ValMa
17.01.07,16:16
Prosím Vás o radu. Dnes sme mali daňovú kontrolu na DPH a našli mi v pokladni
pokladničný blok od inej firmy na kúpu materiálu na sumu 50 095,- Sk. Vôbec som si to v návale práce neuvedomila, že prekračuje povolený limit 50.000,- na uplatnenie DPH. Dostanem pokutu a doklad bude vyňatý z uplatnenia DPH. Toto je moja chyba, už sa nedá asi nič robiť. Materiál sme ďalej predali, mám pocit, že sme poškodení vickrát. Z predaného sme odviedli DPH, aj keď nárok na odpočet nemáme. Nedá sa s tým niečo robiť aby sme nemuseli odviesť DPH z predaného materiálu?
Chcem sa opýtať, môže firma vystaviť takýto doklad ktorý prevyšuje stanovenú hranicu?
endzi1
17.01.07,16:20
ahoj. ja som mala tiez taký prípad, dph sme si krátili koeficientom, ale pri danovej kontrole nám dorúbili celé dph. neurobili sme s tým nič, pretože nám bolo povedané, že je to naša chyba a mala tam byť priložená aj faktúra.
ekopo
17.01.07,16:33
Doporučujem s dôverou sa obrátiť na toho, kto blok vydal, a požiadať ho o vydanie dokladu /napr. dod.list/ ktorý bude spĺňať všetky náležitosti. Toto je povinný urobiť. Potom doklad môžete predložiť v rámci odvolania na DU.
Monika Kováčová
17.01.07,16:54
Určite by som vyjednávala, že vypýtam opis faktúry, ktorý som zapatrošila... Zajtra ho máte, vážené pani kontrolórky...
Viera.M.
17.01.07,16:55
Doporučujem s dôverou sa obrátiť na toho, kto blok vydal, a požiadať ho o vydanie dokladu /napr. dod.list/ ktorý bude spĺňať všetky náležitosti. Toto je povinný urobiť. Potom doklad môžete predložiť v rámci odvolania na DU.
Súhlasím s ekopo, ale dovoľujem si len doplniť, že doklad doporučujem predložiť kontrolórom v čase výkonu daňovej kontroly, t.j. kým nie je ukončená. Zápisnične...
ValMa
17.01.07,17:13
kontrolu dnes začali a hneď aj ukončili. Zápis napíšu dodatočne a zavolajú konateľa na podpis. Je dodací list aj keby mal náležitosti faktúry akou - takou náhradou faktúry, dalo by sa ním obhajovať?
skaspa
17.01.07,17:19
ja by som to zas tak ružovo nevidel (ako v iných daňových kontrolách, ktoré sú tu na porade rozoberané); ak by aj dodávateľ vystavil dodatočne faktúru, táto nebude v účtovníctve zaevidovaná (navyše takéto dodatočné vystavenie faktúry nie je úplne v súlade so zákonom, ale to už je iná téma), nemožno na ňu teda prihliadať, takúto dodatočne vystavenú faktúru nebude mať určite vo svojej evidencii ani dodávateľ; taktiež pochybujem, že by sa dodávateľ do toho púšťal a vystavoval by spätne faktúru, zbytočné problémy a navyše je to porušenie zákona a jasný pokus o podvod;
navyše sú tu skutočnosti, ktoré preukazujú, že ako dodávateľ tak aj odberateľ uplatňovali DPH z dokladu z registračnej pokladnice a nie z faktúry, evidencie a účtovníctvo nepustí a napr. aj keby doniesli na daňový úrad faktúru, čo odpovedia na otázku kde ju majú zaúčtovanú?
bohužial v tomto prípade ste si to mali skôr všimnúť, skutočný stav je taký, že ste si odpočítali DPH z dokladu, ktorý nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH a zbytočne by som nešpekuloval s dodatočnými vystavovaniami faktúr, za chyby sa bohužial platí :mad:
Viera.M.
17.01.07,17:19
kontrolu dnes začali a hneď aj ukončili. Zápis napíšu dodatočne a zavolajú konateľa na podpis. Je dodací list aj keby mal náležitosti faktúry akou - takou náhradou faktúry, dalo by sa ním obhajovať?
To si mala riadnu daňovú kontrolu DPH za určité zdaň. obdobie alebo kontrolu, ktorá končí zápisnicou o miestnom zisťovaní...
Trvala by som na uznaní a následnom predložení...Nedaj sa!!!
ValMa
17.01.07,17:58
bola to riadna daňová kontrola DPH za október 2006
Monika Kováčová
17.01.07,18:02
ja by som to zas tak ružovo nevidel (ako v iných daňových kontrolách, ktoré sú tu na porade rozoberané); ak by aj dodávateľ vystavil dodatočne faktúru, táto nebude v účtovníctve zaevidovaná (navyše takéto dodatočné vystavenie faktúry nie je úplne v súlade so zákonom, ale to už je iná téma), nemožno na ňu teda prihliadať, takúto dodatočne vystavenú faktúru nebude mať určite vo svojej evidencii ani dodávateľ; taktiež pochybujem, že by sa dodávateľ do toho púšťal a vystavoval by spätne faktúru, zbytočné problémy a navyše je to porušenie zákona a jasný pokus o podvod;
navyše sú tu skutočnosti, ktoré preukazujú, že ako dodávateľ tak aj odberateľ uplatňovali DPH z dokladu z registračnej pokladnice a nie z faktúry, evidencie a účtovníctvo nepustí a napr. aj keby doniesli na daňový úrad faktúru, čo odpovedia na otázku kde ju majú zaúčtovanú?
bohužial v tomto prípade ste si to mali skôr všimnúť, skutočný stav je taký, že ste si odpočítali DPH z dokladu, ktorý nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH a zbytočne by som nešpekuloval s dodatočnými vystavovaniami faktúr, za chyby sa bohužial platí :mad:
Nesúhlasím, faktúra rozumej v zmysle zákona o DPH, nie ako pohľadávka platená v hotovosti alebo prevodom!
Takáto faktúra sa neúčtuje v záväzkoch ani na účte dodávatelia! Je to len príloha k hotovostnej platbe z ERP, môže sa volať aj Dodací list aj Janko Hraško. Takže skapsa, nechceme porušiť zákon. Prílohou dokladu z ERP by bola faktúra, ktorá spĺňá náležitosti zákona o DPH.

A s tým podvodom si ma urazila, vieš?
Monika Kováčová
17.01.07,18:06
A keby si mi dala doklad z ERP na 10,- Sk a nebol by tam základ dane napríklad, tak by som ho buď hodila do koša, alebo by som od teba k nemu pýtala FAKTÚRU, milá skapsa. Tak ako som pýtala z TESCA faktúru ku každému nákupu a predstav si asi ich to už prestalo baviť, pretože základ dane už na bločkoch z ERP uvádzajú...
JankaO
17.01.07,18:08
kontrolu dnes začali a hneď aj ukončili. Zápis napíšu dodatočne a zavolajú konateľa na podpis. Je dodací list aj keby mal náležitosti faktúry akou - takou náhradou faktúry, dalo by sa ním obhajovať?

