Ejuska2586
23.02.07,12:41
Ahojte poraďáci. Mám obrovský problém. Robím uzávierku roka a zistila som chybu (aspoň si myslím) v účtovníctve mojej predchodkyne. Moja predchodkyňa fungovala tak, že ak mala nejake faktúry po splatnosti, ktoré neboli uhradené, odviedla v deň splatnosti DPH, ale len fiktívne. Proste to zaúčtovala do pokladne, ako keby uhradila časť sumy (DPH) z účtu. Je to tak správne a mýlim sa ja, alebo je to chyba? Ako mám postupovať pri jej oprave? :confused: Sme mesačný platcovia DPH.

Ďakujem za odpovede. Ak sa mýlim, rada sa poučím :o
Dana K.
23.02.07,11:44
Ja osobne tomu trochu nerozumiem. DPH sa predsa odvádza zo všetkých vydaných faktúr, bez ohľadu na to, či sú zaplatené alebo nie. Tak isto je to pri prijatých Fa. Nárok na odpočet predsa nevzniká zaplatením.
accad
23.02.07,11:49
Z účtovného hľadiska je to nezmysel, nakoľko ide o fikciu a k danej úhrade neexistuje doklad o príjme v hotovosti vystavený príjemcom. Takže by bolo určite správne stornovať dané úhrady, zosúladiť to so skutočným dátumom úhrady doložený príjmovým pokladničným dokladom. Táto fikcia má vplyv aj na inventarizáciu pokladne.
Z pohľadu DPH úhrada už nemá vplyv na odpočet DPH pri splnení § 19 a § 49 zákona o DPH.
účtovník 007
23.02.07,13:37
A nie sú tie fa náhodou z obdobia, keď ešte platil starý zákon o DPH a DPH sa mohla uplatniť až úhradou fa, alebo úhradou aspoň vo výške DPH? Samozrejme, že fiktívne úhrady cez pokladňu sú nezmysel.(pravdepodobne chcela znížiť daňovú povinnosť fiktívnymi úhradami), ale uplatňovanie až po zaplatení taký nezmysel nie je. Aj keď musím uznať, že by išlo o fa poriadne po splatnosti.
accad
23.02.07,14:04
A nie sú tie fa náhodou z obdobia, keď ešte platil starý zákon o DPH a DPH sa mohla uplatniť až úhradou fa, alebo úhradou aspoň vo výške DPH? Samozrejme, že fiktívne úhrady cez pokladňu sú nezmysel.(pravdepodobne chcela znížiť daňovú povinnosť fiktívnymi úhradami), ale uplatňovanie až po zaplatení taký nezmysel nie je. Aj keď musím uznať, že by išlo o fa poriadne po splatnosti.

Ale to by už išlo o úmyselný daňový podvod!
účtovník 007
23.02.07,14:08
Ja nikoho na podvod nenavádzam, iba sa snažím pochopiť, čo účtovníčka robila. Samozrejme, že je to podvod.-tie fiktívne úhrady cez pokladňu. A samozrejme, že jej pokladňa nesedela. A sedela zadávateľke otázky, keď účtovníctvo preberala?;)

Ale toto podvod predsa nie je- uplatňovať DPH až po zaplatení, ak máš fa napr. z roku 1998-99, je úplne normálne. To nie je predsa žiaden podvod. Musíš postupovať podľa vtedy platných predpisov.
accad
23.02.07,15:54
Samozrejme, že nikto nikoho na nič nenavádza. My sa snažime len pomôcť s riešením daného problému. Ale keď už v zadaní otázky boli použité výrazy "fiktívne", " ako keby", tak sa stále môžeme baviť len v polohe úvah. Takže všetky odpovede viedli k tomu, že aj keby sa úhrady týkali neuhradených záväzkov z obdobia, kedy sa daň na odpočte mohla uplatniť až po jej zaplatení, tak v tomto prípade k tomu došlo nie na základe skutočnej úhrady, ale akejsi "fiktívnej" alebo " ako keby".
Takže v prvom rade zadávateľ otázky mal uviesť presnejšie údaje.