Bavi
19.02.07,18:55
FO - zamestnanec robil v mesiacoch júl - september 2006 popri zamestnaní prihlášky pre zdravotnú poisťovňu. Jeho príjem bol 8.700.- Sk. Nemal zmluvu o obchodnom zastúpení. Považuje sa to za príjem z príležitostných činností podľa § 8 ods. 1 písm.a? Nemusí ho uvádzať v daňovom priznaní, keď bol menší ako 23.650.- Sk?????????
vopred ďakujem.
Johanka
19.02.07,18:10
A na základe čoho vykonával pre ZP túto činnosť? Pochybujem , že by mu ZP vyplatila "províziu" len tak, bez zmluvy ...
Bavi
19.02.07,18:24
Je to Trainee - zmluva podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka s MBI s.r.o.. Predmetom zmluvy je zaškolenie k výkonu. Za každú prihlášku dostal určité body a podľa toho bola vyplácaná provízia. Pomôž, prosím ťa. Ďakujem
vikinka
19.02.07,18:30
Podľa mňa to je príjem podľa § 6 ods.2 písm.d.)-sprostredkovanie poistenia.
Bavi
19.02.07,18:40
Ale on nemal zmluvu o sprostredkovaní, ani o obchodnom zastúpení.
Pri sprostredkovaní poistenia sa sprostredkovatelia uvádzajú v registri NBS. Tieto prihlášky robilo veľa ľudí popri zamestnaní a zrejme ich mnohí ani nepriznajú v DP. Ja by som však chcela vedieť, či je to s "kostolným poriadkom". Prosím Vás, ak máte niekto nejakú skúsenosť, poraďte.
Monika Kováčová
19.02.07,18:44
Pozri tu priložím link: http://www.porada.sk/t43295-9-odst-h-zakona-dane-z-prijmu.html?highlight=avon+oriflame

pokiaľ nemáš zmluvu o sprostredkovaní ani ŽL, je to u teba príležitostný príjem.

a tento je ešte lepší:
http://www.porada.sk/t43042-sprostredkovatelska-zmluva-tupperware.html?highlight=pr%EDle%BEitostn%FD+pr%E Djem
Pepa
19.02.07,18:48
Podľa mňa to je príjem podľa § 6 ods.2 písm.d.)-sprostredkovanie poistenia.
Ak nebola registrácia na DU - tak podľa 6 to nebude - ja by som to riskla do 8 - ale naozaj len riskla. Takéto "ťahy" sa mi nepáčia - absolútne mi to nesedí s príležitostným príjmom. A toto nie je ojedinelý prípad.
Bavi
19.02.07,19:37
Ak nebola registrácia na DU - tak podľa 6 to nebude - ja by som to riskla do 8 - ale naozaj len riskla. Takéto "ťahy" sa mi nepáčia - absolútne mi to nesedí s príležitostným príjmom. A toto nie je ojedinelý prípad.
Tomuto už naozaj nerozumiem. Aké "ťahy" sa Vám nepáčia. Človek, ktorý má minimálnu mzdu, si chce privyrobiť pár korún. Ponúknu mu prácu, za ktorú dostane cca 8 tis. korún. Je to seriózny človek, ktorý zaplatí aj daň, ak je to potrebné. Firma, pre ktorú robil, mu povedala len toľko, že ak zarobí, má si to potom zdaniť. Tak aké "ťahy", prosím. Je veľa ľudí, ktorí si potrebujú privyrobiť nejakú korunu a sú slušní. Tí, čo robia "načierno", poberajú sociálku, neplatia odvody ani dane, sú OK?
Myslíte, že je to sprostredkovanie?
Monika Kováčová
19.02.07,19:40
Tomuto už naozaj nerozumiem. Aké "ťahy" sa Vám nepáčia. Človek, ktorý má minimálnu mzdu, si chce privyrobiť pár korún. Ponúknu mu prácu, za ktorú dostane cca 8 tis. korún. Je to seriózny človek, ktorý zaplatí aj daň, ak je to potrebné. Firma, pre ktorú robil, mu povedala len toľko, že ak zarobí, má si to potom zdaniť. Tak aké "ťahy", prosím. Je veľa ľudí, ktorí si potrebujú privyrobiť nejakú korunu a sú slušní. Tí, čo robia "načierno", poberajú sociálku, neplatia odvody ani dane, sú OK?
Myslíte, že je to sprostredkovanie?


