azla
14.10.09,16:32
Ak je datum dodania 30.9.2009 - patrí do III. Q.

Ak ju máš k dispozícii - daš ju do III.Q.
Ak ju dostaneš neskôr - jedine DDP. - toto je správny spôsob.

On zákon nepozná, možno má za to, že kedy vystavená "vtedy ide":D.
Radšej mu to vysvetlí.
V budúcnosti nikto neuvidí nejaký "papier".
Bude len: "Čo za (?????) účtovníčka to učtovala, keď základné veci nevie .....
Iwett
14.10.09,15:32
Ak je datum dodania 30.9.2009 - patrí do III. Q.

Ak ju máš k dispozícii - daš ju do III.Q.
Ak ju dostaneš neskôr - jedine DDP. - toto je správny spôsob.

On zákon nepozná, možno má za to, že kedy vystavená "vtedy ide":D.
Radšej mu to vysvetlí.
V budúcnosti nikto neuvidí nejaký "papier".
Bude len: "Čo za (?????) účtovníčka to učtovala, keď základné veci nevie .....
Ďakujem za odpoveď, ja som sa snažila už mu to vysvetlovať, ale bez výsledku... on si to praje tak, lebo to má logiku a hotovo...viac ho nezaujíma a faktúru mi jednoducho nedá...:o ale čo ja ďalej???
kunecka
15.10.09,17:10
Ahojte. Mam fakturu z ČR za tovar, faktura je vystavena 21.9., datum dodania aj splatnost je uvedena tiez 21.9. Tovar bol zaslany na dobierku. Na SK bola dobierka prevzata 8.10. Prosim, kedy dat fakturu do DPH? Toho 21.9. alebo az 15.11.? Dakujem.
adabirk
15.10.09,17:34
- dátum vzniku daňovej povinnosti je 21.09.2009 v zmysle zákona o DPH, nakoľko faktúra bola vyhotovená pred 15.11.2009 (t.j. 15.dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy ste mohli s tovarom nakladať)



§ 20





Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu



(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo

b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

- skúste si pozrieť Metodický pokyn z DR SR k nadobudnutiu tovaru:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/tuztovar_20.pdf
kunecka
15.10.09,17:41
islo mi len o to, ci sa faktura nepovazuje za vystavenu pred dnom prevzatia tovaru a tym padom by danova povinnost vznikala az 15.11. Ale ako pozeram v tom usmerneni, tak ked bola fa vystavena, aj tovar bol odoslany a teda DP vznika dnom vyhotovenia faktury. Dakujem.
adina88
16.10.09,21:23
Prajem pekný večer,
Mám otázku ohľadom samozdanenia. Mám fa od dodávateľa z členského štátu, platca DPH. Dátum vystavenia aj zdanit. plnenia je 11.08.2009. Faktúru som dostala 09.10.2009. Môžem urobiť samozdanenie v mesiaci september, alebo musím podať dodatočné DP za august? Viem, že pri tuzemských došlých faktúrach je možnosť uplatniť si DPH do konca roka, v ktorom vznikol nárok na odpočet.
Snažím sa o tejto téme dočítať niečo aspoň podobné, možno som zadala nesprávne výrazy pre hľadanie, tak vás prosím o radu.
Vopred veľmi pekne ďakujem.
adabirk
17.10.09,06:44
- chýba v otázke špecifikácia, ide o dodanie služby alebo tovaru, kedy bola služba, prípadne tovar dodaný ?
- niečo podobné sa tu už riešilo, skúste pozrieť:
http://www.porada.sk/t52211-neskoro-odoslana-fa-zo-zahranicia.html
adina88
17.10.09,12:13
Adabirk, ďakujem za odpoveď! Ten odkaz na tému mi pomohol.
Ide o dodanie tovaru z ČŠ. Dátum dodania tovaru je totožný s dátumom zdaniteľného plnenia.
Podľa príspevkov je mi jasné, že dodatočné DP ma neminie. Ešte raz veľká vďaka.
Prajem pekný deň
JanaKop
19.10.09,09:56
Dobrý. Potrebovala by som poradiť.
Uzatvorili sme zmluvu o reklame, v ktorej poskytujeme reklamu na obdobie od 10.9.2009 - do 31.12.2009. Klient mi uhradil celú dohodnutú sumu aj s DPH dňa 12.10.2009, čiže mu musím do 15 dní vystaviť FA.
Dátum dodania/zdaň. plnenia dám 12.10., dátum prijatia platby 12.10.
Do predmetu fakturácie uvediem že fa na základe zmluvy za reklamu.
Rozpíšem základ dane, daň a sumu spolu a sumu k úhrade dám 0,00€. Stačí to takto?
Ešte jedna otázka. Ak by mi sumu neuhradili a chcela by som ju vyfakturovať aký mám uviesť dátum dodania?
azla
19.10.09,10:16
Vyberám časť zo zákona:
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje .

Podľa môjho názoru, ak by neuhradili, môžeš vystaviť faktúru kedykoľvek počas trvania zmluvy, ............najneskorší dátum dodania 31.12.2009.

Keďže Ti uhradili celú dohodnutú sumu, nevystavovala by som faktúru k prijatému preddavku, ale už ostrú faktúru na poskytnutú službu a zároveň by som odpočítala prijatú platbu; k úhrade 0,-
Alenaa
02.12.09,08:40
Ahojte, potrebujem poradiť:
Dnes /2.12.2009/ sme obdržali faktúru za náklady spojené so zákazkou na stavbe za OBDOBIE MAREC 2009!!!
Faktúra je vystavená 30.11. dátum dodania 30.11.2009.
Faktúru idem vrátiť aj pre prehnanú cenu, ale podľa mňa môžem uviesť aj dôvod neskorej fakturácie. Mali najneskôr fakturovať do 15.4.2009.
Súhlasíte?
azla
02.12.09,09:06
Ak bola služna poskytnutá v mesiaci marec .........dátum dodania má byť marec.
Ak je dátum dodania iný - je to chyba. Faktúru je potrebné vrátiť.

Dátum dodania november by mohol byť, ak by službu nebola v mesiaci marec dokončená a bola by dokončená až v mesiaci november.
Predpokladám, že ak boli práce odovzdané mohol by byť podpísaný nejaký odovzdávací protokol.

Ohľadom ceny - to je už druhá stránka. Cena by mala zodpovedať zmluve (ak nejaká bola :rolleyes:)
L-M
03.12.09,11:01
Rada by som sa opýtala pri kúpe stravných lístkov ( na dobierku)- máme uzavretú komisionársku zmluvu so spoločnosťou.
Dátum zdaniteľného plnenia je dátum ,kedy som ja zaplatila dobierku, keďže to účtujem v pokladni, alebo podľa §19ods 5 zákona o DPH a dátum zdanit.plnenia bude dátum ako na vystavenej faktúre?
Ale keďže fa neevidujem v záväzkoch,pretože to bolo na dobierku-tak neviem ako to potom zaúčtovať. Iba v evidencii DPH opravím dátum podľa fa ?

Druhý problém dostali sme fa za materiál , ktorý postupne odoberáme od stavebnín- na dodacie lista- dátum zdanit.plnenia uvádzajú dátum prvého dod.listu.
Nemal by to byť dátum na poslednom dodacom liste podľa §19 ods3 zákona o DPH?

Vopred veľmi pekne ďakujem za rady
L-M
03.12.09,13:20
prosím poradí niekto?
IvoM
03.12.09,14:55
Keď máš faktúru kde je uvedený dátum dodania, tak je to ten dátum a nie dátum kedy si uhradila dobierku. Ináč nič Ti nebráni zaevidovať túto faktúru do knihy faktúr.

K druhému problému, treba pozorne čítať aktuálny zákon, slovíčko najneskôr z §19.3 vypadne až 1.1.2010.:)

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje,
nela07
07.12.09,14:01
Dobrý deň, potrebovala by som radu,
mesačne refaktúrujeme strážnu službu podľa zmluvy. Zabudla som vyhotoviť faktúru za október a prišla som na to teraz v decembri. Čo teraz, mám vyhotoviť faktúru teraz v decembri (nedodržím lehotu na vyhotovenie fa 15 dní) s dátumom dodania služby 31.10. a poslať dodatočné DP za október (sme mesačný platca), alebo urobiť faktúru za október a november s dátumom dodania 30.11.? Ďakujem
nela07
07.12.09,14:44
...
azla
07.12.09,17:27
Dobrý deň, potrebovala by som radu,
mesačne refaktúrujeme strážnu službu podľa zmluvy. Zabudla som vyhotoviť faktúru za október a prišla som na to teraz v decembri. Čo teraz, mám vyhotoviť faktúru teraz v decembri (nedodržím lehotu na vyhotovenie fa 15 dní) s dátumom dodania služby 31.10. a poslať dodatočné DP za október (sme mesačný platca), alebo urobiť faktúru za október a november s dátumom dodania 30.11.? Ďakujem


Ak refakturujete ....

