romcos
29.03.07,15:48
Povinné Zákonné Poistenie a plnenie a plnenie škodovej udalosti.
Ahojte.
Vyskytol sa mi big problém.
Konečne, včera 28.3.2007, mi došli peniažky na účet od Wüstenrot poisťovne zo škody spôsobenej mne dňa 5.12.2006.
Nehovoriac, že je to kopec vybavovačiek, to nebudem spomínať, každý pozná.

Mám ojazdené auto, 10 ročné, 1598cm3, opel vectra-b.
Tak som teda uplaňoval škodu zo zákonnej poistky vinníka.
V servise som zaplatil 19.400,- a od poistovne mi prišlo 11.400,-
Vie mi niekto citovať zákon, alebo niečo, kde je uvedené,
že poisťovňa si môze uplatniť amortizáciu až 70% a to aj v prípade nevinného ? teda mňa.
Ďakujem pekne.:mee:
katarina.j
29.03.07,13:59
Ano Romcos, poisťovňa postupovala spravne podľa prava, i keď neeticky.Hlavná vina je ale na poistenom, lebo poistiť si auto v takých poisťovniach je prinajmenšom na hrane zdravého rozumu.Ale bohužial sú aj taky blbečkovia, čo pozerajú len na cenu a nie na kvalitu poistenia. A ty si na to doplatil,na chybe a lakomosti a úbohosti hlúpého človeka
romcos
29.03.07,14:28
Ano Romcos, poisťovňa postupovala spravne podľa prava, i keď neeticky.Hlavná vina je ale na poistenom, lebo poistiť si auto v takých poisťovniach je prinajmenšom na hrane zdravého rozumu.Ale bohužial sú aj taky blbečkovia, čo pozerajú len na cenu a nie na kvalitu poistenia. A ty si na to doplatil,na chybe a lakomosti a úbohosti hlúpého človeka

Ďakujem Katka.
Už som sa pýtal aj v danej poisťovni na zákon, ktorý uplatnili, ževraj :
Výška škody na motorovom vozidle je určovaná v zmysle občianskeho zákonníka, znaleckého štandardu schváleného ministerstvom spravodlivosti a tiež metodiky Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Podľa §442 Občianskeho zákonníka sa uhrádza skutočná škoda. Podľa §443 sa pri určení výšky škody na veciach teda aj na cestnom vozidle vychádza z ceny v čase poškodenia z toho dôvodu je nutné odpočítať amortizáciu. Nakoľko poistený poveril poisťovňu aby vysporiadala Vaše nároky, a tým aj určil výšku skutočnej škody, nemáte ako poškodený právny nárok na rozdiel medzi nákladmi na opravu a výškou skutočnej škody.

Tak som veeeeľmo nadšený, že si ani ten rozdiel nemôžem uplatniť,
ale vsak to preberiem s nejakým právnikom.
Tým pádom, na čo nám sú Zákonné poistky a nehovoriac,
prečo si teda nemôžem zohnať 10 ročný nárazník za nižšiu sumu
a preplatia mi ho celý, lenže aj z neho odčítajú 70%, čo mám info.

Sranda je, že keby som ten nárazník kupoval origoš opel, tak by stál viac ako 25.000,- a ja som ho kúpil v servise štandardnom, a vyšiel ma 9.000,- čiže som ušetril prachy aj poisťovni.
katarina.j
29.03.07,16:53
Vieš, mňa velmi, velmi mrzí čo sa opakuje každý boží rok od roku 2002- všetci len inzerujú akí sú lacní, a nikto nepovie, že plnia na nič a ešte novinári ich podporujú.Totiž, keď ti niekto povie,že ti poistí auto s výkonom 1890 ccm za 5000 sk- tak je klamár a určite nemože poctivo plniť- keď vyberie na poistnom napr. o 30%menej ako je treba, tak to niekde musí škrtiť.
Ofélia
29.03.07,17:38
Myslím si, že ten čo si uzatvoril povinné poistenie, tak bol oboznámení, že pri havárii nebude poisťovňa robiť plnenie na 100 % ale len 60 -70% zo škody. Takto situované boli 2 poisťovne, jedna je aj ta vaša. na jednej strane sa ušetrí na povinnom poistení na druhej strane sa vám to vypomstí pri havárii. Doporučila by som vám obrátiť sa na občiansko právny súd a vymáhať dĺžnu sumu od toho čo vám spôsobil haváriu.
romcos
29.03.07,18:40
Myslím si, že ten čo si uzatvoril povinné poistenie, tak bol oboznámení, že pri havárii nebude poisťovňa robiť plnenie na 100 % ale len 60 -70% zo škody. Takto situované boli 2 poisťovne, jedna je aj ta vaša. na jednej strane sa ušetrí na povinnom poistení na druhej strane sa vám to vypomstí pri havárii. Doporučila by som vám obrátiť sa na občiansko právny súd a vymáhať dĺžnu sumu od toho čo vám spôsobil haváriu.
Ďakujem.
Presne toto chcem spraviť.
Najprv skúsim dohodu s ním a keď nie, tak cesta súdu
katarina.j
29.03.07,19:24
Romcos, nesúhlasím s Dadinou. Viem, že sa teraz na mňa nahneváš, ale v žiadnom prípade to nedaj na súd. Na 99,9% prehraješ a to ho može zastupovať každý podpriemerný právnik!!! Totiž, jemu stačí na súde operovať s tým, že máš nárok na náhradu REÁLNEJ škody a to súd uzná a tvoju žalobu zmetie zo stola!!!A nezabudni, že v prípade prehry na súde platíš okrem súdneho poplatku aj náklady protistrany na obhajobu, takže možeš prísť ešte o viac ako doteraz. A to že by si prehral, je isté.Ja viem,že sa teraz hneváš ale taká je pravda. Inak, nemáš pravdu, že sa nedá starší diel kúpiť, nedal by si si dať škodu preplatiť na základe faktúry, ale na základe oceňovacích tabuliek.Totiž, moj muž robí v poisťovni a už som sa od neho niečo naučila.Prepáč za túto odpoveď
romcos
29.03.07,20:03
Akých oceňovacích tabuliek ?
Mám správu o nehode podpísanú saným vinníkom a doklady o tom,
že spôsobil nehodu.
Z čoho vyplíva, že mi spôsobil škodu.
Bývalý kolega riešiel obdobnú záležitosť a vyhral súd bez problémov.
Len mal navia k správe o nehode aj potvrdenie od policajta.
Ale ďakujem za odpoveď.
Však preto pátram po možnostiach.
Škoda, že poisťovňa neberie reálnu cenu náhradného dielu.
Ako som spomínal, keď mi majú auto poistiť havaríjne,
tak zrazu majú cenu auto 700.000,- Čo je cena môjho auta pre výpočet poistky a samozrejme ma to ročne víde 25 až 30tisíc.
Ale keď by mali platiť buď náhradu, alebo totálku,
tak rátajú amortizáciu, alebo mi za totálku dajú adekvátnu čiastku za aktuálnu cenu na trhu v nejakom bazári.
Tak potom na čo sa odrážajú od ceny za akoby nové auto.
Ale to už som odbočil ku havarijným.
Inak povedané, netreba jazdiť autom,
lebo do teba nejaký tĺk buchne
a teba to vlastne len bude stáť čas, vybavovačky. nervy a peniaze....
katarina.j
29.03.07,20:48
Oceňovacie tabuľky sú taka vec,že sa s poisťovňou dohodneš na nižšom plnení bez faktur- ale to závisi od konkretneho prípadu, nie vždy sa to oplatí.A na tom súde trvám, žiadny súd nepresvedčíš, že ti má vyplatiť plnú sumu, neviem ten kolega prečo vyhral.Čo sa týka toho havar. poistenia- vyčerpávajuco si napisal všetko ako je, nemám čo dodať, len že máš 100%pravdu
Jano23
18.05.07,06:41
Nedáte nejaký tip na nižšiu cenu zákonného poistenia motorového vozidla u niektorej poisťovne. Auto ročné OPEL 1598 cm kubických.
Zatial som našiel cenu cca.5500 Sk v OTP poisťovni. Minulý rok boli akciové ceny, ale už si nepamätám v ktorých poisťovňach.
romcos
18.05.07,08:50
To je dobré, lebo ja mám Alianz a platím skoro 8000,-
Auto je desaťročné, čo je asi jedno.

1,6 a 16V 1996 opel vectra-b.

A keď som zistil po roku, že mi neodčítali bonus,
tak som zisťoval a bolo mi povedané,
že bohužial, keďže som to uzavieral telefonicky,
tak už nemám nárok na bonus.
Síce sa mi započítavajú roky, ale zľavu nemám.

Lepšie pre mňa je, keď poistku zruším a na novo uzavriem.
Tým ušetrím za rok 900,-
To sú ale hňupy....
jelalim
08.06.07,10:31
Mne sa velmi paci ako vsetci mudro nadavaju na tu jednu poistovnu :) Ale toto robia vsetky.
romcos
08.06.07,11:57
Je to možné.
Ale zlú skúsenosť mám s Alianzom :)
JAJA11
08.06.07,12:09
Nedáte nejaký tip na nižšiu cenu zákonného poistenia motorového vozidla u niektorej poisťovne. Auto ročné OPEL 1598 cm kubických.
Zatial som našiel cenu cca.5500 Sk v OTP poisťovni. Minulý rok boli akciové ceny, ale už si nepamätám v ktorých poisťovňach.

Ja som za FIAT Stilo v Kooperative zaplatila cca 4.900,- Skk, kubatúra rovnako cca 1600. :D
romcos
08.06.07,17:58
Však hej.
Len moje auto je stále ohodnotené na 700 litríkov, pritom mi preplatia zostatok ojazdeného....
preboha
28.03.08,17:21
poisťovňa Ťa jednoznačne obrala o uvedený rozdiel, ak chceš vedieť viac ozvi sa
Orim
28.03.08,17:47
Podľa mňa ak do teba niekto vrazil ide to z jeho zákonného poistenia a poisťovňa by mala zaplatiť všetko, neviem o čom to tu je.
Ja som mal hodne staré auto a veľmi nízku poistku a keď som spôsobil škodu inému všetko za mňa zaplatili. A to som platil hodne nízku poistku. Moje auto bolo na odpis, tam mi zaplatili zbytkovú cenu.
davlama
28.03.08,23:03
To ste dopadli ešte dobre, my sme mali dopravnú nehodu, ktorú sme nezapríčinili a na našom vozidle je vyčíslená totálna škoda. Auto ktoré nehodu zapríčinilo nemalo zákonnú poistku a vodička sa tvári, že sa jej to netýka, už tretí mesiac sa naťahujeme so slov.kanceláriou poisťovateľov a obávam sa, že to skončí na súde a pri dnešnom tempe nášho súdnictva.......:mee::mee::mee:
romcos
31.03.08,06:25
To ste dopadli ešte dobre, my sme mali dopravnú nehodu, ktorú sme nezapríčinili a na našom vozidle je vyčíslená totálna škoda. Auto ktoré nehodu zapríčinilo nemalo zákonnú poistku a vodička sa tvári, že sa jej to netýka, už tretí mesiac sa naťahujeme so slov.kanceláriou poisťovateľov a obávam sa, že to skončí na súde a pri dnešnom tempe nášho súdnictva.......:mee::mee::mee:


To áno, to bude riešiť súd, a boli tam aj policajti ?
preboha
02.04.08,10:45
HALOOOOO, v mojej predchadzajucej odpovedi som ponukol info z prvej ruky, doteraz si sa neozval, ponukam poslednu prilezitost na RADU k tvojmu problemu. Ak ti pomohlo prečítať si skusenosti ostatnych v diskusii ozyvat sa nemusis.
romcos
02.04.08,11:21
HALOOOOO, v mojej predchadzajucej odpovedi som ponukol info z prvej ruky, doteraz si sa neozval, ponukam poslednu prilezitost na RADU k tvojmu problemu. Ak ti pomohlo prečítať si skusenosti ostatnych v diskusii ozyvat sa nemusis.


Dobrý deň, ahoj, až teraz som to zbadal.
Zatiaľ som nenašiel nič, ako by sa to dalo riešiť.
Ďakujem
maruška123
02.04.08,12:08
Ja by so Ti poradila najprv si nájsť znalca čo by Ti vypočítal skutočnú výšku škody, pretože poisťovne počítajú podľa Abacusu a súd by bral do úvahy znalca, ktorý počíta podľa iného programu a ver mi výška škody by vyšla úplne iná ako poisťovni, zastupovala som poisťovňu na súdoch kedysi a veľa sporov sme prehrali práve preto, že súd pozeral na výpočet znalca a nie poisťovne, ja by som to určite skúsila súdnou cestou, avšak najprv by som si našla znalca čo by mi to vypočítal, ináč koľko znalcov toľko výpočtov, a ešte čo sa týka výšky poistiek PZP ja vypovedám poistku každý rok a vždy je tá cena novej poistky nižšia akokeby som si nechala tú starú, na tento rok mám octaviu 1600 za 3500 sk a 1900 octaviu za 3700 Sk len musíte nájsť dobrého poisťováka, aj v rámci jednej poisťovne Vám dajú rôzne ceny za to isté auto....
preboha
03.04.08,14:56
To áno, to bude riešiť súd, a boli tam aj policajti ?
zo zákona máš nárok na skutočnú škodu ( paragraf 442 obč. zákonníka) je jedno, či ju zaplatí ten kto ti rozbil auto alebo poisťovňa, vždy musí platiť "skutočnú škodu" - jej výpočet je presne stanovený, a poisťovňa veľmi dobre vie, ako sa počíta. Znalci takisto počítajú presne podľa stanovenej metodiky,a jediné rozdiely vyplývajú z toho, že sa jedná o ODHAD ceny vozidla atp. - ale je to odhad kvalifikovaný, takže by sa všetci znalci mali zhodnúť na výsledku +- 10%. Poisťovňa používa svoj program na stanovenie výšky plnenia, ale tento nie je v súlade so zákonom - sranda no nie?. Skutočná škoda MUSÍ BYŤ (zákon)určená na základe paragrafu 442 OZ, a príslušných súvisiacich predpisov (znalecký štandard na výpočet výšky škody). Súčasťou tohto predpisu je aj metodický pokyn č.1 (alebo2?) ktorý hovorí, že k zhodnoteniu vozidla opravou príde, ak cena opravy presiahla 10% z novej ceny vozidla. Ak tvoje vozidlo stálo ako nové napr. 400 000 SK, a oprava nepresiahla 10% (40 000 Sk) nemali ti odrátať žiadnu amortizáciu, lebo tvoje vozidlo opravili sumou pod 40 000 SK tj. oprava predstavovala menej ako 10% oproti novej cene vozidla.
Inými slovami, mal si dostať všetko do koruny. Reklamovať môžeš ako nervózny naštvaný klient po telefóne ,ale nepochodíš. Reklamovať musíš kvalifikovane - písomne, a s uvedením dôvodu - napr. odvoláš sa na horeuvedený metodický pokyn k znaleckému štandardu, a požiadaš o vysvetlenie (postupovali ste podľa platných predpisov, zákonných noriem, alebo nie?). Na záver treba povedať, že k tejto diskusii iba maruška 123 povedala niečo použiteľné. týmto ju samozrejme pozdravujem.
romcos
03.04.08,21:09
zo zákona máš nárok na skutočnú škodu ( paragraf 442 obč. zákonníka) je jedno, či ju zaplatí ten kto ti rozbil auto alebo poisťovňa, vždy musí platiť "skutočnú škodu" - jej výpočet je presne stanovený, a poisťovňa veľmi dobre vie, ako sa počíta. Znalci takisto počítajú presne podľa stanovenej metodiky,a jediné rozdiely vyplývajú z toho, že sa jedná o ODHAD ceny vozidla atp. - ale je to odhad kvalifikovaný, takže by sa všetci znalci mali zhodnúť na výsledku +- 10%. Poisťovňa používa svoj program na stanovenie výšky plnenia, ale tento nie je v súlade so zákonom - sranda no nie?. Skutočná škoda MUSÍ BYŤ (zákon)určená na základe paragrafu 442 OZ, a príslušných súvisiacich predpisov (znalecký štandard na výpočet výšky škody). Súčasťou tohto predpisu je aj metodický pokyn č.1 (alebo2?) ktorý hovorí, že k zhodnoteniu vozidla opravou príde, ak cena opravy presiahla 10% z novej ceny vozidla. Ak tvoje vozidlo stálo ako nové napr. 400 000 SK, a oprava nepresiahla 10% (40 000 Sk) nemali ti odrátať žiadnu amortizáciu, lebo tvoje vozidlo opravili sumou pod 40 000 SK tj. oprava predstavovala menej ako 10% oproti novej cene vozidla.
Inými slovami, mal si dostať všetko do koruny. Reklamovať môžeš ako nervózny naštvaný klient po telefóne ,ale nepochodíš. Reklamovať musíš kvalifikovane - písomne, a s uvedením dôvodu - napr. odvoláš sa na horeuvedený metodický pokyn k znaleckému štandardu, a požiadaš o vysvetlenie (postupovali ste podľa platných predpisov, zákonných noriem, alebo nie?). Na záver treba povedať, že k tejto diskusii iba maruška 123 povedala niečo použiteľné. týmto ju samozrejme pozdravujem.

