tarina
22.01.07,22:08
ahojte,
nema niekto skusenosti s "epiduralkou"? ci to moze zanechat nejake nasledky, pripadne kedy sa nedoporucuje...?
ci nie su potom vacsie problemi pri tlaceni?
Johanka
22.01.07,21:20
Píšeš o tlačení pri pôrode? :D
Moja kamoška mala epidurál pri ortopedickej operácii. Sťažovala si iba na bolesti hlavy ...
ondrejvla
22.01.07,21:26
Ale je to výhodnejšie pre problematických pacientov a veľká výhoda je, že sa nezvracia ako pri bežnej narkóze. Len vydržať bez pohybu kým ti ju nevpichnú, potom už je všetko OK! Ale ak sa Ti jedná o epidurálku pri pôrode, tak to by možno niekto z mladších skôr poradil.
Majka
22.01.07,21:28
ahojte,
nema niekto skusenosti s "epiduralkou"? ci to moze zanechat nejake nasledky, pripadne kedy sa nedoporucuje...?
ci nie su potom vacsie problemi pri tlaceni?

pred pol rokom som mala moznost si to vyskusat,je to genialna vec za ktoru dakujem ludom kt. ju vymysleli, z 13hod. rodenia som mala 4hod. EDA a bolo to skutocne perfektne tie kontrakcie u mna boli velmi silne. Odporucam ak ste s z BA v Ruzinove sa robia prednasky o epidurale su bezplatne kazdy druhy tyzden v mesiaci o 13.00
Nasledky mi nezanehala ziadne,hlava ma nebolieva ani nic zvlastne, velmi mi pomohla, pri tlaceni bol trochu problem ale bola som napojena na monitor kontrakcii a porodna asistentka mi pomahala a zvladli sme to.
ja odporucam :D
willma
22.01.07,21:53
Ja som síce pred piatimi rokmi zažila, ale taktiež doporučujem. V spojitosti s veľmi dobrou lekárkou, nebol potrebný ani nástrih a po dvoch hodinách som už nevedela čo so sebou. Ani bolesti ani únava, len dobrý pocit. Takže ja doporučujem. I keď 17 rokov dozadu som to zvládla aj bez podobných vymožeností a celkom v pohode.
tarina
23.01.07,08:35
pred pol rokom som mala moznost si to vyskusat,je to genialna vec za ktoru dakujem ludom kt. ju vymysleli, z 13hod. rodenia som mala 4hod. EDA a bolo to skutocne perfektne tie kontrakcie u mna boli velmi silne. Odporucam ak ste s z BA v Ruzinove sa robia prednasky o epidurale su bezplatne kazdy druhy tyzden v mesiaci o 13.00
Nasledky mi nezanehala ziadne,hlava ma nebolieva ani nic zvlastne, velmi mi pomohla, pri tlaceni bol trochu problem ale bola som napojena na monitor kontrakcii a porodna asistentka mi pomahala a zvladli sme to.
ja odporucam :D

dakujem velmi krasne. cize u teba to aj skratilo dobu porodu? ja som praveze pocula ze na druhy den boli z toho straaasne hlava, tak ci je lepsie "vychutnat" si porodne bolesti alebo bolesti na druhy den!? :p ale ako vidim, je to individualne. a taktiez som pocula ze ked nespolupracujes pri tlaceni tak su na teba lekari "zli" ! a po epiduralke nevies praveze dobre tlacit.
na tu prednasku by som sa isla pozriet. nevies aj poradit, kde sa treba presne v nemocnici informovat ohladom tej prednasky?
tarina
23.01.07,08:40
Ja som síce pred piatimi rokmi zažila, ale taktiež doporučujem. V spojitosti s veľmi dobrou lekárkou, nebol potrebný ani nástrih a po dvoch hodinách som už nevedela čo so sebou. Ani bolesti ani únava, len dobrý pocit. Takže ja doporučujem. I keď 17 rokov dozadu som to zvládla aj bez podobných vymožeností a celkom v pohode.

