berry
28.03.07,07:57
Pekný deň. Prosím o radu ako znížiť daň. Jeden klient mal pizzeriu cca 3 mesiace. A potom pracoval na živnosť v stavebnej firme. Keď mal tu pizzeriu tak nemal bohvie ake výdaje. Ale keď bol živnostník tak žiadné. A daň mu vychádza 50 000,- Sk na mladého chalana čo ešte len začína podnikať je to dosť.
Aké sú ešte možnosti na zníženie daňe?
On robil viaceré chyby . Napríklad nezaplatil daň z motorových vozidiel, takže bločky PHL tam nemôžem dať. Chcem sa spýtať či mu môžem náhradu za jazdy vypočítať paušalom (6,2) . A či to on vôbec môže tak mať. To auto ktorým rozvážal pizzu je jeho.
Prosíííííííííííííím pekne. Už som z toho zúfala. A on ešte viac.
betka
28.03.07,06:18
Všetci by sme platili radšej vysoké dane, a tým mali i vysoké príjmy.

Náhradu+ PHM si môže uplatniť, ak nemá OA zahrnutý v OM firmy, ak ho má v OM náhrada sa na neho nevzťahuje.
Ak má zaradený OA v OM, môže si uplatniť výdavky na PHM, odpisy, opravy.... to nemá súvis s tým, že nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel.
berry
28.03.07,06:27
On bol majiteľom tej pizzerie. A to auto vlastnil súkromne. Nemal ho zaradené do majetku firmy. Takže ak som to správne pochopila tak on si teraz môže uplatnit paušalnú náhradu .
PHL by si mohol dávať do nákladov iba ak by ho mal zahrnuté v majetku. Ale to by už musela byť zaplatená daň z motorových vozidiel, nie?
Klára2
28.03.07,06:38
Myslím, že pokiaľ nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel, nemôže si uplatňovať výdaje na PHM a náhradu 6,20/km ako výdaj ovplyvňujúci ZD. Takéto výdaje by mohol uplatniť len pri pracovnej ceste a použití motorového vozidla - vypísaný cesťák.
vikinka
28.03.07,06:43
Može si uplatniť,ale pri kontrole treba rátať s pokutou za nepodanie dan.priz.z motor.vozidiel,penále a vyrubenie dane z MV.
Olgica
28.03.07,06:43
A čo prenájom svojho auta (súkr.osoby) sebe (pizzerii)?
berry
28.03.07,06:44
Ale veď rozvážanie pizze je tiež teoreticky pracovná cesta, nie? A cesťak má. Taky všeliaky ale má. Tak to by si mohol uplatniť paušal. Aj keď nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel. Myslím správne?
A sú ešte mekalé možnosti na zníženie dane? hoci jake. Prosím poraďte kto má nejaké skúsenosti.
vikinka
28.03.07,06:45
Prenájom ako súkr.osoba musí zdaniť.
berry
28.03.07,06:46
A čo prenájom svojho auta (súkr.osoby) sebe (pizzerii)?
Ale tuším že v takomto prípade by musela byť zaplatená daň z motorových vozidiel.
vikinka
28.03.07,06:54
Ale veď rozvážanie pizze je tiež teoreticky pracovná cesta, nie? A cesťak má. Taky všeliaky ale má. Tak to by si mohol uplatniť paušal. Aj keď nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel. Myslím správne?
A sú ešte mekalé možnosti na zníženie dane? hoci jake. Prosím poraďte kto má nejaké skúsenosti.
Na tieto účely porada neslúži!!!
berry
28.03.07,06:58
Ja som nemyslela nijake podvody. Ale sú všeliake možnosti ako aj dodatočne znižiť daň ktoré nie všetci využívajú.
Klára2
28.03.07,06:59
Ďalšie riešenia - zmluva o prenájme priestorov využívaných na podnikanie do výšky 23 650,- - ale to už je naozaj podľa mňa podvod
berry
28.03.07,07:00
Ale veď rozvážanie pizze je tiež teoreticky pracovná cesta, nie? A cesťak má. Taky všeliaky ale má. Tak to by si mohol uplatniť paušal. Aj keď nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel. Myslím správne?
A sú ešte mekalé možnosti na zníženie dane? hoci jake. Prosím poraďte kto má nejaké skúsenosti.
To "mekalé" znamená nejaké nie nekalé .:) Ospravedlňujem sa za chyby.
berry
28.03.07,07:01
Ďalšie riešenia - zmluva o prenájme priestorov využívaných na podnikanie do výšky 23 650,- - ale to už je naozaj podľa mňa podvod
Prenájom už som mu zahrnula do nákladov. To má ako jedno z mála dokladov v poriadku.
renča1
28.03.07,07:04
Pekný deň. Prosím o radu ako znížiť daň. Jeden klient mal pizzeriu cca 3 mesiace. A potom pracoval na živnosť v stavebnej firme. Keď mal tu pizzeriu tak nemal bohvie ake výdaje. Ale keď bol živnostník tak žiadné. A daň mu vychádza 50 000,- Sk na mladého chalana čo ešte len začína podnikať je to dosť.
Aké sú ešte možnosti na zníženie daňe?
On robil viaceré chyby . Napríklad nezaplatil daň z motorových vozidiel, takže bločky PHL tam nemôžem dať. Chcem sa spýtať či mu môžem náhradu za jazdy vypočítať paušalom (6,2) . A či to on vôbec môže tak mať. To auto ktorým rozvážal pizzu je jeho.
Prosíííííííííííííím pekne. Už som z toho zúfala. A on ešte viac.

