Adula
23.01.07,16:34
Potrebovala by som poradiť: Keď stavame stavbu na objednávku, služby od živnostníka napr. murárské práce idú do réžie alebo do materiálu? A keď nám príde nejaka faktúra, na ktorej je materiál + montáž alebo doprava , tak montáž a doprava je réžia alebo materiál? Diki. Adula
renča1
23.01.07,15:53
V § 7 postupoch účtovania v JÚ je uvedené v ods.
2) Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania. A následne § 12
2) Ak má účtovná jednotka vnútorný predpis na prirodzené úbytky zásob pre príslušné účtovné obdobie, účtujú sa úbytky zásob priamo do spotreby. Ak má účtovná jednotka vnútorný predpis o druhoch materiálu účtovaných priamo do spotreby, účtuje sa materiál bez jeho zúčtovania na sklad.

(3) Súčasťou ocenenia zásob sú zľavy z ceny, napríklad skontá, rabaty, bonusy, pričom ocenenie zásob sa o tieto položky znižuje.

Ja murár.práce od živnostníkov účtujem do prevádz.réžii, faktúra za meteriál spolu s montážou a dopravou účtujem ako materiál. Všetko to mám ošetrené v inter.smernici a problém stým som pri daň.kontrole nemala žiadny.
Adula
23.01.07,16:02
Ďakujem veľmi pekne. Pekný večer.Aďa
Adula
23.01.07,16:07
Renča a keď účtuješ materiál na sklad, tak montaž a dopravu pripočítavaš k cene materiálu? Aďa
renča1
23.01.07,16:19
Áno. Je na tebe ako sa rozhodneš. Zváž si čo budeš považovať za spotrebný materiál účtovaný do prevádz.réžií alebo za materiál príjímaný na sklad. Nezabudni si to všetko zapracovať do inter.smernici. V prípade kontroly treba mať pripravenú inter.smernicu. Ak by si ju nemala vtedy by nastali problémy , DÚ by ti môhol napadnúť postup účtovania v JÚ.
Adula
23.01.07,16:24
Renča a keď si materiál dovážame vlastným autom, tak musím k cene materiálu pripočítavať aj cenu za dopravu, alebo mi stačí viesť knihu jázd auta a podľa toho vidno, že sme si to doviezli sami, phm auta dávam na réžiu. Aďa
renča1
23.01.07,16:32
My sme si tiež niekedy dovážali sami materiál. Ja som to účtovala ako prevádz.réžia , klasicky viedla knihu jázd a počítala spotrebu PHM. Dopravu som zahrňovala do ceny materiálu len v prípade, keď to bolo uvedené na faktúre od dodávateľa.:)
Adula
23.01.07,16:50
Ďakujem veľmi pekne, ste moc zlaté. Aďula