Marie00
05.03.08,11:56
Dobrý deň
Ja by som sa chcela spýtať, či niekto neviem čo je potrebné k tomu, aby bol výpis z obchodného registra platný aj v zahraničí.
Ďakujem
Chobot
05.03.08,11:45
Dobrý deň
Ja by som sa chcela spýtať, či niekto neviem čo je potrebné k tomu, aby bol výpis z obchodného registra platný aj v zahraničí.
Ďakujem

Záleží od toho, na aké účely. Vo všeobecnosti by mal byť platný, ak je preložený s tlmočníckou doložkou.
Lucka V
06.03.08,12:24
Dobrý deň chcem sa opýtať:
Minulý rok som prevzala manželovu firmu od účtovníčky "nestíhala účtovať", tak som to dokončila za rok 2006 ja. Ale až tu som sa dočítala že ako s.r.o., by som mala poslať na obchodný register Ďanové priznanie, súvahy a výkaz ziskov a strát + poznámky /kópie?/. A som to za rok 2006 neposlala. Ak to pošlem teraz hrozí mi nejaká sankcia? Niekde som sa dočítala že je to dosť vysoká suma. Neposielala som to preto, že som si myslela že túto povinnosť majú len tie firmy ktoré majú ročný obrat nad 10.000.000 a povinnosť auditu. Samozrejme že nevzdelanosť neospravedlňuje. Ale som dosť mladá na to aby človek komplet všetko vedel. Cez daňové, mzdové, zdravotné, sociálne. Proste kde prídem na úrad všetky úradníčky to berú samozrejme že to mám ovládať. Ale keď sa opýtam v soc. poisťovni na zdravotnú, alebo po ďaňovej stránke tak pozerajú na mňa divne, že oni to nemusia vedieť. Tak to je spravodlivé. Robím JU, PU a mzdy pre 80 zamestnancov. :cool:
evina
06.03.08,13:17
Dobrý deň chcem sa opýtať:
Minulý rok som prevzala manželovu firmu od účtovníčky "nestíhala účtovať", tak som to dokončila za rok 2006 ja. Ale až tu som sa dočítala že ako s.r.o., by som mala poslať na obchodný register Ďanové priznanie, súvahy a výkaz ziskov a strát + poznámky /kópie?/. A som to za rok 2006 neposlala. Ak to pošlem teraz hrozí mi nejaká sankcia? Niekde som sa dočítala že je to dosť vysoká suma. Neposielala som to preto, že som si myslela že túto povinnosť majú len tie firmy ktoré majú ročný obrat nad 10.000.000 a povinnosť auditu. Samozrejme že nevzdelanosť neospravedlňuje. Ale som dosť mladá na to aby človek komplet všetko vedel. Cez daňové, mzdové, zdravotné, sociálne. Proste kde prídem na úrad všetky úradníčky to berú samozrejme že to mám ovládať. Ale keď sa opýtam v soc. poisťovni na zdravotnú, alebo po ďaňovej stránke tak pozerajú na mňa divne, že oni to nemusia vedieť. Tak to je spravodlivé. Robím JU, PU a mzdy pre 80 zamestnancov. :cool:

Do OR pošleš 1x Súvahu, Výkaz ziskov a strát a Poznámky v kópii /teda riadnu individuálnu účtovnú závierku/. Daňové priznanie sa neposiela.Radšej teraz ako vôbec nie.

Pokuta sa udeľuje v zmysle zákona č. 530/2003 o Obchodnom registri:

§ 11 Sankcie
1/ Registrový súd uloží zapísanej fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene zapísanej právnickej osoby pokutu do výšky 100 000 Sk, ak si táto osoba nesplní povinnosť a) podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov v lehote ustanovenej zákonom,
b) predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín, v lehote ustanovenej zákonom,
c) ustanovenú podľa osobitného predpisu.

Pokiaľ mám doteraz osobnú vedomosť tak boli uložené pokuty priamo konateľovi do výšky 2000 SK za nesplnenie si tejto povinnosti.

nezabudni zároveň aj na rok 2007 :)
Aljok
06.03.08,13:23
Pokiaľ mám doteraz osobnú vedomosť tak boli uložené pokuty priamo konateľovi do výšky 2000 SK za nesplnenie si tejto povinnosti.

:)
Neviem na základe čoho pokutujú, lebo viem o spoločnostiach, ktoré uložili závierky až potom ako som ich na to upozornila a to spätne za niekoľko rokov a pokutu nedostali. Na druhej strane konateľ firmy poslal závierku len niekoľko dní po termíne a dostal pokutu 8 000.-Sk (2 000,-Sk/ks). :confused:
Nosil ju totiž v taške a zabudol podať na pošte. :o:D
Lucka V
06.03.08,13:40
Ďakujem za promtnú odpoveď tak to teda skúsim a pošlem rok 2006. A chcem sa ešte opýtať ako zistím či mi poslala účtovníčka aj za rok 2005? /je v zahraničí dlhodobo takže od nej to nezistím/ . Potom vás budem informovať koľko som dostala pokuty. Dúfam že tá suma nebude vysoká bo doma bude rozvod:):D;):---
evina
06.03.08,14:10
Ďakujem za promtnú odpoveď tak to teda skúsim a pošlem rok 2006. A chcem sa ešte opýtať ako zistím či mi poslala účtovníčka aj za rok 2005? /je v zahraničí dlhodobo takže od nej to nezistím/ . Potom vás budem informovať koľko som dostala pokuty. Dúfam že tá suma nebude vysoká bo doma bude rozvod:):D;):---

Na www.orsr.sk si nájdi Vašu firmu a tam v časti Zbierka listín klikni a vidíš hneď všetko čo máte uložené :)

P.s. manžel by znova prišiel o účtovníčku potom ...:):D
achmamina
25.03.08,05:44
Chcem len doplniť, že mi prišiel mail od môjho právnika, že zákonom 657/2007 sa zaviedla povinnosť prikladať do zbierky ešte aj písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán spoločnosti schválil, alebo neschválil.
Vie niekto čosi o tom?
Petra29
25.03.08,06:17
Chcem len doplniť, že mi prišiel mail od môjho právnika, že zákonom 657/2007 sa zaviedla povinnosť prikladať do zbierky ešte aj písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán spoločnosti schválil, alebo neschválil.
Vie niekto čosi o tom?
Ja som v tejto súvislosti vytvorila priložené Vyhlásenie, ktoré som pripojila k účt.závierke a uložila na súde.
Laborec
25.03.08,06:39
je mozne nezvolat VZ ak je spolocnik dlhodobo v zahranici?
Laborec
25.03.08,07:00
Ešte mám jednú otázku bude to na pokutu ak od schválenia má odoslanie 2 mesiace? Dík
nie je jednoduchsie napisat, ze bola o cely mesiac neskor schvalena a uctovne :) posunut VZ o 1 mesiac dopredu? ved sa nemusi VZ konat do 30.6., dovtedy je potrebne iba podat UZ na schvalenie.
ala13
28.03.08,06:54
nemali za minuly rok VZ co mam robit? surne prosim, uz idem odovzdavat, len dopisujem poznamky
Aljok
28.03.08,07:00
nemali za minuly rok VZ co mam robit? surne prosim, uz idem odovzdavat, len dopisujem poznamky
Pozri Obchodný zákonník:
§ 40
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon. Príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku je povinný predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.

(2) Ak príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku neschváli účtovnú závierku predloženú podľa odseku 1 do troch mesiacov od predloženia, ukladá sa do zbierky listín obchodného registra neschválená účtovná závierka. V tomto prípade je akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik povinný uložiť neschválenú účtovnú závierku do 30 dní od márneho uplynutia trojmesačnej lehoty.


T.j. uložiť neschválenú.
ala13
28.03.08,07:40
tak co tam mam teraz napisat? uz vobec neviem, lebo i tak uplynula uz davno ta lehota.
ala13
28.03.08,07:47
je mozne nezvolat VZ ak je spolocnik dlhodobo v zahranici?
to by i mna zaujimalo
Iveta Malíková
23.04.08,06:32
prosím viete mi niekto poradiť adresu na Obchodný register - Zbierka listín, kam ich mám poslať?
sme firma so sídlom v blave
posielam to prvý raz....
iva
denisie
23.04.08,06:59
prosím viete mi niekto poradiť adresu na Obchodný register - Zbierka listín, kam ich mám poslať?
sme firma so sídlom v blave
posielam to prvý raz....
iva

Okresný súd Bratislava V
Prokofievova ul. 12, 852 38 Bratislava, tel.: 02/6381 1378, 6381 1422

Okresný súd Bratislava II
Drieňová 5, 827 02 Bratislava, tel.: 02/4870 1111

Okresný súd Bratislava I
Záhradnícka 10, 812 44 Bratislava, tel.: 02/5011 8111

Okresný súd Bratislava III
Námestie Biely kríž 7, 832 50 Bratislava, tel.: 02/4920 4511

Okresný súd Bratislava IV
Saratovská 1/A, 844 54 Bratislava, tel.: 02/6428 4260

podľa toho na ktorom súde ste zapísany
johny18
13.05.08,08:27
Spravu auditora predkladam do OR original alebo staci kopia? Dakujem
Tweety
13.05.08,08:28
Spravu auditora predkladam do OR original alebo staci kopia? Dakujem
stačí, stačí
bepo
13.05.08,10:33
Okresný súd Bratislava V
Prokofievova ul. 12, 852 38 Bratislava, tel.: 02/6381 1378, 6381 1422

Okresný súd Bratislava II
Drieňová 5, 827 02 Bratislava, tel.: 02/4870 1111

Okresný súd Bratislava I
Záhradnícka 10, 812 44 Bratislava, tel.: 02/5011 8111

Okresný súd Bratislava III
Námestie Biely kríž 7, 832 50 Bratislava, tel.: 02/4920 4511

Okresný súd Bratislava IV
Saratovská 1/A, 844 54 Bratislava, tel.: 02/6428 4260

podľa toho na ktorom súde ste zapísany



To má byť čo?
denisie
13.05.08,11:21
To má byť čo?
Sú to adresy na okresné súdy v BA. Podľa toho kde je spoločnosť zapísaná, tam sa predsa posielajú listiny...do zbierky listín
evina
13.05.08,12:28
Sú to adresy na okresné súdy v BA. Podľa toho kde je spoločnosť zapísaná, tam sa predsa posielajú listiny...do zbierky listín

Spoločnosť je zapísaná v obchodnom registri, ktorý vedie príslušný Registrový súd. Pre Bratislavu je Registrovým súdom
Okresný súd Bratislava I.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Registrov%C3%BD_s%C3%BAd
http://www.orsr.sk/about.asp#about
bepo
13.05.08,13:25
Sú to adresy na okresné súdy v BA. Podľa toho kde je spoločnosť zapísaná, tam sa predsa posielajú listiny...do zbierky listín
No to viem že to sú okresné súdy ale neviem žeby niekto bol zapísaný napr na Okresnom súde Ba III na nám Bieleho kríža ani žeby tam bola zberka listín ;)
cactus
06.06.08,04:49
Včera mi prišlo mailom o Povinnosti predkladania účtovnej závierky.

http://img.dashofer.sk/cif/enl/ico_enls.gif?wa=W0823ENAV06&uid=36519656 Povinnosť predkladať písomné vyhlásenia o schválení účtovnej závierky
Zmluvy a právne podania - Aktuálne zmeny v legislatíve, vydanie: 6/2008, vyšlo: 3.6.2008

Občiansky zákonník s účinnosťou od 1. 1. 2008 ukladá spoločnosti s ručením obmedzením viacero povinností a to napr.


S účinnosťou od 1.1.2008 sa do zbierky listín okrem účtovných závierok, ktoré sa do zbierky listín ukladajú bez návrhu na zápis, povinne predkladá i PÍSOMNÉ VYHLÁSENIE KONATEĽA, či predloženú účtovnú závierku a prípadne i ďalšie predkladané listiny (ak spoločnosť s ručením obmedzeným spĺňa zákonné požiadavky na povinné overenie účtovnej závierky audítorom môže spoločenská zmluva v rámci úpravy pôsobnosti valného zhromaždenia zakotviť schvaľovanie výročnej správy spoločnosti) schválilo alebo neschválilo valné zhromaždenie. Toto písomné vyhlásenie musí byť predložené v origináli alebo jeho osvedčenej kópii v jednom vyhotovení spolu s príslušnou účtovnou závierkou, na ktorú sa vyhlásenie vzťahuje. Podpis konateľa na vyhlásení nemusí byť úradne osvedčený.
Obchodný zákonník taktiež s účinnosťou od 1.1.2008 zaviedol povinnosť spoločnosti s ručením obmedzeným ukladať do zbierky listín aj neschválenú účtovnú závierku (§ 40 ods. 2 Obchodného zákonníka). Predpokladom uloženia neschválenej účtovnej závierky je skutočnosť, že valné zhromaždenie, resp. jediný spoločník vykonávajúci pôsobnosť valného zhromaždenia neschváli účtovnú závierku, ktorá mu bola predložená na schválenie ani do 3 mesiacov od jej predloženia. V takomto prípade - ak valné zhromaždenie neschváli účtovnú závierku počas troch mesiacov od jej predloženia, je konateľ povinný do 30 dní odo dňa márneho uplynutia trojmesačnej lehoty uložiť neschválenú účtovnú závierku v zbierke listín, pričom v písomnom vyhlásení, ktoré je povinný pripojiť pri predložení účtovnej závierky uvedie, že predložená účtovná závierka nebola schválená valným zhromaždením. Podmienkou takéhoto predloženia neschválenej účtovnej závierky je, že bola valnému zhromaždeniu riadne predložená na schválenie a napriek tomu ju valné zhromaždenie neschválilo!
V prípade, ak spoločnosť uloží účtovnú závierku (i keď neschválenú) do zbierky listín nevystavuje sa riziku začatia konania o zrušenie spoločnosti súdom v zmysle ust. § 68 ods. 6 písm. f) Obchodného zákonníka
Zdroj: VD
Szabóová Verona
17.06.08,07:05
Vzťahuje sa to na uloženie uzávierky za rok 2007, alebo až na uzávierku roka 2008, ktorá bude uložená až v roku 2009??????
KvetkaK
17.06.08,07:08
Vzťahuje sa to na uloženie uzávierky za rok 2007, alebo až na uzávierku roka 2008, ktorá bude uložená až v roku 2009??????
Myslím, že sa to vzťahuje už na uloženie uzávierky za rok 2007. Ale budem rada, keď sa ešte niekto k tomu vyjadrí.
mlulica
18.06.08,05:34
Na ktorý OR mám uložiť listiny za rok 2007 ak sme k 2.4.2008 zmenili sídlo spoločnosti z TV do KE ?
plavčík
11.07.08,09:04
Takže ak som dobre pochopil:
Do zbierky lisín na OR v prípade s.r.o./ bez povinnosti auditu/ ukladám:
- súvahu
- výsledovku
- poznámky

je to tak?
Tweety
11.07.08,09:06
Takže ak som dobre pochopil:
Do zbierky lisín na OR v prípade s.r.o./ bez povinnosti auditu/ ukladám:
- súvahu
- výsledovku
- poznámky

je to tak?
No, do zbierky lisín:--- asi nie, ale listín určite. Máš to správne. :) Ešte dodám:
Písomné vyhlásenie konateľa, či predloženú účtovnú závierku schválilo alebo neschválilo valné zhromaždenie
evina
11.07.08,09:11
Krásny preklep, hodiaci sa do témy preklepov /y si domyslíme/:D
plavčík
11.07.08,09:38
...som rád , že ste sa pobavili na môj účet..... mám na to talent:D



INAK ĎAKUJEM
Tweety
11.07.08,10:06
...som rád , že ste sa pobavili na môj účet..... mám na to talent:D



INAK ĎAKUJEM
Nič v zlom, bolo to milé:).
Iva1
18.10.08,20:02
Chcela by som si upresnit, nasledovne:
UZ 2007 bola schvalena VZ v 09/2008. Cize stihla do 3 mesiacov po predlozeni (06/2008). (v zmysle par.40, ods.2) Teraz UZ ulozim do Zbierky listin a do vyhlasenia uvediem "Schvalenu uctovnu zavierku.." Je to tak spravne?
leabacova
22.10.08,19:23
Prosím o radu, chcem odstrániť nedostatky predošlej účtovníčky, len neviem ako.

