jana007
09.03.07,07:42
Z minulého roka mi zostali zemiaky, chcem ich použiť na ďalšiu výsadbu. Nevie mi niekto poradiť či kategória C1 je vhodná na ďalšie sadenie ?
aisa
09.03.07,17:23
Ak Ti na tom veľmi záleží, zavolaj si napríklad do Slovosiva, Tatraosiva, Osivexu, a podobne, všade tam sa sadbovým materálom zapodievajú.
Lebo mi sadíme všetko, čo práve máme poruke. Nesmú byť priveľmi veľké, inak ich rozkrajujeme tak, aby každá polovička mala svoje kly. A čo sa týka ochorení, na to je príroda, alebo chémia.
Kolenčík
29.03.07,18:24
My máme už niekoľko rokov tú istú sadbu z rôznych odrod zemiakov a ak je výhodný rok tak urastú vždy a všetky odrody. U nás je ešte zvyk že zemiaky na sadbu aj krájame a aj vtedy ich je dostatok. Tak myslím, že bez problémov zasaď a súhlasím s "aisou".
nerac
30.03.07,13:09
C1 je na sadenie vhodná.Takže môžeš kludne sadiť.
anto
31.03.07,18:57
Doporučujem minimálne raz za tri roky vymeniť sadbu zemiakov. Na sadenie sa hodia zemiaky, ktoré sú namorené proti chorobám hľúz - koreňomorka, ktorá vo vlhkejšch rokoch spôsobuje značné straty na rastlinách. Najlepšie je kúpiť sadbu od množiteľov zemiakov, alebo priamo od Slovosiva alebo iných distribútorov. Saďte celé zemiakové hľuzy o priemere od 4-5 cm, do hľbky cca 10-15 cm do vyhriatej pôdy, je veľmi nevhodne sadiť zemiaky skoro, pretože zastavia rast a rastú potom pomalšie, do sponu cca 25x60-70 cm do riadkov, - hrobčekov, ktoré neskoršie znížite a tým uľahčíte vzchádzanie rastlín.
IMS
01.04.07,12:27
A ak ich vysadis teraz,ze ich mas az tolko, v auguste mozes este raz, do mrazov budes mat krasne velke zemiaky opat.
pavel9
10.04.07,08:29
Dobrý deň.
Súhlasím s Antonom z Oravy.
A ku krájaniu zemiakov. Robí sa to len vtedy ak je nedostatok sadby, naozaj len v nutnom prípade, tak aby očká, zárodočné klíčky boli na oboch polovičkách. Krája sa to pozdĺžnym smerom a aspoň 5 až 7 dní pred sadbou, aby sa vytvorila zaschnutím ochranná kôra. Nedoporučuje sa to pre možnosť nákazy zemiaka. Je to naozaj len z núdze a pri nedostatku sadby!!! Uvedomte si, že šupka je niečo ako naša pokožka. Tiež nás chráni pred vírusmi, baktériami a škodcami.
Nedoporučuje sa opakovane sadiť (siať) na to isté miesto v záhrade tú istú plodinu po sebe. Najlepšie je až po troch až štyroch rokoch. Dôvod, znižujeme riziko prenosu chorôb a škodcov plodiny.
Sadia sa po uplynutí nebezpečenstva mrazov. Mrazy by naozaj zastavili ich rast. Maximálna hĺba sadenia je do 6 až 8 cm, do sponu 70x70 alebo 70x60 cm, po dvoch hľuzách.

