lusielaL
14.06.10,11:44
sobotny vietor mi odlomil muskat rovno pri koreni :( taky bol uz krasny rozrasteny... dala som ho do vody, dufam, ze vyhodi korienky...
Ak ma dost silne stonky,mohla si rovno poštepit do zeme,budes mat viac rastlin.
sisima
14.06.10,09:47
ano ma, to akoze rovno pichnut do zeme?
Vlastas
14.06.10,09:49
Ak ma dost silne stonky,mohla si rovno poštepit do zeme,budes mat viac rastlin.

Súhlasím, zlomené výhonky vždy zatlačím do zeme (jedno aj dve očká) a za pár dní pri pravidelnom polievaní sa chytí.:---:---:---
sisima
14.06.10,10:04
ok, urobim to takto, dik ;)
bikam
15.06.10,06:24
Podľa mňa ti ešte ďalší muškát vyraší z toho odlomeného koreňa. ;)
sisima
15.06.10,09:33
Podľa mňa ti ešte ďalší muškát vyraší z toho odlomeného koreňa. ;)

kiez by... ale ako som ho vcera pozerala, tak vyzera skor, ze nie...
bikam
15.06.10,10:57
kiez by... ale ako som ho vcera pozerala, tak vyzera skor, ze nie...
Vydrž aspoň týždeň, uvidíš, dačo sa ukáže. Muškáty sú "nezmary" v dobrom zmysle slova.
oriesok244
16.06.10,00:40
Na jeseň zdravé rastliny ostrihať o asi tretinu-zároveň použiť odrezky na rozmnoženie.Uložiť na chladnejšie miesto s dostatkom svetla a zaliať,len ak je hlina veľmi suchá-raz za 7-10 dní.Na jar veľmi vyhúknuté výhonky odstrihnúť a začať pomaly zalievať a preniesť von.Po dvoch týždňoch začať hnojiť.Mne sa osvedčil samozavlažovací truhlík a zalievam hnojivom Kristalon (nariedený v kanve do zásoby) celé leto.Lejem zospodu,ale vo vysokých letných teplotách aj zhora.Výsledok? Krása!
nataly111
16.06.10,08:23
Na jeseň zdravé rastliny ostrihať o asi tretinu-zároveň použiť odrezky na rozmnoženie.Uložiť na chladnejšie miesto s dostatkom svetla a zaliať,len ak je hlina veľmi suchá-raz za 7-10 dní.Na jar veľmi vyhúknuté výhonky odstrihnúť a začať pomaly zalievať a preniesť von.Po dvoch týždňoch začať hnojiť.Mne sa osvedčil samozavlažovací truhlík a zalievam hnojivom Kristalon (nariedený v kanve do zásoby) celé leto.Lejem zospodu,ale vo vysokých letných teplotách aj zhora.Výsledok? Krása!
orieso244 prilep fotky, aby sme tú krásu videli ............ako som povedala v predchádzajúcich príspevkoch, tak som sa aj ja dala po rokoch na muškáty a surfinie......sú aj napriek nepriaznivému tohtoročnému počasiu krásne.....chcela som pofotiť a prilepiť, ale mi to búrka cez víkend prekazila.....počkám kým sa trochu vyjasní a kým sa trochu spamätajú z toho šoku a potom prilepím
Zdenka175
16.06.10,15:52
My vždy mávame tie klasické ťahavé muškáty, ale tento rok som mame kúpila ťahavé plnené . Takýto veselý balkón má.
kh73
16.06.10,20:28
My vždy mávame tie klasické ťahavé muškáty, ale tento rok som mame kúpila ťahavé plnené . Takýto veselý balkón má.
krása,super
Zdenka175
16.06.10,20:57
krása,super
ďakujem ešte sa len rozrastajú:D:):)
lusielaL
19.06.10,14:06
Aj Vam sa teraz tak pomaly otvaraju puciky?
oriesok244
20.06.10,16:52
Chcela by som sa spýtať na hnojivo Kristalon, akým množstvom polievate asi 50cm kochlík za jedeň deň?
Mne sa osvedčili dve odmerky(boli priložené k hnojivu) do 10l vody a zalievať výlučne s touto "pohnojenou" vodou. Hnojivo Kristalon 0.5kg/250l vody
lujza.j
20.06.10,17:28
...moje stále nahadzujú nové "bambulky":)
lusielaL
20.06.10,17:41
Lujza pekne,krasne ziarive.
kh73
20.06.10,17:58
...moje stále nahadzujú nové "bambulky":)
krásne
lujza.j
20.06.10,19:02
...dievčatá ďakujem aj toto sú moje lásky, ale balkonové:);)
lujza.j
20.06.10,19:04
Aj Vam sa teraz tak pomaly otvaraju puciky?
...baklažánová farba muškátov:eek::eek::eek: krásny,prosím hoď foto keď bude celý rozkvitnutý:);)
maja
21.06.10,07:30
Muškáty mám len v štyroch kvetináčoch, ale mám z nich radosť
Laco-monter
21.06.10,07:34
muškáty smrdia, je to shit !
lusielaL
21.06.10,07:56
Laco-tak k nim neprivoniavaj.A vsetci co ich mame radi sa zhodneme,ze nam to nevadi...:)
maja
21.06.10,08:24
A mne voňajú !!! (ale manželovi tiež smrdia )
kh73
22.06.10,16:49
Aj Vam sa teraz tak pomaly otvaraju puciky?
aj mojím to trvá.Neviem či to bolo tým chladným počasím.To čo bolo super zakvitnuté a bohaté tak to mi silný vietor polámal a teraz mám muškáty bez kvetov:oale ako ich polámalo tak veľmi zbohatli listy a zdá sa miže sú aj pevnejšie stonky a nahodili veľa pukov,tak dúfam,že už bude lepšie,teplejšie počasie aby už zakvitli ,:)
kh73
22.06.10,16:53
Muškáty mám len v štyroch kvetináčoch, ale mám z nich radosť
sú krásne
lusielaL
23.06.10,07:36
Dnes som odfotila nieco malo,dnes je zase zima,vlani mi uz kvitli bohatsie,väscinou ich nemam na zavetri,asi aj to bude chyba.
sisima
23.06.10,08:14
take tmave mam aj ja ;)

toto pocasie mi uz pekne lezie na nervy... neprospieva ani mne ani kvetinkam... uz nech je teplo, nech vsetko kvitne, tak ako ma :)
nataly111
29.06.10,21:30
tak sa nám konečne vyčasilo a ja som pofotila svoje prvé kvietky po 10-tych rokoch :),,,,,,,zatial sa nám celkom darí.....hodila som aj mimotemy nejaké fotky mojich byliniek....papa
Zdenka175
30.06.10,16:50
Po prečítaní vašich príspevkoch som začala častejšie hnojiť a zdá sa mi, že muškátom to prospieva.:D:D:D. Farbu mám takú istú ako minulý rok.Tento rok som musela kúpiť nové, lebo neprežili mi.:mee:
bikam
01.07.10,07:52
Mne tiež tento rok neprezimovali, ale nevadí, kúpila som si nové - rôznej farby. A hnojím pri každej zálievke.
lusielaL
01.07.10,14:40
Bikam mas ich pekne.Ja mam moje konecne viac rozkvitnute a niektore teraz rozkvitaju.
Valcake
07.07.10,00:09
...konečne mi zakvitli aj muškáty
kh73
07.07.10,12:13
máte nádherné všetky tie muškáty ,radosť pozerať
Vlastas
09.07.10,20:17
Niekoľko obrázkov mojich muškátov.

60950
Vlastas
09.07.10,20:20
Neviem čo som spravila, že mi to takto čudne načitalo.
Žabinka
10.07.10,08:38
Takto vyzerajú moje muškáty dnes.
Oliwa
15.07.10,13:23
Niekoľko obrázkov mojich muškátov.

60950
Vlastas, čím tú nádheru hnojíš? Krystalonom, Engom, Pelargoniom alebo...
Vlastas
15.07.10,15:07
Hnojím Krystalonom alebo Engom. Pri sadení dám do každého črepníka za hrsť granúl Veget. Polievam dažďovou vodou.
rastino7
16.07.10,11:39
a ja by som sa rad spytal, co robim zle , lebo som si kupil 2 druhy tych malych muskatov(asi Anglicke).Su mesiac zasadene a akokeby sa nepohli.Hnojim, polievam, ked je suchy substrat, neprelievam...
lusielaL
16.07.10,15:21
Takto mi okrasluju miesta,ktore treba dokoncit,garaz a okolie domu.;):---
Vlastas
16.07.10,22:03
a ja by som sa rad spytal, co robim zle , lebo som si kupil 2 druhy tych malych muskatov(asi Anglicke).Su mesiac zasadene a akokeby sa nepohli.Hnojim, polievam, ked je suchy substrat, neprelievam...

Čo to je neprelievam? V týchto horúcich dňoch potrebujú veľké množstvo vody.
Ak máš muškát v truhlíku ktorý má podmisku, skús naliať do plna vody do podmisky. Keď sa po chvíli vrátiš a voda je vypitá, nalej znovu /teraz môžeš priliať aj vrchom na zeminu/. Ak je zemina suchá znovu všetku vodu vypije,ak je dostatočne vlhká voda ti v podmiske zostane. Ja všetky kvety polievam takto etapovite ráno aj večer. Hnojiť treba každý alebo aspoň každý druhý deň.
Zdenka175
18.07.10,11:59
Čo to je neprelievam? V týchto horúcich dňoch potrebujú veľké množstvo vody.
Ak máš muškát v truhlíku ktorý má podmisku, skús naliať do plna vody do podmisky. Keď sa po chvíli vrátiš a voda je vypitá, nalej znovu /teraz môžeš priliať aj vrchom na zeminu/. Ak je zemina suchá znovu všetku vodu vypije,ak je dostatočne vlhká voda ti v podmiske zostane. Ja všetky kvety polievam takto etapovite ráno aj večer. Hnojiť treba každý alebo aspoň každý druhý deň.
Zaujímavá farba, ešte som také nevidela
rastino7
18.07.10,18:41
Čo to je neprelievam? V týchto horúcich dňoch potrebujú veľké množstvo vody.
Ak máš muškát v truhlíku ktorý má podmisku, skús naliať do plna vody do podmisky. Keď sa po chvíli vrátiš a voda je vypitá, nalej znovu /teraz môžeš priliať aj vrchom na zeminu/. Ak je zemina suchá znovu všetku vodu vypije,ak je dostatočne vlhká voda ti v podmiske zostane. Ja všetky kvety polievam takto etapovite ráno aj večer. Hnojiť treba každý alebo aspoň každý druhý deň.

