bv_alexandra
17.02.07,08:39
Založila som túto temu, aby sme sa pokúsili zoskupiť tu užitočné rady a pomôcky k tomu, aby naše muškátiky na oknách boli krásne a prevísali pomaly až k susedovie oknám. Ja som mala muškaty už druhý rok na oknách a nikdy neboli také krásne huste a bohaté.Mňa by predovšetkým zaujímalo kedy treba zaobstarať priesady, ako často polievať, hnojiť, akým hnojivom, ako predchádzať škodcom, a pod. No čo skúsené poraďačky, podelíte sa so svojím výrobným tajomstvom?:)
camelfly
17.02.07,08:13
muškáty sa musia v prvom rade zasadiť do správnej nádoby aby mala odtok nadbytočnej vody, aspoň u mňa sa to osvedčilo. Najlepšie sú samozavlažovacie nádoby, sú síce drahšie ale oplatí sa investovať, pretože rastliny sa v nich neprepolievajú a musí sa dať kvalitný substrát ;) . Po zasadení do substrátu pridávam zásobné hnojivo, používam tzv. PW. Asi týždeň po zasadení zaštipujem konce výhonkov, aby sa rastlina rozvetvila, myslím na každom vrcholku a na každom výhonku. Oneskorí sa malinko kvitnutie, ale rastlina bude mať bohatý celkový vzhľad. Potom pridávam hnojivo na podporu kvitnutia - 2x týždenne do zálievky.
Potom už len čakať na tú nádheru :) Tie balkóny s muškátmi sú krásne.
Zita5
17.02.07,08:23
Ja som moje muškáty na zimu zostrihala a uložila do pivnice v pôvodnom kvetináči . Nevidieť v nich vôbec život .....:mee:
jess
17.02.07,08:24
Veruže privítam aj ja rady, lebo už niekoľko rokov sa pokúšam o nádheru akú má svokra alebo niektoré susedy ...a ja stále nič.....ako zakliate. Teraz mi opäť prežil len 1 výhonok :mee:
camelfly
17.02.07,08:27
treba ich teraz vo ferbruári premiestniť do teplejšej miestnosti a jemne zalievať a okolo apríla presadiť , aspoň tak sa to stále osvedčuje mne ;)
Zita5
17.02.07,08:30
treba ich teraz vo ferbruári premiestniť do teplejšej miestnosti a jemne zalievať a okolo apríla presadiť , aspoň tak sa to stále osvedčuje mne ;)

Hej ale ja ich mám holé , ani púčik ani lístoček .....
camelfly
17.02.07,08:32
Ja som moje muškáty na zimu zostrihala a uložila do pivnice v pôvodnom kvetináči . Nevidieť v nich vôbec život .....:mee:



Hej ale ja ich mám holé , ani púčik ani lístoček .....

to nevadí Zitka, skús, ak si ich dobre prezimovala a nemala v moc studenom priestore, vzidu ti a ak im bola zima, tak potom uz zasadit len nove odrezky :o

PS: ale tesim sa aj na ostatne prispevky, clovek sa vzdy nieco nove dozvie a mozno budu muskaty este krajsie :) , myslim ten tzv. kobercový efekt z muškátov
ingi
17.02.07,15:24
Dievčence, ja by som tiež rada počula Váš názor na umiestnenie muškátov.
Mne sa im totižto najviac darí na juhovýchodnom balkóne, inde oveľa menej :rolleyes: .
čo sa týka zaštipovania, súhlasím, ja dokonca odštipujem prvé kvietky, aby nebrali živiny rastlinke. :)
bv_alexandra
17.02.07,16:34
Verím že tu nazbierame spoločne kopu užitočných rád a možno sa nám podarí vypestovať aj toto:
bv_alexandra
17.02.07,16:47
Prídávam aj presný postup, pre tých skúsenejších a hlavne odvážnejších:)
Čo potrebujete : 1. Ideálne podmienky na prezimovanie, t.z. vykurovaný skleník, zimnú záhradu alebo svetlú halu bez priameho kúrenia
2. Podpernú kovovú konštrukciu s drôtenou kopulou
URL3. Veľký kvetináč s priemerom 40 - 60 cm s podmiskou
4. Substrát na balkónové kvety
5. Hnojivo Engo na tvrdú vodu
6. Drôty - najlepšie izolované - na výsadbu rastlín
7. Minimálne 8 rastlín ťahavých pelargónií
8. Trpezlivosť
Postup
Máj - september

'1. Do veľkého črepníka vložte pripravenú konštrukciu a jeho dno vysypte drenážnou vrstvou z hrubého štrku. Zbytok kvetináča dosypte substrátom.
2. tesne okolo opory vysaďte 8 rastlín. Stromček je možné vytvoriť aj z troch rastlín, pokiaľ by však niektorá uhynula, znehodnotil by sa.
3. na všetkých 8 rastlinách odstráňte bočné výhonky a nechajte jeden silnejší - vrcholový - ktorý neskôr vytvorí časť kmeňa.
4. Čerstvo vysadené rastliny opatrne polejte, s prihnojovaním počkajte ešte dva týždne.
5. Sledujte rastliny a opatrne vyštipujte postranné výhonky. Listy vyrastajúce z rastlín neodstraňujte!
6. rastliny každých 10 cm uviažte k opore, aby sa nezlomili.
7. Prihnojujte pravidelne do každej zálievky hnojivom Engo na tvrdú vodu. Vyšší obsah dusíka zaistí rýchlejší rast. V priebehu 4 mesiacov dosiahnu rastliny drôtenú kopulu. Teraz prestaňte vyštipovať bočné výhonky a nechajte rastliny prirodzene rásť. Opatrne odstráňte listy z z vyviazaných stoniek rastliny. Nepoškoďte pritom stonku. Stále prihnojujte.
8. Narastajúce výhonky prepletajte po drôtenej kopuli, aby vznikla hustejšia zelená pologuľa.
September - február
V tomto období, keď stromček prezimuje pri teplote okolo 10°C, zredukujte zálievku a skončite s výživou. Rastliny prestanú na niekoľko mesiacov rásť. Ak zistíte, že sa výhonky vyťahujú, zapleťte ich do koruny pomocou tenkého izolovaného drôtu.
Marec - máj
Jarné slniečko prehreje skleník a rastliny sa začnú prebúdzať zo zimného spánku. Zvýšená teplota znamená zvýšenú zálievku a začiatok prihnojovania. Z dobre vytvoreného základu koruny začínajú vyrastať desiatky výhonov, ktoré vytvoria obrovskú, bohato kvitnúcu korunu. Prihnojujte pravidelne do každej zálievky. V máji preneste dvojmetrový strom von.
Na čo treba dávať pozor počas pestovania?
1. Odtokové otvory musia byť stále voľné, aby nedošlo k hromadeniu vody v črepníku. Ak sa drenážne otvory upchajú uvoľnite ich.
2. Ak narastie veľká koruna, hrozí, že sa rastlina môže pri silnom vetre prevrátiť. Použite preto črepník s priemerom 60 cm.
Čo so stromkom cez zimu?
Na jeseň schovajte stromček skôr, než ho stihnú poškodiť prvé prízemné mrazíky. Korunu zostrihajte tak, aby zostal pre nasledujúci rok dobrý základ pre vytvorenie bohatej koruny, najlepšie zároveň so spodnou stranou drôtenej kopule.
Prajeme veľa úspechov pri pestovaní.
LIZINKA
17.02.07,17:08
Nedá sa mi ten obrázok zväčšiť. To vľavo sú muškáty? Nejaký zvláštny druh alebo zvláštny spôsob sadenia?
bv_alexandra
18.02.07,06:41
Nedá sa mi ten obrázok zväčšiť. To vľavo sú muškáty? Nejaký zvláštny druh alebo zvláštny spôsob sadenia?
áno Lízinka sú to muškaty, ťahavé:)
jess
18.02.07,15:31
Prosím.....nemáte niekto na predaj prebytočné ťahavé muškáty, ale už zakoreneneé ?
Ančika
20.02.07,11:48
Ja som moje muškáty na zimu zostrihala a uložila do pivnice v pôvodnom kvetináči . Nevidieť v nich vôbec život .....:mee:
Previsnuté muškáty takto nezimujú. Takto sa dajú prezimovať len "obyčajné", a to aj bez hliny, zabalené v novinách. Previsnuté je najlepšie v auguste, septembri naštepiť a tak prezimovať. Ja ale radšej kupujem na jar sadenice, pretože tie naštepené mi vždy pred jarou napadli vošky a nebolo z nich nič. Na hnojenie používam hnojivo ENGO, najprv na list a potom na kvet.
vierka6
20.02.07,13:16
Ja osobne som bola u p.Lebiša v Boskoviciach v Čechách a ten radí dať muškáty do samozavlažovacej nádoby cca 15 ks do nádoby dlhej asi 60 cm. Na kraj nádoby dať drevené opory-to sú malé paličky ukladané krížom krážom, aby sa muškáty pri prevísaní neprelamovali. Vôbec ich netreba zaštipovať a môžeme ich hnojiť každý deň hnojivom Engo rozpusteným vo vode, keď sú už pevné. Vodu lejeme iba do spodnej nádoby. Ja som to tak praktizovala a môžem povedať, že boli krásne. Ja ich tiež najradšej sadím z nových odrezkov na jar, ale kto má podmienky, môže ich prezimovať tak, že ich na jeseň zostrihá a na jar presadí, alebo si môže už na jeseň zasadiť odrezky. Jeden rok som muškátov odstránila iba listy, nechala som ich iba holé bez listov a už v budúcom roku v máji mali krásne kvety. Ale to bolo strašne pracné, musela som dávať pozor, aby sa výhonky nelámali.
ilona
20.02.07,13:47
Ja pestujem muškáty niekoľko rokov,naozaj vždy boli krásne.Mám ich v obyčajných črepníkoch a hnojivo používam aké majú práve v obchode.Je to všetko o tom ako prezimujú.Musí byť na to dobrá miestnosť.Primerané teplo,svetlo,zima a občas poliať.Pekné su už na jar a rýchlo kvitnú.Niektoré nasadím aj na jar,ale tie kvitnú neskoršie a také veľké sú až k jeseni a nie ihneď z jari. Hnojivo dávam 1x do týždňa. Pokiaľ bývate v dome a máte volnú miestnosť kde svieti slniečko a nekúri sa tam ich prezimujte a uvidíte.Keď dostanú vošky postriekam ich ciperom a preberú sa.
Daniela
22.02.07,08:48
V prvej rade si treba uvedomiť, že ťahavé muškáty sú len jednoročnou rastlinou. Je fajn, keď prezimujú, ale sú náchylnejšie na choroby, menej kvitnú atď.
Moje skúsenosti: nepotrebujem samozavlažovacie črepníky. Mám obyčajné truhliky do ktorých mám na bočnej strane asi 2 cm od spodu navrtané dierky.
Na spodok dám drenáž: piesok alebo keramzit, kamienka atď do výšky navrtaných dierok a potom sadím.
Sadenice si kúpim každý rok nové, počkám si, kým sú lacješie a potom také chúďatká vysádzam. Oni sú vďačné a preto sú najkrajšie. Striedam ich so starými, ktoré prezimovali. Do 60 cm truhlíka dám 5 ks. Hnojím takým hnojivom, aké kúpim na muškáty. Pri každej zálievke len tak cvrknem do vody, t.j. aj každý deň. Moje muškáty pestujem výlučne na severnej strane. Nemajú konkurenciu. Súnádherné, zelené, rozkvitnuté a pekne previslé aj 1 m. Slniečko majú len ráno tak 1 hod. N ajužnej by sa upiekli, prehriali korene atd. Susedky vzdali so mnou boj. Mám ich najkrajšie.
Preto, že som z Popradu a občas napadá sneh v Tatrách aj v lete alebo skoro na jeseň, verte, že niet krajšieho pohľadu ako cez okno plné rozvitnutých muškátov na zasnežené Tatry. Nepotrebujete ani záclony.
bv_alexandra
22.02.07,08:59
V prvej rade si treba uvedomiť, že ťahavé muškáty sú len jednoročnou rastlinou. Je fajn, keď prezimujú, ale sú náchylnejšie na choroby, menej kvitnú atď.
Moje skúsenosti: nepotrebujem samozavlažovacie črepníky. Mám obyčajné truhliky do ktorých mám na bočnej strane asi 2 cm od spodu navrtané dierky.
Na spodok dám drenáž: piesok alebo keramzit, kamienka atď do výšky navrtaných dierok a potom sadím.
Sadenice si kúpim každý rok nové, počkám si, kým sú lacješie a potom také chúďatká vysádzam. Oni sú vďačné a preto sú najkrajšie. Striedam ich so starými, ktoré prezimovali. Do 60 cm truhlíka dám 5 ks. Hnojím takým hnojivom, aké kúpim na muškáty. Pri každej zálievke len tak cvrknem do vody, t.j. aj každý deň. Moje muškáty pestujem výlučne na severnej strane. Nemajú konkurenciu. Súnádherné, zelené, rozkvitnuté a pekne previslé aj 1 m. Slniečko majú len ráno tak 1 hod. N ajužnej by sa upiekli, prehriali korene atd. Susedky vzdali so mnou boj. Mám ich najkrajšie.
Preto, že som z Popradu a občas napadá sneh v Tatrách aj v lete alebo skoro na jeseň, verte, že niet krajšieho pohľadu ako cez okno plné rozvitnutých muškátov na zasnežené Tatry. Nepotrebujete ani záclony.
každý den hnojiť? nie je to veľa veľa? a chcem sa opýtať počula som že je lepšie ich polievať ráno nie večer. Je to tak?
blcha
22.02.07,09:28
Danielka, tak najkrajšie na tých muškátoch sú potom tie Tatry !!