Super ďakujem. A platí to aj v tom prípade, keď moje auto má 10 rokov? Viem, že cena ohodnotenia, poslendá, keď som chcel uzavrieť havarijnú, bola min. 700000,- Sk. Ďakujem
preboha
04.04.08,07:55
platí, lebo nová cena je nnova cena aj po 20 tich rokoch
romcos
04.04.08,10:58
platí, lebo nová cena je nnova cena aj po 20 tich rokoch

Ďakujem za pomoc, cez víkend sklepem list, lebo ako poznám poisťovňu, tak e-mail neakceptujú :-)

Vie mi niekto poradiť je možné to reklamopvať po roku ?
Ďakujem
preboha
06.04.08,17:56
Ďakujem za pomoc, cez víkend sklepem list, lebo ako poznám poisťovňu, tak e-mail neakceptujú :-)

Vie mi niekto poradiť je možné to reklamopvať po roku ?
Ďakujem
peniaze Ti neprišli pred rokom, ale iba minulý mesiac - dovtedy si nemohol tušiť, že Ťa vybavia s použitím amortizácie - nebudeš reklamovať po roku, ale po mesiaci OK?
romcos
07.04.08,07:07
peniaze Ti neprišli pred rokom, ale iba minulý mesiac - dovtedy si nemohol tušiť, že Ťa vybavia s použitím amortizácie - nebudeš reklamovať po roku, ale po mesiaci OK?


Ďakujem pekne. Vrhám sa na to.
mina12
14.04.08,18:38
Oplati sa napisat v prvom kole staznost a presetrenie likvidacie, ze na zaklade coho ti znizili poistne plnenie a treba argumentovat tym, ze napriek tomu, ze auto je 10 rocne, je v dobrom technickom stave... z PZP (povinne zml.poistenie) sa hradi tzv. skutocna skoda. ALE, skutocnu skodu ti moze stanovit ZNALEC - odbornik z odboru doprava cestna. Poistovne robia vypocet na zaklade programu ABACUS nie ZNALECKEHO STANDARDU a tu mozu byt velke rozdiely v neprospech klienta:-( sudit sa OPLATI, len je to invensticia (6% sudny poplatok zo zalovanej sumy plus naklady na znalecky posudok) ale ak vyhras, mas to aj s urokmi a trovami.
kakao
16.04.08,20:19
Oceňujem profesionálnu odpoveď. Ale mám dotaz. Do akého termínu po vzniku poistnej udalosti alebo po preplatení plnenia od poisťovne možno namietať proti spôsobu výpočtu poisťovne?
Mne totiž taxikár vo februári 2007 nabúral zaparkované auto r.v. 2000. Poisťovňa Kooperatíva výšku plnenia vypočítala v apríli 2007. Opravovni zaplatili menej o zhruba 10000Sk s odvolaním sa na amortizáciu a na predražený materiál. Tento rozdiel som samozrejme musel doplatit servisu.Taxikár odmieta tento rozdiel uhradit. Mám ešte šancu túto moju škodu vysúdiť od poisťovne alebo od taxikára?
mina12
17.04.08,19:43
pre kakao:) - staznost na postup likvidacie mozes podat v pohode kedykolvek (zalobu vzhladom na hrozbu premlcania treba stihnut do 2 rokov od vystavenia faktury). z mojich osobnych skusenosti kooperativa "vedie" v rebricku vypoctov skutocnej skody a su neuveritelne v neprospech poskodeneho..ak si si to dal robit v autorizovanom servise, nemozu namietat proti cenam! mas viac moznosti- vypytat si od koop vypocet plus foto a dat to posudit odbornikovi, tiez si pozistovat, za kolko robia v inych znackovych servisoch a ODOVONIT tu staznost! 7 rocne auto nie je stare! Ak ti nevyhoveju, mas minimalne 80% sancu vyhrat spor a mozes zalovat aj priamo poistovnu (aj taxikara). znalci vo vseobecnosti neuznavaju vypocty poistovne prave preto ze nie je pouzity znalecky standart, ale moze sa stat ze narazis na znalca, ktory im da za pravdu, ale je to velmi mala pravdepodobnost. sudny spor je v zasade vsak dlha zalezitost, stoji vela namahy (vydavkov), zrejme sa to nezaobide bez znaleckeho posudku, ale ja by som isla do sporu az ked by som mala doveryhodne odborne vyjadrenie nejakej nezavislej institucie o vyske skody, ktora by dala konkretne vyhrady k vypoctu skody poistovne.
preboha
10.05.08,16:08
pre "kakao" amortizácia vozidla je vec výsostne individuálna pre každé auto, takže v tvojom pripade mohla poisťovňa postupovať oprávnene, alebo neoprávnene. Ak chceš presnú odpoveď, potrebujem hrubý popis opravy ( čo sa opravovalo, čo vymenilo, bol použitý autorizovaný servis, celková cena opravy, značka a typ vozidla, nová cena vozidla, počet kilometrov).
Robím znalca z odboru doprava cestná
bradaty
15.05.08,15:53
pre "kakao" amortizácia vozidla je vec výsostne individuálna pre každé auto, takže v tvojom pripade mohla poisťovňa postupovať oprávnene, alebo neoprávnene. Ak chceš presnú odpoveď, potrebujem hrubý popis opravy ( čo sa opravovalo, čo vymenilo, bol použitý autorizovaný servis, celková cena opravy, značka a typ vozidla, nová cena vozidla, počet kilometrov).
Robím znalca z odboru doprava cestná

dobry den preboha,

poslite mi na Vas kontakt, prosim cez SS alebo mailom na bradaty(zavinac)zoznam.sk alebo 0903349180
Vasu radu by som dost potreboval. Popis situacie:

moje auto 11-rocna Opel Vectra 1.6, klima, 140000 km bolo zo zadu 'mierne' naburane, ostala pojazdna, vraj opravitelna. vinnik znamy, kooperujuci.

Poistovna PZP sa zatial nejako nevyjadrila k nahrade, pozaduje kalkulaciu opravy z "nejakeho servisu" (asi ci vyhlasia totalku), a na informacie je dost skupa.

Na zozname poskodenych veci odporucenych k vymene su diely za 70000 (cena novych). Ci treba vsetko menit tazko posudit, urcite sa zozenu aj diely z vrakoviska

V podstate mi ide o minimalizaciu financnej skody. (a poistovni o presny opak)
roliko123
22.05.08,14:44
Kto bol poškodený na zdraví pri dopravnej nehode, prosím ozvite sa mi na 0907 548 403, 0911 205 595. Chcem pomôcť. Ďakujem.
nesztor
03.06.08,22:43
Dobrý deň!
Kúpil som Audi A4 Avant 1.9 TDI r.v.1997 a najlacnejšia ročná zákonná pistka ma vyšla v Generali 4.900.-Sk/rok.
Chcem sa spýtať,či je to korektná ponuka a či je to dobrá poisťovňa. Jazdím už 8 rokov a chvála Bohu som ešte nemal poistnú udalosť a tak prosím o radu,lebo neviem o tom nič.
Ďakujem za odpoveď!
Gejza Farkaš
suskob
06.12.08,09:52
Dobry den, prosim vas vie mi niekto poradit, mal som nehodu pri ktorej nme bola sposobena skoda ,bol som v poistovni a ta mi povedali aby som si dal auto opravit do autorizovaneho servisu co snimy spolupracuju , tak som tam auto odniesol ale nevedia mi povedat ze zhruba kolko bude amortizacia na moje auto.Prosim o radu ,auto je skoda fabia comby r.v.10.2004 a nabehane km 35000. oni tvrdia ze to je az do 30%. skoda je odhadovana na cca.120000sk a je to z povineho rucenia .dakujem
preboha
08.12.08,17:16
Dobry den, prosim vas vie mi niekto poradit, mal som nehodu pri ktorej nme bola sposobena skoda ,bol som v poistovni a ta mi povedali aby som si dal auto opravit do autorizovaneho servisu co snimy spolupracuju , tak som tam auto odniesol ale nevedia mi povedat ze zhruba kolko bude amortizacia na moje auto.Prosim o radu ,auto je skoda fabia comby r.v.10.2004 a nabehane km 35000. oni tvrdia ze to je az do 30%. skoda je odhadovana na cca.120000sk a je to z povineho rucenia .dakujem
30% amortizácia je vo Vašom pípade absolútna hlúposť, treba dávať pozor, kto Vám to povedal (obchodník - likvidátor atp.) Ak technicka hodnota Vašho auta bude v rozmedzi 40 - 60 % musíte dostať všetko do koruny - za predpokladu, že auto bolo pred nehodou v štandardnom stave, platné STK atp.
Pozor, autorizovaný servis nemusí byť pre vás dobrá voľba, a to že je to zmluvný servis poisťovne pre Vás neznamená absolútne nič - žiadnu výhodu, iba istotu, že sa Vám zvýši celková cena opravy vďaka vyšej cena za prácu.
Stanislav 1975
08.12.08,19:29
30% amortizácia je vo Vašom pípade absolútna hlúposť, treba dávať pozor, kto Vám to povedal (obchodník - likvidátor atp.) Ak technicka hodnota Vašho auta bude v rozmedzi 40 - 60 % musíte dostať všetko do koruny - za predpokladu, že auto bolo pred nehodou v štandardnom stave, platné STK atp.
Pozor, autorizovaný servis nemusí byť pre vás dobrá voľba, a to že je to zmluvný servis poisťovne pre Vás neznamená absolútne nič - žiadnu výhodu, iba istotu, že sa Vám zvýši celková cena opravy vďaka vyšej cena za prácu.
Preboha,preboha, na 4 ročné auto už ide amortizácia, takže tvoje info, že musia dať všetko do koruny, je nepresná a zmatočná...
Stanislav 1975
08.12.08,19:31
30% amortizácia je vo Vašom pípade absolútna hlúposť, treba dávať pozor, kto Vám to povedal (obchodník - likvidátor atp.) Ak technicka hodnota Vašho auta bude v rozmedzi 40 - 60 % musíte dostať všetko do koruny - za predpokladu, že auto bolo pred nehodou v štandardnom stave, platné STK atp.
Pozor, autorizovaný servis nemusí byť pre vás dobrá voľba, a to že je to zmluvný servis poisťovne pre Vás neznamená absolútne nič - žiadnu výhodu, iba istotu, že sa Vám zvýši celková cena opravy vďaka vyšej cena za prácu.
Na škodovku, rok výroby 2004 odhadujem amortizáciu tak na cca.15-20%. Ale prečo ideš cez pzp? Treba to hlásiť jednoznačne z kasko poistenia...
preboha
08.12.08,22:11
neviem presný dátum pridelenia prvej SPZ, ale ak bola pridelená napr. 1.7.2004, tak pri udanom jazdnom výkone 35 000 km je technická hodnota vozidla POČÍTANÁ podľa príslušnej vyhlášky cca55%, čo znamená, že opravou vozidla v akomkoľvek rozsahu ( 50 000 alebo 100 000 Sk) nedôjde k zhodnoteniu vozidla, pretože táto vyhláška výslovne uvádza" k zhodnoteniu vozidla opravou nedôjde, ak technická hodnota vozidla k rozhodnému dátumu je v rozpätí 40 - 60%" - takže nie je možné v tomto prípade hovoriť o amortizačnej zrážke u vozidla poraďáka (suskob). výnimku tvoria niektoré diely - napr. pneumatiky. Prostý odhad výšky amortizačnej zrážky je pre "suskob" nepoužiteľný. Ak bude nať suskob záujem, môže sa u mňa prihlásiť - dostane presný výpočet technickej hodnoty, od ktorého sa odvíja prípadná amortizácia, prípadne ďalšie NOW HOW potrebné k tomu, aby dostal čo mu patrí. Môj predchádzajúci komentár k tomuto prípadu považujem určite za korektný, inak by som si nedovolil uviesť ho na porade.
suskob
09.12.08,15:22
Dobry den, pekne Vam dakujem za rady, a auto ma prve pridelenie SPZ 11.2004. A o tejto amortizacii ma informoval pracovnik ktory my obhliadal auto v alianz poistovni. dakujem
suskob
09.12.08,15:43
Na škodovku, rok výroby 2004 odhadujem amortizáciu tak na cca.15-20%. Ale prečo ideš cez pzp? Treba to hlásiť jednoznačne z kasko poistenia...
Dobry den prosim Vas ,to kasko poistenie je havarijne poitenie? prepacte ale nevyznam sa vtom. A ked ano tak to nemam uzatvorene.
suskob
09.12.08,15:48
neviem presný dátum pridelenia prvej SPZ, ale ak bola pridelená napr. 1.7.2004, tak pri udanom jazdnom výkone 35 000 km je technická hodnota vozidla POČÍTANÁ podľa príslušnej vyhlášky cca55%, čo znamená, že opravou vozidla v akomkoľvek rozsahu ( 50 000 alebo 100 000 Sk) nedôjde k zhodnoteniu vozidla, pretože táto vyhláška výslovne uvádza" k zhodnoteniu vozidla opravou nedôjde, ak technická hodnota vozidla k rozhodnému dátumu je v rozpätí 40 - 60%" - takže nie je možné v tomto prípade hovoriť o amortizačnej zrážke u vozidla poraďáka (suskob). výnimku tvoria niektoré diely - napr. pneumatiky. Prostý odhad výšky amortizačnej zrážky je pre "suskob" nepoužiteľný. Ak bude nať suskob záujem, môže sa u mňa prihlásiť - dostane presný výpočet technickej hodnoty, od ktorého sa odvíja prípadná amortizácia, prípadne ďalšie NOW HOW potrebné k tomu, aby dostal čo mu patrí. Môj predchádzajúci komentár k tomuto prípadu považujem určite za korektný, inak by som si nedovolil uviesť ho na porade.
Pekny den prajem , ja by som mal zaujem o ten vypocet . A auto ma prve Spz 11.2004 dakujem
preboha
09.12.08,19:37
od zamestnanca poistovne ťažko očakávať korektnú informáciu - nie že by vedome zavádzali, ale majú k dispozícii jednostranné informácie, a preto by mali byť prijímané s rezervou.
na stanovenie kvalifikovaného odhadu amortizácie potrebujem vedieť rozsah poškodenia - máte zápis od poisťovne? viete mi ho poslať? viete poslať foto auta? alebo viete mi poslať telefonický kontakt?
ak je to možné, opravu vozidla v servise ešte nazadávajte.
bradaty
10.12.08,07:30
ak je to možné, opravu vozidla v servise ešte nazadávajte.
presne tak. zadanim opravy moze vzniknut dalsia - financna skoda, ak by bolo treba doplacat to technicke zhodnotenie. predpokladam, ze neexistuje pisomny prislub poistovne, ze uhradi plnu cenu novych dielov tiez je otazka, ci ten servis vie dobre opravit buracku - referencie
suskob
10.12.08,13:35
od zamestnanca poistovne ťažko očakávať korektnú informáciu - nie že by vedome zavádzali, ale majú k dispozícii jednostranné informácie, a preto by mali byť prijímané s rezervou.
na stanovenie kvalifikovaného odhadu amortizácie potrebujem vedieť rozsah poškodenia - máte zápis od poisťovne? viete mi ho poslať? viete poslať foto auta? alebo viete mi poslať telefonický kontakt?
ak je to možné, opravu vozidla v servise ešte nazadávajte.
Dobry den , to je ten problem ze ja uz mam to auto v servise od minuleho tyzdna , a tie veci okolo toho nemam ziadne ani foto
megmajster
12.01.09,17:08
Zdravím, potreboval by som poradiť.Riešim poistnú udalosť z hav. poistenia vinníka, nabúral do mňa na červenej.. Jedna vec je, že kooperativa na to už nejaké 2 mesiace kašle, dotyčnému sa nedá dovolať, ale hlavne by ma zaujímalo, že keď mi dali auto na totálku, ako sa to približne počíta... tá amortizácia a tak... som veľmim zvedavý... ako ma odžubú...... diik
preboha
12.01.09,20:30
Zdravím, potreboval by som poradiť.Riešim poistnú udalosť z hav. poistenia vinníka, nabúral do mňa na červenej.. Jedna vec je, že kooperativa na to už nejaké 2 mesiace kašle, dotyčnému sa nedá dovolať, ale hlavne by ma zaujímalo, že keď mi dali auto na totálku, ako sa to približne počíta... tá amortizácia a tak... som veľmim zvedavý... ako ma odžubú...... diik
megmajster, ako si predstavuješ radu, ked si neuviedol absolutne žiadne údaje - to, že sa jedná o auto a kooperativu stačí iba na vyjadrenie sústrasti
megmajster
13.01.09,19:09
cena vozidla bola určená cca 70000, poškodené boli zadné dvere, kufor , nárazník, posunutá kasňa, pokrivéné zadné sedadlá.. len by som chcel vedieť ako sa počíta tá cena, ktorú by mi mali vyplatiť.. a hlavne ako je to s tým časom.. je pravda, že poisťovňa má na to, aby to vybavila 30 dní?? ďakujem..
megmajster
13.01.09,19:18
jedná sa o daewoo nexia r.v. 96,1.5 16v... taký veeterán... ale bolo to spoľahlivé autíčko..
preboha
14.01.09,17:54
údaje nie sú zďaleka úplné,ale cena havarovaného vozidla by nemala presiahnuť 10 000 Sk. Poisťovňa samozrejme odráta aspoň 20 000 Sk. Ak sa klient nebráni - zarobila 10 000 Sk.
megmajster
16.01.09,17:22
sorry, ale asi som to spravne nepochopil... znamená to, že teorreticky podľa tohoto príkladu by mi mali dať cca 50?? či ako?? diik
preboha
16.01.09,20:30
sorry, ale asi som to spravne nepochopil... znamená to, že teorreticky podľa tohoto príkladu by mi mali dať cca 50?? či ako?? diik
auto malo nejakú hodnotu pred nehodou (napr. 1000 EUR) a nejakú má aj po nehode (napr.200 EUR). Vaša škoda je podľa zákona 1000 - 200 = 800 EUR.
sonyque
06.03.09,16:18
Dobrý deň,