Ak obsahuje všetky náležitosti, ktoré sú uvedené v § 71 ZoDPH, tak áno. Okrem toho máte právo podľa § 15 odst. 5 písm. c zák č. 511/1992- Zákona o správe daní predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce Vaše tvrdenie. Daňová kontrola je ukončená dňom prerokovania protokolu, takže kým je čas, treba predložiť doklad - faktúru, podľa § 71.
skaspa
17.01.07,18:19
Nesúhlasím, faktúra rozumej v zmysle zákona o DPH, nie ako pohľadávka platená v hotovosti alebo prevodom!
Takáto faktúra sa neúčtuje v záväzkoch ani na účte dodávatelia! Je to len príloha k hotovostnej platbe z ERP, môže sa volať aj Dodací list aj Janko Hraško. Takže skapsa, nechceme porušiť zákon. Prílohou dokladu z ERP by bola faktúra, ktorá spĺňá náležitosti zákona o DPH.

A s tým podvodom si ma urazila, vieš? uraziť som nikoho nechcel, prepáč ak si to tak zobral
viem, že sa to nemusí volať faktúra, stačí keď to spĺňa náležitosti faktúry podľa zákona o DPH, môže sa to naozaj volať aj janko hraško (mi teraz berme, že to bude faktúra), ale uplatnil si DPH z nejakej prílohy k bločku z registračnej pokladnice alebo z bločku z registračnej pokladnice? je jasné, že to bolo z bločku a pokiaľ by ďalej aj niečo predkladali, tak ak by predložili dodací list mal by spĺňať náležitosti faktúry, aby bolo z neho možné odpočítať DPH a teraz odpočítam DPH z dodacieho listu (faktúry), alebo z bločku? Sám píšeš, že "faktúra rozumej v zmysle zákona o DPH, nie ako pohľadávka platená v hotovosti alebo prevodom!" čiže môže to byť aj bloček z ERP (čo je v tomto prípade), ak by to bol ten dodací list (faktúra) úhrada nebude zachytená cez ERP, ale hotovostne alebo prevodom.
Ako by aj mohol dodávateľ vystaviť dodací list (teda faktúru podľa zákona o DPH, aby bol prípustný odpočet aj pri sume nad 50 000 SK), keď už to všetko prebehlo na základe bločku z erp? Na tom dodacom liste by boli aj tak uvedené len tie skutočnosti, ktoré sú na bločku (čo sa týka názvu tovaru, množstva, ceny...). Išlo by sa teda na tú skutočnosť, že DPH bola uplatňovaná na základe faktúry a nie bločku z pokladne. Je možné hradiť faktúru cez registračnú pokladnicu??? neboli by to dva daňové doklady - faktúra a bloček z ERP
ináč nie som skapsa
Jana Acsová
17.01.07,18:25
Zároveň však nikde nie je napísané, že doklad z ERP nemôže obsahovať náležitosti navyše, t.j. tie o ktorých minimálne nepojednáva ZDPH a vyhláška ... skúste sa poradiť s daňovým poradcom ... doporučujem kroky vedúce k doplneniu náležitosti pôvodne vystavenej faktúry, ktorou je v tomto prípade doklad z ERP. Napr.vyjadrenie dodávateľa o doplnení náležitostí. T.j. netrvať na tom, že sa jedná o doklad vyhotovený ERP ... ale na tom, že sa jedná o doplnenie náležitostí pôvodne vystaveného dokladu.

Ak hovoríme o princípe DPH ... pridaná hodnota zdanenie ... právo na odpočítanie ... vecná stránka by mala prevážiť nad formálnou, samozrejme v prípade doplnenia predpísaných náležitostí faktúry.

Aj dodací list s náležitosťami a doklad z ERP ako doklad o úhrade v hotovosti sú bežne v praxi akceptované.

Máte teda dve možnosti ... Nejedná sa o podvod, ale o princíp ...
skaspa
17.01.07,18:38
podvodom som myslel spätné vystavovanie faktúr, nečakal som až taký nedatívny ohlas :o, ešte raz sa ospravedlňujem, ak som sa niekoho dotkol

a čo sa týka tých dokadov: Ak dodávateľ vystaví dodací list (s náležitosťami faktúry) som povinný z tohto dodacieho listu (faktúry) odviesť DPH - prvý daňový doklad, tento dodací list (faktúru) uhradím v hotovosti, ale dodávateľ mi nevypíše príjmový/výdavkový pokladničný doklad, ale dá mi bloček z ERP - druhý daňový doklad, som teraz povinný odviesť dvakrát DPH, keď mám dva daňové doklady, či nie? Ako by podnikateľ, ktorý by na úhradu faktúr vydával bločky z DPH, vyselektoval DPH z týchto dokladov? V knihe erp by v kolonke DPH potom dával túto sumu mínusom ako úhradu faktúr a že DPH bola štátu uhradená už pri vystavení faktúry?
Asmína
17.01.07,18:55
DÚ boli usmernené nasledovne:
Za faktúru sa doklad vyhotovený ERP považuje vtedy, ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, pričom tento doklad musí obsahovať údaje podľa § 71 ods. 2 zákona o DPH s výnimkou údaja podľa ods. 2 písm. b/ a jednotkovej ceny podľa ods. 2 písm. g/. V prípade, ak je doklad vyhotovený ERP a obsahuje všetky náležitosti uvedené v § 71 ods. 2 zákona o DPH vrátane údajov podľa ods.2 písm. b a jednotkovej ceny podľa ods. 2 písm. g, považuje sa za faktúru.
Ak platiteľ dane preukazuje odpočítanie dane dokladom z ERP, ktorý sa nepovažuje za faktúru, nemôže uplatniť odpočítanie dane. V takomto prípade môže platiteľ uplatniť odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane faktúru.
Jana Acsová
17.01.07,19:01
...a čo sa týka tých dokadov: Ak dodávateľ vystaví dodací list (s náležitosťami faktúry) som povinný z tohto dodacieho listu (faktúry) odviesť DPH - prvý daňový doklad, tento dodací list (faktúru) uhradím v hotovosti, ale dodávateľ mi nevypíše príjmový/výdavkový pokladničný doklad, ale dá mi bloček z ERP - druhý daňový doklad, som teraz povinný odviesť dvakrát DPH...Ak by sme boli dôsledný, tak vznik dańovej povinnosti sa viaže k dodaniu tovaru ... to nevzniká dvakrát a nemalo by sa viazať k formalitám spojeným s vystavením dokladov ... Ani jedna, ani druhá strana nezduplovala svoje povinnosti ani práva. Prečo? Lebo jej boli známe skutočnosti v čase v čase vzniku daňovej povinnosti. Tak by som doporučovala argumentovať po doplnení náležitostí, ktoré z dokladu z ERP nevyplynuli, lebo nemohli ...
Jana Acsová
17.01.07,19:03
Ak platiteľ dane preukazuje odpočítanie dane dokladom z ERP, ktorý sa nepovažuje za faktúru, nemôže uplatniť odpočítanie dane. V takomto prípade môže platiteľ uplatniť odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane faktúru.O.K. odpočítanie uplatníme z DL - doklad z ERP je doklad o úhrade za dodávku tovaru.

