99dusan
14.05.07,22:24
Hurá! A mám o zábavu postarané. Vonku to večer tak medzi 20:30 a 21:00 je ako jeden cvrlikavý koncert. Dnes sa mi podarilo jednu beštiu (medvedíka) chytiť. Foto priložené.
Potrebné pomôcky: pes - kokršpaniel, rýľ, baterka a šialený výraz v tvári.
Zajtra idem na to opäť.
willma
14.05.07,20:30
veľmi zlé foto, mal si ten šialený výraz v tvári priložiť :D :D :D
ondrejvla
14.05.07,20:57
Hurá! A mám o zábavu postarané. Vonku to večer tak medzi 20:30 a 21:00 je ako jeden cvrlikavý koncert. Dnes sa mi podarilo jednu beštiu (medvedíka) chytiť. Foto priložené.
Potrebné pomôcky: pes - kokršpaniel, rýľ, baterka a šialený výraz v tvári.
Zajtra idem na to opäť.

Ale ja som v Tatrách videla medveďa, no že by mal ten istý tvar a formu?!:D
No možno je už iná doba, Koľkohory?
durisovad
15.05.07,06:38
My sme mali pred casom na zahrade tiez medvedikov a likvidovala som ich tak, ze som do dier, ktore spravili, naliala vody s JAROU, pozorne pozerala po okoli a ked vyliezli, motykou som ich zabijala. Citim s tebou, je to velke pluhavstvo, podoziera rastliny a treba ho hubit. Hniezda ma v zemi, asi 15-20 cm hlboko, pri prekopavani treba aj tie likvidovat.
misolga
15.05.07,07:36
Moja mamka do pôdy v záhradke dáva sklenné poháre tak aby vrch pohára bol v úrovni zeme a na dno naleje vodu.Takto keď spadnú do pohára tak už nemôžu vyliezť von.
durisovad
15.05.07,08:17
Aj pohare som skusala, ale uspesnost bola asi len 10 %-tna. Lepsie sa mi osvedcilo vypudit ich tou jarovou vodou a zabijat.
99dusan
15.05.07,09:25
S tou jarovou vodou som to už niekde čítal. Asi to skúsim. Dal som aj pasce z odrezaných plastových fliaš zakopaných do zeme. Po prvej noci uspešnosť nulová. Miesta kde majú otvor sa ťažko hľadajú v tráve a ešte horšie v záhonoch kde je plachta a mulčovacia kôra. Na to mám psa. Náš anglický kokršpaniel ich nachádza parádne. Šikovný pes a to som sa na neho hneval, že hrabe v tráve a v záhonoch. A to on presne na mieste kde je diera.
A nepoškodila tá jarová voda rastliny?
Manželka hovorí, že ja som zatiaľ viac zničil záhradu pri hľadaní ako samotné medvedíky.
99dusan
15.05.07,09:40
A ešte odpoveď pre willma: Skús urobiť lepšie foto. Rád sa pozriem.
A odpoveď pre ondrejvla: A opäť sme sa niečo vďaka webu naučili. Však. "Medvede" nechodia len po horách. :)
durisovad
15.05.07,09:48
Jarova voda rastliny neposkodila, aspon vizualne nie. Ktovie, co by to spravilo pri chemickom rozbore... ale iste to bude mensie poskodenie ako od tych hnusnych medvediskov. Ja som mala dierky v zahonoch viditelne, pretoze rastliny este neboli huste. V trave som nic podobne neobjavila, len slimaky a tie su na povrchu. Aj tie nemilosrdne zabijam.
ALDA
15.05.07,09:52
Jarova voda rastliny neposkodila, aspon vizualne nie. Ktovie, co by to spravilo pri chemickom rozbore... ale iste to bude mensie poskodenie ako od tych hnusnych medvediskov. Ja som mala dierky v zahonoch viditelne, pretoze rastliny este neboli huste. V trave som nic podobne neobjavila, len slimaky a tie su na povrchu. Aj tie nemilosrdne zabijam.

Môžeš expedovať do Francúzka, ale živé.:) V mladosti sme ich zbierali a odovzdávali do predajní železiarstva.:D
durisovad
15.05.07,13:49
Francuzi by mojich slimakov nechceli, su mali (slimaci). Oni maju poziadavku, aby mali priemer aspon 3 cm a tito moji maju sotva 1 cm. Ak by som ich chcela vykrmit, potrebovala by som na to ovela vacsiu zahradu ako mam, takze ziadny obchod...
ondrejvla
15.05.07,19:34
Francuzi by mojich slimakov nechceli, su mali (slimaci). Oni maju poziadavku, aby mali priemer aspon 3 cm a tito moji maju sotva 1 cm. Ak by som ich chcela vykrmit, potrebovala by som na to ovela vacsiu zahradu ako mam, takze ziadny obchod...

Dáška,
ale na obrázku je chrobák a vy dve tu hovoríte o slimákoch, teraz som v pomykove...Ale k téme, tento názov Medvedík obyčajný som počula prvý krát!
U nás sú zasa počas horúčav rozmnožené chrobáky, manžel ich nazval "Kapušiaky", tie neviem vyničiť, ťahajú sa aj do domu, ja mám zasa všetky parapety okien posypané sódou bicarbónou, cez tú neprejdú. Ale čo sú to za mrchy, neviem...
lenkak
15.05.07,19:39
Vlasta, ja som sa s tými medvedíkmi už neraz naháňala,
otec z jednej strany, ja z druhej, pes okolo - hon na medvedíky.
to sa opakuje každý rok. Už všeličo sme skúšali, ale asi je najlepšia motyka.
ondrejvla
15.05.07,19:50
Vlasta, ja som sa s tými medvedíkmi už neraz naháňala,
otec z jednej strany, ja z druhej, pes okolo - hon na medvedíky.
to sa opakuje každý rok. Už všeličo sme skúšali, ale asi je najlepšia motyka.

