Ivuchak
07.05.07,13:31
Prosím o radu:mojej 4-ročnej dcére by mali vybrať nosnú mandlu.Máva cca 5x ročne nádchu, čo si myslím, že je v norme, pokial chodí do škôlky...Nemám dobrý dojem z lekárky na ORL, akoby jej išlo len o samotný "výkon". Má niekto s týmto skúsenosť?ďakujem
Farks
07.05.07,11:53
My s tým veru máme skúsenosti. Môj syn v 4. rokoch trpel zápalmi stredného ucha a častými prechladnutiami, hlavne v období keď začal chodiť do škôlky. Mal zápal ucha, bral antibiotiká, akonáhle ich prestal užívať, zápal bol späť. Tiež nám navrhlil vybratie nosných mandlí. A od kedy mu ich vybrali, nemáme žiadne problémy (musím si zaklopať). Tiež som zo začiaku nebola za vybratie mandlí, ale teraz to neľutujem. V nemocnici sme boli len jeden deň, synček nemal žiadne bolesti, aspoň sa netváril, že by ho to bolelo. A napokon nosná mandľa naspäť narastie. Neviem, ale mať 5 krát do roka nádchu sa mi nezdá ešte dostatočným dôvodom na vybratie mandle, predsa je to len zásah do organizmu. My sme už v podstate veľmi na výber nemali, lebo mandľa bola zväčšená.
Prajem veľa šťastia
Chobot
07.05.07,12:12
Prosím o radu:mojej 4-ročnej dcére by mali vybrať nosnú mandlu.Máva cca 5x ročne nádchu, čo si myslím, že je v norme, pokial chodí do škôlky...Nemám dobrý dojem z lekárky na ORL, akoby jej išlo len o samotný "výkon". Má niekto s týmto skúsenosť?ďakujem

To, ako popisuješ príznaky, nevyzerá na vybratie nosnej mandle. Pokiaľ nemá vážnejšie komplikácie, len tú nádczu pár krát do roka, tak je to zbytočné.

Náš malý (teraz 12) bol na tom tiež, lebo sa mu v noci ťažko dýchalo a potom dýchal ústami. Mandle vybrali, ale ústami dýcha naďalej. Bolo mi toho strašne ľúto, že sme to dopustili a poslúchli sme lekárku na slovo. Teraz, keď sme už múdrejší, by som mu to nedal vybrať. A to si ešte chceli nechať v nemocnici cez noc, že na pozorovanie! Aspoň že sme ho domov zobrali.

Takže nedávaj, ak to nie je naozaj nevyhnutné a lekárka to len doporučila.

Nieked mám pocit, že si takto len kšefty navzájom naháňajú.
ludmilla
07.05.07,13:06
Pridám tiež skúsenosť so 4 ročným synom. Bolo to pred 2 - omi rokmi mali sme tiež častejšie nádchy a syn ešte k tomu v noci chrápal. Na ORL nám odporučili vybrať nosné mandle radikálne a hneď nám dali termín. Keďže syn je poistený aj v Rakúsku pre istotu som ho zobrala aj tam. Lekár ho prezrel a šokoval ma odpoveďou: Mandle netreba vyberať, v nose je poškodená sliznica od nosných kvapiek - vysušená, ale malý má zlý sklon eustachovej trubice a hlieny mu zatekajú aj do ucha a určite aj horšie počuje. Dovtedy som si myslela, že ma nepočúva, pretože sa hrá, ale on naozaj zle počul. Ak by sme uši nepreliečili pridružil by sa aj zápal ucha. Celá liečba spočívala 3 x denne olejové kvapky COLDISTOP do nosa a po podaní kvapiek fénovať uši teplým vzduchom po 10 minút. Všetky príznaky pominuli už skoro 3 roky máme pokoj. Nádchu samozrejme sem tam má, ale nerieším to ihneď kvapkami radšej používame fiziologický roztok do nosa, aby sme zasa nezničili sliznicu.
ludmilla
07.05.07,13:37
Okrem toho, keď nádcha bola 5 x do roka, to nevyzerá na vážnu indikáciu k operácii. Netuším, či hovoríš nemecky, ale dám do pozornosti link (je v nemeckom jazyku) z marcového kongresu, ktorý sa venoval vekovej skupine pod 6 rokov a operáciám mandlí. Lekári sa sami neprikláňajú k operáciám v tejto vekovej skupine, ozaj len vo vážnych prípadoch.

