henika
23.01.05,19:32
pozna niekto uctovny program IBEU? :confused:
AntekaK
07.04.05,09:21
pozna niekto uctovny program IBEU? :confused:
Áno, ja ho poznám. Som rada, že som našla konečne niekoho kto pracuje
v tomto programe.
Čo by si potrebovala?
henika
08.04.05,14:18
no konecne sa mi niekto ozval:-)

som sada, ze niekto nasiel...ked sa mozem spytat, v akom obore robis?
AntekaK
11.04.05,11:18
no konecne sa mi niekto ozval:-)

som sada, ze niekto nasiel...ked sa mozem spytat, v akom obore robis?Robím v rozpočtovej organizácii - školstvo. (samostatný právny subjekt)
No ešte máš záujem o informácie?:p
henika
17.04.05,06:55
no hura..niekto, kto tam robi tiez :D
takze, uctujes aj jedalne?....myslim tym, zatazujes jedalen rezijnymi nakladmi?... :confused:
ja ti mam v tom uplny chaos :cool:
AntekaK
18.04.05,08:41
Neviem, aké réžijné náklady máš na mysli.
My réžijné náklady účtujeme cudzím stravníkom. Deti hradia iba časť za potraviny
podľa normy.
Čiastky za režijné náklady cudzí stravníci hradia na účet školskej jedálne,
ale na konci mesiaca ich odvádzam na príjmový účet, potom ich odvádzame
zriaďovateľovi a ten ich presunie na náš výdavkový účet ako dotáciu pre ŠJ.
Takto to účtujeme druhý rok. (usmernenie zriaďovateľa)
Predtým sa príjem za réžiu aj jej čerpalo na účte ŠJ.

Náklady za školskú jedáleň (voda, elektrina, plyn) hradíme z výdavkového účtu.

Skús bližšie opísať problém. Pekný deň
henika
18.04.05,16:09
ahoj...
takze u nas to ziadaju takto, cudzich stravnikov nemame...ale ucitelia, ktori sa stravuju, sa spravaju akoze cudzi stravnici...cize ma sa ucet SJ zatazit urcitou ciastkou...za elektrinu, vodu, plyn..hoci to platime z nasho vydavkoveho uctu...je to blbost, lebo na reziu od nich nedostavame nic...tiez platia len stravu ako deti...
neviem, ci som to dobre vysvetlila :confused:

prijemny den aj tebe... :D
AntekaK
19.04.05,06:37
Ahoj. Pod školu ako právny subjekt patrí aj ŠJ, zamestnanci ŠJ aj učitelia sú teda zamestnancami ZŠ. Zamestnávateľ (ZŠ) v zmysle zákonníka práce prispieva na stravu zamestnancov 29,- na jeden obed. U nás je táto výška vlastne aj réžia na jeden obed. Zamestnanci si hradia za obedy potravinovú časť na účet
ŠJ. Na konci mesiaca vedúca ŠJ mi dá rekapituláciu, koľko zamestnancov sa
stravovalo, teda na základe toho vypočítam, koľko mal prispieť zamestnávateľ.
Potom túto čiastku zaúčtujem v hlavnej činnosti:
1. výdavky zamestnávateľa na stravné zamestnancov 420/232
2. príjmy ŠJ 236/215
No potom tieto príjmy odvádzame zriaďovateľovi, účtujem predpis odvodu 219/348, odvod 348/236 S"13" 7.
Zriaďovateľ ich poskytne škole ako dotáciu pre originálne kompetencie
a z toho potom platím výdavky ŠJ na elektrinu, vodu, plyn, ...
Je to taký kolotoč, ale vlastne tak sa dostanú korunky z prenesených
na originálne.
Neviem, či som to jasne opísala, dalo sa to pochopiť?
Teším sa na odpoveď.:p
henika
20.04.05,18:52
ahoj..dakujem za odpoved..lenze u nas SJ a SKD patria pod OcÚ....darmo my mame pravnu subjektivitu...nepatria pod nas...ale zamestnavatelom SJ a SKD je OcU....
..keby si mi mohla este poradit,,ako robis mzdovy predpis...ja robim ucto len rok...ale stale v tom nemam jasno :confused:
..zatial vdaka...pa
AntekaK
21.04.05,10:09
Predpis miezd napr.za marec 05 účtujem v období marec 05.(kedysi dávno sme predpis účtovali až pri bankovom výpise, keď mzdy prešli bankou).
Hrubé mzy bez OON: MD 440/ D 331
OON 420/331
Náhrada mzdy za PN 480/331
Daňový bonus vyplatený zamestnancom 342/331
Prípadne voľaké iné plnenie napr.zo SF 952/331

Zrážky zo mzdy 331/379
Daň zo mzdy 331/342
Odvody za zamestnancov 331/336
Odvody za zamestnávateľa 450/336
Predpis prídelu do SF 420/952

Potom na konci mesiaca vlastne v zborníku zostane na zamestnancov zostatok vo výške čistej mzdy, na 342 zostane čiastka, ktorú treba odviesť
na DÚ, na 336 odvody, ktoré treba odviesť, na 379 zrážky, ktoré sa zrazia
zamestnancom.
Okruh SF 243 sa nerovná 952, rozdiel je prídel do SF, prípadne iné plnenie
pre zamestnancov zo SF.

Takéto niečo si potrebovala? Alebo niečo iné?
Ak budem vedieť, dám vedieť.
Maj sa.
henika
28.04.05,12:01
vdaka, ano take nieco som potrebovala..lenze nie je mi jasna ta 379..
a u mna na zbernici nezostava ziadna suma, cize cista mzda...ja ti to mam v kope...vsetky odvody...
AntekaK
28.04.05,12:28
Ja som to asi zle napísala, keď som napísala predpis zrážok 331/379.
Ja to tak účtujem, ale zrážkami ja rozumien iné zrážky ako daň a odvody,
na 379 predpisujem napr. zrážku za nájomné, doplnkové dôchodkové
poistenie, ktoré zamestnancom zrážame zo mzdy.
No neviem, že čo Ti nie je jasné.
pá.
henika
29.04.05,15:55
no necuduj sa v tom mam chaos...som ako keby samouk v uctovani :D
robila som hospodarku a prischlo mi ucto.... :rolleyes:
este by som sa chcela opytat, robila si uz registraturny poriadok na spravu registratury?
papa..
AntekaK
03.05.05,05:37
Registratúrny poriadok - no to je jeden problém. Robila som ho kedysi dávno,
napísali sme ho, aby sme ho mali založený.
Aj tu na porade sa už tým zaoberali, je to na porade účtovníctva, priložila som
to ako prílohy.
Podrobne som ich neprezerala, bude to skôr asi pre iné organizácie, ako pre nás. Jedna moja kolegyňa bola na školení, ktoré poriadal náš okresný archív,
vraj by sme si mali vypracovať takýto poriadok a dať si ho schváliť archívom.
Sľúbila mi požičať materiál, potom Ti to posuniem, ak sa mi to podarí pripojiť.
Celkom rada si vymením názory na našu prácu aj s novým človiečikom, teší
ma, že som našla niekoho, kto robí takú robotu.
Väčšinou tu rozoberajú iné účtovníctvo, ako robíme my. No podstata je tá
istá, ale majú to pestrejšie.
Ahoj.:)
henika
03.05.05,16:57
dakujem...nieco mam aj ja..ked sa mi podari, tak to skusim poslat z roboty..

:D ahoj
AntekaK
04.05.05,05:03
Ahoj, toto je sľúbený materiál zo školenia, ktoré organizoval
okresný archív. Dali k tomu aj zákon a vyhlášku, to pripojím
do ďalšej odpovede, lebo je jednej sa zmestí iba 5 príloh.;)
AntekaK
04.05.05,05:09
Ďalšie prílohy. Možno to všetko máš aj Ty, možno z toho niečo použiješ.
Neviem kedy začnej aj ja prerábať ten náš, veľmi sa mi do toho nechce.
Keď tu v škole je to akési iné ako vo veľkej organizácii, zapisujeme síce
poštu do protokolu, ja si tiež svoju ekonomickú poštu zakladám sama,
aj účtovné doklady archivujem, niektoré by som mohla už aj likvidovať, ale
nemám odvahu.
:) :p :) ahoj.
henika
04.05.05,14:37
no...ja ti skusim poslat nieco pre skoly...toto sa ti mozno lepsie zide ;)

snazila som sa poslat...ma nieco konkretne pre skoly..ale neviem to pridat ako prilohu :mad:
porad, ako to spravit :D
ahoj
AntekaK
05.05.05,05:03
Klikneš vľavo - odpovedať. Zobrazí sa okienko na text správy,
do toho píšem aj ja teraz.
Keď zídeš myšou smerom dolu, sú tam dodatočné možnosti.
Je tam tlačítko "Prílohy pridať/odobrať", klikneš tam, otvorí sa to,
je tam tlačítko prehľadávať, klikneš, pohľadáš v počítači, kde máš daný
adresár, napr. dokumenty, vyberieš, otvoríš, názov sa prenesie do
okienka s prílohami, vedľa je je tlačitko stiahnuť, klikneš, adresár s prílohou
by mal byť pripojený.
Pekný deň.:o
henika
05.05.05,11:41
no ale to som robila a stale mi vypisovalo error...nejaka chyba sa tam musela vyskytnut....
takze skusam este na druhom pc:-)
AntekaK
05.05.05,11:47
Ďakujem, prezriem si to.
Poraď mi, dnes sa mi vyskytol takýto problém (stretávame sa s tým častejšie,
nie iba dnes).
preplácaš z pokladne školy (z rozpočtu) výdavky na základe iného výdavkového
dokladu, nie je potvrdenka z registračnej pokladne, ale predávajúci vypísal iba
príjmový pokladničný doklad. Ja veľmi nerada preplácam takého výdavky, neviem
či by kontrola uznala takýto výdavok. Niekedy sa tomu neviem vyhnúť, máš s tým voľaké skúsenosti?
Vidím, že teraz si aj Ty na porade, možno hneď aj odpovieš. Ahoj.:)
henika
09.05.05,16:01
ahoj..odpovedam ti az teraz, lebo vtedy som nevedela, ze tam budes.-)

cize, keby si mohla napisat, konkretne o co ide...my z pokladne nekupujeme uz teraz nic..akurat prepalacam cestovne a stipendium...a take pripady som riesila vnutornym dokladom...
AntekaK
12.05.05,06:44
Ahoj, ide o nákup kníh do metodickej knižnice. Do školy prídu ľudia ponúkajúci knihy (výhodná cena-vraj). Nemajú registračnú pokladňu, tak dajú ako doklado zaplatení príjmový pokladničný doklad, je tam pečiatka, ale niekedy nenapíšu ani dátum ani číslo dokladu. Na aký nákladový účet účtuješ známky. Dávali sme to na 420, teraz mi to spochybnili, že na 480. Poraď.
Ahoj:)
kvet
13.05.05,04:32
Ahojte, som rád že som niekoho našiel kto sa zaoberá vedením účtovníctva škôl. Ja vediem účtovníctvo škôl aj obecného úradu v programe IBEU.
Naša škola od 1.1.2005 nevedie príspevky za stravu na účte 241, ale príjem na účte 236 a výdavky aj za potraviny idú z účtu 232, umožňuje to ustanovenie § 23 ods. 3 zák. o rozpočtových pravidlách verejnej správy (mám k tomu aj stanovisko MF SR).

Poštové známky účtujem:
- nákup v hotovosti: MD 263 / D 261
súbežne / D 232 + RK
súbežne / D - 232 + RK pre preddavky
- spotreba známok: MD 420 / D 263

K nákladovému účtu 420: - pozri postupy účtovania, na tomto účte sa účtujú okrem iného aj náklady za poštovné a telekomunikačné služby.

Pekný deň http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Ivča
14.05.05,14:57
Ak sa môžem pripojiť, ja na 480 účtujem hmotnú núdzu a náhradu príjmu pri PN.
kvet
16.05.05,04:18
Ahojte,
správe Ivča, na účte 480 sa účtuje náhrada príjmu pri DPN, ďalej štipendium vyplatené deťom v hmotnej núdzi a tiež dopravné pre žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku. Stravné a školské potreby pre deti v hmotnej núdzi sa účtujú na nákladový účet 410.

Pekný deň
Ivča
16.05.05,04:45
Ja účtujem všetko čo sa týka hmotnej núdze na účet 480, mení sa len položka 6xx, aspoň tak som bola usmernená. Môžem sa to niekde dočítať? A keď tu už sú aj účtovníčky školstva, možno bude niekto vedieť, či na nové platy učiteľov platné od 1. júla budú navýšené rozpočty. Nemyslím tým valorizáciu. Tú v rozpočte máme zahrnutú.
kvet
16.05.05,08:10
Účtovanie výdavkov z dotácie pre deti v hmotnej núdzi na príslušné nákladové účty závisí od ich chrakteru poskytovania. Štipendium sa poskytuje formou transferu (kóduje sa podpoložkou 642 026) a preto sa účtuje na nákladovom účte 480. Z dotácie na školské potreby sa nakupujú školské potreby pre deti v hmotnej núdzi, teda sa im tieto prostriedky nevyplácajú (výdavky sa kódujú podpoložkou 633 009) a preto sa náklady účtujú na nákladovom účte 410. Rovnako je to aj s použitím dotácie na stravu pre deti v hmotnej núdzi.
Podobne je to aj s cestovným pre žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku. Ak ich vyplácaš v hotovosti zákonnému zástupcovi je to transfer (podpoložka 642 014) a patrí to na nákladový účet 480. Ale, ak sa doprava zabezpečuje iným spôsobom napr. školským autobusom, výdavok sa klasifikuje na podpoložku 634 004 a patrí to na nákladový účet 420.

Čo sa týka navýšenia fin.prostriedkov v súvislosti s novelou zákona o odmeňovaní ..., podľa môjho názoru sa finančné prostriedky budú navyšovať. Vyplýva to aj z Doložky k finančným, ekonomickým ... vplyvom novely zákona. Uvedená novela má dopad na verejné prostriedky !
henika
16.05.05,15:23
ahoj...no konecne sa sem zapojilo viac ludi... :D
ako vidim, mas v tom celkom jasno..co o mne sa neda povedat...
tie znamky..to sedi, tie aj ja tak uctujem,,ale chcela by som sa spytat, ako uctujes jedalne...lebo v tom mam uplny chaos, ako zatazit skolu vydavkami na teplo, vodu, telefon a energie, ked nemaju ziadne samostatne vodomery a eletromery...ved je blbost, ked si to mam len odhadnut, ze kolko sa tam asi spotrebuje... :confused:
henika
16.05.05,15:26
Ahoj, ide o nákup kníh do metodickej knižnice. Do školy prídu ľudia ponúkajúci knihy (výhodná cena-vraj). Nemajú registračnú pokladňu, tak dajú ako doklado zaplatení príjmový pokladničný doklad, je tam pečiatka, ale niekedy nenapíšu ani dátum ani číslo dokladu. Na aký nákladový účet účtuješ známky. Dávali sme to na 420, teraz mi to spochybnili, že na 480. Poraď.
Ahoj:)


ahoj...ja tie znamky davam stale na 420..nikto zatial nic nemenil, aspon o tom neviem...
a ked sa jedna o tie knihy, tak si priloz vnutorny uctovny doklad + ten doklad, co si dostala a hotovo...
ja ti neviem, ale taketo veci mi uz nekupujeme cez pokladnu...ze vraj sa mame riadit pokynmi statnej pokladnice a nic nenakupovat...okrem cenim a preplacania cestovneho... :confused:
kvet
17.05.05,06:16
ahoj...no konecne sa sem zapojilo viac ludi... :D
ako vidim, mas v tom celkom jasno..co o mne sa neda povedat...
tie znamky..to sedi, tie aj ja tak uctujem,,ale chcela by som sa spytat, ako uctujes jedalne...lebo v tom mam uplny chaos, ako zatazit skolu vydavkami na teplo, vodu, telefon a energie, ked nemaju ziadne samostatne vodomery a eletromery...ved je blbost, ked si to mam len odhadnut, ze kolko sa tam asi spotrebuje... :confused:
Ako som už napísal, ja školskú jedáleň od 1.1.2005 neúčtujem na účte 241 (nepoužívam účty 5xx a 6xx), ale príjmy a výdavky za školskú jedáleň účtujem prostredníctvom príjmov a výdavkov rozpočtu, t.j. cez účet 236 - príjmy a 232 - výdavky. Príjmy za školské stravovanie (t.j. za potraviny a režijné náklady) príjmem na účet 236 a následne ich odvediem zriaďovateľovi. Zriaďovateľ nám prevedie tieto prostriedky na výdavkový účet 232, z ktorého potom uhrádzame výdavky za nakúpené potraviny a réžiu. Bohužiaľ, naša školská jedáleň tiež nemá samostatný elektromer, vodomer ... a preto v rámci školskej jedálne účtujem len výdavky na mzdy, odvody, potraviny, materiál a pod.
Tiež by ma zaujímalo, ako iné školy rozúčtovávajú náklady za energie na školské jedálne, ktoré nemajú samostatné meračne. http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
V minulosti, keď školy patrili pod okresné úrady, náklady na podnikateľskú činnosť školskej jedálne, ktorá nemala samostatné merače účtovali tak, že si vypracovali vnútornú smernicu, v ktorej určili spôsob určenia pomerných nákladov, napr. podľa výkonu elektrických spotrebičov, počtu vydaných jedál a ceny elektr.energ., podľa vykurovacej plochy ... http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif

No neviem, podľa môjho názoru, pokiaľ školská jedáleň nevykonáva podnikateľskú činnosť, nie je chybou, keď v rámci školskej jedálne, ktorá nemá samostatné merače budú účtované len preukázateľné výdavky, ktorá sa dajú jednoznačne určiť. Iné by to bolo keby ŠJ vykonávala podnikateľskú činnosť.

