gingers
26.03.07,15:25
zdravim vsetkych....
objasnenie mojej situacie:
pracujem v zahranici, manzelka na slovensku. mame jednu dcerku 4-rocnu. po viacerych manzelkinych neverach, a inych konfliktoch vazne premyslam o rozvode....
napriek tomu ,ze som jej vzdy posielal peniaze na najom a stravu a ubytovanie /cca 10.000 - 13.000 sk mesacne/ stale ma vinni ze to nie je dost.moja manzelka je jednoducho vzor pozieraca penazi.
ake vyzivne jej moze pridelit sud ak pracujem v zahranici /V.Britania/, ale za minimalnu mzdu. bude sud brat ohlad na moje zivotne naklady/najom a nevyhnutne ucty ako elektrina, plyn/, alebo je to inak? pracujem cca 37 hodin tyzdenne za 5.35/hodinu.
ak jej sud prizna ja neviem zhruba 5000 - 7000 sk, ako je mozne to upravit po navrate a zamestnani sa na slovensku. budem musiet poziadat sud o nove rozhodnutie?

momentalne dnes som obdrzal od nej mail v ktorom sa mi vyhraza, ze ak jej nebudem platit kolko si zaziada, tak mi zakaze navstevovat dceru a toho sa desim vazne najviac. jej nezalezi na tom aby dcerka bola stastna,ale aby ona nestratila sponzora, pre jej blahobytny zivot. ved po 10 rokoch co sme spolu tak pracuje prvy rok.
Chobot
26.03.07,13:32
zdravim vsetkych....
objasnenie mojej situacie:
pracujem v zahranici, manzelka na slovensku. mame jednu dcerku 4-rocnu. po viacerych manzelkinych neverach, a inych konfliktoch vazne premyslam o rozvode....
napriek tomu ,ze som jej vzdy posielal peniaze na najom a stravu a ubytovanie /cca 10.000 - 13.000 sk mesacne/ stale ma vinni ze to nie je dost.moja manzelka je jednoducho vzor pozieraca penazi.
ake vyzivne jej moze pridelit sud ak pracujem v zahranici /V.Britania/, ale za minimalnu mzdu. bude sud brat ohlad na moje zivotne naklady/najom a nevyhnutne ucty ako elektrina, plyn/, alebo je to inak? pracujem cca 37 hodin tyzdenne za 5.35/hodinu.
ak jej sud prizna ja neviem zhruba 5000 - 7000 sk, ako je mozne to upravit po navrate a zamestnani sa na slovensku. budem musiet poziadat sud o nove rozhodnutie?

Skúste sa dohodnúť na výživnom. Ak sa nedohodnete, bude o tom na základe žaloby (ex)manželky rozhodovať súd. Čo bude brať v úvahu a ako rozhodne, to Ti dopredu vôbec nikto nebude vedieť povedať.
willma
26.03.07,18:27
určite sa pri každom pojednávaní berú do úvahy príjmy a výdavky protistrany. Každý rodič je povinný prispievať na výživu v rovnakej miere a je dobrým zvykom brať do úvahy všetky skutočnosti. Musíš priniesť zo sebou všetky účty, ktoré si preukázateľne hradil, vrátane takých maličkostí, ako je oblečenie pre dcérku. Predpokladám, že finančnú čiastku, ktorú si spomínal jej nedávaš len tak do ruky ale máš nejaký doklad.
"ak jej sud prizna ja neviem zhruba 5000 - 7000 sk, ako je mozne to upravit po navrate a zamestnani sa na slovensku. budem musiet poziadat sud o nove rozhodnutie?" budeš musieť požiadať o prípadné zníženie výživného, nakoľko sa zmenia tvoje pomery.
Timka1
26.03.07,18:30
Viem, že nielen pracujúci v cudzine, ale aj na Slovensku platia aj oveľa vyššie výživné ako uvádzaš. Nie je to až tak veľa tých 5000 - 7000 Sk. Ak by si sa vrátil na Slovensko, máš možnosť požiadať súd o prehodnotenie výživného a následné zníženie ako dôvod uvedieš nižší príjem, to samozrejme súd skúma vyžiadaním potvrdenia od zamestnávateľa.
Laborec
07.04.07,16:41
aj ja si myslim, ze to nie je dost. ty si spadol z lampy v tej svojej britanii? tu je problem vyzit z 12 litrov mesacne, sa vzchop a posielaj viac.
hermiona
07.04.07,17:00
zdravim vsetkych....
objasnenie mojej situacie:
pracujem v zahranici, manzelka na slovensku. mame jednu dcerku 4-rocnu. po viacerych manzelkinych neverach, a inych konfliktoch vazne premyslam o rozvode....
napriek tomu ,ze som jej vzdy posielal peniaze na najom a stravu a ubytovanie /cca 10.000 - 13.000 sk mesacne/ stale ma vinni ze to nie je dost.moja manzelka je jednoducho vzor pozieraca penazi.
ake vyzivne jej moze pridelit sud ak pracujem v zahranici /V.Britania/, ale za minimalnu mzdu. bude sud brat ohlad na moje zivotne naklady/najom a nevyhnutne ucty ako elektrina, plyn/, alebo je to inak? pracujem cca 37 hodin tyzdenne za 5.35/hodinu.
ak jej sud prizna ja neviem zhruba 5000 - 7000 sk, ako je mozne to upravit po navrate a zamestnani sa na slovensku. budem musiet poziadat sud o nove rozhodnutie?

