azol
10.06.07,10:20
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .
Lion Topoľčany
10.06.07,10:14
Jednoducho úžasné !! K závideniu. Aj my uvažujeme o jazierku na záhrade, ale momentálne máme iné starosti. Určite sa v budúcnosti prihlásim, aby som sa niečo naučila. Ďakujem vopred.
azol
10.06.07,12:23
velmi rád poradím ako vybudovať a ako na to aby bola čistá a zdrava voda ake rastlinky a ake a kolko rýb . Peknu nedelu som rád že sa páči.
ondrejvla
10.06.07,17:12
Nádhera, ktorá poteší oči i dušu...Som prekvapená čistotou kameňov v jazierku, žiadne riasy. Blahoželám, je vidieť, keď je dielo vytvorené s láskou a citom pre krásu.
atramka
10.06.07,20:53
Lion, klobúk dolu............ krásne a čisté.......... máš u mňa bodík za tvoju nezištnú ponuku na porade .
nero276
13.06.07,06:55
Zdravím. Aj ja mam jazierko...hoci nie take krasne,ale este sa stale dotvara a meni. Chcem sa syptat co s riasami? Ja stale, teda skoro kazdy mesiac cistim manualne,chemiu moc pouzivat nechcem. Hoci nemam rybicky,najdu sa však navštevnici ako žabky alebo vtaciky ktore sa vyclapkaju vo vode.
Dalej ma zaujali kamene...je nutne ich kupovat,alebo mozem vyuzit z blizkej rieky.
Dakujem za radu a zelam pekn deny. ;)
azol
13.06.07,13:08
riasami som bojoval prve dva roky teraz ked je dostatočne zarastene jazierko a tienene leknom je toho menej. Pokial ešte jazierko nieje zarastene je vhodne použivať roztok koncentrat rašeliny ktora vodu zafarby na hnedo a neprepušta slnečne luče . Treba najmenej použivať mechanicke alebo chemicke zasahy do jazierka aby bioritmus nebol narušený.Pomoc je aj UV lampa a filter prísady ktore dva krat do roka sa vymienaju a biobakterie ktore sa nasadia do filtra zeolit,carbo,fibro, a molitán ktorý sa raz za mesiac preperie. Treba dávať pozor pri čisteni filtra má sa použivať voda z jazierka a nie chlorovaná z vodovodu ktora zabija biobakterie.
Kamienky mám z rieky ale preprate a namačane v SAVE aby sa škodlive a choroboplodne látky nedostali do jazierka .Pokial sa mám vyjadriť k žabám ked tak len rosnička a nie ropucha ta sa môžu nekontrovatelne rozmnožiť.
Pekný deň prajem
chudaska
14.06.07,07:09
Aj ja sa chcem pochvalit jazierkom, sice nie je velmi velke ale pekne, je to praca môjho manžela. Tiež máme problém tento rok s riasami,tak sme na to kupili nejaky pripravok a čakáme,či to pomôže, ale základ je asi aby tam bol dostatok rastlín.
azol
14.06.07,13:50
ano rastliny a filter UV lampa a neprehnane rybkami,chemiou pozor treba dostatočne okysličovať pri ich davkovaní
nero276
14.06.07,18:54
dakujem za rady ;)
cathyc
14.06.07,19:56
Úžasné, čoho všetkého je človek schopný s Božou pomocou. Prekrásne dielko. Určite sa raz prihlásim s otázkou: ako na to.
azol
15.06.07,09:03
som rád že sa pačí pohlad na moje jazierko a velmi rád uvítam aj osobnu návštevu zaujemcou z okolia RV
azol
26.06.07,11:35
prikladám dalšie fotky
Magduš
27.06.07,07:27
Ahoj, mňa by zaujímalo za akú dobu sa podarilo vybudovať jazierko aj s okolím. Máš ho neskutočne krásne. U mňa je problém s tým, že sa tvoria riasy aj napriek čerpadlu. Pravda chýbajú vyššie stromy a kríky lebo iba nedávno bola dokončená stavba.
azol
28.06.07,07:37
voda musí "dozrieť" netreba sa obávať a treba byť trpezlivý . Ja mám trojročnú vodu a z roku na rok je voda čistejšia a filtre pracujú menej . V jazierku sa musia rozmnožiť bio baktérie ktoré napomáhajú v čisteniu vody a rozkladu organických látok .Baktérie sa dajú kúpiť a môžeš urýchliť prečistenie jazierka www.rworava.sk baktérie sa uložia na dno jazierka a preto čerpadlo treba dať vyššie a nepretáčať spodnú vodu ktorá je najkvalitnejšia a najvhodnejšia pre rybičky. To že ešte jazierko nie je zatienené je nepodstatné veď aj ryby aj rastlinky potrebujú denné svetlo , na kvalitu vody sú podstatné zasadiť rastlinky do jazierka ktoré čistia vodu a dávať pozor aby rybník ste nemali preplnené rybkami a dávať pozor pri ich kŕmení , aby spotrebovali krmivo a nedošlo k rozkladaniu krmiva vo vode.
111aida
13.07.07,06:13
Jazierko je veelmi pekne. Aj ja sa rozhodujem medzi jazierkom alebo bazenom.
Jazierko sa mi paci, pretoze mam travertinove skaly, z ktorych je postaveny dom a jazierko mohlo by byt posobive zhotovit z tohto. Pred domom mi tecie potok..nejak to vsetko prepojit a vyuzit..

Neviem si s tym vsetkym poradit. Uz som volala aj zahradneho architekta ale nedohodli sme sa...
aida
Hanka
18.07.07,05:47
Tvoje jazierko je nadherne, mame doma tiez aj ked nie take pekne ako tvoje. Pomozes mi, aby sa to podarilo?

1. V jazierku sa musia rozmnožiť bio baktérie ktoré napomáhajú v čisteniu vody a rozkladu organických látok .Baktérie sa dajú kúpiť a môžeš urýchliť prečistenie jazierka www.rworava.sk (http://www.rworava.sk) baktérie sa uložia na dno jazierka 2. podstatné zasadiť rastlinky do jazierka ktoré čistia vodu
dovolila som si upravit citaciu, nakolko ma zaujimaju tieto dve veci . 1/ ake bakterie, ak mozem poprosit nazov pod akym ho predavaju v spominanej firme. 2/ mozem poprosit nazov rastliniek, ktore je dobre pouzit v jazierku?
Dakujem
azol
18.07.07,09:49
Na tom aké rastlinky použiješ veľmi nezáleží je potrebne aby ich bolo dostatočne množstvo viac ako polovička jazierka by mala byť zatienená pomocou rastlín ako je lekno, denné svetlo neprenikne a aj rybičky sa vedia ukryť v tieni. Na kraj jazierka sú rôzne druhy rastlín ako cala, iris atd. ktoré pomocou korienkov prečisťujú vodu. je vhodne dať aj vodný mor rastlinka ktorá rastie pod vodou a tiež účinné čistí vodu. Prípravky ako aj štartovacie baktérie nájdeš na udanej stránke v e-shope prípravky na úpravu vody špeciálny názov nemajú. Do vody je vhodne umiestniť aj rašelinu vo vreciach tiež je dostať špeciálne pre rybník . Chémia sa dávať nemusí len ak je to len krajne riešenie a voda je zakalená , sú veľmi účinné a neškodia ani rybám ani rastlinkám pri správnom použití . Napríklad crystal plus zabíja riasi ktoré vyplávajú na povrch formou koláčika a dá sa pozbierať pomocou siete, ale treba okysličovať vodu pri ich použití aby sa rybičky neudusili .
calawen
18.07.07,11:47
Mňa by zaujímala jedna vec, na akom základe je toto jazierko urobené? príroda alebo dajaký plast? Budúca svokra chce po ukončení prístavby založiť jazierko a chce aby bolo čo najprírodnejšie (aby sa dalo poprípade využiť keby sa náhodou stalo dačo so studňou)...
azol
19.07.07,07:17
mam to urobene pomocou fólie a pritom som nešetril na kvalite fólii je pravda že je dostať aj lacnejšie fólie ale nie sú chránené proti UV žiareniu a nemajú hrúbku 0,5 mm cena 1 m2 550,-Sk . Fólia je zakrytá pomocou plochých kamienkov a na kraji upevnené kamienky pomocou lepidla. Fólia je asi najlepšie riešenie plast a betón môže v zime puknúť a potom je ťažko hľadať miesto uniku vody a tiež zalepiť porušené miesto , kvalitná jazierková fólia ma v sebe aj lepidlo a pomocou žehličky sa dá vzniknutá diera zalepiť.
calawen
19.07.07,10:14
Zaujímavý nápad, skúsim to "bonznúť" ďalej...
azol
19.07.07,11:31
teraz som sa dočítal že to chcete mať prepojené so studňou to nem dobre dopadne. jazierko je určene na pohľad oči a poprípade na kúpanie ale v žiadnom prípade by som ho nespájal so studňou a neodporúčam vodu so studne použiť do jazierka a tiež nie vodu z okapu. V jazierku je stojatá voda na vytvorenie života vo vode /rastlín a ryb./ Voda so studne nie je vhodná do jazierka a preto je najlepšie použiť z vodovodu z ktorej sa časom vyparia nebezpečne látky a chlór. /Na urýchlenie sú chemikálie ktoré pomôžu urýchliť vyparovanie a neutralizáciu/ Dá sa prepojiť potôčik pri dome a jazierko ale aj tu by som bol veľmi opatrný používal by som filtre aby sa do vody nedostali -choroby /kaprovec/
- nečistoty ktoré môžu narobiť starosti
- tiež treba dávať pozor pri výbere rastlín
- teplota vody v jazierku sa ťažko udržiava.
calawen
19.07.07,13:00
Dam vediet dalej... ale pokial viem, nechce prepajat so studnou, ale vyuzit dazdovu vodu...
Marína
19.07.07,13:59
Nechcem to tu zbytočne zahlcovať novými fotografiami. Možno vás zaujmú aj http://www.porada.sk/253732-post49.html
Majka K
19.07.07,20:05
AZOL - mohol by si mi poslať súkromnú správu ohľadom jazierka? Ja som tu nováčik, tak ti neviem poslať správu a chcela by som poradiť ohľadom jazierka - chudáčik - vyzerá biedne...pomôžeš? díky
azol
19.07.07,21:52
určite rád pomôžem skus opísať problém .
Lion Topoľčany
21.07.07,11:11
Jednoducho úžasné !! K závideniu. Aj my uvažujeme o jazierku na záhrade, ale momentálne máme iné starosti. Určite sa v budúcnosti prihlásim, aby som sa niečo naučila. Ďakujem vopred.

Tak už sa hlásim. Včera sme s úspechom kúpili jazierko v Hornbachu a ideme na to. Je to celko dobrodružná záležitosť...už len tá 110 km cesta
s jazierkom na strešnom nosiči. Ešte raz som si prezrela obrázky na začiatku témy...sú úžasné, no muž ma schladil: "len sa dívaj, my také pekné /jazierko/ mať nikdy nebudeme!" No nezabili by ste ho ?
calawen
21.07.07,15:47
určite hej...
azol
23.07.07,14:25
dobre jazierko už mate a nemyslite si to že teraz to už je v pohode teraz sa len začínaju starosti a výdavky peknu zábava zatial k vybudovaniu krasneho jazierka a dufam že bude krajšie :-))) pozdravujem manžela a hore hlavu
Lion Topoľčany
23.07.07,14:32
Azol,
skôr, či neskôr budem otravovať o nejakú radu.
Hanka
24.07.07,06:49
Aj ked my nemame asi take pekne jazierko, pochvalim sa aj ja.
azol
24.07.07,18:35
pekné aj okolie je krasne upravené a zelená voda je pripodzená farba vody len dať do nej chemiu alebo UV lampu a leknom zakryť viac vodnej hladiny a bude to super. Gratulujem . Podla mna je tam vela rýb a aj to môže mať za následok že rovnovaha je nalomená.
Sugovac1987
01.08.07,17:04
Na jar sme vybudovali záhradné jazierko cca 6 tis.litrov ale napriek tomu že
sme si zabezpečili filter s UV lampou /vhodny na takéto množstvo vody/ vo vode sa veľmi rozmnožili riasy. Asi 1/3-a je zarastená leknami, a máme zasadené aj iné rastliny. Vodu sme čerpali z vlastnej studne. Neviem či sme
nemali radšej používať vodu z vodovodu? Ako máme postupovať s čistením
dna-sú tam usadené zostatky vodných rastlín a nečistoty z rýb?
azol
02.08.07,18:32
pekný deň. teraz už nechajte vodu dozrieť potrvá to ešte tento rok pokiaľ sa odparia ťažké kovy a iné látky ktoré spôsobujú rozmnoženie rias. Je chemická pomoc pokiaľ vám nevadí chémia .Objednať si môžete cez E-obchod www.rworava.sk vyberiete si podľa toho aké sú to riasy nitkové alebo plávajúce /zelená voda / nemusíte sa obávať sú to kvalitne výrobky a neškodia ani rybkám a ani rastline treba len dodržať návod na používanie. Odstraňovať odumreté rastlinky treba priebežne po odkvitnutí pomocou dlhých nožníc aby sa do vody dostalo čim menej organickej látky a treba odstraňovať aj opadane lístie zo stromov a zvlášť dávať pozor na ihličnany. Veľa úspechu a hlavne vydržať pokiaľ sa ta voda ustáli z roka na rok to bude krajšie .
Rattlos69
11.08.07,12:25
Pekne jazierka . Ja mam jazierko uz asi 7 rokov je male ale idem ho na rok zvacsovat . tento rok mam minimum riasov pretoze som si kupil pripravok proti riasom a strieknem ho iba v prvy den ked sa zacnu vytvarat alebo je silne slnko tym padom riasi ked su tak len minimalne :)
azol
12.08.07,06:25
pekný deň prajem. Veľa šťastia pri vybudovaní jazierka , prosím ta aby si si rozmyslel kam to jazierko dáš myslieť musíš na uloženie filtra a na prístup z každej strany k jazierku na pripadne čistenie dna a odstránenie odumretých listov a kvetov a nezabudnúť ani na hĺbku minimálne 1 meter a viac a pamätať si že na dne jazierka je najkvalitnejšia voda a že v 1 m hĺbke sa dajú prezimovať lekná a ryby teplota neklesne nikdy pod + 4 stupne. A zaleží aj na množstve vody a veľkosti jazierka väčšie jazierko nad 5 m3 je menej náročne na údržbu a voda sa v jazierku neprehreje a preto sa riasy ne premnožia ak je rovnováha dodržaná /množstvo rýb,rastlinky a filtračne zariadenie . 5m3 je ideálne aj zhľadiska dávkovania chémie ktoré sa predávajú na práve taký objem a netreba dávkovanie prepočítavať. Prajem krásny deň :-))
Hanka
17.08.07,10:08
Mate niekto skusenosti s vodnym hyacintom? Dari sa vam ho prezimovat?
Johanka
17.08.07,10:31
Vystriehla som nášho kapra :)
Marína
17.08.07,10:41
Je to hotový macko.:)
Johanka
17.08.07,10:43
... minule sme ho chceli ugrilovať a nechcel vyliezť z vody. Asi bude vianočný :D .
seda
17.08.07,10:56
Venujem sa rybárčeniu, ale nemyslela som si, že v takom jazierku môže existovať taký kaprík. Myslíte, že ak by sme postavili záhradné jazierko mohli by v ňom existovať aj vodné korytnačky /19cm a 26cm/?
Johanka
17.08.07,10:59
To nám vždy nejaký rybár donesie kapra-krpca a my si ho vykŕmime :) .
Nažíva si tam s ostatnými, typicky jazierkovými rybičkami.
O chove korytnačiek neviem nič ...
azol
17.08.07,18:04
áno určite tam môžeš mať aj vodne korytnačky len nezabudnúť že korytnačka je predátor a môže narušiť kolobeh jazierka ja osobne ho nedoporučujem k rybičkám podobne ako slimákov ktorí obžierajú rastlinky. Ak chceš samozrejme že sa dajú v lete v jazierku chovať aj korytnačky ale treba zamedziť aby sa nevedeli dostať od jazierka oplotením alebo inou zabranou a to vybudovaním 20cm múrika okolo jazierka. Pekný víkend prajem
azol
17.08.07,18:07
Hanka vodný chyacint sa neda prezimovať v naších podmienkách ja som to skušal v akvariu a nepodarilo sa ak ma niekto inu skusenosť podakujem sa za radu :-)))
azol
17.09.07,10:44
pekný deň prajem . A je tu jeseň čas na to ako za zimujeme jazierko aby nám rybičky a vodne rastlinky prežili zimu. Rybičky môžme kŕmiť pokiaľ nám prijímaju potravu a to je do doby pokiaľ teplota vody neklesne pod 10 stupňov. Po klesnutí teploty treba porozmýšlať kde ich prezimujeme ak mame hĺbku viac ako 1 meter môžme ich nechať v jazierku a môžme byť istý že teplota neklesne pod + 4 stupňov. Pozor na zamrznutú plochu pri prezimovaní v jazierku nerušiť ryby a nevysekávať lad môže narušiť kľudný spánok a aj samotne jazierko používajte ohrievač alebo zalejte plochu horúcou vodou . nezabúdať že súvislá ľadová plocha môže udusiť ryby ak sa neodparia z vody nebezpečne látky .
Hanka
17.09.07,11:19
Rada, aby cele jazierko nezamrzlo, treba dat na hladinu makku loptu. Pocula som, ze je dobre dat kusky polystyrenu, ale to asi az ked rybicky spia, inak by ich to lakalo....
feval
23.10.07,08:18
Zdravim,

Na jar som si zalozil male zahradne jazierko s hlbkou asi 80 cm. Mal som v nom aj zopar cervenych karasov. Teraz som ich vylovil a preniesol do 100 l akvarka v byte. Zda sa mi ale, ze som neurobil dobre. Nic nezeru. Poradis mi ako ich prezimovat? Srdecna vdaka.
Chobot
23.10.07,08:23
Zdravim,

Na jar som si zalozil male zahradne jazierko s hlbkou asi 80 cm. Mal som v nom aj zopar cervenych karasov. Teraz som ich vylovil a preniesol do 100 l akvarka v byte. Zda sa mi ale, ze som neurobil dobre. Nic nezeru. Poradis mi ako ich prezimovat? Srdecna vdaka.

Tie karasy a zlaté kapre sú ryby, ktoré majú radi studenú vodu. Možno máš to akvárium v teple a to im nerobí dobre. Treba ho premiestniť nikde, kde je nižšia teplota. Neboj sa, oni neprechladnú.
feval
23.10.07,14:13
Velmi si cenim tvoju radu. Docital som sa teraz, ze mam vypnut aj filtrovanie vody a nekrmit ich. Je to pravda? Srdecna vdaka vopred za odpoved.
Chobot
23.10.07,14:16
Velmi si cenim tvoju radu. Docital som sa teraz, ze mam vypnut aj filtrovanie vody a nekrmit ich. Je to pravda? Srdecna vdaka vopred za odpoved.