Mne to vychádza, že datum dodania určiš podľa §19

(6) Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vzniká daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje platbu za obstaranú službu, alebo dňom prijatia platby, a to tým dňom, ktorý nastane skôr.

datum dodania = deň vyhotovenia faktúry
Rozalka
07.12.09,18:31
A takto to bude od 1.1.2010
V § 19 ods. 6 prvá veta znie: „Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vrátane obstarania opakovane alebo čiastkovo dodávaných služieb sa služba obstaraná osobou, ktorá koná vo svojom mene, považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby.“.
nela07
08.12.09,08:18
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Chcem sa len uistiť: platí to aj keď nemáme komisionársku zmluvu, ale dohodu o refakturácii? Ide o to, že neobstarávame túto službu len pre odberateľa. Strážna služba je faktúrovaná za stráženie objektu, v ktorom máme prenajaté priestory a časť sumy za stráženie refaktúrujeme ďalšiemu nájomcovi, ktorý nechcel podpísať zmluvu so strážnou službou, ale ju podpísal s nami. Ďakujem
Jarka 1
08.12.09,16:42
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Chcem sa len uistiť: platí to aj keď nemáme komisionársku zmluvu, ale dohodu o refakturácii? Ide o to, že neobstarávame túto službu len pre odberateľa. Strážna služba je faktúrovaná za stráženie objektu, v ktorom máme prenajaté priestory a časť sumy za stráženie refaktúrujeme ďalšiemu nájomcovi, ktorý nechcel podpísať zmluvu so strážnou službou, ale ju podpísal s nami. Ďakujem


Áno, platí to aj v tomto prípade. V skutočnosti faktúrujete a nie je dôležité, že ide medzi vami o nejakú refakturáciu.
L-M
09.12.09,10:55
pre: IvoM
Ďakujem za odpoveď a ospravedlňuje sa, že až tak neskoro reagujem,ale skôr som sa k tomu nedostala- k 1.probléme- viem, že si môžem fa. zaevidovať v záväzkoch aj napriek tomu, že je na dobierku- ale keďže sú to str.lístky-kt.účtujem PP do cenín a ostatné na viac krát-lístky pre SZČO aj zamestnancov-tak by sa mi to zle uhrádzalo do záväzkov.
Mne išlo o tú komisionársku zmluvu. Pretože ak si napr. objednám na dobierku autobaterku a na fakt. je dát.dodania napr.7.12.2009, ale ja ju fyzicky mám až 9.12.2009. Aj vtedy bude dátum zdan.plnenia taký aký je na fa?
alebo je to podľa
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby


(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

Bola by som veľmi rada, keby ste ma ktokoľvek usmernili, ak tomu dobre nechápem, čo je dosť možné.

K 2.problému ďakujem za objasnenie- veľmi pomohlo- ach tie slovíčka...
Scholer
14.12.09,19:36
Vedel by mi niekto rýchlo poradiť, či može byť na faktúre dátum dodania 31.12.2009 a dátum vystavenia 14.12.2009. Dátum vystavenia súpisu prác je 13.12.2009. Práce sa budú robiť do konca mesiaca, len sa vyfakturuju už teraz. Je to takto možné.
hnedoočka
14.12.09,19:41
Vedel by mi niekto rýchlo poradiť, či može byť na faktúre dátum dodania 31.12.2009 a dátum vystavenia 14.12.2009. Dátum vystavenia súpisu prác je 13.12.2009. Práce sa budú robiť do konca mesiaca, len sa vyfakturuju už teraz. Je to takto možné.

kto ti prevezme a podpíše daňový doklad na práce ,ktoré sa ešte nepreviedli?
Scholer
14.12.09,19:54
Už ho prevzali. Chcem to vymeniť, lebo si myslím, že je to nelogické a nemôže to takto byť.
Scholer
14.12.09,20:23
Prosím, napište niekto, ako to má správne byť. Nová fa je pripravená s dátumami 14.12.2009 dodanie, vystavenie aj dan. povinnosť. Je to OK? Dakujem.
hnedoočka
14.12.09,20:31
Prosím, napište niekto, ako to má správne byť. Nová fa je pripravená s dátumami 14.12.2009 dodanie, vystavenie aj dan. povinnosť. Je to OK? Dakujem.

ak vám to prevezmú aj keď to ešte nemáte dokončené , a to píšeš ,že áno, tak OK.
Scholer
14.12.09,20:44
Prevezmu všetko. Čím väčšia firma, tým väčší bordel. Len sú tam dosť veľké peniaze a nechcem, aby sa toho niekto chytil a potom budú problémy so splatnosťou. Osobne si myslím, že správne by sa dátum dodania mal písať buď posledného v mesiaci alebo v deň ukončenia prác. Nikdy som sa ešte nestretol s tým, aby niekto uviedol na fa. dátum dodania 2 týždne po vystavení faktúry. Nie je to moja situaci. Pomáham známenu.
evina
14.12.09,21:24
Vedel by mi niekto rýchlo poradiť, či može byť na faktúre dátum dodania 31.12.2009 a dátum vystavenia 14.12.2009. Dátum vystavenia súpisu prác je 13.12.2009. Práce sa budú robiť do konca mesiaca, len sa vyfakturuju už teraz. Je to takto možné.

Fakturácia pred dátumom daňovej povinnosti nie je zakázaná... Ak však bude faktúra zaplatená pred dátumom daňovej povinnosti /31.12.2009/ potom nastáva problém v dátume DP, ktorý sa v tom prípade rovná dátumu prijatia platby.
DPH bude podľa dátumu dodania správne zaradená pri výstupe aj vstupe, ak je určený správny dátum dodania
evina
14.12.09,21:33
Prosím, napište niekto, ako to má správne byť. Nová fa je pripravená s dátumami 14.12.2009 dodanie, vystavenie aj dan. povinnosť. Je to OK? Dakujem.

Ak skončia dodanie služby 31.12. nie je to o.k. Správny je potom postup, ktorý si uviedol prvý, len nesmie byť platba prijatá pred 31.12.2009 ako píšem vyššie.

Správne by to bolo v prípade ukončenia služby 14.12.
hnedoočka
15.12.09,06:40
Ak skončia dodanie služby 31.12. nie je to o.k. Správny je potom postup, ktorý si uviedol prvý, len nesmie byť platba prijatá pred 31.12.2009 ako píšem vyššie.

Správne by to bolo v prípade ukončenia služby 14.12.

ak sa nejedná o práce , ktoré sú hradené z fondov / to som si len domyslela, keďže ide o vyššiu čiastku/ a tie sa v mnohých prípadoch musia vyčerpať ešte pred ukončením roka, ináč investorovi prepadnú.

preto občas urobíme faktúru skôr a po dohode s investorom odhadneme výkony do konca mesiaca.

sú to ojedinelé prípady fakturácie na konci roka na stavby , keď sú fin. prostriedky čerpané z fondov.
Scholer
15.12.09,10:13
Dakujem za odpovede.
psps
15.12.09,13:29
Dobrý deň,
môžem vystaviť faktúru za dlhšie časové obdobie?
Máme podnájomníka, ktorý neplatil. Zmluva je platná od 1.1.2009 do 31.12.2010 -dva roky. Platenie nájomného je v zmluve dohodnuté mesačne vždy do 25. Prvé nájomné zaplatil za 1.Q.2009 dňa 19.11.2009. Môžem mu vystaviť faktúru s dátumom DP 1.11.2009 za celé obdobie, čiže za 12 mesiacov? A potom tých ďalších 12 mesiacov s dátumom DP 1.1.2010?
andyt
07.01.10,12:56
MIlý poraďáci, už dlho si lámeme hlavu s tým ako vystavovať správne faktúru: sme začinajuca špedičná firma / služby/ a naše vystavované faktúry sú na základe došlej Fa od prepravcu a problém je hlavne pri prechode zdanovacích období.. napr. dopravca vykoná prepravu 20.12.09, jeho vastavená fa príde až napr 4.1.10, s dátumom dodania 21.12. teraz s akým dňom dodania máme my vystaviť FA ked sme len dodali službu?NIe prepravu? Dakujem za kazdu vasu odpoved....
kira
15.01.10,16:33
poprosím vás o názor: máme čiastkové dodanie služby. V 11/09 podľa DL som vystavila FA, ďalšie DL mám podpísané aj 12/09, no FA nám nechceli prevziať s tým, že máme faktúrovať až po dodaní služby 1/2010. Môžem vystaviť FA 1/2010 ak mám podpísané DL aj za 12/09?
Ďakujem
Jajina
16.01.10,23:01
MIlý poraďáci, už dlho si lámeme hlavu s tým ako vystavovať správne faktúru: sme začinajuca špedičná firma / služby/ a naše vystavované faktúry sú na základe došlej Fa od prepravcu a problém je hlavne pri prechode zdanovacích období.. napr. dopravca vykoná prepravu 20.12.09, jeho vastavená fa príde až napr 4.1.10, s dátumom dodania 21.12. teraz s akým dňom dodania máme my vystaviť FA ked sme len dodali službu?NIe prepravu? Dakujem za kazdu vasu odpoved....
My sme dopravná firma aj špedičná.
Keď vystavujem FA za dopravu dátumom dodania je dátum uskutočnenia služby - t.j. dátum vyloženia (dovezenia) tovaru.

Keď vystavujem FA za špedičnú prepravu dátum dodania je dátum prefakturovania - nám príde faktúra od dopravcu napr.10.2. tak ju prefakturujem s dátumom dodania 10.2. aj keď dopravca uskutočnil prepravu 30.1. a aj dátum dodania má 30.1.
JANAKU
21.01.10,13:03
Dobrý deň,
môžem vystaviť faktúru za dlhšie časové obdobie?
Máme podnájomníka, ktorý neplatil. Zmluva je platná od 1.1.2009 do 31.12.2010 -dva roky. Platenie nájomného je v zmluve dohodnuté mesačne vždy do 25. Prvé nájomné zaplatil za 1.Q.2009 dňa 19.11.2009. Môžem mu vystaviť faktúru s dátumom DP 1.11.2009 za celé obdobie, čiže za 12 mesiacov? A potom tých ďalších 12 mesiacov s dátumom DP 1.1.2010?
Kedy vystavíš druhú faktúru ? Ak ju vystavíš v 2010 tak DP bude 31.12.2010. Ak Ti zaplatí skôr ako 31.12.2010, tak tým dňom nastane DP.
Lucinka23
21.01.10,13:51
Ahojte poraďáci, prosím poraďte mi. Mám faktúru za telefonické služby kde zúčtovanie obdobie je uvedené 1.12.-31.12. Ale ako dátum dodania je uvedený 6.1.2010. Teraz som na pochybách kde to zaradiť do DPH, či ešte do r. 2009 alebo už do 2010? Ja si myslím, že do roku 2010 ale potrebujem sa uistiť. Ďakujem.
skvrnka
21.01.10,16:29
Daňová povinnosť a dodanie služby mi nie je stále jasná
pri prenájmoch- fakturujeme bez DPH-máme 3 prípady
1. fakturujeme 15.1.10 za obdobie 1-12/10 neviem aký dátum uviesť a kedy
ide do dan.priznania DPH
2. fakturujeme každý mesiac 1.1. za 1/10, 1.2. za 2/10
neviem aký dátum dodania a kedy do DP - teda zrejme v tom príslušnom
mesiaci
3. fakturujeme kvartál v 2.mesiaci príslušného kvartálu napr.
1.kvartál v 2/10 -zase danová povinnosť dátum a kedy do DP DPH

Prosím poradiť.
azla
21.01.10,18:17
Ahojte poraďáci, prosím poraďte mi. Mám faktúru za telefonické služby kde zúčtovanie obdobie je uvedené 1.12.-31.12. Ale ako dátum dodania je uvedený 6.1.2010. Teraz som na pochybách kde to zaradiť do DPH, či ešte do r. 2009 alebo už do 2010? Ja si myslím, že do roku 2010 ale potrebujem sa uistiť. Ďakujem.

