nedostupny
02.06.11,15:57
Na tvoj problem sa velmi tazko odpoveda,pretoze nie su popisane ziadne znaky na mrtvych rybkach.V prvom rade ti mal poradit ze do tak maleho jazierka ani koi nedavat.K takemu predajcovi by som nikdy uz nesiel.Prvy fakt co ma napadol ze sa mohla v nom prehriat voda.
obedwix
02.06.11,17:15
prehriať voda? neviem.ludia naokolo čo maju jazierka tak mi tvrdili že voda je ok okolo 22stupnov bola zatial najvyššia. čo sa týka nejakých zmien na rybkach, spočiatku som spozorovala že maju uplne biele oči,vobec im nebolo vidieť zreničky,vysypane ako pri krupičke, a mali na sebe moc slizu. jeden mal vypadane šupiny a ranu pri chvoste. a čo sa týka predajcu? nemam slov. obral nas o prachy a už ked vedel že na nas moc zarobit nemože tak sa mame učit z netu. takeho človeka by som....
nedostupny
02.06.11,17:43
Predajca nedal po prevoze ryby do karanteny,,sliz mi pripada na plesen,biele bodky-krupicka,vypadane supiny-nesetrny vylov a rana-stres zmenou teploty.Mozno ma niekto poopravi,alebo doplni.

Na zive zvierata plati podla obcianskeho zakonnika 6 tyzdnova zaruka ak sa zisti vada alebo ak uhynie zviera.V pripade uhynu ,das ho na pitvu na veterinu a zisti sa ze uhyn si nesposobil ty ,musi ti predajca vratit peniaze a zaplatit aj vydavky s vysetrenim-pitvu.
miki53
03.06.11,11:27
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .

Dobrý deň
Mam zahradne jazierko už 2 roky ale nedari sa mi ho udržat čisté.Filtre čistím 2 x do týždna.prvý den je dosť obstojne a na druhý den je už voda bledo hneda.Na folii je taký mastný povlak. Ryby zatial žiju ale bojim sa že možu uhynut.Filter ma 18w UV lampu.Ak viete poradte .
Ďakujem
nedostupny
03.06.11,14:46
Nielen Azol ti tu moze poradit,ale velmi slabo si popisal svoje jazierko,velkost,pocet a ake ryby,vykon cerpadla,takze kazdy by len hadal.Pricin moze byt viac.
obedwix
03.06.11,16:17
čo sa týka karanteny,nešetrneho výlovu a stresom tak to si trafil do čierneho. ak si na to spomeniem tak presne takto sa ten predajca k tým rybkam spraval. mohli by ste mi v skratke poradit čoho sa najviac vyvarovat a stranit pri tak malom jazierku? myslela som si že sa obraciam na skuseneho človeka,teraz myslím toho predajcu no nakoniec som prisla na to, že to robi len pre prachy,žiadna laska k praci nieto k tým rybkám.ponukol sa nam, že nam vysadi rastlinky.žiadne hlbkové zony o ktorých som sa neskor dočitala na nete,len proste dokola jazierka posadil nejaku burinu ktoru chcem čo najskor vybrat pretože sa na to nemožem pozerať.proste hrozne. a to sa hanbim priznať že od nas zobral 100e. som taka zla na seba že ma takto niekto hnusne oklamal
miki53
04.06.11,16:21
Nielen Azol ti tu moze poradit,ale velmi slabo si popisal svoje jazierko,velkost,pocet a ake ryby,vykon cerpadla,takze kazdy by len hadal.Pricin moze byt viac.

Doplnujem detaily jazierka
velkost 2x4m množstvo vody cca 1200l
čerpadlo 800l/h+filter na 10000l s UW lampou
počet rybyčiek 8ks väčšich koi+12 menšich+3 jesetery
jazierko je s folie
včera som dal do jazierka aktívny kyslik a vyčistilo sa shruba na 50 %
uvidím ake to bude po par dnoch
nedostupny
04.06.11,16:49
prepac,ale na jedneho koi velkosti cca.40cm je nutny aspon 1 kubik vody takze tvoj problem je v prerybneni, v nedostatocnej filtracii a malej hlbke jazierka.
To ze vyrobca uvedie ze je to na 10000 l vody neznamena ze 800l/ hod s tym nieco urobi a dalej bez ryb,alebo s rybami?
miki53
04.06.11,17:09
prepac,ale na jedneho koi velkosti cca.40cm je nutny aspon 1 kubik vody takze tvoj problem je v prerybneni, v nedostatocnej filtracii a malej hlbke jazierka.
To ze vyrobca uvedie ze je to na 10000 l vody neznamena ze 800l/ hod s tym nieco urobi a dalej bez ryb,alebo s rybami?


Ďakujem
budem sa musiet väčšieho množstva rybyčiek vzdať
prajem príjemný vykend
Cerdik
04.06.11,19:59
Doplnujem detaily jazierka
velkost 2x4m množstvo vody cca 1200l
čerpadlo 800l/h+filter na 10000l s UW lampou
počet rybyčiek 8ks väčšich koi+12 menšich+3 jesetery
jazierko je s folie
včera som dal do jazierka aktívny kyslik a vyčistilo sa shruba na 50 %
uvidím ake to bude po par dnoch

Jak psal kolega vyse, mas tam moc ryb a hlavne na maly objem vody. Obecne plati, cim mene vody, tim horsi "udrzba".
Moc se mi nezda tech 1200l na ty rozmery jezirka(zda se mi to malo). Jakou mas hloubku?
Jinak zadnou chemii bych do vody necpal, resi to jen nasledek a tvuj problem to vyresi jen docasne.
Ohledne te spinavosti vody, muzes presne popsat, jak presne voda vypada? Je zakalena?(potreba lepsi filtrace, pripadne upravit rybi osadku) nebo je zelena?(slaba uv lampa)
fery
05.06.11,07:56
Sobota (4.6.) sa vydarila, všetci sme si okolo jazierka užívali slnka. Vážky, šidlá, šidielka boli v neustálom pohybe, kládli vajíčka a iba táto vážka ploská (?) trpezlivo pózovala pred objektívom... :)
Peter z Bratislavy
05.06.11,10:40
nedostupny
05.06.11,11:26
Myslim ze nikto nechova rybky preto aby ich daval niekomu likvidovat.Ak chces chovat dravca,krmivo si kupuj aby vsetci videli ze na to maas.
Peter z Bratislavy
05.06.11,13:12
Už sa Ti niekedy premnožili karasy? Na to je jedine riešenie - šťuka, keďže vo väčšom jazierku ich nevychytáš.
Pred 2 rokmi som sa prosil, aby si ľudia zobrali zadarmo premnožené karasy. Musel som ho vytankovať a tak ich pochytať.
Nerozumiem TVOJMU MúDREMU PRíSPEVKU. Je naozaj prínosom do tejto diskusie.
nedostupny
05.06.11,15:24
Keby si cital vsetky prispevky docital by si sa co som urobil s premnozenymi rybkami.To ze nerozumies mojmu prispevku sa da pochopit,kto z laskou k prirode a zvieratkam chova akekolvek zviera pochopi.Existuju burzy a tam by ich ludia radi kupili za nizsie ceny ako su 2-3 euro /ks,Ak by si mal kamarata v rybarskom spolku,daju sa premnozene rybky pochytat aj bez toho,aby si ich vo vode nahanal,alebo daval do jazierka stuku,ktoru teraz bez ryb len trapis.Stuka je dravec,lovi aj ked nema hlad a skoci po tom co sa hybe,takze mozes obcas najst len polky ryb kaziacich vodu. :confused:
Peter z Bratislavy
05.06.11,16:50
Nechapem, čo Ťa tak irituje na tom, že chovám dravca. Iní tiež majú hadov a tarantule a nechovajú to preto, aby boli iným na obdiv, ale preto, že je to ich hobby. Tiež ich musia kŕmiť živou potravou.
Mimochodom tá šťuka bola vychovaná od malého plôdika, ktorý som raz dostal od kamaráta rybára, ke´d zarybňovali jazerá. Nikdy som nenašiel ani kúsok ryby, kedže všetko zožerie, resp. keby aj niečo ostalo, tak sa o to postarajú raky, ktorým sa v jazierku tiež darí. Teraz je v ňom niekoľko stoviek rybičiek do 1 cm, po karasoch, ktoré šťuka už zlikvidovala, takže má o potravu do budúcna postarané.
Farebných karasov, ako aj rastliny z jazera i zo záhrady som rozdával, keďže nemám čas predávať ich na teraristických, či chovateľských burzách.
http://i061.radikal.ru/1106/a5/24bc167e3e63.jpg (http://www.radikal.ru)
nedostupny
05.06.11,17:21
len tolko ze nechovam rybky tak ako niekto potkany pre hadov
Zvážte účel: kúpacie jazierko má iné zákonitosti než jazierko čisto okrasné.

Mozno si si zmylil temu

Ked uz sa odvolavas na kamarata rybara,mrzi ma ze Ti kamarat rybar neporadil ako sa daju vylovit rybky bez vypustania vody.Opytaj sa ho ako zlovuju plodik z chovnych potokov

Ale to uz bola posledna reakcia na stuku v teme o zahradnom jazierku
Peter z Bratislavy
05.06.11,19:55
Zvážte účel: kúpacie jazierko má iné zákonitosti než jazierko čisto okrasné. Zvážte účel: kúpacie jazierko má iné zákonitosti než jazierko čisto okrasné.

Citát:Zvážte účel: kúpacie jazierko má iné zákonitosti než jazierko čisto okrasné.
Zvážte účel: kúpacie jazierko má iné zákonitosti než jazierko čisto okrasné.
Mozno si si zmylil temu

Tému som si nezmýlil, keďže aj okrasné jazierko i kúpacie má vo svojej podstate rovankú filozofiu, t.j. vytvoriť podobné podmienky, ako pre kúpanie v prírode nielen pre ľudí, ale aj pre jeho obyvateľov. Takže ak chcem mať na záhrade prírodné jazierko na kúpanie i na okrasu, potrebujem v nej ryby už len z toho dôvodu, aby mi likvidovali všetky nežiadúce prvky , t.j. minimálne larvy hmyzu, ako sú komáre a zbytky rias, či rastlín. Ryby zase musia byť len v určitom množstve, aby neprodukovali viac odpadu, než ho sami zlikvidujú. Ak sa premnožia, musím reagovať (a nie chemiou, či elektrinou), ale niečím, čo ich aj v prírode redkuje, čiže predátorom.

Aj okrasná ryba sa môže premožiť a treba jej stav regulovať. Niekto to rieši výlovom, ja prírodne - predátorom.
Vďaka za Tvoju radu "Ak chces chovat dravca,krmivo si kupuj aby vsetci videli ze na to maas. Ja nechovám tigra ani leva, aby všetci videli, že na to mám. Som bežný záhradkár-chovateľ a nemám patent na rozum, ako niektorí ˇvšechovatelia"!

Howgh

P.S.
Ak chceš mladé karasky, dojdi si naloviť-zadarmo!, skôr nech ich šťuka vychytá.

http://s15.radikal.ru/i189/1106/94/f0685924888b.jpg (http://www.radikal.ru)
nedostupny
06.06.11,04:31
Aj ja som skúšal nafotiť šťuku v jazierku. Potreboval by som pre ňu ďalšie rybičky-ak máte niekto premnožené....


Ak chceš mladé karasky, dojdi si naloviť-zadarmo!, skôr nech ich šťuka vychytá.

Tak v tomto sa uz nevyznam.
Jarda Slatinany
06.06.11,07:40
Buď v klidu Peter. Už jsem se smířil s tím, že si nedostupny přisvojil tuto tému za svoji a i když sice radí, mě to vyznívá spíše jako poučování ostatních. Asi si myslí, že on jediný má patent na rozum a v tom se koukám shodneme. Občas z něj sice vypadne vcelku dobrá rada, ale hrozně rád se předvádí. Je to docela škoda, protože to tu čtou lidi, kteří mají zájem se něco dovědět a nejsou zvědaví na nezáživné diskuse o tom, kdo bude mít poslední slovo. Jestli si někdo "zmylil temu", je to nedostupny. Spíš by měl navštívit intenzivní kurz asertivity a diplomacie, aby se mu otupily sklony ke konfrontaci s kýmkoli, kdo to nemá podle jeho gusta. Jeho nechuť napsat něco znovu je pověstná, každého nutí přečíst si všechna moudra, která vypotil již dříve namísto toho, aby prostě lidsky reagoval na nově se objevující dotazy. Každého totiž nebaví probírat se stovkami příspěvků s různými problémy i když se nacházejí v jednom tématu založeném azolem. Škoda, že to nejde rozdělit na dílčí témata, jako třeba na WWW.zahrada.cz Ono by to asi v zásadě šlo formou vytvoření nových témat, chce to jen trochu odvahy, nejspíš by se ale zkomplikovalo jejich hledání. Doporučil bych nedostupnemu, aby si založil svoje téma, třeba s názvem "jsem jediný, kdo má pravdu" a zůstal tam.
Já bych ti Peter dovezl nějaký potěr, mám tu ale 3 úhoře i sumce a oni to maj tak akorát pro sebe.
PS: Pěkná štika. Za nějaký čas aby ses bál, koupat se na Adama.
sisima
07.06.11,13:33
77192

77193

77194

77195
Cerdik
07.06.11,13:55
Takže update:
udělal jsem si prodloužený víkend a dořešil okolí jezírka. Nejhorší bylo schovat bednu od filtrace (ještě musím zamaskovat nějakou zelení) a tažení hadic a výpustě skrz zídku(musel jsem část rozebrat). Ale myslím, že se dřina vyplatila a s výsledkem jsem spokojen.
Myslím, že to hlavní mám dořešené, už jen zvelebit okolí, s čím se na vás obracím s dotazem.
Hledám inspiraci a typy na rostlinstvo (na okraj jezirka, ne do vody), které by tak nějak zapadlo do biotopu. Byl bych vděčný za zkušenosti i foto pokud možno.
Díky
Jarda Slatinany
07.06.11,14:37
Pro sisimu-Pěkná slunečnice i ostatní rybky. Mám dotaz, jak je to focené? Vypadá to jako dělané pod vodou.
Cerdiku.
U vody se daří japonským javorům (mají rádi vlhký vzduch od hladiny), ale je dobré udělat pod nimi dobrou drenáž, aby v zimě neuhnily. Ani moc nedělají nepořádek do vody. Těch pár malých lístků se dá posbírat nějakou síťkou. Stejně hezký je i červený, převislý buk. Ten sice pouští na podzim listy dost nerad, takže je trousí pomalu celou zimu a má trochu sklon k napadení mšicemi, což se u vody špatně řeší, ale je krásný. Pěkná je u vody i vysoká, okrasná tráva (sázet do mantinelu z nopové folie), denivky, plazivý jehličnan, v podstatě cokoli, co Vás napadne. Asi by se hodil nějaký velký strom na jižní straně jezírka, který by vrhal stín na vodní hladinu, hrozí ale nebezpečí velkého spadu listí, případně jehlic. Dlouhé jehlice jsou obzvláště nepříjemné. Nejsem žádný profík, všechno si děláme se ženou sami a jistě to nemáme bez chyby, jako malá inspirace se to ale může hodit. http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/fotogalerie.htm
miki53
07.06.11,16:43
Ohladom množstva vody som sa prepočital je to 4200l voda je zakalená do hneda UW lampa je 18W.Neviem či som nespravil chybu ked som pred mesiacom vymenil 1/2 vody.
Jarda Slatinany
07.06.11,19:03
Miki53, odkud bereš vodu do jezírka? Jestli ze studny, může být hodně železitá a do jezírka podle mě nevhodná. Soudím tak po zkušenostech mého souseda, který má vrtanou, velmi hlubokou studnu a ačkoli ji měl na rozborech a vyšla z nich jako téměř kojenecká, na vzduchu se chová divně. Jednou s ní napustil klukovi bazének a už za půl hodiny byly stěny bazénku potažené hnědým, mastným povlakem a na hladině se vysráželo něco podobného. Voda samotná zhnědla také. Výsledek byl takový, že to z bazénku nešlo vůbec umýt, tak ho večer vyhodil do popelnice.
Může to být i něčím jiným, třeba se mýlím, ale ta hnědá barva mi nesedí a spíš bych ji neměnil, ale upravil, nebo použil vodu z jiného zdroje. Když jsem sousedovi napustil nový bazének vodou z mé kopané studny, koupal se kluk asi 3 dny a voda nakonec zezelenala. Zelená je přirozenější, i když také nežádoucí. Jinak objem 4 kubíky není zase tak málo, nicméně s rybami to nepřeháněj.
Zkus udělat nějaký rozbor vody podle tvých možností.
akollap
08.06.11,09:00
jeej, pekne.
sisima
08.06.11,09:21
jarda... dík... fotené pod vodou... dopúšťala som vodu a tým slnečniciam sa to tak páčilo... plávali mi do prúdu vody, a ten ich točil a vytáčal jak na tobogáne... no asi mali z toho riadnu srandu... aj ja... ostatné ryby sa len z dialky prizerali... :)))
akurát trošku prerábame jazierko, dopĺňame kamene... neskôr nafotím...

a ohľadom toho javora,ja mám acer disectum (dlaňolistý), ale mám ho v črepníku (na zimu ho dávam do garáže)... súhlasím tých listov na jeseň nie je až tak veľa... viac bordelu nám robia susedove ruže... nonstop vyberám lupienky ruží prípadne suché plody tují...

teraz som sa po 2 týždňoch vrátila z dovolenky a veruže niektoré rastliny v jazierku mám napadnuté voškami... teda aj niektoré iné rastliny v záhrade... dosť ma to prekvapilo... vošky sme ešte nemali...
sisima
08.06.11,10:14
náš nový obyvateľ, nechápem ako sa u nás " vyskytla", prvý deň krkala sama, včera už krkali dve... no obávam sa, že ak si u nás nakladú vajíčka, slnečnice budú mať hody... asi... :)
77253
Jarda Slatinany
08.06.11,13:18
Hyla arborea je moc krásná, ale také docela vzácná. Naposledy jsem je viděl u kamaráda jezírkáře v Miřeticích. V mých třech jezírkách mám jen potomky páru skokanů zelených, kteří se mi tu už drží spoustu let a každoročně přijde nová generace. Občas ke mě zavítá nějaká ta ropucha, nebo kuňka, jako před pár dny-ropucha zelená(Bufo viridis). Je docela zajímavé, že mi tu žáby nedělají kravál. Nevím proč, ale skoro vůbec neskřehotají, viděl jsem však na vlastní oči, jak se domlouvají posunky. Asi si po tolika letech soužití nemají už co říct, jako někteří lidé a stačí jim pár posunků, nebo mrknutí, aby se domluvily na tom, co chtějí. Měl jsem tu ale jiného zajímavého návštěvníka-poštovního holuba. Zajímavého v tom, že nebyl plachý a klidně se nechal chytit do ruky.
http://www.youtube.com/watch?v=CYhggmE9sKM
miki53
08.06.11,18:03
Ďakujem.Ja mam tiež vrtanu studňu do hlbky 6,5m .Na folii je je tiež taký hnedý mastní povlak a je to aj na filtroch.Vodu som dal na rozbor vlani a vyšla dobre ako pitná voda bez závad.Pravdepodobne to bude tou vodou.Budem musiet vodu z jazierka dať otestovať aby som vedel na čom som ale aj tak ešte raz ďakujem.
nedostupny
09.06.11,05:46
O tom,ze to nieje vodou zo studne sa presvedcis aj tak ze nechas vodu stat niekde v sklennom pohari.Skus zmerat PH v jazierku.
miki53
13.06.11,14:51
Po pridaní aktívneho kyslíka do vody na hladinu vyplával bordel ktorí som pozbieral a voda sa za 5 dní vyčistila.Filter som ale čistil každý deň.Konečené mám čisté jazierko.Ďakujem všetkým za rady.
nedostupny
13.06.11,17:16
Aj ked zase bude niekto namietat ze som moc mudry,ale neda mi nenapisat ze si odstranil dosledok, ale nie pricinu.
Jarda Slatinany
13.06.11,19:44
A víš, že teď s tebou souhlasím? Jak je vidět, krátkodobý efekt zvítězil nad hlubším prozkoumáním problému, který jsme se oba snažili nastínit. Snad se mu voda srovná, ale nesmí ji dolévat. Je podezřelá.
dada1968
18.06.11,07:55
Súhlasim s debatou Petra a Jardu a pr idávam jeden nápad od mojho manžela.Máme v jazierku jalce z váhu a krmime ich slimákmi zo záhrady, tými škodcami bez ulity a likvidujeme premnožené mraveniská tým, že vyhrabeme mravčie vajíčka a dávame to rybkám, mali by ste vidiet tie váhové prírastky našich vodných miláčikov.
Patrícia772
24.06.11,11:19
Dobrý deň, mňa vaše jazierka veľmi zaujali, preto by som sa chcela opýtať na presný postup... od začiatku po koniec.. trošku laicky vysvetliť pretože som nikdy jazierko nemala ani nikto z okolia nema.. Určite mate aj skusenosti s cenami tak by ste mi mohli aj povedať cca sumu vytvorenia jazierka.. veľmi by som nad tým uvažovala..:) Ďakujem
nedostupny
25.06.11,08:00
Lahsie by sa radilo,keby si napisala o aku velkost jazierka mas zaujem.Jazierko a technika do neho niesu lacna zalezitost ide od stoviek az po tisicky euro.Zalezi na velkosti.Klikni na Jak si vybuduji svŭj zahradní rybníček (http://www.sera.de/fileadmin/guidebooks_pdf/cz/RG_TEICHBAU_CZ.pdf) stiahne sa ti brozura,je tam dost info.
sisima
27.06.11,09:49
hmm opäť máme 2 jeseterov, aj keď ja som bola proti, manžel si nedal povedať...
moja otázka je, ako ich mám kŕmiť, keď ostatné ryby zožerú krmivo pre jesetery skôr, ako stihne dopadnúť na dno...