Do zbierky listín neboli zaslané účtovné závierky za tri roky, dodatočne to chcem zaslať len aké?

Účtovné závierky sú len zostavené, ale dátumy sú vždy 31.12. (príslušného roka) aj zostavenia, aj schválenia.
Napr.: Súvaha k 31.12.2007
- účtovná závierka - zostavená
- dátumy: - zostavená 31.12.2007, schválená 31.12.2007
Takto je to aj s výkazom ziskov a strát

Môžem prepísať dátumy, veď 31.12. nemohla byť ani zostavená, nie ešte aj schválená, takéto závierky sa odovzdali aj s daňovým priznaním.

Zápisnice z VZ nie sú.

Stretli ste sa už s takýmto prípadom?
leabacova
23.10.08,10:16
Nik mi neporadí?
Gabi03
23.10.08,10:19
Prosím o radu, chcem odstrániť nedostatky predošlej účtovníčky, len neviem ako.

Do zbierky listín neboli zaslané účtovné závierky za tri roky, dodatočne to chcem zaslať len aké?

Účtovné závierky sú len zostavené, ale dátumy sú vždy 31.12. (príslušného roka) aj zostavenia, aj schválenia.
Napr.: Súvaha k 31.12.2007
- účtovná závierka - zostavená
- dátumy: - zostavená 31.12.2007, schválená 31.12.2007
Takto je to aj s výkazom ziskov a strát

Môžem prepísať dátumy, veď 31.12. nemohla byť ani zostavená, nie ešte aj schválená, takéto závierky sa odovzdali aj s daňovým priznaním.

Zápisnice z VZ nie sú.

Stretli ste sa už s takýmto prípadom?

No skôr si myslím, že toto sú otázky v prvom rade na konateľa, resp. spoločníkov. Až po vyjasnení situácie môžeš postupovať ďalej. :rolleyes:
leabacova
23.10.08,10:48
Gabi, konateľ to nechal na mne, aby som to dala do poriadku
leabacova
23.10.08,10:52
Už som začala písať dodatočne zápisnice z VZ, len aké tam dám dátumy?
Bionda
24.10.08,14:48
Pozri do Spol. Zmluvy ako sa dohodli do koľkých dní bude VZ a odsúhlasenie účtovnej závierky.
Myslím si, že tam môže byť kľudne aj januárový dátum schvaľovania. Občas sa stáva, že spoločníci závierku neschvália na prvý raz a tak sa mi aj stalo, že schvaľovala sa až na Valnom zhr. v marci a problém v tom nebol.
Mirenka
15.12.08,19:39
Dobry den,
ako patram tak patram, ale neviem zistit toto:

banka chce od konatela doložiť k rozdeleniu zisku spoločnosti zápisnicu zaregistrovanú na príslušnom okresnom súde. My sme ale tuto zapisnicu na sud neposielali, je to interny dokument, mne sluzi ako podklad k internemu dokladu, na zaklade tohto dokumnetu som rozdelovala zisk a posielala dalej na ucty.

Ma to naozaj ist na okresny sud?
Aljok
16.12.08,06:26
Nemá...
liba2
16.12.08,21:06
Dobry den,
ako patram tak patram, ale neviem zistit toto:

banka chce od konatela doložiť k rozdeleniu zisku spoločnosti zápisnicu zaregistrovanú na príslušnom okresnom súde. My sme ale tuto zapisnicu na sud neposielali, je to interny dokument, mne sluzi ako podklad k internemu dokladu, na zaklade tohto dokumnetu som rozdelovala zisk a posielala dalej na ucty.

Ma to naozaj ist na okresny sud?
mimotemy ... a čo má s rozdelením zisku spoločnosti banka ?
Mirenka
17.12.08,12:51
Dobry den,
myslela som, ze sa moja otazka tyka temy, kedze som zistovala opravnenost poziadavky banky dolozit kopiu o ulozeni Zapisnice o rozdeleni zisku na Obchodnom registri :) "Vata" okolo bola popisana len na ozrejmenie situacie :)
Ale dakujem za upozornenie, budem si davat pozor :)
liba2
17.12.08,16:57
Dobry den,
myslela som, ze sa moja otazka tyka temy, kedze som zistovala opravnenost poziadavky banky dolozit kopiu o ulozeni Zapisnice o rozdeleni zisku na Obchodnom registri :) "Vata" okolo bola popisana len na ozrejmenie situacie :)
Ale dakujem za upozornenie, budem si davat pozor :)
Mirenka, to nebolo upozornenie voči tvojej osobe, prepáč ak si to tak pochopila.
Moja otázka bola naozaj otázka, lebo fakt neviem, čo má spoločné banka s rozdelením zisku s.r.o. ... :confused: neprišla som na to ani teraz.
vieroslava
17.12.08,17:01
Možno si spoločník berie nejaký úver a chce zdokladovať, že mal aj príjem z rozdelenia zisku spoločnosti.
Nataka
20.12.08,23:07
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť, či sa do obchodného vestníka zverejňuje aj výročná správa (viem, že sa prikladá súvaha, VZaS, výrok audítora)?
Alebo sa výročná správa prikladá len do žiadosti o uložrenie do zbierky listín (jedná sa o akciovku)? Ďalej by som sa chcela spýtať, či je už "prešvihnutý" termín žiadosti, ak Predstavenstvo predložilo návrh na schválenie UZ 30.6. a Valné zhromaždenie ju schválilo až 15.12.? Ďakujem pekne za odpoveď.
svetlanamaria
26.03.09,11:15
Dobrý deň,
chcem sa spýtať čo je individuálna účtovná závierka (v nadväznosti na § 21 zákona o účtovníctve) Ďakujem.
grammatika
26.03.09,12:07
Dobrý deň,
chcem sa spýtať čo je individuálna účtovná závierka (v nadväznosti na § 21 zákona o účtovníctve) Ďakujem.

Individuálna účt.záv. v spoločn., kt.nemá povinnosť overovania auditorom -predložíš VZaS, Súvahu, Poznámky do zbierky listín.
Ak má povinnosť over.auditorom, tak i výročnú správu.
Zpard
27.03.09,13:04
Mám prosbu. Mám s.r.o. jednoosobovú a tento rok som v strate. Túto stratu musím uhradit do spoločnosti?
V tomto prípade, čo sa posiela do zbierky listín?
Ďakujem za odpovede. Pekný deň.
Kvietocek
30.03.09,08:53
Myslis ulozenie uctovnej zavierky v zbierke listin na OR?
V tom pripade schvalenu uctovnu zavierku t.j. Dan.priznanie, schvalenu Suvahu ,
Vykaz ziskov a strat a Poznamky . Proste vsetko to , co posielas na DU. Ja som prilozila aj zapisnicu z Valneho zhromazdenia.

Danove priznanie tam ale nepodavas ci ano? Podla mna nie.
grammatika
30.03.09,08:56
Danove priznanie tam ale nepodavas ci ano? Podla mna nie.

Daňové priznanie nie
Kvietocek
30.03.09,11:05
Do OR - zbierka listin sa uctovna zavierka dava po 1 ks?
1 ks vykaz ziskov a strat
1 ks suvaha
1 ks poznamky
1 ks rozhodnutie jediného spoločníka spoločnosti o rozdelení zisku
alebo sa to dava po 2x?
Istota je istota preto sa pytam :)
grammatika
30.03.09,11:09
Do OR - zbierka listin sa uctovna zavierka dava po 1 ks?
1 ks vykaz ziskov a strat
1 ks suvaha
1 ks poznamky
1 ks rozhodnutie jediného spoločníka spoločnosti o rozdelení zisku
alebo sa to dava po 2x?
Istota je istota preto sa pytam :)

1x :)
Kvietocek
30.03.09,11:11
1x :)

Dakujem :)
evina
30.03.09,11:11
Nedáva sa rozhodnutie jedného spoločníka o rozdelení zisku, ale Vyhlásenie konateľa, že účtovná závierka bola schválená ....
Kvietocek
30.03.09,11:13
Nedáva sa rozhodnutia jedného spoločníka o rozdelení zisku, ale Vyhlásenie konateľa, že účtová závierka bola schválená ....

minuly rok sme davali aj rozhodnutie a zobrali nam to :)
evina
30.03.09,11:21
minuly rok sme davali aj rozhodnutie a zobrali nam to :)
To je Vaša iniciatíva, ale nepovinná príloha, nemajú dôvod Vám to nezobrať.
Kvietocek
30.03.09,11:25
To je Vaša iniciatíva, ale nepovinná príloha, nemajú dôvod Vám to nezobrať.

Ďakujem za radu :)
atka4
30.03.09,19:52
Mám prosbu. Mám s.r.o. jednoosobovú a tento rok som v strate. Túto stratu musím uhradit do spoločnosti?-Máš niekoľko možností
- uhradiť stratu
- ak máš z predch. obd. nerozdel. zisk, môžeš ho teraz použiť na pokrytie straty
- použiť zák.rez.fond a zvyšok uhradiť
- použiť zák. rez. fond a zvyšok preúčtovať na nerozd. zisk
- konbinácia týchto možností a mnohé ďalšie.
ale, nesmieš si vyplatiť prípadný zisk (ak eviduješ na ú. 428), pokiaľ nebude vyrovnaná strata z ú. 429
............
V tomto prípade, čo sa posiela do zbierky listín?
Ďakujem za odpovede. Pekný deň.
;)
Zpard
31.03.09,08:14
;)
Vdaka za odpoveď. Pekný deň.
Zpard
31.03.09,10:36
Individuálna účt.záv. v spoločn., kt.nemá povinnosť overovania auditorom -predložíš VZaS, Súvahu, Poznámky do zbierky listín.
Ak má povinnosť over.auditorom, tak i výročnú správu.
Čo má obsahovať POZNÁMKY do zbierky listín?Ďakujem
Tweety
31.03.09,10:36
Čo má obsahovať POZNÁMKY do zbierky listín?Ďakujem
Do Zbierky idú rovnaké poznámky ako na DÚ.
kaupke
15.04.09,09:27
Do zbierky listin musí účtovnú závierku odovzdať konateľ osobne , alebo to môže poslať do ZL doporučene- poštou ?
Anja111
15.04.09,09:33
Do zbierky listin musí účtovnú závierku odovzdať konateľ osobne , alebo to môže poslať do ZL doporučene- poštou ?
Môžeš poslať poštou.
books
28.04.09,10:42
Do OR - zbierka listin sa uctovna zavierka dava po 1 ks?
1 ks vykaz ziskov a strat
1 ks suvaha
1 ks poznamky
1 ks rozhodnutie jediného spoločníka spoločnosti o rozdelení zisku
alebo sa to dava po 2x?
Istota je istota preto sa pytam :)

Do OR sa zasielajú výkazy až po schválení účtovnej závierky konateľmi?
Napr. zasadnú konatelia dňa 30.04.2009 a schvália účtovnú uzávierku za rok 2008, tak do 30.05.2009 ju musia poslať do OR. Je to OK ?

Ďakujem.
VERONIKA6
28.04.09,10:43
Do OR sa zasielajú výkazy až po schválení účtovnej závierky konateľmi?
Napr. zasadnú konatelia dňa 30.04.2009 a schvália účtovnú uzávierku za rok 2008, tak do 30.05.2009 ju musia poslať do OR. Je to OK ?

Ďakujem.
Po schválení valnej hromady.
books
29.04.09,05:46
Po schválení valnej hromady.

Ďakujem.
Jana_clenka
14.05.09,10:59
Postačuje namiesto požadovaného vyhlásenia, či predkladaná závierka bola/nebola schválená, keď zašlem len zápisnicu z valného zhromaždenia, v ktorej bude bod, že ... závierka bola schválená ...?
Alebo musím priložiť doslovne "vyhlásenie ... "
Ďakujem moc za odpoveď aj za všetky predošlé články v tejto téme - moc mi pomohli.
Tweety
14.05.09,12:28
Postačuje namiesto požadovaného vyhlásenia, či predkladaná závierka bola/nebola schválená, keď zašlem len zápisnicu z valného zhromaždenia, v ktorej bude bod, že ... závierka bola schválená ...?
Alebo musím priložiť doslovne "vyhlásenie ... "
Ďakujem moc za odpoveď aj za všetky predošlé články v tejto téme - moc mi pomohli.
Zápisnicu z VZ neposielaj, povinnosťou je zaslať Vyhlásenie.
KEJKA
14.05.09,12:40
Do OR - zbierka listin sa uctovna zavierka dava po 1 ks?
1 ks vykaz ziskov a strat
1 ks suvaha
1 ks poznamky
1 ks rozhodnutie jediného spoločníka spoločnosti o rozdelení zisku
alebo sa to dava po 2x?
Istota je istota preto sa pytam :)

poprosím,
môžete uviesť citát z OR, alebo iného zákona, ktorý ukladá povinnosť poslať do Zb.listín aj vyhlásenie konateľa o schválení RUZ?
Lebo na výkazoch aj Poznámkach je dátum schválenia uvedený.
Tweety
14.05.09,12:50
poprosím,
môžete uviesť citát z OR, alebo iného zákona, ktorý ukladá povinnosť poslať do Zb.listín aj vyhlásenie konateľa o schválení RUZ?
Lebo na výkazoch aj Poznámkach je dátum schválenia uvedený.
Lidka, pozri tieto príspevky:
http://www.porada.sk/t4437-p28-obchodny-register-a-archiv-listin.html
KEJKA
14.05.09,12:57
odpovedám si sama.

Chcem len doplniť, že mi prišiel mail od môjho právnika, že zákonom 657/2007 sa zaviedla povinnosť prikladať do zbierky ešte aj písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán spoločnosti schválil, alebo neschválil.
Vie niekto čosi o tom?

. § 9 sa dopĺňa odsekom 6, ktorý znie:
"(6) Pri predkladaní listín uvedených v § 3 ods. 1 písm. g) je zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby, povinná spolu s listinami predložiť písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil.".
KEJKA
14.05.09,12:58
Lidka, pozri tieto príspevky:
http://www.porada.sk/t4437-p28-obchodny-register-a-archiv-listin.html
viem čo som mala pozerať, len sa mi nedarilo. Takže som si to našla sama.
Tweety
14.05.09,12:58
viem čo som mala pozerať, len sa mi nedarilo. Takže som si to našla sama.
V poriadku.:) Hlavne, že je vsjo jasno.:)
ibiza
26.05.09,18:08
dobrý večer, prosím Vás a dokedy vlastne treba poslať tie výkazy do Zbierky listín?
Rozalka
26.05.09,18:48
Do 30 dní po schválení účtovnej závierky.
Lara11
27.05.09,07:48
Prosím Vás, UZ za rok 2008 Ste schvaľovali v SKK alebo v EUR? Či Ste použili len informatívny prepočet z SKK na EUR? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
kabatik
26.12.09,10:07
Do OR - zbierka listin sa uctovna zavierka dava po 1 ks?
1 ks vykaz ziskov a strat
1 ks suvaha
1 ks poznamky
1 ks rozhodnutie jediného spoločníka spoločnosti o rozdelení zisku
alebo sa to dava po 2x?
Istota je istota preto sa pytam :)
Čaute.
Nemáte niekto vzory týchto listín pre jedoosobovú sro? Nemôžem ich nikde nájsť. Keby tak boli pokope..... Nám, totálnym začiatočníkom by to pomohlo.
Economic
26.12.09,11:41
Čaute.
Nemáte niekto vzory týchto listín pre jedoosobovú sro? Nemôžem ich nikde nájsť. Keby tak boli pokope..... Nám, totálnym začiatočníkom by to pomohlo.