http://www.hno.at/texte/TE-Nachblutung.pdf (http://www.hno.at/texte/TE-Nachblutung.pdf)
ALDA
07.05.07,13:47
Mne vybrali nosné mandle ako školáčke a pomohlo to. Synovi ako 3 ročnému a potom druhý krát o pol roka a tiež to pomohlo. Keď mal 13 rokov bola som v Prahe na kontróle s uchom a dala som vyšetriť aj jeho a zistili mu zarastenú nosnú prepážku a na to prišiel ešte jeden lekár v Pezinku, nedoporučili operáciu skôr ako bude mať 18..má 31 operovaný nebol a je OK.
To nahrievanie úška teplým vzduchom nechápem, veď môže dostať silný zápal.
Ja som si prikladala na ucho zohriatu soľ, pretože som mala strašné bolesti a teplo mi pomáhalo a nechcem ani spomínať na tie strašné následky.
ludmilla
07.05.07,14:40
To nahrievanie úška teplým vzduchom nechápem, veď môže dostať silný zápal.

Malý nemal zápal v ušku ani bolesti, jemu sa tam hromadila len tekutina. Po podaní nosného oleja musel mať zaklonenú hlavku, aby kvapky zatiekli hlbšie a to fénovanie ušiek slúžilo vlastne ako vysúšanie. Veľmi to pomohlo. V podstate, keď sa do ucha dostane voda pri kúpaní a nechce von rieši sa to tiež fénom.
betka
07.05.07,15:20
Aj ja mám skúsenosti s nosnou mandlou, pozitívne. Moj syn začal chodiť do školky ako 2.5 ročný. ani raz do vtedy nebol chyrý. A potom sa to zosypalo. Po týždni chytil angínu s febrilnými krčmi. A odvtedy mal v kuse upchatý nos. V noci chrápal, mal zelené soplíky, mandla bola zvačšená, dýchať nosom bola len príležotosť. Chodili sme za odborníkmi. Deťom mladším ako 3 roky sa výber neodporúča. Ale po 5 mesiac musela ísť von, aj keď nemal 3 roky V nemocnici sme boli 1/2 dňa, zvládol to perfektne (umrnčaný bol asi 2 hod.). a odvtedy dýcha pekne, čisto, nemával ani teploty doteraz. ( iba v sobotu nám vyskočili na 39,5C, stále ich má, asi je to tým, že pre zmenu tie soplliská nie a nie von, má upchaté dutiny.)