... veľmi som Ti asi nepomohol... prajem pekný deň...
AntekaK
17.05.05,07:45
Do minulého roku (2004) sme ani my nepotrebovali zaťažovať školskú jedáleň výdavkami za elektrinu, teplo a vodu. Ale od minulého roku je prevádzka školskej jedálne financovaná prostredníctvom originálnych kompetencií, z toho dôvodu sme dali namontovať merače, aby sme vedeli určiť spotrebu za jedáleň. Aj tak mi ešte nie je jasné, či by sa príjmy, ktoré má školská jedáleň z réžie od cudzích stravníkov mohli použiť aj na mzdy a odvody?:o
Ivča
17.05.05,09:02
Účtovanie výdavkov z dotácie pre deti v hmotnej núdzi na príslušné nákladové účty závisí od ich chrakteru poskytovania. Štipendium sa poskytuje formou transferu (kóduje sa podpoložkou 642 026) a preto sa účtuje na nákladovom účte 480. Z dotácie na školské potreby sa nakupujú školské potreby pre deti v hmotnej núdzi, teda sa im tieto prostriedky nevyplácajú (výdavky sa kódujú podpoložkou 633 009) a preto sa náklady účtujú na nákladovom účte 410. Rovnako je to aj s použitím dotácie na stravu pre deti v hmotnej núdzi.
Podobne je to aj s cestovným pre žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku. Ak ich vyplácaš v hotovosti zákonnému zástupcovi je to transfer (podpoložka 642 014) a patrí to na nákladový účet 480. Ale, ak sa doprava zabezpečuje iným spôsobom napr. školským autobusom, výdavok sa klasifikuje na podpoložku 634 004 a patrí to na nákladový účet 420.

Čo sa týka navýšenia fin.prostriedkov v súvislosti s novelou zákona o odmeňovaní ..., podľa môjho názoru sa finančné prostriedky budú navyšovať. Vyplýva to aj z Doložky k finančným, ekonomickým ... vplyvom novely zákona. Uvedená novela má dopad na verejné prostriedky !
Ďakujem za vysvetlenie a tiež som veľmi rada, že sa tu začali preberať aj problémy rozpočtových organizácií.
kvet
17.05.05,10:14
Do minulého roku (2004) sme ani my nepotrebovali zaťažovať školskú jedáleň výdavkami za elektrinu, teplo a vodu. Ale od minulého roku je prevádzka školskej jedálne financovaná prostredníctvom originálnych kompetencií, z toho dôvodu sme dali namontovať merače, aby sme vedeli určiť spotrebu za jedáleň. Aj tak mi ešte nie je jasné, či by sa príjmy, ktoré má školská jedáleň z réžie od cudzích stravníkov mohli použiť aj na mzdy a odvody?:oPrečo by sa nemohli použiť aj na financovanie výdavkov na mzdy a odvody. Cena "stravy" pre cudzích stravníkov pozostáva z finančného limitu na potraviny a réžiu. "Réžia" zahŕňa náklady súvisiace s prípravou stravy a to: náklady na mzdy a odvody, médiá (energie) a iné prevádzkové náklady súvisiace s prípravou stravy. Školská jedáleň by mala mať vypracovanú kalkuláciu ceny "stravy" pre cudzích stravníkov. Z uvedeného vyplýva, že príjmy z réžie od cudzích stravníkov sa môžu použiť aj na financovanie miezd a odvodov. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
AntekaK
20.05.05,07:08
Ahojte, už dávno sa nikto neozval. Chcela by som sa Vás spýtať, či sa náhodou nechystáte na školenie, ktoré organizuje Súvaha - "Aktuálne problémy účtovníctva verejného sektora - prednášajúci Ing.Fabian. Prišla nám pozvánka na školenie aj ponuka na novú publikáciu postupov účtovania. Neviete náhodou, či sa to oplatí ísť na to školenie? Lebo s niektorými školeniami nemám veľmi dobré skúsenosti.:)
kvet
20.05.05,10:26
Ahoj,
viem o tejto pozvánke na školenie a ponuke na novú publikáciu. Školenie je v Bratislave a v Žiline, pre mňa je to ďaleko. Publikáciu si určite objednám. Už mám niekoľko publikácii od autora Š. Fabiana. Ak to nemáš ďaleko, na Tvojom mieste by som na to školenie išiel. Aspoň nás poinformuješ čo si sa nového dozvedelahttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif

Prajem krásny víkend.
AntekaK
20.05.05,10:50
Ďakujem za podporu, skúsim poprosiť šéfku o úhradu poplatku na školenie. Pýtala som sa preto, lebo niektoré školenia mi moc nedali. Aj tých koruniek nie je koľko by bolo treba. Aj ja prajem pekný víkend, asi už bude slnečný.:)
AntekaK
24.05.05,06:17
Ahojte, už ste sa dávno nikto neozval. Poraďte mi, prosím. Bojujem s registratúrnym poriadkom a registratúrnym plánom. Vôbec si to neviem predstaviť, ako to bude fungovať v praxi. No to sa uvidí až potom. Teraz mám takú otázku, podľa registr.plánu, ktoré som dostala ako vzorové, by sa mali účtovné doklady uchovávať 10 rokov, ale ak sa nemýlim, zákon o účtovníctve hovorí o 5 rokoch? Tak teraz neviem, tie lehoty si môžeme sami ľubovoľne predlžovať, myslím si, že nemôžu byť kratšie, ako ukladá zákon, ale predložovať ich môžeme ľubovoľne? Asi budem mať ešte k tejto téme viac otázok. :o
kvet
24.05.05,11:03
Ahoj,
ja sa trápim nad zákonom o ochrane osobných údajov. Registratúrny poriadok a plán už máme spracovaný, už len odsúhlasiť na okresnom archíve http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Ja som nechal lehoty pre archivovanie účtovných dokladov tie, čo sú uvedené vo vzorovom registratúrnom pláne, aj keď zákon o účtovníctve hovorí o inej lehote. Nemôžeš brať len lehoty uvedené v zákone o účtovníctve, ale aj iných zákonoch napr. zákon o správe daní a poplatkoch, zákon o sociálnom poistení atď., kde môžu byť uvedené iné lehoty.
AntekaK
24.05.05,11:35
Ahoj, vidím, že si na porade. Ešte mi prosím poraď, našla som, že musíme používať odtlačok prezenčnej pečiatky červenej farby. Mi používame čierny atrament, asi si ho musíme vymeniť za červený, že?:p
kvet
25.05.05,04:00
Ahoj, včera som Ti už nestihol odpovedať. Správne, červený atrament sa má používať na prezentačnú pečiatku na okrúhlu pečiatku. Na podlhovastú pečiatku sa používa modrý (resp. čierny) atrament.
AntekaK
25.05.05,09:56
Ďakujem za odpoveď, pekný deň, konečne je vonku pekne.:o :) ;)
Zuzanka123
26.05.05,10:56
Ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť ako postupujete pri účtovaní faktúry za revíziu požiarnej techniky. Dodávateľ si fakturuje služby PO podľa priložených dokladov. (to je text z faktúry) Je priložený dodací list, na ktorom sú rozpísané: kontrola hasiacich prístrojov, vypracovanie revíznej správy, vedenie požiarnej knihy, školenie zamestnancov a dodanie hasiaceho prítroja v cene 880,-
Pôvodne som celú sumu zaúčtovala: 420/321
Teraz rozmýšľam, či nemali byť náklady na hasiaci prístroj účtované na 410?

A ešte mám problém s určením rozpočtovej klasifikácie, či to má byť celé na revíziach alebo rozpísané na revízie, školenia a materiál.

Ďakujem.:)
henika
26.05.05,11:16
ahoj...rada by som sa ta spytala, ci si uz pocul o tom, ze skolstvo a zdravotnictvo ma odlozeny termin na schvalenie registraturneho poriadku...
kvet
27.05.05,04:45
Ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť ako postupujete pri účtovaní faktúry za revíziu požiarnej techniky. Dodávateľ si fakturuje služby PO podľa priložených dokladov. (to je text z faktúry) Je priložený dodací list, na ktorom sú rozpísané: kontrola hasiacich prístrojov, vypracovanie revíznej správy, vedenie požiarnej knihy, školenie zamestnancov a dodanie hasiaceho prítroja v cene 880,-
Pôvodne som celú sumu zaúčtovala: 420/321
Teraz rozmýšľam, či nemali byť náklady na hasiaci prístroj účtované na 410?

A ešte mám problém s určením rozpočtovej klasifikácie, či to má byť celé na revíziach alebo rozpísané na revízie, školenia a materiál.

Ďakujem.:)
Ahoj Zuzanka123 som rád, že sa nám rozšíril okruh o ďalšieho člena.
K tvojmu prípadu uvediem, že je by som fa. rozúčtoval nasledovne:
- kontrola hasiacich prístrojov, vypracovanie revíznej správy a vedenie požiarnej knihy 420 / 321 (pri úhrade k účtu 232 EK 637004 - Všeobecné služby),
- školenie zamestnancov 420 / 321 (pri úhrade k účtu 232 EK 637001 - Školenia ...),
- hasiaci prístroj, záleží ako máš v internom predpise uvedené účtovanie materiálu, buď na účet 112 a potom do spotreby 410, alebo priamo do spotreby na účet 410 / 321 (pri úhrade k účtu 232 EK 633007 - Špeciálny materiál).

Prajem pekný deň http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
kvet
27.05.05,04:47
ahoj...rada by som sa ta spytala, ci si uz pocul o tom, ze skolstvo a zdravotnictvo ma odlozeny termin na schvalenie registraturneho poriadku...
Ahoj henika,
nie, odkiaľ to máš ?
AntekaK
27.05.05,08:39
Ahoj, ja by som sa chcela spýtať k tomu prípadu s hasiacim prístrojom, treba tento ešte zvlášť evidovať v drobnom hmotnom majetku
Používate niekto na priebežné mesačné účtovane výpisy z banky, ktoré banka zašle elektronickou poštou?
Môže sa hotovosť do pokladne dopĺňať formou výberu z bankomatu?
Ďakujem, príjemný deň.:p
henika
27.05.05,10:05
Ahoj henika,
nie, odkiaľ to máš ?
ahoj...volala som k nam do archivu a tam mi to povedali, tak som sa chcela spytat, ci uz niekto tiez dostal taketo echo:)
kvet
27.05.05,10:09
Ahoj, ja by som sa chcela spýtať k tomu prípadu s hasiacim prístrojom, treba tento ešte zvlášť evidovať v drobnom hmotnom majetku
Používate niekto na priebežné mesačné účtovane výpisy z banky, ktoré banka zašle elektronickou poštou?
Môže sa hotovosť do pokladne dopĺňať formou výberu z bankomatu?
Ďakujem, príjemný deň.:p
K hasiacemu prístroju: záleží ako to máš upravené v internej smernici. Ja účtujem tak, že drobný hmotný majetok od 5.000,- Sk do 30.000,- Sk účtujem priamo do spotreby (účet 112) a zároveň ho účtujem na podsúvahových účtoch (účet 971) a vediem o tomto majetku operatívnu evidenciu, t.z. tento majetok sa inventarizuje, aj keď nie je zahrnutý v súvahe. Drobný hmotný majetok do 5.000,- Sk účtujem len do spotreby, nevediem ani operatívnu evidenciu.

Podľa môjho názoru, hotovosť do pokladne sa môže dopĺňať aj z bankomatu. Ja používam napr. šekovú knižku (hotovosť si vyberám na pošte). Príjem hotovosti do pokladne zaúčtuješ na základe príjmového pokladničného dokladu a výber hotovosti na základe bankového výpisu (EK pre preddavky).
henika
27.05.05,10:25
Ahoj Zuzanka123 som rád, že sa nám rozšíril okruh o ďalšieho člena.
K tvojmu prípadu uvediem, že je by som fa. rozúčtoval nasledovne:
- kontrola hasiacich prístrojov, vypracovanie revíznej správy a vedenie požiarnej knihy 420 / 321 (pri úhrade k účtu 232 EK 637004 - Všeobecné služby),
- školenie zamestnancov 420 / 321 (pri úhrade k účtu 232 EK 637001 - Školenia ...),
- hasiaci prístroj, záleží ako máš v internom predpise uvedené účtovanie materiálu, buď na účet 112 a potom do spotreby 410, alebo priamo do spotreby na účet 410 / 321 (pri úhrade k účtu 232 EK 633007 - Špeciálny materiál).

Prajem pekný deň http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

ahoj..este mam otazku...nahodou nemas civilkara?..ako ho platite a ako to uctujes....:confused:
kvet
27.05.05,11:38
Momentálne nemáme, ale mali sme. Už idem domov v pondelok Ti napíšem k civilnej službe viac http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

Prajem pekný víkend, ozaj bude pekný ... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
kvet
30.05.05,04:39
Ahojte, prajem pekný pracovný týždeň, takže k "civilkárom":
Slúžne a ošatné som mesačne zúčtovával v APV - PaM, kód 8442 (vreckové náhradnej vojenskej službe) a vyplácal vo výplatných termínoch.
Účtovanie: predpis slúžneho a ošatného 420 / 379 (nepoužíval som účet 331, pretože civilkár nie je zamestnancom), bankový výpis 379 / 232 + EK 637006 (Náhrady). Slúžne a ošatné môžeš vyplácať aj mimo "miezd", záleží ako sa rozhodneš, potom účtovanie bude 420 / 232 + EK 637006.
Stravné, ak sa stravovanie zabezpečuje v ŠJ, potom na konci mesiaca prevedieš na "potravinový účet" hodnotu stravnej jednotky civilkára (pozor je iná) a zúčtuješ 420 / 232 + EK 637014 (Stravovanie).

Neviem či postačuje táto odpoveď, ak nie napíš ....
AntekaK
31.05.05,06:38
Ahoj, ja by som sa ešte chcela spýtať na účtovanie toho výberu hotovosti do pokladne z bankomatu.
Ako doklad na príjem do pokladne mám teda príjmový pokladničný doklad a potvrdenku z bankomatu, vyberala som v piatok, príjem do pokladne mám 27.5.2005. Ako doklad na úbytok prostriedkov z účtu mám výpis z banky, ale tento výber mám na výpise až 30.5.2005, nevadí to?
Ale niečo sa mi marí, že keď sme mali účet v NBS v ZA a vyberali sme hotovosť krátkou cestou tu v banke, tiež tam bol nesúlad, nie som si už istá.
Ďakujem. :o
henika
31.05.05,06:52
ahoj...chcela by som sa spytat, ako evidujes ucebnice...z adremu....?
na skladovych kartach:confused:
kvet
31.05.05,07:01
Ahoj, ja by som sa ešte chcela spýtať na účtovanie toho výberu hotovosti do pokladne z bankomatu.
Ako doklad na príjem do pokladne mám teda príjmový pokladničný doklad a potvrdenku z bankomatu, vyberala som v piatok, príjem do pokladne mám 27.5.2005. Ako doklad na úbytok prostriedkov z účtu mám výpis z banky, ale tento výber mám na výpise až 30.5.2005, nevadí to?
Ale niečo sa mi marí, že keď sme mali účet v NBS v ZA a vyberali sme hotovosť krátkou cestou tu v banke, tiež tam bol nesúlad, nie som si už istá.
Ďakujem. :o
Ahoj, na preklenutie časového nesúladu medzi výbermi peňazí a prijatím bankových výpisov predsa slúži účet 262 - Peniaze na ceste. Teda účtuješ:
- výber hotovosti dňa 27.5.2005 (PPD) 261 / 262
- zúčtovanie bankového výpisu dňa 30.5.2005 262 / 232 + RK pre preddavky
AntekaK
31.05.05,07:03
Henika aj Ty máš na starosti evidenciu a vydávanie učebníc?
Ja učebnice evidujem na skladových kartách - ručne nie v IBEU.
Ale mám urobený aj taký zoznam v exceli, ktorý mi tiež počíta. Ku kartám vediem aj index skladových kariet.
AntekaK
31.05.05,07:05
Ahoj, na preklenutie časového nesúladu medzi výbermi peňazí a prijatím bankových výpisov predsa slúži účet 262 - Peniaze na ceste. Teda účtuješ:
- výber hotovosti dňa 27.5.2005 (PPD) 261 / 262
- zúčtovanie bankového výpisu dňa 30.5.2005 262 / 232 + RK pre preddavkyĎakujem, tak som to aj účtovala, ale s jedným dátumom. Ešte raz Ď.:o :)
kvet
31.05.05,07:07
ahoj...chcela by som sa spytat, ako evidujes ucebnice...z adremu....?
na skladovych kartach:confused:
Ja učebnice evidujem v APV - IBEU (Sklad)
AntekaK
31.05.05,07:49
A ako potom účtuješ tieto príjemky a výdajky, keď učebnice neplatíme?
kvet
02.06.05,05:29
A ako potom účtuješ tieto príjemky a výdajky, keď učebnice neplatíme?
Čauko,
príjemky a výdajky za učebnice neúčtujem len vediem evidenciu na skladových kartách.