No tak takéto medvede u nás zatiaľ Chvála Bohu nežijú, dúfam, že nebudú migrovať smer Žilina...
willma
15.05.07,20:11
A ešte odpoveď pre willma: Skús urobiť lepšie foto. Rád sa pozriem.
A odpoveď pre ondrejvla: A opäť sme sa niečo vďaka webu naučili. Však. "Medvede" nechodia len po horách. :) :o zle si pochopil, fotka ako taká je dobrá, ja len že by ma zaujímal ten šialený výraz v tvári-samozrejme to bolo myslené žartom. A keď už sme pri fotkách zopár som ich už na porade publikovala-stačí pohľadať ;)
durisovad
15.05.07,20:46
No tak takéto medvede u nás zatiaľ Chvála Bohu nežijú, dúfam, že nebudú migrovať smer Žilina...
Dakujte Panu Bohu, ze vas takejto pliagy usetril. Ale ako vidis, Panbozko je spravodlivy, zasa vam ustedril kapusiaky (to som este nepocula a
ani netusim, co to moze byt). Nam sa raz v lete tlacili do bytu okridlene mravce, ale deratizer nastriekal ku zakladom domu pod tlakom nejaky smrad a vyhubil ich.
ondrejvla
15.05.07,20:54
Dáška, pošlem ti jedného v obálke, ale najprv ho zašliapnem, chceš?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Veru robíme si žarty, ale keď ti úrodu a robotu ničí háveď, tak človek má nervy na puknutie a skutočne musí mať šialený výraz v tvári.
99dusan
20.05.07,18:30
Tá jarová voda funguje. Teraz je asi obdobie párenia tak si cvrlikajú. Dajú sa nájsť. Nalejem vody a medvedík vylezie.
Vďaka za radu. PORADA pomohla.
janasv
21.05.07,07:01
Myslím, že správny názov je - KRTONôŽKA OBYČAJNÁ.;)
Ale všade sa tomu hovorí - medvedík.:eek:
Aj my sme bojovali s jarovou vodou. Pomohlo. :D
K nám sa priviezol s maštaľným hnojom k susedom - vraj v ňom prezimuje. Zamoril potom všetky záhradky v okolí.:eek::eek::eek:
rycovsky
24.05.07,19:52
mohol by mi niekto poslat 5-10 medvedikov obyčajných poslat ? Potrebujem to pre svoju dceru do teraria. 0903763039
Dakujem za ochotu.
99dusan
24.05.07,19:58
Neskoro. Už som ich pohlušil ja alebo požul pes. Možno ich majú v Pet Shope.
rycovsky
25.05.07,08:00
zdravim, ja chcem len spýtať či by ste mi nejakych neposlali ked ich mate tak vela, som vašnivý rybar a je to super navnada na sumcov, vopred dakujem
99dusan
25.05.07,16:16
Náš pes ich fakt rád vyhľadáva a požuje. Aj dnes ráno pred odchodom do práce ma prekvapil a našiel v tráve jedného. A chňap.
endura
06.02.08,16:12
Medvediky v terariu sa nepodari chovat, lebo maju extremne agresivnu povahu, navzajom sa do par tyzdnov pozeru + je problem aj prisunom potravy. Inak my sme ich kedysi mali na zahrade vela a kynozili sme ich vylievanim obycajnej (nie jarovej) vody do ich dier, mali sme prichystane motyky a ryle a ked nejaky krepan z diery vykukol, motykou sme vykopli co najvacsi kus zeme okolo diery a tak sme ho chytili ziveho - tiez som rybar. Treba byt opatrny lebo niektore jedince boli velke 12cm a je to tak agresivny chrobak, ze je schopny silno pohryzt do prsta aj viackrat za sebou.
baniz
06.02.08,17:56
Samička kladie až 350 vajíčok
99dusan
22.04.08,18:52
Medvedíky sú v záhrade opäť v akcii. Dnes som dostal 4 ks.
Ninna
22.04.08,18:56
Medvedíky sú v záhrade opäť v akcii. Dnes som dostal 4 ks.
Bože aj ja ich mám! čo s nimi?:eek:
ucholator
22.04.08,19:10
Mozno sa to bude zdat niekomu pracne,ale ked vam vyzeru sklenik alebo foliovnik,ste ochotny urobit cokolvek.Ja pouzivam na tuto haved sirne knoty.Nastryham ich zhruba na 1cm pasiky zapalim a vopcham do diery.Dieru zapcham mokrou handrou aby plyn siel tam ,kam potrebujeme.
diry
23.04.08,17:02
Ja som namáčal kúsky chleba (0.5 x 0.5 cm) do roztoku proti mravcom inej pliagy, pridal medu a dával na jar do dier. Asi im to chutilo, lebo potom sme už ich nikdy v priebehu roka nevideli.
medvedik21
23.04.08,17:16
Aj ja som medvedik :D:D:D ale nezabíjajte ma :eek:
TatianaVargova
26.04.08,18:30
A pozna niekto aj nejaku rychlejsiu formu odstranenia tychto bestii?riadim sa totiz heslom:Cim drastickejsie,tym ucinnejsie!naco panbozko take veci stvoril...?!?
TatianaVargova
26.04.08,18:32
Nie co s nimi...ale co proti nim a na nich?!
Mahena
10.05.08,21:53
Ak vieš kde majú svoje chodby nalej do nich krhlu vody do ktorej zamiešaš o,5dcl umývacieho prostriedku Jar , potom už len sleduj jak rýchlo polezú von a rýchlo zabíjaj . Mama ich vytápa celé leto. Jar rastlinám neublíži.. Máme ich tiež hojne ale robíme čo môžeme. Nechápem prečo sa tak rozmnožili .Pomaly už nič nemôžeme sadiť. Čo nevyhryzú medvedíky, zožerú slimáky.
jojo77
09.06.08,08:40
fajn
Adamlap
13.06.08,04:56
--Dakujte Panu Bohu, ze vas takejto pliagy usetril --

Kamaráta Dušana som pýtal,čo bude sadiť v zahradkárskej osade.Odpoved - čo medvedíci dovolia.
Ked som si ich s hnojom doviezol - pochopil som!!!Ale až po 3 rokoch.
Chobot
14.08.08,09:46
Týmto chcem osloviť všetkých tých, ktorí tohto medvedíka v záhrade majú. Možno sa budete čudovať, ale o toho chrobáka mám záujem, dokonca ich od vás kúpim. Na cene sa môžeme dohodnúť.

:confused::confused:Že na čo mi bude? Tento chrobák je vraj dobrá návnada na ryby. Tak to chcem vyskúšať, ale naši ho už v záhrade nemajú (mama má už 2. rok v záhrade sliepky, tie zlikvidovali nielen medvedíkov, ale aj všetkú zeleleň:rolleyes:).

Takže ak niekto máte ešte týchto škodcov a dokážete ich nakopať takých 20-30 kusov, dajte mi vedieť. Dohodneme sa - zbavíte sa ich a ešte si aj zarobíte na kávu. Najlepšie v okolí BA, ale dá sa to poslať aj poštou.
tina1
14.08.08,14:13
Týmto chcem osloviť všetkých tých, ktorí tohto medvedíka v záhrade majú. Možno sa budete čudovať, ale o toho chrobáka mám záujem, dokonca ich od vás kúpim. Na cene sa môžeme dohodnúť.

:confused::confused:Že na čo mi bude? Tento chrobák je vraj dobrá návnada na ryby. Tak to chcem vyskúšať, ale naši ho už v záhrade nemajú (mama má už 2. rok v záhrade sliepky, tie zlikvidovali nielen medvedíkov, ale aj všetkú zeleleň:rolleyes:).

Takže ak niekto máte ešte týchto škodcov a dokážete ich nakopať takých 20-30 kusov, dajte mi vedieť. Dohodneme sa - zbavíte sa ich a ešte si aj zarobíte na kávu. Najlepšie v okolí BA, ale dá sa to poslať aj poštou.

Chobot to myslis vazne?:D:D:D Este napis navod ako ich nakopat. :D:D:D:D
Chobot
14.08.08,14:38
Chobot to myslis vazne?:D:D:D Este napis navod ako ich nakopat. :D:D:D:D

Kým ich mali v záhrade moji rodičia, tak to nebol problém. Vedľa hnoja stačilo zakopnúť rýľom do hĺbky 1-2 zákopu a boli tam. Teraz som kopal a kopal, a žiadneho som nenašiel. Sliepky ich vykynožili. Vtedy som to neskúšal dať ich ako návnadu, ale teraz mi to poradil jeden rybár.

Ak ich máš, tak ich ľahko nájdeš. Robia si v zemi také cestičky o priemere až 1 cm. Ak si dáš tú námahu a nakopeš ich, kúpim ich od teba trebárs za 50,- SK / 20 kusov. Dopravu hradím ;). Myslím to vážne, nie je to 1.apríl.

Ak by sa osvedčili, tak aj v budúcnosti.
tina1
14.08.08,14:46
Kým ich mali v záhrade moji rodičia, tak to nebol problém. Vedľa hnoja stačilo zakopnúť rýľom do hĺbky 1-2 zákopu a boli tam. Teraz som kopal a kopal, a žiadneho som nenašiel. Sliepky ich vykynožili. Vtedy som to neskúšal dať ich ako návnadu, ale teraz mi to poradil jeden rybár.

Ak ich máš, tak ich ľahko nájdeš. Robia si v zemi také cestičky o priemere až 1 cm. Ak si dáš tú námahu a nakopeš ich, kúpim ich od teba trebárs za 50,- SK / 20 kusov. Dopravu hradím ;). Myslím to vážne, nie je to 1.apríl.