nič neriskuješ, takto zarábajú za sprostredkovanie aj avoňáci a oriflame, tak sa nepaprč a prečítaj si tie linky vyššie v mojich príspevkoch...
Bavi
19.02.07,19:49
nič neriskuješ, takto zarábajú za sprostredkovanie aj avoňáci a oriflame, tak sa nepaprč a prečítaj si tie linky vyššie v mojich príspevkoch...
Ďakujem. Tvoje rady mi pomohli. Urobím to ako osl. príjem. Nepaprčím sa, len nechápem tie "tahy". A je mi ľúto, že takto sa narába s ľuďmi. Dúfam, že im nehrozí trest smrti, alebo doživotie, ak to bude § 6.
Johanka
19.02.07,19:51
Tomuto už naozaj nerozumiem. Aké "ťahy" sa Vám nepáčia. Človek, ktorý má minimálnu mzdu, si chce privyrobiť pár korún. Ponúknu mu prácu, za ktorú dostane cca 8 tis. korún. Je to seriózny človek, ktorý zaplatí aj daň, ak je to potrebné. Firma, pre ktorú robil, mu povedala len toľko, že ak zarobí, má si to potom zdaniť. Tak aké "ťahy", prosím. Je veľa ľudí, ktorí si potrebujú privyrobiť nejakú korunu a sú slušní. Tí, čo robia "načierno", poberajú sociálku, neplatia odvody ani dane, sú OK?
Myslíte, že je to sprostredkovanie?
Spomínané "ťahy" sú ťahmi spoločností, ktoré so "sprostredkovateľmí" uzatvárajú zmluvy. Ja chápem, že každá koruna je dobrá, len si treba ešte pred podpisom zmluvy zistiť o čo ide, aké povinnosti mi z podpisu zmluvy vyplývajú .... Ľahko by sa mohlo stať, že podpíšeš zmluvu, z ktorej Ti napr. vyplýva povinnosť registrácie na daňovom úrade ....
ezimova
19.02.07,20:01
tiež som riešila trainee zmluvu a podľa môjho názoru to nemá byť §8, pretože príležitostný príjem je na základe občianskeho zákonníka, táro trainee zmluva je uzatvorená na základe obchodného zákonníka a mala by byť príjmom podľa §6 ods.2 písm.d/-sprostredkovanie poistenia, volala som, tiež do agentúry, ktorá tieto zmluvy uzatvárala a tiež je to podľa nich príjem podľa §6
teraz ma napadá, že v neprospech príležitostného príjmu svedčí aj to, že oni mali vyplácané príjmy na viac krát
Pepa
19.02.07,20:13
tiež som riešila trainee zmluvu a podľa môjho názoru to nemá byť §8, pretože príležitostný príjem je na základe občianskeho zákonníka, táro trainee zmluva je uzatvorená na základe obchodného zákonníka a mala by byť príjmom podľa §6 ods.2 písm.d/-sprostredkovanie poistenia, volala som, tiež do agentúry, ktorá tieto zmluvy uzatvárala a tiež je to podľa nich príjem podľa §6
teraz ma napadá, že v neprospech príležitostného príjmu svedčí aj to, že oni mali vyplácané príjmy na viac krát
No a je to tu. Presne toto tvrdím aj ja. Čo z toho vypllýva - pokuta 2000 za neregistrovanie sa na DU a príjem 8 tisíc:eek: . Čo k tomu dodať?
Monika Kováčová
19.02.07,20:15
Je to Trainee - zmluva podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka s MBI s.r.o.. Predmetom zmluvy je zaškolenie k výkonu. Za každú prihlášku dostal určité body a podľa toho bola vyplácaná provízia. Pomôž, prosím ťa. Ďakujem

