vince
26.03.07,23:03
Dobrý deň,

chcem si doviezť mot. vozidlo z krajiny EU, asi Nemecko. Dovážame tovar z EU, aj z tretích krajín, u áut však neviem, ako to celé funguje. Vozidlo je osobné, nie N1, som platca DPH, teda myslím, že by som mal predajcovi, teda pokial je ich mwst. vyčíslený, preukázaný, platiť sumu bez mwst.Neviem však, čo s tým na SK, clo sa neplatí, to je jasné, ale čo naša DPH??? Resp. je rodiel v platbe DPH pri dovoze vozidla N1 a vozidla osobného, platí sa ako pri dovoze z 3. krajín resp. je to samozdanenie ??? Neviem, účtovníčky to majú ako okrajový problém a autíčkari nevedia, čo je DPH, poradí mi niekto??? Ďakujem
katarina.j
26.03.07,21:34
Vince, auto je osobné a to znamená, že DPH si určite neuplatníš- zákon vraví jednoznačne, že na osobné auta sa odpočet nevzťahuje ani keby boli z Venezuely.
A ešte niečo- daj si velký pozor na kúpu toho auta- pozri či nebolo vytopené, totiž nielen mobily sú vytopené ale aj áut sa Nemci radi zbavujú a to predajom so zaplavených oblastí.Ďalej, daj si obrovský pozor na stočené kilometre, 80% áut má pri dovoze stočené kilometre a ďalej ak ho dovezieš tak si daj bezodkladne urobiť kontrolu konformity, teda tzv. THG.Viem o čom vravím, manžel je likvidátor v poisťovni a už som sa napočúvala dosť o tom aké finty sa robia pri dovizoch áut a keď ti niekto povie, že auto s rokom výroby napr. 2002 má najazdených 70.000km, tak to je obrovská hlúposť a ďalej si daj pozor na kľúče- v žiadnom prípade auto neber, keď niesú obidva kľúče originál.Ja len toĺko
Zombor
27.03.07,00:26
Dobrý deň,

chcem si doviezť mot. vozidlo z krajiny EU, asi Nemecko. Dovážame tovar z EU, aj z tretích krajín, u áut však neviem, ako to celé funguje. Vozidlo je osobné, nie N1, som platca DPH, teda myslím, že by som mal predajcovi, teda pokial je ich mwst. vyčíslený, preukázaný, platiť sumu bez mwst.Neviem však, čo s tým na SK, clo sa neplatí, to je jasné, ale čo naša DPH??? Resp. je rodiel v platbe DPH pri dovoze vozidla N1 a vozidla osobného, platí sa ako pri dovoze z 3. krajín resp. je to samozdanenie ??? Neviem, účtovníčky to majú ako okrajový problém a autíčkari nevedia, čo je DPH, poradí mi niekto??? Ďakujem

Ak to nie je nové motorové vozidlo, čiže nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky, z hľadiska DPH nemáš čo riešiť ak nie si predajcom automobilov. Vtedy by to bol klasicky tovar. Ak si predajcom tak potom samozdanenie. Ak je to nové vozidlo tak daň treba odviesť cez DP (si platca na teba sa nevzťahuje 7 dňová lehota), no nárok na odpočet nevzniká, čiže postup zhodný s nákup zo zahraničia na reprezentáciu.
Ella
03.07.07,09:09
Prosím Zombora o radu: Kúpili sme jazdené motorové vozidlo Land Rover, r. v. 2003 v Holandsku. Vozidlo bolo deklarované ako Pick Up, je normálne s "búdou", dodané ako dvojmiestne. Preto sme ho kúpili, lebo potrebujeme do firmy úžitkové. Odbor dopravy nám ho zaradil do kategorie M1. Holanďania nám faktúru ako platiteľom DPH vystavili faktúru bez DPH. Ako doriešiť DPH? To čo sme kupovali ako úžitkové, je nakoniec osobné! Prosím o odpoved, lebo je to dosť zamotané. Ďakujem.