správne chápem, zamestnaný je do 31.12.2007 a potom už zamestnaný nebude. DNP má poslúžiť na to, aby mal nemocenské v slušnej výške pri PN počas operácie kĺbov.

Ak je to tak, potom sa stačí prihlásiť na DNP v čase 26 týždňov + rezerva pár dní, pred nástupom na PN a prihlásiť sa s maximálnym v tom čase možným VZ.
No super, toto som potrebovala vedieť. Tých 6-7 mes. sa to dá naplánovať dopredu - aspoň si myslím. Takže to idem ešte k 31.12. odhlásiť a prihlásim, až keď to bude potrebné.
Ďakujem krásne, toto mi nevedeli povedať ani na SP, že keď niečo zistím, aby som im dala vedieť :cool:.
symona
30.12.07,10:14
Poprosila by som o odpoveď na takúto otázku:

Občan SR s trvalým pobytom v SR je zamestnaný v ČR, kde za neho zamestnávateľ odvádza zdravotné poistenie do českej zdravotnej poisťovne, kde je poistený, podľa ich platných predpisov. Od 1.1.2008 bude zároveň aj zamestnancom na pracovnú zmluvu na kratší pracovný úväzok u zamestnávateľa so sídlom v SR. V ktorej krajine sa bude v tomto prípade platiť zdravotné poistenie, kde ho je potrebné prihlásiť a podľa ktorých predpisov o zdravotnom poistení sa bude vypočítavať a platiť poistné, slovenských alebo českých? Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
30.12.07,16:01
Poistený môže byť len v jednom štáte EÚ. Pri posudzovaní, ktorý štát by to mal byť, sa v prvom rade prihliada na to, v ktorom štáte vykonáva zárobkovú činnosť.

V danom prípade bude zamestnancom aj v SR aj v ČR.

Druhým kritériom je kritérium stáleho bytu alebo trvalého pobytu. Tu "víťazí" SR. Preto by mal byť zdravotne poistený v SR. Český zamestnávateľ by ho mal odhlásiť ako zamestnanca v ČR, on sám by sa mal odhlásiť z českého zdravotného poistenia.

On by sa ďalej mal prihlásiť v slovenskej zdravotnej poisťovni.

Následne by sa český zamestnávateľ mal prihlásiť v jeho zdravotnej poisťovni v SR a do tejto slovenskej zdravotnej poisťovne v súlade so slovenskou legislatívou odvádzať zdravotné poistenie.
symona
30.12.07,16:48
Ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázka k tomuto zamestnancovi - ako to bude s odvodmi do Sociálnej poisťovne v SR a s odvodmi rovnakého typu v ČR. Tu môže byť poistený súbežne alebo iba v jednej poisťovni?
Jozef Mihál
30.12.07,21:00
Rovnako aj na účely sociálneho poistenia by mal byť poistený len na Slovensku.

Zamestanec má povinnosť oznámiť vzniknutú situáciu Sociálnej poisťovni. Sociálna poisťovňa posúdi, či "patrí" na Slovensko alebo nie - za uvedených okolností by SP mala rozhodnúť o jeho príslušnosti na sociálne poistenie v SR. Ak sa tak stane, SP mu vydá formulár E 101, ktorým mu potvrdí príslušnosť k SR.

Zamestnávateľ v ČR je následne povinný plniť všetky povinnosti podľa zákona č.461/2003 Z.z. na Slovensku a platí poistné do Sociálnej poisťovne podľa slovenského zákona č.461/2003. Z.z.
symona
30.12.07,21:26
Ďakujem za odpoveď. Veľmi mi pomohla.
saman
31.12.07,08:12
Dobrý deň. Tamtamy ku mne priniesli dotazy ohľadom povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť lekárske prehliadky zamestnancom (všetkým bez ohľadu na typ a náročnosť pracovného miesta), resp. aj SZČO vraj musí mať podpísanú zmluvu s lekárom inak dostane pokutu? Nikde som k tomu žiadne info nenašla... viete mi prosím poradiť? Ďakujem a ŠNR!!!
Jozef Mihál
31.12.07,11:46
ŠNR, ale k lekárskym prehliadkam sa odo mňa nedozviete nič, považujem to za problematiku nad rámec mzdového účtovníctva.
chudaska
31.12.07,12:17
hľadaj na porade, daj si hľadať pracovná zdravotná služba
janaGT
03.01.08,16:39
Pekný podvečer,
zamestnanec na PN celý 12/07, ukončenie DPN 30.12.2007, práce schopný od 31.12.2007, tak isto k 31.12.2007 ukončenie PP v skúšobnej dobe zo strany zamestnávateľa. Taktiež mu bude v mzde za 12/07 preplatená nevyč.dovolenka.Čo bude VZ pre ZP a SP? Ak sa nemýlim, náhrada za dovolenku? Aj 31.12.07 zam.píšeme dovolenku.
Ak správne rozumiem, ak by bol PN aj 31.12.07, a bola by mu preplatená dovolenka, tak VZ pre ZP a SP by bol v tomto prípade 0?
Jozef Mihál
03.01.08,19:14
Do VZ pre SP a ZP sa započíta náhrada za dovolenku za 31.12.2007 a náhrada za nevyčerpanú dovolenku.

Maximálny VZ na SP sa však prepočíta vzhľadom na to, že poistné sa platí len za jediný deň (za obdobie PN sa neplatí).

Čiže max. VZ na nemocenské poistenie a garančný fond bude 28142/31 = 908 Sk.

Max. VZ na starobné, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond bude 56283/31 = 1816 Sk.

Max. VZ na zdravotné poistenie sa nemení a je 51822 Sk.

Napríklad ak úhrn náhrady za dovolenku a náhrady za nevyčerpanú dovolenku bude spolu 5000 Sk, tak VZ do SP bude 908 Sk a 1816 Sk, VZ do ZP bude 5000 Sk.

Ak by bol PN celý mesiac, tak VZ do SP bude nula, VZ do ZP bude úhrn náhrady za dovolenku a náhrady za nevyčerpanú dovolenku, najviac však suma 51822 Sk.
Analytik1
04.01.08,08:31
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať v súvislosti s novelou Zákona o soc. poistení. Na základe tejto novely je napr. poberateľ ID nad 70 % od 1.1.2008 opäť nemocensky poistený a ak mu teda vznikne od 1.1.2008 PN, bude mu od 11-teho dňa vyplácať SP nemocenskú dávku. Ak tento zamestnanec pracoval celý rok 2006, je tento rok jeho RO. V tomto roku však nemocenské poistenie neplatil. Aký bude teda jeho VZ pre výpočet nemocenskej dávky? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
04.01.08,08:55
Nemocenské poistenie u ID nad 70%, u SD a PSD, ktorých zamestnanie trvá, vzniklo 1.1.2008. Ak PN vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia (1.1.2008), používa sa pre výpočet dávky pravdepodobný DVZ. Ak by PN vznikla v januári po 1.1., RO je obdobie od 1.1.2008 do dňa predchádzajúceho PN. Ak PN vznikne vo februári až decembri 2008 rozhodujúce obdobie je doba od 1.1.2008 do skončenia mesiaca predchádzajúceho PN.
Analytik1
04.01.08,09:17
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. :)
Jozef Mihál
04.01.08,10:41
Súhlas s Jankou.
pzvar
04.01.08,14:42
Šťastný nový rok prajem.
Máme pracovníčku, ktorá má nevyčerpanú dovolenku z roku 2006 (2 týždne). Od 8.2.2007 je práceneschopná, požiadala o priznanie invalidného dôchodku. Po priznaní dôchodku sa pracovný pomer skončí na podnet tejto pracovníčky. Otázka: Má táto pracovníčka nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky za rok 2006 pri skončení pracovného pomeru, keďže pre DPN si ju nemohla vyčerpať? Podľa znenia § 133 ods.2 ZP jej dovolenka zanikne dňom 31.12.2007?
Nárok na dovolenku za rok 2007 jej vznikol za odpracovaných 21 dní v januári, t.j.na 2 dni.
Jozef Mihál
04.01.08,17:35
Dovolenka z roka 2006 ktorá sa nevyčerpala do konca roku 2007, prepadá - s výnimkou dní dovolenky, znamenajúcich 5-ty prípadne ďalší týždeň dovolenky. Len tieto dni sa preplácajú.

Ak ukončíte so zamestnankyňou pracovný pomer najneskôr k 31.12.2007, tak jej nevyčerpanú dovolenku z roka 2006 preplatíte v plnom rozsahu.