Aj ja mám nejakú otázku, hodiacu sa do tejto témy.

Nacúvali mi do auta, chlap bol pod vplyvom alkoholu, z miesta činu ušiel, vydeli ho svedkovia, ktorí mi povedali jeho ŠPZ a boli ochotní svedčiť. Samozrejme tam bola polícia, na druhý deň policajtom tvrdil že on to nebol, tak sa to naťahovalo.

Nakoniec mi chlap volal a chcel moje údaje, aby mohol nahlásiť škodu poisťovni. Keď som prišiel na obhliadku, obhliadajúci mi začal rozprávať že ja tam prídem po mesiaci a to som si za ten mesiac mohol spraviť sám, niektoré veci čo tam boli. Vravel som mu že nie. A nechcel mi uznať nejaké veci. Môžem v tejto veci niečo urobiť? Ja by som prišiel aj skôr, ale kým to nahlásil on a kým sa mne dalo uvoľniť z práce prešiel mesiac. A ešte jedna otázka, ako sa posudzuje či sa dá diel opraviť, alebo treba nový? Je to nejako stanovené zákonom?

Ďakujem za odpoveď.
preboha
06.03.09,21:12
je obvyklé, že technik poisťovne vypíše nejaký zápis, ale rozhodujúci je účet za opravu, kde je uvedené čo sa opravilo, a čo vymenilo. nikto ti nemôže predpisovať, či blatník v servise opravia alebo vymenia.
sonyque
06.03.09,22:07
No môže byť, ale ide o to, keďže ma pani v poisťovni presvedčila že sa mi to oplatí robiť rozpočtom, pretože mám 10 ročné auto a údajne by som nedostal peniaze za opravu v plnej výške, akú by si vypýtal autorizovaný servis a zvyšok by som musel platiť zo svojho, tak ma nahovorila na metódu riešenia rozpočtom, kde si to opravím svojpomocne a lacnejšie. A preto ma zaújmalo to s tými dielmi. Ak obhliadač uzná že treba nový, dostanem viac peňazí na opravu. Lenže obhliadač, ktorí obhliadal, by na to najradšej hodil kilo gitu a auto opravené. A ja to chcem mať spravené poriadne. Preto som sa pýtal, či sú nejako zadané kritéria na nový diel, alebo opravenie starého.

Prečítal som celú diskusiu aj čo sa týka tej amortizácie a rozdielu ceny pri oprave, ale to už bolo po tom, ako som jej v poisťovni vypísal žiadosť na riešenie rozpočtom. Ono by to bolo v pohode aj rozpočtom, ale nie že mi to obhliadne a pošlú na účet pár šupiek z ktorých si môžem kúpiť akurát tak ten git... No uvidím, možno tú poisťovňu podceňujem...
johnyfly1
07.03.09,02:49
je to strasne s tymi poistovnami ... clovek ked im nezaplati tak ho dokazu aj zavriet...mne sa stala vec kde som mal dopravnu nehodu ako poskodeny a v orig servise mi odhadli cenu len viditelnych casti (skryte zavady zatial nepocitali) na sumu skoro 100tis korun co skoro presiahlo cenu auta...no pan obhliadkar to pri odhadovani odhadol tak mozno 20 tis ... neviem to iste lebo cenu nepovedal len spisal daky papier kde bolo par vymen a prelakovani za smiesny cas prace. dal som to do neorigo servisu a tam je cena opravy 45tis ... mal som im poslat rozpocet zo servisu. poslal som. kym sa to setko povybavovalo a hlavne kym som sa dovolal do centraly poistovne tak presiel mesiac ako voda. a nakoniec mi povedali ze mi spravia rozpocet oni podla ich cennika za samo este nizsie ceny...tak jedina moznost bola dat to na fakturu...a na toto som cakal zbytocne mesiac.. uz davno som mohol mat auto spravene..ach tie nase poistovne a najhorsie je ze vzdy na to doplatie nevinni :-(
preboha
07.03.09,17:53
No môže byť, ale ide o to, keďže ma pani v poisťovni presvedčila že sa mi to oplatí robiť rozpočtom, pretože mám 10 ročné auto a údajne by som nedostal peniaze za opravu v plnej výške, akú by si vypýtal autorizovaný servis a zvyšok by som musel platiť zo svojho, tak ma nahovorila na metódu riešenia rozpočtom, kde si to opravím svojpomocne a lacnejšie. A preto ma zaújmalo to s tými dielmi. Ak obhliadač uzná že treba nový, dostanem viac peňazí na opravu. Lenže obhliadač, ktorí obhliadal, by na to najradšej hodil kilo gitu a auto opravené. A ja to chcem mať spravené poriadne. Preto som sa pýtal, či sú nejako zadané kritéria na nový diel, alebo opravenie starého.

Prečítal som celú diskusiu aj čo sa týka tej amortizácie a rozdielu ceny pri oprave, ale to už bolo po tom, ako som jej v poisťovni vypísal žiadosť na riešenie rozpočtom. Ono by to bolo v pohode aj rozpočtom, ale nie že mi to obhliadne a pošlú na účet pár šupiek z ktorých si môžem kúpiť akurát tak ten git... No uvidím, možno tú poisťovňu podceňujem...
aj za opravu 10 ročného auta je možné získať od poisťovne napr.90 - 95 % ceny opravy, ale musíš vedieť, aký spôsob opravy zvoliť, a o aký spôsob odškodnenia požiadať poisťovňu.
VanBasco
10.03.09,13:23
Preboha,
prezrad mi ako sa to da? Budem ti velmi povdacný. Aj ja som nevinne v dopravnej nehode a nerad by som skodoval.
Este raz dakujem
VanBasco
preboha
10.03.09,20:43
pošlite na seba tel. kontakt, ozvem sa - podľa možnosti Orange
holubička1
19.07.09,17:36
pošlite na seba tel. kontakt, ozvem sa - podľa možnosti Orange
Preboha, ahoj potrebovala by som Tvoju pomoc veľmi súrne, včera som mala dosť ťažkú haváriu, napálil do mňa jeden mladý pán v plnej rýchlosti. Rozbil mi 11 ročnú hondu civic a ja neviem čo bude ďalej ... Mám zlomenú ruku, posunutý krčný stavec, otec má pomliaždeniny, rebrá prásknuté nemôže dýchať a dve deti chvalabohu tie len s traumou. Poraď mi prosím Ťa ako dostať od poisťovne zákonné poistenie vinníka dosť čo najskôr a všetky peniaze ako to mám riešiť prosímm som bezradná....
preboha
19.07.09,19:23
0905410003
amafagad
02.08.09,16:39
Pardon, ze takto rypem vam do kapusty, ale myslim ze by bolo lepsie namiesto tel. cisla aj daco napisat nech dostanu informaciu viaceri a nie len jeden..

Ja by som rad pridal do temy zatial moju situaciu:
Peugeot 207, r.v. 6/2009 - naburany pri cuvani jednej pani dna 14.7.09
Ak som bol dobre informovany tak som mal 2 moznosti, bud to riesit cez moju havarijnu (Kooperativa) alebo cez zakonnu vinnika (Alianz). Z asi 20 ludi co som sa pytal polovica navrhovala cez havarijnu a druha cez PZP vinnika. Nakoniec som isiel cez PZP vinnika. -Dovod bola informacia ze bude zaznam v mojej havarijnej poistovni a mozem sa rozlucit s bonusmi (ktora je asi nepravdiva nakolko nie som vinnik) a ze nebudem musiet cakat na vydanie auta kym Allianz nepreplati servis.

15.7.09 potvrdene nahlasenie poistnej udalost z oboch stran Allianzu

16.7.09 auto prehliadnute Allianz-om, potom bolo auto odovzdane do autorizovaneho, zmluvneho servisu. V servise mi povedali ze dostanem od Allianzu daku, uz si nepametam aku, poukazku v ktorej sa vyjadria ze skodu preplatia servisu a tym padom dostanem auto skor, nez servis dostane peniaze od PZP vinnika - co mi vyslo logicke nakolko je to zmluvny servis a hadam to nieco znamena..?

21.7.09 prislo v servise na rad moje auto a zacala sa oprava, este tomu predchadzali vybavovacky zo servisom a alianzom na sposob ci ide o vymenu dielu alebo len o vyklepavacku. Nakolko mi to na obhliadke nepovedali. Kedze to bolo infarkt-sposobujuce vybavovat cez 2 strany tak som im dal kontakt navzajom na seba, co bolo mozno aj zle nakolko som presvihol mozno aj dake dolezite informacie. Autu sa vymienal cely diel.

27.7.09 Auto opravene. Caka v servise na preplatenie opravy.

Od tohto datumu teraz cakam na platbu poistovne, ktora mi povedala ze poukazku mi nedaju lebo tu davaju len pri havarijnom poisteni.
Skoda na novom aute, sposobena starnucou "vlozte urazku sem" ktora nacuvala do zaparkovaneho auta je 1400eur.

Tu mi uz nabehol strach, ze poistovna nezaplati plnu sumu a este sa toho stale bojim. Volal som zamestnancovi do alianzu ktory riesi moju situaciu a potvrdil mi cez telefon ze preplatia presnu sumu aku si pyta servis (1400 eur) - vraj podla zakona je na to 15 dni (bohuzial asi pracovnych).
Nakolko ide o nove auto a nerata sa amortizacia tomu rad verim, avsak uvidim. Tiez povodne servis odfaxoval fakturu allianzu na preplatenie ale potom som radsej zavolal Allianzu a povedal nech peniaze presunu na moj ucet nakolko to zbadam hned a budem si moct ist po auto. Ktovie ako dlho by trvalo kym to "Pezotaci" zaeviduju.. Dopisem ked to bude vyriesene.

Rad by som sa popytal, pokial niekto vie a ma stym skusenosti ako je to s priradenim nahradneho vozidla kym je vase nedostupne. Ake poziadavky na to treba, kto to uhraduje, ako dlho to trva. Chcel by som Allianz o taketo daco poziadat, hlavne z dovodu nech si svihnu s vybavenim mojej poistnej udalosti.
preboha
03.08.09,19:49
náhradné auto sa dá nárokovať, ak preukážete, že ste náhradné auto potrebovali ( napr. denne vozíte ZTP osobu na rehabilitáciu, alebo ste obchodný zástupca, a potrebujete auto pre výkon práce atp.) treba mať klasickú zmluvu o zapožičaní (prenájme)vozidla, a doklad, že ste prenájom zaplatilil.
Opravu môžete kľudne uhradiť z vlastného - má to tú výhodu, že dostanete auto zo servisu, a allianz vám preplatí do koruny cenu opravy v lehote do 14 dní. Ak požiadate( písomne) zaplatia aj znehodnotenie vozidla opravou, nakoľko Vaše auto je zánovné, takže okrem preplatenia opravy budete mať niekoľko sto eur "navyše"
misomiso
03.08.09,20:07
náhradné auto sa dá nárokovať, ak preukážete, že ste náhradné auto potrebovali ( napr. denne vozíte ZTP osobu na rehabilitáciu, alebo ste obchodný zástupca, a potrebujete auto pre výkon práce atp.)

