Volvox
06.01.07,17:00
Ohľadne obratu na registráciu DPH tu toho bolo už dosť popísané, ale k tejto veci sa mi nepodarilo nájsť nič.
Nie sme platcovia DPH a účtujeme v sústave PÚ.
V marci roku 2007 budeme usporiadavať jednu akciu na ktorú však od členov požadujeme zaplatenie účastníckeho poplatku. Faktúry za tento účastnícky poplatok sme vystavili už v decembri 2006. Účtovanie by teda malo byť 311/384.
Podľa § 4 ods. 9 Zákona o DPH - "Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb
v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré ...."
Zaujímalo by ma ako by to malo byť s týmito faktúrami zaúčtovanými na účte 384 a na 6-tkový účet pojdu až v roku 2007, z pohľadu rátania do obratu na účely registrácie. Rátať do obratu by som ich mal už za 12/2006 alebo až za 03/2007 keď bude tá akcia usporiadaná? Ja mám na to schizofrenický a odporujúci si názor::confused:
a) Rátal by som to do obratu 12/2006 pretože pri pohľade z pozície platiteľa DPH, by som už pri vystavení tejto faktúry v 12/2006 bol povinný dať na túto faktúru DPH, bez ohľadu na to že by to bolo výnosom až v roku 2007.
b) Rátal by som to do obratu 03/2007 pretože v § 4 ods. 9 Zákona o DPH sú uvedené výnosy a ja tento poplatok preúčtujem z 384 do výnosov až v 03/2007.
Veľká vďaka
Monika Kováčová
06.01.07,16:18
Dobrá otázka: Ja som za b).
Orsz
06.01.07,21:48
Ohľadne obratu na registráciu DPH tu toho bolo už dosť popísané, ale k tejto veci sa mi nepodarilo nájsť nič.
Nie sme platcovia DPH a účtujeme v sústave PÚ.
V marci roku 2007 budeme usporiadavať jednu akciu na ktorú však od členov požadujeme zaplatenie účastníckeho poplatku. Faktúry za tento účastnícky poplatok sme vystavili už v decembri 2006. Účtovanie by teda malo byť 311/384.
Podľa § 4 ods. 9 Zákona o DPH - "Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb
v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré ...."
Zaujímalo by ma ako by to malo byť s týmito faktúrami zaúčtovanými na účte 384 a na 6-tkový účet pojdu až v roku 2007, z pohľadu rátania do obratu na účely registrácie. Rátať do obratu by som ich mal už za 12/2006 alebo až za 03/2007 keď bude tá akcia usporiadaná? Ja mám na to schizofrenický a odporujúci si názor::confused:
Aspoň takto mi to vychádza.
a) Rátal by som to do obratu 12/2006 pretože pri pohľade z pozície platiteľa DPH, by som už pri vystavení tejto faktúry v 12/2006 bol povinný dať na túto faktúru DPH, bez ohľadu na to že by to bolo výnosom až v roku 2007.
b) Rátal by som to do obratu 03/2007 pretože v § 4 ods. 9 Zákona o DPH sú uvedené výnosy a ja tento poplatok preúčtujem z 384 do výnosov až v 03/2007.
Veľká vďaka


Mne sa viac pozdáva účtovanie na 324, pretože to chápem ako preddavok, pretože sa požaduje skôr ako došlo k plneniu výnosov. Za výnosy bud. období ja napríklad účtujem fakturáciu internetu na obdobie od 06/06 do 05/07. Tam to časovo rozlíším s tým, že začiatok má už v roku 2006. Ale ako tak rozmýšlam aj predplatné na odbornú literatúru sa takto účtuje a začne sa to v budúcom roku. No, je to trochu polemické.
Volvox
08.01.07,08:51
Dík Orsz porozmýšľam, ale teraz potrebujem viac vyriešiť problematiku DPH ;), tá je teraz súrnejšia.

Ale ak to ešte zamotám o takú vec, že niektoré tieto faktúry za ten účastnícky poplatok boli čiastočne uhradené už v 12/2006? Keď si pozriete linky
http://www.porada.sk/showpost.php?p=160820&postcount=19
http://www.porada.sk/showpost.php?p=187348&postcount=1
tak tam sa dočítate, že "Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza: ... že aj zálohy (platby vopred za dodávky tovarov a služieb) sú zahrňované do obratu a to za mesiac, v ktorom bola platba prijatá. Takže rozhodujúcim nie sú iba zaúčtované výnosy a príjmy, ktoré v konečnom dôsledku sú zahrňované do základu dane z príjmov, ale aj spomínané platby vopred, ktoré do základu dane pre účely dane z príjmov nevstupujú. Túto informáciu môžeme nájsť aj v zovšeobecnených informáciách uverejnených na stránke DR SR týkajúcich sa registrácie na DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=104). V uvedenom materiáli sa uvádza: "Do obratu sa započítavajú resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby."

Podobne som si to vyhľadal aj ja a preto si chcem overiť či som to teda správne pochopil:
Čiže pokiaľ sa jedná o výnosy budúcich období na 384, tak do obratu by som ich zarátal až v mesiaci ich preúčtovania do výnosov, ale ak boli náhodou uhradené už skôr, tak by som ich zarátaval v tom mesiaci keď boli uhradené?
Volvox
09.01.07,12:41
Prosím, prosím nikto nevie poradiť? Je tá posledná úvaha správna? Je to dosť súrne.
apo
28.02.09,16:17
Prosím, prosím nikto nevie poradiť? Je tá posledná úvaha správna? Je to dosť súrne.

Aj ja prosím o odpoveď.

Je 384 obratom?

Riešim obrat s.r.o, ktorá prenajíma reklamnú plochu. Ak by sme dali do obratu celú hodnotu faktúr, ktoré prechádzajú aj cez rok do obratu hneď v prvom mesiaci tak sa obrat prekročí.

Narýchlo som poradil, aby všetky faktúry účtovali na 311/384 a každý mesiac interným dokladom preúčtovávali z 384/602 sumu všetkých aktuálnych zmlúv o reklame.

No a chcelo by to takto postaviť aj zmluvy.

Poradí niekto?

Ďakujem.

apo