anmary
17.04.07,13:06
Máte niekto osvedčený recept na venčeky z odpaľovaného cesta? Podarilo sa mi získať 2 recepty /každý úplne iné ingrediencie/ a dotyčná už si nepamätá, podľa ktorého robievala.
Ak ich niekto robievate, napíšte prosím celý postup aj recept na plnku. Vďaka.:)
DanielaSL
17.04.07,11:47
Robila som podľa jednej staršej kuchárskej knihy, recept skúsim prilepiť,keď budem doma a boli dobré, akurát cesto bolo dosť tuhé a musel ich vždy z vrecúška vytláčať môj muž. Potom mi kamarátka poradila kúpiť polotovar dr.Oetker a sú tiež dobré. Robila som ich aj teraz na sviatky , pričom polovicu som dala dcére. Môj nastavajúci zať ich zjedol na posedenie hneď ,ako ich priniesla.:)
horvatka
17.04.07,11:49
Odpaľované cesto:
1/4 l vody, štipka soli, 8 dkg masla, 14 dkg hrubej múky, 4-5 vajec podľa veľkosti.
Vodu, soľ a maslo nechať zovrieť a naraz vsypať múku, odstaviť, prepracovať do hladka, opäť nechať prepariť a vpracovať celé vajcia. Na plech robíme venčeky, alebo poliev.lyžicou robíme kôpky. Pečieme vo vo veľmi teplej rúre asi 7-10 min.,za tento čas rúru neotvárať, lebo klesnú. Ďalších 20 min. miernejšie dopekať.
Krém:
3/4 l mlieka, 3 1/2 lyžice hladkej múky, 1 zlatý klas, 6 žĺtok,2 vanil.cukry.
Najskôr ušľahať zo 6 bielok a 25 dkg cukru tuhý sneh a až potom začať pripravovať krém.
3/4 l mlieka a 2 vanil.cukry uvariť a do vriaceho mlieka vliať rozšľahané žĺtka, múku a zlatý klas. Uvariť puding (najlepšie ručným mixérom miešať, aby bol puding hladký). Do horúceho pudingu zašľahať pripravený sneh.

Venčeky rozkrojiť, naplniť krémom, na krém dať šľahačku, prikryť rozkrojeným vrškom a posypať práškovým cukrom, alebo karamelovou polevou. Prípadne už šľahačka môže byť karamelová. Upáliť 10 dkg kryš.cukru zaliať šľahačkou, rozpustiť a nechať do druhého dňa v chladničke, potom vyšľahať.

Z mojich skúseností množstvo krému je na 1 a 1/2 dávky cesta, takže väčšinou to robím zo 6 vajec a úmerne pridám 1/2 ostatných prísad.

Dúfam, že to je dosť podrobné. Dobrú chuť!
anmary
17.04.07,12:06
Robila som podľa jednej staršej kuchárskej knihy, recept skúsim prilepiť,keď budem doma a boli dobré, akurát cesto bolo dosť tuhé a musel ich vždy z vrecúška vytláčať môj muž. Potom mi kamarátka poradila kúpiť polotovar dr.Oetker a sú tiež dobré. Robila som ich aj teraz na sviatky , pričom polovicu som dala dcére. Môj nastavajúci zať ich zjedol na posedenie hneď ,ako ich priniesla.:)


Fakt sú dobré aj od dr. Oetker? Nikdy som ešte polotovary nepoužívala. Koľko ich asi vyjde?
DanielaSL
17.04.07,13:28
Ani ja som ich nepoužívala a bola som prekvapená...skutočne boli rýchlo a boli dobré, boli na jeden plech...ale tvarovala som ich ako veterníky, nie ako venčeky, tých by bolo viac.
wagner
17.04.07,14:30
Môj recept na venčeky z odpaľovaného cesta - pečiem ich už 20 rokov:
3 dcl vody,1dcl oleja,štipka soli,25 Dg hladkej múky, cca 3 dcl vajec -celé
Vodu varíme s olejom a soľou, pridáme múku a miešame až sa masa odlepuje od varešky - radšej dlhšie, aby bolo cesto ľahšie. Po miernom vychladnutí pridávame postupne vajcia - po jednom a zakaždým cesto vymiešame. Niekedy treba dať vajec viac, alebo menej, záleží ako sme odpaľovali cesto. Masa musí byť primerane tuhá, lebo keď je redšia, tak venčeky nedržia tvar. Dáme piecť, rúru neotvárame, lebo by splasli. Po upečení vybrať, prerezať a plniť.
Plnka:3/4 l mlieka,20 Dg kryšt.cukru, 3 zlaté klasy. Uvariť a po miernom vychladnutí vmiešať maslo - ja dávam palmarín.
dodoka
17.04.07,15:55
skuste novinku tortu s jedlym obrazkom http://obrazok.ic.cz/
DanielaSL
19.04.07,16:54
Tu je ten recept o ktorom som vyššie písala.


