anabella
24.02.07,14:00
Ahojte, potrebujem vedieť jednu vec, robím daňové priznanie kamarátke. Počas roku 2006 bola zamestnaná u viacerých zamestnávateľov, v oktobri začala robiť v Alianzi životné poistky, kde jej pridelili dič, ale živnosť nemá, mám jej urobiť daňové priznanie typu B, a ešte jedna vec, v tom čase ako začala v tom Alianzi bola evidovaná na úrade práce, odkiaľ sa neodhlásila, musí tam doložiť aj to potvrdenie, lebo v decembri nezarobila na poistkách nič, čo sa s ňou stane keď bola zároveň aj na úrade aj pracovala na tých poistkách? Ďakujem za rady, pekný deň
Zoltán Kovács
24.02.07,13:05
Ahojte, potrebujem vedieť jednu vec, robím daňové priznanie kamarátke. Počas roku 2006 bola zamestnaná u viacerých zamestnávateľov, v oktobri začala robiť v Alianzi životné poistky, kde jej pridelili dič, ale živnosť nemá, mám jej urobiť daňové priznanie typu B, a ešte jedna vec, v tom čase ako začala v tom Alianzi bola evidovaná na úrade práce, odkiaľ sa neodhlásila, musí tam doložiť aj to potvrdenie, lebo v decembri nezarobila na poistkách nič, čo sa s ňou stane keď bola zároveň aj na úrade aj pracovala na tých poistkách? Ďakujem za rady, pekný deň

A dostávala aj podporu v nezamestnanosti?
anabella
24.02.07,13:08
nie podporu nedostávala, urad práce za ňu platil len zdravotné odvody, a robím jej teda daňové priznanie typu B, keď má pridelené dič
Johanka
24.02.07,13:09
Ahojte, potrebujem vedieť jednu vec, robím daňové priznanie kamarátke. Počas roku 2006 bola zamestnaná u viacerých zamestnávateľov, v oktobri začala robiť v Alianzi životné poistky, kde jej pridelili dič, ale živnosť nemá, mám jej urobiť daňové priznanie typu B, Áno, budeš jej robiť B-čko, príjmy z Allianzu budú zaradené do § 6 ods.2 písm.d/
a ešte jedna vec, v tom čase ako začala v tom Alianzi bola evidovaná na úrade práce, odkiaľ sa neodhlásila, musí tam doložiť aj to potvrdenie, lebo v decembri nezarobila na poistkách nič, čo sa s ňou stane keď bola zároveň aj na úrade aj pracovala na tých poistkách? K tomuto iba :eek: .
Ďakujem za rady, pekný deň
Odpovede sú červené.
Muška
24.02.07,13:13
Píšeš, že od oktobra je sprostredkovatel.....a , že nezarobila na poistkách v decembri.

To akože oktober-december ako sprostredkovateľ poistenia nič nezarobila?

Tak nech požiada posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
anabella
24.02.07,13:18
takže príjmy zo závislej činnosti vpíšem do oddielu V. a príjmy z toho Alianzu v oddieli VI.riadok 6 (z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním, a ešte pracovala 4 dni vČR, kde zarobila 2055,- czk, nestrhli jej žiadnu daň, ani zrážku ani nič, mám to prepočítať kurzom ku dňu, kedy jej ich vyplatili, tie sa vpisujú kam, ďakujem
Monika Kováčová
24.02.07,13:20
To by profil účtovník mal vedieť
anabella
24.02.07,13:21
zarobila na poistkách v oktobri aj novembri, len v decembri nie, preto tam musím doložiť aj potvrdenie z úradu práce, ináč by jej tam ten mesiac chýbal
Zoltán Kovács
24.02.07,13:22
takže príjmy zo závislej činnosti vpíšem do oddielu V. a príjmy z toho Alianzu v oddieli VI.riadok 6 (z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním, a ešte pracovala 4 dni vČR, kde zarobila 2055,- czk, nestrhli jej žiadnu daň, ani zrážku ani nič, mám to prepočítať kurzom ku dňu, kedy jej ich vyplatili, tie sa vpisujú kam, ďakujem

Príjem z ČR prepočítaš kurzom NBS k 31.12. Na základe čoho pracovala v ČR, keď je nič nezrážali? Pracovná zmluva, iná obdobná zmluva?

P.S.: Pri prvotnom zadávaní otázky je dobré hneď uviesť všetky údaje, aby si dostala vyčerpávajúcu odpoveď. Takto sa to naťahuje ako "guma v trenkách", a nakoniec si musíš poskladať odpoveď z úlomkov.
anabella
24.02.07,13:23
ja viem, že by som to mala vedieť, ale vždy som robila všetko spolu s kolegiňou, teraz som na to sama, takže tak, nie každý je dokonalý
Muška
24.02.07,13:26
zarobila na poistkách v oktobri aj novembri, len v decembri nie, preto tam musím doložiť aj potvrdenie komu to chceš doložiť :eek: z úradu práce, ináč by jej tam ten mesiac chýbal

v texte....
Johanka
24.02.07,13:27
Ak jej príjem z ČR je zo závislej činnosti:
1. nemôže sa prepočítať kurzom NBS k 31.12. Vyberie si najvýhodnejší kurz vybratý podľa možností v § 31 Zákona o dani z príjmov.
2. zahrnie sa medzi príjmy z § 5 dosiahnuté v SR,
3. následne sa uvedie v r.82-86
4. nakoľko žiadna daň v ČR zaplatená nebola, nie je akú započítať a príjem z ČR celý zdaní v SR ;) .
Johanka
24.02.07,13:30
Príjem z ČR prepočítaš kurzom NBS k 31.12. Na základe čoho pracovala v ČR, keď je nič nezrážali? Pracovná zmluva, iná obdobná zmluva?