Osobne mám skúsenosť z pestovanie v Žiline a v Terchovej. Ak aj mám rovnaké sadenice, vždy sú tie Terchovské krajšie, zdravšie a zelenšie.
Niektoré terchovské balkóny sa môžu kľudne porovnávať s alpskými na švajčiarskej chate! Vraj to treba hnojiť kuracím trusom. Kobercový efekt dosiahnete tak, že dáte niekoľko truhlíkov nad seba asi v polmetrových rozostupoch. Že sú na to zostrojené špeciálne konštrukcie, netreba ani hovoriť, ale dokonca na to majú špeciálne vyčlenené izby na prezimovanie odrezkov. Okrem toho - samozrejme - sa o ne treba cez leto denne starať. A toto bude asi ten dôvod, prečo sa mne až tak nedaria.
Ale radosť z nich mám aj tak.
Ľubomír
22.02.07,18:31
Alexandra, som Daniela, píšem však z manželovej adresy. Tak tak, každý deň polievať z hnojivkom, pravda ak neprší, vždy polievam ráno, a toho hnojiva len za náprstok. Overené. A ešte, aby ich vietor, kým sú slabé nepolámal, pozapichujem šikmo medzi ne paličky.
S tým kur. trusom to nemusí byť tak celkom pravda, je silný a môže sadeničky spáliť, začnú žltnúť a je to márne. Nevedela by som to odhadnúť.
Kolenčík
22.02.07,19:35
U nás sa osvedčila výborná vec. Nikto sa cez zimu nestará o muškáty. Na jar sa skočí do Poľska, alebo Vám ich oni dovezú za pomerne lacné peniaze už zasadené všetkých druhov, aj ťahavé, vysvetlia pestovanie a dodajú k tomu aj potrebné hnojivo. Sú priam nadherné, kvitnú celý rok a na jeseň sa vyhodia, veď na jar dovezú z Poľska zas nové.
atramka
23.02.07,09:28
Kolenčík no to je bez práce.....:-), veď nie všetci bývame na Orave....
čo ťa stoja na jar takéto priesady? alebo už celé hotové debničky + hnojivo?
Na jar sa ti prihlásime a pôjdeš nám nakúpiť.... dúfam, že baby budú súhlasiť.
Ja zapracem doma 2 pivnice samými debničkami a kvetináčmi, všetko prezimuje, len tie nešťastné ťahavé muškáty musím kúpiť každý rok nové.No a nie každý rok sa mi vydaria. Určite to záleží na kvalite priesad.....
jess
23.02.07,09:39
U nás sa osvedčila výborná vec. Nikto sa cez zimu nestará o muškáty. Na jar sa skočí do Poľska, alebo Vám ich oni dovezú za pomerne lacné peniaze už zasadené všetkých druhov, aj ťahavé, vysvetlia pestovanie a dodajú k tomu aj potrebné hnojivo. Sú priam nadherné, kvitnú celý rok a na jeseň sa vyhodia, veď na jar dovezú z Poľska zas nové.

Nosia aj do Veľkého Krtíša ???? :D:D:D
Kolenčík
23.02.07,18:24
Neviem, opýtam sa keď začnú chodiť, možno by sa dali poslať. A celkom nesúhlasím, že je to bez práce, treba sa počas celého leta o ne starať, ale myslím taktiež že to ide kvalitnými sadenicami, ale aj tým ich hnojivom.
Zita5
23.02.07,18:26
Neviem, opýtam sa keď začnú chodiť, možno by sa dali poslať. A celkom nesúhlasím, že je to bez práce, treba sa počas celého leta o ne starať, ale myslím taktiež že to ide kvalitnými sadenicami, ale aj tým ich hnojivom.

Poprosíme ,dať vedieť aj na dolniaky :) ;)
ingi
23.02.07,18:38
Takto to vyzerá v lete u nás :) :
Muška
23.02.07,20:03
Krásne.....určite sa prídeme pozrieť :)
Ak Zuzka opäť napečie :D
Zuzka
23.02.07,20:20
Krásne.....určite sa prídeme pozrieť :)
Ak Zuzka opäť napečie :D


.... napečiem jasnačka ;) :D ... len mi musíte povedať, čo by ste radi :)
... no tie muškáty predsa musíme vidieť na živo, však ingi :)
Hlinkovx
23.02.07,20:52
ja som dala súhlas dva krát...
aby som mala dve porcie...
Zuzka..koľko chceš tomu pečeniu venovať času..aby som vedela..aký dlhý zoznam ti mám poslať...
a aby si nepovedala že to len tak
práve máš
súhlasov s príspevkom: 4,294,967,295
Muška
23.02.07,20:53
ja som dala súhlas dva krát...
aby som mala dve porcie...
Zuzka..koľko chceš tomu pečeniu venovať času..aby som vedela..aký dlhý zoznam ti mám poslať...
a aby si nepovedala že to len tak
práve máš
súhlasov s príspevkom: 4,294,967,295
Silviky , to čo Ty tu robíš, za čóro-móro :eek:
Zita5
23.02.07,20:54
Silvika prosím Ťa prinášaš do tém vzrúšo ......Tvojim dvojklikom :) :) :)
Hlinkovx
23.02.07,20:59
no dobre..už nedám žiadny súhlas ... :D:D
Zita5
23.02.07,21:01
no dobre..už nedám žiadny súhlas ... :D:D

Ááááále áno , nám sa to páči .....;)
Muška
23.02.07,21:03
nááááááááááááá....už ste dve :D
ingi
24.02.07,14:13
Krásne.....určite sa prídeme pozrieť :)
Ak Zuzka opäť napečie :D

Keďže nepochybujem o Vašej odbornosti na pestovanie muškátov :D , bolo by vhodné inšpekciu realizovať priebežne počas ich vývinu :D , t. j.:

1. návšteva: po zasadení ( vzhľadom na hektickosť obdobia z nášho profesného hľadiska :rolleyes::D navrhujem termín po 25. apríli),

2. návšteva: priebežná kontrola rastu muškátov :) ,

3. návšteva:
...............:
...............: kochanie sa plodmi našej starostlivosti. :)


.... napečiem jasnačka ;):D ... len mi musíte povedať, čo by ste radi :)
... no tie muškáty predsa musíme vidieť na živo, však ingi :)

Všetko bolo mňam ale tie "Somlóhalušky" boli úžasné ;):) .
maca.tt
01.03.07,10:36
ja som muškáty ostrihala a tie odrezky som dala do vody ,mám ich už krásne zelené dokonca a s kvetom.Vždy je lepšie sadiť mladé odrezky ako nechať staré korene tie už tak bohato nekvitnú.
jess
01.03.07,10:43
a nehnijú ti v tej vode ?
remenka
01.03.07,14:51
Muškáty pestujem už veľmi dlho a mávam ich krááásne, ale niektorí ich mávajú ešte krajšie. Nikdy som nevedela že prečo až pred nedávnom som sa dozvedela. Všetky ešte krajšie od mojich mali pôvod z Rakúska. Takže určite na tom niečo bude, že nie je jedno aké sú priesady, ale tento rok budem mať aj ja, takže uvidíme. Potom sa ozvem....http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
maca.tt
01.03.07,19:07
nie majú korienky a krásne zelené listy,dokonca aj puky.mám odskúšané že mladé odrezky kvitnú bohatšie ako staré korene
Ivenka
01.03.07,20:32
Ja som svoje z balkona dala na schodište v bloku a maju aj chlad aj vlhko aj trocha "slnka". Maju aj stare korene ale vyha)najú mlade konariky a dokonca mi aj kvitnu. Na jar tie mlade orežem dam do vody zapustiť korienky a stare dam preč. Hlinu som davala tiež kvalitnejšiu.
ZEvina
02.03.07,07:21
Ja som asi pred 10 rokmi bola v "Tirolsku" na školení. Bolo to v septembri. Na oknách chaty, kde sme boli ubytovaní boli nádherné ťahavé muškáty. Poobede traja zamestnanci chaty podovážali plno kochlíkov s rašelinovou zemou a z tých muškátov na oknách poodstrihovali všetky výhonky (asi 5 cm). Konce namočili do akéhosi bieleho prášku (asi zakoreňovače) a popichali do nachystaných kochlíkov. Tie asi ukladali "na zimný spánok". "Staré" muškáty nechali na oknách a tie ďalej kvitli a rástli... až kým nezmrzli a potom ich dávali na kompost. Vždy si hovorím, že to takto budem robiť aj ja, ale mne je tých "starých" muškátov ľúto... posadím vždy nové a niektoré staré mi cez zimu samé vyhynú. V lete ich mám vždy nádherné.
vrabcek1
02.03.07,12:23
ahojte, ja tie moje staré už tiež priebežne odštipávam a dávam do vody, zatiaľ nehnijú pekne sa zakorenujú a dúfam že budú pekne kvitnút. A čo keby sme urobili hromadný zájazd do polska na muškáty?:))
atramka
03.03.07,15:05
.... A čo keby sme urobili hromadný zájazd do polska na muškáty?:))
No to by nám musel doprovod robiť Kolenčik - má s tým už svoje skúsenosti, dúfam, že by neodmietol??? Alebo s ním urobíme hromadnú objednávku...:-)........ zaujíma ma, či sú tie sadenice pekné a zdravé a tiež aká je cena, zrejme pri väčšom odbere sadeníc je možná aj zľava.....
prosím opíš svoje skúsenosti......;) ;)
aisa
04.03.07,19:52
Nech ich kúpite tem, či tam, dajte si záležať na dôležitej veci, tou je ,,nezalievať" ich na večer. Vlaha začne vzlínať, do rána na spodkoch listov narbí galibu - pupence, listy začnú strácať krásnu zelenú farbu a pomali odchádzajú jeden po druhom. Poobede, keď viete, že sa to ešte vysuší, to áno. Platí to hlavne pre vyššie položené miesta, kde sú noci chladnejšie a vlhkejšie. Skúste, uvidíte, uveríte, overená rada od odborníkov a tých, ktorí to praktizujú.
vierkad123
13.05.07,08:44
No, a v akom štádiu sú už tie Vaše muškátiky dnes.? v máji?
ZEvina
15.05.07,11:56
No, a v akom štádiu sú už tie Vaše muškátiky dnes.? v máji?

Moje muškátiky už pekne kvitnú. Tento rok som žiadne nekupovala, všetky som si dopestovala sama. Polievam ich raz za týždeň hnojivom a sú pekné zdravé. Už sa na ne teším, kedy budú v plnom rozkvete.
vrabcek1
16.05.07,07:34
moje sú už tie pekné, začínam prihnojovať na kvet, takže sa z nich vytešujem.
bulnova
16.05.07,09:31
Už roky pestujem ťahavé muškáty.Dôležité je prezimovanie. Potrebujú chladnú miestnosť. Naše nevykúrované a veľmi svetlé schodisko v paneláku je pre to ako stvorené. V jeseni ich úplne ostrihám. Čím tuhšia zima, tým lepšie prezimujú. V jari ich presadím. Dva staré kríčky do jedného kochlíka. Až do mája každý nový výhonok uštípnem v polovičke a bez zakoreňovania vopchám do zeminy. Koncom mája sú muškáty krásne husté. To uštipovanie im osoží, lebo sa viac vetvia a majú hrubšie stonky. Polievam ich každé ráno, v lete aj predvečer. Hnojím až po zakvitnutí . Robia mi radosť.
Julian
02.06.07,20:25
Už roky pestujem ťahavé muškáty.Dôležité je prezimovanie. Potrebujú chladnú miestnosť. Naše nevykúrované a veľmi svetlé schodisko v paneláku je pre to ako stvorené. V jeseni ich úplne ostrihám. Čím tuhšia zima, tým lepšie prezimujú. V jari ich presadím. Dva staré kríčky do jedného kochlíka. Až do mája každý nový výhonok uštípnem v polovičke a bez zakoreňovania vopchám do zeminy. Koncom mája sú muškáty krásne husté. To uštipovanie im osoží, lebo sa viac vetvia a majú hrubšie stonky. Polievam ich každé ráno, v lete aj predvečer. Hnojím až po zakvitnutí . Robia mi radosť.

V zime sa vôbec nezalievajú alebo áno?
Ak je to naivná otázka tak sa ospravedlňujem. Mám nulové znalosti z tejto oblasti.
jež
03.06.07,11:28
Moje muškáty aj tie čo prezimovali aj tie čo som kúpila nové sú krásne ale zatial ešte veľmi ale veľmi málo kvitnú. Zaštipovala som ich , hnojím ich tak dúfam že aj zakvitnu.
Ja muškáty v zime aj zalievam, ale len velmi málo.
jež
03.06.07,11:29
vrabcek1 - aké hnojivo používaš na kvet ?
bulnova
03.06.07,15:19
Julian, na svetlom mieste, hoci chladnom, ti muškáty aj v zime budú rásť, hoci pomalšie. Musíš ich preto aspoň raz za dva týždne poliať. Zato výhonky sú silné a krásne zelené. Ak mi po presťahovaní do domu bude niečo chýbať, tak určite toto výborné zimovisko pre muškáty a kvety, ktoré potrebujú chladnejšie podmienky na prezimovanie. Julian odborníkom na pestovanie ťa urobí len prax. Tie "knižné odporúčané" rady na pestovanie nemusia byť v tvojich podmienkách užitočné. Neboj sa experimentovať. Hoci sa všade doporučuje množiť muškáty v auguste až septembri, mne neprežila zimu ani jedna z týchto sadieb. A v jari a v lete sa príjme všetko, čo do zeme vopchám.
Julian
03.06.07,17:13
Julian, na svetlom mieste, hoci chladnom, ti muškáty aj v zime budú rásť, hoci pomalšie. Musíš ich preto aspoň raz za dva týždne poliať. Zato výhonky sú silné a krásne zelené. Ak mi po presťahovaní do domu bude niečo chýbať, tak určite toto výborné zimovisko pre muškáty a kvety, ktoré potrebujú chladnejšie podmienky na prezimovanie. Julian odborníkom na pestovanie ťa urobí len prax. Tie "knižné odporúčané" rady na pestovanie nemusia byť v tvojich podmienkách užitočné. Neboj sa experimentovať. Hoci sa všade doporučuje množiť muškáty v auguste až septembri, mne neprežila zimu ani jedna z týchto sadieb. A v jari a v lete sa príjme všetko, čo do zeme vopchám.

