heluška
22.02.07,09:15
Mám problém s novou s.r.o., ktorá sa stáva platiteľom DPH dňom 28.02.07- tento dátum bude na kartičke DPH z DÚ. Firma však dostala preddavok od budúceho odberateľa služieb 600000,00 Sk dňa 12.02.2007. Odberateľ žiadal faktúru s rozpisom DPH, aby si mohol uplatniť odpočet. Môžeme mu vystaviť faktúru s dátumami a rozpisom DPH nasledovne:?
Daň. povinnosť 12.02.2007 - t.j. deň prijatia platby
Dátum vyhotovenia 22.02.2007
a s.r.o. zároveň daň uvedenú na fa odvedie.
Ďaľší problém sa mi naskytá pri odpočte DPH za nákupy, ktoré boli realizované pred dátumom 28.02.2007, konkrétne nákup noteebuk - 15.02.07 a zaplatená prvá zvýšená splátka leasingu na nákup nákladného automobilu a tiež prvá splátka leasingu. Môžeme si vo februári uplatniť odpočet na tieto nákupy? Prosím veľmi pekne niekoho o radu. Pekne ďakujem.
heluška
27.02.07,14:26
Prosím, nikto mi nevie poradiť, s tým majetkom som sa vysporiadala podľa § 55, ale stále rozmýšľam nad tým preddavkom, či to môžem tak vystaviť. Pekne prosím!
evina
27.02.07,14:31
Prosím, nikto mi nevie poradiť, s tým majetkom som sa vysporiadala podľa § 55, ale stále rozmýšľam nad tým preddavkom, či to môžem tak vystaviť. Pekne prosím!

V čase prijatia platby, t.j. v deň daňovej povinnosti firma nebola platiteľom DPH, tak nemôže s takýmto dátum vystaviť ani daňový doklad za účelom odpočtu a odvedenia DPH. DPH bude vysporiadaná v rámci zúčtovacej /súhrnnej faktúry/, ktorá predpokladám bude vystavená po 28.2. t.j. v čase kedy je firma platiteľom DPH.
Lotarka
02.03.07,12:44
Čo sa týka toho odpočítania DPH z toho leasingu za nákladné auto a ostatné, tam podľa mňa platí § 55 - odpočítanie dane pri registrácii platiteľa.

Ja mám podobný problém, no trochu naopak. Firma sa stala platiteľom od 15.1.07 ale bločky cez registračnú pokladňu ako jej tržby vystavovala s DPH už od 8.1.07. Čo s tým - má odviesť z týchto tržieb od 8.-15.1. DPH štátu?
evina
03.03.07,12:09
Čo sa týka toho odpočítania DPH z toho leasingu za nákladné auto a ostatné, tam podľa mňa platí § 55 - odpočítanie dane pri registrácii platiteľa.

Ja mám podobný problém, no trochu naopak. Firma sa stala platiteľom od 15.1.07 ale bločky cez registračnú pokladňu ako jej tržby vystavovala s DPH už od 8.1.07. Čo s tým - má odviesť z týchto tržieb od 8.-15.1. DPH štátu?

Ak ich vystavovala s DPH, aj keď nemala musí DPH odviesť...

§69
5/ Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň.
Milan Benka
03.03.07,12:45
Mám problém s novou s.r.o., ktorá sa stáva platiteľom DPH dňom 28.02.07- tento dátum bude na kartičke DPH z DÚ.
Ďaľší problém sa mi naskytá pri odpočte DPH za nákupy, ktoré boli realizované pred dátumom 28.02.2007, konkrétne nákup noteebuk - 15.02.07 a zaplatená prvá zvýšená splátka leasingu na nákup nákladného automobilu a tiež prvá splátka leasingu. Môžeme si vo februári uplatniť odpočet na tieto nákupy? Prosím veľmi pekne niekoho o radu. Pekne ďakujem.


Čo sa týka toho odpočítania DPH z toho leasingu za nákladné auto a ostatné, tam podľa mňa platí § 55 - odpočítanie dane pri registrácii platiteľa.




Chcem len upozorniť, že podľa §55 Z DPH nie je možné odpočítať DPH z leasingu nákl. auta pri registrácii platiteľa.