A každý zemiak má svoje vegetačnú dobu. Od skorej odrody od cca 70 do 100 dní až po neskoré, ktoré majú vegetačnú dobu 140 až 180 dní.A na zimné uskladnenie sú vhodné tie polo neskoré až neskoré zemiaky. Taktiež pripomínam aj varné typy zemiakov, na čo ich budeme používať, ( šaláty, hranolky, kaša ).
Antea
10.04.07,14:52
Dobrý deň.
Súhlasím s Antonom z Oravy.
A ku krájaniu zemiakov. Robí sa to len vtedy ak je nedostatok sadby, naozaj len v nutnom prípade, tak aby očká, zárodočné klíčky boli na oboch polovičkách. Krája sa to pozdĺžnym smerom a aspoň 5 až 7 dní pred sadbou, aby sa vytvorila zaschnutím ochranná kôra. Nedoporučuje sa to pre možnosť nákazy zemiaka. Je to naozaj len z núdze a pri nedostatku sadby!!! Uvedomte si, že šupka je niečo ako naša pokožka. Tiež nás chráni pred vírusmi, baktériami a škodcami.
Nedoporučuje sa opakovane sadiť (siať) na to isté miesto v záhrade tú istú plodinu po sebe. Najlepšie je až po troch až štyroch rokoch. Dôvod, znižujeme riziko prenosu chorôb a škodcov plodiny.
Sadia sa po uplynutí nebezpečenstva mrazov. Mrazy by naozaj zastavili ich rast. Maximálna hĺba sadenia je do 6 až 8 cm, do sponu 70x70 alebo 70x60 cm, po dvoch hľuzách.

A každý zemiak má svoje vegetačnú dobu. Od skorej odrody od cca 70 do 100 dní až po neskoré, ktoré majú vegetačnú dobu 140 až 180 dní.A na zimné uskladnenie sú vhodné tie polo neskoré až neskoré zemiaky. Taktiež pripomínam aj varné typy zemiakov, na čo ich budeme používať, ( šaláty, hranolky, kaša ).
Krájanie zemiakov na sadenie sa robilo preto, aby sa zbytočne nesadili veľké zemiaky, zbytky sa skŕmili. Nikdy sa nesadili malé zemiaky lebo tie sa používali na kŕmenie. Čiže poriadny gazda šetril. Tzv. okrojky sa nechali zaschnúť, aby nehnili, potom nebol žiadny problém. Spon 70x70 je veľký,kto má malú záhradku zaberie zbytočne veľa miesta.Ja sadím len po jednom zemiaku a zasadím aj taký čo má priemer 3 cm.
pavel9
13.04.07,11:34
Krájanie zemiakov na sadenie sa robilo preto, aby sa zbytočne nesadili veľké zemiaky, zbytky sa skŕmili. Nikdy sa nesadili malé zemiaky lebo tie sa používali na kŕmenie. Čiže poriadny gazda šetril. Tzv. okrojky sa nechali zaschnúť, aby nehnili, potom nebol žiadny problém. Spon 70x70 je veľký,kto má malú záhradku zaberie zbytočne veľa miesta.Ja sadím len po jednom zemiaku a zasadím aj taký čo má priemer 3 cm.


Dobrý gazda si uskladňuje zemiaky na konzum , sadbu a na kŕmenie. NESÚHLASÍM s tým, že veľké zemiaky si nechával na sadbu. Z pestovateľského a šľachtiteľského hľadiska sú najhodnotnejšie zemiaky sadbové, priemeru cca 4 cm. Majú najväčšiu trhovú cenu. A nie sú to to najväčšie zemiaky. Tie sú určene v prvom rade na konzum.

A na záver asi len toľko. Mám školu zameranú na poľnohospodárstvo, špecializácia "pestovanie zemiakov a sladovnícky jačmeň." Takže niečo sa asi pri štúdiu na mňa nalepilo( predpokladám ) aj z odborného hľadiska.
jamis
13.04.07,11:40
Ja sadím samozrejme menšie zemiačky a poriadne naklíčené, takže sa tým urýchľuje doba vzídenia.
A čo sa týka sponu. My sadíme zemiaky do rýh vzdialených od seba 60 cm a v ryhe 20 - 25 cm.
Antea
13.04.07,15:06
Dobrý gazda si uskladňuje zemiaky na konzum , sadbu a na kŕmenie. NESÚHLASÍM s tým, že veľké zemiaky si nechával na sadbu. Z pestovateľského a šľachtiteľského hľadiska sú najhodnotnejšie zemiaky sadbové, priemeru cca 4 cm. Majú najväčšiu trhovú cenu. A nie sú to to najväčšie zemiaky. Tie sú určene v prvom rade na konzum.

