Gong
22.02.07,12:12
Ahoj, prosím o radu, mám faktúru na EUR, chcem sa spýtať ako mám zaúčtovať kurzovú stratu v MRP, keď dám uhradiť faktúru vyskočí mi tabuľka úhrada, kde uvediem dátum kurzu, kedy bola faktúra uhradená, následne mi nabehne denník kde je kurzová strata, ako to zaúčtujem, lebo v denníku mi vyskočí len zbytok - kurzový rozdiel, nie suma celej faktúry.
Ďakujem
kačenka
22.02.07,11:22
urobíš úhradu, tú aj zaúčtuješ a zapíšeš do denníka, následne urobíš úhrada, tam sa ti zobrazí znovu tabuľka, zatlačíš kurzový rozdiel, zadáš dátum, kurz už nie a automaticky ťa posunie do denníka, kde tento kurzový rozdiel zaúčtuješ.
Katarina
23.02.07,19:01
urobíš úhradu, tú aj zaúčtuješ a zapíšeš do denníka, následne urobíš úhrada, tam sa ti zobrazí znovu tabuľka, zatlačíš kurzový rozdiel, zadáš dátum, kurz už nie a automaticky ťa posunie do denníka, kde tento kurzový rozdiel zaúčtuješ.



V denníku sa neúčtujú kurzové rozdiely z faktúr, iba kurzový rozdiel valutovej pokladne, resp. devízového účtu.
Luci20
26.02.07,18:50
urobíš úhradu, tú aj zaúčtuješ a zapíšeš do denníka, následne urobíš úhrada, tam sa ti zobrazí znovu tabuľka, zatlačíš kurzový rozdiel, zadáš dátum, kurz už nie a automaticky ťa posunie do denníka, kde tento kurzový rozdiel zaúčtuješ.

Prosím, poraďte mi tiež. Dnes sa celý deň trápim s úhradou faktúry v EUR v MRP JÚ.
-Keď zadám úhradu faktúry s dátumom úhrady, v prvom riadku tabuľky úhrady nezadám prepočítať do EUR, lebo fa bola uhradená vo výške fakturovaných EUR.
- V ďalšom r. stlačím "Prepočítať do SK", aby mi vyčíslil kurzový rozdiel, čo je v mojom prípade strata.
- V ďalšom r. stlačím "Úhrada bez prepočtu" - nie - lebo ju uhrádzam v EUR
/Zatiaľ správne???/
Lenže, potom po zaúčtovaní úhrady do PD sa vrátim na zaúčtovanie kurzovej straty, ale tu ma nepustí v PD ďalej, lebo chcem to dať ako výdavok do 25/Kurz. straty, ale je to vydaná fa a on mi automaticky vyhadzuje hlásenie nesprávny typ DPH. Do príjmov 9/Kurzový zisk to mínusom tiež nemôžem dať, lebo potom nesedí suma so sumou z faktúry. Prosím, kto pracujete v MRP, poraďte mi.
/DPH samozrejme zadávam "neovplyvňujúce", ale aj tak ma nepustí/
Monika Kováčová
26.02.07,18:53
uvedené kurzové rozdiely účtuješ eviduješ (páruješ) len v knihe záväzkov alebo pohľadávok. Uhradiť, zapísať iba do zoznamu úhrad, nie do PD!
Luci20
26.02.07,19:02
uvedené kurzové rozdiely účtuješ eviduješ (páruješ) len v knihe záväzkov alebo pohľadávok. Uhradiť, zapísať iba do zoznamu úhrad, nie do PD!

Takže keď uhradím a zaúčtujem faktúru v EUR, zostane mi vo Vydaných faktúrach na danej faktúre ako neuhradená čiastka vypočítaná kurzová strata.
A čo potom s tou neuhradenou čiastkou? Iba urobím úhradu interným dokladom bez zaúčtovania do PD?
Kedy premietnem ten rozdiel do výdavkov ovplyvňujúcich ZD? /Teda do PD?/
A kde v MRP tie kurzové straty na bankových účtoch evidujem? Alebo si to musím ručne evidovať?
Zatiaľ srdečná vďaka
Monika Kováčová
26.02.07,19:18
Iba stlačíš UHRADIŤ, a vyberieš IBA DO ZOZNAMU ÚHRAD
Monika Kováčová
26.02.07,19:18
V jednoduchom účtovníctve neúčtuješ o kurzových stratách a ziskoch pri úhradach faktúr. Iba v rámci uzávierkových operácií kurzom ku 31.12.2006
Luci20
26.02.07,19:27
V jednoduchom účtovníctve neúčtuješ o kurzových stratách a ziskoch pri úhradach faktúr. Iba v rámci uzávierkových operácií kurzom ku 31.12.2006

Aha, takže potom nechápem, načo je v programe MRP JU pri zahraničnej úhrade tá možnosť "Kurzový rozdiel" - keď ho stlačím napíše že "Zaradil kurzové rozdiely" - ale neviem kam ich zaradil.
Takže ja iba k 31.12. prerátam zostatok na účte v EUR na SKK daným kurzom a uzávierkovým účtovným zápisom dám do PD kurzový rozdiel. Dobre som to pochopila?
A pri samotnej úhrade faktúry teda ten kurzový rozdiel ani nemusím vypočítavať?
Som v tomto úplná začiatočníčka, takže prosím nečudujte sa, že neviem veci, ktoré sú Vám úplne jasné.
Srdečná vďaka za odpovede.
Monika Kováčová
26.02.07,19:58
Aha, takže potom nechápem, načo je v programe MRP JU pri zahraničnej úhrade tá možnosť "Kurzový rozdiel" - keď ho stlačím napíše že "Zaradil kurzové rozdiely" - ale neviem kam ich zaradil.
Takže ja iba k 31.12. prerátam zostatok na účte v EUR na SKK daným kurzom a uzávierkovým účtovným zápisom dám do PD kurzový rozdiel. Dobre som to pochopila? ÁNO
A pri samotnej úhrade faktúry teda ten kurzový rozdiel ani nemusím vypočítavať? STLAČÍŠ "KURZOVÝ ROZDIEL" A DÁŠ "IBA DO ZOZNAMU ÚHRAD"
Som v tomto úplná začiatočníčka, takže prosím nečudujte sa, že neviem veci, ktoré sú Vám úplne jasné.
Srdečná vďaka za odpovede.

Nečudujem sa.
Luci20
04.03.07,09:04
Veľmi, veľmi pekne všetkým ďakujem. Takže Ermon, presne tak som to tieto dni účtovala a naša externá účtovníčka, ktorá nám kontroluje veci mi to odobrila. Takže ešte raz, srdečná vďaka.