Ak ide o "refakturáciu" - dátum dodania je správny, lebo mal by to byť dátum vystavenia faktúry.
Ak je na vystavenej faktúre dátum dodania 1/2010, tak aj do odpočtu si môžeš dať najskôr 1/2010.
azla
21.01.10,18:27
Daňová povinnosť a dodanie služby mi nie je stále jasná
pri prenájmoch- fakturujeme bez DPH-máme 3 prípady
1. fakturujeme 15.1.10 za obdobie 1-12/10 neviem aký dátum uviesť a kedy ide do dan.priznania DPH
správny dátum dodania je 31.12.2010 - posledný deň obdobia, na ktorý sa platba za nájom vzťahuje

2. fakturujeme každý mesiac 1.1. za 1/10, 1.2. za 2/10
neviem aký dátum dodania a kedy do DP - teda zrejme v tom príslušnom
mesiaci
správny dátum dodania posledný deň príslušného mesiaca

3. fakturujeme kvartál v 2.mesiaci príslušného kvartálu napr.
1.kvartál v 2/10 -zase danová povinnosť dátum a kedy do DP DPH

správny dátum dodania je 31.3.;30.6.;30.9.; 31.12. - posledný deň obdobia, na ktorý sa platba za nájom vzťahuje

Prosím poradiť.

Aj keď fakturujete nájom ako oslobodený, ale vstupuje do daňového priznania ako oslobodený (r.15 pre r.2010 )
a preto je potrebné správne určiť dátum dodania.
Odpovede - v texte.
JanaKop
22.01.10,11:30
Prosím Vás aký mám dať dátum dodania ak vystavujem faktúry mesiac dopredu? Podľa dohodnutej zmluvy vystavujem Fa za nájom a Zálohovú Fa za energie a služby napr. za 02/10 v 01/10 Zo zálohových faktúr sa 2x do roka urobí vyúčtovanie.
Doteraz som dávala ako dátum dodania dátum vystavenia ale posledné faktúry mi vrátili, že dátum dodania má byť ku koncu mesiaca, za ktorý vystavujem fa. To znamená, že vo fa za február dám DD 28.02.2010 aj keď som fa vystavila 14.01.2010?
azla
22.01.10,11:47
Pri opakovane dodanom nájme nie je dôležitý dátum vystavenia, ale obdobie , za ktoré požaduješ nájom.
Datum dodania je posledný deň obdobia, za ktoré požaduješ platbu.
Ak ide o nájom za február, tak to bude 28.2.2010.

Nebude to január, a po 25.-om môžeš študovať.
Pri tých nájmoch dopredu je to trochu zložitejšie, lebo môžu zaplatiť skôr (asi preto vystavuješ dopredu) a tam sa potom mení dátum dodania .....

http://www.porada.sk/t121957-opakovane-dodania-vznik-danovej-povinnosti-od-1-1-2010-a.html
skvrnka
23.01.10,12:32
Ešte nechápem v tejto súvislosti, že fakturujem 1.1.10 nájom 1-12/10 teda podľa nového je dátum dodania 31.12.10 posledný
deň obdobia, ktorého sa týka. Fakturujeme nájom ako oslobodený,
ale neviem, kedy ide do DP DPH, ak mi zaplatia napr. 15.2. (ak by sme fakturovali s DPH je mi to jasné musím urobiť faktúru kvôli DPH,lebo ju musím odviesť a tam by bol dátum dodania deň prijatia platby), ale ak mám oslobodené tak neviem, či to dávam
do r.15 v 2/10 alebo až 12/10.
Mariana42
24.01.10,18:09
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o názor:
plynárom mesačne platíme zálohu na základe zálohových faktúr. V januári sme požiadali o vyúčtovanie spotreby za obdobie 2.09-12.O9. Dostali sme vyúčtovaciu faktúru - kde vlastne nie je uvedený dátum dodania - ale len to ktorého obdobia sa týka a tiež dátum vystavenia faktúry : 19.1.2010 . Ja som túto faktúru zaradila na odpočet až v 1/2O10. Je tento postup správny?
/od energetikov sme tiež dostali vyúčtovaciu faktúru, na ktorej je uvedené síce obdobie 1-12/2OO9 - teda celý rok, ale je vystavená v januári a dátum dodania je tam 31.12.2009!!/
Ďakujem každému za názor !!!!
SAIVI
15.02.10,11:50
Platca DPH v 01/2010 po podaní DPH za 12/2009 odbržal faktúru zo zahraničia od platcu DPH za služby-dopravu tovaru (začína sa na uzemí SR -miesto dodania služby SR) kde je uvedený:
- dátum dodania 16.12.2009
- dátum vyhotovenia 19.01.2010

Bude to v poriadku ked danová povinnost bude dňa 19.01.2010 (podľa zákona o DPH platného do 31.12.2009) a DPH (prenos danovej povinnosti na príjemcu služby ) odvedieme v 01/2010 (§85h -prechodné ustanovenia) ?

Aký kurz požijem na prepočet ?
- 15.12.2009 alebo z 18.01.2010 (§26)
adabirk
15.02.10,22:14
- podľa môjho názoru daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry 19.01.10 (tak ako uvádzate podľa prechodného ustanovenia § 85h), kurz 18.01.10.
latka
17.02.10,07:58
chcela by som sa ešte opýtať či je pri dodaní tovaru do člen.krajín EU podľa par.43 nutné mať k dispozícii doklad o preprave. Mame potvrdenú fakturu aj dodací list aj objednávku aj PPD s IČ DPH odberateľa, ale nemáme doklad o preprave, a ani po 6 mes. ho asi nezískame - stačia tieto doklady, alebo to musíme dodaniť ako som niekde čítala, neviem či som tomu spravne porozumela - bez dokladu o fyzickej preprave tovaru neplatí oslobodenie od DPH?????? prosím, dakujem
tibor1000
05.04.10,15:11
Dobrý deň prajem poraďáci,
prosím vás,ako postupujete podľa nového zákona o DPH?

my napríklad poskytujeme služby-domény na obdobie od 1.4.2010 do 31.3.2011
faktúra sa vystaví 6.4.2010, dátum dodania služby (pre DPH) bude 31.3.2011
keď faktúru zaplatí odberateľ napríklad v máji 2010,čo s tou faktúrou?
v tomto prípade by mal byť dátum dodania služby pre DPH máj 2010 - to si máme opraviť faktúru - teda prerobíme dátum na nej? (aby mi ju soft zobral do uzávierky DPH za máj?)
a odberateľovi poslať prerobenú faktúru? :confused:

ďakujem vopred moc
Rozalka
05.04.10,15:31
Prever si, či sa na vaše služby nevzťahuje toto:

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(3) d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu,6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.

6a) Zákon č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách.
marjankaj
05.04.10,20:53
Prever si, či sa na vaše služby nevzťahuje toto:

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(3) d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu,6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.

6a) Zákon č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách.

Rozalka neviem, či poskytovanie domény je možné chatrakterizovať ako elektronickú službu. Možno by sa malo postupovať podľa tohto odseku §19 ods.(3) Teda záleží ako je postavená zmluva.
Asi to pôjdem študovať. Celé to vyzerá "divne":confused::eek:

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak


Asi by stálo za to, opýtať sa na drsr.
tibor1000
06.04.10,10:46
Prever si, či sa na vaše služby nevzťahuje toto:

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(3) d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu,6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.

6a) Zákon č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách.

No,konzultovali sme to s daňovym uradom,vraj keďže nepotrebujeme na poskytovanie týchto služieb povolenie Telekomunikačného úradu, deň dodania služby pre DPH je posledný deň dodávania služby..

A ako prosím teda pracovať s tým dátumom na faktúre? Vyhotoviť vždy 2 faktúry..?
ďakujem moc
ALBO
06.04.10,10:53
No,konzultovali sme to s daňovym uradom,vraj keďže nepotrebujeme na poskytovanie týchto služieb povolenie Telekomunikačného úradu, deň dodania služby pre DPH je posledný deň dodávania služby..

A ako prosím teda pracovať s tým dátumom na faktúre? Vyhotoviť vždy 2 faktúry..?
ďakujem moc

Ja by som urobila tri aby s tým mohol pracovať aj učtovnik na druhej strane a jeho SW.
1. vyhotoviť s datumom dodania 31032011
2.DPis na celu sumu po zaplatení
3.vyhotoviť novu s datumom daňovej pov. = máj-zaplatenie.
azla
06.04.10,10:56
Navrhovala by som vystaviť

a) zálohovú faktúru
b) po prijatí platby vystaviť ostrú faktúru na celé obdobie (dátum dodania - dátum prijatia platby)
marjankaj
06.04.10,11:07
No,konzultovali sme to s daňovym uradom,vraj keďže nepotrebujeme na poskytovanie týchto služieb povolenie Telekomunikačného úradu, deň dodania služby pre DPH je posledný deň dodávania služby..