Vďaka za povzbudenie!
Keď v v zime narastú také dĺhe stonky s málo lístkami treba ich skrátiť, alebo nechať na pokoji? Či keď sa ostrihajú tak už také nebudú rásť? Tohto roku mi prežili 4 kríky, ale nemali veľkú opateru. Koľko rokov by mohol rásť taký krík? Menej svetla v zime im bude vyhovovať? Tie príspevky pri tejto téme sú už pre skúsenejších, preto mi chýbajú také základnejšie poznatky, ktoré sú pre nich tak smozrejmé, že o nich sa už ani nezmieňújú.
Elena Navrátilová
03.06.07,17:43
Ja pestujem muškátiky roky. Čo sa týka ťahavých... zostrihám aj v jeseni. Napchám do truhlíkov, ale málo sa prijme. Dávam odrezky aj do stimulátora. Ale nič moc. Najlepšie sa skutočne odrezky prijímajú namnožené na jar a aj v lete. Minulý rok som ťahavé nezostrihala. V závesnom kvetináči. Priala by som Vám ho vidieť. Je úžasný. Výhonky hádam meter dlhé a samý kvet, puk... úžasný. Pritom je plnokvetý, bielo-červené lemovanie a lilavý plný. Už som sa aj presviedčala, že ťahavé už v zime nebudem ani opatrovať, radšej kúpim nové kvietky na jar. Pritom som sa snažila hnojiť aj v zime, zálievka je v zime obmedzená, stačí raz za dva týždne. A budem aj v zime prihnojovať. Hnojivá striedam, nepoužívam jedno, raz mám tekuté na pelargónie, raz dávam kryštalické. Novinke akosi nikdy neviem odolať a kúpim na zmenu.Obyčajné pelargónie zbožňujem. Ešte len začínajú kvitnúť, ale vždy ich pohľadom povzbudzujem. ;) Neodolala som ani surfíniam, verbenám, fuksiám. Ale muškátiky sú podľa mňa jednoducho najkrajšie. Ale kto chce, nech sa príde pozrieť na moje ťahavé úžasné. :D
tiny77
03.06.07,19:26
noze sem prilepte fotky nech mame co zavidiet :D :D :D
radost citat hotove ody o muskatoch... vidiet ze vam kvetinky rastu od
srdca...
Elena Navrátilová
03.06.07,19:45
Však ja by som, ale nejde mi to zmenšiť... neviem, musím niekoho poprosiť o spoluprácu. ;)
Boneta
04.06.07,08:52
Prosím, poraďte, čo s voškami. Pred dvomi týždňami som dokupovala jeden muškát, a pravdepodobne s ním som si doniesla aj malé zelené mušky asi vošky.
Elena Navrátilová
04.06.07,08:59
Najlepší je pririmor. Hádam sa ešte vyrába. Treba postrekovať keď je pod mrakom,alebo keď už nesvieti na kvietky slniečko.
Elena Navrátilová
05.06.07,10:41
No prikladám,... ďakujem willmuška za zmenšenie. Výhonky sú dlhé 130 cm.
bulnova
05.06.07,10:41
Aj ja som používala pirimor, ale minulého roku som ho už nedostala. Ponúkli mi
BI 58 EC NOVÉ( 25ml fľaštička v papierovom obale s veľkým nápisom VOŠKY na poľnohospodárskych plodinách) - mieša sa to - 10ml na 10l vody - takže použitie dlhodobé. Stále si urobím 1/2 l do rozstrekovača a mám na celú sezónu. Používam aj na ruže. Julian, dlhé stonky aj v zime pristrihujem a vopchám do zeme. Nie vždy sa ujmú, ale za pokus to stojí. Ako som povedala, pristrihovaním rastlinka sa viac rozkonáruje a je silnejšia.
bulnova
05.06.07,11:22
Elenka, sú krásne, blahoželám.
Elena Navrátilová
05.06.07,11:41
Elenka, sú krásne, blahoželám.
Ďakujem. A to som skutočne nestrihala v jeseni, ale nechala cez zimu a ani na jar som nestrihala. Už mali puky. Hnojila som v každej zálievke. V zime slabší roztok. Na jar po nasadení pukov silnejší.
bulnova
05.06.07,17:47
S pestovaním kvetov je to naozaj tak, že každý si musí "ten pravý postup" získať sám a nie vždy rady iných sa mu osvedčia. Ja naozaj mám dojem, že mne sa osvedčujú skôr opačné postupy. Ale záleží na výsledku. A ten Elenkin je naozaj skvelý.
drozdie
06.06.07,15:59
Ahoj!Ja sa tiež snažím pestovať muškáty.Vždy dorastú do 30 cm. dľžky a ďaľej ani centimeter.No som vďačná aj za to.Používam hnojivo Pelargon a zatiaľ s nim mám dobré vysledky čo sa týka kvitnutia.No každý rok vysádzam nové,k tým starím.Keby náhodou napadli neaké škodce aby nezostali prázdne válovce.Tiež mám odskúšané že lepšie sa zakorenia mladé výhonky na ktorých sú už prvé púčiky.
pachola
14.06.07,07:05
roky pestujem muškáty,hnojím všetkým možným,vlani som sa dostala k hnojivu Biostim natural AB tak sa fantasticky rozrástli a nasadili puky ,že mi bolo ľúto ich v jeseni ukryť...hnojím pomenej do každej zálievky
ZEvina
14.06.07,10:30
pachola muškáty sú nádherné. Ja ich mám tiež krásne, ale ešte nie sú všetky rozkvitnuté, ale sú samé puky. Škoda, že ja nemám možnosť to takto priložiť /ja som technický antitalent!/ Ale zato mám krásne rozkvitnutý dvor natočený v prostriedku našej dovolenky (.. som spôsobila ja). Ja ich tiež častejšie prihnojujem a asi sa im to páči.
Muskatiarka
20.06.07,14:01
Ahojte,ja mám každý rok problém s akoby spálenými škvrnami na listoch previslých muškátov.Tie so škvrnami potom blednú a špatia rastlinky. Nepolievam na listy, tak od spalenia to asi nebude. Mám ich na juhovýchodnej strane. Snažím sa polievať pravidelne,aj keď hlavne večer,ale nemyslím,že by to bolo tým. Poradte prosím,ak s tým mate skúsenosti. Inak zistila som že omnoho bujnejšie rastu v hlbších priestrannejších válovkoch. Dakujem.
ZEvina
21.06.07,06:27
Ahojte,ja mám každý rok problém s akoby spálenými škvrnami na listoch previslých muškátov.Tie so škvrnami potom blednú a špatia rastlinky. Nepolievam na listy, tak od spalenia to asi nebude. Mám ich na juhovýchodnej strane. Snažím sa polievať pravidelne,aj keď hlavne večer,ale nemyslím,že by to bolo tým. Poradte prosím,ak s tým mate skúsenosti. Inak zistila som že omnoho bujnejšie rastu v hlbších priestrannejších válovkoch. Dakujem.


skús link http://porada.sk/t52227-mukaty--choroby-a-ako-na-ne.html
Muskatiarka
21.06.07,19:01
Dakujem za link:) ,asi tie škvrny naozaj budú z toho večerného polievania.
Milka
22.06.07,11:02
Tiež mám rôzne skúsenosti s pestovaním ťahavých pelargónii. Jeden rok sa mi ako tak vydaria viď fotografia z minulého roku, ale boli roky, keď som ich mala aj krajšie. Ale v poslednom čase stačí jeden poriadný dážď, ktorý ich zmení na nepoznanie a taktiež sa mi objavujú škvrny hrdze muškátovej, hoci osobne ich polievam teraz zasadne dopoludnia, ale nemyslím si, že je to od prepolievania, asi boli choré rastlinky, ktoré som na jar kúpila.

Pretože mám skúsenosti, že počas horúčav minulé roky som ich polievala aj trikrát denne, do každej zálievky som davala tekúte hnojivo na muškáty a boli nielen bohato zakvitnuté, ale mali aj zdravé listy. Začala som exerimentovať, tak som do nich zasadila drobnokvete geogyne a tie prvé chytili na listy hubové ochorenie a to sa prenieslo i na listy muškátov. Tak ak na budúci rok budem znovu sadiť, tak iba samé muškaty..
Elena Navrátilová
22.06.07,11:20
Sú krásne, gratulujem. :cool:
airin.nice
29.06.07,16:23
dobry den-zdravim vospolok.:)ani som netusila, ze na porade je takato skvela tema...:)vie mi niekto poradit-este v tomto obdobi-moje muskaty su pomerne slabe, maju zopar puckov, hnojim ich raz do tyzdna, ale vysledok je nic moc..preto ma napadlo po precitani vasich prispevkov, ci by malo zmysel uz v tomto obdobi im zostrihat pucky, aby zosilneli.dakujem za odpoved, Katka.
Zita5
29.06.07,16:28
dobry den-zdravim vospolok.:)ani som netusila, ze na porade je takato skvela tema...:)vie mi niekto poradit-este v tomto obdobi-moje muskaty su pomerne slabe, maju zopar puckov, hnojim ich raz do tyzdna, ale vysledok je nic moc..preto ma napadlo po precitani vasich prispevkov, ci by malo zmysel uz v tomto obdobi im zostrihat pucky, aby zosilneli.dakujem za odpoved, Katka.

Ja som to na radu tiež zostrihala asi pred 3 týžd. a neuveriteľne začali pevnieť a dnes začínajú už konečne kvitnúť a sú nádherné .Ja by som povedala , že ešte stále nie je neskoro , prvé kvietky a púčky odštiknúť.Budete potom prekvapená .Len treba trpezlivosť .

P.S.Aj moje boli tento rok výnimočne slabučké .
airin.nice
29.06.07,16:32
dakujem krasne za taku rychlu radu.:)bude mi ich sice luto takto ich zotrihat, ale ak im to prospeje-tak budem rada.:)
Zita5
29.06.07,16:43
dakujem krasne za taku rychlu radu.:)bude mi ich sice luto takto ich zotrihat, ale ak im to prospeje-tak budem rada.:)

Aj mne to bolo ľúto , ale som ich vyštikala ......len ako píšem vyššie , treba mať potom trpezlivosť , ja som ich sledovala celú dobu a neuveriteľne začali hneď pevnieť .To upozorňujem , že budete čakať na krásne kvety také 3 týždne .Ale stojí to zato ....jediné čo ma tento rok trošku zaskočilo je to , že mám neskôr muškátové kvety ako po uplynulé roky ....lebo tento rok som vsadila na malučké a lacné muškátiky/nakoľko nie som schopná nejako ich počas zimného obdobia udržať/ ...inokedy som kupovala väčšie a drahšie ...ale u mňa išlo o veľký počet muškátov , ktoré som potrebovala .....
Elena Navrátilová
29.06.07,16:55
dobry den-zdravim vospolok.:)ani som netusila, ze na porade je takato skvela tema...:)vie mi niekto poradit-este v tomto obdobi-moje muskaty su pomerne slabe, maju zopar puckov, hnojim ich raz do tyzdna, ale vysledok je nic moc..preto ma napadlo po precitani vasich prispevkov, ci by malo zmysel uz v tomto obdobi im zostrihat pucky, aby zosilneli.dakujem za odpoved, Katka.
Dobré je hnojivá striedať. Mne sa osvedčilo hnojiť pri každej zálievke. ;)
tiny77
29.06.07,17:55
dnes som si vsimla na spodnych listkoch hrdzu muskatovu :( asi to obdobie nocnych dazdov :( alebo co. budem musiet navstivit zahradnictvo a obstarat si postrek cim skor.
Elena Navrátilová
29.06.07,17:57
Krása... tuším Ťa začnem prenasledovať :D ;)
Zita5
29.06.07,18:22
dnes som si vsimla na spodnych listkoch hrdzu muskatovu :( asi to obdobie nocnych dazdov :( alebo co. budem musiet navstivit zahradnictvo a obstarat si postrek cim skor.