Ak má dcérka 5x nádchu, nie je to tragédia. Keby ju mala 5x za 2 mesiace, potom to riešte. V školke to je normálna vec, každé dieťa tým potrebuje prejsť. Mimochodom. Keď sme nastúpili do škôlky, p. učiteľka mi povedala: "pripravte sa na to, že odteraz Váš sy bude chorý stále min. pol roka".
karol.pukancik
08.05.07,07:47
ak nemáš dobrý pocit z lekárky, chodte na konzultáciu k inému ORL odborníkovi, napr. na vyššie pracovisko, krajské mesto, fakultná nemocnica...
misolga
16.05.07,14:14
Ak sa budú nádchy opakovať častejšie ako 5 x do roka, treba vyšetrenie krvi či nie je v organizme zápal a potom treba uvažovať o vybratí nosnej mandle.Tento zákrok som dala urobiť synovi aj napriek odhováraniu niektorých mamičiek, ale treba si aj uvedomiť že neliečené alebo opakované nádchy môžu spôsobiť zdravotné problémy-moja sestra ktorá pracuje ako detská sestra má na obvode malých pacientov dokonca s reumatickými horúčkami!Synovi keď vybrali nosnú mandľu zistili že mal dosť veľké ložisko v nošteku takže ja tento zákrok neľutujem.
BRK
29.05.07,06:06
Dobrý deň, v auguste majú takmer 4 dcére vyberať nosné mandle. Čítala som tieto príspevky a prosím tých ktorí to zažili ako je to s prítomnosťou matky u dieťaťa. Povedali mi, že budem s dcérou stále, aj pri zákroku. Je to skutočne tak? Lebo kamarátka mi včera povedala, že pri zákroku nebola a syna jej po zákroku dovezli na izbu (mal ale vybraté súčasne nosné aj krčné mandle). Neviem si totiž predstaviť, že ju mám pustiť samu na sálu, kde ju uspia - veď to by robila paniku...
Ďakujem za vaše skúsenosti. Katarína
SERVIS
29.05.07,06:13
Ja som bola so synom asi pred mesiacom v Piešťanoch, u MUDr. Mrázika.
Mohla som s ním ísť až na operačku, držať ho za ruku pokiaľ nezaspal. Len podotýkam, že má takmer 10 roko, a zdalo sa mi že ma až tak nepotreboval, takmer vôbec sa nebál.
BRK
29.05.07,06:33
Ďakujem pekne, to by som bola šťastná, keby som s ňou mohla byť až do zaspatia. My ideme na Kramáre. Má niekto skúsenosti aj s Kramármi, pokiaľ môžem byť spolu s dcérou? Ďakujem, Katarína
Farks
29.05.07,06:34
Môjmu synovi robili zákrok v Bojnickej nemocnici. Ráno prišla sestrička a dala mu nejaký oblbovák, takže bol riadne omámený, na sálu ma nepustili, ale už keď ho viezli na sálu, tak ma v podstate nevnímal. Čakala som pred operačkou. Najhoršie bolo, že ho tam museli prebrať, a keď zbadal doktorov, tak hrozne plakal a kričal... Kde je moja maminka? Doktor ho nevládal ani držať, tak som išla pre neho a v rukách som si ho zobrala na izbu.Hrozne bol nepokojný a stále mrnčal chudáčik, tak som ho utíšila, v tú chvíľu som cítila ako strašne ma potrebuje. No a potom zaspal. ALe fakt si neviem ani predstaviť, že by som tam nebola a ten oblbovák čo mu ráno dali, tiež si neviem predstaviť ako by ho bez neho dostali na sálu. Držím palce, nech to dobre dopadne!!!
misolga
29.05.07,06:41
Katka žiadne strachy.Na izbe jej dajú injekciu , tam budeš s ňou a dávať na ňu pozor a potom ju odvezú na operačku.Dcérka bude taká malátna že nebude vedieť čo sa okolo deje a po zákroku ti ju hneď donesú na izbu, bude síce plačkať ale je to normálne u detí a takisto dobrú hodinku nebude vnímať dianie okolo seba a pamätať si či si pri nej alebo nie. Zober si zo sebou rukavičky pre dcérku, pretože si zrejme bude chcieť strhnúť obväzy z rúčky, pod ktoru má infúziu a nebude ťa veľmi vnímať čo jej budeš hovoriť, tak stačí že sa jej budeš prihovárať pokojným hlasom, chlácholiť a dávať na ňu pozor.Personál pravidelne kontroluje pacienta a ty hlavne dávaš pozor aby napr.nespadla alebo neudrela sa o postieľku.
BRK
29.05.07,06:51
Ďakujem pekne za vaše skúsenosti a rady, našťastie nemám s nemocnicou žiadne skúsenosti, takže každá rada mi dobre padne. Verím, že to dobre zvládneme. Katka
nikulik
29.05.07,07:44
Ahojte, aj ja by som rada pridala zopar slov. Moja neterka, v júli bude mat 3 rôčky, tiez mala problemy s nadchou, casto bola chora a ked poviem casto tak to bolo naozaj casto. Ked sa vyliecila tak tyzden bolo dobre a druhy tyzden opäť chora a takto to pokračovalo mesiac co mesiac. Chodili s nou rodičia na všetky vyšetrenia, k tym chorobam sa pridali aj bolesti bruška....k tomu jej zistili ze je alergicka na mlieko a mliecne vyrobky. No ale vratme sa späť. Lekar nakoniec zahlasil vybratie nosnej mandle. Povedal im, že potom by sa to už malo upraviť. Malej vybrali nosnu mandlu asi pred mesiacom. Ale všetci maju pocit akoby to vobec nepomohlo. Po tom zakroku dostala silny zapal v uškach, v obidvoch. Teraz nosi vatu v uškach aby ju neprefúkalo. Ale chora je stále častejsie ako ostatné deti. Včera boli u lekára a znova jej nasadil antibiotika silne, lebo ma vraj zapalenu mandu v krku. Velmi ma to trapi, lebo to dieťa si nič ani neužije. Pritom je to šinter-ka ako sa patri. Živa, čulá. Zatial z doktorov paniku nema. Čo by ste poradili? Skúsiť zmeniť doktora?:confused:
A to podotýkam, že do škôlky ešte ani nechodí, až v septembri ma tam ist prvykrat.
Chobot
29.05.07,07:56
Ďakujem pekne, to by som bola šťastná, keby som s ňou mohla byť až do zaspatia. My ideme na Kramáre. Má niekto skúsenosti aj s Kramármi, pokiaľ môžem byť spolu s dcérou? Ďakujem, Katarína

Synovi to vyberali na Kramároch, keď mal cca 3 roky. Tiež sme prišli ráno, ja som si vydobil, že budem s ním na oddelení (hoci to najprv nechceli povoliť). Dali mu injekciu (tzv. včeličku) a odviezli na sálu. Tam som s ním nemohol. Za pol hodinku ho priviezli späť, chvíľu plakal a potom zaspal na pár hodín. Bol som s ním až do poobeňajšej vizity a potom som si ho zobral domov na reverz. Zase boli veľmi proti, lebo vraj ho musia pozorovať, či nezačne krvácať. Viem, aká je starostlivosť o deti v noci, tak si myslím, že lepšie pozorovanie mal doma, než by mohol mať v nemocnici. SKôr si myslím, že si chceli ponechať pacientov, aby si mohli vyúčtovať lôžko.