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Dôvod: prostredníctvom leasingu sa nestávame vlastníkmi majetku, teda sme ho nenadobudli. Máme ho iba v "prenájme".
Lotarka
03.03.07,15:10
A čo sa deje s DPH z ostatných splátok, ktoré podľa splátkového kalendára budú mať dátum dodania už vtedy, keď je platcom?
Lotarka
03.03.07,15:13
Vďaka za odpoveď, Evina!
Anja111
03.03.07,15:40
A čo sa deje s DPH z ostatných splátok, ktoré podľa splátkového kalendára budú mať dátum dodania už vtedy, keď je platcom?
V období, keď si plátcom DPH, môžeš si už nárokovať DPH z prijatých zdaniteľných plnení, v zmysle Zákona o DPH.
Lotarka
04.03.07,12:39
To som si myslela. A z toho vyplýva ďalšia otázka - Ako bude postupovať pri odpisovan?. Aká bude suma, z ktorej bude rátať odpisy?
Ja by som potom prihliadnuc na tvoje slová postupovala tak, že by som si k obstarávacej cene bez DPH prirátala to DPH, ktoré nemohla odpočítať, lebo nebola platcom. Rozmýšlam správne???
Anja111
04.03.07,12:43
To som si myslela. A z toho vyplýva ďalšia otázka - Ako bude postupovať pri odpisovan?. Aká bude suma, z ktorej bude rátať odpisy?
Ja by som potom prihliadnuc na tvoje slová postupovala tak, že by som si k obstarávacej cene bez DPH prirátala to DPH, ktoré nemohla odpočítať, lebo nebola platcom. Rozmýšlam správne???
DPH sa zaúčtuje do VOZD.
Lotarka
04.03.07,12:47
Ešte raz, aby sa niekto nezmýlil - OC bude vrátane neodpočítaného DPH?
Jana Acsová
04.03.07,12:48
Áno. OC bude vrátane DPH a z tej budeš DHM odpisovať.
POZOR.
Podľa § 25 ods. 6 ZoDP: pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
Postupy účtovania sa rovnako odvolávajú na toto ustanovenie zákona o dani z príjmov.

DPH nie je súčasťou OC pri leasingu a to nikdy, či sa jedná o:
- platiteľa dane,
- neplatiteľa dane,
- fyzickú osobu,
- právnickú osobu,
- účtovnú jednotku účtujúcu v sústave PÚ,
- účtovnú jednotku účtujúcu v sústave JÚ.
Jana Acsová
04.03.07,12:50
Ja by som potom prihliadnuc na tvoje slová postupovala tak, že by som si k obstarávacej cene bez DPH prirátala to DPH, ktoré nemohla odpočítať, lebo nebola platcom. Rozmýšlam správne???
Mali ste o DPH účtovať do daňových výdavkov v čase vzniku daňovej povinnosti ... v PD pri úhrade splátky.
Jana Acsová
04.03.07,12:51
Mali ste o DPH účtovať do daňových výdavkov v čase vzniku daňovej povinnosti ... v PD pri úhrade splátky.Pri podvojnom účtovníctve cez predpis splátky.
Anja111
04.03.07,12:52
POZOR.
Podľa § 25 ods. 6 ZoDP: pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
Postupy účtovania sa rovnako odvolávajú na toto ustanovenie zákona o dani z príjmov.

DPH nie je súčasťou OC pri leasingu a to nikdy, či sa jedná o:
- platiteľa dane,
- neplatiteľa dane,
- fyzickú osobu,
- právnickú osobu,
- účtovnú jednotku účtujúcu v sústave PÚ,
- účtovnú jednotku účtujúcu v sústave JÚ.
Ďakujem a opravujem. Samozrejme, v tomto prípade pri lízingu, sa DPH zaúčtuje do VOZD.
Lotarka
04.03.07,13:06
Vďaka za opravu a ujasnenie.
rene
12.03.07,14:42
Poprosím Vás o Váš názor na problém, s ktorým som sa stretla :
Živnostníčke vzniklo živnostenské oprávnenie 10.4.2006 a stala sa plátcom DPH 19.4.2006.
3.4.2006 na kúpila stoličky, stoly, umelé kvety, pečiatky, šanony... Mala možnosť uplatniť si odpočet aj z týchto dokladov, alebo len z tých , ktoré boli vystavené po dni 10.4.2006 ? Vopred vďaka za názory !
evina
12.03.07,14:47
Poprosím Vás o Váš názor na problém, s ktorým som sa stretla :
Živnostníčke vzniklo živnostenské oprávnenie 10.4.2006 a stala sa plátcom DPH 19.4.2006.
3.4.2006 na kúpila stoličky, stoly, umelé kvety, pečiatky, šanony... Mala možnosť uplatniť si odpočet aj z týchto dokladov, alebo len z tých , ktoré boli vystavené po dni 10.4.2006 ? Vopred vďaka za názory !

