Biba1980
21.02.07,15:25
Potrebovala by som poradiť!
Zamestnanec nášho klienta je prijatý na minimálnu mzdu, t.j.7600,- Sk a je vyslaný do zahraničia na tri mesiace. Podľa zákona o dani z príjmu som mu prepočítala diéty na celý mesiac, čo činí pri 31 dní a sadzby 35 EUR (stravné) 1085 EUR na mesiac, keďže nemá zabezpečenú stravu.
Je to tak správne? :confused:
Chobot
21.02.07,14:27
Potrebovala by som poradiť!
Zamestnanec nášho klienta je prijatý na minimálnu mzdu, t.j.7600,- Sk a je vyslaný do zahraničia na tri mesiace. Podľa zákona o dani z príjmu som mu prepočítala diéty na celý mesiac, čo činí pri 31 dní a sadzby 35 EUR (stravné) 1085 EUR na mesiac, keďže nemá zabezpečenú stravu.
Je to tak správne? :confused:

Neviem do akej krajiny ste ho vyslali, ale dúfam, že tých 35,- EUR máš správne. Stravné si vypočítala správne, ale zabudla si mu priznať ešte nárok na vreckové. Vreckové musí byť vo výške minimálne 5% zo stravného a maximálne môže byť 40% zo stravného.
Biba1980
21.02.07,14:55
Veľmi pekne ďakujem Chobot, to vreckové som pripočítala (5%) len som zabudla v mojom príspevku uviesť. Zamestnanec je vyslaný do Slovinska a v tabuľke som našla výšku stravného pre túto krajinu 35 EUR.
sandra33
05.03.07,16:34
Dobrý den, chcem sa opýtať, zamestnanes má naárok pri zahr. služ. ceste na diéty(CR 600Czk) a vreckové 5-40%.Nárok na stravný lístok(SR) tým zaniká? Akým spôsom sa vyplácajú tieto náhrady spatne? VPD na základe cest. príkazu alebo vo výplate? Dakujem za skorú odpoved.
Chobot
06.03.07,08:51
Dobrý den, chcem sa opýtať, zamestnanes má naárok pri zahr. služ. ceste na diéty(CR 600Czk) a vreckové 5-40%.Nárok na stravný lístok(SR) tým zaniká? Akým spôsom sa vyplácajú tieto náhrady spatne? VPD na základe cest. príkazu alebo vo výplate? Dakujem za skorú odpoved.

Ak bol na SC, nemá nárok na stravný lístok (sú vynímky, ale toto asi nebude en prípad).

Náhrady na SC sa vyplácajú na základe vyplneného a podpísaného vyúčtovania služ. cesty. Kľudne to môže byť aj spätne. nikde nie je napísané, že by nárok na náhrady zanikol (jedine podľa všeobecných ustanovení Obč. zákonníka tuším po 3 rokoch).

Náhrady nedávaj spolu so mzdou (teda nie do výplatnej pásky). Môžeš ich vyplatiť v hotovosti alebo na účet.
Ewa K.
13.03.07,08:22
chcela by som sa opýtať.pri vycestovaní do ruska má zamestnanec právo na diety v akej výške???
Chobot
13.03.07,10:39
chcela by som sa opýtať.pri vycestovaní do ruska má zamestnanec právo na diety v akej výške???

Základná denná náhrada stravného je 48,- USD, od toho sa všetko ostatné odvíja.
AIMA
13.03.07,13:36
Keď idem so zamestanacom na pracovnú cestu dnes večer, ale prácu bude vykonávať zajtra od 7,00-15,-00, jeho pracovný čas je 8 hodín, alebo sa počíta od odchodu na služobku?
Chobot
14.03.07,06:00
Keď idem so zamestanacom na pracovnú cestu dnes večer, ale prácu bude vykonávať zajtra od 7,00-15,-00, jeho pracovný čas je 8 hodín, alebo sa počíta od odchodu na služobku?


Jeho pracovný čas bude zajtra 8 hodín. Bližšie je to rozobraté tu:


http://www.porada.sk/t35452-pracovny...nej-cesty.html (http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html)

http://www.porada.sk/t19788-pracovny...nej-ceste.html (http://www.porada.sk/t19788-pracovny-cas-na-pracovnej-ceste.html)
7viera
26.06.07,08:55
aky narok ma zivnostnik na diety v rusku?
Chobot
26.06.07,09:09
aky narok ma zivnostnik na diety v rusku?