S tým krmením, to neviem... Hádam niečo by mali dostať, pokiaľ nie sú v zimnom vegetovaní.
bohumil
28.10.07,16:26
Par pripomienok k prezimovaniu jazierka- v prvom rade tazko radit vseobecne. Zalezi vzdy od velkosti a osadenstva jazierka. Za predpokladu,ze su v jazierku Koi kapre je skutocne potrebne , aby cez zimne obdobie mali v lade otvor. Je potrebny na to, aky sa voda okyslicovala a unikali z vody skodlive plyny. Pokial ostane otvor zamrznuty jeden, dva dni, netreba sa nicoho obavat. Pri opatrnom vysekavani ladu sa skutocne nemusite obavat, ze ublizite, pripadne zobudite vase hybernujuce rybky. Pokial by ste skutocne mali obavy, tak doporucujem kvalitny ohrievac, ktory zacina byt konecne v nasej predajnej sieti dostupny. Pozor, v ziadnom pripade nie akvaristicky. Nic osobne proti jednemu prispievatelovi, ale liat horucu vodu na zamrznute jazierko mi pripada komicke. Unika mi ucel tejto operacie.
azol
07.11.07,08:38
ano máš pravdu :-) vysvetlím ako som to myslel mám zapnuté okysličovanie a voda nezamrzne pokiaľ je teplota vody do -5 stupňov ak do rána zamrzne tak na to miesto kde sa vytvárajú bublinky zalejem horúcu vodu tenká vrstva ľadu sa roztopí a vydrží to do večera . Pekný deň prajem
bohumil
08.11.07,19:54
Hm. Mozno je to dobry sposob rozmrazovania hladiny. Davam prednost 600W ohrievacu s termostatom. Bal by som sa totiz, ze okyslicovanie ako je zname odobera prave teplotu vody z dna. Ale, ak ti tento sposob funguje a ryby su v dobrej kondicii, tak preco nie. Dufam, ze filtraciu mas odstavenu a rybky prave zahajili "hladovku".
bohumil
08.11.07,20:35
...no a este mi neda napisat par poznamok ohladom cistoty vody. Opat plati-vseobecna rada -zla rada. Prva zasada- co chceme mat v jazierku. Takze tri kategorie-jazierko s rastlinami bez ryb, jazierko s par karasmi, alebo jazierko s koi kaprami. Zatienit hladinu priblizne jednou tretinou rastlinami je fajn pre vodu aj ryby. Samozrejme, ze vsetci vieme, ze lekno vodu necisti. Pouzivat raselinove vrecka ako prostriedok boja proti riasam...no neviem. Urcite pokial ich najprv dokladne nepremyjete, tak vam urobia "bordel" na hladine a zahnednu vodu. Raselinu by som pouzil len vtedy, keby som mal tvrdu vodu. Dohodnime sa, ze zasada je mat dobru biologicku filtraciu s dostatocnym prietokom vody a adekvatnu UV lampu, ktora nam zabezpeci vodu bez choroboplodnych zarodkov a urcitych druhov rias. Ostava nam vecny problem-vlaknita riasa. Tu nastupuje "obavana" chemia. Niet sa coho bat. Pri spravnom pouzivani prospieva vode a rybam neublizuje. Prave naopak-su to pripravky na baze krystalickeho peroxidu a rybam precistuju ziabre. Startovacie bakterie je dobre pouzit v novej filtracii. Ak si ich nahodou nekupite, zarzcujem vam, ze po troch tyzdnoch sa vytvoria same. Urcite pri aplikacii akehokolvek pripravku na odstranovanie vlaknitej riasy nezabudnite vypnut filtraciu aspon na pat hodin.
badoga
09.11.07,06:58
v jazierkach sa určite vyznáš, neporadil by si ohľadne kúpacieho jazierka?
bohumil
10.11.07,21:09
Poradit ohladom kupacieho jazierka....Tiez nosim tento plan v hlave tri roky. Urcite by som robil kupaciu plochu 40m stvorcovych a regeneracnu-plytku zonu minimalne 60 m stvorcovych. Dovody su nam obom zrejme jasne. Osobne by som pouzil filtraciu Oaze-Screenex36, co je podla mojho nazoru na nasom trhu najlepsia filtracia. K tomu aspon 100W UV lampu a cerpadlo s prietokom cca 20 OOO litrov. Hlbku kupajucej casti by som dal 180 cm. Videl som uz asi desat kupacich jazierok. Okrem jedneho v NR to bola skor "tragedia", ako jazierko na kupanie. Samozrejme, ze voda v takomto jazierku nebude nikdy taka, ako v chlorovom bazene, ale urcite ten celok posobi estetickejsie a zdravsie, ako nejaka ako ja to nazyvam "modra diera" v zahrade, ktora sluzi priemerne sest tyzdnov v roku. Co poradit na uvod viac? Sam neviem, co potrebujes vediet. Skus si naklikat na nete kupacie jazierka. Najdes tam nejake firmy. S nejakymi z nich som aj rozpraval, ale po par minutach som zistil, ze ich vedomosti su.....Existuje tam aj nejaky p. Halahija. Vyzna sa, fajn chlapik. V lete som od neho kupil cierne lekno "Black princes". Tri dni som radostou nespal. Predal mi totiz pol korena zo svojeho jedineho kusu. Takych ludi mozem. No a este existuje aj p. Labody. Pestuje lekna a vraj robi aj jazierka. Neviem, ci to v tomto fore mozem pisat, ale skusim-je to totalny podvodnik a klamar. Tak, ako ma zavadzal a klamal, to bol proste "suteren".
badoga
14.11.07,07:48
[quote=bohumil;566025]Poradit ohladom kupacieho jazierka....Tiez nosim tento plan v hlave tri roky.

Vďaka, za odpoveď. Literatúru a všetko čo sa na nete dalo nájsť máme naštudované (najmä manžel). Boli sme aj na stránkach, kde je popísaná a nafotená postupná realizácia viacerých jazierok v Nemecku a Rakúsku.
Mám obavu z praktického života takéhoto jazierka. To máš to isté, ako keď si napr. do domu inštaluješ nové alternatívne vykurovanie, ktoré ešte nikto v okolí nepoužil a hoci všetky prospekty píšu že je super, nedozvieš sa z nich všetky pre a proti.
Bojím sa aby kúpacie jazierko nebola iba pekná myšlienka s problematickým využitím a s vysokou spotrebou energie. Možno je lepšie ostať iba pri okrasnej funkcii.
badoga
14.11.07,07:54
ešte jedna vec, asi som prispela do tejto témy s iným obsahom... Je otvorená aj téma "kúpacie jazierko". Ospravedlňujem sa a prekopírujem to tam.
zabina2
15.11.07,12:33
Azol krásne jazierko :-)
pre Hanku :) Hanka, zdá sa mi podľa foto, že je to jazierko z betónu, ak áno..poradíš ? my sme vykopali teraz na jeseň, ale už sme sa do ďaľšej práce nestihli pustiť, plánujeme ho vytvoriť pomocou betónu a andezitového kameňa.
Inak nádherné jazierko :-)
Hanka
15.11.07,18:53
zabina2,dakujem za pochvalu. Jazierko nie je z betonu,je to folia oblozena kamenmi. Uz sa mi doma zacinaju smiat, z kazdej prechadzky si musim doniest nejaky suter, ktory sa mi zapaci. Teda ja ho objavim a chuda manzel ho dovlecie;)
zabina2
17.11.07,21:39
Jáj, tak to sa mi iba zdalo :-) no neva:-) na nete je kopec info o foliových jazierkach, ale nič o betone a kameni, tak sa bude robiť systémom pokus-omyl :-))) neboj, nie si sama čo takto chodíš po vonku a zbieraš:))) ja som taká istá, či už kamene, či rastlinky, a ak sa niečo nedá, predsa len, nie všetko sa dá odniesť domov tak aspoň pár záberov foťákom :-))) neviem sa dočkať jari, keď sa pustíme do práce a snáď do leta sa budem môcť pochváliť aj ja prvými fotkami:-) tak nech sa Ti darí a nech Ti nezamrzne priveľmi, hoc asi aj u nás v Nr bude tohtoročná zima mrazivá :o)
azol
18.11.07,18:21
Pekný večer musím Vás sklamať jazierko z folie nemal som odvahu ho spraviť z betónu je to riziko podľa mňa . Fólia sa lepšie prispôsobí naším klimatickým podmienkam . Fóliu mám zakrytú pomocou skál z rieky ktoré som si sám nanosil vydezinfikoval v Save a potom poukladal do jazierka postupoval som od najväčších balvanov ktoré sú na dne a držia menšie skalky poukladané vedľa seba . Je ešte možnosť kamienky nalepiť na fóliu pomocou lepidla na dlažbu , ale používajte lepidlo mrazuvzdorné. Ak použijete fóliu z UV filtrom jazierko má životnosť minimálne 10 rokov . veľa úspechov prajem a rozmyslite si pre a proti aby ste po čase neobanovali
zabina2
19.11.07,21:19
Azol, ja viem, folia je folia...ale všetko na tomto svete stojí na financiach o:))) keď som si zrátala cenu folie, tak by som jazierko musela presunúť do kategorie "snivajte s nami " .:-) mám peknú inšpiráciu zo susedovho dvora, má krásne veľké jazierko, či skôr jazerisko, robené práveže týmto spôsobom, pomocou betonu a vápencového kameňa. Je nádherné, len práve on spravil tú chybu, že použil beton obyčajný nie mrazuvzdorný, tak vravel, že má zopár praskliniek po predminuloročnej krutej zime:-) tak dúfam, že mne sa podarí, a praskať nebude. A andezit som volila, preto, že všade čo som čítala, vápenec do jazierka nedoporučujú...hoc...on má v tom rybníčku dokonca koi kapre a darí sa aj im aj rastlinkám:-) tak uvidíme, iste tu potom poinformujem a podelím sa o skúsenosť.
Hanka
03.03.08,09:45
Minulotyzdnove slniecko ma vytiahlo do zahradky a odstranila som tamarisku, ktora bola blizko jazierka. Tak sa rozrastla, ze nam zacala znecistovat jazierko. Teraz potrebujem radu, co by bolo dobre zasadit blizko jazierka, aby to vyzeralo pekne a nerobilo to moc neporiadku, slniecko tam svieti cely den.
Dakujem za rady.
Andulenka
03.03.08,13:18
Môžem Vám doporučiť niekoho, kto Vám ho rýchlo urobí-budete sa z neho len bezstarostne tešiť.
vasulka
03.03.08,13:34
Prosím ťa, môžeš ho aj mne doporučiť Adulenka? Ďakujem.
tomas3
03.03.08,17:22
Pekný večer musím Vás sklamať jazierko z folie nemal som odvahu ho spraviť z betónu je to riziko podľa mňa . Fólia sa lepšie prispôsobí naším klimatickým podmienkam . Fóliu mám zakrytú pomocou skál z rieky ktoré som si sám nanosil vydezinfikoval v Save a potom poukladal do jazierka postupoval som od najväčších balvanov ktoré sú na dne a držia menšie skalky poukladané vedľa seba . Je ešte možnosť kamienky nalepiť na fóliu pomocou lepidla na dlažbu , ale používajte lepidlo mrazuvzdorné. Ak použijete fóliu z UV filtrom jazierko má životnosť minimálne 10 rokov . veľa úspechov prajem a rozmyslite si pre a proti aby ste po čase neobanovali
Dobrý podvečer,
ja mám jazierko už 3 roky ale v priebehu leta nemám čistú vodu, pritom používam aj UV lampu, filter a 24 hodín používam čerpadlo. Mám aj vysadené lekná ale nemajú husté listy a nekvitnú mi pravidelne. Na kameňoch v jazierku mám riasy. Prosím poraď mi čo mám s tým robiť?
azol
03.03.08,20:20
určite sa treba pohrať s tienom a rastlinky používať vätšie množstvo ktore maju zazračný učinok tým že zabranuju vniknutiu slnečných lučov do vody a korene cistia vodu . Je potrebne dodržať rovnováhu a neprehnať s rybičkami malo je niekedy viac.
tomas3
04.03.08,10:55
Dobrý deň, aké rastliny by som mal pestovať v jazierku. Ja chovám v jazierku ryby karasy, koi kapre, jesetera. Moje jazierko má objem 8 kubíkov vody, koľko rýb by som mal chovať v takom jazierku ? Neviete niečo poradiť aby mi lekná boli bohaté na listy a kvety ?
Ďakujem
azol
06.03.08,08:15
Ja mám 5 kubikov vody v jazierku a mám tiež koi kapre a karasy 20 rýb ale su už 3 ročné rybky maju dlžku do 40 cm všetko zaleží od velkosti rýb. Sortiment rastliniek je bohatý . Lekno pokial ste sadili do namiešaneho substratu treba zeminu meniť každý rok. Ak ste si namiešali sám tak Vám to vydrži dlhšie . Pokial mate v rybníku viac rýb ako by to vaše jazierko unieslo nebudete schopný udržiavať rovnováhu a vodu budete mať mutnu. Na krmenie tiež treba dávať pozor ,lebo nezkonzumovane krmivo sa rozklada vo vode .
Hanka
11.03.08,12:42
Minulotyzdnove slniecko ma vytiahlo do zahradky a odstranila som tamarisku, ktora bola blizko jazierka. Tak sa rozrastla, ze nam zacala znecistovat jazierko. Teraz potrebujem radu, co by bolo dobre zasadit blizko jazierka, aby to vyzeralo pekne a nerobilo to moc neporiadku, slniecko tam svieti cely den.
Dakujem za rady.

poradi niekto?
vasulka
11.03.08,12:52
Minulotyzdnove slniecko ma vytiahlo do zahradky a odstranila som tamarisku, ktora bola blizko jazierka. Tak sa rozrastla, ze nam zacala znecistovat jazierko. Teraz potrebujem radu, co by bolo dobre zasadit blizko jazierka, aby to vyzeralo pekne a nerobilo to moc neporiadku, slniecko tam svieti cely den.
Dakujem za rady.
aj ja by som potrebovala takú radu ako Hanka.
Poraďáci,prosíme vás, poraďte nám!!! Ďakujem.
Hanka
02.04.08,13:15
Nasla som na webe taketo nieco, mozno nam to pomoze pri skraslovani jazierka
Najkrajšie vodné a pobrežné rastliny
Hlboká zóna (výška vody 40 cm a viac): lekná a leknice, stolístok.
Plytká zóna (výška vody 10 – 40 cm): okrasa, truskavec, pontedéria, šípovka, klasovka, pálky, kosatec žltý a žabník.
Bahenná zóna: záružlie, nezábudky, vŕbica, houtuynia a kosatce.
Pobrežná zóna: alchemilka, astilbe, funkie, bergénia, ľaliovky, žltohlav, jazyčník, telekia, túžobník, udatník, vrbina, ploštiničník, rodgersia, brunera, prvosienky, hluchavky, zbehovec, papraďorasty a vybrané druhy okrasných tráv.
Okrasné dreviny k vode: japonský javor, rododendrony a azalky, pierisy, vŕby, liesky, tis, muchovník, trpasličia breza, hortenzie, kaliny, zakrpatené kultivary ihličnanov (smreky, jedle, cyprušteky, jedľovec).

Ak mate zaujem tak tu je toho viac.
http://www.linia.sk/L6_05/zahrada.htm
vasulka
02.04.08,14:12
hanka,dík za stránku,čo si našla.Aj ta pomôže.
Pekný zbytok dňa ti prajem.V.:)
azol
04.04.08,07:08
konečne začíname :-) povysával som jazierko od bahna , presadil som lekno a vymenil prísady vo filtroch a teraz len čakať ked sa to pekne všetko preberie a ožije. Prajem Vám vela uspechu
david93
04.04.08,20:08
konečne začíname :-) povysával som jazierko od bahna , presadil som lekno a vymenil prísady vo filtroch a teraz len čakať ked sa to pekne všetko preberie a ožije. Prajem Vám vela uspechu
mas naozaj krasnu zahradu ....aj jazierko.....gratulujem.
rediq
05.04.08,15:22
Zdravím vsetkych priaznivcov zahradnych jazierok. Aj ja som jednum z nich avsak mam problem so zazelenanim vody aj napriek tomu, ze mame fontanku vo vode. A s riasami mam takysto problem. Jazierko je polovicu dna v tieni a dalsiu polovicu na slnku, mame tam aj bujnu vegetaciu a vo vode lekno. Nepozna niekto nejaky system aby som nemal tieto problemy? Napriklad nejaku dobru rastlinu,... Dakujem ze vsetky odpovede :)
PS: Vase jazierka su uchvatne ;)
jarocko
14.04.08,21:00
Ahoj!Volam sa Jaro a potreboval by som info,pri vystavbe jazierka v zahradke,vedla domu.Vlastne jedna sa o velkost 6krat10-12m,pri hlbke 0,5-3m,s pritokom vody z pramena.Prosim Vas,potrebujem k tomu nejake potvrdenie a suhlas? Ak ano,tak ake?Vopred dakujem za rady! S pozdravom J.L.
azol
14.04.08,21:42
pekný večer . Ja neviem o potrebe povolenia ak staviate na súkromnom pozemku tak ako je to pri záhradnom bazéne ani pri stavbe jazierka nepotrebujete povolenie . Tým že si vybudujete jazierko skrášlite vaše okolie . Určite je potrebne dodržať bezpečnosť a mať to na oplotenom mieste aby sa k blízkosti nedostali deti bez dozoru aby nedošlo k úrazu. Skôr je na zamyslenie že budete používať vodu z prameňa musíte dávať pozor pri výbere vodných rastlín a rýb nakoľko sa bude jednať o vodnú nádrž stálou výmenou vody.Odpadáva Vám používanie UV filtra okysličovanie vody ale vodu treba filtrovať predtým ako sa dostane do jazierka . Na upresnenie by som ešte potreboval vedieť množstvo vody ktoré pretečie za minútu z prameňa a že či ten prameň nie je potrebné dostať na Váš pozemok z obecného prameňa , lebo potom sa nevyhnete minimálne z oznámenia na obecný úrad.
Marína
15.04.08,06:20
konečne začíname :-) povysával som jazierko od bahna , presadil som lekno a vymenil prísady vo filtroch a teraz len čakať ked sa to pekne všetko preberie a ožije. Prajem Vám vela uspechu
Čím vysávaš jazierko od bahna?
jarocko
15.04.08,18:18
Velmi pekne dakujem za Vasu dobru radu! V mojom pripade ide o potocik,tecuci cez moj pozemok.Ja som ho nazval ,,pramen,,a chcel by som precerpavat cerpadlom vodu do jazierka,ale este neviem v akom mnozstve.Samozrejme bude prefiltrovana,ale co by sa stalo v pripade,ze by som spravil mensi vodapad(kaskadu) a nasadil tam iba pstruha?Potrebujem tu vodu este filtrovat?
farki77
16.04.08,08:20
Potreboval by som poradit v troch otazkach:
1. Vlani som vybudoval jazierko,mam v nich aj lekna- vlani som ich sadil este nekvitli ale listy mali krasne. Po zime vsak zhnili- a teraz ked mi zacinaju rasit ostatne rastlinky- zbadal som len na leknach ze tie ako nejak nerasia. Je to normalne, je to este priskore obdobie zeby som zbadal nejake vyhony?

2. Mam japonske kapre KOI v jazierku, a teraz som si vsimol, ze sa mi nastahovala aj zabka. Vsimol som si sliz na vode s malymi bodkami v strede, moze to byt zabi sliz? Mam to likvidovat z jazierka, co ak sa mi vyliahnu zaby, ktore tam nechcem. Tu jednu by som nechal, je to pekne- a ked si uz vybrala svoju domov v mojom jazierku, tak nech tam ostane.

3. Vsimol som si, ze mate priezracnu vodu. Ja taku nemam. Mam ju zahmutenu. S cim by som vedel cistit vodu? Skusal som chemicke pripravky vlani, su velmi drahe a nejak som si ani nevsimol zmenu. Mal by som kupit nejake filtracne zariadenie? Ak ano, aky typ by ste mi odporucili?