clovek musi len experimentovat.So surfinkami nemam taky problem, tie mi rastu ako huby po dazdi.Este rozmyslam, ze mozu mat tie moje malo svetla, lebo mi visia zo stropu na balkone.Vyzaduju priame slnko ?
Inak, ja mam o nieco mensie
kvapka05
19.07.10,10:56
:-) ake uz maju niektore z Vas krasne muskaty, moje zatial len zacinaju kvitnut a prave dnes som na kvetnych pucikoch objavila take male biele zivocichy
Prosím Vás ,vie mi niekto poradiť? Su to vošky? A co by som mala robiť? Niekde som citala ze treba znicit rastlinku, lebo mi to zasiahne aj ostatne kvety.
Prosim poradte?
kvapka05
19.07.10,13:47
Podarilo sa mi tie " potvorky " aj odfotit. Viete mi poradit co su to vlastne za skodce.
Zdenka175
21.07.10,04:59
Aj takéto muškáty má tento rok moja mama:)
Zdenka175
21.07.10,13:05
Mne teraz spadli 2 muškáty z okien. Vonku je 31 ° , žiaden vietor. :eek::eek::eek:Včera pršalo a boli dosť mokré, tak som ich ráno nepoliala. Oni úplne preschli a spadli. Nepodceňte poliatie ak máte niektoré na slnku na JSako ja.:confused::confused: Aspoň , že sa nepolámali. Musím ich posadiť. Polievam ráno a večer:)
sisima
26.07.10,13:54
keď muškát pochádza z afriky, nemal by sa moc polievat, nie? ... ja som polievala, aj ked nie az tak casto... a mam pocit, ze som im tým vobec nepomohla... jeden mi uplne odchadza... listy zozltli, opadavaju ... no asi je mu koniec... tie co mam na balkone, kde zalievam tak raz za tyzden su viditelne zdravsie a krajsie...
sisima
26.07.10,14:02
62017

aspoň týmto sa u mňa darí :)
oriesok244
28.07.10,14:50
Počasie veľmi nepraje,ale musel som niektoré rastlinky ostrihať,aby neprevážili truhlík.
Vlastas
31.07.10,09:57
Sú krásne, zdravé.
Vlastas
31.07.10,10:06
Muškáty sú už v tomto čase dosť vyčerpané tak ich trochu osviežme.Nie je to z mojej hlavy a ešte som to neskúšala, ale určite to vyskúšam.:confused:
- Aby ste oživiíli muškáty, nalejte do substrátu studenú čiernu kávu /len zrnkovú, žiadnu nesku/ bez cukru.
-Ak chcete odplašiť vošky, vložte do substrátu strúčik cesnaku.
- Aby som nemala vošky sadím v blízkosti muškátov plektrant /toto mám vyskúšané/.:eek:
kamoska1
31.07.10,16:08
Vlasti,čo je to ten plektrant?Nemôžeš ho odfotiť?Ďakujem
Oliwa
31.07.10,20:03
Plektrant je nekvitnúca ťahavá rastlinka so zeleno-bielymi lístkami. Jej previsy dosahujú dĺžku aj 2 m. Je vhodná na kombináciu do hrantíkov s inými letničkami, napr. aj s muškátmi.
Foto nemám, skús uja Googla a obrázky.
kamoska1
31.07.10,20:20
Bolo by to vhodne aj do sklenika,aby tam neišli vošky?Už som to vygooglila,viem,ako to vypada.Ďakujem.
ziak9
02.08.10,12:02
Vedel by aj mne niekto poradiť? Mam ťahavé muškáty v samozavlažovacích kvetináčoch. Do 50 cm dávam v jari 6 sadeníc, hnojivo pridávam v malom množstve do každej zalievky, balkón s muškátmi je orientovaný na východnú stranu. Problém spočíva v tom, že muškáty mi nádherne zakvitnú, ale potom ako postupne odstraňujem suché kvety, nové púčiky sa už netvoria a je začiatok augusta a moje muškáty sú ako "ostrihané ovečky". Prečo mi nekvitnú celé leto? A takto sa s nimi "trápim" už 5 rokov a stále to isté. Vyskúšala som už asi všetko možné. Túžim po krásnych previsoch, ktoré kvitnú celé leto a stále nič:(. Ďakujem za každú radu.
lusielaL
02.08.10,12:42
Neviem ziak9,ake druhy pestujes.Aj ja mam niektore co su este stale krasne zakvitnute,ine tiez ako Tvoje...Ale vidim na oknach tie,,prazdne,,ruzove a cervene a tie su ako vodopady.
ziak9
02.08.10,13:00
Pestujem klasické previslé muškáty - červené (nie poloprevislé),sadenice kupujem každý rok nové z Baumaxu.
Oliwa
03.08.10,11:59
Mne sa toho roku muškáty prvýkrát nevydarili. Sadenice nové, hrantíky samozavlažovacie, severná strana - cez tie veľké dažde to schytali a potom sa už nespamätali - substrát bol stále vlhký, takže som ich ani nemala kedy poriadne pohnojiť, popri tom som mala 6 týždňov v sadre ruku a kým som sa spamätala zasa ja a minula na ne postupne celé hnojivo, listy boli krásne veľké a tmavozelené, no začali postupne žltnúť a schnúť a pomaly sa prizerám, ako odchádzajú posledné tri hrantíky. Neviem, ako by sa dali zachrániť - presadením?

Ale zato zemiaky, uhorky, rajčiny i papriku máme také pekné, ako ešte nikdy :):)/zemiaky sme ani nesadievali, ale muž povedal, že keď je tá kríza.../. Žeby som si ich naraanžovala do okien - nech ľudia vidia? :D:D:---:--- Namiesto kvetov sa mi proste tento rok vydarila zelenina! :D:

Nemôže mať predsa každý všetko! A na rozdiel od muškátov sa z nej dajú aj nasýtiť hladné krky! :D -to sa len tak utešujem :mee: ... Hoci - nielen "zeleninou" je človek živý. Aj oko treba potešiť, aj dušu pohladiť. :)
lujza.j
03.08.10,17:40
Mne sa toho roku muškáty prvýkrát nevydarili. Sadenice nové, hrantíky samozavlažovacie, severná strana - cez tie veľké dažde to schytali a potom sa už nespamätali - substrát bol stále vlhký, takže som ich ani nemala kedy poriadne pohnojiť, popri tom som mala 6 týždňov v sadre ruku a kým som sa spamätala zasa ja a minula na ne postupne celé hnojivo, listy boli krásne veľké a tmavozelené, no začali postupne žltnúť a schnúť a pomaly sa prizerám, ako odchádzajú posledné tri hrantíky. Neviem, ako by sa dali zachrániť - presadením?

Ale zato zemiaky, uhorky, rajčiny i papriku máme také pekné, ako ešte nikdy :):)/zemiaky sme ani nesadievali, ale muž povedal, že keď je tá kríza.../. Žeby som si ich naraanžovala do okien - nech ľudia vidia? :D:D:---:--- Namiesto kvetov sa mi proste tento rok vydarila zelenina! :D:

Nemôže mať predsa každý všetko! A na rozdiel od muškátov sa z nej dajú aj nasýtiť hladné krky! :D -to sa len tak utešujem :mee: ... Hoci - nielen "zeleninou" je človek živý. Aj oko treba potešiť, aj dušu pohladiť. :)
z tých muškátikov by som bola aj ja veľmi nešťastná :(ja som tak dopadla minulý rok neboli síce dažde, ale došla mi svokra a toľko mi ich vychválila a vyhýkala, že mi ich uriekla:(:mee:to bolo v júni a to mali fakt úúžasné kvety:) opäť naplno a krásne zakvitli až v septembri:);) buď hrdá a pyšná na svoju zeleninku, domáca je domáca čo by som ja v smradľavej BA, dala za skutočnú domácu zeleninku:D:D;) uži si fajnové vitamíny;)
arizona
03.08.10,18:10
Vedel by aj mne niekto poradiť? Mam ťahavé muškáty v samozavlažovacích kvetináčoch. Do 50 cm dávam v jari 6 sadeníc, hnojivo pridávam v malom množstve do každej zalievky, balkón s muškátmi je orientovaný na východnú stranu. Problém spočíva v tom, že muškáty mi nádherne zakvitnú, ale potom ako postupne odstraňujem suché kvety, nové púčiky sa už netvoria a je začiatok augusta a moje muškáty sú ako "ostrihané ovečky". Prečo mi nekvitnú celé leto? A takto sa s nimi "trápim" už 5 rokov a stále to isté. Vyskúšala som už asi všetko možné. Túžim po krásnych previsoch, ktoré kvitnú celé leto a stále nič:(. Ďakujem za každú radu.
Mne sa zdá tých 6 sadeníc priveľa na ten hrantík. Bežne sa dávajú 3, max. 4 ks. Možno majú málo živín a málo miesta ...

Asi by som nabudúce skúsila menej sadeníc.
Teraz skús zmeniť prihnojovanie. Prihnojuj napr. 1x týždenne, ale silnejšiu dávku, možno ich to vzpruží.