Veru hrdzu som si dnes všimla aj ja .....;)
airin.nice
01.07.07,15:51
Aj mne to bolo ľúto , ale som ich vyštikala ......len ako píšem vyššie , treba mať potom trpezlivosť , ja som ich sledovala celú dobu a neuveriteľne začali hneď pevnieť .To upozorňujem , že budete čakať na krásne kvety také 3 týždne .Ale stojí to zato ....jediné čo ma tento rok trošku zaskočilo je to , že mám neskôr muškátové kvety ako po uplynulé roky ....lebo tento rok som vsadila na malučké a lacné muškátiky/nakoľko nie som schopná nejako ich počas zimného obdobia udržať/ ...inokedy som kupovala väčšie a drahšie ...ale u mňa išlo o veľký počet muškátov , ktoré som potrebovala .....

dobry den-dala som na Vasu radu, takze muskatiky som pomerne dost zostrihala, no tak uvidim ako sa im bude darit dalej.Tiez som zbadala na listoch hnede skvrny, vyzera to ako spalenina a potom listky nasledne aj usychaju..neviem cim to je..
Emwa
14.07.07,13:21
Prajem odbornickam na muskaty krasny den, a verim, ze mi poradite. Mam anglicke muskaty, vlani som ich kupila ,vtedy krasne kvitli. Zaciakom toho roka som zakorenila nove odrezky, vyrastli krasne do vysky, avsak ani jeden mi nekvitne. Hnojivo davam do kazdej druhej zalievky. Neviem, co by mohlo pomoct, aby boli take krasne ako vlani.
Elena Navrátilová
15.07.07,11:13
Anglické muškáty sú krásne,... len je rozdiel či sú vypestované zo semiačka /ako všetky muškáty/ alebo odrezkami. Vždy muškáty, ktoré boli vypestované zo semiačka kvitnú skôr a aj zvyknú mať viacej nahodených kvietkov. Anglické muškáty majú podľa mňa väčšie nároky na pestovanie ako pelargónie krúžkované alebo ťahavé. Skús hnojiť do každej zálievky. Aké hnojivo dávaš?
Emwa
15.07.07,11:50
Najviac sa mi osvedcilo BIOSTIM. Ostatne kvety mi krasne kvitnu, /musim povedat, ze kaktusy- vianocny aj velkonocny/ kvitli uz toho roku dvakrat. Uz som rozmyslala, ci nahodou nekvitnu tieto muskaty az v druhom roku.
bendo
15.07.07,11:53
To súhlasím, že anglické muškáty sú náročné na pestovanie. Mne sa z odrezkov prijali až 2, ale bohužial neprežili zimu. A čo sa týka toho, že rastú moc do výšky, mne jedna teta poradila, aby som zaštikávala vrcholce a to hneď pri výške 20-30 cm. Tým sa nebudú ťahať do výšky, ale vyženú nové odnože do strán a budú bohatšie. Samozrejme nezabudnúť pravidelne hnojiť, aby lepšie kvitli. A tiež potrebujú veľa svetla.
Elena Navrátilová
15.07.07,12:07
Zaštipnúť muškátiky treba všetky. Či sú to "obyčajné", ťahavé,... 100 % súhlas. Tým sa podporí aj kvitnutie. Tie anglické totižto asi preto kvitnú v tom prvom roku najkrajšie práve preto, že sú zo semiačka vypestované v tom prvom roku keď sa kúpia. Ako všetky, ktoré sú kupované na základe výberu z katalógu aj na tržniciach. Ja som nie raz pradávajúcich pýtala a dostala som vždy rovnakú odpoveď, vypestované zo semiačka a v špeciálnom substráte pestované.
bendo
15.07.07,12:23
Ja som vlani kúpila nádherné ružové obyčajné muškáty, ktoré mi kvitli celé leto až do októbra. Len neprezimovali a nedali sa ani rozmnožiť odrezkami. Keď som sa tento rok na jar pri kúpe nových muškátov pýtala predavajúcich, v čom som spravila chybu pri prezimovaní muškátov (pretože neboli najlacnejšie - okolo 45-50 Sk/kus), dostala som takúto odpoveď: "No viete, oni sú vypestované zo semiačok, ktoré sú "upravené" tak, aby vlastne tú zimu ani neprežili a nedali sa ani rozmnožovať odrezkami. Veď komu by sme ich zase predávali budúci rok? Aj my musíme z niečoho žiť."
Elena Navrátilová
15.07.07,12:34
To je ten.... Holandsko atď. Aj v kvetinárstve dovozové majú krátku životnosť, treba len rýchlo namnožiť, aby sa z nich človek o čosi dlhšie radoval.
v_mary
15.07.07,13:43
To súhlasím, že anglické muškáty sú náročné na pestovanie. Mne sa z odrezkov prijali až 2, ale bohužial neprežili zimu. A čo sa týka toho, že rastú moc do výšky, mne jedna teta poradila, aby som zaštikávala vrcholce a to hneď pri výške 20-30 cm. Tým sa nebudú ťahať do výšky, ale vyženú nové odnože do strán a budú bohatšie. Samozrejme nezabudnúť pravidelne hnojiť, aby lepšie kvitli. A tiež potrebujú veľa svetla.
Môže byť aj na priamom slnku? Myslím teraz nie tie veľkokveté, ale malokveté.:)
bendo
15.07.07,14:20
Môže byť aj na priamom slnku? Myslím teraz nie tie veľkokveté, ale malokveté.:)

Ja mám všetky muškáty na priamom slnku. Treba dať pozor, keď ich dávaš von po zime, vtedy ich dám najskôr do polotieňa (lebo niektoré sú dosť krehké) a až keď sa zoberú z toho šoku, že sú na normálnom svetle a naberú síl, až potom ich dám na priame slnko. Ináč by sa hneď spálili.... V takýchto teplách ako je dnes ich treba ráno dobre poliať a večer tiež. Nemali by sa počas dňa, keď je najväčšia pálava.
vrabcek1
16.07.07,06:15
ja mam obyčajne muškáty tiež na priamom slnku asi pol dna, ale čítala som že muškáty nezalievať večer iba ráno tak som to tento rok skúsila poctivo dodržiavat a fakt su krásne. Po zime som ich tiež zaštipovala.
bv_alexandra
17.07.07,10:14
Takže prispejem aj ja s tým čo sa mi podarilo tohto roku. Na základe rád od Vás ktorý ste vraveli že samozavlažovacie truchlíky su najlepšie, som sa rozhodla investovať do nich a musím povedať že sa to naozaj oplatilo. Muškaty mám po prvý krát bohatšie a krajšie. a ďalšia výhoda je tá že ich netreba každý deň polievať. /ovšem ak nie sú teploty ako napr. dnes/ Hnojím ich do každej druhej zálievky. a dá sa povedať, že som v celku spokojná. Len ešte jednu chybičku krásy majú. Slabo kvitnú? Neviete prečo? Existuje nejaké hnojivo ktoré je len na podporu kvetu? Ď. Prikladám aj fotečky;)
Meggi 1
17.07.07,19:58
Alexandra - sú naozaj nádherné, husté.
Ja tiež používam hnojivo do každej druhej zálievky - ja ale nemám muškáty, ale aksamietnice a kapucínky. A kvitnú neustále. Keď stiahnem nejaké fotky do pc, priložím ich sem do témy Záhradka, niekde medzi balkónové kvety, nie medzi muškáty :---
Elena Navrátilová
18.07.07,18:05
Takže prispejem aj ja s tým čo sa mi podarilo tohto roku. Na základe rád od Vás ktorý ste vraveli že samozavlažovacie truchlíky su najlepšie, som sa rozhodla investovať do nich a musím povedať že sa to naozaj oplatilo. Muškaty mám po prvý krát bohatšie a krajšie. a ďalšia výhoda je tá že ich netreba každý deň polievať. /ovšem ak nie sú teploty ako napr. dnes/ Hnojím ich do každej druhej zálievky. a dá sa povedať, že som v celku spokojná. Len ešte jednu chybičku krásy majú. Slabo kvitnú? Neviete prečo? Existuje nejaké hnojivo ktoré je len na podporu kvetu? Ď. Prikladám aj fotečky;)
Je hnojivo aj čisto len na tvorbu kvetov. Myslím, že musí obsahovať veľa fosforu. Stačí si len priamo také pýtať. Je aj ENGO čisto len na kvet aj na rast. Takže lepšie je si pýtať na kvet.
ondrejvla
24.07.07,16:07
Všetky sú krásne, blahoželám. Ale ani ja som nebola nešikovná, aj moje sú pýchou mojich balkónov:
Zita5
24.07.07,16:26
Vlastička , tie muškáty sú prenádherné ...........vidieť že ich opatruješ s veľkou láskou , tie kvietky tým až žiaria, vypovedajú o ich majiteľke ...nádhera .Ja tento rok môžem len tíško závidieť .
ondrejvla
24.07.07,16:32
Vlastička , tie muškáty sú prenádherné ...........vidieť že ich opatruješ s veľkou láskou , tie kvietky tým až žiaria, vypovedajú o ich majiteľke ...nádhera .Ja tento rok môžem len tíško závidieť .

Zitka, chodievam sa s nimi každý večer porozprávať, ráno, keď ich polievam ich vychválim, ale veru im aj zaspievam...- ale len keď mám náladu. Na mojom 6 m balkóne sa už ani nemôžem poriadne pohnúť, všade sú kvety. Ale mne to vôbec neprekáža, veľmi ich milujem...
Zita5
24.07.07,16:35
Zitka, chodievam sa s nimi každý večer porozprávať, ráno, keď ich polievam ich vychválim, ale veru im aj zaspievam...- ale len keď mám náladu. Na mojom 6 m balkóne sa už ani nemôžem poriadne pohnúť, všade sú kvety. Ale mne to vôbec neprekáža, veľmi ich milujem...

Verím , na kvietkoch vidieť Tvoju dobrú láskavú dušu ......aspoň na mňa tak pôsobia ......:) ;)
jess
24.07.07,16:37
Už 11 rokov sa pokúšam mať krásne muškáty. Tento rok som kúpila "hotové" ťahavé, krásne kvitli ...avšak...keď dokvitli...pauza a nahodili zase puky, ale menej, teraz zase odkvitajú a nových púčkov niet.. Hnojím do každej zálievky trošku, hnojivo Kristalon - plod a kvet....sem-tam som dávala aj Pelargol a výsledok je na zaplakanie. Čo som naštikala v marci mladé výhonky ani len nepodrástli. Aj tie, ktoré som kúpila "hotové" majú len cca 35cm, teda tiež nič moc narástli. Už fakt neviem, čo mám s nimi robiť .:mee::mee::mee:
jess
24.07.07,16:38
Zitka, chodievam sa s nimi každý večer porozprávať, ráno, keď ich polievam ich vychválim, ale veru im aj zaspievam...- ale len keď mám náladu. Na mojom 6 m balkóne sa už ani nemôžem poriadne pohnúť, všade sú kvety. Ale mne to vôbec neprekáža, veľmi ich milujem...

Je nádherný :):):)
Milka
24.07.07,17:28
Presne tak som dopadla so svojimi tento rok i ja, hoci po minulé roky som mala vzdy nádherné, okoloidúci sa zastavovali a pozerali na tú krásu ukvitnutých muškátov.. A tento rok zakvitli iba trochu, nepomáha ani granulové hnojivo na podporu kvitnutia zapracované v pôde, ale našla som po odkrytí korienkov taký biely povlak - asi zárodky škodcov a to je určite tá pravá príčina, možno to bolo v pôde, ktorú som ako originál kúpila v Baumaxe, alebo priamo to bolo už v muškátoch, ktoré som kúpila na tržnici, keďže moje mi vlani zamrzli po prvom snehu...


Vlastička, poraď nám, čím a ako často hnojiš, a či polievaš každé ráno, alebo menej? I ja sa im nielen prihováram, ale ich i pohládzam, a oni nie a nie sa prebrať...Vďaka za každú dobrú radu. Oškaredili mi po prudkom dáždi začiatkom leta, ktorý bol v Nitre..Želám pekný večer..
ondrejvla
24.07.07,20:40
Vlastička, poraď nám, čím a ako často hnojiš, a či polievaš každé ráno, alebo menej? I ja sa im nielen prihováram, ale ich i pohládzam, a oni nie a nie sa prebrať...Vďaka za každú dobrú radu. Oškaredili mi po prudkom dáždi začiatkom leta, ktorý bol v Nitre..Želám pekný večer..[/quote]

Aj ja som na jar plakala pri pohľade na to, čo mi prezimovalo, kúpila som v Poľsku také 15 cm mláďatká po 20,- Sk za kus, hneď som ich zasadila do zeminy do kochlíkov a po týždni začala polievať hnojivom ENGO s červeným viečkom. Už v apríli boli na balkóne, na noc som ich ako bábätká prenášala dnu, manžel mi hundral, že či on bude pre pár kvetináčov každý večer počúvať - podaj mi kochlík, polož ho tam, ešte ďalší mi pomôž... - no ako chlapi, a práve vtedy, keď počas silných mrazov nám pomrzli stromy a kríky nocovali chudiatka na balkóne a prežili všetky.
Polievam najmä ráno, každý deň na jedno 12 l vedro 4 vrchnáčiky od piva hnojiva, voda odstáta, ak sú večer ešte smädné a počas týchto úpekov veru boli, tak som ich pokropila aj večer, preberám suché odkvitnuté a prevzdušňujem, riedim ich, aby sa mi všade dostalo slniečko. No a večernú kávu pijem s nimi...
Milka
26.07.07,06:17
Ďakujem Vlastička za rady, aj som sa zasmiala, ako si opísala reakcie manžela, keď "musel" pomáhať na jar zachraňovať muškáty pred mrazom - presne takto som robila i ja a syn taktiež hundral, aj sa smial, vraj je zvedavý na ten "zázrak" /ako budú kvitnúť v lete/, no a tento rok sa zázrak "nekoná", ale vyskúšam ešte i to hnojivo...
Želám Ti veľa energie a radosti v kruhu rodiny a ešte mnoho lásky, ktorú rozdávaš plným priehrštím...
jess
29.07.07,07:06
Anglické muškáty sú krásne,... len je rozdiel či sú vypestované zo semiačka /ako všetky muškáty/ alebo odrezkami. Vždy muškáty, ktoré boli vypestované zo semiačka kvitnú skôr a aj zvyknú mať viacej nahodených kvietkov. Anglické muškáty majú podľa mňa väčšie nároky na pestovanie ako pelargónie krúžkované alebo ťahavé. Skús hnojiť do každej zálievky. Aké hnojivo dávaš?