Pizzeriu mal ako živnostník alebo ako s.r.o.????
berry
28.03.07,07:05
Pizzériu mal ako živnostník.
Klára2
28.03.07,07:15
Ako najpoctivejšie riešenie vidím dobre vypísanú knihu jázd, bločky na PHM + 6,20/km a rátať s vyrubením dane z mot. voz.
renča1
28.03.07,07:29
Ale veď rozvážanie pizze je tiež teoreticky pracovná cesta, nie? A cesťak má. Taky všeliaky ale má. Tak to by si mohol uplatniť paušal. Aj keď nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel. Myslím správne?
A sú ešte mekalé možnosti na zníženie dane? hoci jake. Prosím poraďte kto má nejaké skúsenosti.

Pracovná cesta vzniká vtedy, ak rozváža pizzu v inom mieste ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. Musí dosahovať príjmy podľa § 6 ods.1,2. a musí byť vlastníkom auta. Vtedy si môže uplatniť paušál.kilomet.náhrady 6,20 a spotrebované PHL vypočítane podľa TP.
renča1
28.03.07,07:51
Pracovná cesta vzniká vtedy, ak rozváža pizzu v inom mieste ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. Musí dosahovať príjmy podľa § 6 ods.1,2. a musí byť vlastníkom auta. Vtedy si môže uplatniť paušál.kilomet.náhrady 6,20 a spotrebované PHL vypočítane podľa TP.

Doplním, určite pizzu nerozváža do iného miesta ako v mieste v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. Najlepšie by bolo zahrnúť os.automobil do majetku, ale to záleží na jeho rozhodnutí. Ak sa tak rozhodne , tak si môže uplatniť odpis, opravy,.... okrem kilom.náhrady. Viď prvý príspevok od Betky. No, musí si dobre premyslieť či ho zaradí alebo nezaradí do majetku. Závisí aj od toho či ide o nové alebo staré auto, či má ešte nárok si uplatniť aj odpis. Ak by sa rozhodol ho zaradiť do majetku, tak netreba zabudnúť mu pripomenúť, že ak ho predá do 5 rokov, tak príjem zdaňuje. Momentálne pre uplatnenie výdavok je výhodnejšie pre neho ho zaradiť do majetku firmy.