nemôže ísť o sprostredkovanie poistenia, sprostredkovatelia poistenia sú vedený v registri NBS . Predmetom zmluvy je zaškolenie k výkonu. Som presvedčená, že ide o príjem podľa par. 8 odst. 1
ezimova
19.02.07,20:16
to ma nenapadlo, že by sa mali registrovať na DU. Poradte prečo?
Jozef Mihál
19.02.07,20:16
K tomu dodávam, aby sa nezabúdalo na zdr. poistenie.
Johanka
19.02.07,20:17
... a to je to nerozvážne podpisovanie zmlúv :rolleyes: bez záujmu o dôsledky.
Pepa
19.02.07,20:21
nemôže ísť o sprostredkovanie poistenia, sprostredkovatelia poistenia sú vedený v registri NBS . Predmetom zmluvy je zaškolenie k výkonu. Som presvedčená, že ide o príjem podľa par. 8 odst. 1
Nie nie sú. Sprostredkovanie poistenia sa robí AJ na základe zmlúv o obchoDnom zastúpení - napríklad - neviem presne paragraf myslím 752 a nasl. Obch. zákonníka - a títo sú dokonca pri prekročení stanovenej hranice príjmu "povinný" platiť odvody do SP.
A k tomuto si môžete napísať čo chcete - je to jednoducho tak.
Bavi
19.02.07,20:22
V prílohe pripájam ten hybrid zmluvy. Pozrel by sa na to niekto fundovaný. Toto celé mi už pripadá ako Kocúrkovo. Všetkým ďakujem!!!!!
Pepa
19.02.07,20:22
to ma nenapadlo, že by sa mali registrovať na DU. Poradte prečo?
Pretože má podpísanú zmluvu, na základe ktorej bude dosahovať príjmy - paragraf zo zákona o správe daní a poplatkov ti teraz nepoviem .........
ezimova
19.02.07,20:23
hoci chodím na poradu už dlho, dnes sa prvýkrát zapájam do diskusie a už som dostala 2 súhlasy. To si musím ísť otvoriť šampus. papa
Bavi
19.02.07,20:24
... a to je to nerozvážne podpisovanie zmlúv :rolleyes: bez záujmu o dôsledky.
Už som písala, že ide o seriózneho človeka. Informoval sa o všetkých povinnostiach. NIE je to náhodou o tom, že na Slovensku je to tak...???????????????????????????????????????????? ???????????
vikinka
19.02.07,20:25
Podľa zák.č.534/2005 Z.z.sa zaraďujú medzi príjmy z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov,ktoré nie sú živnosťou, a to do ods-2 písm.d.).Toto doplnenie si vyžiadala prax,pretože sa v mnohých prípadoch zaraďovali príjmy zle,aj do §8 ods.1písm.c.)napr.príjem z činností sprostredk.v oblasti poisťovníctva ,čo nie je (ani nebola)živnosť.Platnosť § 6 ods.2 písm.d.) od 15.12.2005.Toto je výcuc z komentára!?:confused:
Pepa
19.02.07,20:26
V prílohe pripájam ten hybrid zmluvy. Pozrel by sa na to niekto fundovaný. Toto celé mi už pripadá ako Kocúrkovo. Všetkým ďakujem!!!!!
Paragraf 6 jak vyšitý.
Pepa
19.02.07,20:27
hoci chodím na poradu už dlho, dnes sa prvýkrát zapájam do diskusie a už som dostala 2 súhlasy. To si musím ísť otvoriť šampus. papa
A môžeš uliať :)
ezimova
19.02.07,20:29
dones velký pohár
Monika Kováčová
19.02.07,20:31
Je to Trainee - zmluva podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka s MBI s.r.o.. Predmetom zmluvy je zaškolenie k výkonu. Za každú prihlášku dostal určité body a podľa toho bola vyplácaná provízia. Pomôž, prosím ťa. Ďakujem

Prečo si písala, že predmetom zmluvy je zaškolenie k výkonu, keď predmetom zmluvy je sprostredkovanie poistenia. To je veľký rozdiel!
Pepa
19.02.07,20:33
Ale ono to je v podstate jedno - je podpísaná zmluva na základe ktorej bude dosahovať nejaké príjmy - ako môže ísť o príležitostný príjem?
Jozef Mihál
19.02.07,20:35
Žiadne kocúrkovo. Je to Samostatná Zárobková Činnosť.
Monika Kováčová
19.02.07,20:36
Ale ono to je v podstate jedno - je podpísaná zmluva na základe ktorej bude dosahovať nejaké príjmy - ako môže ísť o príležitostný príjem?

To nie je jedno. Zmluva neznamená, že budeš mať pravidelný príjem. A paragraf 8 tiež nehovorí, že kto má zmluva nemá príležitostný príjem. V § 8 sa uvádza: (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností...

Nie príjem jednorazový ale príjmy, ktoré nie sú príjmy podľa 5 až 7.
Samozrejme však, že sprostredkovanie poistenia je § 6
LIZINKA
19.02.07,20:36
Videla som podobnú zmluvu. MBI je klasický multilevel. Nováčik vrámci zaškolenia spraví niekoľko zmlúv a väčšiu časť provízie zhrabne jeho získavateľ." On predsa nemôže oficialne uzatvoriť poistné zmluvy lebo sa len zaškoluje".:D
Pepa
19.02.07,20:39
To nie je jedno. Zmluva neznamená, že budeš mať pravidelný príjem.
Ani ŽL neznamená pravidelný príjem.
ezimova
19.02.07,20:41
ale zmluva nie je uzavretá na jednorazovu činnosť,ale na pravidelnú, z ktorej im pravidelne plynuli príjmy
Monika Kováčová
19.02.07,20:44
To nie je jedno. Zmluva neznamená, že budeš mať pravidelný príjem. A paragraf 8 tiež nehovorí, že kto má zmluva nemá príležitostný príjem. V § 8 sa uvádza: (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností...

