andreaS
19.01.05,17:00
cerstvo poznacena skvelou chutou svieckovej, ktoru mi moj milovany doniesol na obed sa na vas obraciam s prosbou o pomoc.... a to ako urobit skvelu svieckovu

zatial som ju robila asi 3x, zjest sa dala, ale za usami som sa este neoblizovala.. totiz moj hlavny problem je v mase... cim mozem nahradit pravu svieckovu a ako docielit rozpadavajuce sa masko na jazyku?

uvitam recepty na svieckovu a nepohrdnem ani receptom na skvelu domacu knedlu...

veeeeelmi vam dakujem /som totiz sama sebe variaca len nieco cez rok :)/
jessica
19.01.05,17:11
Nahodou som nedavno robila taku svieckovu, ze sa vsetci naozaj za usami oblizovali:-)
Maso som kupila u dobreho masiara, nie v hypermarkete vakuovo balene:-) - rostenku. Niekto to vari v kuse, ale zo skusenosti viem, ze ked sa nakraja na platky a tak sa vari je uplne rozpadavajuca sa. Cas varenia je cca 1,5 az 2,5 hod. Naozaj zalezi na kvalite a cerstvosti masa. Treba ochutnavat pocas varenia. Neviem ci chces uplne cely recept alebo len to maso?
Vari sa v slanej vode, v ktorej varis spolu s masom aj postruhanu mrkvu, petrzlen, trosku zeleru moze byt, ale najviac mrkvy, cibule, cierne korenie. Ked uz je maso makke, vyberies ho a vyvar zahustis smotanou (ja davam slahacku zatrepanu trochou muky) a po zovreti mixerom vymixujes co najviac. Maso vlozis naspat a je to:-)
Snad som nic nezabudla.
Knedla: hruba alebo polohruba muka, cca 400g, trosku soli, z 1/2 kocky cerstvych kvasnic urobim kvasok(teple mlieko, cukor, vajce) Potom vypracujem cesto, ktore je dost riedke (z husteho je tvrda knedla) a dam vykysnut asi na 1 hod. Potom ho rozdelim na 1/2 a dam (kazdu 1/2 zvlast) nad paru asi na 1/2 hod. Na pare je chutnejsia ako varena vo vode. Po vybrati popicham aby nesplasla a potriem olejom.
Dobru chut a pekny vecer!:-)
Zuzka
20.01.05,07:11
Pridám svoj recept - ja sviečkovú pripravujem vcelku. Najprv ju opečiem zo všetkých strán na oleji a vyberiem na tanier. Do tohoto výpeku dám veľa pokrájanej cibule, ktorú udusím a pridám mrazenú zmes pod sviečkovú (2 balíčky), posolím, pridám čierne korenie (asi 10), nové korenie (asi 3), bobkový list a tošku to podusím, ale stačí to iba premiešať a prehriať. Do jenskej misy alebo pekáča dám na spodok vrstvu podusenej zeleniny, položím mäso vcelku a pridám ostatnú zeleninu. podlejem horúcou vodou, prikryjem a dám do rúry dusiť asi tak na 1,5 až 2 hod. Mäso počas dusenia obrátim. Potom mäso vyberiem a pokrájam na plátky. Omáčku pripravím z podusenej zeleniny, vyberiem čierne korenie, nové korenie a bobkový list, pridám kyslú a šľahačkovú smotanu, trochu horčice a všetko rozmixujem do hladka.Vôbec netreba použiť múku na zahustenie. Do hotovej omáčky pridám na plátky pokrájané mäso. Podávam s knedľou. Dobrú chuť! :)
dominika
20.01.05,08:34
Ja sviečkovú varím takto:
- mäso kúpim kuracie rezne, alebo morčacie, vcelku
- načistím aspoň 3 kg mrkvy, petržlen, zeler, žiadnu cibuľu
- umyjem, všetko dám do tlakového hrnca, + bokový list, čierne korenie, soľ
- nechám uvariť do mäkka
- potom vyberiem mäso, bobk. list, rozmixujem zeleninu + môžem pridať hladkú múku
- mäso nakrájam na plátky
- všetko dám spolu do hrnca, prevarím a pridám sladkú šľahačkovú smotanu.