to aj vy máte tak nenažrané ryby ako my? :)))

inak máme prírastok 2 zlatých perlínov a 2 jeseterov...
... slnečnica v akcii... vyžrala všetky ikry...
...bielo oranžový koi sa zmenil na bieleho... červený karas sa zmenil na žltého...
2 malé karasy sa vyfarbujú do zlata...
...červenice z prírody sa naučili žrať krmivo...a robia pri tom riadnu paseku, koi-e ich napodobňujú... a tak ;)
sisima
27.06.11,09:50
a stále neviem určiť druh 2 malinkých rybiek, tiež z prírody... keď sa mi podarí ich nafotiť, pridám... ;)
fery
27.06.11,14:43
Doteraz som si myslel, že iba ja mám také "nenažrané" rybky. V čase kŕmenia, keby som chodil stále dokola jazierka, tak celý húf krúži za mnou a nespustí zo mňa oči. Kŕmim "rybacou" potravou ale občas dostanú burizóny a za detské piškóty sa idú pozabíjať. Kľudne ich môžem aj vysypať na breh, sú schopné za nimi "vyliezť". :)
sisima
28.06.11,08:25
piškoty? :)) môj pes je za nimi besný :)) ale ryby?
slnečniciam hádžem ešte také larvy, no ostatné ryby sa za nimi tiež idú zblázniť... niekedy nechápem, kam to do tých malých rybičiek vojde...

ešte sa mi nestalo, aby mi ostalo krmivo na hladine... tie naše zožerú úplne všetko a ešte čakajú... takže rady typu hodiť a počkať 10 minút... u nás nehrozia...
fery
28.06.11,10:26
Veru piškóty! Kupujem obyčajné "kolečká". Idú sa pozabíjať. Karasy robia "šplechot" ako keby lovili pirane. Občas im hodím aj "polystyrénový" chlebík, chvíľu ho naháňajú a keď sa rozmočí, s chuťou ho tiež "zhltnú"... :) A keď sa náhodou nejaký zvyšok potravy zachytí na kraji na kameňoch a rybky si ho nevšimnú, tak "domáca" pani drozdica pekne obíde jazierko dokola a zvyšky pozbiera. Nič nevýjde nazmar. Inak poctivo zbiera hmyz ale hlavne dážďovky a malých slimákov s ulitami a to má iba ako "zákusok"... :) Občas nosím piškóty aj po vačkoch a ešte som nestretol havina, ktorému by nechutili...
nedostupny
28.06.11,14:28
To co spominate ma malu nutricnu hodnotu,okrem cervou,takze vela krmiva,malo proteinu,vela vykalov a ryby su stale hladne.Nieje nad vyvazenu stravu urcenu pre kazde zviera z ktorej z maleho mnozstva zuzitkuje maximum.
fery
28.06.11,15:14
Červ je mužského rodu, preto sa píše "červov"! :( Rybky kŕmim originál krmivom pre ne určeným. Ale vôbec sa za ním "nezabíjajú". Ktovie prečo? Jednoducho asi nemá dobrú chuť. Nepochybne je "vyvážené" ale nechutí im. Vždy ho síce požerú ale nie s takým "nadšením". Podobne ako s "ľudskou" stravou. Čo je zdravé, nie je chutné. Piškóty dostanú iba občas ako zmenu...
sisima
29.06.11,10:05
jááj nedostupný... raz by si mal pripomienku k veci... šak tu nikto nehovoril, že rybky kŕmi len piškótami... či len larvami...

žeby sa tu človek bál napísať "pikošku", hneď ho poúčaš...

moje ryby sú total nenažraté ak neveríš, dojdi a garantujem, že mi budeš pri jazierku stáť celý deň, kým ryby nebudú praskať... a aj tak nebudú mať dosť!

ak by si ma náhodou chcel poučiť, tak mám 3 rôzne krmivá, k tomu vitamíny, nejaké sušené potvory a ešte im hádžem larvy či iné pre ne pochúťky...takže hladom naozaj netrpia...

radšej mi poraď vecne, k tým jeseterom...čo som sa tu pýtala...
;)
Jarda Slatinany
29.06.11,19:47
Sisima, já krmím jesetery až potom, co jsou nakrmené ostatní ryby a už o jídlo moc nestojí. Teprve potom, nejlépe na opačném konci jezírka, z kelímku vysypu jeseteří granule nad hloubkou, kde se zdržují. Těžké granule hned klesnou na dno a většinu si můžou vyluxovat právě jeseteři. Když se to udělá nenápadně tak, aby granule nepadaly na hladinu z výšky, ale vysypou se těsně na hladinu a pohromadě, tak si toho ostatní ryby nemusejí tolik všimnout. V menším jezírku to ale asi bude stejně jedno. Důležitější je krmit postupně a nejdřív ty mrchy nenažraný.
sisima
30.06.11,11:54
áno, aj ja používam podobné techniky kŕmenia...
dnes jeseter, s kľudom angličana, plával hore bruchom pomedzi granulky a nasával krmivo pre ostatné ryby z hladiny...

slnečnica už asi 2 týždne stráži plytčinu, sú/boli tam ikry, a jeseter si zmyslel, že on jediný (všetky ostatné ryby sa tam už neodvážia) si tam môže beztrestne plávať... slnečnica sa nadula roztiahla žiabre, zježila chrbtovú plutvu a šup hrýzla jesetera do chrbta, nech nabudúce vie, že ona tam nie je pre srandu... :)))))

manžel včera priniesol ďalšiu slnečnicu, č.3... fascinujúce divadlo... ked sa mi podarí pridám video ;)
nedostupny
30.06.11,16:56
Sisima toto je tema zahradne Jazierko a forum sa vola Porada.sk spolu vieme viac, takze vyjadrujem len svoj nazor,ak to je zakazane,treba napisat ze patri len exhibicionistom a experimentatorom.Ak sa niekto snazi dobre poradit ako vytvorit prirodzene podmienky rybkam a pripomenut to co je napisane v odbornej literature o jazierkach,hned niektori experimentatori utocia a v nasledujucom prispevku su schopni popriet to co sami napisali v predchadzajucom prispevku.
tomas3
03.07.11,11:28
Posielam foto môjho jazierka
PLUMERIA
03.07.11,11:41
Posielam foto môjho jazierka
Nechcela som to napísať ale napíšem....normálne ti "závidím" také nádherné jazierko!Celkovo celá záhradka,dvor je nádherný!!!!!!SUPER!!!!
Evanka
03.07.11,11:45
Posielam foto môjho jazierka
Tomáš jazierko nádherné, ozaj smekám.
Ten dom v pozadí patrí k záhrade?
tomas3
03.07.11,19:42
Áno, ten dom patrí k záhrade
Jarda Slatinany
03.07.11,20:05
Tomas-Pěkné jezírko i zahrada. Jen by té dlouhé lávce slušelo podle mě jezírko dvojnásobné velikosti a nějaké cestičky k oběma koncům. Nic ve zlém, je to jen můj osobní názor. Každá zahrada se vyvíjí, určitě jste ještě neskončili.
tybi
04.07.11,06:51
Posielam foto môjho jazierka
Veľmi pekné........... aký je dlhý ten mostík?
tomas3
05.07.11,18:17
mostík je dlhý cca 6 - 7 m
tomas3
05.07.11,18:31
Preposielam súbor fotiek č. 2 môjho záhradného jazierka
tomas3
05.07.11,18:36
A na záver niečo pre potešenie - šidlo po vyliahnutí pri jazierku
nedostupny
05.07.11,18:42
Velmi pekne tomas ,odhadoval som 7-8 metrov mostik
Jarda Slatinany
21.07.11,09:34
nedostupny
21.07.11,18:01
Jardo,skor by si sa mal opytat na svoje problemy,pretoze pravidelne sledujem tvoje kamery v jazierku a na dne je len hneda farba...kamera 2a3 a na plytcine zelena....kamera 4 a nic ine.Myslim ze ak si zverejnil svoj web s kamerami,mas urcitu zodpovednost,nie aby sa navstevnici pozerali na ......kal alebo nanos na kamere.Aj tak ti fandim,kedy si natacal jeseterov?
Jarda Slatinany
21.07.11,19:59
Jesetery jsem natáčel 28. 5. letos na jaře. Přiznávám, že s kvalitou vody mám tento rok poprvé problémy. Moc se tím ale nestresuju. Pomalu střádám materiál na výrobu rotačního štěrbinového filtru s následnou tříkomorovou filtrací o kapacitě každé komory 1m3. Koncem sezóny dojde ke kompletní očistě jezírka a změně způsobu filtrování vody. Proberu také ryby a nechám si jen ty nejlepší kousky. Když jsem kupoval kapry, už jsem počítal s tím, že po ustálení barev hlavně u Eurokoi provedu určitou selekci. K tomu poslouží právě letošní podzim. Jesetery si nechám asi všechny, ale ostatní ryby dost dramaticky zredukuju. Zbytek prodám, nebo rozdám kamarádům jezírkářům v okolí. Udělám kasický výlov s kontrolou zdravotního stavu a případným preventivním přeléčením. Jako mezisklad se nabízí bazén, ve kterém mezitím skončí koupací sezóna.
I vodní rostliny se hodně rozrostly a moje holky už vymyslely, které se nám do mělčiny hodí a které ne a dokonce i kam je zasázíme.
Už od jara bojuju s následky spadu obrovského množtví pylu z okolních lesů. I moje poněkud větší rybí obsádka se na horší kvalitě vody také podílí. Letos už to nevyřeším. Soustředím se na výkrm ryb s očekávaným barevným efektem a jak jsem už psal, na výrobu výkonnější a spolehlivé filtrace. Rybám kalná voda vůbec nevadí, soudě podle jejich apetitu a sexuálního harašení. Už jsem uvažoval o tom, že se zbavím toho všeho bordelu ve vodě dřív než na podzim, ale rozmyslel jsem si to z důvodů čistě technickýc. Moje studna nevydá denně víc, než 3m3 vody, takže bych po vypuštění a očistě zpětně dopouštěl vodu minimálně deset dní. Za tu dobu by mi vychcípala většina raků i jiných obyvatel mělčiny a ryby by teď v létě dostávaly teplotní šoky. Proto jsem se rozhodl udělat kompletní očistu až před zimou a to včetně mělčiny. Bude to taková inventura a pěrestójka. Mám několik nápadů, kde co změním a předělám. Vždyť i ty nedostupny budeš předělávat, není-liž pravda?
Píšeš o odpovědnosti. Ano, trochu jsem si na sebe upletl bič. Je to ale moje jezírko, můj web a moje problémy, které mimochodem slouží i k tomu, aby lidi věděli, jak to může probíhat a že to není vždy bez problémů. Od toho je mimochodem i tenhle web o problémech s jezírky. Já před lidmi nic netajím a slibuju všem, že od podzimu už bude na kamerách zase vidět jen čistá voda. Aspoň se o to pokusím.
V současné době se věnuju neustálému doplňování jak textové části mého webu, tak i fotogalerie, hlavně fotografiemi želviček, rostlin a ostatních živočichů, vyskytujících se výhradně na mé zahrádce. Komu vadí dočasný nekvalitní obraz na mých podvodních kamerách, může se podívat na želvy, nebo na videa, která pravidelně posílám na svůj kanál Youtube. Tam je všechno mimochodem daleko kvalitnější, než je vidět přímo na kamerách z pomalého internetu. Streemované video z kamer berte spíše jen jako ochutnávku mých videí na Youtube.
http://www.youtube.com/user/JardaSlatinany#p/u
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/fotogalerie.htm
nedostupny
22.07.11,06:57
Jardo,drzim ti palce,bude to dost narocne.Aj ked s kvalitou vody nemam problem , mam len 6 kubikov,tiez som pisal o rekonstrukcii,ale neviem ci ju tento rok stihnem,pretoze pred opravou strechy ,musela ist prec aj brana,kvoli nakladnym autam,takze budem musiet vybetonovat stlpy a vyrobit novu.
alchstuip
22.07.11,07:05
Chcel by som vas poprosit o radu, rad by som v rybniku choval okrem ineho aj nejake lasturniky. Googlil som, googlil, ale moc nevygooglil, ci je niekde moznost tieto zvieratka kupit?

A ak nie kupit, vie mi niekto poradit, kde by som ich mohol legalne odchytit a preniest? Nechcem nevedomky niekde narusit nejaku populaciu ohrozenych zivocichov.
Peter z Bratislavy
22.07.11,07:25
Jardo, tak Ti vyjadrujem "úprimnú sústrasť" k tomu čo Ťa čaká. Ja som to absolvoval s rodinou na jar (však su tu aj fotky) a pracne sme vyčistili každý jeden kameň a ručne v sitku premyli všetok štrk. Potom som vybojoval víťazný boj s chlpatou riasou (vďaka Tvojmu odporúčabniu na Algae). Objavuje sa aj teraz, ale to priebežne zbieram a je to len pár chumačov občas.
Zázaračne rýchlo mi rastú karasky, ktoré sa po rekonštrukcii jazierka ešte stihli vyliahnuť. Ničím ich nekrmim, ale rastú naozaj ako z vody. Zrejme likvidujú rastlinné a riasové zvyšky. Voda je stále priehľadná a vidno až na dno do hlbky 2 metre a to sa každú chvíľu kúpeme. Len musím vždy cez víkend povysávať z dna napadaný prach.
Horšie však je, že mi odišiel plávajúci skimmer Velda. Zháňal som po internetových stránkach rovnaký, ale v rámci CS a SK predajcov je cena min 160 EUR.
Tak som to skúsil v Nemecku a čuduj sa svete, tam ten istý stojí 75 EUR!!!
Objednal som si ho mailom u firmy Beyersdorfer (www.beyersdorfer.de (http://www.beyersdorfer.de)) a aj s poštovným (kurierskou službou) ma to stálo 102,-EUR). Takže treba skušať v zahraničí, keď si naše firmy prirážajú vyše 100% za niektorý tovar.
Prikladám fotky nového plávajúceho skimmera VELDA
http://s004.radikal.ru/i206/1107/e7/9f490a2b900f.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s41.radikal.ru/i091/1107/63/3426624b9ef4.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s43.radikal.ru/i099/1107/c7/eb06e0806540.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s61.radikal.ru/i172/1107/3a/bd0729b66f76.jpg (http://www.radikal.ru)
sisima
22.07.11,11:24
...náš aktuálny stav -1 jeseter...
dáka mačka si u nás dala piknik...:(
Jarda Slatinany
22.07.11,11:34
To mě mrzí sisima.
Já vím, do čeho jdu Peter. Ovšem oproti tobě mám podstatně míň kamení a mám ho všechno na jednom místě-v mělčině kačírek a na okraji mělčiny pár balvanů, kvůli rýpavým kaprům. Až se do toho pustím, odhaduju, že během prvního dne vypustím vodu, vychytám a přemístím ryby, wapem a kartáčem omyju folii a odstraním zbytky kokosové rohože, která mi dělá problémy při odkalování. Za pouhé tři roky jsou z ní cáry. Už to kupovat nebudu. Druhý den snad zvládnu vytahat rostliny a proprat kačírek, kterého jsou asi dva kubíky. Další sezóny už doufám nebudou problémy s čistotou vody a tím pádem i s usazováním většího množství kalů, hlavně na mělčině. Lesy kvetou jednou za pár let, takže doufám, že příští očista dočista mě nečeká tak brzy, když budu pravidelně odkalovat obvyklým způsobem. Zredukuju vodní rostliny na minimum, protože už nebudou potřeba na čištění, ale jen na okrasu a jako schovávačka pro raky a úhoře. Teď to je už hotová džungle a je téměř nemožné něco tam spatřit. Když chci vidět raky, musí mi stačit těch pár, co jsou vidět na okraji. Jsou to ale mackové a klepeta mají pořádná.
Peter, možná by sis měl pořídit tak dva až tři kaprovce čínské, protože jsou jediní, kterým dlouhá řasa opravdu chutná a nic jiného nežerou, teda aspoň u mě. Zkusil jsem amura a výsledek se dostavil jen v tom, že jsem přišel o všechny lekníny v hlubší vodě. Ostroretky jsou také k ničemu. Kvůli kaprovcům příští rok vyzkouším použít Algae Away jen místně tak, abych jim nějakou dlouhou řasu zachoval k jídlu. Amura buď daruju, nebo to s ním ještě zkusím a budu ho sledovat, jestli řasu žere také. Co štika? Není nějaká líná, když se ti karasi vesele množí? Dej ji radši pryč a pořiď si pár slunečnic.
Pro alchstuip:
Jestli lasturniky myslíte vodní šneky, tak nevím jak kde, ale tady jsem k nim přišel, jako slepý k houslím. Okružáky jsem si přinesl spolu s vodními rostlinami z Litomyšle a plovatky bahenní jsem vyfasoval také s rostlinami, ale u jednoho prodejce ryb. Jinak se tu dají běžně koupit právě u některých prodejců jezírkových ryb, konkrétně v Čeperce. Na založení chovu stačí většinou jeden, nebo dva šneci. Pak je spíš problém, jak se jich zbavit. Vodu nečistí a já je mám spíš jako přirozené krmivo pro raky. Ještě scháním na zkoušku slávičky. Do Váhu na ně nepojedu, je to trochu z ruky, ale na Rozkoš se chystám o dovolené. Tam jich jsou prý tuny. Myslím si, že většina vodních šneků chráněná není a když se vezmou dva jedinci tam, kde jich je hafo, tak to ničemu nevadí, nehledě na to, že šnekůchtivých lidí je jak šafránu.
http://www.epets.cz/katalog/zahradni-jezirka/sneci-raci-a-skeble/snek-mix-plovatka-bahenni-bahenka-zivoroda-okruzak-plosky-velikost-2---3-cm.html
Peter z Bratislavy
24.07.11,16:00
Jarda Slatinany
25.07.11,09:54
Peter, ty už tu štiku nemáš? Byla grilovačka?
A jak účinný je ten veldaskimmer? Na posbírání drobných nečistot věřím že je, ale co na povlak na hladině, nebo případně pěnu a pyl? Asi potřebuje pravidelně čistit že?
Jinak-pěkné máš kapříky. Hlavně aby vydrželi dlouho a ve zdraví. Jak zjišťuju, jsou to nejméně odolné ryby v jezírku. Zrovna nedávno jsem mluvil s jedním pánem o tom, jak mu je sežrala nějaká plíseň tak, že jim byla vidět páteř, než zašli. Přitom ostatní ryby v pohodě. Trochu si za to může sám jak jsem pochopil, protože se přiznal, že si domů dotahal kdejakou rybu z řeky, nebo odjinud z přírody a bez opatření ji vždycky šoupnul hned do jezírka. Podle mě je to hazardér a už to ví. Teď musí za drahé peníze dezinfikovat celé jezírko, protože v něm má několik tun kamení a to nejde jen tak pročistit. Někdy se k němu podívám.
Peter z Bratislavy
25.07.11,15:52
Keď som pred mesiacom doviezol 5 nových kapríkov, tak sme šťuku vylovili a bude niekedy na obed. zatiľ som nemal žiadne zlé skúsenosti s chorobami rýb. Karasy-tie by sa asi rozmnožili aj v čaji a mám ich niekoľko stoviek už cca 1-3cm veľkosti. Už sa niektoré začínajú vyfarbovať.