Takže, ak už raz ste sa rozhodli dať jej to vybrať, nenechajte sa odradiť personálom trvajte na svojom (zostať v izbe, prípadne ju v noci zobrať domov).
KvetkaK
29.05.07,07:57
Ahojte. Pridávam aj ja svoju skúsenosť. Aj mojej dcérke vybrali nosnú mandlu, mala vtedy 2,5 roka. Tiež mávala často nádchu a k tomu občas aj zápal ušiek a bolo mi strašne ťažko ako v noci zle dýchala. Lebo keď aj mala nádchu, zo začiatku jej tiekli soplíky ale potom nič a len ťažko dýchala. Tak mi potom pani doktorka z ORL odporučila vybrať nosnú mandlu. A musím povedať, aj keď máva občas stále nádchu, tak jej priebeh je uplne iný a už ma netrápi jej nočný spánok s ťažkým dýchaním. Takže ten zákrok vôbec neľutujem.
Najhoršie bolo pre mňa tých pár hodín po zákroku, možno hodinu v kuse plakala a nemohla chúďatko zaspať. Ale potom už neskôr bolo fajn.
misolga
29.05.07,09:27
Ahojte, aj ja by som rada pridala zopar slov. Moja neterka, v júli bude mat 3 rôčky, tiez mala problemy s nadchou, casto bola chora a ked poviem casto tak to bolo naozaj casto. Ked sa vyliecila tak tyzden bolo dobre a druhy tyzden opäť chora a takto to pokračovalo mesiac co mesiac. Chodili s nou rodičia na všetky vyšetrenia, k tym chorobam sa pridali aj bolesti bruška....k tomu jej zistili ze je alergicka na mlieko a mliecne vyrobky. No ale vratme sa späť. Lekar nakoniec zahlasil vybratie nosnej mandle. Povedal im, že potom by sa to už malo upraviť. Malej vybrali nosnu mandlu asi pred mesiacom. Ale všetci maju pocit akoby to vobec nepomohlo. Po tom zakroku dostala silny zapal v uškach, v obidvoch. Teraz nosi vatu v uškach aby ju neprefúkalo. Ale chora je stále častejsie ako ostatné deti. Včera boli u lekára a znova jej nasadil antibiotika silne, lebo ma vraj zapalenu mandu v krku. Velmi ma to trapi, lebo to dieťa si nič ani neužije. Pritom je to šinter-ka ako sa patri. Živa, čulá. Zatial z doktorov paniku nema. Čo by ste poradili? Skúsiť zmeniť doktora?:confused:
A to podotýkam, že do škôlky ešte ani nechodí, až v septembri ma tam ist prvykrat.
Veronika, pozri si www.porada.sk/t14409-detska-imunita.html (http://www.porada.sk/t14409-detska-imunita.html) .Vyžiadaj si od doktora krvné testy na destkú imunitu - robí to arelgologička,časté choroby môžu byť aj zníženou imunitou a podľa doktorov je lepšie ak dieťa prejde chorobami v predškolskom veku ako neskôr.Môj synak prvé roky býval veľmi často chorý, vybrali mu aj nosné mandle, bolo to na zúfanie.Dnes je to už oveľa lepšie a téma na porade- detská imunita mi veľmi pomohla, už aj v tom že časté detské ochorenia nie sú ojedinelé a treba veľa trpezlivosti prekonať toto obdobie detských chorôbok.Teraz už v niektorých detských ambulanciách majú zariadenia kde odoberú kvapku krvi a na základe toho zistia či sa jedná o zápal a treba nasadiť antibiotiká alebo ďalšie vyšetrenia alebo sa jedná o bežné prechladnutie kde stačia voľnopredajné lieky.
Nika
29.05.07,13:46
Aké vymoženosti dnes máte...... Mojim deťom - mali vtedy 4-8rokov - vyberali nosné mandle niekedy okolo r.1989. Robili im to v ambulancii na stredisku. Do ambulancie rodičov nepustili. Dievčatá to ynášali statočne, ale syn veru plakal (mal už za sebou operáciu srdiečka).Po zákroku sme sedeli v čakárni! 2 hodiny nad pľuvátkami.