Ak ukočíte pracovný pomer až počas roka 2008, platí prvý odsek tohto príspevku.
MS77
06.01.08,18:30
Dobry den, budem rada ak by bude niekto vediet poradit v nasledovnom. Občan ČR zamestnaný v ČR, v ČR si platí všetky odvody na ZP aj SP poistenie. Na slovensku bol konateľom v slovenskej s.r.o.-čke od roku 2004 do juna 2007. Slovenská spoločnosť mu má vyplatiť odmeny za rok 2006, teraz v roku 2008. Ake vyplávajú pre neho povinnosti registrácie a odvodov do ZP a SP, prípadne platenia daní v prípade:
a) ze mu bude vyplatená odmena za vykon funkcie
b) ze mu bude vyplatená odmena ako podiel zo zisku za rok 2006
Dakujem za rady
Jozef Mihál
06.01.08,18:36
Na Slovensku nemá žiadne odvodové povinnosti, pretože je poistencom Českej republiky, teda pri platení prípadných odvodov z príjmov zo Slovenska sa treba riadiť zákonmi Českej republiky.

A podľa zákonov ČR konateľ s odmenami nie je považovaný za zamestnanca - z odmien konateľa neplatí v ČR odvody.

Pokiaľ ide o daň, ak mu bude vyplatená odmena za výkon funkcie konateľa - nie z podielov na zisku ale s.r.o-čkou účtovaná do nákladov - tak ide o príjem zo závislej činnosti, príjem podlieha zdaneniu podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Postupuje sa ako v prípade "klasického" slovenského zamestnanca.
MS77
06.01.08,18:54
dakujem
janaGT
07.01.08,13:15
Do VZ pre SP a ZP sa započíta náhrada za dovolenku za 31.12.2007 a náhrada za nevyčerpanú dovolenku.
Maximálny VZ na SP sa však prepočíta vzhľadom na to, že poistné sa platí len za jediný deň (za obdobie PN sa neplatí).
Čiže max. VZ na nemocenské poistenie a garančný fond bude 28142/31 = 908 Sk.
Max. VZ na starobné, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond bude 56283/31 = 1816 Sk.
Max. VZ na zdravotné poistenie sa nemení a je 51822 Sk.
Napríklad ak úhrn náhrady za dovolenku a náhrady za nevyčerpanú dovolenku bude spolu 5000 Sk, tak VZ do SP bude 908 Sk a 1816 Sk, VZ do ZP bude 5000 Sk.
.

Riešenie od Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67) 05-12-07 09:42 PM
#25 (http://www.porada.sk/584640-post25.html)


Môj názor je, že náhrada za nevyčerpanú dovolenku nie je to isté ako náhrada mzdy za dovolenku a preto sa náhrada za nevyčerpanú dovolenku nemá zahrnúť do vymeriavacieho základu na sociálne poistenie (§ 138 ods.2).

Podľa výkladu Sociálnej poisťovne však náhrada za nevyčerpanú dovolenku je to isté ako náhrada mzdy za dovolenku a preto sa náhrada za nevyčerpanú dovolenku má zahrnúť do vymeriavacieho základu.

Odporúčam Vám zariadiť sa podľa výkladu Sociálnej poisťovne.



Nemal by potom byť VZ suma náhrady za nevyč.Dov. 17 280,- Sk + zo sumy 960,- čo je náhrada D za 31.12. alikvotna časť ako ste napísal prvý krát? resp. NP a GF 908,-, star,inv,v nez. a rf 960? ZP 17280+960.
Fakt som z toho nejaká domotaná ...
SLAVIA TOOLS
07.01.08,13:47
Dobrý deň.
Zamestnanec má uzatvorenú pracovnú zmluvu na 40 hod. týž. a na dobu neurčitú. Požiadal o zmenu pracovnej zmluvy podľa §52 - Domácka práca a telepráca. Chcel by pracovať 4 dni vo firme a 1 deň doma z rodinných dôv.. Je možné uplatniť §52 aj na jeden deň v týždni, na čo má pracovník v tento deň nárok a ako vy kazovať dochádzku. Ďakujem
Jana Motyčková
07.01.08,14:59
Nemal by potom byť VZ suma náhrady za nevyč.Dov. 17 280,- Sk + zo sumy 960,- čo je náhrada D za 31.12. alikvotna časť ako ste napísal prvý krát? resp. NP a GF 908,-, star,inv,v nez. a rf 960? ZP 17280+960.
Fakt som z toho nejaká domotaná ...
NP a GP VZ=908, SP,IP, RF VZ=1816, ZP,ÚP = 17280+960
misa
07.01.08,15:53
Dobrý deň, potrebovala by som radu pre moju kamarátku. Má trvalý pobyt v SR, prechodný v Nemecku - tam je povinne poistená aj s dcérou /tá sa narodila v Nemecku/. Dlhší čas ostáva na Slovensku, a potrebuje si nejakým spôsobom platiť tu poistenie keby náhodou ona alebo dcéra ochorela. Akým spôsobom je to možné vyriešiť? Ak by natrvalo ostala na Slovensku, je potrebné sa zrejme nejakým spôsobom odhlásiť v Nemecku a prihlásiť v SR. Ďakujem.
janaGT
08.01.08,08:07
NP a GP VZ=908, SP,IP, RF VZ=1816, ZP,ÚP = 17280+960

poradíte mi, prosím, aj odvolávky na konkrétne § ?
brantner
08.01.08,09:35
Dobrý deň, chcela som sa len informovať, či je nové tlačivo na žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a o vykonaní ročného zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2007. Tyrpáková
Jozef Mihál
08.01.08,10:43
poradíte mi, prosím, aj odvolávky na konkrétne § ?
§ 138, § 140.
Jozef Mihál
08.01.08,10:47
Dobrý deň, chcela som sa len informovať, či je nové tlačivo na žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a o vykonaní ročného zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2007. Tyrpáková
V tomto momente mám len informáciu, že na DRSR čakajú na pokyny z MFSR, v tlačivách používaných pri ročnom zúčtovaní dane by mali byť len "kozmetické" zmeny - typu zmien odkazov na § 11 zákona a pod.

Poradím Vám takto: Ak Vás veľmi chce dnes zamestnanec požiadať o vykonanie RZD, použite to tlačivo, ktoré je "platné" k dnešnému dňu - teda tlačivo ktoré ste používali vlani.

Osobne by som ale radšej pár dní počkal.
Jozef Mihál
08.01.08,10:52
Dobrý deň, potrebovala by som radu pre moju kamarátku. Má trvalý pobyt v SR, prechodný v Nemecku - tam je povinne poistená aj s dcérou /tá sa narodila v Nemecku/. Dlhší čas ostáva na Slovensku, a potrebuje si nejakým spôsobom platiť tu poistenie keby náhodou ona alebo dcéra ochorela. Akým spôsobom je to možné vyriešiť? Ak by natrvalo ostala na Slovensku, je potrebné sa zrejme nejakým spôsobom odhlásiť v Nemecku a prihlásiť v SR. Ďakujem.
Byť zdravotne poistený sa v zásade dá len v jedinom štáte EÚ. Preto ak je poistená v Nemecku, nemôže byť súčasne poistená aj na Slovensku. Ako slovenská štátna občianka má však právo na poskytnutie rovnakej zdravotnej starostlivosti ako iní občania, ktorí sú poistení na Slovensku. Ni evšetci lekári to však bohužiaľ chápu a rešpektujú a preto ak nechce mať zbytočné problémy odporúčam odhlásiť sa zo zdravotného poistenia v Nemecku (ak je to možné, závisí to od nemeckej legislatívy - ak je zamestnaná v Nemecku tak sa odhlásiť nemôže) - a prihlásiť sa na Slovensku - ako samoplatiteľ.
Roskova
09.01.08,11:08
Dobrý deň,
v roku 2007 sme vykonali kroky k optimalizovaniu MD pre budúcu mamičku (odchod na materskú 23.1.2008), ktorá spĺňala podmienku 270 dní NP z hlavného zamestnania takto :
1) 15.12.07 sa prihlásila v SP na DNP s VZ 8100Sk
2) 15.12.07 uzavrela súbežný pracovný pomer s výškou mzdy (rozdiel 28000- mzda v HPP - 8100Sk).
Zrejme boli tieto kroky v súvislosti s výkladom novely sociálnou poisťovňou zbytočné.
Bude sa jej materská vypočítavať len z HPP?
Prosím o krátku odpoveď predtým, než podniknem kroky k zrušeniu DNP a súbežného PP.
Ďakujem
ivanabel
09.01.08,14:09
Dobrý deň, chcem sa opýtať. Naša firma zamestnáva dvoch predavačov tovaru. Pracujú 40 hodín týždenne a chcem im dať do zmluvy 2 hodiny nadčasov týždenne, ktoré majú byť zohľadnené v mesačnej mzde, čiže nebudem dávať príplatky za nadčas. Od sept.07 sa však trocha zmenil ten §121 ods.2. Píšu tam o kolektívnych zmluvách a pod. My sme však firma s 2 zamestnancami bez kolektívnej zmluvy, bez zástupcov. Je tam písané, že sa môžem písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom alebo s takými ktorí vykonávajú tvorivé riadiace atď činnosti. Máme však len 2 predavačky, ktoré vlastne len predávajú tovar. Môžem im vôbec dať v rámci mzdy tie 2 hodiny nadčasu alebo musím jednu predavačku povýšiť na vedúcu predavačku, to by potom čo mala robiť alebo ako sa to dá riešiť?
ivanabel
09.01.08,14:14
Ahojte, ešte jeden dotaz. Sprevádzanie rodinného príslušníka do zdrav.zariadenia sa chápe aj sprevádzanie svokry k lekárom? Neviem či jej to môžem preplatiť.
pdtrstenik
09.01.08,15:55
dobry den, prosim potrebujem velmi surne poradit, rocne odmeny veducim sa zapocitavaju len do vym. zakladu zp, tak ako je to u statutarov, alebo idu aj do vym. zakladu soc. poistovne.
Jana Motyčková
10.01.08,07:50
dobry den, prosim potrebujem velmi surne poradit, rocne odmeny veducim sa zapocitavaju len do vym. zakladu zp, tak ako je to u statutarov, alebo idu aj do vym. zakladu soc. poistovne.