Mám otázku, aký kód zdroja používaš pri kódovaní príspevkov od rodičov na čiastočnú úhradu nákladov (tzv. školné za MŠ a ŠKD) - kód "45" alebo "72" ?
Aký kód používaš pri kódovaní príjmov za stravné (réžiu) pri prevode z potravinového účtu na príjmový ? Ak organizujete aktivačnú činnosť, aký kód zdroja používaš na kódovanie príspevku na aktivačnú činnosti z úradu práce ?

Mám v tom chaos http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
AntekaK
02.06.05,06:12
Ahoj, ach tie zdroje krytia.:confused:
Neviem, či to robíme správne, ale účtujem takto:
príjmy od rodičov za ŠKD a následná úhrada z týchto prostriedkov - zdroj krytia "45"
Príjmy za réžiu za stravné - tiež zdroj krytia "45" (aj pri čerpaní)
Úrad práce nemáme, ale marí sa mi, že "72".

Na prevádzku dostávame dotácie na prenesené aj na originálne kompetencie, minulý rok sme výdavky z dotácií pre originálne kompetencie účtovali so zdrojom krytia "111", tento rok výdavky orginálnych kompetencií či z dotácie alebo vlastných príjmov účtujem so zdrojom krytia "45".
anika
02.06.05,07:02
My sme jazyková škola príspevková organizácia a školné účtujem ako vlastné zdroje
kód 45.
Anika
kvet
02.06.05,09:49
My sme jazyková škola príspevková organizácia a školné účtujem ako vlastné zdroje
kód 45.
Anika
Ahoj, príspevková organizácia je O.K., vlastné príjmy t.j. aj za školné účtuje zdrojom "45".

V rozpočtovej organizácii je to trošku inak, keďže RO je svojimi príjmami a výdavkami napojená na rozpočet zriaďovateľa, ale PO je na rozpočet zriaďovateľa napojená príspevkom.
Výdavky uskutočnené z prostriedkov zriaďovateľa na prenesené kompetencie sa kódujú "111" a na originálne kompetencie kódom "45". Ja mám chaos práve v prostriedkoch uvedených v § 23 zák. o rozp.prav. VS (t.j. napr. školné, stravé, z úradu práce ...). Ja ich kódujem kódom "45" a z úradu práce podľa pomeru kódom "1161" a "1162". Ale stretol som sa s názorom, že by mali byť tieto prostriedky (uvedené v § 23 ) kódované "72" ? No neviem, skúsim to odkonzultovať na DR SR.
kvet
06.06.05,04:19
Ahojte,
konzultoval som kódovanie zdrojov s DR SR. Povedali, že prostriedky uvedené v § 23 zákona o rozpočt.prav.verej.správy sa majú kódovať zdrojom "72" analogicky tak, ako postupujú štátne rozpočtové organizácie. Ale nie je to na 100 %, môže sa to do konca roka zmeniť.
AntekaK
06.06.05,12:02
Ahoj, poradíte?
1. Objednali sme si nové štátne znaky SR (1ks á 285,-) a štátnu vlajku
(á 495,-)
mám ich evidovať v operatívnej evidencii? Mám prikladať ku faktúre výdajku?

2. Ako dlho evidujete nevrátené preplatky za stravné žiakov, ktorí už skončili povinnú školskú dochádzku, na konci školského roka si preplatky nevyzdvihli (inkasujeme v hotovosti). Keby to boli väčšie sumy, vrátili by sme ich poštovými poukážkami, ale keď sú to preplatky 23,- a podobne. To budú poplatky na poukážky vyššie ako sumy, ktoré vrátime.

Ďakujem a prajem pekný týždeň.;)
kvet
07.06.05,05:19
Ahoj,
k prvej otázke: záleží ako to máš upravené v internej smernici. V podmienkach našej školy ich neevidujeme ani v OTE. K faktúre musíš priložiť aj príjemu a výdajku, pretože túto operáciu účtuješ na účte 112 ako materiál na sklade, tzn. príjem zaúčtuješ na základe príjemky (MD 112) a výdaj do spotreby na základe výdajky (D 112).

k druhej otázke: zatiaľ sa nám podarilo vrátiť všetky preplatky za stravu. Podľa môjho názoru, preplatky by sa mali vrátiť zákonnému zástupcovi, pretože pre školu kedy si ich ponechala, bol by to neoprávnený majetkový prospech.

Neviem či Ti postačuje takáto odpoveď http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
henika
07.06.05,08:20
ahojte...
mam otazku..ako uctujete vzdelavacie poukazy?....len ako dotaciu od OcU:confused:
..o co som prisla..mne o kode zdroja ...72...nikto nic nepovadal, ja davam len 45 a 111....tak ma usmernili na OcU...:mad:
AntekaK
07.06.05,09:04
Ahoj, ja vzdelavacie poukazy účtujem nasledovne:
1. príjem na BÚ-dotácia od zriaďovateľa (analyticky odlíšená) 232/211
2. čerpanie - podľa druhu výdavku so zdrojom krytia "111" (analyticky odlíšené)
Ako to robíte ostatní?
kvet
07.06.05,09:47
Ja vzdelávacie poukazy účtujem tiež ako dotáciu od zriaďovateľa 232/211 a čerpanie podľa charakteru výdavkov s kódom zdroja "111", používam analytické členenie v SY11 znak "VP".

Ku kódu zdroja "72" uvediem, že ani na MF SR nemajú v tom celkom jasno. Metodička na DR SR povedala, že jej to bolo povedené z MF SR, no môže sa to do konca roka zmeniť. Nič sa nestane ak budeme naďalej používať zdroje napr. "45" a v prípade, ak od nás budú požadovať používanie zdroja "72", interným dokladom preúčtujeme jednou sumou príslušné výdavkové položky na kód "72". Podľa môjho názoru by sa mali zdrojom "72" kódovať len prostriedky z darov, granty a pod., ktoré sa vedú na mimorozpočtovom účte ?
AntekaK
07.06.05,12:12
[QUOTE=kvet]Ahoj,
k prvej otázke: záleží ako to máš upravené v internej smernici. V podmienkach našej školy ich neevidujeme ani v OTE. K faktúre musíš priložiť aj príjemu a výdajku, pretože túto operáciu účtuješ na účte 112 ako materiál na sklade, tzn. príjem zaúčtuješ na základe príjemky (MD 112) a výdaj do spotreby na základe výdajky (D 112).


Keď sa to nikde neeviduje, ako máte prehľad, koľko máte vlajok a podobne?:o
henika
08.06.05,05:23
ahojte...
dakujem....vzdelavacie poukazy aj ja tak uctujem...
este mam dalsiu otazku...mne OcU posiela peniaze na stravne pre deti v hmotnej nudzi, ktore ja potom prevadzam na ucet SJ....ak by ste mi mohli napisat uctovny postup...bola by som vdacna:)
ja mam v uctovnictve uplnych chaos...asi ako kazdy zaciatocnik:confused:
kvet
08.06.05,05:25
Ahoj,
dôležité je to, čo je uvedené v internej smernici a je to v súlade s právnymi predpismi. Aj pre kontrolné orgány. Nepotrebujeme vedieť koľko máme vlajok, štátnych znakov, pretože nie sú predmetom inventarizácie, už sú zaúčtované do spotreby a nevedieme ich ani na podsúvahových účtoch (podľa smernice nespĺňajú podmienky pre vedenie na podsúvahových účtoch). Podstatné je, že ich máme a plníme si povinnosti vyplývajúce zo zákona o štátnych symboloch. Vedenie evidencií v takýchto prípadoch sú individuálnou záležitosťou, záleží od rozhodnutia účtovnej jednotky (poznámka: toto rozhodnutie musí byť uvedené v smernici).
Toto je môj názor http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
AntekaK
08.06.05,08:28
ahojte...
dakujem....vzdelavacie poukazy aj ja tak uctujem...
este mam dalsiu otazku...mne OcU posiela peniaze na stravne pre deti v hmotnej nudzi, ktore ja potom prevadzam na ucet SJ....ak by ste mi mohli napisat uctovny postup...bola by som vdacna:)
ja mam v uctovnictve uplnych chaos...asi ako kazdy zaciatocnik:confused:Nám zriaďovateľ prostriedky na stravné pre deti v hmotnej núdzi posiela rovno na účet školského stravovania. Tam to účtujem ako bežné úhrady od stravníkov.
Rodičia prispievajú 1,- - takto ich má zaevidovaných aj vedúca v ŠJ, zriaďovateľ dopláca rozdiel oproti norme. Na konci mesiaca robíme vyúčtovanie.
Účet stravného (316 8) mi o nevyčerpanú sumu stravného z hmotnej núdze nesúhlasí s preplatkami s vedúcou ŠJ, ale to vieme čo je.
Zo začiatku som si analyticky odčleňovala príspevky od zriaďovateľa, ale zamotalo sa mi to na konci mesiaca, keď som zaúčtovala normu potravín, lebo normu som nemala odčlenenú na bežných stravníkov a hmotnú núdzu. Preto som analytiku zrušila.
:o
henika
08.06.05,09:18
ahoj..
no lenze mne to posielaju na bezny ucet ...tak to uctujem ako dotaciu...
a potom peniaze len presuvam na ucet SJ...je to vsetko na:mad:
AntekaK
08.06.05,09:48
Záleží na tom, či to chcú mať zúčtované na bežnom účte. 1x aj nám poslali dotáciu na bežný účet, príjem som zaúčtovala ako príjem mylnej platby, potom si to previedla na účet ŠJ-mylná platba strana Dal, takže táto mylná platba vypadla a bolo to vybavené.
Ak to treba zúčtovať na výdavkovom okruhu, potom by som to prijala ako dotáciu (odčlenenú od ostatných dotácií), na konci mesiaca na základe podkladov zo ŠJ by som na stravovací účet odviedla sumu, ktorú deti vyčerpali.
(Neviem na akú položku).:o
kvet
09.06.05,04:38
Ahojte...
ja som prostriedky z dotácie na stavu detí v hmotnej núdzi účtoval nasledovne:
- príjem dotácie na stavu detí v HN od zriaďovateľa 232 / 211
- prevod dotácie na potravinový účet ŠJ formou preddavku 316+(AÚ nie "8") / 232+FK+položka pre preddavky (637030)+zdroj+analytické rozlíšenie
- príjem na potravinový účet ŠJ 241 / 316 (8)
- predpis fa. za nákup potravín 112 (8) / 321 (8)
- úhrada fa. za potraviny 321 (8) / 241 (8)
- skutočná spotreba potravín 501 (8) / 112 (8)
- predpis skutočne odobratej stravy detí v HN 316 (8) / 601 (8)
- zúčtovanie poskytnutého preddavku ŠJ 420 / 316 + (AÚ - nie "8"), súbežne
na strane Dal 232+FK 10.7.0+EK 637014+Zdroj 111 a zároveň mínusom položka na strane Dal 232+FK+EK 637030 pre preddavky+zdroj+analytické rozlíšenie.

Zostatok účtu 316 (8) sa rovná preplatkom, resp. nedoplatkom uvedených vo výkaze stravovaných osôb, zostatok na účte 316 (AÚ nie "8") predstavuje nevyčerpanú dotáciu na stavu detí v HN. Zostatok na položke 637030-preddavky na rozpočtové výdavky v analytickom členení sa rovná zostatku účtu 316 (AÚ nie "8") a na konci roka bude bez zostatku, pretože dotáciu je možné použiť len do konca roka. Vedúca ŠJ nemusí viesť osobitne stravné listy za deti v HN a vykazovať spotrebu. Má len jednu povinnosť, viesť evidenciu o skutočne odobratej strave detí v HN (nie spotrebu).

Poznám ešte jeden spôsob a to, ak škola za ŠJ fakturuje obci (zriaďovateľovi) za skutočne odbratú stravu detí v HN a v tomto prípade sa účtuje len príjem na potravinovom účte. Postup je nasledovný:
- príjem prostriedkov od zriaďovateľa za vystavenú fa. 241 / 316 (8)

Ešte mám jednu poznámku k účtovaniu školského stravovania, je to názor DR SR, ale prikláňam sa k nemu aj ja. Prijaté platby platené vopred od rodičov, cudzích stravníkov ... by sa mali viesť na účte 324 - Prijaté preddavky. Účet 316 - Ostatné pohľadávky sa používa, ak účtovná jednotka v rámci svojho rozpočtu poskytne preddavok na rozpočtové výdavky svojej vnútroorganizačnej jednotke alebo ak vyúčtuje vzniknutú pohľadávku z obchodného vzťahu. Vyplýva to aj zo záväzného analytického členenia pre RO obcí a VÚC v APV-IBEU, pri účte 316 v SY1 je záväzné členenie len pre vlastné hospodárenie. K účtu 324 v SY1 je členenie aj pre školské stravovanie.
AntekaK
09.06.05,06:04
Vyplýva to aj zo záväzného analytického členenia pre RO obcí a VÚC v APV-IBEU, pri účte 316 v SY1 je záväzné členenie len pre vlastné hospodárenie. K účtu 324 v SY1 je členenie aj pre školské stravovanie.Ahoj, no musím sa priznať, ani som nepostrehla zmenu, že pri účte 316 v SY1 už nie je záväzné členenie aj pre školské stravovanie.

Chcela by som sa spýtať, ako zabezpečujete v organizácii vykonávanie predbežnej finančnej kontroly?
:cool:
kvet
09.06.05,06:51
Priznám sa, máme vo vykonávaní predbežnej finančnej kontroly menší neporiadok. Zatiaľ používame na vykonávanie predbežnej fin.kontroly platobný poukaz, ktorý vystavujem ku všetkým došlým faktúram a k dokladom, pri ktorých dochádza k čerpaniu fin.prostriedkov napr. úhrady poistných odvodov, dane z príjmu, sporenia, zrážok, platov na osobné účty, tvorba SF a pod. v APV-IBEU. Pri operáciách uskutočňovaných v hotovosti (pokladňa) používam tlačivko, ešte z čias bývalého okresného úradu. No mám dojem, že platobný poukaz aj "tlačivko" nie veľmi zodpovedajú požiadavkám finančnej kontroly http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Chcem sa niekedy (neviem kedy ???) na to lepšie pozrieť.

A Vaša škola, ako zabezpečuje vykonávanie predbežnej fin.kontroly ?
AntekaK
09.06.05,12:31
Ahojte
kontrolu vykonávame tak, že prikladáme krycie listy. Aj IVES dopracoval túto možnosť ku faktúram do programu, ale my ich nepoužívame, lebo vraj nespĺňajú požiadavky výkonu kontroly. Tak máme vytlačené také vlastné tlačivká, tieto vypisujem ručne.
Zase som tam, kde som bola, keď som faktúry likvidovala ručne. Potom som začala používať platobné poukazy, to bola úľava, menej vypisovania, no akurát tie podpisy.
No a teraz mi tá predbežná kontrola zaberá dosť času, lebo je to naviac, ale nevidím v tom voľaký význam.:o :) :o
henika
09.06.05,16:34
ahojte...
vysvetli mi prosim ta tu priebeznu kontrolu? :eek:
ja som fakt uplne vedla... :(
teraz vidim, co ja este vsetko neviem....odkedy robite to ucto? :confused:
henika
10.06.05,10:53
ahojte..
aj vy preplacate cestovne na zaklade cestovnych listkov?
AntekaK
10.06.05,11:10
Aké cestovné na základe cestovných lístkov?
K cestovným príkazom prikladáme cestovné lístky.
K tej predbežnej kontrole prikladám našu smernicu. Pekný víkend.:)
henika
10.06.05,11:28
nie to cestovne..cestovne ziakom som myslela...
AntekaK
10.06.05,11:48
ahoj, také cestovné zatiaľ my nevyplácame. Aj by žiaci mali nárok, ale náš zriaďovateľ neuzatvoril s tými obcami akúsi dohodu, či zmluvu o školskom obvode. Možno niekto iný. Ahoj.
kvet
13.06.05,05:59
Ahojte, v piatok som mal dovolenku, takže:
k cestovnému pre žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku:
Povinnosť uhrádzať cestovné náklady na dopravu žiaka z prostriedkov ŠR upravuje ustanovenie § 8 ods. 6 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a tiež smernica MŠ SR č. 4/2004-E z 20.04.2004, ktorou sa určuje postup a podmienky poskytovania finančných prostriedkov pre zriaďovateľov na dopravu žiakov ...
Zákonnou podmienkou pre poskytovanie cestovných nákladov je:
a) žiak si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného spoločného školského obvodu. Školský obvod určuje obec všeobecným záväzným nariadením na základe dohody obce, ktorá nemá zriadenú základnú školu so susednými obcami,
b) cestovné náklady sa poskytujú len do výšky ceny hromadnej dopravy.
Zákon ani smernica neurčujú, že cestovné náklady sa poskytujú na základe preukázaných nákladov. Na úhradu cestovných nákladov má aj žiak, ktorí si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného školského obvodu aj keď nevyužíva verejnú hromadnú dopravu, ale napr. do školy ho prepravujú rodičia autom, alebo chodí pešo a pod. Tvojou úlohou je preveriť, či žiak (miesto bydliska), ktorý navštevuje Vašu školu, patrí do spoločného školského obvodu a výšku ceny v prostriedkoch hromadnej dopravy (t.j. cena tam a späť aj so žiackou zľavou) a to buď na základe mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou alebo od dopravcu. Nemusíš žiadať, aby Ti predkladali cestovné lístky každý mesiac, pokiaľ sa nezmení výška cestovného v hromadných prostriedkoch.
Uvedené som telefonicky konzultoval ešte v roku 2004 s MŠ SR.
Ešte k účtovaniu: cestovné náklady zákonnému zástupcovi sa zatrieďujú na podpoložku EK 642 014 - Bežné transfery jednotlivcovi (nákladový účet 480).