Odpaľované venčeky.


2dl vody
70 g margarínu
120 g hrubej múky
3 vajcia
štipka soli

na plnku :

1/2 l mlieka
100 g práškového cukru
2 vajcia
50 g krémového prášku - Zlatý klas
2 dl šľahačky
20 g práškového cukru
vanilkový cukor

Do vody pridáme soľ a margarín a dáme variť. Do vriacej vody zavaríme múku a miešame , kým nevznikne hustá kaša ,ktorá sa nelepí na varešku.Do vychladnutej primiešame postupne vajcia. Dobre miešame , dáme do vrecúška a na pomastený plech vytláčame venčeky, ktoré upečieme v horúcej rúre. Upečené naplocho rozkrojíme , naplníme krémom a šľahačkou a posypeme cukrom.

Plnka: Mlieko s polovicou cukru dáme variť. Potom pridáme žĺtky , vanilkový cukor a krémový prášok , ktoré sme rozmiešali v troche studeného mlieka a za stáleho miešania povaríme. Do horúceho primiešame z bielkov a cukru ušľahaný tuhý sneh.
Dobre schladenú smotanu ušľaháme a potom zľahka primiešame cukor.

Ja som tam ale tú šľahačku nedávala.
Maruška54
02.06.07,09:06
Pridávam môj oblúbený a osvedčený recept.
tiny77
12.06.07,05:35
Danuša2
12.06.07,08:11
Venčeky z odpaľovaného cesta ...
pachola
13.06.07,17:40
krém do veterníkov
je treba cukr a smetana v pomeru 1:1. Cukr se utavi, smetana se da varit a po utaveni cukru se opatrne spoji (pozor, nalevat postupne, hodne to nahle napeni!) a takto vyrobeny karamel se necha zchladnout (muze se skladovat celkem dlouho). Pak se vysleha slehacka a prida se do ni trocha karamelu a opatrne se spoji. Karamel pridavejte dle toho, jak to chcete tmave. Obvykle to je takove lehce nahnedle.






doporučuji poměr - 2 díly pevně ušlehané šlehačky : 1 dílu hotového smetanového karamelu
odpalované cesto

250g vody
100g oleje
trochu soli-přivedeme k varu,a s moukou urestujeme.Necháme trochu vychladnout,a postupně vmícháme vejce.
200g hladké mouky
5-6 vajec

