zaclony
07.01.07,09:21
Skúšala som si vypísať staršie tlačivo dane z príjmu FO -B. Účtujem v podv.učte a nenašla som kolonku, kde treba vypísať náklady a výnosy a z nich plynúci ZD. Pre SZČO účtujúcich v jedn.účze tá kolonka existuje. To znamená, že to daň. úrad nezaujíma, alebo pri odovzdávaní treba priložiť súvahu?výsledovku? A ak si upatňujem odpočet 12 000 životku, treba priniesť aj potvrdenie z poisťovne? Stačí kópia, alebo musí byť originál.
ekopo
07.01.07,09:28
Účtovná závierka v sústave podvojného účtovníctva obsahuje o.i. , súvahu., výkaz ziskov a strát, poznámky. Hovorí o tom §17 ods.3 zák. o účtovníctve. Čiže predkladať treba spolu s DP. Ostatné prílohy k DP sú kópie / RL detí, potvrdenie o zrazených a odvedených predavkoch...., potvrdenia z rôznych inštitúcií./
liba2
07.01.07,09:45
DP FO typ: B - MF SR č. 095368/2005

na strane 3 je oddiel VI, v ňom stĺpef 1-Príjmy a 2-Výdavky ... a pokračuj.

opravujem podľa príspevku ermon:

daňovník účtujúci v podvojnom účtovníctve nevypĺňa tabuľku príjmy a výdavky ale len riadok č. 38 - Základ dane - výsledok hospodárenia na strane 4. Vyplýva to z poučenia k vyplneniu DP 3.strana, 4. odstavec hore.
Monika Kováčová
07.01.07,10:51
Daňovník účtujúci v podvojnom účtovníctve nevypĺňa tabuľku príjmy a výdavky ale len riadok č. 38 - Základ dane - výsledok hospodárenia na strane 4. Vyplýva to z poučenia k vyplneniu DP 3.strana, 4. odstavec hore.
Monika Kováčová
07.01.07,10:55
V tejto situácii ma napadol jeden problém, ktorý som v minulosti riešila s metodickým oddelením Sociálnej poisťovne... Ale je to mimo témy.
Ide o výpis z daňového priznania FO účtujúcej v podvojnom účtovníctve. Do výpisu sa majú napísať údaje z DP - príjmy a výdavky. Keďže v PÚ niesú takéto údaje a príjmy sa nerovnajú výnosom, tak som výpis v tejto časti nevypĺňala. Dole na výpise predsa napísané vyhlásenie, že údaje zodpovedajú skutočnosti a že znášam právne dôsledky... Pracovníčky sa veeeeľmi čudovali a trvali na výnosoch. Napokon metodické oddelenie SP vydalo interný pokyn, že príjmy sa rovnájú výnosy zo súvahy a bola som vybavená... Toto je nespravodlivosť voči FO účtujúcim v PÚ.
zaclony
07.01.07,14:15
Veľmi pekne ďakujem. Práve to som mala na mysli a nebolo mi jasné, ako na to prídu napr. práve na soc.poisť.Mám ešte dotaz. Nakoľko môj zisk je len 3000 Sk, daň.povinn.bude 0. Má význam dokladovať a uplatňovať si živ.poistku na daň.priznaní? Z log.dôvodu nie.
Ale čo keď prídem na soc.poisť. s daň.prizn.,kde to uplatnené nie je a na úrade mi neuplatnia túto životku pri výpočte Vzákladu.Môže sa takáto vec stať?Lebo soc.poist.nie je logicky zmýšľajúca inštitucia.Svedčí o tom aj fakt, že zo zákona nemusím platiť prvý rok odvody a to sa mi stalo osudné, lebo ma nepustili do druhého piliera s odôvodnením, že keď tento rok nie som registrovaná a neplatím, mám smolu.
Monika Kováčová
07.01.07,14:42
Pri výpočte Vymeriavacieho základu nie je dôležité resp. neberie sa do úvahy odpočítateľné položky. Vychádza sa zo základu dane - r. 69 DPFO typ B.
Monika Kováčová
07.01.07,14:43
V tejto súvislosti ma napadlo, aby si nezabudla upraviť HV - na r. 38 a potom podľa § 17 položky znižujúce a zvyšujúce ZD r. 40 a 41
Lucia7
02.04.07,17:14
Dnes som bola na DÚ odniesť DP FO účtujúcej v PÚ a pani tam odo mňa chcela uviesť aj príjmy a výdavky. Na to že som jej argumentovala, že ja mám len náklady a výnosy mi bolo povedané, že sa to chápe ako príjmy a výdavky. Keďže som ich nevedela z hlavy, dohodla som sa, že tam prídem zajtra, ale ako vidím, tak to mám vyplnené dobre.