Plávajúci skimmer Velda zbiera z povrchu všetku mechanickú nečistotu a raz za 2-3 dni ho yvberiem a vyčistím zanesenú japonskú rohož, ktorá je filtračnou hmotou v ňom. prikaldám aj obrázok jap. rohože.
http://i038.radikal.ru/1107/22/77ef033ec6be.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s47.radikal.ru/i115/1107/3e/5d02cf16e71e.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s56.radikal.ru/i151/1107/82/f1ebd7aab1cc.jpg (http://www.radikal.ru)
Cerdik
25.07.11,19:27
Tak přikládám aktuální foto (z dneška), filtrace zakamuflována (betonová šachta na urovni hladiny jezirka), rostlinkám se daří, ryby rostou....

Jen se mi trošku přemnožila fláknitá řasa (po vyčištění filtrace), kterou se mi následně podařilo zlikvidovat aktivním kyslíkem (ala prekarbonát sodný cca 1KG za 49kč)

Jezírko mám první rok a už laškuju s tím, že bych příští rok zvětšil :)
Jarda Slatinany
25.07.11,20:23
Peter, překvapuje mě, že ten skimmer to zvládne. Ono je ale asi lepší něco, než nic, žejo.
Pro koupací jezírko se časem můžou hlavně kapři stát zdrojem dost velkého znečištění i když budou držet tak trochu dietu. Znám to podle sebe. No uvidíš až budou mít půl metru a víc. Já budu dělat selekci na podzim. Možná že nebude na škodu dělat částečnou očistu tak každý druhý rok, protože se vypustí voda a při té příležitosti se jedině dají snadno vychytat i prohlédnout ryby a z plevele vyrobit krmivo, nebo večeři.
Cerdik, máš to moc pěkné. Být tebou, neboural bych to, spíš bych přes potůček navázal na nějaké další. Jestli je tvůj pozemek v mírném svahu, přímo se to nabízí. Chce to jen promyslet výškový rozdíl vzhledem k potřebnému výkonu čerpadla. Jak tak koukám, nejsem takto ujetý sám. Já zvětšoval celkem asi čtyřikrát. Žena to ještě neví, ale pro tentokrát mám v plánu udělat ještě jedno mělké jezírko specielně jen pro lekníny, které mi decimují kapři a amur. Snad by i čolci měli konečně klídek. Jestli tu budu ještě napřesrok, tak mi to prošlo.
Peter z Bratislavy
26.07.11,15:41
Jardo,

ten skimmer maká 24 hodín v kuse a zozbiera z hladiny od listov az po slimáky všetko. Tým, že je vietor, tak sa hladina a špina na nej hýbe, resp. skimmer po nej a posťahuje tak bordel z veľkej časti. Po nejakom silne veternom počasí mu samozrejme pomôžem s podberákom a vylovím plávajúce mechanické nečistoty.

Nechávam ryby, aby si sami našli potravu a len občas im dám granule. Ono sa pekne vynímajú polmetrové Koje v jazierku, ale aj toho hodne nakadia. Aj tak však raz týždenne vysávam dno od napadaného prachu, ktorý sa zmení na kal.

SPočiatku som mal aj amury, ale tie potvory zožrali naozaj všetko, vrátane lekien. Takže teraz mám už len kapríkov a karáskov, raky a obojživelníky, čo privandrujú (žaby). Keby boli mloky, bolo To pestrejšie.
http://i039.radikal.ru/1107/3a/e33a239b9450.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s005.radikal.ru/i209/1107/d6/c1c75461ef48.jpg (http://www.radikal.ru)
alchstuip
28.07.11,13:59
pro Jarda Slatinany:

Dakujem za link. Menal som na mysli ulitniky - slimaky/sneky, ale lasturniky/mlze (skeble)

Na vasom linku som nasiel co som hladal... a tkisto som nasiel aj v Bratislave, na zlatych pieskoch.... tak si asi par kamienkov s prichytenymi lasturami na skusku premiestnim do rybnika
nedostupny
28.07.11,16:54
Dnes som priniesol novu rastlinu : Rezavka aloovitá - Stratiotes aloides.Mate niekto skusenost z jej zasadenim?Je nutne,povodne korienky,ktorymi bola uchytena o dno zasadit do dna,kedze ostala prevratena nabok?Nikde som tuto info nenasiel.Vdaka za radu.
fery
31.07.11,13:29
Rezavku aloovitú nechávam voľne plávať na hladine. Keď jej dorastú korene do potrebnej dĺžky, sama sa "zakorení". Bez problému takto aj kvitne a rozmnožuje sa. Na jeseň sa sama ponorí a pod hladinou prečká zimu. Na jar vypláva na hladinu. Niekedy je treba "pomôcť", môže byť obrastená riasami, ktoré jej nedovolia vyplávať.
MAISI
03.08.11,13:15
V záhradnom jazierku mám 4 koi kapre a 9 karasov červených. Od jara sa mi treli viac krát aj koi kapre aj karase. Teraz tam mám rôznej veľkosti mladé rybičky cca 30 kusov (ktoré vidím, možno je ich aj viac). Asi tak od 2cm do 8cm. Mám otázku. Kedy asi budem vedieť či sú to koi kapre alebo karase? Kedy sa začínajú vyfarbovať?
Jarda Slatinany
03.08.11,14:11
Asi to budou jen karasi. Koi kapři jen tak blbnou a nic, hlavně jestli jsou mladí. Nevím přesně, v jakém věku se kapři teprve vytírají, ale bude to několik let a budou to už pěkní mackové. Zato karasi jedou už druhý rok života.
Vybarvování probíhá v průběhu prvních tří let života. Někteří jsou vybarvení hned a jen to dolaďují, jiní si dávají na čas a někteří karasi se nevybarví vůbec, nebo skokově po několika letech s nějakou změnou prostředí.
Poznáte je spíš podle tvaru těla. Kapři ve věku jednoho roku mají už poměrně výrazný tvar hlavy a velkou hubu. Chce to pohled zblízka, čili výlov a selekci v troše vody například v bílém lavoru. Nejdřív si zajděte k nějakému prodejci těchto ryb, prohlédněte si je pěkně zblízka a nastudujte rozdíly stejně velkých ryb, jaké chcete selektit doma. Nejspíš ale budete muset počkat, až budou mít tak asi 10cm.
MAISI
03.08.11,14:38
Koi kapre majú už 5 rokov a sú asi 40-50 cm veľké. Tak neviem či len tak bláznia. No uvidíme počkáme až čo sa s nich vykľuje. Aj karese majú tak cca 3 roky. Takže nič mladé. Inak ďakujem za objasnenie.
Jarda Slatinany
03.08.11,15:09
Tak to ano. Takoví kapři už jsou dospělí. Snad by Vám pomohlo zjistit si pohlaví těch kaprů, nebo sledovat, jestli se objevila třecí vyrážka u samců a jestli si jenom nehrají. No pravděpodobně asi ne.
Asi Vám nezbyde nic jiného, než si počkat, až trochu povyrostou. Hlavně jestli jsou zdraví.
nedostupny
04.08.11,05:51
MAISI karas by nebol schopny narast 8 cm za 4 mesiace.Kaprici maju pri papulke 4fuziky a papulu smerom dole ,karas je bez fuzikov a ma koncovu papulku.Da sa to poznat hlavne pri krmeni.
MAISI
04.08.11,06:19
MAISI karas by nebol schopny narast 8 cm za 4 mesiace.Kaprici maju pri papulke fuziky,karas nie.
To ja dobre viem, ale teraz to ešte nie je vidieť.
nedostupny
04.08.11,09:49
Pri 8 cm to uz musi byt vidiet,este je jedna moznost,kapor sa dokaze skrizit aj s karasom,ale potomstvo je vacsinou neplodne.


Jarda Slatinany pozeral som kamery a je to uz na urovni,je sa na co pozerat.:cool:
Jarda Slatinany
06.08.11,10:46
Jo, lepší se to i když krmím jako divej. Natočeno před chvílí.
http://www.youtube.com/watch?v=2U3oYBdtPsI
Peter z Bratislavy
06.08.11,10:51
Ten biely sumec sa tam normálne predvádza, ako keby tie granule na dne strážil a nedovoli nikomu ich zožrať. Aj tie jesetery sú zaujímave.
Jarda Slatinany
06.08.11,11:13
On je spíš sám rušen neustálým pohybem těch pilovytých ryb kolem něj a hledá, kam by se zašil a měl klid. Ten má cejchu co? Jako kdyby spolknul celou peřinu. A tos ještě neviděl ty největší jesetery. Jde z nich trochu strach. Dneska ráno po páté hodině jsem je pozoroval jak jezdí pod hladinou a je to prostě pokoukáníčko. Na podzim je znovu přeměřím a zvážím.
Sehnal jsem taky 2 malé tolstolobiky. Jeden je už v jezírku a druhého sem dal stranou pro kamaráda do malého plastového jezírka, plného řas. Žasnul jsem, když do dvou dnů úplně vyčistil vodu od rozptýlených řas. No však je to kráva.
nedostupny
07.08.11,09:54
Ked ze leto zachvilu bude za nami,chcem sa opytat aky mate osvedceny recept na cistenie jazierkovej techniky (cerpadlo,filter,skimmer atd.) od rias a vodneho kamena.Ja som doteraz pouzival ocot,ale minul som ho kvantum a cistenie bolo dost zdlhave.Rad by som to zrychlil.
Peter z Bratislavy
07.08.11,12:43
Vždy na jeseň pred prichodom mrazov odpojím z elektriky čerpadlo, ktoré ostáva v jazere celú zimu, bez nejakej údržby. Filter otvorím a vypustím bokom z neho špinavý sajrajt a vyberiem 16 "špongií" na násadcoch a doma v teplej vode ich periem v rukách, kým z nich netečie čistá voda (je to dosť makačka). kPalstová veľká krabica od filtra ostáva celú zimu na mieste vonku. UV lampu zoberiem tiež do bytu a len preplachnem, kedže má "samostierkový" kefkový systém zabudovaný.
Skimmer plávajúci vyberiem oplachnem a nechám vysušiť a potom raisy okefkujem - Na jar dám do neho nové filtre z japonskej rohože.
Fontánky odpojí, vyčistím a uložím v byte. V jazere okrem odpojeného čerpadla neostáva nič. Vzduchovač aj s hadičkami a kameňmi tiež vyberiem.

Ak je dlhšie mráz a hrubá vrstva ľadu, tak sa snažím udržať prielubu v ľade, kvôli prísunu vzduchu do vody.

http://s007.radikal.ru/i301/1108/34/20918516945f.jpg (http://www.radikal.ru)
http://i011.radikal.ru/1108/f1/667bd3d2c4bc.jpg (http://www.radikal.ru)
nedostupny
07.08.11,13:24
Hm,ja v zime vyberam vsetko,ocistim,je to ako nove-mozno zbytocne,skontrolujem a pri prichode mrazov,davam ohrievac,ktory mi udrzuje otvor v lade,aby mohli odchadzat plyny.
Mila123
07.08.11,18:06
Dobrý deň,
poprosím Vás o radu ako začať so záhradným jazierkom....
kúpila som si pozemok 500 m2 šírka cca 8 m , s chatkou v záhradkárskej oblasti ... jazierko by malo byť s rybami a väčšie, kedže je pozemok úzky a dlhý musí byť prispôsobené aj ono....cca 6m3,, čo by som mala ako prvé urobiť????
Jarda Slatinany
07.08.11,19:52
Dobrý den Mila123.
Na takto položený dotaz se těžko odpovídá. Mohla byste upřesnit, kolik peněz do stavby jezírka hodláte investovat, jestli je na pozemku k dispozici elektrika pro pořípadnou filtraci, jaké ryby hodláte chovat, jestli budete budovat sama, nebo někdo najatý...
Nejlepší začátek jakékoli práce je pečlivé a zdlouhavé studium problematiky vyhledáváním na internetu a nakoupením tématické literatury. Obejděte prodejce ryb, jezírkáře v okolí, nebo si udělejte výlet do nějakého jezírkového centra a nasávejte informace. Tito lidé jsou většinou ochotní se podělit o všechny svoje zkušenosti a vědomosti.
Jestli se chcete těšit z pohledu na čisté jezírko se zdavými, spokojenými rybkami, musíte si o tom nejdříve hodně přečíst a smířit se i s nemalými výdaji. Asi Vás na to upozorňuju zbytečně, ale pro jistotu tak činím.Zkuste začít třeba tímto- http://www.levnaakvaristika.cz/upload/file/Jak-si-vybuduji-sv__365_j-zahradni-rybnicek.pdf
mirsafe
07.08.11,20:16
zdravim ja by som mal tiez nejaku tu otazocku ohladom zahradneho jazierka.....byvam v rodinnom dome,pozemok 22a .chcel by som tam spravit vacsie jazierko/jazero/-traba k tomu nejake povolenie?
a tu vsade citam ze treba davat foliu na dno.....je to potrebne aj u mna ked ma spodnu vodu moc vysoko? vo vrtanej studni mam aj v najsuchsich obdobiach max.1,0m /co som meral/ pod povrchom zeme.....viete ci by sa to nedalo nejak vyuzit.... a niekde by som na tom usporil.... :-)
za rady vopred dakujem
Jarda Slatinany
07.08.11,22:20
Zdravím mirsafe.
Nevím, co je podle Vás "jazero", každý má v hlavě jiná měřítka, nicméně u nás v Česku je do plochy jezírka 40m2 potřeba jen oznámení. To sice vyžaduje také nějaké psaní a jednání s úřady, ale dá se to absolvovat bez problémů. Jestli máte ve vrtané studni vodu stále vysoko, nemusí to být stejné i v kopané, tudíš spodní voda může být ve skutečnosti níže. Může ji ovlivnit zapažení(vyvložkování trubkou). Ověřte si to u sousedů, nebo kontrolním výkopem. Já osobně bych takto vysokou hladinu spodní vody považoval pro Váš záměr spíše za průšvih. Jestli se vydáte cestou přírodního jezírka plněného spodní vodou, bude jezírko závislé na hladině spodní vody i na její kvalitě a složení, bude se i blbě kopat, nebo bagrovat. Takové jezírko se bude dost špatně čistit a ryby ho budou neustále rozrývat, takže o čisté a průzračné vodě se Vám bude asi jenom zdát. Foliové jezírko se udržuje o mnoho snadněji a dá se naplnit až nahoru. Snad by šlo té spodní vodě trochu utéct tím, že horní okraj foliového jezírka posunete trochu nad úroveň okolního terénu a použijete na to vykopanou zeminu. Tím by se dalo dosáhnout hloubky alespoň 1.5m. Hloubka je důležitá na dvě věci. V létě se tolik nepřehřívá voda, v zimě naopak tolik neprochladne a ryby snáze přežívají.
nedostupny
08.08.11,07:04
Suhlasim s Jardom,len este zalezi ake mas podlozie.V pripade ze strk a dobru vysku hladiny,foliu by som nedaval.Taketo bagroviska maju samocistiacu schonost.
mirsafe
08.08.11,09:25
Suhlasim s Jardom,len este zalezi ake mas podlozie.V pripade ze strk a dobru vysku hladiny,foliu by som nedaval.Taketo bagroviska maju samocistiacu schonost.


no vsak prave...to neviem ake podlozie tam mam ...... a aj ja som nad niecim takym rozmyslal /samocistenim /....lebo byvam na juznom slovensku.....cca 500m vzdusnou ciarou od Dunaja.takze tam predpokladam by tam mohly byt dobre podmienky/ lebo ako som aj predtym pisal....mam vrtanu studnu hlboku 7m a je velmi vydatna....
nedostupny
08.08.11,09:44
Ak existuje pamatnik vrtania studne,vedel by ti povedat ake podlozie je,v akej hlbke sa co nachadza.V dome,nemate problem so spodnou vodou?Predsa len IS a odpadove potrubie sa nachadzaju priblizne v takejto hlbke.
mirsafe
08.08.11,09:55
Ak existuje pamatnik vrtania studne,vedel by ti povedat ake podlozie je,v akej hlbke sa co nachadza.V dome,nemate problem so spodnou vodou?Predsa len IS a odpadove potrubie sa nachadzaju priblizne v takejto hlbke.


no vsak prave to ze nieje pamatnik vrtania...... v dome so spodnou vodou nieje problem,lebo ta cast pozemku kde je cely dom a okolite budovy je vyssie cca o 1m ako ostatna cast pzemku
Jarda Slatinany
08.08.11,10:04
Tak to si dovedu představit. Sám to tu mám podobné, protože celé Slatiňany leží v bývalém řečišti Chrudimky a podloží je většinou zvodnělý štěrkopísek. Hladina spodních vod je místy dost závislá na množství vody v řece, nebo na množství srážek, podle vydatnosti jednotlivých pramenů. Tady u nás to ale kolísá celkem dost. I kdyby byla hladina spodních vod kolem jednoho metru pod úrovní okolního terénu, tak se obávám, že takové jezírko bude vypadat jako kráter po meteoru zatopený někde dole vodou. Muselo by to být fakt velké jezero, aby tohle nikomu nevadilo. Kam ale s takovou spoustou nekvalitní zeminy?
michaelsk
08.08.11,13:47
mam prefabrikovane plastove jazierko 1000l s oase cerpadlom na 10000l/h a uv lampou.V jazierku mam rybiciek (karasov) cca 10cm velkych. Testy vody ok na vsetkých 5 zakladnych hodnot voda priezracna. Problemy mam dva po prve sa mi tvori neustale pena na povrchu kazdy den ju musim sietkou vyberat nepomohlo ani cistenie filtra ani opatovne nasadenie startovacich bakterii. Neviem si s tym poradit a na pohlad to nie je nic pekne i ked rybam to evidentne nevadi. A druhy problem je ze napriek tomu ze rybky krmim pravidelne stilhli zozrat vsetko zelene co v jazierku bolo vratane lekna to nestihne ani poriadne vyhnat listy a okamzite mimimalne jeden za cas zozeru. Dakujem vopred za vase napady a rady.
video1983
08.08.11,14:04
Kusuri Defoamer slúži na odstránenie nevzhľadnej peny na hladine jazierka. Je vyrobený z prírodných látok a je 100% nezávadný pre ryby. Vďaka tomu je ho možné použiť tak často ako je to potrebné a funguje veľmi rýchlo. Tvorba peny je bežná v nových jazierkach, rovnako aj na začiatku sezóny keď filter nepracuje na plný výkon. Nepretržitá tvorba peny na hladine je výsledkom nedostatočnej činnosti filtračných baktérií. Aplikácia: 100 ml na 5000 litrov jazierkovej vody. Prípravok rovnomerne rozlejte na vodnú plochu, alebo do miest kde voda z filtra vteká do jazierka. Balenie 500ml na 25m³.
nedostupny
08.08.11,16:23
plastove jazierko 1000l s oase cerpadlom na 10000l/hnepomylil si sa s cerpadlom?Akym krmivom krmis?
michaelsk
09.08.11,12:38
Kusuri Defoamer slúži na odstránenie nevzhľadnej peny na hladine jazierka. Je vyrobený z prírodných látok a je 100% nezávadný pre ryby. Vďaka tomu je ho možné použiť tak často ako je to potrebné a funguje veľmi rýchlo. Tvorba peny je bežná v nových jazierkach, rovnako aj na začiatku sezóny keď filter nepracuje na plný výkon. Nepretržitá tvorba peny na hladine je výsledkom nedostatočnej činnosti filtračných baktérií. Aplikácia: 100 ml na 5000 litrov jazierkovej vody. Prípravok rovnomerne rozlejte na vodnú plochu, alebo do miest kde voda z filtra vteká do jazierka. Balenie 500ml na 25m³.
dakujem za radu vyskusam i ked jazierko je uz v prevadzke od konca aprila a skusal som i opakovane nasadit bakterie po vycisteni filtra no nepomaha a je zaujimave ze voda sa vycisti a pena zmizne napriklad po dazdi co by som ocakaval skor opacny efekt ale dakujem za radu vyskusam
michaelsk
09.08.11,12:41
nepomylil si sa s cerpadlom?Akym krmivom krmis?
omluvam sa pomylil malo tam byt 4000l/h a krmim krmivom sera goldy
nedostupny
09.08.11,17:18
Rada z predchadzajuceho prispevku je zbytocna,neodstranis pricinu,len nasledok .Predimenzoval si cerpadlo,tym padom sa nedari ani leknu,kedze musis mat dost velke prudemie vody v jazierku.Objem jazierka s rastlinami by sa mal precerpat cez filtraciu za 1 az 2 hodiny a tebe sa otoci za hodinu 4x.Myslim ze k tej pene moze prispievat aj vlockove krmivo,skusil by som granule.
michaelsk
10.08.11,09:05
omluvam sa ale kazdy to uvadza inak pozrel som si priamo stranku vyrobcu a ide o filtracnu sadu oase biopress 4000 garantovany prietok 1500/h + 7w UV v manuali v baleni bol uvedeny vyssie napisany prietok (4000l/h) co sa tyka krmiva ake potom pouzit je nieco co by ste vedeli odporucit? netreba pouzit aj nejaku chemiu (pri zakladani som pouzil bakterie jbl ktore som nasadil i po cisteni filtru a od rovnakej znackly aj proti riasam) i ked by som sa tomu rad vyvaroval testy ph+kh+gh+no2+no3 ok voda priezracna len ta pena dakujem
nedostupny
12.08.11,06:20
Nejde mi do hlavy to lekno,nestalo sa mi ze ho by karasy likvidovali.Aplikoval si prostriedok proti riasam podla navodu,cize jazierko s rastlinami len polovicnu davku?Skor by som tipol ze to bola chemia,preco sa mu nedari.Co sa tyka filtra,ak ho cistis vodou z jazierka netreba uz startovacie bakterie,ak chlorovanou vodou,tak je to namieste.Krmivo pouzivam Pond Sticks mix,ale existuje vela inych druhov.Zalezi na dostupnosti a cene.
CherryAnn
14.08.11,21:17
Teda, zízam aké nádherné jazierka aj so zvieratami podaktorí máte, púšťala som si videá s jesetermi a korytnačkami a som z toho úplne nadšená :) Ja uvažujem na chatu o tomto malom kúpacom jazierku. (http://www.bazenypatria.cz/koupaci-jezirko/)