Elenka, ako sa dajú získať semiačka z muškátov ? Dá sa to vôbec laikom ?
Elena Navrátilová
29.07.07,07:13
Elenka, ako sa dajú získať semiačka z muškátov ? Dá sa to vôbec laikom ?
Áno dá úplne jednoducho. Kvet muškátika... sporadicky sa v ňom vyskytne "tyčinka"... tá sa nechá na kvete vyschnúť... ostane letka ako na púpave...tá sa rozlúskne a v tom je semiačko. ;) Ja som ho takto objavila. Padáčik...je tak volám aj púpavové semiačka. ;)
jess
29.07.07,07:16
Ahááá..tak to skúsim :) A kedy by sa to semiačko malo zasadiť, aby som už mala z jari pekné muškáty ?
Elena Navrátilová
29.07.07,07:25
V januári...zhruba do 15. januára. Ale semiačko musí byť opelené. Také vykŕmené. Vtedy vzíde, keď je chudé,... je neopelené. Ale to zbadáš. :D;)
jess
29.07.07,07:40
V januári...zhruba do 15. januára. Ale semiačko musí byť opelené. Také vykŕmené. Vtedy vzíde, keď je chudé,... je neopelené. Ale to zbadáš. :D;)

Idem kukať :D:D:D:D:D:D Ďakujem.:)
Hlinkovx
29.07.07,07:48
Daška,
do 15. januára ťa tu teda neuvidíme?? :D:D sa nakukáš :D:D
kutilmix
09.08.07,12:12
Práve som prvý krát zablúdila na porade do týchto záhradkárskych tém a chcela by som sa podeliť s mojimi skvelými skúsenosťami s pestovaním muškátov.
Takže pôjdem od začiatku: - muškáty po prvom zaštepení mám 3 roky. Kúpim sadenice, ktoré sú zakorenené 10 štiepkov je v zakoreňovači. Do 60cm truhlíka zasadím tri až štyri štiepky (netreba to preháňať lebo keď sa rozrastú budú strašne ťažké). Keď sa za 2-3 týždne príjmu a vydíte že už vyháňajú nové lístky, môžte ich prihnojiť, nie veľa aby ste ich nespálili. Tento priebeh je v mesiacoch február, marec, apríl. Dnu na oknách sa krásne rozrastú a v máji dávam na balkón. No ešte stále nie sú také bohaté. To príde keď sa prispôsobia vonku prostredie a zmocnejú lístky aj konáriky.
K tomu ako ich prezimujem:
- Keď je už chladnejšie počasie ich dám celé truhlíky do tmy, na pôjd alebo do garáže kde je rovnaká teplota celú zimu. Opadnú im všetky listy a ostanú len pahýle, v žiadnom prípade netreba ťahavé muškáty strihať (testiná ich vždy ostrihá a potom sú hrozné a kým sa spamätajú je už jeseň). Celú zimu ich treba nechať v tej tme a raz za mesiac poliať. Potom koncom januára ich vyberiem dám ich na okná a začnem polievať. Vypustia zo všetkých tých pahýlov lísty poprípade to čo je suché odstrihnem. A postup sa zopakuje. Začnem ich hnojiť a polievať a v máji vonku na balkón. Opakujem to tri roky, potom zaštepím nové. Zaštepiť sa dá potom aj z týchto dvojročných. Ahojte záhradkári.
jess
09.08.07,12:30
Daška,
do 15. januára ťa tu teda neuvidíme?? :D:D sa nakukáš :D:D

zatiaľ žiadne tučné ......:mee::mee::mee:

tento rok skúsim teda metódu kutilmixa
bv_alexandra
29.08.07,07:44
Takže prispejem aj ja s tým čo sa mi podarilo tohto roku. Na základe rád od Vás ktorý ste vraveli že samozavlažovacie truchlíky su najlepšie, som sa rozhodla investovať do nich a musím povedať že sa to naozaj oplatilo. Muškaty mám po prvý krát bohatšie a krajšie. a ďalšia výhoda je tá že ich netreba každý deň polievať. /ovšem ak nie sú teploty ako napr. dnes/ Hnojím ich do každej druhej zálievky. a dá sa povedať, že som v celku spokojná. Len ešte jednu chybičku krásy majú. Slabo kvitnú? Neviete prečo? Existuje nejaké hnojivo ktoré je len na podporu kvetu? Ď. Prikladám aj fotečky;)
na začiatku leta boli muškatiky pekné ale slabo kvitli. Začala som ich hnojiť do každej druhej zálievky a môžem povedať že tento rok som skutočne na ne pýšna, a teším sa z nich. A na záver by som dodala, že nie je nad samozavlažovacie kochliky, nedám na ne dospustiť. skutočne. Dúfam že aj o rok sa im bude dariť. Len ešte neviem či ich prezimujem. Treba ich ostrihať, alebo čo s nimi pred zimou. Poradíte?:)
Zita5
29.08.07,07:50
na začiatku leta boli muškatiky pekné ale slabo kvitli. Začala som ich hnojiť do každej druhej zálievky a môžem povedať že tento rok som skutočne na ne pýšna, a teším sa z nich. A na záver by som dodala, že nie je nad samozavlažovacie kochliky, nedám na ne dospustiť. skutočne. Dúfam že aj o rok sa im bude dariť. Len ešte neviem či ich prezimujem. Treba ich ostrihať, alebo čo s nimi pred zimou. Poradíte?:)


ehm......videla si moje na vlastné oči , však sú krajšie ? Radšej ani foto nezverejním , aby mi ich niekto neuriekol .:) ;)
bv_alexandra
29.08.07,07:55
ehm......videla si moje na vlastné oči , však sú krajšie ? Radšej ani foto nezverejním , aby mi ich niekto neuriekol .:) ;)
Pravdaže Zitka, ako inak. Šak predsa dcéra nemmôže mať krajšie ako matka. Nem? ;)
dankaj
29.08.07,08:02
Ja kupujem malicke lacne priesady uz v aprili v Baumaxe alebo Kauflande, ktore su v baleni po 10. Mnohokrat nemaju ani korenovu sustavu, len zilky. Sadim ich hned do truhlikov do specialnej zeminy na pelargonie nechavam ich az do obdobia po troch zamrznutych (12.-14.5.) alebo az do zaciatku juna v byte (ale byvam na upati Nizkych Tatier, takze je tu chladnejsie podnebie) na parapetnych doskach na oknach. Samozrejme denne ich polievam. Je to obmedzujuce riesenie pre mna a rodinu, tazky je pristup k oknam, ale...Od 4-6 tyzdna ich pravidelne zalievam s prisadou hnojiva podla navodu - perfektne je Starklove "Tisickvet". Uz roky mam najkrajsie muskaty na celom sidlisku. Len jeden problem to ma - neviem ich prezimovat. Takze ak viete poradit, ako, budem tomu rada.
kutilmix
11.09.07,08:38
BV_Alexandra v žiadnom prípade ťahavé muškáty nestrihaj, skús si prečítať odo mňa príspevok na strane 11.
veronika1
03.10.07,07:57
Práve som prvý krát zablúdila na porade do týchto záhradkárskych tém a chcela by som sa podeliť s mojimi skvelými skúsenosťami s pestovaním muškátov.
Takže pôjdem od začiatku: - muškáty po prvom zaštepení mám 3 roky. Kúpim sadenice, ktoré sú zakorenené 10 štiepkov je v zakoreňovači. Do 60cm truhlíka zasadím tri až štyri štiepky (netreba to preháňať lebo keď sa rozrastú budú strašne ťažké). Keď sa za 2-3 týždne príjmu a vydíte že už vyháňajú nové lístky, môžte ich prihnojiť, nie veľa aby ste ich nespálili. Tento priebeh je v mesiacoch február, marec, apríl. Dnu na oknách sa krásne rozrastú a v máji dávam na balkón. No ešte stále nie sú také bohaté. To príde keď sa prispôsobia vonku prostredie a zmocnejú lístky aj konáriky.
K tomu ako ich prezimujem:
Keď je už chladnejšie počasie ich dám celé truhlíky do tmy, na pôjd alebo do garáže kde je rovnaká teplota celú zimu. Opadnú im všetky listy a ostanú len pahýle, v žiadnom prípade netreba ťahavé muškáty strihať (testiná ich vždy ostrihá a potom sú hrozné a kým sa spamätajú je už jeseň). Celú zimu ich treba nechať v tej tme a raz za mesiac poliať. Potom koncom januára ich vyberiem dám ich na okná a začnem polievať. Vypustia zo všetkých tých pahýlov lísty poprípade to čo je suché odstrihnem. A postup sa zopakuje. Začnem ich hnojiť a polievať a v máji vonku na balkón. Opakujem to tri roky, potom zaštepím nové. Zaštepiť sa dá potom aj z týchto dvojročných. Ahojte záhradkári.


Aká by mala byť teplota na prezimovanie?
zabenka
23.02.08,17:48
Chcela by som vedieť či už robíte niečo okolo muškátov.
Elena Navrátilová
23.02.08,18:11
Už majú byť naštiepkované. A hnojíme...
zabenka
25.02.08,09:27
Mám obyčajné, nie ťahavé. Mám ich krásne, ale mám ich ešte v kelinkoch. Treba už presadť do válovcov, alebo stačí na jar keď pôjdo vonku. Viem že ich treba z kelinkov len vybrať zo zeminov, aby sa moc koreň neporušil. Tak?
VladoaKatka
25.02.08,10:43
Tento víkend som ich naštiepkovala aj ťahavé aj kríčkové.
Ninna
25.02.08,10:49
Ja ich zostrihávam priebežne, vždy keď je z čoho štepiť. Na jeseň si odkladám tri truhlíky starých koreňov. Ale mám na Vás otázku aké hnojivá používate na muškáty teraz keď ešte nekvitnú. A používa niekto aj OSMOCOTE granuly?
VladoaKatka
25.02.08,11:13
Ja ich teraz ešte nehnojím, dávala som zeminu na priesady. Tie granule nepoznám, čo to je?
Ninna
25.02.08,13:46
je to zásobné hnojivo od Enga. V lete keď nestíham polievať muškáty - v slnečných dňoch sa truhlíky rozohrievajú a dažďovou vodou zalejú sami a z granúl sa hnojivko zásobné uvolňuje postupne samo. Vlani som skúsila bez a naozaj neboli vôbec pekné a ani nerástli ako po iné roky.
atramka
01.03.08,18:15
Ja ich zostrihávam priebežne, vždy keď je z čoho štepiť. Na jeseň si odkladám tri truhlíky starých koreňov. Ale mám na Vás otázku aké hnojivá používate na muškáty teraz keď ešte nekvitnú. A používa niekto aj OSMOCOTE granuly?
.... ja používam, granulky rozmiešam so zeminou do ktorej potom presádzam kvetinky. Je to zásobné hnojivo počas vegetácie.
letula
27.03.08,19:12
.... ja používam, granulky rozmiešam so zeminou do ktorej potom presádzam kvetinky. Je to zásobné hnojivo počas vegetácie.
ano použila som to na muskaty pred dvoma rokmi ,pri výmene zeminy boli tam celé!Už to nechcem!
Elena Navrátilová
27.03.08,19:16
Aj ja mám také skúsenosti. Mala som granule Osm......... tiež sa radšej spolieham na tekuté hnojivo.
letula
27.03.08,19:26
Aj ja mám také skúsenosti. Mala som granule Osm......... tiež sa radšej spolieham na tekuté hnojivo.
Ulamujem výhonky ťah. mušk.,a dám hneď do zeminy.Bude z toho voľačo?Zdajú sami krehké:-)Ako s polievaním?
zabenka
27.03.08,19:29
Ja som si kúpila vo februári, ako ste si tam chválili to ENGO. No a začala som prihnojovať. Mám také krásne, listy ako lopaty a tmávé, nemôžu sa dočkať, kedy pôjdu vonku. Už im aj vykukávajú kvety.Začiatkom marca som ich pozaštikávala, aby pustili viac výhonkov, sú prekrásne.
Tento rok som si vypestovala na skúšku a pre zmenu obyčajné, nie ťahavé. Ťahavé som si nechala iba na štiepky ak by som sa rozhodla zas pre tie.
Elena Navrátilová
27.03.08,19:42
Ulamujem výhonky ťah. mušk.,a dám hneď do zeminy.Bude z toho voľačo?Zdajú sami krehké:-)Ako s polievaním?
Polievať ani nie skôr len rosiť na list. Ja som kúpila závesné samozavlažovacie a do nich som dala ťahavé. Obyčajné som zas naštepila do samozavlažovacieho a nedá sa to porovnať so štiepkami v obyčajných truhlíkoch. Sú ozaj úžasné. Tak uvidím ako sa im bude dariť ďalej.
Ninna
27.03.08,20:00
Polievať ani nie skôr len rosiť na list. Ja som kúpila závesné samozavlažovacie a do nich som dala ťahavé. Obyčajné som zas naštepila do samozavlažovacieho a nedá sa to porovnať so štiepkami v obyčajných truhlíkoch. Sú ozaj úžasné. Tak uvidím ako sa im bude dariť ďalej.
Som rada že je tu kopec žien ktoré sa tešia zo svojich vypestovaných muškátov.;) V lete ako často polievate?
Elena Navrátilová
27.03.08,20:11
Vlani som nemala samozavlažovacie. Skúšala som prstom či je suchá zemina. Muškát nesmie byť preliaty.
Ninna
27.03.08,21:48
Vlani som nemala samozavlažovacie. Skúšala som prstom či je suchá zemina. Muškát nesmie byť preliaty.
Tak to som zistila keď dlho pršalo a ja som bola na dovolenke:eek:. Nemala som urobené odtokové ďúry a zožlkli ohrdzaveli a iné neduhy ich chytili.:mad:
tinaM
27.03.08,22:05
Pestovať muškáty som sa naučila tu, na Porade. Vlani som mala prekrásne ťahavé muškáty. Boli hádam dvoj-metrové a husté.
Polievala som ich vždy ráno.
Teraz mi už začínajú kvitnúť, ale z vnútornej strany okna.
annina
28.03.08,17:57
hlavne im nezabudnite otrhávať listy,pokial by ich začali mať viac,lebo by im potom nezostalo moc sily na tvorbu kvetou,budú mať síce pekne zelené a veľké listy,no o to budú slabšie kvety-----to len taká mala rada z mojej skúsenosti
letula
28.03.08,19:08
Otrhovať listy? Mysleli ste zaštikovať vrcholce muškátom,nie?Je toľko nápadov, len si vybrať ten naj:-)
V kauflande už sú,ale nepáčia sa mi.V Trenčíne na výstavisku sa rozhodne dá vybrať čo si srdce žiada.;)
rybanka
02.04.08,05:12
No musím Vám povedať, že s tými črepníkmi je to fakt tak. Ja už roky pestujem muškáty, mala som všelijaké. Kým som mala obyčajné hrantlíky, keď pršalo, nalialo mi do nich, voda sa z toho nedala vyliať, muškáty skapali, tak mi bolo ľúto, toľko námahy, kým to prezimuje, potom hnojenie a všetko okolo toho. Konečne som si kúpila samozavlažovacie, je to fakt rozdiel. Sú síce dosť drahé, ale je to dlhoročná investícia. Štiepky si robím v jeseni, napichám do zeme, ale nedávam do izby na okno, teplo od radiátorov nemajú radi, dávam ich na chladnejšiu chodbu, tam mi dobre prezimujú aj staršie rastlinky. Už sa neviem dočkať, kedy ich dám vonku, už aby bolo teplo.
VladoaKatka
02.04.08,05:49
Ja som ich robila začiatkom marca a už sú pekne rozrastené, majú nové výhonky a dokonca tlačia aj kvety. Som rada, že sa im tak darí. Mám biele, ružové aj krásne červené. Vlani som mala aj vysoké aj nízke. Tie nízke boli dobré, že nerozrastali moc do výšky,viac kvitli, aspoň tak pôsobili, len som zabudla označiť ktoré to boli...hmmm tento rok budem múdrejšia.
Katka19
02.04.08,06:15
Ahojte všetci a krásne ránko chcem sa opýtať ,že kedy vykladáte muškaty von??? ja síce pestujem všelijaké rastlinky, hlavne exotické, ale muškaty mám len druhý rok,minulý boli krásne ,aj mi pekne prezimovali, len sa bojím ,že ak ich vyložím skoro von, tak mi uhynú alebo budú biedne :-)
ondrejvla
02.04.08,06:28
Katka19
02.04.08,06:32
Ďakujem
rybanka
04.04.08,07:14
Ja ich dávam von až po zimných mužoch, tu pod Tatrami, často príde mrazík aj v máji, už sa mi stalo, že mi omrzli. Ale je dobre ich trošku otužovať. Niekedy robím aj tak, že ich dávam na deň vonku a na noc ich dám dovnútra.
ewulienka
17.04.08,14:22
ahoj, chcela by som sa opýtať, ako úplný začiatočník: Keď ich nasadím, koľko krát do týždňa sa majú polievať? a čo to znamená strihať výhonky? nové lístky? ďakujem pekne za odpoveď
Dav
17.04.08,15:03
Dnes mi dcéra doniesla výhonok muškátu s citrónovou vôňou. Pretože patrí k rastlinám, ktoré sa mi nedarí pestovať - čo mám s ním robiť? Dala som výhonok do hrnca s vodou, aj keď normálne muškáty dávam rovno do zeme, aby sa zakorenili. Nechať ho v byte, alebo deložovať na balkón? Muškáty mi prezimovali pekne. Vyložila som ich v polovici marca a už sa chystajú kvitnúť (južné Slovensko).
zabenka
18.04.08,07:18
Sú aj voňavé muškáty? Nepoznám ich. Chcela by som vidieť taký muškát.
Moje muškátiky mám už asi 2 týždne von, ale na noc ich prekladám dovnútra.
Ak sa mi podarí poslať prílohu,odfotila som si ich.
Dav
18.04.08,07:41
Mobilom odfotené, takže kvalita nič moc. Listy im voňajú ako medovka, citrónová tráva, kvitnú drobnými kvietkami.
VladoaKatka
18.04.08,07:55
Ja som ich robila začiatkom marca a už sú pekne rozrastené, majú nové výhonky a dokonca tlačia aj kvety. Som rada, že sa im tak darí. Mám biele, ružové aj krásne červené. Vlani som mala aj vysoké aj nízke. Tie nízke boli dobré, že nerozrastali moc do výšky,viac kvitli, aspoň tak pôsobili, len som zabudla označiť ktoré to boli...hmmm tento rok budem múdrejšia.

