ubka
03.07.11,18:53
Ja mávam problém s muškátmi, dosť mi fúka na okná . Tento rok mi manžel vymyslel takýto zlepšovák.:) Z plechu urobil takéto pásiky a v jednom mieste pásik prevŕtal a prišroboval o rám na okne. Tie pásiky plechu potom uchytil o kvetináče. Vyzerá to takto.Uvidíme či sa to osvedčí:D:D:D
Šikovného chlapa máš, vydrží to, aj my to tak máme zabezpečené:)
andersenka
04.07.11,06:48
Oliwa
08.07.11,13:38
Ja mávam problém s muškátmi, dosť mi fúka na okná . Tento rok mi manžel vymyslel takýto zlepšovák.:) Z plechu urobil takéto pásiky a v jednom mieste pásik prevŕtal a prišroboval o rám na okne. Tie pásiky plechu potom uchytil o kvetináče. Vyzerá to takto.Uvidíme či sa to osvedčí:D:D:D

Naozaj o rám? Lebo to vyzerá na plastové okno, to ho prevŕtal, či ako?Alebo o tú plechovú parapetnú dosku? Tiež mám tento problém - ale ešte vždy trvale nevyriešený, stále len provizórne riešenia, ktoré sú pri veternej víchrici k ničomu... Vymenené okná, nová fasáda, nové parapety a ten môj nechce do ničoho vŕtať... Tak vŕtam len ja doňho... Zatiaľ bez úspechu...
Tamila
08.07.11,18:36
Na plastových oknách je taká dierka, kadiaľ odteká voda. Môj muž urobil drôtené háčiky, jeden koniec háčika sa zaháči za kvetináč a druhý vopchá do tej odtokovej dierky. Keď idem umyť okná, kvetináč odháčkujem a potom znova dám späť. Celkom to funguje a okná sú celé. Kedysi som mala aj taký zlepšovák, že do truhlíka som vopchala až po dno drevený kolík, na ktorý som uviazala špagát a druhý koniec som privrela do okna.
Oliwa
09.07.11,14:58
...až som sa zháčila, čo všetko dokážu niektorí muži vymyslieť... :):D
zeroA6M
18.07.11,21:22
Konečne to začina robit paradu:)
lujza.j
18.07.11,21:42
Konečne to začina robit paradu:)

super !!akože stromček? krásny:) šikulka
Valcake
01.08.11,17:40
..moje muškáty....
andersenka
07.08.11,15:09
ešte niečo z ďalších rozkvitnutých muškátov....
lujza.j
07.08.11,17:52
máš ich krásne:)
81janka
08.08.11,12:43
Moje sú takéto ... teším sa z nich :) Len teraz trochu bojujeme s voškami, hnusotami, ktoré sa mi na ne dostali :mad:
81janka
08.08.11,12:45
Zabudla som priložiť foto ...:D
Valcake
09.08.11,18:39
...sú pekné husté. ..páčia sa mi tie biele,...nikdy som biele nemala:):)
81janka
11.08.11,12:36
Ďakujem :) Hoci tie biele vlastne nie sú biele, aj keď mali byť. Tohto roku akosi vôbec nemám šťastie na kvietky - namiesto bielych petúnok som si domov priniesla žlté, namiesto bielych muškátov bieloružové (jeden lupienok majú takmer celý ružový a na ostatných sú ružovkasté pásiky - inak, krásne ukážu v kombinácii s celoružovými muškátmi - mamina ich má také) a ešte k tomu všetkému medzi červenými muškátmi, ktoré konečne "trafili" farbu, som mala aj jeden ružový - je aj na fotke, vyzerá tam teda ohromne. Čo už, mne však robia radosť aj tak, veľmi sa z nich teším ... a teším sa aj z toho, že sa páčia iným... :):)
MAISI
13.08.11,13:21
Čo sa stane keď začnem zalievať muškáty výluhom vzniknutého z trusu holubov? Nebude to silný výluh? Alebo je radšej si spraviť výluh z trusu sliepok? Poprípade by som chcela vedieť na čo je ktorý výluh dobrý pri pestovaní rastlín. Ďakujem.
Zdenka175
25.09.11,13:04
Už ste niekto odsádzali muškáty na zimu??
Tamila
25.09.11,13:14
Ja som odsádzala minulý týždeň.
Mila123
25.09.11,13:23
Ja som odsádzala minulý týždeň.
ako to robíš?
Tamila
25.09.11,17:32
Opísala som to v príspevku č. 572 a 579 v tejto téme.
Mila123
25.09.11,18:57
Opísala som to v príspevku č. 572 a 579 v tejto téme.
pozrela som si to...ďakujem....
Zdenka175
05.10.11,13:13
Minule bolo tak pekne, slniečko svietilo, tak som sa dala odsádzať muškáty. Ale som sa narobila:D Posadila som asi 70 odrezkov:) Sadila som vrstva hliny, vrstva piesku....Tento rok som nepoužívala zakoreňovač.
poniklec1
12.10.11,21:51
ja sa nejako zvlast o muskaty nestaram ,celu zimu sme ich mali ulozene v zimnej zahrade,kvitli celu zimu,v marci sme ich trochu ostrihali a uz v maji boli zasa v plnom kvete a drzia take krasne az doteraz,manzelka ich polieva kazdy druhy den,sem tam pohnoji to je o muskatoch u nas v dome,ale sranda je,ze tie iste odrody mam posadene aj na balkonoch v penzione a tie ja polievam sem tam ,niekedy ich nepolejem aj desat dni,pritom ich mam vsetke obratene na juh,slnko az dovecera,a mam ich tak isto krasne,skoda ,ze nemam fotky,takze nejaku specialnu starost s mojho pohladu vôbec nepotrebuju
Zimama
03.01.12,14:21
Ahojte! :) Kým nám muškátiky zaslúžene odpočívajú :---, rozhodla som sa trochu si zaspomínať (a aj som si robila poriadok v mobile a našla som nejaké "nepoužité" zábery)...

Tak napríklad takto kvitli muškáty v jednej reštaurácii na Oravskej Priehrade (koniec júla 2011):
Zimama
03.01.12,14:25
A takto zas v Zuberci v Múzeu oravskej dediny ​(tiež koniec júla 2011):
Zimama
03.01.12,14:30
Pokračovanie zo Zuberca:
Zimama
03.01.12,14:32
A dokonca tam v okne kvitlo aj toto - takú odrodu však nepoznám... ;):):---
Zimama
03.01.12,14:35
Tak tá "babičkina rada" sa mi veľmi pozdáva - doteraz som ten "sós" vylievala len tak medzi takú vysokú trávu, teraz už budem do muškátov. ;):--- Vďaka! :)

Skúšala som v lete spomínanú radu (kávový sós ako hnojivo na muškáty) - neviem, či to pomohlo, pretože tohto roku ich dosť ničil dážď, malo to však jednu veľkú nevýhodu: na povrchu zeminy sa vytvorila taká "škrupina" a cez ňu potom dosť ťažko vsakovala voda do kvetináča... :o
Zimama
03.01.12,15:03
A ešte malý prehľad mojich vlaňajších muškátov na chalupe - nie sú síce v oknách ;), no niektoré boli napriek počasiu nádherné :), ale dosť som ich musela aj vymeniť (kúpiť nové), lebo júlové dažde ich úplne zničili... :mee:
Zimama
03.01.12,15:05
A ešte jedna technická otázka - neviete, prečo niektoré obrázky zo starších príspevkov zmizli??? Teraz mi dokonca zmizol hneď prvý čerstvo priložený obrázok, hoci na začiatku sa mi normálne ukázal. Že by bol veľmi veľký alebo v čom je pes zakopaný...? :confused:
lujza.j
03.01.12,15:09
Zimi, ja som mala minulý rok také špatné muškáty, že také som ešte nemala:( potom sa prebrali, ked už bolo neskoro....
Valcake
03.01.12,18:44
Ľubka, tie muškáty v tých dreveničkách ukážu fenomenálne bez nich si domčeky ani neviem predstaviť, ale aj tvoje sú fenomenálne...napr. ten štvrtý obr.;):)
arizona
04.01.12,05:26
@ Zimama

mimotemy
Kazdy clen ma urcitu /obmedzenu/kapacitu na pridavanie priloh.
Ak niekto pridava moc priloh /obrazkov/ a precerpa limit, tak mu nejde viac obrazkov pridat.
Jedina moznost je, zmazat starsie obrazky,aby mohol pridat nove...
Zimama
04.01.12,20:04
@ Zimama

mimotemy
Kazdy clen ma urcitu /obmedzenu/kapacitu na pridavanie priloh.
Ak niekto pridava moc priloh /obrazkov/ a precerpa limit, tak mu nejde viac obrazkov pridat.
Jedina moznost je, zmazat starsie obrazky,aby mohol pridat nove...