k finančnej kontrole:
áno máš pravdu, krycí list ani platobný poukaz z APV-IBEU podľa môjho názoru nezodpovedá požiadavkám, čo by mala potvrdzovať predbežná finančná kontrola. Stretol som sa už s mnohými vzormi tlačí na zabezpečovanie predbežnej finančnej kontroly. Niekde používajú aj pečiatky. Je to individuálne. V začiatkoch účinnosti zákona o fin.kontrole sme aj na obci používali pečiatku (text znel: "táto fin.operácia je v súlade so schváleným rozpočtom, zmluvami, právnymi predpismi ...") mali sme aj kontroly zo Správy finančnej kontroly a bolo to v poriadku.
Chcem túto záležitosť dať do poriadku, ak máš Vaše tlačivko krycieho listu v počítači, prosím prilep ho na "poradu" nech si ho pozriem. Ďakujem http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
AntekaK
13.06.05,08:33
Ahoj. Postrehla som, že asi nie si v piatok v práci. Pripájam tie naše tlačivká, neviem, ako sa Ti budú pozdávať. :)
kvet
14.06.05,05:27
Ahoj. Ďakujem za tlačivká. Podľa môjho názoru môžu byť. Ešte by som doplnil kontrolu vecnej, číselnej a formálnej správnosti, ak nepoužívaš platobný poukaz z APV-IBEU a myslím, že by tam mala byť aj kontrola verejného obstrávania http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
henika
14.06.05,16:19
[QUOTE=kvet]Ahojte, v piatok som mal dovolenku, takže:
k cestovnému pre žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku:
Povinnosť uhrádzať cestovné náklady na dopravu žiaka z prostriedkov ŠR upravuje ustanovenie § 8 ods. 6 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a tiež smernica MŠ SR č. 4/2004-E z 20.04.2004, ktorou sa určuje postup a podmienky poskytovania finančných prostriedkov pre zriaďovateľov na dopravu žiakov ...
Zákonnou podmienkou pre poskytovanie cestovných nákladov je:
a) žiak si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného spoločného školského obvodu. Školský obvod určuje obec všeobecným záväzným nariadením na základe dohody obce, ktorá nemá zriadenú základnú školu so susednými obcami,
b) cestovné náklady sa poskytujú len do výšky ceny hromadnej dopravy.
Zákon ani smernica neurčujú, že cestovné náklady sa poskytujú na základe preukázaných nákladov. Na úhradu cestovných nákladov má aj žiak, ktorí si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného školského obvodu aj keď nevyužíva verejnú hromadnú dopravu, ale napr. do školy ho prepravujú rodičia autom, alebo chodí pešo a pod. Tvojou úlohou je preveriť, či žiak (miesto bydliska), ktorý navštevuje Vašu školu, patrí do spoločného školského obvodu a výšku ceny v prostriedkoch hromadnej dopravy (t.j. cena tam a späť aj so žiackou zľavou) a to buď na základe mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou alebo od dopravcu. Nemusíš žiadať, aby Ti predkladali cestovné lístky každý mesiac, pokiaľ sa nezmení výška cestovného v hromadných prostriedkoch.
Uvedené som telefonicky konzultoval ešte v roku 2004 s MŠ SR.
Ešte k účtovaniu: cestovné náklady zákonnému zástupcovi sa zatrieďujú na podpoložku EK 642 014 - Bežné transfery jednotlivcovi (nákladový účet 480).

ahoj..dakujem za odpoved, lenze ja ked som volala na kraj, tak ma tam znosili, ze ako si to predstavujem nieco vyplacat,bez dokladov... :confused:
povedali mi, ze ked mi pride kontrola, tak nevedia, ze ako si to zdovodnim bez dokladov...porad, na zaklade akeho usmernenia , alebo coho by som nemusela ziadat cestovne listky...aby som bola kryta v pripade kontroly.... :confused:
prijemny den... :)
kvet
15.06.05,04:30
Ahoj, opýtam sa, na základe akého dokladu vyplatíš cestovné náhrady zákonnému zástupcovi žiaka, ktorý si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného spoločného školského obvodu, ak ho do školy a späť vozia rodičia autom ?
Na vyplatenie cestovných nákladov má zo zákona nárok, pretože navštevuje školu v rámci určeného spoločného školského obvodu. Ja v takomto prípade si zistím u dopravcu napr. SAD cenu obojsmerného mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou (odporúčam písomne, aby som mal doklad) a vyplatím. Túto otázku by som na Tvojom mieste položil aj krajskému školskému úradu.
Opakujem, zákon ani žiadna smernica neustanovujú, že cestovné náklady sa vyplácajú na základe preukázateľných výdavkov, ani neodkazuje na žiadny iný zákon napr. zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách.

Skús položiť krajskému školskému úradu otázku, ktorý právny predpis ustanovuje povinnosť žiakom, resp. zák. zástupcom predkladať cestovné lístky (túto otázku mi položili na MŠ SR, keď som konzultoval tento problém). Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve ustanovuje, že cestovné náklady sa vyplácajú do výšky ceny hromadnej dopravy. Ja si len preukázateľne zistím (napr. potvrdením do SAD, alebo na základe obojsmerného mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou), aká je cena cestovného.

Skús to ešte raz prekonzultovať s KŠÚ, tak ako som to napísal a daj vedieť čo povedali http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
AntekaK
15.06.05,10:48
Ahoj. Ďakujem za tlačivká. Podľa môjho názoru môžu byť. Ešte by som doplnil kontrolu vecnej, číselnej a formálnej správnosti, ak nepoužívaš platobný poukaz z APV-IBEU a myslím, že by tam mala byť aj kontrola verejného obstrávania http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Používam plaťáky z IBEU.
henika
16.06.05,11:27
Ahoj, opýtam sa, na základe akého dokladu vyplatíš cestovné náhrady zákonnému zástupcovi žiaka, ktorý si plní povinnú školskú dochádzku v rámci určeného spoločného školského obvodu, ak ho do školy a späť vozia rodičia autom ?
Na vyplatenie cestovných nákladov má zo zákona nárok, pretože navštevuje školu v rámci určeného spoločného školského obvodu. Ja v takomto prípade si zistím u dopravcu napr. SAD cenu obojsmerného mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou (odporúčam písomne, aby som mal doklad) a vyplatím. Túto otázku by som na Tvojom mieste položil aj krajskému školskému úradu.
Opakujem, zákon ani žiadna smernica neustanovujú, že cestovné náklady sa vyplácajú na základe preukázateľných výdavkov, ani neodkazuje na žiadny iný zákon napr. zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách.

Skús položiť krajskému školskému úradu otázku, ktorý právny predpis ustanovuje povinnosť žiakom, resp. zák. zástupcom predkladať cestovné lístky (túto otázku mi položili na MŠ SR, keď som konzultoval tento problém). Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve ustanovuje, že cestovné náklady sa vyplácajú do výšky ceny hromadnej dopravy. Ja si len preukázateľne zistím (napr. potvrdením do SAD, alebo na základe obojsmerného mesačného cestovného lístka so žiackou zľavou), aká je cena cestovného.

Skús to ešte raz prekonzultovať s KŠÚ, tak ako som to napísal a daj vedieť čo povedali http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif

ahoj..dakujem za odpoved....pokusim sa...
ale ked deti chybaju, tak im to odpocivas z tej sumy???
kvet
17.06.05,04:45
Ahoj.
Áno, cestovné náklady alikvotne krátim za obdobie, keď žiak nebol prítomný v škole, je to logické, pretože za takéto dni nevznikajú žiakovi ani cestovné náklady súvisiace s plnení si povinnej školskej dochádzky.
Ešte Ti chcem oznámiť, že s problémom preukazovania cestovných nákladov som sa e-mailom obrátil na MŠ SR (ale ako súkromná osoba - rodič). Som zvedaví čo mi napíšu, potom dám vedieť.
henika
17.06.05,09:00
ahoj..
dakujem ....tesim sa na odpoved....;)
Medulienka
23.06.05,04:56
Prosím o radu účtovníčky z RO, ako sa má účtovať odstupné vyplatené zamestnancovi cez jeho výplatu v mesiaci jún ??? Ďakujem
kvet
23.06.05,06:45
Odstupné zamestnancom v RO sa účtuje klasickým spôsobom ako mzdy zamestnancom, len pri predpise sa použije nákladový účet 480 - Ostatné náklady.
Predpis: 480 / 331
Zaúčtovanie bankového výpisu: 331 / 232+RK (rozpočtová klasifikácia)

Poznámka: EK (ekonomická klasifikácia bude podpoložka 642012 - Na odstupné)
Medulienka
23.06.05,09:17
Veľmi pekne ďakujeme, pomohla si nám, maj sa pekne !!!
AntekaK
24.06.05,06:59
Ahojte vospolok. Podelíte sa so mnou o svoje skúsenosti s elektronickou úhradou. Keď som nosila príkazy na úhradu do banky osobne, potvrdili mi v banke kópiu bankového prevodu, ten som si prikladala k bankovému výpisu. Teraz úhrady posielam elektronicky, príkaz do banky si tlačím iba pre seba, aby som mala podpis aj od p.riaditeľky na úhradu, lebo do banky pri el.prevodoch figuruje iba jeden podpis. Ten podpísaný príkaz nepečiatkujeme, perom si poznačím, že to je kópia aby sa to nedalo viac použiť a prikladám k výpisu. Má to nejakú logiku?

A ešte jedna otázka k tejto problematike. Kedysi mi chodili výpisy z banky po každom dni, keď prebehol obrat na účte. Platili sme vysoké náklady za poštovné a tak nám v banke ponúkli, že budú posielať výpisy elektronickou poštou, na základe toho účtujem, na konci mesiaca príde výpis z účtu za celý mesiac. Na tých elektronických výpisoch je však uvedené, že ich nie je možné použiť ako doklad zaúčtovania transakcie pre právne úkony.
Doklady ukladám tak, každý elektronický výpis mám očíslovaný a pri ňom mám doklady, ktoré sa týkajú obratov na výpise. Na konci mesiaca navrch dokladov priložím celkový mesačný výpis, ktorý príde poštou. Treba na tento doklad niečo uvádzať?

Ešte jedna otázka: kolegyňa ma zaskočila otázkou, či rozbité sklo na dverách účtovať na nákladový účet 460 - manká a škody?

Ďakujem.:)
henika
24.06.05,09:14
ahoj...
takze, je to robim tiez cen net....nijake prikazy na uhradu si vsak nevydtlacam a uctujem na zaklade vypisu z banky...my si vypisy chodime vyzdvihnut priamo do banky..na kazdom vypise mam denne obraty...cize neviem, ci je to tak dobre..a co by som tam mala este dokladat....kto vie, nech poradi:confused:
zatial pa....
henika
24.06.05,09:16
Odstupné zamestnancom v RO sa účtuje klasickým spôsobom ako mzdy zamestnancom, len pri predpise sa použije nákladový účet 480 - Ostatné náklady.
Predpis: 480 / 331
Zaúčtovanie bankového výpisu: 331 / 232+RK (rozpočtová klasifikácia)

Poznámka: EK (ekonomická klasifikácia bude podpoložka 642012 - Na odstupné)
ahoj..ty si taky zbehly:)..
porad mi prosim ta, ako uctovat ceniny....cize stravne listky pre civilkarov..
dakujem...;)
kvet
24.06.05,10:27
Ahojte.
Čo sa týka príkazov na úhradu cez elektronické bankovníctvo, s tým skúsenosti nemám. Používame klasickú poštu alebo osobný kontakt. http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

K účtovaniu na nákladovom účte 460 - Manká a škody:
Treba vychádzať z toho, či išlo skutočne o škodu. Škodou sa jednoducho rozumie neodstrániteľná ujma na majetku, tzn., že škodu na majetku nie je možné odstrániť (opravou a pod.). Napr. nabúram auto a to v takom rozsahu, že poškodenie auta nie je možné odstrániť, no a v tomto prípade ide o škodu.
Takže k tvojej otázke. Ak by rozbitie skla na dverách spôsobilo nedstrániteľnú ujmu, potom by išlo o škodu a účtovala by sa na nákladovom účte 460 - Manká a škody + predpis plnenia od poisťovne. Avšak predpokladám, že rozbité sklo dáte opraviť, potom sa náklad bude účtovať ako oprava na nákladovom účte 420 - Služby, alebo ak si Vaša škola dvere zasklí sama, tak nákup materiálu účtujeme na nákladový účet 410 - Materiálové náklady. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

K účtovaniu cenín - stravných lístkov pre civilkárov, opýtam sa, či sa stravovanie zabezpečuje v ŠJ, ale im dávate stravovacie poukážky, tzv. gastrolístky http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
henika
27.06.05,05:30
ahoj..
stravne sa zabezpecuje stravnymi listkami :confused:
kvet
28.06.05,06:11
Ahojte "poraďáci"...

Najprv uvediem, že ako ceniny sa účtujú stravné lístky do prevádzkární verejného stravovania. Napr., ak by účtovná jednotka nakupovala stravné lístky od inej účtovnej jednotky, ktorá zabezpečuje verejné stravovanie (reštaurácie ...), o takýchto stravných lístkoch by sa účtovalo ako o cenine. Ak by stravovanie bolo zabezpečované cez sprostredkovateľskú organizáciu, ktorá sama stravovacie služby neposkytuje, ale ich sprostredkúva od iných subjektov, pri takejto forme by mali stravné lístky tiež charakter cenín (napr. gastrolístky ...). Účtovanie pri takejto forme stravovania civilkárov by bolo nasledovné:
- dodávateľská faktúra za stravné lístky
z tohto: nominálna hodnota str. lístkov 263 / 321
provízia 420 / 321
DPH 420 / 321
- úhrada faktúry 321 / 232 + RK (EK podpoložka 637014)
- výdaj str. lístkov do spotreby v nominálnej hodnote 420 / 263


Pokiaľ účtovná jednotka zabezpečuje stravovanie vo vlastnom zariadení (napr. ŠJ), podľa môjho názoru takéto stravné lístky vydané civilkárom, nemajú charakter cenín. Účtovná jednotka ich môže sledovať na podsúvahovom účte ako prísne zúčtovateľné tlačivá. Účtovanie závisí od toho, ako sa účtovná jednotka rozhodne prevádzať platby na účet ŠJ za stravovanie civilkárov, buď mesačne predom, alebo po uplynutí mesiaca na základe skutočne odobratej stravy. Ja by som pri účtovaní operácií medzi jednotlivými organizačnými útvarmi účtovnej jednotky (škola a ŠJ) používal syntetický účet 395- Vnútorné zúčtovanie, za podmienky, že tento účet nebude mať pri uzatváraní účtovných kníh zostatok. Účtoval by som nasledovne:
- zaúčtovanie stravných lístkov ako prísne zúčtovateľné tlačivá 971 / 999
- výdaj stravných lístkov civilkárom 999 / 971
- prevod prostriedkov na stravovanie civilkárov na účet ŠJ vo výške stravnej jednotky 395 / 232 + RK (EK podpoložka 637014)
- zúčtovanie skutočne odobratej stravy civilkárov na konci mesiaca 420 / 395
Upozorňujem, že účet 395 nesmie mať na konci roka zostatok. Použitie tohto účtu sa mi vidí z hľadiska účtovnej čistoty najlepší.
skola
28.06.05,08:58
Ahoj AntekaK
Ja nemám elektronické výpisy, iba normálny výpis raz za mesiac. Tak robím, že keď uhrádzam faktúry alebo niečo preplácam, vytlačím z e-banky výpis, k tomu priložim doklady fa a pod. podpísať nedám riaditeľovi, lebo k faktúre mám pripojený kricý list a tam sú tri podpisy. Výpis z banky na konci mesiaca len uložím-skontrolujem konečné stavy a hotovo. Nedávno som mala kontrolu a kontrolór nepovedal, že to nie je dobre, síce pýtal sa na výpisy ale takto som mu vysvetlila a súhlasi. Keď som sa napojila na e-banku, operátor povedal, že tieto výpisy môžeme používať na zaúčtovanie dokladov-zaúčtovanie si myslím nie je právny úkon-nie?
henika
28.06.05,13:37
Ahojte "poraďáci"...