Tak tieto muškáty už mám na oknách a 2 z nich už aj kvitnú, ostatné už tiež tlačia puky, z cca 50 ks sa mi neujalo len 4-5 ks.
Iconka
18.04.08,13:13
Aj ja som uz nasadila uplne nove priesady,cize zacinam odznova.Kedysi som mala muskaty (tahave) dost pekne,ale nikdy nie moc dlhe.Pekne byvali tak do zaciatku najvacsich horucav a potom to slo s nimi dolu vodou.To som vsak mala balkon na zapadnu stranu.Teraz byvam v byte s oknami na juh,tak som zvedava,co z toho bude.Dnes som aj obstikala vrcholky na tych,ktore som sadila pred tyzdnom.Este by som sa rada opytala,ake je idealne mnozstvo priesad na 50cm hrantik?Dakujem za radu.
rybanka
21.04.08,05:19
Ja by som povedala tri. Tak dávam.
Miru
21.04.08,07:20
Ja už mám muškáty vonku od 1/2 marca u nás je už krásne včera okolo 20 stupńov ,dúfam len že neprídu 3 zmrzlí muži to potom pôjdu šupom na parapet z druhej strany.
čo sa týka polievania u nás ns juhu aj každý deň v posledných rokoch býva príšerné teplo a sucho teda v lete .
malalulu
21.04.08,09:29
Mobilom odfotené, takže kvalita nič moc. Listy im voňajú ako medovka, citrónová tráva, kvitnú drobnými kvietkami.

Tento muškát je dobrý na bolenie uší. Skúsila som a pomohlo to.
AdrianaA
16.05.08,06:43
Každý rok mám krásne ťahavé muškáty. Používala som obyčajné hrantíky a na spodok som dávala keramzit. Tento rok som kúpila samozavlažovacie hrantíky a akosik sa mi nedarí. Mladé rastlinky som mala nové kúpené. Teraz mi ale začínajú vyháňať mladé lístky a všetky mi žltnú. V čom môže byť problém ?
EPk
16.05.08,07:07
Tento muškát je dobrý na bolenie uší. Skúsila som a pomohlo to.
Ako sa to používa? Mám ho aj ja, ale ešte sme ho takto neužívali?
kačenka
16.05.08,07:58
určite nie je chyba v samozavlažovacích hrantíkoch, nakoľko ja tieto používam už 4 roky a mám v nich muškáty super. Chyba bude skôr v zemine alebo
v hnojení alebo v polievaní. Určite sa muškáty ihneď po presadení memôžu hnojiť a tak isto aj prepolievať. Všetkého veľa škodi.
AdrianaA
16.05.08,08:04
Zeminu som kúpila tú istú ako po iné roky. Hnojiť začínam až po 6 týždňoch vždy. Muškáty mám zasadené len 3 týždne. Polievam ich zatiaľ zvrchu raz za deň, aby sa zakorenili . Poraď ako sa majú správne polievať v týchto samozavlažovacích. Predtým, keď som mala obyčajné hrantíky, tak som polievala raz za deň a pokiaľ boli veľké teplá, tak 2x za deň - ráno a večer. Mávala som najkrajšie muškáty v paneláku. No a teraz, keď ich vidím, tak mi srdce puká.
ludmila12
16.05.08,15:54
Ja používam už viac rokov Lebišove samozavlažovacie hrantíky a ešte sa mi nestalo žeby sa v nich dajakej rastlinke nedarilo.Sú to hrantíky ktoré pijú vodu zo spodnej misky pomocou špeciálnych knotov. Hneď ako tam zasadím rastlinky polievam len cez spodnú zalažovaciu misku a kvetinka sa napije vody podľa svojej potreby. Mávam prekrásne previsy muškátov,surfínií...Zvrchu vôbec nepolievam.Do každej zálievky dávam hnojivo Engo alebo Kristalon. Ludka
mamminta
18.05.08,19:34
zo dna na den mi uplne obschli vsetky kvety, opadli a muskat uz viac kvety nenahodil....
listy ma pevne nadherne zelene, takze viem, ze nevykapina
PORADTE PROSIM
malalulu
18.05.08,20:07
Ako sa to používa? Mám ho aj ja, ale ešte sme ho takto neužívali?
Pomrvím ho v rukách, až pustí šťavu a potom ho strčím do ucha, ale pozor, raz som si ho zatisla tak, že som ho ledva vybrala, asi dlhšiu stonku treba nechať trčať z ucha.
alchemilka
25.05.08,18:32
Tak toto sa dá urobiť z ťahavých muškátov??? Takto vyzerajú obrázky, alebo je to pelargónia
alchemilka
25.05.08,18:51
aha. muskáty ....pelargonium
alchemilka
25.05.08,18:53
,,,
mamminta
25.05.08,20:37
zo dna na den mi uplne obschli vsetky kvety, opadli a muskat uz viac kvety nenahodil....
listy ma pevne nadherne zelene, takze viem, ze nevykapina
PORADTE PROSIM
alchemilka
28.05.08,16:27
Nech ich kúpite tem, či tam, dajte si záležať na dôležitej veci, tou je ,,nezalievať" ich na večer. Vlaha začne vzlínať, do rána na spodkoch listov narbí galibu - pupence, listy začnú strácať krásnu zelenú farbu a pomali odchádzajú jeden po druhom. Poobede, keď viete, že sa to ešte vysuší, to áno. Platí to hlavne pre vyššie položené miesta, kde sú noci chladnejšie a vlhkejšie. Skúste, uvidíte, uveríte, overená rada od odborníkov a tých, ktorí to praktizujú.

-tak toto musím vyskúšať
Uvidím ako to pôjde, muskáty som si kúpila prvýkrát tento rok, je tu velmi mela rozlyčných názorov a rád.:o
LDO
28.05.08,17:52
zastrihni a uvidíš, či sú zelené alebo úplne suché.
mamminta
29.05.08,09:26
zastrihni a uvidíš, či sú zelené alebo úplne suché.

AK TO PATRILO MNE, TAK NEMAM CO, ONI UPLNE OPADALI....
alchemilka
01.06.08,08:44
Ja som si všimla, že mi vysychajú púčiky kvetov. Muskáty som zasadila pred dvoma týždňami, keď som ich kúpila. Asi som to prehnala s kompostom ktorý som pridala do zeminy.
mamminta
01.06.08,16:56
Ja som si všimla, že mi vysychajú púčiky kvetov. Muskáty som zasadila pred dvoma týždňami, keď som ich kúpila. Asi som to prehnala s kompostom ktorý som pridala do zeminy.

ja som ten obrovsky muskat kupila aj so zavesnym kvetinacom, nepresadzala som. a stale nenahodil nove kvety.......
hanelie
02.06.08,07:04
pekný deň:)
Iconka
02.06.08,12:46
No konecne aj moje zacinaju kvitnut,takto neskoro mi este asi ani nezacali,ale snad sa o to dlhsie z nich budem tesit:)
Dav
03.06.08,18:49
Muškát má 3 roky, prezimuje bez zostrihu. Teraz ho trochu obil ľadovec. Pomohlo mu, že ho hnojím pri každom polievaní, ako som sa tu dočítala.
bubulak
05.06.08,06:26
Poradte, podarilo sa mi nevedomky 2x poliat muskat. Preliala som ho. A teraz mi zacina cely zltnut-asi hnije. Ako ho zachranim? Ak ho presadim pomozem mu?
arizona
05.06.08,10:17
Poradte, podarilo sa mi nevedomky 2x poliat muskat. Preliala som ho. A teraz mi zacina cely zltnut-asi hnije. Ako ho zachranim? Ak ho presadim pomozem mu?
Nuž, keď hnije, tak to nebolo len 2 x;)
Ak už začal hniť, tak sa zachrániť asi nedá...Ale skúsiť môžeš.Nemusíš ho presádzať, stačí dať na slnko a obmedziť polievanie. Polievať vtedy, keď už je zemina preschnutá.
Muškát je dosť háklivý na stojatú vodu v miske-na prelievanie.Je dobré dať na dno črepníka drenáž, aby prebytočná voda odtekala,alebo aspon vodu z misky vylievať, aby nestál vo vode.
mamminta
05.06.08,10:20
....a ten moj "mrchos" stále nechce kvitnúť.... :mee: :mee:
wagner
05.06.08,19:50
Ja som kúpila hnojivo na muškáty - má dva sáčky. Jeden podporuje rast listov, druhý podporuje rast kvetov. Môžem povedať že je to pravda, odskúšala som ho na všetku moje črepníkové rastliny :---a muškáty kvitnú, daturam rastú listy a aj nahadzujú puky. Oplatí sa za to dať tie peniaze - hnojivo je dosť drahé ale je výborné:)
ludmilla
06.06.08,06:19
... muškáty som presádzala neskoro, ale zdá sa, že z nich niečo bude :)
hanelie
06.06.08,06:30
ludmilka sú prekrásne , tfuj, tfuj :D aby som ti ich neuriekla
Iconka
06.06.08,13:15
Ludka su krasne uz teraz a o pol roka par tyzdnou uz peknem zavistou;)
Iconka
06.06.08,14:20
Aj taketo daco mam medzi cervenymi muskatmi:D
alchemilka
12.06.08,16:43
je to také fantastické, príroda je úžasná
betka631
13.06.08,18:23
Aj taketo daco mam medzi cervenymi muskatmi:D

