PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Prekážky v práci - pohreb prarodiča



polka
16.04.07, 23:08
Prosím, mohol by mi niekto poradiť, ako je to s pracovným voľnom pri pohrebe starého rodiča, ktorý nebýva v spoločnej domácnosti so zamestnancom? Má zamestnanec nárok na platené voľno pri účasti na pohrebe takéhoto starého rodiča alebo nie?

polka
16.04.07, 23:26
Tá posledná veta "...ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti..." platí na všetkých prarodičov, alebo len na prarodiča jeho manžela alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti?

polka
16.04.07, 23:38
Rozumel si správne, aj ja rozumiem odpovedi, len tomu tretiemu bodu dosť dobre nerozumiem, teda či podmienka žitia v spoločnej domácnosti platí na všetkých prarodičov, alebo len na iných prarodičov?

polka
16.04.07, 23:55
Teraz som to konečne pochopila do dôsledkov. Vrelá vďaka, moc si mi pomohol, lebo práve v tomto 3. bode som mala nedorozumenie s jednou našou zamestnankyňou.

zuzilka
17.04.07, 15:25
Prosím Vás,ja mám problém v tom, že zomrel mojej svokry brat/slobodný,bezdetný/ a krsný otec mojho manžela.Jediní priamí príbuzní sme mi so svokrou a s jej sestrou.Od správcu cintorína mám potvrdenie o účasti pohrebu ale zamestnávateľ nechce mi uznať.Vraj mám zobrať dovolenku alebo neplatené volno.Mám nárok na platené volno?

Tweety
17.04.07, 15:28
Prosím Vás,ja mám problém v tom, že zomrel mojej svokry brat/slobodný,bezdetný/ a krsný otec mojho manžela.Jediní priamí príbuzní sme mi so svokrou a s jej sestrou.Od správcu cintorína mám potvrdenie o účasti pohrebu ale zamestnávateľ nechce mi uznať.Vraj mám zobrať dovolenku alebo neplatené volno.Mám nárok na platené volno?
Nie je to prekážka v práci podľa §141. Jedine, ak ste žili v spoločnej domácnosti, ale to asi nie.

zuzilka
17.04.07, 15:35
Nie je to prekážka v práci podľa §141.
Veľmi ma to prekvapilo a som z toho hotová.Jediná rodina a nakoniec nie som žiadna rodina.Posledné čo som mohla preňho urobiť.Kto má vlastne ísť na ten pohreb,keď nie my.Jeho sestra vybavila pohreb a nemá tam kto ísť.

Tweety
17.04.07, 15:37
Veľmi ma to prekvapilo a som z toho hotová.Jediná rodina a nakoniec nie som žiadna rodina.Posledné čo som mohla preňho urobiť.Kto má vlastne ísť na ten pohreb,keď nie my.Jeho sestra vybavila pohreb a nemá tam kto ísť.
Je to smutné, ale zákon nepustí.:cool:

zuzilka
17.04.07, 16:37
Je to smutné, ale zákon nepustí.:cool:
Ďakujem Ti Tweety za rýchlu odpoveď´.Doteraz som si nebola istá ako je to stým zákonom.

zuzilka
17.04.07, 16:42
:eek:
Bol som pred dvomi týždňami na pohrebe mamy jednej mojej známej. Aj napriek tomu, že som si čas zameškaný kvôli účasti na pohrebe musel nadpracovať.
Ak ste boli skutočne rodina a chcete sa skutočne na pohrebe zúčastniť (alebo ste sa už zúčastnili; pôvodný príspevok je sformulovaný tak, že nie zrejmé, či pohreb už bol alebo ešte len bude), azda nemôže byť prekážkou účasti na pohrebe to, že v tomto prípade nemáte nárok na náhradu mzdy za čas zmeškaný v práci kvôli účasti na pohrebe.
Apropó. Z hľadiska odvodov je lepšie v tomto prípade zobrať si dovolenku (ak ešte nie je vyčerpaná), prípadne vybrať si náhradné voľno ako žiadať o neplatené voľno. Neplatené voľno je najhoršia možná alternatíva.
:cool:
Máš pravdu. Ďakujem za radu.

Pohreb bude zajtra.Som rada,že ste ma tak rýchlo usmernili.