A ako prosím teda pracovať s tým dátumom na faktúre? Vyhotoviť vždy 2 faktúry..?
ďakujem moc

Asi bude najjdenoduchšie vystaviť zálohovú faktúru a po zaplateni vystaviť riadnu faktúru.
Dali vám aj písomné stanovisko?
tibor1000
06.04.10,13:25
Asi bude najjdenoduchšie vystaviť zálohovú faktúru a po zaplateni vystaviť riadnu faktúru.
Dali vám aj písomné stanovisko?

ďakujem Vám všetkým
no z DR SR nám odpísali,že ak nepotrebuje súhlas Telekomunikačného úradu,tak sa to nepriraďuje k elektron.službám,a v tom prípade sa za dátum zdan.plnenia, dodania služby postupuje ako pri ostatných, tzn. posledný deň dodania
marjankaj
06.04.10,13:31
ďakujem Vám všetkým
no z DR SR nám odpísali,že ak nepotrebuje súhlas Telekomunikačného úradu,tak sa to nepriraďuje k elektron.službám,a v tom prípade sa za dátum zdan.plnenia, dodania služby postupuje ako pri ostatných, tzn. posledný deň dodania

Nie je to trochu divné? Dátum dodania 31.3.2011? Čo keď už nebudeš platca DPH, alebo skončíš podnikanie v tomto roku. To nebudeš odvádzať DPH? To aby som si išiel pozrieť ako je to ošetrené.:eek:
tibor1000
06.04.10,16:04
Nie je to trochu divné? Dátum dodania 31.3.2011? Čo keď už nebudeš platca DPH, alebo skončíš podnikanie v tomto roku. To nebudeš odvádzať DPH? To aby som si išiel pozrieť ako je to ošetrené.:eek:

áno,ale služby na 1 rok poskytuje veľa veľa firiem...

môže byť aj prenájom napr.parkovacieho miesta na 1 rok, licencie na 2 roky a pod..
je to hrozne zložité,podľa tejto novej DPH:(
azla
06.04.10,18:11
Nie je to trochu divné? Dátum dodania 31.3.2011? Čo keď už nebudeš platca DPH, alebo skončíš podnikanie v tomto roku. To nebudeš odvádzať DPH? To aby som si išiel pozrieť ako je to ošetrené.:eek:

Pozrime sa na to z inej strany.
Ak je dátum dodania 31.3.2011 a vtedy je povinnosť odviesť Dph, prečo vystavujeme faktúru už v apríli 2010 ?
Asi preto, že chceme peniaze dopredu.
Ak máme takýto plán, tak prečo by sme vystavovali faktúru v apríli 2010 s dátumom dodania marec 2011 , keĎ chceme dopredu platbu a vieme, že dátum dodania sa určite zmení.

Ak sú nám tieto skutočnosti jasné v apríli 2010, tak ich zohľadňujme aj v svojich fakturáčnych krokoch.

...a zase napíšem svoj názor...
a) zálohová fa
b) fa k prijatej platbe (ak je v plnej sume, tak rovno vyúčtovanie služby)
marjankaj
06.04.10,18:19
Pozrime sa na to z inej strany.
Ak je dátum dodania 31.3.2011 a vtedy je povinnosť odviesť Dph, prečo vystavujeme faktúru už v apríli 2010 ?
Asi preto, že chceme peniaze dopredu.
Ak máme takýto plán, tak prečo by sme vystavovali faktúru v apríli 2010 s dátumom dodania marec 2011 , keĎ chceme dopredu platbu a vieme, že dátum dodania sa určite zmení.

Ak sú nám tieto skutočnosti jasné v apríli 2010, tak ich zohľadňujme aj v svojich fakturáčnych krokoch.

...a zase napíšem svoj názor...
a) zálohová fa
b) fa k prijatej platbe (ak je v plnej sume, tak rovno vyúčtovanie služby)

Anka veď ja som písal to isté ako ty.
To mu poradili na daňovom úrade, že má uviesť taký dátum dodania. Alebo som tomu nerozumel? A čo to má byť ten dátum zdan.plnenia? To už je znovu v zákone?
Ozaj o aký daňový úrad ide?:eek:

ďakujem Vám všetkým
no z DR SR nám odpísali,že ak nepotrebuje súhlas Telekomunikačného úradu,tak sa to nepriraďuje k elektron.službám,a v tom prípade sa za dátum zdan.plnenia, dodania služby postupuje ako pri ostatných, tzn. posledný deň dodania

Ešte je to aj v názve témy:eek:
Termín "zdaniteľné plnenie" platil do 30.4.2004. Po vstupe do EU sa nahradil termínom "dodanie tovaru" a "dodanie služby"
azla
06.04.10,20:13
Marjankaj, ja som to nemyslela ako oponentúru, len som nadviazala na Tvoj príspevok.:)
Mohlo to inač vyznieť, ale jasne, že píšeme o tom istom.
Aj podľa mňa je divné vystaviť fa s datumom dodania 31.3.2011 a dopredu viem, že to budem dobropisovať.

Na termín "dátum zdaniteľného plnenia" som tiež citlivá (všimol si si, že pišem dátum dodania :rolleyes:?)
marjankaj
06.04.10,20:28
Marjankaj, ja som to nemyslela ako oponentúru, len som nadviazala na Tvoj príspevok.:)
Mohlo to inač vyznieť, ale jasne, že píšeme o tom istom.
Aj podľa mňa je divné vystaviť fa s datumom dodania 31.3.2011 a dopredu viem, že to budem dobropisovať.

Na termín "dátum zdaniteľného plnenia" som tiež citlivá (všimol si si, že pišem dátum dodania :rolleyes:?)

Áno písali sme to asi naraz, len ja som to neskôr odoslal. Je to v pohode. Mňa iba zarazilo to stanovisko DÚ. Veď tí by to mali vedieť. Asi ešte neboli na školení.:confused:
tibor1000
09.04.10,11:51
Dobrý deň prajem,
prosím Vás-teraz riešime iný prípad
faktúra za tovar, faktúra je vystavená 11.2.2010, tovar "bude" dodaný 12.2.2010
dátum dodania teda uvádzame 12.2.2010 :confused:
Je to takto správne?
ďakujem moc
Lenka1979
09.04.10,11:58
Dobrý deň prajem,
prosím Vás-teraz riešime iný prípad
faktúra za tovar, faktúra je vystavená 11.2.2010, tovar "bude" dodaný 12.2.2010
dátum dodania teda uvádzame 12.2.2010 :confused:
Je to takto správne?
ďakujem moc

Vtedy, kedy je tovar dodaný, čiže áno- 12.02.2010.


Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
Na začiatok


(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.
tibor1000
09.04.10,12:03
Vtedy, kedy je tovar dodaný, čiže áno- 12.02.2010.


Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
Na začiatok


(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.

ďakujem Ti pekne Lenka
mojik
26.04.10,07:09
dobrý deň, prijali sme zálohovú platbu z tretích krajín, tovar pôjde až o mesiac. Podľa par. 19 ods. 4, vystavíme faktúru na prijatú platbu, alebo až keď pôjde tovar ďakujem
Dianka
26.04.10,09:11
Dobrý deň, poprosím súrne, kto mi vie poradiť teraz do DPH. Dodávateľ služieb podľa paragrafu 15 ods. 1 neplatiteľ DPH z ČR, fyzická osoba, nám dodal službu. Dátum dodania je 31.3., dátum vystavenia 14.4.. Audítorka mi napísala, že po novom sa za dátum dodania nepovažuje dátum vystavenia ale dátum dodania - pre účely samozdanenia. Je to tak? Hľadám v paragrafe 19 o DPH, ale nie je to tam nikde napísané tak, aby som zistila že je to naozaj tak. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
monik111
26.04.10,15:14
Prosí o radu
došlá fa z čiech za tovar,
dátum vys. 12.4.2010
dátum zdanit.plnenia 08.04.2010
aký kurz mám použiť?? tovar bol dodaný skôr, ale na fa to nie je uvedené je to iba ústna dohoda
Ďakujem
monik111
27.04.10,13:05
Prosí o radu
došlá fa z čiech za tovar,
dátum vys. 12.4.2010
dátum zdanit.plnenia 08.04.2010
aký kurz mám použiť?? tovar bol dodaný skôr, ale na fa to nie je uvedené je to iba ústna dohoda
Ďakujem
nikto nevie???:confused::confused::confused:
liba2
27.04.10,13:13
Prosí o radu
došlá fa z čiech za tovar,
dátum vys. 12.4.2010
dátum zdanit.plnenia 08.04.2010
aký kurz mám použiť?? tovar bol dodaný skôr, ale na fa to nie je uvedené je to iba ústna dohoda
Ďakujem
čítaj príspevok č. 314
dvojča
27.04.10,13:31
Dobrý deň,
ja prosím o radu, aký kurz použiť pri českej pokladni. Zamestnanec zúčtoval doplnenie českého mýta 27.4.2010, na pokladničnom českom doklade mám sumu czk 1035,- z 26.4.2010, iný doklad k tomu nemám. Aký kurz mám použiť pri zúčtovaní tohto dokladu? on tvrdí, že jej dal 45 eur, no daňovým dokladom v tomto prípade pre mňa je kurz ECB, napíšte mi prosím z akého dňa použijem kurz, na základe ktorého vydám z eur pokladne a do českej príjmem, a aký kurz pri zúčtovaní spomínaného dokladu. Pri vyplácaní stravného viem, že má byť kurz 1. dňa v mesiaci, kedy bola vykonaná služobná cesta, ale aký kurz pri pokladni? Veľká vďaka
SAIVI
28.04.10,06:33
Prosí o radu
došlá fa z čiech za tovar,
dátum vys. 12.4.2010
dátum zdanit.plnenia 08.04.2010
aký kurz mám použiť?? tovar bol dodaný skôr, ale na fa to nie je uvedené je to iba ústna dohoda
Ďakujem

