Mickya
04.02.05,08:52
1.)Viem, že tu už podobná téma bola, ale mňa zaujíma, že ak zákazník nám uhradil faktúru vkladom na účet a stratil doklad o úhrade.
Môžem mu pomôcť aj tak, že prefotím môj výpis z účtu a napíšem k nemu prehlásenie, že suma nám bola pripísaná na účet + pečiatka + podpis?
2.) Ešte sa chcem spýtať na inú tému: dodávateľ nám na faktúre neuviedol názov firmy. Uviedol: meno a priezvisko živnostníka, IČO, IČ DPH. Môžem tento doklad dať do výdavkov alebo treba vrátiť doklad na prerobenie? Vyhadzujú daňováci takéto doklady?
Ďakujem za radu.
babenko1
04.02.05,07:57
1/ môžeš to tak urobiť
2/ pokiaľ je FO, nemusí tam uvádzať názov firmy... ten je len dodatok k jeho menu
Mickya
04.02.05,08:53
Nemám taký prípad, ale teraz, ako si mi Babenko1 odpovedala, ma ešte napadlo, že ak by sa stalo, že na fa napíše názov firmy a nie meno + priezvisko? IČO + IČ DPH je uvedené.
Ďakujem za radu.
saman
04.02.05,09:25
Suhlasim plne s babenkom1. Podstne je ICO a IC DPH ale samozrejme meno a pripadny nazov by tam mal byt! Ja by som si vytlacila z www.zrsr.sk k tomu jeho zivnostensky list a pripla by som ho k fakture!
babenko1
04.02.05,19:13
Nemám taký prípad, ale teraz, ako si mi Babenko1 odpovedala, ma ešte napadlo, že ak by sa stalo, že na fa napíše názov firmy a nie meno + priezvisko? IČO + IČ DPH je uvedené.
Ďakujem za radu.Ak je platca DPH, § 71 ods. 2 jasne hovorí, čo má obsahovať faktúra. Ak tam je iba názov firmy a nie meno... hmm.. mal by ho tam mať, lebo je FO...
rene
04.02.05,21:15
Dnes prišla za mnou jedna moja známa, že začala v máji so živnosťou a že ona si nevie dať sama s účtovníctvom rady a že veď je to určite pre mňa ľahké, keď s tým robím a že nech je pomôžem , atď.atď.atď ...až ma ukecala.

Vtedy zabudla dodať, že má od mája nielen FO /JÚ/ ale aj SRO/PÚ/, obidve s rovnakou činnosťou.
A potom to začalo :

Faktúry odoslané za poskytnuté služby vystavené na FO...
Faktúry došlé na materiál k týmto službám vystavené na SRO.
Úhrady došlých faktúr/ zaevidované v SRO/, uhradené internetbankingom z bežného nepodnikateľského účtu ...

Skoro ma ranila mŕtvica !

Dá sa to nejako usporiadať ?
Postačia priložené výpisy z nepodnikateľského účtu ako úhrady v SRO ?:eek:
babenko1
05.02.05,06:37
No...asi by som známej povedala, že nech si to urobí sama..Neviem si predstaviť, ako budeš robiť súvahu, ked ti nesadne banka...pohľadávky, materiál na sklade...
rene
06.02.05,19:20
Tiež som to vzdala, ale poznáte to . "žhaví známa, žhaví drát ..." a ja mám hlavu v smútku.
evuša
06.02.05,19:54
No tak toto nie je vedenie účtovníctva ale galeje. Kto dotyčnej poradil platiť faktúry z podnikania zo súkromného účtu? Veď toto nedá dokopy hádam nik.Možno by ešte pomohlo vyžiadať od dodávateľov potvrdenia o zaplatení faktúr - v znení číslo faktúry a dátum úhrady a toto zaúčtovať ako platbu v hotovosti. Ináč to asi nepôjde.
rene
06.02.05,20:06
Nocou čiernou som sa morila a skončila som to nasledovnou úvahou :
Úhrady DF v SRO si vyžiadam ,ako píše evuša, kópie od dodavateľov/budú isto nadšení/ a uhradím ich akože cez pokladňu . Na konci to zrátam a urobím pôžičku spoločníka, aby mi nešla pokladňa do mínusu.
Potom tento materiál z došlých faktúr predám FO, lebo príjmy tú tam,aby tam zase nebol DZ v nebesiach a SRO v strate.
Potom si na konci roka vrátim pôžičku spoločníka, aby mi zase sedel zostatok v pokladni.
Môže to tak byť ?
Alebo sa to dáko inak ?
lenkak
06.02.05,20:52
No to je riadny guláš, ale išlo by to. Máš čo robiť. Prajem veľa nervov a trpezlivosti.