Karol29
25.02.07,15:38
Ahoj,
som zivnostnik (volna zivnost) a chcem si uplatnit 40% pausalne vydavky. Nie som platitel DPH. V tejto suvislosti mam na vas 4 otazky:

1. Zakon hovori, ze okrem 40% pausalnych vydavkov si mozem uplatnit aj "zaplatene poistne a prispevky, ktore som povinny platit". Ktore vsetky poistne a prispevky si mozem teda odpocitat? Socialne + zdravotne alebo iba socialne?

2. Platim si aj zivotne poistenie, ktore splna vsetky podmienky na znizenie zakladu dane z prijmu (mam potvrdenie z poistovne). Mozem si uplatnit odpocet zo zakladu dane, ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky? Nie je to v rozpore?

3. Ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky, tak to nejakym sposobom vyznacujem do DP?

4. Zakon hovori, ze ked si uplatnujem pausalne vydavky, tak musim aspon viest "evidenciu o prijmoch v casovom slede, o zasobach a o pohladavkach". Viete mi poradit, ake udaje (stlpce) by mala tato evidencia minimalne obsahovat?

Dakujem za vase rady

Karol
Manual
25.02.07,14:41
Tu je ossiahla téma a tu je čo potrebuješ
http://www.porada.sk/t41159-p4-.html
mysimis
25.02.07,14:43
Ahoj,
som zivnostnik (volna zivnost) a chcem si uplatnit 40% pausalne vydavky. Nie som platitel DPH. V tejto suvislosti mam na vas 4 otazky:

1. Zakon hovori, ze okrem 40% pausalnych vydavkov si mozem uplatnit aj "zaplatene poistne a prispevky, ktore som povinny platit". Ktore vsetky poistne a prispevky si mozem teda odpocitat? Socialne + zdravotne alebo iba socialne? Aj ZP aj SP

2. Platim si aj zivotne poistenie, ktore splna vsetky podmienky na znizenie zakladu dane z prijmu (mam potvrdenie z poistovne). Mozem si uplatnit odpocet zo zakladu dane, ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky? Nie je to v rozpore? áno môžeš si uplatniť

3. Ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky, tak to nejakym sposobom vyznacujem do DP? pod tabuľkou o príjmoch a výdavkoch si vyznač krížikom, že sa jedná o paušálne výdavky

4. Zakon hovori, ze ked si uplatnujem pausalne vydavky, tak musim aspon viest "evidenciu o prijmoch v casovom slede, o zasobach a o pohladavkach". Viete mi poradit, ake udaje (stlpce) by mala tato evidencia minimalne obsahovat? kniha vydaných fa a k nim úhrady

Dakujem za vase rady
.
Karol
odpovede sú v texte.
Pepa
25.02.07,14:44
Ahoj,
som zivnostnik (volna zivnost) a chcem si uplatnit 40% pausalne vydavky. Nie som platitel DPH. V tejto suvislosti mam na vas 4 otazky:

1. Zakon hovori, ze okrem 40% pausalnych vydavkov si mozem uplatnit aj "zaplatene poistne a prispevky, ktore som povinny platit". Ktore vsetky poistne a prispevky si mozem teda odpocitat? Socialne + zdravotne alebo iba socialne? všetky, dokonca aj dobrovoľné.

2. Platim si aj zivotne poistenie, ktore splna vsetky podmienky na znizenie zakladu dane z prijmu (mam potvrdenie z poistovne). Mozem si uplatnit odpocet zo zakladu dane, ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky? Nie je to v rozpore? môžeš - nie je to v rozpore /max. 12 tis./

3. Ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky, tak to nejakym sposobom vyznacujem do DP? - áno pod tabuľkou č. lmáš okienka - zaškrtneš

4. Zakon hovori, ze ked si uplatnujem pausalne vydavky, tak musim aspon viest "evidenciu o prijmoch v casovom slede, o zasobach a o pohladavkach". Viete mi poradit, ake udaje (stlpce) by mala tato evidencia minimalne obsahovat? - nie je určená forma - napr. dátum od koho koľko za čo

Dakujem za vase rady

Karol
Odpoveď v texte.