Za rady Vam vopred dakujem!
azol
16.04.08,08:57
Pekný deň prajem. Pokúsim sa Vám odpovedať na otázky .

nepíšete kde a ako ste prezimovali lekno ? Pokiaľ ste ich nechali na dne jazierka a nemáte hĺbku vody viac ako 70 cm možno vám zamrzli a zbytočne budete čakať že vám pustia výhonky . Ak ste ich mali mimo jazierka a boli uložene vo vode pred uložením ste mali odstrániť staré zhnité listy. Na lekná je dostať špeciálna zeminu ktorá je obohatená výživami . Pokiaľ ste ich sadili do zeminy ktorá nebola určená pre lekno pravdepodobne preto vám minuli rok nekvitli. Zemina na lekno je určená na tri roky keď ju treba obnoviť . Lekno je nenáročná rastlina počas leta treba odstraňovať odkvitnuté kvety a listy aby sa voda nešpinila . Lekno potrebuje teplo a slniečko zatiaľ ani mne nepúšťajú listy pokiaľ ste všetko dodržali určite Vám pustia .
. neviem ako Vám mám na tuto otázku odpovedať . Určite že je pekné keď máte tam jednu žabku okolo jazierka ale neviem ako zabrániť tomu aby ste nemali žabací koncert a žaburinec namiesto okrasného jazierka . Mám skúsenosti so žabami a jeden rok som okolo jazierka nazbieral vyše 50 kusov ropuchy ktorý sa doplazili za jednu noc . Žabka / ropucha / pokiaľ nájde vodu svojím kvákaním priláka ostatné žaby ktorým dáva najavo vhodné miesto uloženie ikier . Ja by som radil hneď prvú žabku odstrániť a zobrať ho niekam kde mu bude dobre JSituáciu mení ak sa jedná o žabku ako rosnička a skokan zelený .Oni sú skôr samotári a nenachádzajú sa tak vo veľkom množstve aj ja mám jednu žabku možno dve , ale vajíčka hneď po nakladení zlikvidujem z jazierka . To že sa žabka nachádza v jazierku znamená že vodu máte čistú a nezávadnú.
3. Téma čistenia jazierka sa už pár krát preberala a chcem vám poradiť aby ste preštudovali stránky ktoré sem pripájam . Prajem vám veľa úspechov a hore hlavu
http://www.rworava.sk/lava.htm
http://www.rworava.sk/zahradne_jazierka.htm
http://www.sera.sk/
azol
16.04.08,09:14
Jarocko . Neviem odkial ta voda tečie . ja by som ju radšej filtroval a kaskadu a vodopád by som aj ja spravil prevzdušni vodu a žblkotanie vody oživý záhradu Použiť čerpadlo ktoré prečerpá 1250 litrov za hodinu . Pstruhy sa budu u Vás cítiť ako v raji a ked ich budete grilovať nezabudnite ma zavolať :-)
čerpadlo si môžete objednať v http://www.rworava.sk/zahradne_jazierka.htm
azol
16.04.08,09:24
jarocko
17.04.08,17:29
Ja Vam velmi pekne dakujem!Za vsetky dobre rady a napady si urcite toho pstruha zasluzite,preto ,,dovidenia,,!S pozdravom J.L.
Fabiana
24.04.08,17:21
Inšpirácia na ostrihanie stromov ;)
annaspakovska
27.04.08,12:32
velmi ma potešilo, že ste ochotný pomôcť a poradiť tak prosím o radu. Som v tejto oblasti úplný nováčik mám v záhrade voľmú plochu asi 10 x10 metrov chcela by som tam maličké jazierko pre vnúčata pre potešenie ale neviem ako nato, hlavne neviem aké veľké aby ostala voľná plocha pre deti na hranie a už vôbec neviem aké použiť čerpadlo aby tam bola aj nejaka fontánka a prípadne nejaký malý drevený mostík s prechodom do úžitkovej časti záhrady, prosím poradíte mi . anni
azol
29.04.08,06:14
Pekný deň prajem. Skúsim Vám odpovedať a poradiť. Ťažko poradiť máme rôznaké nároky ja preferujem jazierko nie menšie ako 5 m3 šírka x dĺžka x hĺbka pri čom by hĺbka nemala byť menšia ako 1 meter až 1,4 metra ak chcete v jazierku prezimovať aj rybky , ale pokiaľ sa jedná o plochu kde sa budú hrať aj maloleté deti je to diskutabilné kvôli bezpečnosti . Pokiaľ by ste vybudovali menšie jazierko alebo kupovala hotové z umelej hmoty budete minimálne 1 x za 2 týždne meniť vodu lebo pri tom množstve sa Vám voda v lete prehreje a žiadny filter tomu nepomôže aby ste nemala zelenú vodu. Na ploche 10 x 10 metrov sa dá vybudovať jazierko a aj plocha na oddych ale ja by som spravil to jazierko do rohu v atypickým tvarom /polkruh/ a potom je Vám ten mostík zbytočný. nič a nikto Vám nezabráni aby ste to urobila podľa seba J . Čerpadlo treba použiť silnejší , aby vodopád alebo fontánka mali aj efekt z prietokom vody 2500 litrov vody za hodinu a viac na výber tých čerpadiel máte v hypermarketoch , záhradných centrách v akvaristike alebo si môžete objednať cez internet. http://www.rworava.sk/
annaspakovska
29.04.08,10:57
´dakujem veľmi pekne, skúsim sa riadiť vašími radami, to jazierko v rohu sa mi celkom pozdáva a napokon aj ten mostík oželiem, zdravím anni
azol
07.05.08,19:06
.
ogrosko
10.05.08,11:48
Zdravim
Pomaly prichadza leto a rozhodol som sa ze si na dvore spravim jazierko. Nechcem nic obrovske nieco mensie. Objednal som si uz PVC foliu o rozmeroch 2x4m hrubka 0,5mm a neviem sa rozhodnut krore cerpadlo objednat bud to: akva-exo.cz/detail/zahradni-jezirka/cerpadla/atman/2753/ alebo: akva-exo.cz/detail/zahradni-jezirka/cerpadla/atman/2752/neviem sa rozhodnut ci mi na moje male jazierko postaci ta 500-vka alebo zobrat radsej to vykonnejsie. Rozmyslal som aj ake kamene pouzit ale najskor asi z rieky lebo nemam az tolko financii aby som ich kupoval a chcel by som poprosit o nejake tie rady co budem este potrebovat, na co mam davat pozor a ak by niekto vedel o nejakych strankach s navodmi na stavbu jazierka bol by som mu velmi vdacny.
Vopred dakujem
arizona
10.05.08,18:57
Azol, máte to veľmi krásne! V skutočnosti to musí byť ešte krajšie,ako na fotkách... Páči sa mi, ako to máte fantasicky zakomponované do okolia.
brabod
10.05.08,19:23
vidím, že vás to baví a navyše tomu rozumiete. mám jednu prosbu. práve som si založil jazierko a bojím sa rias, ktoré tam určite časom budú. zistil som, že ich vzniku zabraňuje vodomor kanadský. neviem ho však nikde zohnat, pretože bežné záhradkárstva, ani baumax či hornbach ho neponúkajú. neviete mi poradiť, ako sa k nemu dostať?
azol
14.05.08,07:10
Pekný deň prajem. OGROSKO
Ospravedlňujem sa že len teraz odpovedám mal som povinnosti . Neviem na aké účely chcete použiť čerpadielko . Ak si chcete spraviť akvárium na dvore bohato stačí 500 ka , ale ja si myslím že ste tu písali o jazierku :-) na to, aby bol aj nejaký efekt potrebujete silnejšie čerpadielko na fungovanie filtra postačí čerpadlo 1250 alebo 2500 za hodinu tam ide o to aby ta voda pomalšie prechádzala cez filtračné médium a UV lampu. Na fontánku a kaskádu a skymer treba silnejšie čerpadlo 2500 a viac . Filtre strácajú výkon ak sú položené nižšie pod hladinou vody a výška výstreku je väčšinou vyznačená v návode. To že chcete si nazbierať kamienky z potoka alebo rieky kvitujem , len nespravte takú chybu ako ja že som tie kamienky neošetril a nanosil som aj chorobu KAPROVCA na svoje rybky . Ošetriť kamienky môžete so SAVOM alebo hypermangánom . Použite ploché kamene , ale berte na vedomie že údržba jazierka bude náročnejšia nakoľko sa pod kamienky dostanú riasy a bahno . Pokiaľ prelistujete tak určite tu nájdete stránku na vybudovania jazierka .Prajem veľa úspechu .
S pozdravom Árvay
azol
14.05.08,07:44
pekný deň Brabod..O vzniku rias a likvidácii by sme mohli napísať knihu . Rias sa netreba obávať treba sa sním naučiť žiť. Na ošetrenie jazierka a nato aby sme mali priehľadnú vodu stačí filter a UV lampa a rastlinky .Riasy ktoré sa ukladajú po bokoch netreba odstraňovať sú tam aj nitrifikačné baktérie ktoré pomáhaju pri odbúravaní organických látok. . Číru vodu by som Vám poradil raz do mesiaca zamútiť rašelinovým roztokom aby sa slnečné lúče nedostali až na dno . Ani rastlinka vodomor kanadský nie je všeliek od starej mamky na riasy. Riasy ktoré spôsobujú zazelenanie vody je znak toho že v jazierku je nabúraná rovnováha veľa rýb, prekrmovanie a následne rozkladanie sa krmiva ktoré rybky ne skonzumovali . Veľa slnko teplá voda rozkladanie sa odumretých časti rastlín . Prudké dažde a ešte veľa ďalších vecí ktoré nám mútia život a pohľad na jazierko . Jedno si treba uvedomiť že ani v prírode nie sú jazierka číre a predsa
sú krásne a zelená alebo zariasená voda ešte neznamená katastrofu , rybičkám vyhovuje a je to prirodzenejšie ako číra voda v jazierko. Určite je dobre ak vidíme na ryby , ale na to že ráno je voda priehľadná a na obed keď je silné slnko sa zamúti musíme všetci zvyknúť. Fotky treba robiť ráno a návštevu pozývať podvečer . Pekný deň prajem a krásne chvíle prežité pri posedávaní na brehu jazierka .

prípravok :Názov: Algo Schutz 250 ml
Popis: Ekologický koncentrát v tekutom stave. Obsahuje výťažky rašeliny a slamy. Prirodzene zamedzuje tvorbe rias. Dávkovanie: 250 ml / 5000 litrov vody
Cena: 236 Sk
ibus
22.07.08,18:05
Ahoj!

My akurat uvazujeme o zriadeni jazierka. Privital by som tvoju pomoc a to nielen cez net, ale aj priamo na mieste cinu:). Zaplatim ti aj cestu aj namahu. Som z KN. Co ty na to?
azol
22.07.08,21:06
Asi to nepôjde . Nie som profesionál a nechcem fušovať do prace odborníkom . Ja som z RV a ako št. zamestnanec môžem ponúknuť len svoje vedomosti ,ale svoju prácu nie .
azol
02.09.08,13:03
Mesto Rožňava vyhlásilo sútaž o najkrajší balkón a kvetinovú záhradu inšpirujte sa a zapojte sa do hlasovania .

http://www.roznava.sk/portal/informacie/index.php?ids=4&subaction=jeden_clanok&id
Rich1
04.10.08,09:40
Ahoj, chcel by som poprosiť o radu, chcem si na záhrade vybudovať jazierko (vlastne som už začal). Keďže na záhrade je dosť svažitý terén rozhodol som sa vybudovať tri jazierka nad sebou, pričom voda by stekala kaskádovite do najväčšieho jazera o rozmere 4,5 x 6 m, hĺbka 1,7 m. Ostatné jazierka by boli len maličké cca 1,5 x 1,5 m. Keďže musím jazero hĺbiť do svahu robím akýsi bazén zo železobetónu ktory by zároveň spevnil svah, potom do toho ešte dám fóliu a na ňu budem lepiť kamene. Tri strany jazierka by boli v kolmé a na štvrtom chcem urobiť plytčinu o šírke cca 0,5 m. Jazierko má slúžiť ako okrasné s možnosťou chovať rybiu háveď. Keďže sa jedná cca o 45 kubíkové jazierko potreboval by som poradiť s technikou. Niekto odporúča vodu filtrovať niekto tvrdí, že filtre sú úplne zbytočné nakoľko v BioMechanickom filtre voda prúdi tak rýchlo, že baktérie nemajú šancu ju očistiť. Taktiež by som potreboval vedieť či sa rozhodnúť pre filter prietokový (gravitačný), alebo tlakový. Je nutný skimer? Čo vlastne budem potrebovať a ako to pracuje?
azol
06.10.08,04:17
rich1 v stredu ti viem odpovedať nakolko som teraz zaneprázdnený.Dakujem za pochopenie
Rich1
07.10.08,17:39
ok :)
azol
08.10.08,07:18
pekný deň prajem . Je zaujímave to čo chcete vybudovať .To že budete mať vodu stále v pohybe bude mať iný charakter ako jazierko a stojatá voda.
Ako píšete niektoré veci vám budú zbytočné ako napríklad skymer . Skymer pomáha pozbierať z hladiny vody nečistoty plávajúce ako listy a odkvitnuté kvety zo stromov. Pohyb vody zabranuje prehriatie vody a tak že zelená voda vám nehrozí len ked tak nitíkovyté riasy po krajoch.Zamyslieť sa treba aké rybičky a vodnú rastlinu použijete na lekno a koi kapre môžete zabudnúť. Ako píšete bude tam kvantum vody nad 40 m3 to už by som zaradil do kategórie megajazierko a platí príslovie čím väčšie o to menej starosti.Techniku ktoru budete potrebovať je výkone čerpadlo ktorá prekoná prevýšenie a filter na hrubé nečistoty.
bohumil
01.11.08,07:28
Zdravim Azol! Zaujimalo by ma, ze preco neodporucate koi kapre a lekna do jazierka, kde je prudenie vody.
azol
07.11.08,10:03
Písal som že pokiaľ to bude jazierko z kaskádou a bude v ňom prúdiť voda nie je vhodné pre lekna a koi kapre . Na lekno potrebujete stojatú vodu a aj kapre majú radšej kludnu vodu.
nanyy
10.11.08,07:54
naaadherne!!!
aj my planujeme vystavbu jazierka na jar a vlastne prerabku celej okrasnej zahradky a hladame niekoho kto by nam s tym vedel poradit.Asi najlepsie nejakeho zahradkara,architekta alebo projektanta...neni tu nejaky taky? Dkujem
paťuška
10.11.08,08:00
Prosila by som o radu, čo s plávajúcim vodným hyacintom a kosatcom na zimu? Nechať asi nie, vybrať a odložiť do pivnice? Lekná ani iné trávy nevyberám a zatiaľ prežívajú.
nanyy
10.11.08,08:02
A co na zimu s rybickami v jazierku ktore ma hlbku cca 50cm?
azol
10.11.08,08:44
Rybičky treba premiestniť na miesto kde môžu oddychovať do jari . Voda by mala mať teplotu do 10 stupňov . Rybičky nerušiť ,nepodávať potravu a poprípade môžte aj zakryť nádrž. Nádrž naplňte z jazierka aby bola kvalita a teplota vody konštantná .
nanyy
10.11.08,09:01
Dakejem pekne za radu.A aku hlbku by mala mat ta nadz a ake tozmery? Rybky su tak 10cm velke a je ich asi 10ks.
azol
11.11.08,05:17
nádrž 250 až 500 litrový postačí a výška 50 až 100 cm .Rybky cez zimu ak majú vodu do 10 stupňov nekrmíme nakoľko sú v polospánku . Nádrž položte tak aby mali čím menej svetla , aj v prírode pod ladom majú podobné podmienky .
nanyy
11.11.08,06:51
azol dakujem.mozem sa opytat comu sa venujete ked tomu tak rozumiete?vase rady su profesionalne.
bohumil
11.11.08,20:13
:)Zdravim jazierkovych hobbystov! Dakujem Azol za odpoved na otazku o prudiacej vode z kaskady, pripadne cerpadla. Dovolte mi v poslednom prispevku na temu jazierko poznamenat, ze napriek kaskade v mojom starom jazierku mi v bocnej zone kvitli pat rokov lekna a darilo sa uz treti rok originalnym japonskym KOI. Devatdesiat percent jazierok v Japonsku ma kaskadu s prudenim vody. Ryby prave toto miesto s radostou navstevuju a vyhladavaju. Dovod je zrejmy. S uctou a prianim chovatelskych uspechov bohumil.:cool:
moso
21.01.09,14:16
Prajem prijemny den.
Zaujmalo by ma ako najlepsie bojovat proti zelenej riase v jazierku. Potreboval by som radu, nakolko kazdy rok cez leto je uplne zelene.
Moje jazierko ma asi 25 kubikov. Mam nan 9000 l cerpadlo, 36 uv lampu a samozrejme aj filter. Mam v nom aj asi 6 korenov lekien ktore zakrivaju asi tretinu plochy a este par rastlin ako vodna meta a pod. Jazierko je ale cely den na slnku a neviem si poradit so spominanou riasou. Vedel by mi niekto poradit som uz z toho zufali.
Za kazdu radu vopred Dakujem!
2009
26.01.09,17:03
Známeho jazierko. Uchýlil mi doň dcérkinu korytnačku keď vyrástla. Tá korytnačka samozrejme.
sisa1307
19.02.09,21:57
nadhera!!!!!
azol
01.03.09,08:39
Pekný deň prajem . To že na jazierko vám svieti slniečko určite nie je problém . Skúsme spolu nájsť problém. Potrebujem vedieť čo ste použili na výstavbu,/beton,fólia ,plast,/ či máte štrk na dne kde sa môžu usadiť baktérie ktoré prispievajú k prirodzenému kolobehu,ako často meníte vodu / nedoporučuje sa /kolko máte rýb v jazierku a ich veľkosť ,ako často a čím krmíte,PH hodnota vody veľkosť filtra , či sa vám behom dvoch hodín otočí množstvo vody cez UV, /opačnom prípade riasy sa vedia rozmnožiť .
dodo g
05.03.09,15:46
Ja sa pripájam mojím jazierkom, ktoré poteší nielen na jar ale aj uprostred zimy. A pritom celé ma vyšlo asi na 150 eur.Samozrejme bez koi kaprov lekien atď. Ale pohlad naň ma vždy poteší.
azol
22.03.09,08:21
Jarná príprava jazierka ,výmena filtračných prísad carbo,ceramo,zeolit,fibro a samozrejme štartovacie baktérie , spustenie UV filtra a a čerpadla . Jazierko zatiaľ bez rýb a ešte pred vyčistením pomocou vysávača.
alchstuip
03.04.09,10:51
Dobry den, neviem, ci som trafil presne temu, ale snad mi poradite. Na chalupe mame pri potoku zamokrenu zahradu 20x100 metrov. Kedze hladina vody v studni v strede zahrady je priblizne 50cm pod urovnou pody, napadlo nas vybudovat v zahrade mensi rybnik, zhruba 10x20 metrov, hlbka do 3 metrov. Pozemok bude oploteny.

Na konci zahrady tecie potok, v upravenom koryte, hladina potoka je zhruba 1,5 m pod urovnou terenu.

Zial, po dvoch dnoch hladania na internete som nasiel iba informacie o malych plastovych a foliovach jazierkach, my vsak uvazujeme len o cisto prirodnej "jame" ktora by sluzila na odvodnenie celeho pozemku, samozrejme, radi by sme boli, keby sa z nej postupne nestal akysi septik... ale zase nieje moznost nechat tam cely rok bezat nejake cerpadla a filtre.

Prvy problem, ktory ma napada je, ako sa pri zemnych pracach zachova spodna voda? Je realna sanca, ze hladina ostane na priblizne rovnakej urovni? alebo sa moze stat, ze nakoniec budeme mat len velku jamu s blatom na dne?

Zatial vobec netusime, ake je pod zahradou podlozie, ale kedze je to tesne pri potoku, predpokladam silnu vrstvu cernozeme a potom nejaky il.

V pripade, ze by spodna voda ostala na rovnakej urovni, vznikla by nam vodna nadrz uz spomiananych parametrov. Existuje realna sanca udrzat tam nejaky vyrovnany ekosystem pomocou rastlin a zivocichov, bez nakladnych elektrickych zariadeni?

Za pripadne rady a podnety vopred dakujem, na doplnujuce otazky odpoviem.