Ak by sa osvedčili, tak aj v budúcnosti.
:Dtie cesticka som nasla, ale medvedikov nie:D, ale ver mi prave som pila kavu a zabehla mi:D:D:D.
Chobot
14.08.08,14:51
:Dtie cesticka som nasla, ale medvedikov nie:D, ale ver mi prave som pila kavu a zabehla mi:D:D:D.

Neboj, do kávy nechodia....;):D
tina1
14.08.08,14:53
Neboj, do kávy nechodia....;):D
uf, ale som si vydychla:D
Chobot
14.08.08,15:00
Týmto chcem osloviť všetkých tých, ktorí tohto medvedíka v záhrade majú. Možno sa budete čudovať, ale o toho chrobáka mám záujem, dokonca ich od vás kúpim. Na cene sa môžeme dohodnúť.

:confused::confused:Že na čo mi bude? Tento chrobák je vraj dobrá návnada na ryby. Tak to chcem vyskúšať, ale naši ho už v záhrade nemajú (mama má už 2. rok v záhrade sliepky, tie zlikvidovali nielen medvedíkov, ale aj všetkú zeleleň:rolleyes:).

Takže ak niekto máte ešte týchto škodcov a dokážete ich nakopať takých 20-30 kusov, dajte mi vedieť. Dohodneme sa - zbavíte sa ich a ešte si aj zarobíte na kávu. Najlepšie v okolí BA, ale dá sa to poslať aj poštou.

Ale ponuka platí naďalej. ;)
adamuscin
24.08.08,19:38
Medvedikov chytaj a predávaj rybárom ja to robím už dva roky . Nepredávam ale dávam kamaratom apotom mám rybacie hody.
Chobot
24.08.08,19:43
Medvedikov chytaj a predávaj rybárom ja to robím už dva roky . Nepredávam ale dávam kamaratom apotom mám rybacie hody.

Na ktorý príspevok si reagoval???

Asi si nečítal celú tému...:confused::confused::confused:.

Z ktorého mesta si?
branislavp
21.04.09,19:49
Ahojte poraďáci. Potrebujem poradiť, ako sa zbaviť záhradných medvedíkov v záhradke. Tieto potvory mi narobili minulý rok veľa škody. Zasadila som do fóliovníka priesady papriky a paradajok. Medvedíky obžrali celý koreňový systém na paprike a paradajkách, alebo prehrýzli stonku priesady. Vie mi niekto poradiť, ako zlikvidovať medvedíky v záhradke.
branislavp
21.04.09,20:15
Prečítala som si rady ako na tú háveď, tak aj ja skúsim jarovú vodu.
Chobot
22.04.09,08:26
Prečítala som si rady ako na tú háveď, tak aj ja skúsim jarovú vodu.

A nevieš mi ich pár nachytať? :rolleyes:
Bionda
22.04.09,09:55
A nevieš mi ich pár nachytať? :rolleyes:

mimotemy
Chobot ,
:eek: ty sa tuším strojíš na veľkých kaprov alebo sumce :D:D
Chobot
22.04.09,10:54
mimotemy
Chobot ,
:eek: ty sa tuším strojíš na veľkých kaprov alebo sumce :D:D

Presne tak, kamarát mi dal tip na kaprov na Dunaji pri lodenici, tak to chcem skúsiť.
Bionda
22.04.09,16:53
Presne tak, kamarát mi dal tip na kaprov na Dunaji pri lodenici, tak to chcem skúsiť.

Takže čosi som našla - kto by ste boli veľký kamarát rybárov a možno aj Chobot potom nejakú tú foto nalepí, čo mega kapra uloví a pustí :D
1. zaváraninová fľaša sa zapustí do zeme až po hrdlo a od týchto pohárov lúčovite sa rozmiestnia latky ( v noci keď vylezú a narazia na latky- idú popri nich až spadnú do pohára a nedokážu vyliesť..
2. chemicky- rozmiestnenie otrávených návnad pripravených zo šrotu , ovoc. sirupu a nejak. oranofosf napr. Diazol, Dursban, Pyrinex, Reldan. Treba ich daťna kúsky plechu , aby sa k tomu vedeli dostať..

Metódy sú len čiastočne účinné, najdôlež. je boj ako odhaľovanie hniezd- načastejšie prezimujú v hnojisku alebo kompostovisku, ktoré sa pravidelne nevyprázdňujú. Potom si v teplých dňoch robia výlety a ak narazia na mladé rastlinky tak ich odfiknú a hotovo.
Môžete urobiť na jeseň pasce - vykopte jamy hlboké cca 60cm do ktorých dajte čerstvý hnoj alebo kompost. Medveďkovia sa tam nasťahujú a prezimujú. Skoro na jar jamu vyprázdnite, skontrolujte a nájdené medvedíky obarte horúcou vodou.
Hádam pomôže.

P:S: tie pre Chobota som myslela len bod 1. :D:D:D - to je jasné, ja som za športové rybárčenie chyť a pusť :D
paťuška
22.04.09,21:10
My zvádzame boj s medvedíkmi asi 5 rokov. Spočiatku sme kupovali chémiu, zapúšťali poháre do zeme, ale výsledkom boli stále padajúce cibuľky alebo priesady zeleniny, len nie medvedíky.
Potom som to vzdala a sadím zeleniny toľko, aby bolo aj pre nás, nielen pre tie potvory.
Okolo priesad papriky, paradajok a zeleru (pestujem ich od januára - tak ich nedám zožrať medveďovi) robím po vysadení tzv. cca 15 cm plôtik z krabice od mlieka, či džúsu, ktorý zapustím do zeme tak, aby ich pažravec nesekol pri svojej nenásytnosti.
Takto si žijeme v nedobrovoľnej symbióze, ale bez chémie.:mad:
mzdarka renca
22.04.09,21:28
Aj okolo paradajok a paprík? Koreňom to nevadí, ak majú plôtik a tým pádom tak málo miesta? Ak nie, tak to tento rok vyskúšam.
feko31
23.04.09,05:44
Medvedíky sme na záhradky doniesli v hnoji. Nevedeli sme sa ich zbaviť. Teraz však do krhle dáme tam pol štamperlíka Jari, zamiešame a polievame. Do dier, alebo polejem aj trávnik. Potom si sadnem na malú stoličku, zoberiem staré nožnice a keď vyliezajú-prestrihnem a nechám. Zbytky vyzbierajú vtáčiky.Ak nemám Jar, používam Lanolín/ ten je ale drahý, manželka sa vadí.../. Použil som aj SAVO/ dezinfekčné/, je ešte účinnejšie ako Jar, nepoužívam však blízko zeleniny. Najlepšie je " loviť poobede tak od 14 do 17 hod, kedy je zem prehriata a medvedíky sú tesne pod povrchom. Po poliatí vyliezajú okamžite. Od diery prejdu tak 20 cm a akoby " je po nich". Nie je to však pravda, pretože Jar predýchajú a znova ožívajú. Včera a predvčerom som vychytal asi 120 ks, ďalej som nepočítal, prestalo ma to baviť a so susedom sa rozhodujeme, že ich asi nebudeme počítať, ale vážiť - na kilá! Ale zdecimovali sme ich, možno ich je už iba zopár. A potom budeme konečne sadiť, preventívne však zalievať Jarou...
Chobot
23.04.09,07:28
Medvedíky sme na záhradky doniesli v hnoji. Nevedeli sme sa ich zbaviť. Teraz však do krhle dáme tam pol štamperlíka Jari, zamiešame a polievame. Do dier, alebo polejem aj trávnik. Potom si sadnem na malú stoličku, zoberiem staré nožnice a keď vyliezajú-prestrihnem a nechám. Zbytky vyzbierajú vtáčiky.Ak nemám Jar, používam Lanolín/ ten je ale drahý, manželka sa vadí.../. Použil som aj SAVO/ dezinfekčné/, je ešte účinnejšie ako Jar, nepoužívam však blízko zeleniny. Najlepšie je " loviť poobede tak od 14 do 17 hod, kedy je zem prehriata a medvedíky sú tesne pod povrchom. Po poliatí vyliezajú okamžite. Od diery prejdu tak 20 cm a akoby " je po nich". Nie je to však pravda, pretože Jar predýchajú a znova ožívajú. Včera a predvčerom som vychytal asi 120 ks, ďalej som nepočítal, prestalo ma to baviť a so susedom sa rozhodujeme, že ich asi nebudeme počítať, ale vážiť - na kilá! Ale zdecimovali sme ich, možno ich je už iba zopár. A potom budeme konečne sadiť, preventívne však zalievať Jarou...