ja som si myslela ze na slovensku v kazdej nemocnici robia nastrih. este nepoznam nikoho, koho by to obislo, takze to si mala riadne stastie! keby clovek vedel dopredu co ho caka!!! :rolleyes:
a mas pravdu. v dnesnej dobe si clovek vsetko ulahcuje a pritom ako rodili doteraz nase mamy, babky...??? a nic im netrebalo :)
ja len neviem ci sa tie bolesti daju zniest, alebo su fakt take strasne ze vtedy urobis vsetko len aby sa zmiernili...
anmary
23.01.07,09:12
dakujem velmi krasne. cize u teba to aj skratilo dobu porodu? ja som praveze pocula ze na druhy den boli z toho straaasne hlava, tak ci je lepsie "vychutnat" si porodne bolesti alebo bolesti na druhy den!? :p ale ako vidim, je to individualne. a taktiez som pocula ze ked nespolupracujes pri tlaceni tak su na teba lekari "zli" ! a po epiduralke nevies praveze dobre tlacit.
na tu prednasku by som sa isla pozriet. nevies aj poradit, kde sa treba presne v nemocnici informovat ohladom tej prednasky?


Z mojej osobnej skúsenosti by som doporučila nejakú injekciu lekárom a sestričkám na pôrodnej sále. Stačil by trocha lepší prístup k rodičkám a myslím že by sa rodilo omnoho ľahšie. Nie si na nás vybíjať, že musia byť v sobotu v práci. :mee:
Marianna01
23.01.07,09:17
Je strašne krátkozraké pozerať sa na to z hľadiska - ako rodili naše babky... V tom čase umrelo každé tretie dieťa - nad tým sa nikto nepozastavuje? Keď je chorý drogovo zavislý, vynakladáme ťažké tisíce na to, aby sme mu zmiernili bolesti pri liečbe. Žena pri obrovských pôrodných bolestiach nemá právo na zmiernenie bolesti?!
Veľmi zbožňujem reakcie typu - ja neviem, lebo som chlap, ja neviem, lebo som ešte nerodila. Tak sa k tomu ani nevyjadruje, pretože nevieš, o čom rozprávaš. Ja som porodila dve deti, obe epidurálkou a je to naozaj fantastické. Rodili so mnou ženy, ktoré sa skrúcali od bolesti, plakali, trápili sa a ja som sa s úsmevom na tvári prechádzal po chodbe s manželom. Dobre sme sa porozprávali a mali z celého dňa maximálne možný príjemný zážitok. Prečo by sme nemohli dopriať práve toto každej žene? Prečo jeden z najdôležitejších chvíľ a dní v jej živote má byť plný utrpenia, bolesti a vyčerpania?
Každá žena, ktorá má možnosť rodiť s epidurálkou a nevyužije ju, je naozaj krátkozraká a škodí len sebe a dieťatku. V dnešnej dobe rodiť s epidurálkou nie je o nič väčšie riziko ako rodiť bez. Len doporučiť čím viac ženám...:)
Majka
23.01.07,09:57
pred pol rokom som mala moznost si to vyskusat,je to genialna vec za ktoru dakujem ludom kt. ju vymysleli, z 13hod. rodenia som mala 4hod. EDA a bolo to skutocne perfektne tie kontrakcie u mna boli velmi silne. Odporucam ak ste s z BA v Ruzinove sa robia prednasky o epidurale su bezplatne kazdy druhy tyzden v mesiaci o 13.00
Nasledky mi nezanehala ziadne,hlava ma nebolieva ani nic zvlastne, velmi mi pomohla, pri tlaceni bol trochu problem ale bola som napojena na monitor kontrakcii a porodna asistentka mi pomahala a zvladli sme to.
ja odporucam :D