P.S.: Pri prvotnom zadávaní otázky je dobré hneď uviesť všetky údaje, aby si dostala vyčerpávajúcu odpoveď. Takto sa to naťahuje ako "guma v trenkách", a nakoniec si musíš poskladať odpoveď z úlomkov.
§ 31 Zákona o dani z príjmov
Prepočítací kurz

(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemernýchmesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.
Johanka
24.02.07,13:33
Príjem z ČR prepočítaš kurzom NBS k 31.12. Na základe čoho pracovala v ČR, keď je nič nezrážali? Pracovná zmluva, iná obdobná zmluva?

P.S.: Pri prvotnom zadávaní otázky je dobré hneď uviesť všetky údaje, aby si dostala vyčerpávajúcu odpoveď. Takto sa to naťahuje ako "guma v trenkách", a nakoniec si musíš poskladať odpoveď z úlomkov.
... a to musíme najprv my najprv poskladať otázku :) .
anabella
24.02.07,13:33
mala uzatvorenú dohodu o pracovní činnosti na dobu určitú od 5.7.2006 - 31.12.2006, ale robila tam len od 5.7.-10.07.2006, na potvrdení ma hrubú mzdu 2055 a čistú takisto
anabella
24.02.07,13:34
do daňového priznania
Johanka
24.02.07,13:34
Odpoveď máš v príspevku č. 12.
Zoltán Kovács
24.02.07,13:36
§ 31 Zákona o dani z príjmov
Prepočítací kurz

(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemernýchmesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.


mimotemy Ďakujem za upresnenie. Nemal som zatiaľ potrebu použiť tento paragraf. Ale takto to mám viac zafixované teraz už v hlave. :D
Johanka
24.02.07,13:37
do daňového priznania

Nikam nič neprikladáš. Správcu dane to pri podaní priznania nezaujíma.
Na strane 9 daňového priznania je veta: " Vyhlasujem ,že všetky údaje uvedené v DP sú správne a úplné " ;) .

Okrem toho, nikde nie je napísané, že musíme v každom mesiaci dosiahnuť príjem. Napr. ja teraz v marci zarobím toľko, že do augusta ani nepohnem s prstom, iba budem oddychovať , cestovať a tak ...:cool: .
Zoltán Kovács
24.02.07,13:38
Okrem toho, nikde nie je napísané, že musíme v každom mesiaci dosiahnuť príjem. Napr. ja teraz v marci zarobím toľko, že do augusta ani nepohnem s prstom, iba budem oddychovať , cestovať a tak ...:cool: .

mimotemy No toto by som chcel aj ja raz zažiť.
Muška
24.02.07,13:40
Napr. ja teraz v marci zarobím toľko, že do augusta ani nepohnem s prstom, iba budem oddychovať , cestovať a tak ...:cool: .
Johanka, v práci sa nepije :)
Johanka
24.02.07,13:41
mimotemy Jáj, zabudla som dopísať, že rada čítam sci-fi a potom mám bujné sny ....:D
Muška
24.02.07,13:43
že rada čítam sci-fi
...a preto chodím na poradu....si zabudla dopísať :D
Johanka
24.02.07,13:46
Anabelka, už sme pomohli ? Troška sme odbočili, ale sme pripravení pokračovať ...
Tatiana
24.02.07,15:56
Už som z toho blbá.
Keď SZČO si dáva do nákladov benzín, auto má zaradené v majetku firmy, akovné, cestnú daň a zároveň účtuje na faktúre odberateľovi napr.
1. služby za daný mesiac napr. v čiastke 20000,-
2. spotreba pohonných hmôt 7000,-
3. parkovné 800,-
4. cestná daň 3100,-

Položky 2,3,4 budú to POZD? Dúfam, že áno. Nemýlim sa?
Manual
24.02.07,15:59
Už som z toho blbá.
Keď SZČO si dáva do nákladov benzín, auto má zaradené v majetku firmy, akovné, cestnú daň a zároveň účtuje na faktúre odberateľovi napr.
1. služby za daný mesiac napr. v čiastke 20000,-
2. spotreba pohonných hmôt 7000,-
3. parkovné 800,-
4. cestná daň 3100,-

Položky 2,3,4 budú to POZD? Dúfam, že áno. Nemýlim sa?
Toto nie je dobrý spôsob, tieto položky by mali byť zakalkulované v cene služby, tie tam nemá čo spomínať. On dodáva službu ako takú a v jej cene musí mať všetko.:)
Zita5
24.02.07,16:00
Už som z toho blbá.
Keď SZČO si dáva do nákladov benzín, auto má zaradené v majetku firmy, akovné, cestnú daň a zároveň účtuje na faktúre odberateľovi napr.
1. služby za daný mesiac napr. v čiastke 20000,-
2. spotreba pohonných hmôt 7000,-
3. parkovné 800,-
4. cestná daň 3100,-

Položky 2,3,4 budú to POZD? Dúfam, že áno. Nemýlim sa?