Daj vedieť, či pomohlo :)
ziak9
03.08.10,19:04
Ďakujem veľmi pekne za radu (som "na porade" ešte len druhý deň a tak sa teším každej odpovedi) . Skúsim zmeniť hnojenie. Nemôže im však vyššie dávka uškodiť? Dúfam, že budem môcť ešte v tejto sezóne vložiť fotku svojich krásnych muškátov:).
Oliwa
03.08.10,19:20
z tých muškátikov by som bola aj ja veľmi nešťastná :(ja som tak dopadla minulý rok neboli síce dažde, ale došla mi svokra a toľko mi ich vychválila a vyhýkala, že mi ich uriekla:(:mee:to bolo v júni a to mali fakt úúžasné kvety:) opäť naplno a krásne zakvitli až v septembri:);) buď hrdá a pyšná na svoju zeleninku, domáca je domáca čo by som ja v smradľavej BA, dala za skutočnú domácu zeleninku:D:D;) uži si fajnové vitamíny;)
Lujza, dík za povzbudenie. Dúfam, že si z toho vlaňajšieho "krízového vývoja Tvojich muškátov" vyvodila patričné závery - ako napr. púšťať svokru na návštevu v zimných mesiacoch... :D:---
A teš sa, že Ti tú smradľavú BA spríjemňuje vôňa letničiek...:)
arizona
03.08.10,19:31
Ďakujem veľmi pekne za radu (som "na porade" ešte len druhý deň a tak sa teším každej odpovedi) . Skúsim zmeniť hnojenie. Nemôže im však vyššie dávka uškodiť? Dúfam, že budem môcť ešte v tejto sezóne vložiť fotku svojich krásnych muškátov:).
Píšeš, že im dávaš denne po troške. Skús 1x týždenne plnú dávku. Dávkovanie máš na obale. To nemôže uškodiť:)

mimotemy vitaj na Porade :):):)
Niečo o sebe môžeš napísať v tejto rubrike http://www.porada.sk/f157-novacikovia-predstavte-sa.html
arizona
03.08.10,20:06
zopár mojich muškátov
zdenka131
03.08.10,20:10
zopár mojich muškátov


Sú nádherné.
bikam
04.08.10,05:10
A pekne nafotené - priam umelecké fotografie.
lujza.j
04.08.10,09:47
Lujza, dík za povzbudenie. Dúfam, že si z toho vlaňajšieho "krízového vývoja Tvojich muškátov" vyvodila patričné závery - ako napr. púšťať svokru na návštevu v zimných mesiacoch... :D:---
A teš sa, že Ti tú smradľavú BA spríjemňuje vôňa letničiek...:)
tento rok v čase "muškátov" ešte u nás nebola:D:D:D ale už sa ma pýtala, že aké ich mám, tak som sucho skonštatovala, že pekné:) no minuý rok mi uriekla aj jednu orchidku, ktorá bola ukážka toho, že každá je individuálna, pretože bola v nie dobrej forme a mala nahodené puky na kvitnutie, tiež ju vyhýkala, všetky puky odpadli a teraz je fáze zachraňovanie:( takže u mňa ani zimné mesiace niesu vhodné na svokrinu návštevu:D:D:D:--- už som aj mojmu chlapovi povedala, že kedy bola návšteva mimo mojej prítomnosti, takže nech mi nič nechytá a že nech zbytočne nehýka:D:D:D pestovateľmi kvetov mi bolo totiž povedané, že nad kvetmi sa nehýka, že sa dajú urieknuť, aspoň u mňa to je možné:D;)
lujza.j
04.08.10,12:37
....môj nečakaný "votrelec" medzi muškátikmi:D:D;) možno bude aj úroda:D:D:---
Marína
04.08.10,12:42
zopár mojich muškátov
Janka, prekrásne a predposledná fotografia nemá chybu. Nádherné svetlo.:)
arizona
04.08.10,13:07
Janka, prekrásne a predposledná fotografia nemá chybu. Nádherné svetlo.:)
mimotemyDíky Evka, trafila si...:)
Pri robení tej fotky som ani tak nemala ciel fotiť muškát, len som sa "hrala" s prenikajúcim slnkom pomedzi kvety;):)
Tamila
04.08.10,18:42
Toto sú moje muškátiky, ktoré si vždy dopestujem z odrezkov. Keďže nemám miesto na prezimovanie, vždy v septembri nasadím odrezky do kelímkov a každý rok mám nové muškáty.
Oliwa
04.08.10,19:38
Si Ty ale šikulka...
durisovad
04.08.10,20:18
Muskaty su velmi pekne, si sikovna.
Valcake
04.08.10,21:47
Sú krásnéééé
Tamila
05.08.10,06:08
Ďakujem
Naikoletka
05.08.10,07:16
Vie mi niekto poradit prosim v com je problem, ked mi puciky kvetov muskatov nerozkvitnu, vytvoria sa a potom akoby uschli, je to nejaka choroba, a ako im pomoct? Listy aj celkovo rastlina je pekna, mohutna aj kvety sa vytvaraju, len ako som povedala uchnu pred rozkvitnutim. Dik
ZEvina
05.08.10,09:29
Toto sú moje muškátiky, ktoré si vždy dopestujem z odrezkov. Keďže nemám miesto na prezimovanie, vždy v septembri nasadím odrezky do kelímkov a každý rok mám nové muškáty.

Tamila, Tvoje muškátiky sú prekrásne. Ja si tiež muškáty dopestovávam sama. Nie vždy sú také krásne a nekvitnú tak skoro, ako tie predávané, ale mám z nich veľkú radosť, lebo sú MOJE, mnou vypestované. Moja mamka už dokonca vypestovala muškáty aj zo semienok (to sa mne ešte zatiaľ nepodarilo:mee:).
Eva
Tamila
05.08.10,09:59
Tamila, Tvoje muškátiky sú prekrásne. Ja si tiež muškáty dopestovávam sama. Nie vždy sú také krásne a nekvitnú tak skoro, ako tie predávané, ale mám z nich veľkú radosť, lebo sú MOJE, mnou vypestované. Moja mamka už dokonca vypestovala muškáty aj zo semienok (to sa mne ešte zatiaľ nepodarilo:mee:).
Eva
V kelímkoch mám vždy dva odrezky pri sebe, ktoré potom tvoria akoby jednu rastlinku - ťahavé. Klasické po jeden. V marci vždy sadeničky presádzam a za pár dní začnem prihnojovať najskôr hnojivom na tvorbu listov a potom zhruba od začiatku mája iba na kvety. Voľakedy dávno som tiež vypestovala muškáty zo semienka, ale iba klasické, nie ťahavé. Ale odrezky sú lepšie;).
durisovad
05.08.10,13:35
Kupila som raz sacek muskatovych semienok, vysiala, polievala, cakala, ale nedockala som sa, ze by aspon jedno semienko vyklicilo.
ZEvina
05.08.10,14:03
Kupila som raz sacek muskatovych semienok, vysiala, polievala, cakala, ale nedockala som sa, ze by aspon jedno semienko vyklicilo.

moja mamka si tie semiačka brala z tých svojich odkvitnutých muškátov. Vyklíčil jej dokonca aj biely muškát, ktorému sa teším najviac.
durisovad
05.08.10,14:08
Ja uz takto experimentovat nebudem, radsej pouzijem osvedceny system mnozenia ako ho tu opisala TAMILA.
Zdenka175
06.08.10,11:54
Ja som normálne znechutená z tých mojich muškátov. :mad::mad:Všetci mi ich obdivovali , aké sú pekné, ale vždy keď išlo pršať som ich musela skladať. Padali mi. z južnej strany. Je tam trochu veterno.Suseda mi poradila, aby som kvetináče oblepila takou bielou páskou ,čo sa dáva na sadrokarton a potom konce pásky vlepila do rámov v okne.Tak som si dala kvetináče aj na horné okná. Úplne to skrášlilo dom, keď boli aj hore.:D:D Ináč som mala len na dolných oknách. Ani som ich nestihla pofotiť.:confused::confused: Dnes prišla taká búrka, asi prietrž mračien. :eek:Dážď bol silný a už som len videla prevalené truhlíky. Búrka nebúrka vybehla som von a dávala kvetináče na zem. Páska dnes nepomohla.Dážď bil do kvetov a tie ťahale kvetináč.:eek: Na horných oknách mi moc nechýbalo, aby mi tiekla rašelina dole fasadou.:eek: No je mi to treba, také starosti?? Asi som mala muškáty posledný rok:rolleyes:. Máme zateplený dom a manžel nechce vrtať uchýtky do omietky, že to nebude držať . Som z toho smutná:eek::(
Tamila
06.08.10,18:25
Zdenka, nič si z toho nerob, aj u nás bol dnes strašný lejak a vietor a aj mne spadli dva hrantíky s muškátmi, dosť ich to poznačilo:mee:, ale spamätajú sa. Keď sme mali drevené okná, robila som to tak, že som do kvetináča zatlačila drevené kolíky až ku dnu, uviazala som na ne špagát, ktorý som privrela do okna a držali. Tento rok máme nové okná a nechcela som ničiť tesnenia špagátikmi a tak spadli. Ale dnes manžel urobil z drôtov nejaké háčiky a upevnil ich zo spodu pod rámy okien, ani neviem ako.
Oliwa
06.08.10,18:40
Ja som normálne znechutená z tých mojich muškátov. :mad::mad:Všetci mi ich obdivovali , aké sú pekné, ale vždy keď išlo pršať som ich musela skladať. Padali mi. z južnej strany. Je tam trochu veterno.Suseda mi poradila, aby som kvetináče oblepila takou bielou páskou ,čo sa dáva na sadrokarton a potom konce pásky vlepila do rámov v okne.Tak som si dala kvetináče aj na horné okná. Úplne to skrášlilo dom, keď boli aj hore.:D:D Ináč som mala len na dolných oknách. Ani som ich nestihla pofotiť.:confused::confused: Dnes prišla taká búrka, asi prietrž mračien. :eek:Dážď bol silný a už som len videla prevalené truhlíky. Búrka nebúrka vybehla som von a dávala kvetináče na zem. Páska dnes nepomohla.Dážď bil do kvetov a tie ťahale kvetináč.:eek: Na horných oknách mi moc nechýbalo, aby mi tiekla rašelina dole fasadou.:eek: No je mi to treba, také starosti?? Asi som mala muškáty posledný rok:rolleyes:. Máme zateplený dom a manžel nechce vrtať uchýtky do omietky, že to nebude držať . Som z toho smutná:eek::(
Zdenka, nemáme náhodou toho istého manžela??? :eek::D:D:D:confused:
ubka
07.08.10,12:02
..
ubka
07.08.10,12:09
..somár síce muškáty nevezie, ale dala som to sem aj tak:)
No a tie muškáty sú tento rok chúdence ospros...é od tých výkyvov počasia, jedny sa boria viac, iným to nejde a už som aj vylikvidovala:(
lusielaL
07.08.10,12:23
ubka,krasne muskaty,a ta chut chvilu si tam posediet je velka.
durisovad
07.08.10,13:43
Nielen krasne muskaty, ale aj nadherne upravena cela zahrada. Mas veru sikovneho a usilovneho zahradnika.
ubka
07.08.10,13:52
ubka,krasne muskaty,a ta chut chvilu si tam posediet je velka.
nič nie je nemožné :)
Anna123
07.08.10,15:13
Silný vietor a dážď kvetom neprospieva, ja mám tiež problém udržať muškáty na oknách, túto sezónu už mi jedna debnička spadla, samozrejmé s dosť veľkej výšky a praskla, muškáty som presadila a dúfam, že sa spamätajú a debničky som zaťažila kockami z ktorých máme dlažbu tak, že som ich položila na okraj debničiek.
Tamila
07.08.10,19:25
Neviem, či tie kocky pomôžu, pretože mne spadli a mala som v každej debničke riadmy kameň zo skalky. Ešte že mi tie kamene nerozbili dlažbu na terase.
Oliwa
07.08.10,20:39
Alebo niekomu hlavu, napr. poštárke, alebo nič netušiacej návšteve... :(
To by nemdopadlo dobre - dokonca by mohol hroziť § za ublíženie na zdraví:mee:... To by boli veľmi nebezpečné muškáty:rolleyes:...
Anna123
08.08.10,08:20
Ja som tie kocky nedala ako návod pre každého, mne to vyhovuje, robím tak už viac rokov, mne muškáty môžu spadnúť len do mojej predzáhradky a nemôžu nikoho ohroziť.
Vlastas
08.08.10,11:22
Ja som normálne znechutená z tých mojich muškátov. :mad::mad:Všetci mi ich obdivovali , aké sú pekné, ale vždy keď išlo pršať som ich musela skladať. Padali mi. z južnej strany. Je tam trochu veterno.Suseda mi poradila, aby som kvetináče oblepila takou bielou páskou ,čo sa dáva na sadrokarton a potom konce pásky vlepila do rámov v okne.Tak som si dala kvetináče aj na horné okná. Úplne to skrášlilo dom, keď boli aj hore.:D:D Ináč som mala len na dolných oknách. Ani som ich nestihla pofotiť.:confused::confused: Dnes prišla taká búrka, asi prietrž mračien. :eek:Dážď bol silný a už som len videla prevalené truhlíky. Búrka nebúrka vybehla som von a dávala kvetináče na zem. Páska dnes nepomohla.Dážď bil do kvetov a tie ťahale kvetináč.:eek: Na horných oknách mi moc nechýbalo, aby mi tiekla rašelina dole fasadou.:eek: No je mi to treba, také starosti?? Asi som mala muškáty posledný rok:rolleyes:. Máme zateplený dom a manžel nechce vrtať uchýtky do omietky, že to nebude držať . Som z toho smutná:eek::(