Odkiaľ si? Z akého mesta, alebo obce?
paťuška
23.04.09,11:18
Aj okolo paradajok a paprík? Koreňom to nevadí, ak majú plôtik a tým pádom tak málo miesta? Ak nie, tak to tento rok vyskúšam.
Ten plôtik je zapustený cca 5cm do zeme, takže žiaden problém rastlinky nemajú.Najprv som to robila z PET fliaš, ale v jeseni som musela všetko pekne vyzbierať. TETRAPACK sa rozloží postupne v pôde a ak nie celkom, nie je s ním taký problém ako s fľaškami.
zazi
18.05.09,14:18
Prosím o radu ako zničiť medvedíka obyčajného-krtonôžka.Skúšala som aj jarovú vodu ale nič. Potrebuje to asi chémiu.
ZEvina
19.05.09,08:35
Prosím o radu ako zničiť medvedíka obyčajného-krtonôžka.Skúšala som aj jarovú vodu ale nič. Potrebuje to asi chémiu.

zazi, ešte že si v správnej téme :D veď tu máš všetky možné rady!
Chobot
19.05.09,09:16
zazi, ešte že si v správnej téme :D veď tu máš všetky možné rady!

zazi pôvodne založila novú tému, ja som jej príspevok presunul sem. Takže je v tom nevinne.. :D
ZEvina
20.05.09,06:29
Tak sa ospravedlňujem, z toho príspevku to nebolo vidieť. Ale pobavilo ma to:D
paťuška
25.05.09,11:15
Prosím o radu ako zničiť medvedíka obyčajného-krtonôžka.Skúšala som aj jarovú vodu ale nič. Potrebuje to asi chémiu.
Po mojich dlhoročných skúsenostiach s bojom s medvedíkom môžem s určitosťou povedať, že sa ho úplne nikdy nezbavíš. Ale jarová voda je najúčinnejší prostriedok, ibaže jej musíš naliať dosť, nielen tak porosiť. Vtedy potvory vyliezajú omámené a stačí ich len zberať a ničiť, ničiť, ničiť...Je to nekonečný príbeh, keď sme sa tešili, že hádam sme ich vytopili....... ale na druhý deň, keď som znovu našla odžratú paradajku som zistila, že sú veľmi šikovné a rýchle, takže bojujeme ďalej:mad:
virka
25.05.09,11:28
To že ste si ich priniesli maštaľným hnojom to je pravda. V maštalnom hnoji majú najlepšie podmienky. Treba ich ničiť hneď kým ešte nemajú tú nie veľmi peknú podobu. Najprv sú to larvy pomarančovej farby dlhé asi 1 - 1,5 cm a druhým rokom biele larvy dlhé 2- 3 cm a hrúbky 1 - 1,5 cm.
softhron
15.06.09,10:36
Skúste ich ničiť takto: Tri lyžice medu, prípadne aj nejaký lekvár, detská krupica a prípravok BI-58 ( na vošky ). Z medu, lekváru a detskej krupice vytvorte hustejšiu zmes. Prilejte 5 ml prípravku. Ak je zmes riedka zahusťujte detskou krupicou. Potom vytvárajte guličky asi vo veľkosti hrášku a hádžte ich do dierok. Na druhý deň budete zbierať úrodu medvedíkov. Nesrandujem. Funguje to ( používate rukavice: BI-58 škodí pokožke ).
Bionda
16.06.09,12:26
môj tata mi vravel, že jemu zaberá vápno. Zatiaľ nič účinnejšie nezabralo.... nuž skúste,
anare
20.08.09,19:53
Dobrý večer,

v záhrade mám škodcu s laickým názvom " medvedík".
Dokonca som ho videla na vlastné oči.
Požiera korienky priesad aj semienka.
V okolí sa viacej ľudí sťažuje na tento problém.:mad:
Má s tým niekto skúsenosť.
Ďakujem:)
arizona
20.08.09,20:00
Dobrý večer,

v záhrade mám škodcu s laickým názvom " medvedík".
Dokonca som ho videla na vlastné oči.
Požiera korienky priesad aj semienka.
V okolí sa viacej ľudí sťažuje na tento problém.:mad:
Má s tým niekto skúsenosť.
Ďakujem:)
anare , zlúčila som Ti tému do už dávnejšie založenej, kde určite nájdeš odpoveď.

Inak, vitaj na porade ! Určite Ti pomôžu na začiatok pravidlá tohto fóra , čítaj tu : http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
;):)
durike1
05.07.10,10:09
Mne manželka tiež hovorí , že jej viac zničím úrodu ako medvedík, ale tento rok som začal najskôr ničiť hniezda, ktorých mam zbierku a keď príde návšteva hovorí , že môžeme hrať Petang, ale po čase zisťujem, že na hniezdo je aspoň jeden medvedík a keď toho nezničím vytvoril si ďalšie. Dnes som našiel v záhrade aj krta podzemného o ktorom tu už dávno nik nechyroval a preto chcem vedieť či by mi krt vedel pomocť s medvedíkmi.
Štefánia44
06.06.11,07:10
Zdravím....mám vo svojej záhradke kopec medvedíkov....začala som im sypať do jamiek MESUROL. Ale teraz sa bojím tie hriadky čo len prekopať, nakoľko sa mi ten prípravok roznesie všade, aj k rastlinkám zeleniny.....Neotrávim okrem medvedíkov ešte aj svoju rodinu??? Máte niekto s tým skúsenosti?? Medvedíkov som už zopár skántrila....ale tie modré guličky Mesurolu sú v dierkach ešte stále, a je ich habadej.....čo s tým? VĎaka.... :)
csillag3112
08.06.11,16:49
Ludia my ich mame kopy v zahrade a uz roky. A uplnou nahodou sme prisli na to ako ich zopar dostat. Poliavali sme mraveniska Stopmravcom, to je nervovoparaliticky jed a hups !!! Mackovia povyliezali priotraveny von zo zeme !!!!! Vsetci to urcite nie su ale vadi im tento pripravok !
Epeka
19.06.11,13:11
Ahoj! Mate tu velmi peknu diskusiu. Precitala som si vela napadol a asi zacnem postupne realizovat tu jar a zabijanie. Doteraz som sa snazila ich len hladat a presedela som tam hodiny no nic pretoze to o tej jari som nevedela. No a co sa tyka tej chemie "stpomravcom" a podobne musim sa opytat, lebo sice nepestujem zeleninu ale zacinam s bylinkami a nerada by som mala matu priepornu s toxickymi latkami :) Dakujem...
terezamaria
19.06.11,13:50
Ahoj! Mate tu velmi peknu diskusiu. Precitala som si vela napadol a asi zacnem postupne realizovat tu jar a zabijanie. Doteraz som sa snazila ich len hladat a presedela som tam hodiny no nic pretoze to o tej jari som nevedela. No a co sa tyka tej chemie "stpomravcom" a podobne musim sa opytat, lebo sice nepestujem zeleninu ale zacinam s bylinkami a nerada by som mala matu priepornu s toxickymi latkami :) Dakujem...
Medvedíci neznášajú vyvápnený pozemok, takže na jeseň rozhádž!
http://www.vivo.sk/photo/262344/obrana-alebo-utok
Zrejme si použil/a/ maštalný hnoj, ktorý medvedík /gryllotalpa gryllotalpa/ naozaj môže.:)
vvva
29.04.12,19:32
Dlhé roky bojujeme na záhradke s medvedíkom, je to neobyčajne hnusná potvora, kým som nenašla radu - od pestovateľov zeleniny v Maďarsku. Tam majú špeciálne pre medvedíkov vyrobený granulát - dá sa kúpiť len v Maďarsku - pod názvom ARVALIN LR - a je mimoriadne účinný. Treba ho však použiť teraz v apríli-máji, keď tie potvory začínajú chodiť pod povrchom zeme a robiť chodbičky a zatiaľ nemajú hniezda. Večer za súmraku - do vlhkej pody zapracovať granulát okolo chodieb do hlbky cca 5 cm, najlepšie na celú záhradku, / výrobca doporučuje 20-3O gramov na meter štvorcový/, účinkuje cca dva týždne, za ten čas však veľmi k veľa z nich zahynie , je len potreba ich priebežne vyzbierať zo zeme, doporučuje sa pre lepší efekt postup zopakovať o dva týždne. Funguje to výborne.
Rumex
30.04.12,06:54
na medvedika je dobry jeho prirodzeny predator , nevyhanajte zo zahrad ježov nebudete mat medvediky obycajne :)
vvva
30.04.12,07:26
súhlasím, no pri rýchlosti množenia medvedíkov by som musela mať celú armádu ježov na záhrade, a na vlastné oči som videla - ako aj mačky chatajú a žerú medvedíkov, no oni sú stále o krok vpredu :) tak až po všetkých možných pokusoch nastúpila chémia, aj to len do času, kým sa ich nepodarí zbaviť a potom môžu prirodzené predátori udržiavať rovnováhu
Rumex
30.04.12,13:14
súhlasím, no pri rýchlosti množenia medvedíkov by som musela mať celú armádu ježov na záhrade, a na vlastné oči som videla - ako aj mačky chatajú a žerú medvedíkov, no oni sú stále o krok vpredu :) tak až po všetkých možných pokusoch nastúpila chémia, aj to len do času, kým sa ich nepodarí zbaviť a potom môžu prirodzené predátori udržiavať rovnováhu