Hm, aj tak mi je to čudné... Aj včera som z toho príspevku jeden obrázok zmazala, a ten prvý mizol napriek tomu stále, a pritom na začiatku sa ukáže, zmizne až po pár sekundách. Aj v iných témach som si všimla takéto zmiznuté obrázky, nuž ale kapacita je kapacita... :rolleyes: Ďakujem za objasnenie!
81janka
09.01.12,16:20
Skúšala som v lete spomínanú radu (kávový sós ako hnojivo na muškáty) - neviem, či to pomohlo, pretože tohto roku ich dosť ničil dážď, malo to však jednu veľkú nevýhodu: na povrchu zeminy sa vytvorila taká "škrupina" a cez ňu potom dosť ťažko vsakovala voda do kvetináča... :o
To máš pravdu, aj na mojich sa vytvárala škrupinka, ale v tom som až taký veľký problém nevidela. Trochu som ju raz za čas "prehrabla" starou vidličkou a voda vsakovala ako kedykoľvek inokedy. Nevnímala som to ako super veľkú záťaž, či? ...:)
elena11
10.01.12,09:58
Ťahavé muškáty by mali prezimovať do 10 st. a mali by mať dostatok svetla, občas /málo poliať/. Obyčajné muškáty môžu byť aj tmavej pivnici, ale tiež trochu poliať/málo/ aby nehnili a na jar ich dať na svetlo, ostrihať a začať prihnojovať.
Zdenka175
11.02.12,12:43
Ako sa darí vaším muškátom? Mojím zle :confused: minulý rok mi pekne prezimovali. A túto zimu som trochu experimentovala a nevyšlo to.
Zasadila som na jeseň do takých nádob od vegety - tie zišli, no dosť ich odišlo... A experiment spočíval v tom, že som zasadila, do takých kelínkov ako predávajú v kvetinárstve,/ v tých väčších ako Metro/ to je všetko v celku asi 16 kusov. - tie mi odišli komplet. Asi preto, že to je dosť nizké a stonka bola zakrytá len po jedno očko. :( už som poučená. tento rok budem musieť dokupovať muškátiky:)
Tamila
11.02.12,15:50
Moje v kelímkoch od jogurtu, ktoré mám naukladané v hrantíkoch na muškáty (a na dne mám podložený polystyrén, aby neboli v tom hrantíku utopené, ale aby boli troška vyššie okraja) sú v pohode. Neprijali sa mi asi dva asi z tridsiatich.
sisima
13.02.12,13:41
moje ťahavé muškáty rástli aj v garáži zazimované, mali tam cca 12-15 st., ale tie mrazy, co dosli no neviem, dost rýchlo sa v garáži ochladilo, neviem či vydržia do jari... mali narastené tak 20cm nové konáriky...
rolandik
22.02.12,10:02
Začali ste už hnojiť? Nechcem to ten rok prepásnúť.
sisima
25.02.12,20:42
ja som dnes presadila zopár muškátov, kt som na jeseň dostala ako odrezky a napichala som ich do substrátu, dnes som ich presadila, mali uz dost korenov tak dúfam, ze porastú...
ostatné muškáty musím ešte ošetriť, ostrihať a presadiť a až potom budem hnojiť... predpokladám tak polovica marca :)
magda26
27.02.12,16:26
Dobrý deň

Nemá niekto túto tému stiahnutú vo worde? Radšej by som si to vytlačila a večer prečítala. Ďakujem

:D
Žabinka
01.03.12,10:37
Takto prezimovali moje muškáty, tie ťahavé som v januári olámala, ale rastú akosi veľmi rýchlo. A obyčajné sa mi veľmi nepáčia, majú nepekné listy.
Valcake
03.03.12,00:27
- Do zemiaka urobiť dierku a zasunúť výhonok muškátu a potom zasadiť do zeme...

....nemám to odskúšané, čítala som to iba na nete, http://bestpage.cz/smiles/s8663.gif ale viem, že sa zvykli použiť aj iné semiačka.
Zdenka175
04.03.12,16:51
Túto zimu mi prezimovalo málo odrezkov. A sú také dlhé. Čo poviete, môžem ešte vrcholky poodrezovať a posadiť? Príjmu sa ešte? ďakujem:)
Anna123
04.03.12,18:07
Posadiť môžeš ale budú oveľa neskôr kvitnúť.
Zimama
04.03.12,20:25
Mne muškátiky zimujú u pani susedy na chalupe, tak až na jar uvidím, či z nich dačo aj bude... :):o
zena
05.03.12,07:41
Tak a ja už som včera nakúpila nové ťahavé muškátiky a pekne posadila do válovkov,takže dúfam že aj tento rok sa podaria. Vždy kupujem nové sadenice a kvitnú bohoto...osobne by som sa s prezimovaním ťahavých muškátov vôbec netrápila. Takto mám úspech zaručený :)
sisima
03.04.12,10:36
ja som muškáty po zime pekne zostrihala, presadila, bol aj postrek proti voškám!... a dost mi ich teda odišlo... prisudzujem to aj tomu, že sú už staré... naopak veľmi sa darí odrezkom, ktoré som dostala na jesen a len tak som ich popichala do zeminy a prežili, a krásne rastú :) už nech je máj, nech ich mozem dať vonku, nech krásne zakvitnú :)
Rastlinky.sk
06.04.12,05:53
Muškáty sú krásne pokiaľ sa hnoja slepačím trusom. Dá sa kúpiť aj v podobe granúl, potom samozrejme zalievať na neprehriaty substrát a používať aj tekuté hnojivá na muškáty alebo kvitnúce balkónové rastliny.Pri rozmnožovaní mladých výhonkov skúste vložiť do rezu zrnko pšenice alebo inej obilniny a určite Vám rýchlo zakorenia. Starý osvedčený spôsob zakoreňovania od starých mám.Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých častí, tiež podporuje zdravý vzhľad rastlín a následné kvitnutie.
sisima
06.04.12,10:17
super rada s tým zrnkom, to určite vyskúšam ;) aj ked v inej téme ma vdaka "rade starých otcov" vysmiali :)))
Valcake
06.04.12,20:53
...793;) 3.3.2012
bupi
07.05.12,08:29
Pôvodca textu príspevku: aisa http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/43807-aby-muskaty-boli-pychou-nasich-okien-post408990.html#post408990) Nech ich kúpite tem, či tam, dajte si záležať na dôležitej veci, tou je ,,nezalievať" ich na večer. Vlaha začne vzlínať, do rána na spodkoch listov narbí galibu - pupence, listy začnú strácať krásnu zelenú farbu a pomali odchádzajú jeden po druhom. Poobede, keď viete, že sa to ešte vysuší, to áno. Platí to hlavne pre vyššie položené miesta, kde sú noci chladnejšie a vlhkejšie. Skúste, uvidíte, uveríte, overená rada od odborníkov a tých, ktorí to praktizujú.