Nie príjem jednorazový ale príjmy, ktoré nie sú príjmy podľa 5 až 7.
Samozrejme však, že sprostredkovanie poistenia je § 6

Môžeš mať príjmy z nejakej zmluvy, ktorá nie je podnikaním ani závislou činnosťou ani príjmom z kapitálového majetku a sú to ostatné príjmy...

V tejto téme bol iný problém: Zadávateľka klasifikovala zle predmet zmluvy. Až po priložení zmluvy k nahliadnutiu, je zrejmé aj pre mňa že ide o sprostredkovanie poistenia.
Jozef Mihál
19.02.07,20:44
Dôležitý je obsah zmluvy - či ide o pravidelnú a hlavne opakovanú činnosť. Mimochodom, nejde o závislú činnosť tak náhodou?
Monika Kováčová
19.02.07,20:47
Dôležitý je obsah zmluvy - či ide o pravidelnú a hlavne opakovanú činnosť.

To som chcela presne povedať, tak ma neukameňujte... Každá zmluva je špecifická a podľa toho sa postupuje, nie podľa toho, či je príjem jeden alebo viac opakovane.

P.S.: závislá činnosť už bude asi všetko..., že?
ajobs
19.02.07,20:49
Vidím, že k uvedenej problematike prebehla živá diskusia.
Keďže viem, čo obnášajú z právneho pohľadu Trainee zmluvy MBI, dovoľte mi niekoľko poznámok:
z pohľadu právneho aj z pohľadu zdaňovania a odvodov ide o klasické innominátne zmluvy podľa Obchodného zákonníka, ktoré reprezentujú iba iným názvom zmluvy o obchodnom zastúpení, čiže príjmy podľa § 6 ZDP.
Z pohľadu zdaňovaného subjektu, najmä ak nezarobil pri tejto činnosti veľmi veľa je snaha zaradiť tieto príjmy do § 8 - ako príležitostný príjem.

Spoločnosti, ktoré tieto zmluvy zostavujú a ponúkajú najmä menej zarábajúcim spolupracovníkom sú v istej medzipolohe, pretože nechávajú na nich ako tieto príjmy priznajú a zdania. Z ich pohľadu je povinnosť splnená a zdanenie a odvody sú v plnej kompetencii subjektu zdanenia.
Monika Kováčová
19.02.07,20:49
všeobecne aj hocijaká iná zmluva o sprostredkovaní.
Monika Kováčová
19.02.07,20:51
Vidím, že k uvedenej problematike prebehla živá diskusia.
Keďže viem, čo obnášajú z právneho pohľadu Trainee zmluvy MBI, dovoľte mi niekoľko poznámok:
z pohľadu právneho aj z pohľadu zdaňovania a odvodov ide o klasické innominátne zmluvy podľa Obchodného zákonníka, ktoré reprezentujú iba iným názvom zmluvy o obchodnom zastúpení, čiže príjmy podľa § 6 ZDP.
Z pohľadu zdaňovaného subjektu, najmä ak nezarobil pri tejto činnosti veľmi veľa je snaha zaradiť tieto príjmy do § 8 - ako príležitostný príjem.

Spoločnosti, ktoré tieto zmluvy zostavujú a ponúkajú najmä menej zarábajúcim spolupracovníkom sú v istej medzipolohe, pretože nechávajú na nich ako tieto príjmy priznajú a zdania. Z ich pohľadu je povinnosť splnená a zdanenie a odvody sú v plnej kompetencii subjektu zdanenia.

áno ajobs, to je jasné už po prvom prečítaní. Problém vznikol omylom v zadaní pôvodnej otázky.
Johanka
19.02.07,21:03
Už som písala, že ide o seriózneho človeka. Informoval sa o všetkých povinnostiach. NIE je to náhodou o tom, že na Slovensku je to tak...???????????????????????????????????????????? ???????????Nuž, asi sa slabo informoval ...;)
Bavi
19.02.07,21:08
Vidím, že k uvedenej problematike prebehla živá diskusia.
Keďže viem, čo obnášajú z právneho pohľadu Trainee zmluvy MBI, dovoľte mi niekoľko poznámok:
z pohľadu právneho aj z pohľadu zdaňovania a odvodov ide o klasické innominátne zmluvy podľa Obchodného zákonníka, ktoré reprezentujú iba iným názvom zmluvy o obchodnom zastúpení, čiže príjmy podľa § 6 ZDP.
Z pohľadu zdaňovaného subjektu, najmä ak nezarobil pri tejto činnosti veľmi veľa je snaha zaradiť tieto príjmy do § 8 - ako príležitostný príjem.