Nárok na odpočet má platiteľ DPH iba odo dňa vydania osvedčenia pre platiteľa DPH- ináč by vlastne ani dátum začiatku rtegistrácie nemal význam.... Dozadu sa môže odpočítať len DPH z majetku,
viď http://www.porada.sk/t25207-uplatnenie-prava-na-odpoeitanie-dane-pri-registracii-poda-55.html
Klára2
16.03.07,11:02
Možno sa pýtam blbosť, ale aj z drobného majetku alebo len z dlhodobého?
calawen
12.11.09,16:34
Ahojte, mám malý problém. Klient (realitná kancelária) nadobudol v júni 2009 nehnuteľnosť (RD, ktorý má od kolaudácie viac ako 5 rokov), v júli ju začal zhodnocovať a v októbri ju predal. Na základe tejto transakcie sa stal platcom DPH (od kedy neviem presne, zistím až príde osvedčenie o registrácii). Moja dilema nastáva tu: Klientovi povedala milá pani na DÚ, že si môže odpočítať DPH z bločkov z rekonštrukcie (júl 09 - október 09), čo je podľa môjho názoru hlúposť... Čím mám argumentovať (akými §-mi), aby sme mali všetko v poriadku?
calawen
13.11.09,08:04
Ahojte, mám malý problém. Klient (realitná kancelária) nadobudol v júni 2009 nehnuteľnosť (RD, ktorý má od kolaudácie viac ako 5 rokov), v júli ju začal zhodnocovať a v októbri ju predal. Na základe tejto transakcie sa stal platcom DPH (od kedy neviem presne, zistím až príde osvedčenie o registrácii). Moja dilema nastáva tu: Klientovi povedala milá pani na DÚ, že si môže odpočítať DPH z bločkov z rekonštrukcie (júl 09 - október 09), čo je podľa môjho názoru hlúposť... Čím mám argumentovať (akými §-mi), aby sme mali všetko v poriadku?

posúvam
calawen
16.11.09,08:26
Ahojte, mám malý problém. Klient (realitná kancelária) nadobudol v júni 2009 nehnuteľnosť (RD, ktorý má od kolaudácie viac ako 5 rokov), v júli ju začal zhodnocovať a v októbri ju predal. Na základe tejto transakcie sa stal platcom DPH (od kedy neviem presne, zistím až príde osvedčenie o registrácii). Moja dilema nastáva tu: Klientovi povedala milá pani na DÚ, že si môže odpočítať DPH z bločkov z rekonštrukcie (júl 09 - október 09), čo je podľa môjho názoru hlúposť... Čím mám argumentovať (akými §-mi), aby sme mali všetko v poriadku?

posúvam
a_je_to
16.11.09,23:08
Ahojte, mám malý problém. Klient (realitná kancelária) nadobudol v júni 2009 nehnuteľnosť (RD, ktorý má od kolaudácie viac ako 5 rokov), v júli ju začal zhodnocovať a v októbri ju predal. Na základe tejto transakcie sa stal platcom DPH (od kedy neviem presne, zistím až príde osvedčenie o registrácii). Moja dilema nastáva tu: Klientovi povedala milá pani na DÚ, že si môže odpočítať DPH z bločkov z rekonštrukcie (júl 09 - október 09), čo je podľa môjho názoru hlúposť... Čím mám argumentovať (akými §-mi), aby sme mali všetko v poriadku?
Platiteľ pri registrácii môže v zmysle §55 zákona o DPH odpočítať DPH z majetku - dlhodobého, ešte neodpísaného a zásob, ktoré v deň registrácie má .... a po registrácii použije pre svoje zdaniteľné plnenia. Keďže klient rekonštruovaný dom predal ešte pred registráciou, tak v čase registrácie nebol jeho majetkom. Preto si nemôže v žiadnom prípade odpočítať DPH z výdavkov na jeho rekonštrukciu. Odpočítanie by bolo ok, keby rekonštruovaný dom ešte nebol predaný.