mackova
17.01.07,11:41
chcem sa spýtať na takýto prípad: Pani poberá rodičovský príspevok, okrem toho má príjem z nájomného 140 000,- Sk.
Môže si uplatniť 40 % výdavky a nezd. časť na celý rok?
má dve deti, otca nemajú, môže si uplatniť daň. bonus?
Ak si chce uplatniť % výdavky v roku 2006 je to 40 %?
mackova
18.01.07,19:11
Nemomohol by mi niekto pomôcť?
Orsz
18.01.07,19:22
chcem sa spýtať na takýto prípad: Pani poberá rodičovský príspevok, okrem toho má príjem z nájomného 140 000,- Sk.
Môže si uplatniť 40 % výdavky a nezd. časť na celý rok?
má dve deti, otca nemajú, môže si uplatniť daň. bonus?
Ak si chce uplatniť % výdavky v roku 2006 je to 40 %?

Ak má príjem z prenájmu - môže si k nemu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%. A tiež má nárok na nezdaniteľnú čiastku - celú - pretože rodičovský príspevok sa na tieto účely nepovažuje za príjem, ale štátnu dávku. Čo sa týka daňového bonusu - tiež si môže uplatniť vo výške 6480,-Sk - podľa §33 zákona o dani z príjmov si môže uplatniť DB fyzická osoba, ktorá dosahuje príjem zo závislej činnosti podľa §5 alebo podľa §6 (z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a prenájmu) a výkázala základ dane v zdaňovacom obdobií (teda rok 2006) aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy.
Muška
18.01.07,20:08
A ešte doplním, že ak prenajímaš nehnuteľnosť podľa § 6 odst. 3, môžeš uplatniť aj § 9
h) podľa § 6 ods. 3 apodľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,

To znamená, že do príjmu dáš príjem ponížený o 5-násobok životného minima, ale nesmieš zabudnúť vypočítať koľko je to percent z Tvojho celkového príjmu a o také isté percento ponížiš výdavky /či už zdokladované, alebo paušálne/
berta
20.01.07,12:36
Ako manželia mame ročny prijem z prenajmu bytu 56 000.- Sme spoluvlastnici a zamestnaní. Potom z toho prijmu platime energie. Ako bude vyzerať danove priznanie? Vdaka, vdaka....
Monika Kováčová
20.01.07,12:50
Ako manželia mame ročny prijem z prenajmu bytu 56 000.- Sme spoluvlastnici a zamestnaní. Potom z toho prijmu platime energie. Ako bude vyzerať danove priznanie? Vdaka, vdaka....

Bude mať 10 strán...
Muška
20.01.07,22:51
Ako manželia mame ročny prijem z prenajmu bytu 56 000.- Sme spoluvlastnici a zamestnaní. Potom z toho prijmu platime energie. Ako bude vyzerať danove priznanie? Vdaka, vdaka....

Keď som sa na Monike dosmiala :D, to sme už určite prepracované.

Takže Berta, rozdelíte si príjem na polovicu , čiže po 28.000,- Sk , o tejto sumu odpočítate 23650 Sk /dúfam, že je to správna suma/ to je oslobodná suma a do DP uvediete iba ten rozdiel.
Čiže každý si dáte do príjmu 4350,- Sk.

Výdavok musíte takým istým pomerom krátiť.

Čiže ak 23650 je 84,50 % zo sumy 28000,-, tak aj z výdavkov si musíte odpočítať 84,50 % a rozdiel dáte do výdavkov

Napr.
1.preukazateľné výdavky - účtovníctvo
Vaše skutočné výdavky boli 10000,- Sk
84,5 % zo sumy 10000 je 8450,- SK nemáte nárok
uplatníte si do výdavkov rozdiel 1550,- Sk. /t.j. 10000 - 8450/
Vaše priznanie bude príjem 4350 , výdaj 1550 - zdaniteľný príjem 2800,- Sk

2. paušálne výdavky
40 % zo sumy 28000,- je 11200,- /paušálne výdavky z celej sumy
84,5 % zo sumu 11200,- je 9464,- Sk nemáte nárok
uplatníte si do výdavkov rozdiel 1736,- Sk /t.j. 11200 - 9464/
Vaše priznanie bude príjem 4350, výdaj 1736 - zdaniteľný príjem 2614,- Sk