Spoločnosti, ktoré tieto zmluvy zostavujú a ponúkajú najmä menej zarábajúcim spolupracovníkom sú v istej medzipolohe, pretože nechávajú na nich ako tieto príjmy priznajú a zdania. Z ich pohľadu je povinnosť splnená a zdanenie a odvody sú v plnej kompetencii subjektu zdanenia.
Čo znamená, prosím, innominátna zmluva?
Bavi
19.02.07,21:11
Dôležitý je obsah zmluvy - či ide o pravidelnú a hlavne opakovanú činnosť. Mimochodom, nejde o závislú činnosť tak náhodou?
Firma MBI im povedala, že ide len o jednorázovú činnosť v rámci zdravotnej reformy a v skutočnosti robili len prihlášky pre Union, nie poisťovanie.
Jozef Mihál
19.02.07,21:17
Je to § 5.5 (päťapol).
Johanka
19.02.07,21:20
Čo znamená, prosím, innominátna zmluva?
Zmluva nepomenovaná.
DIEL III
Niektoré ustanovenia o uzavieraní zmluvy


Oddiel 1
Rokovanie o uzavretí zmluvy


§ 269
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

(1) Ustanovenia upravujúce v II hlave tejto časti zákona jednotlivé typy zmlúv sa použijú len na zmluvy, ktorých obsah dohodnutý stranami zahŕňa podstatné časti zmluvy ustanovené v základnom ustanovení pre každú z týchto zmlúv.

(2) Účastníci môžu uzavrieť aj takú zmluvu, ktorá nie je upravená ako typ zmluvy. Ak však účastníci dostatočne neurčia predmet svojich záväzkov, zmluva nie je uzavretá.

(3) Dohoda o určitej časti zmluvy sa môže nahradiť dohodou strán o spôsobe umožňujúcom dodatočné určenie obsahu záväzku, ak tento spôsob nezávisí len od vôle jednej strany. Ak má chýbajúcu časť zmluvy určiť súd alebo určitá osoba, vyžaduje sa, aby dohoda mala písomnú formu, a platí obdobne § 291.
Bavi
19.02.07,21:24
Je to § 5.5 (päťapol).
Nerozumiem. Je to akože humor?
Johanka
19.02.07,21:36
Áno, lebo je to príjem niekde medzi § 5( príjem zo závislej činnosti) a § 6 (príjem zo sprostredkovania).
Bavi
19.02.07,21:40
Áno, lebo je to príjem niekde medzi § 5( príjem zo závislej činnosti) a § 6 (príjem zo sprostredkovania).
Ďakujem. Už som príležitostne unavená zo skúmania tejto činnosti.
Jozef Mihál
19.02.07,21:43
Z mobilu sa mi nedarí pridávať smajly. Takže pre :-( ...áno je to )))
Riky
20.02.07,07:13
Nechcem zakladať novú tému, tak svoju zvedavú otázku položím tu.
Včera som pozeral tv JOJ a hovorili o jednom pánovi, ktorý si dáva vyoperovať svoje vnútornosti a aj si ich sám predáva. A len tak ma napadlo, či sa takýto príjem z predaja vlastných vnútornosti považuje za príležitostný:D . Ja viem je to uletená a morbidná otázka, ale čo myslíte?:rolleyes: :confused:
Monika Kováčová
20.02.07,08:04
mimotemy Zaradila by som to pod § 9 oslobodené príjmy §1 písm. d)
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
fipina
20.02.07,13:07
Mám zamestnanca, ktorý má popri zamestnaní uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní (nie živnosť). Budem mu robiť DP "B". Chcela by som sa opýtať, ktoré príjmu mu mám započítať - skutočne vyplatené v roku 2006 (čiže došlé na účet do 31.12.) alebo tam môžem pripočítať aj príjem za december, zúčtovaný v 01/06?
katkaj
20.02.07,13:09
Mám zamestnanca, ktorý má popri zamestnaní uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní (nie živnosť). Budem mu robiť DP "B". Chcela by som sa opýtať, ktoré príjmu mu mám započítať - skutočne vyplatené v roku 2006 (čiže došlé na účet do 31.12.) alebo tam môžem pripočítať aj príjem za december, zúčtovaný v 01/06?