Je možné mu do daň.výdavok zahrnúť aj stravné zo stravných lístkov alebo na základe bločkov z ERP na ktoré má určite nárok.
berry
28.03.07,08:17
Preňho by bolo lepšie ho asi nezaraďovať, pretože to auto nie je zrovna najnovšie a s pizzeriou už skončil. A po podaní tohto DP už asi aj z podnikaním celkovo. :-)
A čo sa týka toho stravného nad tým som tiež uvažovala, ale keď on si nekúpil stravné lístky. a bločky pochybujem ,že má. Inak by mi ich dal. A diety si asi písať nemôže ako podnikateľ. Takže s touto možnosťou som sa rozlúčila.
Asi niečo urobím s tými cesťakmi. To je taká najrealnejšia možnosť.

Sľubujem, že ak mi o rok príde niekto s takýmto účtovníctvom tak ho asi odstrelim , (alebo seba). On si ani zdravotné poistenie neplatil. A predával víno a pivo. A vôbec to nehlásil. A ešte sa ma pýtal či nie je oslobodený od daní. NO ČO BY STE MU NA TO POVEDALI?
renča1
28.03.07,08:23
Preňho by bolo lepšie ho asi nezaraďovať, pretože to auto nie je zrovna najnovšie a s pizzeriou už skončil. A po podaní tohto DP už asi aj z podnikaním celkovo. :-)
A čo sa týka toho stravného nad tým som tiež uvažovala, ale keď on si nekúpil stravné lístky. a bločky pochybujem ,že má. Inak by mi ich dal. A diety si asi písať nemôže ako podnikateľ. Takže s touto možnosťou som sa rozlúčila.
Asi niečo urobím s tými cesťakmi. To je taká najrealnejšia možnosť.

Sľubujem, že ak mi o rok príde niekto s takýmto účtovníctvom tak ho asi odstrelim , (alebo seba). On si ani zdravotné poistenie neplatil. A predával víno a pivo. A vôbec to nehlásil. A ešte sa ma pýtal či nie je oslobodený od daní. NO ČO BY STE MU NA TO POVEDALI?

To sú takí chytráci.... Ja by som na takéto účtovníctvo teda nemala nervy a pozerať sa potom na neho ako ohrňuje nosom za to, že mu vyšla platiť veľká daňová povinnosť. Na takých som alergická, nie a nie pochopiť, že z ničoho sa nedá urobiť zázrak...Tak mu uplatni paušál.výdavky 40%.
berry
28.03.07,08:27
Ďakujem , Ďakujem , Ďakujem Renča 1 . Aspoň niekto ma chápe a dáva mi za pravdu.
Klára2
29.03.07,05:49
Myslím, že všetci máme skúsenosti s takýmto typom klienta, Ty kvôli tomu ani poriadne nespíš, len aby si vymyslela čo najlepšie riešenie. Ale finále príde až v momente, keď má za služby aj zaplatiť.
Vladimír Ozimý
29.03.07,06:19
ja som bol tiež taký ale ako sa hovorí skúseností prichádzajú časom...dnes proste sa s klientami nehrám poviem ako to je...a dám nejaké typy ale pokiaľ s tým nič nespravia vypíšem danové priznanie a z bohom...ja na ich pohodlie makať nemienim...všetci si myslia že účtovníctvo je len o uložení papierov nech si to vyskúšajú...takže treba klientovi dať jasne najavo že ak sa mu nepáči môže ísť a hľadať niekoho kto bude kvôli nemu aj nespávať, ja už to nemienim robiť
koňo
29.03.07,06:22
Pri použití súkromného auta pre služobné účely sa nemusí platiť daň z motorových vozidiel. Takže tento problém je vyriešený.
Základnú sadzbu a spotrebu PHL podľa TP si môže uplatniť, odporúčam vypracovať prehľad dní a ciest, aby vedel jazdy preukázať. Súčasne odporúčam priložiť doklady z registračnej pokladnice, aby vedel preukázať cenu PHL. Pozri § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmu.
Muška
29.03.07,06:28
Pri použití súkromného auta pre služobné účely sa nemusí platiť daň z motorových vozidiel.

