mapope
29.03.07,09:50
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, ako účtovať v JÚ náklady na obstaranie budovy (úpravy pozemku), ak sa budova začne stavať až v nasledujúcom roku. Ďakujem.
sway
29.03.07,07:53
všetko účtuješ ako výdavok NDZ - sprav si analytiku stavba a sem účtuj všetky náklady súvisiace so stavbou. Po jej skolaudovaní ju zaradíš do majetku a budeš odpisovať.
vikinka
29.03.07,07:54
Ako VNZD ,po zaradení budovy do majetku odpisovať z obstrávacej ceny,ktorú tvoria všetky náklady na obstaranie.
betka
29.03.07,07:55
ide o Vašu investíciu, všetky náklady, kt. súvisia s obstaraním budovy budere účtovať ako výdavky neovpvy. ZD, Keď bude budova v budúcnosti hotová, vašim nákladom sa stane cez odpisy.
mapope
29.03.07,07:56
všetko účtuješ ako výdavok NDZ - sprav si analytiku stavba a sem účtuj všetky náklady súvisiace so stavbou. Po jej skolaudovaní ju zaradíš do majetku a budeš odpisovať.
Ďakujem za rýchlu odpoveď, nebola som si istá či to nejde niekde do výkazu o majetku a záväzkoch.
mapope
29.03.07,07:59
Ešte raz všetkým ďakujem za odpoveď. :)
betka
29.03.07,08:06
ČO všetko tvorí OC nehnuteľnosti, a čo k nej patrí, najdete ešte i tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=45762&highlight=obstaranie+nehnute%B5nosti
betka
29.03.07,08:20
do výkazu sa dostane po skolaudovní a zaradení do majetku ;) v budúcich obdobiach.


Do akého výkazu.
Do PaV áno, v budúcnosti vo forme odpisov
Do MaZ, sa bude dostávať priebežne počas rokov, podľa toho ako dlho sa bude majetok obstarávať, pretože ide o investíciu. NAkonci roka si napočíta v akej cene už uskutočnil výdavky v súvislosti s obstarávaním, a tieto výdavky mi pôjdu do MaZ do dlhod. HM riadok 2, keby nešlo skreslilo by mi to výsledky.
sway
29.03.07,08:27
Do akého výkazu.
Do PaV áno, v budúcnosti vo forme odpisov
Do MaZ, sa bude dostávať priebežne počas rokov, podľa toho ako dlho sa bude majetok obstarávať, pretože ide o investíciu. NAkonci roka si napočíta v akej cene už uskutočnil výdavky v súvislosti s obstarávaním, a tieto výdavky mi pôjdu do MaZ do dlhod. HM riadok 2, keby nešlo skreslilo by mi to výsledky.
jasné je to tak , máš pravdu. radšej svoj príspevok mažem, nech to nepomýli....
betka
29.03.07,08:33
Ďakujem za rýchlu odpoveď, nebola som si istá či to nejde niekde do výkazu o majetku a záväzkoch.

Manope. To musíte daď do výkazu. Nemôžem súhlasiť so Sway.
Pretože.
Tvoríte si postupne majetok. Ja som v roku 2004 nedal do výkazu MaZ xy mil. Podala som opravný výkaz.
Keď som sa pozrela na výkazy, všetko malo súvislosti" ak ste mali zníženie pohľadávok, PP, zvýšenie závazkov, ...... oproti min. roku, týmto všetkým ste vytvorili nejaký majetok, a ten by vo výkaze chýbal.
Jednoznačne tento výdavok na investíciu by som dala do výkazu.
Predstavte si, že budovu dokončíte o 3 roky. A bum. Zrazu Vám vybehne vo výkaze investícia na 10 mil. Sk. NA DU si čítajú výkazy, to by sa im tiež nepozdávalo. Je to také okaté.

Rada: Načítajte si výdavky a dajte to do výkazu. (ako vám vstupuju do výkazov všetky pohľ. a záv. v inštit., tak Vám musia vstúpiť i incestície, )
renča1
29.03.07,08:36
Ďakujem za rýchlu odpoveď, nebola som si istá či to nejde niekde do výkazu o majetku a záväzkoch.