Ivan
wishwik
04.04.09,09:15
Prosím vás, viete mi niekto poradiť ako stanoviť vhodný rozmer fólie? Mám dilemu, lebo ak som jazierko premeriaval nitkou, cez maximálne šírky, teda po dne... tak mi vyšlo, že je potrebných 25m2 fólie. Keď som to meral spôsobom širka+2x hĺbka+50cm okraj a tak isto dĺžku. Tak mi vyšlo, že je potrebných 35m2. Ktorý údaj je podľa vás pravdivejší? Ako ste vy počítali koľko fólie potrebujete kúpiť?Ďakujem.
azol
06.04.09,07:57
Pekný deň Vám prajem . Pokúsim sa odpovedať a hned na začiatok Vás upozorniť že som laik ak sa jedná o prírodnú jamu :-)
Tak ako opisujete to že teraz máte vodu 50 cm pod úrovňou pôdy ešte neznamená že to tak zostane ked sa to naruší po výkopových prácach . Nechcete použiť plast a ani fóliu a tu je podla mňa problém . Netvrdím že je to nemožné , lebo som už videl podobné umelo vytvorené jazierka. Záleží od toho aký ste náročný ,na čistú priezračnú vodu môžete zabudnúť . Budete mať hnedu vodu a to len z toho dôvodu že bahno a íl sa bude uvoľňovať stále do vody a pri tak zaťaženom jazierku Vám nepomôže ani gigantické čerpadlo. Nie je možné udržať ani ekosystém ./možno o 10 rokov ked sa to ustáli /
Ja by som mal pre Vás riešenie . Vytvorte menšie jazierko cca 5 až 10 m3 a použite fóliu na rozdiel od plastu , alebo betónu je jednoduchá manipulácia a nenáročná údržba. Potok ktorý ste spomenuli by som použil ako možný prísun vody do jazierka volným pádom prípadne pri použití čerpadla 2500 l za hodinu samozrejme cez filter. Zabezpečili by ste pravidelnú výmenu vody a ušetrili by ste na jazier. technike.
V každom prípade Vám prajem veľa úspechu a možno niekto moje slová vyvráti a ponúkne iné riešenie .
azol
06.04.09,08:13
Zistenie rozmeru fólie
. Pre výpočet veľkosti fólie použite nasledujúci vzorec: dĺžka rybníčku + 2 x hĺbka rybníčku + 60 cm = dĺžka fólie; šírka rybníčku + 2 x hĺbka rybníčku + 60 cm = šírka fólie.
alchstuip
06.04.09,13:53
Dakujem za odpoved. Mozno som dodal neuplne informacie... takze upresnim. Potok ako zdroj vody pouzit nemozeme, nachadza sa mimo nasho pozemku, jeho hladina je asi o meter nizsie ako hladina podzemnej vody v zahrade. V sobotu som tam bol a v studni bola hladina asi 20 cm pod urovnou terenu, v zahrade na mnohych miestach doslova stala voda, podotykam, ze nie povrchova z topenia snehu, pretoze ten u nas uz mesiac nieje. Druha dolezita vec je, ze nam nejde o okrasne jazierko s priezracnou vodou, ide cisto o rybnicek hlavne na ucely odvodnenia zostavajucej casti pozemku, pripadna okrasna funkcia by bola len ako bonus. Som si vedomy toho, ze hladina spodnej vody sa moze znizit. V pripade, ze by ostala na priblizne rovnakej urovni, rybnik by sa nevyuzival na kupanie, mozno by sme tam nasadili iba par odolnejsich tuzemskych ryb. Priamo ocakavame, ze voda bude hneda, po dazdi kalna
Viem, ze tu ideme uplne proti sucasnym trendom, kde moda diktuje mat vsetko na 100%, ale nemame tam moznost instalovat cerpadla a inu techniku - okolie nieje trvale obyvane, ale je velmi dobre dostupne. Nerobim si iluzie o tom, ze na slovensku by tam ta technika vydrzala dlhsie ako tyzden. V okoli tohto rybnicka budu vysadene stromy zhruba na obdobie 30 rokov.

Aj ked ich pravdepodobne nevyuzijem, este raz dakujem za vase rady a cas. Ak sa nam tento projekt podari zralizovat, s vysledkom sa urcite pochvalim.
Fred666
19.04.09,12:43
Dobry den prajem. Volam sa Peter a velmi chcem pochvalit tuto diskusiu. je velmi inspirujuca. Aj ja patrim ku zaciatocnikom, ktori funguju systemom pokus omyl. Ak sa mi podari pridat fotky tak mozete si pozriet moju nedokoncenu skalku. Je to este velmi hruba stavba. Niesu tam ani ryby a zatial ani rastliny. Je to kaskadovite jazierko s malou fontankou a prietokom napojenym na cerpadlo. Chcel by som sa opytat ci mozem na foliu, ktoru neviem nijakym sposobom zakryt, lepit ploche kamene. Budu "drzat"? Neposkodi to foliu?
PS: Voda je spinava pretoze som cerstvo doplnal vodu, ktora mi unikla z fontany (striekala mimo) :)
abel
19.04.09,12:50
mimotemy
mrzí ma, že sa tu nedajú pridať body, lebo čo sa týka poradenstva - a táto stránka sa volá PORADA, tak azol tu odviedol nesmierny kus práce. Aj keď som jeho rady doteraz nevyužila, dávam klobúk dolu.
Fred666
19.04.09,13:04
suhlasim na 100%. Tak fotky sa mi podarilo dat. Fakt to este nieje dokoncene mam co robit cele leto. Ale musim uznat ze som to trochu podcenil, celu vystavbu tej kaskady. Treba si uvedomit ze zahradne jazierko nieje iba o nejakej vykopanej jame :) A hlavne ked to robite kaskadovito vo svahu do vysky takmer 3m. Mam este jednu malu zahradu v zahradkarskej oblasti kde chodim cez vikedny, opekat, vypit a tak. Nieje tam ani voda a ani elektrika. Je tam akurat zahradny pristresok odkial steka voda. Chcel by som sa opytat na Vas nazor ci ma vyznam robit zahradne jazierko v takejto zahrade, alebo ako to vyriesit? Nechcem aby to dopadlo ako nejaka smradlava zumpa :) precital som si celu diskusiu a nejak som sa nedocital o problemoch, ktore moze sposobit dazdova voda stekajuca zo strechy rovno do jazierka? Dakujem pekne a prajem krasny den
leonka2
20.04.09,10:09
Dobrý deň, prosím o radu čo spraviť s ropuchami v jazierku. Jazierko mám 2 rok a ropuchy sa mi tak premnožili, že je to už nechutné v okolí jazierka.Nosím ich vo vedre na vzdialenú priehradu, ale akoby mi ich tam niekdo na druhý deň znovu nanosil.Poraďte.Ďakujem
azol
21.04.09,08:13
Pekný deň prajem Peter. Máte to pekné , ale tak ako Vám aj mne vadí že foliu je vidieť a je to dosť umelé . Riešenie by som videl použitím kamienkov ktoré by sa dali nalepiť pomocou lepidla . Potrebujete vypustiť vodu vysušiť fóliu naniesť lepidlo a posypať z kamienkami / skúste použiť flexi lepidlo mrazuvzdorné na dlažbu , nemám to odskúšané ale malo by to fungovať ./
Na Váš další príspevok odpoviem nie :-) Pokiaľ chodíte do záhrady , len na víkendy a sporadicky neviete zabezpečiť údržbu , odstránenie odumretých rastlín čistenie hladiny vody od napadnutého lístia z ovocných stromov ,ktoré Vám budú znečisťovať vodu ,nakoľko sa budú rozkladať organické látky vo vode ,ktorá bude stále zakalená . Zo striech by som nepoužíval daždovú vodu ktorá je znečistená od prachu a je neutrálna destilovaná ,nemá nič spoločné vodou vhodnou do jazierka. Narúša ekosystém a zamúti vodu na niekoľko dni a nakoľko vy tam nemáte elektriku a neviete použiť biofilter je veľká pravdepodobnosť že vo vode sa bude dariť rastlinkám a rybičkám , ale bude voda nepriehľadná ,veľa budete musieť vypiť či upiecť aby ste sa pochválili rybičkami kamarátom :-))))
Určite mi dajte vedieť ako ste sa rozhodli . Ak sa pustíte do výstavby rád pomôžem poradím . Neviem koľko tam máte miesta , ale potrebujete 20 m2 a minimálne 5 000 litrov vody aby nedochádzalo prehriatiu vody v letných mesiacoch, hlbka 1.5 metra kde je aj v zime 4 stupňová voda kde ryby môžu prezimovať . Prajem Vám veľa úspechov
azol
21.04.09,08:34
Pekný deň Leonka . Postupujete správne :-) ak sa Vám nasťahovali ropuchy je niekoľko riešení. Teraz už nič iné Vám nezostáva ako ručne pozbierať ropuchy a preniesť na iné miesto . Musíte byť pri tom trpezlivá a nesmie ani jeden zostať v jazierku ,hlasným kvakanim priláka partnera k vode.
Na žaby musíte myslieť stále na jar a odchytiť prvého návštevníka ktorý za noc vie prilákať niekoľko desiatok žiab. Ropuchy potrebujú vodu aby nakládli ikry a potom tak ako prišli aj odskáču . Ak ste šikovný a ikry pozbierate nebudete mať žubrienky a malé žabky celé leto , ale pokiaľ sa aj niečo nájde karasi ich z chutí požerú.
Dalšia možnosť je oplotiť jazierko aspoň počas jarných mesiacov a zabrániť ropuchám , aby sa dostali k vode .
Prajem vela úspechov a nerušený spánok bez žabacieho koncertu :-)
Fred666
21.04.09,16:18
Dakujem Azol. Po dlhsiom uvazovani som sa rozhodol ze na zahrade sa jazierko nekona pretoze nestoji to za tu namahu a financie ak tam mam byt max. raz za 2 tyzdne :) Radsej poriadne dokoncim tu skalku na chate aby vyzerala prirodzenejsie. Az to bude (ratam koncom leta) poslem foto.
merilin963
24.04.09,17:30
krasne jazierka,ja som sa o take nieco pokusila minuly rok prvy krat a tesila sa z neho ale na jesen mi male rybky pozrali dive kacky a lekno mi neprezimovalo...
tutiola
24.04.09,17:39
Veľmi sa mi páčia záhradné jazierka a obdivujem ľudí, ktorý sa tomu venujú a majú ho doma. Ja si to žiaľ nemôžem dovoliť, nakoľko pri vode je vždy lepšia klíma aj pre komárov. Ešte poriadne teplo ani nebolo a mňa už jeden komár našiel, poštípal a už mám ruku opuchnutú.
azol
24.04.09,19:08
tutiola pekný večer . Píšeme o jazierku a nie o nádobe z teplou vodou na zalievanie záhradky :-) Mám jazierko už niekoľko rokov komáre okolo jazierka nemám . Komáre kladú larvy do teplej stojatej vody. V jazierku pokiaľ máte rybičky tie požierajú larvy . Pri jazierku sa objavia aj netopiere ,vtáctvo a žaby / nie ropuchy ktorých nemusíme :-) / a komáre zničia .
tutiola
24.04.09,19:53
Azol prajem pekný večer a ospravedlňujem sa, ak som sa ťa dotkla. Obdivujem záhradné jazierka, ale keďže som nadmieru alergická na uštipnutie komárom a ovadom, musím sa vyvarovať a odriecť si mať krásu, ktorá však hoci v malej miere ale predsa môže byť miestom ich výskytu. Navyše bývam v oblasti, kde posledné 3 roky po sebe sa vylieva rieka to predovšetkým je liaheň pre komáre.
alus.tom
27.06.09,17:26
Ako sa sadia lekná? Poradite?
terezamaria
27.06.09,18:05
velmi rád poradím ako vybudovať a ako na to aby bola čistá a zdrava voda ake rastlinky a ake a kolko rýb . Peknu nedelu som rád že sa páči.

Jazierko máš prenádherné položené do prekrásne spravenej scenérie.Syn si vybudoval jazierko, je pekné, má tam kopu rybičiek, má ho už 2 roky.Vedľa jazierka má takú fitračnú čističku a tuším tam montuje aj infratyčinku. Ale mne sa voda stále zdá moc zelená. Na pravej strane ho má hlbšie, tam rybičky aj zimujú a na ľavej plytšie.Hlbšia strana je asi 1,2 - 1,5 m, plytšia asi 70-80 cm.Čo robiť, aby bola voda čistejšia? Zabudla som napísať, že je to vyfóliované čiernou fóliou. Vzhľadom je pekné, s leknom, v okolí kamene, v strede vzadu kopa veľkých kameňov, cez ktoré tečie voda.Ďakujem pekne za odpoveď.
azol
29.06.09,06:50
Pekný deň prajem.
O zelenej vode sme už napísali niekolko riadkov ale opakovanie je matkou múdrosti :-) Musíte dbať na správnu rovnováhu , to znamená vodu nezaťažiť rybami a neprekrmovať . Krmivo ktoré nie je skonzumované hnije na spodku jazierka . Dostatočne otáčať vodu pomocou čerpadla , aby sa voda neprehriala okysličovať vodu a odumreté listy vodných rastlín odstraňovať. Okrem toho treba čistiť filter a vymieňať filtračné náplne používať UV lampu od UV nečakajte zázraky pokiaľ už je voda zafarbená / Ak už je voda zelená použite chémiu je ich viac druhov na trhu skúste /www.rworava.sk/ na zelenú vodu
Algo Rem okamžité vyčistenie ,nemusíte sa báť sú to odskúšané koncentráty a nepoškodí ani rastlinkám ani rybičkám pri správnom dávkovaný . Po použití pridajte do vody tekutú rašelinu aby sa voda zafarbila do hneda zabráni aby sa slnečné lúče dostali pod hladinu a tak sa riasy nebudú vytvárať tak intenzívne .
Voda v jazierku sa mení zo dňa na deň je to príroda po daždi číra na druhý deň mútna . Nemôžeme očakávať že bude voda ako v akváriu . Vela úspechov a krásne leto
azol
29.06.09,07:16
Pekný deň aj tebe alus. Lekná sadíme do prepravky . Môžeš použiť originál na vodné rastlinky . Ja používam zeleninové prepravky vysteliem netkanou textíliou na spodok dám kamienky potom zeminu na lekná odstránim odumreté listy z lekna, posadím za sypem zeminou a na vrch dám väčšie kamienky .
Zeminu si môžeš aj sám namiešať ja radšej používam originálne balenie .
Návod na namiešanie určite nájdeš na nete . Lekná sadíme podľa druhu niektoré môžeš posadiť hlbšie .
dada1968
17.07.09,08:58
dobrý deň, zakladáme malé jazierko, asi 4m2 ,chcela by somsa opýtať,koľko filtračných rastliniek budem potrebovať, či treba niečo položiť na foliu v jazierku, alebo stačia kamene a štrk. A čoje pravdy na tom, že proti riasam je dobrá ražná slama.Dakujem
azol
17.07.09,18:00
Dobrý deň prajem a krásne leto. Neuvádzate koľko bude mať jazierko m3 aby som vedel presne reagovať na Vašu otázku . Ak posadíte lekno na dno jazierka zakryje Vám polovicu vodnej plochy , zabránia preniknutie slnečných lúčov . Okrem lekna môžete zasadiť pálku, zaružie,iris a iné vodné rastlinky. Ak budete mať dosť miesta na krajoch môžete posadiť niekoľko druhou podľa vašej fantázie . Na dno jazierka by som odporúčil dať štrk riečny veľkosť 1 a viac cm ktoré bude slúžiť ako prírodný filter kde sa usídlia nitrifikačné baktérie ktoré prečistia vykali rýb./ podobný spôsob ako to funguje v akváriu / Na foliu môžete dať ploché kamene a zakryjete tak foliu a jazierko nevyzerá umelo .

Viem že sa používajú výťažky zo slamy jačmeňa v prípravkoch na úpravu vody , ale ja som ešte nepoužil slamu a ani by som nedoporučil nevie mi nikto zaručiť nezávadnosť a prípadné zbytky po umelom hnojive, by mohlo urobiť viac škody v jazierku .
Pekné leto dalšie príspevky až po dovolenke v strede augusta dakujem za pochopenie Arvay Z
mon40
21.08.09,08:28
Ahojte poraďáci. Rada by som sa pochválila mojím jazierkom. Toto mám staré iba 4 mesiacov - prenášala som ho na jar. Som veľkou milovníčkou prírody a kvetov. Veď po 8 hodinovom presedení v kancelárii potrebujem relax od čísiel! Rodina si myslela že keď sa presťahujeme, jazierko zlikvidujem. Nestalo sa tak! Keď som po marvocých dažďoch začala chodiť po záhradke s motykou, vedeli že je zle. Rýľ mi z ruky vybral môj syn so slovami "No ukáž ako to chceš mať mamička. Vyznač hĺbku, šírku a na víkend to budeš mať". Tak aj bolo. V apríli som mala jazierko napustené vodou, osadené trojročnými rybkami - 1 koi kapor (druhého mi vybrala susedova mačka z vane) a 2 závojnatky.
Teraz postupne dorábam, vynovujem. Dokúpila som rybky - závojnatky s červenými čiapočkami a "čertov" - sú to nejaké čierne závojnatky s teleskopickými očami. Ešte mám zálusk na jesetera ale až vtedy keď vylovím veľkého kapra. Na jazierko dovidím zo splálne čo ma najviac teší, najmä večer keď zapnem v jazierku svetlá. Dúfam že sa mi na rok podarí okolie zahustiť viac rastlinami lebo mi tam páli popoludňajšie slnko a jazierko býva dosť zariasené vláknitými riasami. Vtedy kúpim prípravok od SERA a mesiac mám pokoj. Prikladám niekoľko obrázkov. To okolie a ani jazierko nie je celkom komplet, ale predsa, je to výsledok našej práce.
dada1968
22.08.09,16:48
Pekný , aj ked upršaný deň prajem všetkým milovníkom jazierok. To naše sa už začína podobať na prírodné,na dno sme dali kamene z Váhu a vyzerá to super.Každý deň sa chodíme pozerať,ako sa mení,ako tam chodia vtáci sa schladiť a občas sa utopí nejaká osa.Dakujem azol za dobré rady, sú najlepšie,aké som na nete našla. Chcem sa opýtať, či by riečne ryby prežili zimu v jazierku. Dakujem
azol
22.08.09,17:39
Pekný večer. Som rád ak moje rady pomohli :-) určite ste do skrášlenia dali vela energie a radujete sa z vlastného výtvoru. Poteší ma ak sa pochválite aj fotkou .
Nemám skúsenosti s riečnymi rybkami možno by prežili cez zimu ked je voda studena a ak nezamrzne celá plocha jazierka .Treba zabezpečiť ,aby bol otvor skadiaľ výpary uniknú. Hlbka musí byť viac ako jeden meter kde je teplota vody + 4 stupňov . Treba si uvedomiť že jazierko nie je prirodzené prostredie pre riečne ryby.
alchstuip
03.09.09,07:26
No ako som na jar sluboval, chcem sa pochvalit, ako to dopadlo s nasim rybnikom.