P.S.:
Okrem iného, stále v praxi takto fungujú dodávateľské firmy ... A to je fakt.
Jana Acsová
17.01.07,19:04
podvodom som myslel spätné vystavovanie faktúr, nečakal som až taký nedatívny ohlas :o, ešte raz sa ospravedlňujem, ak som sa niekoho dotkolNepredpokladám, že ste sa niekoho dotkli ... ale zmobilizovali ste Poradu .-) Nie je to po prvýkrát.
Monika Kováčová
17.01.07,19:06
Presne toto som mala na mysli vo svojom príspevku. Nepochopili sme sa so skaspa v základnej veci: zachytenie faktúry v účtovníctve, išlo by o "zdvojené tržby, DPH a aj úhrady v prípade VPD a PPD. Takže ja som navrhovala zadávateľke otázky len doplniť doklad z ERP o prílohu : faktúru v zmysle zákona o DPH.
Jana Acsová
17.01.07,19:09
Takže ja som navrhovala zadávateľke otázky len doplniť doklad z ERP o prílohu : faktúru v zmysle zákona o DPH.Nemôže ... príloha "faktúra" neexistuje. Buď bude trvať na doplnení náležistostí dokladu z ERP ... s tým istým číslom atď., alebo doklad z ERP bude dokladovať úhradu a napr. číslo faktúry. Iba spolu "jeden doklad" má podľa môjho názoru možnosť ...
Monika Kováčová
17.01.07,19:10
Ak dodávateľ vystaví dodací list (s náležitosťami faktúry) som povinný z tohto dodacieho listu (faktúry) odviesť DPH - prvý daňový doklad, tento dodací list (faktúru) uhradím v hotovosti, ale dodávateľ mi nevypíše príjmový/výdavkový pokladničný doklad, ale dá mi bloček z ERP - druhý daňový doklad, som teraz povinný odviesť dvakrát DPH, keď mám dva daňové doklady, či nie?

Na prvý pohľad zložité, ale tu je jednoduchá odpoveď. V súčasnosti sa používa termín faktúra, nie daňový doklad. A termín daňová povinnosť. To znamená, že keďže ERP nespĺňa náležitosti faktúry, dodávateľ vystaví faktúru, ktorá tieto náležitosti spĺňa, nezdvojuje DPH ani tržby. O faktúre neúčtuje. Nevzniká mu druhá daňová povinnosť.
Monika Kováčová
17.01.07,19:15
Nemôže ... príloha "faktúra" neexistuje. Buď bude trvať na doplnení náležistostí dokladu z ERP ... s tým istým číslom atď., alebo doklad z ERP bude dokladovať úhradu a napr. číslo faktúry. Iba spolu "jeden doklad" má podľa môjho názoru možnosť ...

Hovoríme o tom istom, mám pocit.
Jana Acsová
17.01.07,19:15
To znamená, že keďže ERP nespĺňa náležitosti faktúry...Spĺňa ... len nie je faktúrou podľa ZDPH, lebo prekračuje limit.

Preto doporučujem argumtovať tým, že doklad z ERP je dokladom o úhrade, ktorý dopĺňa náležitosti faktúry - v tomto prípade dodacieho listu.

Jedna dodávka, jedna faktúra - dodací list s doplnením dokladom z ERP. Napríklad.
Jana Acsová
17.01.07,19:18
Hovoríme o tom istom, mám pocit.Áno ... ale z praxe viem, že je to aj o slovíčkach, dôraze na odseku a ... interpunkcii. Niekedy ...
skaspa
17.01.07,19:36
Na prvý pohľad zložité, ale tu je jednoduchá odpoveď. V súčasnosti sa používa termín faktúra, nie daňový doklad. A termín daňová povinnosť. To znamená, že keďže ERP nespĺňa náležitosti faktúry, dodávateľ vystaví faktúru, ktorá tieto náležitosti spĺňa, nezdvojuje DPH ani tržby. O faktúre neúčtuje. Nevzniká mu druhá daňová povinnosť. ok, skúsim ešte jeden príklad s termínom faktúra, pri ktorom abstrahujem od 50 000 Sk pri bločku z ERP
dodávateľ vystaví doklad podľa § 71 ods. 2 na 40 000 Sk - klasická faktúra, pri ktorej je povinný odviesť štátu DPH
na druhý deň príde odberateľ a uhradí faktúru, dodávateľ mu však ako doklad o úhrade dá bloček z ERP - druhá faktúra podľa § 71 ods. 5, teraz si vyberiem, z ktorého dokladu odvediem DPH? mám dve faktúry na DPH, mal by som odviesť daň z každej faktúry


Ak by sme boli dôsledný, tak vznik dańovej povinnosti sa viaže k dodaniu tovaru ... to nevzniká dvakrát a nemalo by sa viazať k formalitám spojeným s vystavením dokladov ... Ani jedna, ani druhá strana nezduplovala svoje povinnosti ani práva. Prečo? Lebo jej boli známe skutočnosti v čase v čase vzniku daňovej povinnosti. Tak by som doporučovala argumentovať po doplnení náležitostí, ktoré z dokladu z ERP nevyplynuli, lebo nemohli ...
aj keď neplatiteľ DPH vystaví faktúru s DPH je povinný túto štátu odviesť a pritom nie je platiteľ DPH a tiež by sa to mohlo nazvať iba formalitou spojenou s vystavovaním dokladov
Jana Acsová
17.01.07,19:41
aj keď neplatiteľ DPH vystaví faktúru s DPH je povinný túto štátu odviesť a pritom nie je platiteľ DPH a tiež by sa to mohlo nazvať iba formalitou spojenou s vystavovaním dokladov:) :) :) skúsme začať takto :)

Pokračujeme: OK ... z jednej daňovej povinnosti ...bohužiaľ zákon ho viaže k splneniu si povinnosti v prípade, že na doklade daň uvedie. Ale že má byť k dodávke jeden doklad, resp.5 navzájom sa dopĺňajúcich dokladov, to mi nemôže prikázať, ani zakázať nikto...
Jana Acsová
17.01.07,19:43
aj keď neplatiteľ DPH vystaví faktúru...nikdy nevystaví faktúru, iba doklad, kde vyčísli DPH. Faktúra to nebude. neplatiteľ nem IČ DPH .-)
skaspa
17.01.07,19:58
§ 1 ods. 1 vyhlášky 5/1994 - o vedení tržieb ERP: Daňový subjekt,..., používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou, a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti...

podľa § 2 písm. c) vyhláške 55/1994 - o vedení tržieb ERP:
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie úhradou v hotovosti príjem peňazí v hotovosti, a to bankoviek a mincí platnej meny; za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky,
ak bola teda vystavená klasická faktúra podľa § 71 osd. 2 nemala jej úhrada byť zaevidovaná v ERP podľa citovaného ustanovenia, tam je rozpor s predpisom
Ak dodávateľ vystavil bloček z ERP deklaroval tým, že nevystavil inú faktúru.


nikdy nevystaví faktúru, iba doklad, kde vyčísli DPH. Faktúra to nebude. neplatiteľ nem IČ DPH .-) aj bloček z ERP je v tomto prípade (ak je vystavený nad 50000SK) iba doklad a nie faktúra, kontrolovaný podnikateľ teda nemá žiadnu faktúru podľa zákona o DPH, z ktorej by si mohol odpočítať DPH. Ak by následne vystavil dodávateľ faktúru a bloček z ERP by mal slúžiť iba ako doklad o úhrade, postupoval podľa mňa v rozpore s vyhláškou 55/1994 - lebo úhradu pohľadávky nemá "zachytávať" v ERP. Hrozí mu potom sankcia podľa § 35 ods. 12 zákona o správe daní a poplatkov
Jana Acsová
17.01.07,20:00
Ak dodávateľ vystavil bloček z ERP deklaroval tým, že nevystavil inú faktúru.Držíte sa zubami, nechatami .-) Ok. Možno zajtra. Ale je to bežná prax ... a isto nie zduplované dodávky tovaru. Ani spôsob vystavenie dokladu o príjme hotovosti nie je predpísaný. Ale to už nie je na Poradu :)
skaspa
18.01.07,06:58
Ale je to bežná prax ...
to ešte neznamená, že je to v súlade so zákonom; aj „zamestnávanie“ na živnosť je bežná prax...