Koňo ??? :eek:

Daň "nemusíš" mať uhradenú...pri DU kontrole Ti výdavky nevyhodia z účta, ale donútia Ťa podať Daňové priznanie dani z MV....aj s pokutou za nepodanie + sankčnými úrokmi
Muška
29.03.07,06:30
Pri použití súkromného auta pre služobné účely sa nemusí platiť daň z motorových vozidiel.

Toto platí iba ak by si bol zamestnanec a použiješ auto na služobné účely, tak nemusí platiť daň z MV, ale ak SZČO používa auto na podnikanie./a je jedno či je auto v majetku, alebo nie/ má mať uhradenú daň z MV
pazo
29.03.07,06:32
Nesúhlasím s koňo, za používanie akéhokoľvek MV na podnikanie sa platí cestná daň, veď to je živnostník a živnosť je podnikanie.
berry
29.03.07,10:38
Len tak som rozmýšľala, že nebolo by lepšie teraz dodatočne podať daňové priznanie z motorových vozidiel? Bolo to iba na tri mesiace. Asi tak pred rokom. Ale keď ho teraz podám a zaplatím, tak mu príde možno 2000,- pokuta ako väčšinou chodí. Ale ak by náhodou prišla kontrola (čo sa dúfam ,že nestane ,lebo by mu zobrali aj rodný list. To že nemá zaplatenú DMV nie je všetko) tak by ho mohli oveľa viac pokutovať, nie?
vikinka
29.03.07,11:12
Určite by som mu doporučila podať dodat.DP na DzMV ak si chce dať do výdavkov používanie auta na podnikanie,s pokutou 2 000,-,daň a penále može rátať,v ostatnom si musí byť vedomý následkov z prípadnej kontroly a určite by som ho na to upozornila dopredu.
Evanka
29.03.07,11:22
Na jednej strane, keď mu vychádza 50.000 daň, tak celkom slušne zarobil, na druhej strane však pri prevádzkovaní pizzérie musel mať aj nemalé náklady (nájom, energie, mzdy zamestnancom, rozvoz,...). Čo sa týka rozvozu pizze vlastným autom, môže to účtovať ako pracovnú cestu. Iba cesta z miesta bydliska na pracovisko nie je pracovnou cestou. V každom prípade však musí mať pri využívaní automobilu na podnikanie zaplatenú daň z motorových vozidiel (a to aj v prípade, keď si bude uplatňovať paušálne výdavky L). Mal by čím skôr prihlásiť automobil k dani z MV a zaplatiť daň. DÚ mu vyrúbi sakcie a penále.
berry
29.03.07,12:20
Hej zarobil celkom slušne. Ale keď on si na to nedával pozor a väčšinu stratil. Ževraj mal kuchára na živnosť, a tomu dával mesačne 20 000,- a nemá žiadný doklad. Mal tu ešte nejaké neorazené faktúry za cca 15 000,- poslala som ho do tej firmy nech mu to potvrdia. Jemu sa tam nechce isť, tak ja naňho kašlem . Už sa mi podarilo zraziť to na 30 000,- (hurá)
Keď mne pri mojom sto tisícovom plate strhli skoro 10 000,- na daň prečo by on pri svojom pol milionovom prijme nemohol platiť 30 000,- daň To môže byť ešte rád.
Evanka
29.03.07,12:44
:confused: :confused: :confused:
koňo
29.03.07,13:37
Toto platí iba ak by si bol zamestnanec a použiješ auto na služobné účely, tak nemusí platiť daň z MV, ale ak SZČO používa auto na podnikanie./a je jedno či je auto v majetku, alebo nie/ má mať uhradenú daň z MV


