emily
20.12.04,21:26
Sú to medovníčky, pri ktorých nie je potrebné čakať, kedy zmäknú. Mäkké su hneď. Keď ich upečiete skoro, riskujete, že do Vianoc nevydržia, lebo ich rodina (aj cudzí, keď ich ponúknete) poje.

Ingrediencie:

60dkg hladkej múky
18dkg práškového cukru
3 lyžice medu
3 celé vajíčka
3 lyžice smotany alebo kyslého mlieka
1 lyžicu masla
1 lyžičku-rovnú sódy bikarbony
kypr.prášok do perníka alebo korenie do perníka

Všetko spolu zmiesime a necháme odstáť 5-6 hodín v chlade. Môže stáť aj od večera do rána.
Potom cesto rozvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a vykrojíme medovníčky. Dáme na pomastený plech a natrieme bielkom, aby sa leskli. Do prostriedku dáme orech, mandľu, oriešok alebo lentilku na ozdobenie. Pozor lentilku dávame až po upečení, orechy môžeme dať pred pečením.
Pečieme rýchlo, upečené dáme do kastrola a prikryjeme. Po vychladnutí uložíme do igelitového sáčka, aby nevyschli. Na vzduchu by stvrdli.

Gazdinky vyskúšajte.
Dobrú chuť!
ekin
20.12.04,21:22
aby neboli perníky suchulinke, staci prilozit do krabice kusok nakrajaného jablcka...a perniky budu akuráááátne :-))
Hlinkovx
21.12.04,07:08
Medovníčky skladujem v hrnci po celú dobu..až pokiaľ sa nespapajú...a sú perfektne mäkkučké...
emily
21.12.04,08:19
Medovníčky skladujem v hrnci po celú dobu..až pokiaľ sa nespapajú...a sú perfektne mäkkučké...To som neskúšala,možno máš pravdu. Ja ich stále preložím do igelitu.
Dnes idem piecť, cesto už mám. Tak vyskúšam nechať v hrnci.
Hlinkovx
21.12.04,08:25
Emily...ale musí byť stále uzavretý ten hrniec...nemôžeš ho nechať otvorený...bo by stvrdli!!
ak nezabudnem..tak večer sem pripíšem cesto, ktoré máme my na medovníčky...neviem...či to je to isté, čo si sem dala ty, ale na tých naších máme aj napísené..nechať v hrnci pod pokrievkou uzavretou...
emily
21.12.04,10:14
Silvi, to je asi to isté. Pod pokrievkou alebo v sáčku.
janaGT
21.12.04,10:27
ja dávam medovníčky do sáčka s krajíčkom chleba
Marta L
21.12.04,10:33
Ja tiež ako jana GT
AlaNR
21.12.04,10:54
My dávame medovníčky do veľkého asi 4l zaváraninového pohára, dole nalejeme asi pol centimetra rumu, dáme tam také to sitko (čo sa na ňom naparujú knedle alebo parené buchty), naň naukladáme medovníčky a zakryjeme potrav. fóliou alebo alobalom.
Keď sa rum "odparí" dolejeme ďalší.
Medovníčky od toho rumu "napáchnu" a sú fakt super.
janasv
27.01.05,22:36
Môj 4-ročný syn miluje perníčky. Mám podobný recept. Ibaže sme zistili, že má na pele alergiu a med nesmie. Čo mi poradíte namiesto neho?
Hlinkovx
28.01.05,07:47
Môj 4-ročný syn miluje perníčky. Mám podobný recept. Ibaže sme zistili, že má na pele alergiu a med nesmie. Čo mi poradíte namiesto neho?
Jani...ja mám tiež alergiu na peľ / a kopec iných vecí/ a ani med v živote do úst nesmiem dať...
ale je fakt..že medovníčky môžem...akorát nekupujeme med..z tých všelijakých alergických burín.../z kvetov/ ...ale obyčajný
M0NIKA
31.01.05,15:52
Môj 4-ročný syn miluje perníčky. Mám podobný recept. Ibaže sme zistili, že má na pele alergiu a med nesmie. Čo mi poradíte namiesto neho?Predáva sa aj med umelý. Chutí trochu inak, ale ako náhrada za pravý postačí.
janasv
31.01.05,21:56
Ďakujem za rady. Kamarát nám teraz z Anglicka priniesol javorový sirup. Chutí ako karamel. Tak ho vyskúšam.
nika123
05.04.05,14:45
počujte baby vy tie perníčky aj zdobíte alebo len pečiete a papkáte, moja záľuba je totiž zdobenie,venujem sa tomu už 10 rokov a velmi ma to baví ak by niekto mal podobnú záľubu prosím ozvi sa ďakujem
DanielaSL
05.04.05,16:25
počujte baby vy tie perníčky aj zdobíte alebo len pečiete a papkáte, moja záľuba je totiž zdobenie,venujem sa tomu už 10 rokov a velmi ma to baví ak by niekto mal podobnú záľubu prosím ozvi sa ďakujem Nika ja ich mám aj ozdobené , také sú asi najkrajšie, ale ja som antitalent , robí to moja dcéra. Hrozím sa toho , keď sa raz osamostatní , tak čo potom?
Asi mi dáš potom inštruktáž.:p
kukučka
14.04.05,21:40
Čokoládové perníky