momentalne dnes som obdrzal od nej mail v ktorom sa mi vyhraza, ze ak jej nebudem platit kolko si zaziada, tak mi zakaze navstevovat dceru a toho sa desim vazne najviac. jej nezalezi na tom aby dcerka bola stastna,ale aby ona nestratila sponzora, pre jej blahobytny zivot. ved po 10 rokoch co sme spolu tak pracuje prvy rok.
Tak teda neviem, ale ten blahobyt za 10-13 tis.Sk mesačne pri platení všetkých účtov si dosť dobre neviem predstaviť. Asi mám málo fantázie.
Laborec
07.04.07,17:06
on len davno nebol na slovensku a mysli si, ze mlieko stoji dve koruny.
aisa
07.04.07,17:25
Nesúhlasím úplne s Laborcom. Kde bývaš? A kde býva manželka gingers? U nás sa dá primerane vyžiť s 10 000 tis + jej výplata, ak nemá prehnané nároky. Keď sa chcela nosiť ako naše celebrity, mala si vážiť čo doma má. Inak mala rátať s alternatívou, že bankár sa na ňu vykašle a teraz sa musí vedieť o seba a dcéru starať sama. A to sú už iné podmienky. Či čo si myslíš, že keď sa baba rozvedie, tak si bude nárokovať na dovolenku okolo sveta, lebo jej ex pracuje v zahraničí? Chlapec môže istú sumu dať i na vklad pre dieťa do budúcnosti, čo je tiež jeho zabezpečenie, a ráta sa, a ju donúti zmeniť životný štýl. Už ho svojvolne zmenila, keď nabúrala manželskú dôveru. A aké všetky účty? Teraz musí všade šetriť, ako vie. Či keď sa rozvediem., budem míňať z roztopaše viac?
hermiona
07.04.07,17:33
Takto môže myslieť len chlap.
aisa
07.04.07,17:55
Mýliš sa Hermiona, som žena, a píšem zo skúsenosti. Našťastie nie mojej, ale kamarátkinej. Je to realita. Manžel je lekár, bohatý, a neplatí ani tých desať. Ona sa presťahovala do menšieho bytu, má prácu za minimálnu mzdu a predsa dieťaťu ušetrí každý rok na dovolenku pri mori. Nie drahú, ale decku je to jedno, hlavne že je more, piesok, a dovolenka. Ona vie, ako sa žije dnes u nás! Nie v Blave.
hermiona
07.04.07,18:03
Alebo HERMIONA NENASYTNÁ :D :D