Do Zbierky listín stačí doložiť : Výkaz ziskov a strát a výsledovku 1x. Toto Vám vyjde ako výstup zostavy z účtovného softvéru. Nie je tam treba dokladať Poznámky ani daňové priznanie a nie je podmienka ani zápisnica alebo rozhodnutie o rozdelení zisku. To je interná záležitosť spoločnosti.
Lenka1979
26.12.09,12:16
Do Zbierky listín stačí doložiť : Výkaz ziskov a strát a výsledovku 1x. Toto Vám vyjde ako výstup zostavy z účtovného softvéru. Nie je tam treba dokladať Poznámky ani daňové priznanie a nie je podmienka ani zápisnica alebo rozhodnutie o rozdelení zisku. To je interná záležitosť spoločnosti.


Len menšia chybička "krásy"...Výkaz ziskov a strát = výsledovka. Treba doložiť ešte súvahu.
Krásny sviatočný deň.:)
azla
26.12.09,19:33
Do Zbierky listín stačí doložiť : Výkaz ziskov a strát a výsledovku 1x. Toto Vám vyjde ako výstup zostavy z účtovného softvéru. Nie je tam treba dokladať Poznámky ani daňové priznanie a nie je podmienka ani zápisnica alebo rozhodnutie o rozdelení zisku. To je interná záležitosť spoločnosti.

Aby sa to uviedlo na pravú mieru.
Do zbierky listín sa ukladá účtovná závierka:
- súvaha
- výkaz ziskov a strát
- poznámky

S účinnosťou od 1.1.2008 sa do zbierky listín okrem účtovných závierok, ktoré sa do zbierky listín ukladajú bez návrhu na zápis, povinne predkladá i PÍSOMNÉ VYHLÁSENIE KONATEĽA, či predloženú účtovnú závierku a prípadne i ďalšie predkladané listiny (ak spoločnosť s ručením obmedzeným spĺňa zákonné požiadavky na povinné overenie účtovnej závierky audítorom môže spoločenská zmluva v rámci úpravy pôsobnosti valného zhromaždenia zakotviť schvaľovanie výročnej správy spoločnosti) schválilo alebo neschválilo valné zhromaždenie. Toto písomné vyhlásenie musí byť predložené v origináli alebo jeho osvedčenej kópii v jednom vyhotovení spolu s príslušnou účtovnou závierkou, na ktorú sa vyhlásenie vzťahuje. Podpis konateľa na vyhlásení nemusí byť úradne osvedčený.


citujem časť z príspevku
http://www.porada.sk/746595-post274.html

vzor Vyhlásenia napr.
http://www.porada.sk/687899-post259.html
kabatik
26.12.09,21:31
Ak tomu dobre rozumiem tak učtovná uzávierka sa skladá zo súvahy, vykaze ziskov a strát a poznámok?
Výkaz ziskov a strát mi vyjde v Pohode pri Učtovníctvo -Účtovná uzávierka.
Kde zoberiem súvahu? Čo má byť v poznámkach?
Prepáčte za otázky.Som živnostník a chcem si účtovníctvo robiť sám. Tak začínam. Jednoduché som si robil 20 rokov, ale toto...?
Lenka1979
27.12.09,05:54
Ak tomu dobre rozumiem tak učtovná uzávierka sa skladá zo súvahy, vykaze ziskov a strát a poznámok?
Výkaz ziskov a strát mi vyjde v Pohode pri Učtovníctvo -Účtovná uzávierka.
Kde zoberiem súvahu? Čo má byť v poznámkach?
Prepáčte za otázky.Som živnostník a chcem si účtovníctvo robiť sám. Tak začínam. Jednoduché som si robil 20 rokov, ale toto...?

...ale toto nie je jednoduché účtovníctvo... Ak nevieš,kde zobrať súvahu, mal by to umožňovať Tvoj softvér, ak tomu tak nie je, dá sa stiahnuť aj zo stránky drsr alebo si kúp v tlačivách...
Na Tvojom mieste by som radšej na začiatok oslovila skúsenú účtovníčku,nech Ti s tým pomôže, aby si niečo nepokazil a ďalšie roky,ak chceš, tak si urob sám. Prípadne aj táto stránka "porada" je veľmi dobrá a tu sa naučíš toho skutočne veľmi veľa...len stačí hľadať.:)
kabatik
27.12.09,07:34
No, učtovníčku mám dohodnutú, že mi to len skontroluje. Moja S.r.o zatiaľ nevyrába toľko aby som si mohol dať robiť účtovníctvo firme. Mám tam tento rok len štyri položky.
Učtovný soft mám POHODU a ten určite súvahu robí.
1.Dám "Súvaha v plnom rozsahu"?
2. Potom "Výkaz ziskov a strát v plnom rozsahu"? a mám tam dať aj "výsledovku"?
3.Ale čo má byť v poznámkach?
4.Ja ako jediný šlen s.r.o mám zvolať aj Valné zhromaždenie? A ako prosím Vás?
Už som sa naučil, vďaka Vám poraďákom, ako účtovať náklady a fakturovať. Teraz to ukončiť s potom sa uvidí.
Majte trpezlivosť.
babi2
27.12.09,07:36
Ak tomu dobre rozumiem tak učtovná uzávierka sa skladá zo súvahy, vykaze ziskov a strát a poznámok?
Výkaz ziskov a strát mi vyjde v Pohode pri Učtovníctvo -Účtovná uzávierka.
Kde zoberiem súvahu? Čo má byť v poznámkach?
Prepáčte za otázky.Som živnostník a chcem si účtovníctvo robiť sám. Tak začínam. Jednoduché som si robil 20 rokov, ale toto...?
V Pohode, v záložke Účtovníctvo - Účtovný denník - potom cez Zostavy, nájdeš Výkaz ziskov a strát aj Súvahu, Ale tiež by som Ti doporučila ako Lenka, minimálne jeden rok si to prejsť s niekým skúseným, pretože DP v PÚ nie je len o vytlačení týchto zostáv.
Economic
27.12.09,08:05
Len menšia chybička "krásy"...Výkaz ziskov a strát = výsledovka. Treba doložiť ešte súvahu.
Krásny sviatočný deň.:)


Sorry, jasné mala to byť výsledovka a súvaha, ospravedlňujem sa. Bolo to tak myslené, len chybne napísané.
Economic
27.12.09,08:07
V Pohode, v záložke Účtovníctvo - Účtovný denník - potom cez Zostavy, nájdeš Výkaz ziskov a strát aj Súvahu, Ale tiež by som Ti doporučila ako Lenka, minimálne jeden rok si to prejsť s niekým skúseným, pretože DP v PÚ nie je len o vytlačení týchto zostáv.

Súhlasím, skúsení účtovníci dobre vedia, aké všetky kontroly a úkony je treba vykonať, než sa vytlačia zostavy, ktoré sú tie správne a konečné. A inak súhlasím s tým, čo napísala azla. Každá spoločnosť pokiaľ má v účtovníctve poriadok a záleží jej na výsledkoch spoločnosti, je určite automatické, že si urobí malé valné zhromaždenie, ktorým účtovnú závierku schváli a zároveň konateľovi uloží povinnosť ju do Zbierky listín uložiť. I keď ten potom tú povinnosť prenesie na účtovníka.
Economic
28.12.09,05:23
No, učtovníčku mám dohodnutú, že mi to len skontroluje. Moja S.r.o zatiaľ nevyrába toľko aby som si mohol dať robiť účtovníctvo firme. Mám tam tento rok len štyri položky.
Učtovný soft mám POHODU a ten určite súvahu robí.
1.Dám "Súvaha v plnom rozsahu"?
2. Potom "Výkaz ziskov a strát v plnom rozsahu"? a mám tam dať aj "výsledovku"?
3.Ale čo má byť v poznámkach?
4.Ja ako jediný šlen s.r.o mám zvolať aj Valné zhromaždenie? A ako prosím Vás?
Už som sa naučil, vďaka Vám poraďákom, ako účtovať náklady a fakturovať. Teraz to ukončiť s potom sa uvidí.
Majte trpezlivosť.

Ešte sa vrátim k Tvojim otázkam :
3. Aj Poznámky by Ti mal softvér umožňovať vyplniť a vytlačiť /aspoň Kros to umožňuje, nepoznám pohodu/
4. Keď si sám spoločník - rozhodnutie jediného spoločníka, v ktorom schváliš účtovnú závierku za rok 2009 /toto nahrádza valné zhromaždenie/
kabatik
28.12.09,19:23
Dík.
barevna
05.01.10,13:00
prosim poradi mi niekto či sa stanovy a.s. davaju v novom zneni po premene ma € do zbierky listin na OR?
Kvietocek
21.03.10,14:04
Prosim Vas do OR zbierka listin ked je jediny konatel treba aj cestne vyhlasenie ze schvaluje UCT zavierku, alebo staci rozhodnutie jedineho konatela kde je napisane, ze schvaluje uctovnu zavierku a zaroven dava navrh aj na rozdelenie zisku?

Rozdelenie zisku treba zvlast na papiery a schvalenie (vyhlasenie) treba zvlast na papiery?
Economic
21.03.10,14:51
Prosim Vas do OR zbierka listin ked je jediny konatel treba aj cestne vyhlasenie ze schvaluje UCT zavierku, alebo staci rozhodnutie jedineho konatela kde je napisane, ze schvaluje uctovnu zavierku a zaroven dava navrh aj na rozdelenie zisku?

Rozdelenie zisku treba zvlast na papiery a schvalenie (vyhlasenie) treba zvlast na papiery?

Do Zbierky listín je dôležité dať účtovnú závierku. Zápisnica z VZ, resp. Rozhodnutie jediného spoločníka môže byť, nie je podmienka. V ňom môže byť aj schválenie HV a aj rozdelenie zisku.
grammatika
22.03.10,08:05
Do Zbierky listín je dôležité dať účtovnú závierku. Zápisnica z VZ, resp. Rozhodnutie jediného spoločníka môže byť, nie je podmienka. V ňom môže byť aj schválenie HV a aj rozdelenie zisku.

Treba dať aj vyhlásenie, že závierka bola schválená (nejde o zápisnicu z VZ a ani o rozhodnutie o schválení, ale o vyhlásenie v zmysle §9 odst.6 zákona č.530/2003 Z.z. o obchodnom registri)
Reročka
22.03.10,09:13
Ahojte,

Prosim pomoooooc: Pri uctovnej zavierke s.r.o., ktora ma jedineho spolocnika – konatela, mozem pri zostavovani vykazov dat UZ riadnu a zaroven uz aj schvalenu? Alebo sa tam ma dodrzat lehota na schvalenie 3 mesiace a az potom do 6 mes. zaslat takto schvalenu UZ spolu s vykazmi prislusnemu sudu?

A definitivne mi viete teda potvrdit, co sa dava do zbierky listin?:
- kopia vykazu Z a S,
- kopia suvahy,
- kopia poznamky
- a uz spominana zapisnica z VZ, kde sa spomina, ako sa VZ dohodlo o rozdeleni zisku?
- treba aj to vyhlasenie konatela, ze uctov.zavierku VZ schvalilo?

Som trubka, ale co sa stane ak som tak este za rok 2008 doteraz neurobila? Je za to nejaka pokuta, mozem to este urobit napr.dnes, co najskor? Ma to nejake nasledky?

Velmi mi pomozete, ak mi odpoviete, co najskor – som z toho akasi zmagorena :(

Vopred dakujem
grammatika
22.03.10,09:25
Ahojte,

Prosim pomoooooc: Pri uctovnej zavierke s.r.o., ktora ma jedineho spolocnika – konatela, mozem pri zostavovani vykazov dat UZ riadnu a zaroven uz aj schvalenu? Alebo sa tam ma dodrzat lehota na schvalenie 3 mesiace a az potom do 6 mes. zaslat takto schvalenu UZ spolu s vykazmi prislusnemu sudu?

A definitivne mi viete teda potvrdit, co sa dava do zbierky listin?:
- kopia vykazu Z a S,
- kopia suvahy,
- kopia poznamky
- a uz spominana zapisnica z VZ, kde sa spomina, ako sa VZ dohodlo o rozdeleni zisku?
- treba aj to vyhlasenie konatela, ze uctov.zavierku VZ schvalilo?

Som trubka, ale co sa stane ak som tak este za rok 2008 doteraz neurobila? Je za to nejaka pokuta, mozem to este urobit napr.dnes, co najskor? Ma to nejake nasledky?

Velmi mi pomozete, ak mi odpoviete, co najskor – som z toho akasi zmagorena :(

Vopred dakujem
už to tu bolo veľakrát spomínané
Ak rozhodol konateľ-spoločník o schválení závierky, tak môžeš zaškrtnúť aj "schválené". Keď to nezaškrtneš a neotvoríš účtovné knihy za rok 2009 po ich uzavretí a podaní DP, tak nemusíš dávať na DU znovu tlačivá schválené ale stačia zostavené.
Závierku za 2008 - ulož do zbierky listín (čo najskôr)
Nedodržanie uloženia listí do zbierky má za následok, že môže dôjsť k zrušeniu spoločnosti z dôvodu nedodržiavania povinností, kt.vyplývajú zo zákona (§21 zákona o účtovníctve a §40 obch. zákonníka)
Do zbierky sa predkladajú:
súvaha
VZaS
poznámky
vyhlásenie, že závierka bola schválená

Táto téma tu je každoročne otváraná (zákon sa nemenil) od minulého roka, takže povinnosti zostávajú tie isté, skús využívať aj vyhľadávanie a čítaj...
Reročka
22.03.10,09:30
už to tu bolo veľakrát spomínané
Ak rozhodol konateľ-spoločník o schválení závierky, tak môžeš zaškrtnúť aj "schválené". Keď to nezaškrtneš a neotvoríš účtovné knihy za rok 2009 po ich uzavretí a podaní DP, tak nemusíš dávať na DU znovu tlačivá schválené ale stačia zostavené.
Závierku za 2008 - ulož do zbierky listín (čo najskôr)
Nedodržanie uloženia listí do zbierky má za následok, že môže dôjsť k zrušeniu spoločnosti z dôvodu nedodržiavania povinností, kt.vyplývajú zo zákona (§21 zákona o účtovníctve a §40 obch. zákonníka)
Do zbierky sa predkladajú:
súvaha
VZaS
poznámky
vyhlásenie, že závierka bola schválená

Táto téma tu je každoročne otváraná (zákon sa nemenil) od minulého roka, takže povinnosti zostávajú tie isté, skús využívať aj vyhľadávanie a čítaj...

Ano grammatika, dakujem, ja vyhladavam a citam, len som to chcela urychlene, tak som si myslela, ze takto ak mi na to niekto priamo odpovie to bude teda rychlejsie a aj bolo :-)

vdaka este raz
Reročka
22.03.10,09:31
A este ma napadlo, dava sa tam aj ta zapisnica z VZ o rozdeleni zisku?
grammatika
22.03.10,09:41
A este ma napadlo, dava sa tam aj ta zapisnica z VZ o rozdeleni zisku?
prečítaj si moju odpoveď :)
Reročka
22.03.10,13:04
prečítaj si moju odpoveď :)

Hmmm, grammatika, asi budem mat velky problem kvoli tomu, ze za r.2008 som nezaslala vsetky listiny na zapis. Ako som tak citala novelizovany zakon c.530/2003 Z.z. o obchod.registri, tak od 1.1.2009 su za to sankcie az do vysky 3.330 EUR :mee:

Co mam teda robit, poradite mi niekto, mam to nechat tak a uz nerypat do r.2008? :(

dakujem
Reročka
22.03.10,15:02
Hmmm, grammatika, asi budem mat velky problem kvoli tomu, ze za r.2008 som nezaslala vsetky listiny na zapis. Ako som tak citala novelizovany zakon c.530/2003 Z.z. o obchod.registri, tak od 1.1.2009 su za to sankcie az do vysky 3.330 EUR :mee:

Co mam teda robit, poradite mi niekto, mam to nechat tak a uz nerypat do r.2008? :(

dakujem

prosim, prosim, viete mi teda niekto poradit, ako mam postupovat dalej v takomto pripade, ako som pisala vyssie???
grammatika
22.03.10,17:41
odovzdaj do zbierky listín, splň si povinnosť a je to :)
Mery977
31.03.10,11:13
zistila som, že za rok 2003 a 2005 neboli uložené listiny v zbierke listín, bude za to pokuta??
Reročka
31.03.10,11:20
zistila som, že za rok 2003 a 2005 neboli uložené listiny v zbierke listín, bude za to pokuta??