na 9.poschodi je pri dverach pri vstupe na novorodenecke oddelenie vyveseny papier s rozpisom ktory tyzden /pondelky o 13.00/ su ake prednasky a kto ich robi. zvycajne to funguje tak ze sa mamicky stretnu vo vestibule na 9.posch. a o 13.00 pride po nic Dr.ktory prednasku robi. trva to asi hodinku, velmi dobra prednaska je aj o dojceni.odporucam.
Majka
23.01.07,09:59
Rodila som v Ruzinove,Dr. som nemala zaplateneho ked to prislo na man tak som sla, sluzbu mal mlady Dr. Papcun potom aj nocnu a nemozem povedat kriveho slova od 15.00 do 2.30 kym sa narodil nas pokladik som bola spokojna so starostlivostou, ak by niektora mamicka mala pri proode porodnu asistentku pani alebo slecnu Novosadovu tak je to asi najvacsia vyhra velmi a o mna starala a bola max. ustretova skoda ze sa neda vybrat a zaplatit si asistentku k porodu ale len Dr. ktory sa chodil na mna pzoriet cca akazde 2-3hod.
gjulia
23.01.07,10:08
Ja mám 4 sekcie. 3 v narkóze a štvrtú spinal /silnejšie ako epidurálka - len sa pichne injekcia do chrbtice ale neostáva tam žiadna hadička ako pri epidurálke/. Keby som sa mala rozhodnúť teraz, už by som chcela len spinal. Bola som celý čas pri vedomí, len som si necítila nič od pása nadol. Veľmi zvláštny pocit. Dobré je, že to účinkovalo 4 hodiny, takže som prvotné najväčšie bolesti necítila. A najlepšie bolo, že som môjho malého hneď videla a počula...
Ty si mala asi namysli klasický pôrod, ale kto nemôže rodiť klasicky, možno mu pomôže aj moja skúsenosť.
Anesteziológ ma upozornil, že ma na druhý deň môže bolieť hlava a keď tak bude, že mi pichnú do chrbtice ešte jednu injekciu, ale žiadne bolesti som nemala.
tarina
23.01.07,13:33
na 9.poschodi je pri dverach pri vstupe na novorodenecke oddelenie vyveseny papier s rozpisom ktory tyzden /pondelky o 13.00/ su ake prednasky a kto ich robi. zvycajne to funguje tak ze sa mamicky stretnu vo vestibule na 9.posch. a o 13.00 pride po nic Dr.ktory prednasku robi. trva to asi hodinku, velmi dobra prednaska je aj o dojceni.odporucam.

naozaj dakujem! kedze som ako prvorodicka, urcite sa pojdem na nejake prednasky pozriet! pomoze mi kazda rada, skusenost, poznatok... naozaj vdaka! ;)
tarina
23.01.07,13:39
[quote=Majka]Rodila som v Ruzinove,Dr. som nemala zaplateneho ked to prislo na man tak som sla, sluzbu mal mlady Dr. Papcun potom aj nocnu a nemozem povedat kriveho slova od 15.00 do 2.30 kym sa narodil nas ....quote]

no aj to by som rada vedela. ci je dobre mat zaplateneho porodnika, alebo to nechat na toho ktory ma sluzbu. vsak nemozu byt predsa ti doktori taki dvojtvary a az tak inak sa spravat k tebe ked mu zaplatis a inak, ked nie. hadam maju v sebe nejaku tu ludskost a zalezi im na zivote a zdravi matky a dietata, nie?
bv_alexandra
23.01.07,13:41
ja som si myslela ze na slovensku v kazdej nemocnici robia nastrih. este nepoznam nikoho, koho by to obislo, takze to si mala riadne stastie! keby clovek vedel dopredu co ho caka!!! :rolleyes:
a mas pravdu. v dnesnej dobe si clovek vsetko ulahcuje a pritom ako rodili doteraz nase mamy, babky...??? a nic im netrebalo :)
ja len neviem ci sa tie bolesti daju zniest, alebo su fakt take strasne ze vtedy urobis vsetko len aby sa zmiernili...
Ja tiež prispejem skusenosťou: Rodila som normálne, a neuvažovala som vtedy či epidurál alebo nie, pretože som nevedela do čoho idem, takže som z toho takpovediac ani nemala strach. Ale dnes môžem povedať, že ked ma to bude ešte raz čakať / teda dúfam, že ano / tak určite budem premyšlať nad možnosťami zmiernenia bolestí. Poviem Vám že z tych bolestí a hlavne stresu si hlavne pamätam že som viac plakala od bolesti /a to hlavne tej ked ma zašívali/ ako od šťastia že mám dcéru KRASNU a ZDRAVU. ;)
tarina
23.01.07,13:44
Ja mám 4 sekcie. 3 v narkóze a štvrtú spinal /silnejšie ako epidurálka - len sa pichne injekcia do chrbtice ale neostáva tam žiadna hadička ako pri epidurálke/. Keby som sa mala rozhodnúť teraz, už by som chcela len spinal. Bola som celý čas pri vedomí, len som si necítila nič od pása nadol. Veľmi zvláštny pocit. Dobré je, že to účinkovalo 4 hodiny, takže som prvotné najväčšie bolesti necítila. A najlepšie bolo, že som môjho malého hneď videla a počula...
Ty si mala asi namysli klasický pôrod, ale kto nemôže rodiť klasicky, možno mu pomôže aj moja skúsenosť.
Anesteziológ ma upozornil, že ma na druhý deň môže bolieť hlava a keď tak bude, že mi pichnú do chrbtice ešte jednu injekciu, ale žiadne bolesti som nemala.