Ročné odmeny sa započítavajú aj do VZ pre SP.
apsgroup
10.01.08,08:48
Syn je student VS, súčasne má zivnost /hlavne robi práce na PC-sprac.dát, inernetovy obchod-úpravy a pod./ a potom má aj prijmy na základe zmluvy o dielo na tvorbu WWW .stranok /neviem či je to správne v zmysle autorského zákona./
Chcem sa spýtat, ako zoptimalizovat jeho prijem za rok 2008 t.j.aký maximálny prijem moze mat v roku 2008 aby neplatil odvody do SP,ZP. Velmi krásne dakujem.
perta
10.01.08,10:48
dobrý deň, mám otázku ohľadne 1/2 pracovného úväzku. Ideme prijímať zamestnanca, ktorý bude pracovať 20 hod. do týždna. chcela by som vedieť ako sa počíta mzda v takomto prípade. či musí byť minimálny základ na zdravotné 7600 a na sociálne 8100???
Jana Motyčková
10.01.08,12:05
Pri kratšom úväzku je minimálny základ na SP mzda zodpovedajúca kratšiemu úväzku, t.j. to čo dostane. Pri ZP je minimálnym základom minimálna mzda, ak je odmeňovaný mesačne mesačná minimálna mzda sa kráti v pomere podľa výšky kratšieho úväzku voči úväzku stanovenému v organizácii. Od 1.1.2008 aj pre ZP sa používa mesačná minimálna mzda 8100 Sk.

Ak je v organizácii stanovený úväzok 40 hod a niekto robí na 20 hod. úväzok a ak je platený mesačne, jeho minimálna mzda je po 1.1.2008 8100x20/40 = 4050 Sk a to je aj jeho minimálny VZ pre zdravotné poistenie.
pdtrstenik
10.01.08,15:18
dakujem velmi pekne.
perta
10.01.08,16:21
Ako by mal taký výpočet mzdy vyzerať suma na hod. je 60,-Sk x 21 dní x 4 hod. = 5040 vychádza hrubá mzda. aká bude čistá mzda a aké budú tie vymeriavacie základy na ZP a SP ?
Jana Motyčková
11.01.08,07:48
Keď zarobí 5040, to je viac ako minimalny VZ aj pre ZP aj pre SP, t.j. VZ pre ZP aj SP bude 5040 Sk. Poistné ZP 202, NP 71, StP 202, IP 152, PN 51. Čistá mzda závisí aj od toho, či si uplatňuje nezdaniteľnú časť a daňový bonus.
pdtrstenik
11.01.08,07:54
velmi pekne vas prosim pomozte mi, ak je to mozne, na zaklade akeho zakona sa zriaduju pracoviska odb. vycviku. dakujem velmi pekne, ste uzasni.
vszpolz
11.01.08,12:06
279/1996 Z. z. o strediskách odbornej praxe
pdtrstenik
11.01.08,12:43
dakujem velmi pekne
apsgroup
11.01.08,12:46
Syn je student VS, súčasne má zivnost /hlavne robi práce na PC-sprac.dát, inernetovy obchod-úpravy a pod./ a potom má aj prijmy na základe zmluvy o dielo na tvorbu WWW .stranok /neviem či je to správne v zmysle autorského zákona./
Chcem sa spýtat, ako zoptimalizovat jeho prijem za rok 2008 t.j.aký maximálny prijem moze mat v roku 2008 aby neplatil odvody do SP,ZP. Velmi krásne dakujem.
Skusim sa opýtat este raz. Aspon nejaký link prosim,ak je to uz niekde riesene. Vdaka.
Jana Motyčková
11.01.08,13:06
Aby neplatil odvody do SP jeho hrubý príjem (fakturovaná suma, nie základ dane) by mal byť nižší ako 97200. Pri takom príjme nebude musieť platiť poistné ani do ZP.
renka12
11.01.08,13:12
Dobrý deň. Prosím Vás o vysvetlenie (otázky na konci):

Zamestnankyňa odmeňovaná min. mes.mzdou 8100 Sk nastúpila 1.12.2007. Zamestnávateľ určil v decembri čerpanie dovolenky 1,5 dňa. Zvyšok odpracovala (nie cez sviatky). Keďže v rozhodujúcom období pre výpočet priemer. zárobku - 3.Q.2007 - neodpracovala aspoň 22 dní, používa sa pravdepodobný zárobok.
Chcem poukázať na druhú možnosť jeho zistenia v par.134 ZP/odsek3: "...alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol."
Stretla som sa s 2 výkladmi tejto možnosti:
1. výklad uvažuje mzdu, ktorú by zamestnanec zrejme dosiahol (t.j. keby pracoval) v mesiaci, v ktorom čerpal dovolenku a pre ktorý sa zisťuje pravdep. zárobok - v tomto konkrétnom prípade priemer je 8100Sk/21dní decembra/8h=48,21 Sk/hod
2. výklad uvažuje mzdu, ktorú by zamestnanec zrejme dosiahol (t.j. keby pracoval) v rozhodujúcom období! - v tomto prípade 8100*3=24300 Sk deleno počtom (zrejme) odpracovaných hodín za 3.Q.2007=65 dní*8=520hod. Priemer: 46,73 Sk/hod.

V par. 134/3 sa už neupresňuje, aké sa myslí obdobie, za ktoré by mzdu zrejme dosiahol. Znamená to, že si môžeme zvoliť hociktorý - (komu?) výhodnejší výklad?
Ktorý výklad je správnejší?, alebo ak mi uniklo - za akej podmienky je ktorý výklad správny?
Ako správne vypočítať priemer pre tento konkrétny prípad?

Ďakujem.
Jozef Mihál
11.01.08,23:22
Dobrý deň,
v roku 2007 sme vykonali kroky k optimalizovaniu MD pre budúcu mamičku (odchod na materskú 23.1.2008), ktorá spĺňala podmienku 270 dní NP z hlavného zamestnania takto :
1) 15.12.07 sa prihlásila v SP na DNP s VZ 8100Sk
2) 15.12.07 uzavrela súbežný pracovný pomer s výškou mzdy (rozdiel 28000- mzda v HPP - 8100Sk).
Zrejme boli tieto kroky v súvislosti s výkladom novely sociálnou poisťovňou zbytočné.
Bude sa jej materská vypočítavať len z HPP?
Prosím o krátku odpoveď predtým, než podniknem kroky k zrušeniu DNP a súbežného PP.
Ďakujem
Áno, uvedené kroky boli zbytočné. K vyššej materskej je jediná cestička: Ukončiť oba pracovné pomery (okamžite) a uzavrieť nový PP s maximálnym možným základom, teda 28142 Sk. Nárok na materskú z tohto nového PP mať bude, rozhodujúce obdobie bude napr. 14.1.2008 až 22.1.2008
Jozef Mihál
11.01.08,23:32
renka12 - môj výklad § 134 ods. 3 - v podobe mnou upraveného znenia § 134 ods. 3:

Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok.

Pravdepodobný zárobok sa zistí:
a) zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol v rozhodujúcom období, napriek tomu, že odpracoval menej ako 22 dní alebo 170 hodín
b) alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol v rozhodujúcom období.