Je vynikajúca. Dobrú chuť.
Lenuška
20.01.05,08:45
Ja ešte dochucujem sviečkovú predstavte si sardelovou pastou - tak 2 PL na 4 l omáčky.Pridá tej omáčke podľa mńa super chuť.
andreaS
20.01.05,09:38
fiiiha, hned tri verzie.... idem si pekne vytlacit setky tri a postupne vyskusat... i ked tlakovy hrniec nemam... tak si asi pojdem doplnit svoje kuchynske naradie :) zistujem, ze za ten rok nemam stale kompletne kuchynske pomocky...

mnam, som zvedava, ci mi to konecne vyjde... takze sobotne menu: svieckováááááá :D
Gabr
20.01.05,09:59
Nezabudnite, že do sviečkovej je veľmi chutné dodať trochu slaninky a aj tú rozmixovať s ostatným.
marianna
20.01.05,10:00
Ja sa priznám, že sama sviečkovú nevarím, ale moja maminka to varí podobne ako ostatní, teda základ je klasika zelenina, nové korenie, bobkový list, samozrejme soľ, smotana, horčica, a pridáva ešte karamel, teda skaramelizovaný cukor, ktorý sa rozvarí s trochou vody. Omáčke to dá peknú zlatistú farbu. Potom to dochucujeme octom alebo citrónovou šťavou. Máme radi sladkokyslú omáčku. Niekedy na prilepšenie pridáme brusnice z kompótu, a to sa ešte len olyzujeme za ušami. Ešte by som podotkla, že zeleninu s korením maminka nemixuje, iba pasíruje.
olga88
22.01.05,16:11
Varim presne ako Dominika, ale este pridam 2 velke lyzice horcice, ta dava pravu chut svieckovej.
maja
27.01.05,13:25
Ja to varím v podstate rovnako ako marianna (jej mama), ale pridávam namiesto brusníc polievkovú lyžicu slivkového lekváru. Nakoniec rozmixujem, keď som to pasírovala tak moja malá to nechcela, lebo je tam mrkva. Tak to zje, len sa tak zapráši.
Ja som skúšala už aj z kuracieho mäsa, ale roštenka je roštenka.
Tiborko
28.01.05,22:20
Tiež pridám výborný manželkin recept. Mäso - roštenka (v celku ) prešpikovaná slaninkou, celý kus sa z každej strany opečie na oleji, vyberieme ho a vložíme do tlakového hrnca, pridáme mrkvu, petržlen, kaleráb ale 4 sušené slivky, soľ, korenie mleté, bobkový list, nové a čierne korenie a varíme. Po uvarení mäso vyberieme, necháme vychladnúť ( lepšie sa krája ) samozrejme nekrájame pozdĺž vlákien. Korenie a bobkový list vyhodíme, zeleninu rozmixujeme a vrátime do vývaru. Zátrepku si pripravíme z hladkej múky, troška cukru, vegety, horčice, šlahačkovej smotany ak je treba zriedime ešte mliekom, rozmixujeme a za stáleho miešania lejeme do vriaceho vývaru. Zahustenú hotovú omáčku dochutíme citrńovou šťavou, ktoráju úplne zjemní a dodá jej vynikajúcu chuť. 100% stojí za vyskúšanie. Tu nie je čo riešiť.
M0NIKA
31.01.05,15:47
To čo varím ja nevoláme sviečková, ale Hovädzie na divoko. Je to veľmi podobné a jednoduché (hoci to tak zo začiatku nevyzerá)