moja mama tomu hovorí,že sa prespali :D:D:D
Iconka
16.06.08,14:02
Dnes ma cakalo nemile prekvapenie,ked som prisla z prace.Moje muskaty lezali pod oknami!:mee:Dost dolamane...hned som bezala kupit nove korytko a zeminu.Z 10korenov mam teraz asi 20dalsich ulomkov,ach jaj,snad sa vzchopia.
brunop
17.06.08,11:45
Ja som tento rok prvy krat nasadil muskaty. Skoro vstko som kupil v Hornbachu. Samozavlazovacie kochliky, zeminu aj samotne muskaty. Do 60 cm. kochlikov som daval 5 rastlin (teraz viem, ze je to vela) a prijali sa skoro vsetky. Na okno som ich dal v aprili, aj ked bolo este chladno. Do konca maja som poctivo odtrhaval vsetky puciky, aby rastlinky mohli zosilniet a rozkonarit sa. Je polovica juna a uz zacinaju kvitnut a stale na nich vyraza viac a viac pukov. Som zvedavy, ked rozkvitnu vsetky. Myslim , ze na zaciatocnika, sa mi zatial celkom dari.... Vid foto.
betka631
17.06.08,12:31
Pekné.....;)
holubička1
18.06.08,06:48
Ja som tento rok prvy krat nasadil muskaty. Skoro vstko som kupil v Hornbachu. Samozavlazovacie kochliky, zeminu aj samotne muskaty. Do 60 cm. kochlikov som daval 5 rastlin (teraz viem, ze je to vela) a prijali sa skoro vsetky. Na okno som ich dal v aprili, aj ked bolo este chladno. Do konca maja som poctivo odtrhaval vsetky puciky, aby rastlinky mohli zosilniet a rozkonarit sa. Je polovica juna a uz zacinaju kvitnut a stale na nich vyraza viac a viac pukov. Som zvedavy, ked rozkvitnu vsetky. Myslim , ze na zaciatocnika, sa mi zatial celkom dari.... Vid foto.
Ja som pučiky neotrhala, teraz už je neskoro, keď kvitnú???
arizona
18.06.08,07:00
Ja som pučiky neotrhala, teraz už je neskoro, keď kvitnú???

To sa robí po zasadení u mladých rastliniek, ab nedávali silu do kvetu, ale aby najskôr spevneli.
brunop
18.06.08,08:00
Este mam s tymi muskatmi taky maly problem. Akosi sa mi viac tahaju hore po okne , ako smerom nadol od okna. Hnojim ich teraz v kazdej zalievke ale len asi 1/3 koncentraciou hnojiva, aby som ich nespalil. Za slnecnych dni, dokaze jeden 60 cm kochlik vypit aj 3,5l vody, takze s krhlou sa nabeham dostatocne. Ked rozkvitnu uplne, pridam dalsie fotky.
alchemilka
18.06.08,12:42
Ahoj. Tak to bývaš niekde južnejšie. Keby som dala muškáty v apríli na okno tak zmrznú. Moje sp pol na pol, jedny kvitnú, druhé začínajú mať púčiky
ludmila12
19.06.08,04:47
Aj mne sa teraz ťahajú aj do police okien ale ako bude pribúdať teplo a budú dlhšie, sami spravia pekné previsy.Aj moje vypijú za deň okolo 3 litrov vody mám ich na južnej strane preto som nadšená samozavlažovacími hrantíkmi pretože do nich nalejem hadicou vodu, dám hnojivo a vypijú koľko potrebujú.V najväčších horúčavách denne potrebujú tie 3 a viac litrov vody, ale odvďačia sa za to.:) Ludka

Este mam s tymi muskatmi taky maly problem. Akosi sa mi viac tahaju hore po okne , ako smerom nadol od okna. Hnojim ich teraz v kazdej zalievke ale len asi 1/3 koncentraciou hnojiva, aby som ich nespalil. Za slnecnych dni, dokaze jeden 60 cm kochlik vypit aj 3,5l vody, takze s krhlou sa nabeham dostatocne. Ked rozkvitnu uplne, pridam dalsie fotky.
zabenka
20.06.08,16:33
Aj mne už začali kvitnúť.
arizona
20.06.08,19:51
Prikladám aj ja zopár obrázkov:)
Iconka
21.06.08,07:55
Tak takto nejako vypadaju tie moje po pade z okna:(...ale az take zle to snad nie je;)
mamminta
21.06.08,11:34
konečne si aj ten môj kvietoček uvedomil, že je muškát a že má kvitnúť
marlo79
22.06.08,14:24
Hodim sem aj ja nieco .. zem na pelargonie a muskaty boli kupovane priamo od pestovatela .. ziadny baumax ani nic podobne... dalej ziadne zastipovanie a nic take... jedine zalievanie a hnojenie s kristalon muskat... tieto muskaty mam prvy rok... cakam od nich viac tak sa necham prekvapit .. leto len zacina :rolleyes:
Meggi 1
22.06.08,14:59
Hodim sem aj ja nieco .. zem na pelargonie a muskaty boli kupovane priamo od pestovatela .. ziadny baumax ani nic podobne... dalej ziadne zastipovanie a nic take... jedine zalievanie a hnojenie s kristalon muskat... tieto muskaty mam prvy rok... cakam od nich viac tak sa necham prekvapit .. leto len zacina :rolleyes:
Marlo79 - nádhera!!!
Áno, kristalon používam aj ja, ale na izbové kvetiny. Som s ním spokojná a kvietkom sa tiež pozdáva :D
ivanakoc
30.07.08,13:09
čauko poraďáci. som tu nová, začínajúca a chcem sa spýtať, koľko muškátov mám dávať do 50 cm truhlíka. AKo ich sadíte? vedľa seba alebo na striedačku? Nikdy ich nemám dlhé a bohaté. Už neviem čo mám robiť. Mám ich na východnej strane. Doobeda je tam horúco a potom len tieň. Môže to tak byť? Napísali by ste mi to po "lopate"? SOm naozaj začiatočníčka a potrebujem ako sa povie "viesť za ručičku".
díky:)
brunop
31.07.08,19:54
Tak teda skusim este raz. Ja som tento rok tiez zacal prvy krat s muskatmi tzv. hura-systemom.

Nakupil som samozavlazovacie kvetinace 60cm sirky, original zeminu do samozavl. kvet. sadenice tahavych polokvetych muskatov a pustil som sa do sadenia. Do jednej bednicky som dal 5 korenov tak cikcakovito. (3 dopredu a 2 dozadu).

Asi mesiac som mal kvetinace vo vnutri a polieval som ich len cistou vodou. Pri kvetinacoch bolo totiz pribalene male gran. hnojivo a na substrate tiez pisali, ze netreba prvy mesiac hnojit. Potom, ked sa trochu rozrastli, (2 rastlinky z 55 sa neprijali) som ich vylozil na okno.

Do konca maja som poctivo odtrhaval vsetky puciky a vrcholce, aby rastlinky zosilneli a rozkonarili sa. 8 hrantikov som umiestnil na vychodnu stenu a 3 na juznu. Na slnecnej juznej strane rastli asi najrychlejsie a najkrajsie az do momentu, kym mi ich nezhodila vychrica. Je NUTNÉ !!! nainstalovat nejake zabrany, aby kvetinace nemohli spadnut z parapety. Po case su kvety take tazke, ze kvetinac stuahnu z okna aj vlastnou vahou !

Od maja muskaty polievam vzdy tak, aby mali nejaku vodu v nadobke. Na 10l vody pridavam jeden vrchnacik tekuteho hnojiva. (Zelena 3l flaska. Vsetko som kupoval v HORNBACHU, aj kvetinace, kvety, zeminu ...) Vzdy davam hnojivo do zalievky. Muskaty iba polievam, uz na nich nic ani neotrhavam, ani nestriham. Este ich sem tam, ked postrekujem stromceky, alebo uhorky , postriekam proti voskam a plesni. To je asi vsetko. Ak som na nieco zabudol, vid moje predchadzajuce pripevky v tejto diskusii.

O prezimovani napisem nabuduci rok. Este prikladam fotku muskatov z vychodnej strany.
Meggi 1
31.07.08,20:00
Brunop - máš ich krááásne... za starostlivosť sa Ti odvďačujú záplavou kvetov, nádherné!
arizona
31.07.08,21:11
Viem,že momenálne sú v móde previsnuté muškáty, ale ja mám rada tie klasické.Zopár obrázkov prikladám,mám ich vždy bohato zakvitnuté až do prvých mrazov.
Je to taká moja malá spomienka na detstvo a babičkine zakvitnuté okná:)
Meggi 1
31.07.08,21:19
Arizona, aj tieto sú krásne. A ten s oranžovým sfarbením nemá chybu!
ivanakoc
04.08.08,04:56
nazdar brunop,
ja keby som prvý rok mala také výsledky, nehovorím si začiatočník. Máš to všetko nádherné a ja by som chcela mať také. Budúci rok to skúsim ako Ty a uvidím. Dík za radu.
mamminta
04.08.08,12:32
už sa aj ten môj zobudil :D
paťuška
07.08.08,13:35
Tak toto sú moje muškáty
arizona
07.08.08,17:25
Paťuška,tie tvoje previsnuté muškáty sú ozaj krásne:):):)
paťuška
08.08.08,05:58
Paťuška,tie tvoje previsnuté muškáty sú ozaj krásne:):):)
A čuduj sa svete kupované sú v Baumaxe (v marci) a zalievané ako mi napadne, ale pridávam aj hnojivo, tiež aké mám poruke.;)
beba13
08.08.08,13:37
Priložím aj ja niečo..........
fusta
09.08.08,19:55
Ahojte všetci pestovatelia a obdivovatelia muškátov.
Ja muškáty pestujem už niekoľko rokov a pestujem si ich aj zo semien. Prikladám niekoľko zaujímavostí, ktoré sa mi tohto roku podarilo dopestovať z vlastných semien. Na prvých dvoch záberoch vidno, ako vyzerajú semenáčiky niekedy v januári. No a potom v priebehu leta len čakáte, aké prekvapenie vám z niektorých rozkvitne.
tinaM
09.08.08,20:00
Zaslúžiš si pochvalu za takúto krásu.
Semienka kupuješ? Kedy ich vysievaš?
jess
09.08.08,20:03
Sú nádherné.

Mohla by si napísať, kedy sadíš semienka a ako ich vlastne získavaš, resp. prilož foto ako také semienko vyzerá ? Tu na porade mi aj radili, že je také tučné, ale akosi som možno na také nenaďabila a nepodarilo sa mi získať ani jedno semienko.
Andreaa512
11.08.08,11:04
Chcela by som sa spýtať na hnojivo Kristalon, akým množstvom polievate asi 50cm kochlík za jedeň deň?
hanelie
11.08.08,11:10
0,2cl na dva litre vody:)
diabol4
11.08.08,12:06
Prosím o radu. Na chate mám na balkónoch ťahavé muškáty. Boli nádherné, také som ešte nemala. Boli mojou pýchou. Teraz keď som prišla na víkend, bolo mi do plaču. Na vrchnom poschodí boli na muškátoch lístky úplne zožltnuté a len čo som sa ich dotkla odpadli. Neviem či je to spôsobené nedostatkom vody, alebo opačne. V lete ich chodím pravidelne polievať.
tinaM
11.08.08,20:12
Prosím o radu. Na chate mám na balkónoch ťahavé muškáty. Boli nádherné, také som ešte nemala. Boli mojou pýchou. Teraz keď som prišla na víkend, bolo mi do plaču. Na vrchnom poschodí boli na muškátoch lístky úplne zožltnuté a len čo som sa ich dotkla odpadli. Neviem či je to spôsobené nedostatkom vody, alebo opačne. V lete ich chodím pravidelne polievať.
Susedka ma poprosila, aby som jej na balkóne zalievala muškáty v čase, keď nebola doma.
Poctivo som asi 2x poliala. Potom prišli búrky kvety boli zaliate znovu.
Začali zľtnuť lístky. Potom som si všimla, že na debničke nemá zospodu otvor na odtok prebytočnej vody. To bol ten problém.
Dúfam, že to nie je tvoj prípad.:)
diabol4
12.08.08,08:25
Susedka ma poprosila, aby som jej na balkóne zalievala muškáty v čase, keď nebola doma.
Poctivo som asi 2x poliala. Potom prišli búrky kvety boli zaliate znovu.
Začali zľtnuť lístky. Potom som si všimla, že na debničke nemá zospodu otvor na odtok prebytočnej vody. To bol ten problém.
Dúfam, že to nie je tvoj prípad.:)

No super... Práveže nemám. Muškáty pestujem už tretí rok a nemala som zospodu dierky. Máš pravdu že tu boli tiež riadne búrky. Srdečné poďakovanie za radu. Ihneď vykonám nápravu. Ešte raz dakujeeeeeem ...
Ninna
13.08.08,17:58
A takto sa darilo tento rok mne...;)
fusta
15.08.08,20:52
Sú nádherné.