-tak toto musím vyskúšať

Uvidím ako to pôjde, muskáty som si kúpila prvýkrát tento rok, je tu velmi mela rozlyčných názorov a rád.:o

Taka mala poznamka. Radite nepolievat vecer. Ale kedze tie muskaty su visiace, alebo inde polozene mimo strechy, tak obcas na ne aj prsi, a to aj vecer alebo v noci. Ved urcite to pri dazdi neprenasate, alebo nezakryvate a oni su teda polievane aj vecer. Tak teraz spekulujem, ci ten moj novy muskat vobec nechat len tak vonku, alebo musi pod strechu.:rolleyes: Ved aj dovolenky budu a potom by dazdik polial sam.
81janka
09.05.12,21:08
Taka mala poznamka. Radite nepolievat vecer. Ale kedze tie muskaty su visiace, alebo inde polozene mimo strechy, tak obcas na ne aj prsi, a to aj vecer alebo v noci. Ved urcite to pri dazdi neprenasate, alebo nezakryvate a oni su teda polievane aj vecer. Tak teraz spekulujem, ci ten moj novy muskat vobec nechat len tak vonku, alebo musi pod strechu.:rolleyes: Ved aj dovolenky budu a potom by dazdik polial sam.

Tiež som čítala veľa o tom, že sa nemajú polievať na večer, len ja ráno akosi nikdy nestíham, keď na ne pečie, tak nemám odvahu, a tak zalievam väčšinou na večer. Myslím, že keď na ne občas v noci poprší, tak sa im nič nestane, pokiaľ tomu daždu nie sú vystavené nepretržite. Moja svokra ich dokonca, keď má pršať, resp. keď sa schyľuje k dažďu, zloží z parapiet na trávnik a nechá, nech ich poleje dážď. Vždy tak ožijú... A potom putujú znova na okná :)
Haira
17.05.12,06:56
Ahojte poradaci,
tento rok je moj prvy co mam kvietky na balkone. Nejake skusenosti uz mam, pri rodicoch na dome som sa o muskaty starala. No teraz poprve u mna na balkone. Mam obavu z toho pocasia, co prave je vonku. Muskaty som vysadila pred tyzdnom, vcera prave zacali prve kvitnut. Mam take vo visiacom crepniku (polovisiace), a aj take v truhlikoch pekne samozavlazovacich. Bojim sa vsak tohto vetra. Byvam v BB a je tu teda celkom chladno posledne dni. Vcera vecer o desiatej?! som sa rozhodla a rychlo davala kvietky aspon na podlahu, ked nie dovnutra. Nechcem, aby mi ich zafuklo ci polamalo. Dazda sa tiez trochu obavam, nakolko su to nove rastlinky, nechcem, aby mi ich vyplavilo alebo tak.
81janka
17.05.12,22:54
Ahojte poradaci,
tento rok je moj prvy co mam kvietky na balkone. Nejake skusenosti uz mam, pri rodicoch na dome som sa o muskaty starala. No teraz poprve u mna na balkone. Mam obavu z toho pocasia, co prave je vonku. Muskaty som vysadila pred tyzdnom, vcera prave zacali prve kvitnut. Mam take vo visiacom crepniku (polovisiace), a aj take v truhlikoch pekne samozavlazovacich. Bojim sa vsak tohto vetra. Byvam v BB a je tu teda celkom chladno posledne dni. Vcera vecer o desiatej?! som sa rozhodla a rychlo davala kvietky aspon na podlahu, ked nie dovnutra. Nechcem, aby mi ich zafuklo ci polamalo. Dazda sa tiez trochu obavam, nakolko su to nove rastlinky, nechcem, aby mi ich vyplavilo alebo tak.

Myslim, ze muskaty su jedny z tych, ktore dokazu odolat aj vacsej zatazi a len tak ich nieco nezlomi. Trocha vody alebo vetra im urcite neuskodi. Ja som ich vsak posledny tyzden skryla pod netkanu textiliu no dnes som ich veru aj popratala dovnutra. Na noc hlasili -3 stupne. Mam totiz mlade rastlinky a bojim sa, ze tym by to mohlo uskodit...
Zdenka175
19.05.12,06:45
Vraj ešte z noci na nedeľu bude mráz...Moje sú od pondelka v dome:)
zeroA6M
26.06.12,08:07
Pelargonie peltatum Grand Idols Neon:)
http://i49.tinypic.com/6gcs2g.jpg
majka 62
26.06.12,08:16
nádherné :)
simonatazarova
13.07.12,13:59
Chcem sa spýtať na balóne mám muškáty,kvitnú ale neťahajú sa dole a hnojím pravidelne.Viete mi poradiť?
arizona
13.07.12,16:49
a mas nasadene tahave muskaty,alebo obycajne?
Dáša_
13.07.12,16:59
nádhernéééé
simonatazarova
15.07.12,15:51
mam zasadene tahave červene,a maju malo novych kvetov
81janka
16.07.12,12:27
Tak toto sú moje...
Zdenka175
17.07.12,14:58
Tak toto sú moje...

Pekné, moje majú menej kvetov...........
81janka
19.07.12,14:23
Dakujem :)
mareko
26.07.12,18:41
Keď vidím tie krásne kvety, tak iba premýšľam, kde robím chybu. Moje muškáty majú tie kvietky také riedke, niekedy mám dojem, že tých lupienkov mám viac na zemi na balkóne ako na konárikoch :-). Hnojím, polievam a nie je to ono...kde robím chybu?
mareko
28.07.12,11:34
Nik neporadí čo robiť, aby muškáty mali "husté" kvietky aj rastlinku a lupienky kvietkov im neopadávali ? :confused:
81janka
30.07.12,12:58
Nik neporadí čo robiť, aby muškáty mali "husté" kvietky aj rastlinku a lupienky kvietkov im neopadávali ? :confused:

Nuž, neviem, píšeš, že hnojíš i polievaš. Ja robím to isté... Len hnojím a polievam, odštipujem odkvitnuté a pekne sa s nimi rozprávam. Ktosi tu vlani písal, že ich vysádza až 10 ks sadeníc do 50 cm válovca, tak preto sú také husté. Mne osobne to príde prihusté, ale to je teraz vedľajšie... Možno závisí aj od stanovišťa. Ak sú náhodou vo vetre, v prievane, celodenne na priamom slnku, možno preto lupienky opadávajú. Sú vemi jemné... Hoci podľa mňa muškáty nie sú žiadne padavky a znesú toho dosť veľa... Moje sú na juhozápadnom balkóne pod ostreším, zalievam každý večer (hoci to by sa vraj nemalo...), keď je chladnejšie aj menej často, podľa toho ako si pýtajú (nemám samozavlažovacie válovce, skúšam zapichnutím prsta do zeminy) a hnojím dvakrát týždenne, väčšinou v stredu a v nedeľu (teda hnojila som vlani. Teraz veľmi nestíham, tak pohnojím, keď si spomeniem. Keď totiž prídem upachtená zo stavby, som rada, že obriadim deti a seba, polejem kvietky a odkvecnem...). A keď boli nedávno také horúčavy, tak som ich doobeda, kým na ne ešte nesvietilo slnko aj občas porosila - hneď ožili... aj sa z nich ľahšie odstraňovali odkvitnuté súkvetia, orosené boli totiž krehkejšie a ľahšie sa odlamovali...
mareko
30.07.12,14:55
Janka ďakujem ti za príspevok. Tých 10 sadeníc do válovca...tak to bude asi príčina. Ja mám vo válovčeku zasadené 4 sadenice a vo visiacich s priemerom cca 20 cm (tie práve veľmi opadávajú) mám po 3 sadeničky. Budúci rok teda pridám a zrejme to bude OK. Hnojím tiež iba raz za týždeň. Ďakujem za rady :-)
81janka
30.07.12,16:02
Ja osobne do 50 cm válovčeka sadím 5 ks - previsnutých (vzpriamené iba 3). Podľa mňa ich treba hneď "odmalička" trochu zaštipovať, ony sa rozrastú. Aj kvietky potrebujú aký-taký životný priestor...:)
nikitasi
01.08.12,14:40
Ahojte,
hoci existuje mnoho krasnych kvetov, muskaty su klasika, ktora je nadherna, ak sa dari, som pestovatelkou len druhy rok a minuly rok mi ich suseda chvalila - tento rok sa im nedari, hoci prezimovali velmi dobre - zo 6 korenov uschol len 1, ktory som dokupila, aj sa pekne rozrastli, no posledne tyzdne, ba mesiace su ubohe, hoci nie vsetky korene - v jednom hrantiku su korene, ktore maju velmi drobne listy - neviem. co mam urobit - uz som skusala vsetko - vymenila som podu, hrantiky - samozavlazovacie za kvalitnejsie samozavlazovacie, pretoze povodnym neodtekala dobre voda pri dazdoch, dala kvalitne hnojivo.. - je mozne, ze pricinou tych drobnych listkov a malo kvetov - /hoci prave tie s drobnymi asi centimetrovymi listkami nachytali dost pukov /- je casta mokra poda? co ich vzkriesi? a preco tie iste muskaty boli pred rokom krasne a tetno rok zivoria?
Dakujem za rady!
Mária Mojžišová
01.08.12,16:31
Tento rok nie sú moje muškáty také pekné ako minulý rok, ale aj tak potešia.
Mária Mojžišová
01.08.12,16:36
A takto vyzerali moje muškáty minulý rok v októbri.
ivuliatko
01.08.12,20:50
Klobúk dole... nádhera.
Mária Mojžišová
02.08.12,07:37
Ivuliatko ďakujem za poklonu,ale takéto muškátiky si môže dopestovať každý. Ale musí sa nasadiť do jedného hrantíka viac priesad. Ja sadím do hrantíka naraz 6 ks a to 3 krát po 2. A použiť hlinu na muškáty. A potom po zakorenení hnojiť, polievať a suché odrodené kvety pravidelne oberať.Je ale pravda že tento rok je akýsi zvláštny čo sa týka kvetov na muškátoch...
Zdenka175
02.08.12,12:45
A takto vyzerali moje muškáty minulý rok v októbri.



Presne, u mňa to vyzerá tak isto. Minulý rok pekné previsnuté, a tento rok len nedávno začali riadne kvitnúť. A to ich hnojím......Ešte som sem fotku nedala, lebo sa mi nezdajú pekné:confused: tento rok bol taký chladnejší najprv a u nás bolo málo slnka, preto rástli pomalšie, teraz sú zas veľké horúčavy:)
Tamila
06.08.12,20:49
Takto vyzerajú moje muškáty
Oliwa
06.08.12,21:40
Ivuliatko ďakujem za poklonu,ale takéto muškátiky si môže dopestovať každý. Ale musí sa nasadiť do jedného hrantíka viac priesad. Ja sadím do hrantíka naraz 6 ks a to 3 krát po 2. A použiť hlinu na muškáty. A potom po zakorenení hnojiť, polievať a suché odrodené kvety pravidelne oberať.Je ale pravda že tento rok je akýsi zvláštny čo sa týka kvetov na muškátoch...
Ja mám tiež 6 ks v jednom hrantíku /60 cm/. A to mi ich tento rok sadil a už nakvitnuté doniesol nejaký ujo záhradník - kamoška ma nahovorila, že ona si uňho objednáva každý rok... Tak, reku ;), skúsim, lebo doteraz som prevádzkovala vlastnú výrobu - teda kupovanie sadeníc aj sadenie vlastnoručne a to len po 5 do hrantíka.
No poviem Vám, ľudkovia, teda asi Ľudky :), lebo chlapov je tu ako chlpov na dlani :--- /kdesi na začiatku témy tuším/, tie vlaňajšie boli o takomto čase óóóóveľa bohatšie. Asi to bude fakt tým počasím. Zem mi dodal ujo, tak neviem, aká je, mala byť kvalitná, hnojím krystalonom, sú husté, zelené, krásne zakvitli, ale po prvom "vrhu" kvetov :D, keď som ich už odkvitnuté odstránila, sa mi ďalšie kvietky nerozvili - aj ich nahodili, ale nejako zakrpateli a uschli, či čo... Takže v jednom okne mám v podstate krásnu muškátovú vňať ;):D, sem-tam nesmelo vykúka kvietok... Toto "okno" som hnojila ostošesť...

Z druhých dvoch "okien" mi búrka napriek "zátarasám" :) muškáty zhodila, tak asi mesiac čakali v provizórnych podmienkach na lavičke... Pravidelne polievané, občas hnojené... No poviem Vám, takú peknú lavičku sme v záhrade ešte nikdy nemali... Keď som ich konečne presadila do novozakúpených hrantíkov, lebo tie pôvodné kde-tu pod vplyvom pádu praskli, a vrátila ich na ich pôvodné stanovište do okien, rozdiel je evidentný... V dvoch kvitnúce muškáty a v prostrednom tá "vňať". :):D

Tak rozmýšľam, či by mohli byť prehnojené - tie nekvitnúce... Raz sa mi niečo podobné stalo, ale boli to celkom iné kvety - olistenie ako džungľa, a kvety nikde...

Ale zase v závesnom kvetináči /sadenice kúpené na trhovisku/ sú mimoriadne pekné, ako nikdy predtýám, aj keď sú viac polievané ako hnojené... Keď idem do záhrady, sáčky krystalonu mám totiž v dome a nie vždy sa mi chce pre ne vrátiť...