Veru je to uz pekne pozadu a kedze doteraz sa neozvali ze si si nesplnila povinnost, urob tak teraz ked budes podavat vykazy do zbierky za r.2009.
Ja som si tiez nesplnila povinnost za r.2008, tak ho idem podat teraz dodatocne spolu s r.2009.

Volala som so svojim pravnikom a on mi povedal aby som tak urobila.
Snad nebude ziadna pokuta. Len pozor, ak sa ti to stane po 1.1.2009 tak tam uz pokuta je - zakon bol novelizovany a zrejme si dali na to bacha, nakolko ludia na to zabudali a posielali to neskor - preto zaviedli asi aj tie sankcie!

Takze urob tak teraz - to je moja rada ;)
Mery977
31.03.10,11:30
a čo mám poslať za tie roky 2003 a 2005? Stačí kopia súvahy, výkazu Z a strát a poznámky??

a od ktorého roku je povinnosť posielať listiny do zbierky? lebo čo som pozerala tak máme tam od roku 2001 uložené
Reročka
31.03.10,11:38
a čo mám poslať za tie roky 2003 a 2005? Stačí kopia súvahy, výkazu Z a strát a poznámky?? - ANO

a od ktorého roku je povinnosť posielať listiny do zbierky? - tato povinnost ti vyplyva zo zakona, neviem o tom, ze volakedy nebolo treba vykazy posielat do zbierky listin, skus si pozriet zakon o obchodnom registre lebo čo som pozerala tak máme tam od roku 2001 uložené

...v texte
evina
31.03.10,11:57
a čo mám poslať za tie roky 2003 a 2005? Stačí kopia súvahy, výkazu Z a strát a poznámky??

a od ktorého roku je povinnosť posielať listiny do zbierky? lebo čo som pozerala tak máme tam od roku 2001 uložené

Pozri napríklad príspevok 29 v tejto téme - povinnosť je od roku 2002.
Mery977
31.03.10,12:34
ďakujem, už som pozrela. Čítala som aj o pokutách za nesplnenie uloženia listín do zbierky. Mám teraz z toho mindráky, či mám čakať pokutu, hoci to ani nie je moja chyba, že to tam nebolo poslané (predchodkyňa asi zabudla alebo čo sa stalo, neviem, šef tvrdí že to tam poslali ,ale na orsr to nevidím ako zapísané.
Economic
31.03.10,13:11
a čo mám poslať za tie roky 2003 a 2005? Stačí kopia súvahy, výkazu Z a strát a poznámky??

a od ktorého roku je povinnosť posielať listiny do zbierky? lebo čo som pozerala tak máme tam od roku 2001 uložené


Buď ich manuálne prepíš rukou a daj tam patričné podpisy a pečiatky, lebo ak použiješ fotokópie musia byť úradne osvedčené. Keď Ti zatiaľ neprišli na to, tak je to ten lepší prípad.
liba2
31.03.10,13:25
Buď ich manuálne prepíš rukou a daj tam patričné podpisy a pečiatky, lebo ak použiješ fotokópie musia byť úradne osvedčené. Keď Ti zatiaľ neprišli na to, tak je to ten lepší prípad.
... to fakt ? ja neoponujem, len je to pre mňa nová informácia; čím je to usmernené?
Doteraz som posielala iba kopie a neprišla späť žiadna ozvena .
Economic
31.03.10,13:44
... to fakt ? ja neoponujem, len je to pre mňa nová informácia; čím je to usmernené?
Doteraz som posielala iba kopie a neprišla späť žiadna ozvena .

OPRAVUJEM : V súčasnosti stačí do zbierky listín uložiť len xeroxovú kópiu účtovnej závierky. Do 31.1.2004 to musel byť originál alebo úradne overená kópia účtovnej závierky.
evina
31.03.10,14:28
OPRAVUJEM : V súčasnosti stačí do zbierky listín uložiť len xeroxovú kópiu účtovnej závierky. Do 31.1.2004 to musel byť originál alebo úradne overená kópia účtovnej závierky.

Od toho roku 2002 /predtým neskúmam/ je možné predložiť kópiu


Re: obchodný register a archív listín
Citát:
Pôvodca textu príspevku: mv66
Skutocne netreba overovat podpisy ???
Môj názor - netreba. Prečo? §3 zákona o obch. registri v bode 3 uvádza, že do zbierky listín sa ukladá originál, alebo jeho osvedčená kópia, ak tento osobitný zákon neustanovuje inak.

V bode 5 tohto §3 sa podľa mňa ustanovuje inak, t.j. Ak ide o listiny podľa odseku 1. písmeno g /kde písmeno g je účtovná závierka zapísanej osoby/ do zbierky listín sa ukladá kópia listiny.



[
evina
31.03.10,14:35
Veru je to uz pekne pozadu a kedze doteraz sa neozvali ze si si nesplnila povinnost, urob tak teraz ked budes podavat vykazy do zbierky za r.2009.
Ja som si tiez nesplnila povinnost za r.2008, tak ho idem podat teraz dodatocne spolu s r.2009.

Volala som so svojim pravnikom a on mi povedal aby som tak urobila.
Snad nebude ziadna pokuta. Len pozor, ak sa ti to stane po 1.1.2009 tak tam uz pokuta je - zakon bol novelizovany a zrejme si dali na to bacha, nakolko ludia na to zabudali a posielali to neskor - preto zaviedli asi aj tie sankcie!

Takze urob tak teraz - to je moja rada ;)

Sankcie sú od začiatku priamo na konateľa, ani nie na spoločnosť....
Reročka
13.04.10,12:44
Sankcie sú od začiatku priamo na konateľa, ani nie na spoločnosť....

Ako to, ze sankcie su uz od zaciatku? Akoze odjakziva? Lebo co viem, tak doposial nikoho nesankciovali... Vela to posielalao pozadu a zaviedli to len teraz od 1.1.2009 - alebo som trosku mimo?
evina
13.04.10,12:49
Ako to, ze sankcie su uz od zaciatku? Akoze odjakziva? Lebo co viem, tak doposial nikoho nesankciovali... Vela to posielalao pozadu a zaviedli to len teraz od 1.1.2009 - alebo som trosku mimo?

áno, zákon ich umožňuje, ale nepokutovali ....

Čo zaviedli len od 1,.1.2009?
evina
13.04.10,12:59
Z tejto témy a platí to od začiatku

http://www.porada.sk/669409-post254.html
Reročka
13.04.10,13:06
Z tejto témy a platí to od začiatku

http://www.porada.sk/669409-post254.html

aha, nuz tak tento prispevok som si veru nevsimla :-(
Ja som citala novelizovany zakon o obchodnom registri: http://www.eserocka.sk/files/z530-03.pdf, kde pri tych sankciach bola platnost od 1.1.2009 - tak som myslela, ze zaviedli sankcie od r.2009...

Cize, ak tomu rozumiem, mozu konatela pokutovat este teraz, ked za r.2008 som zabudla podat tie vykazy a posielam ich az teraz spolu s r.2009?

dakujem
evina
13.04.10,14:08
aha, nuz tak tento prispevok som si veru nevsimla :-(
Ja som citala novelizovany zakon o obchodnom registri: http://www.eserocka.sk/files/z530-03.pdf, kde pri tych sankciach bola platnost od 1.1.2009 - tak som myslela, ze zaviedli sankcie od r.2009...

Cize, ak tomu rozumiem, mozu konatela pokutovat este teraz, ked za r.2008 som zabudla podat tie vykazy a posielam ich az teraz spolu s r.2009?

dakujem

môžu ...
liba2
13.04.10,14:11
ani oneskorené podanie Prehľadu... sa v minulosti nesankcionovalo, teraz to doháňajú od r. 2004 ;)
ivan999
02.05.10,05:51
Dobry den,
Pozabudol som poslat uctovnu zavierku schvalena bola 27.3 meskam asi tyzden. Mam ju urychlene poslat alebo mam zavolat na sud. Dakujem
Economic
02.05.10,06:26
Dobry den,
Pozabudol som poslat uctovnu zavierku schvalena bola 27.3 meskam asi tyzden. Mam ju urychlene poslat alebo mam zavolat na sud. Dakujem

Nikam nemusíš vôbec volať, len to tam teraz v kľude a bez stresov dolož.Nič sa nedeje.
zuzanna
03.05.10,13:18
neviete poradit ktory § uklada povinnost poslat uctovnu zavierku do OR kde to presne najdem diky
Tweety
03.05.10,13:21
neviete poradit ktory § uklada povinnost poslat uctovnu zavierku do OR kde to presne najdem diky
Je to §21 Zákona o účtovníctve.
Economic
03.05.10,13:45
neviete poradit ktory § uklada povinnost poslat uctovnu zavierku do OR kde to presne najdem diky

§ 3 Zákona 530/2003
michalesco
25.05.10,07:00
Ak som správne pochopil celú diskusiu, vychádza mi, že ako konateľ s. r. o. musím do Zbierky listín poslať nasledovné dokumenty:

- zápisnicu z valného zhromaždenia
- vyhlásenie podľa § 9 ods. 6 zákona č. 530/2003 Z. z. o Obchodnom registri
- súvaha
- výkaz ziskov a strát
- poznámky

Otázka na skúsenejších: je tento zoznam úplný? A doplňujúca otázka - keďže nám účtovníctvo robí externá firma, stačí, ak na kópiách súvahy, výkazu a poznámok bude len podpis štatutára (konateľa)? Ak si dobre pamätám, pri posielaní daňového priznania bol minimálne pri poznámkach k účtovnej závierke podpis účtovníka, spolu s konateľovým podpisom.

A ešte mi, prosím, poraďte v jednej veci - naša s. r. o. bola založená v lete 2008 ako jednoosobová. Minulý rok došlo k predaju časti podielu tak, že dve osoby majú teraz rovnaký podiel. Za rok 2008 spoločnosť hospodárila so stratou, do Zbierky listín nebolo zasielané nič.

Čo všetko je potrebné zaslať do Zbierky listín, aby sme mali "čistý stôl"?

Veľmi pekne ďakujem!
liba2
25.05.10,07:25
http://www.justice.gov.sk/h.aspx?pg=r1&htm=http://www.justice.gov.sk/or/or.htm

celkom dole: modelová situácia - zmena zapisovaných skutočností....
evina
25.05.10,08:21
Ak som správne pochopil celú diskusiu, vychádza mi, že ako konateľ s. r. o. musím do Zbierky listín poslať nasledovné dokumenty:

- zápisnicu z valného zhromaždenia nie
- vyhlásenie podľa § 9 ods. 6 zákona č. 530/2003 Z. z. o Obchodnom registri áno
- súvaha áno
- výkaz ziskov a strát áno
- poznámky áno

Otázka na skúsenejších: je tento zoznam úplný? A doplňujúca otázka - keďže nám účtovníctvo robí externá firma, stačí, ak na kópiách súvahy, výkazu a poznámok bude len podpis štatutára (konateľa)? Nie, predsa účtovná firma Vám má tieto Výkazy vytlačiť a podpísať aj pre účely vloženia do zbierkyAk si dobre pamätám, pri posielaní daňového priznania bol minimálne pri poznámkach k účtovnej závierke podpis účtovníka, spolu s konateľovým podpisom. Práve pri Poznámkach nemusí byť, ale na výkazoch by mal byť minimálne v kolonke spracovania účtovníctva

A ešte mi, prosím, poraďte v jednej veci - naša s. r. o. bola založená v lete 2008 ako jednoosobová. Minulý rok došlo k predaju časti podielu tak, že dve osoby majú teraz rovnaký podiel. Za rok 2008 spoločnosť hospodárila so stratou, do Zbierky listín nebolo zasielané nič. zašlete všetko za rok 2008 v takom istom zložení ako je uvedené vyššie čo sa závierky týka plus podľa Liby.

Čo všetko je potrebné zaslať do Zbierky listín, aby sme mali "čistý stôl"?
Veľmi pekne ďakujem!


v texte
Economic
25.05.10,08:34
Ak som správne pochopil celú diskusiu, vychádza mi, že ako konateľ s. r. o. musím do Zbierky listín poslať nasledovné dokumenty:

- zápisnicu z valného zhromaždenia
- vyhlásenie podľa § 9 ods. 6 zákona č. 530/2003 Z. z. o Obchodnom registri
- súvaha
- výkaz ziskov a strát
- poznámky

Otázka na skúsenejších: je tento zoznam úplný? A doplňujúca otázka - keďže nám účtovníctvo robí externá firma, stačí, ak na kópiách súvahy, výkazu a poznámok bude len podpis štatutára (konateľa)? Ak si dobre pamätám, pri posielaní daňového priznania bol minimálne pri poznámkach k účtovnej závierke podpis účtovníka, spolu s konateľovým podpisom.

A ešte mi, prosím, poraďte v jednej veci - naša s. r. o. bola založená v lete 2008 ako jednoosobová. Minulý rok došlo k predaju časti podielu tak, že dve osoby majú teraz rovnaký podiel. Za rok 2008 spoločnosť hospodárila so stratou, do Zbierky listín nebolo zasielané nič.

Čo všetko je potrebné zaslať do Zbierky listín, aby sme mali "čistý stôl"?

Veľmi pekne ďakujem!


Keď dokladá do Zbierky listín účtovnú závierku, tak k tomu dolož Zápisnicu z VZ, kde sa hovorí o schválení účtovnej závierky. V tomto prípade nie je treba dokladať ešte špeciálne vyhlásenie.
V Tvojom prípade do Zbierky listín doložiť : účtovnú závierku, Zápisnicu z VZ, Zmluvu o prevode OP, úplné znenie SZ, Zápisnicu o schválení prevodu OP
grammatika
25.05.10,09:41
Keď dokladá do Zbierky listín účtovnú závierku, tak k tomu dolož Zápisnicu z VZ, kde sa hovorí o schválení účtovnej závierky. V tomto prípade nie je treba dokladať ešte špeciálne vyhlásenie.
V Tvojom prípade do Zbierky listín doložiť : účtovnú závierku, Zápisnicu z VZ, Zmluvu o prevode OP, úplné znenie SZ, Zápisnicu o schválení prevodu OP
podľa § 9 odst. (6) Pri predkladaní listín uvedených v § 3 ods. 1 písm. g)je zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby, povinná spolu s listinami predložiť písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil.

z čoho vyplýva, že síce v zápisnici z VZ sa schvaľuje závierka, ale sú v nej i iné veci, ako napr.rozdelenie zisku (či strata...), táto sa do zbierky listín neukladá ale sa ukladá prehlásenie:


Vyhlásenie v zmysle §9 ods.6 zákona číslo


530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení



Dolu podpísaný konateľ spoločnosti ... s.r.o.:

AB, rod.č.: , trv.bytom:


ako štatutárny orgán spoločnosti XY s.r.o., IČO:... ako oprávnená osoba konať v mene spoločnosti vyhlasujem v súlade so znením §9 ods.6 zákona č. 530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení, že do zbierky listín sa ukladá účtovná závierka za rok 2009 schválená Valným zhromaždením dňa
evina
25.05.10,10:21
Ja si dovolím zdôrazniť jednu vec, už i v tejto téme niekoľkokrát napísanú : Zápisnica z Valného zhromaždenia sa neprikladá k individuálnej účtovnej závierke do zbierky listín.
Zákon o obchodnom registri:

§ 3 Obsah zbierky listín

g) riadna individuálna účtovná závierka a mimoriadna individuálna účtovná závierka, konsolidovaná účtovná závierka a priebežná účtovná závierka zapísanej osoby, a ak to ukladá osobitný zákon, aj výročná a audítorská správa zapísanej osoby, ktorá obsahuje meno, priezvisko a bydlisko fyzickej osoby alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby audítora, ako aj evidenčné číslo zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov; účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy,

Opatrenie ministerstva financií 4455/2003-92 v platnom znení o.i. vymedzuje obsah individuálnej riadnej závierky:


§ 1 Základné ustanovenie
1) Týmto opatrením sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky, ktoré účtujú podľa osobitného predpisu 1) .
2) Vzor súvahy vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.
3) Vzor výkazu ziskov a strát vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.
4) Obsahové vymedzenie poznámok je uvedené v prílohe č. 3.

