harp
06.02.07,19:18
Zdravim vas vsetkych. Ako SZCO som pouzival osobny ucet a pracovnicky DU mi to plne odsuhlasili iba som im to musel pismone oznamit. Chcem sa opytat ci je mozne pouzivat osobny ucet (novo zriadeny) aj pri SRO.

Dalsia otazka je ci treba nevyhnutne zakladne imanie vlozit na ucet. Nemozem ho vlozit do pokladne?

Vdaka za radu.
JarkaL
06.02.07,18:23
Firma by mala mať. samostatný účet. Vieš si predstaviť, že by ekonómka účtovala aj Tvoje nákupy v potravinách? Nie je však povinnosťou firmy mať založený bankový účet. Príjmať úhrady za faktúry môžeš aj v hotovosti.

Základné imanie netreba vkladať na BU. Môže byť v pokladni a používať sa na výdavky firmy.
Johanka
06.02.07,18:25
Zdravim vas vsetkych. Ako SZCO som pouzival osobny ucet a pracovnicky DU mi to plne odsuhlasili iba som im to musel pismone oznamit. Chcem sa opytat ci je mozne pouzivat osobny ucet (novo zriadeny) aj pri SRO. :eek: Nie. Priznávam, že s takýmto nápadom som sa ešte nestretla a to som už pri tejto práci zažila všeličo ...

Dalsia otazka je ci treba nevyhnutne zakladne imanie vlozit na ucet. Nemozem ho vlozit do pokladne? Upísané základné imanie môžeš vložiť do rúk správcu vkladu ...

Vdaka za radu.
Odpovede sú červené.
harp
06.02.07,18:39
Prepacte ale myslim ze se vynimocne netrafili klinec po hlavicke.

Priklad. Zriadim si druy osobny ucet. Na nom budem mat iba transakcie firmy. Prikazuje nejaky zakon aky druh uctu musi mat sro zriadeny.

Pre Johanka: Vdaka za druhu odpoved, predpokladam ze spravcom vkladu mozem byt ja ako jediny konatel.
- k prvej odpovedi, podla mna sa moc drzite toho co hovoria vasi kolegovia. J apouzivam osobny ucet na uctovanie firmy a danovaci su spokojny. Ved keby stat prikazoval aky typ uctu ma podnikatel ci sro pouzivat bolo by to napadnutelne. Je pravda ze z mojho opisu mohol plynut omyl ze ucet pouzivam aj na ine ako podnikatelske ucely.

Kazdopadne vdaka.
Johanka
06.02.07,18:52
Prepacte ale myslim ze se vynimocne netrafili klinec po hlavicke.

Priklad. Zriadim si druy osobny ucet. Na nom budem mat iba transakcie firmy. Prikazuje nejaky zakon aky druh uctu musi mat sro zriadeny.

Pre Johanka: Vdaka za druhu odpoved, predpokladam ze spravcom vkladu mozem byt ja ako jediny konatel.
- k prvej odpovedi, podla mna sa moc drzite toho co hovoria vasi kolegovia mám vlastnú bobulu na krku aj s náplňou :D . J apouzivam osobny ucet na uctovanie firmy a danovaci su spokojny. Ved keby stat prikazoval aky typ uctu ma podnikatel ci sro pouzivat bolo by to napadnutelne. Je pravda ze z mojho opisu mohol plynut omyl ze ucet pouzivam aj na ine ako podnikatelske ucely.

Kazdopadne vdaka.

Neplietla by som osobný účet FO - podnikateľa a používania osobného účtu na príjimanie platieb s.r.o.. To akože na faktúru , kde bude dodávateľ s.r.o. uvedieš číslo Tvojho osobného účtu ??? :eek: .
Monika Kováčová
06.02.07,18:54
Ja už sa nevyjadrím tu, keď som sa vyjadrila tu: http://www.porada.sk/t42346-bankovy-ucet.html
Johanka
06.02.07,19:03
Prepacte ale myslim ze se vynimocne netrafili klinec po hlavicke.

Priklad. Zriadim si druy osobny ucet. Na nom budem mat iba transakcie firmy. Prikazuje nejaky zakon aky druh uctu musi mat sro zriadeny.

Pre Johanka: Vdaka za druhu odpoved, predpokladam ze spravcom vkladu mozem byt ja ako jediny konatel.
- k prvej odpovedi, podla mna sa moc drzite toho co hovoria vasi kolegovia. J apouzivam osobny ucet na uctovanie firmy a danovaci su spokojny. Ved keby stat prikazoval aky typ uctu ma podnikatel ci sro pouzivat bolo by to napadnutelne. Je pravda ze z mojho opisu mohol plynut omyl ze ucet pouzivam aj na ine ako podnikatelske ucely.

Kazdopadne vdaka.

A ako by si to chcel účtovať?
Postupy účtovania:

§ 47
Účtovanie na syntetických účtoch v účtovej triede 2

(3) Na účte 221 - Bankové účty sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v bankách. Bankové účty majú spravidla aktívny zostatok. Na účte 221 – Bankové účty sa účtuje aj vtedy, ak má po dohode s bankou príslušný účet v banke pasívny zostatok, napríklad kontokorentný účet. V súvahe sa pasívny zostatok vykazuje ako poskytnutý krátkodobý bankový úver.
harp
06.02.07,19:24
Kazdopadne vdaka za odpovede. Velmi ste mi pomohli. Skusim si trochu nastudovat prislusnu legislativu.
chanell
06.02.07,20:24
Pokial Ti banka založí osobný účet, ktorý bude evidovaný na sro (tj majitelom účtu by mala byť sro a nie fyzická osoba) je to úplne jedno či je to osobný alebo podnikateľský účet.