Alebo to bude vodou - teraz ma osvietilo! Tie polievané na oknách zvnútra dostávali vodu z vodovodu, ale tie na lavičke a zavesené som polievala zachytenou dažďovou vodou alebo vodou zo studne... Takže prírodná, neupravená, bez chlóru... Prvý vrh kvetov bol ok, ale po niekoľkomesačnom polievaní sa dostavil rozdiel. Alebo sa mýlim, muškátovedci či muškátovedkyne?
Tamila
06.08.12,21:49
nie som nejaká odborníčka, len ma napadlo, že či si nehnojila hnojivom na rast listov. Ja koncom zimy asi do mája hnojím na rast listov(napr. Kristalon štart) a potom hnojivo na kvet. Používam ešte zvyšok od minulého roka ENGO pre kvitnúce rastliny.
Tamila
06.08.12,21:55
ozaj je to nádhera
Oliwa
06.08.12,22:24
Nie, mám ten univerzálny kristalon /25 sáčkov v balení/, a napokon, prvé zakvitnutie bolo famózne u všetkých muškátov, škoda, že nemám foto...
Mária Mojžišová
07.08.12,07:01
Ja polievam len vodou zo studne, a tiež tie puky nie sú také aké by mali byť..
Mária Mojžišová
07.08.12,07:03
Samozrejme že aj hnojím...
Mária Mojžišová
07.08.12,07:11
Ja používam zase hoštické hnojivo , doposiaľ som bola spokojná.
Oliwa
07.08.12,07:20
Ja používam zase hoštické hnojivo , doposiaľ som bola spokojná.
To je to s tými slepačincami, či...? Hoštické univerzálne, alebo je nejaký hoštický druh muškátový? Lebo na také som zatiaľ nenatrafila...
Mária Mojžišová
07.08.12,07:25
Oliwka je to hoštické hnojivo na muškáty a obsahuje prírodné guáno pochádzajúce z trusu morských vtákov, dostať ho aj v Kauflande...
Tamila
07.08.12,07:27
Ale ono to znie ako z filu Slnce, seno .... :)
Mária Mojžišová
07.08.12,07:34
Však aj v tom filme boli pekné muškáty.....
Tamila
07.08.12,07:35
Tiež nepoznám toto hnojivo, ale môže byť dobré.
zeroA6M
07.08.12,07:47
Na navsteve u pana Lebiša v Boskoviciach.
Mária Mojžišová
07.08.12,07:53
U neho som bola asi pred štyrmi rokmi, má to tam krásne, má tam zároveň aj predajňu kde som si kúpila samozavlažovacie hrantíky, ktoré stále používam. Je to veľmi milý pán, ochotne poradí. Chodí aj do televízie Markíza do telerána..
zeroA6M
07.08.12,08:00
Druha vlna kvitnutia:)
zeroA6M
07.08.12,08:26
Ano je to mily pan.Urobil nam exkurziu po celom priestore poradil a tak.Tento rok sa chysta do tv Markiza az v oktobri.Inac tiez pestujem vsetko v jeho truhlikoch a pouzivam hnojivo od neho:)
zeroA6M
07.08.12,09:59
Začal som mnozit pelargonie na buducu sezonu:---
Mária Mojžišová
07.08.12,10:49
Ano teraz je ten správny čas...
Oliwa
07.08.12,20:26
Začal som mnozit pelargonie na buducu sezonu:---
Čo sú to za zakoreňovače? Vyzerá to ako črievko z nejakej fólie alebo čo, to je tiež samorozpustné?
zeroA6M
08.08.12,17:29
Ahoj.Tie zakorenovace su klasicke raselinove jiffy tablety.:)
Zdenka175
09.08.12,07:49
Konečne aj moje trošku zakvitli :)
Zdenka175
09.08.12,08:15
čítam, že už sadíte nové odrezky a nestačí v septembri? Teraz akurát pekne kvitnú, ešte mi ich je ľúto, strihať:mee: A ja sadím do 50 cm kvetináča po 3 ks, je to podľa vás málo? Lebo čítala som, že sadíte až po 10:eek:. A niektoré sadíte po 2 rastlinky ako 1 ks, to sa vám viac osvedčilo?
Tamila
09.08.12,08:43
Ja sadím odrezky až v septembri kvôli tomu ako píše Zdenka, je mi ich ešte ľúto strihať. Aj v septembri mám vysokú úspešnosť prijatia. Mám jednu starú brožúrku o muškátoch, kde sa píše, že najlepší čas je august - september. V 50 cm kvetináči mám 6 ks odrezkov, teraz mám každý samostatne, ale mávala som ich po 2 odrezky vedľa seba. Ja pestujem poloťahavé plnené muškáty. Obyčajné stojaté mám 3 ks v 50 cm kvetináči.
Zdenka175
09.08.12,09:57
Ďakujem za objasnenie :)
Valcake
09.08.12,22:28
..tohto roku som zasadila do okrúhleho kohl.3 rôzne muškáty...vyzerá dobre:)...no posúďte..
a do vysiaceho kohl.tmavočerv.
Valcake
10.08.12,10:21
..díky za bodíky..
Zdenka175
13.08.12,17:02
Som si pozerala v kvetinárstve zeminu na muškáty a predavačka sa ma spýtala či na sadenie odrezkov muškátov? tak, že je dobrá zemina na vysev a množenie a mi odporúčila toto: http://www.koravos.sk/index.php?&ID=prod4. Používate to niekto?
ajuschka
13.08.12,19:45
ahojte,
aj ja by som chcela muskaty, tak som zacala browsovat po nete a po zahradnych centrach, a predstavte si, teraz nikde nic nemaju. dufala som aspon ze na bazosi niekto bude predavat odrezky, ale nikde nic :(
Mária Mojžišová
25.08.12,16:04
Ahojte poraďáci. Muškáty sa vylepšili, pre porovnanie aké boli 1.8.2012 a aké sú dnes.:)
Zdenka175
20.09.12,05:27
Tak ja som už konečne včera zasadila odrezky... už hlásia na víkend mrazy.....Som zvedavá, koľko sa ich príjme, lebo minulý rok to bola hotová katastrofa :)
Mila123
20.09.12,06:10
Tak ja som už konečne včera zasadila odrezky... už hlásia na víkend mrazy.....Som zvedavá, koľko sa ich príjme, lebo minulý rok to bola hotová katastrofa :)
Zdenka používaš zakoreňovač? a špeciálnu zeminu na výstavbu odrezkov?
Zdenka175
20.09.12,06:47
Zakoreňovač dávam vždy a tento rok som prvý krát zasadila do špecialnej zeminy na množenie odrezkov...Uvidíme, vždy som dávala klasickú zeminu na muškáty..
Mila123
20.09.12,06:48
Zakoreňovač dávam vždy a tento rok som prvý krát zasadila do špecialnej zeminy na množenie odrezkov...Uvidíme, vždy som dávala klasickú zeminu na muškáty..
idem dnes do Baumaxu, hádam kúpim a zajtra sa chystám, že zasadím.....
Mária Mojžišová
09.10.12,15:15
Ahojte poraďáci. Muškáty sa vylepšili, pre porovnanie aké boli 1.8.2012 a aké sú dnes.:) a aké sú dnes 9.10.2012, škoda že onedlho tu bude zima a musím ich ostrihať....
Mária Mojžišová
10.10.12,13:32
Dnes bol Peter Lebiš, ktorý je považovaný za mága pestovateľa kvetov v Markíze v Teleráne. Radil ako prevísajúce kvety zazimovať. Strihal ich veľkými nožnicami, čo sa používajú na strihanie okrasných kríkov. Ach aká škoda že už prichádza zima....:(
gulasica
20.10.12,18:50
ahoj, akym hnojivom ich prihnojujes? ruzove su uchvatne!!!
Zdenka175
23.10.12,07:48
Tak moje zasadené odrezky muškátov rastú ako z vody:) Dosť narástli... Zatiaľ vyzerajú OK, skúsila som aj pôvodné muškáty , ostrihať a umiestniť do pivnice, nemajú tam svetlo, uvidím či z nich niečo bude :)
Valcake
29.10.12,00:26
..moje muškáty a fuchsia.. sú už pýchou našej panelákovej chodby:)..no už kvitnú menej:rolleyes:
Zdenka175
30.12.12,18:34
Ako sa darí vaším odrezkom z muškátov? Ja som o polovičku prišla???? V hline boli také mušky, a muškáty vyschli..... Pritom v oktobri boli také veľké, že som ich zostrihla....Mohli im to strihanie uškodiť? :mee:
Mária Mojžišová
07.01.13,08:38
Ako sa darí vaším odrezkom z muškátov? Ja som o polovičku prišla???? V hline boli také mušky, a muškáty vyschli..... Pritom v oktobri boli také veľké, že som ich zostrihla....Mohli im to strihanie uškodiť? :mee:
Ja ich mám tak isto dlhé veľké, zatiaľ som to nechala tak, nestrihám. Uvidím ako ďalej. Tiež som zvedavá ako sa darí ostatným.....
Žabinka
09.01.13,09:02
Moje muškátiky..:) Celkom vyzerajú k svetu..Už som ich aj pozaštipovala, začínajú vyháňať bočné výhonky. Ťahavé odrezky nerobím, lebo doteraz mi vždy vyhynuli, tak si každoročne kupujem nové.
avonboy
09.01.13,12:55
krasne :-)
alaya1
13.01.13,18:54
Neviem, ci to tu uz bolo zverejnene, snad niekomu pomoze.

