rommy
16.01.07,08:32
Ahoj poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Naša firma má hotel a sú zákazníci s ktorými sa dohodne, že faktúra za pobyt bude v cudzej mene. Keďže sa nám stávalo že sme mali veľa neplatičov, tak sme začali vystavovať zálohové faktúry. Kurz NBS bol v deň vystavenia a keď nám prišli peniaze na účet vystavili sme tú istú zálohovú faktúru ako bola tá prvá len sme rozpísali DPH ako daňový doklad. Ibaže keď vystavujeme vyúčtovaciu faktúru tak deň poskytnutia služby je iný a tým pádom aj kurz a vznikajú tam také rozdiely ako napr. 1 euro +/- a to nám už nikto nevráti, nepoznáte niekto spôsb ako sa týmto rozdielom vyhnúť?
martinius
16.01.07,09:11
Pozri si knihu od pani Ing.Cenigovej alebo kukni jej stránku www.ceniga.sk , túto problematiku riešila vo svojej knihe,možno aj v nejakých materiáloch na stránke to nájdeš.Naisto v účt.skupine 3,súbor word.
rommy
16.01.07,14:17
Ďakujem za odpoveď, ale ona tam rieši kurzové rozdiely, ktoré vznikajú pri úhradách faktúr, ale mne vznikajú ešte raz, keď vystavíme vyučtovaciu faktúru napr. na 40 EUR a zálohová faktúra bola na 39 EUR, cena v SKK ostane nezmenená, tento rozdiel vzniká kvôli inému kurzu v deň poskytnutia služby na vyúčtovacej faktúre. Môžem aj to dať jednoducho na kurzový rozdiel? Ide mi o to že to jedno euro mi už asi nikto nevráti...
rommy
16.01.07,18:21
Prosíííííím, naozaj by som potrebovala poradiť....:mee:
Tweety
16.01.07,18:25
Ahoj poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Naša firma má hotel a sú zákazníci s ktorými sa dohodne, že faktúra za pobyt bude v cudzej mene. Keďže sa nám stávalo že sme mali veľa neplatičov, tak sme začali vystavovať zálohové faktúry. Kurz NBS bol v deň vystavenia a keď nám prišli peniaze na účet vystavili sme tú istú zálohovú faktúru ako bola tá prvá len sme rozpísali DPH ako daňový doklad. Ibaže keď vystavujeme vyúčtovaciu faktúru tak deň poskytnutia služby je iný a tým pádom aj kurz a vznikajú tam také rozdiely ako napr. 1 euro +/- a to nám už nikto nevráti, nepoznáte niekto spôsb ako sa týmto rozdielom vyhnúť?
Ak ste prijali zálohu pred poskytnutím služby, tak dátum dodania je dátum prijatia zálohy. Žiaden KR vám nevzniká.
rommy
16.01.07,18:32
Ale my vystavujeme faktúry niekedy aj dva mesiace dopredu, napr. teraz v 12 mesiaci sme vystavili zálohu na pobyt od 28.1. - 2.2.07 , môžem dať na vyučtovaciu faktúru namiesto 2.2.07 dátum poskyt. služby 29.12. kedy nám prišla úhrada na účet?
plavčík
16.01.07,18:43
Vyúčtovaciu fa.... = daňový doklad MUSÍŠ vyhotoviť s dátumom kedy Ti prišla úhrada ZF na účet.
rommy
16.01.07,18:47
Takto my vystavujeme najprv zálohovú faktúru nedaňový doklad o ktorej neúčtujeme, keď nám prídu peniaze na účet, tak vystavíme zálohovú faktúru - daňový doklad, ktorú zaúčtujeme a potom vystavujeme ešte vyúčtovaciu faktúru kde je dátum poskyt. služby posledný deň pobytu je to tak zle?
plavčík
16.01.07,18:49
Takto my vystavujeme najprv zálohovú faktúru nedaňový doklad o ktorej neúčtujeme, keď nám prídu peniaze na účet, tak vystavíme zálohovú faktúru - daňový doklad, ktorú zaúčtujeme a potom vystavujeme ešte vyúčtovaciu faktúru kde je dátum poskyt. služby posledný deň pobytu je to tak zle?


NEROZUMIEM....zálohovú faktúru-daňový doklad???
Veď zálohová fa. nie je predsa daňový doklad.

Môžete akurát vystaviť daňový doklad k prijatej zálohe a potom vystaviť "vyúčtovaciu " faktúru, kde odrátate daňový doklad .
rommy
16.01.07,18:57
NEROZUMIEM....zálohovú faktúru-daňový doklad???
Veď zálohová fa. nie je predsa daňový doklad.

Môžete akurát vystaviť daňový doklad k prijatej zálohe a potom vystaviť "vyúčtovaciu " faktúru, kde odrátate daňový doklad .