Nejaké výrazné zlepšenie zdr.stavu som u nich nepobodala. Jednoducho z toho postupne "vyrástli".
Ivuchak
26.07.07,12:43
Ahojte.Po čase som nazrela do tejto témy .Neľutujem, že som sa rozhodla so zákrom počkať, lekárka na pneumológii jej dala tabletky na posilnenie imunity a oplatilo sa. Odvtedy mala len virozu, a nádcha trvala len 3 dni.
Kristína Slá
07.03.11,08:39
prosím o radu:Ja mám podobný problém.Dcéra má 3 a pol roka, je chorá pravidelne každé 2 týždne.Začalo to nástupom do škôlky.Do tej doby nebola vôbec chorá.Je zahlenená, husté zelené soplíky, ktoré jej stekajú a z toho dôvodu má aj kašel.Bola som na ORL odporučili vybrať nosnú mandľu- má ju zväčšenú.Pediatrička mi to dôrazne odporúča.Partner je proti, ja mám tiež strach,ale nechcem ju stále dopovať liekami každé 2 týždne.Už začala v noci chrápať a naposledy mi z kašlu v noci aj zvracala husté hleny.Pomôže jej vybrať nosnú mandľu, má niekto podobnú skúsenosť?Bude menej chorá?Ďakujem
mimininka
16.05.11,18:26
prosím o radu:Ja mám podobný problém.Dcéra má 3 a pol roka, je chorá pravidelne každé 2 týždne.Začalo to nástupom do škôlky.Do tej doby nebola vôbec chorá.Je zahlenená, husté zelené soplíky, ktoré jej stekajú a z toho dôvodu má aj kašel.Bola som na ORL odporučili vybrať nosnú mandľu- má ju zväčšenú.Pediatrička mi to dôrazne odporúča.Partner je proti, ja mám tiež strach,ale nechcem ju stále dopovať liekami každé 2 týždne.Už začala v noci chrápať a naposledy mi z kašlu v noci aj zvracala husté hleny.Pomôže jej vybrať nosnú mandľu, má niekto podobnú skúsenosť?Bude menej chorá?Ďakujem
Zdravim,chcem sa spytat,ci ste nakoniec podstupili ten zakrok,lebo my mame 4rocnu dcerku a ma take iste az horsie problemy a uz to trva dost dlho a od septembra 2010 nastupila do skolky a bola v nej dokopy mozno 2 mesiace a teraz mame ist aj my na vyberanie nosnych mandli.tak by som chcela vediet ci sa vasej dcerke polepsilo ak jej to robili,budem velmi vdacna za odpoved.
Nella_2
16.05.11,19:02
Zdravim,chcem sa spytat,ci ste nakoniec podstupili ten zakrok,lebo my mame 4rocnu dcerku a ma take iste az horsie problemy a uz to trva dost dlho a od septembra 2010 nastupila do skolky a bola v nej dokopy mozno 2 mesiace a teraz mame ist aj my na vyberanie nosnych mandli.tak by som chcela vediet ci sa vasej dcerke polepsilo ak jej to robili,budem velmi vdacna za odpoved.
Mojim deťom to pomohlo, nie úplne, choré boli potom každý rok, ale nie tak často. Znášali to dobre, robili im to, keď mali zhruba 4 roky. Bola som vtedy s nimi v nemocnici (1 deň).
nela07
17.05.11,05:48
Zdravim,chcem sa spytat,ci ste nakoniec podstupili ten zakrok,lebo my mame 4rocnu dcerku a ma take iste az horsie problemy a uz to trva dost dlho a od septembra 2010 nastupila do skolky a bola v nej dokopy mozno 2 mesiace a teraz mame ist aj my na vyberanie nosnych mandli.tak by som chcela vediet ci sa vasej dcerke polepsilo ak jej to robili,budem velmi vdacna za odpoved.