den predchádzajúci dátumu dodania na doklade - kurz 07.04.2010
dvojča
30.04.10,09:12
Dobrý deň,
ja prosím o radu, aký kurz použiť pri českej pokladni. Zamestnanec zúčtoval doplnenie českého mýta 27.4.2010, na pokladničnom českom doklade mám sumu czk 1035,- z 26.4.2010, iný doklad k tomu nemám. Aký kurz mám použiť pri zúčtovaní tohto dokladu? on tvrdí, že jej dal 45 eur, no daňovým dokladom v tomto prípade pre mňa je kurz ECB, napíšte mi prosím z akého dňa použijem kurz, na základe ktorého vydám z eur pokladne a do českej príjmem, a aký kurz pri zúčtovaní spomínaného dokladu. Pri vyplácaní stravného viem, že má byť kurz 1. dňa v mesiaci, kedy bola vykonaná služobná cesta, ale aký kurz pri pokladni? Veľká vďaka
ahojte, neviete mi prosím niekto poradiť? potrebujem účtovať a nie som si istá, ešte raz vďaka!!!
Jajina
30.04.10,09:23
Pri zahraničných pracovných cestách používate kurz 1.dňa v mesiaci

skutočný? t.j. napr. 1.3.10 25,933 Kč/EUR

alebo predchádzajúci? k 1.3.10 t.j. 26.2.10 25,970 Kč/EUR
janasl
11.06.10,08:02
ak nie sme platiteľmi DPH, je zo zákona nutné tiež uvádzať na vystavovaných faktúrach resp.dobropisoch dátum zdaniteľného plnenia? Nestačí iba dátum vyhotovenia,splatnosti ...
Jana Acsová
11.06.10,08:06
ak nie sme platiteľmi DPH, je zo zákona nutné tiež uvádzať na vystavovaných faktúrach resp.dobropisoch dátum zdaniteľného plnenia? Nestačí iba dátum vyhotovenia,splatnosti ...Neplatiteľ dane neuvádza náležitosti taxatívne vymenované v zákone o DPH. Uvádza však všetky informácie a údaje dôležité pre dodávku. Fakturácia sa nerobí pre DPH, ale pre odberateľa. A dátum dodania je spravidla významný. Ten pojem ako uvádzate "dátum zdaniteľného plnenia" nie. A už vôbec nie pre neplatiteľa.
Arnya
11.06.10,11:46
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Prišla mi faktúra: dátum dodania služby 30.04.2010, dátum vyhotovenia 03.05.2010, daň som mala odpočítať v aprílovom DP, ale nejako som si nevšimla dátum dodania a dala som to do mája, musím urobiť DDP za apríl alebo si to môžem odpočítať v májovom DP. Ďakujem krásne!
rodina1
11.06.10,11:54
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Prišla mi faktúra: dátum dodania služby 30.04.2010, dátum vyhotovenia 03.05.2010, daň som mala odpočítať v aprílovom DP, ale nejako som si nevšimla dátum dodania a dala som to do mája, musím urobiť DDP za apríl alebo si to môžem odpočítať v májovom DP. Ďakujem krásne!
Môžeš aj v májovom
§ 51 zákona o dani z pridanej hodnoty
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Arnya
11.06.10,13:14
Ďakujem veľmi krásne! Prajem pekný víkend :)
jacekova
12.06.10,15:59
keď mi príde faktúra vystavená 27.5.2010 za tovar (sme mesační platci DPH).
dátum dodania je 20.5.2010

1.aký je dátum odpočítania dane? 27.5. alebo 20.5.2010?
2.ako by to bolo v opačnom prípade ak by bola vystavená 20.5. a dodanie 27.5.?

díky moc za ozrejmenie
evina
12.06.10,16:07
keď mi príde faktúra vystavená 27.5.2010 za tovar (sme mesační platci DPH).
dátum dodania je 20.5.2010

1.aký je dátum odpočítania dane? 27.5. alebo 20.5.2010?
2.ako by to bolo v opačnom prípade ak by bola vystavená 20.5. a dodanie 27.5.?

díky moc za ozrejmenie

Právo odpočítať daň vzniká daňovou povinnosťou = dátum dodania = daňová povinnosť- 20.5. prvý prípad, 27.5. druhý prípad..
Aby si si toto právo mohol uplatniť musíš tú faktúru mať, čiže, ak ju obdržíš do 25.6. je to ešte v čase podania DP za máj, takže v máji oba prípady..
jacekova
12.06.10,16:36
Právo odpočítať daň vzniká daňovou povinnosťou = dátum dodania = daňová povinnosť- 20.5. prvý prípad, 27.5. druhý prípad..
Aby si si toto právo mohol uplatniť musíš tú faktúru mať, čiže, ak ju obdržíš do 25.6. je to ešte v čase podania DP za máj, takže v máji oba prípady..

díky moc za pomoc...

a ešte jeden prípad, faktúra je vystavená 13.5.2010 (aj dodanie je 13.5.) ale prišla mi až 27.5.2010 (tak je zaevidovaná v knihe faktúr).

znamená to, že do účtovníctva ide dňa 27.5. a do DPH 13.5.2010?
rodina1
12.06.10,18:27
díky moc za pomoc...

a ešte jeden prípad, faktúra je vystavená 13.5.2010 (aj dodanie je 13.5.) ale prišla mi až 27.5.2010 (tak je zaevidovaná v knihe faktúr).

znamená to, že do účtovníctva ide dňa 27.5. a do DPH 13.5.2010?
Dátum vystavenia: 13. 5.
Daňová povinnosť: 13. 5.
Dátum prijatia: 27. 5.
Je to tak, Katka, ako si napísala.
jacekova
12.06.10,18:29
Jarka, mnohokrát vďaka za usmernenie.... už mi z tých dátumov začínalo šibať.
rodina1
12.06.10,18:35
jacekova Dnes, 08:29 PM

Jarka, mnohokrát vďaka za usmernenie.... už mi z tých dátumov začínalo šibať.

Katka, v pohode, aj druhýkrát (ak budem vedieť)
jacekova
12.06.10,19:15
a ešte iný prípad:
fa vystavená 4.6., dodanie 29.5. Chcem ju dať ešte do mája do DPH, tak aký dám dátum zaradenia pre účtovníctvo? môžem 29.5.?

dííík
jeso
12.06.10,21:43
ja dávam posledný den v mesiaci
jacekova
13.06.10,04:21
ja dávam posledný den v mesiaci

super,tak nejako som si to predstavovala. Dakujem
rodina1
13.06.10,07:49
a ešte iný prípad:
fa vystavená 4.6., dodanie 29.5. Chcem ju dať ešte do mája do DPH, tak aký dám dátum zaradenia pre účtovníctvo? môžem 29.5.?

dííík
Ak si platiteľ DPH, dôležitý je dátum pre uplatnenie DPH.
Ja to robím takto: Vystavená fa: 4.6.
Došlo dňa: 30.6.
Dátum zdaniteľného plnenie: 29.5.
Dátum splatnosti: xx
Ak máš dátum zdaniteľného plnenia v máji, tak fa sa ti do evidencie DPH dostane v máji, aj keď ti napr. došla koncom júna.
Ak ide o mesačného platiteľa DPH, tak dátum, kedy došla fa by som dala napr. 20.6.
jacekova
13.06.10,07:53
V podstate nezáleží, kedy si fa zaradila do účtovníctva. Ak si platiteľ DPH, dôležitý je dátum pre uplatnenie DPH.
Ja to robím takto: Vystavená fa: 4.6.
Došlo dňa: 30.6.
Dátum zdaniteľného plnenie: 29.5.
Dátum splatnosti: xx
Ak máš dátum zdaniteľného plnenia v máji, tak fa sa ti do evidencie DPH dostane v máji, aj keď ti napr. došla koncom júna.
Ak ide o mesačného platiteľa DPH, tak dátum, kedy došla fa by som dala napr. 20.6.


no neviem sa sama so sebou dohodnúť...
sme mesační platci

ak ešte nemám DPH hotovú a chcem dať fa do mája, tak zvyknem dať dátum zaradenia (kedy došla 29.5.2010)

ak už DPH mám hotovú, dám tú fa do júna. vtedy dávam dátum zaradenia keď je vystavená 4.6.2010 a dátum zdan.plnenia tiež 4.6.2010.

ale či je to Ok :confused::confused::confused:
rodina1
13.06.10,08:04
no neviem sa sama so sebou dohodnúť...
sme mesační platci

ak ešte nemám DPH hotovú a chcem dať fa do mája, tak zvyknem dať dátum zaradenia (kedy došla 29.5.2010)

ak už DPH mám hotovú, dám tú fa do júna. vtedy dávam dátum zaradenia keď je vystavená 4.6.2010 a dátum zdan.plnenia tiež 4.6.2010.

ale či je to Ok :confused::confused::confused:
Áno, Katka, aj takto to môže byť. Len ide o to, že keď je fa vystavená 4.6., nemôže ti prísť 29.5., môže ti prísť napr. 5.6., ale do DPH sa ti dostane v máji, pretože dátum zdaniteľného plnenia je 29.5.
Ak ju chceš zaradiť do účtovníctva v júni, tak keď dáš dátum zdaniteľného plnenia napr. 5.6. (kedy ti fa prišla), tak sa ti dostane do DPH v júni.
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
jacekova
13.06.10,08:10
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa (túto vetu som brala tak, že ju do podania DPH mám a preto som dávala dátum zaradenia 29.5. (hoci vystavena bola 4.6. a dodanie 29.5.)

asi proste začnem dávať takýto typ faktúr do júna....

Ďakujeeeeeem Jarka http://www.fun-online.sk/wap/fotky/happy.gif
rodina1
13.06.10,08:19
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa (túto vetu som brala tak, že ju do podania DPH mám a preto som dávala dátum zaradenia 29.5. (hoci vystavena bola 4.6. a dodanie 29.5.)

asi proste začnem dávať takýto typ faktúr do júna....