Zdenka, doma také problémy nemám ale som chcela muškáty aj vo firme /je zateplená/ a tak som otravovala muža ako prichytiť črepníky. Samozavlažovacie črepníky majú na hranách otvory cca 3-4mm a tak ho napadlo, že naletoval na vonkajšie parapetné dosky /máme plechové/ háčiky a ja uchytím silným drôtom črepník cez háčik a otvorom na hrane. Muškáty mali už aj dĺžku cca 100cm a fúkal vietor ale vydržali. Už to odkukali aj susedy. Skús ak sa do tá realizovať aj u teba.Vlasta
lujza.j
08.08.10,12:16
dievčatá súcítim s vami, za vašimi muškátikmi:(:mee: myslela som , že najväčšia pohroma je návšteva mojej svokry, ktorá ako som už tu písala mi moje "vyhýka" akože aké ich mám krásne a hneď sú urieknuté:mad::mad::mad::mee::mee::mee: želám vám všetkým aby sa ešte spamätali a robili vám veľkú radosť krásnymi kvetmi:);) veď vy ste všetky šikovné "mičurinky";)
Vlastas
08.08.10,15:48
Prikladám dnes nafotené.
Tamila
08.08.10,17:48
Sú krásne.
ziak9
09.08.10,18:43
Sú prekrásne. Chcem sa opýtať, či takto kvitnú celú sezónu, pretože moje presne takto zakvitli, no po odkvitnutí a ostrihaní suchých kvetov mám hlavne listy:( a nových púčikov málo. Kde som urobila chybu, že mi nekvitnú celú sezónu?
Tamila
09.08.10,19:49
Sú prekrásne. Chcem sa opýtať, či takto kvitnú celú sezónu, pretože moje presne takto zakvitli, no po odkvitnutí a ostrihaní suchých kvetov mám hlavne listy:( a nových púčikov málo. Kde som urobila chybu, že mi nekvitnú celú sezónu?
Ja prihnojujem od mája do jesene dvakrát do týždňa hnojivom na kvety.
Vlastas
09.08.10,20:29
Dúfam, že ešte aspoň mesiac vydržia kvitnúť. Ináč kvitnú stále, ako rástli tak viac a viac. Ja hnojím do každého polievania kristalon plod/kvet alebo engom /mám samozavlažovacie črepníky/. Ale záleží to aj od sorty /druhu/ muškátu. Plnokveté sú krásne ale kvitnú menej a aj tieto obyčajné ťahové sú rôzne druhy.
ziak9
10.08.10,03:04
Ja mam samozavlažovacie truhlíky, v jednom 50 cm mám po 6 sadeníc, pestujem previslé, obyčajné muškáty, ktorých sadenice kúpuje v baumaxe. Zo začiatku ich dosť zaštipávam. Slniečko majú približne do 10.30 hod. Hnojím do každej zalievky ale menšiu dávku do každej (vyskúšala som rôzne hnojivá na muškáty - engo , kristalon, rozkvet, teraz mam hoštické obohatené o fosfor). A výsledok? Raz v sezóne ( približne júl) a potom rast aj kvitnutie ustávajú. Viete čo je najhoršie, že tento scénar sa opakuje už 6 rokov, nech s nimi robím čokoľvek . Ani si neviete predstaviť ako túžim po krásnych zakvitnutých previsoch:(.Budem vďačná za každú radu. Keď sa mi to podarí vložím aj fotky.
arizona
10.08.10,07:04
Ja mam samozavlažovacie truhlíky, v jednom 50 cm mám po 6 sadeníc, pestujem previslé, obyčajné muškáty, ktorých sadenice kúpuje v baumaxe. Zo začiatku ich dosť zaštipávam. Slniečko majú približne do 10.30 hod. Hnojím do každej zalievky ale menšiu dávku do každej (vyskúšala som rôzne hnojivá na muškáty - engo , kristalon, rozkvet, teraz mam hoštické obohatené o fosfor). A výsledok? Raz v sezóne ( približne júl) a potom rast aj kvitnutie ustávajú. Viete čo je najhoršie, že tento scénar sa opakuje už 6 rokov, nech s nimi robím čokoľvek . Ani si neviete predstaviť ako túžim po krásnych zakvitnutých previsoch:(.Budem vďačná za každú radu. Keď sa mi to podarí vložím aj fotky.
Prečítaj si túto rubriku pár strán dozadu. Prípadne od začiatku, je tu veľa osvedčených rád ...
Pýtala si sa toto isté, odpovedala som ti TU : http://www.porada.sk/1470655-post561.html ;)
Vlastas
10.08.10,08:00
Ja mám v tom istom črepníku iba 3ks. A ako píše arizona všetko sa tu už popísalo
len treba hľadať. Držím palce.
ubka
18.08.10,21:44
Podelím sa s vami.
Keď je veľký prírastok a málo kvetov -muškáty sú prehnojené
Vytiahnutý rast, veľká vzdialenosť medzi listami-majú málo svetla
Stonka odspodu černie a odhníva-hniloba z premokrenia
Biely hmyz, pri dotyku odlieta-molice
Spodné listy žltnú a sú na nich hnedé škvrny-suchá pôda aj vzduch
Listy a stonky červenejú-nízke nočné teploty.

Muškáty môžeme prezimovať aj v tmavej pivnici, ale treba ich zrezať, poliať 1-3 krát za zimu, na jar vyložiť do svetlejšej miestnosti a prihnojovať.
Teraz je najvhodnejšie obdobie na rozmnožovanie rezkami, cca 10 cm dlhé vrcholky odrezať pod listom a dať do zeminy, piesok-rašelina-humus. Zakorenia za 21 dní. Takéto muškáty prezimujú iba vo svetlej miestnosti pri teplote aspoň 10 st., polievať treba opatrne, ale každé tri týždne. Prihnojiť až na jar.
rastino7
19.08.10,20:15
tak toto si musim ulozit, pokladam to za velmi cenne rady.. :-)
sisima
24.08.10,10:36
... hnedé škvrnky na spodnej strane listov, akoby chrasty znamená premokrenie...:)
ubka
24.08.10,20:35
... hnedé škvrnky na spodnej strane listov, akoby chrasty znamená premokrenie...:)
nie :) premokrenie robí odhnívanie a hnedé škvrny na stonkách.
hnedé škvrny na listoch je ochorenie bakteriálne, poumývaj jarovou vodou a poprípade postriekaj pesticídnym prípravkom proti voškám.
sisima
25.08.10,09:45
ja zboznujem, ked si niekde nieco nastudujem, chcem poradit aj dalej... a furt sa najde niekto kto neguje moje vedomosti... originál článku nájdete tu...
http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/rastlinny-lekar/muskaty.html
63576
Hrdza a korkovitosť

Letné lejaky podporili výskyt hrdze muškátovej na muškáte krúžkovanom (Pelargonium zonale), pestovanom na miestach, kde nie sú chránené pred dažďovou vodou. Každoročne riešime aj výskyt zväčšených buniek na spodnej strane listov muškátu štítovitolistého – previsnutého (Pelargonium peltatum), ktoré mnohí pestovatelia považujú tiež za hrdzu. Tieto výrastky sa však vytvárajú vplyvom nadmernej pôdnej vlhkosti. Preto ich tvorbu môžeme obmedziť pravidelným, nie však príliš výdatným zavlažovaním a zabezpečením odtoku prebytočnej vody z nádob.
ubka
04.09.10,21:38
Pre potešenie okoloidúcich..
ubka
04.09.10,21:42
tak sa tvária moje muškátky, ako by im lepšie vyhovovalo toto počasie, ako letné páľavy..
Valcake
04.09.10,22:13
Ľubka, veľmi pekné a zdravé muškáty. Aj ja by som bola rada okoloidúca;)
Ingrid Ondruskova
07.09.10,15:21
Pani učiteľka v škole požiadala deti, aby si zútulnili triedu, majú doniesť nejaký kvietok v črepníku a dať ho na parapet, keďže mo-
mentálne nemám na podarovanie žiadny klasický izbový kvet, rada
by som podarovala trs krásnych muškátov, budú kvitnúť ešte aspoň 2 mesiace? A čo cez zimu? Je veľa rád o tom ako prezimovať muškáty v pivnici, ale namôjdušu si neviem spomenúť, či niekto z mojich známych má muškáty na okne /samozrejme vznútra/ aj cez zimu....t.j. ako ich udržiavať, aby mali aspoň pekný zelený list...
wagner
07.09.10,17:07
Pani učiteľka v škole požiadala deti, aby si zútulnili triedu, majú doniesť nejaký kvietok v črepníku a dať ho na parapet, keďže mo-
mentálne nemám na podarovanie žiadny klasický izbový kvet, rada
by som podarovala trs krásnych muškátov, budú kvitnúť ešte aspoň 2 mesiace? A čo cez zimu? Je veľa rád o tom ako prezimovať muškáty v pivnici, ale namôjdušu si neviem spomenúť, či niekto z mojich známych má muškáty na okne /samozrejme vznútra/ aj cez zimu....t.j. ako ich udržiavať, aby mali aspoň pekný zelený list...