ako keby som to písala ja. 4 ročná dcéra od septembra v kuse chorá. Stále kašle a máme ísť vyberať. Ževraj je to už také veľké, že sa jej to nezmenší a tvorí to mechanickú prekážku, takže všetky hlieny jej zatekajú do vnútra a to ju dusí. Tlačí jej to už aj na uško a hrozí poškodenie sluchu, dýcha v noci ústami, takže by mohlo ísť aj o nedostatočné okysličovanie mozgu a tým aj vplývať na vývoj atď. Boli sme na konzultáciu aj u druhého krčiara a ten nás vystrašil možnými dôsledkami, tak sme ju objednali na operáciu, ale voľný termín je až v júli. Nemám z toho dobrý pocit, ale dúfam, že to pomôže.
Valcake
18.05.11,21:56
http://lesk.cas.sk/clanok/84480/mandle-nechat-alebo-vybrat-podla-coho-sa-rozhodovat.html

..možno Vám to pomôže v rozhodnutí...

...môjmu synovi vyberali nosné mandle keď mal 2 roky, keďže zvyknú narásť tak druhýkrát, keď mal 6 rokov. Žiaden problém...je to len malé vyštiknutie. Odvtedy je dospelý človek;)
Zdenka175
19.05.11,05:59
Nám / 6r/synovi krčiar tiež kázal vybrať nosnú mandlu, išla som na alergologiu a tam mi napísala dr. zákaz vybratia mandli:confused:. Vraj nebýva často chorý... A krčiari si len naháňajú robotu- tak mi povedala.:eek: Synovi sa kázala nadýchnúť a on sa nadýchol, hovorila, keby si otvoril ústa, mal by problém s mandlou ...... Tak ja neviem......
Doktorka mi hovorila, vraj mandla je tiež dôležitá a že bez nej bude viac chorý a krčiar zas hovoril, nebude často chorý.:confused::confused:
A krčiar mi dal dve varianty - urobiť zákrok a ísť domov, druhý variant - celková anes. a ležať v nemocnici 3-5 dní.
Vraj je najlepšie celková anes. vtedy vám to urobia lepšie.:):):)
Je pravda, že mandla dorastá, ale už nie do takých veľkých rozmerov. Proste si treba zvážiť či je problém so sluchom , s chrápaním...
Zdenka175
20.05.11,05:22
Moja známa dávala 3r. synovi tento rok vybrať nosnú mandlu a krčnú zmenšiť. Hovorila, že to je neporovnateľné.:)Vraj jej malý v noci až lapal po dychu , nemohol sa nadýchnúť.:eek: Aj silno chrápal. A keď sa rozprávali stále sa len pýtal čo ...čo.. Proste nepočul dobre. Urobili mu aj vyšetrenie sluchu a to potvrdilo, že slabšie počuje.
No náš syn zas také problémy nemá...
mimininka
01.06.11,17:38
Dakujem vsetkym co radili,takze nas to caka 1jula,tak uvidime ci sa polepsi,dufame ze hej.
macacko
01.06.11,18:19
môjmu 2 ročnému synovi vybrali nosnú mandlu minulý oktober. V podstate som sa sama dožadovala tohto zákroku. Malý totiž disponuje mimoriadne velkými krčnými mandlami a v čase ked mal ešte nosnú chrápaval ako starý chlap. Stále bol chorý každý mesiac bral atb. Teraz by sa mu vraj pomaly mali tie krčné zmenšiť a tak nebudu mať vírusy a bacile takú veľkú plochu na usádzanie sa.... Dokonca mu to robili len v lokálnej anestéze, čo teda nechcú velmi ale vraj len kvôli tomu aby dieťa nemalo z toho nejakú psychyckú ujmu. On mal lokal kvôli tomu , že v čase ked sme boli objednaný na zákrok začínal byť znovu chorý a to je kontraindikáciou. Vraj by mu pri zaintubovaní ten infekt mohli zaniesť nižšie a to je samozrejme nežiaduce. Malý bol o hodinu uplne v pohode vysmiaty ani len spať sa mu nežiadalo.... Je o niečo menej chorý. Rozhodne nelutujem !!!
jenny5
17.06.11,08:41
Ja pridám čerstvú skúsenosť zo zákroku. Mojej 4 ročnej dcére vyberali nosnú mandľu minulý týždeň. Nie som veľký zástanca týchto zákrokov, ale ak je to potrebné, treba to podstúpiť.
Mali sme na výber lokálnu a celkovú anestézu. Skúšala som zistiť viac info a nakoniec sme sa rozhodli pre celkovú a neľutujem to.
V nemocnici bolo veľa detičiek, ktoré už mali za sebou vyberanie v lokálnej a museli ísť opäť.
Problém je v tom, že pri lokálnej anestéze tú mandľu len odcvaknú a hotovo. V celkovej to poriadne vyčistia do hĺbky a je menšia pravdepodobnosť, že dorastie zase do veľkých rozmerov.
V nemocnice sme boli 3 dni, prvý deň príjem, druhý operácia, tretí sa ide domov, ak nie sú komplikácie. Detičky to zvládajú veľmi dobre, všetko prespinkajú a keď sa zobudia nič si nepamätajú. Moja dcéra, keď sa úplne prebrala z narkózy sa ma pýtala, kedy jej už tú mandlu vyberú :-))
Prístup personálu bol naozaj perfektný, úprimne som to ani nečakala pri súčasnom stave v našom zdravotníctve.

Či pomohlo uvidíme až neskôr, ale prvé pozitívne príznaky už registrujeme.