Takže neauditovaná spoločnosť predkladá závierku (súvahu, výkaz ziskov a strát, poznámky/ a podľa Gramatikou uvedeného § Vyhlásenie štatutárneho orgánu - je to jeho osobná povinnosť.

Aj pokuty za event. nepredloženie týchto dokumentov sa udeľujú osobne štatutárovi a nie ani spoločnosti, ani Valnému zhromaždeniu.
liba2
25.05.10,12:32
podľa § 9 odst. (6) Pri predkladaní listín uvedených v § 3 ods. 1 písm. g)je zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby, povinná spolu s listinami predložiť písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil.
.........
mimotemy

Lenka, stala som sa obeťou skákajúcich tlačidiel, tak som ti nechtiac capla zábavné, ale chccela som ti dať užitočné - prepáááááč. opraviť sa to nedááááá. !
michelle84
25.05.10,12:43
Prosím o odsúhlasenie. Do zbierky listín odovzdám:
- Súvahu,
- Výkaz ziskov a strát,
- Poznámky,
- Správu audítora,
- Výročnú správu,
- Zápisnicu z valného zhromaždenia o schválení účtovnej závierky.

Do obchodného vestníka odovzdám:
- Súvahu,
- Výkaz ziskov a strát,
- Informáciu o výroku audítora,
- Potvrdenie o zaplatení poplatku.

Pochopila som to správne? Ďakujem.
evina
25.05.10,13:11
Prosím o odsúhlasenie. Do zbierky listín odovzdám:
- Súvahu, áno
- Výkaz ziskov a strát, áno
- Poznámky, áno
- Správu audítora, áno
- Výročnú správu, áno
- Zápisnicu z valného zhromaždenia o schválení účtovnej závierky. NIE, ale Vyhlásenie štatutára podľa § 9 zákona o obchodnom registri

Do obchodného vestníka odovzdám:
- Súvahu,
- Výkaz ziskov a strát,
- Informáciu o výroku audítora,
- Potvrdenie o zaplatení poplatku.

Pochopila som to správne? Ďakujem.

Myslím, že v jednom bode nie ...
Ajuška
25.05.10,13:24
podľa § 9 odst. (6) Pri predkladaní listín uvedených v § 3 ods. 1 písm. g)je zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby, povinná spolu s listinami predložiť písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil.

z čoho vyplýva, že síce v zápisnici z VZ sa schvaľuje závierka, ale sú v nej i iné veci, ako napr.rozdelenie zisku (či strata...), táto sa do zbierky listín neukladá ale sa ukladá prehlásenie:


Vyhlásenie v zmysle §9 ods.6 zákona číslo



530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení




Dolu podpísaný konateľ spoločnosti ... s.r.o.:

AB, rod.č.: , trv.bytom:


ako štatutárny orgán spoločnosti XY s.r.o., IČO:... ako oprávnená osoba konať v mene spoločnosti vyhlasujem v súlade so znením §9 ods.6 zákona č. 530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení, že do zbierky listín sa ukladá účtovná závierka za rok 2009 schválená Valným zhromaždením dňa
Nechcem slovíčkáriť, ale v tomto mi naozaj pointa uniká... ak som podľa citovaného § povinná predložiť vyhlásenie či som schválila, alebo neschválila... vyhlásenie o tom, že ukladám schválenú závierku nenapĺňa literu zákona. Naopak, ak v zápisnici z VZ sa uvádza, že VZ schvaľuje závierku... a uložím ju do zbierky listín, vnímam povinnosť za splnenú...
evina
25.05.10,13:35
Nechcem slovíčkáriť, ale v tomto mi naozaj pointa uniká... ak som podľa citovaného § povinná predložiť vyhlásenie či som schválila, alebo neschválila... vyhlásenie o tom, že ukladám schválenú závierku nenapĺňa literu zákona. Naopak, ak v zápisnici z VZ sa uvádza, že VZ schvaľuje závierku... a uložím ju do zbierky listín, vnímam povinnosť za splnenú...

Vyhlásenie nie je o tom, či si schválila alebo neschválila závierku alebo či ukladáš schválenú ale:

písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil.

Zákon káže toto Vyhlásenie o tom, či VZ schválilo alebo neschválilo závierku dať osobne štatutárom, t.j. konateľom. Je rozdiel "štatutár" a rozdiel "Valné zhromaždenie".

Povinnosť je teda splnená podľa zákona len s priloženým osobným Vyhlásením konateľa....ináč mu osobne môžu vyrubiť osobne. Zákon nepožaduje zápisnicu z VZ, to môže napríklad obsahovať aj iné záležitosti /a preto podľa mojej mienky žiada to osobné Vyhlásenie od konateľa, lebo nepožaduje zápisnicu z VZ/. Komu tam toľko chýba môže ju priložiť, ale svoju celkovú povinnosť si tým nesplnil.
Ajuška
25.05.10,14:04
Vyhlásenie nie je o tom, či si schválila alebo neschválila závierku alebo či ukladáš schválenú ale:

písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil.

Zákon káže toto Vyhlásenie o tom, či VZ schválilo alebo neschválilo závierku dať osobne štatutárom, t.j. konateľom. Je rozdiel "štatutár" a rozdiel "Valné zhromaždenie".

Povinnosť je teda splnená podľa zákona len s priloženým osobným Vyhlásením konateľa....ináč mu osobne môžu vyrubiť osobne. Zákon nepožaduje zápisnicu z VZ, to môže napríklad obsahovať aj iné záležitosti /a preto podľa mojej mienky žiada to osobné Vyhlásenie od konateľa, lebo nepožaduje zápisnicu z VZ/. Komu tam toľko chýba môže ju priložiť, ale svoju celkovú povinnosť si tým nesplnil.
Riziko rozdielu písaného a hovoreného slova...:---...na živo by sme nemali problém si ujasniť, že hovoríme o tom istom... Takto môžem s Tebou len súhlasiť a zbytočne neobhajovať inak pochopené. Komentovala som text priloženého vzoru, kde bol dôraz vložený inam...
michelle84
26.05.10,05:05
Vyhlásenie nie je o tom, či si schválila alebo neschválila závierku alebo či ukladáš schválenú ale:

písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil.

Zákon káže toto Vyhlásenie o tom, či VZ schválilo alebo neschválilo závierku dať osobne štatutárom, t.j. konateľom. Je rozdiel "štatutár" a rozdiel "Valné zhromaždenie".

Povinnosť je teda splnená podľa zákona len s priloženým osobným Vyhlásením konateľa....ináč mu osobne môžu vyrubiť osobne. Zákon nepožaduje zápisnicu z VZ, to môže napríklad obsahovať aj iné záležitosti /a preto podľa mojej mienky žiada to osobné Vyhlásenie od konateľa, lebo nepožaduje zápisnicu z VZ/. Komu tam toľko chýba môže ju priložiť, ale svoju celkovú povinnosť si tým nesplnil.

Stačí to napísať jednou vetou, že "vyhlasujeme, že valné zhromaždenie schválilo účtovnú závierku za rok 2009"?
evina
26.05.10,05:32
Stačí to napísať jednou vetou, že "vyhlasujeme, že valné zhromaždenie schválilo účtovnú závierku za rok 2009"?
http://www.porada.sk/687899-post259.html
monikago
26.05.10,05:37
ahojte, viete mi niekto prosím napísať adresu kam sa posielaju tieto dokumenty, citam prispevky, ale nejako sa mi nedari najst kam to poslat, sme z trencianskeho kraja.
dakujem
michelle84
26.05.10,05:40
http://www.porada.sk/687899-post259.html

Ďakujem veľmi pekne, našla som aj vzor od smitha-Zoltána, ktorý je uložený v dokumentoch.
Gabhus
30.05.10,03:37
Prosím múdrych o radu: povinnosť predkladať závierku je aj v prípade, že spoločnosť vykáže stratu? Jedna účtovníčka tvrdila že nie, tak ako je to vlastne? Ďakujeme.:)
liba2
30.05.10,03:54
Prosím múdrych o radu: povinnosť predkladať závierku je aj v prípade, že spoločnosť vykáže stratu? Jedna účtovníčka tvrdila že nie, tak ako je to vlastne? Ďakujeme.:)
ÚZ sa predkladá bez ohľadu na výsledok hospodárenia.
Gabhus
30.05.10,04:13
Ďakujem, pýtali sme sa, lebo táto pani nepredložila za rok 2008 a tvrdila že preto, že s. r. o. bola v strate. Takže tak. Veľká vďaka.:);):)
tuta
30.05.10,06:53
Ono to bude asi tým, že za uloženie ÚZ do Zbierky listín je zodpovedný konateľ.
Ak si totiž konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným nesplní povinnosť uložiť ÚZ do zbierky listín a registrový súd to zistí, uloží mu pokutu.
Čiže pokutu sudca neuloží eseročke ako právnemu subjektu, ale zosobní ju priamo štatutárovi. Zákonodarca veľmi dobre vedel, že takto bude právna norma vynutiteľnejšia a efektívnejšia.
Economic
30.05.10,10:55
Prosím múdrych o radu: povinnosť predkladať závierku je aj v prípade, že spoločnosť vykáže stratu? Jedna účtovníčka tvrdila že nie, tak ako je to vlastne? Ďakujeme.:)

Treba
Gabhus
30.05.10,14:33
Ešte raz ďakujeme.:)
Lara11
29.07.10,07:39
Prosím Vás,odovzdáva sa schválená ÚZ aj na daňový úrad, alebo už nie? Už mám v tom zmätky, ďakujem.
Tweety
29.07.10,07:40
Prosím Vás,odovzdáva sa schválená ÚZ aj na daňový úrad, alebo už nie? Už mám v tom zmätky, ďakujem.
Nie, ak sa v nej od podania DP nič nemenilo, tak nie.
myma
29.07.10,07:59
Dobrý deň!
Robili sme na VZ zmenu v predstavenstve a dozornej rade. Vieme, čo treba zaslať pri zmene do obchodného registra aj do zbierky listín.
Do zbierky listín stačí zaslať kópie dokladov alebo musia byť tiež všetko originály /Zápis z VZ, pozvánka, listina prítomných, podpisové vzory člena predstavenstva/?
Ďakujem za odpovede.
myma
29.07.10,09:55
Prosím, nevie mi niekto poradiť?
Calinka
09.08.10,06:54
Neviete niekto, ako sa rieši chyba v Zápisnici z VZ? Stala sa nám taká vec, že VZ schválilo vyplatenie časti zisku, lenže nemáme dostatok finančných prostriedkov na vyplatenie týchto podielov. Doklady sme už zaslali na OR. Poraďte mi ,prosím, niekto, čo s tým teraz? Ďakujem.
Ajuška
09.08.10,07:58
Neviete niekto, ako sa rieši chyba v Zápisnici z VZ? Stala sa nám taká vec, že VZ schválilo vyplatenie časti zisku, lenže nemáme dostatok finančných prostriedkov na vyplatenie týchto podielov. Doklady sme už zaslali na OR. Poraďte mi ,prosím, niekto, čo s tým teraz? Ďakujem.
Nemyslím si, že je to chyba. Schválenie vyplatenia je jedna vec a reálne vyplatenie krok následný... nemáš dôvod nič opravovať. Na základe zápisnice preúčtuješ HV a vyplatíš vtedy, keď prostriedky budú... si myslím ja...;)...
Economic
09.08.10,08:46
Nemyslím si, že je to chyba. Schválenie vyplatenia je jedna vec a reálne vyplatenie krok následný... nemáš dôvod nič opravovať. Na základe zápisnice preúčtuješ HV a vyplatíš vtedy, keď prostriedky budú... si myslím ja...;)...


Súhlasím, nie je treba zápisnicu opravovať.
nela07
09.08.10,10:13
Nemyslím si, že je to chyba. Schválenie vyplatenia je jedna vec a reálne vyplatenie krok následný... nemáš dôvod nič opravovať. Na základe zápisnice preúčtuješ HV a vyplatíš vtedy, keď prostriedky budú... si myslím ja...;)...

Aj my to tak robíme
xatan
28.08.10,18:35
Naozaj neviete, prosim, kedy sa schvalena UZ mala poslat na OR prvykrat?
do 30 dní od schválenia VH
Melnick
28.08.10,18:43
zk24
08.02.11,06:08
Ahojte,

spravilo sa DP + účtovná závierka, ideme poslat na DU. Na vykazoch je zatial vyplnený len dátum "Zostavený dňa". Údaj "Schválený dňa" je zatial prázdny. Takto sa to odosle na DU.

Zasadne VZ, účtovná závierka sa schváli a ideme ju poslat do Zbierky listín. Dopisujete dodatočne potom rukou dátum do výkazov účtovnej závierky do kolonky "Schválený dňa"? Musí byt tento údaj vyplnený ked sa to posiela na ORSR?

Ďakujem.
Economic
08.02.11,06:22
Ahojte,

spravilo sa DP + účtovná závierka, ideme poslat na DU. Na vykazoch je zatial vyplnený len dátum "Zostavený dňa". Údaj "Schválený dňa" je zatial prázdny. Takto sa to odosle na DU.

Zasadne VZ, účtovná závierka sa schváli a ideme ju poslat do Zbierky listín. Dopisujete dodatočne potom rukou dátum do výkazov účtovnej závierky do kolonky "Schválený dňa"? Musí byt tento údaj vyplnený ked sa to posiela na ORSR?

Ďakujem.

Ja to robievam tak za svojich klientov, že aj na DÚ a aj do Zbierky listín idú už schválené účtovné závierky s vyplnenými všetkými dátumami.
Eva10
08.02.11,06:45
Podľa § 40 ObchZ.
(1) Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon. Príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku je povinný predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.

(2) Ak príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku neschváli účtovnú závierku predloženú podľa odseku 1 do troch mesiacov od predloženia, ukladá sa do zbierky listín obchodného registra neschválená účtovná závierka. V tomto prípade je akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik povinný uložiť neschválenú účtovnú závierku do 30 dní od márneho uplynutia trojmesačnej lehoty.

(3) Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť overiť účtovnú závierku audítorom, ukladá sa do zbierky listín účtovná závierka overená audítorom spolu s audítorskou správou, menom, bydliskom fyzickej osoby alebo obchodným menom, sídlom a identifikačným číslom právnickej osoby a s evidenčným číslom zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov. Ak je audítorom právnická osoba, uvádza sa aj meno a bydlisko fyzických osôb, ktoré za audítora vykonali audit. Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť vyhotoviť výročnú správu a táto výročná správa obsahuje účtovnú závierku overenú audítorom, účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.

Zákon teda predpokladá aj možnosť, že závierka nebude schválená v lehote 6 mesiacov od skončenia účtovného obdobia resp. bude neschválená.
Otázku či bola schválená , nebola schválená alebo kedy bola schválená by som riešil v jednoduchom sprievodnom liste, ktorým štatutárny orgán závierku do zbierky listín predkladá.
zk24
08.02.11,07:04
Zákon teda predpokladá aj možnosť, že závierka nebude schválená v lehote 6 mesiacov od skončenia účtovného obdobia resp. bude neschválená.
Otázku či bola schválená , nebola schválená alebo kedy bola schválená by som riešil v jednoduchom sprievodnom liste, ktorým štatutárny orgán závierku do zbierky listín predkladá.