Hnojivo na muškáty

Muškáty budú mať krásne kvety, ak ich prihnojíme drožďovou zálievkou. Do 1litra vody rozdrobíme 1 kocku droždia a necháme kvasiť 2 týždne. Potom zmiešame s 3-mi litrami čistej vody. Tým získame 4 litre kvalitného hnojiva. Môžeme ho použiť aj na iné kvetiny.
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/c44.0.403.403/p403x403/185740_485793774796462_498685074_n.jpg
branislavp
13.01.13,19:40
Neviem, ci to tu uz bolo zverejnene, snad niekomu pomoze.

Hnojivo na muškáty

Muškáty budú mať krásne kvety, ak ich prihnojíme drožďovou zálievkou. Do 1litra vody rozdrobíme 1 kocku droždia a necháme kvasiť 2 týždne. Potom zmiešame s 3-mi litrami čistej vody. Tým získame 4 litre kvalitného hnojiva. Môžeme ho použiť aj na iné kvetiny.
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/c44.0.403.403/p403x403/185740_485793774796462_498685074_n.jpg
a kedy možem začať s prihnojovaním muškátov, ja mám v pivnici na prezimovanie ťahavé muškáty z minulého roku a zatiaľ veľmi dobre vyzerajú, vôbec mi neuschli listy ako po iné roky. To hnojivo skúsim. Ďakujem.
alaya1
13.01.13,20:27
Nasla som to na jednej stranke. Este som neskusala. Ja to chcem skusat na fialkach.
vema
13.01.13,21:15
To hnojivo treba ešte riediť? Ako často hnojiť?
lujza.j
13.01.13,21:29
To hnojivo treba ešte riediť? Ako často hnojiť?
http://www.babske-rady.sk/rady/hnojivo-na-muskaty
alaya1
14.01.13,08:20
to co si dala v linku som ja vypisala k svojej fotografii.
Fanny62
17.03.13,17:58
Kúpila som muškáty v BAUMAXE a chystám sa ich presádzať. Koľko koreňov mám dať do truhlíka, aby boli takéto bohaté?
paťuška
20.03.13,08:38
5 a po zakorenení prihnojovať, zaštipovať konce a potom sa už len tešiť
alaya1
20.03.13,17:21
Kúpila som muškáty v BAUMAXE a chystám sa ich presádzať. Koľko koreňov mám dať do truhlíka, aby boli takéto bohaté?


Podla toho, aky je kochlik dlhy. Su rozne dlzky. Kym som pestovala muskaty, davala som po 3 do toho kratsieho kochlika, ktory bezne dostat aj v spominanom obchode..
lujza.j
20.03.13,20:09
Kúpila som muškáty v BAUMAXE a chystám sa ich presádzať. Koľko koreňov mám dať do truhlíka, aby boli takéto bohaté?
ťahavé alebo klasické....
Fanny62
21.03.13,15:19
ťahavé
Zdenka175
27.03.13,13:22
Tieto odrezky ťahavých muškátov mi len prezimovali. Som ich sadila na jeseň. Prišla som o polovicu... čo poviete, keď sú také veľké, mám ich z vrchu poštipkovať a ešte zasadiť?
Mária Mojžišová
27.03.13,15:49
pozaštipkávaj a zasaď, ja som takto ešte aj na jar množila....
Fanny62
27.03.13,16:20
Veď aj tak ich budeš skracovať, tak prečo neskúsiť. Možno chytia. Aj ja som tak spravila a teraz čakám.
Zdenka175
28.03.13,15:18
Veď aj tak ich budeš skracovať, tak prečo neskúsiť. Možno chytia. Aj ja som tak spravila a teraz čakám.

Už som ich v decembri strihala, neviem čo tak rastú, ešte mi nikdy tak vysoko nerástli :) V piatok zasadím, vraj na veľký piatok sa majú kvety presádzať som počula :)
81janka
31.03.13,14:50
Ba práve, na Veľký piatok sa treba vyhnúť akejkoľvek práce s hlinou, so zeminou...vraj. To som zas počula ja...
Chokma
31.03.13,14:58
Už som ich v decembri strihala, neviem čo tak rastú, ešte mi nikdy tak vysoko nerástli :) V piatok zasadím, vraj na veľký piatok sa majú kvety presádzať som počula :)

Praveze je zvykom sadievat na zeleny stvrtok. Pamatam si na jeden, ked sme sadili kukuricku, ach, to bolo ine pocasicko. Na Velky piatok sa nema sadit, lebo Kristus je v hrobe - v zemi. Takze z ucty nie.
wagner
31.03.13,19:47
Praveze je zvykom sadievat na zeleny stvrtok. Pamatam si na jeden, ked sme sadili kukuricku, ach, to bolo ine pocasicko. Na Velky piatok sa nema sadit, lebo Kristus je v hrobe - v zemi. Takze z ucty nie.

U nás bol zvyk tiež už od štvrtka dať zemi pokoj. Nesmelo sa robiť na záhrade, ale keď si presadí pár kvetov, tak sa asi nič nestane. Inak na zelený štvrtok bol spln, vtedy sa so zemou nemá robiť.
Chokma
01.04.13,05:44
tak vies, mne zas lunarny nic nehovori :)
Zdenka175
02.04.13,07:08
V každej dedine sú iné zvyky :) V našej sa na Veľký Piatok nerobí ťažká práca a o dedinu vyššie, sa zas robí všetko..
Zdenka175
02.04.13,07:08
Tak som to asi ja poplietla :)
Žabinka
03.04.13,14:00
Dnešné foto.. Poskracovala som hlavné stonky cca pred 3 týždňami, a už vyháňajú nové výhony z boku..:)
Mária Mojžišová
03.04.13,14:09
Kráásnéé
Anna123
03.04.13,19:20
Máš ich pekné...
Žabinka
22.04.13,09:16
Moje muškáty sa riadne začali rozrastať a nahadzovať kvety. Na balkóne si počas dňa užívajú kyslíka a slniečka, ale na noc ich dávam dnu. Ten ťahavý som si kúpila v sobotu, ešte chcem dať doňho bacopu.
Žabinka
23.04.13,07:14
Neodolala som, a dnes som si bola dokúpiť kamošku bacopu k ťahavému muškátu..
Mária Mojžišová
23.04.13,16:35
Krásne sú..
Zdenka175
03.05.13,11:58
Tak moje odrezky prežili, už som posadila a dala na okná :)
Mária Mojžišová
03.05.13,15:04
Aj moje muškátiky prezimovali a sú už na balkóne.
Valcake
04.05.13,10:21
..môj prezimovaný muškát už kvitne na chate. ...ale nie všetky sú také pekné:rolleyes:
julysak
21.05.13,14:57
..môj prezimovaný muškát už kvitne na chate. ...ale nie všetky sú také pekné:rolleyes:
naše zimovali na zime = tesne pri okne na nekúrenom balkone (iba plastová roleta)
nezostrihané

