ZDENIELA
04.01.07,13:12
Dovoľujem si Vás otravovať. :o
Mám taký "BIG PROBLEM":Sme fyzická osoba, platca DPH, účto jednoduché (niekedy len podľa názvu;) ).
Šéf mal v minulom roku nutkanie investovať a kúpil 1/3 podkrovia neakej budovy aj s dvoma inkognito podnikateľmi. Dodnes nemám žiaden doklad o tej kúpe. Dostávam len od šéfa doklady, z ktorých je zrejmé, že to podkrovie kompletne zvýšili o jedno poschodie. Tieto doklady neúčtujem do nákladov, len uplatňujem DPH. Neviem totiž ako to zaúčtovať? Ako technické zhodnotenie? Alebo ako neakú novú výstavbu, keďže tam to podkrovie nikdy nebolo? Viem, určite to bude odpisovateľný majetok. A ešte niečo, rok sa skončil a dielo ešte nie je dokončené, ani skolaudované samozrejme. Môžem aj za rok 2006 uplatniť naň odpisy? Ďakujem za pomoc.
AHA
04.01.07,12:22
Nemôžte odpisovať niečo od čoho nemáte list vlastníctva a doklad o nadobudnutí čiže to nemôžte ani rekonštruovať. Ak by sme aj uvažovali o tom, že sa bude opdisovať len to nové poschodie tak najprv musí byť skolaudované a kolaudačné rozhodnutie musí byť právoplatné.
Zoltán Kovács
04.01.07,12:32
Len dodám, že uplatnenie dph z tých nákladov je tiež otázne, keď nemáte žiaden podklad na vlastníctvo, resp. že kam sa dáva ten material.
ZDENIELA
04.01.07,12:34
Doklad o nadubodnutí samozrejme že má, určite nekupoval budovu len tak z ruky, aspoň dúfam. Keďže sú nato traja, sú tam možno neaké techtle mechtle. Ja až teraz začínam o tom riadne uvažovať, ako ináč - až pred uzávierkou. Takže zatiaľ to vyzerá tak, že mám ešte väčšmi "BIG PROBLEM" ako predtým, a čo ďalej?
mimotemy ach sladká nevedomosť.
Zoltán Kovács
04.01.07,12:38
Tak potom čo najskôr si zadovaž doklad o nadobodnutí, a potom to dph bude v poriadku.
ZDENIELA
04.01.07,12:47
Tak si to trošku upracem v tej mojej zmätenej hlavičke.:p
- Kým nebude kolaudácia, žiadne odpisy, aj keby to stavali 10 rokov!
- No ak sa k tej zmluve dostanem, zistím, čo v nej vlastne je, majetok zaradím do knihy majetku, no a nebude to potom technické zhodnotenie, čiže odpisy už v roku 2006?
Teraz sa možno niekomu stavajú vlasy dupkom s môjho uvažovania, ale keď začne človek uvažovať, aj tie najbanálnejšie veci sú zrazu úplne nejasné. Dík