To nie je o nenásytnosti, ale o tom, kto sa o dieťa a ako stará. A chlapec
miesto toho aby bol nešťastný,že sa mu rozpadla rodina rieši nejakú tú tisícku, ktorú bude musieť oplakať keď ju bude musieť poslať vlastnému dieťaťu. Alebo máš pocit že sa za normálnych okolností na deťoch dá zarobiť?
aisa
07.04.07,18:25
Hermione.Vieš, my do toho nevidíme, kde idú tie tisícky. Veď, ako píše, vráti sa domov.Áno, výživné mu upravia. Želám im, aby sa upravili aj ich vzájomné antipatie. Každý predsa svojou troškou pomáha dieťaťu vyrásť v kvalitného človeka. Verím, že o peniazoch to vždy nebude. Prajem dobrú noc a nehnevaj sa už na moje vyjadrenia. Skúmať do hĺbky ich bude len súd, oni sami a trochu neskôr ich dieťa. Čauko.
hermiona
07.04.07,18:40
Hermione.Vieš, my do toho nevidíme, kde idú tie tisícky. Veď, ako píše, vráti sa domov.Áno, výživné mu upravia. Želám im, aby sa upravili aj ich vzájomné antipatie. Každý predsa svojou troškou pomáha dieťaťu vyrásť v kvalitného človeka. Verím, že o peniazoch to vždy nebude. Prajem dobrú noc a nehnevaj sa už na moje vyjadrenia. Skúmať do hĺbky ich bude len súd, oni sami a trochu neskôr ich dieťa. Čauko.
Presne tak, my do toho nevidíme. A ja sa nemám prečo hnevať len bohužiaľ viem o čom hovorím.Dobrú noc.
Laborec
07.04.07,18:51
Mýliš sa Hermiona, som žena, a píšem zo skúsenosti. Našťastie nie mojej, ale kamarátkinej. Je to realita. Manžel je lekár, bohatý, a neplatí ani tých desať. Ona sa presťahovala do menšieho bytu, má prácu za minimálnu mzdu a predsa dieťaťu ušetrí každý rok na dovolenku pri mori. Nie drahú, ale decku je to jedno, hlavne že je more, piesok, a dovolenka. Ona vie, ako sa žije dnes u nás! Nie v Blave.
jedna pani povedala ... kamaratka ... moja, zobud sa. este i usetri dietatu na dovolenku ... dokonale ... nie si ty steelova osobne?
co nas je do nejakej tvojej kamaratky? ty neuctujes alebo si nevies spocitat naklady na jeden mesiac na 2 ludi? naco isiel do britanie, ked ani nezarobi? ved to tu mohol 10-13 litrov mesacne davat manzelke z platu. co mohol, musel by.
laborec je na vychode, ak by ste to nevedeli zemepisne zaradit. este i z ukrajiny posielaju vacsie vreckove manzelkam ako z britanie.
willma
07.04.07,20:38
jedna pani povedala ... kamaratka ... moja, zobud sa. este i usetri dietatu na dovolenku ... dokonale ... nie si ty steelova osobne?
co nas je do nejakej tvojej kamaratky? ty neuctujes alebo si nevies spocitat naklady na jeden mesiac na 2 ludi? naco isiel do britanie, ked ani nezarobi? ved to tu mohol 10-13 litrov mesacne davat manzelke z platu. co mohol, musel by.
laborec je na vychode, ak by ste to nevedeli zemepisne zaradit. este i z ukrajiny posielaju vacsie vreckove manzelkam ako z britanie. No ja nestíham, mne sa síce môže akurát snívať o takej výške výživného, ale napriek tomu sa musím gingers zastať. Ani raz som si nevšimla, že by nebol ochotný platiť, ale milé dámy, uznajte, že to čo tvrdíte je postavené na hlavu. Ako som pochopila, manželka si zvykla na vyšší štandard a z manžela si spravila oslíka otras sa, a keď nebude po jej, je schopná zničiť život dieťaťu- kedy si už konečne všetci uvedomíte, že deti nie sú zbraňou proti expartnerovi.Gingers, tebe radím posielaj zatiaľ to čo doteraz, ak je to v tvojich možnostiach a po príchode na SVK daj súdnou cestou prehodnotiť výšku výživného, nikde nie je napísané, že nemôžeš dcérke založiť nejaký viazaný účet, kam budeš zasielať časť financií, prípadne jej hradiť nejakú životnú alebo inú poistku. A keby náhodou niekoho zaujímalo a myslel si že ja poberám bohvieaké výživné tak aby ste boli v obraze na 17 ročného syna dostávam 1300 a 5 ročnú dcéru 800, ale v živote by som deti nepoužila ako zbraň, keby mali o ne tatíčkovia aj iný záujem, nie len vo forme mesačného šeku. A tento môj príspevok sa týka aj hermiony.
Laborec
07.04.07,20:41
willma a ty vies, ze mozes poziadat o zvysenie vyzivneho? neukracujes tie deti? aky mas prijem, ze to cele utiahnes? pomahaju ti rodicia? ja musim zivit i svojich i manzelovych rodicov, ale aj s dcerou minieme viac nez 12 litrov a to na vychode, kde su vraj nizsie naklady, no to neviem ale kto vymyslel.
willma
07.04.07,20:55
willma a ty vies, ze mozes poziadat o zvysenie vyzivneho? neukracujes tie deti? aky mas prijem, ze to cele utiahnes? pomahaju ti rodicia? ja musim zivit i svojich i manzelovych rodicov, ale aj s dcerou minieme viac nez 12 litrov a to na vychode, kde su vraj nizsie naklady, no to neviem ale kto vymyslel. O zvyšovačky žiadam pravidelne, žijem v Bratislave, mám vlastný byt, taktiež pomáham mame, ale holt vyššie výživné sa mi nedarí vymôcť, mám sa pre to obesiť, Spolieham sa na seba a svoje dve zdravé ruky. Každá jedna zvyšovačka je malá vojna, ja na zvýšení trvám, a protajšok má tisíc argumentov, prečo nemôže dať ani korunu naviac, najviac ma vždy pobaví postoj kolíznej opatrovníčky, ale to už je znova o inom- jednoducho stále bojujem proti nie jednej, ale hneď trom stranám.
hermiona
07.04.07,21:04
O zvyšovačky žiadam pravidelne, žijem v Bratislave, mám vlastný byt, taktiež pomáham mame, ale holt vyššie výživné sa mi nedarí vymôcť, mám sa pre to obesiť, Spolieham sa na seba a svoje dve zdravé ruky. Každá jedna zvyšovačka je malá vojna, ja na zvýšení trvám, a protajšok má tisíc argumentov, prečo nemôže dať ani korunu naviac, najviac ma vždy pobaví postoj kolíznej opatrovníčky, ale to už je znova o inom- jednoducho stále bojujem proti nie jednej, ale hneď trom stranám.
Tak potom nerozumiem koho sa to zastávaš?
willma
07.04.07,21:10
Tak potom nerozumiem koho sa to zastávaš? Moja zlatá, kvôli dvom hnilým jablkám nevypílim predsa celý strom. A snažím sa byť len objektívna a nie zatrpknutá, veď tým by som škodila len sama sebe a tiež deťom. Čo by mali s pernamentne namosúrenej mamky, ktorá by večne hromžila na chlapov.
hermiona
07.04.07,21:25
Nehromzim vecne na chlapov, iba mam svoje skusenosti s urcitym druhom "starostlivych otcov".
Ivenka
07.04.07,21:38
"Laborec" ja by som aj rada požiadala o zvyšenie výživného ale nemám koho. Otecko je kdesi za hranicami a naše "páky" su na takýchto primalé. Trestné stíhanie je pozastavené. A to mi ešte pani na úrade povedala, že mám byť rada. Lebo už mali aj taký prípad, že mamička dostávala 1 000 a keď našli otecka dostávala už iba 800.- Nehovorím, že sa netrápim, ale už ma to stálo dosť síl bojovať a nadávať na zbabelcov.
Laborec
08.04.07,06:53
netusila som, ze je to v bratislave take zle. tu keby nedaval peniaze, ho vlastna mat opluje. musi dat peniaze, ved ako by sme prezili?
elli
12.04.07,11:47
"Laborec" ja by som aj rada požiadala o zvyšenie výživného ale nemám koho. Otecko je kdesi za hranicami a naše "páky" su na takýchto primalé. Trestné stíhanie je pozastavené. A to mi ešte pani na úrade povedala, že mám byť rada. Lebo už mali aj taký prípad, že mamička dostávala 1 000 a keď našli otecka dostávala už iba 800.- Nehovorím, že sa netrápim, ale už ma to stálo dosť síl bojovať a nadávať na zbabelcov.