Zacali sme kopat asi pred mesiacom, vykopove prace skoncili pred tyzdnom. Hladina vody najprv klesla zhruba na hlbku 1,5 m pod uroven terenu, no cely tyzden vytrvalo aj napriak suchu stupa asi 7cm za den, teraz len cakame, kedy a na akej vyske sa ustali. Momentalna hlbka vody v najhlbsom mieste je asi 2m, co bohate postacuje na prezimovanie ryb. Asi o mesiac tam nasadime kapre, uvidime co z toho bude.
Teraz nas este caka uprava brehov, vyspadovanie a stabilizacia a vystavba maleho mola :-)

Chcel som prilozit aj foto, ale nejako to nejde....
dornak
04.09.09,20:33
Dobrý deň všetkým, som rád že som našiel túto poradu. Tiež som si teraz postavil jazierko 30m3, bol to boj od začiatku. Ako všetci vieme slováci sú nenažraní, tak som si jazierko nechal potiahnuť peknou zelenou 1,5mm foliou, českou firmou, 300 kč za m2. Táto cena zahŕňa všetko: texliliu 500g na m2, 1,5mm foliu zelenú a prácu. Ďalej, nadherné kamene som si navozil z neďalekého kameňolomu, ale aj váhove sú pekné už podla vkusu. Len hlupák si kúpi kameň za 0,15e za 1kg keď priemerná váha kameňa sa pohybuje od 3 až 20kg a viac. Na spodnú dekoráciu brehov som už kúpil dunajský štrk, 100e za tonu, to je tiež dobrá cena nato, ako ten štrk vizerá. Keďže nie som zbohatlík, tak sa snažím všetko zohnať za babku a to bude platiť hlavne teraz keď musím vytvoriť filter, lebo zaplatiť nehorázne peniaze za plastovú nádobu, tak to ja nemienim, veď o čo ide? Ak už ho niekto má, tak vie, že je to len plastová nádoba z otvormi a filtračnými vložkami, ktoré sú vymeniteľné ako nahradný diel. No, čo ma najviac trápi, je už starý problém z riasami, zatial ich nemám lebo jazierko je napustené len týždeň a to mestskou vodou, kde ešte pôsobí chlór a tiež hlavne, pretože jazierko nie je na priamom celodennom slnečnom mieste, teda že slnko tam svieti len 3 hodiny za deň čo je super. Riasy by ma vôbec netrápili keby som choval tie hlúpe japonské kapre, ktoré sú najväčší znečisťovatelia jazierok a ešte nie sú k jedlu. Tak u tohoto typu by som sa vôbec nebál použiť chémiu, ktorá sa už odporúča aj do jazierok s rybami, ale ja tam chcem pekných pstruhov. Čo už mám, pekných dúhačov 10ks, to stačí a potom si ich pekne zjem. A v takomto prípade by som rád chémiu vynechal. Takže čo teraz? Rastlinky som si dnes kúpil viacero druhov. No hlavne som chcel stulík, lebo ževraj je dobrý a dobre pohlcuje živiny, ktoré riasa potrebuje na život. Stulík je pekný no riadne obrastený riasou lebo predávajúci s riasou nebojuje, lebo riasa je bio. Otázka teda je: akú karanténu by som mal zvoliť pred vložením rastlín do môjho jazierka? Aby som ho zbytočne nezariasil. Ďalej: akým spôsobom najlepšie merať pH vody a jej kvalitu? A či je vhodné v mojom prípade bojovať proti riasám baktériami? Ďakujem
azol
06.09.09,06:22
Pekný deň prajem . Budem úprimný na vašu poštu som pôvodne ani nechcel odpovedať :-)
Nie sme rovnakí a to je na svete krásne . My čo máme tie hlúpe japonské kapre máme okrasné jazierko aj s chémiou a vy budete mať z rýb úžitok. A okrem jazierka väčšina z Nás má aj akvárium alebo chováme psov či mačky a nevadí nám že ich nemôžeme skonzumovať :-) píšete že nemáte jazierko na slnku a že Vám svieti slniečko len 3 hodiny denne , nie je dokázané či práve slnečné lúče spôsobujú riasy vo vode , videl som jazierko kryštálovo čisté na celodennom slnku a zariasenú vodu v tieni.
Ok tak teraz vážne. Rastlinu môžete namočiť do hypermangánového roztoku a vody na niekoľko minút
/ namiešajte mierne fialový roztok / Na odmeranie PH sú koncentráty kvapalinové dostanete v akvaristike . Baktérie by som do jazierka určite dal škodu Vám určite nenarobia sú to žrúti zbytkov krmiva a rozkladajú trus uložia sa medzi štrkom na dne a fungujú ako biofilter pomáhajú vodu udržiavať v správnej kvalite . Ak nechcete investovať do baktérii , lebo nie ste zbohatlík :-) nemusíte kupovať koncentrát ,stačí pár vedier vody od známeho čo už má jazierko pár rokov a donesiete si aj baktérie ktoré sa rýchlo rozmnožia , ale je tu riziko že si donesiete chorobu a preto si najskôr overte kvalitu vody
Peknú nedeľu a veľa šťastia a radosti z jazierka a z jeho okolia S pozdravom Arvay
Nachtigal
06.09.09,09:28
ahojte, našla som túto tému a prečítala príspevky. Reagujem na príspevok, že je dobré dať loptu na hladinu jazierka aby voda nezamrzla. Nie je to pravda, voda - ľad vytlačí loptu a zamrzne. Keď jazierko zamrzlo a na poriadnu hrúbku, preľakla som sa. Nechcela som sekať a búchať. Napustila som horúcu vodu do "krhly" a postavila na ľad. Horúca nádoba rozpustila ľad a vytvorila mi kruhový otvor, ktorý som už potom udržiavala. Neviem, či bol postup správny ..... Jazierko nie krásne, fotené v začiatkoch a na jar, ale i tak bolo 3 roky mojou srdcovou záležitosťou, na hojdačke som presedela celé hodiny ..... ale už sme ho pred rokmi zrušili a teraz to vyzerá takto. Hojdačka zostala len obrástla.:D
azol
06.09.09,14:53
Peknú nedelu aj Tebe . Máš pravdu už bude zima a musíme sa pripraviť :-) Niekoľko spôsobov je ako zabrániť aby voda nezamrzla . Pomocou ohrievača čo je dosť nákladné a drahý špás je vysoká spotreba elektriny . Jednoduchšie je použiť pet fľašu, ale na hrdlo priviazať šnúru a kameňom zaťažiť ,aby do polovice sme mali fľašu pod vodou a tak vyrovnáme tlak a do - 5 stupňov je to ideálna pomôcka . Dalši spôsob je použiť polystyrén a okysličovaci kamienok s motorček ktorý uložíme na chránené miesto. Musíme zabezpečiť aby kamienok sme nemali celkom na dne jazierka a bublinky vychádzali pod polystyrénom .Preto hadičku pretlačíme cez polystyrén cca 50 cm pod hladinu pridáme kamienok a prívod vzduchu cez okysličovaci kamienok do -10 stupňov a viac na hladine zostane otvor ,vyparia sa nebezpečné plyny a rybičky sa nepridusia . Celú parádu môžme mať za cca 15 eur a spotreba elektriny 5 W za hodinu . Prikladám daľší spôsob pomocou použitia fontánového čerpadla.
Nachtigal
06.09.09,15:30
zdravím, no keď som ja mala jazierko, nemala som doma internet a dobré rady z porady- ako tá fľaša -;) knihy o jazierkach som mala, tam je spomenutá i tá lopta!!! Za jazierkom smútim doteraz, rybky som mohla hladkať, kŕmiť z ruky ... to bol relax.
dornak
06.09.09,20:40
Prepáčte ak som Vás urazil a súhlasím s vami, že je krásne že niesme všetci rovnakí, aj ja som tiež uprimný. Stačilo mi keď som videl podobné jazierko, ako mám ja, plné týchto kaprov a keď som počul, že len filter stál cez 3000e plus čerpadlo za 1500e ktoré má okolo 500w a to nie je všetko to vy už viete. Tak ja zase neuznávam takýto zbohatlícke štýly, keď taký kapor nie je lacná záležitosť a či ja už zjem tých pstruhov alebo nie to už záleží len na situácii, ale ma teší, že mi tam budú plávať ryby našich vôd, ako sú pstruhy a úhory. Ale velmi Vám ďakujem za odpoveď, ja som len začiatočník a čakáma ešte veľa starostí kým to bude ok a tieš díky za to, čo tu píšete, je to super aj stým zamŕzaním je to bomba, stou hadičkou aj stou flašou. Ešte raz sorry
Nachtigal
07.09.09,06:51
ahoj dornak, nemôžeš priložiť aj obrázok tvojho jazierka? dík. Mať info ako prezimovať jazierko je dobré, najmä keď udrú mrazy hlboko do mínusu. Ja som použila narýchlo len sedliacky rozum. Pre ostatných: pochváľte sa fotkou svojho jazierka, budete možno pre iných inšpiráciou a ďalších potešíte !!!!!!!
:rolleyes:;):):o
azol
07.09.09,18:06
ale nie ,ja som sa neurazil :-) okrasné jazierko do 5000 litrov UV lampa 9 watov cena 50 eur, čerpadlo 2500 litrov za hodinu 35 w cena do 50 eur okysličovací motorček 10 watov 15 eur a plus prísady do filtra 30 eur podla fotky z predchádzajúceho príspevku nádoba na filter 20 eur. Sme na cene 165 eur a 54 watov čo je jedna žiarovka . Ruku na srdce o kolko viac dáme ročne na sprostosti :-) pekný večer
dada1968
13.09.09,09:24
Pekný slnečný deň prajem milovníkom jazierok.Prikladám sľúbený obrázok nášho malého jazierka, ktoré nie je ešte v konečnom štádiu,ale aj tak z neho máme veľkú radosť. Hlavne nám robí radosť malá rybka, ktorá sa stále schováva.Preto presedíme pri jazierku aj pol hodinu, kým sa ukáže.Ešte je stále čo zlepšovať a už sa teším na ďalšiu sezónu.
MAISI
14.09.09,08:38
Takto vyzerá moje jazierko a život v ňom
dada1968
19.09.09,15:05
Pekný deň,chcela by som reagovať na debatu o cene jazierka.Môj názor je taký, že každý by mal investovať toľko peňazí, na koľko sa cíti.Existuje veľa možností a sú aj rôzne ceny,na to máme net,aby si každý vybral podľa svojho vkusu aj peňaženky.Ja osobne by som si už nevedela predstaviť život bez jazierka, je to super relax po práci.
azol
20.09.09,07:31
Krásnu Nedeľu prajem každému. Samozrejme dada máš pravdu , výber tovaru je možný cez net a sú rôzne ceny . Netvrdím že by sme si mali kupovať najdrahšie veci. Na druhej strane tie najlacnejšie nám dlho nevydržia a konečnom dôsledku nás to môže stáť viac. Napríklad lacná nekvalitná fólia ktorá sa zničí za 3 roky, alebo lacné čerpadlo ktoré má spotrebu 70 watov nám dlhodobo nebude robiť radosť skôr naopak starosť a zistíme že ak by sme pridali pár euráčikov boli by sme na tom lepšie .
Chcem len upozorniť že ak si kupujete čerpadlo nezabudnite sa pozrieť aj na spotrebu ,lebo vám bude točiť vodu v kuse minimálne 8 mesiacov a pri odbere 70 watov a pri dnešných cenách elektriny vám to príde na drahý špás. azol
alchstuip
21.09.09,11:05
Tak konecne som prisiel na to, ako sem dat fotky, tak posielam nas rybnicek. Zatial je to len "hruba stavba", cize vybagrovana jama ktoru este caka vysvahovanie brehov, vysadba stromov a nasadenie ryb. Rozmery su priblizne 10 x 20 metrov, hlbka vody max 2,5 metra.
Plany na tento rok su brehy - vysvahovat a vystlat geotextiliou proti erozii dazdom, vysadit niekolko vrb, nasadit, zakrmit a zazimovat ryby, zmajstrovat a zakotvit plavajuce molo. Na ja r sa bude pokracovat v skulturnovani okolia - dalsie stromy, trava, najake vodne rastlinstvo, pripadne dalsie ryby.
Voda v "jame" nieje moc cista, ale to je este ciastocne nasledok bagrovania, To co vidno na fotke je iba spodna voda, nieje to nijako vyfoliovane, ale uplne prirodzene.
Po zime, ked sa vysadia rastliny a zacne sa pomaly tvorit aky-taky ekosystem by to mohlo byt o kusok cistejsie
Nachtigal
21.09.09,11:27
Tak konecne som prisiel na to, ako sem dat fotky, tak posielam nas rybnicek. Zatial je to len "hruba stavba", cize vybagrovana jama ktoru este caka vysvahovanie brehov, vysadba stromov a nasadenie ryb. Rozmery su priblizne 10 x 20 metrov, hlbka vody max 2,5 metra.
Plany na tento rok su brehy - vysvahovat a vystlat geotextiliou proti erozii dazdom, vysadit niekolko vrb, nasadit, zakrmit a zazimovat ryby, zmajstrovat a zakotvit plavajuce molo. Na ja r sa bude pokracovat v skulturnovani okolia - dalsie stromy, trava, najake vodne rastlinstvo, pripadne dalsie ryby.
Voda v "jame" nieje moc cista, ale to je este ciastocne nasledok bagrovania, To co vidno na fotke je iba spodna voda, nieje to nijako vyfoliovane, ale uplne prirodzene.
Po zime, ked sa vysadia rastliny a zacne sa pomaly tvorit aky-taky ekosystem by to mohlo byt o kusok cistejsie
to bude pekné veľké jazierko, dúfam, že potom uvidíme aj výsledok;)
alchstuip
22.09.09,07:32
to bude pekné veľké jazierko, dúfam, že potom uvidíme aj výsledok;)

No ak sa to podari, urcite sa pochvalim :-)
Zzuzz
24.09.09,13:30
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu. Nasim zamerom nie je budovnie jazierka pre skraslenie okolia, ale ako zdroj poziarnej vody. Ale i napriek tomu Vas prosim o radu. Jazierko mame naprojektovane na 50 m3 vody s hlbkou 1,9m. Chcem sa spytat, ci bude pre nas postacujuce, ak jazierko vybavime len rastlinkami a nedame tam cerpadlo a filtracny system, nakolko tam neplanujeme dat ryby? Bolo nam to tak odporucane jednou firmou, ale mne sa to nezda. Jazierko chceme vybudova "foliovym systemom". Vedeli by ste nam poradit firmu, ktora sa venuje takymto veciam, lebo doteraz nemame dobru skusenost a nazory sa lisia? Jedna sa o nasu prevadzku v Kosiciach. Budem velmi vdacna, za akukolvek radu.
tomas3
19.10.09,17:15
Preposielam Vám foto môjho jazierka
facet
17.11.09,19:05
Ja by som uvítal radu ako resp. akými prostriedkami udržiavať otvor v zamrznutej hladine jazierka v zime. Mám jazierko hlboké 1,3 m, obsahu 4000 litrov a mám v ňom rybky. Minulý rok som pracne vysekával dieru do ľadu. Viem, že to nie je moc vhodné. Pozeral som na nete, existuje plavák s malým čerpadielkom, ktoré čerpá teplejšiu vodu z dna a tým by okolo plaváka voda nemala zamrznúť. No, ale tým dôjde k ochladzovanie vody pri dne jazierka a nebude to rybkám vadiť? A potom, do akej teploty mínusovej teploty vzduchu dokáže tento plavák udržať dieru v ľade. Minulú zimu som mal na hladine ľad hrubý asi 15 až 20 cm. Ak má niekto skúsenosti s týmito plavákmi, alebo pozná iné spôsoby, poraďte mi prosím.
111aida
30.11.09,09:41
naozaj krasne.. hladam nejaku inspiraciu n aprerobenie humna-stodoly.
neviete poradiť?
kufer
28.01.10,07:34
Chcel by som vybudovať záhradné jazierko rozmerov cca 4x2,5m, hlboké asi 1,2m. Nemám v blízkosti tečúcu vodu. Napájané by bolo zo studne. Choval by som v ňom rybky a krytnačky. Chcel by som dosiahnuť biotop, aby sa nemusela používať chémia a filtrácia. Preto by som sa chcel poradiť, ako dosiahnuť takýto stav a tiež aké stavebné materály použiť.
wabi
28.01.10,07:50
Pri takomto rozmere bude problém vytvoriť rovnováhu. :confused:
V každom prípade si treba uvedomiť že potrbujete 2/3 plytčín osadených rastlinami, ktoré vám umožnia tú rovnováhu vytvoriť. Pretože práve rastliny vytvárajú rovnováhu. Až keď bude táto rovnováha vytvorená môžete do ekosistému pomaly pridať živočíchy tak aby sa rovnováha nenarušila.:o
Prvý rok by som do takéhoto jazierka ryby a korytnačky nedával, pretože svojimi výkalmi spôsobia bujný rast rias a planktónu, najmä v teplých mesiacoch a budete mať zelenú stoku a nie pekné jazierko. Rastliny ešte nebudú rozrastené a uchytené a tak nebudú stíhať odbúrať dusíkaté látky z vody.:cool:
arizona
28.01.10,08:00
Používaj vyhľadávač, pred založením novej témy :rolleyes:

http://www.porada.sk/t54332-zahradne-jazierko.html
dada1968
28.02.10,09:32
Ahoj, milovníci jazierok.Dnes som bola pri jazierku a neviem sa dočkať teplejšieho počasia.Jazierko prežilo zimu bez úhony,akurát vymrzli niektoré rastlinky a ešte som nevidela rybky/hádam to prežili/.Chcela by som vediet,či može ostat stará voda, alebo ju treba vymenit,alebo len dat chémiu.Dakujem a teším sa na novú sezonu
fery
02.03.10,17:42
Ja mám po zime vodu v jazierku (asi 12m3) v pohode, nie je dôvod ju meniť. Chémiu žiadnu nepoužívam, keď sa trocha viacej oteplí, tak spustím filtráciu a UV lampu. A zatiaľ sa mi zdá, že prežili aj všetky vodné rastlinky...:) Len asi 5-6 malých karasov neprežilo, ostatní sa ale majú k svetu a už aj prijímajú potravu. Cez zimu im "vyhladlo"...:D
ivanečko
04.03.10,10:13
Ja mám jazierko 5m3, zmizlo mi cca 40 cm vody (asi odpar), mám tam 6 KOI a objavili sa tem ešte 3 ks karasov , ktorí sa pri jesennom výlove niekde schovali.
Tajne som dúfal, že vláknitá riasa zo stien jazierka opadá (mám betónové jazierko), no zdá sa, že zase budem musieť použiť cirokovú kefu na jej odstránenie. Voda je po zime nádherne čistá , už len nech sa oteplí.
azol
05.03.10,07:23
Za pár dni to vybuchne a môžeme začať plniť svoje sny :-)
azol
05.03.10,07:37
to je v poriadku že už rybky ožívajú , ale pokiaľ voda nebude mať 10 stupňov tak im nepodávajte potravu .
azol
05.03.10,07:52
Pekný deň Ivanečko . To že sa vám odparilo niekoľko litrov vody je v poriadku stačí doplniť vodu . Čo sa týka rias ja som tiež uvažoval že vyberiem ploché skaly ktoré mám uložené na fólii a vydrhnem kefou , aby som odstránil riasy ktoré sa tak silno prilepili že ani jazierkovy vysavač nedokáže vyriešiť môj problém . Nechal som sa presvedčiť že môj problém sa dá vyriešiť jednoducho pomocou FIAP Algoxan prípravok potvrdzuje už roky svoju účinnosť pri ničení rias. Ničí bunkové memrány vláknitých rias čím ich okamžite zabíja.
# granulát je určený k posypu miest s výskytom vlasových rias
# uvoľňujúci sa kyslík spoľahlivo ničí riasy, uvoľňuje ľahké nánosy bahna a nečistôt
# vďaka uvoľňovanému kyslíku zvyšuje biologickú rovnováhu v jazierku
# neobsahuje žiadne škodlivé látky a je dobre znášaný rybami
# granulát sa rovnomerne rozsype na miesta, kde rastú riasy. Ničí taktiež riasy na kameňoch a vodopádoch
# dávkovanie: 30-50g / m2
Zatial som ho neaplikoval voda musí mať teplotu 15 stupňov aby prostriedok bol účinný . Po aplikácii Vám napíšem výsledok.
fery
26.03.10,06:49
Prajem pekný deň! Minulý rok mi kuna značne zdecimovala mladých karasov. Bolo ich asi 300 a zostalo možno tak 100. Nejaký čas mi trvalo, kým som zistil, že čo mi chodí plieniť jazierko. NIKDY som nenašiel žiadne stopy až na zmrzačené a uhynuté rybky. Vždy boli zvyšky rybiek vo vode, takže mačka to nebola. Na radu poľovníka som nastavil pascu (klietku). 2x sa chytili mačky ale tretí úlovok bola kuna skalná. Myslel som si, že bude pokoj ale tento rok to POKRAČUJE! Pascu som opäť nastavil, chytila sa mačka a 2x ježko. A asi kuna opäť lovila, našiel som uhynuté rybky. Nemáte niekto "definitívne" riešenie tohoto problému? Psa nechcem. Sused má bígla a ten, keď niečo loví (potkana), tak má celú záhradu ako po bombardovaní! Rozmýšľal som nad nejakým elektrickým ohradníkom, ktorý by som zapínal na noc... Nechcem votrelcov za každú cenu likvidovať, stačí keď pôjdu loviť inde. Ďakujem!
azol
12.04.10,16:01
Pár fotiek zo začiatku sezóny 2010 . Pozdravujem nadšencov zahradných jazierok :-) a vela krásnych chvíl prajem Arvay Zoltán
ivanečko
15.04.10,11:43
Ďakujem za radu, rád si počkám na výsledok. Žena už jazierko vydrhla kefou, uvidime ako rýchle začne vláknitá riasa narastať. Ak sa Vám prípravok osvedčí, skúsime ho. Celý predminulý rok som bez UV lampy zápasil so zelenou vodou.Vtedy samozrejme nemala vláknitá riasa dostatok svetla pre svoj rast a steny boli holé. Nakoniec som UV lampu začal používať, voda zostala krásne čistá, no vzápätí začala narastať vláknitá riasa a bojujeme zase s ňou. Ale aj tak sa už tešíme z ďalšej sezóny, ako nám kapre porastú, lekná vykvitnú, mačka spadne do vody a podobne.
brtan
05.05.10,16:32
Ahojte. Prečítal som celú diskusiu od začiatku, našiel som mnoho vzácnych rád. Ďakujem najmä pánovi AZOL za všetky rady...
Tento rok sa chystám tiež vystavať jazierko s tým, že voda bude cirkulovať zo svahu s prevýšením cca 2,5m. Jazierko nechcem veľké, kruhového tvaru priemer cca 2m, hĺbka cca 80-100cm. Rybičky zatiaľ neplánujem. Keďže celý pozemok mám čistú skalu, vydoloval som aspoň takúto jamu. Pretože sú tam ostré skaly, chcem urobiť betónové lôžko, vystlať textíliou, dať fóliu. Podobne ako viacerím sa mi nepáči, keď vidno fóliu, preto mám myšlienku celé vyložiť kameňom ukladaným opäť do betónu. Od rohu kaplnky (ten žltý domček :) ) chcem opäť do betónu naukladať kamene a vytvoriť kaskádu po ktorej bude voda stekať do jazierka. Do jazierka chcem nasadiť rastliny, aby to celé pôsobilo čo najviac prirodzene...
Celé toto bude zakomponované do skalky po celom svahu.
Prosím o radu, či tie rozmery sú dostatočné aby voda nebola špinavá (veľa priestoru tam nemám), aké technické zariadenie by bolo na to najvhodnejšie ,ale najmä, či tá myšlienka s betónom je vhodná.
Vopred ďakujem za rady.
azol
07.05.10,07:11
Pekný deň prajem. Reagujem na Váš príspevok.
Som rád ak aj Vám môžem poradiť . Prajem Vám pevné nervy a veľa úspechov je dobre sa pred výstavbou poradiť prípadne naštudovať niečo ohľadom jazierka . Píšete že nemôžete vybudovať väčšie jazierko máte k dispozícii len 2 metrový priemer . Ak zoberieme že jazierko bude mať oblé tvary a hlboké bude 1,50 metrov / ideálna hlbka ak chcete prezimovať rybky a rastlinky, v metrovej hlbke ma voda najlepšiu kvalitu a 4 stupňovú vodu v zime / možno že bude mať cca 3 m 3 . Ideálne by bolo ak by ste vedeli vytvoriť jazierko z objemom minimálne 5 m3 . Jazierková chémia je balená na 5 tisíc litrov a tak by ste mali jednoduchšie dávkovanie . Nevýhodou malých jazierok je aj prehrievanie sa vody čo spôsobuje zakvitnutie vody / zelená voda / .
Na vybudovanie chcete použiť fóliu čo kvitujem , lebo má ideálne vlastnosti a dlhšiu životnosť. Pri zaobstaraní kvalitnej fólii FATRA z UV filtrom cena cca 5 € alebo štrkovou štruktúrou cca 8 € za m2 síce za investujete viac , ale nebudete to časom banovať. Po vykopaní jamy ostré hrany odsekáte nasypete jemný navlhčený piesok potom poukladáte hrubú geotextíliu a nato položíte fóliu .Na ukladanie fólie si zavolajte firmu ktorá vám na mieste podľa tvaru zlepí fóliu a nebudete mať škaredé záhyby a samozrejme ušetríte aj na množstve fólii . Ja osobne by som už na fóliu nebetónoval . Na dno sa posype štrk v hrúbke cca 10 cm potom poukladáte väčšie kamene a a postupne volne vyložíte s plochými kamienkami a zakryjete fóliu bez použitia lepidla alebo betónu . Na záver Vás ešte chcem upozorniť pri kúpe jazierkovej techniky si pamätajte na saciu výšku a zaobstarajte si výkone čerpadlo , S pozdravom Arvay Zoltán
azol
08.05.10,20:39
pár fotiek 8.5.2010 nie len jazierko
Samir
13.05.10,06:26
No ak sa to podari, urcite sa pochvalim :-)

Zdravím, tak ako ste pokročili s rybníkom? Keď som si prečítal Váš prvý príspevok na tému, tak som zostal milo prekvapený, pretože presne rovnaký problém riešim aj ja teraz, a púšťam sa do toho pomaly a s obavami. Za záhradou mi tečie neudržiavaný potok, ktorý sa rozlial aj na môj pozemok a vytvoril tam niekoľko ramien. Tento úsek pozemku je trvalo zamokrený, na mnohých miestach stojí voda a nedá sa tam stupiť. Ide o celoročný, nie sezónny stav. Takže tam chcem vykopať prirodzený rybníček, ktorý poslúži v prvom rade na odvodnenie pozemku a samozrejme chcem aby tam bol fungujúci biotop so svojím osadenstvom a živočíchmi. Samozrejme žiadne informácie o rybníkoch bez fólie a techniky na nete nie sú, preto veľmi privítam akékoľvek info od človeka, ktorý si tým už prešiel. Momentálne riešim problém s bagrovaním, pretože teraz na jar som oslovil už 3 bagristov, no nikto sa k tomu nehrnie, keďže ide o zamokrenú pôdu. Neviem potom čo s podložím, či ho nechať prirodzené (pôda a bahno sa bude na dne usádzať a pri každom zásahu sa voda zakalí) alebo dno vysypať okruhliakmi, aký sklon stien dať a pod. Problémov je dosť preto ocením každú radu, za ktorú vopred ďakujem. Takže rybníčeniu zdar :).
alchstuip
14.05.10,12:04
Zdravim aj ja,

u nas v rybniku uz panuje culy zivot, nasada malych kaprikov prezila zimu, hladina sa nam postupne stabilizovala, max hlbka je momentalne nieco okolo 3 metre. Momentalne riesime este problem s nejakym sposobom prepadu do nedalekeho potoka. Co sa tyka brehov a dna, zatial to mame bez uprav, na brehy zasejeme travu a zasadime nejake rastliny, ktore to korenmi budu stabilizovat, kedze ten nas rybnik ma velkost 10 x 20 metrov, tak nejake upravy dna ani neplanujeme. Jednu cast brehu chceme vylozit kamenmi, urobit tam take male nabrezie a miniaturne molo, aby sa dalo trosku poprechadzat nad vodou.
Samir
14.05.10,12:57
Super :), no 3m je už pekná hĺbka. A aký máte sklon stien? nezosúva sa Vám pôda?
Ja to budem mať priamo napojené na ramená potoka, takže budem mať prítok aj odtok vody a v rámci rybníka chcem ešte koreňovú čističku. Len sa bojím ísť do hĺbky kvôli zosuvu pôdy, ale zase pri veľkom objeme by mal steny udržať samotný tlak vody. Hovorím dobre? A nemáte náhodou aktuálne foto?
rizo80
14.05.10,20:00
Podla mojho nazoru sa Ti budu brehy zosuvat, ked to bude mat staly prietok vody s potoku, ale ved treba skusit a ono si to raz asi sadne. Aj keby si mal jazierko zo spodnej vody, tak postupne sa brehy budu asi stale zosuvat a nevraviac o prachu co sa nafuka, takze nikdy nebudes mat rovnaku hlbku ako vykopes, ale niekolko rokov to isto vydrzi :) Tolko iba moj nazor a teoria, nemam v tom prax.
VieraPopluharova
15.05.10,10:30
Ja by som uvítal radu ako resp. akými prostriedkami udržiavať otvor v zamrznutej hladine jazierka v zime. Mám jazierko hlboké 1,3 m, obsahu 4000 litrov a mám v ňom rybky. Minulý rok som pracne vysekával dieru do ľadu. Viem, že to nie je moc vhodné. Pozeral som na nete, existuje plavák s malým čerpadielkom, ktoré čerpá teplejšiu vodu z dna a tým by okolo plaváka voda nemala zamrznúť. No, ale tým dôjde k ochladzovanie vody pri dne jazierka a nebude to rybkám vadiť? A potom, do akej teploty mínusovej teploty vzduchu dokáže tento plavák udržať dieru v ľade. Minulú zimu som mal na hladine ľad hrubý asi 15 až 20 cm. Ak má niekto skúsenosti s týmito plavákmi, alebo pozná iné spôsoby, poraďte mi prosím.
Nuz, ja mam skusenost s tymito plavákmi veľmi dobrú, máme ten väcši, je to klasicky guľatý kopulovitý polystyrén skladajúci sa z dvoch casti a stredom je vlozena kovova rurka na odvetrávanie splodin, tiez mame jazierko cca 3000 l, chováme v nich karáskov, dokonca minulý rok mali aj malé a krásne nám s touto pomúckou prezimovali uz 3 roky.My mame plavák bez cerpadielka a ak sa bojis ze jedn je malo, daj tak dva.
alchstuip
17.05.10,12:23
No co sa taka toho rybnika, tak netusim, ako sa to bude u nas spravat.... na niektorych miestach mame steny takmer kolme, alebo mierne terasovite. Ratali sme trochu s tym, ze sa to zosunie, ale po roku od vykopania sa to ani nepohlo. Jedna strana je bagrovana asi 2 metre od starych vrb, tie okamzite do vody pustili korene a teraz je na tej strane hotovy les korenov, takze predpokladam, ze ten breh bude dost stabilny.

V tej nasej zahrade je taka divna ilovita zem v podlozi, ze sme ju ani nenechali v zahrade, ale ked sa kopalo, odvazalo sa to prec, po vyschnuti je to tvrde ako beton, ked je to mokre, je to ako plastelina... a rok po bagrovani stale na brehoch pod vodou vidno stopy zubov bagra, akoby to bolo vykopane v plasteline.
Pripadne zosuvanie svahov budeme riesit ked to bude aktualne... zatial jediny sposob, aky ma napada je zatlct do brehov drevene koly co najhlbsie
Aktualne fotky dodam o tyzden.

Inak, stale ma trapi problem ako prinutit vodu k cirkulacii, kedze je to napajane len spodnou vodou, obavam sa, ze bude malo okyslicena. Samozrejme, nechcem tam davat nejake cerpadlo alebo podobne veci, idealny by bol system pohanany vetrom... ale platit okolo 700E za veternu pumpu sa mi zda vela.... Nemate niekto nejaky napad, navod, planik ako na to?
VieraPopluharova
17.05.10,15:05
No co sa taka toho rybnika, tak netusim, ako sa to bude u nas spravat.... na niektorych miestach mame steny takmer kolme, alebo mierne terasovite. Ratali sme trochu s tym, ze sa to zosunie, ale po roku od vykopania sa to ani nepohlo. Jedna strana je bagrovana asi 2 metre od starych vrb, tie okamzite do vody pustili korene a teraz je na tej strane hotovy les korenov, takze predpokladam, ze ten breh bude dost stabilny.

V tej nasej zahrade je taka divna ilovita zem v podlozi, ze sme ju ani nenechali v zahrade, ale ked sa kopalo, odvazalo sa to prec, po vyschnuti je to tvrde ako beton, ked je to mokre, je to ako plastelina... a rok po bagrovani stale na brehoch pod vodou vidno stopy zubov bagra, akoby to bolo vykopane v plasteline.
Pripadne zosuvanie svahov budeme riesit ked to bude aktualne... zatial jediny sposob, aky ma napada je zatlct do brehov drevene koly co najhlbsie
Aktualne fotky dodam o tyzden.

Inak, stale ma trapi problem ako prinutit vodu k cirkulacii, kedze je to napajane len spodnou vodou, obavam sa, ze bude malo okyslicena. Samozrejme, nechcem tam davat nejake cerpadlo alebo podobne veci, idealny by bol system pohanany vetrom... ale platit okolo 700E za veternu pumpu sa mi zda vela.... Nemate niekto nejaky napad, navod, planik ako na to?
Neviem, kolko L - trove mas to jazierko, ale myslim, ze ak je napajane spodnou vodou a das tam este nejake rastliny, ktore podporuju okyslicenie vody, tak nemusis zhanat ziadne cerpadlo.My mame jazierko cca 4000 l a nemame ani cerpadlo, nic.Raz rocne ho vycerpame, odstranime nanosy rias, zlikvidujem odumrete rastliny, vymenim za nove a tak ho mam po cely rok bez problemov, dokonca i lekna tam nechavam i v zime, v lete ak sa odpari voda dopustime cerstvu a to je cela starostlivost, pardon raz sme davali akusi chemiu proti riasam, ale teraz uz ani to nedavame.Foto tiez dodam, ked sa toto blaznive pocasie umudri.
Samir
17.05.10,21:09
No práve pri stojatej vode, bez prítoku a odtoku sa odporúčajú koreňové čističky, ktoré vodu perfektne vyčistia a okysličia (navyše to vyzerá prirodzene), len tu sa to asi nebude dať, pretože to vyžaduje časť s plytkou vodou, kam sa zasadia rastliny, ktoré filtrujú a čistia koreňmi vodu, ale funguje to perfektne. Ja inak zisťujem či by sa nedalo zohnať solárne čerpadlo, možno by aj tu pomohlo. (chcel by som ním dostať vodu do vzdialenejšej časti v záhrade, kde je sucho). Nemusí mať nejaký silný výkon, len aby trochu rozprúdila tú vodu.
Fuga
18.05.10,14:38
Dobrý deň,
rozhodol som sa vlastnoručne postaviť si záhradné jazierko s chovom rýb s
možnosťou kúpania. Na web stránke som si pre tento účel vyhliadol
Filto matic 6000 cws set a 629,- Eur, ktoré plánujem zakúpiť.
Predtým by som sa chcel však o vhodnosti kúpy tohto produktu poradiť.
ww.zahradnejazierka.sk/eshop/tovar/filtomatic-6000-cws-set
V jazierku by malo byť cca. 30 m3 vody.
Jazierko bude široké 4 a dlhé 6 metrov. Max. hĺbka jazierka bude v ploche
2x2 m cca. 2 m - to bude najhlbší bod. Od tejto plochy sa bude hĺbka vody
postupne zmenšovať, riešiť to budem postupným zvažovaním svahu, ako aj
schodmi vysokými cca. 50cm. po dĺžke jazierka. Okolo tejto plochy plánujem
vykopať pás široký 100cm a hlboký 20cm, ktorý vysypem kamienkami, do
ktorých plánujem zasadiť rôzne vodné rastlinky.
Na jednej strane jazierka by mala byť postavená kaskáda s neustále tečúcou
vodou.
Po odskúšaní vhodnosti pomeru vodných rastlín k objemu vody, by som rád v
jazierku choval ryby, ktoré by mali byť schopné v tomto prostredí
prezimovať.
Chcem sa preto informovať, či mi vybrané filtračné zariadenie bude na
tieto účely postačovať a či bi som nemal použiť viac miesta na vysadenie rastlín?
azol
19.05.10,08:49
Záruka:

SOLÁRNY MODUL 35

• slnečný kolektor najnovšej generácie,
• mimoriadne malé rozmery
• maximálne využitie z hľadiska energie
• veľmi vysoká odolnosť voči nározom a zlomom
• dlhá životnosť
• vysoká estetická úroveň,
• solárny modul môže byt napojený priamo na čerpadlo solárneho systému OASE, alebo môžu byť využité pomocou napájania solárnych batérií viacej prístrojov.

TYP Solárny modul 10 Solárny modul 20 Solárny modul 35
Výkon 10W 20W 35W
Rozmery v mm 300 x 400 600 x 400 600 x 600
Cena
________________________________________
________________________________________









Kategória: Solárna energia - ČERPADLO NA SOLAR. POHON OASE
Záruka:

NAUTILUS SOLAR 140
Efektové čerpadlo na pohon el. energie 12V

• Vysoko výkonné solárne čerpadlo typu Nautilus.
• Obsahuje špeciálny ,veľmi robustný konektor napojený na zásobnú a regulačnú jednotku SOLAR SAFE alebo na z niektorých z nových solárnych modulov firmy OASE.
• dodávané s 5m káblom a 3 tryskami
• jednoduchá inštalácia
K čerpadlu je nutné zakúpiť solarny panel SOLAR MODUL 35

Parametre:
MODEL: Nautilus solar 70 Nautilus solar 140
Príkon čerpadla: 8W 17W
Výkon čerpadla: 700 l/hod 1500 l/hod
Vodný max. stĺpec: 2,0m 3,0m
Hmotnosť čerpadla: 1,5kg 2,0kg
Rozmery(dĺ.xšxv)mm: 215x130x130 215x130x130
Cena
azol
19.05.10,09:24
Pekný deň reagujem na Váš vyber filtračného setu . Podľa mňa ste si prehliadli že set je určený na objem 6 000 litrov bez rýb a 12 000 s rybami . Vy uvádzate že sa jedná o rybník z objemom 30 m3 a preto by som Vám poradil predimenzovať výkon jazierkovej techniky . Prikladám príklad , aby ste vedeli pri akých hodnotách by ste sa mali pohybovať. Čerpadlo minimálne
15 000 litrov za hodinu .
Názov: BIOklar Profi 30
Popis: Filter BIOklar Profi je trojkomorový filtračný systém určený pre väčšie jazerá s objemom cca 30000 litrov.
Cena: 792.68 €

Názov: UVC lampa LAZUR 36 W
Popis: UV-C lampa zabezpečuje čistú vodu v jazierku. Likviduje "výkvety" zelených rias. Inštaluje sa medzi čerpadlo a filter.
Pre objem jazierka: 35000 litrov (bez rýb).
Cena: 114.05 €
Prvých rokoch pokiaľ sa Vám nezakorenia a nerozmnožia rastlinky budete musieť sa spoľahnúť na technológia , alebo chemiu čo asi u Vás bude problém nakoľko sa jedná o kúpacie jazierko.
Z prezimovaním nebude žiadny problém skôr sa obávam že pri takom množstve vody sa Vám nekontrolovateľne rozmnožia rybky :-) Pekný deň s pozdravom Arvay Zoltán
bettylou
20.05.10,14:58
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, to tam k tým jazierkam všade ťaháte káble (myslím tie záhradné s celou tou čerpacou a filtrovacou technikou) alebo ako to máte napojené?
azol
20.05.10,15:41
pekný deň :-) Ano samozrejme že ťaháme káble ktoré maskujeme tak že ich zakopeme . Čerpadla sú dodávané 15 m. káblom a ostatná technológia ako filter UV lampa a okyslovací motorček môžu byť zapojené aj mimo jazierka niekde pod prístreškom . Dalšia možnosť je vonkajšia elektrická zásuvka, kde sú zapojene hore uvedené prístroje

Názov: Záhradný kábel so 4 zásuvkami

Popis: Záhradný predlžovací kábel so 4 zásuvkami.
Dĺžka kábla = 10 m. Umiestnenie na kolíku.
Vhodný pre napájanie zariadení jazierka a záhrady.
bettylou
20.05.10,17:27
Vďaka. :))
hempy
23.05.10,07:19
Ďakujem za odpoveď ohľadom filtračného zariadenia pre Fuga. Mam ešte jednu otázku . Zadovážil som si plachty z Bigbordu ktoré sú hrubé skoro 1mm no neviem či sú vhodne ,tak bi som ušetril aj 600eur. Skúšal to už niekto?
Samir
25.05.10,06:52
Záruka:

SOLÁRNY MODUL 35

• slnečný kolektor najnovšej generácie,
• mimoriadne malé rozmery
• maximálne využitie z hľadiska energie
• veľmi vysoká odolnosť voči nározom a zlomom
• dlhá životnosť
• vysoká estetická úroveň,
• solárny modul môže byt napojený priamo na čerpadlo solárneho systému OASE, alebo môžu byť využité pomocou napájania solárnych batérií viacej prístrojov.