nuz ano ked sa premnozia je to "v čudu" :mad: ..
medvediky radi vyuziivaju plochy prehnojene maštaľným hnojom vzdušne kde je nasadených mnozstvo zeleninových plánt so šťavnatymi korenmi
.. dobre je okolo plochy (foliovnika) vykopat ryhu a narobit "pasce" = do ryhy urobit hladku prekazku a hned za nu dat pohar s vodu tak aby bol púod prekazkou a vrch pohara na urivni dna ryhy medvedik prekazku prelezie a člupne do vody
ale aj tak si vraviim jež je jež
:)
Rumex
30.04.12,13:15
súhlasím, no pri rýchlosti množenia medvedíkov by som musela mať celú armádu ježov na záhrade, a na vlastné oči som videla - ako aj mačky chatajú a žerú medvedíkov, no oni sú stále o krok vpredu :) tak až po všetkých možných pokusoch nastúpila chémia, aj to len do času, kým sa ich nepodarí zbaviť a potom môžu prirodzené predátori udržiavať rovnováhu

nuz ano ked sa premnozia je to "v čudu" :mad: ..
medvediky radi vyuziivaju plochy prehnojene maštaľným hnojom, vzdušne - kde je nasadených mnozstvo zeleninových plánt so šťavnatymi korenmi

.. dobre je okolo plochy (foliovnika) vykopat ryhu a narobit "pasce" = do ryhy urobit hladku prekazku a hned za nu dat pohar s vodu tak aby bol pod prekazkou a vrch pohara na urovni dna
ryhy medvedik prekazku prelezie a člupne do vody

ale aj tak si vraviim jež je jež
:)
osky
30.04.12,19:06
ja chapem ze je to tazke s tym hmyzom,bojujeme so vselicim,ale osobne mam jezka v zahrade,spravila som pre neho aj ukrat,len nech zostane....
viete si predstavit ako sa tie medvediky topia?alebo ako ich to boli,ked zozeru tie granule?ved je to jed.no,nechcela by som byt v ich kozi.
Chobot
30.04.12,23:27
na medvedika je dobry jeho prirodzeny predator , nevyhanajte zo zahrad ježov nebudete mat medvediky obycajne :)

Medvediky majú ešte jedného predátora - sliepky. Tie zaručene pochytajú všetky tie potvory - ale na druhej strane aj pekne zdevastujú záhradu.
hubatá
01.05.12,05:56
Je jasné že ste porušili prirodzený kolobeh v prírode a medvedíky sa vám rozmnožili lebo neboli zožraté ako pandravy sliepkami na jeseň a na jar. Babky vždy vypúšťali sliepky do prázdnej záhrady, aby tam požrali všetku háveď a aby im zadarmo prekyprili a pohnojili pôdu. Ak máte možnosť urobiť zo starých dosák a pletiva mobilnú ohradu, požičať si od susedov sliepky, kačice alebo prasiatko tak to by bolo fajn. Len ktovie, či by ste prechemizovanou pôdou neotrávili sliepky, kačice alebo prasiatko .......

Nechcem vás strašiť, ale včera večer som videla asi po 10 rokoch ..... chrústa.
osky
01.05.12,19:55
veru tak,to co pred tym bolo samozrejme,je uz chranene.vidim rozdiely odkedy som tu vydata,darmo ,v rakusku vidim zverinu,hmyz,rastliny.....ktore u nas uz neviem len tak najst,zial
osky
01.05.12,19:56
podotykam ze tak ako tu,aj na sk som prezila na dedine,ako dieta som zazila vselico,ale po par rokoch to bolo prec
pavol54
01.05.12,21:31
ak sú v lokalite predispozície na premnožovanie medvdíkov nepomôže ani stádo sliepok a ježov,treba na urovnanej pôde pozerať kde končia tunely tam majú v asi 5 cm guli tisíce vajíčok tam treba začať ostatné je dopňok
Lenka2121
02.05.12,14:29
S tými sliepkami to nie je také jednoduché, medvedík vylieza z dier len v noci. Ja som kontaktovala firmu Biotomal ktorá ponúka biologickú ochranu, žiadnu chémiu do záhrady nechcem. (V zúfalstve som kúpila jeden balík granúl na slimáky a funguje to, takže komu nevadí chémia nemusíte nič objednávať z Maďarska). Keď som na jarovú vodu odchytila cca 200 kusov medvedíkov v ešte väčšom zúfalstve som napísala do Biotomalu či náhodou niečo na tieto potvorky nemajú a ponúkanú parazitické hlístice, presný názov neviem, je to novinka a zatiaľ to na stránke nemajú uvedené. Napíšem o dva týždne ked mi tie miniatúrne potvorky prídu. Ide o prirodzený parazit ktorý napáda larvy medvedíka, ak si dáte do gugela "bioagens" alebo "parazitické hlístice" dozviete sa viac.. Držte palce aby to fungovalo...
Rumex
02.05.12,14:51
Medvediky majú ešte jedného predátora - sliepky. Tie zaručene pochytajú všetky tie potvory - ale na druhej strane aj pekne zdevastujú záhradu.