Obciansky sudny poriadok pamata aj na to, ze je mozne ucastnikovi, ktoreho pobyt je neznamy, ustanovit opatrovnika. Ak vyzivne nedosahuje 30% zivotneho minima (dietata) stanoveneho zakonom, je aj toto cesta.Teda prakticky - zalobu podas proti otcovi, a sucasne v zalobe poziadas sud, aby mu pre toto konanie urcil opatrovnika, lebo jeho pobyt (adresa na dorucovanie) je neznamy, a prilozis fotokopiu uznesenia o preruseni trestneho stihania z ktoreho to vyplyva.
elli
12.04.07,12:08
určite sa pri každom pojednávaní berú do úvahy príjmy a výdavky protistrany. Každý rodič je povinný prispievať na výživu v rovnakej miere a je dobrým zvykom brať do úvahy všetky skutočnosti. Musíš priniesť zo sebou všetky účty, ktoré si preukázateľne hradil, vrátane takých maličkostí, ako je oblečenie pre dcérku. Predpokladám, že finančnú čiastku, ktorú si spomínal jej nedávaš len tak do ruky ale máš nejaký doklad.
"ak jej sud prizna ja neviem zhruba 5000 - 7000 sk, ako je mozne to upravit po navrate a zamestnani sa na slovensku. budem musiet poziadat sud o nove rozhodnutie?" budeš musieť požiadať o prípadné zníženie výživného, nakoľko sa zmenia tvoje pomery.


Prijmy a vydavky (protistrany) nie su zasadnym kriteriom pre rozhodovanie o vyske vyzivneho. Zakladnymi kriteriami su:
- potreby opravneneho - dietata (vydavky suvisiace so skolou, vzdelavanim, liecenim, oblecenim.......), primerane k veku dietata
- moznosti povinnych - rodicov. OBOCH rodicov, pritom prihliadne aj k tomu, kto z nich sa o dieta osobne stara.
Vyzivovacia povinnost ma prednost pred akymikolvek inymi vydavkami, teda ak "povinny" rodic zije sam v prenajatom apartmane, sud nie je povinny tieto jeho naklady na byvanie zohladnit.
Zakonom urcene je len minimalne vyzivne (30% zivotneho minima dietata).

Na urcenie vyzivneho nie su tabulky ani stanovene %ta, zivotna uroven dietata by vsak mala byt primerana zivotnej urovni jeho rodicov. Vid mala Rezesova.
O zmenu vyzivneho (o zvysenie ci znizenie) mozno poziadat vzdy, ked nastane zmena v ktoromkolvek z tychto dvoch kriterii - teda zvysenie potrieb dietata, zmena zarobkovych moznosti jedneho alebo oboch rodicov.

Toto vsetko plati pri urceni vyzivneho voci DIETATU. Netreba ale zabudnut ani na to, ze za trvania manzelstva by mala byt hmotna uroven manzelov zasadne rovnaka, a pri "stopnuti kohutika" sa druha strana moze domahat aj urcenia primeraneho plnenia voci druhemu z manzelov:
§ 71
(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

Ak je situacia taka ako sa opisuje, dobre by bolo najst nejaky sposob na urcenie, kolko z uvedenej sumy tvori vyzivne na dieta, a kolko vyzivne na manzelku, napr. aspon pri oznaceni ucelu platby pri bankovom prevode.
willma
12.04.07,18:51
Prijmy a vydavky (protistrany) nie su zasadnym kriteriom pre rozhodovanie o vyske vyzivneho. Zakladnymi kriteriami su:
- potreby opravneneho - dietata (vydavky suvisiace so skolou, vzdelavanim, liecenim, oblecenim.......), primerane k veku dietata
- moznosti povinnych - rodicov. OBOCH rodicov, pritom prihliadne aj k tomu, kto z nich sa o dieta osobne stara.
Vyzivovacia povinnost ma prednost pred akymikolvek inymi vydavkami, teda ak "povinny" rodic zije sam v prenajatom apartmane, sud nie je povinny tieto jeho naklady na byvanie zohladnit.
Zakonom urcene je len minimalne vyzivne (30% zivotneho minima dietata).

Na urcenie vyzivneho nie su tabulky ani stanovene %ta, zivotna uroven dietata by vsak mala byt primerana zivotnej urovni jeho rodicov. Vid mala Rezesova.
O zmenu vyzivneho (o zvysenie ci znizenie) mozno poziadat vzdy, ked nastane zmena v ktoromkolvek z tychto dvoch kriterii - teda zvysenie potrieb dietata, zmena zarobkovych moznosti jedneho alebo oboch rodicov.