Najprv uvediem, že ako ceniny sa účtujú stravné lístky do prevádzkární verejného stravovania. Napr., ak by účtovná jednotka nakupovala stravné lístky od inej účtovnej jednotky, ktorá zabezpečuje verejné stravovanie (reštaurácie ...), o takýchto stravných lístkoch by sa účtovalo ako o cenine. Ak by stravovanie bolo zabezpečované cez sprostredkovateľskú organizáciu, ktorá sama stravovacie služby neposkytuje, ale ich sprostredkúva od iných subjektov, pri takejto forme by mali stravné lístky tiež charakter cenín (napr. gastrolístky ...). Účtovanie pri takejto forme stravovania civilkárov by bolo nasledovné:
- dodávateľská faktúra za stravné lístky
z tohto: nominálna hodnota str. lístkov 263 / 321
provízia 420 / 321
DPH 420 / 321
- úhrada faktúry 321 / 232 + RK (EK podpoložka 637014)
- výdaj str. lístkov do spotreby v nominálnej hodnote 420 / 263


Pokiaľ účtovná jednotka zabezpečuje stravovanie vo vlastnom zariadení (napr. ŠJ), podľa môjho názoru takéto stravné lístky vydané civilkárom, nemajú charakter cenín. Účtovná jednotka ich môže sledovať na podsúvahovom účte ako prísne zúčtovateľné tlačivá. Účtovanie závisí od toho, ako sa účtovná jednotka rozhodne prevádzať platby na účet ŠJ za stravovanie civilkárov, buď mesačne predom, alebo po uplynutí mesiaca na základe skutočne odobratej stravy. Ja by som pri účtovaní operácií medzi jednotlivými organizačnými útvarmi účtovnej jednotky (škola a ŠJ) používal syntetický účet 395- Vnútorné zúčtovanie, za podmienky, že tento účet nebude mať pri uzatváraní účtovných kníh zostatok. Účtoval by som nasledovne:
- zaúčtovanie stravných lístkov ako prísne zúčtovateľné tlačivá 971 / 999
- výdaj stravných lístkov civilkárom 999 / 971
- prevod prostriedkov na stravovanie civilkárov na účet ŠJ vo výške stravnej jednotky 395 / 232 + RK (EK podpoložka 637014)
- zúčtovanie skutočne odobratej stravy civilkárov na konci mesiaca 420 / 395
Upozorňujem, že účet 395 nesmie mať na konci roka zostatok. Použitie tohto účtu sa mi vidí z hľadiska účtovnej čistoty najlepší.

ahoj...
dakujem .. :)
henika
28.06.05,13:38
poradaci....
je to fakt pravda, ze nemusime odovzdat registraturny plan? :confused:
AntekaK
29.06.05,07:53
Ahoj, počula som, že sa termín predĺžil. Ja som poslala registratúrny plán aj poriadok v pondelok do archívu. Tak a teraz čakám, keby mi zavolajú, že ho nenám dobrý. Potom dám vedieť.
Viac o odložení termínu v témach porady registratúrny plán a pod.
Pá,pá.
henika
29.06.05,14:44
ahoj..dakujem za odpoved, aj ja som im to chcela poslat, lenze mi povedali, ze zbytocne to budem posielat, lebo potom to budem musiet menit, lebo na jesen maju poslat nejake materialy, podla ktorych to budu musiet skoly spravit, tak som si ho nechala u seba...som zvedava, co to poslu :confused:
zatial pa...a prijemny koniec skolskeho roka :D
AntekaK
01.07.05,06:50
Ahojte. Je koniec školského roka a ja som nevyčerpala všetky prostriedky pridelené na vzdelávacie poukazy. Musia byť vyčerpané k 30.6.2005? Nemohli by sme niečo nakúpiť aj teraz v júli?:eek:
kvet
04.07.05,06:51
Ahoj.
Na úvod troška teórie. Vzdelávací poukaz je prostriedok na poskytovanie štátneho finančného príspevku na záujmové vzdelávanie žiakov, ktoré zabezpečujú ZŠ, SŠ a ŠZ. Pod záujmovým vzdelávaním sa na tento účel rozumie pravidelná zaújmová činnosť organizovaná pre žiakov v rozsahu najmenej 68 hodín v školskom roku 2004/2005 (od 1.1.2005 legislatívna zmena, od 1.9.2004 do 31.12.2004 to bolo 80 hodín a od 1.1.2005 do 30.6.2005 to je 60 hodín). Celkový počet hodín záujmového vzdelávania, t.j. 68 hodín v škol.roku 2004/2005 je pre poskytovanie plnej výšky finančného príspevku záväzný. Podľa usmernenia MŠ SR, ak škola nesplnila predpísaný počet hodín, odporúča sa záujmové vzdelávanie realizovať aj v období školských prázdnin, t.j. v júli a auguste 2005.
Predpokladám, že Vaša škola splnila predpísaný počet hodín záujmového vzdelávania, no nevyčerpali ste poskytnuté finančné prostriedky. Z hľadiska účelovosti, finančné prostriedky na vzdelávacie poukazy, môžu byť použité len na zabezpečovanie záujmového vzdelávania, napr. na osobné príplatky zamestnancom, ktorí zabezpečujú záujmové vzdelávanie, ale aj na nákup materiálno-technického zabezpečenia záujmového vzdelávania a pod. Podľa môjho názoru, nič by sa nestalo kedy ste nakúpili materiál na záujmové vzdelávanie aj v mesiaci júl. Alebo by som interným dokladom stornoval nejaký výdavok za nákup materiálu, ktorý súvisí so záujmovým vzdelávaním, ale bol financovaný z iných prostiedkov (napr. z vlastných zdrojov, od zriaďovateľa a pod.) a záúčtoval by som ho ako výdavok krytí z prostriedkov na vzdelávacie poukazy (ja mám v analytike rozlíšenie v SY "11" znak "VP").
AntekaK
11.07.05,08:34
Ahojte, to zase ja by som potrebovala prekonzultovať použitie položky k výdavkom. Za prostriedky zo vzdelávacích poukazov ideme nakúpiť počítače a teraz váham, akú položku mám použiť.
633002 - výpočtová technika alebo 633009 - učebné pomôcky.
Tlačiareň sa účtuje na položku výpočtová technika aj keď nie je kúpená ku konkrétnemu počítaču?
Čím dlhšie používam položky, tak tým viac váham, ktorú použiť. Ďakujem.
kvet
11.07.05,10:07
Ahoj.
Predpokladám, že vo vnútornej smernici nemáš napísané, že z kapitálových výdavkov sa obstaráva aj drobný dlhodobý hmotný majetok (účtovná trieda 028), ktorého obstarávacia cena je nižšia alebo sa rovná 30.000,- Sk, pretože v takomto prípade, by sa obstaranie výpočtovej techniky zatrieďovalo na podpoložku 713 002. Aj takáto možnosť existuje od 01.01.2005, ale za podmienky, že je to uvedené vo vnútornej smernici. Poznamenávam, že nie je možné vo vnútornej smernici nejako "triediť" drobný dlhodobý hmotný majetok, ktorý bude, resp. nebude financovaný z kapitálových výdavov. Ak sa účtovná jednotka rozhodne financovať takýto majetok z kapitálových výdavkov, musí to platiť pre každý obstaraný drobný dlhodobý hmotný majetok.

Ale k Tvojej otázke. Ja na by som použil podpoložku 633 002 - Výpočtová technika, aj napriek tomu, že počítač je súčasne aj učebnou pomôckou, ale je v prvom rade "výpočtovou technikou". Tlačiareň sa tiež zatrieďuje na podpoložku 633 002 - Výpočtová technika. Ak nakúpite napr. 5 počítačov a 1 tlačiareň (nemá každý počítač samostatnú tlačiareň), aj tak musíš zaradiť túto tlačiareň k jednému počítaču ako príslušenstvo hmotného majetku a spolu odpisovať (predpokladám, že používaš jednorazový účtovný odpis). Tlačiareň nie je samostatnou hnuteľnou vecou, nemôže fungovať bez PC.
AntekaK
11.07.05,10:13
Ďakujem za odpoveď. Počítače majú OC nižšiu ako 30.000,-
Platiť ich budem z bežných výdavkov.
Mám taký pocit, že máš veľmi dobré smernice. Možno je to trúfalé, ale nebola by voľaká možnosť nakuknúť do nich?:rolleyes:
kvet
11.07.05,10:32
V počítači z ktorého píšem, mám len smernicu na vedenie účtovníctva a obeh účtovných dokladov spracovanú pre obec. Ale podľa nej som spracoval aj smernicu pre školu. Môžem Ti ju poslať, no nepodarilo sa mi ju nalepiť na "poradu". Ak máš e-mail, napíš mi adresu do súkromných správ a ja smernicu pošlem.
henika
11.07.05,18:47
ahojte...
mohla by som poprosit aj ja o tu smernicu? :confused:
kvet
12.07.05,04:34
Ahoj, napíš do súkromných správ e_mailovú adresu a smernicu pošlem.
stanula
12.07.05,08:40
Ja som zaťažovala účet jedálne energiami a peniaze, čo vrátili z mesta som použila na údržbu a opravu , revízie zariadení jedálne. Prečo by mala škola doplácať na jedáleň. Veď oni majú len jeden balíček a keď im ho nezaťažíte energiami zostane im na mzdy, ktoré budú mať neúmerne vyššie ako by si zaslúžili. Bolo by to nespravodlivé voči ostatným zamestnancom školy. Keď má škola náklady na energie, prečo by ich nemala mať jedáleň, ŠKD, ŠSZČ ? Načo ste právny subjekt ? Treba im len rozumne zaťažiť účty, a verte, že začne aj vedúca jedálne hospodárnejšie pracovať s energiami. To je moja skúsenosť.
henika
18.07.05,07:43
ahojte....
mam problem, neviem, kde robim chybu...ked si spravim mzdovy predpis...mne to nejako nesedi...ked mam PN-ku....robim chybu asi pri rozuctovavani miezd...ked viete, tak mi prosim poredte...:confused:
stale mi vyskakuje ta suma, ktora sa vyplati ako PN....
dakujem...
AntekaK
18.07.05,08:21
Neviem akým spôsobom rozúčtovavaš mzdy na položky. Ja mzdy účtujem tak, že keď rozúčtovavam mzdy na položky za ZŠ, ŠJ a ŠKD, tak sumu hrubých miezd + dohody + náhradu za PN zaúčtujem mínusom na mylnú platbu na strane Dal a potom podľa zostavy S08 (mzdárska zostava z Vemy) zaúčtujem položky na ZŠ, ŠKD, ŠJ.
Neviem, či som to celé jasne napísala, prípadne bližšie popíš ako ti to nesedí o sumu náhrad za PN.
henika
18.07.05,13:06
ahoj...cize, ja to rozuctovavam tiez na ZS, SJ, SKD...ale nedavam to na mylnu platbu...
cize spravim si predpis...
440/331
331/342 a pod...PN dam 480/331 a ked to rozuctujem...priamo cez banku...
napr. 331/232....tak mi to nesadne...lebo ta PN-ka je tam 2x na strane MD :confused:
neviem, ci som to zrozumitelne napisala :cool:
AntekaK
19.07.05,05:08
Ak je suma PN 2x na strane MD, potom si 2x zaúčtovala predpis. Skontroluj si, či nemáš sumu PN pripočítanú k hrubým mzdám a či to nepredpisuješ aj na 440 aj na 480, lenže potom by si ju mala 2x aj na zamestnancoch.

Skúsim napísať postup ako rozúčtovávam banku. Našej kontrolórke sa to veľmi nepozdáva, že používam položku mylné platby, ale keď sú zaúčtované celé mzdy, potom položka zostane nulová.

Na výpise si spočítam výšku čistých miezd - zaúčtujem: 331/232 09121 637032

Daň zaúčtujem: 342/232 09121 637032

Zrážky zo mzdy (nájomné, sporenie): 379/232 09121 637032

Odvody za zamestnancov: 336/232 09121 637032

Odvody za zamestnávateľa: 336/232 09121 621
232 09121 622
232 09121 623
232 09121 625_ _ _ celú sociálku
232 09501 621
232 09501 622
232 09501 623
232 09501 625 _ _ _
232 09601 621
232 09601 623
232 09601 625_ _ _

Keď mám toto, skontrolujem si bankový výpis.

Na mylnej platbe sa mi nazbierali celá suma hrubých miezd spolu s náhradami za PN a za dohody, odstupné, dávky zo SF,...

A teraz vlastne urobím to rozúčtovanie na mzdové položky, ktoré som opisovala včera. Sumu hrubých miezd s OON a s náhradami za PN zaúčtujem mínusom na strane Dal a účtujem podľa zostavy na mzdové položky, na náhrady za PN, odstupné.
Ak vyplácame niečo v mzde zo SF, potom mi to zostane na mylnej platbe, z tejto to vypadne vtedy, keď prevediem peniaze z účtu SF na výdavkový účet.

Možno to niekto robí jednoduchšie, ale ja pri banke neviem hneď účtovať mzdové položky.

Môže byť?:)
henika
19.07.05,05:59
ahoj...no pravdu povediac, zda sa mi to dost komplikovane ucotvat to mylnu platbu...ale mas pravdu, ja tu PN-ku ma zahrnutu v hrubych mzdach...cize musim si to odtial najprv odpocitat:)..no co uz...zaciatocnici sa musia este vela ucit...dakujem ti za pomoc ;)
nemas nahodou icq?..tam by sa dalo rychlejsie komunikovat:confused:
AntekaK
19.07.05,06:08
A čo to je icq? Akási som zaspatá, ak nemám napíšem Ti do SS mailovú adresu, ale dnes mi akosi nefunguje.
henika
19.07.05,06:14
icq je taky program, cez ktory sa da lahko komunikovat,ked su prihlaseny obaja...da sa stiahnut z netu...nie je to tazke..a je to dobre..u nas v skole takto komunikujem aj s riaditelom, ked nieco chce:D
AntekaK
19.07.05,10:46
A ten program icq asi nedokážem sama stiahnuť z internetu, že? :(
anika
19.07.05,11:07
Ja účtujem v IPO to je to isté ale pre príspevkové organizácie a tiež
účtujem mzdy cez mylné položky. Mne sa iná možnosť zdá komplikovanejšia.
kvet
20.07.05,04:26
Ahojte... ja účtujem mzdy tak ako henika. Cez mylné platby účtujem len plnenia zo sociálneho fondu. Účtovanie miezd cez mylné platby sa mi zdá zbytočné ale, záleží kto ako je naučený a ak sedia bankové výpisy a zostatky na syntetických účtoch 331,336,342,379 tak je to v poriadku.
henika
20.07.05,07:37
A ten program icq asi nedokážem sama stiahnuť z internetu, že? :(
ahoj..co by si si to nevedala stiahnut, ved je to jednoduchy program...;) a ked som to ja dokazala:D
henika
20.07.05,07:39
ahojte..ked je tu niekto, poradte mi , kde mam hladat chybu, nesedia mi aktiva a pasiva..toto sa mi este nestalo:mad:
kvet
20.07.05,07:52
ahojte..ked je tu niekto, poradte mi , kde mam hladat chybu, nesedia mi aktiva a pasiva..toto sa mi este nestalo:mad:
ahoj... chyba by mohla súvisieť so zaokrúhľovaním na tis. Sk v súvahe - skús skontrolovať zaokrúhľovanie v súvahe so zostatkami v hlavnej knihe, alebo môže byť niečo nesprávne zaúčtované - urob kontrolu okruhov (majetkový, príjmový ...)
henika
20.07.05,08:03
dakujem..ale v zaokruhlovani to nie je..tam mi to robi stale...tu tisicku...
neviem najst chybu...este sa mi to nestalo a neviem, ako nato ist:(
AntekaK
20.07.05,08:08
Ahoj, a o koľko Ti nesedí súvaha, aký je rozdiel medzi A a P?
henika
20.07.05,08:10
17 tisic:confused: a neviem, co mam s cim porovnat....doteraz to stale sadlo a teraz neviem co som pohnojila....
AntekaK
20.07.05,08:32
Taká hlúpa otázka, na štvrťroka si si dala nainštalovať novú verziu? V starej nebol zapracovaný účet 952 namiesto 912, ale to by Ti nesedelo ani na štvrťroka.

A skús hľadať aj podľa sumy.
kvet
20.07.05,08:35
porovnaj účty: 01x+02x+03x+04x-07x-08x=901 (t.j. okruh dlhodobého majetku)
porovnaj účty: 965+215-219-236=315 (príjmový okruh)

často sa stávajú chyby v okruhu dlhodobého majetku, keď pri obstaraní dlhodobého majetku sa zabudne zaúčtovať prefinancovanie zdrojov 211/901, resp. pri účtovaní odpisov a pod.

samozrejme chyba môže byť aj vo výdavkovom okruhu, tej je zložitejší, skús porovnať najprv vyššie uvedené okruhy
henika
20.07.05,08:47
dakujem , ten prijmovy mi nesedi...a teraz co?:-) ako mam chybu najst:confused:
ja viem...som vedla...ale neviem, ako ..:(
kvet
20.07.05,08:53
napíš mi aké máš zostatky na účtoch: 965, 215, 219, 236 a po obede sa ozvem
henika
20.07.05,08:58
965 - 29
215 - 17
219 nic
236 - 17
315 - 11
dakujem
AntekaK
20.07.05,09:06
Aké znamienka máš pri týchto účtoch?
henika
20.07.05,09:08
plusove...co mam robit?
AntekaK
20.07.05,09:50
Ale nemali by byť všetky plusové, 965 a 215 by mala byť mínusom
a 236 a 315 plusom.
Na 315 by si mala mať neuhradené pohľadávky.
No ja neviem, vypadá to tak, že Ti chýba niečo zaúčtované v príjmovom okruhu,
možno predpis voľakej pohľadávky na 315, nezaúčtovala si ju na 316.
henika
20.07.05,10:04
tak a uz som uplne vedla:mad:
AntekaK
20.07.05,10:14
Ja Ťa asi iba mýlim. Skús si skontrolovať obraty na týchto účtoch. Ešte na upresnenie: predpis pohľadávky 315/215
úhrada pohľadávky 236/315
na 965 by mal byť zostatok z minulého roku a asi aj na účte 315 bol tento stav z minulého roku.