Kejt
02.05.07, 09:34
Dobrý deň chcela by som sa opýtať keď zamestnanec ide na pohreb má nárok na náhradu mzdy? Počíta sa to ako keby bol v práci? Ďakujem za skorú odpoveď.

Tweety
02.05.07, 09:35
Dosť podstatné je, komu ide. Skús doplniť.

Gabi03
02.05.07, 09:39
Niekedy áno, niekedy nie. :D

Melnick
02.05.07, 09:39
Máš nasledovný nárok :

1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

Kejt
02.05.07, 09:42
Bol na pohrebe dedkovi.

Tweety
02.05.07, 09:44
Jeden deň s náhradou mzdy, pri účasti na pohrebe a ak obstarával pohreb, tak ešte jeden navyše.

Kejt
02.05.07, 09:45
Mzda sa mu bude počítať ako keby bol v práci?

Melnick
02.05.07, 09:48
Pozri bod 3 . Je dôležité či zamestnanec býval v spoločnej domácnosti s dedkom.
Niektorý zamestnávateľ vyžaduje aj potvrdenie o spolužití v jednej domácnosti.

Trocha sa naše rady rozchádzajú.

Dedko = prarodič.

Tweety
02.05.07, 09:49
Mzda sa mu bude počítať ako keby bol v práci?
Dostane tento deň(časť dňa), preplatený náhradou mzdy, čiže priemerkou.

Tweety
02.05.07, 09:50
Pozri bod 3 . Je dôležité či zamestnanec býval v spoločnej domácnosti s dedkom.
Niektorý zamestnávateľ vyžaduje aj potvrdenie o spolužití v jednej domácnosti.
Spoločná domácnosť tu nie je potrebná.

Melnick
02.05.07, 10:03
Kejt pozri sa sem :

http://www.porada.sk/t50453-prekaky-v-praci--pohreb-prarodiea.html

VERONIKA6
30.07.07, 08:18
Pracovníkovi zomrela mama, s ktorou nebýval v spoločnej domácnosti. Zomrela vo štvrtok nad ránom a pohreb mala v sobotu. On zabezpečoval pohreb. Patrí mu pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni, alebo iba jeden, keď bol pohreb v sobotu?

Tweety
30.07.07, 08:29
Má nárok na jeden deň- deň obstarania pohrebu.

VERONIKA6
30.07.07, 08:34
Má nárok na jeden deň- deň obstarania pohrebu.
Ďakujem za odpoveď, tiež som zastávala názor, že jeden deň, no potrebovala som si to potvrdiť.

emogeon
13.08.07, 10:53
ahojte,prosim o radu zomrel mi otec a manzel vybavuje aj pohreb, ja som s otcom zila v jednej doamcnosti aj s manzelom ktory ma trvaly pobyt inde, ja som na materskej ,kolko dni ma manzel narok na platene volno, dakujem

berry
13.08.07, 10:58
Myslím, že jeden ak vybavuje ten pohreb. ale nie som si istá ak nebýval s ním v jednej domácnosti.

emogeon
13.08.07, 11:00
byval v jednej domacnosti a ide aj na pohreb aj ho vybavoval...

berry
13.08.07, 11:04
Ak som to správne pochopila tak je to jeho svokor. A aj vybavuje pohreb. Tak to bude mať nárok na dva dni plateného voľna.

emogeon
13.08.07, 11:05
tak presne, dakujem za odpoved :-)

berry
13.08.07, 11:05
niet zač , dúfam ,že som poradila správne.

peggy
16.08.07, 09:44
Zamestnanec predložil potvrdenie o účasti na pohrebe svokry, ktorý sa uskutočnil 13.8.07 a potvrdenie o vybavovaní pohrebných záležitostí dňa 14.8.07.Môžem mu to vybavovanie pohrebu uznať aj keď bolo deň po pohrebe?