Do tlakového hrnca dám okrem vody kus hov. mäsa, na kocky nakrájanú mrkvu, petržlen, trochu kalerábu a zeleru, pridám soľ, nové aj čierne korenie a bobkový list a dám variť. Podľa veľkosti mäsa predlžujem čas varenia, varím cca 30-45min. Mäso a bobkový list vyberiem a ponorným mixérom rozmixujem zeleninu. Mrazenú zeleninu pod sviečkovú som prestala používať keď sme zistili, že to nie je ono. :eek:
Po uvarení v druhom hrnci urobím z PL kr. cukru karamel, do neho pridám trochu oleja a trošku hrubej múky, pomiešam a prelejem tam zeleninovú zmes. Pozor - prská! Karamel prilepený na dne hrnca sa postupne rozpustí a potom pridám podľa chuti kyslú smotanu rozmiešanú s hl. múkou. Do omáčky vrátim už nakrájané mäso. Krátko povarím a.... dobrú chuť! :cool:
Omáčka je dobrá aj zohrievaná.... mňam.
Evanka
21.02.05,16:21
Pridavam roky odskúsany recept. Maso vcelku (hovadzia rostena, alebo mlada falosna svieckova) prespikujem udenou slaninkou (kupujem v Tescu "slaninu na opekanie - je vyborne zaudena), potriem hojne horcicou a opeciem na oleji, alebo na masti. Maso vyberiem, a do vypeku dam nakrajanu cibulu a na vacsie kusy nakrajanu korenovu zeleninu (mrkvu, petrzlen, zeler - tiez nesetrim mnozstvom pozor nezamienat za petrzlen - pastrnak). Potom vlozim naspat maso, pridam cele cierne korenie aj nove korenie, bobkovy list, podlejem a osolim. Dusím vsetko spolu asi hodinu a potom este na hodinu dam do rury. Samozrejme podla masa, niektore je urobene skor. Priebezne podlievam. Robievam to bud v ohnovzdornom, alebo liatinovom pekaci. Maso vyberiem, necham trocha vychladnut a nakrajam. Medzitym po vybrati korenin rozmixujem zeleninu, dam spat do pekaca, pridam trocha skaramelizovaneho cukru (ak je viac mrkvy nie je ani treba a zahustim smotanou. Na jednu slahackovu davam dve kysle pochutkove. Kedze je zeleniny velke mnozstvo, ani muku netreba pridavat. Ak ano, tak len male mnozstvo (max 1 pol. lyzicu). Vyborne sa hodi na masko dat lyzicu brusnicoveho kompotu. Vyskusajte, alebo uvarim a pridte!!!
marama
25.02.05,14:03
Díky, tak už viem čo budem varit v nedelu.

Ešte by ste mohli zverejnovať vzorove jedalne listky. Take rychle, jednoduche a dobre. Teda najhorsie je vymyslať co im doma rychlo uvarit. Ved to poznate.
gabri
25.02.05,16:29
Ja ju varim asi veľmi podobne:mäso nakrájam (prípadne robila som už aj zo zajaca, kohúta, ci kuracích prs), opečiem, zalejem vodou,osolím, pridám bobkový list, čierne, nové korenie,borievky.V kastroliku vedľa si orestujem najemno nastruhanú mrkvu,zeler,petržlen, trošku podusím a vylejem k mäsu.Uvarím do mäkka, z jednej lyžičky kryštáľového cukru si spravím karamel ktorý rozpustím v troške vody, prilejem k mäsu, spravím si zátrepku z múky a šlahačkovej smotany, dochutím troškou horčice a citronovou šaťvou.Omáčku nemixujem, máme v nej radi tú jemne nastruhanú zeleninku.
:)
M0NIKA
28.02.05,18:43
Díky, tak už viem čo budem varit v nedelu.