To znamená, že keďže ERP nespĺňa náležitosti faktúry, dodávateľ vystaví faktúru, ktorá tieto náležitosti spĺňa, nezdvojuje DPH ani tržby. O faktúre neúčtuje. Nevzniká mu druhá daňová povinnosť.
jediná možnosť ako sa vyhnúť „neuznaniu“ odpočtu DPH z tohto bločku je preukázať daňovému úradu, že bloček z ERP je len úhradou faktúry a úhradou faktúry môže byť tento bloček len pri faktúre, pri ktorej vznikla pohľadávka a že DPH bola uplatnená nie z bločku, ale z faktúry a tu je problém:
ak by dodávateľ, teda pristúpil a vystavil by spätne faktúru, s tým, že bloček z ERP má byť len dokladom o úhrade a nie faktúrou (napr. nevedel, že je to v rozpore s vyhláškou 55/1994), nemohol by mať tento bloček zaúčtovaný ako príjem hotovosti/tržba a to zrejme bude mať takto zaúčtované ; navyše takto dodatočne vystavenú faktúru nebude mať nikde zachytenú – v účtovníctve, v evidencii – potom si myslím, že je vystavenie takejto faktúry úplne zbytočné a o ničom nenasvedčuje a aj pre daňovú kontrolu bude zrejmé, že táto faktúra bola účelovo spätne vystavená, ak o faktúre neúčtuje, nemôže z nej uplatniť ani DPH (či už na vstupe, alebo výstupe); ak by dodávateľ vystavil faktúru, vzniká mu pohľadávka a túto skutočnosť má mať zaúčtovanú v účtovníctve pohľadávka/výnos; ak potom odberateľ uhradí faktúru a dodávateľ z nevedomosti vystaví ako doklad o úhrade bloček z ERP bude to mať v účtovníctve stále zachytené ako úhradu pohľadávky príjem hotovosti/pohľadávka;
ale v našom prípade dodávateľ, keďže nevystavil žiadnu faktúru, nebude mať o žiadnych pohľadávkach účtované, bude mať účtované príjem hotovosti/výnos, toto je skutkový stav, ktorý len ťažko niekto spochybní;

Ale že má byť k dodávke jeden doklad, resp.5 navzájom sa dopĺňajúcich dokladov, to mi nemôže prikázať, ani zakázať nikto...
ale do nákladov, resp. pre účely odpočtu DPH bude podstatný len jeden doklad a aj účtovať budem len o jednom doklade a nie o piatich, aj podľa zákona o účtovníctve to bude len jeden účtovný prípad a nie päť; nejaké prílohy a doplňovania bločku z ERP vystaveného nad 50000 Sk, aby spĺňal náležitosti faktúry podľa zákona o DPH si neviem predstaviť, skutkový stav je taký, že si odpočítali DPH z bločku z ERP, ktorý nemožno považovať za faktúru, o čom určite svedčí účtovanie ako u odberateľa, tak aj u dodávateľa a z toho vyplýva, že si odberateľ uplatnil DPH z bločku z ERP, ktorý nespĺňa náležitosti faktúry pre účely odpočtu DPH;

Ani spôsob vystavenie dokladu o príjme hotovosti nie je predpísaný.
nie je, ale na úhradu pohľadávok sa nepoužíva ERP, takže bloček z ERP nemôže po správnosti byť ani považovaný za doklad o úhrade pohľadávky; a keby bol, ten čo zaevidoval úhradu pohľadávky cez ERP konal v rozpore s vyhláškou 55/1994;
Jana Acsová
18.01.07,07:01
Vau ...

Sme na Porade. Ja zdôrazňujem s čím sa skúsiť obhájiť, vy s čím môže prísť daňová kontrola.

Je to OK.
skaspa
18.01.07,07:09
Vau ...

Sme na Porade. Ja zdôrazňujem s čím sa skúsiť obhájiť, vy s čím môže prísť daňová kontrola.

Je to OK.
mimotemy ja som v zásade za to, že podnikateľ sa má brániť ako sa len dá; vo všetkých iných príspevkoch na porade týkajúcich sa daňových kontrol som radil v prospech podnikateľa, lebo som videl priestor na "obhájiteľnosť" resp. nesprávnosť postupu daňového úradu;
tu to vidím ináč, preto mám iný názor, je zbytočné sa snažiť, platiť daňových poradcov, ak je 99 % pravdepodobnosť, že neuspejem, je to pre mňa len stratu času a peňazí (za daňového poradcu); ale nech skúsi pýtajúci sa vyskúšať váš postup a napíše sem výsledok po kontrole, sám som zvedavý ako to dopadne; podľa mňa neuspeje a všetko tomu aj nasvedčuje
misolga
28.03.07,12:40
poprosím Vás o radu:mali sme daň.kontrolu na DPH rok 2005 kde vyrúbili dodatočným platobným výmerom daň vo výške 716,-Sk (neuznali DPH z faktúry Orange, nakoľko nebolo uvedené DIČ DPH kontrolovanej firmy).
Akým spôsobom túto sumu zaúčtujem v tomto roku :
-545/379 ako nedaňový náklad a musím podávať dodatočné daňové priznanie na daň z príjmov za rok 2005,2006 alebo 545/343.
misolga
28.03.07,19:25
Ľudkovia, kto máte skúsenosti poradte mi prosím..
misolga
12.04.07,07:09
Skúsim ešte raz:
-daň.úrad po kontrole DPH za rok 2005 dodatočne vyrubil daň vo výške 716,-Sk (neuznal DPH na fa od Orange ).Sumu v roku 2007 vo výške 716,-Sk zaúčtujem ako nedaň.náklad 538/343, za rok 2005 nemusím podávať dodatočné daň.priznanie na daň z príjmov PO. Správne?
Dopĺňam ešte: úhrada rozdielu dane vyrúbenej daň.úradom 716,- Sk 343/221
Monika Kováčová
12.04.07,07:12
Zaujímalo by to aj mňa, pretože stále mi na 343 visí tiež cca 700 Sk...:mad:
emgeton
12.04.07,07:43
Skúsim ešte raz:
-daň.úrad po kontrole DPH za rok 2005 dodatočne vyrubil daň vo výške 716,-Sk (neuznal DPH na fa od Orange ).Sumu v roku 2007 vo výške 716,-Sk zaúčtujem ako nedaň.náklad 538/343, za rok 2005 nemusím podávať dodatočné daň.priznanie na daň z príjmov PO. Správne?
Dopĺňam ešte: úhrada rozdielu dane vyrúbenej daň.úradom 716,- Sk 343/221



Z tohoto dôvodu nemusíte podávať DDP k DzP PO, nakoľko vám nevzniká povinnosť podať DDP.

§ 39 zák.511/92 Zz.
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie

.............

(2) Ak zistí daňový subjekt, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné priznanie alebo hlásenie. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.