Jura
16.08.07, 09:53
logika ti napovedá, že nie, ale keď mu to zamestnávateľ uzná ?!?!

emogeon
28.08.07, 10:37
ahojte, nedavno som sa sa tu pytala kolko ma manzel narok na volno pri vybavovani a pohrebe, v praci mu povedali ze mu neuznavaju cele 2 dni lebo on musi byt v praci medzi 9 -14 hod, ze tu dobu mu uznaju ale od 14tej do 16.30 nie, je to spravne?

nikulik
28.08.07, 11:23
Ked pracuje od 9.00 do 14.00 hod. tak aj ked mu uznaju den, tak zaplatene dostane predsa za 9.00 - 14.00 hod. P-prekažka v praci sa počita, hod. x priemer. Takže dostane zaplatene len to čo by bol ako keby v praci.

ZuzanaP
28.08.07, 11:54
Ten čas po 14 hod. by mu vykazovali ako čo?

emogeon
28.08.07, 15:07
mozno som sa zle vyjadrila,on pracuje normal od 8..hod do 16.30 ale v praci to maju tak ze od 9-14tej tam musia byt a personalistka mu povedala ze len ten cas 9-14, 2 dni mu preplatia,moze byt?

nikulik
30.08.07, 08:34
Na pohreb má nárok 1 den, a na vybavovanie pohrebu takisto 1 den. V ZP je udané najviac na jeden den. Ja na pohreb uznávam zamestnancom celý den, nedavam obmedzenia, že len odvtedy dovtedy.

kattka.c
10.12.07, 10:10
ahojte, prosim poradte mi ako je to s vybavovanim pohrebu pre tetu. zamestnanec doniesol potvrdenie o tom ze vybavoval pohreb pre tetu - nakolko nikoho ineho nemala. ma narok na den volna?
podla toho co som zatial precitala tak asi nie .... naozaj?
Dakujem

Tweety
10.12.07, 10:13
ahojte, prosim poradte mi ako je to s vybavovanim pohrebu pre tetu. zamestnanec doniesol potvrdenie o tom ze vybavoval pohreb pre tetu - nakolko nikoho ineho nemala. ma narok na den volna?
podla toho co som zatial precitala tak asi nie .... naozaj?
Dakujem
Nárok má len vtedy, ak s ňou žil v spoločnej domácnosti, inak nie- §141 odst.2, písm.c.bod3.

fezoj82
18.01.09, 16:41
Ahoj, ako je to s voľnom s náhradou mzdy, ak sa pohreb konal v sobotu, pričom v tento deň mala pracovníčka pracovať? (jedná sa o maloobchod).

Tweety
18.01.09, 17:09
Ahoj, ako je to s voľnom s náhradou mzdy, ak sa pohreb konal v sobotu, pričom v tento deň mala pracovníčka pracovať? (jedná sa o maloobchod).
Ide o prarodiča? Ak áno, nárok na náhradu príjmu za prekážku v práci, podľa § 141 ZP má.<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- edit note -->
<HR style="COLOR: lightsteelblue" SIZE=1>

SilviaS
19.01.09, 13:07
Dobrý den poradáci!!
Nášmu pracovníkovi zomrel prarodič a doniesol o tom potvrdenie na jeden
deň a ja sa chcem opýtať ako to je ked nežil s ním v spoločnej domácnosti
má takisto nárok na voľno myslím tým na jeden deň!!
Kde je to v zákoniku???
Vďaka pekne Silvia:)

Tweety
19.01.09, 13:11
Dobrý den poradáci!!
Nášmu pracovníkovi zomrel prarodič a doniesol o tom potvrdenie na jeden
deň a ja sa chcem opýtať ako to je ked nežil s ním v spoločnej domácnosti
má takisto nárok na voľno myslím tým na jeden deň!!
Kde je to v zákoniku???
Vďaka pekne Silvia:)
Je to v §141 odst. 2, písm.d.bod 3. ZP. Nárok na náhradu príjmu má, spoločná domácnosť tu nie je podmienkou.

SilviaS
19.01.09, 13:15
ďakujem pekne za odpoved Silvia:)

bonboane
04.11.11, 07:55
Dobrý deň, mám otázku, vybavovala som pohreb mamy a zo Zákonníka práce mám nárok na 2 plateného voľna. To voľno je započítané v tých 7 dňoch, na ktoré mám nárok počas roka alebo je to navyše? Čiže 7 dní osobných prekážok a 2 dni na pohreb?

VERONIKA6
04.11.11, 08:01
Pohreb sa do 7 dní nepočíta. Viď § 141 odst. 2 písm. d).