keby nebolo také blbé pridavanie obrázkov, tak aj ten sem dám

teraz sú :
janka67
31.05.13,18:22
:)
Zdenka175
24.09.13,15:00
sadil ste odrezky muškátov? ako sa im darí? Moje sú OK.. uvidím aké budú na jar :)
Mária Mojžišová
25.09.13,13:04
Mám zasadené, zatiaľ sa držia.
Žabinka
03.10.13,10:55
moje odrezky vyzerajú zatiaľ celkom dobre, už majú aj korene..
Žabinka
16.02.14,12:46
Takto zimujú moje muškáty.. Jeden truhlík je minuloročný (prvé foto), dva sú nové z odrezkov.. A ťahavý tradične vykapal..
petmar
22.06.14,16:08
Blíži sa obdobie dovoleniek a žena moja stále jojká, čo urobíme s tými peknými ťahavými muškátmi - preč budeme 15 dní. 2-4 x môže niekto prísť poliať, ale to je asi málo. Môžeme ich dať z okna niekde na dvore do tieňa, ale čo by sme s nimi ešte mali porobiť??
alaya1
22.06.14,17:58
kym som mala muskaty a isli sme na dovcu, som ich dala na zem a na vyvysene miesto som dala vedra s vodou. Do vedra a do hliny som vopchala hadicku, ake sa pouzivaju do akvarka, aspon my sme take priesvitne mali a kvety vydrzali krasne, cely cas v tieni, prijimali tolko vody, kolko potrebovali.
lianett
22.06.14,18:04
Toto je vynikajúca rada, určite využijem aj ja.
Rastlinky.sk
23.06.14,11:42
to miesto v tieni na zemi a niekto, kto ich aspoň raz za týždeň poleje, je dobrá kombinácia
jorry
01.08.14,15:51
totu su nase muskaky na chalupe, pestujeme ich takto prvy rok v okne a nakolko tam casto aj tyzden niekto nie je tak vydrzia :-) hnojene raz za tyzden a davana aj listova vyziva, nie su take pekne dlhe previsnute ale snad sa budeme zlepsovat :-)
Žabinka
22.02.15,14:30
prezimované muškáty a fuchsie- obr.2,3,4,6,, a nové muškátové odrezky- obr.1,5..
Rišo12
23.02.15,11:38
Úplne zdieľam názor, nestarať sa.
Petula31090
04.05.15,09:18
Ahojte, tento rok idem prvykrat pestovat kvetinky, mam muskaty tahave. Niektore su uz troska vacsie, niektore este malicke rastlinky. Pozastipovala som ich, aspon dufam spravne, len neviem teraz, ako pokracovat v tom zastipovani dalej. Zacali vyhanat nove vyhonky a teraz tie mam znova zastipnut ci ako? Este pri tych viac rozrastenych sa to da, ale mam aj take, co maju chudatka len jednu stonku... Prosim poradte. Dakujeeeeem
Žabinka
01.02.16,13:42
tohtoročné odrezky..
tereniz
23.04.16,15:15
no ja nemam inu moznost ako kazdorocne kupovat nove predpestovane sadenice,snazila som sa tiez trosku ozivit temu ,,muskatiky,, pretoze vo forach su povacsine stare prispevky,pred malou chvilkou som akurat zalozila debatu muskatiky nehynuca klasika... akurat som nakupila nove a dnes sa chystam sadit,tak sa budem snazit psotupne pridavat ake take fotecky :-)
tereniz
24.04.16,19:46
Nakupila som si predpestovane sadenice krickovych muskatoch a mam taku dilemu,kolko kusoch dat do 40cm hrantika a kolko do 60cm,lebo povacsine vsade pisu iba o tych tahavych. Tri sa mi zdaju malo a styri vela :-) Minuly rok som mala po 4 kusy v 60 cm a kvetinarka mi povedala,ze sa potom tlacia,nemaju dostatok miesta a menej kvitnu. Pridavam fotku tych zakupenych.
81janka
30.04.16,21:22
Keď som sadievala vzpriamené (kríčkové), sadila som po 3 do 50 cm hrantíka (ťahavé sadievam hustejšie - po 5 ks do 50 cm). Takže celkom roumiem tvojej dileme (40 alebo 60). Do 40 by som i tak skúsila tri a urobila by som väčšie rozostupy medzi hrantíkmi napr. na parapete alebo na balkóne a do 60 cm 4 ks. Aj tak všetko bude závisieť od toho, ako ich budeš zaštipovať, aby sa rozkonárili...
tereniz
05.05.16,17:16
Kvoli doterajsej nepriazni pocasia,som mala muskaty od zakupenia az do dnes v byte,v nie velmi svetlej izbe. Cca 2 tyzdne. Prirodzene,vsetky puky zoschli,ale trapia ma listy... Viac ako polovicu som musela osklbat,trochu sa krutia,po okrajoch hnednu a nasledne schnu... Takze z mojho zakupeneho pralesa mi zostali len take smiesne,nie zdravo vypadajuce rastlinky. Nevedeli by ste mi niekto poradit,prosim??? Ak by pomohla fotka,rada pridam,preliate neboli. Dakujem vopred velmi pekne za kazdu radu...
tereniz
05.05.16,17:17
A este som zabudla napisat...vsetko nove co vyrasta,ci je to novy malilinky listocek,alebo pucik je hnede,makke...
lujza.j
05.05.16,17:21
Ja mam vonku uz davno....kaktusy boli vonku celu zimu....tak preco nie muskatle....:) kvety co boli po kupe som vcetky dala prec....aby mi nahodili nove velke ...uz u mna...uz sa tak deje....hnojim kazdy tyzden.....zatial hnojivom na kaktusy:D
Daj von na slniecko...preberu sa neboj:)
tereniz
05.05.16,17:27
No ved minuly rok som ich mala vonku hned po kupe od zaciatku aprila,ale tento rok som sa dostrasila ,,super radami,, ze pri nizkych teplotach sa mozu zastavit v raste no a takto som dopadla...Ja sa len bojim,ci neide o neaku bakterialnu chorobu... ale stonky su pekne zelene...
Valcake
05.05.16,17:48
..tiež mám vonku muškáty od začiatku...no neviem odkiaľ si..chýba im slnko
lujza.j
05.05.16,17:59
Ja som kupovala..take 6box......nic moc to bolo...take cibiky....ale vedela som,ze sa pozbieraju....nie su take silne ako tie co som kupovala samostatne v kochly....ale dobehnu ich...ale ja mam iba klasik...nie tahave
Žabinka
05.05.16,18:29
moje zakorenené odrezky po presadení tiež boli chvíľu akoby šli vykapať, ale prebrali sa, už sú pekné..
lujza.j
05.05.16,18:32
Zabka nechci vidiet tie moje zakupene v nejakom....hausebause.....ale.sak co by som chcela.za.10 korun:D
Žabinka
05.05.16,18:39
Zabka nechci vidiet tie moje zakupene v nejakom....hausebause.....ale.sak co by som chcela.za.10 korun:D
:D hlavne že sa opeknili..
tereniz
05.05.16,19:20
A moze sa stat ze mi z takychto krasnych predpestovanych sadenich po dvoch tyzdnoch stravenych v byte vzniklo toto ??? :-(
arizona
05.05.16,19:23
A moze sa stat ze mi z takychto krasnych predpestovanych sadenich po dvoch tyzdnoch stravenych v byte vzniklo toto ??? :-(
Neboj sa, otrhaj poskodene listy a daj von. Oni sa zoberu.Polievaj spociatku opatrne, neskor pridavaj po troske hnojivko
tereniz
05.05.16,19:38
Dakujem za radu. A nemoze ist nahodou o neake hubove ochorenie? Aj ked som sice prelustrovala cely google,tak to na tu chorobu nevypada. Dnes pakovali na balkon,zima nezima :-) A kolko to asi tak potrva,kym z nich budu zase pekne kricky s kvietkami?
lujza.j
05.05.16,19:40
Nemas to velmi poliate?
arizona
05.05.16,19:47
Nemas to velmi poliate?
Aj ja si myslim, ze su prepolievane
tereniz
05.05.16,19:50
praveze som ich mala v synovej izbe,takze som ich nepolievala skoro vobec,substrat bol prevazne suchy,preto ma napadlo to hubovite ochorenie
lujza.j
05.05.16,20:01
No mne na balkone vychadza,ze raz za tyzden polejem...aj ked na povrchu by mozno sa zdalo,ze treba.....ale nie.....
arizona
05.05.16,20:05
praveze som ich mala v synovej izbe,takze som ich nepolievala skoro vobec,substrat bol prevazne suchy,preto ma napadlo to hubovite ochorenie
Neries hned choroby!
Ja mam vela kvetov,aj izbovych aj v zahrade. ked zbadam nieco neobvykle na listoch, hned vsetky poskodene obtrham, aby sa choroba nesirila dalej.Vzdy to pomoze, chemiu nepouzivm roky rokuce...
Neboj, muskaty su ako burina,preziju,netreba ich moc rozmaznavat
tereniz
05.05.16,20:12
tak dik :-D A myslis,ze do konca maja,by uz mali mat normalne listy a kvety?
arizona
05.05.16,20:15
tak dik :-D A myslis,ze do konca maja,by uz mali mat normalne listy a kvety?
Zalezi od pocasia...
tereniz
06.05.16,18:50
zobrala som zopar z mojich ,,chorych muskatikov,, a bola som s nimi v troch kvetinarstvach. Zevraj sa jedna o plesen,ktora sa siri vzduchom a zevraj to nie je moja chyba... daju sa zachranit postrekom,ale kym by sa znova dali dokopy,trvalo by to dlho-predlho :-( :-( :-( Na googli su nedostatocne informacie o tejto plesni,nepodporena dobrymi obrazkami,takze to bolo posledne,co by ma napadlo :-( Investovala som do mojho minibalkonika okolo 50 eur,takze ma to velmi mrzi... :-(
lujza.j
06.05.16,20:10
Hmmm....Vzduchom...z bytu....po 2 tyzdnoch.......daj von..na slnko....je to bud-alebo....
Žabinka
09.05.16,08:26
muškáty z augustových odrezkov..:)
B.linka
23.06.16,11:48
Ahojte, pestujem prvy rok muskaty a zatial bieda. Niektorym sadeniciam poschli kvety aj puciky, tak mam len take pahyle, na inych sa tvoria nove puky, ale vacsina z nich uvadne...a na spodnych listoch mi hnednu okraje, alebo sa robia zvrchu listu hnede flaky.
Neviem ci ich malo alebo vela polievam. Polievam kazde rano v tychto horucavach, asi za plny pohar vody do jedneho 60cm hrantiku...Ako casto vy polievate a kolko vody? Kvety mam na juz.strane, substrat neni preschnuty ale ani uplne premoceny tak neviem...
Žabinka
23.06.16,11:52
ja polievam každý 3 deň, niekedy aj každý 4, keď zabudnem.. každý deň je často..;)
pozri si napr.:
http://www.cas.sk/clanok/41315/pat-tipov-ako-sa-pysit-nadhernymi-muskatmi/
http://www.floraservis.sk/choroby-muskatov.php
http://www.kvety-seman.sk/muskaty
Mila123
23.06.16,12:42
Ahojte, pestujem prvy rok muskaty a zatial bieda. Niektorym sadeniciam poschli kvety aj puciky, tak mam len take pahyle, na inych sa tvoria nove puky, ale vacsina z nich uvadne...a na spodnych listoch mi hnednu okraje, alebo sa robia zvrchu listu hnede flaky.
Neviem ci ich malo alebo vela polievam. Polievam kazde rano v tychto horucavach, asi za plny pohar vody do jedneho 60cm hrantiku...Ako casto vy polievate a kolko vody? Kvety mam na juz.strane, substrat neni preschnuty ale ani uplne premoceny tak neviem...
prebytočná voda odteká?
lujza.j
23.06.16,13:00
Polievam ak je substrat na prst-y suchy....v kazdej zalievke hnojim....a zase mam ukazkove muškatle:D
Kazdy den by som neposievala.....pri tomto teple sa korene uvaria....
babka - ježibabka
23.06.16,15:27
muškáty z augustových odrezkov..:)
Žabka ja som si odrezky dala do pohára s vodou až koncom zimy, možno v marci a dnes sú takéto. A dávam aj dnešné foto pôvodných. Ale ináč si kvety kupovávam od známej. Tento raz som urobila výnimku.
Žabinka
23.06.16,16:06
muškáty z augustových odrezkov..:)
Žabka ja som si odrezky dala do pohára s vodou až koncom zimy, možno v marci a dnes sú takéto. A dávam aj dnešné foto pôvodných. Ale ináč si kvety kupovávam od známej. Tento raz som urobila výnimku.
olinka, krásne sú.. ja už budem zakoreňovať muškáty tiež len do vody.. zo všetkých odrezkov čo išli do vody sa ujalo a zakorenilo 100%.. a z tých čo som pichla do zeme len pár..
Peter z Bratislavy
24.06.16,11:59
Náš veľký pojazdný konský kvetináč
Žabinka
29.10.16,07:20
zasadila som zakorenené muškáty.. zaujali ma olinkine biele, ja som mala doteraz vždy len červené.. ale na jar si zoženiem aj biele, s červenými budú v peknom kontraste.. a už mi vyháňajú nové výhony aj v septembri ostrihané muškáty, ktoré zimujú na chodbe..
Žabinka
19.03.17,08:56
muškátom sa na oknách celkom darí.. už som ich aj zaštipla koncom januára, tak vyháňajú bočné výhonky.. a niektorým už aj kvety idú, ale tie ešte odstraňujem..
lujza.j
23.03.17,13:00
Caute kvetinkarky:)
Co poviete...este je skoro kupit muškatle a dat na balkon...
afrikánka
23.03.17,13:25
Caute kvetinkarky:)
Co poviete...este je skoro kupit muškatle a dat na balkon...
Muškáty vydržia do -5 stupňov:o
Môžeš, ale sleduj TV-rosničky:D....možno trafia ;)
Ak by hlásili mrazíky, zakryť novinovým papierom + štipce.
A nech ti pekne kvitnú :)
lujza.j
23.03.17,13:40
Jaj myslela som,ze mrazy vóbec nie...
alaya1
23.03.17,14:31
Caute kvetinkarky:)
Co poviete...este je skoro kupit muškatle a dat na balkon...