25 Dg masla
15 Dg medu
1 dcl vody
20 Dg kryšt. cukor - všetko spolu roztopiť, vychladnúť
Spracujeme na cesto spolu so 60 Dg hladkej múky, 2 celé vajíčka, 2 lyžičky jedlej sódy a trocha škorice. Cesto v mikroténe nechať odpočívať aspoň 12 hodín v chlade. Pečieme na papieri, nepotierame, vychladnuté zliepame dobrým lekvárom a celé namáčame do čokolády, kladieme na papier. Skladujeme uzavreté v krabici.

Mám veľa veľa receptov z veľmi starých kníh, všelijaké koreniny, rada pečiem a varím od oka a tak aj z tohto receptu + tie staré vznikli výborné medovníčky, skladujem ich vo veľkej fľaši zakrytej tesným plastovým uzáverom. Vydržia veľmi dlho a keď sú aj zdanlivo tvrdé rozplývajú sa jedna báseň. Páči sa mi v tom recepte tá voda
Pri veľkom sviatočnom pečení robím cestá podvečer a pečiem až na druhý deň, všetko na papieri na pečenie - výborný pomocník.
Do každého cesta dávam ražnú múku asi tak štvrtinu množstva, veľmi dobre sa s ňou pracuje, cesto sa výborne vaľká, nelepí, koláče sú jemné a trvanlivé.

Medovníčky

Ten istý recept ako perníky, časť sóda, časť perníkové korenie, 1 lyžica dobrej škorice, 1 lyžica rumu, 1 lyžica kakaa, strúhaná citrónová a pomarančová kôra. Múka podľa potreby, vypracovať vláčne dosť sladké cesto, radšej druhý deň ešte premiesiť. Medovníčky klasicky potrieť rozšľahaným vajíčkom a dať na ne vééééľke orechy. Vonia celá ulica :) :p :)

Počúvam Pod lampou a relaxujem, skúseným gazdinkám sa ospravedlňujem, že som sa tak rozpísala, chcela som odovzdať rady tým mladším :D :D :D
Dúfam, že to vyskúšate a napíšete. :(
Tana74
10.12.05,16:35
Môj 4-ročný syn miluje perníčky. Mám podobný recept. Ibaže sme zistili, že má na pele alergiu a med nesmie. Čo mi poradíte namiesto neho?

Ja som nedávno v racio-obchode objavila Trstinový sirup a je aj s rôznymi príchuťami (máme s javorovým sirupom a je super). Používame ho namiesto medu, ale do medovníčkov som ho ešte neskúšala.
janasv
11.12.05,18:11
Moj sa vola LYLE'S GOLDEN SYRUP. Uz som s nim piekla. Je to dobre. :)
Trstinovy som kupila len netekuty, na bezne cukrenie.
plavčík
12.12.05,11:38
Máte niektorá recept na takzvanú "porcelánovú"polevu na medovníky?
Nie je to len bielok, cukor a citr.šťava... je v tom niečo iné, čo spôsobí, že ked sa medovník poleje tou polevou, vznikne kompaktná hmota bez jedinej bubliny.
Moja kamoška to hľadá a hľadá na internete a nikde to nenechádza. Videla to v jednom časopise, kde však nebol konkrétny recept.
tamara
12.12.05,12:03
Máte niektorá recept na takzvanú "porcelánovú"polevu na medovníky?
Nie je to len bielok, cukor a citr.šťava... je v tom niečo iné, čo spôsobí, že ked sa medovník poleje tou polevou, vznikne kompaktná hmota bez jedinej bubliny.
Moja kamoška to hľadá a hľadá na internete a nikde to nenechádza. Videla to v jednom časopise, kde však nebol konkrétny recept.

ja som videla jeden recept na taku bielu polevu, ale neskusala som, tak nerucim za kvalitu :-)

80g masla,80g práškového cukru, 2 PL maizeny, 2PL mlieka,
nechať zohriat a zmiešať....
ajacik
14.12.05,20:59
Keby som si tak bola pozrela recept, ktorý je na začiatku......... Piekla som medovníčky z časopisu (vraj hned mäkké), ale ja neviem. No počkám, čo sa s nimi stane. Už stoja 5 dní a nič. Dnes som dostala radu: priložiť k nim krajec chleba. Ked to nepomôže do soboy, tak dám jabĺčko.