Ďakujeeeeeem Jarka http://www.fun-online.sk/wap/fotky/happy.gif
Do podania DPH (keď DPH pri mesačnom platiteľovi za máj podávaš 25.6.) - t.z. môžeš ju dostať aj napr. 24.6.
jeso
13.06.10,12:46
[QUOTE=jacekova;1426926]a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa (túto vetu som brala tak, že ju do podania DPH mám a preto som dávala dátum zaradenia 29.5. (hoci vystavena bola 4.6. a dodanie 29.5.)



ja davam pri takejto fa DPH do maja a zaradenie 29.5.
potom mi v hlavnej knihe sedí obrat 343... / odpočet / na DP DPH
jacekova
13.06.10,13:44
[QUOTE=jacekova;1426926]a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa (túto vetu som brala tak, že ju do podania DPH mám a preto som dávala dátum zaradenia 29.5. (hoci vystavena bola 4.6. a dodanie 29.5.)



ja davam pri takejto fa DPH do maja a zaradenie 29.5.
potom mi v hlavnej knihe sedí obrat 343... / odpočet / na DP DPH


nooooooo, presne takto to robím aj ja, len som si nebola istá či robím dobre :rolleyes:
evina
13.06.10,13:46
[QUOTE=jeso;1427047]


nooooooo, presne takto to robím aj ja, len som si nebola istá či robím dobre :rolleyes:
Robíš to dobre. DPH je evidentne v máji a účtovne tiež, lebo uzávierku mesiaca nerobíme hneď posledný deň....
jacekova
13.06.10,13:49
Ďakujeeeeeeem. hneď mám lepší deň :-)
psps
06.07.10,19:16
Dostali sa mi do rúk štyri faktúry, o ktorých si myslím, že tam nie sú správne dátumy.
1.faktúra za nájom za jún - dátum dodania 1.7. a dátum vystavenia 1.7. (nemá byť dátum dodania 30.6. ako posledný deň obdobia, ktorého sa nájom týka?)
2.faktúra za nájom za júl - dátum dodania 1.7. a dátum vystavenia 1.7. (tu by som dala dátum dodania 31.7.)
3. a 4. faktúra je s tými istými obdobiami a dátumami len sa to týka energií.
Aké by mali byť správne dátumy na týchto faktúrach? Mám ich vrátiť alebo ich mám všetky zahrnúť do DPH za 7/2010? Nebude to DÚ vadiť?
evina
06.07.10,20:02
Dostali sa mi do rúk štyri faktúry, o ktorých si myslím, že tam nie sú správne dátumy.
1.faktúra za nájom za jún - dátum dodania 1.7. a dátum vystavenia 1.7. (nemá byť dátum dodania 30.6. ako posledný deň obdobia, ktorého sa nájom týka?)
2.faktúra za nájom za júl - dátum dodania 1.7. a dátum vystavenia 1.7. (tu by som dala dátum dodania 31.7.)
3. a 4. faktúra je s tými istými obdobiami a dátumami len sa to týka energií.
Aké by mali byť správne dátumy na týchto faktúrach? Mám ich vrátiť alebo ich mám všetky zahrnúť do DPH za 7/2010? Nebude to DÚ vadiť?

ad 1 a 2 - áno, mal by to byť posledný deň plnenia pri opakovaných plneniach, energie ok.

c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,

Môžeš dať všetky do 7. mesiaca /za správne dátumy zodpovedný dodávateľ/, Ty si môžeš uplatniť v 7. mesiaci aj tú s nájmom 30.6. - teda DÚ to nebude prekážať....
sllimka
03.08.10,14:42
Dobry den,
chcela by som sa informovat ohladom prava na odpocitanie dane. Dna 28.5.2010 sme uhradili zalohovu fakturu za predplatne Poradcu 2011. Prisla nam faktura s datumom dodania 28.5., t.j. v den prijatia platby. Chcela by som sa opytat, ci nam v tento den vznika pravo na odpocitanie dane alebo mam pockat do konca roka 2011, t.j. kedy bude dodana posledna publikacia?
Vopred dakujem za odpoved.
mordechaj
03.08.10,16:39
1) Právo odpočítať daň v zmysle § 49 z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

2) Podľa § 19 ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

3) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).

V tomto prípade daňová povinnosť vznikla prijatím platby t.j. 05/2010. Môžeš si teda daň odpočítať v 05/2010 za predpokladu, že do 25.júna si mala doklad.
sllimka
03.08.10,18:54
Dakujem velmi pekne za odpoved.
monik111
04.08.10,06:39
Dobrý deň!
prosím o radu sme mesačný platcovia DPH dnes sa mi dostala do rúk júnová došlá fa. ktorá sa zrejme niekde poštou stratila.
Mám urobiť opravné DPH??? Alebo to môžem zahrnúť aj do júlovej DPH??
Ďakujem za odpoveď
jacekova
04.08.10,06:40
Dobrý deň!
prosím o radu sme mesačný platcovia DPH dnes sa mi dostala do rúk júnová došlá fa. ktorá sa zrejme niekde poštou stratila.
Mám urobiť opravné DPH??? Alebo to môžem zahrnúť aj do júlovej DPH??
Ďakujem za odpoveď


neboj, uplne v pohode ju môžeš dať do júla
monik111
04.08.10,06:50
neboj, uplne v pohode ju môžeš dať do júla
Mylíš, že to bude o.k. nikdy som to takto nerobila, prejde mi to na DU:confused::confused::confused::confused:
Tweety
04.08.10,06:53
Mylíš, že to bude o.k. nikdy som to takto nerobila, prejde mi to na DU:confused::confused::confused::confused:
Je to takto možné. Pozri sem:
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
monik111
04.08.10,07:08
Ďakujem za odpovede.
Ešte by ma zaujímalo môžem tam hodiť aj fa. za máj?? Vyradila som ju z účtovníctva, lebo som nechcela robiť opravne DPH, ale ako čítam tak do konca kalendárneho roka by som ju tam mohla dať?
Tweety
04.08.10,07:19
Ďakujem za odpovede.
Ešte by ma zaujímalo môžem tam hodiť aj fa. za máj?? Vyradila som ju z účtovníctva, lebo som nechcela robiť opravne DPH, ale ako čítam tak do konca kalendárneho roka by som ju tam mohla dať?
Áno, ale stále tu píšeš o opravnom, opravné podávame len do dátumu na riaden DP, ak by bolo potrebné podať DP, bolo by to dodatočné.
monik111
04.08.10,07:24
Áno, ale stále tu píšeš o opravnom, opravné podávame len do dátumu na riaden DP, ak by bolo potrebné podať DP, bolo by to dodatočné.
Jasné dodatočné nie opravné, sorry;) ĎAkujem ti Twenty
V DP to bude riadok 21
mordechaj
04.08.10,15:58
Nemusíš dodatočným. Májovú môžeš dať v pohode aj v auguste.
sybila3
10.08.10,09:11
chcela by som sa opýtať ako evidovať, napríklad mám faktúru zdanit.plnenie 25.6. ale e-mailom mi prišla 4.8. Takže ja dávam, dátum účt.prípadu 31.7.-lebo keby som dala 4.8., tak mi nesedia pohyby na účtu, zdaniteľné plnenie dávam 31.7. nakoľko ju vtedy zaraďujem. Môže to tak byť?
tibor1000
10.08.10,13:36
Dobrý deň. Prosím Vás, aký dátum považujeme z hladiska DPH pre dátum daňovej povinnosti,keď:
1) kúpime nehnuteľnosť-dom, na základe kúpnej zmluvy
2) predáme túto nehnuteľnost, kúpna zmluva

Dátum podpísania zmluvy, alebo dátum z katastra-o prevode nehnuteľnosti?

ďakujem vopred moc
marjankaj
10.08.10,14:23
Dobrý deň. Prosím Vás, aký dátum považujeme z hladiska DPH pre dátum daňovej povinnosti,keď:
1) kúpime nehnuteľnosť-dom, na základe kúpnej zmluvy
2) predáme túto nehnuteľnost, kúpna zmluva

Dátum podpísania zmluvy, alebo dátum z katastra-o prevode nehnuteľnosti?

ďakujem vopred moc
-


Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.
tibor1000
11.08.10,08:33
ďakujem:)
sybila3
18.08.10,06:45
chcela by som sa opýtať ako evidovať, napríklad mám faktúru zdanit.plnenie 25.6. ale e-mailom mi prišla 4.8. Takže ja dávam, dátum účt.prípadu 31.7.-lebo keby som dala 4.8., tak mi nesedia pohyby na účtu, zdaniteľné plnenie dávam 31.7. nakoľko ju vtedy zaraďujem. Môže to tak byť?
môže to tak byť, alebo ako evidujete faktúry prijaté vy? dík
nela07
19.08.10,10:36
môže to tak byť, alebo ako evidujete faktúry prijaté vy? dík
Ja by som dala dátum účtovného prípadu 4.8.2010, lebo vtedy si obdržala faktúru a dátum zdaniteľného plnenia tiež, lebo si nemala faktúru do lehoty na podanie daňového priznania za obdobie, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo
macula
19.08.10,12:09
chcela by som sa opýtať ako evidovať, napríklad mám faktúru zdanit.plnenie 25.6. ale e-mailom mi prišla 4.8. Takže ja dávam, dátum účt.prípadu 31.7.-lebo keby som dala 4.8., tak mi nesedia pohyby na účtu, zdaniteľné plnenie dávam 31.7. nakoľko ju vtedy zaraďujem. Môže to tak byť?
Dátum zdaniteľného plnenia by som dala 31.7., aby si si mohla uplatniť odpočet ešte v 7. mesiaci.
Maxinka
18.11.10,10:11
Prosám Dodávateľ mi dal na Fa dátum:
Dátum vyhotovenia: 03.11.2010
Dátum dod.tov./sl.: 03.10.2010
To môže byť?
Ktorý dátum mám použiť na DPH?
jacekova
18.11.10,10:13
Prosám Dodávateľ mi dal na Fa dátum:
Dátum vyhotovenia: 03.11.2010
Dátum dod.tov./sl.: 03.10.2010
To môže byť?
Ktorý dátum mám použiť na DPH?