To nemysis snad vazne. Teda majitel (naburaneho) auta ma dokazovat, ze auto potrebuje? A naco by si vobec kupoval auto, ak by ho nepotreboval? Ved snad - kazdy, kto si kupi auto, tak preto ze ho potrebuje nie? A co snad obchodny zastupca je nieco viac ako iny, hoci napr. biletar na kolotococh?
Stanislav 1975
03.08.09,20:51
To nemysis snad vazne. Teda majitel (naburaneho) auta ma dokazovat, ze auto potrebuje? A naco by si vobec kupoval auto, ak by ho nepotreboval? Ved snad - kazdy, kto si kupi auto, tak preto ze ho potrebuje nie? A co snad obchodny zastupca je nieco viac ako iny, hoci napr. biletar na kolotococh?

Poisťovňa nad rámec svojích povinností može rozhodnúť , že zaplatí zapožičanie náhradného vozidla, ale právny nárok na to nieje- takže poisťovňa rozhodne, či to zaplatí alebo nie- v zákone o pzp sa nič nerieši ohľadne úhrady za zapožičanie vozidla...- takže dokazovať treba, ale može sa to zmiesť zo stola ako neopodstatnená požiadavka na poistné plnenie...
misomiso
03.08.09,20:59
Poisťovňa nad rámec svojích povinností može rozhodnúť , že zaplatí zapožičanie náhradného vozidla, ale právny nárok na to nieje- takže poisťovňa rozhodne, či to zaplatí alebo nie- v zákone o pzp sa nič nerieši ohľadne úhrady za zapožičanie vozidla...- takže dokazovať treba, ale može sa to zmiesť zo stola ako neopodstatnená požiadavka na poistné plnenie...

Aha - takze uz je mi to jasne. Chapem, ze poistovne su v tom nevinne, na vine je zakon. Prave takuto legislativu (asi typicky slovensku) neznasam.

Aby poisteny musel zobrat u nejakeho likvidatora o auto, alebo ho uplacat, aby dostal to, co sa aj tak tazko dokazuje...
Navrhy na nadstardandne plnenia za uplatok zo strany likvidatorov som zazil, takze prosim nepis, ze to nie ja pravda.

To tu ostalo (cela tato filozofia) este z cias, kedy o vsetkom chcl rozhodovat aparatcik z UVKSC, aby sa potom pred tymi extra vernymi a lojalnymi mohol blysnut, aky je ludomil. Ja si myslim, ze bud ma ma clovek narok (ako v civilizovanych krajinach) alebo nema mat narok, ale potom nikto, pretoze kazde taketo nadstandardne plnenie je potom plytvanie prostriedkami poistencov, a zaklada podu pre korupciu.
Stanislav 1975
03.08.09,21:02
Aha - takze uz je mi to jasne. Chapem, ze poistovne su v tom nevinne, na vine je zakon. Prave takuto legislativu (asi typicky slovensku) neznasam.

Aby poisteny musel zobrat u nejakeho likvidatora o auto, alebo ho uplacat, aby dostal to, co sa aj tak tazko dokazuje...
Navrhy na nadstardandne plnenia za uplatok zo strany likvidatorov som zazil, takze prosim nepis, ze to nie ja pravda.

To tu ostalo (cela tato filozofia) este z cias, kedy o vsetkom chcl rozhodovat aparatcik z UVKSC, aby sa potom pred tymi extra vernymi a lojalnymi mohol blysnut, aky je ludomil. Ja si myslim, ze bud ma ma clovek narok (ako v civilizovanych krajinach) alebo nema mat narok, ale potom nikto, pretoze kazde taketo nadstandardne plnenie je potom plytvanie prostriedkami poistencov, a zaklada podu pre korupciu.
Niečo pravdy na tvojom príspevku bude-kto je šikovný, si vie vybaviť...;)
preboha
04.08.09,19:54
doporučujem dôkladne prečítať par. 442 až 3 obč.zákonníka.
okrem iného hovorí, že škodu treba preukázať. Škoda je pojem veľmi všeobecný, takže niekto pociťuje ako škodu, keď nemá auto k dispozícii čo len jeden deň ( a musí si zaplatiť za prenájom náhradného auta - lebo dochádza do práce 100 km, alebo firma rozvážajúca autom pizzu atp. ), niekto iný môže používať auto 3x do mesiaca - aj takíto ľudia sú, ale títo ťažko preukážu, že im vznikla škoda tým, že ich auto nemohlo pokojne stáť dva týždne v garáži, ale muselo stáť počas opravy v servise. Takže rozvášnené komentáre o nadštandardnom plnení od likvidátora, uplácaní atp. nie sú na mieste. náhradné auto je jednoducho logická a zároveň zákonná možnosť pre každého, kto úplne normálnym spôsobom preukáže potrebu náhradného vozidla.....
misomiso
04.08.09,20:05
doporučujem dôkladne prečítať par. 442 až 3 obč.zákonníka.
okrem iného hovorí, že škodu treba preukázať. Škoda je pojem veľmi všeobecný, takže niekto pociťuje ako škodu, keď nemá auto k dispozícii čo len jeden deň ( a musí si zaplatiť za prenájom náhradného auta - lebo dochádza do práce 100 km, alebo firma rozvážajúca autom pizzu atp. ), niekto iný môže používať auto 3x do mesiaca - aj takíto ľudia sú, ale títo ťažko preukážu, že im vznikla škoda tým, že ich auto nemohlo pokojne stáť dva týždne v garáži, ale muselo stáť počas opravy v servise. Takže rozvášnené komentáre o nadštandardnom plnení od likvidátora, uplácaní atp. nie sú na mieste. náhradné auto je jednoducho logická a zároveň zákonná možnosť pre každého, kto úplne normálnym spôsobom preukáže potrebu náhradného vozidla.....

No prepac, to by sme sa dostali do velmi filozofickych debat, ak by sme zacali o tom vobec uvazovat. Ako budem ja ako konatel firmy (ktorej sodlo je napr, v RD,. kde byvam) dokazovat, ze som potreboval auto? Ak by som mal auto, navstevujem napr, zakaznikov ansolvujem obchodne rokovania. Priamo ale autom nic nerozvazam. Ako dokazem, kam som mal prave naplanovane ist?
A co niekto, kto je hoci nezamestatny, alebo na dochodku, a jazdi autom na nakupy alebo hoci za rodinou? Komu vznikla skoda a komu nie? Keby sme isli do absurdit, tak aj ten, co rozvaza pizzu by musel dokazovat, ze si v uvedene dni naozaj zakaznici chceli pizzu objednat a ze ju bez auta nemohli dodat - to je predsa absurdne.

Neviem preco sa ti zdaju zrovna "rozvasnene" moje skusenosti s likvidatorom, ktory sa ma opytal, kolko som mu ochotny dat za to, ze mi skodu z PZP zrata tak, aby som na tom zarobil ?? To sa ti zda v poriadku, ale to, ze to spominam uz v poriadku snad nie je?
deezee
22.08.09,08:08
Poprosím aj ja o radu.

Prevádzkujem autodopravu, kúpili sme dodávku v 09/07. Jej hodnota bola vyše 1.000 000,-Sk.
V novembri 2008 sme mali haváriu, auto nepoužiteľné - totálna škoda. Vozidlo malo najazdených 240 000 km.

Poisťovňa mi vyčíslila poistné plnenie vo výške 205.000,-, keď sme sa odvolali navýšili ho o necelých 100.000,-, ale aj tak sa nám výška náhrady za jednoročné vozidlo, ktoré je zakúpené na každodenné jazdenie prinízke, nakoľko ročné havarijné poistenie je vyše 32.000,-Sk.

Mojou ďalšou otázkou je, či si môžem uplatniť vrátenie alikvótnej čiastky zaplateného poisteného, nakoľko sa platí na rok dopredu?

Za odpoveď ďakujem.
Stanislav 1975
22.08.09,10:07
Poprosím aj ja o radu.

Prevádzkujem autodopravu, kúpili sme dodávku v 09/07. Jej hodnota bola vyše 1.000 000,-Sk.
V novembri 2008 sme mali haváriu, auto nepoužiteľné - totálna škoda. Vozidlo malo najazdených 240 000 km.

Poisťovňa mi vyčíslila poistné plnenie vo výške 205.000,-, keď sme sa odvolali navýšili ho o necelých 100.000,-, ale aj tak sa nám výška náhrady za jednoročné vozidlo, ktoré je zakúpené na každodenné jazdenie prinízke, nakoľko ročné havarijné poistenie je vyše 32.000,-Sk.

Mojou ďalšou otázkou je, či si môžem uplatniť vrátenie alikvótnej čiastky zaplateného poisteného, nakoľko sa platí na rok dopredu?

Za odpoveď ďakujem.

Ahoj,moc ta asi nepotesim-co sa tyka 1.otazky-tam vsetko zalezi aku mas poistnu zmluvu(s akymi podmienkami)a aj v akej poistovni to mas!Co sa tyka druhej casti otazky-nie nemas narok na vratenie preplatku,pretoze pri totalnej skode alebo pri kradezi patri poistovni poistne za cele poistne obdobie(t.zn.za cely rok)
deezee
22.08.09,14:05
Stanislav,

to mám naozaj hlavu v smútku z tej alikvótnej čiastky - je to v nejakom zákone prosím ťa?
deezee
22.08.09,15:30
Som si ešte raz prečítala poistnú zmluvu o havarijnom poistení AUTO ŽolÍk - a všeobecné poistné podmienky Českej Poiťovne a tam je uvedené v čl.VII Zánik poistenia - poistenie okrem iného zaniká... bod 1c)zánikom predmetu poistenia (napr. jej likvidáciou, úplným zničením (totálna škoda), krádežou)

Nie som právnik, ale myslím, že si môžem uplatňovať tú alikvótnu čiastku...

Prosím skúste mi vysvetliť prečo nie, keď došlo k zániku poistenia.
Stanislav 1975
22.08.09,15:57
Som si ešte raz prečítala poistnú zmluvu o havarijnom poistení AUTO ŽolÍk - a všeobecné poistné podmienky Českej Poiťovne a tam je uvedené v čl.VII Zánik poistenia - poistenie okrem iného zaniká... bod 1c)zánikom predmetu poistenia (napr. jej likvidáciou, úplným zničením (totálna škoda), krádežou)

Nie som právnik, ale myslím, že si môžem uplatňovať tú alikvótnu čiastku...

Prosím skúste mi vysvetliť prečo nie, keď došlo k zániku poistenia.

Nie nemožeš si tú alikvotnu časť poistného nárokovať pri totálnej škode...:mad:-to viem na 100%...
Stanislav 1975
22.08.09,16:01
Ale deeze,v niečom súhlásim aj s tebou- mala by si dostať poistné plnenie, aby si si mohla kúpiť také auto aké bolo rozbité,t.zn. tak isté staré , s tými istými najazdenými kilometrami,s tou istou výbavou-samozrejme mínus spoluučasť a mínus cena vraku...-takže by si mala dostať asi viac, ale zasa česká(generali) to dosť "škrtí"(myslím poistné plnenia):mad:
preboha
22.08.09,16:22
poistovni v prípade vyplateniea totalnej škody patrí poistne za cely rok -mate to vo všeobecných poistných podmienkach, a tuším aj o obč.zákonníku.
Ak auto najazdilo 240 000 km, tak sa "zaplatilo" už po prvom roku, ajeho zostatková cena neprekročí 50 % z novej ceny (bez DPH)
deezee
23.08.09,05:21
Ďakujem za Vaše odpovede aj napriek tomu, že su pre mňa neni pozitívne.

Nechápem jednému a to, že auto sa kupuje na podnikanie, t.j., aby najazdilo min. aspoň 4.000km týždenne ( inak je nanič, aby stálo a prešlo nejakých 60.000 km za 14 mesiacov ako argumentovala poisťovňa). Platí sa nekresťansky vysoká havarijna poistka. A keď príde k havárii, tak nie sú ako všade majú prezentované, t.j všeobecné podmienky, web zaplatiť cenu vozidla rovnako starého, opotrebovaného v čase keď prišlo k nehode. My sme dokladovali cenami z apríla/09 v bazároch, pri rovnakých dodávkach s rovnako najazdenými kilometrami a tá cena bola 20000,EUR, Cena v novembri/2008 musela byť vyššia.

Chcem sa spýtať pána poraďáka Preboha ako znalca, prečo tie najazdené km pri vozidlách, kt. slúžia na podnikanie znižújú 14 mesačné vozidlá až o také % ako on uviedol (50). Veď to vozidlo músí jazdiť ďalších aspoň 6 rokov, to by už druhý rok muselo mať pri totálke 0-vú všeobecnú hodnotu.
preboha
25.08.09,21:24
hodnota auta neklesá priamoúmerne s vekom,tak, ako ste to napísali, ale inak. môj komentár bude iba orientačný, pretože o aute vieme iba novú cenu ( 1 mil. Sk) vek (14 mesiacov) a jazdný výkon (240 000 km)
na porovnanie príkad: ak nová dodávka od Fiatu (Ducato) s veľkou skriňou, slušným motorom a trebárs klimatizáciou stála v r. 2008 asi 30 000 EUR, tak tatúto dodávku kúpite dnes - po 14 mesiacoch a 240 000 km, za 10 - 11 000 EUR. slovenský trh je pomerne malý na takúto kategóriu vozidiel, ale ak na nemeckom trhu je v ponuke horeuvedená ročná dodávka od Fiatu s jazdným výkonom 120 000 km na predaj za 11 000 EUR, tak nikto "normálny" nekúpi ročnú dodávku s 240 000 km za 14 , 15 alebo 20 000 EUR, pretože jednoducho na peniazoch záleží.
Aby ste takéto vozidlo vedeli ako tak bezproblémovo prevádzkovať napr. 6 rokov, tak jeho údržba za tento čas "zožerie" ďalších 10 - 15 000 EUR, pretože aj keď to karoséria vydrží, tak motor ani prevodovka bez nákladnej údržby určite nie. Vaša predstava, že dodávka musí vydržať 6 rokov, a prípadne 6x 240 000 km nezodpovedá realite. Doporučujem poinformovať sa v servise o nákladoch na údržbu takto využívaného vozidla počas 6-tich rokov, a zistíte, že po dvoch rokoch ( a teda 480 000 km) sa treba auta zbaviť, a kúpiť z EKONOMICKÝCH dôvodov nové.
preboha
25.08.09,21:29
ešte poznámka k výške poistného - za 32 000 Sk si na bežnú dodávku kúpite tak dva nárazníky a jedno čelné sklo. Táto "vysoká" cena poistného je kalkulovaná z cenovej hladiny náhradných dielov, ak teda chcete nižšie poistné treba v prvom rade pritlačiť na výrobcov áut. Ak sa Vám to podarí, a ceny dielov klesnú, určite bude aj poistka lacnejšia.
aviator
28.08.09,08:51
Prosím o radu: v roku 2002 som predal auto, s tým, že nový majiteľ ho prepíše. Nechcel splnomocnenie, mal niekoho na polícii. V 2007mom sa mi ozval, že auto nieje prepísané a že poprosí to splnomocnenie.
Pred týždňom mi prišla pokuta 225,- € za neplatenie PZP od 1.7. 07 do 10.9.07.
Mám pre múdrejších dve otázky:
- prečo od 1.7.? Auto bolo nepoistené od roku 2002, stálo v garáži.
- má zmysel odvolávať sa? Je šanca, že mi znížia pokutu? Čím mám argumentovať?
Ďakujem
aviator
31.08.09,18:25
Poraďte prosím, kto viete, čas na odvolanie sa kráti.
Ďakujem
preboha
03.09.09,16:50
zákon je pomerne jednoznačný - povinnosť platiť poistné má ten, na koho je vozidlo evidované. Ak ste ho medzitým predali, neprepísali a spoľahli sa na serióznosť kupujúceho, riskujete, že poistné dodatočne budete musieť zaplatiť. Odvolanie vám s najväčšou pravdepodobnosťou nepomôže. Budete bohatší o jednu životnú skúsenosť v cene 225 eur.
aviator
03.09.09,19:18
Ešte ma zaujíma, prečo od 1.7. 2007 ?
Kto šikovný a múdry to vie? :D
preboha
04.09.09,17:34
treba zrejme pozrieť, odkedy príslušný zákon platí - napr. od 1.7.2007
aviator
04.09.09,18:22
To som zrejme skúšal a nieje to tak.
globalpartner
04.09.09,19:02
Ešte ma zaujíma, prečo od 1.7. 2007 ?
Kto šikovný a múdry to vie? :D

V tom čase bolo platné a účinné znenie zákona keď pre nezaplatenie poistného zmluva zo zákona do dvoch mesiacov zanikla.
Ak teda ste mali polročnú platbu a k 31.6 2007 poistné nebolo zaplatené zmluva k 1.7.2007 zanikla zo zákona ,pritom poistovna má nárok na poistné za ďalšie dva mesiace.
Z uvedeného vyplýva , že poistovna postupovala presne v zmysle zákona je zbytočné sa odvolávať.