Je to iba taký bazénik na čľapkanie, časom by sa mi páčilo to, čo ste si vybudovali podaktorí tu, ale zatiaľ nie je priestor...každopádne ďakujem za inšpiráciu a relax, nech sa vašej jazierkovej faune a flóre darí :)

Ináč ešte taká otázka...známy sa mi sťažuje, že si nechal vybudovať od nejakej firmy jazierko "biotop" a po dvoch rokoch sa na to nedá ani dívať, že je to len taká kalná kaluž - a nadáva na firmu od ktorej to má, že ako je to za tie prachy možné - tak som mu povedala, že po dvoch rokoch je to hádam jeho chyba, že má kaluž - a odvtedy sa poriadne nebavíme :D Kto z nás dvoch mal pravdu? :rolleyes:
Jarda Slatinany
14.08.11,22:39
Kdo z vás dvou měl pravdu? Ty CherryAnn, ale nemělas mu to říkat takhle natvrdo, jetli ti aspoň trochu záleží na sousedských vztazích. Já osobně bych po svých zkušenostech to samé zabalil do husté deky řečí o různých problémech, které se dají potkat při řešení čistoty vody v jezírku spojené s rybí obsádkou, osázením vodními rostlinami a použitou filtrací. Jestli k tomu ten dotyčný nemá žádný vztah, není mimochodem vůbec potřeba ho litovat. Vynaložené investice v tomto případě nekorespondují s jeho výslednou spokojeností, což je vzhledem k jeho předpokládám že nulové čistící iniciativě evidentní a vlastně i neomluvitelné. Jezírko je totiž živý organizmus a musí se k němu takto přistupovat a držet ho v nějakých rozumných mezích. Asi to nepochopil. Z každé rostliny se totiž po nějaké době stane více, či méně odolný a expanzivní plevel, který je nutné redukovat, včetně jeho kořenů, a to nemluvím o rybách. Ryby jsou totiž hlavní znečišťovatelé. Chabé, nebo zcela nulové znalosti biotopů mají za následek vnímání takovýchto prostředí coby "kaluží".
Až pochopí, (jestli pochopí) přijde odprosit.
michaelsk
15.08.11,11:29
no to s tym leknom a rastlinami neide do hlavy ani mne ale je fakt ze pri pohlade je uz zrejme ze je to obzrate az to tie rybk zlikviduju uplne chemiou to nie je pouzil som polovicnu davku podla navodu keby ich clovek nekrmil este by som tomu rozumel ale dostanu 2x denne no ylikvidovali vsetko a to ked stihne lekno vyhnat nove listz dovtedy tie povodne zlikvidiju.krmivo som uz vymenil jazierko znova vycistil tak uvidim ci ta pena zmizne.
sisima
15.08.11,12:05
mne ryby likvidujú leknice, hlavne v noci, ráno vždy pláva zopár listov na hladine... lekná ich nezaujímajú...
Jarda Slatinany
15.08.11,12:47
Abych tohle nemusel řešit, vyrábím pro lekníny speciální jezírko. Tam je nic ožírat nebude.
nedostupny
16.08.11,04:00
Jardo a co komari,ked tam nedas rybky?
Jarda Slatinany
16.08.11,16:42
To víš, že tam nějaké mrňky dám. Mě osobně karasi na leknínech neškodí a stejně tam mezi ně dám jen nějaký potěr. Také jsem sehnal jednu slunečnici a při výlovu možná objevím ještě pár slunek. Ve velkém jezírku lekníny nemají šanci a nechci se jich úplně vzdát, tak si zase pohraju. Holky si vymohly nášlapné kameny prostředkem leknínového jezírka a mě se to také docela líbí z důvodu lepší přístupnosti k leknínům, kvůli otrhávání odumřelých listů a květů.
Takže brzy bude trochu bohatší fotogalerie.
Jarda Slatinany
31.08.11,15:01
To bych nevěřil, jak složité je sehnat pár koljušek (Gasterosteus aculeatus). Asi budu muset navštívit místní náruživé rybáře a zjistit od nich, kde jdou nalovit. Rozhodl jsem se je dát do toho nového leknínového jezírka. Je to poměrně zajímavá ryba, hlavně co se týká rozmnožování. Jestli je seženu, pokusím se jejich zvyky natočit. Na netu jsou zatím jen zahraniční videa.
Jezírko jsem už vykopal a cvičně napustil. Ještě budeme dolaďovat okolí.
Velké jezírko při těch posledních vedrech zase zezelenalo a teď se pomalu čistí. Občas slyším kvákání skokanů, ale je to jen slabé a krátkodobé, nedá se to zaznamenat. Podzimní výlov se už blíží.
Marta L
01.09.11,18:41
Prosím o radu, je možné v jazierku z 1 mm hrubej jazierkovej fólie chovať raky a vodné korytnačky? A ako zimujú? Nepoškodia fóliu pri zahrabávaní sa do štrku v jazierku? Hĺbka jazera je od 20 do 120 cm , plocha cca 60 m 2.
Vďaka
Jarda Slatinany
01.09.11,19:17
Obávám se, že oboje najednou chovat nepůjde. Raci se s rybami snesou v pohodě, jen se jejich mláďata občas stanou potravou větších ryb. Želvy se s rybami také už nějak domluví, snad s výjimkou jejich albinotických forem, ale raci a želvy-to asi ne. Tohle soužití raci nepřežijou. Jo a pozor na chráněné druhy raků, nebo naopak na možnost útěku raků do nějaké blízké volné vody, pakliže máte v úmyslu chovat nějaké akvarijní. Snad Vám napoví moje zkušenosti, které zapisuju na svůj web- http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/ a můžete prostudovat odkazy ve spodu úvodní stránky, hlavně ty o racích a želvách.
O folii se nebojte ani v jednom případě. Raci ani želvy se do štěrku nezahrabávají. Rakům stačí vytvořit dostatek úkrytů v podobě dutých cihel, ponořených na mělčině těsně pod hladinu s různými průměry těch ďover. Větší využijou dospěláci, menší zase dětičky.
Raky zimuju v jezírku, želvy ve sklepě.
sisima
09.09.11,12:07
mali sme 2 oranžových karasov a obaja boli do polovice čierny (ako namočení vo farbe) a toto čierne sfarbenie pomaly strácajú... existuje spôsob ako by sa im toto zafarbenie vrátilo, alebo ako tomu predísť?

niektorí červení zase strácajú červené sfarbenie až ostanú úplne žltí, len oči majú červené... máme aj krmivo s karoténom, ale aj tak to pôvodné červené sfarbenie strácajú...
Jarda Slatinany
09.09.11,20:38
Obávám se sisima, že se s tím nic dělat nedá. Mě to dělají také. Jejich barvy se mění spíše podle jejich momentální nálady a prostředí, než podle toho, co jedí. V našem jezírku se jim v průběhu několika let podařilo vystřídat snad všechny odstíny červené, žluté, bílé a přírodní, čili tmavé a zlaté barvy. Sytě červené měl jen jeden můj kamarád, který měl zeleně kalnou vodu a téměř celou hladinu svého jezírka přikrytou listy leknínů. To asi nějak podvědomě působilo na jejich mimikry, ale byli vidět jen do půl metru, tak se zřejmě nebáli vybarvit.
Karasi jsou potvory, vybarvují se podle potřeby. Snad jen šubuni to omezují.
Peter z Bratislavy
10.09.11,07:28
Môžem len potvrdiť Jardove slová. Aj tí moji sú "prevacači kabátov" - raz sú červení, potom žltí, či bieli, len na modru sa zatial nevyfarbujú... Nepripomína Vám to niečo?
sisima
12.09.11,10:51
do kelu, tí karasovia boli zlatí... ma to mrzí... nestihla som ich ani poriadne nafotit...a už sú obyčajne oranžoví :)
sisima
13.09.11,09:11
hm minulý týždeň nám odišiel zlatý perlín, pár dní divne plával, mal také nekoordinované pohyby, akoby ho niečo nadnášalo, ku koncu mal trochu vypúlené oči... žeby vodnatielka? aplikovala som prípravok Tetra Pond Medifin... a dnes ráno odišiel lieň, bez nejakých príznakov, ešte včera bol ok...

čo to má znamenať?
rudopp
13.09.11,09:45
do kelu, tí karasovia boli zlatí... ma to mrzí... nestihla som ich ani poriadne nafotit...a už sú obyčajne oranžoví :)

Niektorí sme dodnes :D:D:D.
sisima
13.09.11,12:21
neverím... :P
Jarda Slatinany
04.10.11,20:07
Dnes jsem se pustil do vypouštění a očisty jezírka. Za poslední dvě sezóny bylo už pořádně znečištěné. Kořenová filtrace je strašně zarostlá a plná bahna. Zítra půjčím wapku a očistím folii. Pak začnu napouštět a jelikož mi to trvá zhruba týden, budu mít čas na vyčištění kořenové filtrace, která se zaplavuje až s posledním půlmetrem vody. Musím omezit vodní rostliny, protože jinak je z toho za chvíli úplná vodní džungle. Do jara doufám vybuduju novou klasickou tříkubíkovou filtraci, takže kořenovka změní účel na rybí šmajchkabinet a vydrží tak snad déle čistá. Ryby jsem dnes jen vylovil a přemístil do bazénu. Jsou vesměs pěkně velké, ačkoli to tak nejdřív nevypadalo. Když se na ně dívám ve vodě zvrchu, nebo pak v podběráku z boku, je to velký rozdíl. Nejvíc mě překvapili kapři a jeseter sibiřský. To je kláda. Ani se nemůže moc hýbat, jak je tlustý. Vážit a měřit je postupně budu během vracení do jezírka. Kromě tří sumců, pěti úhořů, dvou klapavek a jednoho břichatého hrouzka musím zmínit ještě raky. Na jaře jsem dal do jezírka asi 50 mladých raků červených ve dvou asi tak stejně zastoupených barevných variantách - bílé a červené. A také dva páry raků signálních. Ze všech těchto potvor zbyli tři červení samečci a dva bílí. Samičky zbyly jen červené a bylo jich pět, z toho jedna měla vajíčka. Dal jsem ji domů do akvárka na vykulení. Raci signální nejsou. Ačkoli se jezírko jen hemží spoustou pijavic, různých larev a nějakých vodních berušek, všechny ryby jsou překvapivě zdravé, tlusté a bez viditelných cizopasníků. Do jejich prozatímního umístění (bazénu) jsem nalil Tetra pond medifin, jen pro jistotu. U několika eurokoi už delší dobu sleduju některé znaky přešlechtění. Jsou to různé deformace nemající naštěstí velký vliv na zdraví a růst těchto ryb asi proto, že mají dostatek jídla. Při nákupu těchto ryb nebylo nic vidět, protože byly malé, ale jak rostou, tak to vidět je. Všechno nafotím a zveřejním na svém webu.
http://www.youtube.com/watch?v=Z1CXM-QBgmo
Peter z Bratislavy
07.10.11,13:32
Tak Ti Jardo, ani trochu nezávidím tú lopotu s čistením jazierka. ja som to absolvoval na jar. Ale musím konštatovať, že celé leto sme sa kúpali a voda ostala priezračná a čistá a riasa sa už neobjavila. Stačilo raz za 2 týždne povysávať dno kúpacej časti. Ešte 2. októbra som sa kúpal, keďže babie leto trvalo až do včera.
Zrejme naozaj pomohol ten prípravok House of kata.
Ak sme aj zbadali chuamáčik zelenej riasy na kameni, tak sme kameň z vody vybrali a nahradili suchým z brehu. Možno aj to pomohlo, aby sa tie zelené potvory znova nevrátili.
Akurát sme dokončili posezónnu údržbu. Splachli sme kal zo štrku a kameňov plytkej zony do kúpacej časti a odtiaľ som ho už len povysával.
Mladé karásky z jari tiež pekne podrástli a jeich v jazierku odahdom do 200. Prikaldám aj niekoľko fotiek, čistej vody po polroku kúpania.
http://i072.radikal.ru/1110/50/a171a1165193.jpg (http://www.radikal.ru)
http://i040.radikal.ru/1110/ce/7ab3fd787051.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s41.radikal.ru/i093/1110/7c/db795c02d0ea.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s50.radikal.ru/i130/1110/c7/ae49c0443a94.jpg (http://www.radikal.ru)
http://i064.radikal.ru/1110/e1/962b46c916d8.jpg (http://www.radikal.ru)
http://i015.radikal.ru/1110/bd/69c2df98b60c.jpg (http://www.radikal.ru)
Jarda Slatinany
07.10.11,22:46
Moc pěkné Peter. Hlavně že to funguje. Já jsem zatím ve fázi napouštění umyté hlubiny a pomalého vracení ryb. Ještě mám před sebou vyčištění kořenové filtrace, ale chodím do práce, tak to jde pomalu. Dnes večer jsem aspoň sestříhal jedno video s jesetery a úhoři. Kdo chce, může se podívat na ty macky. Sibiřák už má 8 kilo a měří 112 cm. http://www.youtube.com/watch?v=aRqtKiW9c_A
Peter z Bratislavy
08.10.11,06:19
Jardo,

to koľko krmiva mesačne skrmiš na také ozruty? Veď to musíš zarábať len na krmivo pomaly. Alebo si ideš otvárať továreň na český kaviár?
Také veľké ryby zrejme aj veľa nakadia, takže asi často vysávaš?
A čím kŕmiš dravé úhory?
Jarda Slatinany
08.10.11,12:10
Ozruty? To sedí. Letos jsem jim naházel asi 50 kg krmení obohaceného tekutými vitamíny v jarním a nedávném období. Jesetery krmím granulemi pro pstruhy EFICO Alpha 714 4,5 ostatní ryby granulemi KOI PRIME 6mm plovoucí/supreme/. Tyhle plovoucí si hodně oblíbili veslonosi. Vlastně na nich vyrostli. Jaro a podzim ještě rybám zpestřuju granulemi sera Koi Professional jarní/podzimní krmivo. Ze všeho nejraději mají všechny ryby ty prvně zmíněné. Jezdím si pro ně do pstruhové farmy Polanka, ale teď naposled měli jen 3 mm. Rybám to ale vůbec nevadí. Kilo vychází jen na 40 korun, takže v průměru jsem letos zkrmil granule asi za 3000 kaček. To není moc. To, co moje ryby prožerou za celý rok, podprůměrný kuřák prokouří za měsíc. Takže dobrý.
Jasně že něco nakadí, hlavně koikapři jsou továrny na hovínka. Letos jsem to neřešil, ale příští rok už omezím krmení, vybuduju filtraci a společně s občasným odkalením to snad půjde.
Úhoře neřeším. Oni si vždycky něco najdou. V takhle velkém jezírku a hlavně na mělčině mezi rostlinami je pro ně dostatek žížal, různých larev, vodních berušek a rybího potěru. Noční život, to je baví. Od jara pěkně ztloustli.
Až budu vracet kapry, všechny je nafotím. Jak jsem už psal, někteří jsou z rodiny křivohubých. To se všichni pobavíte.
sisima
12.10.11,09:08
náš nový prírastok ;)
103285
Jarda Slatinany
12.10.11,20:29
Jestli se nemýlím sisima, je to lín že? Tyhle přírodní mám také dva a pět zlatých. Líbí se mi, jaké mají velké ploutve.
Před chvílí jsem šoupnul na svůj web fotky z nedávného měření ryb. Kdo chcete, mrkněte na http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/ryby2/index.html
Mezi kapry mám pár znetvořených přešlechtěním, prodávané s absencí selktivního výběru těch zdravých. Sám jsem to při koupi přehlédl, protože jsem ty kapříky kupoval ve velikosti asi jen 10cm, hrozně se mleli v kýblu a prostě jsem si těchto nedostatků nevšiml. Příště se už zaměřím na detailní prohlídku. Chci některé kapříky dát na jaře pryč a namísto nich asi koupím jednoho, nebo dva pravé japonské koi, vybarvené podle mého gusta. Prostě chci navýšit kvalitu nad kvantitu. Ty křivohubky sem dám jen tak pro pobavení.
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/ryby2/slides/DSC09983.html
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/ryby2/slides/DSC00053.html
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/ryby2/slides/DSC00047.html
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/ryby2/slides/DSC00079.html
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/ryby2/slides/DSC00108.html
První dva nemůžou zavřít hubu, další ji má malou a má i křivé skřele, a poslední dva jsou z rodiny křivohubých. Ještě malá zajímavost. Našel jsem v jezírku pijavice koňské a naopak postrádám plovatky. Pijavice je asi vydusily. Na rybách ale neškodí.
sisima
13.10.11,08:45
ano je to lieň, 35cm... manžel ma donútil ísť s ním "na rybačku" pre mňa strašne nudná záležitosť... a dal mi udicu do ruky, no napriek tomu, ze mi lieň plával pred nosom ja som ho nevidela, tak mi vytrhol udicu a sup uz ho mal chyteného, na kukuricu... ;)

a jarda, pozrela som vase fotky... krásne rybky!
Jarda Slatinany
17.10.11,20:53
Takže v současné době jsem ve fázi ukončování procesu čištění kačírku z kořenové filtrace propíráním v míchačce na beton. video je zde-

http://www.youtube.com/watch?v=5fedIki073g (http://www.youtube.com/watch?v=5fedIki073g)

Asi tím nedělám radost pijavicím, kterých jsem v této části jezírka našel poměrně velké množství. Konkrétně se asi jedná o hltanovku bahenní, zavlečenou do mého jezírka díky vodním rostlinám. O přesnější určení druhu se snažím na

http://www.zahrada.cz/forum/zahradni-jezirka... (http://www.zahrada.cz/forum/zahradni-jezirka/jaka-je-to-pijavice-321209/?kotva=)