TYP Solárny modul 10 Solárny modul 20 Solárny modul 35
Výkon 10W 20W 35W
Rozmery v mm 300 x 400 600 x 400 600 x 600
Cena
________________________________________

Kategória: Solárna energia - ČERPADLO NA SOLAR. POHON OASE
Záruka:

NAUTILUS SOLAR 140
Efektové čerpadlo na pohon el. energie 12V

• Vysoko výkonné solárne čerpadlo typu Nautilus.
• Obsahuje špeciálny ,veľmi robustný konektor napojený na zásobnú a regulačnú jednotku SOLAR SAFE alebo na z niektorých z nových solárnych modulov firmy OASE.
• dodávané s 5m káblom a 3 tryskami
• jednoduchá inštalácia
K čerpadlu je nutné zakúpiť solarny panel SOLAR MODUL 35

Parametre:
MODEL: Nautilus solar 70 Nautilus solar 140
Príkon čerpadla: 8W 17W
Výkon čerpadla: 700 l/hod 1500 l/hod
Vodný max. stĺpec: 2,0m 3,0m
Hmotnosť čerpadla: 1,5kg 2,0kg
Rozmery(dĺ.xšxv)mm: 215x130x130 215x130x130
Cena

Ďakujem za info, presne nad takým niečím uvažujem. je super, keď môžeme byť na záhrade nezávislí od elektrární a nemusíme na 100m dlhom pozemku ťahať káble k vode.
Dentist
29.05.10,20:15
Dobrý deň. Zúfalo potrebujem poradiť. Mám jazierko 5000l a po 3 rokoch sa minulý rok koncom leta zakalilo do hneda. V marci tohoto roku som ho kompletne vyčistil,nová filtrácia Filtomatic na 6000l aj so zarybnením, skimmer,štartovacie baktérie, dobre osadené rastlinami, asi 20 karasov tak 10 cm, voda mala pH7.
V apríli, keď sa začalo otepľovať, sa voda zase zakalila a čím je teplejšie tým je to horšie, Ph vyskočilo na 8,5, bujnejú vláknité riasy a vo vode ako by sa vznášal hnedý prach. Filtrácia nepomáha, ani vysávanie kalu.Neviem , či by pomohla nejaká chémia, ale aká? Ak má niekto skúsenosti s takouto situáciou , prosím poraďte , ako ďalej postupovať.
Ďakujem.
azol
30.05.10,18:52
potrebujem vedieť ešte aké máte vo filtri media . Dakujem Arvay Zoltán
azol
30.05.10,18:59
Pekný večer prajem . Chápem Vás a ten istý problém ako vy asi majú aj iní majitelia záhradného jazierka . Počasie ktoré máme za posledné dni nenapomáha kvalite vody , ale práve naopak škodí jej . Biofiltre jednoducho nedokážu množstvo daždovej vody prefiltrovať. Po daždi sa voda na oko prečistí a počas dalšieho dňa sa zakalí . Nepíšete ako často krmite a kolko máte rýb . / veľa rýb tiež zaťažuje filter a aj neskonzumovaná potrava sa rozkladá a vzniká hnilobný proces / Na vyčistenie vody je niekoľko druhov roztokov ktoré neobsahujú med a sú na biologickej báze . Rozdelené sú na okamžité vyčistenie vody ako Algorem,Algoxan od firmy Fiab, Tripond Peroxid ničí riasy ,nanesené bahno. KATE algae AWAY – obsahuje baktérie a enzymy ,prípravky odoberajú živiny pre riasy a tým ich ničí. Dalšie prípravky sú preventívne podľa druhu sa dávkujú raz týždenne , alebo raz za 2 týždne Blanket Weed Inhibitor/Algae STOP 150 raz týždenne 2,5 gramov na 5 000 litrov/.
Vy potrebujete ako prvý zásah niečo radikálne , aby sa voda okamžite vyčistila a potom nezabudnúť na prevenciu .Vyberte si z ponuky rworava ,alebo NUMA atd.

Po vyčistení použite baktérie Microbe lift Clean Clear a nezabudnite ani na silnejšie prevzdušňovanie -
Základnou zložkou prípravku je špeciálna kombinácia užitočných baktérií, ktoré udržiavajú jazierka čisté a priezračné.
Obsahuje živé fotosyntetické baktérie, ktoré udržiavajú ekologickú rovnováhu jazierka. Tieto baktérie „súťažia“ s bežnými riasami o ich výživu a slnečné svetlo, čím ich potláčajú. Jazierko bude čisté a priezračné - biologická rovnováha - znižuje obsah amoniaku a dusíka vo vode - napomáha odstraňovať organické usadeniny , bezpečný pre ryby znižuje stres z prostredia - napomáha rastu rýb - podporuje imunitný systém podporuje odolnosť voči chorobám a parazitom biologicky odstraňuje neskonzumované krmivo. Rastliny: redukuje šok z premiestnenia a presádzania rastlín podporuje rast koreňov podporuje teplotnú tolerantnosť rastlín zvyšuje schopnosť rastlín prijímať svetlo a živiny .

Na záver by som ešte chcel vysvetliť fungovanie biofiltra . Vo filtri sú 3 druhy baktérii ,ale vo väčšine filtra sú len dva druhy aerob baktérie ktoré ničia riasy ,tretí druh baktérii potrebuje náročnejšie prostredie a silnejší prietok vody pri 5 000 litroch objemu jazierka 5 000 l / hod to znamená otočiť vodu raz za hodinu a priemer filtra 1 meter. Tretí druh baktérii je veľmi vzácny , lebo pri ničení rias vylučuje enzymy a tie sa dostanú do jazierka kde ničia tiež riasy . Tieto baktérie môžeme dodať do jazierka , ale musíme ich dodávať pravidelne nakolko sa nedokážu usadiť a rozmnožovať tak rýchlo ako by sme to očakávali .
sahuj
30.05.10,19:35
zdravím
chcel by som sa opytat planujem postavit jazierko ale chcel by som don vpustit korytnacky, bojim sa vsak ze ak dam foliu tak mu ju potrhaju, zvazujem na foliu naniest lepidlo a do toho poukladat male okruhliaky je to v poriadku? dakujem
azol
31.05.10,08:10
Pekný deň.
Nevidím problém s fóliou ak chcete použiť okruhliaky môžete to uskutočniť aj bez lepidla volne ich poukladáte . Ak chcete korytnačky v záhradnom jazierku , musíte si uvedomiť že okrem fólii Vám zožerie všetko . Jedná sa o dravca a pochutnáva si aj na rastlinkách a samozrejme aj malé rybky Vám zlikviduje . Ako prevenciu proti množeniu žiab by som ich odporučil /požerú žubrienky ,a žaby sa vyhnú vášho jazierka , lebo budú cítiť dravca/, ale chovať ich v okrasnom záhradnom jazierku je dosť nereálne .
Samozrejme je to len môj názor ja osobne by som dal jedine keramickú okrasnú korytnačku niekam na breh jazierka  S Pozdravom
Dentist
31.05.10,17:46
Ďakujem za odpoveď. Doteraz som nepoužíval žiadne prípravky. Aký postup konkrétne by ste doporučovali, nerád by som niečo pokazil. V jazierku je asi 20 rybiek - 10cm karasy, nekrmim ich vobec, aj tak sa velmi množia /mladé rybky davam do predajne zoochov zadarmo/.Vo filtri sú len tri molitany, na jar tam davam štartovacie bakterie, to je všetko. Píšete , že meď nie ja dobrá, ja som práve uvažoval o zariaderní (T tronic/ že to uvoľňuje medené iony a tak ničí riasy, čo si o tom myslíte?
Pozdravujem Stano alias Dentist.
azol
01.06.10,04:00
Pekne ránko .. .
Tak ideme od začiatku .
Poradil by som Vám použiť Algorem
Ekologická, okamžitá pomoc proti zelenej vode. AlgoRem odstraňuje riasy behom niekoľko hodín. Dávkovanie: 250 ml na 5.000 litrov vody. Koncentrát rozrieďte s vodou z jazierka v nádobe a postupne rozlejte na hladine .Vodu môžete zamiešať napr.sieťkou .Po niekoľkých minut sa vytvoria kryštáliky ktoré vyplávajú na povrch . Nemusíte ich zbierať filter si poradí . Nesmiete zabudnúť na dostatočné okysličovanie ak nemáte motorček a okysličovací kamienok pomôžete si prúdom vody z vodovodu a dodáte do vody kyslík.UV lampu vypnete na 24 hodín
Další problém vidím v tom že nemáte funkčný bio filter . Na správne fungovanie nestačí len molitan .Vy potrebujete vytvoriť vhodné prostredie pre nitrifikačné bakterie aby správne pracovali a rozmnožovali sa .
CERAMO – základný filtračný materiál v procese biologickej filtrácie. Pórovitý, keramický ZEO – zeolit, špecifický minerál, ktorý absorbuje z vody nebezpečné zlúčeniny fosforu a dusíka.materiál. CARBO – špeciálne granulované aktívne uhlie vysokej kvality. FIBRO – filtračná vláknina, ktorá zabezpečuje mechanickú filtráciu. Zachytáva väčšie mechanické nečistoty, napr. lístie a tiež nitkovité riasy. / objednajte si po 3 náplne z každého druhu a postupne ich poukladajte do filtra na spodok ceramo ,zeolit,carbo,fibro,/Po naplnení filtra opakovane použite štartovacie baktérie a to rovnakým spôsobom ako algorem pomiešajte vo vode 30 % nalejete priamo do jazierka a 70% do filtra.
Ďalší postup Vám vysvetlím po vyriešení problému a to ako preventívne bojovať proti zakaleniu vody . I Tronik je naj drastickejší spôsob je určené na kúpacie jazierka a mení chémiu vody čo neprospieva ani rybačkám ani rastlinkám a voda naberie neprirodzenú mliečnú farbu síce na oko čistú , ale pre flóru a faunu nevhodnú.
VieraPopluharova
01.06.10,07:31
Mozem len suhlasit a pridavam na ukazku
Dentist
01.06.10,17:30
Vrelá vďaka. Hneď objednám potrebné veci a idem na to.Keď sa voda odkalí tak sa ozvem. Len keby už prestalo pršať. Ak sa naučím posielať fotky tak Vám pošlem aj foto.
Pozdravujem Stano.
VieraPopluharova
01.06.10,18:47
To podotykam, ze nemam ani filter, ani lampu, ani okyslicovanie vody, jednoducho sme asi 2 roky skusali osadenie rastlin, ktore vyhovuju jazierku a ktorym jazierko vyhovuje, mame tam i rybicky.Jazierko mame cca 4000 l, mame tam strk, kamene, a teraz uz treti rok , tobime tak, ze na jar vycerpame vodu asi do 2/3 povyberame neporiadok po zime, preplachneme, zo 2 x, potom napustime vodu, ak sa zo zaciatku ked sa otepli zakali, pouzijeme vyssie menovaný prostriedok a mame pokoj az do jari.Podotykam ak niektore rastliny vymrznu, tak pri vymene vody ich vymenim za nove, nakolko ani tie nevyberam na zimu, i ked sa pise, ze by sa malo.Rastlinky som menila doteraz 2x a to praslicku, tej sa tam akosi nedari.A takto ma nase jazierko obdari leknami kazdy rok, zatial sa tlacia dalsie 4 kvety.
Prajem vela uspechov.:)
Dentist
06.06.10,22:51
Dobrý večer.
Tak sa mi podarilo, v čo som už ani nedúfal. V piatok som dal do jazierka Algorem a do rána bola voda fakt číra, ani nepamätám, kedy taká naposledy bola. Väčšina rias sa rozpadla, len na veľkých skalách ešte ostali hnedé chuchvalce, ale tie sa tiež pomaly rozpadávajú. Netreba dno povysávať? Včera som zapojil aj bio filter, tak ako ste písali a nasadil štartovacie baktérie. Ak sa Vám bude chcieť, napíšte ako postupovať ďalej , aby voda ostala stále taká priezračná.
Ďakujem , pozdravujem Stano.
azol
07.06.10,10:30
Dobrý deň prajem . Som nesmierne rád že som aj Vám dokázal poradiť.
Teraz budete musieť vyčkať ,aby sa štartovacie baktérie usadili a rozmnožili. Ak máte možnosť môžete uhynuté riasy povysávať , ale ak nie nič sa nedeje filter si poradí ale musíte okysličovať jazierko silnejšie, nakoľko uhynuté riasy odobrali kyslík z vody. To že je voda číra je závidenie hodné , ale my musíme tu vodu zafarbiť do hneda alebo do modra , aby sa slnečné lúče nedostali hlboko pod hladinu , riasy by sa potom za pár dni mohli znova objaviť.
Použite teraz :
Algo Schutz dá vode aj tu správnu hnedú farbu .
Popis: Ekologický koncentrát v tekutom stave. Obsahuje výťažky rašeliny a slamy. Prirodzene zamedzuje tvorbe rias. Dávkovanie: 250 ml / 5000 litrov vody ,alebo použite
Bio-Blue Colorants • prípravok pre bezpečné prifarbenie jazier, okrasných rybníčkov, fontán a bazénov na modrý odtieň./ tento prípravok nemám odskúšaný /

Pokiaľ máte UV lampu a biofilter začne pracovať /cca 20 dní /nemusíte zasahovať do jazierka .Po 2 až 3 týždňoch môžete začať dávkovať prípravky ktoré slúžia na preventívny boj s nepríjemnými riasami stačí ak použijete raz za dva týždne niektorý prípravok zo širokej ponuky npr. Algae stop,Algae away , microbe lift Clean and clear, Algo Fin a pod.
S pozdravom Zolo
brtan
21.06.10,12:39
Pekný deň prajem. Reagujem na Váš príspevok.
Som rád ak aj Vám môžem poradiť . Prajem Vám pevné nervy a veľa úspechov je dobre sa pred výstavbou poradiť prípadne naštudovať niečo ohľadom jazierka . Píšete že nemôžete vybudovať väčšie jazierko máte k dispozícii len 2 metrový priemer . Ak zoberieme že jazierko bude mať oblé tvary a hlboké bude 1,50 metrov / ideálna hlbka ak chcete prezimovať rybky a rastlinky, v metrovej hlbke ma voda najlepšiu kvalitu a 4 stupňovú vodu v zime / možno že bude mať cca 3 m 3 . Ideálne by bolo ak by ste vedeli vytvoriť jazierko z objemom minimálne 5 m3 . Jazierková chémia je balená na 5 tisíc litrov a tak by ste mali jednoduchšie dávkovanie . Nevýhodou malých jazierok je aj prehrievanie sa vody čo spôsobuje zakvitnutie vody / zelená voda / .
Na vybudovanie chcete použiť fóliu čo kvitujem , lebo má ideálne vlastnosti a dlhšiu životnosť. Pri zaobstaraní kvalitnej fólii FATRA z UV filtrom cena cca 5 € alebo štrkovou štruktúrou cca 8 € za m2 síce za investujete viac , ale nebudete to časom banovať. Po vykopaní jamy ostré hrany odsekáte nasypete jemný navlhčený piesok potom poukladáte hrubú geotextíliu a nato položíte fóliu .Na ukladanie fólie si zavolajte firmu ktorá vám na mieste podľa tvaru zlepí fóliu a nebudete mať škaredé záhyby a samozrejme ušetríte aj na množstve fólii . Ja osobne by som už na fóliu nebetónoval . Na dno sa posype štrk v hrúbke cca 10 cm potom poukladáte väčšie kamene a a postupne volne vyložíte s plochými kamienkami a zakryjete fóliu bez použitia lepidla alebo betónu . Na záver Vás ešte chcem upozorniť pri kúpe jazierkovej techniky si pamätajte na saciu výšku a zaobstarajte si výkone čerpadlo , S pozdravom Arvay Zoltán


Dobrý deň,
konečne sa mi podarilo začať s jazierkom. Vykopanú jamu som ešte podľa rád zväčšil koľko sa dalo, ale aj tak rátam, že objem bude max. 1,5m3... Keďže však boli hrany skál aj po osekaní veeeľmi ostré, vybetónoval som celé jazierko. Na to geotextília, 1mm fólia (ukladal som sám, vyšli len dva záhyby - takmer neviditeľné). Na jednu stranu teraz do betónu ukladám skaly, ktoré budú tvoriť vodopád. Nezabudol som na rúru "chráničku" do ktorej pôjde hadica čerpadla... Chcem sa poradiť, aké čerpadlo by som mal kúpiť ak berieme do úvahy, že je to tých cca 1,5m3 a výška od čerpadla po výtok je 2,6m, dĺžka hadice cca 6m. Chcel by som taký jemný potôčik :) Mám dať čerpadlo aj s filtrom? alebo filter samostatne?... ďakujem vopred za rady
azol
21.06.10,15:57
Pekný deň.
Ja by som volil filtračné čerpadlo výkon minimálne 4000 litrov za minútu , len pri kúpe neprehliadnite spotrebu, kvalitné a drahšie spotrebujú do 45 W a lacné 100 W a viac . Ked berieme do úvahy že pretáčame vodu od marca do novembra nonstop 24 hodin denne ,nakolko biofilter potrebuje stálu dodávku vody nie je spotreba zanedbateľná položka . Filter si vyberiete podla množstva vody a podla možnosti umiestnenia prietokové musíte umiestniť vyššie ako je hladina vody v jazierku voda sa vracia volným pádom , alebo tlakové ktoré ,môžete aj zakopať. Ponorné vo vašom prípade by som nedával nakoľko aj tak máte malé jazierko a zaberie Vám priestor ..

môj typ napr.

AQUAMAX Eco 4000 CWS Popis: Čerpadlá pre obsluhu filtrov. Výstup až 2“. Záruka 3+2 roky.
Hmax = 3,2 m, Qmax = 4000 l/hod., P = 50 W

Filter tlakový : Názov: DF 5000
Popis: Objem jazierka: 5000 l (bez rýb)
Dopravná .výdatnosť .čerpadla: 2000-7000 l/h
Prietokový filter typ 10000
Popis: Objem filtra: 50 litrov Pre jazierko do: 10000 litrov Dop.výkon čerpadla: 2000-4000 l/hod.
Bude sa Vám zdať že je filter predimenzovaný , ale máte velký výškový rozdieľ a bral som do úvahy kapacitu filtra , na škodu to nebude určite . Prajem šťastnú ruku pri výbere jazierkovej techniky
Hena 13
27.06.10,19:05
Chcela by som tiež založiť jazierko a chcela by som vediet ,či potrebujem čerpadlo ak v jazierku nechcem rybičky. dakujem :)
azol
30.06.10,08:03
Dobrý deň .Asi Vás sklamem , ale bez čerpadla a filtrovanie vody to nepôjde . Nepíšete aké máte predstavy a možnosti , pokiaľ sa jedná o umelo vytvorené jazierko a nemáte stály prívod a odvod vody / napr .miestny potok /musíte použiť jazierkovú techniku. Rozdiel je , len v tom že nemusíte predimenzovať čerpadlo a UV lampu nakoľko jazierko nebude zaťažené výkalmi . S Pozdravom Arvay Z.
Livka
11.07.10,10:08
Dobrý deň,
na fotkách som videla akú mate krásnu čistú vodu v jazierku. Ja mám jazierko a v ňom 25 rýb karasov a koi kaprov. Voda je zakalená. V jazierku mám iba fontánu a neviem ako sa mám zbaviť zakalenej vody. Budem Vám povďačná keď mi poradíte. Jazierko je hlboké 1,20 m a široké 2,5 m.