A na záver asi len toľko. Mám školu zameranú na poľnohospodárstvo, špecializácia "pestovanie zemiakov a sladovnícky jačmeň." Takže niečo sa asi pri štúdiu na mňa nalepilo( predpokladám ) aj z odborného hľadiska.
Takže na SPU sa samozrejme učí niečo iné ako bola, ale ešte aj je prax v súkromnom poľnoh. Ja som reagovala na krájanie zemiakov. A dobrý gazda neodkladal veľké zemiaky na sadenie. Jednoducho triedil veľké a malé, malé skŕmil, z veľkých urobil "okrojky" a sadil. Viem o čom píšem.
anto
16.04.07,06:38
Kedže som 20 rokov sadil zemiaky na výmere cca 250 ha, mám dostatok skúseností s nimi. Zemiakové sadivo je vhodne vyberať podľa odrôd na jednotlivé použitie, sú zemiaky skoré, poloneskoré a neskoré, potom sú odrody vhodné na šaláty, na pyré, lupienky, sú to tzv. varné typy, niektoré sa rozvaria ihneď, niektoré aj po dlhšej dobe sú celé. Veľmi dôležité je pri sadení používať kvalitnú sadbu, nenakazenú vírusmi, z množiteľských plôch. Kvalitná sadba vám poskytne o 100 % vyššiu úrodu ako sadba nekvalitná, z bežného pestovania. Niekedy sa zemiakové sadivo menilo medzi gazdami, ktorí už vtedy vedeli, že keď vymenia sadbu, budú mať lepšiu úrodu. V žiadnom prípade zemiaky nekrátať, ak áno, tak po každom rozkrojení nôž dezifinkovať v dezinfekčnom roztoku a hľuzy nechať na suchu zahojiť. Zemiak na reze vytvorí novú pokožku, ktorá ho chráni pred chorobami. V žiadnom prípade sadiť skoro do studenej pôdy, pretože zemiak dostane chladový šok a oneskorí sa v raste.Teplota pôdy by mala byť najmenej 8 stupňov. Pôda má byť dobre pripravená, vyhnojená v jeseni maštaľným hnojom, kyprá, v jeseni je vhodné doplniť draslík a fosfor nejakým kombinovaným hnojivom, potom na jar prihnojiť podľa potreby dusíkatými hnojivami. Pri dostatočnom množstve maštaľného hnoja sa hnojenie umelými hnojivami vynecháva. Maštaľný hnoj má byť dostatočne vyzretý, nie slamnatý, ktorý spôsobuje chrastavitosť zemiakov a znižuje ich nutričnú hodnotu. Vhodné je pôdu v jeseni kompletne pripraviť na sadenie, na jar len prekypriť a sadiť. Je potrebné si uvedomiť, že zemiaky vytvoria také množstvo hľúz, koľko majú priestoru v pôde. Preto nie je vhodné šetriť priestorom a sadiť zemiaky husto. Kvalitne vyživovaný zemiak, zdravý vytvorí aj 5 kg zemiakov z jednej hľuzy! Zemiaky sú citlivé na striedanie plodín, neznášajú sa po sebe, čo znižuje úrodu až o 30 %. Plodinu opakovať na rovnakej ploche po troch až štyroch rokoch. Vhondá predpodina sú strukoviny, ďatelina, obiloviny, menej kukurica, repa je nevhodná.
L-M
09.04.09,13:20
Viete mi poradiť aká odroda skorých zemiakov sa hodí do ílovitej pôdy- až takej, že sa z nej dajú robiť misky a keď to na slnku uschne máte to ako vypálene v peci.
jana007
08.04.10,11:40
Minulý rok sme mali časť úrody zemiakov napadnutých drôtovcami. Poradíte mi, čím mám ošetriť pôdu pred sadením? Na internete som sa dočítala o granuliach Basudin 10G alebo Diazinon 10G, ale v obchode mi povedali, že to sa už nepredáva.
pavol54
11.04.10,18:19
Minulý rok sme mali časť úrody zemiakov napadnutých drôtovcami. Poradíte mi, čím mám ošetriť pôdu pred sadením? Na internete som sa dočítala o granuliach Basudin 10G alebo Diazinon 10G, ale v obchode mi povedali, že to sa už nepredáva.
Dursban 10g registrácia do roku 2010,santana tiež granule, treba pozrieť na uksup.sk
wagner
11.04.10,19:53
Minulý rok sme mali časť úrody zemiakov napadnutých drôtovcami. Poradíte mi, čím mám ošetriť pôdu pred sadením? Na internete som sa dočítala o granuliach Basudin 10G alebo Diazinon 10G, ale v obchode mi povedali, že to sa už nepredáva.