to moj byvaly kolega chova indickyh bezcov (to su take pekne kacicky co maju vzpriamene telo a veselo behaju po dvore) aj za tym ucelom ze mu v zahrade medzi salatom pozbieraju vsetky slimaky a sliznikay, len neviem ako ich odnaucil aby nezrali aj salat ... mozno im nechuti
:)
vvva
04.05.12,19:00
dlho som študovala a hľadala možnosti riešenia , ako bojovať s medvedíkom a ja by som zasa nechcela žiadne "parazitické hlístice" - pretože by som nemala istotu, ako sa budú správať, rozmnožovať, či z nich nebudú noví a horší šdodcovia a aký efekt budú mať na iné živočíchy, - v podstate ide o analogiu "biologickej zbrane" -je to trocha tvrdé prirovnanie , ale podstatu vystihuje. A čo sa týka Mesurolu - to sú granule na slimáky, jed patrí do skupiny karbamátov - je to jed, ktorý spôsobuje aj u ľudí vážne otravy po náhodnom požití a pretrváva v pôde dlho. Kým maďarský Arvalin je zlúčenina, ktorá chemickou reakciou s vodou v pôde uvoľňuje fosfovodík = plyn ťažší ako vzduch /preto aplikácia najlepšie po daždi do vlhkej zeme/, ktorý vyplní chodby medvedíkov a oni sa v podstate udusia. Plyn jednoducho postupne vyprchá a v pôde neostáva nič. Nič z toho ale nemení nič na tom, že motyka a prirodzené predátori - sú asi to najlepšie, pokiaľ sa to dá. :)
a na záver poznámka: napamatám si, žeby starí rodičia boli bojovali s medvedíkmi - to by asi boli pomreli od hladu , veď sa prevažne živili tým, čo vypestovali a vychovali :)
Rumex
04.05.12,19:15
Myslím, že správny názov je - KRTONôŽKA OBYČAJNÁ.;)
Ale všade sa tomu hovorí - medvedík.:eek:
...

hihi ... to zato ze jazykovedci zacali vrrtat do šeckého, a tak mame namiesto zemiaka akysi ľuľok, namiesto mandalinky mame pasavku, namiesto žiata mame PSENICU LETNU FORMA OZIMNA

:)
Rumex
04.05.12,19:21
......Ak máte možnosť urobiť zo starých dosák a pletiva mobilnú ohradu, požičať si od susedov sliepky, kačice alebo prasiatko tak to by bolo fajn. Len ktovie, či by ste prechemizovanou pôdou neotrávili sliepky, kačice alebo prasiatko ........

kdesi pri dunajskej strede je taka predajna s veterinarnymi pomuockami VETIS , maju aj svoju stranku ... v ich katalogu som videl elektricke oplôtky pre chov hydiny .... napojis na autobateriu a a muozes past bez ohrozenia ze ti vbehnu do mrkvy ci hrachu a nemusis budovat "pohyblive ohrady
pavol54
05.05.12,19:21
dlho som študovala a hľadala možnosti riešenia , ako bojovať s medvedíkom a ja by som zasa nechcela žiadne "parazitické hlístice" - pretože by som nemala istotu, ako sa budú správať, rozmnožovať, či z nich nebudú noví a horší šdodcovia a aký efekt budú mať na iné živočíchy, - v podstate ide o analogiu "biologickej zbrane" -je to trocha tvrdé prirovnanie , ale podstatu vystihuje. A čo sa týka Mesurolu - to sú granule na slimáky, jed patrí do skupiny karbamátov - je to jed, ktorý spôsobuje aj u ľudí vážne otravy po náhodnom požití a pretrváva v pôde dlho. Kým maďarský Arvalin je zlúčenina, ktorá chemickou reakciou s vodou v pôde uvoľňuje fosfovodík = plyn ťažší ako vzduch /preto aplikácia najlepšie po daždi do vlhkej zeme/, ktorý vyplní chodby medvedíkov a oni sa v podstate udusia. Plyn jednoducho postupne vyprchá a v pôde neostáva nič. Nič z toho ale nemení nič na tom, že motyka a prirodzené predátori - sú asi to najlepšie, pokiaľ sa to dá. :)
a na záver poznámka: napamatám si, žeby starí rodičia boli bojovali s medvedíkmi - to by asi boli pomreli od hladu , veď sa prevažne živili tým, čo vypestovali a vychovali :)biologická zbraň ti vadí z dôvodu nedostatku vedomostí tieto živočíchy majú obmedzenú dobu životnosti a také hlistice sa nedokážu živiť ničím iným ako organickou hmotou napr. medvedíka nie je medvedík nie je čo žrať nasleduje smrť. Na druhej strane ti vôbec nevadí použiť chemickú látku s obľubou používanú v koncentračných táboroch
vvva
06.05.12,08:43
pre pavol54
- nedostatok vedmoností - možno, čas vždy preveril všetky možnosti, ale s tým koncetračným táborom si riadne uletel - porovnávaš neporovnateľné mimotemy
pavol54
06.05.12,09:08
pre pavol54
- nedostatok vedmoností - možno, čas vždy preveril všetky možnosti, ale s tým koncetračným táborom si riadne uletel - porovnávaš neporovnateľné mimotemy
čo si myslíš že čo používam keď plynujem hrach(nie ja ale oprávnená organizácia), s plným vedomím že pre koho bol vyvinutý alebo zneužitý, ale to s tou biologickou zbraňou vo forme predátorov si prehnala. potom aj mačka je biologická zbraň pretože sa živí myšami.
apropo ak plyn ktorý klesá akým zázrakom zmení svojje vlastnosti a začne vyprchávať teda sa vyparovať hore? v žiadnom prípade ostáva v zemi a klesne tak hlboko pokiaľ mu to umožní pôdna štruktúra alebo sa rozloží a lebo chemicky sa zlúči v nejakú inú látku ktorá má podľa mojich skúseností nepríjemnú chuť aspoň v zemiakoch také odporné sme nikdy nejedli po použití arvalínu
Chokma
06.05.12,09:58
tiez si myslim, ze je to riadne prehnane odsudzovat biologicky sposob bojovania proti skodcom. my mame moliciara, nebyt jeho, tak sa nedostriekame molic. kazdy kto ma s nimi skusenost, vie, aka je to pliaga. odkedy ho mame, nepouzili sme proti moliciam ziadny postrek. aj fuksie, co som si priniesla, som strcila do folie, nech sa cini a potom som si ho na jesen preniesla do domu a nie je ziadny problem. je to prakticky taka mala muska, co sa zivi molicami a aj kladie svoje vajicka do ich vajicok. mame ho uz nejakych 10 rokov a ziadne negativa sme nezaznamenali. skor ti, co ho nemali, radsej skoncili s pestovanim rajcin v sklenikoch, foliach... uvazujeme aj o hlistici proti slimakom. a presne ako povedal aj pavol o macke, tak aj taka lienka katarinka je pozierac vosiek a nikto sa jej preto neboji. raz sme mali ruzovy sip cely posiaty voskami a oco ho nestihal postriekat. o dva dni sme prisli k nemu, bol cely katarinkovy a vosky fuc. je to poriadne uletene - ludia uz nevedia, co by kritizovali - bud to, ze sa strieka a ked uz sa nestrieka, tak to, ze pouzivame biologicku ochranu...

