lili5
18.01.07,09:29
Dobrý deň,
máme s.r.o., na firmu máme prihlásené 1 auto. Viem zhruba čo by malo byť na cesťáku z rozprávania, ale prosím vás je niekto ochotný poslať mi na ukážku už vyplnený cesťák tu z tuzemska a cesťak z pracovnej cesty do zahraničia?
Myslím, že keďže máme auto na firmu písané, neuplatňuje sa 6,20/km, to je iba pri súkromnom aute... alebo sa mýlim? Nemám s tým vôbec skúsenosti.
Neviem čo všetko si možem uplatniť do nákladov v prípade auta v majetku, v prípade súkromného auta používaného na podnikania, alebo v prípade ak si prenajímam auto...
Ďakujem Vám vopred.
mysimis
18.01.07,08:59
Dobrý deň,
máme s.r.o., na firmu máme prihlásené 1 auto. Viem zhruba čo by malo byť na cesťáku z rozprávania, ale prosím vás je niekto ochotný poslať mi na ukážku už vyplnený cesťák tu z tuzemska a cesťak z pracovnej cesty do zahraničia?
Myslím, že keďže máme auto na firmu písané, neuplatňuje sa 6,20/km, to je iba pri súkromnom aute... alebo sa mýlim? Nemám s tým vôbec skúsenosti.
Neviem čo všetko si možem uplatniť do nákladov v prípade auta v majetku, v prípade súkromného auta používaného na podnikania, alebo v prípade ak si prenajímam auto...
Ďakujem Vám vopred.

Keď je auto zaradené v majetku firmy tak si vedieš knihu jázd. V tomto prípade si môžeš dávať do nákladov napr. opravu vozidla, nákup pneumatík, náhradných dielov, spotrebu PHM. V prípade súkromného vozidla sa účtuje 6,20 Sk + spotreba PHM za km /tu si neúčtuješ ostatné náklady/.
Tica
18.01.07,11:11
Súhlasím s Miškou, pri aute zaradenom do majetku firmy sa dávajú do nákladov všetky výdaje na auto- poistné, cestná daň,opravy,parkovné,umytie auta,PHM. Ide len o to, či sa auto nepoužíva aj na súkromné účely, vtedy by sa musela z nákladov odrátať pomerná čiastka v takom pomere, v akom by boli súkromné km k firemným.
Náhradu 6,20 si účtujú iba zamestnanci, ktorí použijú súkromné auto na služobnú cestu.
lili5
18.01.07,11:29
Súhlasím s Miškou, pri aute zaradenom do majetku firmy sa dávajú do nákladov všetky výdaje na auto- poistné, cestná daň,opravy,parkovné,umytie auta,PHM. Ide len o to, či sa auto nepoužíva aj na súkromné účely, vtedy by sa musela z nákladov odrátať pomerná čiastka v takom pomere, v akom by boli súkromné km k firemným.
Náhradu 6,20 si účtujú iba zamestnanci, ktorí použijú súkromné auto na služobnú cestu.

A ak sa používa aj na súkromné účely, tak ako to rozlíšim? na základe cesťákov? čiže dám si do nákladov len to čo si vyúčtujú ako pracovnú cestu? Som z toho jasná..:(
Ďakujem vám inak za odpoveď.
A prosím nájde sa niekto kto mi ukáže ako má vyzerať vyplnený cesťák?
Leontin
18.01.07,14:01
A ak sa používa aj na súkromné účely, tak ako to rozlíšim? na základe cesťákov? čiže dám si do nákladov len to čo si vyúčtujú ako pracovnú cestu? Som z toho jasná..:(
Ďakujem vám inak za odpoveď.
A prosím nájde sa niekto kto mi ukáže ako má vyzerať vyplnený cesťák?

Miska a Tica Ti napisali, ze ked mas to auto pisane na firmu (je zaradene v OM firmy), tak si mozes uplatnovat nan vsetky vydaje so suvisiace s prevadzkou takehoto vozidla (oprava v servise, nahradne diele, spotreba benzinu PHM a...), ale musis si viest evidenciu jazd. Kto z pracovnikov kam isiel, kolko najazdil a ucel cesty.
Ak si sa pytala vyuzitie auta na sukromne ucely, tak to vyzera takto. Ak pouzijes firemne auto na sukromne ucely, tak by si si mala v evidencii uviest, ze to bola sukromna cesta, pocet km a spotreba PHM. Toto su tym padom nedanove vydavky, nie je to naklad! (nevykonavas cinnost za dosiahnutim zisku)
A ak si sa pytala na tu nahradu 6,2Sk na KM, tak to sa robi len a len v tom pripade, ak Ty alebo zamestanec pouzijete pre firmene ucely svoje sukromne auto. Opakujem svoje, nie firemne! ( kde v TP si uvedena Ty sama, nie teta, mama, sused, svagor ci niekto iny!)

1/ Takze, ak na sukromnom aute si vybavujes veci, je to pre teba vylet za svoje peniaze.
2/ Ak na sukromnom aute vybavujes firemne veci, je to pre firmu naklad 6,2SkxKM
3/ Ak na firmnom aute si vybavujes sukromne veci, tiez je to pre teba vylet a za svoje peniaze, ktore by si mala zapatit firme. Ak ti to auto firma pozicala len tak, tak si nemoze uplatnit vydavky, lebo si neplnila ucel (firemnu cestu)
4/ Ak na firemnom aute vybavuujes firmene veci, tak si vedies knihu jazd, ako som uz pisal.

Urcite ma niekto este doplni, ale v podstate a na vyvetlenie to je myslim takto.
skaspa
18.01.07,14:22
ak auto zaradené v obchodnom majektu využívaš aj na súkromné účely pomerne krátiš náklady na toto auto - napr. ak najazdíš 300 km na podnikateľské účely a 100 km súkromne pri ročnom odpise 100 000 Sk bude daňovo neuznaných 25 % zo 100 000 Sk, čiže 25 000 Sk, z dôvodu, že odpis vo výške 100 000 Sk nemožno považovať za výdavok na zabezbepečenie,udržanie a dosahovanie príjmov v celej výške, lebo v 25 % nebol odpisovaný majetok využívaný na podnikanie
Gabi03
18.01.07,14:30
Akým kurzom sa prepočítavajú náhrady za zahraničnú pracovnú cestu vyplácané v SKK? Dňa pracovnej cesty alebo skôr vyúčtovania?

Ako je to s náhradou PHM pri súkromnom vozidle, ak bol PHM nakupované aj v tuzemsku aj v zahraničí. Počíta sa to klasicky, priemer....?

Môže sa do cestovných náhrad dať aj diaľničný poplatok pre súkromné auto ZCa (v zahraničí, ročná)?
liba2
18.01.07,14:59
Akým kurzom sa prepočítavajú náhrady za zahraničnú pracovnú cestu vyplácané v SKK? Dňa pracovnej cesty alebo skôr vyúčtovania?

Ako je to s náhradou PHM pri súkromnom vozidle, ak bol PHM nakupované aj v tuzemsku aj v zahraničí. Počíta sa to klasicky, priemer....?

Môže sa do cestovných náhrad dať aj diaľničný poplatok pre súkromné auto ZCa (v zahraničí, ročná)?
Máš veľa rôznorodých otázok, všetko je už na porade napísané , ak nechceš vyhľadávať, tak najjednoduchšie je si to prečítať v zákone o CN - viď link. Inak je na prvej strane porady vľavo hore :)

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html