Muškáty by mali prezimovať v chladnejšom prostredí - okolo 10 stupňov.
Valcake
07.09.10,23:02
Moja mamka prezimovala muškáty v chladnejšom prostredí, ale mala ich veľa, tak vždy dala aj na okno/parapet/ zvnútra a kvitli jej celú zimu a potom ich dala von, kde kvitli ďalej. Vždy mala, aj má krásne muškáty. Podotýkam, kvitli vo vnútri tie vzpriamené muškáty/zonale/
Ingrid Ondruskova
08.09.10,08:25
Valčake....veľmi si ma potešil-a, takže asi to risknem, dám do školy muškáty a budem dúfať, že urobia radosť aj cez zimu /áno, aj u mňa sa jedná o tie klasické vzpriamené druhy.../
Valcake
08.09.10,10:27
Ďakujem, nech sa darí;):)
Zdenka175
10.09.10,15:11
Takéto muškáty mám tento rok. :)Ešte mám aj na boku , tie som nefotila, sú biednejšie:D
Iconka
12.09.10,15:54
pridam aj ja moj muskatik, tento rok mam len dva:)
DanielaSL
03.10.10,12:00
Ja som si tento rok zasadila voňavé pelargónie zo Starkla. Má niekto skúsenosť, ako ich treba prezimovať ?
DanielaSL
04.10.10,07:45
Ja som si tento rok zasadila voňavé pelargónie zo Starkla. Má niekto skúsenosť, ako ich treba prezimovať ?
Posúvam...nikto nevie poradiť?
ela77
04.10.10,14:52
Pre potešenie okoloidúcich..
Ubinka zlatá, to koľko máš koreňov v tom črepníku tých vysiacich muškátov.
Zdenka175
05.10.10,07:32
Už ste odštipovali muškáty? Ja ešte nie.
Tamila
05.10.10,07:36
Ja už v septembri.
AlenockaS
05.10.10,08:45
Posúvam...nikto nevie poradiť?

Ja mám voňavú panašovanú pelargoniu z "rastliniek"...prvý rok, ale kdesi som čítala, že tieto voňavé sa pestujú aj ako izbové rastliny, tak ja sa chystám ju vziať dnu a prezimovať v izbe...snáď to v zdraví prežije...:-)
DanielaSL
05.10.10,17:12
Ja mám voňavú panašovanú pelargoniu z "rastliniek"...prvý rok, ale kdesi som čítala, že tieto voňavé sa pestujú aj ako izbové rastliny, tak ja sa chystám ju vziať dnu a prezimovať v izbe...snáď to v zdraví prežije...:-)

A necháš ju tak ako je, alebo ju ostriháš? Lebo moja je už dosť vysoká..
AlenockaS
06.10.10,05:25
Moja nie je veľmi veľká, tak neviem, ale možno by nebolo zle ju ostrihať a skúsiť z nej zaštepiť, bola by väčšia pravdepodobnosť, že niečo z nej prežije ....hmm ?
bikam
07.10.10,06:12
Postupne sťahujem muškáty dovnútra - takto mi robia radosť aspoň na schodišti. :)
eva61
08.10.10,06:09
Mne muškáty kvitli a ešte stále kvitnú takto.
Oliwa
08.10.10,06:33
Paráda...
kamoska1
13.10.10,17:29
Aj ja sa chcem pochvaliť,s mojimi muškatikmi.Byvame na samom vrchu,tak som ich nemohla odfotiť zo spodu.Tak len takto sa mi to podarilo.
ubka
13.10.10,17:32
Ubinka zlatá, to koľko máš koreňov v tom črepníku tých vysiacich muškátov.
v 40 cm 5ks, v 60 cm 8ks
nataly111
19.10.10,08:34
zdravím poraďáčky, poraďáci....
....blíži sa zima a s ňou spojená večná téma prezimovania...obehala som staré príspevky august, september r. 2008,2009, ale predsa len sa opýtam nanovo.....prosím poraďte.....ťahavý muškát, je lepšie nechať na vlaňajšom koreni a nestrihať, alebo obštikať do odrezkov a dať prezimovať tak?....ako to robíte vy?.....dakujem

.....a ešte,ak odrezky tak na kolko očiek? a ak na vlaňajších koreňoch, tak kolko zobrať z rastlinky?...aké "dlhé" ich nechať?
bikam
19.10.10,08:55
zdravím poraďáčky, poraďáci....
....blíži sa zima a s ňou spojená večná téma prezimovania...obehala som staré príspevky august, september r. 2008,2009, ale predsa len sa opýtam nanovo.....prosím poraďte.....ťahavý muškát, je lepšie nechať na vlaňajšom koreni a nestrihať, alebo obštikať do odrezkov a dať prezimovať tak?....ako to robíte vy?.....dakujem

.....a ešte,ak odrezky tak na kolko očiek? a ak na vlaňajších koreňoch, tak kolko zobrať z rastlinky?...aké "dlhé" ich nechať?
Skúšala som obidve varianty, ale prezimovanie odrezkov sa mi osvedčilo lepšie - moja skúsenosť.
bikam
19.10.10,08:57
Postupne sťahujem muškáty dovnútra - takto mi robia radosť aspoň na schodišti. :)
Rozširujem zbierku na schodišti. ;)
verkaz
23.10.10,20:05
Teraz keď ich mám zazimovať, tak sú najkrajšie, až je mi ľúto ich dávať do pivnice. Urobila som si s kvetov peknú kyticu a budem sa z nej ešte chvíľu tešiť.
Zitulda
15.11.10,11:11
Prosím poradte mi dievčatká aké muškáty kúpiť na severný a veterný balkón. Mala som niekedy z odrezkov celkom pekné aj ťahavé ale tento rok sme nemohli ich dať na loggiu, lebo sa blok zateploval. A moje kvetinky mi dali žiaľ vale, lebo ostali na neosvetlenej chodbe bloku.:mee:
kamoska1
15.11.10,18:06
Zitulda,pozri si prispevok 631,tam som dala svoje muškaty,tiež su na veternu stranu a chladnu,sice su na zapad,ale od tial stale fuka,lebo je tam Poľana.Minuly rok som tam mala obyčajné muškaty a boli tiež pekné.Treba ich len hnojiť a oni sa prispôsobia.
wabi
15.11.10,21:05
No zatiaľ mrazy niesú a či budú...? Možno sibírska zima... Pamätám ten rekord pred 3 rokmi boli muškáty celú zimu vonku na balkóne a nezamrzli a celú zimu kvitli a na jar veselo pokračovali... Na sa však asi spoliehať nedá.:D
Vlastas
16.11.10,08:05
To nemyslíš vážne, to kde bývaš???? To ste mali počas vianoc na balkóne muškáty??? Ako dlho ti tie muškáty takto vydržali kvitnúť???
Zdenka 0705
16.11.10,09:09
Mali by ste to srdce ich teraz zazimovať, ostrihať? Majú toľko nahodených pukov, v lete takéto neboli, .... silné a zdravé.
Nechám ich ešte.....
kamoska1
16.11.10,14:34
Aj ja mam ešte muškaty vonku,lebo ich neprezimovavam,tak nech ešte chvilu do mrazov zdobia balkon,veď napokon su tam tak krasne,všetci už maju balkony prazdne.
krater
15.03.11,20:20
chcela by som trocha ozivit tuto temu kedze o chvilu je tu jar. mam v bytovke v spolocnych priestoroch kochliky s muskatmi kedze su v okne su pekne zelene vytahane chcem sa spytat ci je nutne ich opat ostrihat ked ich vylozim na balkon alebo ich necham tak a oni pekne zakvitnu z toho co vyhnali cez zimu?
vdaka za radu! :)
bikam
18.03.11,07:09
chcela by som trocha ozivit tuto temu kedze o chvilu je tu jar. mam v bytovke v spolocnych priestoroch kochliky s muskatmi kedze su v okne su pekne zelene vytahane chcem sa spytat ci je nutne ich opat ostrihat ked ich vylozim na balkon alebo ich necham tak a oni pekne zakvitnu z toho co vyhnali cez zimu?
vdaka za radu! :)
A aké sú to muškáty - veľkokveté alebo ťahavé?
krater
18.03.11,09:38
A aké sú to muškáty - veľkokveté alebo ťahavé?
tahave ;)
31Jankal
24.03.11,08:23
Muškáty som už zostrihala asi 2 týždne dozadu suché listy pooberala, majú nahodené pár zelených lístkov, čo poviete na to vyhodiť ich von na slniečko? nech si pomaly zvykajú :)
verkaz
24.03.11,08:44
Cez deň áno, ale v noci je ešte mráz, tak by som to neriskovala. Buď ich na noc dávať dnu alebo dobra zakrývať.
Už sa teším až mi budú okrasou balkóna.
arizona
24.03.11,08:47
Mna ide porazit!:mad:
Minuly rok som si kupila pekne nove samozavlazovacie valovky na muskaty.Aby som nemusela mat po 3-4 mensie, tieto sa mi pacili, ze su siroke,jeden na celu parapetu,takze som si kupila dva na predne okna.