Základná náhrada stravného v Rusku je pre rok 2007 48,- USD.
toronto
11.09.08,06:42
Chcel by sa spýtať, či zamestnanec má nárok na diétu, keď bol v zahraničí 2 dni a firma mu vyplatil aj ubytovanie aj stravovanie z firemného účtu, aj stravný lístok na tie 2 dni? Vďaka.
Chobot
11.09.08,07:12
Chcel by sa spýtať, či zamestnanec má nárok na diétu, keď bol v zahraničí 2 dni a firma mu vyplatil aj ubytovanie aj stravovanie z firemného účtu, aj stravný lístok na tie 2 dni? Vďaka.

Vidím, že firma asi nemá skúsenosti s vysielaním zamestnancov na pracovné cesty. Doporučujem absolvovanie školenia o pracovných cestách príslušnému zamestnanecovi. Čo teda firma urobila zle?

AK už bol zamestnanec na pracovnej ceste, tak nemá nárok na stravný lístok.

Čo to znamená, že firma vyplatila stravovanie? Že tá strava bola súčasťou nejakého školenia? Že to bolo v cene školenia alebo pobytu? Alebo že mu len z firemného účtu zaplatili jeho útratu v reštaurácii?

Ak to posledné, tak to nemala platiť firma, ale mal si to zaplatiť zamestnanec z cestovnej náhrady. Pokiaľ mal zabezpečené stravovanie, tak nemá nárok na stravné. Vreckové ale musí dostať. Uhradené ubytovanie je v poriadku.

Takže pre presnú odpoveď je treba vedieť - prečo bola strava zaplatená firmou z firemného účtu?
Alena 18
17.09.08,10:15
Akým kurzom prepočítam zahraničné cestovné náhrady (diety) , poskytnuté EUR a CZK, kurzom NBS, al. konverzným?
Chobot
17.09.08,13:27
Akým kurzom prepočítam zahraničné cestovné náhrady (diety) , poskytnuté EUR a CZK, kurzom NBS, al. konverzným?

Kurzom NBS.
Eugenbi
14.01.09,14:09
Prechodom na novú menu(7,635€) je v porovnaní so zahraničnými služobnými, tuzemská v nerovnováhe(napr. Slovinsko 37€, Bulharsko 35€). Je perspektíva vyrovnania, alebo priblíženia sa?
ivka70
14.01.09,14:33
Prechodom na novú menu(7,635€) je v porovnaní so zahraničnými služobnými, tuzemská v nerovnováhe(napr. Slovinsko 37€, Bulharsko 35€). Je perspektíva vyrovnania, alebo priblíženia sa?
Ani nejako nema dovod sa vyrovnavat, ci priblizovat.
Vyska cestovnych nahrad sa odvija od cien v danej krajine ....
Dadajka
16.03.09,10:32
Dobry den, mam problem- nakolko uz môzeme kratit diety aj na zaklade prehlasenia dotknutej osoby(§5 ods.9 alebo §13 ods.10) o poskytnuti stravy (bez dokladu) mnozia sa mi poziadavky z vedenia spolocnosti, ze mam diety kratit aj ked bola osoba vyslana na sluz. cestu pozvana inou stranou na ranajky, obed popr. veceru. Mne sa to zda nelogicke, pretoze to nepovazujem za zabezpecene stravovanie a vôbec si neviem predstavit ako by som to dokazovala v pripade kontroly. .... asi by som musela mat nejake podrobnejsie udaje o osobe, ktora pozvanie realizovala a ci to ma v uctovnictve, alebo to bola len jeho sukr. aktivita, alebo ..... . Co robit?
Dakujem. DanaH
Chobot
16.03.09,11:19
Dobry den, mam problem- nakolko uz môzeme kratit diety aj na zaklade prehlasenia dotknutej osoby(§5 ods.9 alebo §13 ods.10) o poskytnuti stravy (bez dokladu) mnozia sa mi poziadavky z vedenia spolocnosti, ze mam diety kratit aj ked bola osoba vyslana na sluz. cestu pozvana inou stranou na ranajky, obed popr. veceru. Mne sa to zda nelogicke, pretoze to nepovazujem za zabezpecene stravovanie a vôbec si neviem predstavit ako by som to dokazovala v pripade kontroly. .... asi by som musela mat nejake podrobnejsie udaje o osobe, ktora pozvanie realizovala a ci to ma v uctovnictve, alebo to bola len jeho sukr. aktivita, alebo ..... . Co robit?
Dakujem. DanaH

Pokiaľ ten, kto vyúčtováva pracovnú cestu (cestovateľ) neuvedie vo vyúčtovaní dobrovoľne, že mal zabezpečené stravovanie a firma nemá doklad o tom, že zabezpečila stravovanie, tak firma nemôže krátiť.