Teraz je to už inač toto bolo vypustené. zákonnými dôvodmi na zrušenie zmluvy okem riadnej šesťtýždnovej lehoty podľa OZ),je zmena držiteľa(majiteľa)
aviator
05.09.09,12:18
V tom čase bolo platné a účinné znenie zákona keď pre nezaplatenie poistného zmluva zo zákona do dvoch mesiacov zanikla.
Ak teda ste mali polročnú platbu a k 31.6 2007 poistné nebolo zaplatené zmluva k 1.7.2007 zanikla zo zákona ,pritom poistovna má nárok na poistné za ďalšie dva mesiace.
Z uvedeného vyplýva , že poistovna postupovala presne v zmysle zákona je zbytočné sa odvolávať.

Teraz je to už inač toto bolo vypustené. zákonnými dôvodmi na zrušenie zmluvy okem riadnej šesťtýždnovej lehoty podľa OZ),je zmena držiteľa(majiteľa)

Nieje to tak.
- Nemal som polročnú platbu
- to auto je nepoistené od roku cca 2002
- pokutu mi nedáva poisťovňa, ale okresný úrad
- myslím si, že za tých 70 dní, je tá pokuta dosť vysoká
- nepodarilo sa mi zistiť, prečo mi dávajú pokutu za nepoistenie práve od 1.7.07 a stále by ma to zaujímalo.
globalpartner
07.09.09,14:12
Nieje to tak.
- Nemal som polročnú platbu
- to auto je nepoistené od roku cca 2002
- pokutu mi nedáva poisťovňa, ale okresný úrad
- myslím si, že za tých 70 dní, je tá pokuta dosť vysoká
- nepodarilo sa mi zistiť, prečo mi dávajú pokutu za nepoistenie práve od 1.7.07 a stále by ma to zaujímalo.

vychádzal som s neúplných info- beriem vsetko spat.

Čo sa týka dátumu 1.7.2007 a výška pokuty:
1. Kedy zacalo správne konanie naObv.úrade?
2.Prekročila pokuta výšku maximálnej?
aviator
07.09.09,17:38
Rozhodnutie bolo doručené pred cca 10 dňami a vydané chvíľu pred tým , kedy začalo konanie nepíšu.
Maximálna pokuta je myslím /čítal som to pred týždňom/ 150000 Sk, minimálna 500 Sk.
globalpartner
11.09.09,07:13
Rozhodnutie bolo doručené pred cca 10 dňami a vydané chvíľu pred tým , kedy začalo konanie nepíšu.
Maximálna pokuta je myslím /čítal som to pred týždňom/ 150000 Sk, minimálna 500 Sk.

Myslím si , ze nie je co riesit, pokuta 225 EUR za cca 5 rokov nepoistenia vozidla je podla mna zákonna ale súhlasim s preboha , ze je to tochu vysoká cena za zivotnú skúsenosť.
aviator
11.09.09,19:49
Myslím si , ze nie je co riesit, pokuta 225 EUR za cca 5 rokov nepoistenia vozidla je podla mna zákonna ale súhlasim s preboha , ze je to tochu vysoká cena za zivotnú skúsenosť.
Tá pokuta bola za 8 mesiacov a 10 dní.
globalpartner
12.09.09,07:18
Prosím o radu: v roku 2002 som predal auto, s tým, že nový majiteľ ho prepíše. Nechcel splnomocnenie, mal niekoho na polícii. V 2007mom sa mi ozval, že auto nieje prepísané a že poprosí to splnomocnenie.
Pred týždňom mi prišla pokuta 225,- € za neplatenie PZP od 1.7. 07 do 10.9.07.
Mám pre múdrejších dve otázky:
- prečo od 1.7.? Auto bolo nepoistené od roku 2002, stálo v garáži.
- má zmysel odvolávať sa? Je šanca, že mi znížia pokutu? Čím mám argumentovať?
Ďakujem

Auto bol nepoistené od r.2002 teda cca 5 rokov,predpokladám , ze bolo na značkách, nebolo dočasne odhlásené
aviator
12.09.09,20:03
Bola vypísaná doba, za ktorú mi dávajú pokutu. Od 1.1. do 10.9.
Má zmysel diskutovať o tomto?
globalpartner
13.09.09,09:04
Bola vypísaná doba, za ktorú mi dávajú pokutu. Od 1.1. do 10.9.
Má zmysel diskutovať o tomto?

Nie nemá.
Na Vašu priamu otázku , či má zmysel odvolať sa proti výške pokuty so toho názoru , že odvolanie by nebolo úspešné.
lilika45
19.10.09,07:27
......
Chobot
20.10.09,13:08
Prosim surne-
ktora poistovna zakonneho poistenia motorovych vozidiel zacina poistky na cislo 8???

Tak toto asi nezistíme, poisťovne nie sú rozdelené podľa čísla poistiek. Ale ak poznám EČV vozidla, tak na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov si to môžeš zistiť, v ktorej poisťovni je vozidlo poistené:

http://www.skp.sk/?lng=svk&MODULE=3&SECTION=17
lilika45
20.10.09,15:44
...
Katy a R
21.10.09,15:43
Ako môžem "prejsť" pri PZP na platenie za celý kalendárny rok, ak doteraz platím za technický rok? Normálne môžem dať teraz(v novembri) výpoveď zo 6-týždňovou výpovednou lehotou? (ak mi npr do konca technického roka chýbajú 4 mesiace)
aviator
02.11.09,19:51
Prosím o radu: v roku 2002 som predal auto, s tým, že nový majiteľ ho prepíše. Nechcel splnomocnenie, mal niekoho na polícii. V 2007mom sa mi ozval, že auto nieje prepísané a že poprosí to splnomocnenie.
Pred týždňom mi prišla pokuta 225,- € za neplatenie PZP od 1.7. 07 do 10.9.07.
Mám pre múdrejších dve otázky:
- prečo od 1.7.? Auto bolo nepoistené od roku 2002, stálo v garáži.
- má zmysel odvolávať sa? Je šanca, že mi znížia pokutu? Čím mám argumentovať?
Ďakujem
Oplatilo sa odvolať, dali zľavu 100€. Ale aj tak nás tí naši super úradníci vychádzajú dosť draho.
Baca1966
03.11.09,13:41
Uradnici su vseobecne prilis drahi pre nas obyvatelov. (Cest tym, ktori naozaj nestihaju)
kovixxx
07.02.10,12:09
Dobry Den!

Vie mi niekto povedat, kde najdem ten Metodicky pokyn k znaleckemu standardu na vypocet vysky skody? Hladal som to na nete, ale nenasiel som nic :(

Pred pár mesiacmi som mal aj ja skodovu udalost, narazil do mna jeden pán. Od positovne som potom dostal list, kde mi rekapitulovali udalost takto:

Naklady na opravu poskodeneho vozidla ma vyslo na 2255 EUR.
Zhodnotenie vozidla vplyvom opravy (cize amorticazia asi): 346 EUR
Vyska skutocnej skody: 1908 EUR (tuto ciastku mi preplatili).

Ja som prvym majitelom vozidla, a auto ma stalo ako nove 1.119.179 Sk, cize 37.149 EUR. Kupene bolo v roku 2003. Ako som to tu na fore cital, ak cena opravy nepresahuje 10% novej ceny vozidla, tak mam pravo na celu ciastku (cize na tych 2255 EUR) od poistovne, a ziadnu amortizacnu cast mi nemohli odratat. Je to pravda? Vie mi niekto pomoct, ako si mam nepreplatenu ciastku "vymahat" od poistovne? A ci ma to vyznam sa do toho pustit? Vopred dakujem za pomoc.

Peter
romcos
08.02.10,08:47
Ahoj,
podľa potvrdených informácií, áno.
Len si prosím ťa odlož to vyúčtovanie od poisťovne a upozroni ich na to písomne, že žiadaš celú sumu vyplatiť a ak nie, tak to budeš vymáhať súdnou cestou. Žiadna poisťovňa takýto spor nevyhrala.
Ice dive
08.02.10,09:06
Ahoj,
podľa potvrdených informácií, áno.
Len si prosím ťa odlož to vyúčtovanie od poisťovne a upozroni ich na to písomne, že žiadaš celú sumu vyplatiť a ak nie, tak to budeš vymáhať súdnou cestou. Žiadna poisťovňa takýto spor nevyhrala.
Práveže vyhrá, keďže je auto staršie ako 5 rokov tak poisťovňa uplatní amortizáciu a poškodenému vyplatí poistné plnenie bude odzrkadlovať skutočnú výšku škody a nie reálne náklady na opravu vozidla.

Ak by to bolo tak, že žiadna poisťovňa takýto spor nevyhrá, tak by sa už dávno plnilo PZP v nových cenách a cena PZP by nebola taká nizka!!! v západných častiach Europy sa plní v nových cenách bez amortizácie, avšak cena PZP je dokonca vyššia ako cena havarijného poistenia...
romcos
08.02.10,12:13
Ja som v minulosti na to doplatil, kde mi amortizáciu rátali aj na lak a prácu, čo nemôžu, iba na náhradné diely a ako som písal, podľa sumy, do ktorej sa oprava udiala.
Stanislav 1975
08.02.10,12:19
Dobry Den!

Vie mi niekto povedat, kde najdem ten Metodicky pokyn k znaleckemu standardu na vypocet vysky skody? Hladal som to na nete, ale nenasiel som nic :(

Pred pár mesiacmi som mal aj ja skodovu udalost, narazil do mna jeden pán. Od positovne som potom dostal list, kde mi rekapitulovali udalost takto:

Naklady na opravu poskodeneho vozidla ma vyslo na 2255 EUR.
Zhodnotenie vozidla vplyvom opravy (cize amorticazia asi): 346 EUR
Vyska skutocnej skody: 1908 EUR (tuto ciastku mi preplatili).

Ja som prvym majitelom vozidla, a auto ma stalo ako nove 1.119.179 Sk, cize 37.149 EUR. Kupene bolo v roku 2003. Ako som to tu na fore cital, ak cena opravy nepresahuje 10% novej ceny vozidla, tak mam pravo na celu ciastku (cize na tych 2255 EUR) od poistovne, a ziadnu amortizacnu cast mi nemohli odratat. Je to pravda? Vie mi niekto pomoct, ako si mam nepreplatenu ciastku "vymahat" od poistovne? A ci ma to vyznam sa do toho pustit? Vopred dakujem za pomoc.

Peter

Ak je auto rok výroby 2003,tak amortizácia z pzp ide VŽDY- neviem, aké tabuľky beriete,ale určite sa mýlite-amortizácia pri aute staršom ako tri roky ide dole vždy...
kovixxx
08.02.10,16:39
Takze na tie peniaze mozem aj zabudnut vsak? :( Ale je to poriadna blbost, ze na skodovu udalost doplati ten, kto nie je vinnikom :( Nevidim tu logiku...
Ice dive
08.02.10,18:01
Takze na tie peniaze mozem aj zabudnut vsak? :( Ale je to poriadna blbost, ze na skodovu udalost doplati ten, kto nie je vinnikom :( Nevidim tu logiku...
Z tohto dôvodu sa oplatí mať havarijné poistenie aj na staršie najmä kvôli tomu keď do Vás niekto nabúra treba každú škodu riešiť z havarijnej poistky, tam sa amortizácia neuplatňuje a nech si rozdiel medzi amortizáciou a novými cenami znášajú poisťovne medzi sebou!!!

Ono to nie je tak, že na škodu vždy doplatí poškodený, v PZP sa hradí skutočná výška škody t.j. ak Vám niekto doničí auto z roku 2003 nemôžete od neho chcieť aby Vám zaplatil tak ako keby Vám zničil nové auto, veď ste ho už 7 rokov používali a aj opotrebovali - problém je v tom, že staré náhradné diely je problém zohnať, preto sa montujú nové a cenový rozdiel je vlastne zhodnotenie vozidla (i keď pri predaji, je to skôr minus, nakoľko auto sa považuje, za už nabúrané...)

Romcos: amortizáciu určite na prácu nemohli rátať, nakoľko toto je neobhajiteľné z dôvodu, že pracovný výkon mechanika je rovnaký časovo aj odborne či opravuje nové alebo jazdené vozidlo!
kovixxx
08.02.10,19:19
Mám aj havarijne poistenie na auto...ale povinne a havarijne asi nemozem s kombinovat.

Mozem sa spytat, ako mam postupovat pri dalsej buracke, aby som si mohol z minimalizovat vydavky ako poskodeny? Len aby som bol pripraveny, ak sa najde dalsi blazon, kto do mna nabura :( Dakujem
Stanislav 1975
08.02.10,19:40
Mám aj havarijne poistenie na auto...ale povinne a havarijne asi nemozem s kombinovat.

Mozem sa spytat, ako mam postupovat pri dalsej buracke, aby som si mohol z minimalizovat vydavky ako poskodeny? Len aby som bol pripraveny, ak sa najde dalsi blazon, kto do mna nabura :( Dakujem
:eek::eek::eek:-panebože kovixko, prečo si nešiel z havarijnej???Tam by sa ti vyplatilo komplet všetko v nových cenách- mínus spoluúčasť, nejakých 5%...sám si obral o peniažky...:eek::eek::eek:
Stanislav 1975
08.02.10,19:42
Mám aj havarijne poistenie na auto...ale povinne a havarijne asi nemozem s kombinovat.