Ešte by ste mohli zverejnovať vzorove jedalne listky. Take rychle, jednoduche a dobre. Teda najhorsie je vymyslať co im doma rychlo uvarit. Ved to poznate.To by sa aj mne páčilo, ale asi by to mela byť samostatná téma.
Kto začne? :p
pyton
29.08.05,07:09
Oblíbené jídlo kanadského premiéra: Pečená daňčí svíčková na jalovci





Dva kusy daňčí svíčkové naložíme přes noc do olivového oleje, červeného vína, sójové omáčky, česneku, černého pepře, hnědého cukru a jalovce.

http://img.blesk.cz/blesk/imgdb/instance/1295699840phpO6sQ6X.jpg (http://www.blesk.cz/scripts/image.php?zpravaid=54421&idinst=5)

Druhý den maso vyndáme z marinády, osolíme a obalíme v drceném pepři a jalovci. Zprudka opečeme na pánvi a dopečeme v troubě, až vnitřní teplota masa dosáhne 60 stupňů Celsia.



Servírujeme s grilovanou zeleninou a chřestem.

Pozn. To dančie mäso sa určite dá nahradiť aj iným a tá marináda vyzerá dobre.
/zdroj - http://www.blesk.cz/Clanek54421.htm/
Ajuška
29.08.05,18:45
Vďaka pyton som si zmlsla na Vaších sviečkových až dnes. Nedá mi nepridať jeden báječný spôsob - kombinácia sviečkovej "mojej maminky" s náhradou za klasickú knedľu "mrkvičkami" od mojej ešte báječnejšej dávnej kolegyne:

...mäsko /hovädzia falošná sviečková, alebo bravčové pliecko, či stehno/ v celku prešpikovať údenou slaninkou, posoliť, pokoreniť. Prudko opiecť na horúcom oleji, vložiť do rúry na pekáč. Troška podliať vývarom, neskôr pridať nakrájanú koreňovú zeleninku /dľa vlastnej chuti/ celé korenie, bobkový list... a upiecť do mäkka. Zatiaľ si pripraviť bešamelovú omáčku, do ktorej pridáme rozmixovanú upečenú koreňovú zeleninku. Nakoniec ju zjemníme lyžičkou horčice, sladkou smotanou a citrónovou šťavou. Upečené mäsko nakrájame priečne cez vlákna. Kým sa mäsko pečie, pripravíme si cesto z varených zemiakov, z ktorého urobíme malé valčeky - na jednom konci troška užšie. Obalíme v klasickom trojobale a prudko vypražíme na oleji. Po tomto úkone to skutočne vyzerá ako čerstvá mrkvička a pri servírovaní prizdobená kúskom petržlenovej vňate zláka úplne každého. Moja zlatá kolegyňa k tomu dodávala... toto jedlo sa dá jesť len bagrovou lyžicou...! ... a mala svätú pravdu...
VERONIKA6
30.08.05,07:19
Miesto sviačkovej používam aj bravčové mäso /pliecko alebo aj stehno/, mäso vždy prešpikujem slaninkou a dusím spolu so zeleninou, korením a bobkovým listom. Keď je udusené, nechám odstáť 1 deň. Mäso dostane veľmi dobrú chuť. Do zeleniny na druhý deň pridám trošku mlieka, rozmyxsujem na kašu. Nechám skaramelizovať cukor / tak 2 malé lyžičky/, pridám rozmyxovanú zeleninu, šľahačku v ktorej rozmiešam tak 1 kopcovitú malú lyžičku polohr. múky, dochutím soľou, horčicou a citrónovou šťavou. Mäso pokrájam na plátky a keď je omáčka hotová, pridám mäso a nechám len prehriať.
Knedľa: skús zapracovať do cesta na kocky osmažený rohlík alebo žemľu. Ostatný postup ten istý.
pyton
03.02.06,15:05
Klasická svíčková
Jsou to paradoxy! Právě u nejobdivovanější položky české kuchyně nikdo neví, jaká je vlastně ta pravá. Dalibor Navrátil, šéfkuchař restaurace Villa Voyta, vám proto krok po kroku předvede verzi, která má k ideálu proklatě blízko.

:p http://www.apetitonline.cz/clanek/71/Klasicka_svickova.html