môže to byť. použiješ novembrový dátum
Maxinka
18.11.10,10:15
Ďakujem:-)
Tamila
18.11.10,10:19
Prosám Dodávateľ mi dal na Fa dátum:
Dátum vyhotovenia: 03.11.2010
Dátum dod.tov./sl.: 03.10.2010
To môže byť?
Ktorý dátum mám použiť na DPH?
Ak sa jedná o tuzemskú faktúru, odpočet môžeš uplatniť do konca kal. roka.
ucetni_fantozzi
18.11.10,10:21
Prosám Dodávateľ mi dal na Fa dátum:
Dátum vyhotovenia: 03.11.2010
Dátum dod.tov./sl.: 03.10.2010
To môže byť?
Ktorý dátum mám použiť na DPH?

no sice ide o porusenie zakona - 15 dni od dodania ma byt vhotoveny doklad, ale odpocitanie je mozne od 10/2010 do konca roka...
psps
23.11.10,11:32
Jedna firma nám fakturuje za nájom za 10-12/2010 a za 1/2011 a všetky 4 faktúry sú s dátumom dodania 8.11.2010. Podľa mna to nie je dobre a požiadala som ich o opravu. Mali by tam byť dátumy za 10/2010 31.10.2010
za 11/2010 30.11.2010
za 12/2010 31.12.2010
za 1/2010 31.1.2011 Je to takto správne?
Oni však potrebujú mať nájom platený vopred. Môžu napísať faktúry s dátumom posledným v mesiaci a dátum vystavenia jednotne 8.11.2010 a splatnosť napr.28.11.2010 ? Keď im zaplatíme za všetky 4 obdobia do 28.11.2010 nemusia nám vystaviť daňový zálohový doklad?
Luba
23.11.10,12:46
Ak ste im to ešte nezaplatili, tak nemá prečo byť dátum dodania 8.11.10. Dátumy by mali byť tak ako uvádzaš, ak ide o mesačne dohodnuté platby za nájomné. Keď uhradíte napr. 28.11., im to príde na účet napr. 30.11., tak potom musia vystaviť faktúry na vopred prijaté platby s dátumom dodania 30.11.
psps
23.11.10,12:54
Ak ste im to ešte nezaplatili, tak nemá prečo byť dátum dodania 8.11.10. Dátumy by mali byť tak ako uvádzaš, ak ide o mesačne dohodnuté platby za nájomné. Keď uhradíte napr. 28.11., im to príde na účet napr. 30.11., tak potom musia vystaviť faktúry na vopred prijaté platby s dátumom dodania 30.11.
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Myslím, že sa tým ani nebudem zaoberať, žiadala som ich opravu faktúr, ale stále posielajú faktúry rovnako. Myslím, že je to ich chyba a nie naša. Ja to vždy platím v tom istom mesiaci ako je ich dátum dodania, takže do DPH by to vstupovalo aj tak v tých istých mesiacoch.
Rozmýšlam teraz ako zaúčtujem to obdobie 1/2011, keď to budem uhrádzať v tomto mesiaci. Asi ako náklad budúcich období teda 381/321 a v 1/11 ako 518/381 - bude to dobre?
Luba
23.11.10,15:55
Áno, účtovanie, ako píšeš.
A keď s nimi nie je reč, tak aj s tým odpočtom asi ako vravíš, treba to stihnúť uhradiť v novembri a dúfať, že DÚ by nenamietal, keď faktúry nemajú dobré dátumy dodania, hoci sú v rámci mesiaca.
enad
24.11.10,10:08
Máme takýto problém. Vykonávame služby pre slovenkých klientov, ktoré ale fakturujeme tretej firme. Jedna sa teda o subdodávky. Napr. sme v mesiaci augustu vykonávali celý mesiac služby ale fakturovať tretej strane môže až keď nám oni podpíšu akceptačný protokol. Toto je ale takmer vždy až po 15- som v mesiaci. Takže práce za 08/10 máme zakceptované až napr. 20.9. a fakturujeme až s týmto dátumom. Podľa zákona o DPH by to malo byť najneskôr do 15.9. Ako máme tento problém riešiť? Tretia firam to skôr zakcetovať nevie . Čo sa považuje za dátum dodania pri službe? Môžeme tvrdiť, že dátum dodania je až podpísania akceptačného protokolu?

ďakujem veľmi pekne
Luba
24.11.10,10:28
Záleží asi aj na tom, ako je čo dohodnuté zmluvne. Ale ak dátum dodania tovaru sa odvíja od dodacieho listu, preberacieho protokolu a pod., pri dodaní služby by sa to tiež malo od dátumu nejakého dokumentu o jej odovzdaní - prevzatí, potvrdení, že bola vykonaná a pod. Takže podľa mňa by mal byť ten akceptačný protokol ok. Lebo teoreticky by sa mohlo stať, že to tá tretia strana nezakceptuje a budete musieť ešte niečo prerábať, dorábať apod.
psps
18.12.10,20:29
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Myslím, že sa tým ani nebudem zaoberať, žiadala som ich opravu faktúr, ale stále posielajú faktúry rovnako. Myslím, že je to ich chyba a nie naša. Ja to vždy platím v tom istom mesiaci ako je ich dátum dodania, takže do DPH by to vstupovalo aj tak v tých istých mesiacoch.
Rozmýšlam teraz ako zaúčtujem to obdobie 1/2011, keď to budem uhrádzať v tomto mesiaci. Asi ako náklad budúcich období teda 381/321 a v 1/11 ako 518/381 - bude to dobre?
Konečne poslali opravu faktúr aj keď po funuse. Takže faktúru vystavili tentoraz takto za nájom s dátumom dodania
za 10/2010 31.10.2010
za 11/2010 30.11.2010
za 12/2010 31.12.2010
za 1/2010 31.1.2011
lenže všade napísali splatnosť do 30.11 a ja som to platil 28.11.
Podľa mňa by to mali zas opraviť a dať dátum dodania 28.11. okrem faktúry za 10/2010 kde je dátum 31.10 ?
Už nemám chuť ich na to upozorňovať, ale ako to mám ja dať do DPH aby som to mal správne?
Za mesiac 10/10 dám do DPH 10/10 a za nájom11/10 tiež do DPH 11/10, ale nájom za 12/10 mi nie je jasný, keďže ich dátum dodania na faktúre je 31.12.2010 ale my sme platili 28.11.2010? Dám to do DPH podľa nich alebo podľa nás? A tiež sa to isté týka obdobia 1/2011.
Luba
19.12.10,11:37
Ak si platil 28.11. a išlo to do rovnakej banky, tak to mali v ten deň aj na účte, resp.29.11., lebo 28.11. bola nedeľa. Ale ak to išlo k nim do inej banky ako je tvoja, tak sa mohlo stať, že to dostali až 1.12.
Ty by si sa mal riadiť nie dátumom vlastnej platby, ale dátum vzniku daňovej povinnosti u nich a možnosť uplatniť odpočet u teba je až dátumom, kedy bola úhrada pripísaná im.
Ja by som to riešila takto:
- fa za 10/2010 - dátum dodania 31.10. je ok, dala by som odpočet v 11/10
- fa za 11/2010 - dátum dodania 30.11, je ok, ak im platba stihla dovtedy prísť. Ak od nich nestihneš nič iné vymôcť a nebola to rovnaká banka, tak by som pre istotu dala odpočet až do 12/10 - to si môžeš posunúť. opravujem - nezáleží tu na dátume, či je v 11/10 alebo 12/10.
- fa za 12/2010 - dátum dodania 31.12. - či už im prišla platba do 30.11. alebo 1.12., odpočet by som tiež dala do 12/10.
- fa za 01/2011 - dátum dodania 31.1. - ak dostali platbu 30.11., tak odpočítať si DPH až v 01/2011 by mohlo byť už neskoro, lebo posúvať odpočet si môžeš iba v rámci roka do posledného obdobia a v takomto prípade by mohlo ísť až o 2 mesiace. Minimálne pre túto platbu by som žiadala faktúru s uvedením dňa ich daň.povinnosti a odpočítala by som si DPH podľa toho, najneskôr za 12/2010.

Najsprávnejšie by bolo, keby spravili správne doklady za 12/2010 a 01/2011, možno aj za 11/2010. U teba je najproblematickejší 01/2011, lebo s faktúrou, kde je uvedený dátum dodania 31.1. nemôžeš ísť do odpočtu v 11/10 ani v 12/10. A ako im platba prišla skôr, sme na prelome rokov a mal by si mať riadny doklad, neposúvať sa až do ďalšieho roku.
Veď aj oni sú v probléme, ak si všetky 4 mesiace zaplatil 28.11., nemôžu odvádzať DPH podľa tých dátumov na faktúrach, aspoň nie všetky.

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, je to taká dátumová motanica...
zk24
19.12.10,13:48
Ahojte,

pridavanie novej temy mi vyhadzuje "Fatal error", tak skusim nakopirovat svoju otazku do uz existujucej temy, aj ked sa obsahovo velmi nehodi...

"
Ahojte,

trosku trivialna otazka...

Ak sme platci dph a dostaneme fakturu od neplatcu - ako tuto fakturu evidovat? Mam ju v SW vyradit z evidencie pre DPH alebo zaradit ju do evidencie (odpocitanie dane v tuzmesku - plny odpocet), ale s nulovymi hodnotami?

SW mi totiz ponuka dve moznosti:
1. "Nezaradit do DPH"
2. Odpocitanie dane - plny odpocet, tuzemsko

V druhom pripade to pyta aj datum zdanitelneho plnenia. Samozrejme ze mi to DPH nevypocita, kalkuluje s nulou, len neviem ci by to malo byt v podkladoch pre DP DPH s nulovymi hodnotami, alebo by sa to nemalo objavit vobec..
... Ked si k DP DPH tlacim aj podklady, tak ak zadam "nezaradit" tak sa to v zozname faktur neobjavi. Ak dam "2-jku", tak sa to tam objavi so zakladom dane a nulovou danou...

Neviem ci z evidencie vyradovat iba sluzby oslobodene od DPH alebo aj sluzby od neplatcov..

Dakujem. "
KEJKA
19.12.10,13:51
1. "Nezaradit do DPH"
rodina1
19.12.10,13:52
Ahojte,

pridavanie novej temy mi vyhadzuje "Fatal error", tak skusim nakopirovat svoju otazku do uz existujucej temy, aj ked sa obsahovo velmi nehodi...

