PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Zdaňovacie obdobie 1 mesiac



Natka
22.01.07, 09:35
Prosím Vás, ak presiahneme vyšší obrat 10 000 000,- Sk za kalendárny rok, v akej lehote sa musíme na daňový úrad prehlásiť zo štvrťročného platcu DPH na mesačného. A je to naša povinnosť nahlásiť, alebo DÚ nás na to upozorní?

mysimis
22.01.07, 09:36
Nahlásiť to treba do 20-teho nasledujúceho mesiaca. DÚ neupozorňuje, je to Vaša povinnosť.

ALBO
22.01.07, 09:46
Prosím Vás, ak presiahneme vyšší obrat 10 000 000,- Sk za kalendárny rok, v akej lehote sa musíme na daňový úrad prehlásiť zo štvrťročného platcu DPH na mesačného. A je to naša povinnosť nahlásiť, alebo DÚ nás na to upozorní?

Zákon nehovorí, že máte niečo nahlasovať vo vašom prípade.Musíte však automaticky už podať priznanie za január...

mysimis
22.01.07, 09:53
Moja skúsenosť je, že pani správkyne vyžadujú písomné oznámenie, že od akého dátumu prechádzame na mesačného platiteľa DPH.

Natka
22.01.07, 09:55
Nahlásiť to treba do 20-teho nasledujúceho mesiaca. DÚ neupozorňuje, je to Vaša povinnosť.Neviem to nájsť v zákone o DPH, ktorý je to paragraf?

ALBO
22.01.07, 09:56
Neviem to nájsť v zákone o DPH, ktorý je to paragraf?
§77.
Možete to nahlásiť, tým nič nepokazíte .

Natka
22.01.07, 10:01
§77.
Možete to nahlásiť, tým nič nepokazíte .Áno čítala som §77, ale z toho nevyplýva povinnosť ani tých 20 dní. Je ešte nejaké usmernenie?

skvarki
22.01.07, 10:19
Ja by som radsej oznámil, že sa stávam mesačným platiteľom.

daniek
22.01.07, 10:21
Áno čítala som §77, ale z toho nevyplýva povinnosť ani tých 20 dní. Je ešte nejaké usmernenie?
§ 4 ods. 2 zákona o DPH

Natka
22.01.07, 10:26
§ 4 ods. 2 zákona o DPHDaniek, ale my sme už niekoľko rokov platcami DPH štvrťročnými, takže §4 ods. 2 hovorí iba o nových platcoch, ktorí sú povinní sa nahlásiť na DÚ, alebo sa mýlim?

mysimis
22.01.07, 10:28
Ja som po rokoch platenia prechádzala na mesačného platiteľa a správkyňa i tak žiadala to oznámenie. Naozaj ak ho tam dáš nič nepokazíš.

daniek
22.01.07, 10:29
ja viem ale akákoľvek zmena týkajúca sa dph sa oznamuje do 20. dňa následujúceho mesiaca je to proste tak

renix1
22.01.07, 19:29
Pri prechode na mesačného platcu DPH pozerám obrat za predchádzajúci kal. rok. Do obratu nezarátam plnenia ktoré sú mimo SR, teda ktoré podliehajú samozdaneniu v inom ČŠ, alebo áno?

Milan Benka
22.01.07, 19:39
Pri prechode na mesačného platcu DPH pozerám obrat za predchádzajúci kal. rok. Do obratu nezarátam plnenia ktoré sú mimo SR, teda ktoré podliehajú samozdaneniu v inom ČŠ, alebo áno?

Nezarátaš plnenia, ktorých miesto dodania je iný čl. štát.

evuša
22.01.07, 19:55
Ja som mala takýto prípad minulý rok. V januári som podala daňové priznanie kvarátlneho platcu. Pri uzávierke účtovníctva som prišla na to, že firma prekročila obrat 10 mil. Sk. Volala som na DU, kde mi povedali, že im mám oznámiť, že od 1. 1. sa firma stáva mesačným platcom DPH a vo februári mám podať daňové priznanie za január. Sankcie za to nie sú žiadne, lebo žiaden termín sme nešvihli, nakoľko im to máme oznámiť do dátumu podania daňového priznania t. j. 25. 2. Toľko informácie pracovníčky daňového úradu. Podotýkam, že žiadne sankcie nám ani neboli vyrúbené.

renix1
22.01.07, 20:00
Veľmi pekne ďakujem

Adina
20.02.07, 09:24
chcem sa len uistiť - počíta sa do obratu aj príjem z dividend?

Milan Benka
20.02.07, 09:34
chcem sa len uistiť - počíta sa do obratu aj príjem z dividend?

Nie. .

chudaska
20.02.07, 09:42
Ja som v januari dala oznamenie na DU, ze budeme v roku 2007 platcovia DPH mesacne, hoci doteraz sme boli stvrtrocni. Obrat sme nedosiahli nad 10 mil., ale ako pre firmu je pre nas prijatelnejšie platit mesacne, doteraz mi na to DU nereagoval,ale podla §77 ods.4 zákona o DPH sa môžeme ako platitelia sami rozhodnut a zmenit zdanovacie obdobie zo stvrtrocneho na mesacneho, takze nemusim cakat na odobrenie z DU a môžem urobit priznanie k DPH za 1/2007?
Nemáte niekto s týmto skúsenosť?

mysimis
20.02.07, 09:45
Ja som v januari dala oznamenie na DU, ze budeme v roku 2007 platcovia DPH mesacne, hoci doteraz sme boli stvrtrocni. Obrat sme nedosiahli nad 10 mil., ale ako pre firmu je pre nas prijatelnejšie platit mesacne, doteraz mi na to DU nereagoval,ale podla §77 ods.4 zákona o DPH sa môžeme ako platitelia sami rozhodnut a zmenit zdanovacie obdobie zo stvrtrocneho na mesacneho, takze nemusim cakat na odobrenie z DU a môžem urobit priznanie k DPH za 1/2007?
Nemáte niekto s týmto skúsenosť?

DÚ Ti k tomu nedá žiadne vyjadrenie. Kľudne si urob DPH za 01/07 a následne mesačne.

Milan Benka
20.02.07, 09:47
Ja som v januari dala oznamenie na DU, ze budeme v roku 2007 platcovia DPH mesacne, hoci doteraz sme boli stvrtrocni. Obrat sme nedosiahli nad 10 mil., ale ako pre firmu je pre nas prijatelnejšie platit mesacne, doteraz mi na to DU nereagoval,ale podla §77 ods.4 zákona o DPH sa môžeme ako platitelia sami rozhodnut a zmenit zdanovacie obdobie zo stvrtrocneho na mesacneho, takze nemusim cakat na odobrenie z DU a môžem urobit priznanie k DPH za 1/2007?
Nemáte niekto s týmto skúsenosť?

Ak máš podané oznámenie potvrdené na podateľni DU, príp. bolo zaslané doporučene, môžeš urobiť DP za 1/2007. K tomuto oznámeniu DU nie je povinný dávať vyjadrenie. Pre spokojnosť svojej duše však môžeš zavolať príslušnému správcovi dane.

chudaska
20.02.07, 09:54
Ďakujem benka za rýchlu odpoveď, ale tiež som si to myslela, takže idem dokončiť DPH a zanesiem daň. priznanie na DÚ.

Adina
20.02.07, 19:53
benka, ďakujem aj ja.