Variantu b) použijeme buď vždy alebo namiesto varianty a) len vtedy, ak počet odpracovaných dní (hodín) je omnoho nižší ako 22 (170) a mohlo by dôjsť k skresleniu priemeru.
Jozef Mihál
11.01.08,23:40
Syn je student VS, súčasne má zivnost /hlavne robi práce na PC-sprac.dát, inernetovy obchod-úpravy a pod./ a potom má aj prijmy na základe zmluvy o dielo na tvorbu WWW .stranok /neviem či je to správne v zmysle autorského zákona./
Chcem sa spýtat, ako zoptimalizovat jeho prijem za rok 2008 t.j.aký maximálny prijem moze mat v roku 2008 aby neplatil odvody do SP,ZP. Velmi krásne dakujem.

Prijmy na základe zmluvy o dielo na tvorbu WWW .stranok = áno, je to správne v zmysle autorského zákona.

Mal by si udržať hrubý príjem zo živnosti do 97200 Sk. Ak sa mu to podarí, nebude musieť platiť nič do SP.

Ďalej by si mal udržať svoje príjmy zo živnosti + príjmy podľa autorského zákona v takej výške, aby jeho vymeriavací základ na ZP nepresiahol 58232 Sk. Ak to dodrží, ako študent - SZČO nebude musieť za rok 2007 platiť poistné do ZP.

Pozrite tu:

http://www.porada.sk/t63289-novela-zakona-o-zdravotnom-poisteni-posunuta-do-druheho-citania.html

Alebo tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/2007/10/koko-me-v-roku-2007-zarobi-szo-dchodca.html
Jozef Mihál
11.01.08,23:45
Ahojte, ešte jeden dotaz. Sprevádzanie rodinného príslušníka do zdrav.zariadenia sa chápe aj sprevádzanie svokry k lekárom? Neviem či jej to môžem preplatiť.

Pojem "rodinný príslušník" je definovaný v § 40 ods. 5 Zákonníka práce:

"Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti."

Teda odpoveď je - áno, svokra je rodinný príslušník a podľa § 141 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce poskytnete zamestnancovi platené voľno.
Jozef Mihál
11.01.08,23:49
Dobrý deň, chcem sa opýtať. Naša firma zamestnáva dvoch predavačov tovaru. Pracujú 40 hodín týždenne a chcem im dať do zmluvy 2 hodiny nadčasov týždenne, ktoré majú byť zohľadnené v mesačnej mzde, čiže nebudem dávať príplatky za nadčas. Od sept.07 sa však trocha zmenil ten §121 ods.2. Píšu tam o kolektívnych zmluvách a pod. My sme však firma s 2 zamestnancami bez kolektívnej zmluvy, bez zástupcov. Je tam písané, že sa môžem písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom alebo s takými ktorí vykonávajú tvorivé riadiace atď činnosti. Máme však len 2 predavačky, ktoré vlastne len predávajú tovar. Môžem im vôbec dať v rámci mzdy tie 2 hodiny nadčasu alebo musím jednu predavačku povýšiť na vedúcu predavačku, to by potom čo mala robiť alebo ako sa to dá riešiť?
Je to problém, podľa môjho názoru nemôžete pracovné zmluvy s predavačkami uzavrieť s tým, že nadčasy budú mať zohľadnené v mesačnej mzde.

Ak z jednej urobíte vedúcu, s tou už môžete pracovnú zmluvu uzavrieť s tým, že nadčasy bude mať zohľadnené v mesačnej mzde.
renka12
12.01.08,10:53
Ďakujem, pán Mihál.
Čím ďalej viac chápem to, čo potrebujem vedieť pre svoju prácu, hlavne vďaka Drakovi, ale aj Porade vôbec. Ste neoceniteľnou pomocou.
Viiila76
13.01.08,22:44
Dobry den, pan Mihal, prosim ako to teda je s tou materskou a DNP v roku 2008?? Vraj socialna poistovna pozaduje aj zamestnanie aj DNP 270 dni... Na stranke socialnej poistovne je napisane, ze:
2. Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

.. a jednej znamej povedali, ze: sociálna poisťovňa má vraj na svojej stránke VÝKLAD tohto zákona po svojom, čo v praxi znamená, že ak nestihnete platiť DNP 270 dní, a popri tom máte samozrejme svoj pracovný pomer, tak od vás chcú, aby ste ukončili pracovný pomer, aby ste mali vôbec nárok na materskú z DNP, inak vraj vám ju nevyplatia (a že sa môžete odvolať a súdiť... Napriek novele z tohoto roku, kde sa môže kombinovať tých 270 dní zamestnanie aj DNP. Oni jednoducho zobrali citát zákona, že jedno z poistení musí byť ukončené a hotovo. A vraj nemôžete ukončiť DNP, keď ste ho neplatili 270 dní, resp. môžete, ale nič z neho...

Vazne tomu uz nerozumiem, 7 mesiacov som platila poistne, pred par tyzdnami som ho zrusila, pretoze mi bude stacit vymeriavaci zaklad z 8100... a teraz neviem, ci som spravila dobre...

Poradite, prosim?
Jozef Mihál
13.01.08,23:31
Odpovedal som Vám už tu:

http://www.porada.sk/610279-post8.html

Jednanie Sociálnej poisťovne je také aké je, a myslím, že pri jednaní s touto inštitúciou sa držať príslovia "kto do teba kameňom, ty doňho chlebom" nemá zmysel.

Nech má SP výklad aký len chce, ak si pár dní pred materskou nájdete nové zamestnanie s platom 28000 Sk a staré zamestnanie spolu s DNP ukončíte, tak máte materskú 15000 Sk mesačne.

Na dobrovoľné nem. poistenie sa môžete počas materskej znova prihlásiť - môže sa hodiť po skončení materskej počas poberania rodičovského príspevku.
botuľa
14.01.08,08:33
Pekne Vás prosím o radu pre našu zamestnankyňu ohľadne materskej dovolenky. Zamestnaná je u nás od 01.06.2007, predpokladaný nástup na MD je 01.03. 2007 t.j. spolu to robí 273 dní poistenia.
Ale čo sa stane v prípade, že teraz (15. 01. 08) nastúpi na PN až do obdobia materskej dovolenky? Pred nástupom do našej firmy bola nezamestnaná. Bude mať nárok na materskú dovolenku?
TomosP
14.01.08,08:40
ad Novela zákona o zdravotnom poistení od 1.1.2008 :

Novela přináší tuto změnu :

18. § 13 sa dopĺňa odsekom 20, ktorý znie:
„(20) Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú
a) príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,39l)
b) príjmy z prenájmu, 50)
c) príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou51) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu, 51a)
d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru51b) u osôb uvedených v § 11 odsek 8 písmenách a) až m), o) až r).“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 50, 51, 51a a 51b znejú:
„50) § 6 ods. 3 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z.
51) § 43 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z. v znení neskorších predpisov.
51a) § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z. v znení zákona č. 534/2005 Z. z.
51b) § 223 až 228a Zákonníka práce.“.

Medzi vyňaté príjmy, teda príjmy, z ktorých sa neplatí poistné na zdravotné poistenie, sa zaraďujú príjmy na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o pracovnej činnosti), ak príjemcom príjmy sú poistenci štátu uvedení v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r). Znamená to, že študenti, dôchodcovia, matky starajúce sa o malé deti atď. už nebudú platiť poistné na zdravotné poistenie z príjmov na dohody, bez ohľadu na výšku takýchto príjmov.

Uvedené platí spätne už za rok 2007.


I podle dosavadního znění zákona o zdravotním pojištění však pracovník-dohodář není zaměstnancem (§ 11 ods. 3) a tedy není plátcem pojistného a z odměn za dohodu neplatí pojistné na ZP (ani jeho zaměstnavatel)

Je tedy ustanovení § 13 ods. 20) z tohoto pohledu něčím novým...?

Děkuji.
galmar
14.01.08,09:47
dobry den, chcela by som si ujasnit §11 zakona o cestovnzch nahradach. Moja otazka je, ci zamestnavatel je vzdy povinny preplatit zamestnoncovi komercne poistenie liecebnych nakladov, v pripade ak zamestnavatel takto nepoistil na sluzobnu cestu zamestnanca. Zalezi na tom ci ma zamestnanec aj europsky preukaz zdravotneho poistenia alebo nie?
Dakujem
Jana Motyčková
14.01.08,12:00
TomosP : Novela má význam pre dôchodcov, študentov a pod..., ktorí nie sú zamestnancami ani SZČO. Podľa §11 ods.9 písm. c) štát platí poistné za osoby uvedené v §11 ods.8 a) až i), k), p) a q) (po novele trochu iné písmená), ktoré nie sú zamestnanacami ani SZČO iba ak ich príjem je nižší ako určitá hranica. Ak túto hranicu prekročia, prestávajú byť poistencami štátu a stávajú sa samoplatiteľmi. Po novele sa pre týchto ľudí do príjmu nezahŕňajú príjmy z dohôd.