Inak k tým pozvaniam na obed som písal tu:

http://www.porada.sk/t68774-stravne-a-prac-obed.html
Dadajka
16.03.09,11:38
Takze som si myslela spravne, uz len o tom presvedcit vedenie.
Dakujem.
majernikova
21.03.09,16:25
Ahojte, nie som si istá v prípade SZČO a práca v zahraničí.Kamarát pracuje v Holandsku mesačne je tam cca 20 dni, spravím dobre ak mu zarátam 20x 45eur strava a 40%m vreckove ?
Ďakujem za odpoveď
zuwo111
18.04.09,02:05
Podľa mojich info. SZČO (nie zamestnanec v prac.pomere) nemá nárok na vreckové. Ak mu stravné vychádza každý deň 100%, tzn. je aj prvý aj posledný deň v zahraničí nad 12 hodín, tak je to ok.
Ak sa mýlim tak ma prosím opravte ;)
zuwo111
18.04.09,02:12
Mám tiež otázku k tejto téme.
Firma si určila, že bude dávať zamestnancom každý mesiac 20 ks stravných lístkov bez ohľadu na prac. dni, choroby a podobne. To teraz neriešim.
Pri zahraničných pracovných cestách však už nechcú dávať aj lístok aj stravné v zahraničí. Viem, že je to "neštandardné" riešenie, ale nemôžu poskytnúť stravné v zahraničí skrátené o hodnotu stravného lístka? Myslím, že tu niekto písal, že nie, ale rada by som počula viaceré názory. V podstate by firma mala rovnaký náklad aj zamestnanec by spolu dostal stravné v sume, ktorá mu patrí.
Ďalší problém, ktorý s toho vyplýva je vreckové. Ak neposkytnem stravné (z vyššie uvedeného dôvodu), tak podľa mňa by nárok na vreckové nemal zaniknúť. Riešila by som to tak, že si vypočítam, koľko by malo byť stravné, z toho vreckové a to mu firma vyplatí. Môže byť?
Ďakujem pekne za názory :)
ego.mc
18.04.09,04:23
Podľa mojich info. SZČO (nie zamestnanec v prac.pomere) nemá nárok na vreckové. Ak mu stravné vychádza každý deň 100%, tzn. je aj prvý aj posledný deň v zahraničí nad 12 hodín, tak je to ok.
Ak sa mýlim tak ma prosím opravte ;)
Obávam sa,že vaše info. sú nesprávne.
Citát zo ZODP:
Daňové výdavky
§ 19
...
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;...
7lienka
18.04.09,06:13
Ten osobitný predpis je Zákon 283/2002 o cestovných náhradách, kde § 14 Vreckové hovorí "zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej prac ...... vreckové".

Ale ak sa opieraš o nejaké usmernenie alebo výsledok DK sem s ním. Pomohlo by to. My tiež neuplatnujeme pre SZČO 40% vreckové a takto by to bol pekný náklad.
Katarina
18.04.09,16:18
Pojednáva o tom citovaný § 19 - výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2..................., takže vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste u SZCO je VOZD.
zuwo111
19.04.09,20:33
Vďaka všetkým za opravu mojej chybnej info. :)

Rada by som poprosila aj o vyjadrenie k mojej otázke - príspevok 23.

Ďakujem pekne :):):)
Chobot
20.04.09,08:56
Mám tiež otázku k tejto téme.
Firma si určila, že bude dávať zamestnancom každý mesiac 20 ks stravných lístkov bez ohľadu na prac. dni, choroby a podobne. To teraz neriešim.

Ale mala by si aspoň napísať, ako je to hradené - platí niečo zamestnávateľ a časť zamestnanec?


Pri zahraničných pracovných cestách však už nechcú dávať aj lístok aj stravné v zahraničí.

Ak je zamestnanec na PC, tak mu nepatrí stravný lístok. Ak mu SL predsa len dáte, je to nedaňový náklad (okrem prípadu, keď v ten deň odpracoval viac ako 4 hodiny).


Viem, že je to "neštandardné" riešenie, ale nemôžu poskytnúť stravné v zahraničí skrátené o hodnotu stravného lístka? Myslím, že tu niekto písal, že nie, ale rada by som počula viaceré názory.

Nie, nie a ešte raz nie. Odporuje to zákonným ustanoveniam


V podstate by firma mala rovnaký náklad aj zamestnanec by spolu dostal stravné v sume, ktorá mu patrí.

Tu neide o náklad alebo o sumu vyjadrenú v peniazoch. Treba si uvedomiť, že:

Stravné lístky
- ich nárok upravuje ZP, zamestnávateľ buď zabezpečí stravu, alebo poskytne stravný lístok.
- tento nárok sa v zásade poskytuje bezhotovostne, teda žiadny cash, buď sa poskytne jedlo alebo stravná poukážka ako cenina.
- poskytuje sa za pracovné dni, teda zamestnanec odpracuje viac ako 4 hodiny.