Takáto fakturácia zrejme vychádza na základe určitej zmluvy dvoch zmluvných strán , kde je dohodnutá faktruácia autodopravy . Treba vychádzať z predmetnej zmluvy , ako sa bude fakturovať .Vaša vyšlá faktúra a jej úhrada potom bude príjmom ovplyvňujúcim ZD podľa členenia príjmov .
Tatiana
24.02.07,16:01
Toto nie je dobrý spôsob, tieto položky by mali byť zakalkulované v cene služby, tie tam nemá čo spomínať. On dodáva službu ako takú a v jej cene musí mať všetko.:)Viem, ale takto si to žiada mať rozpísané daná firma, pre ktorú SZČO vykonáva službu.
vikinka
24.02.07,16:01
A to každému fakturuje zapl.daň z MV?:confused:
Zita5
24.02.07,16:02
Toto nie je dobrý spôsob, tieto položky by mali byť zakalkulované v cene služby, tie tam nemá čo spomínať. On dodáva službu ako takú a v jej cene musí mať všetko.:)

Presne na toto som myslela Janko .;) Treba vychádzať z nejakej dohody ak ovšem nejaká existuje .
Tatiana
24.02.07,16:05
A to každému fakturuje zapl.daň z MV?:confused:
Áno. Prepláca všetko, čo sa týka výdavkov MV.Dokonca aj najazdené km x 6,20. Len chcem vedieť /presvedčiť sa/, že či to ide všetko pod POZD.
Monika Kováčová
24.02.07,16:05
Samozrejme že ide.
Johanka
24.02.07,16:05
Keď Ti to zaplatia, tak je to Tvoj príjem OZD.
Tatiana
24.02.07,16:06
Ďakujem všetkým za pohotovosť.
Manual
24.02.07,16:20
Viem, ale takto si to žiada mať rozpísané daná firma, pre ktorú SZČO vykonáva službu.
Ak má takú požiadavku tak nech mu spraví nejakú cenovú kalkuláciu, ale do faktúry nie.
Vo faktúre môže uviesť faktúrujeme Vám......ta ta ta... cena bola stanovená vzájomnou dohodou strán v zmysle zákona o cenách.
Tatiana
24.02.07,16:28
Je to veľká kozmetická firma, ktorá zamestnáva SZČO. Každý to takto fakturuje.
Zita5
24.02.07,17:25
Je to veľká kozmetická firma, ktorá zamestnáva SZČO. Každý to takto fakturuje.



"ZAMESTNÁVA SZČO" .......... vieme , že SZČO zamestnávať nemôžeme .Pozor na pomenovanie "obchodných vzťahov" .
Tatiana
24.02.07,18:10
"ZAMESTNÁVA SZČO" .......... vieme , že SZČO zamestnávať nemôžeme .Pozor na pomenovanie "obchodných vzťahov" .
Tak som sa zlé vyjadrila. Už som prepracovaná. Asi.
Tak aby som to upresnila. Sú to obchodní zástupcovia danej firmy, pre ktorú robia na a majú živnosť. /No ale aj keď je to veľká známa kozmetická firma, je to smiešne - nikto nemá žiadnu zmluvu. Zmluva sa vtedy, keď možno že príde nejaká kontrola. No a obchodní zástupcovia sú spokojní, lebo na Fa, ktorú účtujú za svoje výkony a už menované náklady za MV sa objaví doť veľká suma. Ale podotýkam, ja k nim nepatrím, ja iba vypomáham s účtovníctvom svojej rodinke.
Monika Kováčová
26.02.07,14:04
Anabelka, už sme pomohli ? Troška sme odbočili, ale sme pripravení pokračovať ...
... anabelka nič, ale ja samozrejme všetkým ďakujem veľmi pekne za ochotu pomôcť jej v riešení jej problému... :)
lilife
01.03.07,09:17
Prosím Vás o radu. K daňovému priznaniu sa dokladajú kópie, či originály potvrdení o príjme od zamestnávateľov + potvrdenie o províziách z Kooperativy? ĎAKUJEM!!!!
Muška
01.03.07,09:19
K DP prikladáš - Kópie za príjem podľa § 5 - vystavené zamestnávateľom

Kópie z provízii určite neprikladáš k DP
lilife
01.03.07,09:21
Vďaka Muška
lilife
01.03.07,09:33
Ešte sa chcem spýtať, do výkazu o príjmoch a výdavkoch sa do r. 02 pripočíta k príjmu zo živnosti aj provízia z činnosti sprostredkovateľov?
vikinka
01.03.07,09:37
Nie tá sa uvádza iba v DP v VI.odd.r.8.