(3) Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

..........
emgeton
12.04.07,07:44
Zaujímalo by to aj mňa, pretože stále mi na 343 visí tiež cca 700 Sk...:mad:

Z akého dôvodu???????
Monika Kováčová
12.04.07,07:45
Z akého dôvodu???????

Z dôvodu: predpis 343.8 - odpočet DPH 1000,- Sk
vrátenie DPH správcom: 300,- Sk (po kontrole neuznali 700,- Sk)...
Monika Kováčová
12.04.07,07:47
Nemáme problém ohľadne podávania opravných a dodatočných DP. Problém a otázka je " Sumu v roku 2007 vo výške 716,-Sk zaúčtujem ako nedaň.náklad 538/343, za rok 2005 nemusím podávať dodatočné daň.priznanie na daň z príjmov PO. Správne?"

T.j. účtovanie.
sta
12.04.07,07:51
Nemáme problém ohľadne podávania opravných a dodatočných DP. Problém a otázka je " Sumu v roku 2007 vo výške 716,-Sk zaúčtujem ako nedaň.náklad 538/343, za rok 2005 nemusím podávať dodatočné daň.priznanie na daň z príjmov PO. Správne?"

T.j. účtovanie.


Účtovanie je správne. Dodatočne vyrubená daň sa účtuje 538/343. Ak Vám DÚ uloží aj pokutu za porušenie daňových predpisov, to zaúčtujete ako 545/379 ;)
misolga
12.04.07,07:58
ďakujem za odpovede, tých daň.priznaní bolo tohto roku dosť a keď som si predstavila že ešte možno jedno dodatočné daňové:eek:...
emgeton
12.04.07,08:03
Nemáme problém ohľadne podávania opravných a dodatočných DP. Problém a otázka je " Sumu v roku 2007 vo výške 716,-Sk zaúčtujem ako nedaň.náklad 538/343, za rok 2005 nemusím podávať dodatočné daň.priznanie na daň z príjmov PO. Správne?"

T.j. účtovanie.


Podať DDP ste povinní, pokiaľ sa zvýši daňová povinnosť. A tá sa nezvýši.
Nárok na odpočet nebol uznaný kvôli neúplnosti dokladu (nespĺňal náležitosti fa, v takomto prípade je DPH z takého dokladu nedaňovým nákladom).

V prípade, že by bol odpočet neuznaný z dôvodu napr. pri §49/7a,b, - takáto DPH by bola v 2005 daňovo uznaným nákladom. Ak by sa jednalo o zaujímavú čiastku, podal by som DDP.

K účtovaniu - správne.
Laura1
12.07.07,09:14
Zdravím Vás,
chcela by som sa Vás opýtať, k e d y u r č i t e chodia z DÚ na kontrolu?Pokiaľ viem, vtedy, ak máme odpočet dph.
Ako je to v prípade, keď v:
1.Q sme mali daňovú povinnosť + 20.000,-
2.Q odpočet - 5.000,-
3.Q odpočet - 5.000,-
4.Q povinnosť - + 10.000,-
Za celý rok je to + 20.000,-.
T.j. môžem mať jeden mesiac odpočet, ale celkovo vykazujeme povinnosť.
Ďakujem za odpoveď.
Laura
Monika Kováčová
12.07.07,09:18
Zdravím Vás,
chcela by som sa Vás opýtať, k e d y u r č i t e chodia z DÚ na kontrolu?Pokiaľ viem, vtedy, ak máme odpočet dph.

Laura

no určite nemáš pravdu... to tvrdím zodpovedne z vlastných skúseností...
Laura1
12.07.07,09:20
Ako myslíš? Nechodí kontrola automaticky alebo aspoň prevažne do firiem, kde majú odpočet dph?
Monika Kováčová
12.07.07,09:22
nie nechodí, a ty sa vôbec kvôli odpočtu netráp.... stalo sa, že ani pri 80-100-150 tis. odpočte kontrola nebola... na 700 tis. a 1,5 mil. sa ohlásili, ale kvôli 5000 môžeš kľudne spávať, naozaj.
Paula
12.07.07,09:27
Moja skúsenosť - do dvoch firiem prišla kontrola pri prvom odpočte pred 10-timi rokmi, odvtedy boli aj ďalšie odpočty (v každej asi 20 x za tú dobu) a kontrola žiadna.....to sa nedá generalizovať. Závisí aj od "daňovej disciplíny" subjektu. Ak je častým dlžníkom v prípade povinnosti (nielen DPH) , predpokladám, že si na neho aj častejšie posvietia.
Ajuška
12.07.07,19:22
....to sa nedá generalizovať. Závisí aj od "daňovej disciplíny" subjektu. Ak je častým dlžníkom v prípade povinnosti (nielen DPH) , predpokladám, že si na neho aj častejšie posvietia.

...mám pocit že aj opačná daňová disciplína je pre kontrolu zaujímavá:--- Začínajúci FO - v 02/06 - štvrťročný platiteľ... Prvá kontrola dva týždne po podaní daňového priznania /za II.Q 2006/ Záver - bez jedinej chybičky... Druhá kontrola dva týždne po podaní daňového priznania /za I.Q 2007/ Záver - bez jedinej chybičky...:rolleyes: DPH v nemalej sume zaplatené vždy včas... Tak neviem, asi dorobím DPH a teším sa na ďalšiu kontrolu... :eek: ...ale keď tam ozaj niet čo uplatniť na vstupe viac...
Johanka
12.07.07,19:41
Aký je kľúč pri kontrolách na DPH tiež netuším.
Zopár príkladov z praxe:
- daňový subjekt mal každé zdaňovacie obdobie daňovú povinnosť. Zrazu kontrola... keď som sa spýtala, prečo - vraj si ho vytypovala správkyňa, že ešte nemal žiadnu kontrolu....
- daňový subjekt - v sezóne daňová povinnosť, mimo sezóny nadmerné odpočty. Prišli preveriť jeden z najmenších nadmerných odpočtov - vraj nemajú na vratky, tak naťahujú čas kontrolami ....
- daňový subjekt , x-rokov každý mesiac pomerne vysoká daňová povinnosť, pri veľkej investícii zrazu nadmerný odpočet => okamžitá kontrola, ktorá sa ťahla 3/4 roka !!!, prerástla do kontrolu dane z príjmov - aj tak nič nenašli :) ...
abel
12.07.07,21:45
ak bola teda vystavená klasická faktúra podľa § 71 ods. 2 nemala jej úhrada byť zaevidovaná v ERP podľa citovaného ustanovenia, tam je rozpor s predpisom
Ak by následne vystavil dodávateľ faktúru a bloček z ERP by mal slúžiť iba ako doklad o úhrade, postupoval podľa mňa v rozpore s vyhláškou 55/1994 - lebo úhradu pohľadávky nemá "zachytávať" v ERP. Hrozí mu potom sankcia podľa § 35 ods. 12 zákona o správe daní a poplatkov