ano mala som na mysli klasicky porod. ako pises ze si necitila nic od pasa nadol, tak pri klasickom porode by to asi nebolo mozne. nevies kedy a ako tlacis... po epiduralke sa utisia bolesti, kdezto pri podani spinalu dane miesto znecitlivie. ale pri cisarskom reze to moze byt fajn :o
tarina
23.01.07,13:47
Ja tiež prispejem skusenosťou: Rodila som normálne, a neuvažovala som vtedy či epidurál alebo nie, pretože som nevedela do čoho idem, takže som z toho takpovediac ani nemala strach. Ale dnes môžem povedať, že ked ma to bude ešte raz čakať / teda dúfam, že ano / tak určite budem premyšlať nad možnosťami zmiernenia bolestí. Poviem Vám že z tych bolestí a hlavne stresu si hlavne pamätam že som viac plakala od bolesti /a to hlavne tej ked ma zašívali/ ako od šťastia že mám dcéru KRASNU a ZDRAVU. ;)

hm asi budu tie bolesti naozaj velke! :mee:
da sa urobit aj tak, ze epiduralku budem mat v zalohe a v pripadne o nu poziadam, ak to uz nebudem moct zniest???
tina76
23.01.07,13:55
ahoj,
urcite by som neporovnavala bolesti hlavy s porodnymi...:eek:
pred porodom som si hrdinsky hovorila, ze to predsa zvladnem, ved kolko zien to zvladlo, tak preco ja by som mala byt nejaka vynimka?
ale ked som mala bolesti takmer v kuse, uz mi to jedno nebolo a po 6-tich hodinach - este stastie, ze bolo rano pondelok a cele osadenstvo nemocnice nastupilo do prace - som prosila o epiduralku....:D
vrele odporucam.. pri otazke "ako sa citite?" som sa jedina usmievala. fakt.
je to super. a nemala som problem absolutne s nicim, ziadne nasledky, proste nic. dcera mala 4,120 kg.......:rolleyes:
misolga
23.01.07,14:11
Ako prvorodička som chodila na predpôrodné cvičenia, kde som sa naučila ako správne dýchať keď prídu kontrakcie a pri pôrode, vedieť správne tlačiť,cvičili sme a veľmi mi to pomohlo-robia to nemocnice, aj detské centrá.Niekto má kontrakcie pár hodín , niekto ako moja známa mala tri dni.Netreba sa stresovať pôrodom a počúvať tzv.babské reči, kedy sa žienky pred prvorodičkou predbiehajú v tom ktorá mala komplikovanejší pôrod a ako si vytrpela.Niektorá trpí viac niektorá menej, pri pôrode sa aj tak na všetky múdre rady rýchlo zabudne a to bábätko za to pôrodné potrápenie stojí.
JarkaL
05.02.07,18:57
hm asi budu tie bolesti naozaj velke! :mee:
da sa urobit aj tak, ze epiduralku budem mat v zalohe a v pripadne o nu poziadam, ak to uz nebudem moct zniest???