inak sturovi (medvedikovi) sa dari tam, kde su hnojiska - teda prirodzene hnojenie. a neviem, ktora generacia starych rodicov bola myslena, ale ja si pamatam este ako mala, ze sme bezne vylievali sturov a bolo ich vzdy habadej...
vvva
06.05.12,13:21
pre pavol54
-zdá sa že máš konkrétne skúsenosti s níčením medvedíka, a zdá sa že konkrétne aj s arvalinom. Keďže tento portál má názov porada - buď taký dobrý a poraď seriózne, ako sa ho dá zbaviť, aké máš konkrétne skúsenosti s jeho ničením, vďaka.
Ja som na tomto portáli hľadala rady a skúsenosti iných, ktoré by mi pomohli.
pavol54
06.05.12,15:39
pre pavol54
-zdá sa že máš konkrétne skúsenosti s níčením medvedíka, a zdá sa že konkrétne aj s arvalinom. Keďže tento portál má názov porada - buď taký dobrý a poraď seriózne, ako sa ho dá zbaviť, aké máš konkrétne skúsenosti s jeho ničením, vďaka.
Ja som na tomto portáli hľadala rady a skúsenosti iných, ktoré by mi pomohli.
písali o tých hlisticiach ja som ich zdecimoval tak že teraz znášajú vajíčka a tam kde končia chodníčky treba opatrne rozhrabať a nájde sa guľa hliny veľká ako kačacie vajce tú rozbiť a v nich strašné množstvo vajec veľkých ako zápalková hlavička a potom do jamiek na priesady sme dávali šrot pomiešaný s otravou basudin decis a pod ten po 14 dňoch prestane byť funkčný
csillag3112
06.05.12,16:26
U nas ich bolo priserne vela v zahrade. Vsetko zozrali. Komplet. Tak sme sa nastvali a na zahradu dali lucerku. Bola tam 4 roky. Dnes nemame ani jedneho. Dufam ze sa nevratia. A este poctivo sme si udrziavali krtka - hihi - samozrejme ten nemal na com skodit ked tam nic nebolo posadene ale zabralo to. Urcite bol ako kon vypapkany. Aj dnes mame sem tam krtka. Nezabijem ani jedneho. Zasadne ich vyhanam zo zahrady flasami zavesenymi na palici. postaci mi ak prelezie do garatu a som spokojna. Aj rodina jezkovcov sa u nas zdrzuje. Prilepsim im trochou granuli aby mi nedaj boze nezdrhli zo zahrady. A su tu kazdy vecer uz 5 rokov pekne behaju. Slimaka sliziaka som nevidela ani nepamatam. Chvalabohu.
Lenka2121
07.05.12,10:14
Ja mám ten problém že sú hlavne v tráve, resp. v políčku som ich našla len troch (ale predpokladám že sa začnú presúvať aj sem), zvyšných 200 v trávniku. Neviem si predstaviť ako rylovať okolo každého kopčeka, to môžem rovno zrylovať celý pozemok :( Podľa toho čo mám naštudované sú to parazitické hlístice len na medvedíkov, neviem Vám povedať presný druh a latinský názov ktorý mi príde, ale verím že tak ako je aj psia a ľudská blcha tak verím že aj medvedík má toho svojho parazita a to že napadne iného tvora je skôr zriedkavé (a dúfam že sa to nestane, tak ako vy dúfate že sa ten plyn len tak stratí :)) A máme aj ďalšie dve biologické zbrane - kocúrov ktorí ich s radosťou chrúmajú alebo sa s nimi aspoň hrajú ale na to množstvo čo máme v záhrade by sme museli mať celý zástup mačiek ;)
pavol54
07.05.12,11:16
Ja mám ten problém že sú hlavne v tráve, resp. v políčku som ich našla len troch (ale predpokladám že sa začnú presúvať aj sem), zvyšných 200 v trávniku. Neviem si predstaviť ako rylovať okolo každého kopčeka, to môžem rovno zrylovať celý pozemok :( Podľa toho čo mám naštudované sú to parazitické hlístice len na medvedíkov, neviem Vám povedať presný druh a latinský názov ktorý mi príde, ale verím že tak ako je aj psia a ľudská blcha tak verím že aj medvedík má toho svojho parazita a to že napadne iného tvora je skôr zriedkavé (a dúfam že sa to nestane, tak ako vy dúfate že sa ten plyn len tak stratí :)) A máme aj ďalšie dve biologické zbrane - kocúrov ktorí ich s radosťou chrúmajú alebo sa s nimi aspoň hrajú ale na to množstvo čo máme v záhrade by sme museli mať celý zástup mačiek ;)v trávniku na stopro nežijú oni potrebujú pre svoj život kyprú a vyhriatu pôdu
vvva
07.05.12,11:28
pre Lenka2121
mohli by ste povedať názov a adresu firmy, kde ste objednávali tie parazitické hlístice? a keď vám prídu tak aj názov? Ja som zatiaľ vyskúšala arvalin podľa návodu - a naozaj zničil veľa - hlavne tých "starých " medvedíkov, ktorí by boli zakladali hniezda, je ich oveľa menej, ale stále sú - je ich však menej a dosť výrazne. A keď som študovala vlastnosti fosfovodíka - tak v jeho chemických vlastnostiach je okrem iného aj rýchle prchavý. A čo sa týka užívania Basudinu = organofosfát = pokiaľ mám informácie, bol už v EU zakázaný a je problém ho zohnať. Samozrejme , že najradšej by som nič nepoužívala, keby na medvedíkov stačili kocúre, ježe -- to by bolo ideálne. :)
Lenka2121
07.05.12,11:50
Ja tiež absolútne nechápem, všade kde študujem o medvedíkoch sa píše to čo hovoríte aj Vy, ale naozaj verte mi sú to medvedíky, bodaj by som sa mýlila ale na 99% sa nemýlim. Bolo niekoľko holých miest - bez trávy, ale dom sme kúpili minulú jeseň a mysleli sme že tam tá tráva nerastie z nejakého iného dôvodu. Na jar začali vytvárať oné krtinčeky a diery, tak som im začala lievať jarovú vodu a začali vyliezať. Neviem, predtým som sa na tie kopčeky nezameriavala preto neviem či tam boli už na jeseň alebo sa rozliezli a začnú zeleň ničiť teraz.
Lenka2121
07.05.12,11:54
BioTomal, Rúbaň, Tel 035/ 64 07 740
Potom dodám aj názov. Pani bola zlatá, aj mi ten názov povedala ale ja ako laik som ho za 2 sekundy zabudla, dôležité je že ma uistila že to je dravá hlística na medvedíkov, to ma uspokojilo :)
Rumex
07.05.12,16:26
biologická zbraň ti vadí z dôvodu nedostatku vedomostí tieto živočíchy majú obmedzenú dobu životnosti a také hlistice sa nedokážu živiť ničím iným ako organickou hmotou napr. medvedíka nie je medvedík nie je čo žrať nasleduje smrť. Na druhej strane ti vôbec nevadí použiť chemickú látku s obľubou používanú v koncentračných táboroch

nesuhlasim, naopak, to co vvva napisala , povazujem za vysoko fundoanu odpoed, a s tym "koncetrakom" bol troska fau pax od boku ... nezaslui si to
93tom
07.05.12,16:35
Týmto chcem osloviť všetkých tých, ktorí tohto medvedíka v záhrade majú. Možno sa budete čudovať, ale o toho chrobáka mám záujem, dokonca ich od vás kúpim. Na cene sa môžeme dohodnúť.

:confused::confused:Že na čo mi bude? Tento chrobák je vraj dobrá návnada na ryby. Tak to chcem vyskúšať, ale naši ho už v záhrade nemajú (mama má už 2. rok v záhrade sliepky, tie zlikvidovali nielen medvedíkov, ale aj všetkú zeleleň:rolleyes:).