Toto vsetko plati pri urceni vyzivneho voci DIETATU. Netreba ale zabudnut ani na to, ze za trvania manzelstva by mala byt hmotna uroven manzelov zasadne rovnaka, a pri "stopnuti kohutika" sa druha strana moze domahat aj urcenia primeraneho plnenia voci druhemu z manzelov:
§ 71
(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

Ak je situacia taka ako sa opisuje, dobre by bolo najst nejaky sposob na urcenie, kolko z uvedenej sumy tvori vyzivne na dieta, a kolko vyzivne na manzelku, napr. aspon pri oznaceni ucelu platby pri bankovom prevode. Ja viem, že je to tak ako píšeš, ale bohužiaľ prikaždom pojednávaní ohľadom zvyšovania výživného, mám skúsenosť, že berú do úvahy najmä tie príjmy povinného a vôbec sa neberú do úvahy potreby detí.
elli
12.04.07,20:15
Ja viem, že je to tak ako píšeš, ale bohužiaľ prikaždom pojednávaní ohľadom zvyšovania výživného, mám skúsenosť, že berú do úvahy najmä tie príjmy povinného a vôbec sa neberú do úvahy potreby detí.

Jasne, vyzivne by malo byt prienikom mnoziny prijmov povinneho a potrieb opravneneho.
Ale da sa argumentovat aj tym, ze napr. povinny bez dovodu odmietol inu, lepsie platenu pracu, ze ma nadpriemerne osobne vydavky (obcas sa "povinni" seknu a vydokladuju sudu vydavky na byvanie, cestovanie, zivotnu poistku a pod. vyssie nez je ich preukazany prijem), a vtedy sa da rozhodovanie sudu obratit kusok na stranu dietata. Alebo tym, ze povinny mal jednorazovy prijem z predaja domu, vyporiadania BSM a pod., pripadne v snahe vyhnut sa plneniu zavazkov (nielen z vyzivneho, ale napr. z exekucie...) odmietol dedicstvo. Niekedy staci k tomu, aby si sudcu a kuratora pohla kusok k spravnemu rozhodnutiu nejaka ludska poznamka, napr. otazka na povinneho, ci by uzivil z .... Sk mesacne svoje vlastne dieta a ci to nechce skusit, aspon na mesiac.
U zivnostnika sa da argumentovat aj cez penazny dennik polozkou osobna spotreba, ale to vies lepsie ako ja.
willma
13.04.07,05:28
Vďaka za rady, ale nakoľko nie som v kontakte ani s jedným a vlastne sa vôbec nezaujímam o ich životy, tak sa mi ťažko argumentuje, to za prvé. Za druhé, v živote nikdy by som sa nevzdala detí, ani na jeden deň - teda najmä tej menšej, ale nie z dôvodov, že by som ju chcela použiť ako zbraň, čo som viackrát odsúdila, tam mám oveľa závažnejší zdravotný dôvod zo strany otca. A synátor má už svoje roky a už sme uvažovali, že by len tak zbalil kufor a objavil sa na prahu dverí svojho sploditeľa, ten pohľad by sa ale musel nafilmovať a verím že by to stálo za to. Ochotne by som platila výživné, ale len také, ako bolo stanovené jemu.:D :D :D , Nech si ocinko užije.;)
elli
14.04.07,10:10
Vďaka za rady, ale nakoľko nie som v kontakte ani s jedným a vlastne sa vôbec nezaujímam o ich životy, tak sa mi ťažko argumentuje, to za prvé. Za druhé, v živote nikdy by som sa nevzdala detí, ani na jeden deň - teda najmä tej menšej, ale nie z dôvodov, že by som ju chcela použiť ako zbraň, čo som viackrát odsúdila, tam mám oveľa závažnejší zdravotný dôvod zo strany otca. A synátor má už svoje roky a už sme uvažovali, že by len tak zbalil kufor a objavil sa na prahu dverí svojho sploditeľa, ten pohľad by sa ale musel nafilmovať a verím že by to stálo za to. Ochotne by som platila výživné, ale len také, ako bolo stanovené jemu.:D :D :D , Nech si ocinko užije.;)

:) ved sa dohodni s Prockom:)
korduľa
24.04.07,13:27
určite sa pri každom pojednávaní berú do úvahy príjmy a výdavky protistrany. Každý rodič je povinný prispievať na výživu v rovnakej miere a je dobrým zvykom brať do úvahy všetky skutočnosti. Musíš priniesť zo sebou všetky účty, ktoré si preukázateľne hradil, vrátane takých maličkostí, ako je oblečenie pre dcérku. Predpokladám, že finančnú čiastku, ktorú si spomínal jej nedávaš len tak do ruky ale máš nejaký doklad.
"ak jej sud prizna ja neviem zhruba 5000 - 7000 sk, ako je mozne to upravit po navrate a zamestnani sa na slovensku. budem musiet poziadat sud o nove rozhodnutie?" budeš musieť požiadať o prípadné zníženie výživného, nakoľko sa zmenia tvoje pomery.