Presne na to narazm, ze ked sa posiela UZ na DU tak este nie je schvalena. K schvaleniu dojde vacsinou az v aprili. A neviem ci teda v liste iba oznamit datum schvalenia (tak som to robila doteraz), alebo proste jednoducho rukou dopisat do tlaciv datum schvalenia
kabatik
18.03.11,12:20
Už som zabudol ako je to z povinnosťou zverejnenia účtovnej uzávierky v Obchodnom vestníku. Má túto povinnosť len s.r.o. s povinnosťou auditu , alebo každá ?
Economic
18.03.11,12:22
Už som zabudol ako je to z povinnosťou zverejnenia účtovnej uzávierky v Obchodnom vestníku. Má túto povinnosť len s.r.o. s povinnosťou auditu , alebo každá ?


Sro každá len do Zbierky listín
grammatika
18.03.11,12:29
Sro každá

v obchodnom vestinku -sro s povinnostou auditu
kabatik
18.03.11,12:32
Si si istý že každá? Nie v obchodnom registri,ale VESTNÍKU! Lebo ja som minulý rok neodovzdal do vestníka ale len do obchodnáho registra. Mám jednoosobovú s.r.o. bez povinnosti auditu.
Ps. Dúfam , že má "grammatika" pravdu. Inak prúúúser.
Betina2
23.03.11,12:00
Si si istý že každá? Nie v obchodnom registri,ale VESTNÍKU! Lebo ja som minulý rok neodovzdal do vestníka ale len do obchodnáho registra. Mám jednoosobovú s.r.o. bez povinnosti auditu.
Ps. Dúfam , že má "grammatika" pravdu. Inak prúúúser.

Ak nemáš povinnosť overenia UZ audítorom, tak podávaš UZ na zverejnenie len na okresný súd na obchodný register. Tam neplatíš za zverejnenie žiadne poplatky. Ja tam podávam Súvahu, Výkaz ziskov a strát, Poznámky (stačia aj kópie, ale ja vždy robím 3 originály - 1 na na DU k DP, 1 na zverejnenie na OS a 1 k nám do firemného archívu :) ). DP na zverejnenie neprikladám, to sa nevyžaduje, len účtovnú závierku s prílohami. Plus prikladám zápisnicu z VZ o schválení UZ (tým preukazujem jej schválenie, ukladá sa na zverejnenie totiž až po schválení tuším do 30 dní.) a plus prikladám sprievodný list s uvedenám zozanmu všetkých predkladaných dokumentov. Zatial to bolo bez problémov.
Betina2
23.03.11,16:55
Pre informáciu, vzor toho sprievodného listu som tu v niektorej téme aj pripojila.
grammatika
24.03.11,10:13
Ak nemáš povinnosť overenia UZ audítorom, tak podávaš UZ na zverejnenie len na okresný súd na obchodný register. Tam neplatíš za zverejnenie žiadne poplatky. Ja tam podávam Súvahu, Výkaz ziskov a strát, Poznámky (stačia aj kópie, ale ja vždy robím 3 originály - 1 na na DU k DP, 1 na zverejnenie na OS a 1 k nám do firemného archívu :) ). DP na zverejnenie neprikladám, to sa nevyžaduje, len účtovnú závierku s prílohami. Plus prikladám zápisnicu z VZ o schválení UZ (tým preukazujem jej schválenie, ukladá sa na zverejnenie totiž až po schválení tuším do 30 dní.) a plus prikladám sprievodný list s uvedenám zozanmu všetkých predkladaných dokumentov. Zatial to bolo bez problémov.
Zápisnica z VZ sa neukladá do zbierky listín.
Ukladá sa vyhlásenie zmysle § 9 odst.6 zákona 530/2003 Z.z o obchodnom registri.
Btw. poznam osobu - ktorej dali pokutu 33 €, za to, že nepredložila toto vyhlásenie (zápisnicu predložila, ale nie vyhlásenie). Tá pokuta nie je na sro ale na štatutára.
cece
24.03.11,14:52
Prosím o radu, som s.r.o. konateľ-spoločník. Pre daňový úrad som odovzdala súvahu a výkaz ziskov .... kde som zaškrtla aj "Účtovná závierka zostavená" Určite už nič nebudem v uzávierke meniť. Na OR predložím teda kopiu tejto súvahy a výkazu ziskov .... a vo vyhlásení napíšem dátum kedy bola uzávierka schválená. Môže to tak byť, alebo som urobila chybu? Dakujem
Tweety
24.03.11,14:54
Prosím o radu, som s.r.o. konateľ-spoločník. Pre daňový úrad som odovzdala súvahu a výkaz ziskov .... kde som zaškrtla aj "Účtovná závierka zostavená" Určite už nič nebudem v uzávierke meniť. Na OR predložím teda kopiu tejto súvahy a výkazu ziskov .... a vo vyhlásení napíšem dátum kedy bola uzávierka schválená. Môže to tak byť, alebo som urobila chybu? Dakujem
OK.
evina
24.03.11,15:28
Prosím o radu, som s.r.o. konateľ-spoločník. Pre daňový úrad som odovzdala súvahu a výkaz ziskov .... kde som zaškrtla aj "Účtovná závierka zostavená" Určite už nič nebudem v uzávierke meniť. Na OR predložím teda kopiu tejto súvahy a výkazu ziskov .... a vo vyhlásení napíšem dátum kedy bola uzávierka schválená. Môže to tak byť, alebo som urobila chybu? Dakujem
Podstatné je čo si zaškrtla v kolonke "schválená"
kimart
12.04.11,04:37
Zápisnica z VZ sa neukladá do zbierky listín.
Ukladá sa vyhlásenie zmysle § 9 odst.6 zákona 530/2003 Z.z o obchodnom registri.
Btw. poznam osobu - ktorej dali pokutu 33 €, za to, že nepredložila toto vyhlásenie (zápisnicu predložila, ale nie vyhlásenie). Tá pokuta nie je na sro ale na štatutára.
Ahojte, čítam túto tému, nakoľko po prvý-krát idem dávať doklady do Zbierky listín. Prosím, nemohol by tu niekto prilepiť, ako má vyzerať to vyhlásenie?:eek: ďakujem
Economic
12.04.11,04:51
Ahojte, čítam túto tému, nakoľko po prvý-krát idem dávať doklady do Zbierky listín. Prosím, nemohol by tu niekto prilepiť, ako má vyzerať to vyhlásenie?:eek: ďakujem


Podľa mňa aj schválenie účtovnej závierky valným zhromaždením, kde je napísané, že VZ účtovnú závierku schvaľuje, je v poriadku. Nerobila by som tu takú paniku okolo toho. To vyhlásenie predsa môže byť súčasťou Uznesenia VZ.

Pretože VZ zároveň môže rozhodnúť o rozdelení event. zisku. :)
kimart
12.04.11,07:51
Stále ale neviem nájsť o aké vyhlásenie to ide. Takže postačí ak dám sprievodný list, súvahu, výsledkovku, poznámky a zápisnicu z VZ?
truch
12.04.11,07:56
Stále ale neviem nájsť o aké vyhlásenie to ide. Takže postačí ak dám sprievodný list, súvahu, výsledkovku, poznámky a zápisnicu z VZ?

Stačí napísať vyhlásenie konateľa /ľov/, že uzávierka za rok 2010 bola zostavená dňa.... a schválená dňa.... a podpísať
evina
12.04.11,07:58
Stále ale neviem nájsť o aké vyhlásenie to ide. Takže postačí ak dám sprievodný list, súvahu, výsledkovku, poznámky a zápisnicu z VZ?

Nie nepostačí. Zápisnicu v VZ nedávaš a dávaš Vyhlásenie






Vyhlásenie v zmysle §9 ods.6 zákona číslo


530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení



Dolupodpísaný .................................................. ......., r.č. ......................................, bytom .................................................. .., ako štatutárny orgán spoločnosti .................................................. ............., IČO: ......................................, ako oprávnená osoba konať v mene spoločnosti vyhlasujem v súlade so znením §9 ods.6 zákona
č. 530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení, že do zbierky listín sa ukladá účtovná závierka schválená na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo dňa .................................., za účasti všetkých spoločníkov.




V .................................., dňa ..........................










................................................
konateľ spoločnosti
KEJKA
12.04.11,08:01
Stále ale neviem nájsť o aké vyhlásenie to ide. Takže postačí ak dám sprievodný list, súvahu, výsledkovku, poznámky a zápisnicu z VZ?
je tu xyz vzorov, stačí dať do vyhľadávača a môžeš si vyberať.
nižšie citujem jeden z mnohých.
Vyhlásenie preto, lebo VZ môže rokovať a schvaľovať všetko možné, pričom zápisnica na rozdiel od Česka sa povinne do zbierky neukladá.
Je však povinnosť uložiť RUZ aj neschválenú. Zrejme v našom kocúrkove nestačí, ak sa skutočnosť vyznačí krížikom na výkazoch, tak treba osobitne uviesť a doložiť vyhlásenie konateľa.


Vyhlásenie v zmysle §9 ods.6 zákona číslo


530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení



Dolupodpísaný ……………., r.č. …………., bytom ……………………………….., ako štatutárny orgán spoločnosti ...................spol. s.r.o., IČO: ……….., ako oprávnená osoba konať v mene spoločnosti vyhlasujem v súlade so znením §9 ods.6 zákona č. 530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení, že do zbierky listín sa ukladá účtovná závierka schválená na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo dňa ……………, za účasti všetkých spoločníkov.
JANA LC
12.04.11,08:28
Dobrý, prebrala som PÚ a teraz riešim zaslanie dokumentov do zbierky listín.
Jedná sa o s.r.o. s jedným spoločníkom - konateľom, bez povinnosti auditu.
Preštudovala som si príspevky a vyšlo mi toto:

1.,Vypracovať na základe pokynov majiteľa "Rozhodnutie spoločníka o účtovnej závierke nahrádzajúce valné zhromaždenie spoločnosti ( v zmysle §132 Obch. zákonníka) - len vypracovať, aby sa vedelo zaúčtovať rozdelenie zisku... toto sa do ZL neposiela.

2., Vypracovať vyhlásenie v zmysle §9 ods.6 ... - posiela sa do ZL
+ súvaha, výkaz ZaS a poznámky - posiela sa do ZL

Stačí tieto 4 dokumenty, alebo treba ešte nejaký sprievodný list?

Mám v tom chaos, lebo predtým právnik robil Výročnú správu + Rozhodnutie jediného spoločníka spoločnosti /vôbec tam nebolo uvedené, že na základe §9 ods.6.../ + Návrh na uloženie listín...
Viem, že výročnú správu robia len spoločnosti s povinnosťou auditu, jeho dokumenty sú neprehľadné, len plno popísaného papiera, s tým Rozhodnutím spoločníka ... a Vyhlásením v zmysle §9 ods.6 ... sa mi to vidí jednoduchšie.

Ak by bol niekto , kto by ma utvrdil, alebo poradil, ďakujem!
truch
12.04.11,14:46
Dobrý, prebrala som PÚ a teraz riešim zaslanie dokumentov do zbierky listín.
Jedná sa o s.r.o. s jedným spoločníkom - konateľom, bez povinnosti auditu.
Preštudovala som si príspevky a vyšlo mi toto:

1.,Vypracovať na základe pokynov majiteľa "Rozhodnutie spoločníka o účtovnej závierke nahrádzajúce valné zhromaždenie spoločnosti ( v zmysle §132 Obch. zákonníka) - len vypracovať, aby sa vedelo zaúčtovať rozdelenie zisku... toto sa do ZL neposiela.

2., Vypracovať vyhlásenie v zmysle §9 ods.6 ... - posiela sa do ZL
+ súvaha, výkaz ZaS a poznámky - posiela sa do ZL máš to ok

Stačí tieto 4 dokumenty, alebo treba ešte nejaký sprievodný list? Ja vždy píšem sprievodný list, dám si potvrdiť, že som odovzdala a presne vypíšem čo všetko im posielam.

Mám v tom chaos, lebo predtým právnik robil Výročnú správu + Rozhodnutie jediného spoločníka spoločnosti /vôbec tam nebolo uvedené, že na základe §9 ods.6.../ + Návrh na uloženie listín...
Viem, že výročnú správu robia len spoločnosti s povinnosťou auditu, jeho dokumenty sú neprehľadné, len plno popísaného papiera, s tým Rozhodnutím spoločníka ... a Vyhlásením v zmysle §9 ods.6 ... sa mi to vidí jednoduchšie.

Ak by bol niekto , kto by ma utvrdil, alebo poradil, ďakujem!

v texte
globalpartner
22.06.11,07:04
Dobrý deň,

môžte mi poradiť ako sa dostať k obsahu výročnej spravy a k výkazom spoločnosti?
V OR ako si vo obch.vestníku je len informácia, že spoločnosť ich podala-zverejnila, potrebujem si výročnú spravu prečítať.
Dá sa za poplatok požiadať OR alebo obch.vestník o zaslanie?
Na moju žiadosť ma spoločnosť odkázala na obch.vestník

ďakujem za radu
JankaO
22.06.11,07:14
zákon 530/2003 § 12
Nahliadanie do obchodného registra, výpisy, odpisy a potvrdenia z obchodného registra, kópie listín a potvrdenia zo zbierky listín
(1) Obchodný register a zbierka listín sú každému prístupné; každý má právo po zaplatení súdneho poplatku do nich nahliadať a vyhotovovať si z nich odpisy....
globalpartner
24.06.11,10:18
zákon 530/2003 § 12
Nahliadanie do obchodného registra, výpisy, odpisy a potvrdenia z obchodného registra, kópie listín a potvrdenia zo zbierky listín
(1) Obchodný register a zbierka listín sú každému prístupné; každý má právo po zaplatení súdneho poplatku do nich nahliadať a vyhotovovať si z nich odpisy....

Ďakujem.
Ešte mám otázku, dá sa to vybaviť -myslím tým odpis z výročnej správy aj poštou alebo musím cestovať osobne na OS do Žiliny.
Economic
24.06.11,10:33
Ďakujem.
Ešte mám otázku, dá sa to vybaviť -myslím tým odpis z výročnej správy aj poštou alebo musím cestovať osobne na OS do Žiliny.

Dá sa vyžiadať elektronicky cez portálgov, ja som dnes pre jedného klienta vyžiadala nejaké dokumenty zo Zbierky listín.
Adiks
24.06.11,11:20
je tu xyz vzorov, stačí dať do vyhľadávača a môžeš si vyberať.
nižšie citujem jeden z mnohých.
Vyhlásenie preto, lebo VZ môže rokovať a schvaľovať všetko možné, pričom zápisnica na rozdiel od Česka sa povinne do zbierky neukladá.
Je však povinnosť uložiť RUZ aj neschválenú. Zrejme v našom kocúrkove nestačí, ak sa skutočnosť vyznačí krížikom na výkazoch, tak treba osobitne uviesť a doložiť vyhlásenie konateľa.



Vyhlásenie v zmysle §9 ods.6 zákona číslo




530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení





Dolupodpísaný ……………., r.č. …………., bytom ……………………………….., ako štatutárny orgán spoločnosti ...................spol. s.r.o., IČO: ……….., ako oprávnená osoba konať v mene spoločnosti vyhlasujem v súlade so znením §9 ods.6 zákona č. 530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení, že do zbierky listín sa ukladá účtovná závierka schválená na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo dňa ……………, za účasti všetkých spoločníkov.
Chcem sa opýtať, či je nutné uviesť aj rodné čísla členov štatutárneho orgánu? Aby to prípadne nebolo v rozpore so zákonom na ochranu osobných údajov.
Economic
24.06.11,11:25
Chcem sa opýtať, či je nutné uviesť aj rodné čísla členov štatutárneho orgánu? Aby to prípadne nebolo v rozpore so zákonom na ochranu osobných údajov.