Dúfam, že som to dobre prepočítala ......opravte ma :)
martae
02.02.09,19:30
Dobrý večer, prosím poradiť v súvislosti so zdaňovaním prímu z prenájmu bytu. Byt vlastníme s mužom spoločne, nájomná zmluva je napísaná len na mňa. Je možné príjem z prenájmu rozdeliť na nás oboch alebo musím príjem z bytu zaradiť do DP len ja.
erika_H
23.02.09,19:13
Dobrý večer,chcela by som poprosiť o pomoc
prepočítavam výdavky na nájomné pomerom (od príjmu som odpočítala 5-násobok živ.minima a výdavky som prepočítala pomerom-jednalo sa o skutočné výdavky,nie o paušálne výdavky z prenájmu..)
Chcela by som sa však prosím opýtať - treba upraviť aj výkaz o príjmoch a výdavkoch,aby pasoval skutočne s daň.priznaním:confused:
erika_H
24.02.09,08:11
Dobrý večer,chcela by som poprosiť o pomoc
prepočítavam výdavky na nájomné pomerom (od príjmu som odpočítala 5-násobok živ.minima a výdavky som prepočítala pomerom-jednalo sa o skutočné výdavky,nie o paušálne výdavky z prenájmu..)
Chcela by som sa však prosím opýtať - treba upraviť aj výkaz o príjmoch a výdavkoch,aby pasoval skutočne s daň.priznaním:confused:
posúvam
Muška
24.02.09,08:20
Dobrý večer, prosím poradiť v súvislosti so zdaňovaním prímu z prenájmu bytu. Byt vlastníme s mužom spoločne, nájomná zmluva je napísaná len na mňa. Je možné príjem z prenájmu rozdeliť na nás oboch alebo musím príjem z bytu zaradiť do DP len ja.
Ak je byt v BSM manželov, tak je jedno na koho je napísaná zmluva.
Príjem z prenájmu majetku v BSM sa manželia dohodnú v akom pomere budú príjem deliť.
tzn. napr.
že Ty si môžeš dať 80 % a manžel 20 % z príjmu, ale tiež musíte v rovnakom pomere deliť aj výdavky /ak si uplatňujete skutočné výdavky/
erika_H
24.02.09,11:20
Dobrý večer,chcela by som poprosiť o pomoc
prepočítavam výdavky na nájomné pomerom (od príjmu som odpočítala 5-násobok živ.minima a výdavky som prepočítala pomerom-jednalo sa o skutočné výdavky,nie o paušálne výdavky z prenájmu..)
Chcela by som sa však prosím opýtať - treba upraviť aj výkaz o príjmoch a výdavkoch,aby pasoval skutočne s daň.priznaním:confused:
prosím pekne,ešte raz skúsim posunúť môj problém.. ak by sa našiel niekto,kto sa s týmto už stretol..? Veľmi mi pomôžete.Ďakujem moc
Muška
24.02.09,11:26
Ty si k § 6 odst. 3 vedieš riadne účtovníctvo???
Muška
24.02.09,11:30
veď stačí iba:
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
erika_H
24.02.09,11:55
veď stačí iba:
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

ide o to,že sa jedná o živnostníka,ktorý má okrem príjmov z prenájmu aj príjmy zo živnosti
takže sme to celý rok účtovali všetko
a nájom sme sledovali analyticky
a účtovali príjem - príjem za služby
a výdavky-na prevádzkovú réžiu analyticky..

teraz sme v daňovom prizn.upravili príjmy o 5-násobok životn.minima,pomerom sme upraviliaj výdavky
ale výkazy ostávajú pôvodné..
sú tam teda aj príjmy a výdavky z celej živnosti,vrátane príjmu a výdavkov z prenájmu..
lenže teraz výkazy nesedia s daňovým priznaním..:confused::(
Muška
24.02.09,12:01
Podľa mňa
Ak sú to príjmy z § 6 odst. 3 - tak by som ich odčlenila od živnosti.
erika_H
24.02.09,12:06
Podľa mňa
Ak sú to príjmy z § 6 odst. 3 - tak by som ich odčlenila od živnosti.

ja ich mám odčlenené od živnosti Muška..
iba sú účtované spolu
ale evidujem ich samostatne...

do daň.priznania uvediem do tabuľky č.1 do r.2 príjmy a výdavky IBA zo živnosti
a do r.10-iba príjmy a výdavky z prenájmu nehnuteľnosti...

Takže ty to myslíš tak,aby som ich ani do výkazov o majetku neuvádzala?
Muška
24.02.09,12:09
Takže ty to myslíš tak,aby som ich ani do výkazov o majetku neuvádzala?

Podľa mňa neuvádzať.
erika_H
24.02.09,12:12
Podľa mňa neuvádzať.

ale teraz,keď nad tým zas rozmýľlam,keďže boli celý rok 2008 účtované,tzn. sú evidované aj v stĺpcoch prev.réžia a príjem za poskytnuté služby
pri daňovej kontrole by to nebolo v poriadku
keďže by nesedeli stavy v peňažnom denníku s výkazom príjmoch a výdavkoch...:mee::confused:
Muška
24.02.09,12:37
Tak to uprav v uzávierkových operáciach.