Držím palčeky :-)
ZlaticaB
15.08.11,12:20
Môžeš napísať v ktorej nemocnici to bolo,? Ja som objednaná s 10 ročným synom do KE teraz 24.8. ale dá sa povedať, že stále váham.
Ivuska482
25.03.13,13:02
dobry den chcem sa spýtať práve dnes sme boli u doktora s dvoma detmi jedno ma 4 roky a to druhe 2 roky.. poradil nam u starsej dcerky o vybratie nosno krcnej mandle, sme alergici mame akutnu bronchitidu v noci chrapeme a mame otvorene ustocka chodime aj do skolky a byvame aj chori tak 3x do roka najprv to zacina soplom, potom kaslom a az potom teplota.. u syna to je chrapanie obcasne zo skripanim zubov no nie take caste ale mame stale otvorene usta pocas spanku aj ked sme chori ja im mozem zvlhcovat vzduch ked nemaju zavrete usta .. doporucil nam aby sme sli do Ba na ORL ambulanciu.. no kedze mali nema 20kg v celkovej anesteze ho neuspia v Topolčanoch..
Preto sa Vas chcem spytat ze ci to potom narastie, ze ci ich mam vybrat alebo nie ci sa to zlepsi.. no ked dcerke kontrovali aj usko vela jej a povedal mi ze to nieje z toho ze si obcas cistime usko ale to sa tak tvori zapal z toho nosa kedze jedna ma ist von ... tak neviem si rady asi sa budem musiet spojit s inymi specialistami co mi na to povedia dakujem.. ak sa mi na tento link niekto ozve .. s podobnymi skusenostami.. iva:)
Ivuska482
25.03.13,13:13
dobry den chcem sa spytat je casto chora? lebo my sme boli u doktora a ten nas odporucil do BA na ORL no v noci my staršia dcérka4ročná chrápe mávame otvorené ústa no nie často ale byva to, a syn ten má 2roky a občas chrápeme a vŕzgame zubamy.. po prečítaní všetkých príspevkov som na vážkach či stým preč alebo nie.. viete mi poradiť? viem že nieste špecialista.. ale skúsenosť mi pomôže ďakujem
andzeliiina
25.03.13,13:29
Dobrý deň...
poviem vám svoj názor... syn má 4,5 roka, cca pred rokom som jeho časté choroby spojené s upchatým nosom riešila na ORL, pretože naša lekárka nepotrebovala žiadne vyšetrenia, stále predpisovala len ATB... povedali nám na ORL,že má veľkú nosnú mandľu a musí ísť na operáciu, kam sme sa aj objednali a nakoniec sme tam nešli,pretože syn zostal zasa chorý... vtedy som si začala pomáhať sama bez ohľadu na názor lekárky - 2x do nošteka čistú morskú soľ (ráno a večer na odporúčanie lekárky), malého som nahlásila v škôlke do sauny, kam chodí raz za týždeň, kúpili sme domov soľnú jaskyňu a cca 3 mesiace pri nej spával, pri každom prechladnutí a soplíkoch používam homeopatiká na nádchu coryzalia a pokiaľ má silne hustý soplík,že mu nejde z nošteka von, tak aj sirup sinupret... s týmito liekmi sme zatiaľ zvládli každé prechladnutie a soplíky...musím povedať, že lekárku sme s týmito problémami nenavštívili už 6.mesiac...dokonca sme prekonali všetky chrípkové epidémie, celú zimu nebol chorý, aj keď 3/4 škôlky malo chrípku... som toho názoru,že pokiaľ sa dá predísť operácii a nie je to na úkor zdravia dieťaťa, tak je to prijateľnejšia verzia,než ho trápiť s operáciou... totiž nosná mandľa po vybratí dorastie a príznaky po vybratí nemusia ustúpiť - predsa len je to orgán, ktorý zachytáva baktérie... no a okolo 8.roku života dieťaťa sa nosná mandľa pomaly začne zmenšovať a v čase puberty úplne zanikne...
Ivuska482
25.03.13,13:44
dakujem Vám pekne za radu, ak bude chorá skúsim to stou morskou soľou aj ja a keď ste mi spomenuli soľnú jaskyňu spomenula som si že je to v Bieliciach a veľmi dobré na to ohlasi mali.. ale aj tak pôjdem za odborníkom do BA a potom sa rozhodnem pretože trápiť ju a potom to má zasa narásť.. lebo aj krčné mandle máme dosť zvačšené že biele a vyberali jej aj dost mazu ztoho uška no neviem či som to už písala.. tak ďakujem za radu vyskúšame kedže sme aj alegici.. máme pravidelne afty spojene pískanim na plucach.. akútnu bronchitídu.. to má skôr mladší syn.. dcérka tak velmi nie.. vtedy máme inhlalátor a kedže chrápeme a naberá na seba suchý vzduch pri otvorených ústach sa dosť dusíme.. ďakujem za váš názor
Zdenka175
25.03.13,13:48
dobry den chcem sa spýtať práve dnes sme boli u doktora s dvoma detmi jedno ma 4 roky a to druhe 2 roky.. poradil nam u starsej dcerky o vybratie nosno krcnej mandle, sme alergici mame akutnu bronchitidu v noci chrapeme a mame otvorene ustocka chodime aj do skolky a byvame aj chori tak 3x do roka najprv to zacina soplom, potom kaslom a az potom teplota.. u syna to je chrapanie obcasne zo skripanim zubov no nie take caste ale mame stale otvorene usta pocas spanku aj ked sme chori ja im mozem zvlhcovat vzduch ked nemaju zavrete usta .. doporucil nam aby sme sli do Ba na ORL ambulanciu.. no kedze mali nema 20kg v celkovej anesteze ho neuspia v Topolčanoch..
Preto sa Vas chcem spytat ze ci to potom narastie, ze ci ich mam vybrat alebo nie ci sa to zlepsi.. no ked dcerke kontrovali aj usko vela jej a povedal mi ze to nieje z toho ze si obcas cistime usko ale to sa tak tvori zapal z toho nosa kedze jedna ma ist von ... tak neviem si rady asi sa budem musiet spojit s inymi specialistami co mi na to povedia dakujem.. ak sa mi na tento link niekto ozve .. s podobnymi skusenostami.. iva:)