Ja by som ho uviedla.

Zober si jednu vec, že ideš do OR a kúpiš si výpis z OR úplne cudzej firmy za 6,5 Eur. Tam nájdeš na cudzieho konateľa aj rodné číslo !!! Kto si ho chce zistiť... má ako a veľmi jednoducho.
tweedle
27.06.11,09:57
Prosím Vás, takže Daňové priznanie do zbierky listín netreba? Stačí Súvaha, Výkaz ziskov a strát, Poznámky? (vyhlásenie samozrejme)
Tweety
27.06.11,09:59
Prosím Vás, takže Daňové priznanie do zbierky listín netreba? Stačí Súvaha, Výkaz ziskov a strát, Poznámky? (vyhlásenie samozrejme)
Nie, DP tam nedávame.
bibionka
29.06.11,04:25
ahojte, chcem sa len opýtať, ak bolo valné zhromaždenie 10.06.2011 a schvaľovala sa závierka 2010, do zbierky listín to musím stihnúť poslať do konca júna alebo tam platí tých 30 dní?
ďakujem pekne za odpoveď:)
bibionka
29.06.11,07:14
prosím o radu. Ďakujem
lydia.novotna
29.06.11,07:22
platí tých 30 dní.
tweedle
29.06.11,08:16
ak máme 2 spoločníkov a 2 štatutárov je potrebné aby vyhlásenie podpísali obaja alebo stačí 1 z nich?
Adiks
06.07.11,10:33
Záleží na tom ,ako je to definované v obchodnom registri, či konatelia môžu za spoločnosť konať každý samostatne alebo iba obaja spolu a nerozdielne.
mamina h.
27.07.11,21:19
Prosim o pomoc, vopred srdecna vdaka.
Sro ma 2 spolocnikov, obidvaja su sucasne aj konatelmi.

Na OR do zbierky listin predkladaju rocnu zavierku, to znamena:
1. SUVAHA
2. VYKAZ ZISKOV A STRAT
3. VYHLASENIE
4. POZNAMKY /co to je? ake poznamky? nenasla som ich tu nikde/
/kolkokrat predkladame vsetky tieto dokumenty? staci jedenkrat?/
/nepredklada sa ani DP, ani zapisnica z val. zhromazdenia, dobre pisem?/

Co sa tyka terminu:
Zo spoloc. zmluvy im vyplyva, ze val. zhromazdenie zvolavaju raz rocne, najneskor do 15.12 v roku. Ak by ho mali naozaj az v tom decembri, tak k akemu datumu musia predlozit zavierku na OR?

Posledna otazka:
Pokial chcu na val. hromade rozhodnut aj o rozdeleni zisku spolocnikom, tak v tom pripade zapisnica stale nejde do zbierky listin? Nevyplyva im ziadna povinnost z toho?

Velmi pekne dakujem :)
KEJKA
28.07.11,04:44
Prosim o pomoc, vopred srdecna vdaka.
Sro ma 2 spolocnikov, obidvaja su sucasne aj konatelmi.

Na OR do zbierky listin predkladaju rocnu zavierku, to znamena:
1. SUVAHA
2. VYKAZ ZISKOV A STRAT
3. VYHLASENIE
4. POZNAMKY /co to je? ake poznamky? nenasla som ich tu nikde/ poznámky sú zákonnou súčasťou RUZ, žiadaj od účtovníčky, aby ti odovzdala komplet dokumenty RUZ, na DU si odovzdala čo?
/kolkokrat predkladame vsetky tieto dokumenty? staci jedenkrat?/ jedenkrát
/nepredklada sa ani DP, ani zapisnica z val. zhromazdenia, dobre pisem?/ správne

Co sa tyka terminu:
Zo spoloc. zmluvy im vyplyva, ze val. zhromazdenie zvolavaju raz rocne, najneskor do 15.12 v roku. Ak by ho mali naozaj az v tom decembri, tak k akemu datumu musia predlozit zavierku na OR? podľa mňa do konca roka to musíš stihnúť. Pár rokov však platí, že ak neodovzdáš schválenú RUZ do 3 mesiacov po termíne RUZ, tak musíš uložiť aj neschválenú. A potom dodatočnwe aj schválenú, tak si to tým 15.12. nekomplikuj.

Posledna otazka:
Pokial chcu na val. hromade rozhodnut aj o rozdeleni zisku spolocnikom, tak v tom pripade zapisnica stale nejde do zbierky listin? Nevyplyva im ziadna povinnost z toho?

Velmi pekne dakujem :)
posledná otázka - do OR nejde zápisnica. predkladáš ju len vtedy, ak podávaš aj návrh na zápis zmien.
mamina h.
28.07.11,09:16
posledná otázka - do OR nejde zápisnica. predkladáš ju len vtedy, ak podávaš aj návrh na zápis zmien.
kejka dakujem velmi pekne.

pozrela som do archivu: mame tam okrem dp toto:
SUVAHU, VYKAZ ZISKOV A STRAT a zlozku UCTOVNA ZAVIERKA (tam je okrem titulnej strany nejakych 6 stran, zacina sa to na prvej strane "uvodne poznamky", to budu tie POZNAMKY, co tu pisete, nie?)

idem to vsetko pokopirovat, pridat VYHLASENIE a odniest na sud, rozmyslam teoreticky, keby som na nieco zabudla, z OR ma vyzvu na opravenie?

chcela by som poprosit, neviete kde najdem vzor ZAPISNICE Z VAL. ZHROMAZDENIA? mame len jeden vzor, ked sa menilo imanie, to nam robili externe, takze neviem, v com sa odlisuje tato klasicka rocna. chcem to uz pripravit vsetko naraz, ked bude nejaka kontrola, nech je trochu mensi chaos :)

srdecna vdaka
KEJKA
28.07.11,16:52
vzor pohľadaj v dokumentoch, alebo v "hľadaj" zadaj kľúčové slovo zápisnica....ako príklad. A kludne prispôsob tú svoju externe urobenú zápisnicu, ved je to vaš dokument a nikde ho neposielaš, Hlavne napíš to vyhlásenie, zapisnicu zosmolíš aj neskôr. len si rozmysli dátum konania VZ, ale stíhaš termín aj ak dáš dátum 30.06.2011, ako ja.
neviem čo sú to tvoje úvodné poznámky,
malo by sa to volať poznámky k účtovnej závierke.
prečo sa nespýtaš účtovníčky?
prečo to riešiš ty?
ja to klientovi všetko pripravujem do obálky, iba to pošle. Aj to ho ešte skontrolujem, či nezabudol.
mamina h.
28.07.11,16:56
vzor pohľadaj v dokumentoch, alebo v "hľadaj" zadaj kľúčové slovo zápisnica....ako príklad. A kludne prispôsob tú svoju externe urobenú zápisnicu, ved je to vaš dokument a nikde ho neposielaš, Hlavne napíš to vyhlásenie, zapisnicu zosmolíš aj neskôr. len si rozmysli dátum konania VZ, ale stíhaš termín aj ak dáš dátum 30.06.2011, ako ja.
neviem čo sú to tvoje úvodné poznámky,
malo by sa to volať poznámky k účtovnej závierke.
prečo sa nespýtaš účtovníčky?
prečo to riešiš ty?
ja to klientovi všetko pripravujem do obálky, iba to pošle. Aj to ho ešte skontrolujem, či nezabudol.
uctovnicka mi hovori, ze to nikdy nerobila, ze to zvykne robit pravnik alebo auditor :(
dakujem ti velmi pekne
KEJKA
28.07.11,17:03
tak sa jej opýtaj, či pozná zákon o účtovníctve - tam je definované, čo je RUZ.
A ty sa pozri, čo máš v zmluve, možno ste sa na kompletnej RUZ nedohodli.
gjana
02.08.11,12:32
Takže stále treba spolu s výkazmi a poznámkami podávať do zbierky listín aj Vyhlásenie v zmysle §9 ods.6 zákona číslo 530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení? Myslela som si, že to bolo už vypustené zo zákona :(
Economic
02.08.11,14:12
Takže stále treba spolu s výkazmi a poznámkami podávať do zbierky listín aj Vyhlásenie v zmysle §9 ods.6 zákona číslo 530/2003 Z.z. o obchodnom registri v platnom znení? Myslela som si, že to bolo už vypustené zo zákona :(

Ja akurát Poznámky nedokladám do Zbierky listín.
evina
02.08.11,14:27
Ja akurát Poznámky nedokladám do Zbierky listín.
Sú povinnou súčasťou RUZ , t.j. je ich povinnosť určite prikladať.
zk24
02.08.11,15:06
S tými termínami na odovzdanie do zbierky listín, mam taketo informacie (ak sa nezhodneme budem to hladat niekde v zakonoch odkial som si to vycucala).

Do 6 mesiacov po skoncení roka treba predlozit valnému zhromazdeniu UZ na schvalenie (do 30.6.2011). valne zhromazdenie ma 3 mesiace na to aby UZ schvalilo. Od schvalenia UZ je 1 mesiac na to aby sa schvalena UZ odovzdala do Zbierky listin.

Takze ak sa predlozi 30.6.2011 na schvalenie UZ, 5.7.2011 ju valne zhromazdenie schvali, tak 5.8.2011 je termin dokedy treba odovzdat schvalenu UZ do zbierky listin. Ak VZ UZ neschvali, tak najneskor do tych 3 mesiacov (lehota na schvalenie).

Krajne terminy by boli:
30.6.2011 - predlozenie VZ na schvalenie
30.9.2011 - schvalenie / neschvalenie UZ valnym zhromazdením
30.10.2011 - termin a odovzdanie do Zberky listin

Ak mam zle informacie prosim doplnte alebo opravte ma.

.......Uz som si nasla paragraf, je to § 40 Obchodneho zakonnika
mamina h.
02.08.11,15:44
ked to vsetko donesiem osobne na OR, co mam ako doklad o odovzdani? to vyhlasenie si vytlacim dvojmo a necham si to potvrdit? alebo radsej spravim nejaky sprievodny list? dakujem pekne!
Economic
02.08.11,15:50
ked to vsetko donesiem osobne na OR, co mam ako doklad o odovzdani? to vyhlasenie si vytlacim dvojmo a necham si to potvrdit? alebo radsej spravim nejaky sprievodny list? dakujem pekne!

Sprievodný list o doložení UZ do ZL. Nechaj si ho potvrdiť.
mamina h.
02.08.11,15:51
Sprievodný list o doložení UZ do ZL. Nechaj si ho potvrdiť. srdecna vdaka !!!
Economic
02.08.11,15:58
Rado sa stalo !
mamina h.
02.08.11,16:19
...... Do 6 mesiacov po skoncení roka treba predlozit valnému zhromazdeniu UZ na schvalenie (do 30.6.2011). valne zhromazdenie ma 3 mesiace na to aby UZ schvalilo. Od schvalenia UZ je 1 mesiac na to aby sa schvalena UZ odovzdala do Zbierky listin.....

Ak mam zle informacie prosim doplnte alebo opravte ma.

.......Uz som si nasla paragraf, je to § 40 Obchodneho zakonnika
podla toho, co som sa tu docitala, tak sro zvola valne zhromazdenie podla toho, co ma napisane v spolocenskej zmluve, my tam mame napriklad az december prislusneho roka. to znamena, ze tych 6 mesiacov ako pises nestihame. to znamena ze do 3 mesiacov po DP musime odovzdat neschvalenu ruz a ked sa schvali, tak aj tu schvalenu. ale uznavam, ze je to zbytocne komplikovane takto, lepsie je ist podla tvojich datumov.
zk24
02.08.11,17:25
V Obchodnom zakonniku je vyslovene napisane ze Uctovna zavierka musi byt predlozena na schvalenie do 6 mesiacov od skocenia obdobia za ktore sa UZ vyhotovuje. Toto je podla mna nadriadenejsie oproti spolocenskej zmluve. Alebo nie je?
KEJKA
02.08.11,18:23
je, ved to neodporuje záveru príspevku pred tebou.
predloženie na schválenie nie je to isté ako samotné schválenie.
yvica
24.05.12,20:20
môžem sa opýtať aké vyhlásenie sa zasiela na obchodný register?
Economic
24.05.12,20:28
podla toho, co som sa tu docitala, tak sro zvola valne zhromazdenie podla toho, co ma napisane v spolocenskej zmluve, my tam mame napriklad az december prislusneho roka. to znamena, ze tych 6 mesiacov ako pises nestihame. to znamena ze do 3 mesiacov po DP musime odovzdat neschvalenu ruz a ked sa schvali, tak aj tu schvalenu. ale uznavam, ze je to zbytocne komplikovane takto, lepsie je ist podla tvojich datumov.

Stačilo by v SZ slovko "najneskôr" čo môže byť aj skôr ako v decembri....

Určite predloženie na schválenie nie je to isté ako samotný akt schválenia ÚZ.
Economic
24.05.12,20:29
môžem sa opýtať aké vyhlásenie sa zasiela na obchodný register?

Pokiaľ sa pýtaš k doloženiu účtovnej závierky, tak vyhlásenie o schválení ÚZ.
yvica
24.05.12,20:46
ja som poslala výkaz z a s, súvahu, poznámky a zápisnicu z VZ, vyhlásenie nie od kedy ho treba posielať a ako by malo vyzerať a dá sa ešte doložiť? dík
Economic
25.05.12,03:55
ja som poslala výkaz z a s, súvahu, poznámky a zápisnicu z VZ, vyhlásenie nie od kedy ho treba posielať a ako by malo vyzerať a dá sa ešte doložiť? dík

Ak si prikladala k ÚZ zápisnicu, tak nemusíš, pretože v zápisnici je priamo predpokladám Uznesenie o schválení ÚZ. Ja osobne robím presne tak isto.
VieraPopluharova
25.05.12,04:39
Pekné ráno všetkým,

ja len taká malá otázka : do kedy je príslušný OR povinný zverejniť zaslané dokumenty do zbierky listín, ja osobne som posielala v roku 2011 za rok 2010 a klient tam nemá ešte nič zverejnené: priložila som Výkaz ZaS, Súvahu, poznámky , zápisnicu z VZ .....to len na okraj....
KEJKA
25.05.12,04:45
áno, ani ja nemám zverejnenie, aj som kontrolovala, či to bolo odoslané, mám podací lístok.
Termíny neviem, ale vraj reagujú na telefonickú urgenciu.
Za rok 2011 už podávam elektronicky a to sa objaví hned -do 3-5 dní, výnimkou ja OR BA, tam to trvalo skoro mesiac.
VieraPopluharova
25.05.12,04:49
Ďakujem Kejka,.....
yvica
29.05.12,13:58
Ak si prikladala k ÚZ zápisnicu, tak nemusíš, pretože v zápisnici je priamo predpokladám Uznesenie o schválení ÚZ. Ja osobne robím presne tak isto.
takže môžem postupovať tak ako doteraz, čiže VZaS, súvaha a zápisnica z VZ-kde je aj uznesenie o schválení. ďakujem
druzstvo81
31.05.12,09:26
prosím Vás, ako vyhľadávate v zbierke listín zverejnenú účtovnú závierku?
KEJKA
31.05.12,09:42
prosím Vás, ako vyhľadávate v zbierke listín zverejnenú účtovnú závierku?
www.orsr.sk, vyhľadám podľa obchodného mena, kliknem na zbierku vedla vpravo a zobrazí sa mi zoznam listín uložených v zbierke listín.
druzstvo81
31.05.12,09:50
www.orsr.sk (http://www.orsr.sk), vyhľadám podľa obchodného mena, kliknem na zbierku vedla vpravo a zobrazí sa mi zoznam listín uložených v zbierke listín.

ďakujem ti moc
je možnosť vyžiadať si účtovnú závierku inej firmy? ak áno, aké sú poplatky?

ak sro nemá vo výpise uložených listín účtovnú závierku za r. 2011, je možné že ju ešte OR nezverejnil? alebo ju sro neposlala?
KEJKA
31.05.12,09:53
Je možnosť vyžiadať si účtovnú závierku inej firmy.
sro je povinná zverejňovať účtovnú závierku v obchodnom vestníku, ak má povinnosť auditu
sro je povinná UKLADAŤ účtovnú závierku v Zbierke listín.