tu by som si dovolila oponovat, nemoze kazdy z rodicov prispievat v rovnakej miere, ked nemaju rovnaky prijem.su urci na zaklade prijmu v akej vyske je povinny prispievat rodic ,ktory ho nema v opatere, vyzivne. takze ak ma otec prijem 30 000,- kludne mu mozu vymera 5000,- ale matka nemoze prispievat 5 000,- ked ma prijem 10 000,- , ani to by som netvrdila, ze sa beru do uvahy vydavky rodica, ktory plati vyzivne. to ze ma plno zrazok a roznych dlhov to nemusi sud zaujimat, vyzivne je prvorade a musi sa uspokojit prednostne
korduľa
24.04.07,13:30
mam vyziadanie zo sudu - nasa zam. pravdepodobne dala ziadost o zvysenie a zo sudu prislo doziadanie, chcu info o prijme, je tu ale tak vec : hruba mzda bez pridavkov na deti - mam to brat tak, ze bez danoveho bonusu??
dakujem
Zoltán Kovács
24.04.07,13:42
mam vyziadanie zo sudu - nasa zam. pravdepodobne dala ziadost o zvysenie a zo sudu prislo doziadanie, chcu info o prijme, je tu ale tak vec : hruba mzda bez pridavkov na deti - mam to brat tak, ze bez danoveho bonusu??
dakujem