Aj môjmu synovi/astmatikovi/ na krčnom nariadili vybrať/asi pred 4 rokmi/ , išla som na alergologiu, a tám mi dr. povedala, že veď on nebýva často chory??? Pritom mával každý mesiac nádchu, ale vždy som ju vyliečila pomocou liekou z alergologie, žiadne ATB nebral, Na operácii sme neboli a býva chorý už menej :) Ale kamoška dala vybrať a nevie si to vynachváliť... No jej syn strašne chrápal a skoro nepočul.. Aj mu v nemocnici merali sluch.... Vraj mu už mandľa tlačila na bubienok........ Ja som sa spýtala viacerých lekárov na krčnom jeden kázal vybrat, druhý nie , - a nedala som a neľutujem :)
andzeliiina
04.04.13,18:13
dakujem Vám pekne za radu, ak bude chorá skúsim to stou morskou soľou aj ja a keď ste mi spomenuli soľnú jaskyňu spomenula som si že je to v Bieliciach a veľmi dobré na to ohlasi mali.. ale aj tak pôjdem za odborníkom do BA a potom sa rozhodnem pretože trápiť ju a potom to má zasa narásť.. lebo aj krčné mandle máme dosť zvačšené že biele a vyberali jej aj dost mazu ztoho uška no neviem či som to už písala.. tak ďakujem za radu vyskúšame kedže sme aj alegici.. máme pravidelne afty spojene pískanim na plucach.. akútnu bronchitídu.. to má skôr mladší syn.. dcérka tak velmi nie.. vtedy máme inhlalátor a kedže chrápeme a naberá na seba suchý vzduch pri otvorených ústach sa dosť dusíme.. ďakujem za váš názor

Dobrý deň,
ja by som vám predsa len odporučila tú soľnú jaskyňu - aj klasickú, kľudne tam chodievajte...ja som však kúpila soľnú jaskyňu domov - je to prístroj, ktorý má filter a priehradku s morskou soľou, funguje na elektriku - toto som synovi zapínala hodinku pred spaním,aby sa tým naplnila miestnosť a celú noc sme to mali v spálni zapnuté....musím povedať,že tento prístroj eliminuje chrápanie, syn mi lepšie dýchal počas choroby (nemával zapchytý nos v noci, ani ho tak nedusil kašeľ počas spánku), tiež to čiastočne pomáha pri astme, dokonca pomáha prečisťovať pľúca.... ak máte záujem, pošlem vám nejaké info....
Ivuska482
04.04.13,18:28
dobry vecer, dakujem vam za odpoved mohli by ste mi otom poslat neake info a kolko to stoji zaujalo ma to velmi.. :) deti spia spolu sami hore.. takze urcite by im to pomohlo aby jeden druheho nebudili aj cisty vzduch by pomohol
Matus נאנוק Rusnak
10.04.13,16:36
Zdravím vás
mam problém z chrapanim a chcem sa toho zbaviť .. Chrapem nahlas a celu dobu počas spánku .. Nemám problém zaspať za minútu , lenže v priebehu ďalšej minuty chrapem ako medveď ... Je to nepríjemne a hlavne partnerka sa navyspi vôbec .. Čítal som rôzne články a rady ale nic nepomáha ... Vie mi prosím niekto poradiť ako sa toho nadobro zbavím??? Ďakujem