Ospravedlňujem sa, uviedol som vas všetkých do omylu. Živnostník platí daň, iba zamestnanec nemusí. Ale to, že daň nie je zaplatená, neznamená, že sa nesmú uznať ostatné náklady. Sankcia za nezaplatenie je istá, ale o uznanie ostatných nákaldov by som bojoval.
vikinka
29.03.07,13:40
Ale, ak aj auto nemá zaradené a používa súkr.auto na podnikanie musí byť aj na toto zapl.daň z MV,ak si chce uplatňovať zákl.náhr.
Muška
29.03.07,14:15
Ospravedlňujem sa, uviedol som vas všetkých do omylu. Živnostník platí daň, iba zamestnanec nemusí. Ale to, že daň nie je zaplatená, neznamená, že sa nesmú uznať ostatné náklady. Sankcia za nezaplatenie je istá, ale o uznanie ostatných nákaldov by som bojoval.


Koňo ??? :eek:

Daň "nemusíš" mať uhradenú...pri DU kontrole Ti výdavky nevyhodia z účta, ale donútia Ťa podať Daňové priznanie dani z MV....aj s pokutou za nepodanie + sankčnými úrokmi

Koňo , veď tu som Ti to písala
gutan52
29.03.07,18:18
Hej zarobil celkom slušne. Ale keď on si na to nedával pozor a väčšinu stratil. Ževraj mal kuchára na živnosť, a tomu dával mesačne 20 000,- a nemá žiadný doklad. Mal tu ešte nejaké neorazené faktúry za cca 15 000,- poslala som ho do tej firmy nech mu to potvrdia. Jemu sa tam nechce isť, tak ja naňho kašlem . Už sa mi podarilo zraziť to na 30 000,- (hurá)
Keď mne pri mojom sto tisícovom plate strhli skoro 10 000,- na daň prečo by on pri svojom pol milionovom prijme nemohol platiť 30 000,- daň To môže byť ešte rád.

Bery-bery !!!
Podala si tu celú " ságu" Mladého muža - podnikateľa-živnostníka.
Niečo aj o sebe si tu napísala - dal som to červno!
Ak ty máš 100.000,- plat !? / to aký? - mesačný, či ročný/? Ročný to asi nebude - lebo Daneprosté minimum je u Teba 90.816,-Sk. Potom by si už nemala čo platiť 10.000,- daň.
gutan52
29.03.07,18:25
Tomuto máme akože veriť ? Beri-bery?!
gutan52
29.03.07,18:35
Preňho by bolo lepšie ho asi nezaraďovať, pretože to auto nie je zrovna najnovšie a s pizzeriou už skončil. A po podaní tohto DP už asi aj z podnikaním celkovo. :-) -

Neskončí, ešte bude aj víno predávať - uvidíš. To aj na tom zarobil a pred Tebou sa robí "CHudákom" . Pozor nato!!!


Sľubujem, že ak mi o rok príde niekto s takýmto účtovníctvom tak ho asi odstrelim , (alebo seba). On si ani zdravotné poistenie neplatil. A predával víno a pivo. A vôbec to nehlásil. A ešte sa ma pýtal či nie je oslobodený od daní. NO ČO BY STE MU NA TO POVEDALI?