Stravné (ako cest. náhrada)
- upravuje ho zákon o cest. náhradách
- náleží za uskutočnenú cestu
- poskytuje sa výhradne v hotovosti (za hotovosť považujem aj to, keď sa mu náhrada prevedie na jeho účet).

A vôbec by nešlo o rovnaké sumy pre zamestnanca a zamestnávateľa.

Predstav si situáciu, že dáš na deň stravný lístok v hodnote 3 €, z čoho zamestnanec zaplatí 1,20 €. Pritom pôjde v ten deň na celodennú PC, za čo bude mať nárok na 8,30 €, takže mu doplatíš 5,30 €.

Teraz si to zrekapitulujme:
- zamestnanec zaplatil 1,20
- ty si mu dala 1,80 + 5,30 = 7,10 €, takže si porušila legislatívne ustanovenia ohľadne stravného, lebo si mu mala dať v hotovosti 8,30 €, teda by si mu bezdôvodne krátila stravné. Krátiť môžeš len z dôvodov uvedených v ZoCN.

Ale takéto špekulácie sú bezpredmetné, lebo vyššie som ti popísal, prečo nie je možné kompenzovať cest. náhrady stravným lístkom.


Ďalší problém, ktorý s toho vyplýva je vreckové. Ak neposkytnem stravné (z vyššie uvedeného dôvodu), tak podľa mňa by nárok na vreckové nemal zaniknúť. Riešila by som to tak, že si vypočítam, koľko by malo byť stravné, z toho vreckové a to mu firma vyplatí. Môže byť?

Nie, pretože tvoj model nemôžeš použiť, je bezpredmetné hovoriť o inom výpočte vreckového. Treba dať stravné aj vreckové podľa zákona o CN.


Ďakujem pekne za názory :)

Povedz tomu, komu to napadlo, že takto sa to nedá. Ak to chce predsa len presadiť, tak je to na jeho zodpovednosť. Potom sa nedá poradiť "správne" riešenie, lebo takýto postup je nezákonný.
zuwo111
21.04.09,21:28
Chobot ďakujem pekne za obsažnú odpoveď.
Tých 20 ks si časť hradia zamestnanci a časť prispieva zamestnávateľ. Vďaka za upozornenie na súvislosti ako ich popisuješ, nedomyslela som to. Chceli si to zjednodušiť, tak ma napadlo či by to nešlo takto.
Ešte raz vďaka za ochotu :-)
VERONIKA6
07.05.09,11:48
Práve mi dal šéf takýto dotaz. Netýka sa to našich pracovníkov.
Keď má pracovník miesto výkonu práce Slovenská republika, či má nárok na diety. Poradíte niekto?
Chobot
07.05.09,20:56
Práve mi dal šéf takýto dotaz. Netýka sa to našich pracovníkov.
Keď má pracovník miesto výkonu práce Slovenská republika, či má nárok na diety. Poradíte niekto?

TAkto definované miesto výkonu práce nie je v súlade so Zákonníkom práce, preto nie je pravdou, že nemajú nárok na cest. náhrady.

Miesto výkonu musí byť určené v zmysle ZP obcou alebo inak presne určené miesto:

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) ....
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),

Tu som to vysvetľoval:

http://www.porada.sk/t75220-miesto-vykonu-prace.html

Vysvetli to šéfovi, že to nemáte správne určené a zamestnancov okrádate o ich nároky.
VERONIKA6
11.05.09,06:23
TAkto definované miesto výkonu práce nie je v súlade so Zákonníkom práce, preto nie je pravdou, že nemajú nárok na cest. náhrady.

Miesto výkonu musí byť určené v zmysle ZP obcou alebo inak presne určené miesto:

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) ....
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),

Tu som to vysvetľoval:

http://www.porada.sk/t75220-miesto-vykonu-prace.html

Vysvetli to šéfovi, že to nemáte správne určené a zamestnancov okrádate o ich nároky.
Ďakujem pekne za odpoveď. Nie sú to naši pracovníci, jedná sa o jeho rodinného príslušníka, ktorý začal podnikať.
veronikasad
11.05.09,06:27
Ďakujem pekne za odpoveď. Nie sú to naši pracovníci, jedná sa o jeho rodinného príslušníka, ktorý začal podnikať.
ide o zamestnanca alebo živnostníka ?
VERONIKA6
11.05.09,06:28
ide o zamestnanca alebo živnostníka ?
Je to živnostník, ktorý zamestnáva na dohodu o vykonaní práce.
ekonella
11.05.09,11:38
Len podotýkam, že poskytovanie cestovných náhrad pri dohode o vykonaní práce musí byť v dohode uvedené.