Pred par dnami som si nasadila muskatiky,polievala som iba zhora.
Vcera vecer som sla naliat vodu do zasobnika a z jedneho mi vsetka voda vytiekla, lebo v rohu bola taka mala strbinka:mad::mad::mad:...takze samozavlazovaci ucel je v cudu!
Idem dnes skusit do obchodu, som zvedava, ci zozeniem taky isty,alebo budem musiet kupovat nanovo a samozrejme muskatiky znova presadzovat...:rolleyes:
Drzte palceky :)
Zdenka 0705
24.03.11,08:54
Ja dnes kupujem zeminu /osvedčenú/, musím presadiť tie vlaňajšie, lebo som ich zasadila do zeminy z Kauf... a v zime samá muška.
Teraz ich opatrne vyberiem, ponamáčam pre istotu korene v roztoku Lignohumátu, potom zasadím. Ešte sa chystám kúpiť hoštické slepačie granulky /hnojivo:D/, nech krásne kvitnú.
Už sa neviem dočkať, keď nám, činžiakovým :D, zakvitnú balkóny.
Alcielle
24.03.11,10:05
na jednej stranke som nasla odrodu muskatu Pelargonium citriodora ´Moskito Schocker´ / Muškát odpudzujúci komáre. Mate s tym niekto skusenosti? funguje to?
eny7
25.03.11,19:54
Ahojte, mam tahave muskaty teraz uz bude tretie leto, co som ich kupila. Neviem, ci mam stale nechat ten povodny koren, co uz ma aj trochu zdrevnatene casti stoniek, ale ma dost zelenych listov, alebo odobrat z neho nove vyhonky a stary koren vyhodit. Ake mate s tym skusenosti ?
bikam
27.03.11,05:34
Ahojte, mam tahave muskaty teraz uz bude tretie leto, co som ich kupila. Neviem, ci mam stale nechat ten povodny koren, co uz ma aj trochu zdrevnatene casti stoniek, ale ma dost zelenych listov, alebo odobrat z neho nove vyhonky a stary koren vyhodit. Ake mate s tym skusenosti ?
Vyskúšala som obidve možnosti - a sú porovnateľné. Ak ti 3-ročné sadenice pekne rašia a majú dostatok zelených listov, ešte by som ich nechala, zároveň by som si z nich narezala ďalšie sadenice, ktoré sa ti ešte do leta stihnú zakoreniť.;)
81janka
28.03.11,13:45
na jednej stranke som nasla odrodu muskatu Pelargonium citriodora ´Moskito Schocker´ / Muškát odpudzujúci komáre. Mate s tym niekto skusenosti? funguje to?
Cha!...Pred dvomi rokmi som na to skocila aj ja - a kupila som si pre istotu hned dva. A nielenze sa hmyz okolo nich veselo zlietal, dokonca sa mi nepodarilo ich ani prezimovat... Hoci boli skutocne nadherne, take tmavobordove s bielym lemom...okno zdobili krasne, len hmyzu bolo treba naznacit sipku smerom OD muskata:-)
Alcielle
28.03.11,14:14
81janka: dakujem, usetrila si mi 12 evry ;) budem musiet hladat inu alternativu proti tym hnusotam
eny7
28.03.11,16:39
Vyskúšala som obidve možnosti - a sú porovnateľné. Ak ti 3-ročné sadenice pekne rašia a majú dostatok zelených litov, ešte by som ich nechala, zároveň by som si z nich narezala ďalšie sadenice, ktoré sa ti ešte do leta stihnú zakoreniť.;)

Dakujem za radu :) vlani som tiez tak robila, ze som mala aj nove aj stare. Ale vsimla som si , ze tie novsie uz nemaju taku krvavocervenu farbu, ale boli take skor tmavoruzove. Tak neviem, ci to je preto, alebo to zariadili vcielky :D.
sisima
29.03.11,08:45
kedy dávate von prezimované muškáty?
eny7
29.03.11,11:41
Ja zvyknem vykladat vonku v maji po zamrznutych, ale hovori sa, ze vydrzia do -5 st.C, takze podla toho dedukujem :), ze ked v noci neklesne teplota pod 0, tak by sa mohli vylozit. Zalezi aj na tom ci su pekne huste, aby nespatili.
81janka
29.03.11,12:40
Tiez vykladam az po zamrznutych - vsetky rastlinky, neriskujem skor, bojim sa o ne.
lusielaL
29.03.11,13:18
Vcera som videla na jednom dome uz na oknach krasne rozkvitnute tahave cervene muskaty,moje vyhonky su sice dlhe,ale este slabe,tak sa bojim dat von.
sisima
30.03.11,10:09
ja ich mám v garáži, zjavne prežili zimu, majú dosť nových výhonkov... ale v garáži nemajú dostatok svetla, preto sa obávam, že do zmrznutých mi v tej garáži "odídu"... a to by som nerada...
rastino7
31.03.11,08:20
ja by som ich dal aspon cez den von, ked je cca 18-20 *C, nech si uzivaju jar:)
a na nedelu hlasia az 23, takze urcite von z garaze...
sisima
31.03.11,09:38
každý deň keď dojdem z práce garáž otváram, cez víkend je otvorená celý deň (samozrejme keď nie je veľká zima)... ráno ich nemôžem vykladať von, lebo sa mi zdá že je ešte dosť chladno... ale každým dňom sa už otepluje, takže ich už budem dávať von ;)
damiana28
31.03.11,12:00
Ja som muškáty na zimu nestrihala a teraz ich mám pekne husto zakvitnuté :) Prezimovali mi na okne v chodbe,kde mali slniečko.Takže budem mať krásny zakvitnutý balkon už teraz v apríli.Už ich len šupnúť von :)
81janka
31.03.11,12:41
Ked su take krasne a teplucke dni, ako posledny tyzden, zvyknem ich v priebehu dna vykladat von, nech sa pomalicky otuzuju a vecer putuju opat na chodbu. Ale som na materskej, cize z casoveho hladiska si to mozem dovolit...:-)
Žabinka
08.04.11,15:28
Aj vám už začínajú muškáty kvitnúť? Toto je dnešný záber.
lusielaL
08.04.11,16:57
Krasne,zelene,moje teraz len vyhanaju a uz som nejake dala aj na zavetrie,hlasia sice prizemny mraz tak asi budem hladat igelity.
Iconka
08.04.11,16:58
ja som este puky obrhala, nech sa nesili hned takto skoro a nech sa najskor pekne zahusti a potom nech kvitne
magno
09.04.11,11:04
Ja som si nakupila mladatka a uz su na oknach,tak len dufam,ze sa uz neochladi - zatial vyzeraju,ze im je tam fain,ale tiez som im odstipkala puciky,nech sa najprv pekne udomacnia a maju silu krasne kvitnut :)
2009
10.04.11,03:43
Včera som sadila muškáty. Najprv som delila tie dva čo mi aj zazimovali. Kúpila som po 1 EURO 5 plných vysiacich 2 červené a dva takej peknej ružovej farby. Budú vysiace.Pozrela som do tejto témy a s ťažkým srdcom som odstránila tie nádherné kvety a puky. Nech majú najskôr silu na rozrastenie sa
:) Evika
zeroA6M
20.04.11,09:59
Muskatiky z Baumaxu .Uz su vysadene 8 tyzdnov.Je tam 10 rastliniek.Kvety som doteraz odstranoval.Su v Lebisovych truhlikoch hnojene do kazdej zalievky.
Kováčová.D
20.04.11,20:56
Aj ja sa už pomaly chystam na muškaty, min. rok som mala na všetkych oknach, celkom sa im darilo, tak snad aj tento rok budu pekne :-)
sisima
26.04.11,09:33
tento rok mám akúsi smolu...

mojim prezimovaným tahavým muškátom sa vôbec nechce rásť... všetky lístky vyrastené ešte v garáži vonku odumreli... mám len také obschnuté pahýle a len sem tam si vypúšťajú malinké lístky...

taktiež štiepiky, ktoré celú zimu prečkali, mi teraz vykapali...
asi budem musieť každý rok kupovať nové...
81janka
26.04.11,13:33
nuž, ak ti vykapali aj tie prenádherné fialové, ktoré máš vo svojom albume, je to naozaj veľká škoda...ale prekrásne sú aj tie bieločervené? kde si ich zohnala? ...
bikam
28.04.11,07:07
Moje prezimované muškáty - 1 a 2 fotka muškáty zo starých koreňov, 3 obrázok na jar naštipené odrezky z tých prezimovaných. Mala som ich v jeseni oveľa viac, ale musela som veľa vyhodiť kôli nezmarným voškám a jeden závesný kvetináč mi aj zmizol :mee: - prezimovávam ich na schodišti v bytovke. :(
sisima
29.04.11,10:56
nuž, ak ti vykapali aj tie prenádherné fialové, ktoré máš vo svojom albume, je to naozaj veľká škoda...ale prekrásne sú aj tie bieločervené? kde si ich zohnala? ...

uvidím, ked zakvitnú... keď vôbec zakvitnú...
akurát včera som ich pozerala... tak možno z nich ešte niečo bude... pahýle vyháňajú nové lístočky... ;)
mám ich z PL;)
eny7
30.04.11,14:31
Tahavy muskat cerveny, dlho som mu olamovala kvietky, ale uz mu davam sancu sa prejavit v plnej krase :D
pivko
01.06.11,04:13
Často cestujeme tak že by nám nemal kto chodiť polievať kvety. Uvažujem preto dať do kvetináčov na balkón umelé muškáty. Vyzerajú na nepoznanie od živých , len neviem ako dlho vydržia na slnku bez zmeny farby. Má niekto nejakú skúsenosť a vie doporučiť obchod?
Ja som vygoogloval tento:
http://www.magnet-3pagen.sk/dekoracie-a-darceky/umele-kvety/1
sisima
01.06.11,11:49
hlásim, že moje muškáty chytili druhý dych, a krásne rastú, niektoré už aj kvitnú, neskôr pridám foto ;)
lujza.j
01.06.11,19:15
Často cestujeme tak že by nám nemal kto chodiť polievať kvety. Uvažujem preto dať do kvetináčov na balkón umelé muškáty. Vyzerajú na nepoznanie od živých , len neviem ako dlho vydržia na slnku bez zmeny farby. Má niekto nejakú skúsenosť a vie doporučiť obchod?
Ja som vygoogloval tento:
http://www.magnet-3pagen.sk/dekoracie-a-darceky/umele-kvety/1

Pivík:)nezabudni,že to nie je len o zmene farby od slnka, ktorá určite nastane,ale aj o prachu, ktorý tomu na kráse tiež nepridá,aj keď sa to dá vyspršiť.živé je len živé:D:--- skús sa informovať u odborníkov, ako by si vyriešil problém zálievky,keď si na cestách,možno existujú nejaké špeci samozavlažovacie hranty,okrem tých ktoré sú bežne v predaji.
Tvoj krásny domček si zaslúži krásne kvietky-živé;)
Valcake
01.06.11,22:24
Často cestujeme tak že by nám nemal kto chodiť polievať kvety. Uvažujem preto dať do kvetináčov na balkón umelé muškáty. Vyzerajú na nepoznanie od živých , len neviem ako dlho vydržia na slnku bez zmeny farby. Má niekto nejakú skúsenosť a vie doporučiť obchod?
Ja som vygoogloval tento:
http://www.magnet-3pagen.sk/dekoracie-a-darceky/umele-kvety/1

pivko- tiež sa nezdržiavame na chate stále a mám tam veľa,veľa kvetov. Aj muškáty, petúnie. Vyriešila som to keramickými zavlažovačmi.
Pre tie kvety, ktoré potrebujú veľa vody som vyrobila z malej petfľašky....vyvŕtala som zátku, fľašu naplnila vodou, zavrela a vyvŕtanou zátkou dolu som zasunula do zeme. Rastlinka, teda korene pijú len toľko, koľko im treba ...ani ju nevidno;) A inak muškáty vydržia sucho dosť dlho..