Ak je dôcodca, študent a pod. zamestnancom alebo SZČO, na tieto osoby nemá v tomto novela žiaden dosah.
raya1
15.01.08,15:27
Prosím o radu :
Naša zamestankyňa má manžela na polov. inv. dôchodku a niekedy v priebehu roka 2007 požiadala o rozvod.
1. Bude mať nárok na nezd. časť na manžela ?
2. Aké potvrdenie o jeho príjme musí doložiť, ak to bude spĺňať ?
3. Pri RZD za r. 2006 som zobrala do úvahy potvrdenie z pošty, že je príjemcom ID, kde bola napísaná suma, ktorú mesačne dostával. Bolo to postačujúce potvrdenie, ke´d tam vlastne nebol rozpis výšky dôchodku podľa mesiacov "
Ďakujem !
sway
15.01.08,19:59
Moc prosím aj tu o radu:

zo zákona:
"...podľa § 74 a 75 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z.z. má nárok na výplatu po uplynutí 1 roka vdova, ktorá dovŕšila vek 52 rokov a vychovala aspoň 2 deti."


Manžel zomrel 31.10.2006 a do 30.9.2007 vdova poberala 1 rok vdovský dôchodok, vychovala 2 deti.
Chce vedieť či má nárok na výplatu po dovŕšení 52 rokov /to bude 1.4.2008/, nakoľko jej povedali na SP v Bratislave, že nevedia či ho bude poberať, nakoľko zákon bol novelizovaný zákonom č. 555/2008 v januári 2008 podľa ktorého na tieto vdovy zabudli.

Ako to teda je, kde treba napísať, prípadne sa informovať, či bude alebo nebude mať znova na vdovský dôchodok nárok od 1.4.2008 ?

Moc ďakujem za každú radu, nevieme sa dopátrať riešenia.
Jozef Mihál
15.01.08,21:11
sway: Určité zmätky vznikli vďaka tomu, že pôvodne ministerstvom navrhované zmeny pri priznávaní nárokov na vdovské dôchodky boli napokon v Národnej rade z novely 555/2007 vypustené.

V danom prípade vdova bude mať po dovŕšení 52 rokov znova nárok na výplatu vdovského dôchodku, pretože splní podmienku podľa § 74 ods. 3 písm. d).

Poznámka. Rovnaký výklad zákona má aj Sociálna poisťovňa, viď:

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1289

(citujem odtiaľ: "Ak vdove zanikne nárok na výplatu vdovského dôchodku, pretože prestane spĺňať podmienku starostlivosti o nezaopatrené dieťa alebo prestane byť invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, a neskôr, s odstupom času, začne niektorú z týchto podmienok znovu spĺňať, nárok na výplatu vdovského dôchodku jej vznikne znovu.")
Jozef Mihál
15.01.08,21:20
Ad raya:

Naša zamestankyňa má manžela na polov. inv. dôchodku a niekedy v priebehu roka 2007 požiadala o rozvod.

1. Bude mať nárok na nezd. časť na manžela ?

Nezdaniteľná časť na manželku v prípade, ak daňovník "mal manželku" len časť roka 2007, je daná ako jednej dvanástina nezdaniteľnej časti základu dane určená podľa vyššie uvedeného postupu krát počet kalendárnych mesiacov, na začiatku ktorých boli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku (boli manželia žijúci v spoločnej domácnosti).

Viď:

http://www.porada.sk/t68132-nezdanitelne-casti-zakladu-dane-v-dpfo-rzd-za-rok-2007-a.html

Ak má manžel za celý rok 2007 vlastný príjem vrátane inv. dôchodku do 95616 Sk, tak nezdaniteľná časť na manžela je daná ako (95616 Sk - vlastný príjem manžela) deleno 12, výsledok krát počet mesiacov, na začiatku ktorých boli ešte manželia. Zaokrúhlenie na celé Sk nadol.

2. Aké potvrdenie o jeho príjme musí doložiť, ak to bude spĺňať ?

Žiadne potvrdenie o príjme manžela sa k žiadosti o vykonanie RZD prikladať nemusí. v žiadosti zamestnankyňa čestne prehlási, aký je vlastný príjem manžela. Zodpovednosť pri prípadne nesprávne uvedenom vlastnom príjme nesie ona sama voči daňovému úradu.

3. Pri RZD za r. 2006 som zobrala do úvahy potvrdenie z pošty, že je príjemcom ID, kde bola napísaná suma, ktorú mesačne dostával. Bolo to postačujúce potvrdenie, ke´d tam vlastne nebol rozpis výšky dôchodku podľa mesiacov "

Takéto potvrdenie postačuje. Upozorňujem však na to, že všetky dôchodky sa každoročne k 1.7. valorizujú.
Jozef Mihál
15.01.08,21:24
Pekne Vás prosím o radu pre našu zamestnankyňu ohľadne materskej dovolenky. Zamestnaná je u nás od 01.06.2007, predpokladaný nástup na MD je 01.03. 2007 t.j. spolu to robí 273 dní poistenia.
Ale čo sa stane v prípade, že teraz (15. 01. 08) nastúpi na PN až do obdobia materskej dovolenky? Pred nástupom do našej firmy bola nezamestnaná. Bude mať nárok na materskú dovolenku?
Podmienka požadovanej doby poistenia najmenej 270 dní sa posudzuje v období dvoch rokov spätne k skutočnému dňu pôrodu a nie ku dňu nástupu na MD.

Tak či tak 270 dní nem. poistenia bude dosiahnutých.

Doba, kedy je zamestnankyňa PN, je dobou nem. poistenia, čo občas ľudí mýli je to, že podľa § 140 sa počas PN nemocenské poistenie neplatí - ale doba nem. poistenia trvá i počas PN.

Záver - Vaša zamestnankyňa bude mať nárok na materské.
sway
16.01.08,07:30
sway: Určité zmätky vznikli vďaka tomu, že pôvodne ministerstvom navrhované zmeny pri priznávaní nárokov na vdovské dôchodky boli napokon v Národnej rade z novely 555/2007 vypustené.

V danom prípade vdova bude mať po dovŕšení 52 rokov znova nárok na výplatu vdovského dôchodku, pretože splní podmienku podľa § 74 ods. 3 písm. d).

Poznámka. Rovnaký výklad zákona má aj Sociálna poisťovňa, viď:

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1289

(citujem odtiaľ: "Ak vdove zanikne nárok na výplatu vdovského dôchodku, pretože prestane spĺňať podmienku starostlivosti o nezaopatrené dieťa alebo prestane byť invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, a neskôr, s odstupom času, začne niektorú z týchto podmienok znovu spĺňať, nárok na výplatu vdovského dôchodku jej vznikne znovu.")

Jožko vrelá vďaka - si ma dnes POTEŠIL nesmierne. Ešte že Ťa tu máme!
raya1
16.01.08,07:52
Ďakujem p. Mihál. Ale ešte by som k bodu 1 : spoločná domácnosť môže byť definovaná do dátumu podania žiadosti o rozvod ? ( ono je to asi tak, že všetky výdavky čo sa týka domácnosti hradila ona)

k bodu 3 : to potvrdenie pošta vystavila 13.2.2007, teda v čase RZD a je tam len uvedené, že je príjemcom inv. dôchodku v sume cca 4 tis.
teraz som na pochybách, či sme dobre vypočítali ten rozdiel medzi 90 816 - jeho príjem 12x 3882 - myslím na tú valorizáciu od júla, keď tam nedali dátumy
Čo v prípade, ak to bolo zle ?
Ďakujem !
botuľa
16.01.08,09:58
Podmienka požadovanej doby poistenia najmenej 270 dní sa posudzuje v období dvoch rokov spätne k skutočnému dňu pôrodu a nie ku dňu nástupu na MD.

Tak či tak 270 dní nem. poistenia bude dosiahnutých.

Doba, kedy je zamestnankyňa PN, je dobou nem. poistenia, čo občas ľudí mýli je to, že podľa § 140 sa počas PN nemocenské poistenie neplatí - ale doba nem. poistenia trvá i počas PN.

Záver - Vaša zamestnankyňa bude mať nárok na materské.