Takže ak niekto máte ešte týchto škodcov a dokážete ich nakopať takých 20-30 kusov, dajte mi vedieť. Dohodneme sa - zbavíte sa ich a ešte si aj zarobíte na kávu. Najlepšie v okolí BA, ale dá sa to poslať aj poštou.

dobry den, chcem sa spytat kolko by ste tych medvedikov potrebovali a aku sumu ste za nich ochotny zaplatit ??
pavol54
07.05.12,18:45
nesuhlasim, naopak, to co vvva napisala , povazujem za vysoko fundoanu odpoed, a s tym "koncetrakom" bol troska fau pax od boku ... nezaslui si to
nerozumiem s čím nesúhlasíš. hlistice nevyvinuli nejakou kombináciou ľudia ale sú v prírode skôr ako si človek začal hovoriť homo sapiens a čo sa týka tých chemických látok takmer všetky boli vyvinuté na to aby zabíjali človeka alebo aby sťažili život len v mierovej verzii sa používajú v trocha jemnejšej podobe ak nemám pravdu vyvráť mi to ale kvôli tomu si nemusíš cudne zakrývať oči a uši a tvaáriť sa že nič nechceš počuť ani vidieť
Rumex
08.05.12,15:24
nie nie to nebolo o hlisticiach to bola reaxia na potieranie vykladu vva o aplikovanych chemisckých pripravkoch, lebo to vysvetlila podla mna zrozrozumitelne, a co sa tyka biopripravkov... nic proti nim, ale kym sa hlistice usadia v telach medvedikov stihnu tietro narobit este dost paeky, podobne ako ked davas novodor proti pasavkam .... to uz ozaj v ramci bilologickeho boja tie sliepky v zahrade :) ... preto nikedy uplatnujem radsej chemicke insetkitcidy, lebo zdocnuta voška, či huseica je lepsia ako zivaaaaa, aj ked tieto pripravky sa vyvinuli niekedy ako zbrane a az neskuor sa zacali pouzivat a "humanne" ucely ... (neviem preco tomu dali taky uslachtili nazov, ked vzdy ide o jed) :( .. ale to je skuor problem eticky ako odborny
Lenka2121
10.05.12,11:50
Sliepky sú na medvedíky krátke, vyliezajú von z dier len v noci.
Lenka2121
10.05.12,11:51
...a cez deň sú biologickou zbraňou skôr sliepky na zasadenú zeleninu ;)
vvva
15.05.12,20:15
no áno, ale vy nikomu neničíte úrodu na záhrade
misko copaty
23.05.12,20:33
zrejme vás sklamem,ale ten chrobák je neznicitelný.je super,ze ste videli max.5cm velkého.zatial najvetcí,akého som u mna objavil meral cca.12cm-pozor taká beštia kuse aj cez rukavicu
paťuška
24.05.12,09:30
v trávniku na stopro nežijú oni potrebujú pre svoj život kyprú a vyhriatu pôdu

Tak to si vedle jak ta jedle, polej trávnik jarovou vodou a uvidíš, koľko ich vylezie von. V trávniku máme 100% úspešnosť "lovu" medvedíka. Ak manžel ide na ryby, stačí vedro s jarovou vodou a návnady má habadej... bohužiaľ.
vladofido
25.06.12,21:00
je to umorna praca vystopovat ho.Dnes som pri obhliadke sadenic papriky videl ako sa rastlinka čudne pohibuje a to bolo uplne bezvetrie.ked som zobral motiku a vratl sa k paprike už smrad zmizol preč a rastlinka na kmieniku tesne pod povrchom zeme ohrizená.Zajtra skusim jaroví kúpel.
ioanes
28.06.12,13:11
V tomto roku sa mi v záhrade v mimoriadnom množstve vyskytuje šťúr. Papriky som dosádzala 3 x a rajčiny - to ani nechcem spomínať. Mrkva nevzišla, ani na druhý krát, len riedko. Som z toho nešťastná, neviem, ako sa ich zbaviť - toho množstva šťúrov. Prosím poraďte. Kúpila som otravu na slimáky, nepomohlo, dala som pasce z petfliaš, tiež nepomohlo. Neviem už nič vymyslieť.
ZEvina
28.06.12,13:16
skús dať do vyhlľadávača medvedík obyčajný, alebo pozri dolu - podobné témy. máš tam plno príspevkov.
vvva
28.06.12,15:19
výborný výsledok - ale pred výsadbou - ARVALIN-LR - pozri príspevok od vva vyššie. Naozaj pomohol , síce celkom nezmizli ale je ich menej asi o 80%. Na budúci rok postup zopakujem.
pavol54
28.06.12,15:34
V tomto roku sa mi v záhrade v mimoriadnom množstve vyskytuje šťúr. Papriky som dosádzala 3 x a rajčiny - to ani nechcem spomínať. Mrkva nevzišla, ani na druhý krát, len riedko. Som z toho nešťastná, neviem, ako sa ich zbaviť - toho množstva šťúrov. Prosím poraďte. Kúpila som otravu na slimáky, nepomohlo, dala som pasce z petfliaš, tiež nepomohlo. Neviem už nič vymyslieť.
odkiaľ si? ak nemáš ďaleko do Maďarska kúp ARVALIN
nelanela
10.07.12,20:36
možno to niekomu pomoze. Medvedík obyčajný má ešte názov Krtonôžka obyčajná. A viac info je tu: http://zaujimavosti.net/priroda/skodcovia-v-zahrade-krtonozka-obycajna-gryllotalpa-gryllotalpa/

ale aj keď poznáte svojho nepriatela, nepodarí sa vám ho mozno vobec znicit. mne sa to nedarí napriek stovke radám. Viem ale, že ho rybári chytajú ako návnadu na velké ryby.
vini13
03.02.13,14:12
Zdravím všetkých. Každoročne neúspešne bojujem s krtonôžkou- medvedíkom na záhrade, hlavne v čase výsadby priesad. Vlani ma už tak vytočili, že som si povedal, že tento rok na nich budem pripravený. V lete som sa dozvedel, že v Maďarsku sa predávajú granule proti tejto potvore, mal by sa volať Galation. Bohužiaľ po maďarsky neviem a na internete som nič neobjavil, nemáte poraďáci vedomosti kde by sa dal zohnať tento prípravok, alebo ako Vy bojujete s týmto nepriateľom záhrad ? Mne sa sa zatiaľ osvedčilo len sadenie priesad do tenkých plastových kvetináčov na ktorých odrežem dno tie dám do zeme s priesadou. Ďakujem za rady.
avonboy
03.02.13,18:44
treba uvadzat spravny nazov pokial sa jedna o pripravok !!!
avonboy
03.02.13,18:48
minuly rok mi zohnal kamarat z madarska pripravok Galition 5g a bol fakt ucinny. stacilo po dazdi, ....
vini13
03.02.13,19:53
Ďakujem, to je presne to čo potrebujem, tá pani mi hovorila Galation a to som teda zbytočne hľadal, takto s obrázkom v ruke sa už nestratím. Medvede tešte sa !!!:)
avonboy
04.02.13,10:16
rad som pomohol :-)
vini13
28.04.13,11:50
Pre všetkých čo majú problémy s medvedíkmi.
Po dlhšom zisťovaní prípravku proti medvedíkom som zistil, že prípravok Galation /Maďarsko/ sa už tri roky nevýrabal, ale dostal som sa k veľmi dobrému prostriedku- Force 1,5 G- syngenta. 500g granulátu stojí 2000 forintov a je na plochu 150m/2. Vyskúšal som a osvedčil sa všetkým bojovníkom s "medveďmi" vrele odporúčam- zatiaľ mi nepadla ani jedna priesada /100ks/.
osky
29.04.13,23:02
no a dufam ze si vodu aspon filtrujes........
vladofido
12.05.13,20:52
Po skúsenostiach s tou pliagou viem že odhryzne rastlinku tesne pod povrchom zeminy.Tento rok som vyrobil z PET fliaš obaly v tvare tunela(odrezal som hrdlo aj dno flaše) zasunul som ich hlbšie okolo priesady až ku koreňom a nechať trčať nad zem asi 3 cm aby neprešiel ani vrchom.Proste mu prerušiť cestu k priesade.Teraz budem čakať na výsledky.Najnovšie sú na trhu aj ultrazvukové plašiče WWW.electronic-odpudzovače.sk Sú to však drahšie prístroje,ale ak bude treba siahnem aj po takej pomôcke.Prajem všetkým úspešný lov.
arizona
12.06.13,21:08