Ja som kupovala tento rok zemiakovú sadbu, ktorá už je morená proti drôtovcom a aj proti plesni zemiakovej.
arizona
12.04.10,07:41
Minulý rok sme mali časť úrody zemiakov napadnutých drôtovcami. Poradíte mi, čím mám ošetriť pôdu pred sadením? Na internete som sa dočítala o granuliach Basudin 10G alebo Diazinon 10G, ale v obchode mi povedali, že to sa už nepredáva.
Každý rok vypadnú nejaké výrobky z trhu, ale na miesto nich je vždy nejaká náhrada. Treba sa informovať, v záhradkárstve by mali vedieť poradiť.

Mne pomohlo proti drôtovcom posýpanie popolom. Posýpam celú zimu, na jar sa prerýľuje. Nepoužívam žiadnu inú chémiu.

Dôležité je , aby ste z napadnutých (minuloročných) zemiakov neodkladali na sadenie, treba kúpiť novú sadbu.
babca
30.04.10,23:00
Minulý rok sme mali časť úrody zemiakov napadnutých drôtovcami. Poradíte mi, čím mám ošetriť pôdu pred sadením? Na internete som sa dočítala o granuliach Basudin 10G alebo Diazinon 10G, ale v obchode mi povedali, že to sa už nepredáva.
Ahoj. Klikni na Floraservis. Je tam odborná poradňa pre záhradkárov.
jana007
20.08.10,14:17
Zemiaky sú vysadené a vyrastené. Tento rok sú krásne, stále majú zelenú vňať a teraz začali druhýkrát kvitnúť. Je to normálne? Skúšala som ich aj kopať a oni teraz nahadzujú druhé malé zemiačiky. Takže v kopci je jeden starý, ktorý sme zasadili, potom asi 10 vyrastených zemiakov, ktoré by sme mali zberať a teraz tam pribudlo asi 10-20 malinkých guličiek asi 1 cm veľkých. Nestretol sa s tým niekto?
pavol54
20.08.10,20:33
Zemiaky sú vysadené a vyrastené. Tento rok sú krásne, stále majú zelenú vňať a teraz začali druhýkrát kvitnúť. Je to normálne? Skúšala som ich aj kopať a oni teraz nahadzujú druhé malé zemiačiky. Takže v kopci je jeden starý, ktorý sme zasadili, potom asi 10 vyrastených zemiakov, ktoré by sme mali zberať a teraz tam pribudlo asi 10-20 malinkých guličiek asi 1 cm veľkých. Nestretol sa s tým niekto?
Ano a aby si nebola prekvapená lebo tie nové zemiačiky vyrastajú z tých čo ti narástli od jari takže nebudú jedlé a tie nové ti už dostatočne nemusia narásť dozrieť a byť schopné uskladnenia zemiaky totiž po veľkých horúčavách a následnom ochladení a novom oteplení jarovizovali. Stáva sa to u skorých zemiakov mne konkrétne u odrody rosara pred niekoľkými rokmi.
J500j
20.03.14,08:51
V sobotu, ak sa to tu nepokazí sadím zemiaky.
Jozefovský riadok je už v zemi.
bettylou
25.04.15,12:08
sú sadové zemiaky vhodné na konzum? teda, môžem tie, čo sa zvýšili uvariť? nie sú niečím napustené?
pavol54
25.04.15,13:59
práve naopak tie sú najzdravšie a samozrejme aj najdrahšie,
81janka
27.04.15,10:40
ak nie sú morené, pokojne môžeš konzumovať
pavol54
27.04.15,15:52
už si videla morené sadbové zemiaky? a čo sa používa aké moridlo? A že by sa sadili v gumových rukaviciach ? To skôr konzumné by mohli byť ošetrené NEOSTOP-om proti klíčeniu a tie keď zasadíš vyklíčia až v auguste, ak.
81janka
04.05.15,07:09
samozrejme, že videla. a aj tento rok (aj minulý, aj predminulý) som ich zasadila...
bettylou
04.05.15,12:42
už sú zjedené :D
81janka
04.05.15,19:19
tie minuloročné a predminuloročné už sú, tohtoročné rašia...