Video-

http://www.youtube.com/watch?v=TZcLycubrD4

Kompletní vytěžení asi dvou tun kačírku včetně všech vodních rostlin jsem zvládnul během soboty za cenu totálního vyčerpání. Následující den jsem relaxoval v divadle Kalich na představení "Osmý světadíl". Po dnešku už mám propranou většinu kačírku a vrácenou zpět do mělčiny. Zítra (středa) to dodělám a osázím rostlinami. Až bude hotovo, vypíšu rostliny, které jsem vrátil. Dost je zredukuju i co do počtu druhů. Propírání dělám tak, že do míchačky naházím asi 10 lopat špinavého kačírku, napouštím vodu, nechám to míchat, semtam odleju ten humus a stále dotáčím vodu. Asi po 5 minutách to vyleju do starého děravého kolečka, ve kterém to ještě dvakrát proleju vodou. Pak už je kačírek úplně čistý. Zbyde v něm maximálně pár malých kořínků vodních rostlin. Na proprání všeho kačírku odhadem spotřebuju asi 20 kubíků vody. Mám studnu, takže no problem. Jen už smrdím proti větru tím bahenním smradem.
Peter z Bratislavy
18.10.11,19:43
Aj ja som to zažil na jar, lenže teraz to máš horšie, že začína mrznúť, tak si musíš pohnúť s tým čistením. Je to makačka, ale výsledok bude stáť za to. Cez víkend sa už chystáme odpojiť techniku (filter a UV lampu, prevzdušňovače, čerpadlo), kým prídu silnejšie mrazy a to som proti Tebe podstatne južnejšie. Ale už 2 noci po sebe bolo -2°C. O chvíľu sa budeme na jazierku korčuľovať.
Jarda Slatinany
20.10.11,20:58
Tak dnes jsem dosázel vodní rostliny a zbývá mi dopustit posledních 10 cm vody. Večer jsme jeli s manželkou nakupovat a v Lídlu jsem si koupil takový silný ruční halogenový reflektor. Dal jsem ho nabíjet a před chvílí jsem byl venku, abych ho vyzkoušel. Prosvítí celé jezírko, takže super. Největší radost mě ale udělala babča naše stará žába, která se našeho jezírka drží už spoustu let. Uvelebila se na svých oblíbených velkých kamenech na pomezí mělčiny a hloubky a vypadala tam tak spokojeně, že mě to až dojalo. Je to prostě její oblíbené místo, proto asi ta nepředstíraná spokojenost. Jejího přítele žabáka jsem zahlédl vedle v leknínovém jezírku a i s třemi raky ho zítra vrátím do velkého jezírka. Kořeny všech vodních rostlin jsem poctivě propláchl, takže doufám, že příští rok na jaře žádná nenadálá "Hirudoterapie" nehrozí. Samozřejmě si nefandím, že jsem ty potvory pijavice zničil všechny, ale doufám, že jsem je alespoň dramaticky omezil. Z vody se v noci kouří, protože je teplejší, než vzduch. Má teď 10°C. Bruslení zatím nehrozí. Doplnil jsem http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/ocista2011/index.html
Ivka 2102
21.10.11,20:00
Ahojik,rada by som využila tvoju pomocnu ruku pri tvorbe zahradneho jazierka.Manžel vykopal jazierko dlhe cca 6 metrov,široke cca 2 metre a najvačšia hlbka v jednej časti je 1,85 metra a na druhej strane 1,1 metra,v strede je plytčina asi 50 cm.máme dilemu,ake čerpadlo by bolo vhodne.malo by to byt tak cca asi 14 m 3 vody objem.Chceli by sme tam chovat rybičky a pestovat dajake kvety.chceli by sme ta požiadat o doporučenie dajakeho čerpadla a filtra s UV lampou .Pozerali sme dajkake čerpadlo 1600 litrove už neviem presne parametre,len si pametam,že tam boli nesklutočne Watty až 280 a to sa man zda privela,ved by sme robili iba na elektriku:-(.

Tak ak by sa ti dalo nam v tomto poradit,boli by sme radi.Prajeme večer plny radosti a šťastia.Ivka a Roman
Jarda Slatinany
22.10.11,11:10
Ahojik Ivka. Nevím na koho je tvůj dotaz nasměrován, ale jelikož se nikdo zatím nemá k odpovědi, napíšu sem svůj názor.
Jsem jen samouk, stejně jako vlastně většina zde diskutujících, tak se ode mě dozvíš spíš jen osobní zkušenosti. Moje jezírko je ale jiné, než to tvoje. Je trochu větší a chovám v něm ryby, které bych ti moc nedoporučoval. Jestli chceš mít vodní rostlinky někde na té mělčině uprostřed, tak by tam snad mohly být v nějakých přepravkách, nebo koších pro vodní rostliny miniorobince, sítiny, kosatce, prustka, přeslička, šípatka a podobné, emerzně pěstovatelné rostliny. Mohli by tam být také lekníny. Ty se dají sehnat pro různé hloubky, takže je můžeš mít jak na mělčině, tak v hloubce. Jejich vzrůstnost a s tím spojené pokrytí hladiny společně s neustálou nutností odstraňovat odkvetlé a odumírající části padající jinak ke dnu, můžou časem působit problémy s čistotou vody, když se tomu nebudete neustále věnovat. I kdybyste měli sebelepší čerpadlo a čističku, začne časem voda zahnívat díky těm odumřelým částem rostlin. Chce to nejdřív nastudovat pár knížek a hlavně nic nepřehánět. Každé jezírko je originál, takže teprve s druhou, nebo další sezónou zjistíš, jak to funguje a co s tím dělat. Co se týče ryb, do tvého jezírka bych dal pár karásků (schubunkin je moc hezký), asi tak 2 jelce, 4 perlíny, možná nějakého lína zlatého, maximálně jednoho koi kapříka, ale fakt hezkého a pár slunečnic, aby se ti ryby nepřemnožily. Zapomeň na jesetery. Snad bys mohla zkusit jesetera malého, hlavně jeho zlatá varianta je hezká a je vidět, ale jeseteři se často hned první noc stanou svačinou první kočky, která jde kolem. Kapsička vyjde levněji.
Čerpadlo pro jezírko 14m3 není potřeba moc silné. Záleží na typu filtrace a na jejím principu. Když je to filtrace gravitační a je instalovaná někde hned vedle jezírka s minimálním výškovým rozdílem, dá se použít nějaké čerpadlo s velkým průtokem a malou spotřebou. Já na svoje jezírko 35m3 mám čerpadlo Oase aquamax gravity eco 1000. Patří mezi nízkotlaká čerpadla. Při odběru 65w přečerpá 10m3 za hodinu. Jestli uvažuješ o potůčku s větším převýšením, musíš mít čerpadlo vysokotlaké a pro tlakovou filtraci ti nějaké dopuručí výrobce té filtrace. Já UVlampu nepoužívám a doufám, že ji nikdy potřebovat nebudu. Když to nepřeženeš s rybama i rostlinama, budeš málo krmit a pravidelně čistit jezírko odkalovačem a rukama, tak ti může stačit i jen nějaká menší filtrace a čerpadlo do 50w. Záleží na tom, jak se jezírku budeš věnovat. Proti dlouhé řase používám oblíbený přípravek Algae Away a krátkou jednobuněčnou řasu někdo má a někdo nemá. Záleží na mnoha faktorech.
Musím už běžet. Zkus sem zatím dostat nějakou fotku jezírka.
terezamaria
22.10.11,11:35
Keďže som v tejto téme v minulosti dostala výborné rady od zakladateľa témy Azola, prikladám obrázky záhradného jazierka, kde som sa snažila zachytiť aj kúsok výsadby, aj lavičku cez jazierko, aj rybičky.
Jarda Slatinany
25.10.11,16:59
Čau Peter. Vidím, že jseš online. http://www.youtube.com/watch?v=hVjez0RNvQA Na tomhle linku se mrkni na moje raky-ty velké. Máš také tyhle? Teď mám mladých plné akvárko, minimálně 200 kousků. Jedna holka se snažila. No vlastně, asi byla brutálně znásilněna a takhle to dopadlo. Já to po nich teď budu vychovávat.http://www.akvarko.cz/obrazek.php?pict=d33295&pictauthor=JardaSlatinany&tpict=d&pictmaxwidth=900
Peter z Bratislavy
13.11.11,20:21
Tak sme dnes definitívne "zazimovali" naš jazierko. Vybrali sme skimmer, vzduchovacie rozvody a kamene, fontánky, UV lampu i cele vnútro filtra. Nechali sme ešte bežať čerpadlo a voda steká po kaskáde naspäť do jazera, aby sa trochu viac okysličila. Začalo už v noci primrzať a nechceme riskovať poškodenie jazierkovej techniky.
Jarda Slatinany
20.11.11,21:02
Letošní zimu vyzkouším namísto stále puštěného malého čerpadla, které dříve mělo za úkol čeřit vodu, aby nezamrzla, vzduchování. Vzduchovací válec jsem z hloubky 120CM posunul do hloubky asi 50cm na okraj jezírka. Kromě udržení volné hladiny v malém prostoru, bude ve vodě dostatek kyslíku. Ryby zatím vypadají dobře, raci jsou zalezlí a hibernují. Jejich mláďata doma v akvárku jsou hrozně nenažraná a mají se čile k světu. Asi 50 jsem jich poslal balíkem do Příbrami a stejně mi jich ještě minimálně stovka zbyla. Jen pro zajímavost. Poslal jsem je v pondělí jako obyčejný balík a došli až v pátek. Překvapivě to přežili všichni, jem měli hlad. Tihle raci asi vydrží úplně všechno. Každému je nabízím, nikdo je nechce. Snad se do jara vzájemně nepožerou.
svetluska4
25.11.11,13:28
Dobry den prajem, prosim mohi by st emi poradit pripadne uviest vas nazor. Vybudovali sme jazierko 5x3 metre, s hlbkou v jednej casti cca 130cm a v druhej je plytcina od 80 do 20cm. Chcem sa spytat ako zimovat rybky, teraz tam mame len take obycajne rybky z rieky (ja im vravim testovace, nakolko chceme na nich zistit ci to vsetko bude ok a mozeme nakupit koi a ine okrasne) NO ale k mojej otazke. Mate v jazierku pre rybky nejake ukryty? Nase lekno uz spi a nerobi rybkam ziadny ukryt a nemame este ani ziadne podvodne rastliny. Svokor je rybar, a je mu tych rybiek luto a silou mocou im tam chce stvat bunkre, co ja zasa nechcem, podla mna je jedno ci tam maju nejaky kameny bunker alebo nie. ako to riesite vy?
Jarda Slatinany
25.11.11,21:14
Dobrý den. Jediná ryba, která se ráda schovává, je sumec. Mám ve svém jezírku tři sumce albíny, takže mluvím z vlastní zkušenosti. Budovat nějaké bunkry pro ostatní okrasné ryby je úplný nesmysl a z kamení tuplem. Kameny se mohou sesunout a ryby zranit, nebo uvěznit. To druhé platí hlavně pro jesetery. Okrasné ryby nejsou okrasné, když je neuvidíme že? Mezi kamením se i špatně odkaluje dno.
Použít ryby z řeky do jezírka, kam si později chcete nakoupit poměrně drahé okrasné ryby nebyl moc dobrý nápad. Ryby z volné přírody bývají často napadeny různými nemocemi a cizopasníky. Dělali jste karantenizaci těch ryb, preventivní přeléčení, nebo alespoň podrobnou vizuální prohlídku? Asi Vám to připadá nedůležité a přehnané, ale i když to nikomu nepřeju, máte zaděláno na pozdější problémy. Testovací ryby se mohou stát z těch, co později nakoupíte. Začínat jste měli už teď třeba karasy. Ti se ale jako testovací ryby také moc nehodí, protože přežijí všechno. Jeden obyčejný eurokoi by byl lepší. Na spolehlivé přezimování rybek v jezírku je potřeba na podzim vyčistit jezírko od usazených kalů a odumřelých částí rostlin, a celou zimu udržovat díru v ledu, aby mohly jedovaté plyny ven z vody. To se dělá někde u okraje malým čerpadýlkem, vzduchováním, ohřívátkem, nebo vrtačkou. Na sekyru zapomeňte. Ryby nesmíte rušit takovými šoky, jakými údery sekery jsou. V hloubce 130cm by měly přežít v pohodě, snad i později original japankoi. Ti jsou asi nejchoulostivější.
Ať se daří.
nedostupny
28.11.11,07:07
Ukryty sa davaju len v pripade ze mas v jazierku predatorov,ktory by mohli mensie rybky pozrat.Byvaju to trubky,do ktorych sa predatori nedostanu a poskytnu malym rybkam ukryt.Pre bezne jazierkove ryby tak ako pise Jarda ukryty netreba.
sisima
28.11.11,10:38
my špeciálne úkryty nemáme, ale rybky si urobili úkryt za kokosovými rohožami, v ktorých boli rastliny... a tak sme to tak nechali... nám sa s poklesom teploty a príchodom zimy skryli slnečnice aj liene.
tie najmenšie liene sa aj tak vždy skrývali buď v medzierkach medzi veľkými kameňmi alebo práve v týchto rohožiach...vychádzali len po kŕmení a dojedali "zvyšky"...

mne vrásky zase robia mačky... celé leto sme "chytali" do pascí mačky, (tie "zdivočelé" sa viac u nás neukázali, ale keď aj po 10 raz po sebe tam bola opať chytená susedova mačka, vzdali sme to) aby nestačilo, že jeden sused má 2, ďalší sused si tiež zadovážil kocúra a ten akurát dorástol a je permanentne u nás pri jazierku a samozrejme serie len u nás... a najlepšie je, že je to sused, s ktorým sme "rozhádaní" (hmm my aj celé okolie) tak naše úsilie s chytaním a plašením mačiek od jedného suseda, keď už ako tak rozumejú, že ich u nás nečaká nič príjemné, môžme začať odznova s tým kocúrom...
Jarda Slatinany
28.11.11,21:30
Já na kočky používám vodní ostřikovače spouštěné pyrosenzory a cikáni kastról. Sousedovi sice zmizí kočka, ale oni mají v neděli králíka. A hovínka přece doletí dost daleko ne? Kor, když je to jen k sousedovi. Každému co jeho jest. Ale teď už zase vážně.
Kočky opravdu nemilují kůpele, a to ani v Lůčkách. Já ano. I tů růru v Kalamenoch.
sisima
30.11.11,10:48
... hej lietajú tým správnym smerom... manžel sa mi priznal... az na ten problém odseparovať mulčovaciu kôru od hov.a...
nedostupny
30.11.11,18:08
co tak skusit
ELEKTRONICKÝ PLAŠIČ MAČIEK A PSOV (http://www.conradshop.sk/conrad.php?name=AdvSearch&query=plašič mačiek&search_in=1&gclid=CIqwu_r43qwCFUGFDgodEWM6rg) alebo nieco podobne.
sisima
01.12.11,11:43
máme psa, a nerada by som aby kvôli susedom trpel... ten. el. plašič...

na psíčkarov je zákon, musíme ho dodržiavať (zberať po psovi výkaly), ale nikto nerieši mačacie hovná na cudzom pozemku.. a uplne najviac ma štve, že keby každý majiteľ svojej mačke urobil na dvore mačací záchod, neboli by problémy a hádky... no ale jednoduchšie je záchod nemať... žiadne financie, či "špinavé ruky"... a mačka sa vykadí inde, nie na svojom...
Jarda Slatinany
21.12.11,23:53
Trochu to tu oživím, protože je tu nějak mrtvo.
O rybách, želvách a o jezírku nemá cenu psát, protože probíhá hibernace a trochu se kalí voda díky stojatosti. Jediné, o čem mohu napsat nějaké novinky jsou raci. Je až neuvěřitelné, kolik jich vyprodukuje jediná samička. Za optimálních podmínek by si nás raci brzy dali ke svačině, soudě podle početnosti jedné generace a její neuvěřitelné životaschopnosti.
Na podzim jsem vzal domů jedinou račici obdařenou oplozenými vajíčky. Kdybych ji nechal v jezírku, žádná ráčata by nepřežila brzký nástup zimy, i když musím podotknout, že pro nás dvounohé pozemšťany velmi mírné. Prozatím. Ta holka byla asi dost veselá v rozkroku, protože její potomstvo hraje minimálně třemi barvami. To byl asi divoký mejdan. Genetika nám často odkryje zkryté a velmi zajímavé alternativy. Matka je evidentně červená, otec zřejmě bílý. Oba rodu "Procambarus clarkii". Přešlechtěnost obou barevných variant dala zřejmě vzniknout celkem třem novým barevným barevným varietám, a to čistě bílé, dále bílé s červenými body a fleky, a bílé s lehce namodralými a sytě zelenými fleky. Kdybych nevěděl o tom mejdanu, asi bych s úspěchem zamotal hlavu nejednomu znalci těchto zajímavých potvůrek, prezentujíc jejich fotografie na správných místech. O to mi ale nejde. I když nabízím tyto raky každému, s kým komunikuju, nikdo je nechce. Asi vědí proč. Jediný zájemce byl na podzim z Příbrami. Poslal jsem mu jich minimálně padesát kousků obyčejným balíkem ve dvou pytlíkách ve troše vody. Šlo to 5 dnů a došli v pořádku. Byli jen hladoví. Se zbytkem potomstva jsem se po nějaké době rozhodl tak trochu laborovat. Ten pytel blech se po krátké době změnil v pořádnou armádu hladových sadistů a přestože je stále komukoli nabízím,byl jsem nezájmem chovatelů donucen k určitému pokusu s nejistým výsledkem. Z tříbarevných jsem vybral jen bílé a ty do červena, a nechal jsem je v akvárku v koupelně. Zbytek jsem odsunul do zimoviště vodních želv - do sklepa. V současné době je tam teplota jen asi 10°C a přestože jim nevzduchuju a krmím jen jednou za pár dní, jsou překvapivě čilí a vesele rostou. Mám jich tam celkem asi stovku a v koupelně kolem padesáti. Když uvážím kanibalismus a odsun do Příbrami, věřím tomu, že jich jedna samička s přehledem vyprodukuje kolem tří stovek. Z tolika dětí by mě osobně určitě hráblo.
Matka toho pluku si naštěstí pro ni nepřipouští starosti tohoto typu.
Pro zajímavost přiložím nějaké fotky malých ráčat, některýmž se zatím podařilo dorůst zajímavých rozměrů. Rak červený se prostě nezapře jako T stratég.
PS: Přemnožení se nebojím. Po jarním vypuštění mladých raků do jezírka bych chtěl vidět zálibné pohledy sumců a vyzy velké na tuto kvalitní potravu.
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/racata2/slides/cerveny.html
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/racata2/slides/velkybily.html (http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/racata2/slides/cerveny.html)
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/racata2/slides/zelenomramorovy1.html
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/racata2/slides/zelenomramorovy2.html
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/racata2/slides/45raku.html
sisima
22.12.11,11:14
z prírody sa raky vytrácajú, niekde sa už definitívne vytratili a u vás sa im tak dobre darí...;) asi by sa nemohli vypúšťať do prírody, že? to je len moja úvaha...
aké podmienky potrebujú? pozerám že na zimu ich musíte prezimovať mimo jazierka...
Jarda Slatinany
23.12.11,00:03
U mě se jim daří, protože mají čistou vodu a nějaké to jídlo. Rak červený snese i docela silné organické znečištění, nesnáší ale chemii a chlór. V jezírku v pohodě přezimuje a domů jsem na pár týdnů vzal jen tu jednu samičku s vajíčky, kterou jsem po vykulení a ostavení mláďat ihned vrátil do jezírka. Je to poměrně teplomilná rasa, která v zimě hibernuje stejně jako ryby, takže jim neškodí. Doma se dá chovat i v poměrně chladné vodě, třeba i někde na chodbě bez jakýchkoli potíží (překvapivě). Stačí jim jakékoli prostorné akvárko s dostatkem úkrytů a nějakou filtrací. Tito raci jsou dost agresivní vůči sobě navzájem a s chutí si uloví i malou rybičku, když mají hlad a je po ruce. Jestli se chcete něco víc o racích dovědět, doporučuju koupit nějakou knížku o racích ("Chováme sladkovodní raky"), nebo pročíst tento web (http://raci.kvalitne.cz/). Domů beru na zimu obvykle jeden chovný pár jen tak pro jistotu na zachování rodu a výrobu potomsva. Docela se mi hodilo, že jsem nemusel čekat na oplození a našel jsem už samičku se spoustou vajíček.
Do naší přírody se žádní nepůvodní raci vypouštět nesmí. Je to dokonce trestný čin. Většina akvarijních raků jsou přenašeči račího moru, ale sami jsou k němu imunní, a došlo by tím ke kontaminaci a vyhubení zbytku našich raků. Dokonce i v jezírku si je nemůže dovolit každý. Jelikož tito raci rádi trempují do značných vzdáleností od jezírka, musí být takové jezírko dostatečně daleko od nejbližší volné vody, dokonce i od dešťové kanalizace ústící někam do řeky. Odhaduju, že je potřeba mít jezírko ve vzdálenosti minimálně 200 a víc metrů. Za deštivých dnů se mi producírovali po zahradě i padesát a víc metrů od jejich jezírka.
http://www.youtube.com/watch?v=Ip3HWU_VSH8" data-cke-saved-href="" target="_blank" title="http://www.youtube.com/watch?v=Ip3HWU_VSH8">">http://www.youtube.com/watch?v=Ip3HWU_VSH8">
http://www.youtube.com/watch?v=Ip3HWU_VSH8 (http://www.youtube.com/watch?v=Ip3HWU_VSH8)
S tolika nohama to pro ně není problém. Tohle konkrétně je asi dvouletý krásný exemplář samečka. Všimněte si jeho dvou penisů. Mají 19 párových končetin.
sisima
26.12.11,14:17
jasné, len mi tak napadlo, ci by sa tak nedalo pomoct prirode... jasne, ze by so musel byt druh, kt tam původne zil... ale to by nemohlo byt take znecistenie, kvoli ktoremu vyhynuli... ked si predstavim potom u babky, kde bolo plno pstruhov aj rakov... dnes uz ani ten potok nie je potokom... :(
Jarda Slatinany
26.12.11,19:45
Jarda Slatinany
22.01.12,22:02
Ahoj ze Slatiňan.
Jak se všichni máte? A jak se mají Vaše ryby a jezírka? Vím, že to tu sledujete, tak jestli se chcete trochu potěšit pohledem na zimující rybky, můžete. Letošní zima mi připomíná tak trochu Chorvatsko. Nevím jestli je to dobře, nebo špatně, nicméně aspoň tolik neprotopíme. Tady dole v nížině jsem lopatu na sníh potřeboval jen dvakrát a krátce. Ryby jsou v klidu a zdravé, úbytek predátory nezaznamenán. Mějte se všichni fajn.