Našla som túto zaujímavú tému bohužiaľ až teraz, ale toto je presne to, s čím sa stretávam každý mesiac. Už to tu bolo niekedy riešené, ale neviem, či som sa vtedy dočítala až ku koncu.
Dodávateľ každú dekádu vystaví faktúru za odber tovaru - pekárenských výrobkov, a k tomu priloží doklad o jej úhrade z ERP. Vždy sa jedná o sumu cca 5000.- Sk. Pokiaľ je to za prvé dve dekády, ma to až tak netrápi, horšie je to pri tretej dekáde. Na faktúre mám dátum dodania služby napr. 30. 6. 2007 ( za obdobie 21.6.-30.6.) a k tomu pripnutý doklad z ERP s dátumom 2.7.2007. Už sa mi stalo, že klient mi takýto doklad odovzdá až v dokladoch za ten nasledujúci mesiac, v tomto prípade by to bolo až za júl.
Môžem mať aj ja nejaké nepríjemnosti z toho, ak si DPH uplatním až v nasledujúcom mesiaci ( pokiaľ oddelím doklad z ERP od faktúry, spĺňa mi všetky náležitosti ) alebo mám dodávateľa požiadať o zmenu vo vystavovaní dokladov ? Môžu mať za to vyššie spomínaný postih (Ak by následne vystavil dodávateľ faktúru a bloček z ERP by mal slúžiť iba ako doklad o úhrade, postupoval podľa mňa v rozpore s vyhláškou 55/1994 - lebo úhradu pohľadávky nemá "zachytávať" v ERP. Hrozí mu potom sankcia podľa § 35 ods. 12 zákona o správe daní a poplatkov) ?
ekopo
13.07.07,16:00
Našla som túto zaujímavú tému bohužiaľ až teraz, ale toto je presne to, s čím sa stretávam každý mesiac. Už to tu bolo niekedy riešené, ale neviem, či som sa vtedy dočítala až ku koncu.
Dodávateľ každú dekádu vystaví faktúru za odber tovaru - pekárenských výrobkov, a k tomu priloží doklad o jej úhrade z ERP. Vždy sa jedná o sumu cca 5000.- Sk. Pokiaľ je to za prvé dve dekády, ma to až tak netrápi, horšie je to pri tretej dekáde. Na faktúre mám dátum dodania služby napr. 30. 6. 2007 ( za obdobie 21.6.-30.6.) a k tomu pripnutý doklad z ERP s dátumom 2.7.2007. Už sa mi stalo, že klient mi takýto doklad odovzdá až v dokladoch za ten nasledujúci mesiac, v tomto prípade by to bolo až za júl.
Môžem mať aj ja nejaké nepríjemnosti z toho, ak si DPH uplatním až v nasledujúcom mesiaci ( pokiaľ oddelím doklad z ERP od faktúry, spĺňa mi všetky náležitosti ) alebo mám dodávateľa požiadať o zmenu vo vystavovaní dokladov ? Môžu mať za to vyššie spomínaný postih (Ak by následne vystavil dodávateľ faktúru a bloček z ERP by mal slúžiť iba ako doklad o úhrade, postupoval podľa mňa v rozpore s vyhláškou 55/1994 - lebo úhradu pohľadávky nemá "zachytávať" v ERP. Hrozí mu potom sankcia podľa § 35 ods. 12 zákona o správe daní a poplatkov) ?

Ak je predložený blok z ERP (bez FA) a spĺňa všetky náležitosti dańového dokladu pre odpočet DPH a je vystavený 2.7. tak odpočet DPH spadá do 7 mesiaca. Ale na základe FA mohol byť urobený odpočet aj v 6-tom mesiaci a blok by slúžil äteoreticky) ako doklad o prevzatí hotovosti. Je dôležité či aj FA spĺňa všetky náležitosti daňového dokladu. ERP sa v zmysle vyhlášky č 55/1994 § 1 používa na vedenie tržieb a nie na vedenie úhrad pohľadávky. Myslím, že sankcia môže byť uplatnená, pretože ERP bola používaná na iný účel. Neviem ako sa v tomto prípade "chovajú" GT obraty. Aj keď.............
abel
13.07.07,16:20
Ja tiež nerozumiem, akú má dodávateľská firma evidenciu, pretože ja akonáhle vystavím faktúru, hneď mi ju zapisuje aj do evidencie DPH. Na konci mesiaca potom ešte dám okrem vystavených faktúr tržbu z ERP podľa mesačnej uzávierky a tým pádom mám celú daň na výstupe. V ich prípade si myslím, že to majú uvedené 2x, alebo robia nejaké operácie, kde DPH z vystavených faktúr neberú do úvahy - nerozumiem tomu, možno majú už soft tak prispôsobený, aby to mali len raz, ale je to proti môjmu logickému chápaniu.
ekopo
13.07.07,16:25
DPH si robím takmer tak isto, len ja účtujem denné tržby a to sa mi ťahá do DPH. Má bloček aj FA všetky náležitosti? Nie je na FA uvedené "nedaňový doklad" ?
abel
16.07.07,19:53
Práve že som ju preštudovala zo všetkých strán, je absolútne v poriadku. Práve pred chvíľou som ju držala v ruke - dodanie tovaru 30.6.2007 podľa dodacích listov za 21.6.-30.6. a k tomu pripnutý doklad o úhrade z ERP zo dňa 2.7.2007 - tiež má všetky náležitosti.
Džanka
31.07.07,10:40
Dobrý deň, poraďáci.

Takže ak som urobila bloček z RP, ktorý presiahlo sumu 50 000.- Sk a následne k tomu som urobila aj faktúru (daň. doklad, má všetky náležitosti), je to zle?
Naša účtovná firma mi doporučila bloček vyrefundovať a k faktúre vystaviť PPD.

Ďakujem za odpoveď
Johanka
31.07.07,10:55
Neviem čo vyrefundovať - možno vystornovať ...
Žiadny predpis nezakazuje evidovať tržbu cez ERP pri jednotlivom nákupe väčšom ako 50 tis. Sk.

Zákon o DPH však považuje doklad z ERP za faktúru iba v prípade, že je na menej ako 50 tis. Sk. Ak ste "nablokovali" viac, je potrebné vystaviť faktúru s náležitosťami podľa § 71 ods.2. Na faktúru uvediete, že je to faktúra k dokladu z ERP číslo .... zo dňa ......