Veľmi pekne Vám ďakujem, p. Mihál. Pekný deň
Viiila76
16.01.08,10:02
Dobry den, precitala som si Vas clanok "Nezdaniteľné časti základu dane v DPFO (RZD) za rok 2007". Zaujima ma, preco treba dokladat aj to cestne prehlasenie o prijme manzelky (to co je prilozene v clanku), ked v novom tlacive Ziadosti o vykonani vypoctu dane sa uz toto cestne prehlasenie nachadza.
BRK
16.01.08,10:46
Dobry den, ja by som Vas chcela poprosit odpoved ohladom ročneho zuctovania zdravotneho poistenia za rok 2007. Aky je termin na podanie RZZP za rok 2007, je to 31.3.2008? Ďakujem pekne, Katarina
Zdenka 0705
16.01.08,14:42
Som DNP, od 2.1. 2008 poberám nemoc. dávky. Mám min. VZ, tj. 8100 Sk.
Môžem si aj počas pracovnej neschopnosti, kedy neplatím DNP, zmeniť VZ na vyšší? Samozrejme, že až od 1.2.2008. Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
16.01.08,15:10
BRK : 30.6.2008
katjab
16.01.08,20:16
@katjab - Zamestnankyňa sa chystá na materskú začiatkom januára 2008. VZ zo zamestnania predpokladám má okolo 12.000,- Sk. Poistená je viac ako 270 dní.

* Oplatí sa jej prihlásiť na DNP od 01.01.2008 to viem, ale som myslela z rozdielu max-VZ zo zamestnania. /aj keď budú jej počítať materské z DNP z 8.100,-/, tých pár dní by začiatkom februára zaplatila za január z tých 16.142,-, / keď už bude poberať materské aj tak odvody neodvádza, ale sa jej počíta tých 26 týždňov z takéhoto VZ /.

Po ukončení materskej by chcela nastúpiť do zamestnania, a predtým by dala zmenu VZ na minimum.
Počas rodičovskej dovolenky a popri tom zamestnaná, z čoho sa jej bude počítať PN v prípade OČR po 26 týždňoch prihlásenia sa na DNP?
Zo zamestnania + z priemeru z DNP /myslím cca 6* 16.142 + x* 8.100 / dní DNP až do vzniku PN alebo OČR /tým pádom z maxima/?
Uvažujem správne? Opravte ma ak nie!
Ďakujem

@Jozef Mihál - Po 26 týždňoch trvania PN, čo v praxi znamená po skončení materskej sa budú dávky z DNP počítať nie zo základu 8100 Sk, ale už zo skutočného základu dosiahnutého v rozhodujúcom období pre DNP.

Preto sa oplatí urobiť to tak, ako navrhujete - prihlásiť sa na DNP tesne pred nástupom na MD s maximálnym možným základom. Síce materské si tak vylepší len o 148 Sk na deň, ale OČR-ky a nemocenské po materskej už bude mať vysoké. Počas materskej sa samozrejme DNP neplatí - § 140 ods. 1 písmeno a), ale doba DNP beží.

Po výklade SP čo navrhujete, má zmysel ponechať DNP alebo má sa odhlásiť keď sa prihlásila 01.01.2008 z maxima a od 08.01.2008 je na materskej? Síce materskú dala vypísať lekárom 2x, jedno do zamestnania, jedno na DNP, z čoho asi nesdostane po výklade SP.
Vopred ďakujem
Jozef Mihál
16.01.08,23:42
Dobry den, precitala som si Vas clanok "Nezdaniteľné časti základu dane v DPFO (RZD) za rok 2007". Zaujima ma, preco treba dokladat aj to cestne prehlasenie o prijme manzelky (to co je prilozene v clanku), ked v novom tlacive Ziadosti o vykonani vypoctu dane sa uz toto cestne prehlasenie nachadza.

Ďakujem za upozornenie, ten článok som písal 2.1.2008, kedy ešte nebola známa podoba tlačiva "Žiadosť".

Článok som opravil - žiadne osobitné čestné vyhlásenie o výške vlastného príjmu manželky sa k žiadosti o RZD prikladať nemusí.
Jozef Mihál
16.01.08,23:45
Som DNP, od 2.1. 2008 poberám nemoc. dávky. Mám min. VZ, tj. 8100 Sk.
Môžem si aj počas pracovnej neschopnosti, kedy neplatím DNP, zmeniť VZ na vyšší? Samozrejme, že až od 1.2.2008. Ďakujem za odpoveď.
Zmeniť VZ v DNP si môžete kedykoľvek, aj počas trvania PN, zmena je účinná vždy až od 1. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
Jozef Mihál
16.01.08,23:53
Po výklade SP čo navrhujete, má zmysel ponechať DNP alebo má sa odhlásiť keď sa prihlásila 01.01.2008 z maxima a od 08.01.2008 je na materskej? Síce materskú dala vypísať lekárom 2x, jedno do zamestnania, jedno na DNP, z čoho asi nesdostane po výklade SP.
Vopred ďakujem
Podľa výkladu SP jej materskú z DNP nepriznajú. Keďže ju nebude poberať z DNP, tak ak zostane DNP, bude musieť DNP platiť aj počas materskej. Po skončení materskej a prechode na rodičovský príspevok (= prerušenie nem. poistenia zamestnanca) už bude mať nárok na nemocenské z DNP - pretože po započítaní dní poistenia zamestnanca (to bude prerušené = ukončené a započítava sa do doby požadovaných 270 dní) dosiahne viac ako 270 dní trvania poistenia.

Čiže bude mať nárok na nemocenské z DNP, nárok na ošetrovné z DNP a keďže po materskej bude DNP trvať dlhšie ako 26 týždňov, tak z maximálneho základu, z ktorého DNP platí.

Resumé:

Ak si ponechá DNP, tak po skončení materskej bude mať nárok na nemocenské, ošetrovné z DNP a to zo základu, z akého si DNP platí - teda z maxima.
miskob
17.01.08,06:39
Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadom RZ zdravotného poistenia.
Zamestnanec bol v našej firme zamestnaný od 8.6.2005 do 30.6.2006. Za rok 2005 mal kolísavý príjem. Je povinný si robiť RZ zdravotného poistenia. Príjem za obobie zamestnania mal 494 155,-Sk. Aký je jeho vymeriavací základ pri RZ pre zamestnávateľa od 8.6.2005 do 31.12.2005. keď max. vymer. základ bol v roku 2005 - 43 095,-Sk? Berie sa vymer. základ 494 155,- a z toho 10%? Vznikne tak veľký nedoplatok zamestnávateľa.
zuzana
17.01.08,07:59
Ak zamestnanec bol od 1.1.2007 do 30.5.2007 na úrade práce, od 1.6.2007-3.6.2007 pracoval z zamestnávateľa, od 4.6.2007-18.6.2007 bol zase na úrade práce, od 19.6.2007-31.12.2007 bol u nás zamestnaný, musí si podať daň.priznanie, alebo mu spravím ročné zúčtovanie?Ak budem robiť ročné zúčtovanie, môžem mu dať celú čiastku nezdaniteľného minima prislúchajúcu na rok?Ďakujem.
Jana Motyčková
17.01.08,08:07
miskob : V ročnom zúčtovaní je vždy maximálnym vymeriavacím základom ročné maximum, t.j. v r. 2005 to bolo 517140 Sk. Ak váš zamestnanec v r.2005 nemal iné príjmy, tak v ročnom zúčtovaní jeho VZ bude 494155 Sk a on aj zamestnávateľ prakticky doplatia poistné z rozdielu medzi touto sumou a vymeriavacím základom, z ktorého platili preddavky na ZP.
Ak zamestnanec okrem uvdeného príjmu mal aj iné príjmy, ročné maximum sa posudzuje v úhrne pre všetky príjmy, ak v úhrne vymeriavací základ prekročí maximálny ročný VZ, vymeriavacie základy od jednotlivých platiteľov sa úmerne krátia, tak aby v súčte VZ bol 517140 Sk.
Jana Motyčková
17.01.08,08:10
Ak zamestnanec bol od 1.1.2007 do 30.5.2007 na úrade práce, od 1.6.2007-3.6.2007 pracoval z zamestnávateľa, od 4.6.2007-18.6.2007 bol zase na úrade práce, od 19.6.2007-31.12.2007 bol u nás zamestnaný, musí si podať daň.priznanie, alebo mu spravím ročné zúčtovanie?Ak budem robiť ročné zúčtovanie, môžem mu dať celú čiastku nezdaniteľného minima prislúchajúcu na rok?Ďakujem.
Ak nemal iné zdaniteľné príjmy, iba príjmy zo závislej činnosti a požiada o vykonanie ročného zúčtovanie dane, urobíte mu ročné zúčtovanie. Uplatníte mu celú (ročnú) nezdaniteľnú časť na daňovníka. Nezdaniteľná časť na daňovníka sa nikdy nekráti, ak má na ňu nárok, vždy sa uplatní celá.
Ale ak u prvého zamestnávateľa boli jeho príjmy zdanené zrážkovou daňou, ak si požiada o RZ, tieto príjmy nemôžete zahrnúť do jeho príjmu v RZ. Ak si tieto príjmy chce uviesť - napr. ak nezdaniteľná časť je vyššia ako príjmy- musí si sám robiť daňové priznanie.
janaGT
17.01.08,09:24
Dňa 30.12.07 zamestnanec ukončil PN na základe prac.úrazu,, nakoľko sa mu predlžovala skúš.doba, sme s ním k 31.12.07 ukončili PP v skúš. dobe. Nakoľko 31.12.neprišiel do práce, dali sme mu dovolenku a v mzde za 12/07 mu bola preplatená ostatná dovolenka.
Bol môj postup správny?
Zc sa mi tu bol vyhrážať súdom.
enigma
17.01.08,11:35
Dobry den,
zamestnanec mal v roku 2007 okrem prijmov zo zavislej cinnosti aj prijem z predaja firemnych akcii. Moze za neho zamestnavatel spravit rocne zuctovanie dane, pokial by tento prijem v sulade s § 9 ods. 1 ods.h) nepresiahol 5-nasobok zivotneho minima k 1.1.2007 (4980 x 5 = 24900)?
Viiila76
17.01.08,12:37
Dobry den, prosim Vas ako riesit nadcasove hodiny, ked maju zamestnanci vycerpanych aj 150 + dalsich 250 hodin?? Dohodami? Pripadne, co by sa stalo, keby mali cez pracovny vztah odrobenych viac ako tych 400 hodin nadcasov? Sme stavebna firma. Dakujem.
ryja
17.01.08,17:32
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či zamestnávateľ musí preplatiť opakované lekárske prehliadky/ napr. vodičom z povolania/
ďakujem
katjab
17.01.08,22:43
Podľa výkladu SP jej materskú z DNP nepriznajú. Keďže ju nebude poberať z DNP, tak ak zostane DNP, bude musieť DNP platiť aj počas materskej. Po skončení materskej a prechode na rodičovský príspevok (= prerušenie nem. poistenia zamestnanca) už bude mať nárok na nemocenské z DNP - pretože po započítaní dní poistenia zamestnanca (to bude prerušené = ukončené a započítava sa do doby požadovaných 270 dní) dosiahne viac ako 270 dní trvania poistenia.