http://www.youtube.com/watch?v=eeCfYX5we28
Peter z Bratislavy
23.01.12,05:58
Tak s tou zimou máš Jardo pravdu. U nás v Bratislave 3x nasnežilo, ale vzápätí sa sneh roztopil, takže ani nebolo čo odhrňať. Ešte sa mi nestalo, aby mi jazierko kompletne dlhšie nebolo pod ľadom. Od momentu, keď sme z neho vybrali na jeseň všetku techniku, stále v ňom prúdi tečúca voda, keďže sme nechali čerpadlio zapnuté, kým neprídu riadne mrazy. Tie zatiaľ (chvalabohu) neboli. Takže aj voľným okom vidím ako sú ryby pri dne spokojné. Len tie najmenšie karásky sa radi v plytšej vode s tečúcou vodou premávajú. Priebeh tejto zimy vyhovuje aj palme v záhrade, keďže stále ženie nové listy a tie staré jej ešte nestihli omrznúť, keďže teplota nebola pod - 10°C.
http://s15.radikal.ru/i189/1201/77/9e621ce12381.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s018.radikal.ru/i522/1201/af/458233a6d588.jpg (http://www.radikal.ru)
sisima
25.01.12,14:01
tá naša bratislavská zima je skôr dlhá jar... zeleň sa prebúdza a raší, v jazierku sa lekno preberá k životu, vyháňa nové lístky, aj ostatné rastliny... rybky sú v pohybe (min. rok boli skryté)... ale ja si myslím, že vo februári aj nám nasneží... po minulé roky to tak tiez bolo ;)
robof
26.01.12,02:16
Dobrý večer,
chcel by som Vas poprosiť o niekoľko informácii k úprave jazierka aj jeho filtracii. Momentalne mam jazierko 500 l plastova nadoba. Ale kedze je stale zelena voda tak som sa rozhodol zmenit a zvacsit ho na 2000 – 3000 l. rad by som aj vacsie ale v zahrade som obmedzeny priestorom. Mam urcitu predstavu ako by malo vyzerat. Chcem k nemu dat maly vodopad tak 40 cm nad uroven hladiny. Stale rozmyslam nad filtraciou. Spociatku som uvazoval nad kupou nejakeho setu a to tlakoveho filtra spolu s cerpadlom cena tak okolo 200 eur. No podrobnejsim skumanim a prezeranim web stranok som nasiel aj rozne postupy ako by sa dal za ti peniaze vyrobit filter vlastnorucne a za 200 eur omnoho ucinejsi ako original. Len neviem ake velkosti hadic mozem dat aby cerpadlo stihalo tlacit vodu a zaroven aby voda z filtra odtekala do jazierka cez UV lampu. Kde umiestnit cerpadlo pred filter alebo za filter. Asi najlepsie by bolo za filter aby som cerpal cistu vodu ale omnoho jednoduchsie bude ak dam filter do jazerka a ten bude tlacit vodu do filtra. Zasielam Vam aj link na zhotovenie takeho filtra: http://www.youtube.com/watch?v=tt6eMowvuD8&feature=related

Mna zaujal Vas filtracny system kde som ho videl na obrazku myslim ze na strane 12 v teme zahradne jazierka obrazok 50 l suda s UV lampou.
nedostupny
28.01.12,15:38
Cerpadlo mas najlepsie umiestnit do jazierka,je viac nazorov,ci do najnizsieho bodu alebo vyssie,napriklad do strednej vrstvy.Za filtrom to by nebol dobry napad,filter by pracoval na podtlaku a bol by problem s nasavanim vody a cistenim filtra.Tento experiment sa mi neosvedcil.Co sa tyka priemeru hadic,vzdy je najlepsie zvolit najvacsi priemer,podla vyustku na cerpadle.
Jarda Slatinany
05.02.12,11:49
Trochu jsem to v minulém videu zakřikl s tou mírnou zimou. Teď už pár dní mrzne jak v ruským filmu. Však sem ta zima z Ruska přišla. Bojím se, kolik nám zase vymrzne rostlin na zahradě. Ryby to už snad nějak překlepou a my s nima. Nejlíp se má naše kočka, náš pták a raci v koupelně. Zimoviště želv a zbytku raků ve sklepě se také trochu ochladilo, ale snesitelně.
Co se týče jezírka, vzduchování dovzduchovalo-zamrzla hadice, takže díru v ledu udržuje čerpadlo. Ryby vesměs leží na dně, nebo se minimálně pohybujou. Nejaktivnější jsou veslonosi, vyza velká, malý tolstolobik a pár jesenů. Na dně je vidět několik raků, z toho jeden rozmontovanej. Sumce jsem od vánoc neviděl, jsou ve svý zašívárně-pod neckama. Většina kaprů je naskládaná kolem necek. Jeseteři na dně by se nejradši schovali pod toho největšího-sibiřáka, takže to vypadá, jako kdyby je kojil. Kamera č.3 je momentálně v kleci s naším agapornisem. Musel jsem ji včera vyndat z jezírka, protože byla plná vody. Už se mi to stalo dvakrát. Jednou se dvojkou a jednou se čtyřkou kamerou. Naštěstí jsou tyhle kamery tak jednoduchý, že jim voda zatím ani jednou neublížila. Stačí je rozhodit na jednotlivý díly, propláchnout vodou, pak lihem, vyfoukat, vysušit a jedou zase dál. Nemám potřebu kupovat jiný kamery, dokud tyhle fungujou. http://www.lan-shop.cz/edimax-ic-1510-87003 Obávám se, že až je vyměním za jiné, tak že ty nové složitější neustojí občasné nehody.
http://www.youtube.com/user/JardaSlatinany Tady je veškerá moje filmovací aktivita.
Be happy!
http://www.youtube.com/watch?v=M_ZNY-jig2U
alchstuip
09.02.12,09:43
Nas rybnik momentalne sluzi ako zimny stadion, lad hruby vyse 15 cm, snazime sa udrziavat jednu dieru.... na "vetranie", ryby su asi zalezene niekde na dne (3 metre)
hupo
10.02.12,13:19
Dobry den,

mam jeden problem co sa tyka maciek pri mojom jazierku, radi mi vyzieraju ryby z jazierka a rad by som tento problem odstranil, vie mi niekto s tymto pomoct. Vopred dakujem
marosc
10.02.12,13:36
Aj ja som riešil tento problém. Na webe som našiel odporúčanie posadiť okolo jazierka Rutu voňavú a Coleus canina, ktoré mačky neznášajú. Keďže už bola jeseň,tak som išiel do chovproduktu a tam mi ponúkli tekutinu v spreji na odpudzovanie mačiek/názov si nepamätám, len viem že to bol nemecký výrobok/. I keď som ho použil, výsledok neviem vyhodnotiť. No cez nastriekaný prah dverí mačka kľudne prešla do kuchyne za jedlom. Hlad je veľký pán.
nedostupny
10.02.12,17:01
Skus pozret starsie prispevky ,Jarda Slatinany pisal ze to ma vyriesene pomocou senzora pohybu a zavlahy,takze ak je pri vode zaznamenany pohyb,spusti sa vodicka,ktoru kocky neradi.
Jarda Slatinany
11.02.12,12:28
Ty senzory a vodní trysky jsou ale jen doplněk nízkého oplocení jezírka. Na zimu se voda musí zavřít a třeba tato zima je důkazem toho, že by jezírko mohlo být i několik měsíců nechráněné. Plůtek oproti tomu funguje celý rok a spolehlivě. V posledních dvou letech mi kočky sežraly jen jednoho zakrslého jesetera malého. Stejně by asi trhnul bačkarama.
Komu by se oplocení nelíbilo, napadá mě snad jen jediná možnost. Kdo si to může dovolit, obložte jezírko nějakými kameny na zpevněném okraji jezírka a mějte vodní hladinu aspoň 20 cm pod tím. Když kočka nedosáhne do vody, nechytí ani rybu aniž by se nevymáchala potvora jedna. Většině koček se koupání nelíbí. Aromaodpuzování podle mě nefunguje.
sisima
13.02.12,13:45
tiez sa trápime s mačkami, nefunguje na nich podla mna nic, len ak by ich mal clovek zakazdým kántriť...
jazierko sa dá ochrániť tým zvýšeným okrajom ako píša Jarda, ale v zime mačky vysedávajú na ľade pri okraji pri diere v ľade... :(
hupo
14.02.12,12:20
No tie krasne susedkine macky, cele dni vysedavaju na zamrznutom jazere, velmi sa im zapacilo tam, minulu sezonu mi skantrili skoro vsetky ryby. Docasne som to riesil oblozením tvárnic, jazierko totizto nieje dokoncene, tento rok hned z jary ho planujem oblozit cele s okruhliakmy, aka by mala byt pozadovana vyska aby macka nedosiahla na vodnu plochu jazierka, planujem kupit 40cm a vacsie kamene, bude to dostatocne stacit?????
devil811
20.02.12,16:27
A co tak pouzit elektricky ohradnik teda nieco ako maju psy . Drot je v zemi a macke dam na krk taku krabicku a ked sa priblizi k jazierku dostane vyboj. Horsie je ak tam chodi cudzia macka ale moja macka si po par vybojoch urcite uvedomi ze tam nema chodit.
devil811
20.02.12,16:32
Mam este jeden dotaz mozno sa to tu uz riesilo ale co sa stane ak pouzijem studnovu vodu do jazierka?? Kazdy to tu zakazuje ale nenapise tu nikto co sa stane ak ju pouzijem?? Mate niekto skusenosti??
devil811
20.02.12,17:05
Dobry den dost for som precital a vsade citam ze studnova voda nieje vhodna do zahradneho jazierka. Chcel by som teda vediet preco ake negativne dopady to bude mat. A ci tu je niekto kto to vyskusal a funguje to. Mam na mysli alternativu bez ryb alebo s malo narocnymi jalcami alebo karasmi. Ziadne koi alebo jesetery. Takze moze alebo nemoze to fungovat aj so studnovou vodou??? Moj plan je mat jazierko bez filtracie a bez chemie a raz za rok vodu vycerpat a umyt vapkou dno a kamene a znovu napustit. Znamy to tak robi a funguje to v pohode ale napusta tam vodovnu vodu lebo nema studnu.
Peter z Bratislavy
20.02.12,18:00
Jazierko už máme niekoľko rokov, ale napúšťame ho len vodou zo studne. 35-40 kubíkov z mestského vodovou je riadna pálka + dopúšťanie v lete. Je síce hlboke až 2 metre v kúpacej časti, ale aj tak sa voda v lete prehreje na hladine až na 32°C, takže v lete dopúšťam studničnú, aby sa dalo vo vode aj osviežiť.
Karase aj raky sa v nej veselo rozmnožujú.
Bez filtrácie však budeš mať v lete z neho zelenú žaburinu, aj keby si mal neviem koľko rastlín. Ryby musíš mať tiež, ak z toho nechceš mať liaheň komárov.
Peter z Bratislavy
20.02.12,18:02
Už som Ti písal do inej (Tvojej) témy, že používam len studničnú vodu a nič sa nedeje.
arizona
20.02.12,18:06
mimotemy
@ devil811 http://www.porada.sk/member.php?u=168238

nezakladaj duplicity,vznika tu chaos

temy som ti spojila
devil811
20.02.12,19:25
No tak to ma potesilo lebo tiez chcem neco okolo 15 000l velke a nerad by som to napustal pitnou vodou z vodovodu.No rastliny planujem v hojnom pocte lebo mne sa pacie skor tie mociare kde je plno zelene naokolo a vodnu hladinu je vidiet iba medzi leknami a nejake ryby samozrejme. Kamaratovi to fungovalo fajn sice bola trochu voda prikalena ale na krase rastlin to neuberalo a oranzove karasy boli vidiet az do hlbky 75cm tak pohoda.
tomas_123
21.02.12,06:00
zdravim,

tuto jar by som sa chcel pustit do vystavby jazierka, takze sa asi stanem pravidelnym prispievatelom do tejto temy :). Pocas zimy sa toho snazim co najviac nastudovat, kedze by som si rad jazierko spravil sam (nie koli financiam, ale ztoho hladiska, ze to povazujem za pasiu). Teraz par otazok/rad, na ktore som zatial nenasiel odpoved:

1. mame doma psa - labradora. Je sice velmi ucenlivy a dobre vycviceny, ale kedze miluje vodu, tak predpokladam, ze kym ho naucim, ze nema vtom jazierku o robit, tak mi tam parkrat skoci. Foliu zamyslam bud PVC alebo EPDM o hrubke 1mm. Prave s ohladom na psa sa chcem spytat ci neist do vacsej hrubky. Alebo bude schopny roztrhnut aj tu hrubsiu?

2. dalsia vec su deti. Momentalne ma syn 6 mesiacov. Neskor ked bude behat pri jazierku a nebodaj tam padne .... . Takze rozmyslam ako to aspon na par rokov ohradit. Sice sa mi nepaci predstava stavania nejakeho plotu okolo jazera, ale bezpecnost je prvorada. Zatial ma napadlo bud pletivo do vysky cca 0,5-0,7m alebo spravit drevenny plot. Samozrejme o to viac rastlin budem musiet dat vedla jazierka, pretoze by som tam ten plot najradsej nevidel. Nejake ine napady?

3. no toto je najvacsia dilema - pozemok mame velky a okrem jazierka chceme robit aj bazen. Ibaze sa nam klasicke bazeny az tak moc nepacia a rozmyslame, ze by sme spravili kupacie jazierko. Tuto temu som zatial prilis nestudoval. Pre samostatny bazen hovoria iba dve veci - moznost zastresenia a tym predlzenia kupacej sezony. Druha vec ze sme chceli spravit dvojdielny bazen s kupacou castou a druha - mensia cast by bola vyrivka. Vyrivka by ma az tak netoto, tu mozme vyriesit aj tak, ze postavime k altanku jacuzzi. Takze uz zostava len to zastresenie. Ku kupaciemu jazierku mam zatial iba jednu otazku ... to ako aj ryby sa nachadzaju v kupacej casti (priatelku by som asi medzi ryby plavat nedostal :) ), alebo sa to riesi oddelene? Tzn. kupacia cast + dalsia cast s hlbokou zonou pre ryby a samozrejme vsetko okolo (mociarna, plytka zona).
Jarda Slatinany
21.02.12,06:39
Souhlasím s Petrem. Já také používám jedině vodu ze studny a moje celkem pestrá rybí obsádka s tím nemá žádný problém, včetně japonských koi. Musím ale podotknout, že voda z mé studny je suprová, snad jen mírně tvrdá. Soused má ale artézskou, silně železitou a ta je úplně naprd. Když se tato voda dostane ven ze země, okysličí se asi, nebo co, okamžitě zhnědne a na hladině za chvíli plavou mastné smradlavé skvrny, jako v Mexickém zálivu předloni. Starší škodovka by na to určitě jezdila. Taková voda se nedá použít ani na mytí holínek od hnoje.
devil811
21.02.12,09:26
NO moja voda je sice trochu zelezita ale nema mastne flaky a po dvoch dnoch sa vyciri a ta akoby hrdza klesne na spodok ale je to iba trochu ne ze by nebolo vidiet na dno cez 20cm hlbku. A odkaz pre tomasa_123: tiez mam 6 mesiacne dieta a jazierko budem robit az ked bude dieta rozumne lebo boli pripady kedy sa dieta utopilo v jazierku a moja manzelka ma z toho velke obavy.
deli.
21.02.12,14:29
2. dalsia vec su deti. Momentalne ma syn 6 mesiacov. Neskor ked bude behat pri jazierku a nebodaj tam padne .... . Takze rozmyslam ako to aspon na par rokov ohradit. Sice sa mi nepaci predstava stavania nejakeho plotu okolo jazera, ale bezpecnost je prvorada. Zatial ma napadlo bud pletivo do vysky cca 0,5-0,7m alebo spravit drevenny plot. Samozrejme o to viac rastlin budem musiet dat vedla jazierka, pretoze by som tam ten plot najradsej nevidel. Nejake ine napady?

).
Ja viem o jednej moznosti :-)
Robi sa to takto: tesne pod hladinu jazierka sa osadi (cca 5-10cm pod vodnu hladinu) tzv. Kari-rohoz. Osadi sa vlastne pod vodnu hladinu, takze je neviditelna. Ale dieta ked spadne do vody, nic sa mu nestane. Rohoz je ukotvena na brehu a zamaskovana kamenmi. Je to velmi dobre riesenie z hladiska bezpecnosti deti.
Peter z Bratislavy
24.02.12,20:09
Asi to nebude až tak dobrý nápad. Hrdzavenie Kari rohože asi nebude dobre vplývať na kvalitu vody v biobazene, už nehovorim o nebezpečí poranenia na jej ostrejších koncoch. pre male dieťa je nebezpečná každá vodná haldina, či už bazénu, alebo jazierka!!!