Čo sú toto za spôsoby ??? Poistné neplatiť, dane neplatiť a vinko predávať. Potom niet divu, že ako vyzerá to naše Slovensko!!! JG
berry
30.03.07,05:41
Tomuto máme akože veriť ? Beri-bery?!
Zarobila som 156 018,- z toho poistné 20833,- Ostalo mi 138 985,- Mínus odpočitaleľná položka na daňovníka 90 816,- Ostalo 44 369,-. Takže daň z toho 8 430,- ,- Preddavky na daň som mala 8424,- Tak to znamená , že som este musela 6 ,- sk doplácať aby som si mohla uplatniť 2% dane. Bože aka som bohata. Keď si spomeniem , akú ja mám bohovskú robotu . V "teplučku" v kancliku ( kurenie nám vypli asi dva týždne dozadu). Všetci majú všetky papiere v poriadku, takže sa tu nudím s nohami na stole. Občas si zabehnem po daňových úradoch , sociálkach , zdravotných a ešte neviem akých inštitúciach. A všade ma vítajú s otvorenou náručou. A občas si donesiem prácu domov, lebo tam sa tiež nudím. Vôbec nemusím variť, prať , žehlit, upratovať, starať sa o chlapa. A o týžden tu máme velkú noc však to všetko stíham .Mám na to AŽ utorok. V pondelok sa ešte ponudím v práci. utorok urobim veľkonočnú výzdobu. Umyjem okna , napečiem koláce, lebo v stredu už je kresťanský sviatok a to budem určite trčať v kostole. Náš pán farár by to asi neprežil, keby ma tam nevidel. Aspoň sa pomodlim ,aby všetci mali taký skvelí život ako ja.
berry
30.03.07,05:59
A keď už sme pri tých detailoch, kto koľko zarobil. Ten .......( nemám naňho ani pomenovanie ) čo mu robím účtovníctvo zarobil 547 833,13 . Hlavne si všimnite tých 13 halierov. Všetko išlo cez poklaňu. A včera som mu znížila daň na 22 810,-. A to keď si uvážim, že jeho výdaje v pizzérii boli asi také, že každý boží deň si kupoval karton piva. (predal ich 9) Karton vína ( predal až 1) A každý týždeň kupoval dva kartóny cigariel. (predal 41 krabičiek) tak som dospela k záveru,že ja nemám najlepší život. Najlepší život má on. Pri takomto príjme s takouto spotrebou a hlavne s takou daňou.
gutan52
30.03.07,08:54
A keď už sme pri tých detailoch, kto koľko zarobil. Ten .......( nemám naňho ani pomenovanie ) čo mu robím účtovníctvo zarobil 547 833,13 . Hlavne si všimnite tých 13 halierov. Všetko išlo cez poklaňu. A včera som mu znížila daň na 22 810,-. A to keď si uvážim, že jeho výdaje v pizzérii boli asi také, že každý boží deň si kupoval karton piva. (predal ich 9) Karton vína ( predal až 1) A každý týždeň kupoval dva kartóny cigariel. (predal 41 krabičiek) tak som dospela k záveru,že ja nemám najlepší život. Najlepší život má on. Pri takomto príjme s takouto spotrebou a hlavne s takou daňou.

A už to tu máme - Komu to berry tak veľmi chce pomôcť. Ja by som postupoval len ako Renča - 40% do nákladov a žiadne prosíkanie. No neviem, či to prejde, takéhoto "moťka" obhajovať na Daňovom, pri kontrole. NERISKUJ!!! JG
Lenka1979
30.03.07,09:10
Aj keď si chce uplatniť v daňových výdavkoch zákl.náhr. 6,20/km MUSÍ mať zaplatenú daň z motor.vozidiel, aj keď auto nemá v obch.majetku. Jediná výnimka kedy nemusí byť zaplatená daň z mot.voz. je v prípade zamestnanca, ktorý využívania osobné auto na účely prac.ciest.
Ja by som to neriskovala, tie pokuty a dorubovanie daní mu neprajem.
Lenka1106
30.03.07,10:54
Jedine, čo môžem poradiť pre zníženie dane: Pokiaľ je niekto v okolí, kto tiež podniká v podobnej oblasti a má dostatočnú rezervu s výdavkami (vychádza mu daňová povinnosť 0 alebo má stratu), môžu sa dohodnúť na refakturácii. Samozrejme, zadarmo to nikto neurobí, s tým treba počítať!