Tvoj postup bol správny, nie je dôvod stornovať doklad z ERP.
Džanka
31.07.07,11:08
Ďakujem.
Tušila som, že to bude tak, pretože ako veľkoobchod by sme možno museli stornovať bločky každý deň
DELCO
31.07.07,21:00
Dodávateľ je povinný vyhotoviť doklad v zmysle zákona o DPH. Vy ako platiteľ DPH ho o to požiadajte a predložte ho daňovému úradu do prejednania protokolu. Ak to nestihnete tak v rámci odvolania.
DELCO
31.07.07,21:11
Stále nerozumiem, čo a prečo chcete stornovať refundovať,... Blok z registračky je blok z registračky. Pre účely DPH je ho možné použiť iba do 50.tis. Ak túto sumu prekročíte, tak pre osoby podľa §71 musíte vyhotoviť faktúru. V tomto prípade sa faktúrou rozumie "dokument" v zmysle zákona o DPH a nie faktúrou na základe ktorej vzniká pohľadávka. O tejto DPHčkovej faktúre neúčtujete, len ju jednoducho s príslušnými náležitosťami podľa zákona o DPH vytlačíte a odovzdáte kupujúcemu. Táto povinnosť Vám vzniká pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou. Ak predávate "občanom" tak stačí doklad z ERP.
nina100
06.08.07,10:11
Tak dnes sa mi mobilom ohlásili danováci, ze by chceli I.Q.2007 prejsť... , tak mam dovolenku do piatku a potom sa im mám ozvať... tak uvidíme, mali sme nadmerný odpočet 200 tis. - tak si to prídu skontrolovať. A mám po dovolenke, hmmmm....
bv_alexandra
20.01.08,07:39
Obraciam sa na Vás s prosbou o názor resp. radu. Prebieha u nás daňová kontrola k DPH. Chcú nám dať pokutu za zle vystavené faktúry a tu je kameň úrazu. Ja som si až doteraz skutočne myslela že to vystavujeme správne a dokonca to niektoré firmy od nás tak vyžadovali, a pani daňovačky tvrdia že z hľadiska DPH je to nesprávne a keď sme sa ich opýtali ako by to malo byť tak mi pani povedala že nevie, ale proste z hľadiska DPH je to nesprávne. Tak teraz fakt neviem kto má pravdu a tu je konkrétny problém jedná sa o zálohu.
Fi podpísala zmluvu o dielo na vystavbu objektu kde je uvedená aj záloha na práce.
1. r. 2006 vystavená zálohová fa na 8mil Sk
2. r.2006 platba prišla - vystavená ostrá fa s vyčíslenou DPH, fi DPH odviedla DÚ
3.r. 2006 až 2007 firma faktúruje odberateľovi vykonané práce /neponižuje zálohu
4.r.2007,2008 firma faktúruje vykonané práce ale odpočítava čiastkovo aj zálohovú platbu, čiže fa sú nulové.
vystavená fa vyzerá takto: práce 1mil SK a DPH
odpočet zálohovej platby -1mil a - DPH
celková fakt. suma 0Sk a 0 DPH
no a toto tvrdia že sa nemá vystavovať faktúra ale že sme to mali urobiť nejako ináč napr. interne a aj svojmu odberateľovi nevystavovať fa ale interný doklad. Ja viem že odberateľ by mi v živote interný doklad neprevzal tak ako to vôbec má byť. Viete mi niekto pomôct v tom aby som v tom mala jasno? O týžden ideme spísať zápisnicu tak by som bola rada nato nachystaná. Vrelá vďaka.
PS: ešte jedná otázočka do koľkých dní zvykne Daňové riaditeľstvo odpovedať na podnety a otázky. Vďaka. :)
Milan Benka
20.01.08,13:40
Obraciam sa na Vás s prosbou o názor resp. radu. Prebieha u nás daňová kontrola k DPH. Chcú nám dať pokutu za zle vystavené faktúry a tu je kameň úrazu. Ja som si až doteraz skutočne myslela že to vystavujeme správne a dokonca to niektoré firmy od nás tak vyžadovali, a pani daňovačky tvrdia že z hľadiska DPH je to nesprávne a keď sme sa ich opýtali ako by to malo byť tak mi pani povedala že nevie, ale proste z hľadiska DPH je to nesprávne. Tak teraz fakt neviem kto má pravdu a tu je konkrétny problém jedná sa o zálohu.
Fi podpísala zmluvu o dielo na vystavbu objektu kde je uvedená aj záloha na práce.
1. r. 2006 vystavená zálohová fa na 8mil Sk
2. r.2006 platba prišla - vystavená ostrá fa s vyčíslenou DPH, fi DPH odviedla DÚ
3.r. 2006 až 2007 firma faktúruje odberateľovi vykonané práce /neponižuje zálohu
Prečo ste zálohu neponižovali ? Uhrádzali Vám tieto fa?
4.r.2007,2008 firma faktúruje vykonané práce ale odpočítava čiastkovo aj zálohovú platbu, čiže fa sú nulové.
Sú vystavené OK.
vystavená fa vyzerá takto: práce 1mil SK a DPH
odpočet zálohovej platby -1mil a - DPH
celková fakt. suma 0Sk a 0 DPH
OK
no a toto tvrdia že sa nemá vystavovať faktúra ale že sme to mali urobiť nejako ináč napr. interne a aj svojmu odberateľovi nevystavovať fa ale interný doklad. Ja viem že odberateľ by mi v živote interný doklad neprevzal tak ako to vôbec má byť. Viete mi niekto pomôct v tom aby som v tom mala jasno? O týžden ideme spísať zápisnicu tak by som bola rada nato nachystaná. Vrelá vďaka.
PS: ešte jedná otázočka do koľkých dní zvykne Daňové riaditeľstvo odpovedať na podnety a otázky. Vďaka. :)

Interný doklad, ako to vyplýva z názvu, slúži na vnútorné potreby účtovnej jednotky.

Nechal by som daňovníčky nech o dajú do protokolu svoj názor. Musia napísať, ktorý § zákona ste tým porušili.
Do vyjadrenia k protokolu dajte zapísať, že sa k nemu vyjadríte písomne v zákonnej lehote. Dajte vedieť o čo opierajú svoje tvrdenia. Mám za to, že ich nemajú o čo oprieť.
bv_alexandra
20.01.08,18:53
Prečo ste zálohu neponižovali ? Uhrádzali Vám tieto fa?
Pretože sme sa dohodli že zálohu budeme odpočítavať až ku koncu stavby
Áno uhrádzali nám ich.
Ja si tiež myslím že nemajú, o ktorý par. by sme sa príp. mohli my oprieť aby sme im dokázali že nemajú pravdu?
PS: ešte jedná otázočka do koľkých dní zvykne Daňové riaditeľstvo odpovedať na podnety a otázky. Vďaka. :)
evina
20.01.08,19:30
Obraciam sa na Vás s prosbou o názor resp. radu. Prebieha u nás daňová kontrola k DPH. Chcú nám dať pokutu za zle vystavené faktúry a tu je kameň úrazu. Ja som si až doteraz skutočne myslela že to vystavujeme správne a dokonca to niektoré firmy od nás tak vyžadovali, a pani daňovačky tvrdia že z hľadiska DPH je to nesprávne a keď sme sa ich opýtali ako by to malo byť tak mi pani povedala že nevie, ale proste z hľadiska DPH je to nesprávne. Tak teraz fakt neviem kto má pravdu a tu je konkrétny problém jedná sa o zálohu.
Fi podpísala zmluvu o dielo na vystavbu objektu kde je uvedená aj záloha na práce.
1. r. 2006 vystavená zálohová fa na 8mil Sk
2. r.2006 platba prišla - vystavená ostrá fa s vyčíslenou DPH, fi DPH odviedla DÚ
3.r. 2006 až 2007 firma faktúruje odberateľovi vykonané práce /neponižuje zálohu
4.r.2007,2008 firma faktúruje vykonané práce ale odpočítava čiastkovo aj zálohovú platbu, čiže fa sú nulové.
vystavená fa vyzerá takto: práce 1mil SK a DPH
odpočet zálohovej platby -1mil a - DPH
celková fakt. suma 0Sk a 0 DPH
no a toto tvrdia že sa nemá vystavovať faktúra ale že sme to mali urobiť nejako ináč napr. interne a aj svojmu odberateľovi nevystavovať fa ale interný doklad. Ja viem že odberateľ by mi v živote interný doklad neprevzal tak ako to vôbec má byť. Viete mi niekto pomôct v tom aby som v tom mala jasno? O týžden ideme spísať zápisnicu tak by som bola rada nato nachystaná. Vrelá vďaka.
PS: ešte jedná otázočka do koľkých dní zvykne Daňové riaditeľstvo odpovedať na podnety a otázky. Vďaka. :)
ten interný doklad zo strany DÚ nebude,m radšej komentovať,..
Mňa však trošku mýlia niektoré pojmy Tebou uvedené a môže sa stať, že to môže mať za následok iný pohľad.
V roku 2006 ste prijali platbu na základe zálohovej faktúry. Ty píšeš, že ste vystavili ostrú ....čo myslíš pod týmto pojmom, nakoľko väčšinou tak označujeme konečnú súhrnnú. To znamená, že niekde na konci by po dokončení tejto etapy mala byť vystavená konečná faktúra s odpočtom DPH- či tu nie je akýsi zádrhel..
Ak ste však na každé plnenie /čiastkové/ vystavovali faktúru a odvádzali DPH bez odpočtu zálohy neviem aké by tu mali mať námietky- DÚ dostal vlastne akoby dopredu DPH.