Ja som bola na prednáške o epidurálke v Ružinove a tam povedali, že sa to musí pichnúť v správnom čase. Možno to bol u mňa problém, lebo som asi výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo-mne sa po pichnutí epidurálky pôrod zastavil a nie urýchlil (epidurál vraj slúži nielen na obmedzenie bolestí, ale aj na urýchlenie pôrodu). Epidurál mi dali po 15 hodinách po odtečení plodovej vody, to už boli kontrakcie. Prestala som sa otvárať a nakoniec po ďalších 7 hodinách ma museli rezať. Ale fajn bolo to, že mi len dopichli anestézu a bola som pri vedomí, keď malú vybrali. Ale moje kamarátky majú s epidurálkou len dobré skúsenosti.
V každom prípade, či s epidurálkou alebo bez (prvé 2 deti som rodila bez), pôrod je napriek bolestiam fantastický zážitok na celý život a nedá sa porovnať s ničím. Odmena je ohromná. Držím Vám palce.
Monika Kováčová
05.02.07,19:09
Teda zíram, ten spinal je riadna pecka, nikomu to neželám. Nezažila som nič horšie ako sekciu so spinalom... klasika je prechádzka rajom v porovnaní so sekciou a spinalom. Moja skúsenosť.
JarkaL
05.02.07,19:27
... klasika je prechádzka rajom v porovnaní so sekciou
To áno. Po klasike sa pozbieraš hneď na druhý deň, ale po sekcii som bola mimo 3 dni, rana veľmi bolela. Divím sa "celebritám", že si vybavujú pôrody sekciou, aby sa vraj nemuseli trápiť v bolestiach.
jaja99
05.02.07,19:31
Ja som druhú dcéru mala rodiť s epidurálom, ale pôrod postupoval tak rýchlo, že už to nestihli. Ale bol to dobrý pocit - vôbec som sa nebála - veď ma nebude nič bolieť, lebo tie bolesti pri prvom pôrode boli fakt dosť silné. Keď mi povedali, že už nemá epidurál zmysel, bolo mi do plaču, keď však po pol hodinke bola malá na svete, už som si na to nespomenula.
Švagriná mala obe dcéry sekciou - prvú klasická anestézia, druhá spinál. Hovorila, že je to neporovnateľné, hlavne ak Ti pri klasickej neodhadnú dávku a dajú Ti trochu viac. Pri prvej sa ťažko budila, tri dni nevedela pomaly malú na ruky zobrať. Pri druhej ani nevedela, že rodila cistárskym.
Výhoda epidurálky je aj to, že ak sa vyskytnú komplikácie a musia spraviť sekciu, tak len zvýšia dávku a si pri vedomí.
Len sa dobre nauč techniku tlačenia, ak si ešte nerodila. Je to dôležité. lebo pri epidurále nemáš nutkanie na tlačenie a musíš tlačiť na povel. Mne najviac pomohol výklad doktorky na príprave - tlačiť ako pri stolici - do konečníka a nie do tváre a hlavne mať zavreté oči.
Prajem zdravie Tebe aj maličkému.
tarina
07.02.07,13:52
ja to zatial risknem klasicky,.... neviem, ale stale mam akesi obavy pred tou epiduralkou :-)
a nevie nahodou niekto poradit kde sa mam na antolskej pytat na ten profylakticky kurz? to nabehnem do nemocnice a dalej co??? (od ktoreho tyzdna treba zacat?) a to sa aj treba nejako vopred nahlasit do nemocnice kde chcem rodit alebo ked to na mna pride, tak tiez len nabehnem :-)
JarkaL
07.02.07,15:11
To by Ti mal poradiť Tvoj gynekológ. Ale myslím, že ku koncu tehotenstva (asi posledný mesiac) by Ťa mal poslať do danej nemocnice kam patríš alebo kt. si vyberieš na gyn. odd. a tam budeš chodiť na kontroly až do pôrodu ( v Ružinove to tak bolo).
Nika
07.02.07,15:22
To by Ti mal poradiť Tvoj gynekológ. Ale myslím, že ku koncu tehotenstva (asi posledný mesiac) by Ťa mal poslať do danej nemocnice kam patríš alebo kt. si vyberieš na gyn. odd. a tam budeš chodiť na kontroly až do pôrodu ( v Ružinove to tak bolo).