Je to možné, že by Porada bola aj najlepšia online kuchárka?? :p:p
Marína
14.12.05,22:03
Môžeš dať aj do mikroténového sáčku a dať na okno(z vonku).
dadika
04.01.06,13:16
Emily, perníčky boli fantastické a mäkké....šli na dračku....ďakujem
nika123
14.01.06,13:45
jJa viem že perníčky sú najkrajšie vyzdobené,ale ak potrebuješ školenie,veľmi rada ťa zaškolím,nie je to ťažké,len na to treba poriadnu trpezlivosť a trochu fantázie,mám veľa perníčkov aj nafotených ak chceš pošlem ti mailom.Monika.Tu je aj môj mail-m.monika@pobox.sk
nika123
14.01.06,13:55
Ja sa venujem tomuto už dosť dlho,porcelánovú polevu na medovníčky si robím tak že vyšľahám 1 bielok s trochou citrónovej šťavy do tuha,postupne pridávam dobre preosiaty práškový cukor/najlepší je DAR SLNKA/asi 150 až 180 gramov,šľahám znova do tuha,nakoniec prisať kávovú lyžičku maizeny alebo solamylu a znova trocha prešlahať.Trochu polevy si dať do mikroténového vrecúška s odstrihnutou špičkou ktorým si na medovníšku spravíme okraj do ktorého budeme vylievať hmotu.Hmota sa musí pred naliatimzriediť trochou obyčajnej vody ale nie tak aby bola moc riedka ale ani moc hustá.Na perníčky ju dávam po malých dávkach lyžičkou.Zatiaľ sa mi to vždy podarilo a perníčky mám krásne.Poleva sa môže aj prifarbiť potravinárskym farbivom.Ak niečomu nebudete rozumieť tu je môj mail-m.monika@azet.sk
bv_alexandra
17.12.06,07:25
Sú to medovníčky, pri ktorých nie je potrebné čakať, kedy zmäknú. Mäkké su hneď. Keď ich upečiete skoro, riskujete, že do Vianoc nevydržia, lebo ich rodina (aj cudzí, keď ich ponúknete) poje.

Ingrediencie:

60dkg hladkej múky
18dkg práškového cukru
3 lyžice medu
3 celé vajíčka
3 lyžice smotany alebo kyslého mlieka
1 lyžicu masla
1 lyžičku-rovnú sódy bikarbony
kypr.prášok do perníka alebo korenie do perníka

Všetko spolu zmiesime a necháme odstáť 5-6 hodín v chlade. Môže stáť aj od večera do rána.
Potom cesto rozvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a vykrojíme medovníčky. Dáme na pomastený plech a natrieme bielkom, aby sa leskli. Do prostriedku dáme orech, mandľu, oriešok alebo lentilku na ozdobenie. Pozor lentilku dávame až po upečení, orechy môžeme dať pred pečením.
Pečieme rýchlo, upečené dáme do kastrola a prikryjeme. Po vychladnutí uložíme do igelitového sáčka, aby nevyschli. Na vzduchu by stvrdli.

Gazdinky vyskúšajte.
Dobrú chuť!
Práve som vybrala z chladničky cestíčko a prečítala ešte raz receptík a prišla som na to že mi tam chýba jeden malý údaj. Prosím Vás pri koľkých stupňoch ich mám piesť.A je lepšie ich piecť na elektrike alebo na vzduchu? Poradíte mi gazdinky?
ANNA
17.12.06,08:08
Ja pečiem na 180°C cca 15 min. Ale to záleží j na trúbe.
Včera som vyskúšala medovníky z porady od: belanicka - vianočné pečivo :http://www.porada.sk/t36096-vesele-peeenie.html musím povedať že sú ozaj super a sú mäkučké.
bv_alexandra
17.12.06,09:47
Dievčence medovníčky mám uspešne za sebou. Sú naozaj chutné, mňam až sa bojím že ani do Vianoc nevydržia. Vďaka Vám sú to prvé Viianoce, kedy som sa odhodlala upiecť nejaký ten koláčik. Vďaka Vám všetkým, za tie tie výborné rady a postrehy ohlľadom pečenia. ;)
Aspoň takouto formou Vám posielam bodíky::):):):):):):):):):):):):):)
tina1
05.12.07,19:12
dievcence, ak mate dobre typy na zdobenie perničkov sem s nimi. Tieto nie su moje, ale kazda inspiracia dobra. http://www.monika.weblahko.sk/index.php?menu=1 :---
nika123
23.12.07,15:44
Tá stránka čo si zadala je moja.Len ja na poradu chodím veľmi málo a medzičasom mi ju syn spravil.Tak ak máte naozaj čas a chuť si ju pozrieť nech sa páči.Popri medovníčkoch ma zaujímajú aj iné koníčky.Všetky fotky mám na stránke aj internetový obchod tammám pridaný,no na tom sa pracuje.
Akret
05.12.08,06:46
toto vyskúšam zdá sa mi to super nápad
malalulu
05.12.08,08:27
Prikladám moje čerstvé medovníčky, ktoré zdobím posledné večery. Keby sa tak dala pripojiť aj vôňa tých medovníčkov.
Lenka1979
05.12.08,10:04
Prikladám moje čerstvé medovníčky, ktoré zdobím posledné večery. Keby sa tak dala pripojiť aj vôňa tých medovníčkov.