Mozem sa spytat, ako mam postupovat pri dalsej buracke, aby som si mohol z minimalizovat vydavky ako poskodeny? Len aby som bol pripraveny, ak sa najde dalsi blazon, kto do mna nabura :( Dakujem

Ale dá sa to kombinovať- ty si to nahlásiš z tvojho kaska a vinník z pzp a neprišiel by si ani o bonus...:o
Júúúj,zaslúžil by si si pár poza ušiská...:cool::cool::D
kovixxx
08.02.10,19:56
:eek::eek::eek:-panebože kovixko, prečo si nešiel z havarijnej???Tam by sa ti vyplatilo komplet všetko v nových cenách- mínus spoluúčasť, nejakých 5%...sám si obral o peniažky...:eek::eek::eek:

Ja viem, ale ak si uplatnim nahradu skody z havarijnej, tak by sa aj vyrazne zvysilo rocne poistne, nie? No a vtedy som si myslel ze pri havarijnom sa zrata dole amortizácia... (takto sa mi zdalo byt logicke - ja som na vine, nepreplati vsetko poistovna | Iny je na vine, vsetko preplati jeho positovna... mylil som sa :) )

Ja som uplny zaciatocnik v takychto veciach, a nikto mi zatial nevedel povedat/poradit co a ako v pripade havarie... :( Preto som sa zacal s tymto zaoberat, aby som nabuduce vedel ako mám postupovat pri skodovej udalosti.
kovixxx
08.02.10,19:59
O akom bonuse hovoris? :)
Stanislav 1975
08.02.10,20:02
O akom bonuse hovoris? :)

že sa ti nezvýši poistka na havarijnej...
kovixxx
08.02.10,20:07
Vysvetlil by si mi to prosim ta? :)
Stanislav 1975
08.02.10,20:09
Vysvetlil by si mi to prosim ta? :)

no že by sa ti nezvýšilo poistné na havarijnej,za to že si hlasil škodu...
kovixxx
08.02.10,20:10
Takze ak do mna nekito nabura, dam si vyplatit skutocnu skodu z jeho povinnej poistky, a ostatne si uplatnim z havarijnej? Alebo jak?
Stanislav 1975
08.02.10,20:13
Takze ak do mna nekito nabura, dam si vyplatit skutocnu skodu z jeho povinnej poistky, a ostatne si uplatnim z havarijnej? Alebo jak?

nie petre-daš si škodu vyplatit z tvojej havarijnej poistky a on to nahlási z jeho zakonnej kvoli bonusu
kovixxx
08.02.10,20:37
Tak bud som na to uz fakt az tak unaveny, alebo stale nechapem :S No zajtra si to este raz precitam, a uvidim ci to pochopim :D
Stanislav 1975
08.02.10,20:38
Tak bud som na to uz fakt az tak unaveny, alebo stale nechapem :S No zajtra si to este raz precitam, a uvidim ci to pochopim :D

kolko platíš havarijnu a zakonnu spolu?
kovixxx
08.02.10,20:41
Okolo 6000 je zakonna, a 28.000 havarijna... vela co? :)
Stanislav 1975
08.02.10,20:45
Okolo 6000 je zakonna, a 28.000 havarijna... vela co? :)

poslal som ti ss- dáme to dolu o dosť...
preboha
09.02.10,21:58
vážení diskutujúci, kedy sa už konečne prestanete správať ako ovce ktoré slepo akceptujú TABUĽKY POISŤOVNE, a konajú podľa skúseností známych a dobrých kamarátov, a začnete brať za bernú mincu právny poriadok a aktuálne predpisy upravujúce náhradu škody?
Skúste pochopiť, že výšku škody Vám počíta ten, kto ju má vyplatiť, takže má exemplárny pomer k veci, a aj v realite to podľa toho vyzerá - vyplatí absolútne minimum, a čaká či sa klient ozve. Ozve sa 20%, a na súd to dokope len zlomok z týchto 20%. Týmto vytrvalcom potom s úsmevom zaplatia čo im patrí. Na takomto pojednávaní som bol minulý týždeň. Súdne konanie trvalo 4 roky, klient sa súdil o 2 000 eur. Po štyroch rokoch poisťovňa zaplatila takmer trojnásobok tejto sumy. Nepoznám žiadny právny predpis, ktorý by hovoril o tabuľkách poisťovne. Ak ho niekto pozná nech dá vedieť. hovoriť o oprávnenosti amortizácie lebo auto má už viac ako 3 roky je totálne zjednodušený a nepoužiteľný pohľad na vec, a čudujem sa, že ho tu prezentuje človek, ktorý má k poisťovni zrejme dosť blízko.
kovixxx
10.02.10,04:34
Hmm. Takze podla teba by som mal sancu na tie svoje peniaze? Aj ked je to mensia suma, ale aj tak by sa mi zisla, a nerad by som tym "podporoval" poistovne. Ak mi das na seba kontakt, porozpraval by som ti celu historku...nie je dlha :)))
Fery66
12.02.10,14:57
Dobry deň...chcel by som sa spytať PREBOHA čo mam robiť,ked do mna nacuval jeden pan,policajtoch k tomu nevolali a je tomu už tyždeň,ja som bol odcestovany...mam Audi A6 r.v. 2005 cena noveho vozidla je 2900000sk...a nemam havarijnu poistku
Stanislav 1975
12.02.10,15:05
Dobry deň...chcel by som sa spytať PREBOHA čo mam robiť,ked do mna nacuval jeden pan,policajtoch k tomu nevolali a je tomu už tyždeň,ja som bol odcestovany...mam Audi A6 r.v. 2005 cena noveho vozidla je 2900000sk...a nemam havarijnu poistku

aj ked niesom pán Preboha ale odpoviem ja- ak to vinník nenahlási a nebola tam polícia-tak nemáš nárok na plnenie z pzp...
preboha
12.02.10,15:08
Dobry deň...chcel by som sa spytať PREBOHA čo mam robiť,ked do mna nacuval jeden pan,policajtoch k tomu nevolali a je tomu už tyždeň,ja som bol odcestovany...mam Audi A6 r.v. 2005 cena noveho vozidla je 2900000sk...a nemam havarijnu poistku
na odpoveď je udaných málo informácií, máte akýkoľvek písomný doklad o uznaní viny od vinníka?, bol vinník oznámiť na svojej poisťovni že Vám spôsobil škodu na aute? viete či má zákonnú poistku? v ktorej poisťovni? sú svedkovia nehody? atď.
preboha
12.02.10,15:11
aj ked niesom pán Preboha ale odpoviem ja- ak to vinník nenahlási a nebola tam polícia-tak nemáš nárok na plnenie z pzp...
trochu to upresním - nárok máte, ale bude problém ho preukázať, tak ako to požaduje príslušný právny predpis. Ak sa nehoda stala napr. na mieste, ktorý je monitorovaný kamerovým systémom, tak takýto záznam je veľmi užitočná vec....
Stanislav 1975
12.02.10,15:14
trochu to upresním - nárok máte, ale bude problém ho preukázať, tak ako to požaduje príslušný právny predpis. Ak sa nehoda stala napr. na mieste, ktorý je monitorovaný kamerovým systémom, tak takýto záznam je veľmi užitočná vec....

Ak to vinník nenahlási-tak poškodený nedostane ani euro...:cool:
Fery66
12.02.10,17:42
vinnika poznam a tvrdil mi že to nahlasil,ale veľmi tomu neverim,nebolo by najlepšie sa s nim dohodnuť a isť s nim do jeho poisťovne?
Mam aj svedkov nehody...
preboha
13.02.10,20:03
Ak to vinník nenahlási-tak poškodený nedostane ani euro...:cool:
ale ja som sa dočítal vo VPP, že poškodený má priamy nárok na náhradu škody voči poisťovni, takže aj keď si poistený nesplní oznamovaciu povinnosť, viem získať úhradu škody - poznám viaceré prípady.
Mám dokonca aj inú skúsenosť - klient Allianzu vypísal oznámenie o PU, ale uviedol, že sa necíti zodpovedný za vznik škody, a výslovne nechce aby poisťovňa plnila - vypísaním oznámenia si iba splnil svoju zákonnú povinnosť, ale v zápale práce to likvidátorovi "ušlo" a vyplatil plnenie.......
preboha
13.02.10,20:06
vinnika poznam a tvrdil mi že to nahlasil,ale veľmi tomu neverim,nebolo by najlepšie sa s nim dohodnuť a isť s nim do jeho poisťovne?
Mam aj svedkov nehody...
Na jeho poisťovni viete telefonicky zistit, či škoda je hlásená, alebo nie. Ak áno, zrejme sa ohlási technik, ktorý pofotí auto. Ak sa nikto neozýva ,asi to hlásené nebude...
V každom prípade doporučujem jednať rýchlo, inak to nem dopadne dobre.
martina104
08.03.10,18:03
Dobry den,
potrebovala by som poradit. Dna 7.2.2010 sme mali nehodu, kde my sme boli poskodeni. Vinnik nehody nam sposobil skodu na nasom aute, ktore sme zakupili 10.09.2009 NISSAN QASHQAI 1,5 dci. Nehodu riesime cez nasu havarijnu poistku, nakolko predbezna cena opravy bola stanovena na 14 tis. eur. Nakolko manzel dochadza kazdy den do prace 40 km a cez vikend do skoly do Ceskej republiky boli sme nuteni si zapozicat nahradne vozidlo. Myslite ze mam narok vymahat si sumu za zapozicanie vozidla od poistovne vinnika (komunalna poistovna). Taktiez som sa vo vasej diskusii docitala, ze ste radili:
"Ak požiadate( písomne) zaplatia aj znehodnotenie vozidla opravou, nakoľko Vaše auto je zánovné, takže okrem preplatenia opravy budete maťniekoľko sto eur "navyše"
doporučujem dôkladne prečítať par. 442 až 3 obč.zákonníka."
Mozete mi poradit na co mam vlastne narok, riesim takuto zalezitost prvy krat a naozaj neviem na koho sa obratit. :( Velmi pekne dakujem za pomoc.
Martina
preboha
08.03.10,22:01
nooo, ak trebaopravovať auto nákladom 14 000 EUR, je dobré pouvažovať aj o tom, či auto nepredáte v havarovanom stave, a nekúpite druhé - takéto riešenie má výhodu v tom, že je rýchle. oprava auta za 14 000 EUR bude trvať minimálne niekoľko týždňov, a Váš nárok na preplatenie požičovného bude úmerný času opravy vozidla ( pozor, ale nie celkovému času ktorý bude auto v servise - čakanie na náhradné diely, prestoje atp.) Na druhej strane, takto masívne opravené auto bude mať po oprave nižšiu cenu než by malo rovnaké - nehavarované - auto. tento rozdiel sa nazýva znehodnotenie vozidla opravou, dá sa vyčísliť v peniazoch, a nie sú to zanedbateľné sumy. O znehodnotenie treba písomne požidať. doporučujem nechať si výšku znehodnotenia vypočítať znalcovi. Cenu za posudok (znalečné) poisťovňa takisto na požiadanie preplatí - jedná sa o nutný vedľajší náklad, ktorý ste museli vynaložiť, aby ste zistili aká škoda Vám vlastne vznikla.
martina104
09.03.10,18:58
dakujem za odpoved. No, nakolko som nevedela, ze sa da predat v havarovanom stave, auto sa uz opravuje. Co sa tyka tej ziadosti o znehodnotenie, to musim poziadat poistovnu vinnika? A znalca si mozem zabezpecit ja alebo tiez musim on poziadat vinnikovu poistvnu? A nakolko sa auto uz opravuje, nebude tam problem vypracovat znalecky posudok i teraz?
Ice dive
09.03.10,19:11
dakujem za odpoved. No, nakolko som nevedela, ze sa da predat v havarovanom stave, auto sa uz opravuje. Co sa tyka tej ziadosti o znehodnotenie, to musim poziadat poistovnu vinnika? A znalca si mozem zabezpecit ja alebo tiez musim on poziadat vinnikovu poistvnu? A nakolko sa auto uz opravuje, nebude tam problem vypracovat znalecky posudok i teraz?
s vypracovaním znaleckého posudku by nemal byť problém, nakoľko existujú fotky ako aj podrobný rozpis poškodených dielov, takže rozsah škody a tým spôsobené znehodnotenie vozidla by nemal byť problém zistiť... znalca si samozrejme zabezpečujete Vy (nakoľko žiadna poisťovňa nebude hľadať spôsoby ako vyplatiť čo najviac a ešte k tomu nie vlastnému klientovi...)... a čo sa týka znehodnotenia resp. uplatnenia si totho nároku musíte o to žiadať poisťovňu vinníka...
aká bola obstarávacia cena nového auta? kedže škoda je 14000 Eur, nebola to pomaly totálna škoda?
martina104
09.03.10,20:01
obstaravacia cena bola 25.300 Eur. Likvidator mi napisal, ze pokial by sa mala hodnota navysit, tak uz to bude riesit ako totalku. No ja si myslim, ze po dokonceni opravy ta cena pojde este dolu, nakolko toto bola predbezna kalkulacia.
preboha
09.03.10,20:55
moja skúsenosť je taká, že predbežný odhad vychádza z toho, čo je bezpečne zistené ako poškodené, a konečný účet býva so železnou pravidelnosťou vyšší - navýšenie ide na vrub skrytých závad, ktoré sa objavia po detailnom rozobratí auta, po naštartovaní, kedy zistia čo všetko ešte nefunguje napriek tomu, že to vyzerá opticky nepoškodené. Servis má občas tendenciu ísť na "hranu" s cenou opravy, a obščas sa stane že to zle odhadnú, je z toho totálka a to je absolútna katastrofa pre klienta, pretože auto je opravené, a poisťovňa pošle 1/3 z ceny opravy. Doporučujem "postrážiť" servis, aby nemali tendeciu špekulovať a meniť veci, ktoré to nepotrebujú. dobré je aj požiadať servis, aby odložili všetky vymenené diely do ukončenia prípadu poisťovňou. Strážením samozrejme treba poveriť človeka, ktorý autám rozumie
M&G
28.09.10,16:56
Ahojte, priateľ tiež spôsobil haváriu a bolo tam i ublíženie na zdraví. Bude trestne stíhaný, to je jasné. Chcem sa spýtať, z našej zákonnej poistky poškodenému poisťovňa preplatí aj ušlú mzdu atď? ten náš poškodený (spoluvinník - ale podľa zákona poškodený) si odkladá bločky od benzínu, bločky od liekov, od čistiarne a podobne a vraví, že to od nás vysúdi na občiansko právnom súde .. Má na to nárok? Aká je jeho šanca, že to od nás vysúdi?napr aj rozdiel medzi tým, čo mu preplatí posiťovňa a čo bola jeho skutočná škoda ? Je to strašný špekulant a pritom aj on na ceste urobil chybu...
preboha
28.09.10,20:30
Ahojte, priateľ tiež spôsobil haváriu a bolo tam i ublíženie na zdraví. Bude trestne stíhaný, to je jasné. Chcem sa spýtať, z našej zákonnej poistky poškodenému poisťovňa preplatí aj ušlú mzdu atď? ten náš poškodený (spoluvinník - ale podľa zákona poškodený) si odkladá bločky od benzínu, bločky od liekov, od čistiarne a podobne a vraví, že to od nás vysúdi na občiansko právnom súde .. Má na to nárok? Aká je jeho šanca, že to od nás vysúdi?napr aj rozdiel medzi tým, čo mu preplatí posiťovňa a čo bola jeho skutočná škoda ? Je to strašný špekulant a pritom aj on na ceste urobil chybu...
nemusíte si robiť z veci ťažkú hlavu, všetko čo mu podľa zákona patrí zaplatí poisťovňa. V občiansko právnom konaní nevysúdi nič. Ak máte pocit, že haváriu "spoluspôsobil" treba to uviesť v oznámení pre poisťovňu a trvať na tom, aby to aj polícia uviedla do zápisu.
M&G
29.09.10,12:29
ďakujem, mám pocit, že ten chlap nás chce vyžmýkať do posledného centu .. za chvíľu si dá preplatiť aj slipy, čo si do nich šprtol ...
janka104
26.06.12,12:36
Dobrý deň potrebujem poradiť, mala som dopravnu nehodu, kde som poškodená ja vinník aj ja máme len PZP cena auta po škode vyčíslená policajtmi je cca 4000eur, čo mám robiť ako vymáhať škodu? ako sa rozhodnúť pre poistné plnenie? dať si opraviť auto alebo pýtať peniaze dopredu? alebo to nechať zošrotovať? ďakujem
JAJA11
26.06.12,12:41
Dobrý deň potrebujem poradiť, mala som dopravnu nehodu, kde som poškodená ja vinník aj ja máme len PZP cena auta po škode vyčíslená policajtmi je cca 4000eur, čo mám robiť ako vymáhať škodu? ako sa rozhodnúť pre poistné plnenie? dať si opraviť auto alebo pýtať peniaze dopredu? alebo to nechať zošrotovať? ďakujem