Slabě pomaštěnej plech,mezi věnečky pokropit vodou.Zapékáme při vyšší teplotě (podle barvy) Neotvírat troubu-pečeme v páře.Obrátíme a při nižší teplotě dopečeme.
didiana
25.06.07,17:39
Venčeky.
3,5 dl. vody, na špic noža soli, 250 g.Palmarin alebo Hera dáme do hrnca variť.
250 g. hladkej múky špecial vsypeme do vriacej vody z tukom a vymiešame vareškou asi 1 minutu, až sa zmes spojí a odlepuje sa od hrnca.
Necháme 5 minút vychladnúť a elektrickým slahačom primiešavame po 1 kuse 8 vajec.
Cesto dáme do vrecúška s ozdobným špicom a dva krát na seba striekame na plech do tvaru venčekov. Na 1 plech vyjde 25 kusov, na nové plechy aj menej.
Plech pokropíme( asi pol. dcl) vody a dáme do vyhriatej rúry piecť. Rúru počas pečenia neotvárame, lebo by sa nám venčeky nenafúkli.
Upečené, vychladnuté prekrojíme zúbkovým nožom na polovicu a plníme.
Plnka:
1 liter mlieka 150 g. kryštál. cukru, 4 ks puding Zlatý klas a 1 kus vanilkového cukru = uvaríme puding.Je dosť hustý.Necháme za občasného miešania vychladnúť.
500 g. masla šlaháme el. šlahačom a po lyžiciach pridávame vychladnutý puding, pridáme 1 kus vanilkový cukor a štamperlík rumu, alebo pár kvapiek rumovej esencie.
Krém dávame polievkovou lyžicou do prekrojeného venčeka. Pred podávaním posypeme ces sitko zmiešaným mletým a vanilkovým cukrom.
Želám dobrú chuť lebo podľa tohto receptu sa Vám 100 % podaria.
ormika
21.09.09,10:54
V nedeľu máme oslavu a chcela by som robiť venčeky a také buchtičky s kávovým krémom všetko z odpaľovaného cesta. Cesto ani krém mi nerobí problémy, no niekde som čítala že si môžem venčeky upiecť aj dopredu a potom až plniť krémom. Nemáte s tým niekto skúsenosti? Napr. že v stredu - štvrtok by som si spravila venčeky, v piatok buchtičky a v sobotu by som to naplnila. Ako správne uskladniť nenaplnené venčeky aby nenavlhli alebo veľmi nestrvdli? Ďakujem;)
Maruška54
21.09.09,11:00
to nie je dobrý nápad, z vlastnej skúsenosti viem ža ak plním venčeky až na druhý deň tak sú už vysušené a len od toho krému nezvlhnú
Maruška54
21.09.09,11:00
možno ich dať nenaplnené do mrazničky ale to už nie je ono
ormika
21.09.09,12:11
No škoda že to tak nejde. tak to spravím opačne. V piatok si porobím krémy, v sobotu napečiem a naplním. Aj tak by to mohlo byť, nie?
Xanti
21.09.09,12:12
A nestíhaš napiecť a naplniť venčeky v jeden deň? Tak by to bolo najideálnejšie.
Maruška54
21.09.09,12:13
ale krém zase nie je dobre dávať do chladničky, nemá rád zmeny teplôt, ak by sa ti náhodou zrazil čo uvidíš volným okom-nebude taký pekný hladký tak ho na druhý deň ešte mixérom vyšľahaj
ormika
21.09.09,12:20
Pri polročnom bábätku sa mi to moc nedá. Máme veľmi radi venčeky aj tie buchtičky kávové, tak som chcela sestru prekvapiť. Ak mi to nevýjde, tak upečiem niečo iné a venčeky nechám na inokedy. Keď ale aj ja ich zbožňujem
ormika
21.09.09,12:21
ale krém zase nie je dobre dávať do chladničky, nemá rád zmeny teplôt, ak by sa ti náhodou zrazil čo uvidíš volným okom-nebude taký pekný hladký tak ho na druhý deň ešte mixérom vyšľahaj
No ale upečené by som ich už mohla dať do chladničky. Och, dávno som ich nerobila, tak už ani neviem.
Xanti
21.09.09,12:21
A nemá Ti kto bábätko postrážiť? Ako osobne tak za 2,5 hodky mám urobené, napečené, naplnené venčeky.
Asi treba tatka vyhnať kočikovať. A potom to zvládneš ved si šikovná poraďáčka. :D
ormika
21.09.09,12:26
A nemá Ti kto bábätko postrážiť? Ako osobne tak za 2,5 hodky mám urobené, napečené, naplnené venčeky.
Asi treba tatka vyhnať kočikovať. A potom to zvládneš ved si šikovná poraďáčka. :D
Xanti ďakujem;) 3 hodiny venčeky, 3 hodiny buchtičky, potom upratať po pečení. Mám rúru na dva plechy, tak hádam to nejako zvládnem.
Xanti
21.09.09,12:31
Xanti ďakujem;) 3 hodiny venčeky, 3 hodiny buchtičky, potom upratať po pečení. Mám rúru na dva plechy, tak hádam to nejako zvládnem.
Kočka, tak piatok venčeky. Upiecť naplniť. A sobotu buchtičky upiecť naplniť. A nedelu si budú všetci pršteky olizovať.

Hlavné je upiecť a naplniť.

A tatko môže dva dni kočikovať. :D
tetrisss
21.09.09,13:14
Suhlasim s Xanti, ked ich naplnis az na druhy den, uz ti tak nezmaknu , skusala som to a nebolo to ono.
liennka
21.09.09,13:28
ja som piekla venčeky aj v predstihu a keď som ich už vychladené dala do
mikroténového sáčku a plnila o niekoľko dní, boli fajn. Nezabalené stvrdnú a po naplnení už veľmi nezmäknú.