Čiže bude mať nárok na nemocenské z DNP, nárok na ošetrovné z DNP a keďže po materskej bude DNP trvať dlhšie ako 26 týždňov, tak z maximálneho základu, z ktorého DNP platí.

Resumé:

Ak si ponechá DNP, tak po skončení materskej bude mať nárok na nemocenské, ošetrovné z DNP a to zo základu, z akého si DNP platí - teda z maxima.


A keď po materskej nastúpi do zamestnania aj v tom prípade jej priznanú nemocenské alebo OČR z DNP?
Jozef Mihál
17.01.08,22:58
Len ak bude samotné DNP trvať aspoň 270 dní.
sokrateska
18.01.08,11:50
Velmi prosim o vypocet priemerneho zarobku na pracovnopravne ucely v tomto konkretnom pripade, nakolko sa moj nazor na vypocet uplne odlisuje od postupu mzd.uctarne , ktora je pevne presvedcena o spravnosti svojich vypoctov...
Pracovnicka nastupila do zamestnania 1.10.2007 s hrubym zarobkom /zatial ziadne odmeny, premie ap. po obdobie 1 roka - plati ju pracovna agentura/
28.500,- Sk a fondom prac.doby 40 hod.tyzdenne/8 hod.denne.
Odpracovala cely oktober aj november 2007 a v decembri 2007 cerpala 3 dni dovolenky. Podotykam, ze spominana agentura vypocitava a preplaca aj THP zamestnancom s pevnou mesacnou mzdou sviatky a teda uz v oktobri 2007 potrebovala zistit vypocet priem.zarobku na den sviatku /ktory vypocitala z mesiaca oktober 2007 vo vyske 154,89/hod./. Tento vypocet potom v nezmenenej vyske pouzili ako "priemerku" na preplatenie 1 sviatku v novembri a 3 sviatkov a 3 dni dovolenky v decembri. Tym padom hruby zarobok pracovnicky klesol za 12/2008 o 709,- Sk.
Prosim, je takyto postup spravny? Ak nie, ako ma vypocet priem.zarobku vyzerat?
Dakujem za opoved.
Analytik1
18.01.08,15:31
Dobrý deň. Chcem sa opýtať v súvislosti s novým ročným hlásením o vyúčtovaní dane, či sa majú do časti V. uviesť aj tí zamestnanci, ktorí mali len zrážkovú daň, pričom sa do riadku 4 uvedie 0? Alebo týchto zamestnancov do časti V neuvedieme? Ďakujem za odpoveď.
Ninna
19.01.08,12:13
Prosím Vás o odpoveď na otázku: manžel bol celý rok zamestnaný a bol mu vyplatený daňovy bonus v združení FO však dosiahli stratu bude to mať vplyv na vypaltený DB za rok 2007 . Ďakujem
trubiniovag
21.01.08,08:32
Dobry den, prosim Vas invalidna zamestnankyna za ktoru od r. 2008 budeme platit NP ukoncila u nas PP 15.01.2008. Od 18.01.2008 isla na operaciu. Bude mat nárok na nemocenske zo socialnej poistovne, hned od prveho dna PN? Dakujem.
lejka
21.01.08,09:36
Dnes 21.1.2008 sme prijali do HPP zamestnankyňu/majiteľovu sestru/,ktorá bola evidovaná na úrade práce od 9/2007 do 20.1.2008 a vo februári 2008 bude rodiť.Dali sme jej hrubú mzdu 28.150Sk.Prosím o radu,na akú dobu ju máme zamestnať/stačí na 2 týždne?/.Vo februári už nastupuje na MD.
Ďakujem za odpoveď.
zuzana
21.01.08,10:05
Pri ročnom zúčtovaní sa do príjmu manželky započíta z práce čistý príjem alebo hrubý?
mlyn16
21.01.08,12:10
Prosím Vás, môže byť uzatvorený pracovný pomer na pondelok, utorok piatok po 7,5 hodin/1 deň? Aký bude máť potom nárok na dovolenku? Ďakujem.
P.S. som začiatočníčka :)))
vjana
21.01.08,22:36
Dobry den - prosim Vas pochopila som spravne, ze studenti a dochodcovia bez ohladu na dosiahnuty prijem z dohod nebudu musiet robit rocne zuctovanie? znamena to ze nemusia platit na zdravotne poistennie z tychto dohod? Bolo to prosim schvalene alebo to bolo len v navrhu. Dakujem velmi pekne
mata paluchova
22.01.08,05:55
Zamestnanec mi oznámil, ze mu niekto zmenil zdravotnu poisťovňu (prišiel mu preukaz novej zdravotnej poisťovne a on sa neprehlasoval...). Napísal sťažnosť na UDZS. Mám ho teraz prehlásiť do novej poisťovne a odvody posielať im? Kým sa sťažnosť vybaví, asi to trošku potrvá... Ďakujem
tpv
22.01.08,08:34
Dobrý deň, chcem sa spýtať aký predpis hovorí o povinnosti (možnosti) uzavretia dohody o hmotnej zodpovednosti so zamestnancom v súvislosti s výkonom práce? Ako má postupovať zamestnávateľ ak zamestnanec odmietne podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti, ktorá súvisí s popisom jeho práce? (ide o skladníka)
Zuzana2
22.01.08,09:01
Dobrý deň, už som túto otázku zadávala inde, ale nikto mi na ňu neodpovedal. Ani sa nečudujem (v mojej situácii sa asi nikto neocitol):
Zamestnávateľ nám naposledy vplatil mzdu za 3/2007 - aj odvody a daň bola naposledy odvedená za tento mesiac.
Odvtedy robím iba výpočet mzdy a vypláca nám z vypočítanej sumy zálohy.
Čiže odvody ani dane nemáme zaplatené za obdobie 4 - 12/2007. Ani mzdy nie sú zúčtované v účtovnictve za toto obdobie.
Čo s tým? Ekonómka ma núti, aby som jej vypočítané mzdy dala, že ich zaúčtuje.
1. Na DÚ som posielala čisté štvrťročné výkazy.
2. Do ZP som výkazy neposielala.
4. Neviem, čo spravím s RZD - ak budú mzdy zaúčtované, ale nevyplatené.
5. Neviem, čo spravím s RZZP - ak budú mzdy zaúčtované, ale nevyplatené.
Veľká vďaka.
ivularadula
22.01.08,11:07
Chcela by som sa spýtať či my viete povedať čo všetko je povinný zamestnávateľ (aké tlačivá, do ktorých poisťovní atď.) spraviť pri zamestnankyni ktorá nastupuje na materskú (nastup je 22.1.2008)
Ďakujem
TomosP
23.01.08,16:31
Nedoplatek z ročního zúčtování daně - "splátky"

Dobrý den,
zákon 595/2003 Z.z. o dani z příjmu v par.38, ods. 7) říká :


(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň.