Aj na Antolskej je to tak......
DanielaSL
07.02.07,15:27
ja to zatial risknem klasicky,.... neviem, ale stale mam akesi obavy pred tou epiduralkou :-)
a nevie nahodou niekto poradit kde sa mam na antolskej pytat na ten profylakticky kurz? to nabehnem do nemocnice a dalej co??? (od ktoreho tyzdna treba zacat?) a to sa aj treba nejako vopred nahlasit do nemocnice kde chcem rodit alebo ked to na mna pride, tak tiez len nabehnem :-)

Rodila som pred 28 - mi rokmi v Bratislave a už vtedy existovala profylaktická poradňa, alebo cvičenie...Nasmeroval ma tam gynekológ v poradni hneď na začiatku tehotenstva. Bolo to super...všade som to chválila. Ináč ja by som si asi ten epidurál pichnúť nedala...mám za sebou tri pôrody, nebolo to nič hrozné, čo by sa nedalo vydržať. Veľmi mi ináč pomohli cvičenia v tej profylaktickej poradni a tiež som sa snažila spolupracovať s lekárom a sestrami. miesto toho aby som im tam vyvreskovala a rušila ich pri práci.;)
tarina
10.02.07,21:51
dakujem za odpovede.
aj kamaratky mi vraveli ze na kurz ich poslala gynekologicka, a mesiac pred porodom chodili na kontroly uz do nemocnice kde chceli rodit. moj pripad je ale taky, ze mam dost neochotnu gynekologicku, ktora mi povedala ze si mam vsetko zistit sama a kartu mi nechce dat aby som si dala noveho lekara. preto sa obavam toho, ze ked to na mna pride, nebudem ani vediet kam mam ist a ci ma vezmu bez toho, ze by som tam dakedy bola.
a ku koncu sa chodi do poradne castejsie, no ja mam intervaly 5 tyzdnove! co sa mi uz prestava pacit.
JarkaL
12.02.07,15:59
To je nehorázne, že Ti nechce dať kartu! Existuje predsa niečo také ako je slobodná voľba lekára. Ja by som u nej už len z tohto dôvodu určite neostala. Dobrých lekárov je v BA dosť. Ten môj mi tiež povedal, že ak mi moja predchádzajúca lekárka nebude chcieť dať kartu, nevadí a že on si ju sám vyžiada písomne. Bola síce urazená, že odchádzam, ale kartu mi dala oproti podpisu.
ajacik
12.02.07,16:12
ja som si myslela ze na slovensku v kazdej nemocnici robia nastrih. este nepoznam nikoho, koho by to obislo, ..

ja viem, že tu nemáme radi príspevky typu, čítala som a pod. , ale naozaj nemám ešte skúsenosti, ale dosť som toho prečítala a bola tam rada, ako predísť nastrihnutiu.

Počas tehotenstva jemne masírovať dvoma prstami (palec a prst) hrádzu, či už sama alebo partner.
Stane sa viac pružnejšou a elastickejšou.

Neviem, či je to pravda, ale viem, že ja to určite vyskúšam. Aj ked to mám ešte daleko.
Ale keby sa podarilo .... ;):rolleyes:
DanielaSL
12.02.07,16:38
dakujem za odpovede.
aj kamaratky mi vraveli ze na kurz ich poslala gynekologicka, a mesiac pred porodom chodili na kontroly uz do nemocnice kde chceli rodit. moj pripad je ale taky, ze mam dost neochotnu gynekologicku, ktora mi povedala ze si mam vsetko zistit sama a kartu mi nechce dat aby som si dala noveho lekara. preto sa obavam toho, ze ked to na mna pride, nebudem ani vediet kam mam ist a ci ma vezmu bez toho, ze by som tam dakedy bola.
a ku koncu sa chodi do poradne castejsie, no ja mam intervaly 5 tyzdnove! co sa mi uz prestava pacit.

Na tvojom mieste by som rýchlo zmenila lekárku.
petovsan
12.02.07,17:00
ja to zatial risknem klasicky,.... neviem, ale stale mam akesi obavy pred tou epiduralkou :-)...