Takže jazierko, či bazén, ale určite nie pre malé deti.
kajaaja
25.02.12,16:21
vasa ponuka este plati? uvazujeme nad tym tento rok, zatial rozmyslame o tvare a mieste,chcela by som aby tam tiekla-cirkulovala voda.co dalsie? aku foliu a hlbku? necheme velke jazierko,skor rozmyślame nad aj kupacim jazierkom,nic hlboke,staci sa niekam posadit s vinkom do vody...obcas.
sisima
25.02.12,20:18
kamarát má cca 150.000 l jazierko bez akýchkolvek zábran a k tomu malé dieťa, takze jazierko áno, ale nenechávať dieta bez dozoru... to je uz o výchove...
sisima
16.03.12,09:48
tak my sme včera zahájili novú sezónu... spustili sme filtráciu ) rybičky sú už dosť čulé a plávajú pri hladine, dúfam, že keď ich cez zimu nevychytali mačky, že sa nezačnú na nich hostiť ani teraz ;)
Peter z Bratislavy
16.03.12,10:07
My ešte počkame 2 týždne. aby sme sa vyhli prip. nočným mrazíkom, čo by technike asi dobre neurobilo. Najprv treba jazierko poriadne povysávať od toho sajrajtu, čo do neho za celú zimu napdal a od zvyškov rozkaldajúcich sa rastlín. Potom dopustíme čerstvú vodu a spustíme filtráciu s UV lampou.
sisima
16.03.12,10:31
tak dúfam, že už neprídu nejaké veľké mrazy...my sa chystáme kompletne vyčistiť jazierko ale to si necháme az na leto, celú zimu, ked nebol lad sme sa snazili vyberat lístie, rastliny mám už ostrihané a vyčistené od starých a suchých častí... no tento rok nás čaká kopec roboty...
manžel tiež rozmýšľa kúpiť vysávač a povysávať... ehm no len my máme na dne riečny štrk, takže neviem, či by ten vysávač nepovysával aj to...
Jarda Slatinany
16.03.12,21:42
Já jsem čistil na podzim, takže rostliny jsou všechny ostříhané a zredukované, na dně povysávám trochu toho šumu a listí. Po mrazech-asi před dvěma týdny-jsem sítkem a podběrákem vylovil většinu nově napadaného lupení a trochu řas, takže nečistot moc nezbylo. Voda má zatím kolem 4°C v celé hloubce. Asi je to o něco víc, než v zimě, protože jak píše Sisima, ryby už jezdí po celém jezírku. I když občas v noci mrzne, led se vytvoří jen na malých jezírkách, ne ale na velkém. Mám už puštěné čerpadlo a spolu se vzduchovacím válcem dost hýbe vodou takže led nemá šanci. Kořenovce mimochodem mrazy vůbec nevadí. Nezaznamenal jsem žádný úbytek ryb až na jednoho karase, který má asi jen něco s měchýřem, protože už skoro dva měsíce leží na boku a nemůže se udržet v pozoru. Dal jsem ho raději do karantény vedle k leknínům. I když je zblízka vizuelně v pořádku, člověk nikdy neví.
Začínám malými dávkami vitamíny obohaceným krmivem vždy jednou za pár dnů krmit jesetery a ti žrouti to hned vyluxují. Jeseni už jezdí těsně pod hladinou a také ochutnávají vše, co spadne do jezírka. Jeseteřích granulí si ale zatím nevšímají, což je dobře. Několik raků zimu nepřežilo, našel jsem asi pět klepet. Zbytek jejich těl zřejmě skončil v jeseterech. Ostatní raky jsem nanosil na mělčinu a tam jich většina čeká na oteplení. Podzimní ráčata jsou už vesměs dospělí raci schopní se rozmnožovat, jakmile je vysadím na jaře do jezírka. To bude mazec.
Země už asi rozmrzla, brzy začnu kopat díru pro klasickou filtraci hned vedle jezírka, abych ulevil kořenovce. Snad se povede.
Sisima, já sice na dně žádný štěrk nemám, tak se mi to vysává, ale nevěš hlavu. Jestli koupíš nějaký kvalitní vysavač, bývá u něj bohaté příslušenství a nejspíš bude obsahovat i speciální nástavec na vysávání takového dna s nějakým separátorem štěrku. Nikdy jsem to neviděl, ale představuju si to tak, že nástavec je plošně trochu větší s nějakou mřížkou a vysávání je rozmělněno do celé plochy nástavce, takže kamínky to prostě nezvedne, kdežto kal ano. Bude to ale jistě náročnější na čas a vodu, která se bude muset dopouštět za tu vysátou. I když jsme kdysi s Nedostupnym diskutovali o tom, jestli lze vodu vracet zpátky do jezírka jelikož se filtruje přes nějakou síťku, nebo pytlík, mě by ale ani nenapadlo tohle dělat. Ta voda bývá plná smradlavých a výživných věcí, po kterých mi tráva kolem jezírka přímo blázní a její předčištění vysavačem bude nejspíš zcela nedostatečné. Vloni na jaře jsem dokonce napustil jednokubíkovou nádrž tím nejhustším kalem hned ze začátku odkalování a po sednutí bordelu, upuštění čisté vody, dalšího zahuštění a přemístění do sudu jsme s tímto mimochodem perfektním a zcela dokonale odbouratelným přírodním rybím hnojivem úspěšně hnojili truhlíkové rostliny celý loňský rok. Po zalití sice trochu smrděly, ale rostly bujaře a venku jsou dobré rozptylové podmínky. Musím asi pro jistotu zmínit to, že nepoužívám žádný filtr. Co nasaju, to na druhém konci rozemleté čerpadlem vyletí ven z hadice.
Teď mě tak napadlo, nepamatuju se, s kým si tykám a s kým si vykám, takže doufám lidi, že mi nebudete mít za zlé, když si to zjednoduším na tykání. Stejně jsme naladěni na stejnou notu a civilnější rovina asi vyhovuje většině lidí, doufám. Tak mi to prosím nemějte za zlé a mějte se všichni fajn.
http://www.youtube.com/watch?v=GeFUEKrENyM
Tady je video s tím přiblblým karasem. Další jsou tady- http://www.youtube.com/user/JardaSlatinany
sisima
17.03.12,21:27
granule dnes ochutnali len niektoré rybičky, koi-e a karasy, videli sme aj velkeho liena, prezil prvu zimu u nas:), velky karas sa nám niekde skrýva (snad ho nevytiahla nejaka mačka, mali sme ich tu pozehnane, susedove mačky mali ruju, tak sme mali celý dom ocurany od kocurov)...
po dvoch dnoch od spustenia filtracie sa nam na povrchu robi pena... predpokladam, ze je to tym znecistenim vody cez zimu...
este sme nemali cas popozerat tie vysavace, ale keby take boli, urcite si kupime... s ubytkom vody pri cisteni problem nie je, mame studnu a aj v lete casto dopustam, ked sa odparuje...
a s tym hnojenim, to je super tip, ja moc nemusim umele hnojiva, takze toto urcite vyskusam :)

tak priatelia, sezóna nám pomaličky začína, takže sa teším na nové fotky krásnych rybičiek a jazierok ;)
sisima
17.03.12,21:30
karaska mi je luto... tie jesetere sú nádherné... aj ja chceeeeeeeem
Jarda Slatinany
18.03.12,10:22
Karas se dnes sice už srovnal, ale byl místy napadený nějakou plísní, tak jsem ho před chvílí raději zahrabal do kompostu, aby ho ani kočky nesežraly. Je to zatím jediná potvrzená ztráta. Nic se ale neděje, mám jich ještě asi padesát. Pomalu je začnu vychytávat a rozdávat po známých a nechám si jen pár hezkých kousků na výrobu potěru které časem vyměním za hezčí schubunkiny. V mělkých jezírkách jsem nechal malé karásky a i když pravděpodobně promrzla na kost, karásci to vydrželi a těší se dobrému zdraví. Toto se ale nedá říct o larvách vážek a šídel. Snad jedině vodní berušky, znakoplavky a potápníci jsou v pohodě. Po želvách se voda v jejich jezírku jen hýbe planktonem, asi buchanky a spol. Jako jogurt-život v každém kousku. Okřehek se tam také pěkně přemnožil. Jarní očista dočista snad pomůže.
Ospaly
18.03.12,16:34
Zdravim. Na prelome april-maj by som chcel uz dorazit jazierko (raz chybali financie, potom cas, niekedy oboje :-) Preto ak ma niekto "problem" s premnozenymi rastlinami velmi rad by som mu pomohol. Na cene by sme sa dufam dohodli. V predajni chcu nekrestanske peniaze. KE okolie. Dakujem.
sisima
18.03.12,17:37
ehm tá pena... odišla nám UV lampa :) vydrzala 1,5 sezóny...
sisima
18.03.12,17:43
baumax a hornbach budu mat na jar velky vyber rastlín, tie najbeznejsie okolo 1,50/ks az po cca 20E za 1 lekno... nam vacsina kupenych rastlin z bau vykapala, min. rok som kupila v juni vypredajové travy za pár centov, tak uvidíme, či prežili zimu...
inak leknice a irisy som si doniesla z kanála, kam chodí manzel na ryby... a tie sa osvedčili :)
Dana Juricová
18.03.12,17:59
Ahoj, minulý rok sme založili jazierko. Najprv sme mali veľké problémy s vodou a tvorbou rias, ale nakoniec to vyriešila príroda sama. Mesiac som bola odcestovaná a nikto sa o jazierko nestaral a keď som sa vrátila, jazierko bolo krásne čisté, bez UV lampy a okysličovadla. Teraz po zime však vidím, že sa nám veľmi premnožili riasy. Čo sa dalo sme vybrali sitom, ale sú prichytené po krajoch jazierka na fólii a to sa nedá mechanicky odstrániť. Rybkám to zjavne nevadí, tie si veselo plávajú. Viete mi poradiť, čo s tým?
Jarda Slatinany
18.03.12,18:13
Pro Danu.Hodně lidem se na řasy osvědčil přípravek Algae away. Aplikovat se dá, jakmile teplota vody dlouhodobě přesáhne 10°C, takže tak asi za měsíc. Prodejci také poradí, ale já ho většinou rozdělím na dvě dávky aplikované asi po týdnu až dvou a rozmíchaný v konvi s kropítkem(nebo několika konvích) ho nakropím na celé jezírko. Voda je jak mléko a jakmile to sedne na stěny jezírka, voda se vyčistí. Rybám vůbec nevadí, ale řasu spolehlivě zničí na celou sezónu. Tedy aspoň mě ano. Trochu pomáhá i levnější Algoxan a podobné přípravky na bázi aktivního kyslíku, jejich účinek je ale krátkodobý. Rybami je vnímán též jako bezproblémový.
sisima
20.03.12,20:24
nam Algae away pomohol s bojom s riasami, ale teraz mame ten problem s penou a dost zelenou vodou, až sa mi zdá, že nevidím na dno... doteraz sme mali fakt číru vodu, no ked sa začalo oteplovať, začala sa aj voda meniť...mysleli sme ze je to uz nefunkčnou UV lampou, kupili sme novu, ale dnes sme zistili, ze aj ta stara lampa ešte svieti...
u nas ma voda vraj 10° podla teplomeru, a dali sme uz aj ten prípravok, no neviem, ci bude tak účinný, ked ešte nie je až tak teplo, aj ked od piatku je v BA naozaj slnečno a teplo... neviem čo s tou penou...
Jarda Slatinany
21.03.12,05:56
Ahoj Sisima. Tu pěnu i zelenější vodu může mít na svědomí zvýšený obsah fosforu a dobře prohlédni celé jezírko, jestli ti někde nehnije mrtvá ryba. Nejspíš se tento problém vyřeší důkladným odkalením a s tím spojenou částečnou výměnou vody. Držím palec.
sisima
21.03.12,09:48
no, zatial sa nám neukázal malinký lieň, ale ten mal tak 6-7cm, keby sa niekde rozkladal, tak by to sposobilo toto? raz mi uviazol asi 10-12cm koi v kokos. rohozi a pomaly sa zacal rozkladat, kym som ho objavila, ale ziadna pena sa nevytvorila...
dam tomu este par dni a uvidime... kedysi dávno sa nám podobná pena a taký akoby špinavý povlak urobili, ked sme dali baktérie, ale za pár dní sa to samé upravilo...
s velkym cistenim jazierka aj s čiastočnou výmenou vody sme chceli počkať, až kým sa oteplí, tak za mesiac, dva...
nemyslela som si, ze takto zacneme sezónu...
Jarda Slatinany
23.03.12,15:18
Ono to pěnění bude asi tím, že ještě nenaběhly bakterie. S mrtvými rybami si to spojuju spíš jen já při vzpomínce na jezírko jednoho kamaráda, kterému odešlo čerpadlo v největších vedrech a většina ryb mu vychcípala. Měl pak dost dlouho hladinu jak pod splavem, než se jezírko srovnalo. Jo a to uvčko mívá životnost maximálně na dvě sezóny. Pak už dobře neúčinkuje, i když svítí. Já ho sice nepoužívám, ale vím to od lidí.
Dnes jsem si koupil Algae-away a bakterie. Až se rozroste řasa a trochu víc se ohřeje voda, dám nejdřív to první a s bakteriemi počkám až potom. Potřebujou vyšší teplotu. Objednal jsem v Praze nějaké pravé japonské koi včetně třech butterfly. Jsem zvědav, co mi dodají a jestli budou zdravé. Mají zajímavé ceny, tak jsem to zkusil. Začnu se zbavovat některých jeseterů, sumců, kaprů, jesenů a hlavně karasů, abych i při nakupování nových a lepších ryb zároveň trochu odrybnil. Do teď jsem testoval a od teď jdu do kvality.
Nevěš hlavu. Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Kolegině v práci po roztavení ledu zjistila, že mají jezírko skoro prázdné a ze všech ryb jim zbyli dva karásci. Aspoň jí pomůžu se zarybněním. Karasů mám hafo a rád se většiny zbavím.
Peter z Bratislavy
23.03.12,15:28
Jardo,
po čom si objednával Algae Away? Ja som práve dnes objednal 1 kg (na 66 kubíkov vody) a stoji 133 EUR. Práve sme dnes zahajili práce na čistení jazierka po zime. Z pobrežnej zony splavujeme pod prúdom sajrajt do hlbky - do bazéna. kde ho zajtra už len povysávam Pondovacom.
Jarda Slatinany
23.03.12,17:04
Normálně jsem ho koupil v Pardubicích jako vždycky. http://www.jezirka-eshop.cz/algae-away-300-g-0602006/ Tohle množství mi vždycky stačí na jednu sezónu i když je to na 20m3 a já mám jezírko 35m3. Je to spíš o ploše a členitosti jezírkového dna, než o kubatuře. Moje dno je úplně hladké a mělčina je poměrně malá a čištěná, takže řasy nemají velkou možnost se někde schovat nedotčené. Letos zkusím trochu jiný způsob aplikace. Nebudu ho dávat na celou plochu, ale nechám kousek s řasami pro kaprovce. Snad se to povede a budou mít co žrát. Zatím se mi povedlo vypiplat jen jednoho, ale už mám zamluvené další dva. Bohužel se jim v obchodě osypali krupičkou, takže je budou minimálně dva týdny léčit. Prý stačí na dva týdny zvýšit teplotu vody na 30°C a ono to z nich opadá. Nemělo by se to pak už vrátit. Jsou letos pěkně velcí a vypadají vitálně, byla by jich škoda. Kaprovec je hejnovitá ryba, proto jich chci víc, aby se cítili lépe. Ještě mám zálusk na jednoho jesetera velkého. Říkají mu Atlantský. Jestli mému prodejci ale nedodají něco jiného. Uvidíme.
Ta cena, kterou máš, je dobrá. Asi bych to nesehnal levněji. Tak ať ti jde očista.
sisima
23.03.12,18:07
to je dobrá cena, kde si to kupoval? u mojho zdroja to stojí 167...
sisima
23.03.12,18:09
odstránili sme tie kokosové rohože, bolo v nich naozaj dost zeleného nechutného bordelu, tak uvidíme... ale mám pocit, ze sa to pomaličky lepší...
tak vy sa zbavujete aj jeseterov? :( ja by som sa so ziadnou rybičkou nedokázala dobrovolne rozlučit... ;)
pozitívna správa je, ze susedom zmizli mačky... jedného dna sa proste vyparili... takze niekomu vadili este viac, ako nám... no len to podozrenie z ich zmiznutia akosi padá na nás...
Jarda Slatinany
24.03.12,09:31
To je bomba. Právě před chvílí se stalo něco, co nás hodně pobavilo. Máme novou kočku a ta podstatně víc rajcuje všechny kocoury z okolí, než naše stará, vykastrovaná. Jak tak koukáme po ránu z okna, žena říká "pojďte se podívat na ty obšourníky u jezírka". V tom se začli prát a v zápalu boje si nějak nevšimli, že to už dělaj pod vodou. Než se vzpamatovali, byli úplně mokří. Ještě teď se všichni řehtáme. Konečně nás pobavili šmejdi. Přeju všem hezkou sobotu!
sisima
29.03.12,10:09
vyzerá to tak, že u nás zmizli všetky mačky, nielen tie od našich priamych susedov...

Jarda
akurát pozerám ten prípravok House of Kata Algae away, v sobotu ideme na nákup, a práve som zistila, ze jeden je proti riasam a druhý je "white powder" - na prirodzené vylepšenie vody...

minulý rok sme kupovali tento prípravok, a mne sa zdá, že namiesto toho na riasy mi predali ten "biely prášok"... takže môže byť, že máme tie problémy s tou vodou, aj kvoli tomu, ze na riasy som vlastne použila ten prípravok na vylepšenie vody a nie na riasy...?
min.rok som použila aj prípravok z baumaxu na riasy, ale myslela som si, že riasy vtedy zmizli práve kvôli Algae away, nie vdaka tomu lacnému z baumaxu...
ale teraz ked ani po cca 2 týždnoch sa s riasami/rozložené kúsky vo vode, zelenšia voda, nič nedeje ani po aplikácii Algae away mám pocit, že to je tak... za 2 týždne by uz mali byť vidieť zmeny na vode, nie? s tým lacným prípravkom to bolo vidieť do týždna... jediné čo pomaličky mizne je tá pena, denne ju niekoľkokrát zbierame sieťkou, a trošku je už vidieť na dno, ale nie je to to, čo bývalo...
asi kúpim obidva tie prípravky...;)
Jarda Slatinany
29.03.12,12:47
Asi měli cikáni k obědu párkrát králíka. Bohužel už došli.

Já používám jen ten přípravek proti řasám. Vlastně mi v obchodě kam chodím nikdy nic jiného od Katy nenabídli. Má teď být pár dní chladno, tak ještě počkám, ale až se oteplí, tak odkalím bordel ze dna, pak použiju algae away a po nejaké době naočkuju bakterie. Voda musí mít aspoň 10-12°C a pro bakterie ještě víc. Zatím se motá kolem 10°C, nebo níž. Je čas.

Nakoupil jsem nějaké japonské kapříky - butterfly, kohaku, sanke, utsuri, showa, nějaké karasy schubunkiny a pár koljušek tříostných. Ti butterflayové jsou nádherní. Až bude čas, nafotím je a šoupnu na web. Kdo chce, může se mrknout sem - http://www.aquarium.cz/katalog/akvarijni-ryby-a-zivocichove/studenovodni-ryby/strana-5/ Mají docela dobré ceny a ryby jsou vizuelně zdravé. Zatím je mám v karanténě v provizorní nádrži v zimní zahradě. Nemám to srdce nechat je zatím venku. Budu to sledovat a až naskladněj další druhy koi, asi si ještě jednou udělám výlet do hlavního města mezi ty turisty.
sisima
29.03.12,18:34
pozrela som doma krabičku, tak je tam len originálna nálepka House of Kata, Algae away, a ostatné sú nálepky od predajcu... takze tazko povedat... ale uvidím v sobotu, ideme tam na nákup...
My rybičky uz dokupovat moc nemozme, jedine chcem aspon 2-3 malinkých lienikov nech ten jeden nie je sám:)... inak fakt uz stačí :))) aj tak verím, ze manžel niečo dovlečie z rybníka...
Jarda Slatinany
30.03.12,12:38
Hlavně aby s nimi nedovlekl parazity a choroby. Chce to každopádně karanténu.
Jarda Slatinany
31.03.12,22:48
Tady jsou moje nové rybičky. http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/nove%20ryby/index.html Zatím je mám v teple a žerou jak zjednaní. Ven je dám asi až v květnu, nebo dýl.
miroB12
01.04.12,08:51
ak by mal niekto záujem tak predám novú filtráciu pre jazierka + skimmer + UV lampa + čerpadlo ostatné informácie prostredníctvom e-mailu :mirob12@azet.sk
Stanislav Výrostko
02.04.12,17:35
Chcel by som sa opytat ci by stacil pre jazierko o objeme 4000 litrov tento Ozonizer Resun 350mg/h.
Jarda Slatinany
02.04.12,19:11
S ozonizátorem žádnou osobní zkušenost nemám, ale snad by ti mohlo pomoct přečtení nějakých diskusí, jako je třeba tato - http://www.zahrada.cz/forum/zahradni-jezirka/kam-s-uv-lampou-149053/?stranka_oblast=8
Obávám se ale, že radost ti to neudělá. Tenhle typ ozonizeru vypadá spíše na hobby bez automatického režimu a sondy, takže futr hlídat a regulovat s nejistým výsledkem.
DanielaSL
06.04.12,09:48
Naše jazierko po tejto zime vyzerá ako ešte nikdy nevyzeralo... jeden humus. :confused: Tri rybky sme už vyhodili a teraz zdochla ďaľšia. Sviatky nesviatky, bude zajtra musieť muž s ním čosi robiť.
stefanjilly
09.04.12,10:17
c
Ingrid Ondruskova
09.04.12,10:33
aj naše jezierko tento rok úplne premrzlo, zdochlo nám 5 veľkých nádherných rýb,
kým sme sa spamätali náš pes ich pre istotu zožral...fúúúj už ho nikdy ale ozaj nikdy
nepobozkám:)!!! túto jar určite určite vykopeme väčšie a hlbšie jazierko.....
nedostupny
10.04.12,05:39
Udrziavali ste otvor v lade,aby mohli odchadzat jedovate plyny? Jazierko,nemuselo byt uplne premrznute a rybky uhynuli.
VieraPopluharova
10.04.12,05:44
Ahojky,