Škodu musí nahlásiť vinník z jeho PZP. Auto ohodnotí zástupca poisťovne a rozhodne, či poisťovňa preplatí opravu alebo to bude totálka...
janka104
26.06.12,13:58
ďakujem ak čo by bolo lepšie náhrada alebo totálka v mojom prípade cena auta je cca 7000 eur
janka104
26.06.12,15:19
dobrý deň môžte mi pomôcť s mojim problemom?
JAJA11
26.06.12,18:10
ďakujem ak čo by bolo lepšie náhrada alebo totálka v mojom prípade cena auta je cca 7000 eur

Kolegyňa mala poškodené auto, jeho hodnota už bola len cca 2.000 EUR a oprava sa blížila k cene 2.000 EUR. Hrozilo, že jej uhradia totálku. Nakoniec oprava bola za 1.700 EUR (opravovňa urobila nacenenie opravy) a na základe toho rozhodli, že si to má dať opraviť. Vo vašom prípade asi budú súhlasiť s opravou. Musíte počkať na odhadcu škody a nacenenie opravy. Vy si nemôžete vybrať, o tom rozhodne poisťovňa. Bolo by dobré preveriť si, koľko vám z ceny opravy uhradí poisťovňa. To záleží od PZP toho, kto vám poškodil auto. Ak tam je aj amortizácia, tak sa môže stať, že vám neuhradia celú sumu. Tú si môžete vymáhať od vinníka nehody.
bubkoch
26.06.12,18:39
ďakujem ak čo by bolo lepšie náhrada alebo totálka v mojom prípade cena auta je cca 7000 eur

po tom ako likvidator poistovne obhliadne a nafoti auto, si s autom mozete robit co chcete, mozte ho opravit, predat, zosrotovat, je to len a len na vas ... poistovna vam nijako nemoze prikazat co mate robit s autom

poistovna vam vyplati nahradu skody, ako ju vypocita je jej vec, vy s vyskou nahrady mozte aj nemusite suhlasit, ak nesuhlasite, mozte sa s nou sudit ... zjednodusene, poistovna vypocita casovu cenu auta, potom vypocita skodu ktora vam vznikla, a vyplati vam mensiu z tych sum
bubkoch
26.06.12,18:42
Kolegyňa mala poškodené auto, jeho hodnota už bola len cca 2.000 EUR a oprava sa blížila k cene 2.000 EUR. Hrozilo, že jej uhradia totálku. Nakoniec oprava bola za 1.700 EUR (opravovňa urobila nacenenie opravy) a na základe toho rozhodli, že si to má dať opraviť. Vo vašom prípade asi budú súhlasiť s opravou. Musíte počkať na odhadcu škody a nacenenie opravy. Vy si nemôžete vybrať, o tom rozhodne poisťovňa. Bolo by dobré preveriť si, koľko vám z ceny opravy uhradí poisťovňa. To záleží od PZP toho, kto vám poškodil auto. Ak tam je aj amortizácia, tak sa môže stať, že vám neuhradia celú sumu. Tú si môžete vymáhať od vinníka nehody.

nehnevaj sa ale pises bludy, takto to vobec nefunguje .. ani to s tym vymahanim od vinnika nie je pravda
bubkoch
26.06.12,18:47
Škodu musí nahlásiť vinník z jeho PZP. Auto ohodnotí zástupca poisťovne a rozhodne, či poisťovňa preplatí opravu alebo to bude totálka...

ani to nie je pravda ... mylis si to s havarijnym poistenim ... PZP je poistenie ZODPOVEDNOSTI ... teda poistovna sa nerozhoduje ci preplati opravu alebo totalku, poistovna preplati vysku skutocnej skody za ktoru zodpoveda vinnik, co je maximalne casova cena auta ...
JAJA11
26.06.12,19:27
ani to nie je pravda ... mylis si to s havarijnym poistenim ... PZP je poistenie ZODPOVEDNOSTI ... teda poistovna sa nerozhoduje ci preplati opravu alebo totalku, poistovna preplati vysku skutocnej skody za ktoru zodpoveda vinnik, co je maximalne casova cena auta ...

a čo som napísala ? pri cene auta 2.000 EUR (tak sa predávalo v tom čase) by sa kolegyňa nemohla rozhodnúť pre opravu, ak by bola vyššia ako 2.000 EUR... ak by to chcela dať opraviť, poisťovňa by jej to neuhradila... Pri cene opravy 1.700 EUR a podľa ocenenia poisťovne cena auta bola iba 1.700 EUR, čiže poisťovňa nebola ochotná uhradiť viac, tak bolo výhodnejšie dať ho opraviť.... V podstate poisťovňa rozhodne do akej výšky je ochotná úhradu urobiť a vyberie si tú nižšiu cenu. (Aspoň v bežných prípadoch, ak tam nie sú iné záujmy). Takže stále to závisí na poisťovni.
Nedá sa rozhodnúť, že ja chcem totálku a nech mi poisťovňa preplatí 7.000 EUR ak škoda a následná oprava je 4.000 EUR....
A na náhradu škody, ktorú poisťovňa nepreplatí je právo. My sme mali taký prípad vo firme, kedy nám poisťovňa neuhradila celú škodu. Zvyšnú sumu sme žiadali od vinníka nehody. Tento mal havarijné poistenie a túto škodu uhradila za neho poisťovňa z havarijného poistenia. Ak nemá havarijné poistenie, v občiansko-právnom spore má poškodený právo na náhradu rozdielu uhradeného poisťovňou a zaplatenou opravou. V prípade kolegyne bol rozdiel cca 80 EUR a tak túto škodu nevymáhala. (Nestálo jej to za tú námahu), ale pri vyššej sume sa to oplatí... Ak by aj vinník tvrdil, že opravou novými dielmi sa cena vozidla zvýšila, tak by nemal pravdu, nakoľko cena opraveného havarovaného vozidla je stále nižšia ako bola cena vozidla pred haváriou...
JAJA11
26.06.12,19:30
po tom ako likvidator poistovne obhliadne a nafoti auto, si s autom mozete robit co chcete, mozte ho opravit, predat, zosrotovat, je to len a len na vas ... poistovna vam nijako nemoze prikazat co mate robit s autom

poistovna vam vyplati nahradu skody, ako ju vypocita je jej vec, vy s vyskou nahrady mozte aj nemusite suhlasit, ak nesuhlasite, mozte sa s nou sudit ... zjednodusene, poistovna vypocita casovu cenu auta, potom vypocita skodu ktora vam vznikla, a vyplati vam mensiu z tych sum

asi záleží na poisťovni, požadovala doklady o oprave, bez nich nebola ochotná uhradiť škodu...
bubkoch
26.06.12,19:45
A na náhradu škody, ktorú poisťovňa nepreplatí je právo. My sme mali taký prípad vo firme, kedy nám poisťovňa neuhradila celú škodu. Zvyšnú sumu sme žiadali od vinníka nehody. Tento mal havarijné poistenie a túto škodu uhradila za neho poisťovňa z havarijného poistenia. Ak nemá havarijné poistenie, v občiansko-právnom spore má poškodený právo na náhradu rozdielu uhradeného poisťovňou a zaplatenou opravou. V prípade kolegyne bol rozdiel cca 80 EUR a tak túto škodu nevymáhala. (Nestálo jej to za tú námahu), ale pri vyššej sume sa to oplatí... Ak by aj vinník tvrdil, že opravou novými dielmi sa cena vozidla zvýšila, tak by nemal pravdu, nakoľko cena opraveného havarovaného vozidla je stále nižšia ako bola cena vozidla pred haváriou...

opat nepresne ...
na aku skodu, ktoru poistovna nepreplati, je pravo ??? skoda je len jedna, skutocna, a tú musi poistovna preplatit ... akakolvek ina skutocna skoda, ktoru poskodeny preukaze, musi opat preplatit poistovna ... skoda, ktora vznikla a ktoru poistovna nepreplati, neexistuje
nemylit si skodu s nakladmi na opravu ...
poistovna z PZP nepreplaca naklady na opravu, ale preplaca skutocnu skodu za ktoru zodpoveda vinnik ... ak poskodny preukaze (napr. znaleckym posudkom) ze mu vznikla vyssia skoda nez aku preplatila poistovna, je to opat poistovna, ktora ju musi zaplatit ... vinnik tym ze je poisteny, nema dlzne poistne, nemal alkohol a udalost riadne do 15 dni nahlasil, je z celeho vonku a s vecou uz nema nic spolocne ....
a z havarijneho poistenia vinnika sa poskodenemu nic nepreplaca, mas v tom chaos ...
janka104
12.07.12,10:12
ahojte, ak mám totálnu škodu na aute mám si dať auto odhlásiť? alebo kedy ho odhlásiť? ďakujem
Žabinka
12.07.12,13:05
ahojte, ak mám totálnu škodu na aute mám si dať auto odhlásiť? alebo kedy ho odhlásiť? ďakujem
A čo by si s takým autom chcela robiť? Ak ho nechceš opraviť, myslím že nie, tak ho treba vyradiť z evidencie vozidiel.
Vyradenie vozidla z evidencie
Orgán Policajného zboru, ktorý vozidlo eviduje, vyradí vozidlo z evidencie, ak o to jeho držiteľ alebo vlastník požiada.
Držiteľ vozidla je pri vyradení vozidla z evidencie povinný predložiť a odovzdať


vyplnenú žiadosť o zmenu,
osvedčenie o evidencii časť II, alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla,
čipovú kartu osvedčenie o evidencii časť I, ak bolo vydané,
tabuľku s evidenčným číslom, alebo oznámenie o strate alebo krádeži tabuľky s evidenčným číslom, prípadne čestné vyhlásenie,
potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom tohto starého vozidla v Slovenskej republike alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie,
platný doklad totožnosti,
ak je držiteľom vozidla podnikateľ, originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list,
splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa,
správny poplatok v hodnote 5 €.

Ak vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla, ktoré previedol na osobu s pobytom alebo sídlom v zmluvnom štáte Európskeho hospodárskeho priestoru, žiada o vyradenie takého vozidla z evidencie, orgán Policajného zboru vyradí také vozidlo z evidencie až po získaní informácie príslušného orgánu štátu, ktorý vozidlo eviduje. Orgán Policajného zboru vyradí vozidlo z evidencie aj bez žiadosti držiteľa vozidla alebo vlastníka vozidla, ak prijal informáciu zo štátu, ktorý vozidlo eviduje.
Ak vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla, ktoré previedol na osobu s pobytom alebo sídlom v štáte mimo Európskeho spoločenstva, žiada o vyradenie takého vozidla z evidencie, je povinný predložiť potvrdenie príslušného orgánu štátu, do ktorého bolo vozidlo vyvezené.
Ak držiteľ starého vozidla nepreviedol toto vozidlo na iného na účely jeho využitia ako motorového vozidla, je povinný predložiť spolu so žiadosťou o vyradenie starého vozidla z evidencie vozidiel orgánu Policajného zboru potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom tohto starého vozidla v Slovenskej republike alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie; v tom prípade držiteľ starého vozidla spolu s potvrdením predloží aj jeho úradne overený preklad.
O vyradení vozidla z evidencie vydá orgán Policajného zboru jeho držiteľovi písomné potvrdenie. Ak o vyradenie vozidla z evidencie nemôže požiadať držiteľ vozidla, orgán Policajného zboru vyradí vozidlo z evidencie, ak o to požiada vlastník vozidla.
Orgán Policajného zboru rozhodne o vyradení vozidla z evidencie aj na návrh orgánu príslušného podľa zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore ak sa potvrdí, že vozidlo má neoprávnene pozmenený identifikátor vozidla a vozidlo sa nedá identifikovať podľa skrytých identifikátorov.
Orgán Policajného zboru, ktorý vozidlo eviduje, vyradí vozidlo z evidencie, ak o jeho trvalom vyradení z cestnej premávky rozhodol obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie. Držiteľ vozidla vyradeného z evidencie je povinný na vlastné náklady zabezpečiť odstránenie takého vozidla z cesty alebo z iného verejného priestranstva do 30 dní odo dňa jeho vyradenia z evidencie. Ak to neurobí, zabezpečí odstránenie vozidla správca cesty na náklady držiteľa vozidla.
Vozidlo, ktoré bolo vyradené z evidencie, smie byť znova prihlásené do evidencie vozidiel, len ak sa opätovne schválila jeho technická spôsobilosť.
janka104
13.07.12,16:29
ale ak ho chcem predať v celku ešte niekomu tak ho mám vyradiť ja alebo ho vyradí on ten kupujúci? ďakujem
Ice dive
13.07.12,16:59
ale ak ho chcem predať v celku ešte niekomu tak ho mám vyradiť ja alebo ho vyradí on ten kupujúci? ďakujem

záleží od mnohých faktorov... aké je to auto, aké je staré a pod... ale spravidla má vrak s papiermi väčšiu hodnotu ako len odhlásené auto bez papierov... ak však chcete predať len vrak bez papierov, je lepšie auto odhlásiť "vlastnoručne" ako sa na niekoho spoliehať... lebo tu hrozí, že kupujúci sa na to vybodne, a keď už auto nebude existovať, ťažko sa odhlási... a potom platiť donekonečna PZP tiež nie je sranda...
janka104
14.07.12,17:19
ďakujem chcem ho predať s papiermi odhlási ho potom kupujúci?
bubkoch
15.07.12,16:53
ďakujem chcem ho predať s papiermi odhlási ho potom kupujúci?