Mapope súhlasím s Betkou, prečítaj si aj túto tému:

http://www.porada.sk/t44414-vykaz-maz-nedostavana-budova.html?highlight=obstaranie+budovy;)
mapope
29.03.07,08:37
No práve to som si nebola istá či sa majú náklady na úpravy pozemku uvádzať do "dlhodobého hmotného majetku" pokiaľ ešte stavba nie je dokončená a skolaudovaná. Nestačilo by viesť pomocnú evidenciu o obstarávacích nákladoch a až po zaradení majetku do používania ho uviesť vo výkaze?
Zita5
29.03.07,08:39
No práve to som si nebola istá či sa majú náklady na úpravy pozemku uvádzať do "dlhodobého hmotného majetku" pokiaľ ešte stavba nie je dokončená a skolaudovaná. Nestačilo by viesť pomocnú evidenciu o obstarávacích nákladoch a až po zaradení majetku do používania ho uviesť vo výkaze?


Bude vhodné ak si preštuduješ ak Postupy JU....možno Ti to pomôže ....
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uetovania-jednoduche-uetovnictvo-od-112006.html
mapope
29.03.07,08:46
Ďakujem za všetky príspevky, len ma ešte napadlo, ako by sme postupovali, ak by sa stavba nedokončila. Čo s obstarávacími nákladmi, ktoré sme už uviedli vo výkaze v dlhodobom majetku?
betka
29.03.07,08:51
Ďakujem za všetky príspevky, len ma ešte napadlo, ako by sme postupovali, ak by sa stavba nedokončila. Čo s obstarávacími nákladmi, ktoré sme už uviedli vo výkaze v dlhodobom majetku?

Zmarená invesícia.
betka
29.03.07,08:53
Dodám: Znížila by som hodnotu tejto investície vo výške výdavkov, znížil by sa mi majetok vo MaZ. A toto by mi prešlo do výkazu PaV ako zmarená investícia, celá suma do VOZD.
Pozor s týmto by som postupovala opatrne ...... dôsledky
mapope
29.03.07,09:01
Dodám: Znížila by som hodnotu tejto investície vo výške výdavkov, znížil by sa mi majetok vo MaZ. A toto by mi prešlo do výkazu PaV ako zmarená investícia, celá suma do VOZD.
Pozor s týmto by som postupovala opatrne ...... dôsledky

Dúfam,že všetko prebehne v poriadku. A ešte raz ďakujem za pomoc.
betka
14.04.07,10:59
Ďakujem za všetky príspevky, len ma ešte napadlo, ako by sme postupovali, ak by sa stavba nedokončila. Čo s obstarávacími nákladmi, ktoré sme už uviedli vo výkaze v dlhodobom majetku?

Zmarená investícia z hľadiska zákona o účtovníctve:
Pri obstarávaní nehnuteľnosti vo vlastnej réžii vznikajú prípady, kedy nie je možné rozostavanú stavbu z roznych dôvodov dokončiť. A z účtu 042 zúčtuje náklady na účet 548. Pod pojmom zmarená investícia rozumieme rozostavanú stavbu, kt. je zachytená na účte 042 a je ocenená OC v prípade obstarania dodavateľ. spôsobom a vlastnými nákladmi v prípade obstarania vo vl. réžii.
Zmarená investícia sa účtuje zápisom v prospech účtu 042 a na ťarchu:
1. 548 - ostatné prev. náklady - ak nedosšlo ku škode (firmy nemajú dostatok zdrojov na dokončenie investície a po viacerých neúspešných pokusoch predať NI sa ju rozhodnú odpísať do nákladov)
2. 549- manká a škody - ak dôjde ku škode, t.j. neodstrániteľnému poškodeniu z iných ako mimoriadnych príčin (rozobratie zlodejmy)
3. 582 - skody, v prípade škody v dôsledku mimoriadnych príčin (blesk, povodeň, živelné pohromy)

Pri obstaraní investície vo vl. réžii si platiteľ odpočíta daň z nakúpeného tovaru a služieb. V prípade manka a škody vzniká povinnosť vysporiadať odpočítanú dań.