naše jazierko dopadlo presne tak isto, 5 rokov sme chovali rybky, lekná a pod., všetko sme mali založené na len na rovnováhe rastlín, nikdy mu nič nebolo, vždy na jar sme ho vyčistili, pred zimou tiež, na zimu dávam veľký polystyrenový plavák s trubkou, aby mohli odchádzať plyny a tento rok, všetky rybky podochli, neviem prečo.....lekno prežilo, ale rybky nie, takže môžem začať odznova....
nedostupny
10.04.12,06:08
Urcite ti premrzlo aj pod plavakom,tento rok bola silna zima
DanielaSL
10.04.12,06:33
My áno...máme ten polystyrénový klobúk... a išiel kyslík rybkám.
DanielaSL
10.04.12,06:34
Vierka aj my tak...ale nám podochli 4 rybky, ostatné zatiaľ žijú..a už plávu vo vyčistenom.
DanielaSL
10.04.12,06:42
Muž ho kontroloval každý deň, kyslík stále fúkal..ale to jazierko bolo tak zelené, plné rias...ešte nikdy sme ho po zime také nemali. Musel všetko vypustiť, vyčistil wapkou... a teraz čakáme na sortiment, čo sme si objednali do jazierka. Našla som tu kadečo potrebné ..
http://www.margoc.sk/sk/koi-kapre-jazierko/
Objednala som Algae Away, štartovacie baktérie...niečo proti chorobám rybičiek. A UV lampu, doteraz sme nemali.
Najprv dáme ten Algae ...a potom, čo mi poradíte..nechať trochu pauzu a dať tie štartovacie baktérie?
sisima
10.04.12,11:16
my tento rok tiez zápasíme s čistotou vody... uz sme vymenili zeolit, niekoľkokrát vyčistili filtre, aplikovali algae away a pomaličky sa to už začína stabilizovať ;) u nás nič nevymrzlo, napriek všetkému u nás bola zima mierna... ani mačky nám tentokrát nepreriedili rybičky, takže fajn... dnes idem vysadiť lekná, tak sa vytešujem, len aby sa uz oteplilo...
DanielaSL
10.04.12,14:21
Naše mačky sa vždy tešili z rybičiek..napili sa vody a pozorovali ako ryby plávu.
stefanjilly
11.04.12,20:10
budujem jazierko 4krat 3metre hlbka 120cm asi 10 m kub, ake rastlinky a ryby a kolko tam mozem dat
Jarda Slatinany
11.04.12,21:54
Rostliny - podle vkusu, tedy jestli nebudou mít na bedrech všechnu práci s čištěním vody.
Ryby do takhle mělkého jezírka bych pro začátek doporučil spíš jen menší, jako jsou karasi, jeseni, perlíni, líni, ostroretky, slunečnice, koljušky, slunky, hrouzky... Lepší budou barevné a světlejší ryby, které jsou dobře vidět a krášlí jezírko, než vylovené v přírodě, tmavé, nevýrazné, pravděpodobně napadené nemocemi a parazity.
Větší ryby, jako jsou koikapři, by spolehlivě přezimovali v jezírku asi tak o půl metru hlubším, nebo víc i když zkusit se to dá i v tomhle. Trochu velkorysosti by nezaškodilo.
Než začneš kopat, nastuduj toho co nejvíc. Kup si nějaké knížky, ptej se lidí, kteří už pár let jezírkaří, ptej se u prodejců jezírkových ryb a techniky, projdi videa na youtube, googli. Informací není nikdy dost, znám to podle sebe. Zaměř se na způsob filtrace a odkalování, na ničení řas, zimování jezírka, možné nemoci ryb...
Každá otázka, kterou si zodpovíš sám, ti ušetří spoustu času a zklamání.
ivanečko
12.04.12,08:28
Mne sa tento rok našťastie neprihodilo nič zlé. Jazierko má 10m3, max hĺbka 130 cm, ľad mal v zime 35cm, vzduchovací akvaristický motorček fungoval celú zimu zavesený na klinci, kameň fučal pod plavákom a všetko pekne prežilo.Dokonca aj mladá závojnatka, ktorú som behom zimy 3x chcel vyhodiť, lebo spala hore bruchom, no akonáhle som sa jej podberákom dotkol, tak sa otočila a odplávala.
Pred cca. dvomi týždňami som posypal steny jazierka TRIPOND PEROXIDOM, ktorý okamžite začal uvolňovať vláknité riasy, čo vyplávalo na hladinu som pozbieral, zbytok vycuclo čerpadlo. Týždeň nato som nasadil baktérie JBL BACTOPLUS a momentálne už mám jazierko s krištálovou vodou, kapre sa začínajú naháňať, lekná, leknica, prasličky a všetky ostatné rastliny majú už výhonky, takže sa už vytešujeme.:)
alchstuip
12.04.12,09:35
Chcem sa spytat, ake rastliny su vhodne do rybnika ak od nich chcem aby tahali z vody co najviac zivin? Chemia pri rozlohe 10x20 metrov a hlbke vyse 2m neprichadza do uvahy. Rybnik je bez folie, vykopany v podlozi. Vlaknite riasy sa uz zacinaju mnozit, zatial ich likvidujeme mechanicky.
Pripadne, existuju ryby, ktore by si na riasach pochutnali? napriklad Amur alebo Tolstolobik?
Jarda Slatinany
12.04.12,10:11
Rostliny asi orobinec a rákos. Snad to moc brzy nezaplevelí celý rybník. Tolstolobik se živí jen fytoplanktonem, což jsou žasy a sinice rozptýlené ve vodním sloupci, amur zase dá přednost spíše pojídání trávy, tvrdého rákosí a jiných rostlin v rybníku, ale na dlohou řasu se nejspíš vykašle. Obě tyhle vodní krávy se do zarostlého rybníka vždycky hodí jako doplněk kaprů a jiných ryb a jestli nebudou moc krmeni granulemi, asi se do té zeleniny pustí. Ostroretky (podustvi) mají v popisu práce také řasy, ale je to všežravec, takže skočí raději po čemkoli jiném, méně namáhavém a chutnějším. U mě v jezírku se požírání řas věnuje pouze kaprovec čínský.
alchstuip
12.04.12,10:48
Dakujem Jarda. Rakos aj Orobinec tam mame, postupne sa siri okolo brehov v plytkej vode. Snad sa na celu plochu nerozsiri, cital som, ze ide do max hlbky 80 cm a obcas ho aj s rybnika likvidujeme a ide do kompostu. Tych tolstolobikov asi skusim zohnat, vyzera, ze je to celkom slusny zivy filter :-) A ked sa tam rastliny moc rozmnozia, pride na rad amur.
stefanjilly
12.04.12,21:03
[QUOTE=Jarda Slatinany;2038094]Rostliny - podle vkusu, tedy jestli nebudou mít na bedrech všechnu práci s čištěním vody.
Ryby do takhle mělkého jezírka bych pro začátek doporučil spíš jen menší, jako jsou karasi, jeseni, perlíni, líni, ostroretky, slunečnice, koljušky, slunky, hrouzky... Lepší budou barevné a světlejší ryby, které jsou dobře vidět a krášlí jezírko, než vylovené v přírodě, tmavé, nevýrazné, pravděpodobně napadené nemocemi a parazity.
Větší ryby, jako jsou koikapři, by spolehlivě přezimovali v jezírku asi tak o půl metru hlubším, nebo víc i když zkusit se to dá i v tomhle. Trochu velkorysosti by nezaškodilo.
Než začneš kopat, nastuduj toho co nejvíc. Kup si nějaké knížky, ptej se lidí, kteří už pár let jezírkaří, ptej se u prodejců jezírkových ryb a techniky, projdi videa na youtube, googli. Informací není nikdy dost, znám to podle seb

podla mna jazierko hlboke 120cm nie je zas take "melke
Jarda Slatinany
13.04.12,18:53
To sice není, ale jen za předpokladu, že je to bráno jako čistá hloubka. Mnohokrát jsem u lidí viděl, že si na dno dají potom vrstvu kamení, do toho zasadí leknín a s pomalu se usazujícím kalem je pak skutečná hloubka využitelná rybami mnohdy o dvacet centimetrů menší. Psal jsem, že do takového jezírka bych pro začátek dal zatím jen nějaké menší ryby a nanejvýš nějakého koi kapra na zkoušku. Po jedné až dvou sezónách uvidíš, jestli jsou ryby v pohodě a můžeš to pak zkusit s dalšími, třeba i s Japonci. Japankoi jsou trochu choulostivější, než eurokoi i když Japonci dost postoupili s přizpůsobením jejich kaprů na evropské zimy. Spolehlivě však přezimují více jak dvouleté ryby u kterých se už vytvořily ochranné látky na zdejší nemoci. Já jsem letos nakoupil nějaké roční japankoie a mám je v úmyslu tuto zimu zimovat doma v nádrži, abych měl jistotu a to mám jezírko hluboké asi 190cm. Někde jsem to četl, tak to tak udělám. Mrzelo by mě, kdybych o ně přišel, protože jsou krásní a také něco stáli. Přeju příjemnou práci s budováním jezírka a potěchu z výsledku. Jarda.
nedostupny
15.04.12,18:12
Jardo,ako si predstavujes chytit tych kaprov v jazierku,aby si ich zimoval doma v nadrzi?Mam daleko mensie jazierko,ale nahananie ryb si neviem predstavit,bez toho aby som nemusel vypustat vodu.
Jarda Slatinany
15.04.12,18:53
Přesně tak, Je to naozaj problém. Abych je vychytal a hlavně jeseny a ostroretky, musel jsem to skoro celé vypustit. Také se mi díky tomu teď trochu rozhodila voda, ale snad se brzy srovná. Na bakterie je stále zima. Samotného kapra docela snadno chytím tak, že ho jeden oslní silnou baterkou a druhý ho zezadu podebere podběrákem. Toto ale funguje jen za předpokladu, že je na něj vidět. Musí být čistá voda, jinak se schová u dna a máme po žížalkách. Koupil jsem si na ně 50w ruční halogen a ten z nich udělá tupouny. Někdy to zkus.
DanielaSL
16.04.12,07:03
Jardo aké baktérie máš na mysli? Ja som objednala z e-shopu všeličo...muž dal minule algae away..voda je čistučká... štartovacie baktérie sme ešte nedali... Na tieto treba určitú teplotu?
Jarda Slatinany
16.04.12,09:21
Ano. Určitou minimální. Bylo mi řečeno, že algae away začíná dobře fungovat asi tak od deseti stupňů a startovací bakterie ještě trochu výš, když teplota vody vyleze stabilně nad 12 stupňů. Jelikož se to motá stále někde mezi 7 - 9°C, je na všechno ještě čas. Já nespěchám, zatím jen sleduju vývoj teploty vody v jezírku. Počkám, až se počasí konečně ustálí a skončí tahle blbá zima.
Bakterií co čistí vodu je spousta. I ty nejlepší však ve studené vodě nepojedou ani na 10%, jestli vůbec.
Algae away i když má v náplni práce ničení dlouhých vláknitých řas, většinou také pomůže k projasnění vody. U každého ale může fungovat trochu jinak, protože jezíra nejsou stejná, jako třeba provozovny Mac Donald, takže je to určitě dobrý pomocník, ne ale všelék. To jen na okraj pro ty, co ho ještě nezkusili a čekají zázraky.
DanielaSL
16.04.12,09:23
Ďakujem.
matko291
19.04.12,14:03
Vystriehla som nášho kapra :)

Ahoj

Presne takéto jazierko a v ňom vianočne kapre zo 8ks by som chcel zbuchat aj ja.
Viete mi poskytnut nejake info k vystavbe, aku folie ste pouzili, ake filtrovanie comu sa vyhnut atd...

pekne ďakujem
Peter z Bratislavy
19.04.12,16:59
Keďže dnes voda v jazierku pri hladine má cca 15°, tak sme aplikovali 500 gr. Algae Away (House of Kata), na rozbujnelé riasy v ňom. Najprv som do kýblika urobil hustý roztok a ten sme postupne vždy (v cca 10 veľkých krhlách) porozlievali po celej ploche jazierka.
http://s019.radikal.ru/i625/1204/b5/2752c5646d3e.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s019.radikal.ru/i618/1204/b7/4f5a14e139c8.jpg (http://www.radikal.ru)
http://i079.radikal.ru/1204/1c/c2c2e56a686f.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s47.radikal.ru/i117/1204/4e/3a38ee20e484.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s019.radikal.ru/i614/1204/ee/a8ed7b017b35.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s017.radikal.ru/i424/1204/18/e0ea495171b0.jpg (http://www.radikal.ru)
Jarda Slatinany
28.04.12,10:22
Tak to ma byt, tak je to správne - jak říkal Dvořák v jednom filmu.
Já s řasou zatím bojovat nemusím, ale teď se dost dramaticky oteplilo a kdo ví, jak se to projeví. Voda je zatím dobrá.
Vypustil jsem do jezírka nové japončíky koi a další z Alcedoru mám v karanténě. http://www.youtube.com/watch?v=v0yzwTJv2m0
Na podzim už bude jasnější, kteří vyhrajou ať už po zdravotní, tak po vizuální stránce. Fotky všech jsou tady- http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/nove%20ryby/index.html
Jak se znám, tak do dvou let po jejich probarvení budu zase třídit, prodávat a dokupovat jiné. Vypadá to dost úchylně, ale když on je jich takový výběr. Prostě paráda. Snad se vyhnu nemocem.
DanielaSL
29.04.12,06:42
Jarda krásne sú .... nám po zime prežili len 3. Ale zato sú zase o kusisko väčšie.... Inak môj muž komplet jazierko na veľkú noc vypustil, vyčistil, bahno vybral ...chvíľu bolo krásne , a potom sa začalo znova robiť bahno a usádzať všade...Použili sme aj ten prostriedok na odstránenie bahna....a nejako neúčinkuje....:confused:
VieraPopluharova
29.04.12,07:25
Ahojky,

keďže ako som už písala aj našemu jazierku dala zima tohoto roku zabrať, tak musím začať odznova, potrebovala by som poradiť mame mini jazierko, hĺbka 100cm, objem cca 3-4 m3, 5 rokov sme ho mali krásne čisté, boli v ňom karasy, keďže ide o jazierko kde nemôžeme používať filtráciu ani nič iné, nakoľko tam nie je elektrina , ake rastliny ako tzv. samočističe nasadiť, doteraz som v ňom mala lekno, tomu sa nič nestalo, skúšala som i prasličku, teda neviem či sa to tak volá, vodné irisy, ale okrem lekna mi vždy všetko pošlo, takže sme fungovali, lekno ,rybky, a občas sme pridávali proti prípravok proti riasam, vždy to stačilo.

Takže ako postupovať od znova?

Ďakujem za každú radu....
Mimigyus
29.04.12,14:49
Chcela by som sa opýtať,čo robiť keď mám jazierko 2 krát vybetónované a aj tak voda uniká veľmi rýchlo a nie je možné aby sa tak rýchlo vyparila pretože až tak tam veľmi slnko tam nesvieti. A zastaví sa vždy len v určite výške a potom už ďalej neuniká. Čo by mohlo byť príčinou, prípadne ako ju odstrániť?
nedostupny
30.04.12,06:40
Ak nieje v betone prasklina skusit vhodny nater,ak by bola v betone prasklina potom jedine polozit na beton jazierkovu foliu.
stefanjilly
02.05.12,15:34
chcel som sem dat foto ,neviem co sa stalo
Jarda Slatinany
02.05.12,19:06
Ulož ho někam jinam a sem dej jen odkaz. Ty bláboly smaž.
Fajn. Zkus fotku, nebo více fotek nahrát na nějaký server, odkud se dají sdílet (u nás je to třeba Rajce, můžeš je dát i na svůj web, na google - picassa ...). Je to nejjednodušší způsob a když je tam necháš, bude to tu stále. Zkus to.
Jarda Slatinany
03.05.12,18:17
Pro Mimigyus (http://www.porada.sk/member.php?u=269875).
Beton může propouštět vodu i když je vizuálně nepoškozený. Existují speciální nátěry na beton, jmenuje se to tekutá folie (http://www.zbozi.cz/?typ=nabidky&q=tekut%C3%A1+folie). Jejich cena + náklady na vybetonování jezírka a s tím spojená definiva vzhledu jsou zcela nevýhodné, hlavně když se jedná o větší jezírka. Tam vyhrává jednoznačně jezírková folie. Podle mě se také dost těžko bude čistit beton jetý jezírkovým životem tak, aby na něj ten materiál vůbec chytnul. Asi bude nejjednodušší použít folii.
Pro VieraPopluharova (http://www.porada.sk/member.php?u=10243).
Já v plastové skořepině pěstuju jeden leknín spolu s přesličkou a ještě nějakou kytkou. Leknín tam mám s rozpuštěnými kořeny položený jen tak na dně. Žije jen z vody a trochy toho bahna, které k němu spadne. Ostatní rostliny jsou zasazené podobně volně v prohlubni na okraji skořepiny. Voda je stále průzračná i když je pravidelně doplňovaný výpar vodou ze studny, jen dlouhou vláknitou řasu občas manuálně odstraním. Žije tam jeden tmavý karas, který v něm přežije úplně všechno-zimu, vedro, kočky, úplné promrznutí... Podle mě je voda čistá díky tomu, že rostlinám nedám nic. Všechno si musí nasát z vody. Trochu tomu určitě pomáhá i to, že dlouhou řasu ničím nerozkládám, ale jen ji mechanicky odstraňuju když už je jí moc a karas nemá skoro kde plavat. Leknín kvete jako divý a listy má po celé ploše hladiny. Na podzim většinou jen trochu čistím. Vyberu leknín, otrhám, nebo ostříhám zbytky lupenů, properu kořeny čistou vodou, odkalím jezírko od toho smradu a vrátím všechno zpět. I tu rybu. Na jaře jen začnu trhat řasu a takhle stále dokola.
Zkuste to s leknínem také tak a na okraj můžete zkusit puškvorec, nebo nějaký zakrslejší druh rákosu-mívá panašované listy a je docela hezký. I ten puškvorec se dá koupit panašovaný. Tyto rostliny i mnohé jiné mají bohatý kořenový systém a velký přírůstek živé hmoty (hlavně plané přírodní kultivary) a z toho plyne velká potřeba živin a schopnost čistit vodu. V podstatě Vám stejně nezbyde nic jiného, než zkoušet a zkoušet. Každý máme jiné podmínky, jinou vodu, jiný přístup. Já jdu u toho malého jezírka cestou vyhladovění. Když rostlinám nic nedám, musejí si to nějak postupně získat a překvapivě dobře se jim to daří. Výsledek je čistá louže vody a celkem spokojený karásek.
stefanjilly
03.05.12,18:38
Ulož ho někam jinam a sem dej jen odkaz. Ty bláboly smaž.
Fajn. Zkus fotku, nebo více fotek nahrát na nějaký server, odkud se dají sdílet (u nás je to třeba Rajce, můžeš je dát i na svůj web, na google - picassa ...). Je to nejjednodušší způsob a když je tam necháš, bude to tu stále. Zkus to.

ja som chcel trochu oživit forum,som v tejto oblasti zaciatočnik. chcel som ukazat svoju pracu a vysledky, zobrat kritiku mozno radu ci pochvalu.no a v pocitaci som amater
Jarda Slatinany
03.05.12,18:52
Ok stefan. To nic. Nejlepší by asi bylo udělat to poprvé ve spolupráci s někým, kdo má zkušenosti a založí ti někde účet na ukládání fotek. Zní to jako za peníze, ale je to zadarmo. Můžeš zkusit něco jako http://www.fotoalbum.sk/, nebo cokoli jiného. Tam uložíš fotky a sem dáš jen "link" , čili odkaz na tu fotku, která už leží někde v internetu, čili na tvém účtu fotoalbum.
stefanjilly
06.05.12,09:58
peter mohol by si poslat foto teraz po dvoch tyždnoch po aplikacii alga
stefanjilly
08.05.12,18:11
Jarda Slatinany
08.05.12,18:28
No vidíš že to šlo. Ještě udělej mezeru mezi tím "foto a http". Bude to pak fungovat na kliknutí.
Jinak moc pěkné jezírko a bude ještě hezčí, až se rozroste vodní i okolní rostlinstvo.
stefanjilly
09.05.12,19:05
foto moje jazierko http://www.kralici.cz/ryby/alba.asp?a=144 naša snaha dava ovocie ale ešte musí dozriet
sisima
09.05.12,19:10
pekné :)
miroB12
12.05.12,14:10
poprosil by som o radu aká UV lampa do jazierka 9000L je vhodná Ďakujem