Aké máš neuhradené pohľadávky k 30.6.2005? Banka pravdepodobne sedí,
príjmy odvádzaš zriaďovateľovi, tam by sme mali účtovať 219/348 - predpis
348/236 bez položky v symbole 13 "7"
Možno Kvet to bude vedieť.
kvet
20.07.05,10:15
Takže, pokúsim sa to analyzovať:
1.) zostatok na účte 965 predstavuje sumu neuhradených pohľadávok z minulých rokov (pri konečnej súvahe, tzn. po uzávierkových operáciách, platí zásada, že 315 = 965),
2.) na účte 215 sa predpisujú rozpočtové príjmy na bežný rok, t.j. 315 / 215
3.) na účte 219 sa predpisuje ale aj realizuje prevod rozpočtových príjmov pripísaných na príjmový účet zriaďovateľovi, keďže máš nulový zostatok, predpokladám, že si prevody zriaďovateľovi nepredpisovala (predpis 219 / 348) ale ani neprevádzala (účtovanie 348 / 236),
4.) stav neuhradených pohľadávok máš 11 tis.

Takže, skontroluj:
či predpísané príjmy neboli pri úhrade zaúčtované 236 / 215, správne musia byť zaúčtované 236 / 315 a naopak, nepredpísané príjmy musia byť zaúčtované 236 / 215 a nie 236 / 315 (tu sa robia najčastejšie chyby), alebo ako uviedla AntekaK, či si nezaúčtovala predpis na 316 ???
henika
20.07.05,10:22
banky mi sedia..aj zostatky, co maju byt..na 331, 333, 342 aj 336...
SKD som uctovala prijem 315/215 a potom 236/315 a jedalen 241/316 ale peniaze za SKD som este neodviedla zriadovatelovi..tie mam na ucte...
kvet
20.07.05,10:30
Príjem na účte 236 v sume 17 tis. je SKD ?
henika
20.07.05,10:31
ano....zaokruhlene je to tolko....16954
kvet
20.07.05,10:41
ešte mi napíš, aký bol začiatočný stav (k 01.01.2005) na účte 315 ???
henika
20.07.05,10:43
predchadzajuce obdobie myslis?...asi to..tam nebolo nic
AntekaK
20.07.05,10:47
A odkedy máš stav na účte 965? Máš ho v zborníku k 1.1.
kvet
20.07.05,10:50
ak na účte 315 bol začiatočný stav k 1.1.2005 nulový, nechápem, prečo je na účte 965 zostatok, teda aj začiatočný stav k 1.1.2005 v sume 29 tis. ???

takže, Ti si v roku 2005 predpísala len príjmy za SKD v sume 17 tis. nasledovne: 315/215 a zároveň si aj vyinkasovala príjem za SKD v sume 17 tis. a zaúčtovala 236/315 ??? prečo je teda na účte 315 zostatok v sume 11 tis. ???
henika
20.07.05,10:51
ano..stav je tam ten isty...ako bol koncom roka 2004
kvet
20.07.05,10:57
a eviduješ, resp. máš (fyzicky, vieš o nich) neuhradené pohľadávky v sume 11 tis. ???
henika
20.07.05,10:59
no to neviem ani ja:mee:..uz mi z toho preskakuje..ako mi to mohlo sadnut minule...ako by sa to dalo spravit, aby to sadlo?
henika
20.07.05,11:02
a eviduješ, resp. máš (fyzicky, vieš o nich) neuhradené pohľadávky v sume 11 tis. ???
uz som domotana cela...ked budes mat cas, tak mi prosim ta napis, ako a co ma s cim sediet,,,ja si to budem musiet prejst cele od zaciatku...
AntekaK
20.07.05,11:08
No to mi nejde do hlavy, že k 1.1. bol na účte 965 zostatok a na 315 nie, tak potom kde je súvsťažný zápis na druhej strane. Ako mohla sedieť štvrťročná uzávierka?
henika
20.07.05,11:09
tak to fakt neviem ani ja...
AntekaK
20.07.05,11:11
Tak ešte sa pozri do súvahy alebo do zborníka k 31.3.2005, či aj tam bol zostatok na účte 965 a aký bol.

Ešte ma napadlo, na konci minulého roka si nepredpisovala niečo napr. na 316/215 - podľa sumy, suma Ti nič nehovorí, tá na účte 965?
henika
20.07.05,11:16
ta suma..to bol prijem za skd...minuly rok
fakt neviem...co kde mam spravit...aby to sadlo
AntekaK
20.07.05,11:21
Zrekapitulujme si to.
Suma 29 tis. (zaokrúhlene) bol príjem za ŠKD minulý rok.
Zaúčtovala si to minulý rok ako? Tieto peniaze Ti prišli na účet minulý rok?
henika
20.07.05,11:28
ano..prisli minuly rok na ucet...a prijala som to ako dotaciu od OcU

este sa chcem spytat...na tej 215-tke ma byt zostatok? ten isty ako na 236-tke?
kvet
20.07.05,11:32
ako dotáciu od OcU ??? nechápem,

v roku 2004 si mala mať zaúčtované:
predpis poplatkov SKD 315 / 215
príjem poplatkov SKD na príjmový účet 236 / 315
predpis odvodu zriaďovateľovi 219 / 348
odvod zriaďovateľovi 348 / 236, alebo bez predpisu (niekto aj tak účtuje 219 / 236)

ty si to ako účtovala ??? napíš presne postup ...
henika
20.07.05,11:35
predspis som uctovala 315/215 a 236/315
potom som to koncom roka odvietla Ocu...211/236
a potom mi to ony vratili na BU....a to som dala 232/211
uplny chaos..vsak?
kvet
20.07.05,11:41
a tu je chyba !!!
odvod zriaďovateľovi má byť (bez predpisu) 219 / 236
ty si dala na 211, tzn. že ani výdavkový okruh nesedí

vieš pri uzávierkových operáciách na konci roka sa na účet 965 prevádzajú zostatky účtov 215 a 219 a zostatok účtu 211 ide na 964
henika
20.07.05,11:42
no super..sediet budem asi ja...
a co mam teraz robit?
AntekaK
20.07.05,11:47
a tu je chyba !!!
odvod zriaďovateľovi má byť (bez predpisu) 219 / 236
ty si dala na 211, tzn. že ani výdavkový okruh nesedí

vieš pri uzávierkových operáciách na konci roka sa na účet 965 prevádzajú zostatky účtov 215 a 219 a zostatok účtu 211 ide na 964

Ale to mi povedzte, ako mohla byť súvaha na konci roku dobre?
kvet
20.07.05,11:48
urob interný doklad a zaúčtuj: 215 / 211 suma zaokrúhlene 29 tis.

a čo suma na 315 ... 11 tis. ? to je čo ? k 1.1.2005 účet 315 bol nulový, čo si účtovala v roku 2005 cez účet 315 okrem 17 tis. poplatky SKD ?
henika
20.07.05,11:50
a tu je chyba !!!
odvod zriaďovateľovi má byť (bez predpisu) 219 / 236
ty si dala na 211, tzn. že ani výdavkový okruh nesedí

vieš pri uzávierkových operáciách na konci roka sa na účet 965 prevádzajú zostatky účtov 215 a 219 a zostatok účtu 211 ide na 964
co som uctovala?...len to skd...a este prijem u UP za absolventsku prax...
AntekaK
20.07.05,11:52
Henika, skús presnejšie napísať ako si účtovala, kde a aké sumy.
kvet
20.07.05,11:54
príjem z UP na absolventskú prax si účtovala cez 315 ?, tzn., predpis 315/215, príjem na účet 236/315 ??? predpis (315/215) za absolventskú prax sumu účtuješ mesačne, alebo v úhrne v jednej sume za celú dobu trvania praxe - podľa dohody ?
henika
20.07.05,11:55
dakujem obom za ochotu, ak vas nieco napadne..napiste mi prosim...musim ist domov..maly ochorel...takze, zajtra pokracujem v hladani...:mee:
este raz vdaka...som zvedava, ako to dam do poriadku...
ahojte...
henika
20.07.05,11:56
príjem z UP na absolventskú prax si účtovala cez 315 ?, tzn., predpis 315/215, príjem na účet 236/315 ??? predpis (315/215) za absolventskú prax sumu účtuješ mesačne, alebo v úhrne v jednej sume za celú dobu trvania praxe - podľa dohody ?
bolo to mesacne...ale uz to nemame..bolo to len do aprila..a uctovala som to ako predpis:confused:
henika
20.07.05,13:55
citam dookola to, co ste mi napisali a neviem prist nato, ako to opravit...som uz zufala...ja to asi nespravim nikdy
henika
20.07.05,14:00
príjem z UP na absolventskú prax si účtovala cez 315 ?, tzn., predpis 315/215, príjem na účet 236/315 ??? predpis (315/215) za absolventskú prax sumu účtuješ mesačne, alebo v úhrne v jednej sume za celú dobu trvania praxe - podľa dohody ?

takze, peniaze za absolventsku prax mi posielali mesacne na prijmovy ucet..ja to potom po skonceni odvadzam na ucet OcU a oni mi tie peniaze vratia...SKD a absolventsku prax odvadzam koncom roka...
ako som mala uctovat abs. prax?
AntekaK
21.07.05,04:38
Henika, myslela som si, že už potom si prišla na chybu. Ja už som išla domov, doma nenáme internet. To čo napíšem, tu už vlastne je.

Predpis príjmov (napr.vystavená faktúra a pod.) 315/215
Úhrada príjmov 236+položka/315
Ak je pohľadávka uhradená v plnej výške 315 vypadne, peniaze zostanú na účte na 236 a zostatok je na účte 215

Ak nezaúčtuješ predpis, ale účtuješ rovno banku (napr. úroky, niektoré kolegyne neúčtujú ani predpis na ŠKD) 236+položka/215

Potom zaúčtuješ zúčtovanie príjmov so zriaďovateľom - a teraz napíšem ako som to účtovala minulý rok, (vtedy som nepoužívala účty 219 a 348.)
Výpis keď som odviedla:
215/236 bez položky v S 13 "7"
Keď som odviedla všetky príjmy, potom zostal účet 236 nulový, aj 215 sa vynulovala. 215 sa vynulovala vtedy, ak som nemala zaúčtovaný voľaký predpis.


Keď mi zriaďovateľ vrátil príjmy na čerpanie, poslal mi ich ako dotáciu, ktorú som prijala na výdavkový účet a účtovala som
232 bez položky S13 "7"/ 211 2 1

Ja by som takto účtovala všetko, aj absolventskú prax, mi ju síce nemáme, ale je to asi tak, ako keď úrad práce posiela prostriedky na VVP.
Buď účtuješ s predpisom 315 (pohľadávka voči úradu práce)/215
potom úhradu s ÚP 236/315 (315 vypadne)

Ak bez predpisu - účtuješ iba príjem peňazí na účet 236/215.

Mne by ešte pomohlo, keby som vedela aký je skutočný stav, koľko koruniek je v banke, koľko pohľadávok máte neuhradených (napr. či čakáš ešte prostriedky z úradu práce, za nájomné, za ŠKD), potom aký bol obrat na účte 236 na strane MD tento rok. To preto, aby sme vedeli, aké majú byť zostatky na týchto účtoch.

No ja toľko, zatiaľ mi nič iné nenapadá.
henika
21.07.05,05:15
ahoj..dakujem za zhrnutie....cize, to som robila tak...zostakok na ucte 236 mam zaokruhlene 17 tis...
ked budes mat cas, tak mi prosim ta napis...ktory ucet ma s cim sediet..neviem, ci som to zrozumitelne napisala...
kvet
21.07.05,05:30
Ahojte, súhlasím s AntekaK ohľadom účtovania príjmov (či už predpisovaných alebo nepredpisovaných). Často vzniká otázka, ktoré príjmy predpisovať a ktoré nie (teda cez účet 315). Predpisovať by sa mali príjmy, o ktorých vieme (máme napr. rozhodnutie, nájomnú zmluvu, dohodu a pod.) vzniká nám právo na ich plnenie. Ja predpisujem poplatky za SKD, MŠ, stravné, nájomné, transfery za absolventskú prax, aktivačnú činnosť nepredpisujem, ani úroky z BÚ.
Výhradu mám len k účtovaniu predpisu a prevodu príjmov na základná bežný účet zriaďovateľa. Podľa postupov účtovania sa prevod rozpočtových príjmov účtuje nasledovne:
predpis 219/348
prevod 348/236 (v IBEU len so znakom "7" v SY "13").

Ako som už včera napísal, chybu opravíš zápisom 215/211 (suma = zostatku účtu 965) a pri uzávierkových operáciách na konci roka sa účet 965 vynuluje, ale.... nechápem zostatok na účte 315 t.j. 11 tis. Sk ?, keď píšeš, že nemáš žiadne neuhradené pohľadávky, logicky by mal mať tento účet nulový zostatok.
henika
21.07.05,05:36
ahoj..dakujem...vies co je tych 11 tis?...teraz som to nasla...ja som dala stravne hmotnu nudzu na 315-tku...to tam asi nema byt ..vsak?
AntekaK
21.07.05,05:39
Výhradu mám len k účtovaniu predpisu a prevodu príjmov na základná bežný účet zriaďovateľa. Podľa postupov účtovania sa prevod rozpočtových príjmov účtuje nasledovne:
predpis 219/348
prevod 348/236 (v IBEU len so znakom "7" v SY "13").
Tak som to účtovala minulý rok, vtedy sme mi fyzicky príjmy neodvádzali zriaďovateľovi, ale sme si ich iba vnútorne preúčtovali.
Tento rok už robíme ako treba.
AntekaK
21.07.05,05:42
ahoj..dakujem...vies co je tych 11 tis?...teraz som to nasla...ja som dala stravne hmotnu nudzu na 315-tku...to tam asi nema byt ..vsak?
Hmotná núdza tu už bola. Ja jej príjem účtujem 232 S13"7"/211 2. Skontrolovala by som si ten doklad, ktorým je zaúčtovaný ten obrat, čo je zle by som stornovala a zaúčtovala správne.
kvet
21.07.05,05:45
hurá ...., pravdaže nie, stravné - hmotná núdza by malo byť na potravinovom účte súvsťažne s účtom 316, tak si to oprav, prúčtuj 316/315 (11 tis.) a urob aj opravu čo som napísal 215/211 (29 tis.), samozrejme, že na všetko musíš vystaviť interný doklad a potom by už mal sadnúť príjmový okruh: 965+215-219-236=315 (podľa mojich prepočtov (29+(-)12-17=0)
henika
21.07.05,06:04
dakujem..a teraz dalej , kde mam hladat chybu?
AntekaK
21.07.05,06:04
Pripájam sa - hurá a ešte 3x hurá!!! :)
Mňa včera trochu pomýlilo, že sú všetky zostatky s plusovými znamienkami.
AntekaK
21.07.05,06:05
dakujem..a teraz dalej , kde mam hladat chybu?
Henika a akú chybu ešte ďalej hľadáš?
henika
21.07.05,06:11
no mne ti tie aktiva a pasiva nesedia...315 sa vynulovala...a aj tak mi to nesedi...
kvet
21.07.05,06:12
zaúčtovala si aj 215/211 ???
henika
21.07.05,06:14
ano...zauctovala...
henika
21.07.05,06:19
teraz..965 je 29, 215 je -12,219 nemam..a 236 je 17...
kvet
21.07.05,06:23
takže, príjmový okruh predpokladám sedí ???
mám pocit, že chyba bude súvisieť s účtovaním stravného pre deti v hmotnej núdzi ???
opíš, ako účtuješ stravu pre deti v hmotnej núdzi, ja som v minulom roku účtoval nasledovne:
- príjem dotácie na stravu pre deti HN od obci 232/211
- prevod dotácie na potravinový účet 316+AÚ/232+EK pre preddavky
- príjem dotácie na potravinový účet 241/316 (AÚ "8")
- zúčtovanie skutočne odobratej stravy detí HN 316/601
- súbežne zúčtovanie predavku mínusom na DAL /234+EK pre preddavky
plusom na DAL / 234+EK 637014

ale niektoré školy fakturujú zriaďovateľovi skutočne odobratú stravu detí HN po uplynutí mesiaca a tam je účtovanie iné, neviem ako postupuje Vaša škola ???
kvet
21.07.05,06:26
teraz..965 je 29, 215 je -12,219 nemam..a 236 je 17...
tak, ako som písal príjmový okruh sedí:
29 (965) + (-) 12 (215) - 17 (236)=0 (315)