Novinka platná pre rok 2012 a nasl. - zavádza sa register účtovných závierok a mení sa spôsob ukladania /prostredníctvom DU/. Prvý raz to bude v r.2013, takže len takto stručná informácia, všeličo sa môže zmeniť.
druzstvo81
31.05.12,10:04
Je možnosť vyžiadať si účtovnú závierku inej firmy.
sro je povinná zverejňovať účtovnú závierku v obchodnom vestníku, ak má povinnosť auditu
sro je povinná UKLADAŤ účtovnú závierku v Zbierke listín.

Novinka platná pre rok 2012 a nasl. - zavádza sa register účtovných závierok a mení sa spôsob ukladania /prostredníctvom DU/. Prvý raz to bude v r.2013, takže len takto stručná informácia, všeličo sa môže zmeniť.


ďakujem ti,
vec sa má takto, potrebujeme účtovnú závierku jednej sro, ale keď som pozrela v zbierke listín (podľa tvojho návodu), vo zverejnených listinách ju uvedenú nemá!
čo môže byť príčinou? OR ju ešte nestihol zapísať do uložených listín, alebo ju sro nezverejnila? je možnosť zaslať účt. závierku a nezverejniť?
lebo tá sro tvrdí, že ju zverejnili, ale vo výpise ju nemajú...
KEJKA
31.05.12,10:54
ďakujem ti moc
je možnosť vyžiadať si účtovnú závierku inej firmy? ak áno, aké sú poplatky?

ak sro nemá vo výpise uložených listín účtovnú závierku za r. 2011, je možné že ju ešte OR nezverejnil? alebo ju sro neposlala?
medzi časom si upravil otázku, tak doplním
poplatky sú, podobne ako za výpis z OR, presnú výšku neviem.
Ak na internete nevidíš RUZ2011, tak to môže byť z obidvoch tebou uvedených dôvodov.
Sro ešte nemusela RUZ2011 schváliť, tak ju neposlala.
KEJKA
31.05.12,16:11
ved priamo z internetu sa k nej aj tak nedostaneš. Chod na príslušný súd a vyžiadaj si ju. Ak ju uložili, tak ju na súde budú mať a urobia kopie.
Mne napr. nezverejnili uloženie za rok 2010 doteraz.
Pikoška
31.05.12,16:43
ďakujem ti,
vec sa má takto, potrebujeme účtovnú závierku jednej sro, ale keď som pozrela v zbierke listín (podľa tvojho návodu), vo zverejnených listinách ju uvedenú nemá!
čo môže byť príčinou? OR ju ešte nestihol zapísať do uložených listín, alebo ju sro nezverejnila? je možnosť zaslať účt. závierku a nezverejniť?
lebo tá sro tvrdí, že ju zverejnili, ale vo výpise ju nemajú...Ak pozrieš Zbierku listín, u veľmi veľa právnických osôb zistíš, že od založenia ubehlo niekoľko rokov, a neuložili žiadnu listinu. Aj to je jedno zo slabých miest nášho OR.
Melnick
31.05.12,19:11
ved priamo z internetu sa k nej aj tak nedostaneš. Chod na príslušný súd a vyžiadaj si ju. Ak ju uložili, tak ju na súde budú mať a urobia kopie.
Mne napr. nezverejnili uloženie za rok 2010 doteraz.
KEJKA , potešila si ma, lebo mne tiež nezverejnili ešte za rok 2010. Už som tam aj písala, no odpovede som sa nedočkala. Teraz som spokojnejšia, že nie som sama :)
Horšie sa to vysvetľuje konateľovi, prečo tam zverejnenie nemá :cool:
druzstvo81
01.06.12,05:28
ved priamo z internetu sa k nej aj tak nedostaneš. Chod na príslušný súd a vyžiadaj si ju. Ak ju uložili, tak ju na súde budú mať a urobia kopie.
Mne napr. nezverejnili uloženie za rok 2010 doteraz.

Ďakujem ti, už som poslala žiadosť o vystavenie potvrdenia o neexistencii listiny v zbierke listín. Ak mi pošlú toto potvrdenie, tak bude zrejmé, že účtovnú závierku nezverejnili, ala nám tvrdia že áno. Tak som sama zvedavá, aká bude odpoveď.
druzstvo81
01.06.12,05:32
Ak pozrieš Zbierku listín, u veľmi veľa právnických osôb zistíš, že od založenia ubehlo niekoľko rokov, a neuložili žiadnu listinu. Aj to je jedno zo slabých miest nášho OR.

áno, to je pravda, a keby od každého kto zverejniť účtovnú závierku mal a neurobil tak, vybrali pokutu 3310e, tak by štát nemusel neustále zvyšovať základné ceny, no nie?

a je to nespravodlivé voči ostatným subjektom, ktorí účt. záv. zverejnili, hocikto sa môže k týmto údajom dostať, ale tým čo nezverejnia nehrozí žiaden postih?
KEJKA
01.06.12,05:53
áno, to je pravda, a keby od každého kto zverejniť účtovnú závierku mal a neurobil tak, vybrali pokutu 3310e, tak by štát nemusel neustále zvyšovať základné ceny, no nie?

a je to nespravodlivé voči ostatným subjektom, ktorí účt. záv. zverejnili, hocikto sa môže k týmto údajom dostať, ale tým čo nezverejnia nehrozí žiaden postih?

hrozí, ale akosi to nikto nepokutuje.
Pikoška
01.06.12,06:02
áno, to je pravda, a keby od každého kto zverejniť účtovnú závierku mal a neurobil tak, vybrali pokutu 3310e, tak by štát nemusel neustále zvyšovať základné ceny, no nie?

a je to nespravodlivé voči ostatným subjektom, ktorí účt. záv. zverejnili, hocikto sa môže k týmto údajom dostať, ale tým čo nezverejnia nehrozí žiaden postih?Veruže nehrozí. Ono, veľmi ani nemajú čo zverejniť, lebo sa jedná o právnické osoby zriadené za účelom iným, ako za účelom podnikania. Radšej risknú prípadnú sankciu, ako riskovať, že im to fiktívne účtovníctvo, zabezpečujúce príjmy z dépehačky, z daňových únikov začnú listovať orgány činné v trestnom konaní. A vraj tie úniky budú teraz naši financmajtri riešiť zvýšením platov daňových úradníkov, aby neboli úplatní. Namiesto toho, aby išiel úplatný daňovák za mreže. Keď občas pozrieš niektorú firmu, čo zmenila asi päťkrát a viac sídlo, tak máš prehľad, na ktorom DÚ sú ústretoví.
VieraPopluharova
01.06.12,06:28
Presne, ja mám ten istý problém.....
apo
01.06.12,12:10
Dobrý deň.
Skompletoval som pre jedného klienta všetky uzávierky od ich vzniku. Je to úctyhodných 10 rokov. Celých 10 rokov ignorovali, že sa uzávierky posielajú na OR.

Teraz si našli nejakého konšpicienta, ktorý im pripravil uzávierky na uloženie do zbierky listín a chcú aby som na výkazy dal svoj podpis ako osoba zodpovedná za zostavenie uzávierky.

Mám ale skúsenosť, že audítor ma usmernil, že na výkazoch súvaha a výsledovka nepatrí môj podpis ako účtovníka, že konateľ sa má podpísať 3x na výkazy.

Zodpovednosť účtovníka je až druhom rade. :)Ja si to vysvetľujem tak, že som zodpovedný pred všemocným tam hore a pred zákonom je zodpovedný konateľ.

Prosím o radu ako to je.


Ďakujem.

apo
KEJKA
01.06.12,13:45
ak si im tých 10 rokov nerobil účtovnícrvo, nič nepodpisuješ.
v roku, v ktorom si robil účtovníctvo a zostavil výkazy, sa podpisuješ ako účtovník,
prípadne aj za účtovnú závierku, ak si ju sám zostavil.
Mne nerobí problém sa na výkazy podpísať, ked viem aku robotu odvádzam.
Máš pravdu o tej zodpovednosti, ale aj nemáš. Ak účto robí externá firma, zväčša klient chce, aby sa podpísali pod svoju časť práce. Zodpovednosť účtovníka je aj tak len v rozsahu predložených dokladov a závisí od zmluvy, ako sa vysporiadajú medzi sebou, ak niekto vyrubí nejaké sankcie.
Pikoška
01.06.12,15:28
Apo, a kto by sa mal podpísať podľa Teba ako zodpovedný za zostavenie účtovnej závierky? Zodpovedný je predsa účtovník za to, že to, čo obdržal od štatutára/ účtovné doklady/ - podpísaný v kolónke - podpisový záznam člena štat. orgánu, spracoval v zmysle účtovných a iných predpisov. Samozrejme aj s poznámkami, napr.- upozornil som štatutára, že hlúposti, ktoré mi dal zaúčtovať odmietam, no a ak napriek tomu upozorneniu na tom trval, tak s jeho podpisom. Veď za obsah účtovníctva zodpovedá štatutár, za zákonné spracovanie účtovník.
apo
03.06.12,20:50
Ďakujem za odpovede k otázke čo podpisuje externý účtovník.

Ja som po minulé roky výkazy podpisoval. Dva roky dozadu ma usmernila audítorka, že ja nemám výkazy podpisovať. Z toho dôvodu hľadám odpoveď akú skúsenosť máte kolegovia účtovníci.

Ide mi o to, aby som svojím podpisom neznehodnotil dokument, ktorý je obrazom činnosti účtovnej jednotky.

apo
KEJKA
04.06.12,03:45
kludne podpisuj. KLient bude spokojnejší, kľudnejší. Zo zodpovednosti sa nevyvlečie, ale ani ty nebudeš pôsobiť prenho "divne" odmietnutím podpisu.
Economic
04.06.12,04:59
Ďakujem za odpovede k otázke čo podpisuje externý účtovník.

Ja som po minulé roky výkazy podpisoval. Dva roky dozadu ma usmernila audítorka, že ja nemám výkazy podpisovať. Z toho dôvodu hľadám odpoveď akú skúsenosť máte kolegovia účtovníci.

Ide mi o to, aby som svojím podpisom neznehodnotil dokument, ktorý je obrazom činnosti účtovnej jednotky.

apo


Svojim podpisom určite dokument neznehodnotíš. Ja osobne, keď niekde dávam podpis, ako keby som tým, hovorila, že je to v poriadku, a nemusí sa ani klient báť to podpísať. Je dôveryhodnejšie pre neho samého.
Pikoška
04.06.12,06:33
A ja osobne som v tomto prípade z diskusie zmetená. Nedalo by sa argumentovať jednoznačnejšie? Zodpovednosť za zostavenie účtovnej závierky je možné posudzovať dvojakým metrom? Kejka, prosím, nie som audítor, a tak by som privítala, keby si mohla vysvetliť , v čom je sporné podpísanie v kolónke - zodpovednosť. To je akoby som ja išla kaderníčke, ona by ma sfušovala, a zodpovednosť by niesol prenajímateľ kaderníctva? Rada by som v tom mala jasno, pretože zastávam názor, že v kolónke zodpovednosť za zostavenie účtovnej závierky obsahovo vnímam ako správnosť spracovania účtovných výkazov. Alebo je to obsahovo len splnená požiadavka, že účtovná závierka bola vôbec zostavená? A ak sa mýlim, tak už poriadne dlho. Rada by som v tom mala jasno. A ocenila by som aj názor ďalších kolegov ekonómov, účtovníkov. Ďakujem
Laguna13
04.06.12,06:58
Ja som posielala schválené výkazy za rok 2010 na OR v máji 2011 a doteraz neboli zapísané v OR, až dnes som sa tam opäť mrkla a už sú tam - s dátumom doručenia 14.5.2011. Takže majú poriadne meškanie, ale hlavne, že je to už tam, lebo som to už chcela reklamovať na pošte, či to vôbec doručili.
VieraPopluharova
04.06.12,07:51
Ja som posielala schválené výkazy za rok 2010 na OR v máji 2011 a doteraz neboli zapísané v OR, až dnes som sa tam opäť mrkla a už sú tam - s dátumom doručenia 14.5.2011. Takže majú poriadne meškanie, ale hlavne, že je to už tam, lebo som to už chcela reklamovať na pošte, či to vôbec doručili.

Ja mám ten istý problém, len mne ich ešte stále nezverejnili, a k tomuto by som chcela poznamenať, že ako potom vyzeráme pred klientmi, ako nezodpovední účtovníci....mám jedného, ktorý chce mať hneď všetko a darmo mu vysvetlujem, že ja som si svoju povinnosť splnila a mám o tom i doklad....ak OR môže pokutovať nás, prečo nemôže byť i opačne....
VieraPopluharova
04.06.12,07:55
Práve som kontrolovala, stále nič a už som ich i urgovala.....
misoft
04.06.12,07:57
....lebo medveď....
misoft
04.06.12,07:59
Práve som kontrolovala, stále nič a už som ich i urgovala........a o chvíľu ťa sprdnú, prečo toľko otravuješ, veď majú tak veľa práce, že ani čas na kávičku nemajú, nieto ešte po obchodoch pobehať....
apo
04.06.12,08:38
Doplňujúca otázka ako nakladať s výkazmi po schválení UZ?

S daňovým priznaním sme odovzdali dokumenty neschválené valným zhromaždením.

V máji sa schválila účtovná závierka.

Môžu byť minimálne dve alternatívy:
Bez výhrad
S výhradou, napríklad záväzky z lízingu neboli rozdelené na krátkodobé a dlhodobé.

Opravenú a schválenú súvahu dáme uložiť do zbierky listín aj na daňový úrad?

ALEBO po schválení účtovnej závierky máme VŽDY povinnosť poslať na DÚ schválené výkazy ešte raz?

Pred cca 5-imi rokmi som prišiel na DÚ so schválenými výkazmi. Veľmi sa čudovali, že prečo. Potom ma usmernili, že iba AK BOLI zmeny je potrebné schválené výkazy podať na DÚ ešte raz.

Aký je teraz postup?


apo
KEJKA
04.06.12,16:53
postup, ktorý platí teraz, od r. 2013 už zasa platiť nebude.
Skús si prečítať staršie príspevky - veľa sme už a často vysvetľovali, ako to je.
3.krát opravujem preklepy.............prečo to neukladá?
apo
04.06.12,20:07
poastup, ktorý platí etraz, od r. 2013 už zasa platiť nebude.
Skús si prečítať staršie príspevky - veľa sme už a často vysvetľovali, ako to je.

Ďakujem.

Prešiel som príspevky smerom dozadu. Pani magistre ušetrím čas a vyhotovím hneď vyhlásenie.

O podávaní dokumentov po schválení ÚZ na daňový úrad tam zmienka nie je.

Ď.
apo
VieraPopluharova
19.06.12,09:29
Kejka,

blbá otázka viem, musí byť na niečom čo sa ukladá do zbierky listín overený podpis notárom, viem, že niekedy bolo treba na vyhlásení...no nie som si istá či to platí i teraz.....ďakujem
VieraPopluharova
19.06.12,10:53
posúvam....
KEJKA
19.06.12,13:46
......................., musí byť na niečom čo sa ukladá do zbierky listín overený podpis notárom, viem, že niekedy bolo treba na vyhlásení...no nie som si istá či to platí i teraz.....ďakujem
nie, nemusí
KEJKA
08.07.12,06:33
len malá otázočka
viete niečo o www.orsr.sk? (http://www.orsr.sk?)
už pár dní - cca 3 dni skúšam, nejde otvoriť.
ani z portal.gov neprichádza reakcia na podania.
má to súvislosť s plánom zriadiť register uzávierok?
alebo je im tam hore príliš horúco?
Airamz
08.07.12,06:51
ja používam stránku http://www.orsk.sk/, ale aj tá je momentálne nedostupná