http://www.eshop-pro-dum.cz/dum-domacnost/10864-keramicky-zavlazova-8711295898570.html
Oliwa
02.06.11,07:59
Často cestujeme tak že by nám nemal kto chodiť polievať kvety. Uvažujem preto dať do kvetináčov na balkón umelé muškáty. Vyzerajú na nepoznanie od živých , len neviem ako dlho vydržia na slnku bez zmeny farby. Má niekto nejakú skúsenosť a vie doporučiť obchod?
Ja som vygoogloval tento:
http://www.magnet-3pagen.sk/dekoracie-a-darceky/umele-kvety/1

Pivko, umelé nieeéééé... To už radšej žiadne, alebo nejaké konifery... Živým sa proste nič nevyrovná. Umelé kvety patria na cintorín a nie do obývaného bytu/domu. Sorry, ale aj tie na tom obrázku mi pripomínajú skôr pohrebné vence ako vernú kópiu živých muškátov... Toť môj súkromný skromný názor.Videla som síce aj umelé muškáty medzi oknami, ale tam bývali nejaké staré babičky, ktoré na pestovanie živých kvetov nemali energiu a podľa všetkého ani financie. A ako mať v okne od slnka vyblednuté muškáty /alebo vonku časom znečistené od dažďovej vody/ - tak to teda naozaj radšej žiadne...
zeroA6M
04.06.11,13:52
Nase muskatiky na konci maja.
zeroA6M
04.06.11,13:54
Ešte jeden pohlad,bočny.
Zimama
04.06.11,17:44
Ahojte! :) Až dnes som objavila túto tému - pekné muškátiky máte! :):---:)
Ja dávam moje muškáty na chalupe prezimovávať pani susede, ale toho roku už veľa z nich neostalo, sama som zvedavá, či aj zakvitnú...
Pre potechu očí prikladám aspoň muškáty, ktoré som odfotila vlani v jednej reštaurácii v dedine, kde máme chalupu - veľmi sa mi páčili, mne sa také málokedy vydaria.
Zimama
04.06.11,17:51
Tieto som dokúpila (a ešte aj iné) - dúfam, že sa im bude dariť. :)
pivko
04.06.11,18:03
Aktuálna cena muškátov v Targu na trhu 50-80 cent za kvetináč o priemere cca 10cm.Štvrtok idem pre objednaný nábytok do altánku tak že nakúpim plný kufor:D Koľko takých kvetináčov treba do 1m dlhého truhlíka?:confused:
A ktoré mi na dom viac pristanú? ťahavé , alebo neťahavé:D
Zimama
04.06.11,19:35
Mne by sa viac páčili ťahavé (na balkón určite), ale tak na bohato... :)
A nechaj, prosím, nejaké aj mne v tom Targu, keby som tam náhodou šla o týždeň v sobotu... ;):---:D
lujza.j
04.06.11,19:47
Aktuálna cena muškátov v Targu na trhu 50-80 cent za kvetináč o priemere cca 10cm.Štvrtok idem pre objednaný nábytok do altánku tak že nakúpim plný kufor:D Koľko takých kvetináčov treba do 1m dlhého truhlíka?:confused:
A ktoré mi na dom viac pristanú? ťahavé , alebo neťahavé:D

ja mám v 80cm hrante 8 koreňov neťahavých, ja by som na balkón dala ťahavé a do okien neťahavé.na balkonové sa budeš kochať zo spodku a na okenné budeš kukať z vnútra,ale to je moje oko, tvoje alebo tvojej žienky môže byť iné;)
inak krásne zábradlie:)
Oliwa
06.06.11,12:50
Pivko, mi nehovor, že tie umeláky si chcel dať na ten domček s balkónikom. A to by si ich v tých hrantíkoch zasadroval, aby neuleteli, či čo? Však to by bola katastróóóófa, taká ozdoba, a nie paráda! Len sa pekne vyber do toho Targu a pokúp, čo treba...
Ja dávam do 60 cm hrantíka 5 ks ťahavých sadeníc, do 40 cm 2 ks klasické krúžkované muškáty + 1 ks žltý bidens.
andersenka
06.06.11,12:55
musím už aj ja tých mojich pár vyfotiť .)
zeroA6M
09.06.11,15:07
Ja davam 10 ks do 50cm truhlika.Ale tie z multiplata:)
81janka
09.06.11,20:21
fúha, a nie je to trošku priveľa?
lusielaL
12.06.11,15:57
Uz aj moje rozkvitaju.
tetrisss
12.06.11,16:24
Prekrasne, mne este nekvitnu, su zelene ako malokedy, ale este kvitnut sa im akosi nechce.
lujza.j
12.06.11,16:31
neprovokuuuuj zase s tým čiernym:)je nenormálne krásny:):)
tetrisss
12.06.11,17:05
Veru, ten je uplne z inej dimenzie:cool:
Iconka
12.06.11,17:36
wau, ten tmavy nema chybu, super
lusielaL
12.06.11,18:28
dakujeeeem :)
Oliwa
14.06.11,07:48
Uz aj moje rozkvitaju.

Ty brďo! Ten čierny máš od koho? Od Zorra?
zeroA6M
14.06.11,07:52
Pre 81janka ,mrkni na foto,je tam 10ks v jednom 50cm,na fotke su 3 truhliky
50cm teda spolu 30ks pelargonii.Zda sa ti to vela?:)
81janka
14.06.11,12:27
Pre 81janka ,mrkni na foto,je tam 10ks v jednom 50cm,na fotke su 3 truhliky
50cm teda spolu 30ks pelargonii.Zda sa ti to vela?:)
Su prekrasne, naozaj. Ja len, že keď sa ešte rozrastú (času majú až - až), či im tam nebude pritesno. Ale sú nádehrné, sú naozaj krásne...
lusielaL
14.06.11,12:59
Ty brďo! Ten čierny máš od koho? Od Zorra?
:D:D nieee,tusim z trhu...:)
Oliwa
14.06.11,13:50
... však aj Zorro sa motal tuším po trhu, hihi - teda aspoň v tom filme, čo kedysi dávali, tam šermoval mečom a zhadzoval trhovníkom všelijaké koše a sudy s vínom a skákal po stoloch... a hral ho Alain Delon, bola som na tom v kine, bola som malá a bolo to strááášne dááávno...
PLUMERIA
14.06.11,19:00
Pre 81janka ,mrkni na foto,je tam 10ks v jednom 50cm,na fotke su 3 truhliky
50cm teda spolu 30ks pelargonii.Zda sa ti to vela?:)
Sú nádhernéééé!!!!!!!!!!
zeroA6M
14.06.11,21:19
Tak tesno im je asi už teraz,denne za slnečneho dna spapaju:) 5l vody z
hnojivom.:)
zeroA6M
14.06.11,21:24
Moje pokusne pestovanie stromčeka z pelargonii,je to 1 ročny stromček,prave začal kvitnut:)
PLUMERIA
14.06.11,22:51
Moje pokusne pestovanie stromčeka z pelargonii,je to 1 ročny stromček,prave začal kvitnut:)
????Tak také niečo som ešte nevidela!!!Krááásne!!!Klobúk dole,vážne!A to sa ako dá vypestovať???Či to ťaháš len do výšky,olamuješ bočné stopky???Ale je to nádherné!!!!!To vyzerá ako fotomontáž zo starkla :-)
zeroA6M
15.06.11,09:53
Ano olamoval som bočne vyhonky do pozadovanej vysky,a potom prepletal cez konstrukciu zo starej lampy,postupoval som podlanavodu z netu.Začal som pred rokom v maji,mam nejake foto ako to postupne rastlo do dnesnej podoby:)
andersenka
15.06.11,10:09
ja som fotečky muškátov pridala do témy "čo nám práve kvitne...", tak kto chce, kuknite si dam alebo môj album "muškáty 2011"
kvapka05
15.06.11,13:47
Dobry den, chcem vas opat poprosit o radu. Mojim muskatikom sa do minuleho tyzdna celkom darilo no a potom mi zacali konce listov schnut. Viete mi poradit co sa to stalo? Mam viacero truhlikov ale iba na jednom sa mi to stalo. hnojim raz do tyzdna, nesnazim sa ich prelievat... . dakujem
kvapka05
15.06.11,13:50
Su krasne :-)
PLUMERIA
15.06.11,20:11
Ano olamoval som bočne vyhonky do pozadovanej vysky,a potom prepletal cez konstrukciu zo starej lampy,postupoval som podlanavodu z netu.Začal som pred rokom v maji,mam nejake foto ako to postupne rastlo do dnesnej podoby:)
Ahoj!A kde nájdem tie tvoje fotky (ten postup)?Pozerala som do tvojho profilu ale album tam nemáš!A ako sa prosim ťa vkladajú fotky??Ďakujem:):):)
81janka
15.06.11,21:28
Tak tesno im je asi už teraz,denne za slnečneho dna spapaju:) 5l vody z
hnojivom.:)
To ich akože denne hnojíš?! A to v akom pomere? To nie je priveľa? Akože, prepáč mi za tie moje "pri..." ako priveľa, prihuste, primnoho, ... , ale nebolo by možno trochu myslieť aj na potreby tých kvietkov? Veď ak ich sú také husté už v polovici júna, ako budú vyzerať v auguste? Ony predsa potrebujú rásť a rozrastať a rozvetvovať sa a tak...aj kvetinky potrebuju svoj životný priestor. Ja mám v 50 cm válovčeku 5 ks a v 40 cm válovčeku 4 ks ťahavých muškátikov (tie vzpriamené sadím po 3 ks do 50 cm válovca), , hnojím 2x týždenne polovičnou dávkou hnojiva (väčšinou v stredu a v nedeľu), a hoci ešte nie sú ani zďaleka také efektné ako tie tvoje (veď napokon, majú ešte kopu času), zdá sa mi, že sú podstatne krajšie a bohatšie ako po minulé roky - p. s. na rady som chodila na poradu, vďaka za ne...keď si predstavím, že kedysi som muškáty nechcela ani vidieť...:rolleyes:
zeroA6M
16.06.11,04:35
Plumeria fotky toho ako rastol stromček nemam ešte vložene:D
pokusim sa cez sobotu a nedelu nahodit,snad to zvladnem,:---
zeroA6M
16.06.11,04:36
Fotky pridas v dodatocnych moznostiach pridat prilohy:)
zeroA6M
16.06.11,05:00
Takze,hnojim do kazdej zalievky hnojivom na kvet,kazdu tretiu zalievku menim
a hnojim hnojivom na list čize vela dusika.Neuvazujem o tom či im je tesno,alebo nie:)Mne ide o to aby to bola pastva pre oči:)V auguste,septembri ak ich nezniči burka,krupy,vichrica tak budu mat 1,2az 1,5m dlzku.A to je to co od nich očakavam Tirolske muskaty,balkony zasypane
zaplavou kvetov.Inač pestujem muskaty prvy rok,z velkeho mnozstva rad z netu som si vybral,rady p.Lebisa,inač muskaty su zasadene v jeho samozavlazovacich truhlikoch,a Tirolska .Tam maju bezne aj 25 rastliniek v jednom kvetinaci:),K hnojeniu,muskaty su strasne nenasytne rastliny na vyzivu,2krat do tyzdna je zalostne malo;)
zeroA6M
16.06.11,05:05
Prečo hnojis polovičnou davkou?Hnoj plnou a do kazdej zalievky,hovoris ze este maju času sa rozrast a kvitnut,to je pravda ale kedy to bude koncom augusta?V septembri?Na konci letničkovej sezony?Ja chcem paradu na balkone od polky aprila az do jesennych mrazov:)a nie len na konci sezony:)
Klimentová Viera
16.06.11,05:40
Pripojím sa aj ja k téme muškáty. Mám teraz na balkónoch (4)rôzne muškáty prezimované na medziposchodí paneláku. Boli kúpené vlani v kvetinárstve. Zasadila som ich do kvetináčov - 50 cm po 3. Na balkóny som ich vyložila pomerne skoro - koncom marca. Pridala som novú zeminu. Polievam ich každé ráno o piatej a jeden krát do týždňa pridávam hnojivo. Mám skúsenosť s prihnojovaním kvasnicami. Do plastovej fľaše pridám "malý kúsok". Vlani som ich mala na balkónovom zábradlí, ale tento rok som ich poukladala na parapetu okien. Kvôli susedovcom. Ani mne sa nepáčilo každodenné zametanie balkóna od susedových muškátov. Závidím balkony v rodinných domoch, kde sa s vami nikto nevadí.
A ešte jeden dôvod. Pri silných lejakoch boli celé prebahnené a chytila ich pleseň. Trvalo dlho kým som ich od nej zachraňovala. Teraz ich mám krásne zdravé, husto zakvitnuté. Každý žltý lístok a suchý kvet hneď likvidujem. Pokúsim sa ich odfotiť a neskôr pridám foto.
Tamila
16.06.11,07:52
......
Ja mám v 50 cm válovčeku 5 ks a v 40 cm válovčeku 4 ks ťahavých muškátikov (tie vzpriamené sadím po 3 ks do 50 cm válovca), , hnojím 2x týždenne polovičnou dávkou hnojiva (väčšinou v stredu a v nedeľu), a hoci ešte nie sú ani zďaleka také efektné ako tie tvoje (veď napokon, majú ešte kopu času), zdá sa mi, že sú podstatne krajšie a bohatšie ako po minulé roky - p. s. na rady som chodila na poradu, vďaka za ne...keď si predstavím, že kedysi som muškáty nechcela ani vidieť...:rolleyes:
Mám presne podobný systém, sadím podobne ako ty a aj hnojím, až na to, že dávam 2x do týždňa plnú dávku hnojiva.
Hnojivo na rast listov dávam tak do polovice mája, potom už len na kvety.
zeroA6M
16.06.11,10:13
Prikladam par fotiek ako som to doteraz pestoval:)
sisima
16.06.11,10:29
pekné, ale ja mám furt pocit, že aj rastlinky v hrantoch potrebujú aký-taký priestor... ja dávam do 50cm 3ks a v 1m mám 6 rastlín...