podľa mňa chyba bude asi súvisieť s hmotnou núdzou
henika
21.07.05,06:30
cize, prijem...232/211, prevod na ucet SJ...316/232, prijem na ucet SJ 241/316 a potom na konci mesiaca...prijem na sklad 1128/321 8, vydaj 501 8/112 8, a predpis stravneho 316 8/602 8
este sa spytam...na tej 215 moze byt suma znamienkom minus?
AntekaK
21.07.05,06:35
no ja tu stále splietam, už som pozerala do svojej súvahy, aj do zborníka. Mne sa najlepšie okruhy kontrolujú v zborníku, tam jasne vidím, či je zostatok +,-
som slabý účtovník, keď to neviem odkontrolovať v súvahe. Mne by sa už zdalo, že by ten okruh sedel, keď je 965 +29 tis. mínus 215 12 tis. = 17 tis. na 236
henika
21.07.05,06:37
ked ty si slaby uctovnik, tak potom neviem, co som ja:(
ano..tak sa zda, ze ten prijmovy okrus sedi..ale aj tak mi suvaha nesedi...
AntekaK
21.07.05,06:39
A o koľko nesedí? Aký je rozdiel medzi A a P?
henika
21.07.05,06:40
rozdiel stale tych 17 tis. zaokruhlene..ten rozdiel je stale ten isty, co aj na zaciatku
kvet
21.07.05,06:43
- áno príjmový okruh sedí, len neviem či je správne suma na 316 ohľadom stravného pre deti v HN ??? účet 316 som kontroloval s výkazom stravovaných osôb, ktorý vedie ŠJ a mne to sedelo,
- okruhy sa dajú odkontrolovať aj z hlavnej knihy
- ešte k účtovaniu stravného pre deti v HN, neexistuje jednotný metodický postup účtovania, v minulom roku som to konzultoval aj s DR SR, jednoznačnú odpoveď nedali, záleží ako si účtovanie upraví účtovná jednotka vo vnútornom predpise, stretol som sa aj s postupom, že obec prevedie dotáciu priamo na potravinový účet, ale ako potom účtujú rozpočtový výdavok a kto, to je záhada ???
henika
21.07.05,06:47
ked este raz mozem poprosit...rekapitulaciu..co s cim ma sediet?....kde si to najjednoduchsie odkontrolujem?....uz vidim, ze som ja ucto nemala zobrat...:(
AntekaK
21.07.05,06:49
No to je naozaj záhada. Ja príspevok na stravu pre deti v hmotnej núdzi tiež účtujem rovno na účte ŠJ. Vôbec mi to nejde cez výdavkový účet, ani v čerpačke sa mi toto neozrkadlí. Ale nikto nám nepovedal čo s tým, ja viem, že by sme si mali s tým poradiť sami. No teraz sa začali o toto stravné v hmotnej núdzi trochu zaujímať aj naši kontrolóri z mesta, možno sa budeme chytať za hlavy. Uvidíme. Keď sa niečo pýtame, akosi nezaberajú, volať priamo na DÚ sa mi zdá nefér, keď máme zriaďovateľa a tam odovzdávame uzávierku. No to je mimo tohto.

Mne to nejde do hlavy, že Henike nesedí súvaha. Veď 965 a 215 sú v pasívach
(29-12=17) a aktíva 236 je 17.
AntekaK
21.07.05,06:50
ked este raz mozem poprosit...rekapitulaciu..co s cim ma sediet?....kde si to najjednoduchsie odkontrolujem?....uz vidim, ze som ja ucto nemala zobrat...:(
Nevzdávaj sa, neboj sa nájdeš to.
AntekaK
21.07.05,06:59
Majetkový okruh: 021+022+031-081-082=901

Príjmový okruh: 236+315+219=215+965+348

Okruh SF: 243=952 (pokiaľ máš urobené všetky prevody do SF a zo SF, ja predpis prídelu do SF účtujem spolu s predpisom miezd, takže o tento nový predpis mi nejde tento okruh, ale to si viem zdôvodniť)

Okruh ŠJ: 112+241= 321+316 (za predpokladu, že trieda 5 a 6 sa rovnajú)
(ale pri uzávierkach tieto okruhy vyrovnávam, lebo mi nemôžeme mať výsledok hospodárenia, na konci kalendárneho roka sa musia aj skutočne rovnať)
Výdavkový okruh: to na tento akosi neviem napísať návod

Ale mne pomáha, že keď idem po zostatkoch, je jedno v akej zostave, že viem, čo ten zostatok predstavuje.
kvet
21.07.05,07:00
takže, ja kontrolujem:
- okruh dlhodobého majetku: 01x+02x+03x+04x-07x-08x=901
- príjmový okruh: 965+215-219-236=315
- zostatky na účtoch 331,336,342,379 kontrolujem s rekapituláciou z PaM (zostava z PC),
- zostatok na účte 236 (poštové známky),
- účet 321 s nehradenými faktúrami,
- zostatky na účtoch 232,236,241,243,245, s bankovými výpismi,
- účet 112 8 s obratovou súpiskou zásob zo ŠJ,
- účet 316 8 som kontroloval s výkazom stravovaných osôb zo ŠJ,
- tiež ti musí sedieť zostatok účtu 261 s položkou 637030-preddavky,
- ak máš niečo na účte 245 (dar, sponzorské) to sa musí = zostatku účtu 918,

- dá sa skontrolovať aj výdavkový okruh, ale ten je zložitejší (je ovplyvnený rôznymi skutočnosťami), ja ho kontrolujem pre koncoročnou uzávierkou, aby mi sedel účet 964.

... no hádam je to všetko ...
henika
21.07.05,07:11
takze...okruh 243 sa mi nerovna 952...
kvet
21.07.05,07:12
AntekaK, prečo si myslíš že si slabý účtovník ???, ja si myslím, že si výborná, nepoznám v mojom okolí (ani na ZŠ ani na obciach, dokonca ani v našom okresnom meste) účtovníkov čo kontrolujú okruhy a čo vedia, čo vlastne na účtoch majú !
AntekaK
21.07.05,07:13
Ale daj pozor, ani mne sa nerovná, ale nerovná sa mi o posledný predpis.
kvet
21.07.05,07:15
takze...okruh 243 sa mi nerovna 952...
tento okruh sa nie vždy musí rovnať. Ja rovnako ako AntekaK predpisujem čerpanie SF pri mesačnom predpise miezd: 952 / 331 a prevod z účtu SF (243) na výdavkový účet je až v nasledujúcom mesiaci.
Suma, o ktorú sa nerovná 234 s 952 sa musí rovnať predpisu plnenia zo SF za daný mesiac!
AntekaK
21.07.05,07:19
Aký máš rozdiel medzi 243 a 952, tých 17 tis.?
henika
21.07.05,07:21
presne tych 17 tis. ...ja tom to davala na 912 a nie na 952

nemoze byt chyba tam?
AntekaK
21.07.05,07:22
Teraz povieme už asi hurá, musíš to preúčtovať, účet 912 od 1.1.05 nahradil účet 952.
henika
21.07.05,07:23
ako to mam spravit?...912/952?...
AntekaK
21.07.05,07:25
No ja myslím, že áno. Pozri si to tak, keď zaúčtuješ opravu, aby sa účet 912 vynuloval. Na ňom nesmie byť zostatok, potom si ho na budúci mesiac vymaž z rozvrhu, aby Ťa neplietol. Malo by sa to dať.
kvet
21.07.05,07:25
super, keďže od 1.1.2005 účet 912 neexistuje, nie je ani v súvahe, potom skutočne súvaha nemohla sedieť, ale čo I. štvrťrok, vtedy to bolo O.K. ???
henika
21.07.05,07:26
idem to spravit...ozvem sa za chvilku...
kvet
21.07.05,07:30
podľa postupov účtovania, postup mal byť taký, že pri otváraní začiatočných stavov sa zostatok účtu mal otvoriť už na účet 951 (program to mal urobiť automaticky). Ani mne to nepreviedlo automaticky, ale som to opravil na začiatku roka v počiatočných stavoch. Ja by som to opravol v počiatočných stavoch, ak sa to dá, neviem ???

AntekaK, včera hneď na začiatku pátrania sa mala "hlúpu otázku, alebo pripomienku" práve k účtu 912 a 952 ...
henika
21.07.05,07:31
huraaaaa:)...neviem, ako sa vam podakovat...mate u mna kavu aj so zmrzlinou....dakujem za trpezlivost....este ked budete mat na mna nervy, tak ja sa popytam co to...lebo som uplene vedla z uctovania....
dakujem...
AntekaK
21.07.05,07:39
podľa postupov účtovania, postup mal byť taký, že pri otváraní začiatočných stavov sa zostatok účtu mal otvoriť už na účet 951 (program to mal urobiť automaticky). Ani mne to nepreviedlo automaticky, ale som to opravil na začiatku roka v počiatočných stavoch. Ja by som to opravol v počiatočných stavoch, ak sa to dá, neviem ???

AntekaK, včera hneď na začiatku pátrania sa mala "hlúpu otázku, alebo pripomienku" práve k účtu 912 a 952 ...
Dalo by sa to tak, že si v rozvrhu prepíšeš účet 912 na 952. Neviem, či je to úplne s "kostolným poriadkom", ja som to tak urobila, aspož sa mi zdá, hneď na začiatku roka. Účty by sa nemali prepisovať, ale dá sa to. Kedysi sa to nedalo, rozvrh to nedovolil, ale teraz asi druhý rok to ide.
henika
21.07.05,07:43
nastastie aj ja som tu mala teraz klud..ked mi to nesadne na tristvrteroka..tak to asi dopadnem horsie..lebo ked su tu..tak uctovnictvo zostava na koniec...
este sa spytam, nejaka literatura..alebo nejake konkretne uctovne pripady sa nedaju niekde zohnat?
AntekaK
21.07.05,07:57
Neboj sa, keď si budeš kontrolovať tie okruhy priebežne, na konci každého mesiaca, nemala by si mať problém. Tak aspoň prídeš hneď, že niečo nesedí, v danom mesiaci sa to ľahšie hľadá.
Skúsim popísať, čo si ešte kontrolujem, napr.:
Keď zaúčtujem výplaty(banku): súčet položiek 61 = 440
62 = 450
243 = 952
64 = 480
henika
21.07.05,08:05
dakujem....co mi radite, vsetko si tlacim...ked este ta nieco napadne...mozno tebe sa to bude zdat samozrejme..ale ja ani tie samozrejme veci neviem...
AntekaK
21.07.05,08:19
Keď mi ešte niečo napadne, napíšem to.

Ja by som zase sa Ťa chcela spýtať ta ten icq, hľadala som to na internete, našla som to, aj som to stiahla, ale tu asi končím. Pýta to odo mňa meno, heslo, to som zadala, toľko so svojou AJ zvládnem, ale ďalej neviem, pýta to také, že obľúbená reštika, kniha, .... vypíšem to, ale neberie mi to, hore sa objavuje červeným voľačo, čo neviem preložiť. Neexistuje slovenská verzia?