Uvedieš hrubú mzdu zamestnanca. Daňový bonus nie je súčasťou hrubej mzdy.
willma
24.04.07,16:54
tu by som si dovolila oponovat, nemoze kazdy z rodicov prispievat v rovnakej miere, ked nemaju rovnaky prijem.su urci na zaklade prijmu v akej vyske je povinny prispievat rodic ,ktory ho nema v opatere, vyzivne. takze ak ma otec prijem 30 000,- kludne mu mozu vymera 5000,- ale matka nemoze prispievat 5 000,- ked ma prijem 10 000,- , ani to by som netvrdila, ze sa beru do uvahy vydavky rodica, ktory plati vyzivne. to ze ma plno zrazok a roznych dlhov to nemusi sud zaujimat, vyzivne je prvorade a musi sa uspokojit prednostne Tak musím oponovať aj v tomto prípade, opäť z vlastnej skúsenosti. Synov sploditeľ oponoval tým, že si musel vziať pôžičku na kúpu bytu a do úvahy to zobrané bolo. Tak teda neviem..... Asi mám jednoducho pech. Ale nevzdávam sa :D
elli
25.04.07,13:33
Ak sa to tak stalo - zohladnenie pozicky, nie je to koser (a to hovorim velmi mierne), pretoze vyzivne ma prednost pred vsetkymi ostatnymi vydavkami.
Ak nestiha z prijmu platit vyzivne, nema si brat pozicku, nech uz je na cokolvek.
Z opacnej strany vzate - ani synovi predsa neuzna sud pri zohladnovani vysky vyzivneho, ze syn si chce zobrat pozicku na byt a to by malo byt opravnenym nakladom na jeho vyzivu....
single
27.05.07,21:37
Ahojte,som tu prvýkrát a vaše príspevky ma zaujali.Sama riešim dilemu,či podať o zvýšenie výživného,alebo mám ešte počkať.Môj ex pracuje v štátnej správe a začiatkom minulého roka začal popri zamestnaní aj podnikať.Mesačne mi platí na 15r dcéru 1500,-sk + 300,-sk spláca zameškané výživné,ktoré neplatil 2,5 roka.Ja pracujem v zdravotníctve a popri tom si chodím brigádnicky privyrobiť,aby som zabezpečila mne aj dcére aspoň priemerný životný štandard.Podanie žiadosti o zvýšenie odkladám z toho dôvodu,že ex má založenú s.r.o. len jeden rok a predpokladám,že v daňovom priznaní nevykázal nijaký,alebo len minimálny zisk.Súd zohľadnil aj to,že vychováva 5r.syna,ktorý s ním žije v jednej domácnosti a dovolím si tvrdiť,že na neho dáva mesačne viac,než len 1500,-sk.Myslíte,že mám reálnu šancu vybojovať vyššie výživné,alebo to bude len zbytočné stresy zo súdu a stretnutia s ním?
korduľa
28.05.07,07:14
ahoj, ja mam 14,12 deti a prave ma caka pojednavanie koli zvysovaniu, ktore som navrhla. je to uz asi 3 krat a fakt nic ine nerobim, iba premyslam co tam budem hovorit a podobne. je to trapne, ked si ma zena obhajovat nieco co je uplne normalne.
o vyzivne mozes ziadat vzdy ked nastanu nejake zmeny a ked ti dcera predpokladam isla na strednu skolu tak sa ti logicky zvysili naklady, ale mozes ziadat aj vtedy ked nastane zmena u ex. to znamena jemu sa zvysi zivotna uroben tak preco by sa nemala aj tvojej a teda aj jeho dcere. to ze uz dieta ma to na tom nic nemene. obycajne sa to zvysi. treba vzdy v ziadosti nadhodit sumu, aby mali z coho uberat, napriklad daj navrh, ze chces aby ti platil 3 000 mesacne.
drzim palce
Mišela
31.05.07,16:01
Ak si jej doteraz posielal 10-13000, bude sa ti na súde ťažko dokazovať, že zrazu jej nemôžeš toľko posielať /teda ak to má manželka ako preukázať/. Z vlastnej skúsenosti viem, že na našich súdoch vôbec neberú ohlad na mužov, ktorý platia výživné, vôbec ich nezaujíma či má novú rodinu a ďalšie deti, stále sa prikláňajú len k navrhovateľke. Samozrejme, že musia brať do úvahy aj Vaše výdaje za elektrinu atď... Len to treba priniesť so sebou na súd a žiadať aby to zaevidovali do zápisnice.
alazan
01.06.07,09:20
... ja si pripadam ako v risi divov... do dnesneho dna byvaly plati na 19-roc. dceru --- podrzte sa ---- 400,- Sk - aj ked som bola zopar krat na sude - ked bol podnikatel a prisla mu predvolanka dal si sudne zrusit zivnost - a hodil sa na srdciara invalida... a sudca v Galante mu to zozral - a to iba ja stale nie som normalna - ved co viac by som chcela... (nik mi nedosvedci ze podnika na cierno - tak ako predtym.
A sudca vraj - vtedy cca pred 2 rokmi som bola nezamestnana... mi odvovodnoval - ze co chcem, ved by mi znizili socialne...
... ako - ja nie som chamtiva... ale 400,- Sk od dôb socíku... co je moc je prilis...
... ak je toto normalne ... tak ja neviem...
...skratka - porodila si - nemysli si, ze chlap bude "dobrovolne" zivit vlastnu krv... prepacte - vy co ste v norme... ale takychto "kvitkov" je mnoho...
korduľa
04.06.07,07:18
... ja si pripadam ako v risi divov... do dnesneho dna byvaly plati na 19-roc. dceru --- podrzte sa ---- 400,- Sk - aj ked som bola zopar krat na sude - ked bol podnikatel a prisla mu predvolanka dal si sudne zrusit zivnost - a hodil sa na srdciara invalida... a sudca v Galante mu to zozral - a to iba ja stale nie som normalna - ved co viac by som chcela... (nik mi nedosvedci ze podnika na cierno - tak ako predtym.
A sudca vraj - vtedy cca pred 2 rokmi som bola nezamestnana... mi odvovodnoval - ze co chcem, ved by mi znizili socialne...
... ako - ja nie som chamtiva... ale 400,- Sk od dôb socíku... co je moc je prilis...
... ak je toto normalne ... tak ja neviem...
...skratka - porodila si - nemysli si, ze chlap bude "dobrovolne" zivit vlastnu krv... prepacte - vy co ste v norme... ale takychto "kvitkov" je mnoho...
to nemyslis vazne, neviem ci si mala pravnika, ale asi by sa ti zisiel, mozno si povies, ze vyhodis vela penazi, ale aby niekto urobil taketo rozhodnutie, tak to stoji za to
jajko50
04.06.07,07:28
Dievčatá sú dakedy pekne pažravé a zneužívajú deti k obohacovaniu sa. Vždy si treba otočiť udalosť a uvedomiť si koľko by platila ona otcovi ak by bolo dieťa v jeho opatere. Aj také prípady sú a mali by ste vidieť tú ochotu platiť. Dohoda je najlepšia podľa možností.
korduľa
04.06.07,07:34
Dievčatá sú dakedy pekne pažravé a zneužívajú deti k obohacovaniu sa. Vždy si treba otočiť udalosť a uvedomiť si koľko by platila ona otcovi ak by bolo dieťa v jeho opatere. Aj také prípady sú a mali by ste vidieť tú ochotu platiť. Dohoda je najlepšia podľa možností.
myslim,ze netraba hadzat vsetkych do jedneho kosa, ale kazdy pripad je individualny, ked ma niekto platit 400 korun v dnesnej dobe, co je menej ako danovy bonus, je to vysmech.
a tie "pazrave" dievcata su vacsinou v takych pripadoch, ked vedia, ze ten muz je schopny platit viac alebo, ze robi nejake "okluky" napriklad, je podnikatel a hodi sa na invalida a podobne kraviny, ale ak je niekto zamestnany a predlozi na sude prijem za posledny rok je jasne, ze mu vymeraju vyzivne podla toho a nikto s tym nic nenarobi. rovnako by to bolo aj naopak, keby otcovi zverili dieta, matka by platila na zaklade vysky prijmu
korduľa
04.06.07,07:35
Dievčatá sú dakedy pekne pažravé a zneužívajú deti k obohacovaniu sa. Vždy si treba otočiť udalosť a uvedomiť si koľko by platila ona otcovi ak by bolo dieťa v jeho opatere. Aj také prípady sú a mali by ste vidieť tú ochotu platiť. Dohoda je najlepšia podľa možností.
a este k tej dohode, myslim, ze je minimum parov po rozvode, ktore sa dokazu dohodnut
Laborec
23.09.07,10:40
jajko50, kde zijes? ty mas nejaku pazravu byvalu nevestu alebo co ta pochytilo?
tami72
25.09.07,05:59
Dievčatá sú dakedy pekne pažravé a zneužívajú deti k obohacovaniu sa. Vždy si treba otočiť udalosť a uvedomiť si koľko by platila ona otcovi ak by bolo dieťa v jeho opatere. Aj také prípady sú a mali by ste vidieť tú ochotu platiť. Dohoda je najlepšia podľa možností.