Peniaze za ZI kludne môžeš vložiť do rúk správcu vkladu, ak si tým správcom ty, tak aj tebe. Vypíšeš príjmový pokladničný doklad, ten zaúčtuješ a funguješ ďalej.
liba2
06.02.07,20:30
Zdravim vas vsetkych. Ako SZCO som pouzival osobny ucet a pracovnicky DU mi to plne odsuhlasili iba som im to musel pismone oznamit. Chcem sa opytat ci je mozne pouzivat osobny ucet (novo zriadeny) aj pri SRO......
Či podnikateľský účet alebo osobný účet, jeho majiteľom bude uvedený p.Harp, lebo je to v obidvoch prípadoch tá istá osoba.
Sro-čka ako účtovná jednotka má svoj názov. (predpokladám, že ide o jednoosobovú sro). Aby bolo možné identifikovať, že výpis z bankového účtu, ktorý má založený v účtovníctve, je skutočne jej výpis, musí na výpise byť uvedený názov sro-čky, a teda sro-čka musí byť majiteľom tohto účtu. Na výpise nemôže byť uvedený p.Harp, lebo on v tomto prípade nie je účtovnou jednotkou.
Preto s.r.o. musí mať otvorený vlastný účet znejúci na jej obchodný názov.
Monika Kováčová
06.02.07,20:44
Súhlasím s liba2. A pozrime sa na to aj prakticky: Tatrabanka čísluje osobné účty zač. 261, podnikateľské 262. Osobne ja by som veľmi preverovala, či úhrada faktúry na osobný účet (261) je oprávnená, či ju dám do nákladov a pod.


Pokial Ti banka založí osobný účet, ktorý bude evidovaný na sro (tj majitelom účtu by mala byť sro a nie fyzická osoba) je to úplne jedno či je to osobný alebo podnikateľský účet.

Nehovoriac o tom, že pochybujem, či sa firme Harp s.r.o. podarí založiť "osobný" účet a nie podnikateľský...
bepo
07.02.07,08:48
Súhlasím s liba2. A pozrime sa na to aj prakticky: Tatrabanka čísluje osobné účty zač. 261, podnikateľské 262. Osobne ja by som veľmi preverovala, či úhrada faktúry na osobný účet (261) je oprávnená, či ju dám do nákladov a pod.



Nehovoriac o tom, že pochybujem, či sa firme Harp s.r.o. podarí založiť "osobný" účet a nie podnikateľský...
Jedine že osoba s priezviskom "harp" bude mať krstné meno " s.r.o." :)
harp
07.02.07,18:38
Vdaka za odpovede. Celkom som sa pobavil a aj poucil. Ucet teda budem zakladat az kde ho budem potrebovat.

A este jedna vec... Mozem tu niekomu poslat moju zakladatelsku listinu, alebo mi moze niekto poslat nejaku katualnu, vdaka!
mudroš
08.02.07,16:01
Mám dojem, že celá táto debata vychádza z nesprávneho predpokladu.
Ak aj s.r.o. má iba jedného spoločníka, aj tak majetok s.r.o. nie je jeho majetkom.
Je to majetok právnickej osoby a spoločník FO vlastní iba podiel !!!
Ak je zároveň konateľ, tak zodpovedá za nakladanie s majetkom s.r.o. celým svojim majetkom.
To nie je ako FO podnikateľ, ktorá si môže vybrať peniaze z podnikania kedy si zmyslí. Spoločník si z s.r.o. môže vybrať peniaze iba po zdanení.
Buď je to odmena za prácu spoločníka a tá sa zdaňuje rovnako ako mzda.
Alebo je to podiel na zisku po zdanení v právnickej osobe. Ten si môže vybrať až po schválení UZ. Obchodný zákonník zakazuje vyplácať preddavky na podiely na zisku.
Zoltán Kovács
08.02.07,16:04
Vdaka za odpovede. Celkom som sa pobavil a aj poucil. Ucet teda budem zakladat az kde ho budem potrebovat.

A este jedna vec... Mozem tu niekomu poslat moju zakladatelsku listinu, alebo mi moze niekto poslat nejaku katualnu, vdaka!

Ten účet asi budeš musieť otvoriť ihneď, nakoľko DÚ pri registrácii spoločnosti od teba bude vyžadovať číslo účtu.
JarkaL
08.02.07,17:11
Ak nemá založený účet, jednoducho ho pri registrácii daňovníka neuvedie. Keď si ho založí, potom to písomne oznámi na DU - čílo účtu, banka, dátum založenia.
Zoltán Kovács
08.02.07,17:13
Ak nemá založený účet, jednoducho ho pri registrácii daňovníka neuvedie. Keď si ho založí, potom to písomne oznámi na DU - čílo účtu, banka, dátum založenia.

U nás DÚ automaticky chce ten účet mať už pri registrácii. Sice neviem či je to v súlade so zákonom.
liba2
08.02.07,17:22
Pokiaľ ja viem - má na to 15 dní od otvorenia účtu , aj v budúcnosti ak otvorí napr. devízový účet.