Lívia
Ingrid Ondruskova
11.07.10,18:32
Na základe Vašich rád sa tešíme z jazierka už druhé leto, ale tento rok nám na jazierko sadá akosi viac ôs ako je únosné /vadí mi to, lebo mám 2 malé deti/, je to normálne? ako s tým bojovať?
Osie hniezdo v okolí nemáme...máme teóriu: jednoducho tam chodia piť vodu... dom z jazierkom je takmer v centre mesta, kde je minimum vodných hladín/ ale čo s tým robiť:
azol
12.07.10,07:13
Milá Lívka  budete musieť prečítať každý jeden príspevok a zistíte prečo máte mútnu či zakalenú vodu . Nechcem sa opakovať ,ale opakovanie je matka múdrosti  Potrebujete jazierkovú techniku : bio filter , okysličovač, UV lampu ,čerpadlo a štartovacie nitrifikačné baktérie . Jazierko si predstavte ako veľké akvárium kde sa tiež nezaobídete bez filtra , rastlín či umelého osvetlenia . Jazierko je umelo vybudovaná nádrž a ak chcete mať priehľadnú vodu musíte vytvoriť vhodne prostredie , aby sa vytvoril biotop ,bohužiaľ bez technológie to nepôjde. Netvrdím že z jedného dňa na druhý budete mať čistú vodu, musíte byť trpezlivý pokiaľ sa baktérie usadia a rozmnožia čo niekedy trvá aj mesiace . Niektorý nedočkavci menia často vodu v jazierku čo tiež neprospieva , voda má dozrieť ja mám 5 ročnú vodu a len odparenú vodu dopúšťam .
azol
12.07.10,07:30
Neviem Vám poradiť . K jazierku patria aj zvieratka ako mušky , komáre, žaby ,včely, osy
/ dolietajú aj niekoľko 100 metrov k vode sú to zásobovači vody pre včeliu rodinku / netopiere , a ostatné lietajúce plávajúce či plaziace tvory . Niektoré nám robia radosť a niektoré zas starosť , ale nakoľko ja som milovník prírody na drastickú likvidáciu musíte nájsť niekoho iného. Pekný deň s pozdravom Arvay Zoltán
Livka
18.07.10,15:04
Chcela by som sa ešte spýtať ako presne funguje rašelina do jazierka. Akú ma funkciu a ako ju mám aplikovať v jazierku? Ďakujem.
Lívia
azol
19.07.10,11:04
Algo Schutz 250 ml Ekologický koncentrát v tekutom stave. Obsahuje výťažky rašeliny a slamy. Prirodzene zamedzuje tvorbe rias. Dávkovanie: 250 ml / 5000 litrov vody.Okrem toho voda bude mať hnedý nádych a zabráni preniknutiu slnečných lúčov , a tak zabráni tvorbe rias.
sisima
03.08.10,08:36
kde sa da najlacnejsie nakupit vsetko prislusenstvo k jazierku od folie, cez cerpadlo po rastlinky? mate nejaky tip? dakujem :)
vlado2k8
18.08.10,13:21
Zdravim

musim povedat, ze som konecne docital vsetky podstranky a velmi pekne dakujem hlavne azol-ovi za rady. Vase jazierko vyzera naozaj skvele aj s okolim. My mame nase este len nejake 2 mesiace (prve zazimovanie nas len caka :) ). Fotky hadam dodam zajtra. Jazierkovu techniku som kupoval podla rad na internete (t.j. cerpadlo s prietokom cca 8m3/hod (mam jazierko 8m3), filter povodne som chcel minimalne 2x vacsi kvoli tomu, ze sme tam planovali rybicky a jazierko je aj plytsie (aj ked najhlbsie miesto by malo mat cca 1m), ale nakoniec som kupil filter pre 10m3 jazierko (25L + 24W UV) - obidve od anglickej firmy Blagdon). Napustil som vodu z vodovodu, dal startovacie bakterie a spustil filter a cerpadlo. Po prvotnych problemoch s UV lampou ktora bola od vyroby nejaka vadna (odisla po mesiaci) som daval novu. Mame momentalne velmi riedke osadenstvo (1 lekno + manzelka nieco nakupila na okraj jazierka :) ) + 4 rybicky (cca 10cm) + asi 4 rybicky (krpci cca 4cm). Jazierko je priehladne akurat problem su tie vlaknite riasy. Tie sa dost rozrastli hlavne po dazdoch. Mozno skusim niektory z tych pripravkov ale podla toho co pisal azol, mozno staci sa naucit s nimi zit :). Mame aj kaskadu z bridlic a tie riasy tam vytvorili suvisle zelene vrstvy na kamenoch. Sused hovori, ze to vyzera ako v tatrach a nech to nedavam prec :).
vlado2k8
18.08.10,19:44
prikladam fotky...
LUK7
22.08.10,11:45
Zdravím všetkých! Prednedávnom som si spravil doma take malé jazierko. Mal som s ním dosť problémov ohľadom rias. Čistiacu techniku som nekupoval z dvoch dôvodov. Jedným bol ten, že odborníci mi radili aby som ju zbytočne nekupoval lebo jazierko je malé a druhým dôvodom bol ten, že som ešte študent a nemal som nato peňazí. Tak som to teda vyriešil rastlinami. Ale kal tam ostal. Takže raz za čas ho musím čistiť. V jazierku mam koi-kapre a karasy. Predvčerom som som ho vypúšťal a zistil som, že mam tam okrem nich ďalších asi 30 maličkých a neviem sa z kadiaľ sa tam nabrali. Je pravdou, že kamene so použil z neďalekého potoka ale predtým som ich vyčistil. Teraz neviem či ich mam vychytať a dať ich preč alebo ich tam mám nechať Chcem ešte pripomenúť rozmery jazierka približne 1,20 X 2,20 s hĺbkou 60 cm: pripájam aj fotografie.
Vlastas
25.08.10,21:44
Vlado2k8 aj LUK7 máte krááááásne jazierka. Môžem len závidieť.
E-Marián
05.10.10,05:22
Ja len doložím že na stránke mott.sk som našiel tiež baktérie, keby to niekomu pomohlo.
Popis je asi takýto:
Mikroorganizmy obsiahnuté v prípravku pomáhajú rozkladať a redukovať objem organických usadenín na dne jazierka. Prejasňujú vodu, preventívne pôsobia proti tvorbe riasy tým, že spoločne s rastlinkami odoberajú živiny z vody a riasa nemá následne z čoho rásť. Pomáhajú obnoviť a udržiavať rovnováhu vodného ekosystému. Prípravok nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre človeka, rastliny ani zvieratá.
Aqua CB - Jazierka
azol
23.10.10,17:57
ako sme cez leto narastli :-)
atramka
30.10.10,17:00
jazierkoví poraďáci, poraďte mi prosím, ako upratať lekná na zimu, keď nemám vybudované jazierko, ale som ich mala v takej veľkej 500 litrovej plastovej nádobe položenej na zemi - nie zapustenej do zeme. Asi ich treba schovať do pivnice ale ako?....... tiež do vody? Alebo len tak v črepníkoch a občas poliať? Ďakujem Vám za rady.
azol
01.11.10,17:28
Pekný večer . Lekná očistite od stopiek listov a kvetov a korene ponorte do vody a uložte na tmave miesto napr. do pivnice. Na jar potom môžete rozobrať korene a rozsadiť do nádob . Lekno nie je náročná rastlina v jazierku prezimuje bez problému v hlbke od 80 cm.
atramka
04.11.10,12:11
azol ďakujem za odpoveď, ešte mám otázočku,či stačí postaviť črepníky s leknami do nádoby s vodou do výšky cca 15 cm, alebo mám celé črepníky zaliať vodou až nad povrch?
Hanka
05.11.10,06:42
Azol, teda to je uz riadny macko, to je koi kapor? My sme sa tento rok dost natrapili s nasim jazierkom, nedarilo sa nam udrzat cistu vodu, ale po vymene uv lapmpy, akoby zazracnym prutikom voda krasne cista.
PeterNR, co robia rybky, prezili?
vlado2k8
26.11.10,12:37
uz zacina primrzat jazierko. Cital som v manuali od filtra a cerpadla, ze to mozem nechat bezat aj cez zimu. Tak to asi skusim. Rybicky snad preziju tiez (malo by tam byt aspon 1m). Tak drzte palce :). Niekde som sa docital, ze sa oplati hodit do vody aj kusy dreva kvoli tomu aby nezamrzla hladina? Ja dufam, ze ten prietok cerpadlom tiez pomoze aby nezamrzla...
nedostupny
27.11.10,17:34
Lekno nie je náročná rastlina v jazierku prezimuje bez problému v hlbke od 80 cm.

Europske lekna dokazu prezimovat aj ked zmznu na kost vo vode plytsej ako 30 cm .

vlado2k8: Nedoporucujem nechavat filtraciu zapnutu cez zimu,moze dojst k vypadku elektriny a vsetko mraz potrha.Doporucujem precitat manual k filtru a filter radsej na zimu vycisteny schovat .O aky filter sa jedna?
Flinstone
27.11.10,19:39
dal by som tam na zimu aspoň prevzdušňovací kameň a kompresor, ak zimujú aj ryby...
vlado2k8
29.11.10,09:06
vlado2k8: Nedoporucujem nechavat filtraciu zapnutu cez zimu,moze dojst k vypadku elektriny a vsetko mraz potrha.Doporucujem precitat manual k filtru a filter radsej na zimu vycisteny schovat .O aky filter sa jedna?
To je pravda, ze ked to vypadne tak amen s panom... a za posledny mesiac sa par krat vypinala elektrina na po dna :(. Asi aspon filter odpojim a spravim bypass. Samozrejme v manuali pisu, ze to moze byt zapojene ale treba zabezpecit staly prietok. Filter mam Blagdon Cyclone HTC (tlakovy filter)
sisima
30.11.10,10:05
neodporucam nechavat filter s cerpadlom na zimu zapnute, filter treba schovať do vnutra a cerpadlo moze ostat vypnute v jazierku, pokial je vo vacsej hlbke aspon 1m

odporucam zakupit ICE Free20, male cerpadielko so spotrebou 5w, ktore zabezpeci, že voda okolo polystyrenoveho plavaku cerpadielka nikdy nezamrzne. funguje na principe precerpavania teplejsej vody zo spodu na hladinu, skladom a za najlepsiu cenu ho maju v Begre v BA
tiger111
04.12.10,10:10
nema nahodou niekto aj vacsie jazierko-tak cca 200 m2 ?Chcel by som take vacsie vybudovat,potrebujem poradit ako na to
nedostupny
05.12.10,09:59
Na zimu davam jazierkovy ohrievac,udrzuje mi otvor v lade,aby mohli odchadzat nebezpecne plyny.Ma nevyhodu,ze za elekrinu zaplatim viac a vyhodu proti ICE Free20,alebo prevzdusnovaciemu kamenu a kompresoru ze sa nezvacsi hrubka ladu a ryby maju stalu teplotu na dne cca 4 stupne.Tym padom aj neprudi voda a ryby nemusia vynakladat energiu na plavanie v prude.

Kedze postupne citam prispevky,rad by som sa vyjadril k niektorym zlym radam:
Zistenie rozmeru fólie
. Pre výpočet veľkosti fólie použite nasledujúci vzorec: dĺžka rybníčku + 2 x hĺbka rybníčku + 60 cm = dĺžka fólie; šírka rybníčku + 2 x hĺbka rybníčku + 60 cm = šírka fólie.Kedze jazierko sa robi vacsinou kaskadovite,jazierko treba zmerat pomocou spagata a pridat 60cm,kvoli zalozeniu krajov.Tvoj vypocet by platil pri hranatom bazene.
Flinstone
05.12.10,10:50
nema nahodou niekto aj vacsie jazierko-tak cca 200 m2 ?Chcel by som take vacsie vybudovat,potrebujem poradit ako na to
to je pomaly jak plavecký bazén
Jarda Slatinany
07.12.10,10:00
Dobrý den všem.
Každý, kdo má hezké jezírko a zahradu přispívá k lepšímu životu nás všech i různé havěti, která se tam nastěhuje.Pojďme vylepšit přírodu alespoň na svých zahrádkách!
Kamery v jezírku zatím moc lidí nemá, jak jsem si všiml.Koho to zajímá a chce si jezírko fakt užít i z pohledu zespoda, vřele je doporučuji.Když bude někdo chtít, poradím.
Kamera č.5 je zatím v krmítku po ptáky, ale na jaře se před ní budou opalovat želvy-korytnačky písmenkové...
P.S. Čistá voda je základ!Kamery Vám ji vyčistit nepomůžou, ale přinutí Vás s tím něco dělat.
sisima
07.12.10,13:56
kúsok prírody vo vlastnej záhrade a kamery... to mi nejde moc dokopy... neviem si predstavit pozorovať rybičky na TV... keď ich môžem pozorovať priamo v jazierku v záhrade... tiež vtáčiky atď...
;)
Jarda Slatinany
07.12.10,15:22
kúsok prírody vo vlastnej záhrade a kamery... to mi nejde moc dokopy... neviem si predstavit pozorovať rybičky na TV... keď ich môžem pozorovať priamo v jazierku v záhrade... tiež vtáčiky atď...
;)
Ty kamery jsou spíš takový doplněk.Je na nich vidět něco úplně jiného než zvrchu vlastníma očima a ještě k tomu v detailu.A nesleduje se to na televizi, ale na internetu.Tímto způsobem se o své zážitky dělím se všemi.Admin mi sem z nějakého důvodu nechce dovolit umístit odkaz, tak zkuste vygooglit "jezirko-skrovad".
jezirko-skrovad.webzdarma.cz (youtube.com/user/JardaSlatinany)
nedostupny
07.12.10,20:25
Skor ide o nejaku uchylku.Ako sledujes ryby v noci? Ja mam radost ked ich vidim na zivo ,ako primaju potravu,pri vytere,ako rastie fauna v jazierku atd.V tvojom pripade by som si skor zriadil nejake megaakvarium v obyvacke.A kamery v jazierku ani obycajny milovnici prirody netuzia mat.

BTW: zbytocne je citovat,ak je reakcia na predchadzauci prispevok
Jarda Slatinany
07.12.10,23:01
Jasně, uznávám, že nejlepší je sledovat všechno, co se děje v jezírku naživo a naplno si to užívám, ale jak jsem psal výše, je to spíše doplněk, ne úchylka.Jen nabízím lidem, kteří z nějakých důvodů jezírko mít nemohou, nebo si ho chtějí pořídit a hledají inspiraci odkaz na moje stránky, kde toho je dost a stále to doplňuji.Nikomu nic nevnucuji a rozhodně se nesnažím mluvit jménem všech milovníků přírody.
Byls na mém webu?
Jarda Slatinany
08.12.10,07:18
Pro uživatele Sahuj.
Želvy v jezírku jsou možná zábavnější, než ryby.Jsou ale dost plaché, tak je dobré na ně vidět třeba z okna.Rády se opalují, tak jim vytvořte plovák, nebo tam dejte ploché dřevo, na které vylezou a pozvolný břeh.Umístěte jezírko na plné slunce.Také se hodí pláž z písku hlubokého asi 20 cm na snášení vajíček, jestli budou v páru.Mají rády vodní rostliny, tak jim tam dejte co nejvíc nějakých jedlých, ale leknín ne.To nemá cenu.Jsou s ním hned hotové.Rybičky jim tam dát můžete, ale jen pro zábavu, než je sežerou.A o folii se nebojte.Nic jí neudělají.Doporučuji raději silnou 1mm a více.Ale myslím, že neublíží ani té 0.5mm, samozřejmě jezírkové.O přehřívání vody se v případě želv nemusíte zajímat.Velmi důležité je precizní oplocení, které nejde přelézt, ani podhrabat!
Jarda Slatinany
08.12.10,08:02
Pro-Fery.
No nevím, jak to máš velké, ale zkus pirosenzory a mikrozávlahu od Gardeny.Na kočky to funguje dost dobře.
Jarda Slatinany
08.12.10,08:31
Pane Azol.Jsem tu nový, ale jak tak pročítám všechny příspěvky a rady na tomto fóru, opravdu se snažíte každému poradit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, takže zasloužíte metál.Váš přínos pro společnost, přírodu a životní prostředí je jednoznačně kladný, protože se nenásilnou formou snažíte lidi nasměrovat k tomu, aby jim to každému fungovalo, vyhovovalo, a aby byli ve finále se svými výtvory spokojení.Máte moje uznání.
Jarda Slatinany.
sisima
09.12.10,12:28
mam otazku... kto chová Jesetery? starate sa o ne nejako specialne? ja mam 2 a vsetci ma od nich odradzali, ze vsetkym vykapali... tie nase sme kupovali v auguste/septembri (posledné výpredajové kusy, nakolko to bolo uz "po sezone") a zatial vyzerajú že im nič nechyba...

68531
Jarda Slatinany
09.12.10,13:55
Já jich mám asi 12 a od všech druhů, které se dají běžně koupit.Doufám, že jste si koupil jesetera malého.Větší druhy by se v malém jezírku za pár let neotočili.Jeseteři žerou ze dna, tak jediné zvláštní zacházení je v tom, že jim musíte koupit granule pro jesetery.Také se nesmějí zamotat do dlouhých řas.Vysílí je to a trhnou bačkorama.Když se setmí, rádi jezdí při okraji jezírka a stávají se snadnou kořistí koček, když můžou až k vodě a zatnout drápek.
Na YOUTUBE najděte video "Vyza žere-podzim 2010" nebo "Jeseter sibiřský-břicho".Jsou tam vidět i jiní jeseteři, takže by Vám to mohlo být užitečné.
alchstuip
10.12.10,13:02
nema nahodou niekto aj vacsie jazierko-tak cca 200 m2 ?Chcel by som take vacsie vybudovat,potrebujem poradit ako na to

Neviem, ci sa to da nazvat jazierkom, ale mame nieco 10x20 metrov, v strede hlbka kam az bager dociahol. Nieje to foliovane, plni sa to spodnou vodou, ma odtok do potoka.

Snad sa nam po case podari tam vytvorit nejaky funkcny ekosystem, kaprm sa tam zatial dari, ale nikede z neba nam tam napadali aj karasy....

Takze ak mate vysoko spodnu vodu, treba zavolat bager a hura do toho.... ak je voda hlboko.... hmmm, tak jedine foliove
Jarda Slatinany
10.12.10,20:42
Také bych řekl, že to není klasické zahradní jezírko, ale normální rybník.To máte kliku s tou spodní vodou.
alchstuip
27.12.10,12:30
No kliku ako kliku, v tomto extremne mokrom roku nam aj tak spodna voda robila dost problemov. Kedze je ta poda v zahrade silne nepriepustna, tak to budeme musiet cele vydrenazovat k tomu rybniku, ale tento rok sme sa tam nevedeli dostat so ziadnym mechanizmom.....
Jarda Slatinany
27.12.10,22:26
Snad nebude celý rok takové mokro. S tou klikou jsem myslel, že nepotřebujete jezírkovou folii. Hodilo by se spíše odvodnění že? Já bych to tak nechal. Příroda si sama najde využití. Škoda jen, že takovýchto lokalit ubylo díky melioracím. Také nechápu averzi lidí vůči žábám, které se s povděkem nastěhují do jakékoli tůňky, či jezírka, aby se zde namnožily. Já osobně je podporuji a jejich kvákání mi zní, jako rajská hudba s příchutí časů minulých. Je nutné zachovat rozmanitost druhů, protože nám ty potvůrky pomáhají. Číňani vyhubili vrabce a teď je decimují komáři. Dobře jim tak. A co my? Jak se zachováme k našim přírodním spolubojovníkům?