JSJP
21.01.07,18:57
Ahojte,

vo februári 2006 sme uzatvorili leasingovu zmluvu na tlačiarensky stroj. Vo februari som zaúčtovala leasing a zaradila tlačiarensky stroj do majetku a začala som ho mesiacom február odpisovať. V marci bola spísaná notárska zápisnica . Za notársku zápisnicu sme zaplatili 19 tis. Sk. Chcem sa opýtať na účtovanie nákladu na notársku zápisnicu, je to náklad súvisiasi s obstaraním leasingu, alebo je to bežný náklad, ktorý účtujem priamo do nákladov. Ak je to náklad súvisiaci s obstaraním leasingu, tak ako ho začnem odpisovať, ked majetok odpisujem už za mesiac február.
andrej_rv
21.01.07,21:00
Vo februari som zaúčtovala leasing a zaradila tlačiarensky stroj do majetku a začala som ho mesiacom február odpisovať. V marci bola spísaná notárska zápisnica . Za notársku zápisnicu sme zaplatili 19 tis. Sk. Chcem sa opýtať na účtovanie nákladu na notársku zápisnicu, je to náklad súvisiasi s obstaraním leasingu, alebo je to bežný náklad, ktorý účtujem priamo do nákladov. Chýba informácia, z akého dôvodu a za akým účelom bola spísaná notárska zápisnica. Pri obstaraní majetku formou finančného prenájmu to však nie je podstatné. V § 26 ods. 8 ZoDP sa totiž okrem iného jednoznačne uvádza:
"Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu...odpíše nájomca do výšky 100% hodnoty istiny ..výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu prenájmu, vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania"
Vy ste majetok zaradili do užívania vo februári, náklad na zápisnicu vznikol v marci.