Ale to na inokedy, teraz máš asi iné starosti. Držím palce, aby sa Ti to podarilo ponahrávať, povytláčať a šťastlivo odovzdať. :)
henika
21.07.05,08:22
este raz dakujem....idem na DU...ahojte
dianad
25.07.05,04:13
AHOJTE. TAKISTO UCTUJEM V RO AKO VY A TUTO DEBATU SLEDUJEM UZ DLHSIE ALE BOHUZIAL ZATIAL SOM NEBOLA PRIHLASENA. CO SA TYKA HENIKY O ODBORNEJ LITERATURE - JA SOM SI Z PORADCU ZO ZILINY OBJEDNALA "UČTOVNE SÚVZŤAŽNOSTI - VEREJNÁ SPRÁVA" OD MIRIAM MAJOROVEJ. JE TO VEĽMI DOBRÁ PUBLIKACIA SÚ TAM UVEDENÉ VŠETKY ÚĆTOVNE PRIPADY OD TRIEDY 0-9. A TAKISTO TO DOPORUČUJEM NIELEN ZŠ, ALE AJ OBCIAM. SÚ TAM
PRIKLADY NA ORG. ZRIADENÉ OBCOU, VYŠŚÍM ÚZEMNÝM CELKOM ALE AJ PRISPEVKOVÉ ORG. CENA CCA 400.-- SK.
henika
25.07.05,10:17
ahoj..dakujem za typ..po dovolenke to skusim zohnat..mohla by si mi napisat adresu, kde by som si to mohla objednat?... :)
dianad
26.07.05,04:47
JA SOM SI TO OBJEDNÁVALA EŠTE V 08/2004 A ADRESA BOLA:
PORADCA S.R.O.
PRI CELULÓZKE 40
010 01 ŽILINA
Č.TEL: 041/5652 871
WWW.I-PORADCA.SK (http://www.I-PORADCA.SK)
CENA 343.50.-- SK.
AntekaK
08.08.05,10:26
Ahojte, chcela by som sa spýtať na tú knihu, ktorú spomínate. Neviem, či sa vám dostala do rúk publikácia zo SÚVAHY od Ing.Fabiana - "Účtovníctvo a postupy účtovania pre rozpočtové, príspevkové organizácie,..." pre porovnanie Vami spomínanej knihy. Mne sa zdá, že v tej knihe zo Súvahy nie je veľa účtovných prípadov. V knihe, ktorú spomínate je viac praktických príkladov alebo je to len niečo také všeobecné?
dianad
08.08.05,10:38
Ahoj AnetaK. V tej knihe je to super. Vela razy som potrebovala poradit ako zaúčtovať ten alebo ten prípad a vždy som tam našla pomôcku. Napr. Bezodpodplatne sme dostali auto, ktorého zostatková cena bola 0. Nevedela som s tým ani pohnuť. Nalistovala som si učt. tr. 0 účet 023 a tam boli rozúčtované prípady napr. faktura za auto, uhrada faktury, uvedenie auta do používania, bezodplatné nadobud. auta, vyradenie, odpis, zníž. fondu dlh. majetku a všetko čo s tým súvisí. Je to naozaj veľmi kvalitná publikácia. Prajem príjemný deň.
AntekaK
08.08.05,10:43
Ďakujem za odpoveď. Skúšala som si knihu nájsť na www.poradca.sk (http://www.poradca.sk), ale nenašla som to tam. Možno ich už nemajú alebo sa musím spýtať na konkrétnu knihu. Aj ja prajem pekný deň.
AntekaK
09.08.05,05:54
Ahojte, poradíte mi? Môžeme z rozpočtu školy preplatiť kolok zamestnancovi, ktorý potrebuje k vyhotoveniu výpisu z registra trestov? Bude to zamestnanec poverený ochranou osobných údajov. Ako to budem účtovať, teda na aký nákladový účet a na akú položku? Ďakujem.
kvet
09.08.05,09:50
Ahoj.
Naša škola a tiež ani obec nepreplácali výdavky za kolkové známky, potrebné k vyhotoveniu výpisu z registra trestov zamestnancom, ktorých zamestnávateľ poveril za zodpovedné osoby. Táto povinnosť nevyplýva zo žiadneho právneho predpisu. Zamestnávateľ má ako prevádzkovateľ za podmienok uvedených v zákone o ochrane osobných údajov povinnosť písomne poveriť zodpovednú osobu, resp. osoby, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákona o ochrane osobných údajov. Čo musí spĺňať zodpovedná osoby vymedzuje citovaný zákon, t.j. okrem iného, musí spĺňať podmienku bezúhonnosti, ktorú preukazuje doložením výpisu z registra trestov. Z uvedeného vyplýva, že táto povinnosť je na zodpovednej osobe, nie na zamestnávateľovi. Zamestnávateľ len písomne poverí a podmienky preukazuje zamestnanec. Zamestnávateľ má len povinnosť odborne vyškoliť zodpovednú osobu (osoby), teda výdavky na školenie sa hradia z rozpočtu školy, ale výdavky ktoré uvádzaš, podľa môjho názoru nie!
Ešte k zaradeniu na nákladový účet a položku EK:
- náklady za nakúpené kolkové známky sa zaraďujú na nákladový účet 420 - Služby, vyplýva to z obsahovej náplne tohto účtu (kolkovými známkami sa platia niektoré správne poplatky) a na podpoložku 637 023 - Kolkové známky.
dianad
10.08.05,05:38
AHOJTE. MALA BY SOM K VAM JEDNU OTAZOCKU, AK MOZEM. SME ZAKLADNA SKOLA TYKA SA TO OCHRANY OSOBNYCH UDAJOV.
1. MAM VYPIS Z REGISTRA TRESTOV
2. BOLA SOM NA SKOLENI - MAM OSVEDCENIE
3. ZASLALA SOM NA ÚRAD OZNAMENIE O ZODPOVEDNEJ OSOBE
4. DALA SOM DODATOCNE PRACOVNIKOM PODPISAT SÚHLAS SO SPRACOVANIM ICH OSOB. UDAJOV
5. MAM VYPRACOVANU BEZP. SMERNICU
6. ICH OSOB. SPISY MAM V PISOMNEJ FORME ZALOZENE V SKRINIACH, MZDY SA SPRACOVAVAJU NA MEST. URADE - MAM DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ MZDARKE NA MESTE?
7. DO STYKU S OSOB. UDAJMI PRICHADZA AJ SEKRETARKA, TR. UCITELIA, ZASTUPKYNE, VEDUCA SJ /TÝKA SA TO ZIAKOV ALE AJ DAVKY V HMOT. NUDZI/ TREBA DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ IM?
8. MALA BY SOM MAT AJ JA TAKETO VYHLASENIE PODPISANE?
9. NA SEKRETARIATE MAME ZOZNAMY ZIAKOV, KDE SU UVEDENE TRVALE BYDLISKO, MENO ZAK. ZASTUPCU, ROD. C. DIETATA ATĎ. PÝTAŤ OD RODICOV TIEZ PISOMNY SUHLAS?
10. KEĎ VYPLÁCAM STIPKO, UVADZAM NA VYDAVKOVOM C. OP MOZEM TO ROBIT TAKTO? JE TOHO ASI VELA ALE DUFAM ZE MI ODPOVIETE. DAKUJEM.
Medulienka
10.08.05,06:16
Ahoj.
Naša škola a tiež ani obec nepreplácali výdavky za kolkové známky, potrebné k vyhotoveniu výpisu z registra trestov zamestnancom, ktorých zamestnávateľ poveril za zodpovedné osoby. Táto povinnosť nevyplýva zo žiadneho právneho predpisu. Zamestnávateľ má ako prevádzkovateľ za podmienok uvedených v zákone o ochrane osobných údajov povinnosť písomne poveriť zodpovednú osobu, resp. osoby, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákona o ochrane osobných údajov. Čo musí spĺňať zodpovedná osoby vymedzuje citovaný zákon, t.j. okrem iného, musí spĺňať podmienku bezúhonnosti, ktorú preukazuje doložením výpisu z registra trestov. Z uvedeného vyplýva, že táto povinnosť je na zodpovednej osobe, nie na zamestnávateľovi. Zamestnávateľ len písomne poverí a podmienky preukazuje zamestnanec. Zamestnávateľ má len povinnosť odborne vyškoliť zodpovednú osobu (osoby), teda výdavky na školenie sa hradia z rozpočtu školy, ale výdavky ktoré uvádzaš, podľa môjho názoru nie!
Ešte k zaradeniu na nákladový účet a položku EK:
- náklady za nakúpené kolkové známky sa zaraďujú na nákladový účet 420 - Služby, vyplýva to z obsahovej náplne tohto účtu (kolkovými známkami sa platia niektoré správne poplatky) a na podpoložku 637 023 - Kolkové známky.
Podla pokynu VUC - BBSK B.Bystrica sme od 1-7/2005 museli sami prepočítavať výnosy z dotácie zo ŠR a prevádzať ich z nášho prijímového účtu na účet cudzích prostriedkov.
Prosíme o radu, ako mám zaúčtovať prevod týchto výnosom z príjímového účtu na účet cudzích prostriedkov? Ďakujem, prajem príjemný deň!
kvet
10.08.05,07:28
Podla pokynu VUC - BBSK B.Bystrica sme od 1-7/2005 museli sami prepočítavať výnosy z dotácie zo ŠR a prevádzať ich z nášho prijímového účtu na účet cudzích prostriedkov.
Prosíme o radu, ako mám zaúčtovať prevod týchto výnosom z príjímového účtu na účet cudzích prostriedkov? Ďakujem, prajem príjemný deň!Z ustanovenia § 7 ods. 1 písm. m) zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách VS vyplýva, že príjmom štátneho rozpočtu sú aj výnosy z prostriedkov ŠR, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Podrobnosti k aplikácii tohto ustanovenia upravilo MF SR v metodickom pokyne (FS č. 2/2005). Z uvedeného pokynu vyplýva povinnosť odvádzať do ŠR výnos po odpočítaní poplatkov, resp. ich alikvotnej časti za vedenie účtu v termínoch určených poskytovateľom dotácie. Ak sa dotácia poskytla na osobitný mimorozpočtový účet, odvádza sa celý výnos (t.j. bez odpočítania poplatku za vedenie účtu).
V prípade, ak bola dotácia poskytnutá priamo na príjmový účet a účtovné operácie sa týkajú bežného účtovného obdobia, účtoval by som nasledovne:
- príjem kreditných úrokov 236+EK 243 / 215
- predpis zúčtovania so ŠR vo výške výnosu po odpočítaní alikvotnej časti poplatku za vedenie účtu 215 / 346
- prevod na účet cudzích prostriedkov 262 / 236+EK 243
- zúčtovanie prevodu na účte cudzích pr. 245 / 262
- odvod výnosu do ŠR 346 / 245
dianad
10.08.05,07:33
AHOJTE. MALA BY SOM K VAM JEDNU OTAZOCKU, AK MOZEM. SME ZAKLADNA SKOLA TYKA SA TO OCHRANY OSOBNYCH UDAJOV.
1. MAM VYPIS Z REGISTRA TRESTOV
2. BOLA SOM NA SKOLENI - MAM OSVEDCENIE
3. ZASLALA SOM NA ÚRAD OZNAMENIE O ZODPOVEDNEJ OSOBE
4. DALA SOM DODATOCNE PRACOVNIKOM PODPISAT SÚHLAS SO SPRACOVANIM ICH OSOB. UDAJOV
5. MAM VYPRACOVANU BEZP. SMERNICU
6. ICH OSOB. SPISY MAM V PISOMNEJ FORME ZALOZENE V SKRINIACH, MZDY SA SPRACOVAVAJU NA MEST. URADE - MAM DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ MZDARKE NA MESTE?
7. DO STYKU S OSOB. UDAJMI PRICHADZA AJ SEKRETARKA, TR. UCITELIA, ZASTUPKYNE, VEDUCA SJ /TÝKA SA TO ZIAKOV ALE AJ DAVKY V HMOT. NUDZI/ TREBA DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ IM?
8. MALA BY SOM MAT AJ JA TAKETO VYHLASENIE PODPISANE?
9. NA SEKRETARIATE MAME ZOZNAMY ZIAKOV, KDE SU UVEDENE TRVALE BYDLISKO, MENO ZAK. ZASTUPCU, ROD. C. DIETATA ATĎ. PÝTAŤ OD RODICOV TIEZ PISOMNY SUHLAS?
10. KEĎ VYPLÁCAM STIPKO, UVADZAM NA VYDAVKOVOM C. OP MOZEM TO ROBIT TAKTO? JE TOHO ASI VELA ALE DUFAM ZE MI ODPOVIETE. DAKUJEM.prosim neporadi nikto?
kvet
10.08.05,07:56
AHOJTE. MALA BY SOM K VAM JEDNU OTAZOCKU, AK MOZEM. SME ZAKLADNA SKOLA TYKA SA TO OCHRANY OSOBNYCH UDAJOV.
1. MAM VYPIS Z REGISTRA TRESTOV
2. BOLA SOM NA SKOLENI - MAM OSVEDCENIE
3. ZASLALA SOM NA ÚRAD OZNAMENIE O ZODPOVEDNEJ OSOBE
4. DALA SOM DODATOCNE PRACOVNIKOM PODPISAT SÚHLAS SO SPRACOVANIM ICH OSOB. UDAJOV
5. MAM VYPRACOVANU BEZP. SMERNICU
6. ICH OSOB. SPISY MAM V PISOMNEJ FORME ZALOZENE V SKRINIACH, MZDY SA SPRACOVAVAJU NA MEST. URADE - MAM DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ MZDARKE NA MESTE?
7. DO STYKU S OSOB. UDAJMI PRICHADZA AJ SEKRETARKA, TR. UCITELIA, ZASTUPKYNE, VEDUCA SJ /TÝKA SA TO ZIAKOV ALE AJ DAVKY V HMOT. NUDZI/ TREBA DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ IM?
8. MALA BY SOM MAT AJ JA TAKETO VYHLASENIE PODPISANE?
9. NA SEKRETARIATE MAME ZOZNAMY ZIAKOV, KDE SU UVEDENE TRVALE BYDLISKO, MENO ZAK. ZASTUPCU, ROD. C. DIETATA ATĎ. PÝTAŤ OD RODICOV TIEZ PISOMNY SUHLAS?
10. KEĎ VYPLÁCAM STIPKO, UVADZAM NA VYDAVKOVOM C. OP MOZEM TO ROBIT TAKTO? JE TOHO ASI VELA ALE DUFAM ZE MI ODPOVIETE. DAKUJEM.
Takže stručne:
k bodu 6.) v tomto prípade je MsÚ sprostredkovateľom (§ 4 ods. 3) a jeho povinnosťou je mať vypracovaný bezpečnostný projekt, mzdárku by mal poučiť jej zamestnávateľ teda MsÚ, povinnosť mlčanlivosti jej vyplýva z § 18 ale odporúčam povinnosť mlčanlivosti mať zapracovanú v poučení,
k bodu 7.) áno tieto osoby musia byť poučené v súlade s ustanovením § 17 v spojení s § 18,
k bodu 8.) áno,
k bodu 9.) kedy je potrebné vyžadovať od dotknutej osoby súhlas k spracúvaniu osobných údajov upravuje ustanovenie § 7, len stručne, vo všeobecnosti spracúvať osobné údaje možno len so súhlasom dotknutej osoby, existujú výnimky, kedy sa súhlas nevyžaduje a je to napr. aj vtedy, ak sa tieto údaje spracúvajú na základe osobitného zákona, ktorý ustanovuje zoznam osob,údajov,účel spracúvania,okruh dotknutých osôb. Ustanovenie § 29 ods. 7 zákona č. 596/2003 Z.z. upravuje, ktoré osobné údaje o deťoch a žiakoch môžu školy a školské zariadenia spracúvať. Ak získavate a spracúvate osobné údaje v rozsahu podľa § 29 ods. 7 zák.č. 596/2003 Z.z. nevyžaduje sa súhlas dotknutej osoby.
K bodu 10.) číslo OP nie je osobný údaj, avšak jeho vyžadovanie podľa môjho názoru nie je nevyhnutné na dosiahnutie účelu spracúvania.

Stručne len toľko, dolo by sa na túto tému veľa diskutovať.
dianad
10.08.05,08:05
Kvet, veľmi pekne Ti dakujem.
Medulienka
10.08.05,08:30
Nie sme klientom Štátnej pokladnice, úroky účtujeme 236 MD, RP 243/215 D.
Koncom mesiaca VÚB všetky prostriedky z prijímového účtu prevádzala na účet VUC-BBSK, teda prijímový účet sa nám každý mesiac vynuloval. Na prijímovom účte máme prostriedky len z nájomného a z úrokov z VÚB. Výnosy z prostriedkov ŠR tiež VUB automaticky prevádzala na účet VÚC, teraz zistili, že je to zle, tak musíme spätne vypočítať výnosy za 1-7/2005 a zo svojho prijímového účtu ich sami previesť na účet cudzích prostriedkov.:mad: Máme z toho chaos, ako túto tranzakciu medzi týmto dvomi útčami zaúčtovať. Veľmi pekne ďakujem:p
Medulienka
10.08.05,08:48
Z ustanovenia § 7 ods. 1 písm. m) zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách VS vyplýva, že príjmom štátneho rozpočtu sú aj výnosy z prostriedkov ŠR, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Podrobnosti k aplikácii tohto ustanovenia upravilo MF SR v metodickom pokyne (FS č. 2/2005). Z uvedeného pokynu vyplýva povinnosť odvádzať do ŠR výnos po odpočítaní poplatkov, resp. ich alikvotnej časti za vedenie účtu v termínoch určených poskytovateľom dotácie. Ak sa dotácia poskytla na osobitný mimorozpočtový účet, odvádza sa celý výnos (t.j. bez odpočítania poplatku za vedenie účtu).
V prípade, ak bola dotácia poskytnutá priamo na príjmový účet a účtovné operácie sa týkajú bežného účtovného obdobia, účtoval by som nasledovne:
- príjem kreditných úrokov 236+EK 243 / 215
- predpis zúčtovania so ŠR vo výške výnosu po odpočítaní alikvotnej časti poplatku za vedenie účtu 215 / 346
- prevod na účet cudzích prostriedkov 262 / 236+EK 243
- zúčtovanie prevodu na účte cudzích pr. 245 / 262
- odvod výnosu do ŠR 346 / 245
Veľmi pekne ďakujem, hádam som to pochopila! Ešte že si taký fundovaný! U nás sa rozpadlo účtovné stredisko, ja som do 31.12.2004 robila mzdovú účtovníčku a teraz musím účtovať všetko, tak potom to takto vyzerá. Ešte raz ďakujem.
AntekaK
10.08.05,09:01
Ahojte, ja by som sa chcela k tomu iba spýtať, úroky účtujete na položku 243? Ja som to tiež účtovala, ale po štvrťročnej uzávierke mi zavolali z MsÚ /zriaďovateľ/, aby som ich preúčtovala na položku 242. Aký máte na to názor? Pekný deň.:)
dianad
10.08.05,09:42
Presne to isté. Predtým som aj ja účtovala úroky na 243 ale po uzávierke som musela všetko preúčtovať na 242 - úroky z vkladov a robím to tak doteraz.Cize 242 podľa môjho názoru.
kvet
10.08.05,09:49
Ahojte, ja by som sa chcela k tomu iba spýtať, úroky účtujete na položku 243? Ja som to tiež účtovala, ale po štvrťročnej uzávierke mi zavolali z MsÚ /zriaďovateľ/, aby som ich preúčtovala na položku 242. Aký máte na to názor? Pekný deň.:)
Na položke ekonomickej klasifikácie 242 - Z vkladov, by sa mali podľa môjho názoru účtovať úroky napr. z termínovaných vkladov, čo pochopiteľne rozpočtová organizácia mať nemôže, ale obce, resp. VUC môžu mať.
Úroky z kreditných zostatkov peňažných prostriedkov vedených či už na účte Štátnej pokladnice, NBS alebo komerčnej banky by sa mali zaraďovať na položku EK 243 - Z účtov finančného hospodárenia (vyplýva to z obsahovej náplne tejto položky). Zaujímalo by ma, odkiaľ Tvoj zriaďovateľ také názory berie ?
kvet
10.08.05,09:52
Presne to isté. Predtým som aj ja účtovala úroky na 243 ale po uzávierke som musela všetko preúčtovať na 242 - úroky z vkladov a robím to tak doteraz.Cize 242 podľa môjho názoru.
...nemáte náhodou toho istého zriaďovateľa ???
dianad
10.08.05,10:05
Nie, bolo to na príkaz zriaďovateľa, ktorému to vytkla pri kontrole daňováčka pri quartálnej uzávierke. Inač veľa razy sa stalo ze nám najprv povedela, uctujte takto a takto a na další quartal sme to opravovali.Ale je lepšie vyhovieť jej ako by nás mala vratiť naspat s uzávierkou. a potvrdila mi to aj kolegyna z dalsej ZS.
/ten istý správca dane/.
kvet
10.08.05,10:23
Našej škole pri štvrťročnej uzávierke na daňovom úrade nevytkli nič. Okrem toho mám program AZUV, ktorý používa daňový úrad na zohrávanie účtovných výkazov a pri kontrole výkazov za školu mi program nič nevyhodil. Tak nechápen. Ale viem, že daňováčky na svojich celoslovenských poradách sa dohadujú na jednotných postupoch, napr. aj na používanie rozpočtovej klasifikácie, takže mohlo to vyplynúť aj z tohto. No uvidíme pri ďalšej uzávierke.
dianad
10.08.05,10:29
Ja dávam takisto súbory týkajúce sa uzavierky čize suvaha, vykaz ziskov a strat, naklady atď. na disketu na azuv a daňovačka to potom zhrava dokopy. Inac ja som zo ZC neviem z kadiaľ je Anetak:
hana.m.
10.08.05,11:45
Ktivačná činnosť kód 72h podľa FS 1/2005 str.68
hana.m.
10.08.05,12:47
Tiež sme dostali príjmy zo ŠR na výdavkový účet.Z uvedeného účtu sme zakúpili pre klientov DSS zdravotnícke potreby. Výnosy nám vyrátali v banke a uvedenú časť výnosov odvedieme na účet VUC podľa usmernenia.
AntekaK
17.08.05,10:09
Ahojte, pomôžete mi? V marci sme mali nahlásiť zriaďovateľovi počet účtovných dokladov. To som urobila ľahko a rýchlo, lebo si vediem pomocnú evidenciu (číslovanie) dokladov. Dnes volali, že to nie je dobrý údaj, že tých dokladov je málo. Mám nahlásiť počet účtovných operácií. Ako to mám počítať? Na konci roka si tlačím zostavu všetkých obratov za rok, mohla by som to z toho a deleno dva? (akože súvzťažné zápisy). Ekonomickú agendu robím v IBEU, myslíte, že máme pripočítať aj vystavenie príjemok, prírastky do majetku? Vôbec sa mi nechce ísť do minuloročných dokladov a počítať to tam. Pomôžte, prosím.
kvet
17.08.05,10:23
Ahoj, preboha a načo im to je ???
kvet
17.08.05,11:49
No neviem, nejaký údaj im tam uveď, len sa nepodhodnoť. Samozrejme, uveď tam aj vystavenie príjemok, výdajok, zaraďovacích a vyraďovacích protokolov a pod., pretože aj tieto doklady musíš zaúčtovať.
AntekaK
17.08.05,12:17
No príjemku, výdajku, vyraďovák - účtujem, to nájdem v obratoch. Ako to mám počítať, ako jednu operáciu - ich zaúčtovanie, alebo dve operácie, vystavenie, zaúčtovanie. Nechcem to umelo zvyšovať, ale ani niečo zabudnúť. Ď.
kvet
17.08.05,12:36
Pokiaľ chcú len počet "účtovných operácií", tak by som to počítal len ako jednu operáciu a to zaúčtovanie.
AntekaK
17.08.05,12:47
Veľmi pekne ďakujem za rozdebatovanie takej neúčtovnej záležitosti. Prajem pekný deň.