Principiálne odvod DPH sa musí vždy konať na základe faktúry
/za ktorú môže byť považovaná napr. aj Zmluva /a nie na základe nejakého interného dokladu.
Milan Benka
20.01.08,19:33
Pretože sme sa dohodli že zálohu budeme odpočítavať až ku koncu stavby
Áno uhrádzali nám ich.
Ja si tiež myslím že nemajú, o ktorý par. by sme sa príp. mohli my oprieť aby sme im dokázali že nemajú pravdu?
PS: ešte jedná otázočka do koľkých dní zvykne Daňové riaditeľstvo odpovedať na podnety a otázky. Vďaka. :)

Napr. §19/1, §71, ťažko mi je predpokladať, o čo chcú oprieť svoj názor.

Mailom som mal odpoveď aj do 7 dní, písomne som už čakal aj viac ako mesiac.
bv_alexandra
21.01.08,08:35
ten interný doklad zo strany DÚ nebude,m radšej komentovať,..
Mňa však trošku mýlia niektoré pojmy Tebou uvedené a môže sa stať, že to môže mať za následok iný pohľad.
V roku 2006 ste prijali platbu na základe zálohovej faktúry. Ty píšeš, že ste vystavili ostrú ....čo myslíš pod týmto pojmom, nakoľko väčšinou tak označujeme konečnú súhrnnú. To znamená, že niekde na konci by po dokončení tejto etapy mala byť vystavená konečná faktúra s odpočtom DPH- či tu nie je akýsi zádrhel..
Ak ste však na každé plnenie /čiastkové/ vystavovali faktúru a odvádzali DPH bez odpočtu zálohy neviem aké by tu mali mať námietky- DÚ dostal vlastne akoby dopredu DPH.

Principiálne odvod DPH sa musí vždy konať na základe faktúry
/za ktorú môže byť považovaná napr. aj Zmluva /a nie na základe nejakého interného dokladu.
Skúsim to teda ešte raz popísať:
1.zálohová fa na sumu 8215000,- SK
2. na základe prijatej platby vystavená vyúčtovacia/ja tomu hovorím ostrá/ fa s vyčíslenou dph fa vyzerala takto:
- zálohová fa č. X suma 6903361,- DPH 1311639,- spolu 8215000,-SK
- prijatá platba k zálohovej fa -8215000,-SK DPH-0,-Sk spolu -8215000 Sk
- k úhrade nula.
3. firma vykonáva práce a faktúruje mesačne podľa zmluvy tieto vykonané práce a materiál. Zálohu neponižuje pretože tá sa bude ponižovať až ku koncu stavby.
fa vyzerajú:
- práce dľa súpisu prác 1000000SK DPH 119000SK Spolu 1119000,-SK
k úhrade 1119000,-Sk
4. Stavba sa blíži ku koncu a tak začíname ponižovať fa
faktúry vyzerajú takto:
práce dľa vykonaných prác 1000000,-SK 119000,,-Sk Spolu 1119000,-SK
odpočet zálohovej platby -1000000,-Sk -119000,-SK SPolu-1119000,-SK
k úhrade 0,-SK
evina
21.01.08,08:51
Skúsim to teda ešte raz popísať:
1.zálohová fa na sumu 8215000,- SK
2. na základe prijatej platby vystavená vyúčtovacia/ja tomu hovorím ostrá/ fa s vyčíslenou dph fa vyzerala takto:
- zálohová fa č. X suma 6903361,- DPH 1311639,- spolu 8215000,-SK
- prijatá platba k zálohovej fa -8215000,-SK DPH-0,-Sk spolu -8215000 Sk
- k úhrade nula.
3. firma vykonáva práce a faktúruje mesačne podľa zmluvy tieto vykonané práce a materiál. Zálohu neponižuje pretože tá sa bude ponižovať až ku koncu stavby.
fa vyzerajú:
- práce dľa súpisu prác 1000000SK DPH 119000SK Spolu 1119000,-SK
k úhrade 1119000,-Sk
4. Stavba sa blíži ku koncu a tak začíname ponižovať fa
faktúry vyzerajú takto:
práce dľa vykonaných prác 1000000,-SK 119000,,-Sk Spolu 1119000,-SK
odpočet zálohovej platby -1000000,-Sk -119000,-SK SPolu-1119000,-SK
k úhrade 0,-SK

Na faktúre k prijatej platbe /už samotný názov tomu napovedá/, ste nemali uviesť odpočet zálohy. Täú platbu ste už prijali a je jasné, že k úhrade je nula o.i.
Tu si mala mať zaúčtované 221/324 8 125 OOO.
Faktúru , ktorú si vystavila na základe platby máš len pre účely DPH. Mohla by som povedať, že vy ste tam odpočítali zálohu /i keď bez rozpisu DPH/, ktorú potom znova odpočítavate až na druhý rok a DÚ pri spôsobe fakturácie (nevidela som tie doklady a aby nebol tu problém/ - potom ďalej konečné faktúry, ktoré boli zrejme na základe dokončenia čiastkových prác, a potom zas ďalej faktúry berúce do úvahy odpočet zálohy spred dvoch rokov..... môže mať pocit chaosu.
Ten odpočet zálohy na zálohovej faktúre považujem za formálnu chybu /aj keď formálna chyba na doklade môže mať zlé následky/, spôsob odpočtu zálohy za nie celkom štandardný - ale prosím - myslím si však, že DPH ste odviedli správne, ak ste odviedli:
-celú DPH z faktúry na základe prijatej platby
- celú DPH z faktúr, kde ste nevykonali odpočet zálohy
- rozdiel z DPH -t.j. vlastne žiadnu DPH z faktúr s odpočtom zálohy.

Podotýkam, že bez znalosti Zmluvy - či ste vôbec mali takto fakturovať musíte brať s rezervou.
Samozrejme ak budete vedieť presný problém, ktorý v tom DÚ vidí, ozrejmí sa i nám viac...Oni Vám musia povedať porušenie § presne ako bolo spomínané vyššie a hneď to bude jasnejšie... Nepovažujú prvú faktúru aj oni za ostrú???

Samozrejme vysporiadanie DPH sa v žiadnom prípade nemôže vykonávať na základe interného dokladu-len tu mi to troška zaváňa tým, že im sa práve môže zdať nesúlad medzi
Zmluvou a fakturáciou....
bv_alexandra
21.01.08,09:56
Ďakujem za odpovede, a k tej DPH áno odviedli sme ju tak ako sa pýtate.;)