Mohla by si napísať, kedy sadíš semienka a ako ich vlastne získavaš, resp. prilož foto ako také semienko vyzerá ? Tu na porade mi aj radili, že je také tučné, ale akosi som možno na také nenaďabila a nepodarilo sa mi získať ani jedno semienko.
Ahoj, ak chceš semienka, mám ich dosť, napíš adresu do pošty a pošlem ti nejaké. Pokúsim sa aj nafotiť ako vyzerá také semienko a dám to na plochu. Mimochodom - nemohla by som Ti to napísať ale mohol by som to napísať.
diabol4
27.08.08,11:55
Muškáty na mojej chate.
liba2
27.08.08,12:46
... to sú nádherné balkóny.... :)
mirec96
30.08.08,08:06
Zdravim vas som tu prvy krat .Chcem sa spytat mam nazzbieranych asi 500 semien ale niekde na ceskej stranke som sa dozvedel ,ze robit si nove rastlinky stych semien nie su take kvalitne ako napr. z odrezkou ma stym niekto nejaku skusenost dik vas novy poradak mirec96
Elena Navrátilová
30.08.08,08:11
Vitaj ... ;) pokiaľ ja viem, vždy sa preferujú z dôvody rýchlejšej násady kvietkov skôr semenáčiky ako odrezky.
fusta
30.08.08,19:27
No s tým pestovaním zo semien to nie je jednoduchá záležitosť, ale stojí to za tú námahu. Ja pestujem zo semien pravidelne už niekoľko rokov a to by ste neverili, aké je to napínavé. Vždy sa totiž objaví nejaké prekvapenie vzniknuté vďaka včielkam a ostatnému hmyzu, ktorí to pokrížia a poopeľujú nepredvídateľne.
Nemôžem sa stotožniť s tvrdením, že zo semien sú slabšie rastliny. Sú samozrejme aj také, ale ja už pri vysievaní selektujem semená a vysievam len najkvalitnejšie, pekné veľké a plné. A potom sa už len starať až do kvitnutia, no a samozrejme po zakvitnutí ešte viac, ale potom je to už skutočne len potešenie a neskutočný psychorelax - aspoň pre mňa určite. Až by si chcel vedieť o pestovaní zo semien viac, rád ti poradím, prípadne aj vymením semená. Tiež ich už mám nazbieraných neúrekom. Pár príspevkov dozadu si môžeš pozrieť niektoré snímky, sú medzi nimi aj aspoň pre mňa veľmi vzácne, dvojfarebne kvitnúce kusy.
nela88
02.09.08,18:23
Keď chcete mať pekné muškáty budúci rok, je potrebné dať zakoreniť odrezky v dňoch panny -podľa lunárneho kalendára. A na jar zas pri dorastajúcom mesiaci.
vrabcek1
08.09.08,12:28
zatiaľ som muškaty rozmnožovala len z odrezkov a mávam ich krásne.
branislavp
12.09.08,05:59
Až teraz som sa našla v tomto krásnom prostredí, čítam Vaše skúsenosti s pestovaním muškátov. Ja sa tiež veľmi dlho venujem kvetom, nech sú to už surfínie, muškáty rôznych druhov a rúzne druhy kvetov. Váš príspevok ma zaujal, pretože ja tiež prezimujem muškáty tým spôsobom, ako píšete. Osvedčuje sa mi to. Ale musím povedať aj to, že čím viac sa venujem kvetom, tým sa mi potom v lete aj odvďačia. To znamená, že konkrétne muškátom sa venujem nielen cez leto, ale aj cez zimu. Najjednoduchšie je sadiť každú jar nové výhonky, alebo si kupovať v POľsku nové sadenice. Pokiaľ som prišla na takýto systém prezimovania musela som na to prísť sama, t.z. skúšala som všetky možné spôsoby, ale tento spôsob prezimovania ako píšete sa mi najviac osvedčil. MUškáty sú počas zimných mesiacov oddýchnuté a na jar pripravené na to, aby dobre rástli a pekne kvitli. Všetko potrebuje svoju starostlivosť. Som veľmi rada, že v porade sa dozviem od iných aj ich rady a skúsenosti s pestovaním muškátov.
fusta
12.09.08,18:10
Ahojte poraďáci,

mám na vás otázku. Aj vám tak ako mne sa teraz začiatkom septembra nehorázne premnožili húsenice na muškátoch? Hlavne ma štve, že im najviac chutia súkvetia a skôr než stihnú rozkvitnúť ich povyžierajú ešte v štádiu pukov. Snažím sa ich zbierať, ale pri cca 120 koreňoch to nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Nerád používam chémiu, keďže s muškátmi pracujem takmer každý podvečer, ale asi to bude jediné východisko, aby mi ich pred zazimovaním úplne nezdevastovali. Viete niekto poradiť, alebo máte dobrú skúsenosť s nejakým prípravkom na ošetrenie proti húseniciam??? Uvítam vaše rady a skúsenosti v tomto smere.
branislavp
12.09.08,19:21
súhlasím, už som k tomu napísala aj príspevok, aj ja takto prezimuvávam muškáty 3- 4 roky. Potom ich obnovujem z tých pôvodných, odstrihnem si výhonky a hne%d ich sadím do ďalších truhlíkov v lete, aby ešte stihli zakoreniť. Niekedy si robím aj tak, že aspoň dva truhlíky so starými muškátmi si ponechám do rezervy na jar, pre prípad neúspešneho prezimovania nových muškátov. Takže sa mi nemúže stať, že v niektorý rok by som bola bez muškátov. A pestujem aj klasické muškáty červené, aj tie mám pekné. Ak sa mi podarí dám foto.
branislavp
12.09.08,19:27
nemám s tým skúsenosti, neviem poradiť.
branislavp
12.09.08,19:28
Ahojte poraďáci,

mám na vás otázku. Aj vám tak ako mne sa teraz začiatkom septembra nehorázne premnožili húsenice na muškátoch? Hlavne ma štve, že im najviac chutia súkvetia a skôr než stihnú rozkvitnúť ich povyžierajú ešte v štádiu pukov. Snažím sa ich zbierať, ale pri cca 120 koreňoch to nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Nerád používam chémiu, keďže s muškátmi pracujem takmer každý podvečer, ale asi to bude jediné východisko, aby mi ich pred zazimovaním úplne nezdevastovali. Viete niekto poradiť, alebo máte dobrú skúsenosť s nejakým prípravkom na ošetrenie proti húseniciam??? Uvítam vaše rady a skúsenosti v tomto smere.
nemám s tým skúsenosti, neviem poradiť.
branislavp
12.09.08,19:39
Ja cez zimu muškáty neprihnojujem, iba ich polievam veľmi zriedkavo, len aby prezimovali.
Ingrid Ondruskova
02.11.08,13:33
Tento rok som sa dala 1xkrát na pestovanie ťahavých muškátov, celkom sa vydarili, ako ich mám prezimovať? Neviem, či ich mám zostrihať ak áno, koľko nad koreňom...
manndy64
07.12.08,16:04
ja si myslim ze pivnica nieje dobry napad na muskaty a ani na ostatne kvety .tak isto ako my aj ony potrebuju svetlo.ale to je moj nazor.raz som tam dala oleandre a hned boli na nich puklice a ked nie puklice tak zase nieco ine.vyzerali hrozne.odvtedy ich tam nedavam a som s nimi spokojna.
Rozalka
07.12.08,16:15
Oleander nie je muškát.
Moja mamka každý rok dáva muškáty do pivnice, vybraté zo zeme, zabalené do novinového papiera a naležato. A má ich vždy veľmi pekné.
wagner
07.12.08,20:20
Aj ja som kedysi dávala muškáty do pivnice, ale odkedy mám pol domu prázdneho, tak tam mám plné miestnosti kvetov - aj muškáty. Je tam chladnejšie, kúrim tam iba večer. Muškáty polievam raz za týždeň až desať dní. V januári zostrihám, aby do jari mali pekné výhonky a skoro začali kvitnúť.
tara464
16.01.09,15:29
prosim vas da sa hnojivo engo kupit aj v obycajnom kvetinarstve????
Ninna
16.01.09,16:06
prosim vas da sa hnojivo engo kupit aj v obycajnom kvetinarstve????
samozrejme;)
Dav
16.01.09,17:02
Tento rok som sa dala 1xkrát na pestovanie ťahavých muškátov, celkom sa vydarili, ako ich mám prezimovať? Neviem, či ich mám zostrihať ak áno, koľko nad koreňom...
Ťahavé muškáty nestrihám - najlepšie kvitnú na vlaňajších výhonkoch. Vďaka radám z Porady som v lete hnojila pri každom polievaní - a kvitli krásne. V zime nehnojím a polievam veľmi zriedka - tak 1x za mesiac.
tara464
17.01.09,18:05
dakujem
akacia
08.04.09,06:01
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Ešte nikdy som nepestovala muškáty, tento rok som zasiala semienka a už mám také väčšie rastlinky, netuším čo s nimi. Kedy presadiť, či zaštipovať alebo nie. Čím hnojiť a tak. Balkón máme na juh,tak dúfam,že sa im bude dariť. Ak mi niekto poradíte, budem veľmi rada. Ďakujem :-).
Iconka
08.04.09,10:15
Akacia uz ich kludne rozsad do korytok,alebo kvetinacov,ak su dost velke. Nesad husto,staci zopar na 50-60cm korytko. Asi to mas tie,co rastu do vysky,ze? Tie stacia na taketo korytko cca 3-4kusy. Ak maju len jednu stonku,tak im zastipni vrcholceky,aby zhustli. Po par dnoch,ked trosku zakorenia v novom ich mozes dat do okna,ci na balkon.Ak bude vecer chladno,na noc ich daj este dnu,kym bude teplejsie aj pocas noci. vela stastia.
akacia
08.04.09,11:09
Akacia uz ich kludne rozsad do korytok,alebo kvetinacov,ak su dost velke. Nesad husto,staci zopar na 50-60cm korytko. Asi to mas tie,co rastu do vysky,ze? Tie stacia na taketo korytko cca 3-4kusy. Ak maju len jednu stonku,tak im zastipni vrcholceky,aby zhustli. Po par dnoch,ked trosku zakorenia v novom ich mozes dat do okna,ci na balkon.Ak bude vecer chladno,na noc ich daj este dnu,kym bude teplejsie aj pocas noci. vela stastia.


Dakujem :-).
alchemilka
17.04.09,15:59
Kto ide do Poľska na ťahavé muškáty cez Lipany???
tonya
21.04.09,19:09
ahojte,ako sa stepia muskaty?prave som ich kupila a presadila do valovcov ,som uuuuuplna amaterka ,poradte prosim co mam teraz urobit a to podrobne prosiiiiiiim.Co je to to nastiepkovanie?
arizona
21.04.09,19:22
ahojte,ako sa stepia muskaty?prave som ich kupila a presadila do valovcov ,som uuuuuplna amaterka ,poradte prosim co mam teraz urobit a to podrobne prosiiiiiiim.Co je to to nastiepkovanie?
Predpokladám,že si kúpila mladé muškáty.
Tie nechaj iba zakoreniť,hnojiť môžeš asi za 2-3 týždne.Ked sa Ti rozrastú, môžeš odrezať zdravý výhon, ulom kvet a pichni do zeme.
Neviem,čo je "NASTIEPKOVANIE", ale ak myslíš zaštipovanie, tzn.že vyštipneš posledný malý lístok, aby sa muškát trochu rozkošatel.

Odporúčam túto tému , nájdeš tam kopec dobrých rád : http://www.porada.sk/t43807-aby-muskaty-boli-pychou-nasich-okien.html
wagner
22.04.09,20:05
Naštiepkovanie môže byť aj dopestovanie nových rastlín. Odrežú sa výhonky - štiepky a zasadia sa do zakoreňovacieho substrátu. Neviem o tom, že by sa muškáty štepili v tom pravom slova zmysle. Pekne si muškáty polievaj, pohnoj asi o tri týždne, keď sa začnú rozrastať.
tonya
23.04.09,18:24
Dakujem velmi pekne za radu,ja sikovnica som trochu pohnojila hned na druhy den dufam ze som to tym nedobabrala uplne.Mam polievat kazdy den ?Je tu teraz stale teplo tak okolo 20 stupnov.Trochu sa bojim toho polievania lebo pisete tu vsetci POZOR na prepolievanie.Diky paa
arizona
23.04.09,18:30
Dakujem velmi pekne za radu,ja sikovnica som trochu pohnojila hned na druhy den dufam ze som to tym nedobabrala uplne.Mam polievat kazdy den ?Je tu teraz stale teplo tak okolo 20 stupnov.Trochu sa bojim toho polievania lebo pisete tu vsetci POZOR na prepolievanie.Diky paa
Prihnojovať je vhodné, až keď je rastlinka zakorenená.
Polievania sa nemusíš báť,dôležité je,aby muškát nestál vo vode.
Aby zemina nebola stále premokrená. Neboj sa muškáty sú pomerne nenáročné,určite to zvládneš:):):)
zuzkasch
20.05.09,16:10
Prosim o radu. Na tahavych muskatoch, zo spodu listov su nejake biele bodky. Nie su to zivocichy ale plesen vyzera podla mna inak. Su take tvrde a len velmi tazko idu odlupnut. Mam pocit ze sa pomaly rozsiruju. Ale na stonkach nie su. Neviete co to je?
arizona
20.05.09,18:18
Také "bodky" sa môžu tvoriť aj od prepolievania...
zuzkasch
20.05.09,18:36
od prepolievania? takze to by nebolo nic vazne ci ano? je to take ako keby som prilepila krystalovy cukor zo spodu take tvrde. Nie flaky na liste ale bodky. Tak obmedzim teda polievanie aj ked som mala pocit ze nejak schnu uz hmm .Dakujem za radu
zuzkahris
20.05.09,19:08
Nenachádzajú sa tie bodky aj v pazuchách listov?
zuzkasch
21.05.09,11:53
No neviem presne co su pazuchy listov ale zatial ich pozorujem ciste len zo spodnej strany listov. Ak je to to miesto medzi listom a stonkou tak tam zatial nie su.
kačenka
21.05.09,12:03
prikladám link o ochorení, ktoré majú tvoje muškáty

http://data.pravda.sk/sk/dp/pravdapdf/2007/070724-pa-22-xx-01.pdf