"
Ahojte,

trosku trivialna otazka...

Ak sme platci dph a dostaneme fakturu od neplatcu - ako tuto fakturu evidovat? Mam ju v SW vyradit z evidencie pre DPH alebo zaradit ju do evidencie (odpocitanie dane v tuzmesku - plny odpocet), ale s nulovymi hodnotami?

SW mi totiz ponuka dve moznosti:
1. "Nezaradit do DPH"
2. Odpocitanie dane - plny odpocet, tuzemsko

V druhom pripade to pyta aj datum zdanitelneho plnenia. Samozrejme ze mi to DPH nevypocita, kalkuluje s nulou, len neviem ci by to malo byt v podkladoch pre DP DPH s nulovymi hodnotami, alebo by sa to nemalo objavit vobec..
... Ked si k DP DPH tlacim aj podklady, tak ak zadam "nezaradit" tak sa to v zozname faktur neobjavi. Ak dam "2-jku", tak sa to tam objavi so zakladom dane a nulovou danou...

Neviem ci z evidencie vyradovat iba sluzby oslobodene od DPH alebo aj sluzby od neplatcov..

Dakujem. "

Ja som fa od neplatiteľa DPH nedávala vôbec do evidencie pre DPH.
Robím v Alfe a pri pridávaní záväzku od neplatiteľa som celú sumu dala do riadku s 0% DPH a tým pádom mi táto faktúra neišla do evidencie pre DPH.
V evidencii DPH by sa mali objaviť len faktúry, na základe ktorých si uplatňuješ DPH.
zk24
19.12.10,13:55
Ja som fa od neplatiteľa DPH nedávala vôbec do evidencie pre DPH.
Robím v Alfe a pri pridávaní záväzku od neplatiteľa som celú sumu dala do riadku s 0% DPH a tým pádom mi táto faktúra neišla do evidencie pre DPH.
V evidencii DPH by sa mali objaviť len faktúry, na základe ktorých si uplatňuješ DPH.

Super...

Ono, jasne pri zadavani FA do knihy zavazkov to zadavam do 0% DPH, ale stale sa ma tam pyta ci to ma byt odpocitanie (ci ma odpocitat nulu) alebo vyradene (teda vobec nezobrazovat). Tak ak sa to nema objavit v zozname faktur, tak super... vyradit.
psps
19.12.10,20:13
Ak si platil 28.11. a išlo to do rovnakej banky, tak to mali v ten deň aj na účte, resp.29.11., lebo 28.11. bola nedeľa. Ale ak to išlo k nim do inej banky ako je tvoja, tak sa mohlo stať, že to dostali až 1.12.
Ty by si sa mal riadiť nie dátumom vlastnej platby, ale dátum vzniku daňovej povinnosti u nich a možnosť uplatniť odpočet u teba je až dátumom, kedy bola úhrada pripísaná im.
Ja by som to riešila takto:
- fa za 10/2010 - dátum dodania 31.10. je ok, dala by som odpočet v 11/10
- fa za 11/2010 - dátum dodania 30.11, je ok, ak im platba stihla dovtedy prísť. Ak od nich nestihneš nič iné vymôcť a nebola to rovnaká banka, tak by som pre istotu dala odpočet až do 12/10 - to si môžeš posunúť.
- fa za 12/2010 - dátum dodania 31.12. - či už im prišla platba do 30.11. alebo 1.12., odpočet by som tiež dala do 12/10.
- fa za 01/2011 - dátum dodania 31.1. - ak dostali platbu 30.11., tak odpočítať si DPH až v 01/2011 by mohlo byť už neskoro, lebo posúvať odpočet si môžeš iba v rámci roka do posledného obdobia a v takomto prípade by mohlo ísť až o 2 mesiace. Minimálne pre túto platbu by som žiadala faktúru s uvedením dňa ich daň.povinnosti a odpočítala by som si DPH podľa toho, najneskôr za 12/2010.

Najsprávnejšie by bolo, keby spravili správne doklady za 12/2010 a 01/2011, možno aj za 11/2010. U teba je najproblematickejší 01/2011, lebo s faktúrou, kde je uvedený dátum dodania 31.1. nemôžeš ísť do odpočtu v 11/10 ani v 12/10. A ako im platba prišla skôr, sme na prelome rokov a mal by si mať riadny doklad, neposúvať sa až do ďalšieho roku.
Veď aj oni sú v probléme, ak si všetky 4 mesiace zaplatil 28.11., nemôžu odvádzať DPH podľa tých dátumov na faktúrach, aspoň nie všetky.

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, je to taká dátumová motanica...
Jasné je to zrozumiteľné. Skúsim sa snimi ešte dohodnúť.
Nemala by byť fa za 10/2010 s dátumon dodania 31.10. zahrnutá už v DP za 10/2010 ? Nepočul som o tom, že sa DPH môže posunúť o jeden mesiac. Je to naozaj tak? Ja by som tú fa za 11/2010 dal do DP za 11/2010, veď podľa mňa, mňa nemusí zaujímať kedy to oni dostanú na účet, veď ich dátum dodania bol na faktúre 30.11. - teda do 11/2010 alebo nie?
Luba
20.12.10,23:26
Jasné je to zrozumiteľné. Skúsim sa snimi ešte dohodnúť.
Nemala by byť fa za 10/2010 s dátumon dodania 31.10. zahrnutá už v DP za 10/2010 ? Nepočul som o tom, že sa DPH môže posunúť o jeden mesiac. Je to naozaj tak? Ja by som tú fa za 11/2010 dal do DP za 11/2010, veď podľa mňa, mňa nemusí zaujímať kedy to oni dostanú na účet, veď ich dátum dodania bol na faktúre 30.11. - teda do 11/2010 alebo nie?
K fa za 10/2010 - ako pre koho. Pre dodávateľa služby je daňová povinnosť 31.10.10. Avšak pre odberateľa je možné odpočítanie dane najskôr 31.10.10, alebo v niektorom ďalšom mesiaci najneskôr v poslednom zdaňovacom období daného roka. Takže ak by si ju chcel dávať do 10/10, musel by si dodatočným DP, ale nemusíš to takto riešiť, môžeš to odpočítať za 11/10.
Viď §51 ZDPH:
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

K fa za 11/2010 - máš pravdu. Ak platbu od teba dostali do 30.11., tak dátumom dodania je 30.11. (príp. 29.11.). Ale aj vtedy, ak dostali 1.12., tak tiež je dátumom dodania 30.11., lebo ide o službu za 11/10 a neskoršia úhrada nie je potom už zaujímavá. V tom predošlom príspevku som to nenapísala správne, sorry.
pandorasbox
27.01.11,10:49
Dobrý,
chcem sa spýtať, ak je na faktúre dátum zdaniteľného plnenia 26.02.2010 a dátum vystavenia fa 15.03.2010. čo sa tým urobí daňový úrad? omylom sa napísal dátum dodania 26.2 . bude to pokutovať? vďaka
pandorasbox
27.01.11,11:59
vie niekto prosím odpoveď? čo s tým urobí du? dík
babi2
27.01.11,13:15
Dobrý,
chcem sa spýtať, ak je na faktúre dátum zdaniteľného plnenia 26.02.2010 a dátum vystavenia fa 15.03.2010. čo sa tým urobí daňový úrad? omylom sa napísal dátum dodania 26.2 . bude to pokutovať? vďaka
Faktúra došlá, či vystavená? kedy bola DPH odvedená, či uplatnená?
pandorasbox
27.01.11,13:24
vystavená na našej strane...ale to je otázka oboch strán.obaja sú q platcami dph. 28.2 bola nedeľa a už bola vystavená predošlá fa s dátumom 15.3, takže sa nedal skorší dátum uviesť.ak sú obaja q platcami dph, nemal by byť problém - je môj názor. ale stanovisko du bude taký istý???? v rovnakom q obe strany priznávali-uplatnili dph. vďaka
KEJKA
27.01.11,13:32
vystavená na našej strane...ale to je otázka oboch strán.obaja sú q platcami dph. 28.2 bola nedeľa a už bola vystavená predošlá fa s dátumom 15.3, takže sa nedal skorší dátum uviesť.ak sú obaja q platcami dph, nemal by byť problém - je môj názor. ale stanovisko du bude taký istý???? v rovnakom q obe strany priznávali-uplatnili dph. vďaka
máš problém v tom, že nebola dodržaná 15-dňová lehota na vystavenie?
Dopad na DPH to nemá, s pokutou za nedodržanie lehoty som sa zatiaľ v praxi nestretla.
Mária.K.
27.01.11,13:35
Super...

Ono, jasne pri zadavani FA do knihy zavazkov to zadavam do 0% DPH, ale stale sa ma tam pyta ci to ma byt odpocitanie (ci ma odpocitat nulu) alebo vyradene (teda vobec nezobrazovat). Tak ak sa to nema objavit v zozname faktur, tak super... vyradit.
Takáto otázka má zmysel v súvislosti, ak platiteľ DPH nakupuje tovary alebo služby od platiteľa DPH - bez nároku na odpočet DPH ( prijaté dodávky sa vzťahujú k plneniam oslobodeným od dane a nie je z nich nárok na odpočet DPH).
Takéto dodávky sa v evidencii DPH podľa § 70 ods. 1 zákona o DPH uvádzajú, nakoľko ide o dodávky bez možnosti odpočítania dane.
pandorasbox
27.01.11,17:15
ďakujem všetkým za odpovede. Pýtam sa z titulu, že na druhej strane prebieha dph kontrola a na našu firmu prišlo dožiadanie. v pondelok predkladám súvisiace doklady, chcem byť pripravená na prípadnú "buzeráciu" - v dobrom slova zmysle. Ja v tom osobne nevidím problém, lebo obe strany sú q platcovia, takže nestalo sa, že v danom dph období nebolo dph vysporiadané. ešte raz ďakujem. pekný večer