hned po predaji ho ty odhlasis na kupujuceho a tym je pre teba vec uzavreta ... uz len v poistovni nahlasit zanik PZP a cakat na preplatok
Žabinka
15.07.12,16:53
ďakujem chcem ho predať s papiermi odhlási ho potom kupujúci?
Veď máš odpoveď vyššie. Najistejšie je, keď auto odhlási na kupujúceho predávajúci, lebo potom zbytočne môže prísť ku komplikáciám, napr. platenie PZP, havária, atď. A rozdiel je, či ten čo kupuje je z iného okresu, vtedy len auto odhlasuješ na kupujúceho, alebo je z toho istého okresu, vtedy ide o prepis, a prítomní musia byť obaja, aj predávajúci, aj kupujúci. Ak nemáš možnosť ísť na prepis osobne, dá sa to riešiť aj overeným splnomocnením, ale tak by som to neriešila..
bubkoch
15.07.12,16:55
ale ak ho chcem predať v celku ešte niekomu tak ho mám vyradiť ja alebo ho vyradí on ten kupujúci? ďakujem

totalka NEznamena za auto treba vyradit ... totalka znamena len to, ze cena opravy je vyssia ako casova hodnota auta ... ty s nim mozes robit co chces, mozes ho opravit, predat neopravene, atd ... je to len na tebe ... po predaji auto odhlasis na predavajuceho
janka104
16.07.12,11:50
ďakujem vám veľmi pekne
wegamizi
07.08.12,08:27
Dobry den,
prosim o pomoc a radu.
Na mojom motorovom vozidle bola sposobena skoda tym, ze iny vodit nacuval do mojho auta. I ked skoda nepresahovala 4000,00€, zavolali sme policiu, ktora vsak pre malu skodu nespisovala zaznam. Potom skodca presne podla pokynov vykonal vsetky potrebne ukony k preplateniu skody z jeho PZP v Komunalnej poistovni. Z nasim poskodenym autom sme boli na obhliadke v Slovexperte, kde popisom urcili rozsah poskodenia. Cely spis sme dali do poistovne k naslednej likvidacii a preplateniu poistnej udalosti. Moj problem je v tom, ze likvidator, p. Vrabel z Ba, nas sikanuje s tym, ze pyta vyjadrenie policie, ze chce, aby prisiel na obhliadku aj skodca, proste sa vyjadil, ze neveri policii a potrebuje si vsetko preverit. Ked som mu navrhla, ze prideme za nim na obhliadku, povedal, ze netreba, ze on za to nie je plateny, ze maju na to ludi. Dokonca sa vyjadril, ze nas podozrieva z nafingovanej poistnej udalosti. Ked som sa spytala, ze podla coho to usudzuje, povedal, ze on ma na to interne predpisy a moze pytat od nas co chce. Je to vobec mozne, ze niekto sa dokaze takto realizovat na ludoch, ktori vlastne ani skodu nesposobili? Ma na taky postup pravo? Policia nema ziadny kredit v poistnych udalostiach? A bol taky sebavedomy, ze nam povedal, ze sa mozme stazovat, kde chceme. Tak to sa mi nechce verit, ze tito likvidatori su takito suverenny pracovnici postovni.
Nikdy v zivote sa v Komunalnej poistovni nedam poistit, nie je nad Allianz
Stanislav 1975
07.08.12,08:31
Dobry den,
prosim o pomoc a radu.
Na mojom motorovom vozidle bola sposobena skoda tym, ze iny vodit nacuval do mojho auta. I ked skoda nepresahovala 4000,00€, zavolali sme policiu, ktora vsak pre malu skodu nespisovala zaznam. Potom skodca presne podla pokynov vykonal vsetky potrebne ukony k preplateniu skody z jeho PZP v Komunalnej poistovni. Z nasim poskodenym autom sme boli na obhliadke v Slovexperte, kde popisom urcili rozsah poskodenia. Cely spis sme dali do poistovne k naslednej likvidacii a preplateniu poistnej udalosti. Moj problem je v tom, ze likvidator, p. Vrabel z Ba, nas sikanuje s tym, ze pyta vyjadrenie policie, ze chce, aby prisiel na obhliadku aj skodca, proste sa vyjadil, ze neveri policii a potrebuje si vsetko preverit. Ked som mu navrhla, ze prideme za nim na obhliadku, povedal, ze netreba, ze on za to nie je plateny, ze maju na to ludi. Dokonca sa vyjadril, ze nas podozrieva z nafingovanej poistnej udalosti. Ked som sa spytala, ze podla coho to usudzuje, povedal, ze on ma na to interne predpisy a moze pytat od nas co chce. Je to vobec mozne, ze niekto sa dokaze takto realizovat na ludoch, ktori vlastne ani skodu nesposobili? Ma na taky postup pravo? Policia nema ziadny kredit v poistnych udalostiach? A bol taky sebavedomy, ze nam povedal, ze sa mozme stazovat, kde chceme. Tak to sa mi nechce verit, ze tito likvidatori su takito suverenny pracovnici postovni.
Nikdy v zivote sa v Komunalnej poistovni nedam poistit, nie je nad Allianz
pozri sa ja som ti to hovoril ako si kúpila voz- ale si sa ulakomila na pár eur poistného navyše...
romcos
07.08.12,09:04
Dobrý deň.
Bohužiaľ, to je typická Komunálna poisťovňa.
Vôbec nie je potrebné mať policajný zápis, presne nie je to škoda nad danú hranicu.
Ak vám likvidátor poslal písomné vyjadrenie, že nemáte nárok na plnenie poistnej udalosti z dôvodu, že daná udalosť sa nemohla takto a takto stať, tak máte nárok, aby danú rekonštrukciu celej udalosti.
Podobný prípad bol, keď niekto parkoval na vyvíšenom chodníku a iné auto mu obškrelo celý bok. Spísali poistnú udalosť, a poisťovňa odpísala, že takto sa to stať nemohlo. Klient si uplatnil nárok na rekonštrukciu prípadu a následne zistili, že poisťovňa pri rekonštrukcii zabudla na tento chodník, čiže zrazu čiara pasovala na aute od iného auta...

Potom existuje DAS, alebo súd a na to už každá poisťovňa reaguje, lebo kvôli malým škodám sa im neoplatí ísť na súd.

Aby som nezabudol, ak som správne pochopil, tak máte poistku v Alianz. Oni veľmi radi pomôžu, poradia, stačí im tam zavolať, alebo ísť do pobočky.
wegamizi
07.08.12,09:48
Sorry, ale to nejde z mojej poistky, ale z tej, ktoru ma uzatvorenu skodca, teda ten, co mna poskodil
preboha
07.08.12,15:25
doporučujem vyhotoviť pre svoje potreby detailnú fotodokumentáciu OBIDVOCH vozidiel. Najlepšie pristaviť ich na to isté miesto, a postaviť PRESNE do tej istej pozície, ako v čase nehodya detailne pofotiť. Takýto podklad je dobrá vec, pre prípadné kroky v budúcnosti. Požiadavky pána likvidátora Vás nemusia zaujímať. To, čo Vám predpisuje zákon ste urobili, a nemáte povinnosť plniť predstavy pána likvidátora. Ak náhodou odmietnu zaplatiť, pošlite mi SS.
wegamizi
07.08.12,17:27
Dakujem krasne za cennu radu aj za vasu ochotu v pripade neuspechu vas kontaktovat. Urcite sa ozvem, dakujem :-)
wegamizi
14.08.12,20:41
Dakujem este raz za velmi cennu vasu radu, ktoru som vyuzila pri konzultacii s panom likvidatorom. Mala som vyhotovene fotodokumentacie presne podla vasho doporucenia, splnili sme povinnosti zo zakona voci poistovni skodcu, teda v poslednom rade sme upozornili na to likvidatora. Nase upozornenie bolo asi dostatocne;), pretoze o dva dni sme mali peniazky na ucte. Dakujem vam este raz.
Ak by ste niekedy potreboval poradit pri vybere reziva ( dreva ), obratte sa na nas v SS, radi vam pomozeme a poradime. Platnost neobmedzena :)
Goku_SSJ4
29.08.12,23:16
Dobry den,

V utorok sa mi stala neprijemna udalost, ze na parkovisku vrazilo do mna vozidlo (moje auto stalo na parkovisku vedla cesty). Riesi sa to cez jeho PZP v Allianz.
Info o mojom aute:
Honda Civic 2.2 CTDI 103 KW, rok vyroby 2.1.2007, je to dovoz z Holandska a ja som ho registroval na Slovensku dna 21.2.2011. Momentalne ma najazdenych 138 000 km (pri kupe 110 000 km). Zatial je viditelne poskodenie predny a zadny naraznik (predny od auta stojaceho predo mnou, do ktoreho ma naraz potlacil), pravy zadny blatnik, posunute prave zadne koleso (bud poloos alebo rameno), poskriabany a mozno ohnuty elektron a vo vnutri v kufri je nieco posunute narazom a este mozno aj vykrivene prave zadne dvere (vyzeraju, ako keby spodok odstaval, ale mozno to bude sposobene ohnutym blatnikom) .

Stav je momentalne taky, ze auto caka v autorizovanom servise Honda, ktory je aj zmluvnym servisom poistovne, na obhliadku, ktora ma byt 30.8. (stvrtok), takze este neviem presne, ake je poskodenie (hlavne skryte) a taktiez este neviem, ako sa k tomu postavi poistovna. Mozno budem milo prekvapeny, ale kedze sme Slovensku, tak by som sa rad pripravil.

Kedze takuto neprijemnost riesim po prvy krat, bol by som povdacny za kazdu informaciu, ktora by mi nejak pomohla. keby boli potrebne dalsie info, rad doplnim.

EDIT: Takze dnes mam po obhliadke, cenu mi este nepovedali, ale uz vedeli amortizaciu, ze bude 20%.

Dakujem za odpovede.
bonita
10.09.12,09:40
mi niekto poradit, ci je normalne, ze uz mesiac od skodovej udalosti , mi nebola preplatena nahrada skody? Naburalo do mna ceske auto, na SK, vsetko sme riadne spisali, nahlasili, pristupila som na nahradu rozpoctom, kedze si zozeniem lacnejsie diely .

Ide o csob poistovnu.cz. Ked som dnes volala do csob.sk, kde robili obhliadku auta, povedali, ze si vyziadali este dake doklady z CR.

Viem, ze na SK je takato udalost poriesena v priebehu 10 dni, tu to asi nebude mat konca.

Mam daku zakonnu moznost, ci sa niekde stazovat alebo co?

Ma niekto osobnu skusenost ako dlho to trva, ked ide o dva staty?
janka104
10.09.12,12:17
ak budú mať všetky doklady tak by sa mali vyjadriť do 15 dní, ale bohužial nám sa vyjadrili za 2 mesiace, a to nikto nehľadal nato,že sme bez auta, a neboli sme na vine, takže tak to je
preboha
20.09.12,19:04
ak nie je už neskoro, treba auto zobrať z hondy, a použiť na opravu bežný servis. Ak chcete vedieť prečo ozvite sa.
andika333
16.04.13,09:20
Povinné Zákonné Poistenie a plnenie a plnenie škodovej udalosti.
Dobrý deň.
Chcel by som sa spýtať. V januári sa mi stala dopravná nehoda. Poškrabal som iné vozidlo. Som vodič z povolania. Škodu som nahlásil v poisťovni. Poslali mi list zo Slovenskej kancelárie poisťovateľov že vozidlo v tom čase nebolo poistené o čom som ja nevedel nakoľko som mal na karťične napísané že platnosť je do odvolania. Zrušili to bez môjho vedomia minulý rok novembri.
​ V takomto prípade kto platí škodu majiteľ alebo vodič vozidla ktorý o ničom nevedel. ďakujem
misoft
16.04.13,14:46
V podstate: PZP je platné vždy 1 rok (väčšinou od 1.1. do 31.12.) - teda platnosť "do odvolania" je akási zavádzajúca. PZP sa uzatvára, alebo ukončuje, v žiadnom prípade však nemôže trvať večne - musí sa neustále "obnovovať" (poisťovne v tom prípade posielajú v zákonom stanovenej dobe podmienky a predpis poistného na obdobie 1 roka). Poistník potom v lehote do 6 týždňov môže prepoistiť vozidlo do inej poisťovne, alebo pokračovať.
Pokiaľ zrušili PZP - bude to asi dôsledok nezaplateného PZP. Ruku na srdce - andika333 - platil si riadne platby PZP? Asi nie - inak by svojvoľne PZP nezrušili.

Škodu bude hradiť z vlastného majiteľ vozidla (ako poistník), v prípade, že majiteľ a držiteľ vozidla (ten čo ho používa) sú rozdielné osoby, môže aj držiteľ.
Škoda bude poisťovňou poškodenému nahradená, následne dostaneš "milý" list aj so zloženkou na refundáciu vyplatenej škody.
andika333
16.04.13,15:27
Je to ako firemné auto ja som iba šofér. Na kartičke nebolo napísané koniec platnosti. Tak som nemohol tušiť že poistka je zrušená. Tak to znamená že to bude platiť majiteľ vozidla? a nie ja? ďakujem
bubkoch
16.04.13,15:46
Je to ako firemné auto ja som iba šofér. Na kartičke nebolo napísané koniec platnosti. Tak som nemohol tušiť že poistka je zrušená. Tak to znamená že to bude platiť majiteľ vozidla? a nie ja? ďakujem

neexistuje dovod aby si ty mal platit skodu vyplyvajucu z titulu neuzavretej PZP ...
povinnost uzavriet PZP ma majitel/drzitel, nie sofer/zamestnanec ...
Peggynka
16.04.13,16:25
V podstate: PZP je platné vždy 1 rok (väčšinou od 1.1. do 31.12.) - teda platnosť "do odvolania" je akási zavádzajúca. PZP sa uzatvára, alebo ukončuje, v žiadnom prípade však nemôže trvať večne - musí sa neustále "obnovovať" (poisťovne v tom prípade posielajú v zákonom stanovenej dobe podmienky a predpis poistného na obdobie 1 roka). Poistník potom v lehote do 6 týždňov môže prepoistiť vozidlo do inej poisťovne, alebo pokračovať.
Pokiaľ zrušili PZP - bude to asi dôsledok nezaplateného PZP. Ruku na srdce - andika333 - platil si riadne platby PZP? Asi nie - inak by svojvoľne PZP nezrušili.

Škodu bude hradiť z vlastného majiteľ vozidla (ako poistník), v prípade, že majiteľ a držiteľ vozidla (ten čo ho používa) sú rozdielné osoby, môže aj držiteľ.
Škoda bude poisťovňou poškodenému nahradená, následne dostaneš "milý" list aj so zloženkou na refundáciu vyplatenej škody.
Dnes už nie je veľa áut,ktorá majú PZP na kalendárny rok,väčšina beží na priebežný a pokiaľ majiteľ nezaplatil poistné v stanovenej lehote,tak poisťovňa poistenie zruší,ale dožaduje sa ešte cca 2-mesačného vyplatenia do vypovedania zmluvy.Pri škodových udalostiach je dobré mať "priateľa na telefóne" pokiaľ nemáte internet v mobile a overiť si na www.skp.sk ,kde (http://www.skp.sk,kde) má dotyčný uzavreté PZP.Jeden takýto mi ukázal všetko a nakoniec vysvitlo,že poisťovne v snahe udržať si zákazníka posielajú komplet doklady,aj keď poistné nie je zaplatené!Je tam zelená karta,tzv. biela karta (čo je doklad o uzavretí poistky) a šek.Šek zahodí a karty využíva.