Presne tak, zle som sa vyjadrila. Takže môže to byť tak že na vyúčtovaciu faktúru v ktorej odrátam daňový doklad dám dátum poskytnutia služby aj vo februári 29.12. deň prijatia platby? To mi nejako nesedí...
plavčík
16.01.07,19:06
No máš tu vlastne 3 fa
1/ zálohovú napr. na 10 EUR
-tú ti uhradia napr. 29.12.2006
2/ vystavíš daňový doklad k prijatej zálohe s dátumom prijatia platby čiže 29.12.2006 a sumou 10 EUR a kurzom NBS v tento deň...napr.37,20 sk/EUR

3/ vystavíš vyúčtovaciu fa v tom období kedy dodáš poslednú službu... napr. 22.2.2007 na napríklad 20 EUR s kurzom z 22.2.2007 od ktorej odpočítaš tých 10 eur. čiže budeš mať asi takýto zápis:

......cena celkom 20 EUR / kurz NBS z 22.2.2007/
......odpočítaná záloha 10 EUR
----------------------------------------
K úhrade celkom 10 EUR / kurz NBS z dátumom 22.2.2007/

Teda ja by som to asi tak spravil a kurzový rozdiel by mi vznikol iba z úhrady čo mi príde za túto " vyúčtovaciu" fa. Napríklad mi ju klient zaplatí 1.3.2007 tak tých 10 EUR/ doplatok/ musím zaúčtovať kurzom z 1.3.2007
rommy
16.01.07,19:15
Presne tak to u nás prebieha, ale väčšinou sa nám stáva, že záloha je napr. 1500,-SKK=40EUR a vyúčtovacia faktúra je na tú istú sumu1500,-SKK, ale 22.2. je kurz iný a suma prepočítaná týmto kurzom je napr. 41EUR to jedno euro mi asi ťažko vrátia a ja sa chcem týmto malinkým rozdielom vyhnúť, len neviem či sa to dá.....
plavčík
16.01.07,19:19
Kurzovým rozdielom sa úplne nevyhneš pri úhrade vyúčtovacej faktúry. Ale kurzové rozdiely nie sú také strašné. Dokonca teraz keď ide EURO dole máš vlastne kurzové zisky.
rommy
16.01.07,19:37
Mne by ani tak nevadili ako vadia konateľovi, ktorý ich má na starosti a vystavuje ich... Jaj jaj ďakujem veľmi pekne v utvrdení môjho názoru, že to inak nejde a ďakujem za trpezlivosť;)
nika.sum
17.01.07,07:16
Ahojte poradaci

mam problem a dufam ze ho spravne vysvetlim.
Klient dostal od slovenskeho dodavatela (nie platcu DPH) fakturu za sluzby v 11/06 v hlavicke je pisane FA- danovy doklad a v texte zalohova faktura na 40000,. SKK, v 12/06 dostal fakturu kde v texte je Faktura za sluzby podla obj. 4400,- EUR a odpocitana zalohova faktura,kt. bola uhradena 40000,- SKK. Akosi tam nenapisal kolko treba este uhradit. A ja neviem co s tym. Ako to zauctovat? Je spravne ked je vo fakture pisane v texte zalohova faktura, ved zalohova faktura nie je danovy doklad.
Asi by bolo treba vratit fakturu nech to opravia. Co by mali urobit? Sumu v EUR k datumu vystavenia preratat na SKK a odpocitat zalohu a znovu dat zostatkovu sumu do EUR? Obe firmy su slovenske a uhrada je robena v SKK. (neviem preco to komplikuju)
Tweety
17.01.07,08:10
Ahojte poradaci

mam problem a dufam ze ho spravne vysvetlim.
Klient dostal od slovenskeho dodavatela (nie platcu DPH) fakturu za sluzby v 11/06 v hlavicke je pisane FA- danovy doklad a v texte zalohova faktura na 40000,. SKK, v 12/06 dostal fakturu kde v texte je Faktura za sluzby podla obj. 4400,- EUR a odpocitana zalohova faktura,kt. bola uhradena 40000,- SKK. Akosi tam nenapisal kolko treba este uhradit. A ja neviem co s tym. Ako to zauctovat? Je spravne ked je vo fakture pisane v texte zalohova faktura, ved zalohova faktura nie je danovy doklad.
Asi by bolo treba vratit fakturu nech to opravia. Co by mali urobit? Sumu v EUR k datumu vystavenia preratat na SKK a odpocitat zalohu a znovu dat zostatkovu sumu do EUR? Obe firmy su slovenske a uhrada je robena v SKK. (neviem preco to komplikuju)
Ak ste sa dohodli na platbe v SKK, tak by som fa 4400 EUR prepočítala kurzom na SKK, odpočítala zaplatenú zálohu v SKK s rozdiel doplatila v SKK.
nika.sum
17.01.07,09:07
Treba to prepocitat kurzom k datumu vystavenia faktury, ked ide o sluzby a faktura je vlastne aj dnom dodania?
martinius
18.01.07,08:28
Presne tak to u nás prebieha, ale väčšinou sa nám stáva, že záloha je napr. 1500,-SKK=40EUR a vyúčtovacia faktúra je na tú istú sumu1500,-SKK, ale 22.2. je kurz iný a suma prepočítaná týmto kurzom je napr. 41EUR to jedno euro mi asi ťažko vrátia a ja sa chcem týmto malinkým rozdielom vyhnúť, len neviem či sa to dá.....

Ja neviem,prečo s tým robíte také problémy....vystavte faktúru buď len v SKK,tým pádom nech zahraniční platia v SKK alebo vystavujte v EUR a potom znášajte kurzové rozdiely.Lebo to jedno euro hore dole čo spomínaš,to je čistý chaos,čo chceš dať kurzový rozdiel v euro?Však ten musíš zaúčtovať v SKK,lebo v tej vedieš účtovníctvo.