Treba tam započítať všetky príjmy ktoré mu boli vyplatené v období od 1.1.-31.12.2006.
fipina
20.02.07,13:16
Treba tam započítať všetky príjmy ktoré mu boli vyplatené v období od 1.1.-31.12.2006.

Na zúčtovacom liste má : za obdobie 12/06 zúčtovaný 14.01.07

Započítať alebo nie?
katkaj
20.02.07,13:19
Na zúčtovacom liste má : za obdobie 12/06 zúčtovaný 14.01.07

Započítať alebo nie?

pokiaľ bol vyplatený na účet do 31.12.2006 tak áno. Ale predpokladám že za 12/06 to platili až v 1/07 čiže je to príjem roku 2007. Treba pozrieť na výpis z účtu ;)
fipina
20.02.07,13:23
áno, tento príjem prišiel na účet v 1/07. Takže ho budem brať do úvahy až v DP za 2007. Ďakujem veľmi pekne.
ajobs
20.02.07,18:48
Čo znamená, prosím, innominátna zmluva?

V príspevku č.44 to Johanka napísala úplne presne, iba doplním, že innominátna zmluva sa používa v obchodných záväzkových vzťahoch veľmi často.
alex1
28.02.07,13:37
Chcem sa spýtať, kam mam zaradiť príjem z konzultačnej činnosti poskytnutej UDZS za rok 2006. Pod ktorý §?
Ďakujem
alex1
01.03.07,13:22
Chcem sa spýtať, kam mam zaradiť príjem z konzultačnej činnosti poskytnutej UDZS za rok 2006. Pod ktorý §?
Ďakujem


prosím nikto neporadí? :o
vikinka
01.03.07,13:34
alex1, záleží aká zmluva je podpísaná,podľa toho sa posúdi na zákl.akého § sa bude zdaňovať.
majamka
05.03.07,13:52
Chcela by som sa opytať aka je maximalna výška prijmu z príležitostných činnosti, ktora je dovolena podľa zákona ? A ešte Váš názor, pracujem v trvalom pracovnom pomere a popri tejto činnosti robim učtovnictvo svojim rodičom. Chcela by som im dať do nakladom spracovanie učtovnictva. Je to jednorázový príjem? Musím podať daňové priznanie? ďakujem.
majamka
06.03.07,07:57
Chcela by som sa opytať aka je maximalna výška prijmu z príležitostných činnosti, ktora je dovolena podľa zákona ? A ešte Váš názor, pracujem v trvalom pracovnom pomere a popri tejto činnosti robim učtovnictvo svojim rodičom. Chcela by som im dať do nakladom spracovanie učtovnictva. Je to jednorázový príjem? Musím podať daňové priznanie? ďakujem.

Prosím pomôžte? Ďakujem
alex1
13.03.07,10:39
alex1, záleží aká zmluva je podpísaná,podľa toho sa posúdi na zákl.akého § sa bude zdaňovať.

Takže, zistila som, že ide o zmluvu o vykonávaní odbornej činnosti §51 40/1964 Občianskeho zákonníka. Môžete mi teraz poradiť podľa akého § zdaniť tento príjem?
ďakujem
Petronella
13.03.07,11:11
:confused: Ahojte poradaci...poradite mi prosim Vas ako zdanit prijem z prilezitostnych cinnosti (Zmluva o dielo - umelecka cinnost) a minuly rok mi vyplatili 49.000 za autorske prava. Mozem si uplatnit nejake pausalne vydavky? Mam narok na odpocitatelnu polozku. Prijmy so zavislej cinnosti zdanujem v zahranici kde mam prechodny pobyt. Dakujem!!!
alex1
16.03.07,15:09
Takže, zistila som, že ide o zmluvu o vykonávaní odbornej činnosti §51 40/1964 Občianskeho zákonníka. Môžete mi teraz poradiť podľa akého § zdaniť tento príjem?
ďakujem


Skúste niekto reagovať, prosím.
Monika Kováčová
16.03.07,16:17
Hľadám...
Dala by som sem:
§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
Petronella
19.03.07,09:42
Dakujem a mozem si teda uplatnit nejake pausalne vydavky? 40%? Mam narok na odpocitatelnu polozku (asi nie).
betka
19.03.07,09:49
Paušálne výdavky si nemôžete uplatniť, ide o príjem podľa par.8 odsek 1. V par. 8 sa píše aké výdavky si môžete uplatniť.
Petronella
19.03.07,13:51
Betka, dakujem. A myslite, ze by som si nemohla uplatnit ani 25%ne pausalne vydavky na zaklade par.8 odsek 8. Je v zakone trochu nezrozumitelne uvedene ake vydavky si mozem uplatnit ked zdanujem podla
§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí
betka
19.03.07,14:10
Betka, dakujem. A myslite, ze by som si nemohla uplatnit ani 25%ne pausalne vydavky na zaklade par.8 odsek 8. Je v zakone trochu nezrozumitelne uvedene ake vydavky si mozem uplatnit ked zdanujem podla
§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí

Výdavky vo výke 25% si môže uplatniť len daňovník, kt. má príjmy len z príležitostnej polnoh. výroby, lesného a vodného hospodárstva a neuplatnuje si výdavky preukázateľne vynaložené.

podľa par. 8-Ostatné príjmy si nemôžeme uplatňovať paušálne výdavky vo výške 40,60%.
Podľa par. 8 odsek 1, ak nejde o príjmy, kt sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v ZO 5.nas. ŽM sa považuje za príjem oslobodený od dane. Ak tento príjem presiahne 23650, Sk (5.nasŽM) do ZD sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu, pričom j potrebné rovnakým pomerom upraviť aj výdavky.
Petronella
20.03.07,08:45
OK, cize zaplatim 19% z 49,000Sk a hotovo.
Dakujem za trpezlivost!
Pekny den.
renča1
20.03.07,18:03
:confused: Ahojte poradaci...poradite mi prosim Vas ako zdanit prijem z prilezitostnych cinnosti (Zmluva o dielo - umelecka cinnost) a minuly rok mi vyplatili 49.000 za autorske prava. Mozem si uplatnit nejake pausalne vydavky? Mam narok na odpocitatelnu polozku. Prijmy so zavislej cinnosti zdanujem v zahranici kde mam prechodny pobyt. Dakujem!!!

Podľa môjho názoru nepôjde o príjem podľa § 8 ale podľa § 6 ods.2 písm.a). Bolo by dobre upresniť o aký presne príjem išlo.
Petronella
21.03.07,08:28
Podľa môjho názoru nepôjde o príjem podľa § 8 ale podľa § 6 ods.2 písm.a). Bolo by dobre upresniť o aký presne príjem išlo.
V roku 2004 som ucinkovala v reklame prostrednictvom Castingovej agentury, na Zmluvu o vytvoreni, pouziti a sireni umeleckeho vykonu.
V roku 2005 (november) prostrednictvom Dodatku odkupili prava na dalsi rok a mne bola vyplatena odmena 50,000 Sk az v januari 2006. Do literarneho fondu bolo zaplatene 2% uz agenturou. Cize ja teraz musim zdanovat 49,000 Sk a neviem ako. A co par. 8, ods.12 ako "Ine"?
renča1
21.03.07,09:15
V roku 2004 som ucinkovala v reklame prostrednictvom Castingovej agentury, na Zmluvu o vytvoreni, pouziti a sireni umeleckeho vykonu.
V roku 2005 (november) prostrednictvom Dodatku odkupili prava na dalsi rok a mne bola vyplatena odmena 50,000 Sk az v januari 2006. Do literarneho fondu bolo zaplatene 2% uz agenturou. Cize ja teraz musim zdanovat 49,000 Sk a neviem ako. A co par. 8, ods.12 ako "Ine"?

Tento príjem bude spadať do § 6 ods.2 písm.a).
Mala si okrem týchto príjmov aj iné? Bola ti zrazená aj zrážková daň podľa § 43? alebo ti bolo zrazných len 2%..?

Podľa toho čo si uviedla, tak zdaňovať budeš nasledovne:

50 000 x 40% (paušál.výdavky) = 20 000.-
K paušál.výdavkom si môžeš pripočítať aj zaplatené odvody do SP, ZP.
Pokiaľ nemáš zaplatené odvody, tak budem pokračovať vo výpočte nasledovne:
Základ dane bude: 50 000 - 20 000 = 30 000.-
Nezd.čiastka na tebe 90 816,-
Daň na úhradu 0.-
Petronella
21.03.07,13:15
Ako som uviedla v prvom prispevku, mam prijem zo zavislej cinnosti zo zahranicia, ktory je tam aj zdanovany, cize toto je prilezitostny prijem. Medzicasom som zistila, ze ked to zdanim podla § 6 ods.2 písm.a) ako SZCO, tak by som mala byt zaregistrovana do 30 dni od podpisu zmluvy na DU a to nie som. Cize by mi hrozila pokuta. Takze asi mi nezostava mic ine len zdanit podla § 8 ods.1 ako "Ine" a zaplatit 19%. A kedze som si neodkladala ziadne faktury a bloky, asi nemam narok na ziadne "Vydavky" :-((( No nevadi, ved to nie je taka katastrofa..... Dakujem za rady a pomoc!!! Pekny den.
anka p.
28.03.07,09:41
Mám zamestnanca, ktorý má popri zamestnaní uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní (nie živnosť). Budem mu robiť DP "B". Chcela by som sa opýtať, ktoré príjmu mu mám započítať - skutočne vyplatené v roku 2006 (čiže došlé na účet do 31.12.) alebo tam môžem pripočítať aj príjem za december, zúčtovaný v 01/06?