davam az po zamrznutych, dovtedy ich mam na medziposchodi pri byte a na chate v chodbe
afrikánka
23.03.17,14:39
Jaj myslela som,ze mrazy vóbec nie...
Tak sa pre istotu neponáhľaj, nebudeš musieť sledovať uja Iľka...:D Ak ti ide o kvetinky na balkóne, tak si daj kvietkované plavky a môžeš na slniečku "saganiť" :D;)
Pútač pohľadov zaručený :D:)
Žabinka
23.03.17,14:42
Caute kvetinkarky:)
Co poviete...este je skoro kupit muškatle a dat na balkon...
ja by som bola ešte opatrná.. hlavne kvôli tomu, že nové muškáty majú listy ešte krehké, potrebujú zosilnieť.. mohol by ich aj slabší vietor pokaziť, listy ovisnú, vyzerajú ako zvädnuté, a rastlina môže vyhynúť.. to sa mi už stalo, keď som bola príliš rýchla..:) ak, tak len počas bezveterného počasia počas dňa, nech si postupne zvykajú.. ale na noc dnu.. ja čakám cca do mája..
lujza.j
23.03.17,16:22
Ja budem kupovat zas nove...vzdy zabudnem kedy ich davam na balkon...minuly rok po dlhom case....ale neviem kedy....
Dievcata dikesko:)
afrikánka
23.03.17,17:14
Ja budem kupovat zas nove...vzdy zabudnem kedy ich davam na balkon...minuly rok po dlhom case....ale neviem kedy....
Dievcata dikesko:)
Je to jednoduché.....termín pre výsadbu planty, kvetov chúlostivých na mráz vždy po troch zmrznutých Pankrác, Servác, Bonifác....opatrnosť ešte na 15.máj Žofia.
V júny bývajú tzv, "dvaja malí zmrzlí muži"....Róbert a Norbert, preto sa výsadba kalla, kana odporúča až po tomto termíne.
macik45
04.03.19,12:53
Moje biele ťahavé muškáty zo semena aktuálne.