Nedoplatek z RZD patří mezi přednostně vykonávané srážky (par. 131 ods. 1) Zákoníku práce).


Otázka :
Je možné splácet nedoplatek z RZD postupně na základě "soukromého" rozhodnutí zaměstnance nebo je výklad zákona takový, že to je možné pouze a jenom tehdy, nemá-li zaměstnanec dostatečný příjem na úhradu nedoplatku najednou?


Děkuji.
Anez
24.01.08,19:21
Dobrý večer,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Zamestnankyni vznikol PP 1.1.2008. Od 14.1.2008 je DPN. Potrebujem vyplniť tlačivo "Potvrdenie zamestnávateľa..." na SP. RO je od 1.1.2008 do 13.1.2008. Kedže sme výrobný podnik, kde sú rôzne príplatky za smennosť, mesačné prémie, prípadne odpracovala nejaké nadčasy atď, znamená to, že si musím vypočítať akú mzdu by zamestnankyňa dosiahla za toto RO a uviesť ho na vyššie uvedenom tlačive do kolónky mesiaca "január 2008" ? Alebo aký je správny postup. Ďakujem za Vašu odpoveď!
Jana Motyčková
25.01.08,08:51
Anez : správny je postup ako uvádzate - treba vypočítať mzdu akú dosiahla do 13.1. aj vrátane všetkých príplatkov, ktoré do toho dňa mala a túto sumu uviesť v potvrdení.
Jana Motyčková
25.01.08,08:52
TomosP : nedoplatok dane je možné zrážať postupne na základe súkromného rozhodnutia zamestnanca, bez ohľadu na výšku mzdy. Treba iba dodržať, aby nedoplatok bol zrazený najneskôr do konca roka.
spiel
25.01.08,09:21
Dobry den. Chcela by som sa opytat, ako je to v teraz s retazovymi porodmi. Zam. nastupila na prvu matersku 04/2006, v sucastnosti je na RD. Teraz v januari 2008 zistila, ze je tehotna a rodit by mala v septembri 2008. Bude mat narok narok na materske? V aprili uz ubehnu 2 roky. A do septembra je to dalsich 5 mesiacov.
Co ma urobit zamestnavatel, aby mala narok na materske? Popripade by si doplatila ako dobrovolne nemocensky poistena osoba, keby sa nechcela vratit do zamestnania.
Dakujem.
perta
25.01.08,09:51
dobrý den, chcela by som sa opýtať ohladne priemerného zárobku z mesačnej mzdy 17000,-Sk vypočítam to tak, že 17000/8/20,83=102,02 a zaokrúhlene to bude 102 alebo 103.

Dalšia otázka je k vpočtu mzdy mám zamestnanca od1.1.08 a pracoval do 10.1.08(7 dní), 11.1 mal platené voľno, od 14-23.1 (10 ní) bol na očr k tomu dnu dal aj výpoved. môj softvér mi vypočítal mesačnú sadzbu 12565,2 a hodinový zárobok som dala 102. zakladná mzda je 5174 + sviatok 816+ platené voľno 816 = 6806
bude VZ na zdravotné a sociálne 6806,-Sk? Dakujem
enigma
25.01.08,16:53
Dobry den, mam otazku vo veci navratu z materskej resp. rodicovkej dovolenke.Ked sa vrati zamestnanec z materskej dovolenky ma narok na tu istu poziciu z akej odisiel? a ked sa vrati do zamestnania po rodicovskej dovolenke ma narok len na poziciu ktoru ma uvedenu v pracovnej zmluve? napriklad ked sa teamleaderka / pozicia neuvedena v prac. zmluve/ vrati po materskej dostane svoju poziciu team leada. ked sa vrati po rodicovkej dovolenke vrati sa na poziciu podla prac zmluvy. alebo musi dostat aj po rodicovskej dovolenke presne tu istu poziciu ako mala predtym?
dakujem za pomoc.
skuba
28.01.08,11:25
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu mohol by si zamestnanec uplatniť na manželku nezdanitelne minimum, ked ona mala pozastavenú živnosť do 30.11.07 a od 1.12.2007 už riadne pracovala na živnosť, ale zarobila len 5000,-(ona by si v daňovom priznaní neuplatnila nezdanitelne minimum) dakujem
janeco
28.01.08,13:22
Dobry den,
som zamestnankyna v trvalom pracovnom pomere od r. 2006. V oktobri 2007 som otehotnela a kedze mam hruby prijem 9.000,- Sk mesacne, prihlasila som sa ako dobrovolne nemocensky poistena osoba s vymeriavacim zakladom 19.142,- Sk. Toto som stihla este v 8-om tyzdni tehotenstva.
Zaujimalo by ma, ci musim byt dobrovolne nemocensky poistena az do dna poziadania o materske, aby som ziskala co najvyssie materske alebo sa mozem odhlasit uz skor.
Ak musim byt dobrovolne nemocensky poistena pocas celeho obdobia trvania tehotenstva, mozem si uz teraz znizit vymeriavaci zaklad na minimum, teda 8.100,- mesacne? Ak ano, rada by som to urobila aspon od februara, januar som uz premeskala. Nerada by som platila v r. 2008 vysoke poistne, ak to uz vysku mojej materskej nijako neovplyvni.
Dakujem Vam za odpoved
ivuš
29.01.08,07:49
Dobrý deň pán Mihál,
účtujem mzdy v neziskovej organizácii ktorá poskytuje sociálne služby osobám v dôchodkovom veku. Zamestnankyne pracujú v 12 hod.smenách. Do konca roku 2007 boli odmeňované podľa tabuliek zdravotného personálu v 40 hodinovom pracovnom týždni. rozdiel medzi odpracovanými hodinami som prepočítavala ako nadčasy. Od 1.1.2008 chce p. riaditeľka prejsť na odmeňovanie podľa ZP-mesačnou mzdou. Ako pracovný čas na mesiac uviedla 172,5 hod. tzn. každá musí odpracovať v mesiaci 15 smien po 12 hodín, z ktorých sa bude ako pracovný čas počítať 11,5 hod. Ako som sa dočítala pri dvojsmennej prevádzke by mal byť týždenný pracovný čas 37,5 hod, tzn. v januári aj so sviatkom 23 dní x 7,5 hod je 172,5. Čo v tom prípade ak bude zastupovať kolegyňu na dovolenke - bude to nadčas? Ako bude s príplatkom za sviatok, ak 1. januára odpracovala jedna zamestnankyňa nočnú do 7 hod ráno a druhá nastúpila od 7-19 hod. Ktorá dostane príplatok?
rennka
29.01.08,10:02
Dobry den, moze si zamestnanec (vysluhovy dochodca ) v RZD uplatnit nezdanitelnu ciastku na invalidnu manzelku?
zlolen
29.01.08,11:48
Dobrý deň, prosím Vás o radu, zamestnanec mal prac. zmluvu na dobu určitú od 1.1.07 do 31.7.07, potom mal znovu na dobu určitú od 1.8.07 do 31.12.07, môže mať od
01.01.08 do 30.06.08 znovu zmluvu na dobu určitú. Ak môže, potom musím 30.6.08 ukončiť s ním PP,alebo zmluvu predlžim na dobu neurčitú. Ďakujem
samo zv
30.01.08,08:04
Dobrý deň ivuš,
viem, že nie som pán Mihál, ale predsa reagujem. Som veľmi rád, že je niekto na Porade, kto robí s papiermi v neziskovej organizácii. Lebo práve v takej istej pôsobím aj ja. No a môžem pomôcť s uvedením našej praxe, ktorá myslím nie je celkom OK, ale lepšiu som zatiaľ nevymyslel a nikde nenašiel.Ako bude s príplatkom za sviatok, ak 1. januára odpracovala jedna zamestnankyňa nočnú do 7 hod ráno a druhá nastúpila od 7-19 hod. Ktorá dostane príplatok? Ja to robím tak, že príplatok za sviatok dávam tej, ktorá ráno 1.1. nastúpila do dennej, potom tej čo 1.1. nastúpila do nočnej za celé ich zmeny (hoci tá druhá už skončila 2.1. kedy sviatok nebol) a tej čo nastúpila 31.12. do nočnej tak hoci odpracovala hodiny aj vo sviatok, tak príplatok nedávam. A čo sa týka zastupovania, tak to dávam do nadčasov s tým, že ich prenášam do nasledujúceho mesiaca a buď majú náhradné voľno, alebo to tak v tom mesiaci dopadne, že treba odrobiť viac zmien (raz je viac hodín, raz menej do mesiaca). Musím podotknúť, že v rozvrhu zmien, nie je u nás pravidelnosť (to sa jednoducho nedá). Ak máte vy, alebo i niekto iný nejakú radu pomôcť v uvedenom probléme, tak budeme určite viacerí povďační.