aj do výsadby okolo domu som dávala menej rastlín, než bolo naprojektovaných... ;)
invest
16.06.11,10:30
Je to krásne, omylom som dala zábavné :)
zeroA6M
16.06.11,11:57
Pestovanie pelargonie ako stromček,nejake fotky:)
ZEvina
16.06.11,12:04
Úžasné! Si šikulka, vďaka za návod, určite vyskúšam.
Dáša_
16.06.11,12:12
Mám skúsenosť s prihnojovaním kvasnicami. Do plastovej fľaše pridám "malý kúsok".

tie kvasnice ma zaujali, este som sa s tym nestretla. zatial som hnojila iba vykvasenou zihlavou a vyluhom z kostihoja.

Osvedcili sa tie kvasnice?
PLUMERIA
16.06.11,18:12
Prikladam par fotiek ako som to doteraz pestoval:)
Jednoducho "wow"....nádherné!!!!!
PLUMERIA
16.06.11,18:17
Pestovanie pelargonie ako stromček,nejake fotky:)
No super.....ani sa mi nechce veriť,že sa ten muškát tak vysoko vytiahol!A svieti ozaj ako lampa:)Inak na tej fotke číslo 7,máš v pozadí plumériu....je tak,či sa mýlim?!
zeroA6M
16.06.11,18:22
Plumeria to nieje.Je to durman-anjelska truba vtedy este zimujuca:)
tetrisss
16.06.11,20:53
Klobuk dolu, to by ma teda nenapadlo urobit z toho stromcek, velmi pekne, a samo, ze aj tie ostatne, vidno, ze to mas "zmaknute", fakt uzasne, ja som tento druh v zivote nemala taky pekne husty.
Klimentová Viera
17.06.11,06:00
Áno. Osvedčilo sa mi to. Cez víkend ich odfotím a pridám foto. Na prihnojovanie je dobrá aj "babičkina rada" - keď vypijem kávu, tak zbytok zo šálky dám tiež na zem v čriepnikoch.
Dáša_
17.06.11,06:11
Áno. Osvedčilo sa mi to. Cez víkend ich odfotím a pridám foto. Na prihnojovanie je dobrá aj "babičkina rada" - keď vypijem kávu, tak zbytok zo šálky dám tiež na zem v čriepnikoch.

ja som včera začala hľadať na internete informácie o rôznych takýchto prírodných alebo aj alternatívnyh hnojivách a radách. A zaujímavé, najlepšie to majú prepracované chlapci, čo si sami pestujú fajčivo :cool::cool: Teraz to skúšajú v malom a ktovie, časom sa z nich stanú možno biofarmári a budú pestovať mrkvu a zemiaky :D:D Alebo muškáty :D
johanka12
19.06.11,11:09
AHOJTE,

viete mi niekto poradit s muškami na muškátoch,listy sa začali skrucovat a prestavaju kvitnut .

Dakujem za kazdu radu.
lujza.j
19.06.11,11:16
AHOJTE,

viete mi niekto poradit s muškami na muškátoch,listy sa začali skrucovat a prestavaju kvitnut .

Dakujem za kazdu radu.

http://www.muskaty.cz/choroby-muskatu/
Klimentová Viera
20.06.11,08:25
Sľúbila som, že priložím obrázok. Sľub sa snažím splniť.
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=78159&stc=1&d=1308558214
Klimentová Viera
20.06.11,08:34
Vôbec neviem čo s tým veľkým obrázkom. Vie mi niekto pomôcť.
Ďakujem.
gilda
21.06.11,04:24
Vôbec neviem čo s tým veľkým obrázkom. Vie mi niekto pomôcť.
Ďakujem.
Nič s tým.Krásne muškáty, takto ešte lepšie vyniknú.... A zlatá micuša.:)
Tamila
21.06.11,07:44
Vierka, sú krásne. Chcela som priložiť pochvalu, ale stále to neide.
Iconka
21.06.11,18:01
Ja mam len tento jeden.
Klimentová Viera
22.06.11,05:31
Je pekný a ak ti môžem poradiť, tak odkvitajúce kvety odstraňuj rovnako ako suché listy. nebudú odoberať silu novým kvetom.
arizona
22.06.11,05:44
Vôbec neviem čo s tým veľkým obrázkom. Vie mi niekto pomôcť.
Ďakujem.
mimotemydaj si ho v PC pred vlozenim na Poradu zmensit ;)
Iconka
22.06.11,08:40
hej to robim pri vsetkych kvietkoch, nemam rada, ked mi kvet spatia suche listy a kvety a viem, ze to podporuje kvitnutie

to patri k tomu prispevku vyssie:D
Zimama
25.06.11,21:14
Tento muškátik nie je ozdobou okna, ale fúrika na chalupe... ;):---:)
Zimama
25.06.11,21:18
A tieto zas zdobia na chalupe "gánok" či verandu (?) . :)
Zimama
25.06.11,21:22
Áno. Osvedčilo sa mi to. Cez víkend ich odfotím a pridám foto. Na prihnojovanie je dobrá aj "babičkina rada" - keď vypijem kávu, tak zbytok zo šálky dám tiež na zem v čriepnikoch.

Tak tá "babičkina rada" sa mi veľmi pozdáva - doteraz som ten "sós" vylievala len tak medzi takú vysokú trávu, teraz už budem do muškátov. ;):--- Vďaka! :)
81janka
27.06.11,13:24
Moja babka zasa hovorievala, ze spodok z kavy treba vylievat na miesta, kde je vela mravcov, vraj ich to likviduje. A robi to aj moja svokra. Ale nikdy som nechapala, preco to obe leju aj do muskatov... Takze vdaka...:)
Tamila
27.06.11,16:38
Na tých mravcov to tiež musím vyskúšať
Oliwa
29.06.11,19:33
A keď pijem len nescu...? :rolleyes::)
janka67
02.07.11,19:12
Muškáty
lujza.j
03.07.11,11:11
dievčatá ja môžem tento rok obdivovať len vaše muškátiky, moje sú živá katastrofa, po tých dažďoch mi na balkóne nevedia preschnúť a už mi zopár koreňov vyhnilo:mee::mee: takže ich má také vypelichané:(
Zdenka175
03.07.11,15:11
Ja mávam problém s muškátmi, dosť mi fúka na okná . Tento rok mi manžel vymyslel takýto zlepšovák.:) Z plechu urobil takéto pásiky a v jednom mieste pásik prevŕtal a prišroboval o rám na okne. Tie pásiky plechu potom uchytil o kvetináče. Vyzerá to takto.Uvidíme či sa to osvedčí:D:D:D