Mám podobný prípad. Zaujíma ma, do ktorého § si tieto príjmy zaradila a či je možné uplatniť paušálne výdavky?
Petronella
28.03.07,10:26
Pre fipinu: Iba prijmy z Dec 2006. Ak je zmluva podpisana v 2006 a prijmy nabehnu na ucet v 2007, tak zdanujes az za 2007.
Pre Anka p.; Zalezi ci je zivnostnik. Ak ano tak par. 6 a ano pausalne vydavky. Ak nie je zivnstnik a ma okrem toho aj zavislu cinnost, tak par. 8.
anka p.
28.03.07,11:07
Pre Anka p.; Zalezi ci je zivnostnik. Ak ano tak par. 6 a ano pausalne vydavky. Ak nie je zivnstnik a ma okrem toho aj zavislu cinnost, tak par. 8.[/quote]

nie je živnostník, a robí pre komerčnú poisťovňu. Práve som dostala info z DÚ, vraj to zarátať k príjmom z §5, mne sa to ale nezdá. A provízie dostával pravidelne každý mesiac. Čo s tým?
renča1
28.03.07,11:12
Pre Anka p.; Zalezi ci je zivnostnik. Ak ano tak par. 6 a ano pausalne vydavky. Ak nie je zivnstnik a ma okrem toho aj zavislu cinnost, tak par. 8.

nie je živnostník, a robí pre komerčnú poisťovňu. Práve som dostala info z DÚ, vraj to zarátať k príjmom z §5, mne sa to ale nezdá. A provízie dostával pravidelne každý mesiac. Čo s tým?[/quote]

Keď nie je živnostník, tak na základe čoho podniká? vykonáva na základe dohody o vyk.práce,? alebo je hlásený na DÚ len na DIČ??
anka p.
28.03.07,11:19
nie je živnostník, a robí pre komerčnú poisťovňu. Práve som dostala info z DÚ, vraj to zarátať k príjmom z §5, mne sa to ale nezdá. A provízie dostával pravidelne každý mesiac. Čo s tým?

Keď nie je živnostník, tak na základe čoho podniká? vykonáva na základe dohody o vyk.práce,? alebo je hlásený na DÚ len na DIČ??[/quote]

má zmluvu o sprostredkovaní poistenia
renča1
28.03.07,11:24
a akú presnú zmluvu o sprostredkovaní má, podľa ktorého §? Nie je hlasený ani na DÚ?
anka p.
28.03.07,11:30
má zmluvu podľa zákona 340/2005 s sprostredkovaní poistenia a podľa §566 obchodného zákonníka. tak sa uvádza v hlavičke
renča1
28.03.07,11:59
má zmluvu podľa zákona 340/2005 s sprostredkovaní poistenia a podľa §566 obchodného zákonníka. tak sa uvádza v hlavičke

§ 566 Obchod.zákonníka uzatvorená mandátna zmluva. Záleží ako a čo je v zmluve uvedené. Pokiaľ sa podľa zmluvy vychádza a sú stanovené podmienky a to také ako pri zamestnancovi, tak príjem sa bude posudzovať podľa § 5. Ak sú tieto podmienky neni stanovené , tak príjem bude spadať do § 6 ods.2 písm.d). Ak to bude podľa § 6 ods.2 písm.d), tak sa podľa môjho názoru mal ísť zaregistrovať na DÚ.

Prikladám stanovisko z drsr:

V pripnutom linku sú vymenované podmienky, treba si ich pozrieť a na základe toho sa rozhodnúť.
http://www.porada.sk/t30765-ohrozenie-prikaznych-mandatnych-a-podobnych-zmluv.html
anka p.
28.03.07,12:35
myslím, že to bude ten §5, nakoľko je výlučný sprostredkovateľ len pre jednu poisťovňu a ona mu hradí školenia, dáva materiály, tlačivá. Určitá závislosť tam je.veľmi pekne ďakujem za pomoc,