bea26
23.02.07,18:03
Mohli by ste mi poradiť ak som v roku 2005 mala stratu 8058 a tento rok základ dane je 197074 môžem umoriť celú stratu alebo jej 1/5.

Som aj SZČo ale aj zamestnanec.

Ďakujem
Johanka
23.02.07,17:05
§ 30
Odpočet daňovej straty
(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie, vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo dňa vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.


Môžeš odpočítať celú daňovú stratu. Nie však zo základu dane z § 5 !
Johanka
23.02.07,17:07
Ešte doplním

§ 4
Základ dane

(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.
(2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.
bea26
23.02.07,17:29
A tú daňovú stratu napíšem do riadku 50, 51 alebo 52.
Johanka
23.02.07,17:34
Nečítaš príspevky ani predtlač v DP :mee: .
V príspevku 2 máš citáciu § 30 , pri riadku 52 máš predtlač " strata alebo jej časť na uplatnenie podľa § 30 ..." ;)
Johanka
23.02.07,17:46
mimotemy V posledných dňoch nechápem - keby očakával živnostník jednorazovú odpoveď typu áno/nie, tak sa nečudujem , pretože robí sám sebe priznanie a zase ho to bude trápiť za rok.
Čudujem sa však kolegom, ktorí sú účtovníci - dostanú naservírovanú odpoveď aj z citáciou príslušného paragrafu, aby to nemuseli prácne hľadať a mám pocit, že ich to priam obťažuje. Ak sa niekto živí účtovníctvom, musí takéto informácie "žrať" ,nie čítať ...
Minule mi ktosi odpísal, že on §§ nerozumie, nech napíšem či áno alebo nie. Pozriem do profilu - hlavný účtovník :eek: ...

A zase budem celý večer rozmýšľať, kde si na mňa budú prstom ukazovať, že som účtovník - čiže rasa podradná :mee: :mee: :mee: .
Manual
23.02.07,17:50
A zase budem celý večer rozmýšľať, kde si na mňa budú prstom ukazovať, že som účtovník - čiže rasa podradná :mee: :mee: :mee: .
Ale veď už sa toľko nemhnevaj...;););)
Pekný večer...:)
Tweety
23.02.07,17:54
mimotemy V posledných dňoch nechápem - keby očakával živnostník jednorazovú odpoveď typu áno/nie, tak sa nečudujem , pretože robí sám sebe priznanie a zase ho to bude trápiť za rok.
Čudujem sa však kolegom, ktorí sú účtovníci - dostanú naservírovanú odpoveď aj z citáciou príslušného paragrafu, aby to nemuseli prácne hľadať a mám pocit, že ich to priam obťažuje. Ak sa niekto živí účtovníctvom, musí takéto informácie "žrať" ,nie čítať ...
Minule mi ktosi odpísal, že on §§ nerozumie, nech napíšem či áno alebo nie. Pozriem do profilu - hlavný účtovník :eek: ...

A zase budem celý večer rozmýšľať, kde si na mňa budú prstom ukazovať, že som účtovník - čiže rasa podradná :mee: :mee: :mee: .
Tí, čo tomu vôbec nerozumejú, si aj tak o nás hovoria, že sme iba servis fungujúcej spoločnosti, bez ktorého by sa možno aj obišli.:cool:
Paula
23.02.07,17:56
mimotemy ...lenže takto sa žiaľ správajú aj takí, ktorí sa "vychvália" vo verejnom profile v kolonke zamestnanie systémom 3 v jednom: samostatný účtovník, hlavný účtovník, daň.poradca (niekedy aj auditor)....a to súdneho človeka nasrdí....