Ahoj,

prepáč, ale nedá mi nereagovať na Tvoj názor "Dievčatá sú dakedy pekne pažravé a zneužívajú deti k obohacovaniu sa".
Moja známa sa príkladne stará o dve školopovinné deti, stredoškoláka a siedmačku. Manžel je živnostiník a navyše bol a ešte aj je konateľom spol. s.r.o.. Zároveň bol aj spoluvlastníkom uvedenej spoločnosti. Už štyri roky sa vôbec o deti nestará. Keď si požiadala po roku a pol o výživné (po tom, čo sa chcela rozumne s ním dohodnúť na príspevku, ale márne) kedy platila všetky výdavky spojené so školou detí, ošatenie, stravu, preddavky za byt, inkaso, poistné za byt, telefón, skrátka manžel neprispieval na deti a domácnosť rok a pol ani korunu. Ona naivne mysliac, že po rozbehnutí spol.s.r.o., ktorú si založil s bývalou kolegyňou a použil na rozbehnutie tejto spoločnosti peniaze, ktoré patrili jeho rodine čakala rok a pol na to, že snáď si sám uvedomí, že by bolo dobré niečo prispievať, keď už sa vôbec o deti nestará, chodil a chodí domov v neskorých nočných hodinách, ako do noclahárne, cez víkendy si organizuje svoj voľný čas sám pre seba, pri kávičkách po kaviarniach, s deťmi sa neučí a už štvrtý rok letných prázdnin sa deťom nevenoval ani jeden deň. Prebudenie zo sna bolo v podobe tvrdej reality, keď manžel zareagoval na jej oprávnenú požiadavku prispievať na deti, arogantne vo význame, že čo to vlastne po ňom chce, ako keby tie deti ani neboli jeho. Aj takýto muži sú. Nezostávalo nič iné len požiadať súd o určenie výživného, čo spôsobilo, že začal štvať deti proti matke a na pojednávaní klamať ako príkladne sa on o deti stará. Napriek tomu, že matka zdokladovala, že všetky výdavky spojené so starostlivosťou o deti, domácnosť boli počas dva a pol roka uhrádzané z jej účtu a otec nepreukázal takmer žiadne výdavky, deti sa pred kurátorom vyjadrili, že sa o ne stará v prevažnej miere matka(učí sa s nimi, varí, upratuje a nakupuje im ošatenie) rozhodol prvostupňový súd totálne v neprospech detí tak, že návrh matky na určenie výživného zamietol v plnom rozsahu, tzn. že neurčil výživné ani 1,- Sk. "TO JE SPRAVODLIVOSŤ, VŠAK?"
Do pojednávania na Krajskom súde sa manžel pripravil a zrazu s prosperujúcej spoločnosti sa stala spoločnosť stratová, v ktorej svoj obchodný podiel 50% bol nútený "úbohý manžel" predať spoločníčke. Zvláštne na tom je, že naďalej zostal konateľom takejto neprosperujúcdej spoločnosti a uv edená spoločnosť založila ďalšiu spoločnosť s takmer obdobným predmetom činnosti, v ktorej je jej manžel taktiež konateľom.
Našťastie Krajský súd zmenil rozhodnutie prvostupňového súdu a rozhodol po takmer 2 rokoch trápenia v prospech detí a určil výživné. Čo si zatiaľ tá matka, ktorá sa skutočne príkladne stará o dve deti musela prežiť, to sa nedá slovami ani opísať.
Áno súhlasím s Tebou, že aj nie všetky ženy sú starostlivé matky a ako zdroj príjmu vidia vo výživnom.
Ale na to sú tie súdy, mali by podľa môjho názoru pristupovať prípad od prípadu špecificky a na základe dokladov, výpovedí detí citlivo rozhodovať v prospech detí, ale nie totálne v ich neprospech.
A ešte k tomu otočeniu platenia. Táto matka by si to veľmi rada vymenila s otcom a platila mu výživné určené súdom aj pol roka (nakoľko nie je žiadnou výhodou starať sa o deti každý deň v týždni, nemať pre seba ani jeden deď voľného času). Obávam sa, že otecko by po dvoch týždňoch, ak by to vôbec prijal rezignoval. Uvediem len jeden príklad pred synom vykladal, že veď to nie je žiadne umenie prať, žehliť variť a ak bude syn potrebovať kedykoľvek mu ožehlí košeľu, nohavice atď., len nech matka dá písomne, že ona to robiť nebude. Samozrejme, že matka nič také písomne nedala, jeho požiadavka bola príliš priehladná, ale stalo sa, že matka nebola doma a syn požiadal otca, aby mu ožehlil jednorázovo košeľu. Odpoveď otca bola: "Ty nemáš ruky?". Tieto odpovede sú najlepšími odpoveďami na to, aby si deti urobila vlastný názor na rodiča.
Braňo
25.09.07,06:14
Nehromzim vecne na chlapov, iba mam svoje skusenosti s urcitym druhom "starostlivych otcov".

hermonia, veľa žien je v situácii, že nedostáva od muža ako výživné nič (nezamestnanosť, alkohol a podobne). netvrdím, že 10-13 tisíc mesačne je dostatočná suma na vyfinancovania všetkého, ale treba sa pozrieť aj na situáciu žien, ktoré nedostávajú nič a musia vyžiť.