Súprekrásne, nádherne vyzdobené, určite aj super chutia, však?
erzet
05.12.08,10:45
aj tu sú všetky šikovné
ormika
05.12.08,10:56
Prikladám moje čerstvé medovníčky, ktoré zdobím posledné večery. Keby sa tak dala pripojiť aj vôňa tých medovníčkov.
Sú nádherné! Ja si dnes idem spraviť cesto a zajtra budem piecť a v nedeľu ozdobovovať. Veľmi sa mi páči tá poleva keď je nakreslená v celku, no ako na to? Chcela by som to tento rok vyskúšať, lebo vždy vyzdobujem buď bodkami, čiarkami, no rada by som aj takéto. Potrebujem na to nejaký štetec? Ďakujem
malalulu
05.12.08,13:03
Na to ti dám jednoduchý recept, mne sa podariloť urobiť riedku polevu na zdobenie a už sa mi to nechcelo ísť zahustiť, písalo mi to hrubo, tak som to obkreslila, vypĺňala som to tou riedkou polevou normálne sáčkom (rozlialo sa mi to do toho priestoru, ktorý som si ohraničila a až na druhý deň som si urobila hustú polevu a dozdobila som ich.
ormika
05.12.08,13:15
Na to ti dám jednoduchý recept, mne sa podariloť urobiť riedku polevu na zdobenie a už sa mi to nechcelo ísť zahustiť, písalo mi to hrubo, tak som to obkreslila, vypĺňala som to tou riedkou polevou normálne sáčkom (rozlialo sa mi to do toho priestoru, ktorý som si ohraničila a až na druhý deň som si urobila hustú polevu a dozdobila som ich.
AHa, no vďaka, tak toto ma nenapadlo:( aspoň to rýchlejšie ozdobím a budú aj krajšie, také bielučké ako sneh. A tosi robila normálnu polevu bielky, cukor citron?
vierockak
06.12.08,14:49
Príspevok 29 a 32 ... medovníčky sú veľmi pekné. A zaujímalo by ma, akým fígľom sa robí to jemné, povedala by som čipkové zdobenie? Je na to nejaký zlepšovák, alebo treba len maličkú dierku na sáčku a veeeeľmi šikovné ruky?
malalulu
08.12.08,10:51
Žiadny zlepšovák,klasika, len aby sa netriasli ruky. Taký zlepšovák je akurát v tom, že ak mám polevu riedku, zahustím ju solamylom a ak je hustá, dám kvapku citrónovej šťavy.
vierockak
08.12.08,20:02
Žiadny zlepšovák,klasika, len aby sa netriasli ruky. Taký zlepšovák je akurát v tom, že ak mám polevu riedku, zahustím ju solamylom a ak je hustá, dám kvapku citrónovej šťavy.
Ďakujem za radu, už som to raz dávno skúšala, ale vtedy sa mi poleva roztekala (nevedela som o tom solamyle), tak som od toho upustila. .... ale, vyskúšam to tento rok ešte raz aj s tým solamylom, snáď to bude lepšie ... :):):)
malalulu
12.12.08,09:28
Prajem veľa zdaru a hlavne trpezlivosti.
clare11
15.12.09,07:30
Emily v recepte na začiatku udáva, že do medovníčkov ide smotna alebo kyslé mlieko. Tá smotana má byť kyslá pochúťková lebo tá na šľahanie?
Danielle369
15.12.09,07:37
Ja som robila tieto medovníčky teraz už druhý krát...sú skutočne dobré a dala som tam kyslú smotanu ale len tie 3 lyžice ....a potrela som to žltkom lebo prvýkrát som potrela bielkom a sa mi tak nepáčili ...sú fakt suprové a mekučké a piecť ozaj len 8 minut
ubka
17.12.09,11:36
emily, prosím, ten kypriaci prášok sa dáva naviac, alebo iba sóda, alebo iba prášok?
Zdenka 0705
17.12.11,09:56
moje chystanie sa na Vianoce :)
Marína
17.12.11,09:59
Zdenka, ty si ale šikovnica-šikovná.;):)
Zdenka 0705
17.12.11,10:22
:)
trisestri
17.12.11,19:49