PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Cestovné náhrady ako súčasť mzdy, čo s tým ?



rima
22.01.07, 21:18
Zacinam pracovat pre česku firmu ako SZČO.Samotna praca je realizovana na Slovensku. Na zaklade dohody mam preplacane cestovne nahrady za pouzitie mojho osobneho auta na obcasne cesty autom v sume 7 CK za km. Firme mam kazdy mesiac vystavit fakturu a uviest aj pocet najazdenych kilometrov, ktore budu nasledne zaplatene. Cestovne nahrady dostanem vsak zaratane do celkoveho prijmu, co by nemalo byt, ale neda sa s tym nic robit. Ako ich mam previest do nakladov ? Je nutne platit v takom pripade cestnu dan ? Kedze je najvyssi cas pre zaplatenie cestnej dane, prosim o rychlu odpoved, ak vie niekto poradit. Dakujem.

skaspa
23.01.07, 06:26
Zacinam pracovat pre česku firmu ako SZČO.Samotna praca je realizovana na Slovensku.
ako SZČO vykonávaš podnikateľskú činnosť, nie si v zamestnaneckom pomere, pre nikoho nepracuješ v tom zmysle, že nie si zamestnaná

Na zaklade dohody mam preplacane cestovne nahrady za pouzitie mojho osobneho auta na obcasne cesty autom v sume 7 CK za km. Firme mam kazdy mesiac vystavit fakturu a uviest aj pocet najazdenych kilometrov, ktore budu nasledne zaplatene. Cestovne nahrady dostanem vsak zaratane do celkoveho prijmu, co by nemalo byt, ale neda sa s tym nic robit.
To je v poriadku ak fakturuješ českej spoločnosti cestovné náhrady, ona ti ich nemôže preplácať, lebo nie si jej zamestnanec. Do príjmu to dostaneš jedine cez faktúru. Tieto náhrady však nejdú do tvojej mzdy (od čechov nedostávaš mzdu, ale na základe obchodného vzťahu im fakturuješ a to je tvoj príjem), ale idú do príjmu, ktorý dosahuješ ako SZČO, takže je to v poriadku

Ako ich mam previest do nakladov ?
do nákladov ich prenesieš jednoducho tak, že si vypíšeš pracovné cesty do čiech, k počtu kilometrov paušál (ak využívaš vlastné osobné motorové vozidlo) + PHM + ostatné vedľajšie náklady a to bude tvoj náklad;

Je nutne platit v takom pripade cestnu dan ?
ak využívaš auto na podnikanie, čo využívaš, si v zmysle §85 zákona 582/2004 daňovníkom dane z motorových vozidiel, musíš zaplatiť daň z motorových vozidiel, čo bude tvoj výdavok ovplyvňujúci základ dane.

Kedze je najvyssi cas pre zaplatenie cestnej dane, prosim o rychlu odpoved, ak vie niekto poradit. Dakujem.
Rýchlejšie som už nevládal;) . Prosím.