Možno Ti pomôže pri rozhodovaní aj moja skúsenosť: rodila som pred 20 mesiacmi a bola som na 100% rozhodnutá, že "bez epidurálky ani nerodím". Niekoľkokrát pred termínom som s mojim pôrodníkom konzultovala dať - či nedať epidurál. Jeho stanovisko bolo 50:50. Nakoniec sme spravili dohodu, že v prípade, ak sa mi bude zdať, že to nezvládnem, vraj nebude vôbec žiaden problém epidurál ihneď aplikovať. V deň D "sme porodili" bez epidurálu a takmer bezbolestne, čo doteraz nechápem; a ešte k tomu v priebehu necelých 3 hodín. Možno k tomu prispela aj moja fyzická a psychická príprava, cca od 4.-5. mes. tehot. som chodila na profylaktickú prípravu (skutočne doporučujem) a v záverečnom finiši aj prítomnosť manžela pri pôrode.
Ventilka
19.02.07,12:52
Ja som tiez rodila s epiduralnou analgezou a bolo to super. Necitila som ziadne bolesti, len tlaky. Takze som nemala s porodom najmensi problem. A aj ta ma doktorka navigovala, kedy mam potlacit a kedy nie. Ak budem rodit este raz urcite si ju opat dam.
kukučka
27.05.08,13:04
ja patrím medzi tie šťastné ženy, ktoré zažili bezbolestné pôrody bez akýchkoľvek liekov. Bolo to dávno a dnes by som vám odporúčala prečítať a pozrieť si toto:

http://marek.blog.respekt.cz/c/36320/Porod-jako-orgasmus.html

http://www.orgasmicbirth.com/
horka
27.05.08,13:57
Dôležitý je čas zavedenia, pretože sa nesmieš pri aplikácii epidurálky pohnúť.
horka
27.05.08,13:58
Teda v prípade, že na teba príde vtedy kontrakcia môže dôjsť k problémom.
Mixa
27.05.08,19:23
Ahoj - ja som si epidurálku nechala pichnúť pri pôrode a pravda je, že čo sa týka pôrodných bolestí naozaj pomohla. Problém bol v tom, že moje telo na ňu zle zareagovalo - 2 týždne som musela každý deň chodiť do nemocnice na infúzie proti bolestiam hlavy - mala som tzv. postpunkčný syndróm. O malého sa vtedy stále staral manžel. Dopadlo to tak, že po tých 2 týždňoch som sa fyzicky zrútila - prežila som aj ľahšiu mozgovú príhodu a dodnes užívam lieky na prekrvenie mozgu. Vraj to bol dôsledok veľkého fyzického vyčerpania - pôrod spolu s postpunkčným syndrómom. Viacerí neurológovia sa zhodli na tom, že to môže byť dôsledok toho zásahu do miechy. (Zabudla som napísať, že epidurálku mi nepichli celkom tak ako mali - vraj "trochu to ušlo kam nemalo".)
A mimochodom po EDA sa minimálne 24 hodín nesmie sedieť ani stáť, môže sa LEN LEŽAŤ (čo pri novorodencovi v pôrodnici nie je vôbec praktické, ale aj tak z vlastnej skúsenosti odporúčam neporušiť to!)
jarosenka
30.05.08,13:09
[quote=tarina;383699]ja to zatial risknem klasicky,.... neviem, ale stale mam akesi obavy pred tou epiduralkou :-)

Aj ja som mala takéto pocity pred prvým pôrodom (pred 4 rokmi) a rozhodla som sa bez epidurálky, samozrejme, po profylaktickej príprave. Snažila som sa vnímať pôrod ako prirodzenú vec, hlavne byť psychicky v pohode - v tom mi pomohol aj manžel, ktorý bol pri pôrode. Dosť času som strávila aj v sprche, tu sa mi uľavilo. Pri druhom pôrode (pred 2 rokmi) som bola zase skoro stále na fit lopte.
linko1
30.05.08,19:18
Ja môžem epidurálku len odporučiť, mne veľmi pomoohla,
ale každopádne záleží na čase podania a na množstve,
pretože ak sa to neodhadne, tak naozaj je problém v tlačení,
mne ju podali chvalabohu dobre, takže som necítila bolesti - len trošku a tlak pri samotnom pôrode som cítila,
každopádne sa netreba toho báť,
doba ide dopredu a ak si môžme pomôcť od bolesti tak prečo nie, je to najkrajší zážitok pre matku držať dieťatko na rukách - tak prečo máme trpieť pri jeho príchode, keď teraz medicína ponúka bezbolestný pôrod